Jezioro-Sewan-Armenia

Bezdroża Armenii 8 dni

Trekking Off-road

od  4998 PLN
cena za osobę / 8 dni

Rezerwuj

Zakochaj się w Armenii poza szlakiem!

Bezdroża Armenii są niemal zupełnie dzikie. Tam, gdzie kończy się asfalt, czekają kilometry niezadeptanych szlaków i gwiaździste noce pod namiotami – a wszystko to w oszałamiających okolicznościach ormiańskiej przyrody, historii i kultury! Tu i ówdzie kryją się starożytne petroglify, owiane legendami klasztory Geghard i Chor Wirap, zagadkowe świątynie, średniowieczne manuskrypty. W oddali tętnią gwarne biesiady, ale wypasający bydło Jazydzi mówią, żeby wędrować przed siebie. Wiedzą, że w zielonej głuszy lśni perła Gór Gegamskich – jezioro Akna, najpiękniejsze w Armenii. Nieopodal wznosi się wulkan Azhdahak z jeziorem kraterowym i gniazdami orłów. Smocze Kamienie, gęste lasy i ukwiecone łąki prowadzą do gorących źródeł, nad jeziora Vanki, Tsaghkunyats i Sewan. A tuż za zakrętem czają się kolejne kaukaskie przygody!

W cenie

Wstęp do łaźni z gorącymi źródłami

Wstęp do łaźni z gorącymi źródłami

Wyżywienie (śniadania, obiadokolacje, suchy prowiant)

Wyżywienie (śniadania, obiadokolacje, suchy prowiant)

Noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-os. z łazienkami) w Erywaniu

Noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-os. z łazienkami) w Erywaniu

Transport bagaży i namiotów autami 4×4 na czas trekkingu

Transport bagaży i namiotów autami 4×4 na czas trekkingu

Transfery lotnisko – trasa wycieczki (klimatyzowany bus + jeep 4×4)

Transfery lotnisko – trasa wycieczki (klimatyzowany bus + jeep 4×4)

Wejścia biletowane do muzeów, świątyń i atrakcji

Wejścia biletowane do muzeów, świątyń i atrakcji

Opieka lokalnego przewodnika górskiego

Opieka lokalnego przewodnika górskiego

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

2-osobowe namioty, karimaty i wyposażenie kuchenne w obozach

2-osobowe namioty, karimaty i wyposażenie kuchenne w obozach

Trekking z atrakcjami plenerowymi

Trekking z atrakcjami plenerowymi

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Lokalny koloryt i kultura

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Kaukaska-przygoda

Kaukaska przygoda

Wyruszymy w odległe, często nieznane turystom zakątki, by odnaleźć zapierające dech w piersi krajobrazy, zachwycające perły architektury, niesamowite historie i legendy, ciekawych ludzi oraz… siebie. Maszerując przez miasta i bezdroża, odkryjemy, że nigdzie nie musimy się spieszyć, że trawa może być soczyście zielona, góry majestatyczne, a morze ciepłe. Przekonamy się, że najlepsze chwile to te spędzone przy wspólnym posiłku po emocjonującym dniu, a przypływ doznań podlejemy winem i czaczą, by dać się w pełni porwać lokalnej ekspresji. Doświadczymy inności, która będzie zaskakiwać i inspirować do przemyśleń. Będziemy kochać albo nienawidzić, czuć Gruzję taką, jaka jest – nieobliczalną, czasem trudną i chaotyczną, ale na każdym kroku piękną, życzliwą, smakowitą, dumną i pełną szczerej przyjaźni, którą zachowamy w pamięci na zawsze.

Gruzja-poza-szlakiem

Poza szlakiem

Zboczymy z turystycznych szlaków, by doświadczyć autentyczności odwiedzanych miejsc i zrozumieć ich wyjątkowość w pełnej postaci. Podążymy zaułkami historii, przyrody, architektury i kultury często niedostrzegalnymi, a nawet niedostępnymi dla przeciętnych urlopowiczów. Poznamy prawdziwe życie ludzi – ich zwyczajną codzienność i ulotną magię uroczystych chwil, ich marzenia, pasje i tęsknoty, radości i trudy. Sprawdzimy, jak wiodą byt niekiedy całkowicie inny od naszego. Zajrzymy w najgłębsze zakamarki ich unikatowej obyczajowości i czasami zaskakującej mentalności. Dostrzeżemy pełne kontrastów oblicza ziemi, na której mieszkają i która od wieków decyduje o tym, kim i jacy są. Odkryjemy obrazy, dźwięki, zapachy i smaki, które towarzyszą im każdego dnia. Dla nich oczywiste, nas niejednokrotnie zadziwią. Przekonają też, że choć świat jest mały, to bardzo się różnimy – a mimo to razem tworzymy zjawiskowy konglomerat, który nadaje światu sens.   

Jezioro-Sewan-Armenia

Sewan

Dokonamy niemożliwego! W Armenii odwiedzimy królestwo Neptuna: ormiańskie morze, jak nazywa się największe jezioro Kaukazu – aż jedenaście razy większe od polskich Śniardw, a przy tym jedno z najwyższej położonych na świecie. Aby zanurzyć w nim stopy, dotrzemy do pięknej kotliny na 1900 m n.p.m. Po drodze spotkamy lokalnych rybaków z wędzonymi darami prosto z akwenu, który zajmuje blisko szóstą część powierzchni kraju. Nad jeziorem Sewan, które okala skalisto-trawiasty płaskowyż i wstęga łagodnych, choć surowych gór, odnajdziemy spokój i liczne spośród 210 gatunków bytujących tu ptaków. W jego błękitnej tafli dojrzymy też odbicie podmywanych przez wodę huśtawek, drewnianych pomostów, wiosek, w których czas cofnął się do lat 80., i zabytkowego klasztoru Sewanawank z VIII w., gdzie do dziś odprawia się nabożeństwa. Przy świątyni chętni mogą pójść śladem biblijnego Noego i dać wolność kupionemu wcześniej białemu gołębiowi. Obserwując szybującego nad Sewanem skrzydlatego lotnika, tak jak on poczujemy beztroską wolność.

chor wirap armenia ararat

Chor Wirap

Po niezapomniane wrażenia wpadniemy do głębokich lochów – bo tak z armeńskiego tłumaczy się nazwę klasztoru Chor Wirap. Szybko przekonamy się, że leżącą paręset metrów od granicy z Turcją świątynię nazwano tak nie bez powodu. Do kryjących się w jej podziemiach kazamat król Tiridates III wtrącił bowiem Grzegorza Oświeciciela – i zapewne nie tylko jego. Zajrzymy do tajemniczego monastyru, niegdysiejszej siedziby katolikosa, by podczas podróży do III w. n.e. odkryć wszystkie sekrety drzemiące w kamiennych murach. Usłyszymy echo legendy o założycielu Kościoła ormiańskiego, męczenniku i świętym, który zjawił się w pogańskiej Armenii, by szerzyć miłość do jednego Boga. Ormiańska i syryjska wersja mitu różnią się od siebie, ale według obu uwięziony w klasztornych lochach Grzegorz cudownie uzdrowił armeńskiego władcę, za co ten, jako pierwszy w historii, uwierzył w siłę chrześcijaństwa i uczynił je religią państwową. Dziś Armenia to jeden z bardziej religijnych krajów, a siłę wiary jej mieszkańców najmocniej odczujemy właśnie tu, w klasztorze u stóp świętej góry Ararat.

Erywan-Armenia

Erywań

Erywań to jedno z najstarszych miast świata – liczy 2800 lat i jest starsze od Rzymu o 30 wiosen. Jego nazwa pochodzi od legendarnej warowni Erebuni w państwie Urartu. Miasto wielowiekowej tradycji, malowniczo położone po obu stronach rzeki Hrazdan w dolinie Ararat, na wysokości 900–1300 m n.p.m., zaskakuje dziś urzekającym splotem historii i współczesności oraz niepowtarzalną aurą artyzmu. Na szlaku kulturowej spuścizny Ormian czeka tu chociażby częściowo wykute w skale muzeum Matenadaran – wśród cennych średniowiecznych manuskryptów można obejrzeć Kodeks Eczmiadzyński, uważany za skarb narodowy Armenii, a nawet XVII-wieczny list po polsku! Najsłynniejsze punkty miasta to także plac Republiki z monumentalnymi budynkami z różowego tufu i muzycznymi fontannami, park Zwycięstwa (Achtanak), aleja Masztoca, poruszające muzeum Cicernakaberd, poświęcone pamięci ludobójstwa Ormian z 1915 r., kompleks sportowo-koncertowy Sportivno oraz oczywiście Kaskady – kultowe schody z plenerowym Muzeum Sztuki Cafesjiana i tarasem widokowym. Świetnie widać z niego panoramę Erywania i świętą górę Ararat (szczyt leży obecnie na terytorium Turcji), pod którą miała spocząć biblijna arka Noego. Pełen wrażeń dzień najlepiej zakończyć spacerem – w Erywaniu jest mnóstwo klimatycznych knajpek i pięknych zaułków, gdzie sztuka wychodzi wprost na ulice, a życie tętni do samego rana!

Geghard

Wyruszymy na poszukiwanie ukrytej wśród gór Świętej Włóczni. Godzinę drogi od Erywania zapuścimy się w oszałamiający pejzaż wysokich klifów, by w miejscu, gdzie dawniej rozwijał się kult pogański, odnaleźć potężny skarbiec historii: jaskiniowy kompleks klasztorny. Geghard – jak brzmi ormiańska nazwa monastyru, objętego wraz z okolicznymi górami patronatem UNESCO i według legendy założonego przez chrzciciela Armenii, czyli Grzegorza Oświeciciela – symbolizuje włócznię, którą przebito ciało ukrzyżowanego Jezusa. W głównej katedrze Kathoghikè i grobowcu Żamatun odszukamy kolejne klejnoty dziejów: Włócznię Przeznaczenia, relikwie św. Andrzeja i św. Jana, masywne romańskie kolumny, misterne płaskorzeźby i zdumiewające chaczkary – średniowieczne ormiańskie tablice wotywne z kamienia, zdobione bogatą ornamentyką. W cichym kamiennym kościele odkryjemy jeszcze jedną zagadkę: tajemne przejście z zakrystii do najstarszej i najbardziej niezwykłej części kompleksu. Czy w wykutych w skałach świątyniach, kaplicach i celach usłyszymy szept rozmodlonych mnichów z IV w.?

Świątynia w Garni

Pogańskie sanktuarium, twierdza obronna czy mauzoleum? Naukowcy do dziś nie wiedzą. Wiadomo jednak, że świątynia znajdująca się na terenie najstarszej w Armenii twierdzy – rezerwatu Muzeum Historyczno-Kulturowego w Garni, malowniczo rozciągniętego na skraju trójkątnego klifu z widokiem na wąwóz rzeki Azat i Góry Gegamskie – to jedyny zachowany budynek z okresu antycznego w całym kraju. Czy za dziewięcioma niezwykle wysokimi schodkami odnajdziemy wspomnienie Mitry, bóstwa słońca zoroastrian? A może jednak we wnętrzach kamiennego monumentu natkniemy się na Chosrowiducht, siostrę króla Tiridatesa III, która urządziła tu sobie letnią rezydencję? Chociaż raczej nie odgadniemy, komu i do czego pierwotnie służyła mieszcząca do 20 osób kamienna cella, dokładnie obejrzymy ten znakomity przykład starożytnej architektury greckiej, otoczony wianuszkiem jońskich kolumn, bogato zdobionym gzymsem i fascynującymi legendami.

Kaskady-w-Erywaniu

Kaskady w Erywaniu

572 stopnie? Zdecydowanie warto tyle pokonać, by odkryć wszystkie sekrety erywańskich Kaskad! Na każdym z pięciu dziedzińców słynnego kompleksu architektonicznego zobaczymy inne atrakcje: ogrody alpejskie, fontanny, oczka wodne, chaczkary i liczne rzeźby. Te ostatnie naprowadzą nas na trop Muzeum Sztuki Cafesjiana, gdzie poznamy historię imponujących schodów z białego porfiru między centrum Erywania a parkiem Haghtanak. Krok za krokiem dowiemy się, że schody zaprojektował już w XIX w. Aleksandr Tamanian, lecz pomysł zaczął nabierać rumieńców dopiero w 1970 r. I pewnie zostałby porzucony, gdyby nie Gerard Cafesjian, ormiański milioner i filantrop, który zapewnił fundusze na stworzenie ogrodów opadających ku centrum miasta i przekształcił je w muzeum sztuki nowoczesnej. Gdy wdrapiemy się na szczyt Kaskad – wysokich na 302 m, z tarasem widokowym ulokowanym na 450. metrze – znajdziemy jeszcze jedną niespodziankę: fantastyczną panoramę stolicy Armenii z majaczącym w oddali ośnieżonym Araratem.

Matenadaran

Matenadaran

Armeńskie słowo „matenadaran” oznacza repozytorium książek lub bibliotekę rękopisów. W całym kraju jest kilka podobnych książnic, ale Instytut Matenadaran w Erywaniu to jedyne miejsce na świecie z tak dużą kolekcją ormiańskich cymeliów. W monumentalnym budynku skarbnicy słowa pisanego imienia Mesropa Masztoca, twórcy alfabetu ormiańskiego, zobaczymy – bagatela – 23 tys. cennych manuskryptów i zwojów oraz ponad 500 tys. rozmaitych dokumentów, pochodzących nawet z IX w.! Obejrzymy pisane w egzotycznych językach dekrety carskie i katolickie, święte księgi, archiwalne czasopisma, teksty literackie i prace naukowe: od matematyki, astronomii i alchemii po prawo, filozofię, historię, pedagogikę, muzykę czy retorykę. Wśród wspaniale zdobionych iluminacjami rękopisów oraz inkunabułów poszukamy m.in. XVII-wiecznego listu w języku polskim oraz Kodeksu Eczmiadzyńskiego z VI–VII w., uważanego za ormiańską świętość narodową.

Prawdziwa-kultura-Gruzji

Prawdziwa kultura

Przekonamy się, że podróżowanie nie kończy się na zaliczaniu kolejnych atrakcji turystycznych – wręcz przeciwnie! To fakt, zobaczymy interesujące zabytki: te pełne blasku i te, których świetność pokryły mroki dziejów, dowiemy się o historycznych i przyrodniczych ciekawostkach kraju oraz spróbujemy hitów tutejszej kuchni. Ale spragnieni autentyzmu, podążymy drogą dla odkrywców z krwi i kości. Wmieszamy się w tłum, by poczuć jego codzienny rytm. Podążając za nim, dojdziemy do miejsc, o których milczą wycieczkowe katalogi. Poznamy normalną egzystencję ludzi i damy się ponieść lokalnemu folklorowi. Będziemy smakować, wąchać, dotykać, słuchać i oglądać. Sprawdzimy, jak żyje się tu na co dzień i od święta. Pozwolimy, by miejscowi odkryli przed nami swoje intrygujące obyczaje i artefakty. Usłyszymy język, który od wieków nadaje ton ich endemicznej kulturze, a w opowiadanych nam gawędach, odkryjemy prawdziwą istotę tej fascynującej cywilizacji.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
Realizacja na życzenie 8 16 4999 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
Realizacja na życzenie
8
Wolne miejsca
Cena
16
4999 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

 • transfery lotnisko – trasa wycieczki (klimatyzowany bus + jeep 4×4),
 • transport bagaży i namiotów autami 4×4 na czas trekkingu,
 • noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-osobowe z łazienkami) w Erywaniu,
 • 2-osobowe namioty, karimaty i wyposażenie kuchenne w obozach,
 • wyżywienie (śniadania i obiadokolacje z daniami kuchni ormiańskiej i europejskiej oraz suchy prowiant na czas trekkingu),
 • wejścia biletowane do muzeów, świątyń i atrakcji,
 • wstęp do łaźni z gorącymi źródłami,
 • relaks nad jeziorem Sewan,
 • opieka przewodnika górskiego,
 • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour,
 • kameralne grupy,
 • lokalny koloryt i kultura,
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie obejmuje:

 • kosztów biletów lotniczych na trasie Warszawa – Erywań – Warszawa (PLL LOT),
 • wynajmu śpiworów (5 USD/dzień),
 • usług bagażowych w hotelach i na lotnisku,
 • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-osobowy w hotelach i pensjonatach do 200 USD/os.),
 • zwyczajowych napiwków,
 • przekąsek, posiłków, napojów alkoholowych i bezalkoholowych nieujętych w programie wycieczki,
 • ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie,
 • kosztów pamiątek i wydatków osobistych.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

 • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
 • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują zakwaterowanie:

 • w namiotach podczas trekkingu,
 • w hotelach 3* w Erywaniu (pokoje 2-osobowe z łazienkami). Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).

Wyżywienie obejmuje codzienne śniadania i obiadokolacje z daniami kuchni ormiańskiej i europejskiej, a także suchy prowiant na czas trekkingów. Urozmaicone, smaczne posiłki pozwalają każdego dnia skosztować innych tradycyjnych dań kuchni lokalnej. Atrakcją wycieczki są także posiłki pod chmurką, które smakują jeszcze lepiej po pełnym wrażeń trekkingu. W ostatnim dniu wycieczki pożegnalna obiadokolacja pozwoli poczuć unikalną aurę ormiańskiej biesiady i skosztować lokalnego dziedzictwa kulinarnego.

Informacje praktyczne

Dokumenty

Obywatele Unii Europejskiej podróżujący do Armenii na okres do 180 dni w celach turystycznych, nie muszą mieć wizy. Do przekroczenia granicy potrzebny jest paszport i kserokopia paszportu.

Zdrowie, szczepienia, leki

Przed przyjazdem do Armenii nie są wymagane dodatkowe szczepienia dla podróżnych. Zapobiegliwi mogą jednak zaszczepić się na żółtaczkę pokarmową i wszczepienną. Zaleca się ponadto:

 • ścisłe przestrzeganie zasad higieny ze względu na zagrożenie żółtaczką i chorobami pasożytniczymi (głównie na obszarach wiejskich i na bazarach),
 • zachowanie ogólnej ostrożności i nienarażanie się na niepotrzebne ryzyko (szczególną uwagę warto zachować na obszarach górskich, gdzie występuje silnie uczulający i drażniący barszcz Sosnowskiego),
 • picie wody przegotowanej lub butelkowanej (uwaga: latem warto zawsze mieć przy sobie wodę ze względu na częste upały i potrzebę nawadniania organizmu),
 • mycie owoców i warzyw przed spożyciem.

Na wyjazd do Armenii warto zabrać podstawowe leki przeciwbólowe (np. ibuprom, aspiryna) i na dolegliwości układu pokarmowego (np. smecta, stoperan, nifuroksazyd). Uważać na zdrowie powinny osoby z nadciśnieniem tętniczym, jako że ponad 90% powierzchni Armenii leży w górach. Pod ręką dobrze mieć też przydatne akcesoria czy opatrunki (np. plastry).

W Armenii nie obowiązuje katalog leków, których nie można wwozić lub wywozić. Osoba wjeżdżająca do Armenii ma prawo wwozu maksymalnie 10 różnych lekarstw (do 3 opakowań każdego z nich). W przypadku wwozu leków zawierających substancje narkotyczne lub psychotropowe należy się zwrócić do Ministerstwa Ochrony Zdrowia Republiki Armenii o udzielenie stosownego zezwolenia. Do leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi mieć przy sobie na pokładzie/zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza.

Bezpieczeństwo

Armenia jest krajem bezpiecznym, jednak, jak wszędzie, należy zachować ostrożność i rozwagę. Zagrożenie przestępczością pospolitą jest umiarkowane, ale zdarzają się drobne kradzieże w miejscach często uczęszczanych przez zagranicznych turystów (zwłaszcza na bazarach), dlatego należy zawsze pilnować swojego dobytku. Przypominamy, by NIE ZOSTAWIAĆ pieniędzy, wartościowych przedmiotów, drogiego sprzętu elektronicznego, dokumentów etc. w pokojach hotelowych (chyba że są one wyposażone w sejfy), a także doglądać torebek, plecaków i cennych rzeczy na trasie wycieczki.

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

Telefon alarmowy (zintegrowany): 911.

Klimat

Armenia jest krajem w większości górzystym. Panuje tu klimat podzwrotnikowy, suchy, kontynentalny. Przez większą część roku Armenia jest bardzo słoneczna i ma niskie zachmurzenie. Opady deszczu są niewielkie i sporadyczne. Temperatury w Armenii cechują się dużą skrajnością. Latem w górach jest chłodno i wilgotno, a średnie temperatury wahają się od 24 do 26 °C (w wyższych partiach nie przekraczają w dzień 15 °C), natomiast na pozostałych terenach występują częste upały ok. 32 °C. Zimy w Armenii są z kolei surowe, w całym kraju występują temperatury bliskie zeru i ujemne, które w górach mogą spaść do nawet -20 °C. Średnie temperatury w dzień są najwyższe w czerwcu (29°C), lipcu (33°C), sierpniu (32°C) i wrześniu (28°C), natomiast najniższe w grudniu (4°C) i styczniu (1°C).

Język

Językiem urzędowym Armenii jest ormiański. Z miejscowymi można się porozumiewać także po rosyjsku, a większych miejscowościach, głównie z młodszymi ludźmi, również po angielsku.

Religia

Armenia jest krajem chrześcijańskim (przyjęła tę religię jako pierwsze państwo na świecie, na początku IV wieku). Większość Ormian (ponad 95%) należy do Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, na którego czele stoi katolikos z siedzibą w Eczmiadzynie. Strój wymagany w miejscach kultu religijnego został opisany w części „Ubiór w Armenii”. W obiektach sakralnych obowiązuje zakaz fotografowania.

Ubiór w Armenii

Na wycieczkę latem warto zabrać przewiewne ubrania, najlepiej z naturalnych tkanin. W Armenii nie obowiązują szczególne normy w zakresie ubioru (zwłaszcza w odniesieniu do kobiet), jednak zaleca się ubierać skromnie i niewyzywająco, nie odsłaniając zbyt wiele ciała. Ormianie (mężczyźni) rzadko noszą krótkie spodenki – odzież taka nikogo nie razi, ale jednocześnie może uniemożliwić wejście do niektórych restauracji czy instytucji kultury, które wymagają założenia długich spodni. Z tego względu do Armenii warto zabrać spodnie z odpinanymi nogawkami. Armenia jest krajem raczej konserwatywnym, dlatego długie włosy u mężczyzn, dredy czy piercing są postrzegane negatywnie i mogą w skrajnych przypadkach być powodem nieprzychylnych komentarzy – w stosunku do turystów nastawienie do tego jest jednak znacznie łagodniejsze.

Strój wymagany w miejscach kultu religijnego
Przed wejściem do obiektów sakralnych kobiety i mężczyźni muszą zakryć ramiona i nogi (wskazane są bluzka z długim rękawem, spodnie z długimi nogawkami i, u kobiet, długa spódnica, którą można związać np. z dwóch dłuższych chust). U kobiet głowa może pozostawać odkryta, ale mimo to warto mieć przy sobie chustę do osłonięcia włosów.

Waluta i płatności

W Armenii obowiązuje waluta dram (AMD). 100 AMD to ok. 0,82 PLN/0,18 EUR/0,20 USD, a 1000 AMD to ok. 8,00 PLN/1,9 EUR/2,00 USD.

Do Armenii można zabrać dolary amerykańskie lub euro. Dolary należy zabrać tylko takie, które zostały wydane od 2006 roku włącznie, bez skreśleń i uszkodzeń. Walutę można bez problemu wymienić na euro i dolary na miejscu.

W wielu sklepach i restauracjach można płacić kartą. Można też wypłacać pieniądze z bankomatu – w walucie lokalnej (AMD) lub USD.

Czas w Armenii

UTC +4. Różnica czasu między Polską a Armenią wynosi +2 godziny latem i +3 godziny zimą.

Telefonia i Internet

Bezpłatne wi-fi jest dostępne w hotelach na trasie wycieczki (z Internetu można korzystać na osobistych urządzeniach przenośnych, np. smartfonie).

Koszt połączenia telefonicznego do Polski w roamingu wynosi 8–10 PLN za minutę wykonanego połączenia i ok. 4 PLN za odebranie połączenia. Wysłanie jednego SMS-a kosztuje 2 PLN.

Elektryczność

Napięcie sieciowe w Armenii wynosi 220 V, typy gniazdek: C, F (takie, jak w Polsce i większości krajów Europy).

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Wywóz alkoholu

Armenia słynnie z wybornych koniaków i win, które są jednymi z najchętniej przywożonych z tego kraju pamiątek. Należy pamiętać, że osoby, które przyjeżdżają do UE z kraju spoza UE, takiego jak Armenia, mogą zgodnie z przepisami prawa wspólnotowego wwieź na obszar celny UE: 1 litr alkoholu powyżej 22% albo 2 litry alkoholu o mocy do 22%, a dodatkowo 4 litry wina niemusującego oraz 16 litrów piwa.

Lokalna kuchnia

W kuchni ormiańskiej dominują dania mięsne, sery, warzywa (spożywane na surowo, kwaszone), zielenina i bakalie (orzechy). Dostęp do pełnych dań wegetariańskich i wegańskich jest bardzo utrudniony – preferujący dietę roślinną muszą zwykle zadowolić się warzywami i dodatkami dostępnymi podczas ogólnych posiłków. Jednak bez obaw, bo jest w czym wybierać. W Armenii szczególnie popularne są bakłażany serwowane w dziesiątkach wariacji. Dostępne są także potrawy z ciecierzycy, soczewicy, fasoli, ryżu, kaszy (zwłaszcza bulgur). Do dań podawany jest też ormiański chleb lawasz. Osoby jedzące mięso mogą z kolei spróbować takich potraw i zup, jak szaszłyki, kebaby, dolma, harissa czy bozbasz. Na deser warto skosztować m.in. granatów – owoców, które są symbolem Armenii. Szczegółowe informacje: https://www.tamadatour.pl/co-zjesc-w-armenii/.

Kultura i obyczaje

Ormianie to otwarci, bardzo przyjaźni i gościnni ludzie, z usposobienia spokojni, stonowani, skromni i cisi. Ważną wartością w ich kulturze jest szacunek do starszych. Podczas posiłków Ormianie przestrzegają etykiety, mówiącej, że gospodarz domu jako pierwszy zasiada do stołu. Podobnie jak w Gruzji, również w Armenii popularne są toasty (często w formie wierszy i śpiewów), a ich wznoszenie spowite jest bogatym rytuałem. Czas posiłku jest tu owiany magiczną atmosferą, a zwykły obiad czy kolacja nierzadko przeradzają się w długą biesiadę, która stanowi też okazję do tego, aby docenić małe rzeczy i drobne życiowe radości. Ormianie są narodem niezwykle muzykalnym i cenią sztukę, czego można doświadczyć przy wspólnym stole, jak i na ulicach miast. W rozmowach z Ormianami zaleca się unikać tematów politycznych (dotyczących terytoriów spornych Armenii, zagadnień historycznych o podłożu politycznym etc.).

Warto wiedzieć

 • Hotele w Armenii nie są zazwyczaj wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
 • Grzałki do wody i żelazka – są dostępne w hotelach (zwykle w recepcji, na życzenie).
 • Ręczniki – są dostępne w hotelach.

Dodatkowe informacje przydatne przed wyjazdem do Armenii: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/armenia.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na całej trasie wyprawy – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowym autami terenowymi 4×4 oraz pojazdami dostosowanymi do liczby uczestników wycieczki (samochód terenowy – dla grupy 2 osób, minivan – dla grupy 3–4 osób, bus Mercedes Sprinter – dla grupy powyżej 5 osób). W dni trekkingów zapewniony jest ponadto transport bagaży i namiotów autami 4×4. Pełne bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 70 000 €, w tym koszty ratownictwa 10 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
 • OC – 35 000 €,
 • Bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN,
 • Rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 8-dniowej

ERYWAŃ – CHOR WIRAP – ERYWAŃ – SEVABERD – JEZIORO AKNA – WULKAN AZHDAHAK – JEZIORO VANKI – GOGHT – GEGHARD – GARNI – ERYWAŃ – NEGHUTS – JEZIORO TSAGHKUNYATS – HANKAVAN – SEWAN – ERYWAŃ

DZIEŃ 1.

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie. O godz. 20.00 spotkanie z przedstawicielem biura Tamada Tour w hali odlotów (strefa D, przy stanowiskach odprawy PLL LOT). Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot do Armenii o godz. 22.20. Lot trwa ok. 3,5 godz.

DZIEŃ 2. (dystans: 95 km)

Przylot do Erywania ok. 3.45 czasu ormiańskiego, spotkanie z pilotem Tamada Tour, transfer do hotelu. Odpoczynek. Po śniadaniu zwiedzanie Erywania. Atrakcje stolicy Armenii odkryjemy najpierw w muzeum Matenadaran, przechowującym cenne średniowieczne manuskrypty, w tym Kodeks Eczmiadzyński – jeden ze skarbów narodowych. Następnie pojedziemy do monastyru Chor Wirap (VII–XVII w.), owianego legendą o św. Grzegorzu Oświecicielu – chrzcicielu Armenii. Stąd będzie też najlepszy widok na Ararat, świętą górę Ormian, gdzie miała spocząć biblijna arka Noego (szczyt ma 5137 m n.p.m. i obecnie leży na terytorium Turcji). Powrót do Erywania. Obiadokolacja. Na zakończenie dnia obejrzymy słynne punkty stolicy: plac Republiki, bulwar i park Zwycięstwa (Achtanak), Kaskady z plenerowym Muzeum Sztuki Cafesjiana i punktem widokowym na Ararat, aleję Masztoca, Urząd Miasta, kompleks sportowo-koncertowy Sportivno, rezydencję prezydenta, parlament, plac Teatralny i muzeum Cicernakaberd poświęcone pamięci ofiar Rzezi Ormian w latach 1915–1918. Przejazd do hotelu. Czas wolny. Nocleg.

DZIEŃ 3. (dystans: 40 km + 12 km trekkingu)

Po śniadaniu przejazd do wioski Sevaberd, gdzie spotkamy się z przewodnikiem górskim i rozpoczniemy trekking do jeziora Akna (w busie każdy otrzyma suchy prowiant na drogę). Jezioro Akna jest jednym z najpiękniejszych w Armenii, a jego nazwa oznacza po ormiańsku „oko”. Akna to jezioro pochodzenia wulkanicznego, położone na granicy regionów Kotayk i Gegharkunik. Po drodze spotkamy Jazydów, którzy reprezentują największą mniejszość narodową w Armenii. Ich główną działalnością jest hodowla zwierząt. Po 12 km trekkingu dotrzemy nad jezioro i zjemy kolację. Nocleg w namiotach.

DZIEŃ 4. (dystans: 14 km trekkingu) 

Śniadanie w obozowisku. Po posiłku trekking znad jeziora Akna do wygasłego wulkanu Azhdahak (3597 m n.p.m.), najwyższego punktu Gór Gegamskich, położonego w zachodniej części pasma. W kraterze wulkanu znajduje się jezioro powstałe z topniejącego śniegu. Jego zbocza pokrywają zaś brunatne i rdzawe bomby wulkaniczne, głazy lawowe, żużel i kamienie, gdzie swoje siedliska mają ptaki drapieżne, głównie orły i sępy. Ze szczytu Azhdahak zobaczymy malowniczą panoramę okolicy: dolinę Kotayk, jezioro Sewan, Góry Gegamskie i majaczący w oddali Ararat. Piękne krajobrazy oraz ciekawe okazy flory i fauny dostarczą wielu okazji do odpoczynku i fotografowania. Wieczorem kolacja pod chmurką i nocleg w namiotach.

DZIEŃ 5. (dystans: 40 km + 15 km trekkingu)

Po śniadaniu w obozowisku zaczynamy trekking nad jezioro Vanki. U jego brzegów zachowały się Vishapakary (Smocze Kamienie), które w ormiańskiej mitologii symbolizowały bóstwa wody. Wokół zobaczymy też starożytne petroglify – najstarsze są datowane na 7 tysiąclecie p.n.e. Kontynuujemy trekking do wioski Goght. W pobliżu odwiedzimy klasztor Geghard i świątynię Garni. Powrót do Erywania. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 6. (dystans: 40 km + 40 km jazdy terenowej)

Śniadanie w hotelu. Następnie wyruszymy jeepami do ruin klasztoru Neghuts (X lub XI w.). Stąd, przez zalesione góry i wąskie, leśne ścieżki, dotrzemy nad jezioro Tsaghkunyats. Tu zjemy lunch z pięknym widokiem na otaczające, łagodne góry. W lesie rozstawimy namioty. Na obiadokolację będzie pyszny ormiański grill. Nocleg w namiotach.

DZIEŃ 7. (dystans: 40 km + 40 km jazdy terenowej)

Śniadanie w obozowisku. Znad jeziora Tsaghkunyats zaczynamy zjazd do wioski Hankavan. Tu czeka nas relaksująca kąpiel w naturalnych gorących źródłach. Następnie udamy się nad jezioro Sewan, największe w Armenii i jedno z najwyżej położonych jezior słodkowodnych na świecie (1900 m n.p.m.). Na półwyspie zwiedzimy klasztor Sevanavank (Czarny Klasztor), do którego zsyłano niegdyś niepokornych mnichów z kompleksu katedralnego w Wagharszapat. Powrót do Erywania. Pożegnalna obiadokolacja. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 8.

Przygotowanie do powrotu do Polski. O godz. 2.00 przejazd na lotnisko. O godz. 4.40 – wylot do Warszawy (samolot ląduje na lotnisku Chopina ok. godz. 6.30).

© 2020 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • datę urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
 • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
 • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
 • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

 • WPŁATA 1. (zaliczka 1500 PLN) – uiszczana w ciągu 3 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki.
 • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

 • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

  Podróżuję samotnie, zgadzam się
  na dokwaterowanie do drugiej osoby

  Zobacz także

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

  Realizacja: Codenest