Polowanie-z-kormoranami-Chiny

Chiny – Kanton i Syczuan 11 dni

Wycieczka objazdowa

od  PLN
cena za osobę / 11 dni

Rezerwuj

Skuś się na orientalne smaki przygody w Krainie Smoków!

Przygotuj się na pełną wrażeń eskapadę spod znaku kulturowych niespodzianek, tajemnic historii i kulinarnej pikanterii! Sprawdź, czy to prawda, że w Guangxiao Si je się wszystko, co ma dwie lub cztery nogi, a nie jest stołem, i skosztuj pyszności z pachnącego przyprawami woka. Poznaj pradziadka hollywoodzkiego aktora, który został „ojcem narodu”, i skocz na tradycyjną herbatę pod jadeitowy posąg Buddy. Zobacz, jakie unikalne bogactwa kryje mauzoleum marnego króla Zhao Mo, a w alei czerwonych lampionów odkryj cuda starego miasta w Chengdu. W Wu Hou, kompleksie świątynno-parkowym z epoki Shu, spotkaj astronoma, który niespodziewanie został markizem, a pod kaskadowym dachem misternie zdobionej świątyni Wenshu zobacz 500 niezwykłych kaligrafii. Spłyń rzeką Li przez bambusowe gaje, odnajdź zaklęte w skały dziewczęta i zobacz, jak łowić ryby z tresowanymi czarnymi kormoranami. Wdrap się na górę Emei, by spojrzeć w oczy największego posągu Buddy na świecie i ukradkiem zerknąć na niepozornych mnichów, którzy ponad chmurami z zacięciem uprawiają chiński boks.

W cenie

Transfery lotniska – hotele – trasa wycieczki

Transfery lotniska – hotele – trasa wycieczki

Wizyty na egzotycznych bazarach

Wizyty na egzotycznych bazarach

Wejścia biletowane do muzeów i atrakcji

Wejścia biletowane do muzeów i atrakcji

Noclegi w hotelach i pensjonatach (pokoje 2-osobowe z łazienkami)

Noclegi w hotelach i pensjonatach (pokoje 2-osobowe z łazienkami)

Atrakcje plenerowe, kulturowe i historyczne

Atrakcje plenerowe, kulturowe i historyczne

Opieka doświadczonego pilota-przewodnika

Opieka doświadczonego pilota-przewodnika

Kameralne grupy

Kameralne grupy

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Chengdu-stare-miasto-Chiny

Stare miasto w Chengdu

Chengdu to podobno najszczęśliwsze miasto w Chinach. Kwiaty kwitną tu przez cały rok, a nowoczesność harmonijnie splata się z tradycją. Pomimo upływu lat dziś w Chengdu zobaczymy niemal te same widoki, które oglądali wczesnośredniowieczny poeta Du Fu, zwany chińskim Szekspirem, i XIII-wieczny podróżnik Marco Polo, wspominający w swoich zapiskach zwłaszcza słynny most Anshun. Pójdziemy ich tropem i zajrzymy na historyczną uliczkę Jinli (część świątyni markiza Wu), o której mówi się, że była pierwszą ulicą w starożytnym królestwie Shu. Na szlaku zabytkowych, kamienno-drewnianych domków z czerwonymi lampionami odkryjemy egzotykę dawnych Chin. Zajrzymy do sklepów z pamiątkami, gdzie pośród wielu tradycyjnych bibelotów znajdziemy papierowe i gliniane figurki do pokazów kukiełkowych i teatrów cieni. Zobaczymy drewniany pawilon ze sceną klasycznej opery syczuańskiej i urokliwe zakątki, w których rokrocznie od niemal 2000 lat odbywają się kultowe festiwale: smoczych łodzi, księżycowy i lampionów. Głód wrażeń nasycimy smakołykami pikantnej kuchni syczuańskiej, lokalną herbatą oraz ciasteczkami w kształcie pandy wielkiej, które zachęcają do odwiedzenia muzeum i największego na świecie rezerwatu tych sympatycznych, lecz zagrożonych wyginięciem niedźwiedzi.

Polowanie-z-kormoranami-Chiny

Rzeka Li

Z dala od gwaru i chaosu betonowych metropolii południowych Chin wpłyniemy w sielankową scenerię rzeki Li. Czy w otulonych zielenią górach krasowych dojrzymy siedmioro dziewcząt, które według legendy zamieniły się w skały pod wpływem uroku nadrzecznego krajobrazu? Pośród malowniczych wzgórz i gajów bambusowych usłyszymy jeszcze wiele mistycznych gawęd i wzruszających historii miłosnych. Popuścimy wodze fantazji, próbując rozwikłać zagadki nazw szczytów i zacisznych wiosek, których mieszkańcy ze śpiewem na ustach uprawiają pola ryżowe, wypasają bydło na łąkach lub z oświetlonych latarniami bambusowych tratw łowią ryby przy pomocy tresowanych, słynących z inteligencji czarnych kormoranów. W rzecznych zakamarkach odkryjemy kolejne cuda przyrody i ludzkich rąk: Jaskinię Trzcinowego Fletu, park Siedmiu Gwiazd, Wzgórze Trąby Słoniowej (symbol miasta Guilin) i starożytny kanał Linggu z 214 r. p.n.e., którego budowę nakazał już pierwszy cesarz z dynastii Qin!

Wielki-Budda-z-Leshan-Chiny

Wielki Budda z Leshan

W chińskiej prowincji Syczuan znajdziemy przypuszczalnie największy na świecie posąg Buddy. Mierzący 71 m monument odkryjemy na zboczu góry Emei, wraz z którą figuruje on od 1996 r. na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zejdziemy w dół stromizny, by poznać niezwykłą historię posągu, który na polecenie mnicha Haitonga budowano od 713 r. przez aż 90 lat! Przekonamy się, że Wielki Budda z Leshan połączył aspekty religijne z praktycznymi – posąg powstał bowiem w miejscu naturalnego zapadliska rzek Dau He i Min Jiang, by uchronić rybaków przed prądami rzecznymi i zatonięciem. Dzięki odłamkom skalnym odłupywanym w trakcie prac nurt rzeki się uspokoił, dziś jednak sam Budda jest w niebezpieczeństwie: posąg porastają mchy, paprocie i inne rośliny, dodające mu wprawdzie tajemniczego majestatu, ale wraz z kwaśnymi deszczami prowadzące do powolnej erozji piaskowca, z którego monument jest wykonany.

Gora-Emei-Chiny-pagoda

Świątynie z góry Emei

Na Emei Shan, jednej z czterech świętych gór buddystów i taoistów (3099 m n.p.m.), znajduje się aż 76 zabytkowych klasztorów. Świątynie są rozsiane od doliny po sam wierzchołek pasma – zobaczyć je wszystkie to nie lada wyzwanie, dlatego warto wybrać kilka najciekawszych. Bez wątpienia należy do nich Baoguo Si (Klasztor Proklamowania Państwa, XVI w.), który kryje rzeźbę porcelanowego Buddy z 1415 r. oraz niewielkie muzeum. Architektonicznym rarytasem jest też skąpany w zieleni Fuhu Si (Klasztor Przyczajonego Tygrysa) – jedna z trzech, obok Shaolin i Wudang, kolebek chińskich sztuk walki, Przy klasztorze stoi 7-metrowa miedziana pagoda z buddyjskimi rysunkami i inskrypcjami. Wannan Si (Świątynia 10 000 lat) to z kolei najstarszy klasztor na Emei Shan (zrekonstruowany w IX w.) – zobaczymy tu 8,5-metrowy brązowy posąg bodhisatwy Samantabhadry (XI w.), opiekuna góry. Nad brzegiem rwącego potoku znajdziemy natomiast Qingyin Ge (Pawilon Nieskazitelnego Dźwięku), którego nazwa pochodzi od jednostajnego szumu wody. Wisienką na torcie Emei Shan jest lśniący klasztor Jinding Si (Świątynia Złocistego Szczytu), zlokalizowany na wysokości 3077 m, pokryty kafelkami i otoczony balustradami z białego marmuru. Nazwa jednego z najwspanialszych miejscowych sanktuariów odwołuje się do połyskującego w słońcu brązu, który niegdyś pokrywał dach świątyni.

Gora-Emei-Chiny

Góra Emei

Dziś prowadzą tu wygodne schody, drewniane mostki i kolejka linowa. Ale jak na górę Emei (3099 m n.p.m.) wdrapali się pierwsi mnisi?! Tego już się nie dowiemy, lecz na jednej z czterech świętych gór buddyjskich w Chinach wciąż możemy odkryć cuda, które po sobie zostawili. Pośród zachwycającej endemicznej przyrody znajdziemy aż 76 (!) buddyjskich klasztorów z okresu Ming i Qing (w tym pierwszą w Chinach świątynię buddyzmu z I w.), wraz z całą górą i posągiem Wielkiego Buddy z Leshan wpisanych na listę UNESCO. Wędrując zalesionymi stokami bodhimahy, miejsca oświecenia bodhisattwy Samantabhadry, dotrzemy na Złoty Szczyt, który ponad chmurami wieńczą wspaniałe świątynie – te bogate i skąpane w złotym blasku oraz te odcinające się na tle nieba skromnością bieli, czerni i czerwieni. Drogę od posągów białych słoni i masywnej statui Samantabhadry po pawilon Guangfu pokonamy w towarzystwie makaków. Patrząc na ich psoty, nie raz zadamy sobie pytanie, czy przypadkiem nie podglądały mnichów, uczących się tu od XVI stulecia… chińskiego boksu.

Sala-Pamieci-Sun-Yat-sena

Sala Pamięci Sun Yat-sena

W sercu Kantonu spotkamy Sun Yat-sena – był to pradziadek hollywoodzkiego aktora i kaskadera, ale przede wszystkim lekarz, pisarz i filozof, który w historii zapisał się zwłaszcza jako pierwszy tymczasowy prezydent Republiki Chińskiej, „ojciec narodu” i „zwiastun rewolucji demokratycznej”. Losy jednego z największych przywódców Chin i współzałożyciela Kuomintangu (Narodowej Partii Chin), który polityczne życie spędzał na nieustannej walce o obalenie ostatniej cesarskiej dynastii Qing, poznamy w poświęconej mu sali pamięci. Tuż przed ośmiokątnym budynkiem z 1931 r., którego potężna hala może pomieścić ponad 3 tys. osób, zobaczymy posąg Sun Yat-sena. Patrząc na dumną postać, spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego pronacjonalistyczna działalność wyniosła „słońce narodu” do rangi świętego, który do dziś jest otaczany powszechnym kultem w Kantonie, na Tajwanie oraz w Wietnamie.

Swiatynia-markiza-Wu-Wuhousi-Chiny

Świątynia markiza Wu (Wuhousi)

W Chengdu odnajdziemy wiele wspaniałych zabytków, z których najsłynniejszy jest Wu Hou – kompleks świątynno-parkowy z III w. W miejscu zachwycającym dostojną prostotą odkryjemy dzieje bohaterów starożytnego królestwa Shu, którzy w okresie Trzech Królestw (220–280 r.) urośli do rangi lokalnej legendy. Mijając zabytkowe bramy, otoczone cyprysowym gajem i malowniczymi stawami, powędrujemy od świątyni i mauzoleum cesarza Liu Bei, przez świątynię Zhuge Lianga – znakomitego polityka, dyplomaty, wojskowego i astronoma, któremu w podzięce za nieocenioną pomoc w utrzymaniu władzy cesarz nadał tytuł markiza Wu – po świątynię Sanyi. Na skraju uliczki Jinli zobaczymy 47 pomników kluczowych ministrów Shu i kamienne stele z wyrytymi wierszami i porzekadłami. Na najokazalszej z nich (aż 367 × 95 cm), Tablicy Potrójnego Sukcesu, uważanej za jedno z cenniejszych dzieł starożytnej chińskiej literatury i rzemiosła, wykuto największe osiągnięcia Shu: oświadczenia o moralności i sukcesach Zhuge Lianga oraz artykuł autorstwa cenionego ministra Pei Du, który następnie wystylizował wybitny chiński kaligraf Liu Gongquan.

Muzeum-mauzoleum-krola-nanyue-kanton-chiny

Grobowiec Zhao Mo

Czy marny władca zasługuje na iście królewski pochówek? W Kantonie przekonamy się, że jak najbardziej tak! Pod Wzgórzem Słonia zajrzymy do odkrytego w 1983 r. grobowca Zhao Mo, ostatniego króla z potężnej dynastii Nanyue (III–I w. p.n.e.), która co prawda sprowadziła do regionu pokój i ład, zaawansowane techniki rolnicze i rzemieślnicze oraz chińskie pismo i język, lecz dość szybko upadła przez polityczną krótkowzroczność. W Mauzoleum Króla Nanyue zrozumiemy, że ziemie Zhao Mo nie bez powodu były łakomym kąskiem dla walczących o wpływy chińskich królestw. W ukrytym 20 m pod ziemią grobowcu o imponujących rozmiarach (11 × 12 m) znajdziemy aż 1000 zabytkowych artefaktów, m.in. rydwan, złote i srebrne naczynia, pieczęć z brązu, instrumenty, 750 charakterystycznych dla tego okresu kamieni z kolorowymi freskami albo srebrne pudełko sprowadzone z Persji, które jest najwcześniejszym importowanym produktem znalezionym dotąd w Chinach. Bogactwa zgromadzone w czasach świetności dynastii obejmują także ubiór pośmiertny Zhao Mo, składający się z, bagatela, 2291 kawałków jadeitu, połączonych złotem, srebrem, miedzią i – tu zaskoczenie – jedwabiem, co czyni strój unikatem na skalę światową!

Swiatynia-Wenshu

Świątynia Wenshu

Pewnego dnia do serca Chengdu przybył mnich Cidu. Obok świątyni Xinxiang, której początki sięgają VII w., znalazł dwa drzewa i zbudował między nimi prostą chatę, gdzie przez lata wiódł ascetyczne, poświęcone wierze życie. Miejsce to prawdopodobnie zniknęłoby w mrokach dziejów, gdyby nie legenda, wedle której Cidu był reinkarnacją bodhisattwy Manjusri. Nie trzeba było długo czekać, aby skromny klasztor stał się jedną z najpiękniejszych świątyń buddyjskich w całych Chinach. Spacerując alejkami urokliwego ogrodu, zobaczymy najbardziej autentyczny i najlepiej zachowany zabytek chińskiego buddyzmu, zachwycający misterną zdobniczo architekturą. Zwiedzimy pachnący kadzidłami monastyr z czerwonymi lampionami i podkręconym, kaskadowym dachem. W czterech salach świątyni odkryjemy aż 500 kaligrafii, obrazów i innych dzieł sztuki, a także relikwie Buddy Siakjamuni i sławnego mnicha Xuan Zanga. Nieopodal natrafimy na smukłą Wieżę Pokoju oraz imponujący jadeitowy posąg Buddy i 300 innych posążków buddyjskiego mędrca, które poprowadzą nas do herbaciarni z muzyką i pokazami ludowymi na żywo.

Guanxiao-Si-Chiny

Guanxiao Si

Mawia się, że w tym postkolonialnym mieście na południu Chin je się wszystko, co ma dwie lub cztery nogi, a nie jest stołem, wszystko, co pływa, a nie jest statkiem, i wszystko, co lata, a nie jest samolotem. Nie ulega wątpliwości, że Kanton może – nie tylko w sferze kulinarnej – pochwalić się zarówno otwarciem na nowoczesność, jak i zamiłowaniem do tradycji. Tę ostatnią odnajdziemy we wspaniałych zabytkach, pośród których szczególnym blaskiem historii świeci Guangxiao Si. W najstarszej buddyjskiej świątyni z V w. poznamy opowieść o mnichu z Gandhary, który willę księcia z dynastii Nanyue zmienił w Klasztor Jasnej Synowskiej Pobożności – główny lokalny ośrodek nauczania buddyzmu. Z istniejących niegdyś 30 bogato zdobionych budynków kompleksu świątynnego zobaczymy 10 ocalałych po pożarze w XVII w., które za sprawą rangi dziejowej i kunsztu architektonicznego zostały w 1961 r. uznane za najważniejszy zabytek kulturalny Chin.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
Terminy 2020 w przygotowaniu 11 16 zł* Rezerwuj Book Buch книга

* Cena może obejmować część wpłaty w USD lub EUR oraz nieznacznie różnić się od podanej w tabeli, w zależności od aktualnych kursów walut. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,90 zł za 1 USD lub 4,50 za 1 EUR.

Termin
Liczba dni
Terminy 2020 w przygotowaniu
11
Wolne miejsca
Cena
16
PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

 • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
 • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 60 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN,
 • OC – 30 000 €,
 • bagaż – 1000 PLN.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • datę urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
 • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
 • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
 • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 3 części:

 • WPŁATA 1. (zaliczka 1500 PLN) – uiszczana w ciągu 7 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki;
 • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem;
 • WPŁATA 3. (pozostała kwota za wycieczkę; płatność w USD) – dokonywana już w kraju przylotu, w momencie zakwaterowania do hotelu.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

 • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

  Podróżuję samotnie, zgadzam się
  na dokwaterowanie do drugiej osoby

  Zobacz także

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022 Tamada Tour

  Realizacja: Codenest