Gruzińskie Bezdroża 8 dni

Off-road Loty do Gruzji

od  4599 PLN
cena za osobę / 8 dni

Rezerwuj

Poczuj prawdziwą dzikość Kaukazu!

Korci Cię emocjonująca przygoda 4×4? Ruszaj jeepem na bezdroża Gruzji! Na szlaku trzech magicznych regionów: Swanetii, Górnej Adżarii i Samcche-Dżawachetii, czekają obłędne widoki z dala od cywilizacji, mrożące krew w żyłach trasy w bezkresach, soczysta zieleń strzelających w niebo szczytów i powulkaniczne wertepy, gdzie wszystko jest możliwe. Wrr! Odnajdziesz tu górskie łąki najeżone kamiennymi basztami obronnymi, twierdze, zamki, megality, skalne miasto i tarasowe uprawy winogron, które powróciły do krajobrazu Meschetii po ponad 400 latach! Off-roadowa wyprawa przez szutrowe wiraże Gruzji to inspirujące spotkania z lokalnymi mieszkańcami, zabytkami i dziewiczą przyrodą, głaskanie lodowców, relaks w Batumi nad Morzem Czarnym, pyszne wino, jedzenie i temperamentna gruzińska atmosfera. Czego chcieć więcej? Wolność, niezapomniane przeżycia i Kaukaz nieujarzmiony aż po horyzont – gwarantowane! Program z przelotem liniami Wizz Air z Katowic, Wrocławia, Gdańska, Krakowa, Warszawy lub Berlina do i z Kutaisi.

W cenie

Noclegi w hotelach i guesthouse’ach (pokoje 2-/3-os. z łazienkami)

Noclegi w hotelach i guesthouse’ach (pokoje 2-/3-os. z łazienkami)

Wyżywienie HB (śniadania, obiadokolacje)

Wyżywienie HB (śniadania, obiadokolacje)

Emocjonujący off-road i trekking przez bezdroża Kaukazu

Emocjonujący off-road i trekking przez bezdroża Kaukazu

Transfery autami 4×4 na trasie lotnisko – hostele – zwiedzane obiekty

Transfery autami 4×4 na trasie lotnisko – hostele – zwiedzane obiekty

Degustacja gruzińskiego wina i czaczy

Degustacja gruzińskiego wina i czaczy

Atrakcje przyrodnicze, kulturowe i historyczne

Atrakcje przyrodnicze, kulturowe i historyczne

Autentyczne spotkania z lokalnymi mieszkańcami

Autentyczne spotkania z lokalnymi mieszkańcami

Zwiedzanie zgodnie z programem

Zwiedzanie zgodnie z programem

Supra – tradycyjna gruzińska biesiada z winem i tamadą

Supra – tradycyjna gruzińska biesiada z winem i tamadą

Wejścia biletowane do atrakcji

Wejścia biletowane do atrakcji

Opieka polskojęzycznych kierowców-przewodników

Opieka polskojęzycznych kierowców-przewodników

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Lokalny koloryt i kultura

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Gruzja-poza-szlakiem

Gruzja poza szlakiem

Zejdziemy z turystycznych szlaków, by poznać autentyczną Gruzję. Wybierzemy się niezadeptanymi ścieżkami do miejsc, w których doświadczymy prawdziwej magii jednego z najpiękniejszych krajów świata. Pokonamy niesamowicie zielone, pełne pierwotnej dzikości doliny i przełęcze wysokich szczytów, przecinane wstęgami szumiących rzek i kaskadami wodospadów. Zobaczymy drewniane chatki pasterzy i usłyszymy dzwonki pędzonych na górskie łąki owiec i bydła. Zawitamy do cichych cerkwi i wdrapiemy się na ruiny dawnych, oszałamiających potęgą twierdz obronnych. Zajrzymy do miasteczek, gdzie czas zatrzymał się sto lat temu, i do wiosek, które zimą bywają całkowicie odcięte od świata. Dowiemy się, jak ludzie żyją tu naprawdę. Przyjrzymy się ich codzienności, zajdziemy na targ po świeże owoce i warzywa, posmakujemy tego, co przyrządzają w swoich kuchniach, a przysłuchując ich opowieściom o tym, co w życiu ważne, odkryjemy siebie na nowo.

Swanetia-Gruzja-wiosna-zielone-gory

Swanetia

Swanetia to region w północno-zachodniej Gruzji, na Wielkim Kaukazie. Słynie z majestatycznych gór (znajduje się tu najwyższy szczyt Gruzji: Szchara – 5193 m n.p.m.), osady Uszguli, placków kubdari (mięsna odmiana chaczapuri), a przede wszystkim z maczubi – średniowiecznych wież mieszkalno-obronnych, w których krewcy Swanowie chronili siebie i swój dobytek przed śnieżnymi lawinami, okolicznymi najeźdźcami lub… wendettą innych rodów. Od wieków otoczone nieprzebytymi górami maczubi w Mestii, stolicy regionu, i okolicznych przysiółkach były przystanią dla lokalnych i narodowych skarbów. Dziś w niektórych kamiennych wieżach odkryjemy muzea, które z dumą pielęgnują swańską kulturę, trwającą w izolacji od reszty kraju, a dzięki temu zachowującą wiele oryginalnych cech i historyczną ciągłość.

Uszguli

Uszguli uważano niegdyś za najwyżej położoną osadę w Europie. Dziś wiadomo, że istnieją wyżej położone miejscowości, ale tylko ten zespół górskich wiosek może się pochwalić tak oszałamiającym widokiem na najwyższy szczyt Gruzji: Szcharę (5193 m n.p.m.), malowniczym pejzażem Gór Swaneckich i niezwykłymi zabytkami, które wpisano na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Po potężnej lawinie z 1987 r., zniszczeniu i wyludnieniu części osady życie skupia się w czterech lokalnych wsiach: Zhibiani, Chubiani, Chajashi i Murkmeli, położonych na uśrednionej wysokości 2100 m n.p.m. i dostępnych właściwie tylko w sezonie wakacyjnym, bo na kolejne sześć miesięcy odcinają je od świata ogromne zwały śniegu. Uszgulskie zaułki kryją zabytkowe cerkwie, dom z galerią sztuki kultowego lokalnego malarza Fridona Nizharadze, ale największym skarbem są charakterystyczne dla regionu kamienne domy machubi z basztami obronnymi – najstarsze pochodzą z VIII w. i są nadal zamieszkane! Niektóre koszki, czyli baszty są udostępnione zwiedzającym: w jednej działa muzeum etnograficzne, przy innej można zobaczyć tradycyjne domostwo machubi z dawnymi sprzętami i XI-wiecznymi rzeźbionymi drzwiami. Na trasie do Uszguli, na wielkim kamieniu nad rzeką Enguri, stoi też samotna Baszta Miłości, z którą związana jest legenda o nieszczęśliwie zakochanej parze.

wardzia-gruzja

Wardzia

Skalne miasto Wardzia leży na południu Gruzji, zaledwie 12 km od tureckiej granicy. To jeden z najcenniejszych zabytków Gruzji i ewenement średniowiecznego budownictwa jaskiniowego, który wykuto w zboczu góry Eruszeti, do wysokości 1300 m n.p.m., dla obrony przed najeźdźcami. Prace budowalne trwały w latach 1184–1213, za rządów legendarnej królowej Tamar, najważniejszej władczyni Gruzji. Przez 70 lat Wardzia była samowystarczalnym ośrodkiem miejskim. Niestety trzęsienie ziemi z 1283 r. spowodowało osunięcie się warstw skalnych i ujawniło istnienie dotąd niewidocznego dla wroga przyczółku. Choć miasto uległo poważnym zniszczeniom, do dziś fascynuje zaawansowaną myślą inżynieryjną. Pozornie niewielka Wardzia, na aż 13 kondygnacjach mieściła klasztor, salę tronową, szkołę, szpital, spichlerze i winiarnie (podstawa handlu), stajnie oraz – bagatela – 3000 komnat dla nawet 60 tys. możnych Gruzinów, którzy chronili się przed Mongołami i Persami. Miała także innowacyjny jak na tamte czasy system doprowadzania wody z pobliskiej rzeki. Pokonując kolejne schody i wąskie, niskie tunele z kamienia, dotrzemy do wielu spośród 300 sal udostępnionych zwiedzającym. Usłyszymy tu echo kolejnych dramatycznych wydarzeń z 1551 r., gdy Persowie ponowie najechali miasto, ukradli wszystkie kosztowności i zabili mnichów. Kilkoro zakonników wróciło do Wardzi dopiero w latach 70. XX w. – umykając przed wzrokiem turystów, zmierzają skalnymi korytarzami na modlitwę.

jedzenie gruzja chaczapuri chinkali

Gruzińskie jedzenie

Gruzja jest pyszna! Sekrety gruzińskiej sztuki kulinarnej? Prostota, lokalne składniki oraz spora porcja soczystych warzyw i owoców, świeżych ziół i aromatycznych przypraw. Od kameralnych knajpek przez kultowe restauracje po zaprzyjaźnione winnice będziemy biesiadować na całego i odkrywać wszystkie smaki perły Kaukazu! Skosztujemy placki chaczapuri i kołduny chinkali – najsłynniejsze gruzińskie potrawy, które raczą podniebienia rozmaitymi nadzieniami dla miłośników kuchni wege i mięsnej. Na przystawkę sięgniemy po kolorowe pchali, doskonałe sery i chleb tonis puri z pieca szamotowego, a na większy apetyt – po sycące kababi, szaszłyki mcwadi, tołmę (gruzińskie gołąbki), szkmeruli (kurczak w sosie czosnkowym), ostri (gulasz wołowy), badridżani (bakłażany z orzechową pastą saciwi), leczo adżabsandali, zupy charczo, czichirtma, fasolową lobio. Smakowite kąski podlejemy orzeźwiającą lemoniadą i wybornym winem z kwewri, wznosząc wraz z tamadą niejeden toast. A co na deser? Koniecznie czurczchele – tradycyjne gruzińskie słodycze z orzechów włoskich w tatara, czyli karmelizowanym soku winogronowym.

Gruzinska-biesiada-supra

Supra – gruzińska biesiada

Supra to tradycyjna gruzińska biesiada – i o wiele więcej niż smacznie zastawiony stół. Supra, od 2017 r. wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, to w istocie spowity bogatym rytuałem ceremoniał, który syci ciało i ducha, obfituje w pyszne jedzenie, wino z kwewri, śpiewy, żywiołowe tańce ludowe oraz poetyckie toasty tamady (mistrza ceremonii), które urastają do rangi sztuki oratorskiej i są pretekstem do głębokiej refleksji nad życiem. W zależności od okazji Gruzini organizują supry radosne (keipi) i smutne (kelechi), różniące się nastrojem, potrawami oraz kolejnością i tematyką toastów – tych Gruzini znają blisko 150, podczas większości supr wygłaszają przeciętnie 10–20, a każdy z nich może być recytowany nawet przez pół godziny i stać się dłuższą, wciągającą przypowieścią o życiu, sztuce, kulturze, religii, historii czy rodzinie, zakończoną morałem albo życzeniami. Etykieta gruzińskich toastów wymaga, by wznosić je wyłącznie winem lub czaczą, stać podczas przemowy tamady, wygłaszać własne laudacje tylko za alaverdi – słownym pozwoleniem mistrza ceremonii, a na koniec powiedzieć gaumardżos, co oznacza „zwycięstwo” i jest odpowiednikiem swojskiego: „Na zdrowie!”.

Batumi

Herbacianych pól, o których śpiewały Filipinki, tak naprawdę w Batumi (już) nie znajdziemy. Próżno szukać tu też spełnienia marzeń o rajskich plażach – te w najsłynniejszym gruzińskim kurorcie nad Morzem Czarnym są kamieniste i wąskie, a za sprawą ukształtowania terenu i klimatu raz pełne słońca, to znów zalewane ulewnymi deszczami. W osobliwym architektonicznie pejzażu stolica autonomicznego regionu Adżarii ma jednak swoje inne skarby. Wśród nich usiana palmami promenada, imponująca Wieża Alfabetu (przedstawia gruziński alfabet mchedruli), ruchomy posąg „Kobieta i mężczyzna” (zwany powszechnie pomnikiem Ali i Nino, kaukaskich Romea i Julii z książki Lwa Nussimbauma), kuriozalna rzeźba plażowych klapek na kurzych jajach, latarnia morska, liczne wesołe miasteczka, kasyna i fontanny (zupełnie zwyczajne, tańczące, a nawet taka, z której przed laty płynęła darmowa czacza, czyli gruzińska wódka winogronowa!), odwrócona do góry nogami restauracja, oszałamiające przepychem hotele i biurowce, w centrum eklektyczne kamienice, muzea, cerkwie i meczety, zaś pod miastem – ogród botaniczny (XIX w.), w którym na klifie tuż nad brzegiem Morza Czarnego rozkwita ponad 2 tys. gatunków tropikalnych roślin.

zamek Rabati w Achalciche Gruzja

Achalciche

Miasteczko Achalciche w regionie Samcche-Dżawachetii na południu Gruzji uchodzi od wieków za symbol tolerancji etnicznej i religijnej. Dlaczego? Odpowiedź znajdziemy w XII-wiecznym kompleksie zamkowym Rabati. Według „Kronik gruzińskich” pierwszą twierdzę o nazwie Lomsia/Lomisa (gruz. Lew) założył w tym miejscu w IX w. gruziński książę Guaram Mampali. Gdy w XII w. przeszła ona w ręce wpływowego rodu Dżakeli, zyskała nowe perspektywy i nazwę: Achal-ciche – dosłownie Nowa Twierdza albo Nowy Zamek. Przez tętniący życiem gród przewijali się kupcy, rzemieślnicy, naukowcy, podróżnicy, pisarze i artyści z najróżniejszych stron świata, którzy kształtowali wielokulturowy pejzaż historycznej krainy Meschetii. Kreatywny spokój Achalciche przerwał w XVI w. najazd Turków – niszczyli co popadło, ale dorzucili też niejedną cegiełkę własnej konwencji. To dlatego na zamku Rabati odkryjemy dziś zabytkowe łaźnie, obiekty mieszkalne i administracyjne o regionalnej i orientalnej architekturze, a obok cerkwi z IX/X w. – ruiny medresy, minaret i meczet Akhmedie z 1752 r. z charakterystyczną złotą kopułą. Więcej tajemnic poznamy w zamkowym Muzeum Historycznym Samcche-Dżawachetii, które przechowuje bogate zbiory paleograficzne, paleontologiczne, etnograficzne i piśmiennicze. Zanim jednak uznamy, że osmańscy najeźdźcy roznieśli przeszłość Achalciche w pył, skoczymy do Giorgiego Natenadze – to właśnie ten młody, utalentowany winiarz przywrócił tradycję meschetyjskiego winiarstwa, której po tureckim spustoszeniu nie było tu od ponad 400 lat!

Prawdziwa-kultura-Gruzji

Prawdziwa kultura Gruzji

W raju danym przez samego Boga odkryjemy sekretny magnetyzm gruzińskiej kultury. Dowiemy się, że Gruzini bardzo serio traktują legendę o powstaniu swojego państwa, a gościnność jest nieodłącznym elementem ich wielowiekowej tradycji. Tak samo jak umiłowanie biesiad, które decyduje o wyjątkowym charakterze kaukaskiego folkloru. Podczas supry przysłuchamy się krasomówczemu kunsztowi Tamady. Przekonamy się też, że konserwatywni, religijni Gruzini całują się na powitanie i pożegnanie w policzki, a pomimo kolejnych wznoszonych wysokoprocentową czaczą toastów, uważają pijaństwo za hańbę i grzech. Damy się porwać stylowi życia ludzi, którzy szczególne chwile świętują ze śpiewem na ustach i radosną energią – tak w domach, jak i w plenerze. Spacerując alejami głównych miast i klimatycznych miasteczek oraz traktami górskich wiosek, przyjrzymy się gruzińskiej architekturze, inspirowanej różnorodnymi stylami, epokami historycznymi i spełnionymi marzeniami o miejscu do życia, które fascynuje na każdym kroku.  

Gosc-to-dar-od-Boga

Gość to dar od Boga

Przemierzając Kaukaz, na każdym kroku doświadczymy słynnej gruzińskiej gościnności. Przekonamy się, że popularne powiedzenie: „Jeżeli Gruzin zaprosi do domu gościa, to jest to jego gość. Ale jeżeli gość sam zatrzyma się przed domem Gruzina, to znaczy, że przysłał go sam Bóg, a z Bogiem się nie dyskutuje”, to nie puste słowa ani legenda. Jako dar od Boga, będziemy witani ze szczerą, naturalną radością i traktowani z szacunkiem, jak najbliższe osoby, upragnione i długo wyczekiwane, którym nie może niczego zabraknąć i których każde pragnienie zostanie spełnione, zanim zdążymy je wypowiedzieć. Bo punktem honoru dla gruzińskiego gospodarza jest przybysza ugościć, napoić, nakarmić, przyodziać, zapewnić mu nocleg i okazać wszelką hojność. Życzliwi Gruzini sprawią, że wyprawę do ich kraju zapamiętamy jako najlepsze memento przeogromnej ludzkiej dobroci i wielkiego serca.  

wysoki-kaukaz

Wysoki Kaukaz

Staniemy u wrót wysokogórskiej arkadii, przy której polskie Rysy wydadzą się zaledwie skromną górką. Łańcuchy Wysokiego i Małego Kaukazu, rozciągające się w Gruzji, Azerbejdżanie i Rosji, oszołomią nas dziką potęgą. Przejdziemy przez soczyście zielone kotliny, w które wtuliły się lazurowe, otoczone kamieniami sadzawki. Pokonamy szutrowe szlaki przepastnych wąwozów, gdzie usłyszmy szumiące, krystaliczne potoki i spadające z hukiem wody górskich wodospadów. Zagłębimy się w porośnięte bukami, jodłami i świerkami strome zbocza, które nie raz wystawią nas na próbę, ale i nagrodzą spektakularnymi widokami. Wędrując, odkryjemy nieuchwytne w ośnieżonych, wyzierających zza chmur wierzchołkach Szchary, Kazbeku i innych najwyższych szczytów Wielkiego i Małego Kaukazu. Tu poczujemy, że jesteśmy tylko małą cząstką wielkiej i nieposkromionej natury.

fanatycy-kaukazu

Fanatycy Kaukazu

Na podróżniczym szlaku przeżyjemy razem niejedną przygodę życia. Z pilotami i przewodnikami Tamada Tour – miłośnikami, znawcami i autochtonami danych regionów, pozytywnie uzależnionymi od klimatu, krajobrazów i ludzi Kaukazu – poznamy najciekawsze zakątki krajów wschodu. Będziemy zwiedzać i wypoczywać z poszanowaniem dla endemicznych kultur, bez otoczki masowej turystyki. Odkryjemy prawdziwe oblicza rozmaitych miejsc – kuchnię, historię, dorobek cywilizacyjny, tradycje i obyczaje. Będziemy podróżować świadomie, wspierając lokalne rodzinne firmy i spotykając ludzi, którym bliskie są te same idee i wartości. Od gór, przez morze, po miasta i wsie, trafimy do niezwykłych, często szerzej nieznanych lokalizacji, gdzie przekonamy się, że nie ma Kaukazu bez autentycznego ciepła, bijącego z serc miejscowych i zapalonych, pełnych pasji obieżyświatów.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
01.08-08.08.2024 8 2 4599 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
01.08-08.08.2024
8
Wolne miejsca
Cena
2
4599 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

 • transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowane auta 4×4),
 • noclegi w hotelach 3* w Kutaisi, Mestii, Batumi, Achalciche oraz w guesthousie w Uszguli (pokoje 2/3-os. z łazienkami),
 • wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z daniami kuchni gruzińskiej i winem),
 • emocjonujący off-road przez bezdroża Kaukazu,
 • trekkingi zgodnie z programem,
 • udział w gruzińskiej biesiadzie – suprze,
 • degustacja gruzińskiego wina i czaczy,
 • wejścia biletowane do zwiedzanych atrakcji,
 • wizyty na lokalnych bazarach,
 • zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów,
 • autentyczne spotkania z lokalnymi mieszkańcami,
 • lokalny koloryt i kultura,
 • kameralna grupa,
 • zwiedzanie zgodnie z programem,
 • opieka polskojęzycznego pilota – przewodnika Tamada Tour,
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Nieujęte w cenie:

 • koszty przelotu liniami Wizz Air do i z Kutaisi,
 • usługi bagażowe w hotelach i na lotniskach,
 • zakwaterowanie w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-os. ok. 200 USD/os.),
 • lunche, przekąski, napoje alkoholowe i bezalkoholowe nieujęte w programie wycieczki,
 • biletowane atrakcje fakultatywne,
 • aktywności i transfery w czasie wolnym,
 • opcjonalne opłaty za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych obiektach,
 • zwyczajowe napiwki,
 • koszty pamiątek i wydatków osobistych,
 • usługi nieujęte w programie wycieczki.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

 • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
 • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują zakwaterowanie w hotelach 3* w Kutaisi, Mestii, Batumi, Achalciche oraz w guesthousie w Uszguli (pokoje 2/3-os. z łazienkami). Wybrane hotele mogą oferować dostęp do baru, pralni i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (ok. 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).

Wyżywienie obejmuje śniadania i obfite obiadokolacje z daniami kuchni gruzińskiej i winem. Posiłki jadamy w restauracjach na trasie bądź w miejscach noclegów. Poznajemy kraj od kuchni, każdego dnia próbując inne lokalne dania, napoje i trunki (wina, czaczę) oraz wnikając w tradycje gruzińskiego stołu. Wielką atrakcją wycieczki są supry, tradycyjne gruzińskie biesiady, spowite bogatym rytuałem kulturowo-kulinarnym.

Informacje praktyczne

Dokumenty

Polacy i obywatele innych krajów UE mogą wjechać do Gruzji na podstawie dowodu osobistego lub paszportu (uwaga: dla zwiększenia bezpieczeństwa zalecamy mieć przy sobie podczas wycieczki także ksero dowodu lub paszportu!). Wiza nie jest potrzebna – dla obywateli krajów UE ruch bezwizowy obowiązuje na wjazd i pobyt w Gruzji przez okres do 365 dni bez względu na cel podróży.

Zdrowie, szczepienia i leki

Aktualne zasady wjazdu na terytorium Gruzji dotyczące zdrowia, szczepień i dokumentacji medycznej są dostępne na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/gruzja. Należy pamiętać, że niedopełnienie stawianych wymagań może uniemożliwić przekroczenie granic Gruzji.

Przed wyjazdem do Gruzji zalecane są profilaktyczne szczepienia na COVID-19, żółtaczkę typu A i B, wściekliznę, błonicę, tężec i krztusiec. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem warto się udać do lekarza medycyny podróży lub specjalistycznych placówek, aby skontrolować stan zdrowia, przyjąć ewentualne szczepienia przypominające lub zaopatrzyć się w niezbędne dokumenty medyczne.

Wwóz leków do Gruzji – WAŻNE!

Na wyjazd do Gruzji warto spakować:

 • leki osobiste (np. stosowane w chorobach przewlekłych) – maksymalnie 10 standardowych opakowań. W przypadku większego zapotrzebowania do leków należy dołączyć odpowiednią dokumentację medyczną, przetłumaczoną na j. angielski i poświadczoną pieczątką. Leki muszą się znajdować w oryginalnym opakowaniu;
 • podstawowe leki (np. przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na dolegliwości układu pokarmowego). Leki muszą się znajdować w oryginalnym opakowaniu;
 • przydatne akcesoria (np. środki dezynfekujące, opatrunki, pęsetę, repelenty na komary – rzeczy te można też kupić na miejscu).

UWAGA! Niektóre leki dostępne w Polsce i innych krajach UE bez recepty – zawierające m.in. kodeinę (np. nurofen), efedrynę (np. tussipect) lub pseudoefedrynę (np. ibuprom, gripex, sudafen) – w Gruzji mogą być kwalifikowane jako środki odurzające i substancje psychotropowe, których wwóz jest zabroniony! Uczulamy, że gruzińskie służby graniczne działają w zakresie wwozu leków bardzo restrykcyjnie.

W przypadku wwozu do Gruzji leków zawierających substancje psychoaktywne, na granicy należy okazać kopię recepty oraz kopię certyfikatu, który potwierdza uprawnienia do wykonywania zawodu przez lekarza wystawiającego receptę, wraz z tłumaczeniami na język angielski. Wwieźć można ilość leku wystarczającą na okres do 31 dni.

W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką.

Podróżni nieposiadający wymaganych zezwoleń na leki mogą być zatrzymani na granicy i narażeni na wysoką grzywnę.

Przydatne adresy:

W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy dane substancje aktywne podlegają kontroli przy wwożeniu do Gruzji, zalecamy bezpośredni kontakt z Referatem Konsularnym Ambasady RP w Tbilisi, pod adresem e-mail: tbilisi.amb.rk@msz.gov.pl.

Ogólne zasady ostrożności zdrowotnej

Podczas pobytu w Gruzji warto zachować ogólną ostrożność i nie narażać się na niepotrzebne ryzyko. Różnica flory bakteryjnej może być w pierwszych dniach pobytu dokuczliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Aby zapobiec dolegliwościom zdrowotnym podczas wycieczki, zaleca się myć warzywa i owoce przed spożyciem oraz pić wodę wiadomego pochodzenia (wskazana woda butelkowana). Nie należy głaskać ani podchodzić do bezpańskich zwierząt – szwendające się po ulicach psy są zwykle wykastrowane i odrobaczone, jednak głodne i zdenerwowane mogą zaatakować. Na górskich łąkach Kaukazu powszechnie występuje barszcz Sosnowskiego – roślina silnie uczulająca, która wyglądem przypomina koper. Jeśli wystąpią objawy w postaci oparzeń, pęcherzy i złego samopoczucia, należy pilnie skontaktować się z lekarzem. Warto mieć na uwadze, że służba zdrowia w Gruzji jest na niskim poziomie. Wizyty lekarskie są odpłatne (w określonych przypadkach turyści mogą się ubiegać o zwrot kosztów leczenia z tytułu polisy turystycznej – dodatkowe informacje w sekcji „Ubezpieczenie”).

Przepisy celne i prawne

 • Kwotę do 14.000 euro można wwieźć bez deklaracji celnej.
 • Gruzińskie przepisy ograniczają ilość wwożonej ilości alkoholu do 4 litrów.
 • Wywieźć z Gruzji na obszar celny UE można 1 litr alkoholu powyżej 22% albo 2 litry alkoholu o mocy do 22%, a dodatkowo 4 litry wina, 16 litrów piwa oraz do 200 sztuk papierosów.
 • Przemyt narkotyków i broni oraz ich posiadanie są karane pozbawieniem wolności.
 • Fotografowanie i filmowanie niektórych oznaczonych obiektów oraz terenów przygranicznych jest zabronione.

Bezpieczeństwo

Gruzja jest krajem bezpiecznym, gościnnym i przychylnym turystom, jednak, jak wszędzie, należy zachować ostrożność i rozwagę. Ze względu na nie najlepsze warunki ekonomiczne w Gruzji zdarzają się pospolite kradzieże. Aby nie narażać się na ryzyko, należy zawsze pilnować swojego dobytku, doglądać torebek, plecaków i cennych rzeczy na trasie wycieczki, a także NIE ZOSTAWIAĆ pieniędzy, wartościowych przedmiotów, drogiego sprzętu elektronicznego, dokumentów etc. w pokojach hotelowych (chyba że są one wyposażone w sejfy). Trzeba również szczególnie uważać w trakcie przechodzenia przez jezdnię – lokalny ruch uliczny nie sprzyja pieszym. Kobiety powinny ponadto zachować dużą ostrożność podczas korzystania z miejscowych taksówek. Szczegółowe informacje o bezpieczeństwie w Gruzji są dostępne w poradniku: Gruzja – informacje praktyczne. Dokumenty, szczepienia, bezpieczeństwo, transport, ceny.

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

Telefon alarmowy ogólny: 112.

Ambasada RP w Tbilisi

Oniashvili 24

0160 Tbilisi, Gruzja

Tel.: (+ 995 322) 92 03 98

E mail: tbilisi.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Telefon alarmowy*: (+ 995) 599 701 279

Email alarmowy*: tbilisi.wk.dyzurny@msz.gov.pl

* Telefon i e-mail alarmowy do ambasady jest przeznaczony wyłącznie do kontaktu w sytuacjach nagłych i wymagających natychmiastowej interwencji dyżurnego konsula na rzecz obywateli polskich (np. zgony, aresztowanie, wypadki drogowe, kradzież dokumentów).

Klimat

Gruzja jest krajem w większości górzystym. Panuje tu klimat podzwrotnikowy, wilgotny w zachodnich regionach i kontynentalny na wschodzie. Średnie temperatury w dzień są najwyższe w czerwcu (27°C), lipcu (31°C), sierpniu i wrześniu (26°C), natomiast najniższe w styczniu (6°C). Opady deszczu mogą występować przez cały rok, ale głównie w miesiącach zimowych i wiosennych.

Język

Językiem urzędowym Gruzji jest gruziński. W powszechnym użyciu jest także język rosyjski. W większych miastach i miejscach o dużym natężeniu turystycznym można w podstawowym zakresie porozumieć się również po angielsku. Przed podróżą warto poznać podstawowe zwroty po gruzińsku.

Religia

Gruzja to kraj chrześcijański, a dominującym wyznaniem jest prawosławie. W miejscach kultu religijnego obowiązują określone zasady ubioru i zachowania. Mężczyźni muszą założyć długie spodnie (latem przydatne będą długie spodnie z odpinanymi nogawkami), a kobiety – zakryć włosy, ramiona i nogi (warto mieć ze sobą chustę na głowę oraz długą spódnicę lub chustę, zakrywającą kolana). Przed wejściem do świątyni wypada wyciszyć telefon, a na terenie obiektu zachować spokój i ciszę. W cerkwiach i innych obiektach sakralnych obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania.

Waluta i płatności

Walutą Gruzji jest lari (GEL). Jedno lari dzieli się na 100 tetri. 1 GEL to ok. 1,30 PLN/0,33 EUR/0,33 USD.

Na podróż do Gruzji trzeba zabrać walutę GEL, USD lub EUR. Coraz więcej kantorów w Polsce (zwłaszcza w większych miastach) oferuje wymianę PLN – GEL – PLN. W przypadku utrudnień z zakupem lari, na podróż należy zabrać dolary amerykańskie (wydane od 2006 r. włącznie, bez skreśleń i uszkodzeń) lub euro i wymienić je na GEL w Gruzji.

Warto pamiętać, że w Gruzji nie ma możliwości bezpośredniej wymiany PLN na GEL i odwrotnie. Sytuacja może się oczywiście zmieniać, ale lepiej nie ryzykować i założyć, że gruzińskie kantory nie obracają złotówkami.

Na wycieczkę do Gruzji warto także zabrać kartę płatniczą (walutową, uniwersalną, np. mBank World, lub typu Revolut). W Gruzji bankomaty są powszechnie dostępne w miastach. Pieniądze można wygodnie wypłacać w dwóch walutach – GEL, jak i USD. Kartą można płacić w większości sklepów, restauracji, hoteli, atrakcji turystycznych i innych obiektów. Trzeba uwzględnić, że na prowincji korzystanie z bankomatów i płatności kartą może być utrudnione lub niemożliwe.

Szczegółowe informacje wraz z przykładowymi cenami są dostępne w poradnikach: Ile pieniędzy zabrać na wycieczkę do Gruzji? oraz Ceny w Gruzji.

Czas

UTC +4. Różnica czasu między Polską a Gruzją wynosi +2 godziny latem i +3 godziny zimą.

Telefonia i Internet

Bezpłatne Wi-Fi jest dostępne w większości hoteli na trasie wycieczki. Do internetu można bezpłatnie podłączyć się również w niektórych restauracjach i innych obiektach – zalecamy jednak ostrożność w korzystaniu z sieci niezabezpieczonych hasłem! Mapę punktów z dostępem do publicznego internetu można znaleźć na stronie https://wifispc.com/georgia. Telefonowanie w roamingu jest dość drogie – kosztuje za minutę 8–10 PLN w przypadku wykonanego połączenia i ok. 4 PLN za odebranie połączenia. Wysłanie jednego SMS-a to z kolei koszt 2 PLN. Chętni mogą również zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM (trzeba ją jednak zarejestrować, podpisując umowę z operatorem).

Elektryczność

Napięcie sieciowe w Gruzji wynosi 220 V. Typy gniazdek: C i F, czyli na wtyczki z dwoma okrągłymi bolcami (takie, jak w Polsce i większości krajów Europy).

Lokalna kuchnia

Kuchnia gruzińska jest bardzo aromatyczna, bogata w przyprawy (zwłaszcza kolendrę, czosnek, szafran), warzywa (bakłażany, pomidory, paprykę), wspaniałe sery (np. sulguni), dania mączne i mięsa (baraninę, jagnięcinę, wołowinę, wieprzowinę, rzadziej drób). Wśród licznych propozycji coś dla siebie znajdą także wegetarianie, jednak weganie i osoby na innych specjalnych dietach muszą się liczyć z ewentualnymi komplikacjami przy komponowaniu posiłków w lokalnych restauracjach. Do najpopularniejszych potraw gruzińskich należą m.in. chinkali (pierożki wypełnione bulionem i mięsnym farszem), chaczapuri (placki z cienkiego ciasta nadziane gruzińskim słonym serem albo innym farszem), kubdari (placki z nadzieniem mięsnym), ostri (pikantny gulasz mięsny), lobiani (zupa/leczo z fasoli), rozmaite szaszłyki oraz sałatki i przystawki warzywne, np. pchali. Do posiłków zwyczajowo podaje się puri – chleb wypiekany w piecu szamotowym. Wśród napojów na gruzińskich stołach królują lemoniady oraz wino – skarb narodowy i ważny element lokalnej kultury, zawsze obecny podczas supry, czyli tradycyjnej biesiady (szczegóły w artykule: Supra – tradycja gruzińskiej biesiady). Więcej informacji o wartych skosztowania gruzińskich potrawach i deserach w artykule: Kuchnia gruzińska – dania, które trzeba spróbować w Gruzji oraz na blogu właściciela Tamada Tour www.PolakoGruzin.pl, w sekcji Kuchnia gruzińska i przepisy.

Kultura i obyczaje

 • Podczas supry, czyli tradycyjnej gruzińskiej biesiady, warto pamiętać o etykiecie wznoszenia toastów – szczegółowe informacje są dostępne w artykule Supra – tradycja gruzińskiej biesiady, na blogu należącym do Krzysztofa Nodara Ciemnołońskiego, właściciela Tamada Tour.
 • Osoby, które z powodów zdrowotnych lub ideologicznych nie chcą spożywać wina i/lub czaczy (gruzińskiej wódki), oczywiście nie muszą tego robić. Gdyby odmowa spożycia alkoholu wiązała z koniecznością wyjaśnienia powodów rezygnacji – bo niechęć do wychylenia lampki trunku może się wydawać Gruzinom zdumiewająca – najlepiej subtelnie zasłonić się przyjmowanymi lekami, względnie, w przypadku kobiet, ciążą.
 • W rozmowach z Gruzinami zaleca się unikać tematów politycznych (również historycznych o podłożu politycznym).
 • Na co dzień zalecane są ubrania skromne i niewyzywające, które nie będą odsłaniać zbyt wiele ciała, a także umożliwią wizyty w lokalnych świątyniach. Na wycieczkę obejmującą plażowanie kobiety powinny zabrać strój kąpielowy, który nie jest zbyt skąpy (najlepiej zdecydować się na strój jednoczęściowy lub bardziej zabudowane bikini).
 • Nadmierna ekstrawagancja w zachowaniu i wyglądzie jest postrzegana raczej negatywnie.

Warunki w hotelach

 • Hotele i hostele nie zawsze są wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
 • Grzałki do wody i żelazka są zazwyczaj dostępne w recepcjach hoteli, na życzenie.
 • Suszarki do włosów, o ile nie znajdują się w pokoju hotelowym, są zwykle dostępne na życzenie w recepcji.
 • Ręczniki są dostępne w hotelach.
 • W pokojach hotelowych mogą się znajdować minibary. Dostępne w nich napoje i słodycze są dodatkowo płatne.
 • W pokojach hotelowych na gości czekają zwykle mydło i szampon (małe opakowania, dlatego warto zabrać własne lub kupić na miejscu), niekiedy do dyspozycji są także jednorazowe klapki. W wybranych hotelach mogą być też dostępne (bezpłatnie lub za dodatkową opłatą) szczoteczki i pasty do zębów, gąbki kąpielowe i inne akcesoria.

Co zabrać na wycieczkę?

Na wycieczkę do Gruzji należy zabrać odzież dostosowaną do panującej na miejscu pogody oraz przydatne akcesoria i rzeczy osobiste, m.in.:

 • ubrania lekkie, przewiewne, skromne (w przypadku kobiet niezbyt obcisłe);
 • ciepłe okrycie (sweter, bluza);
 • odzież na wejście do świątyń: mężczyźni – długie spodnie, kobiety – ubrania lub chusty zakrywające nogi, głowę i ramiona;
 • jeżeli dotyczy, zależnie od terminu i trasy wycieczki: strój kąpielowy, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, odzież przeciwdeszczowa, odzież zimowa – szczegółowa lista rzeczy do zabrania w artykule Gruzja – jakie ubrania zabrać na wycieczkę?;
 • wygodne obuwie, np. sportowe, trekkingowe;
 • sandały lub inne lekkie obuwie;
 • klapki pod prysznic;
 • podręczny plecak;
 • krem z wysokim filtrem UV;
 • leki i inne środki szczegółowo opisane w punkcie „Zdrowie, szczepienia, leki”.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, OC – 30 000 €, bagaż – 1000 PLN. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Poradniki i reportaże o Gruzji

W Tamada Tour przygotowaliśmy szereg poradników, reportaży i innych interesujących materiałów o Gruzji. Artykuły można przeczytać na blogu www.PolakoGruzin.pl, należącym do właściciela Tamada Tour, Krzysztofa Nodara Ciemnołońskiego. Filmy są dostępne na kanale YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/c/TamadaTour/videos, a podcasty – https://www.spreaker.com/show/polakogruzin.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na całej trasie wyprawy – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi autami 4×4 typu Mitsubishi Delica, wyposażonymi w klimatyzację, radio i Wi-Fi. Przy większej liczbie uczestników dzielimy się na załogi. Każdy samochód prowadzi doświadczony kierowca – przewodnik z j. polskim lub angielskim.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach (przy większej liczbie uczestników dzielimy się w autach na kilkuosobowe załogi) z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 70 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
 • OC – 35 000 €,
 • Bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN,
 • Rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 8-dniowej

KUTAISI – MESTIA – USZGULI – TREKKING POD LODOWIEC SZCHARY – USZGULI – BATUMI – ACHALCICHE – SAPARA – SARO – CHERTWISI – WARDZIA –TABACKURI – BAKURIANI – (BORDŻOMI – SHROSHA) – KUTAISI

DZIEŃ 1. WYLOT – KUTAISI

Dystans: lot + 24 km • Posiłki w cenie: kolacja

Przylot liniami Wizz Air na lotnisko w Kutaisi. Spotkanie z kierowcą – pilotem Tamada Tour. Transfer do hotelu, zakwaterowanie, czas wolny (w zależności od godziny przylotu wszystkich uczestników możliwe krótkie zwiedzanie miasta). Kolacja. Nocleg w hotelu w Kutaisi.

DZIEŃ 2. KUTAISI – SWANETIA

Dystans: 220 km • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Po śniadaniu zwiedzimy Kutaisi, jedno z najstarszych miast świata (XVII–XV w. p.n.e.), w starożytności zwane Ai, do którego według greckiej mitologii Jazon z Argonautami przybył po złote runo. Zobaczymy słynną fontannę Kolchidy, teatr i futurystyczny budynek parlamentu. Zajrzymy na Zielony Bazar, gdzie lokalni rolnicy, rzemieślnicy i winiarze oferują domowej roboty gruzińskie wina, sery, czurczchele (tradycyjne gruzińskie słodycze), warzywa, owoce, zioła, przyprawy i typowe dla kaukaskich targowisk „mydło i powidło”. Z lunchem na trasie przejazd do regionu Swanetii na Wielkim Kaukazie. Podążymy z nurtem rzeki Enguri (Inguri), wzdłuż której znajdziemy wiele kapitalnych punktów widokowych – zatrzymamy się przy imponującej zaporze Enguri i w innych miejscach z pięknym pejzażem rzeki, wodospadów tryskających z niemal pionowych ścian, krętych dróg i pnących się coraz wyżej gór ze śnieżnymi czapami. Malowniczym szlakiem dotrzemy do Mestii, stolicy regionu. Czas wolny. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Mestii.

DZIEŃ 3. MESTIA – USZGULI

Dystans: 47 km + trekking • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Po śniadaniu niewymagający trekking z Mestii do lodowca Chaaladi (ok. 3,5 godz.). Powrót do Mestii na lunch i zwiedzanie Swaneckiego Muzeum Historii i Etnografii. Następnie ruszymy na wyprawę 4×4 do Uszguli (±2100 m n.p.m.), zespołu górskich osad u podnóża majestatycznej Szchary (5193 m n.p.m.), najwyższego szczytu Gruzji. Po drodze, za przełęczą Ughviri i serpentyną kaukaskich zakrętów, zatrzymamy się przy Baszcie Miłości, owianej legendą o nieszczęśliwie zakochanej parze. W Uszguli zobaczymy średniowieczne domy machubi z wieżami obronnymi, cerkwie i inne zabytki. Chętni będą mogli zwiedzić lokalne muzeum etnograficzne (bilet wstępu ok. 25 GEL/os). Na suprę, tradycyjną gruzińską biesiadę z pysznym jedzeniem i winem zajrzymy do zaprzyjaźnionych gospodarzy. Będzie to też doskonała okazja, by bliżej poznać lokalną codzienność i kulturę gruzińskich górali. Nocleg w guesthousie w Uszguli.

DZIEŃ 4. USZGULI I TREKKING POD SZCHARĘ

Dystans: trekking (±20 km w obie strony) • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Po śniadaniu poranny relaks w Uszguli. W poszukiwaniu gruzińskich przygód wyruszymy na niewymagający trekking pod lodowiec Szchary. Szutrowe wertepy, bystra rzeka, a dookoła imponujące góry Kaukazu – czego więcej trzeba do szczęścia?! No, może tylko czegoś na ząb, więc z garścią niezapomnianych wrażeń wrócimy do Uszguli na zasłużoną obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5. SWANETIA – BATUMI

Dystans: 308 km • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Po śniadaniu pożegnamy się ze Swanetią i obierzemy kurs na Batumi. Lunch i obiadokolacja na trasie. Przyjazd do Batumi. Wieczorem czas wolny na promenadzie nad Morzem Czarnym. Chętni mogą iść na spacer bulwarem do portu i Wieży Alfabetu – imponującej rzeźby przedstawiającej gruziński alfabet. Nocleg w hotelu w Batumi.

DZIEŃ 6. GÓRY I WERTEPY ADŻARII

Dystans: 168 km • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Z rana zaczniemy eksplorację południowo-zachodniej Gruzji, która jest praktycznie nieznana turystom. Zaledwie 15–20 km w linii prostej od granicy z Turcją rejon Górnej Adżarii kryje wiele pozornie zwykłych, lecz bardzo interesujących miejsc. Na trasie przez piękne, zamglone góry będziemy się nie raz zatrzymywać w wioskach Adżarów, grupy etnicznej gruzińskich muzułmanów, którzy mają własny język i niektóre tradycje, a historycznie wyróżniali się również ubiorem – adżarscy mężczyźni nosili charakterystyczne turbany i czochy z kapturem, z kolei kobiety zgodnie z islamską tradycją zakrywały włosy specjalnie dopasowanymi chustami, które do dziś można zauważyć u niektórych lokalnych seniorek. Ciekawostką Górnej Adżarii są nie tylko sami mieszkańcy, lecz także budowane przez nich meczety oraz zabytkowe mosty łukowe, które stawiano przy użyciu zaprawy jajecznej. Te liczące co najmniej kilkaset lat konstrukcje nadal są w użyciu! Przemierzając Adżarię na wschód, dotrzemy do miasta Achalciche, stolicy regionu Samcche-Dżawachetii. Po krótkim odpoczynku zajrzymy na dziedziniec gruzińsko-tureckiej twierdzy Rabati (XII w.). Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Achalciche.

DZIEŃ 7. ACHALCICHE – WARDZIA – TABACKURI – BAKURIANI  

Dystans: 191 km + spacery piesze • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Rano wyruszymy na emocjonujący off-road po rozległych płaskowyżach kanionu rzeki Mtkwari. Cała okolica obfituje w genialne górskie widoki i intrygujące zabytki. Wiele z nich czasy świetności ma już za sobą, ale nawet ruiny przyspieszą nam puls, gdy dowiemy się, na jakie skarby historii właśnie patrzymy! Wśród lepiej zachowanych zabytków nad brzegami Mtkwari odkryjemy klasztor Sapara oraz prehistoryczną twierdzę Saro z megalitami z epoki brązu, murami cyklopowymi i tradycyjnymi domami darbazi. Nieopodal znajdziemy twierdzę Chertwisi z II w. p.n.e.–XIV w. (jeżeli wystarczy czasu dla chętnych zwiedzanie – bilet wstępu ok. 10 GEL). Największą atrakcją dnia będzie skalne miasto Wardzia (XII–XIII w.) – jeden z najważniejszych zabytków Gruzji i ewenement średniowiecznego budownictwa jaskiniowego, wydrążony w zboczu góry Eruszeti do wysokości 1300 m n.p.m. Po zdobyciu Wardzi i przerwie kawowej ruszymy przez surowe krajobrazowo okolice jeziora Tabackuri (1700 m n.p.m.) i przełęcz Cchrackaro (2450 m n.p.m.) do Bakuriani, kurortu górskiego na Małym Kaukazie. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 8. BAKURIANI – KUTAISI

Dystans: 207 km • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Po śniadaniu będziemy się kierować do Kutaisi. Plan dnia ustalimy indywidualnie, w zależności od godziny planowanego wylotu uczestników wycieczki*. Jeżeli wystarczy czasu, z Bakuriani pojedziemy do Bordżomi, słynnego uzdrowiska z parkiem Zdrojowym (XIX w.) i źródłami wody mineralnej – tu będzie czas wolny na lunch, dla chętnych degustacja wody i kąpiel w basenie termalnym. Następnie możemy się zatrzymać w wiosce Shrosha na przełęczy Suramskiej, aby obejrzeć lokalne gliniane rękodzieło. Jeżeli okaże się to niemożliwe czasowo, z Bakuriani udamy się prosto do Kutaisi. Transfer na lotnisko. Lot powrotny liniami Wizz Air zgodnie z rozkładem.*

* Program może nieco różnić się od podanego w zależności od godziny wylotu z Kutaisi. Przed zakupem biletu lotniczego prosimy o konsultację z Organizatorem pod adresem: biuro@tamadatour.pl.

© 2024 TAMADA TOUR. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego, ma charakter ramowy i może ulec zmianie w zależności od czynników niezależnych od Organizatora. Kopiowanie zabronione. Prawo do błędów w druku zastrzeżone.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • datę urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
 • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
 • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
 • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

 • WPŁATA 1. (zaliczka 1500 PLN) – uiszczana w ciągu 3 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki.
 • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

 • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

  Podróżuję samotnie, zgadzam się
  na dokwaterowanie do drugiej osoby

  Zobacz także

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

  Realizacja: Codenest