tatew-monaster-armenia

Gruzja – Armenia 12 dni

Wycieczka objazdowa

od  7249 PLN
cena za osobę / 12 dni

Rezerwuj

Odkryj perły Kaukazu Południowego!

Wyrusz do Gruzji i Armenii szlakiem najwspanialszych zabytków, skarbów przyrody i kultury południowego Kaukazu. Zobacz bajeczne Tbilisi z kolorowymi domami i tajemniczy Erywań – tufowy klejnot Hajastanu. Przemierz spektakularne kaukaskie drogi, malownicze wąwozy, półpustynie, rzeki, jeziora, orientalne zaułki miast i wsi. Odkryj owiane legendami góry – Kazbek i Ararat. Zwiedź imponujące skalne miasta, twierdze, klasztory, cerkwie i starożytne obserwatoria astronomiczne, które skrywają bezcenne artefakty historii. Poznaj kultowych kaukaskich artystów oraz duchoborców, którzy zdradzą ci, co w sercu Gruzji robi iście słowiańska osada. Skuś się na napój bogów z kwewri i słynny ormiański koniak, a na deser sprawdź, jak smakuje prawdziwa kaukaska supra – tradycyjna biesiada z pysznym jedzeniem, winem, poetyckimi toastami, żywiołowymi tańcami i magiczną atmosferą!

W cenie

Supra – tradycyjna biesiada z winem i tamadą

Supra – tradycyjna biesiada z winem i tamadą

Pokazy folklorystyczne tańców i muzyki na żywo

Pokazy folklorystyczne tańców i muzyki na żywo

Noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-os.)

Noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-os.)

Wejścia biletowane do muzeów, świątyń i atrakcji

Wejścia biletowane do muzeów, świątyń i atrakcji

Kultowe zabytki i miejsca nieznane z przewodników

Kultowe zabytki i miejsca nieznane z przewodników

Wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z winem)

Wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z winem)

Loty Warszawa – Tbilisi i Erywań – Warszawa (PLL LOT)

Loty Warszawa – Tbilisi i Erywań – Warszawa (PLL LOT)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour

Transport do wybranych atrakcji autami terenowymi

Transport do wybranych atrakcji autami terenowymi

Wizyty na lokalnych bazarach

Wizyty na lokalnych bazarach

Degustacja lokalnych trunków i dań

Degustacja lokalnych trunków i dań

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Lokalny koloryt i kultura

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Tbilisi

Tbilisi

W sercu Gruzji zobaczymy miasto jak z bajki. Legenda głosi, że Tbilisi założył król Wachtang Gorgasali, oczarowany gorącymi źródłami, bijącymi w otoczonej malowniczymi górami dolinie. Słynne tbiliskie łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znaną łaźnię Orbeliani, zwiedzimy w najstarszej, 1500-letniej dzielnicy miasta. Uroki perły Kaukazu odkryjemy też w oszałamiających zielenią parkach i na szlaku zabytków gruzińskiej stolicy. Zaliczymy emocjonujący wjazd kolejką gondolową pod pomnik Matki Gruzji. Zajrzymy do potężnej twierdzy Narikala oraz cerkwi Anczischati, Sioni, Metechi i Cminda Sameba. Poszperamy na Suchym Moście, kolorowym bazarze z pamiątkami i antykami. Obejrzymy wystawę Niko Pirosmanaszwilego, a na zjawiskowo podświetlonej wieczorem Alei Rustaweli zachwycimy się orientalnym gmachem opery, teatrem, filharmonią, cerkwią Kaszweti i dawnym pałacem gubernatorskim. Pełen wrażeń dzień zakończymy w jeden z dziesiątek knajpek, płynących winem, pysznym jedzeniem, muzyką i tańcami na żywo.

Erywan-Armenia

Erywań

Erywań to jedno z najstarszych miast świata – liczy 2800 lat i jest starsze od Rzymu o 30 wiosen. Jego nazwa pochodzi od legendarnej warowni Erebuni w państwie Urartu. Miasto wielowiekowej tradycji, malowniczo położone po obu stronach rzeki Hrazdan w dolinie Ararat, na wysokości 900–1300 m n.p.m., zaskakuje dziś urzekającym splotem historii i współczesności oraz niepowtarzalną aurą artyzmu. Na szlaku kulturowej spuścizny Ormian czeka tu chociażby częściowo wykute w skale muzeum Matenadaran – wśród cennych średniowiecznych manuskryptów można obejrzeć Kodeks Eczmiadzyński, uważany za skarb narodowy Armenii, a nawet XVII-wieczny list po polsku! Najsłynniejsze punkty miasta to także plac Republiki z monumentalnymi budynkami z różowego tufu i muzycznymi fontannami, park Zwycięstwa (Achtanak), aleja Masztoca, poruszające muzeum Cicernakaberd, poświęcone pamięci ludobójstwa Ormian z 1915 r., kompleks sportowo-koncertowy Sportivno oraz oczywiście Kaskady – kultowe schody z plenerowym Muzeum Sztuki Cafesjiana i tarasem widokowym. Świetnie widać z niego panoramę Erywania i świętą górę Ararat (szczyt leży obecnie na terytorium Turcji), pod którą miała spocząć biblijna arka Noego. Pełen wrażeń dzień najlepiej zakończyć spacerem – w Erywaniu jest mnóstwo klimatycznych knajpek i pięknych zaułków, gdzie sztuka wychodzi wprost na ulice, a życie tętni do samego rana!

Gruzinska-biesiada-supra

Supra – gruzińska biesiada

Zasiądziemy do wspólnego stołu, by oddać się suprze – tradycyjnej gruzińskiej biesiadzie, którą spowija bogaty rytuał. Zobaczymy, że Gruzini nie potrzebują specjalnego pretekstu, by wydać uroczystą kolację, a posiłek jest dla nich kolejną doskonałą okazją do długich rozmów, które urastają tu do rangi sztuki oratorskiej. Będziemy celebrować wyborne dania, wino i czaczę, przysłuchując się kolejnym toastom wznoszonym przez Tamadę, mistrza ceremonii. Najpierw usłyszymy laudację za Boga, kolejną za pokój i ojczyznę, a następną za trwającą już od wieków i niezwykle silną przyjaźń polsko-gruzińską. Z zaskoczeniem odkryjemy, że Gruzini znają niemal 150 różnych toastów, a każdy z nich może być wygłaszany nawet przez kilkanaście minut, będąc często dłuższą, wciągającą przypowieścią o życiu, sztuce, kulturze, religii, historii, polityce czy rodzinie, zakończoną morałem albo życzeniami.

Dawit-Garedza

Dawit Garedża

Niewiele obiektów sakralnych wywołuje takie emocje jak Dawit Garedża. Ten skalno-kamienny kompleks monastyrów – rozciągający się na terenie Gruzji i Azerbejdżanu i stanowiący obiekt sporu obu nacji – powstał już w VI w. Pokonując szutrowe drogi, wejdziemy na półpustynne stoki góry Garedża, by poznać jego niezwykłą historię. Dowiemy się, dlaczego syryjski mnich Dawit postanowił osiąść w tak trudnym terenie i jak udało się przeistoczyć kilka grot w jeden z ważniejszych ośrodków Apostolskiego Kościoła Gruzińskiego, liczący aż sześć budowli: Lawra, Rka, Natlismcemeli, Udabno, Bertubani i Cziczchituri. Sprawdzimy, czym są Łzy Dawida i zajrzymy do naturalnych skalnych jam, by zachwycić się żywymi kolorami fresków, przedstawiających postaci zasłużone dla powstania tej zjawiskowej budowli. Odkrywając najciekawsze zakamarki zespołu klasztornego, dotrzemy na wysokie zbocza góry, skąd zobaczymy przepiękną panoramę okolicy.

wardzia-gruzja

Wardzia

Skalne miasto Wardzia leży na południu Gruzji, zaledwie 12 km od tureckiej granicy. To jeden z najcenniejszych zabytków Gruzji i ewenement średniowiecznego budownictwa jaskiniowego, który wykuto w zboczu góry Eruszeti, do wysokości 1300 m n.p.m., dla obrony przed najeźdźcami. Prace budowalne trwały w latach 1184–1213, za rządów legendarnej królowej Tamar, najważniejszej władczyni Gruzji. Przez 70 lat Wardzia była samowystarczalnym ośrodkiem miejskim. Niestety trzęsienie ziemi z 1283 r. spowodowało osunięcie się warstw skalnych i ujawniło istnienie dotąd niewidocznego dla wroga przyczółku. Choć miasto uległo poważnym zniszczeniom, do dziś fascynuje zaawansowaną myślą inżynieryjną. Pozornie niewielka Wardzia, na aż 13 kondygnacjach mieściła klasztor, salę tronową, szkołę, szpital, spichlerze i winiarnie (podstawa handlu), stajnie oraz – bagatela – 3000 komnat dla nawet 60 tys. możnych Gruzinów, którzy chronili się przed Mongołami i Persami. Miała także innowacyjny jak na tamte czasy system doprowadzania wody z pobliskiej rzeki. Pokonując kolejne schody i wąskie, niskie tunele z kamienia, dotrzemy do wielu spośród 300 sal udostępnionych zwiedzającym. Usłyszymy tu echo kolejnych dramatycznych wydarzeń z 1551 r., gdy Persowie ponowie najechali miasto, ukradli wszystkie kosztowności i zabili mnichów. Kilkoro zakonników wróciło do Wardzi dopiero w latach 70. XX w. – umykając przed wzrokiem turystów, zmierzają skalnymi korytarzami na modlitwę.

Stepancminda

Stepancminda

Pokonamy wijącą się serpentynami Gruzińską Drogę Wojenną, aby na własne oczy zobaczyć najbardziej rozpoznawalną widokówkę Gruzji. W Stepancmindzie, miasteczku zwanym dawniej Kazbegi, leżącym nad wodami rzeki Terek i u stóp lodowca Gergeti, wskoczymy w terenówkę, którą udamy się na spotkanie z wygasłym kaukaskim wulkanem i drugą najwyższą górą Gruzji – Kazbekiem (5033 m n.p.m.). Wyruszymy stromym, pełnym zakrętów szlakiem na emocjonującą eskapadę do położonej wysoko nad dachami domów, 2170 m n.p.m., XIV-wiecznej cerkwi Cminda Sameba. Obejrzymy święty dla Gruzinów kamienny klasztor z dobudowaną później dzwonnicą, który w chwilach zagrożeń okazywał się bezpieczną przystanią dla narodowych relikwii. Przemierzając połacie zielonych łąk wokół świątyni, zobaczymy przepiękną panoramę okolicy i wyłaniający się ponad chmurami, ośnieżony szczyt monumentalnego Kazbeku.

chor wirap armenia ararat

Chor Wirap

Po niezapomniane wrażenia wpadniemy do głębokich lochów – bo tak z armeńskiego tłumaczy się nazwę klasztoru Chor Wirap. Szybko przekonamy się, że leżącą paręset metrów od granicy z Turcją świątynię nazwano tak nie bez powodu. Do kryjących się w jej podziemiach kazamat król Tiridates III wtrącił bowiem Grzegorza Oświeciciela – i zapewne nie tylko jego. Zajrzymy do tajemniczego monastyru, niegdysiejszej siedziby katolikosa, by podczas podróży do III w. n.e. odkryć wszystkie sekrety drzemiące w kamiennych murach. Usłyszymy echo legendy o założycielu Kościoła ormiańskiego, męczenniku i świętym, który zjawił się w pogańskiej Armenii, by szerzyć miłość do jednego Boga. Ormiańska i syryjska wersja mitu różnią się od siebie, ale według obu uwięziony w klasztornych lochach Grzegorz cudownie uzdrowił armeńskiego władcę, za co ten, jako pierwszy w historii, uwierzył w siłę chrześcijaństwa i uczynił je religią państwową. Dziś Armenia to jeden z bardziej religijnych krajów, a siłę wiary jej mieszkańców najmocniej odczujemy właśnie tu, w klasztorze u stóp świętej góry Ararat.

Jezioro-Sewan-Armenia

Sewan

Dokonamy niemożliwego! W Armenii odwiedzimy królestwo Neptuna: ormiańskie morze, jak nazywa się największe jezioro Kaukazu – aż jedenaście razy większe od polskich Śniardw, a przy tym jedno z najwyższej położonych na świecie. Aby zanurzyć w nim stopy, dotrzemy do pięknej kotliny na 1900 m n.p.m. Po drodze spotkamy lokalnych rybaków z wędzonymi darami prosto z akwenu, który zajmuje blisko szóstą część powierzchni kraju. Nad jeziorem Sewan, które okala skalisto-trawiasty płaskowyż i wstęga łagodnych, choć surowych gór, odnajdziemy spokój i liczne spośród 210 gatunków bytujących tu ptaków. W jego błękitnej tafli dojrzymy też odbicie podmywanych przez wodę huśtawek, drewnianych pomostów, wiosek, w których czas cofnął się do lat 80., i zabytkowego klasztoru Sewanawank z VIII w., gdzie do dziś odprawia się nabożeństwa. Przy świątyni chętni mogą pójść śladem biblijnego Noego i dać wolność kupionemu wcześniej białemu gołębiowi. Obserwując szybującego nad Sewanem skrzydlatego lotnika, tak jak on poczujemy beztroską wolność.

Ormianski-koniak

Ormiański koniak

W krainie Noego, na pozór cichej, spokojnej i przesiąkniętej religijnością, tętni źródełko najprzedniejszego koniaku. A właściwie brandy ArArAt – jedynej na świecie, która po zdobyciu w 1900 r. nagrody Grand-prix w Paryżu może być sprzedawana jako koniak. Wybierzemy się do jej słynnej wytwórni, gdzie poznamy tajniki wyrobu złocistego trunku, wytwarzanego tradycyjnymi metodami z białych winogron. Legendarny, produkowany od 1887 r. koniak ArArAt jest dowodem kunsztu lokalnych rzemieślników i stanowi integralną część kultury narodowej Armenii. Ci, którzy zasmakują różnych jego rodzajów, poczują, że ormiański koniak fascynuje mocą ognistego feniksa i urzeka wysublimowaną elegancją tak samo, jak święta ormiańska góra Ararat, której alkohol ten zawdzięcza swą nazwę.

Geghard

Wyruszymy na poszukiwanie ukrytej wśród gór Świętej Włóczni. Godzinę drogi od Erywania zapuścimy się w oszałamiający pejzaż wysokich klifów, by w miejscu, gdzie dawniej rozwijał się kult pogański, odnaleźć potężny skarbiec historii: jaskiniowy kompleks klasztorny. Geghard – jak brzmi ormiańska nazwa monastyru, objętego wraz z okolicznymi górami patronatem UNESCO i według legendy założonego przez chrzciciela Armenii, czyli Grzegorza Oświeciciela – symbolizuje włócznię, którą przebito ciało ukrzyżowanego Jezusa. W głównej katedrze Kathoghikè i grobowcu Żamatun odszukamy kolejne klejnoty dziejów: Włócznię Przeznaczenia, relikwie św. Andrzeja i św. Jana, masywne romańskie kolumny, misterne płaskorzeźby i zdumiewające chaczkary – średniowieczne ormiańskie tablice wotywne z kamienia, zdobione bogatą ornamentyką. W cichym kamiennym kościele odkryjemy jeszcze jedną zagadkę: tajemne przejście z zakrystii do najstarszej i najbardziej niezwykłej części kompleksu. Czy w wykutych w skałach świątyniach, kaplicach i celach usłyszymy szept rozmodlonych mnichów z IV w.?

Wino-i-jedzenie-Gruzja

Wino i jedzenie

W kameralnych, rodzinnych knajpkach dołączymy do biesiady i poznamy Gruzję od kuchni. Za głosem Tamady wzniesiemy niejeden toast kieliszkiem przedniego wina, a przy suto zastawionym stole odkryjemy wszystkie smaki perły Kaukazu. Sięgniemy po chaczapuri i chinkali, które uraczą nasze podniebienia rozmaitymi nadzieniami. Spróbujemy badridżani – bakłażanów z orzechową pastą saciwi, gruzińskiego leczo adżabsandali, zup charczo i czichirtma oraz innych potraw, z których najbardziej słynie ten – palce lizać! – kraj. Smakowite kąski podlejemy wybornym kachetyjskim winem albo rześką lemoniadą. Na deser zasmakujemy w lokalnych, soczyście dojrzałych owocach i pysznych czurczchelach – bakaliach zatopionych w karmelu. Aby zapamiętać smaki Gruzji na zawsze, weźmiemy udział w warsztatach kulinarnych, podczas których zostaniemy wtajemniczeni w sztukę wypiekania chaczapuri i lepienia pierożków chinkali.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
28.04-09.05.2023 12 8 7249 zł* Rezerwuj Book Buch книга
26.05-06.06.2023 12 16 7249 zł* Rezerwuj Book Buch книга
16.06-27.06.2023 12 16 7249 zł* Rezerwuj Book Buch книга
01.09-12.09.2023 12 16 7249 zł* Rezerwuj Book Buch книга
15.09-26.09.2023 12 16 7249 zł* Rezerwuj Book Buch книга

* Cena może obejmować część wpłaty w USD oraz nieznacznie różnić się od podanej w tabeli, w zależności od aktualnych kursów walut. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 4,50 zł za 1 USD.

Termin
Liczba dni
28.04-09.05.2023
12
Wolne miejsca
Cena
8
7249 PLN
Rezerwuj
Termin
Liczba dni
26.05-06.06.2023
12
Wolne miejsca
Cena
16
7249 PLN
Rezerwuj
Termin
Liczba dni
16.06-27.06.2023
12
Wolne miejsca
Cena
16
7249 PLN
Rezerwuj
Termin
Liczba dni
01.09-12.09.2023
12
Wolne miejsca
Cena
16
7249 PLN
Rezerwuj
Termin
Liczba dni
15.09-26.09.2023
12
Wolne miejsca
Cena
16
7249 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

 • bilety lotnicze na trasach Warszawa – Tbilisi oraz Erywań – Warszawa (PLL LOT),
 • bagaż rejestrowany do 23 kg i podręczny do 8 kg/osoba,
 • transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus z Wi-Fi i radiem),
 • transport autami terenowymi do wybranych atrakcji,
 • noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-osobowe z łazienkami),
 • dodatkowe noclegi w noc przylotu i wylotu,
 • wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z daniami kuchni gruzińskiej, ormiańskiej i winem),
 • tradycyjne biesiady z tamadą, toastami, winem i lokalnymi smakołykami,
 • degustacja lokalnych trunków,
 • pokazy folklorystyczne tańców i muzyki na żywo,
 • wejścia biletowane do zwiedzanych świątyń, muzeów i atrakcji zgodnie z programem,
 • ciekawostki etnograficzne, historyczne i przyrodnicze,
 • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour,
 • zwiedzanie w kameralnych grupach,
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Cena nie obejmuje:

 • usług bagażowych w hotelach i na lotnisku,
 • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-osobowy w hotelach i pensjonatach do 200 USD/os.),
 • zwyczajowych napiwków,
 • lunchy, przekąsek, posiłków oraz napojów alkoholowych i bezalkoholowych nieujętych w programie wycieczki,
 • biletowanych atrakcji fakultatywnych,
 • opcjonalnych opłat za fotografowanie/filmowanie w zwiedzanych obiektach,
 • kosztów pamiątek i wydatków osobistych,
 • usług nieujętych w programie wycieczki.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

 • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
 • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują zakwaterowanie w komfortowych, kameralnych hotelach 3* (pokoje 2-osobowe z własnymi łazienkami). Wybrane hotele mogą oferować dostęp do baru, basenu, pralni i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).

Wyżywienie obejmuje śniadania i obfite obiadokolacje z daniami kuchni lokalnej i winem. Wielką atrakcją wycieczki są supry – tradycyjne biesiady z udziałem mistrza toastów – Tamady, oraz pokazem tańców i muzyki na żywo. Poznajemy Gruzję i Armenię od kuchni, codziennie próbując inne tradycyjne dania i trunki.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na całej trasie wyprawy – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi, minibusami Mercedes Sprinter. Pojazdy są wyposażone w klimatyzację, radio i Wi-Fi. Na wybranych odcinkach podróżujemy samochodami terenowymi. Bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 60 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN,
 • OC – 30 000 €,
 • bagaż – 1000 PLN.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 12-dniowej

TBILISI – GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA – ANANURI – STEPANCMINDA – GUDAURI – TBILISI – DAWIT GAREDŻA – UDABNO – BODBE – SIGHNAGHI – TBILISI – MCCHETA – GORI – UPLISCICHE – BORDŻOMI – ACHALCICHE – WARDZIA – (GORELOVKA) – GIUMRI – SEWAN – ERYWAŃ – CHOR WIRAP – NORAWANK – ARENI – GORIS – TATEW – ZORATS QARER – ERYWAŃ – GARNI – GEGHARD – ERYWAŃ

DZIEŃ 1. WYLOT

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie, o godz. 20.00 spotkanie z przedstawicielem biura Tamada Tour w hali odlotów (strefa D, przy stanowiskach odprawy PLL LOT). Wylot do Gruzji o godz. 22.40. Lot trwa ok. 3.45 godz.

DZIEŃ 2. TBILISI (dystans: 20 km)

Przylot do Tbilisi (ok. godz. 4.05 czasu gruzińskiego), spotkanie z pilotem Tamada Tour, transfer z lotniska do hotelu, odpoczynek. Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie zabytków pięknej stolicy Gruzji. Zaczniemy od wizyty w cerkwi Cminda Sameba (Sobór Świętej Trójcy, XX w.; największa cerkiew Kaukazu na 10 tys. wiernych). Następnie wjedziemy kolejką gondolową ponad dachami starego miasta na szczyt grzbietu górskiego Sololaki, aby zobaczyć panoramę Tbilisi, pomnik Kartlis Deda (Matki Gruzji, XX w.) i potężną twierdzę Narikala (VI–VIII w.), pamiętającą rządy arabskich emirów. Spacerem wzdłuż murów fortecy, z widokiem na cerkiew Metechi (XIII w.) na drugim brzegu rzeki Mtkwari, dotrzemy do najstarszej, 1500-letniej dzielnicy Abanotubani. Zobaczymy tu wodospad siarkowy Leghvtakhevi, przy którym przycupnęły kolorowe domy na skałach. Nieopodal odkryjemy słynne łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znaną orientalną łaźnię Orbeliani (XIX w.). Czas wolny na lunch w rejonie kawiarni i restauracji. W trakcie dalszej wędrówki urokliwymi zaułkami Tbilisi zobaczymy cerkwie Sioni (XI–XII w.) i Anczischati (V–VI w.) oraz krzywą wieżę zegarową przy teatrze lalek Rezo Gabriadze. Przejdziemy także przez futurystyczny most Pokoju nad Mtkwari. Powrót do hotelu, krótki odpoczynek. Wieczorny przejazd główną arterią Tbilisi – aleją Rustawelego, gdzie obejrzymy pomnik św. Jerzego na placu Wolności, dawną siedzibę ratusza miejskiego, gmach parlamentu (w 2003 r. rozegrała się tu rewolucja róż), operę, dawny pałac gubernatora Kaukazu, cerkiew Kaszweti (XIX w.), teatr i filharmonię. Obiadokolacja w restauracji – podczas supry, tradycyjnej gruzińskiej biesiady, odkryjemy różnorodne smaki lokalnej kuchni, magię gruzińskiego wina (wyrabiane unikalną na skalę światową metodą w amforach kwewri – UNESCO), poetyckich toastów, tańców i muzyki na żywo. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 3. TBILISI – GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA (ANANURI – STEPANCMINDA – GUDAURI) – TBILISI (dystans: 321 km)

Po śniadaniu eskapada spektakularną Gruzińską Drogą Wojenną. Na szlaku zwiedzimy twierdzę Ananuri (XVI–XVII w.), położoną nad malowniczym rezerwuarem Zhinvali. Kaukaskimi serpentynami dotrzemy następnie do Stepancmindy – tu przesiądziemy się do lokalnych aut 4×4, by krętą, stromą drogą wjechać do położonej na 2170 m n.p.m. cerkwi Cminda Sameba (XIV w.). Roztacza się stąd oszałamiający widok na miasto i okoliczne szczyty, w tym majestatyczny Kazbek (5054 m n.p.m.) – wygasły wulkan i trzecią co do wysokości górę Gruzji, często skrytą za kapryśnymi chmurami. W drodze powrotnej zatrzymamy się w Gudauri. Na skraju wzniesienia z niesamowitą panoramą doliny obejrzymy monumentalny pomnik przyjaźni gruzińsko-rosyjskiej, który przedstawia byłe republiki radzieckie i gruzińską królową Tamar. Obiadokolacja na trasie. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

DZIEŃ 4. TBILISI – DAWIT GAREDŻA – UDABNO – BODBE – SIGHNAGHI – TBILISI (dystans: 318 km)

Po śniadaniu eskapada do regionu Kachetii, słynącego z tradycji winiarskich (powstaje tu 70% krajowej produkcji wina). Po drodze, tuż przy granicy z Azerbejdżanem, odwiedzimy imponujący, częściowo wykuty w skałach kompleks klasztorny Dawit Garedża (VI–XII w.). Wertepami wśród surowego piękna półpustyni dotrzemy do Udabno, wioski duchów, która porusza widokami i ludzkimi historiami. Po lunchu dalsza wyprawa szlakami Kachetii. Zwiedzimy żeński klasztor Bodbe (IX–XVII w.), gdzie pochowano św. Nino, która zapoczątkowała chrześcijaństwo w Gruzji. W pobliżu odwiedzimy Sighnaghi, miasto miłości, jedno z piękniejszych w Gruzji i zwane gruzińskim Carcasonne. Zwiedzimy tu potężne mury obronne (XVIII w.), skąd roztacza się panorama porośniętej winoroślami doliny rzeki Alazani. Czas wolny na zwiedzanie we własnym zakresie: można obejść stragany z pamiątkami lub, jeżeli wystarczy czasu, zwiedzić lokalne muzeum z bogatymi zbiorami etnograficznymi i archeologicznymi, kolekcją misternych rzeźb sprzed 5000 lat, obrazami słynnego gruzińskiego prymitywisty Niko Pirosmanaszwilego i innych malarzy (bilet wstępu ok. 20 GEL). Obiadokolacja (supra) w stylowej restauracji w Sighnaghi. Powrót na nocleg do Tbilisi.

DZIEŃ 5. TBILISI – MCCHETA – GORI – UPLISCICHE – BORDŻOMI – ACHALCICHE (dystans: 255 km)

Śniadanie. Przejazd do Mcchety, pierwszej stolicy Gruzji z zabytkami pod patronatem UNESCO. Podjedziemy stromą szosą do cerkwi Dżwari (VI–VII w.), gdzie za sprawą św. Nino stanął pierwszy na ziemiach gruzińskich krzyż. Ze wzgórza ujrzymy wspaniały widok na miasto i styk głównych rzek Gruzji – Mtkwari i Aragwi. W centrum Mcchety obejrzymy katedrę Sweticchoweli (XI w.) z grobami królów z dynastii Bagrationi i cennymi artefaktami sakralnymi. Lunch i czas wolny w rejonie kawiarni i stoisk z pamiątkami. Z Mcchety ruszymy do Gori, gdzie urodził się Józef Stalin (Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili). Zainteresowani będą mogli zwiedzić muzeum radzieckiego dyktatora (bilet ok. 15 GEL). W pobliżu zdobędziemy najstarsze w Gruzji skalne miasto Uplisciche (V w. p.n.e.), niegdyś siedzibę władców i ośrodek przedchrześcijańskiego kultu. Następnie zatrzymamy się w słynnym uzdrowisku Bordżomi, gdzie zobaczymy Park Zdrojowy (XIX w.) i zdegustujemy wodę mineralną prosto ze źródła. Przejazd do Achalciche, stolicy regionu Samcche-Dżawachetii. Wieczorem chętni będą mogli zobaczyć gruzińsko-turecką twierdzę Rabati (XII w.; wejście na dziedziniec jest bezpłatne). Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 6. ACHALCICHE – WARDZIA – (GORELOVKA) – GIUMRI (dystans: 460 km)

Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie skalnego miasta Wardzia (XII–XIII w.), ewenementu średniowiecznego budownictwa, wydrążonego w zboczu góry Eruszeti do wysokości 1300 m n.p.m. Po zdobyciu Wardzi obierzemy kurs na przejście graniczne z Armenią. Jeżeli czas i warunki pozwolą, po drodze odwiedzimy miejsce niezwykłe na mapie Gruzji – wieś Gorelovka, założoną w XIX w. przez mniejszość religijną rosyjskich duchoborców. W słowiańskim pejzażu zobaczymy drewniane chałupy z dachami krytymi darnią i orientalny, błękitno-biały dom spotkań z 1847 r., w którym działa obecnie Muzeum Lukerii Kałmukowej, poświęcone historii i unikalnej kulturze Bojowników Ducha. Po przyjeździe do Armenii obiadokolacja i nocleg w hotelu w Giumri.

DZIEŃ 7. GIUMRI – SEWAN – ERYWAŃ (dystans 198 km)

Po śniadaniu spotkanie z zabytkami Giumri. Zobaczymy XIX-wieczną Czarną Twierdzę (Sev Berd) i historyczną dzielnicę Kumayri. Następnie przejazd nad jezioro Sewan, gdzie czeka nas odpoczynek wśród piękna okolicznej przyrody (dla chętnych kąpiel), spacer po półwyspie i zwiedzanie monastyru Sewanawank (IX w.), zwanego Czarnym Klasztorem. Klasztor został założony w IV w. Zachowaną cerkiew zbudowała sunnicka księżniczka Mariam w 874 r. Obiadokolacja. Przejazd do Erywania. Nocleg.

DZIEŃ 8. ERYWAŃ (dystans: 15 km)

Po śniadaniu odkryjemy najpiękniejsze zakątki Erywania. Zobaczymy plac Republiki, bulwar, park Zwycięstwa (Achtanak) i słynne schody Kaskady – na ich szczycie jest punkt widokowy z ładną panoramą miasta i Araratu, świętej góry Ormian (szczyt ma 5137 m n.p.m. i obecnie leży na terytorium Turcji). Stąd wyruszymy przez aleję Masztoca, by obejrzeć urząd miasta, kompleks sportowo-koncertowy Sportivno, rezydencję prezydenta, parlament, plac Teatralny i muzeum Cicernakaberd, poświęcone pamięci genocydu Ormian w latach 1915–1918. Czas wolny. Kolejnym punktem będzie Muzeum Siergieja Paradżanowa (Sargisa Hovsepi Parajanyana), wybitnego ormiańskiego reżysera, któremu władza radziecka zakazała kręcić filmy. Dzieła artysty to kolaże, rysunki, lalki, szkice filmowe – twórczość pełna fantazji, dowcipu i artyzmu, która pozostaje unikalna w skali światowej. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 9. ERYWAŃ – CHOR WIRAP – NORAWANK – ARENI – GORIS (dystans 268 km)

Po śniadaniu wyjazd do monastyru Chor Wirap (VII–XVII w.), miejsca licznych pielgrzymek z najlepszym widokiem na górę Ararat (5165 m n.p.m.; szczyt leży w granicach Turcji).  Legenda głosi, że w głębokim lochu na terenie monastyru był przez 13 lat więziony św. Grzegorz Oświeciciel, ukarany w ten sposób za nauczanie wiary chrześcijańskiej, lecz wkrótce wyswobodzony za uzdrowienie króla Tiridatesa III – po tym wydarzeniu, już w 301 r., Armenia jako pierwszy kraj na świecie przyjęła chrześcijaństwo za religię państwową. Z Chor Wirap ruszymy malowniczym wąwozem rzeki Arpa do regionu Wajoc Dzor. Zwiedzimy klasztor Norawank (XIII w.), którego ciekawostką są zabytkowe chaczkary i płaskorzeźby. Wielką atrakcją będzie wizyta w pobliskiej wiosce Areni – spróbujemy tu ormiańskie wina z Areni Wine Factory i dowiemy się więcej o lokalnej jaskini, gdzie odkryto prawdopodobnie najstarszą winiarnię na świecie. Przejazd do Goris. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 10. GORIS – TATEW – ZORATS QARER – ERYWAŃ (dystans: 291 km)

Po śniadaniu wyjazd do klasztoru Tatew (IX w.). Do świątyni wjedziemy najdłuższą kolejką linową na świecie. Następnie udamy się w pobliże miasta Sisjan zobaczyć Zorats Qarer (Obserwatorium Karahunj; Carahunge) – prehistoryczne obserwatorium astronomiczne, określane mianem „ormiańskiego Stonehenge”. Powrót do Erywania. Zwiedzanie z degustacją w słynnej Erywańskiej Fabryce Koniaków ArArAt. Czas wolny na odpoczynek. Obiadokolacja z pokazem folklorystycznym. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 11. GARNI – GEGHARD – ERYWAŃ (dystans: 75 km)

Po śniadaniu pojedziemy do twierdzy Garni (I w. p.n.e.), stanowiącej unikalny pomnik antycznej architektury ormiańskiej. Następnie udamy się do klasztoru Geghard (IV w.). Ten wykuty w skale, piękny i pełen tajemnic zespół świątynny został założony przez św. Grzegorza Oświeciciela, przechowuje relikwie św. Andrzeja i Jana oraz jeden z najsłynniejszych na świecie symboli Męki Pańskiej, czyli Włócznię Przeznaczenia (kopia, oryginał w Eczmiadzynie). Powrót do Erywania. Czas wolny. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 12.  WYLOT

Śniadanie, wykwaterowanie. Transfer na lotnisko w Erywaniu i wylot do Polski.

© 2022 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • datę urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
 • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
 • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
 • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 3 części:

 • WPŁATA 1. (zaliczka 1500 PLN) – uiszczana w ciągu 3 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki;
 • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem;
 • WPŁATA 3. (pozostała kwota za wycieczkę; płatność w USD) – dokonywana już w kraju przylotu, w momencie zakwaterowania do hotelu.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

 • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

  Podróżuję samotnie, zgadzam się
  na dokwaterowanie do drugiej osoby

  Zobacz także

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Tamada Tour

  Realizacja: Codenest