tatew-monaster-armenia

Gruzja Armenia 12 dni

Wycieczka objazdowa

od  5399 PLN
cena za osobę / 12 dni

Rezerwuj

Odkryj największe tajemnice Gruzji i Armenii – pereł Południowego Kaukazu!

Zobacz bajkowe Tbilisi, uznawane za najpiękniejszą kaukaską stolicę. Zajrzyj w najciekawsze zakątki, by odkryć gwarne biesiady, pyszne jedzenie, ciekawe muzea, monumentalne twierdze obronne, zachwycające cerkwie, katedry i pałace. Podróżuj jeepem po malowniczej Gruzińskiej Drodze Wojennej i zobacz szczyt Kazbeku, góry ponad dwa razy wyższej od tatrzańskich Rysów. Śladem Jazona i Argonautów wyrusz do Kutaisi – a nuż odnajdziesz tu legendarne złote runo? Zajrzyj do niezwykłego miasta wydrążonego w skałach i zasmakuj najlepszego kachetyjskiego wina w „Mieście Miłości”. W Armenii poznaj proces wyrobu koniaku i odnajdź prawdziwe skarby natury: jezioro Sewan i majestatyczną górę Ararat, którą zobaczysz z pobliskiego monastyru. Poczuj zew kolejnej przygody, który wzywa do skalnego klasztoru, gdzie czeka Włócznia Przeznaczenia!

W cenie

Supra – tradycyjna biesiada z winem i tamadą

Supra – tradycyjna biesiada z winem i tamadą

Pokazy folklorystyczne tańców i muzyki na żywo

Pokazy folklorystyczne tańców i muzyki na żywo

Noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-osobowe)

Noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-osobowe)

Wejścia biletowane do muzeów, świątyń i atrakcji

Wejścia biletowane do muzeów, świątyń i atrakcji

Kultowe zabytki i miejsca nieznane z przewodników

Kultowe zabytki i miejsca nieznane z przewodników

Wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z winem)

Wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z winem)

Loty bezpośrednie Warszawa – Tbilisi – Erywań – Warszawa (PLL LOT)

Loty bezpośrednie Warszawa – Tbilisi – Erywań – Warszawa (PLL LOT)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour

Transport do wybranych atrakcji autami terenowymi

Transport do wybranych atrakcji autami terenowymi

Wizyty na lokalnych bazarach

Wizyty na lokalnych bazarach

Degustacja lokalnych trunków i dań

Degustacja lokalnych trunków i dań

Kameralne grupy

Kameralne grupy

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Lokalny koloryt i kultura

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

O programie Gruzja Armenia 12 dni

Zapraszamy na ekscytującą wyprawę do dwóch krajów na Kaukazie Południowym! W cenie jest wszystko, m.in.: bezpośredni przelot LOT-em na Warszawa-Tbilisi-Erywań-Warszawa, komfortowe *** hotele w centrum miasta (TBILISI, KUTAISI, ACHALCICHE, ERYWAŃ), śniadania w hotelach i CODZIENNIE obfite obiadokolacje w lokalnych restauracjach, najlepsi piloci-pasjonaci-specjaliści od Gruzji i Armenii, codziennie wino do posiłków, liczne degustacje i atrakcje, bilety wstępu, prawdziwe codzienne życie, wspaniała gruzińska kultura i najpiękniejsze widoki, a to wszystko w KAMERALNEJ maksymalnie 16-osobowej grupie i znakomitej atmosferze. Mimo objazdowego charakteru jest czas na odpoczynek, w Gruzji zmieniamy hotele, ale w Armenii wszystkie noclegi są w jednym hotelu w Erywaniu.

Tbilisi

Tbilisi

W sercu Gruzji zobaczymy miasto jak z bajki. Legenda głosi, że Tbilisi założył król Wachtang Gorgasali, oczarowany gorącymi źródłami, bijącymi w otoczonej malowniczymi górami dolinie. Słynne tbiliskie łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znaną łaźnię Orbeliani, zwiedzimy w najstarszej, 1500-letniej dzielnicy miasta. Uroki perły Kaukazu odkryjemy też w oszałamiających zielenią parkach i na szlaku zabytków gruzińskiej stolicy. Zaliczymy emocjonujący wjazd kolejką gondolową pod pomnik Matki Gruzji. Zajrzymy do potężnej twierdzy Narikala oraz cerkwi Anczischati, Sioni, Metechi i Cminda Sameba. Poszperamy na Suchym Moście, kolorowym bazarze z pamiątkami i antykami. Obejrzymy wystawę Niko Pirosmanaszwilego, a na zjawiskowo podświetlonej wieczorem Alei Rustaweli zachwycimy się orientalnym gmachem opery, teatrem, filharmonią, cerkwią Kaszweti i dawnym pałacem gubernatorskim. Pełen wrażeń dzień zakończymy w jeden z dziesiątek knajpek, płynących winem, pysznym jedzeniem, muzyką i tańcami na żywo.

Erywan-Armenia

Erywań

Erywań to jedno z najstarszych miast świata – liczy 2800 lat i jest starsze od Rzymu o 30 wiosen. Jego nazwa pochodzi od legendarnej warowni Erebuni w państwie Urartu. Miasto wielowiekowej tradycji, malowniczo położone po obu stronach rzeki Hrazdan w dolinie Ararat, na wysokości 900–1300 m n.p.m., zaskakuje dziś urzekającym splotem historii i współczesności oraz niepowtarzalną aurą artyzmu. Na szlaku kulturowej spuścizny Ormian czeka tu chociażby częściowo wykute w skale muzeum Matenadaran – wśród cennych średniowiecznych manuskryptów można obejrzeć Kodeks Eczmiadzyński, uważany za skarb narodowy Armenii, a nawet XVII-wieczny list po polsku! Najsłynniejsze punkty miasta to także plac Republiki z monumentalnymi budynkami z różowego tufu i muzycznymi fontannami, park Zwycięstwa (Achtanak), aleja Masztoca, muzeum Tsitsernakaberd, poświęcone pamięci ofiar rzezi Ormian w latach 1915–1918, kompleks sportowo-koncertowy Sportivno oraz oczywiście Kaskady – kultowe schody z plenerowym Muzeum Sztuki Cafesjiana i tarasem widokowym. Świetnie widać z niego panoramę Erywania i świętą górę Ararat (szczyt leży obecnie na terytorium Turcji), pod którą miała spocząć biblijna arka Noego. Pełen wrażeń dzień najlepiej zakończyć spacerem – w Erywaniu jest mnóstwo klimatycznych knajpek i pięknych zaułków, gdzie sztuka wychodzi wprost na ulice, a życie tętni do samego rana!

Gruzinska-biesiada-supra

Supra – gruzińska biesiada

Zasiądziemy do wspólnego stołu, by oddać się suprze – tradycyjnej gruzińskiej biesiadzie, którą spowija bogaty rytuał. Zobaczymy, że Gruzini nie potrzebują specjalnego pretekstu, by wydać uroczystą kolację, a posiłek jest dla nich kolejną doskonałą okazją do długich rozmów, które urastają tu do rangi sztuki oratorskiej. Będziemy celebrować wyborne dania, wino i czaczę, przysłuchując się kolejnym toastom wznoszonym przez Tamadę, mistrza ceremonii. Najpierw usłyszymy laudację za Boga, kolejną za pokój i ojczyznę, a następną za trwającą już od wieków i niezwykle silną przyjaźń polsko-gruzińską. Z zaskoczeniem odkryjemy, że Gruzini znają niemal 150 różnych toastów, a każdy z nich może być wygłaszany nawet przez kilkanaście minut, będąc często dłuższą, wciągającą przypowieścią o życiu, sztuce, kulturze, religii, historii, polityce czy rodzinie, zakończoną morałem albo życzeniami.

Jezioro-Sewan-Armenia

Sewan

Dokonamy niemożliwego! W Armenii odwiedzimy królestwo Neptuna: ormiańskie morze, jak nazywa się największe jezioro Kaukazu – aż jedenaście razy większe od polskich Śniardw, a przy tym jedno z najwyższej położonych na świecie. Aby zanurzyć w nim stopy, dotrzemy do pięknej kotliny na 1900 m n.p.m. Po drodze spotkamy lokalnych rybaków z wędzonymi darami prosto z akwenu, który zajmuje blisko szóstą część powierzchni kraju. Nad jeziorem Sewan, które okala skalisto-trawiasty płaskowyż i wstęga łagodnych, choć surowych gór, odnajdziemy spokój i liczne spośród 210 gatunków bytujących tu ptaków. W jego błękitnej tafli dojrzymy też odbicie podmywanych przez wodę huśtawek, drewnianych pomostów, wiosek, w których czas cofnął się do lat 80., i zabytkowego klasztoru Sewanawank z VIII w., gdzie do dziś odprawia się nabożeństwa. Przy świątyni chętni mogą pójść śladem biblijnego Noego i dać wolność kupionemu wcześniej białemu gołębiowi. Obserwując szybującego nad Sewanem skrzydlatego lotnika, tak jak on poczujemy beztroską wolność.

wardzia-gruzja

Wardzia

Pojedziemy wzdłuż rzeki Mtkwari na południe Gruzji, zaledwie 12 km od tureckiej granicy, gdzie góra Eruszeti skrywa niesamowity ewenement średniowiecznego budownictwa. W jej nagiej, stromej ścianie zobaczymy wydrążone w skale miasto Wardzia. Pozornie niewielkie, na aż 13 kondygnacjach mieściło klasztor, salę tronową i bagatela 3000 komnat dla nawet 60 tys. możnych Gruzinów, którzy chronili się tu w czasie najazdów mongolskich i perskich. Pokonując kolejne schody i wędrując wąskimi, niskimi tunelami z kamienia, dotrzemy do wielu spośród 300 udostępnionych zwiedzającym sal. Dowiemy się także, jakim zrządzeniem losu ten cud architektury obronnej – niewidoczny dla wroga, wyżłobiony do bezpiecznej wysokości 1300 m n.p.m., w pełni samowystarczalny i wyposażony w system irygacji – bezpowrotnie upadł i zmienił się w warty zobaczenia zabytek.

Stepancminda

Stepancminda

Pokonamy wijącą się serpentynami Gruzińską Drogę Wojenną, aby na własne oczy zobaczyć najbardziej rozpoznawalną widokówkę Gruzji. W Stepancmindzie, miasteczku zwanym dawniej Kazbegi, leżącym nad wodami rzeki Terek i u stóp lodowca Gergeti, wskoczymy w terenówkę, którą udamy się na spotkanie z wygasłym kaukaskim wulkanem i drugą najwyższą górą Gruzji – Kazbekiem (5033 m n.p.m.). Wyruszymy stromym, pełnym zakrętów szlakiem na emocjonującą eskapadę do położonej wysoko nad dachami domów, 2170 m n.p.m., XIV-wiecznej cerkwi Cminda Sameba. Obejrzymy święty dla Gruzinów kamienny klasztor z dobudowaną później dzwonnicą, który w chwilach zagrożeń okazywał się bezpieczną przystanią dla narodowych relikwii. Przemierzając połacie zielonych łąk wokół świątyni, zobaczymy przepiękną panoramę okolicy i wyłaniający się ponad chmurami, ośnieżony szczyt monumentalnego Kazbeku.

chor wirap armenia ararat

Chor Wirap

Po niezapomniane wrażenia wpadniemy do głębokich lochów – bo tak z armeńskiego tłumaczy się nazwę klasztoru Chor Wirap. Szybko przekonamy się, że leżącą paręset metrów od granicy z Turcją świątynię nazwano tak nie bez powodu. Do kryjących się w jej podziemiach kazamat król Tiridates III wtrącił bowiem Grzegorza Oświeciciela – i zapewne nie tylko jego. Zajrzymy do tajemniczego monastyru, niegdysiejszej siedziby katolikosa, by podczas podróży do III w. n.e. odkryć wszystkie sekrety drzemiące w kamiennych murach. Usłyszymy echo legendy o założycielu Kościoła ormiańskiego, męczenniku i świętym, który zjawił się w pogańskiej Armenii, by szerzyć miłość do jednego Boga. Ormiańska i syryjska wersja mitu różnią się od siebie, ale według obu uwięziony w klasztornych lochach Grzegorz cudownie uzdrowił armeńskiego władcę, za co ten, jako pierwszy w historii, uwierzył w siłę chrześcijaństwa i uczynił je religią państwową. Dziś Armenia to jeden z bardziej religijnych krajów, a siłę wiary jej mieszkańców najmocniej odczujemy właśnie tu, w klasztorze u stóp świętej góry Ararat.

Ormianski-koniak

Ormiański koniak

W krainie Noego, na pozór cichej, spokojnej i przesiąkniętej religijnością, tętni źródełko najprzedniejszego koniaku. A właściwie brandy ArArAt – jedynej na świecie, która po zdobyciu w 1900 r. nagrody Grand-prix w Paryżu może być sprzedawana jako koniak. Wybierzemy się do jej słynnej wytwórni, gdzie poznamy tajniki wyrobu złocistego trunku, wytwarzanego tradycyjnymi metodami z białych winogron. Legendarny, produkowany od 1887 r. koniak ArArAt jest dowodem kunsztu lokalnych rzemieślników i stanowi integralną część kultury narodowej Armenii. Ci, którzy zasmakują różnych jego rodzajów, poczują, że ormiański koniak fascynuje mocą ognistego feniksa i urzeka wysublimowaną elegancją tak samo, jak święta ormiańska góra Ararat, której alkohol ten zawdzięcza swą nazwę.

geghard

Geghard

Wyruszymy na poszukiwanie ukrytej wśród gór Świętej Włóczni. Godzinę drogi od Erywania zapuścimy się w oszałamiający pejzaż wysokich klifów, by w miejscu, gdzie dawniej rozwijał się kult pogański, odnaleźć potężny skarbiec historii: jaskiniowy kompleks klasztorny. Geghard – jak brzmi ormiańska nazwa monastyru, objętego wraz z okolicznymi górami patronatem UNESCO i według legendy założonego przez chrzciciela Armenii, czyli Grzegorza Oświeciciela – symbolizuje włócznię, którą przebito ciało ukrzyżowanego Jezusa. W głównej katedrze Kathoghikè i grobowcu Żamatun odszukamy kolejne klejnoty dziejów: Włócznię Przeznaczenia, relikwie św. Andrzeja i św. Jana, masywne romańskie kolumny, misterne płaskorzeźby i zdumiewające chaczkary – średniowieczne ormiańskie tablice wotywne z kamienia, zdobione bogatą ornamentyką. W cichym kamiennym kościele odkryjemy jeszcze jedną zagadkę: tajemne przejście z zakrystii do najstarszej i najbardziej niezwykłej części kompleksu. Czy w wykutych w skałach świątyniach, kaplicach i celach usłyszymy szept rozmodlonych mnichów z IV w.?

Zwartnoc

Zwartnoc

Kiedy w 1893 r. mnich Mesrop Ter-Mowsesjan przybył do miejscowości Zwartnoc, zamiast wspaniałego kościoła z VII w. zobaczył smętne ruiny. Czy tak samo jak on w blokach różowego piaskowca dojrzymy więcej niż tylko gruzy dawnej świetności? Taką szansę zyskamy, gdy przeniesiemy się w przeszłość i poczujemy pod stopami ziemię dudniącą od nieuchronnie nadciągającej katastrofy. Oczami wyobraźni ujrzymy, jak trzęsienie ziemi z 930 r. w okamgnieniu pochłania solidną, trzykondygnacyjną świątynię. Wędrując wśród rumowiska, odkryjemy jednak piękno, którego nie zdołały zniweczyć ani nieokiełznany żywioł, ani upływ czasu. Dotkniemy ciepłych od armeńskiego słońca kamiennych ścian i spojrzymy w górę arkadowych zwieńczeń na bogato rzeźbione kolumny. W kapitelach z orłem, misternymi plecionkami, kiściami winogron i monogramem katolikosa Nersesa, budowniczego kościoła, poznamy kunszt dawnych rzemieślników – nieprzemijający tak jak pamięć o jednej z najznamienitszych armeńskich katedr.

Wino-i-jedzenie-Gruzja

Wino i jedzenie

W kameralnych, rodzinnych knajpkach dołączymy do biesiady i poznamy Gruzję od kuchni. Za głosem Tamady wzniesiemy niejeden toast kieliszkiem przedniego wina, a przy suto zastawionym stole odkryjemy wszystkie smaki perły Kaukazu. Sięgniemy po chaczapuri i chinkali, które uraczą nasze podniebienia rozmaitymi nadzieniami. Spróbujemy badridżani – bakłażanów z orzechową pastą saciwi, gruzińskiego leczo adżabsandali, zup charczo i czichirtma oraz innych potraw, z których najbardziej słynie ten – palce lizać! – kraj. Smakowite kąski podlejemy wybornym kachetyjskim winem albo rześką lemoniadą. Na deser zasmakujemy w lokalnych, soczyście dojrzałych owocach i pysznych czurczchelach – bakaliach zatopionych w karmelu. Aby zapamiętać smaki Gruzji na zawsze, weźmiemy udział w warsztatach kulinarnych, podczas których zostaniemy wtajemniczeni w sztukę wypiekania chaczapuri i lepienia pierożków chinkali.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
23.09-04.10.2022 12 3 5399 zł* Rezerwuj Book Buch книга
28.04-09.05.2023 12 16 6399 zł* Rezerwuj Book Buch книга
26.05-06.06.2023 12 16 6399 zł* Rezerwuj Book Buch книга
16.06-27.06.2023 12 16 6399 zł* Rezerwuj Book Buch книга
01.09-12.09.2023 12 16 6399 zł* Rezerwuj Book Buch книга
15.09-26.09.2023 12 16 6399 zł* Rezerwuj Book Buch книга

* Cena może obejmować część wpłaty w USD lub EUR oraz nieznacznie różnić się od podanej w tabeli, w zależności od aktualnych kursów walut. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,90 zł za 1 USD lub 4,50 za 1 EUR.

Termin
Liczba dni
23.09-04.10.2022
12
Wolne miejsca
Cena
3
5399 PLN
Rezerwuj
Termin
Liczba dni
28.04-09.05.2023
12
Wolne miejsca
Cena
16
6399 PLN
Rezerwuj
Termin
Liczba dni
26.05-06.06.2023
12
Wolne miejsca
Cena
16
6399 PLN
Rezerwuj
Termin
Liczba dni
16.06-27.06.2023
12
Wolne miejsca
Cena
16
6399 PLN
Rezerwuj
Termin
Liczba dni
01.09-12.09.2023
12
Wolne miejsca
Cena
16
6399 PLN
Rezerwuj
Termin
Liczba dni
15.09-26.09.2023
12
Wolne miejsca
Cena
16
6399 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

 • bilety lotnicze na trasach Warszawa – Tbilisi oraz Erywań – Warszawa (PLL LOT),
 • bagaż rejestrowany do 23 kg i podręczny do 8 kg/osoba,
 • transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus z Wi-Fi i radiem),
 • transport autami terenowymi do wybranych atrakcji,
 • noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-osobowe z łazienkami),
 • dodatkowe noclegi w noc przylotu i wylotu,
 • wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z daniami kuchni gruzińskiej, ormiańskiej i winem),
 • tradycyjne biesiady z tamadą, toastami, winem i lokalnymi smakołykami,
 • degustacja lokalnych trunków i wyrobów,
 • pokazy folklorystyczne tańców i muzyki na żywo,
 • wejścia biletowane do zwiedzanych świątyń, muzeów i atrakcji,
 • ciekawostki etnograficzne, historyczne i przyrodnicze,
 • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour,
 • zwiedzanie w kameralnych grupach,
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy,
 • „Książka „PolakoGruzin” Krzysztofa Nodara Ciemnołońskiego.

Cena nie obejmuje:

 • biletu wstępu do muzeum Józefa Stalina w Gori (atrakcja dla chętnych),
 • usług bagażowych w hotelach i na lotnisku,
 • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-osobowy w hotelach i pensjonatach do 200 USD/os.),
 • zwyczajowych napiwków,
 • lunchy, przekąsek, posiłków oraz napojów alkoholowych i bezalkoholowych nieujętych w programie wycieczki,
 • kosztów pamiątek i wydatków osobistych,
 • opcjonalnych opłat za fotografowanie/filmowanie w zwiedzanych obiektach,
 • innych usług nieujętych w programie wycieczki.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

 • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
 • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują zakwaterowanie w komfortowych, kameralnych hotelach 3* (pokoje 2-osobowe z własnymi łazienkami). Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).

Wyżywienie obejmuje śniadania i obfite obiadokolacje z daniami kuchni lokalnej i winem. Wielką atrakcją wycieczki są supry – tradycyjne biesiady z udziałem mistrza toastów – Tamady, oraz pokazem tańców i muzyki na żywo. Poznajemy Gruzję i Armenię od kuchni, codziennie próbując inne tradycyjne dania i trunki.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na całej trasie wyprawy – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi, minibusami Mercedes Sprinter. Pojazdy są wyposażone w klimatyzację, radio i Wi-Fi. Na wybranych odcinkach podróżujemy samochodami terenowymi. Pełne bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 60 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN,
 • OC – 30 000 €,
 • bagaż – 1000 PLN.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 12-dniowej

TBILISI – GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA – ANANURI – GUDAURI – STEPANCMINDA – MCCHETA – GORI – UPLISCICHE – KUTAISI – BORDŻOMI – ACHALCICHE – WARDZIA – SIGHNAGHI – TBILISI – SADAKHLO – SEWAN – ERYWAŃ – CHOR WIRAP – ECZMIADZYN – GARNI – GEGHARD – ZWARTNOC – ERYWAŃ

 DZIEŃ 1.

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie, o godz. 20.00 spotkanie z przedstawicielem biura Tamada Tour w hali odlotów (strefa D, przy stanowiskach odprawy PLL LOT). Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot do Gruzji o godz. 22.40. Lot trwa ok. 3.45 godz.

DZIEŃ 2. (dystans: 20 km)

Przylot do Tbilisi (ok. godz. 4.05 czasu gruzińskiego), spotkanie z pilotem Tamada Tour, transfer z lotniska do hotelu, odpoczynek. Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie zabytków pięknej stolicy Gruzji. Zaczniemy od wizyty w cerkwi Cminda Sameba (Sobór Świętej Trójcy, XX w.; największa cerkiew Kaukazu na 10 tys. wiernych). Następnie wjedziemy kolejką gondolową ponad dachami starego miasta na szczyt grzbietu górskiego Sololaki, aby zobaczyć panoramę Tbilisi, pomnik Kartlis Deda (Matki Gruzji, XX w.) i potężną twierdzę Narikala (VI–VIII w.), pamiętającą rządy arabskich emirów. Spacerem wzdłuż murów fortecy, z widokiem na cerkiew Metechi (XIII w.) na drugim brzegu rzeki Mtkwari, dotrzemy do najstarszej, 1500-letniej dzielnicy Abanotubani. Zobaczymy tu wodospad siarkowy Leghvtakhevi, przy którym przycupnęły kolorowe domy na skałach. Nieopodal odkryjemy słynne łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znaną orientalną łaźnię Orbeliani (XIX w.).Czas wolny na lunch w rejonie kawiarni i restauracji. W trakcie dalszej wędrówki urokliwymi zaułkami Tbilisi zobaczymy cerkwie Sioni (XI–XII w.) i Anczischati (V–VI w.) oraz krzywą wieżę zegarową przy teatrze lalek Rezo Gabriadze. Przejdziemy także przez futurystyczny most Pokoju nad Mtkwari. Wieczorem przejazd główną arterią Tbilisi – aleją Rustawelego, gdzie obejrzymy pomnik św. Jerzego na placu Wolności, dawną siedzibę ratusza miejskiego, gmach parlamentu (w 2003 r. rozegrała się tu rewolucja róż), operę, dawny pałac gubernatora Kaukazu, cerkiew Kaszweti (XIX w.), teatr i filharmonię. Obiadokolacja w restauracji – podczas supry, tradycyjnej gruzińskiej biesiady, odkryjemy różnorodne smaki lokalnej kuchni, magię gruzińskiego wina (wyrabiane unikalną na skalę światową metodą w amforach kwewri – UNESCO), poetyckich toastów, tańców i muzyki na żywo. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 3. (dystans: 306 km)

Po śniadaniu eskapada spektakularną Gruzińską Drogą Wojenną do Stepancmindy na spotkanie z Kazbekiem (5054 m n.p.m.) – wygasłym wulkanem i trzecią co do wysokości górą Gruzji. Po drodze zwiedzimy twierdzę Ananuri (XVI–XVII w.), położoną nad rezerwuarem Zhinvali. Malownicze serpentyny doprowadzą nas dalej do Stepancmindy. Tu przesiądziemy się w terenówki i dotrzemy do położonej na 2170 m n.p.m. cerkwi Cminda Sameba (XIV w.), z widokiem na majestatyczny Kazbek. W drodze powrotnej zatrzymamy się w kurorcie narciarskim Gudauri. Obejrzymy tu monumentalny pomnik przyjaźni gruzińsko-rosyjskiej, który przedstawia byłe republiki radzieckie i królową Tamar, i jest zlokalizowany na skraju wzniesienia ze spektakularną panoramą okolicy. Obiadokolacja na trasie. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

DZIEŃ 4. (dystans: 230 km)

Śniadanie. Krótki przejazd do Mcchety, dawnej stolicy Iberii Kaukaskiej i perły gruzińskiej architektury z zabytkami pod patronatem UNESCO. Podjedziemy stromą szosą do cerkwi Dżwari (VI–VII w.), gdzie gdzie za sprawą św. Nino stanął pierwszy na ziemiach gruzińskich krzyż. Ze wzgórza ujrzymy wspaniały widok na miasto i styk głównych rzek Gruzji – Mtkwari i Aragwi. W centrum Mcchety obejrzymy katedrę Sweticchoweli (XI w.) z grobami królów z dynastii Bagrationi i cennymi zabytkami sakralnymi. W żeńskim klasztorze Samtawro (IV w.) zobaczymy z kolei groby władców Gruzji, króla Miriana III i królowej Nany, którzy przyjęli chrześcijaństwo w imieniu narodu w 337 r., a także nagrobek św. Gabriela, owianego silnym kultem XX-wiecznego mnicha, uzdrowiciela i jasnowidza, zwanego gruzińskim ojcem Pio. Czas wolny w rejonie kawiarni i stoisk z pamiątkami. Z Mcchety ruszymy w dalszą drogę, mijając tereny, gdzie w 2008 r. rozciągał się front wojenny. Po obu stronach drogi zauważymy postawione przez gruziński Caritas domki dla uchodźców z separatystycznych republik Abchazji i Osetii Południowej (do stolicy Osetii, Cchinwali, jest stąd niewiele ponad 20 km). Następnie zdobędziemy najstarsze w Gruzji skalne miasto Uplisciche (V w. p.n.e.), niegdyś siedzibę władców i ośrodek przedchrześcijańskiego kultu. Z kolei w pobliskim mieście Gori, gdzie urodził się Józef Stalin (Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili), chętni będą mogli zwiedzić muzeum poświęcone radzieckiemu dyktatorowi. Dalej przejedziemy przez tunel Suramski do Kutaisi, jednego z najstarszych zespołów urbanistycznych świata (XVII–XV w. p.n.e.), w starożytności zwanego Ai. Według greckiej mitologii właśnie tutaj przybył Jazon z Argonautami po złote runo, a pobliskie jaskinie były schronieniem dla Prometeusza i ognia skradzionego olimpijskim bogom. Obiadokolacja, czas wolny. Dla chętnych wieczorny spacer po centrum miasta – obejrzymy budynek teatru i opery oraz słynną fontanną Kolchidy na placu Agmaszenebeli. Zdobią ją rzeźby tamady trzymającego róg z winem oraz koni, baranów, tygrysów i innych zwierząt – figurki, powstałe na podstawie odnalezionych w okolicy starożytnych artefaktów sprzed 5000 lat, są ważnymi symbolami Gruzji i historycznej krainy Kolchidy. Nocleg w hotelu w Kutaisi.

DZIEŃ 5. (dystans: 176 km)

Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie zabytków Kutaisi. Zobaczymy m.in. futurystyczny budynek parlamentu (obradowano tu w latach 2012–2018, w 2019 r. siedzibę rządu przeniesiono do Tbilisi), a na wzgórzu Ukimerioni nad miastem – katedrę Bagrati (XI w.; rekonstrukcja w XX w.). Stąd pojedziemy do zespołu klasztornego Gelati (XII–XIII w.). Są tu trzy cerkwie z najpiękniejszymi freskami w Gruzji i nagrobkiem króla Dawita IV Aghmaszenebeli (Budowniczego) oraz budynek Akademii Nauk, zwanej Nowymi Atenami albo Nową Jerozolimą, gdzie studiowali wybitni myśliciele gruzińscy i greccy. Atrakcją dnia będzie zwiedzanie Jaskini Prometeusza, jednej z najpiękniejszych na świecie. Naszym kolejnym celem będzie kurort uzdrowiskowy Bordżomi. Po spacerze w Parku Zdrojowym (XIX w.) i degustacji wody mineralnej prosto ze źródła przejazd do miasta Achalciche na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 6. (dystans: 353 km)

Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie skalnego miasta Wardzia (XII–XIII w.). Wardzia to ewenement średniowiecznego budownictwa, wydrążony w zboczu góry Eruszeti do wysokości 1300 m n.p.m. Po zdobyciu Wardzi przerwa kawowa. Jeżeli grupa będzie chętna i wystarczy czasu możemy po drodze zwiedzić też twierdzę Chertwisi. Pełni wrażeń udamy się w drogę powrotną do Tbilisi. Obiadokolacja w restauracji – podczas supry czekają nas pyszności gruzińskiego stołu i atrakcje kulturowe. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 7. (dystans: 220 km)

Po śniadaniu ruszymy do Kachetii, jednego ze słynnych regionów winiarskich Gruzji, gdzie powstaje 70% krajowej produkcji wina. Najpierw zatrzymamy się w uroczo położonym żeńskim klasztorze Bodbe (IX–XVII w.), gdzie pochowano św. Nino, która zapoczątkowała chrześcijaństwo w Gruzji. Stąd już blisko do Sighnaghi (XVIII w.), urokliwego miasta miłości, zwanego gruzińskim Carcasonne. Zwiedzimy tu mury obronne, skąd roztacza się wspaniały widok na porośniętą winoroślami dolinę rzeki Alazani. Obiadokolacja w rodzinnej winnicy. Tego dnia żegnamy się z piękną Gruzją, by nazajutrz wyruszyć do Armenii.

DZIEŃ 8. (dystans: 291 km)

Po śniadaniu przejazd do Armenii przez przejście graniczne w Sadakhlo. Na trasie zawitamy do zespołu klasztornego Hagharcin (XIII w.) i miasta Dilidżan, nazywanego ormiańską Szwajcarią. Następnie dotrzemy nad jezioro Sewan – czeka nas odpoczynek wśród piękna okolicznej przyrody (dla chętnych kąpiel), spacer po półwyspie i zwiedzanie monastyru Sewanawank (IX w.), zwanego Czarnym Klasztorem. Klasztor został założony w IV w. Zachowaną cerkiew zbudowała sunnicka księżniczka Mariam w 874 r. Obiadokolacja. Przejazd do Erywania. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 9. (dystans: 85 km)

Po śniadaniu odkryjemy najpiękniejsze zakątki Erywania. Zobaczymy plac Republiki, bulwar, park Zwycięstwa (Achtanak) i słynne schody Kaskady – na ich szczycie jest punkt widokowy z ładną panoramą miasta i Araratu, świętej góry Ormian (szczyt ma 5137 m n.p.m. i obecnie leży na terytorium Turcji). Stąd wyruszymy przez aleję Masztoca, by obejrzeć urząd miasta, kompleks sportowo-koncertowy Sportivno, rezydencję prezydenta, parlament, plac Teatralny i muzeum Cicernakaberd, poświęcone pamięci genocydu Ormian w latach 1915–1918. Czas wolny. Kolejnym punktem będzie Muzeum Siergieja Paradżanowa (Sargisa Hovsepi Parajanyana), wybitnego ormiańskiego reżysera, któremu władza radziecka zakazała kręcić filmy. Dzieła artysty to kolaże, rysunki, lalki, szkice filmowe – twórczość pełna fantazji, dowcipu i artyzmu, która nie ma odpowiednika w skali światowej. Następnie pojedziemy do monastyru Chor Wirap (VII–XVII w.). Świątynia jest owiana legendą o św. Grzegorzu Oświecicielu, założycielu Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego – to za jego sprawą Armenia stała się pierwszym krajem na świecie, który już w 301 r. przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową. Powrót do Erywania na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 10. (dystans: 54 km)

Po śniadaniu wyjazd do miasta Wagharszapat (daw. Eczmiadzyn). Miejscowość zwana jest ormiańskim Watykanem, gdyż właśnie tu siedzibę ma Katolikos Wszystkich Ormian, duchowy zwierzchnik Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, i tu znajduje się świętość narodowa pod patronatem UNESCO: najstarszy i najważniejszy kompleks katedralny Armenii z 301 r. (obecny kształt świątyni pochodzi z 480 r.). Prócz głównej katedry w kompleksie zobaczymy budynki seminarium duchownego i kilka kościołów, w tym kościół św. Hripsime (Rypsymy) z 618 r. – klejnot ormiańskiej architektury z okresu wczesnego średniowiecza. W niszy kościoła ujrzymy symboliczny sarkofag św. Hripsime, a obok niego – głaz, którym wzgardzony pogański król Tiridates III zabił chrześcijańską męczennicę.  Nieopodal zwiedzimy ruiny katedry Zwartnoc z VII w. (UNESCO), wzniesionej z różowego kamienia wulkanicznego. Powrót do Erywania i wizyta w światowej sławy wytwórni koniaku ArArAt, gdzie poznamy etapy produkcji, smak i aromat tego złocistego trunku. Obiadokolacja, nocleg w hotelu w Erywaniu.

DZIEŃ 11. (dystans: 80 km)

Po śniadaniu zajrzymy do erywańskiego muzeum Matenadaran, które przechowuje zabytkowe manuskrypty (V–XV w.) w wielu językach, w tym Kodeks Eczmiadzyński – jeden z ormiańskich skarbów narodowych, i XVII-wieczny list po polsku. Następnie pojedziemy do twierdzy Garni (I w. p.n.e.), gdzie znajduje się unikalny pomnik ormiańskiej architektury antycznej – świątynia poświęcona bogu słońca Mitrze. Niezapomnianą atrakcją dnia będzie zwiedzanie przepięknego, wykutego w skałach klasztoru Geghard (IV w.), założonego przez św. Grzegorza Oświeciciela. Znajdują się w nim relikwie św. Andrzeja i św. Jana oraz kopia Włóczni Przeznaczenia (oryginał relikwii Męki Pańskiej jest w Wagharszapat). Wieczorem pożegnalna obiadokolacja z pokazem folklorystycznym. Nocleg w Erywaniu.

DZIEŃ 12.  

Przygotowanie do powrotu do Polski. O godz. 2.00 przejazd na lotnisko w Erywaniu. O godz. 4.40 – wylot do Warszawy (samolot ląduje na lotnisku Chopina ok. godz. 6.30).

© 2021 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • datę urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
 • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
 • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
 • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 3 części:

 • WPŁATA 1. (zaliczka 1500 PLN) – uiszczana w ciągu 7 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki;
 • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem;
 • WPŁATA 3. (pozostała kwota za wycieczkę; płatność w USD) – dokonywana już w kraju przylotu, w momencie zakwaterowania do hotelu.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

 • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

  Podróżuję samotnie, zgadzam się
  na dokwaterowanie do drugiej osoby

  Zobacz także

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022 Tamada Tour

  Realizacja: Codenest