tbilisi-gruzja

Gruzja – Azerbejdżan 12 dni

Wycieczka objazdowa

od  6549 PLN
cena za osobę / 12 dni

Rezerwuj

Poczuj temperament krain wina i ognia!

Gruzja i Azerbejdżan, dwie perły Kaukazu, rozpalają wyobraźnię – i to dosłownie! Azerbejdżan kryje aż 400 błotnych wulkanów, Płonącą Górę i Świątynię Ognia, a gorejące tu wiecznie żywe płomienie od stuleci fascynują ludzi. Podobnie intrygują grające kamienie Gaval Dash i 6 tys. starożytnych petroglifów z Gobustanu oraz wykute w skałach cuda Gruzji: miasto Uplisciche i klasztor Dawit Garedża. Odkryj sekrety tych miejsc, a po więcej tajemnic zajrzyj do siarkowych łaźni Tbilisi i do Baszty Dziewiczej w Baku. Gdy spotkasz się już z jego wysokością Kazbekiem i pokonasz spektakularną Gruzińską Drogę Wojenną do cerkwi Cminda Sameba, uchwyć kalejdoskop witraży szebeke w olśniewającym Pałacu Chanów Szekijskich i odwiedź najciekawsze muzeum wina w Gruzji. Zanim jednak ruszysz w dalszą drogę, skosztuj kaukaskiego napoju bogów i koniecznie sprawdź, czy u rzemieślników z wioski Lachicz nadal można dostać… nowe strzemiona do jazdy wielbłądem!

W cenie

Wizyty na lokalnych targowiskach i bazarach rękodzielniczych

Wizyty na lokalnych targowiskach i bazarach rękodzielniczych

Transfer nocnym pociągiem Baku – Tbilisi

Transfer nocnym pociągiem Baku – Tbilisi

Kultowe zabytki i miejsca nieznane z przewodników

Kultowe zabytki i miejsca nieznane z przewodników

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Wieczór folklorystyczny z tańcami i muzyką na żywo

Wieczór folklorystyczny z tańcami i muzyką na żywo

Noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-os. z łazienkami)

Noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-os. z łazienkami)

Zwiedzanie winnic i muzeum wina w Kachetii z degustacją

Zwiedzanie winnic i muzeum wina w Kachetii z degustacją

Wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z winem)

Wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z winem)

Wiza do Azerbejdżanu

Wiza do Azerbejdżanu

Loty bezpośrednie Warszawa – Tbilisi – Warszawa (PLL LOT)

Loty bezpośrednie Warszawa – Tbilisi – Warszawa (PLL LOT)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Supra – tradycyjna gruzińska biesiada z winem i tamadą

Supra – tradycyjna gruzińska biesiada z winem i tamadą

Warsztaty kulinarne

Warsztaty kulinarne

Wejścia biletowane do atrakcji

Wejścia biletowane do atrakcji

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Lokalny koloryt i kultura

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Baku-Ogniste-Wieze-Azerbejdzan

Baku

Największa metropolia Azerbejdżanu i zarazem najniżej położona stolica świata (28 m p.p.m.) poprowadzi nas ścieżkami zabytkowych pałaców, świątyń i twierdz wprost do futurystycznej rzeczywistości rodem z powieści Lema. Tu przekonamy się, że nie Londyn ani Paryż, lecz Baku jest miastem przyszłości! Nad zabytkową częścią miasta, z zachwycającymi meczetami, basztą Dziewiczą,  pałacem Szachów Szyrwanu i Świątynią Ognia Ateszgah, zobaczymy strzelające w górę Ogniste Wieże. Zawdzięczające nazwę przydomkowi kraju: Ziemia Ognia, niczym żagle pchają ten najstarszy port na Morzu Kaspijskim w stronę onieśmielającej wizjonerstwem architektury. Tylko tu natrafimy na cudo postmodernizmu projektu genialnej Zahy Hadid: centrum kultury Hejdara Alijewa, i zajrzymy do muzeum słynnych azerbejdżańskich dywanów, wyglądającego jak… zwinięty w rulon kilim.

Tbilisi

Tbilisi

W sercu Gruzji zobaczymy miasto jak z bajki. Legenda głosi, że Tbilisi założył król Wachtang Gorgasali, oczarowany gorącymi źródłami, bijącymi w otoczonej malowniczymi górami dolinie. Słynne tbiliskie łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znaną łaźnię Orbeliani, zwiedzimy w najstarszej, 1500-letniej dzielnicy miasta. Uroki perły Kaukazu odkryjemy też w oszałamiających zielenią parkach i na szlaku zabytków gruzińskiej stolicy. Zaliczymy emocjonujący wjazd kolejką gondolową pod pomnik Matki Gruzji. Zajrzymy do potężnej twierdzy Narikala oraz cerkwi Anczischati, Sioni, Metechi i Cminda Sameba. Poszperamy na Suchym Moście, kolorowym bazarze z pamiątkami i antykami. Obejrzymy wystawę Niko Pirosmanaszwilego, a na zjawiskowo podświetlonej wieczorem Alei Rustaweli zachwycimy się orientalnym gmachem opery, teatrem, filharmonią, cerkwią Kaszweti i dawnym pałacem gubernatorskim. Pełen wrażeń dzień zakończymy w jeden z dziesiątek knajpek, płynących winem, pysznym jedzeniem, muzyką i tańcami na żywo.

Szeki

Szeki

Zajrzymy do orientalnego miasta chanów, uznawanego za najpiękniejsze w Azerbejdżanie. Przemierzymy szlaki zabytkowego zespołu architektonicznego, pięknych ogrodów oraz lokalnego rzemiosła i specjałów kulinarnych. Niezapomnianych wrażeń dostarczy nam Pałac Chanów Szekijskich z 1762 r. – jeden z najwspanialszych chańskich pałaców i najcenniejszych zabytków w tej części świata, oszałamiający bizantyjskimi zdobieniami, barwnymi freskami i witrażami. Fascynującą historię miasta odkryjemy także w tutejszych muzeach, hamamach, karawanserajach, meczetach i bogato zdobionych domach możnych. W poszukiwaniu lokalnego kolorytu przejdziemy się z kolei na słynny bazar z jedwabiem. Poznamy również miejscowych, słynących z poczucia humoru i zamiłowania do sztuki kabaretowej. Być może są to potomkowie ludu Saków, zwanych też Scytami ałtajskimi – koczowniczego plemienia przybyłego na urokliwe tereny rejonu Şəki ok. VII w. p.n.e. Czy pośród gór gęsto porośniętych dębowym lasem odnajdziemy pamiątki po tych starożytnych nomadach, od których pochodzi nazwa miasta?

Lachicz-Azerbejdzan

Lachicz

Czy jako starożytni kupcy zapuścilibyśmy się w trudno dostępne góry Wielkiego Kaukazu, by sprawić sobie… nowe strzemiona do jazdy wielbłądem? Tak, jeśli celem wyprawy byłoby leżące na Jedwabnym Szlaku azerbejdżańskie miasteczko Lachicz! Najsłynniejsze niegdyś kaukaskie centrum handlu rzemiosłem artystycznym to dziś żywy skansen pod patronatem UNESCO. Poznamy tutaj tajniki średniowiecznych metod produkcji naczyń miedzianych oraz dywanów i wyrobów ze skóry. Zajrzymy do muzeum kowalstwa w starej kuźni i w jednym z pięciu meczetów, a także do licznych sklepów z pamiątkami, kuszących dziełami lokalnych mistrzów rękodzielnictwa, ceramiki miedzianej, kowalstwa, kaletnictwa i tkactwa. W tym historyczno-kulturowym rezerwacie odkryjemy również talent miejscowych budowniczych i inżynierów: kamienne domy wzmacniane drewnianymi belami dla ochrony przed wstrząsami sejsmicznymi. Brukowane uliczki tego zabytku średniowiecznej urbanistyki zaprowadzą nas także do starego systemu kanalizacyjnego, który liczy sobie aż 1500 lat! Tu, w malowniczym wąwozie nad rzeką Girdian, pozostając w XXI stuleciu, cofniemy się w przeszłość i wszystkimi zmysłami zanurzymy w magicznym klimacie XV-wiecznej osady handlowej.

Signagi

Sighnaghi

Brukowane uliczki otulone soczyście zieloną winoroślą, gwarne knajpki, urocze domki z czerwonymi dachami, zabytkowe cerkwie św. Jerzego i Szczepana, a na deser kolekcja malarstwa prymitywisty Niko Pirosmanaszwilego – w gruzińskim Carcassonne zobaczymy idealną widokówkę kaukaskiego raju. Mówi się jednak, że miasto wina i miłości – słynące z wybornych kachetyjskich trunków i całodobowej (!) sali ślubów – jest oszałamiająco piękne z wierzchu, lecz puste w środku. Na 790 m n.p.m. zajrzymy do kamienno-ceglanego labiryntu, by odkryć całą prawdę o jednej z ładniejszych (i droższych) miejscowości Gruzji. Usłyszymy tu szemrzące echo nie tak dawnej historii i głosy mieszkańców okolicy, którzy w XVIII w. wybudowali fortecę Sighnaghi, by chronić się przed Dagestańczykami. Przejdziemy się wzdłuż 2,5-kilometrowych, obwarowanych 23 wieżami murów obronnych, których odrestaurowana z rozmachem część pełni obecnie funkcję mieszkalną. Zamiast nacierającego wroga z dawnej warowni zobaczymy malowniczą panoramę Równiny Alazańskiej i majaczących w oddali szczytów Wysokiego Kaukazu.

Gobustan-blotny-wulkan-Azerbejdzan

Gobustan

Wyruszymy wzdłuż wybrzeża Morza Kaspijskiego do źródeł cywilizacji i błotnych gejzerów. Kamienista ścieżka poprowadzi nas wprost do najpiękniejszego w Azerbejdżanie, objętego patronatem UNESCO Parku Narodowego Gobustan. Pośród skalistych gór i wysuszonych od słońca dzikich stepów odkryjemy przyrodnicze i kulturowe niespodzianki. Zagramy na muzycznych kamieniach Gaval Dash i damy się wciągnąć w melodię bulgoczących błotnych wulkanów. Na świecie istnieje ponad tysiąc wulkanów tego typu, z czego ok. 400 występuje na wybrzeżu Azerbejdżanu. Wulkany te nie dorównują oczywiście rozmiarami potężnym górom wulkanicznym ani nie wyrzucają lawy. Mają zwykle ok. 10 km średnicy i 700 metrów wysokości. Średnio co 20 lat dochodzi do erupcji gazu ziemnego, znajdującego się głęboko pod powierzchnią wulkanu błotnego – stożek wyrzuca wtedy błotnistą mieszaninę wody, piasku, iłu i mułu. Wędrując szlakiem ostrych grani, dotrzemy jeszcze dalej, w przeszłość, by rozszyfrować tajemnicze rzymskie inskrypcje i ponad 6 tys. prehistorycznych petroglifów, przedstawiających sceny polowań, ludzi, statki, konstelacje i zwierzęta (najstarsze rysunki naskalne z Gobustanu datuje się na XII w. p.n.e.). Czy uwierzymy w wyryte w skałach opowieści o tym, że nocą słońce płynie łodzią, by kolejnego ranka pojawić się na wschodzie? Przekonamy się, jak bujną wyobraźnię mieli przodkowie człowieka i jak wiele potrafili przekazać, posługując się zagadkowymi symbolami.

Szemacha

Szemacha

Dwumetrowy teleskop w obserwatorium astrofizycznym to zaledwie przedsmak niezwykłości Szemachy. Miasto pamiętające 11 trzęsień ziemi zaprowadzi nas wprost do meczetu Juma (piątkowego) z 743 r., który za sprawą wyjątkowej konstrukcji przetrwał aż 8 z nich. Potęgę dawnej stolicy Szyrwanu poczujemy nie tylko w drugiej najstarszej świątyni muzułmańskiej na Kaukazie i Bliskim Wschodzie, lecz także w pałacu szacha i twierdzy Gulistan, u której podnóży leży mauzoleum Yeddi Gumbaz z pięknie rzeźbionymi stelami. Na gwarnym bazarze i w XVII-wiecznych karawanserajach odkryjemy, dlaczego Szemacha była też jednym z ważniejszych ośrodków handlowych Jedwabnego Szlaku. Niczym dawni kupcy zajrzymy tu po znane już w IV w. lokalne skarby: wyborne wino, ręcznie tkane dywany Soumak, ceramikę, rzeźby, wyroby kowalskie i artystyczną biżuterię. Perły miejscowej architektury i tradycyjnych rzemiosł pozwolą nam pojąć ogrom bogactwa Szemachy – leżącej na wschodzie Azerbejdżanu mieściny, która w średniowieczu była tętniącym życiem centrum kultury i nauki, a w XIX w. zyskała niemal światową sławę dzięki tancerzom Şamaxı.

uplisciche skalne miasto gruzja

Uplisciche

Na lewym brzegu Mtkwari, nieopodal Gori, rodzinnego miasta Józefa Stalina, natrafimy na fenomen dawnej architektury – Uplisciche (UNESCO), czyli starożytne, jaskiniowe miasto. Zwiedzimy wydrążone w skałach z piaskowca ogromne jaskinie i tunele, a także otoczony siecią klifów dziedziniec wewnętrznego miasta (później centrum wioski Zena), które były zamieszkane od V w. p.n.e. aż do średniowiecza! Oczyma wyobraźni zobaczymy tętniące tu niegdyś życie: rolników uprawiających winorośl, żołnierzy dbających o jaskiniowe fortyfikacje, rzemieślników wyrabiających bogato zdobione naczynia, noże i monety. W jednej z najstarszych osad na Kaukazie natkniemy się też na zabytki archeologiczne i architektoniczne z epoki brązu i kultury Kura-Araz. Obejrzymy również ceglaną bazylikę z IX–X w. – wybudowaną ledwie 200 lat przed tym, jak potęga skalnego miasta przygasła po inwazji Mongołów.

Gruzinska-Droga-Wojenna-Gruzja-lato

Gruzińska Droga Wojenna

Gruzińska Droga Wojenna to jedna z najbardziej spektakularnych górskich tras w Gruzji. Wiodąca z Tbilisi do rosyjskiego miasta Władykaukaz, już w starożytności była wykorzystywana jako szlak wojskowy, handlowy i podróżniczy. Wędrowały tędy armie rzymskie, perskie i mongolskie, kupcy, bryki pocztowe i ludy przemieszczające się między Azją a Europą. Dawniej tę solidnie ufortyfikowaną arterię zwano Drogą Darialską (od Wąwozu Darialskiego nieopodal granicy Gruzji i Rosji), a dzisiejsze miano zyskała w 1861 r. – po szeroko zakrojonym i kosztującym zawrotną sumę remoncie nawierzchni, przeprowadzonym z rozkazu cara Aleksandra I, który zaanektował Królestwo Gruzji. Nazwa Gruzińskiej Drogi Wojennej jasno daje do zrozumienia, jakim celom służyła od XVIII w. ta malownicza trasa. Współcześnie jest ona wykorzystywana jako droga tranzytowa, głównie dla ciężarówek wiozących towary z Armenii do Rosji. Gruzińska Droga Wojenna to także nie lada atrakcja turystyczna. Szlakiem, który wije się zapierającymi dech w piersi serpentynami nad rzeką Terek, dotrzemy wprost do słynnej cerkwi Cminda Sameba z widokiem na majestatyczny Kazbek (5054 m n.p.m.), po drodze mijając cuda przyrody i architektury: twierdzę Ananuri (XVI–XVII w.) nad ogromnym zbiornikiem wodnym Zhinvali, kurort narciarski Gudauri czy bajeczną dolinę Sno.

wino gruzja

Wina z Kachetii

Gruzja płynie winem niezmienne od 8 tys. lat, a jednym z najsłynniejszych winiarskich regionów kraju jest Kachetia. Tutaj zaglądanie do kieliszka to wyborny przywilej, a co winiarnia – to inne niespodzianki! Kindzmarauli Corporation w Kwareli to najstarsza winiarnia w regionie, powstała na terenie imponującej, kamiennej fortecy z XVI w. Poznamy tu najpopularniejsze szczepy winogron, skosztujemy szlachetnych trunków i zgłębimy unikalną, wpisaną na listę UNESCO sztukę wyrobu gruzińskiego wina – od fermentacji w glinianych amforach kwewri po butelkowanie. W wiosce Napareuli odkryjemy winnicę Twins Wine Cellar z najciekawszym gruzińskim muzeum wina. Zabytkowe sprzęty i fascynujące anegdoty pozwolą zrozumieć, jak wiele poświęcenia i miłości do natury wymaga winiarska kultura Gruzji. Winiarnia Khareba ulokowana w powojskowych tunelach, pałacowe marani w Tsinandali, piwniczka winna w Sagaredjo, u Niki Bakhia albo biodynamiczna winiarnia Ruispiri Biodynamic Vineyard Giorgiego Aladashvili – te i wiele innych winiarni Kachetii to za każdym razem inna opowieść o tradycjach winiarskiego rzemiosła, którego sekretny kunszt przekazywany jest z pokolenia na pokolenie i nadaje gruzińskiej codzienności wyjątkowy smak historii, która nadal trwa.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
08.09-19.09.2023 12 16 6549 zł* Rezerwuj Book Buch книга

* Cena może obejmować część wpłaty w USD lub EUR oraz nieznacznie różnić się od podanej w tabeli, w zależności od aktualnych kursów walut. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,90 zł za 1 USD lub 4,50 za 1 EUR.

Termin
Liczba dni
08.09-19.09.2023
12
Wolne miejsca
Cena
16
6549 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

 • bilety lotnicze na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa (PLL LOT),
 • transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (bus – klimatyzacja, Wi-Fi, radio),
 • transfer nocnym pociągiem na trasie Baku – Tbilisi,
 • noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-osobowe z łazienkami),
 • dodatkowe noclegi w noc przylotu i wylotu,
 • wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z daniami kuchni lokalnej i winem),
 • udział w gruzińskiej biesiadzie – suprze,
 • pokazy folklorystyczne – tańce i muzyka na żywo,
 • wizyty w winnicach i muzeum wina w Kachetii z degustacją,
 • warsztaty kulinarne,
 • wejścia biletowane do wszystkich zwiedzanych atrakcji,
 • atrakcje plenerowe, historyczne i kulturowe,
 • wizyty na lokalnych targowiskach i bazarach rękodzielniczych,
 • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour,
 • zwiedzanie w kameralnych grupach,
 • wiza do Azerbejdżanu,
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Cena nie obejmuje:

 • usług bagażowych w hotelach i na lotnisku,
 • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-osobowy w hotelach i pensjonatach do 200 USD/os.),
 • napiwków lokalnych,
 • napojów alkoholowych i bezalkoholowych nieujętych w programie wycieczki,
 • kosztów pamiątek i wydatków osobistych.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

 • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
 • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują zakwaterowanie w komfortowych hotelach i pensjonatach klasy ekonomicznej (pokoje 2-osobowe z łazienkami). Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).

Wyżywienie obejmuje codzienne śniadania i obfite obiadokolacje z winem i daniami kuchni lokalnej. Urozmaicone, smaczne i sycące posiłki pozwalają skosztować kuchni gruzińskiej, azerskiej i europejskiej. Wielkimi atrakcjami są udział w tradycyjnej gruzińskiej biesiadzie: suprze, z udziałem mistrza toastów – Tamady, a także obiadokolacje z gruzińskimi i azerskimi tańcami i muzyką na żywo. Poznajemy kraj od kuchni, każdego dnia próbując innych regionalnych dań i trunków. Chętni będą również mogli nauczyć się przygotowywania tradycyjnych gruzińskich potraw i słodyczy podczas warsztatów kulinarnych.

Informacje praktyczne

Dokumenty

Obywatele krajów Unii Europejskiej potrzebują na wjazd:

 • do Gruzji – wystarczy dowód osobisty, ale warto mieć przy sobie także paszport (ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki; dodatkowo dobrze jest zabrać kserokopię paszportu);
 • do Azerbejdżanuwizę elektroniczną, którą wydaje azerbejdżańska agencja ASAN, za pośrednictwem portalu www.evisa.gov.az. Należy tu wypełnić wniosek, dołączyć kopię zeskanowanego paszportu i wnieść opłatę w wysokości 23 USD. System przyjmuje karty kredytowe lub debetowe, np. MasterCard, Visa. Decyzja wizowa jest podejmowana w ciągu 3 dni roboczych. Do wyrobienia wizy i wjazdu do Azerbejdżanu potrzebny jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki i posiadający wolne strony na stemple graniczne (warto mieć przy sobie także kserokopię paszportu).

Zdrowie, szczepienia, leki

Dodatkowe szczepienia przed wyjazdem do Gruzji i Azerbejdżanu nie są wymagane. Profilaktycznie zaleca się jednak szczepienie na żółtaczkę typu A i B, wściekliznę, błonicę, tężec i krztusiec. Osoby, które wcześniej szczepiły się przeciw tym chorobom, mogą lub powinny wykonać szczepienia przypominające. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem najlepiej udać się do lekarza medycyny podróży, aby skontrolować stan zdrowia i przyjąć ewentualne szczepienia.

Różnica flory bakteryjnej może być w pierwszych dniach pobytu dokuczliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Aby zapobiec dolegliwościom zdrowotnym podczas wycieczki, zaleca się mycie warzyw i owoców przed spożyciem oraz picie wody wiadomego pochodzenia (wskazana woda butelkowana).

Na wyjazd warto spakować leki osobiste (np. stosowane w chorobach przewlekłych), podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i na dolegliwości układu pokarmowego, a także repelenty na komary (preparaty można też kupić na miejscu), przydatne akcesoria i opatrunki (np. chusteczki higieniczne, plastry, pęsetę) oraz środki dezynfekujące (żel, chusteczki).

Wwóz leków do Gruzji – WAŻNE!

Zwracamy uwagę, że niektóre leki dostępne w Polsce i innych krajach UE bez recepty (takie jak np. popularny ibuprom), w Gruzji mogą być kwalifikowane jako środki odurzające i substancje psychotropowe, których wwóz jest zabroniony! Uczulamy, że gruzińskie służby graniczne działają w zakresie wwozu leków bardzo restrykcyjnie.

Do Gruzji można wwieźć leki wyłącznie niezbędne do osobistego leczenia, w maksymalnej ilości 10 standardowych opakowań. W przypadku większego zapotrzebowania – do leków należy dołączyć odpowiednią dokumentację medyczną. Leki muszą się znajdować w oryginalnym opakowaniu.

W przypadku wwozu do Gruzji leków zawierających substancje psychoaktywne, na granicy należy okazać kopię recepty oraz kopię certyfikatu, który potwierdza uprawnienia do wykonywania zawodu przez lekarza wystawiającego receptę, wraz z tłumaczeniami na język angielski. Wwieźć można ilość leku wystarczającą na okres do 31 dni.

W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką.

Podróżni nieposiadający wymaganych zezwoleń na leki mogą być zatrzymani na granicy i narażeni na wysoką grzywnę.

Przydatne adresy:

W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy dane substancje aktywne podlegają kontroli przy wwożeniu do Gruzji, zalecamy bezpośredni kontakt z Referatem Konsularnym Ambasady RP w Tbilisi, pod adresem e-mail: tbilisi.amb.rk@msz.gov.pl.

Przepisy celne i prawne

Gruzja

 • Kwotę do 14.000 euro można wwieźć bez deklaracji celnej.
 • Gruzińskie przepisy ograniczają ilość wwożonej ilości alkoholu do 4 litrów. Wywieźć z Gruzji na obszar celny UE można natomiast 1 litr alkoholu powyżej 22% albo 2 litry alkoholu o mocy do 22%, dodatkowo 4 litry wina, 16 litrów piwa oraz do 200 sztuk papierosów.

Azerbejdżan

 • Przepisy celne w Azerbejdżanie dopuszczają wwóz do 10 tys. USD bez konieczności zgłoszenia. Zadeklarować należy natomiast wwóz wszelkich cennych przedmiotów, w tym komputerów przenośnych i drogiej biżuterii. Z Azerbejdżanu można wywieźć do 0,125 kg czarnego kawioru. W przypadku wywozu biżuterii lub dywanów potrzebne są rachunki poświadczające zakup oraz certyfikaty, które wystawia Ministerstwo Kultury (często pomagają w tym sprzedawcy). Niedopuszczalne jest wywożenie fragmentów wybranych roślin i zwierząt.
 • Władze Azerbejdżanu nie wydają zgód na używanie dronów przez turystów (cudzoziemców). Sprzęt ten, używany bez pozwolenia, może zostać zarekwirowany.

W obu krajach przemyt narkotyków i broni oraz ich posiadanie są karane pozbawieniem wolności. Fotografowanie i filmowanie niektórych oznaczonych obiektów oraz terenów przygranicznych jest zabronione. W pozostałych przypadkach przepisy zwykle nie odbiegają od standardów międzynarodowych.

Bezpieczeństwo

Gruzja i Azerbejdżan to kraje stosunkowo bezpieczne, gościnne i przyjazne turystom. Jednak, jak wszędzie, trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. W związku z możliwymi pospolitymi kradzieżami należy zawsze pilnować swojego dobytku na trasie wycieczki, a cenne przedmioty najlepiej zamknąć w hotelowym sejfie (o ile jest dostępny). Trzeba również szczególnie uważać w trakcie przechodzenia przez jezdnię – lokalny ruch uliczny nie sprzyja pieszym.

W Azerbejdżanie, podczas samodzielnych zakupów lokalnych alkoholi, należy być ostrożnym – część ze znajdujących się w obrocie win i wódek jest podrabiana, a ich spożycie może być niebezpieczne dla życia i zdrowia. Uwagę należy zachować także podczas zakupów spożywczych, bo zdarza się, że w sklepach oferowane są produkty przeterminowane.

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

Klimat

W Gruzji panuje klimat podzwrotnikowy, wilgotny w zachodnich regionach i kontynentalny na wschodzie. Średnie temperatury w dzień są najwyższe w czerwcu (27°C), lipcu (31°C), sierpniu i wrześniu (26°C), natomiast najniższe w styczniu (6°C). Opady deszczu mogą występować przez cały rok, ale głównie w miesiącach zimowych i wiosennych.

Azerbejdżan leży w strefie zwrotnikowej, jednak klimat tego kraju jest mocno zróżnicowany ze względu na ukształtowanie powierzchni. Lipiec i sierpień wiążą się z upałami, często dochodzącymi do ponad 40°C. Przy dużej wilgotności powietrza taka temperatura może być szczególnie uciążliwa dla wrażliwych osób – trzeba więc zadbać o odpowiedni ubiór i ochronę przed słońcem. Azerbejdżan leży w strefie aktywnej sejsmicznie, dlatego warto wiedzieć, jak zachować się na wypadek trzęsienia ziemi.

Język

Językiem urzędowym Gruzji jest gruziński, a Azerbejdżanu – azerski. W obu krajach w powszechnym użyciu jest język rosyjski. W większych miastach i miejscach o dużym natężeniu turystycznym można w podstawowym zakresie porozumieć się również po angielsku. Zobacz też poradnik: Podstawowe zwroty po gruzińsku.

Religia

Dominującym wyznaniem w Gruzji jest prawosławie, natomiast w Azerbejdżanie – islam. W związku z tym należy pamiętać o odpowiednim stroju w miejscach kultu religijnego. Mężczyźni muszą założyć długie spodnie, a kobiety – zakryć włosy, ramiona i nogi (warto mieć ze sobą chustę na głowę i długą spódnicę, zakrywającą kolana). Przed wejściem do świątyni muzułmańskiej należy zdjąć buty. Warto również wyciszyć telefon i upewnić się, czy w poszczególnych obiektach sakralnych fotografowanie jest dozwolone czy zabronione.

Waluta i płatności

 • Walutą Gruzji jest lari (GEL). Jedno lari dzieli się na 100 tetri. 1 GEL to ok. 1,30 PLN/0,33 EUR/0,33 USD.
 • Walutą w Azerbejdżanie jest manat azerbejdżański (AZN). Jeden manat dzieli się na 100 gapików. 1 AZN to około 0,59 USD/0,53 EUR/2,23 PLN.

Na podróż najlepiej zabrać dolary amerykańskie (wydane od 2006 r. włącznie, bez skreśleń i uszkodzeń) lub euro i wymienić je na walutę lokalną na miejscu (w Gruzji i Azerbejdżanie nie ma możliwości bezpośredniej wymiany PLN na GEL/AZN). W Azerbejdżanie zalecana jest ostrożność podczas kupowania walut ze względu na możliwe oszustwa.

W wielu sklepach i restauracjach można płacić kartą. Można też wypłacać pieniądze z bankomatów, które są powszechnie dostępne w większych miejscowościach. Na wyjazd warto zaopatrzyć się w kartę walutową (w USD), uniwersalną (np. mBank World) lub typu Revolut. W mniejszych miejscowościach korzystanie z bankomatów i płatności kartą może być utrudnione lub niemożliwe.

Czas

UTC +4. Różnica czasu między Polską a Gruzją i Azerbejdżanem wynosi +2h latem i +3h zimą.

Telefonia i Internet

Bezpłatne Wi-Fi jest dostępne w większości hoteli na trasie wycieczki. Do internetu można bezpłatnie podłączyć się również w niektórych restauracjach i innych obiektach – zalecamy jednak ostrożność w korzystaniu z sieci niezabezpieczonych hasłem! Mapę punktów z dostępem do publicznego internetu można znaleźć na stronie https://wifispc.com/. Telefonowanie w roamingu jest dość drogie – kosztuje za minutę 8–10 PLN w przypadku wykonanego połączenia i ok. 4 PLN za odebranie połączenia. Wysłanie jednego SMS-a to z kolei koszt 1,5–2 PLN. Chętni mogą również zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM (trzeba ją jednak zarejestrować, podpisując umowę z operatorem).

Elektryczność

Napięcie sieciowe w Gruzji i Azerbejdżanie wynosi 220 V. Typy gniazdek: C i F, czyli na wtyczki z dwoma okrągłymi bolcami (takie, jak w Polsce i większości krajów Europy).

Lokalna kuchnia

Kuchnia gruzińska i azerska jest bardzo aromatyczna, bogata w przyprawy (zwłaszcza kolendrę, czosnek, szafran), warzywa (bakłażany, pomidory, paprykę), dania mączne i mięsa (baraninę, jagnięcinę, wołowinę, rzadziej drób; w Gruzji jada się też wieprzowinę, ale w Azerbejdżanie, z powodów religijnych, nie stanowi ona składnika diety). Pomimo obfitości dań mięsnych wegetarianie również znajdą coś dla siebie (weganie mogą jednak mieć kłopot z posiłkami w restauracjach na trasie wycieczki). Do posiłków zwyczajowo podaje się lokalny chleb. Na stołach gruzińskich częstym dodatkiem jest lemoniada, a w Azerbejdżanie – mocna, słodka herbata. Dodatkowe informacje o wartych skosztowania gruzińskich potrawach i deserach są dostępne na stronie: https://www.tamadatour.pl/kuchnia-gruzinska-dania-ktore-trzeba-sprobowac-w-gruzji/. W Azerbejdżanie spotykane są bardzo podobne dania i desery, różniące się niekiedy doborem składników oraz nazewnictwem.

Kultura i obyczaje

 • W rozmowach z Gruzinami zaleca się unikać tematów politycznych (również historycznych o podłożu politycznym).
 • Podczas supry, czyli tradycyjnej gruzińskiej biesiady, warto pamiętać o etykiecie wznoszenia toastów – szczegółowe informacje są dostępne w artykule Supra – tradycja gruzińskiej biesiady, na blogu należącym do Krzysztofa Nodara Ciemnołońskiego, właściciela Tamada Tour.
 • W obu krajach zalecane są stroje skromne i niewyzywające, które nie będą odsłaniać zbyt wiele ciała, a także umożliwią wizyty w lokalnych świątyniach (mężczyźni mogą dla wygody zdecydować się na spodnie z odpinanymi nogawkami – krótkie spodenki mogą bowiem uniemożliwić wejście do świątyń, niektórych restauracji i instytucji kultury).
 • Ekstrawagancja w wyglądzie (dredy, piercing, długie włosy u mężczyzn) i postępowaniu (palenie przez kobiety na ulicy, głośne śmianie się itp.) jest postrzegana raczej negatywnie, a w skrajnych przypadkach może być powodem nieprzychylnych komentarzy – choć w stosunku do turystów nastawienie do tego jest znacznie łagodniejsze.
 • Azerbejdżan nie jest szczególnie restrykcyjny pod względem przestrzegania zasad islamu, ale zawsze warto dostosować się do panujących tu zwyczajów.

Warto wiedzieć

 • Hotele i hostele nie zawsze są wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
 • Grzałki do wody i żelazka – zazwyczaj są dostępne w recepcjach hoteli, na życzenie.
 • Suszarki do włosów, o ile nie znajdują się w pokoju hotelowym, są zwykle dostępne na życzenie w recepcji.
 • Ręczniki – są dostępne w hotelach.
 • W pokojach hotelowych mogą się znajdować minibary. Dostępne w nich napoje i słodycze są dodatkowo płatne.
 • W pokojach hotelowych na gości czekają zwykle mydło i szampon (małe opakowania, dlatego warto zabrać własne lub kupić na miejscu), niekiedy do dyspozycji są także jednorazowe klapki. W wybranych hotelach mogą być też dostępne (bezpłatnie lub za dodatkową opłatą) szczoteczki i pasty do zębów, gąbki kąpielowe i inne akcesoria.

Do zabrania:

 • ubrania lekkie, przewiewne (w przypadku kobiet niezbyt obcisłe), sweter, bluza lub inne ciepłe okrycie; opcjonalnie, w zależności od pogody w czasie wyjazdu, może się przydać także kurtka albo peleryna przeciwdeszczowa;
 • ubrania pozwalające na wejście do lokalnych świątyń (długie spodnie dla mężczyzn, chusty na głowę i spódnice za kolano dla kobiet);
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne;
 • sandały oraz wygodne obuwie na spacery, np. sportowe, trekkingowe;
 • podręczny plecak;
 • krem z wysokim filtrem UV;
 • leki i inne preparaty szczegółowo opisane w punkcie „Zdrowie, szczepienia, leki”.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Wideoporadniki o Gruzji

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na całej trasie wyprawy – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi, klimatyzowanymi busami. Pełne bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy. W cenie wycieczki zawarty jest także jeden przejazd nocnym pociągiem z Baku do Tbilisi.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 16-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 60 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN,
 • OC – 30 000 €,
 • bagaż – 1000 PLN.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 12-dniowej

TBILISI – STEPANCMINDA – TBILISI – DAWIT GAREDŻA – UDABNO – SIGNAGI – BODBE – TELAWI – ALAWERDI – GREMI – NAPAREULI – KHAREBA – KWARELI – TELAWI – LAGODECHI – SZEKI – SZEMACHA – LACHICZ – BAKU – ATESZGAH – YANAR DAG – BAKU – GOBUSTAN – BAKU – TBILISI – MCCHETA – GORI – UPLISCICHE – TBILISI

DZIEŃ 1.

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie. O godz. 20.00 spotkanie z przedstawicielem biura Tamada Tour w hali odlotów (strefa D, przy stanowiskach odprawy PLL LOT). Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot do Gruzji o godz. 22.40. Lot trwa ok. 3.45 godz.

DZIEŃ 2.

Przylot do Tbilisi (ok. godz. 4.50 czasu gruzińskiego), spotkanie z pilotem Tamada Tour, transfer do hotelu, odpoczynek do 10.00. Po śniadaniu zwiedzanie zabytków pięknej stolicy Gruzji. Zawitamy do Cminda Sameba (Sobór Świętej Trójcy, XX w.), czyli największej cerkwi na Kaukazie (mieści 10 tys. wiernych!), oraz do potężnej twierdzy Narikala (VI–VIII w.), która pamięta rządy arabskich emirów. Zobaczymy też zabytkowe cerkwie Anczischati (V–VI w.), Metechi (XIII w.) i Sioni (XI–XII w.). Następnie zajrzymy do słynnych tbiliskich łaźni siarkowych w najstarszej, 1500-letniej dzielnicy Abanotubani, gdzie obejrzymy również najbardziej znaną łaźnię Orbeliani (XIX w.), zwaną Niebieską Łaźnią i zbudowaną w orientalnym, perskim stylu. Kolejnym punktem na naszej trasie będzie wjazd kolejką gondolową na szczyt grzbietu górskiego Sololaki, pod pomnik Kartlis Deda – Matki Gruzji (XX w.), skąd roztacza się piękna panorama miasta. Stąd udamy się na tbiliską starówkę – czas wolny w rejonie kawiarni i restauracji (można tu zjeść znakomite lody, kupić pamiątki czy stroje narodowe, a także spróbować lokalnej kuchni). Wspólny spacer główną arterią Tbilisi, aleją Rustawelego. Zaczniemy od pomnika św. Jerzego na placu Wolności, gdzie znajduje się również dawna siedziba ratusza miejskiego. Po drodze miniemy niegdysiejszy gmach parlamentu, operę w stylu mauretańskim, dawny pałac gubernatora Kaukazu, cerkiew Kaszweti (XIX w.) oraz budynki teatru i filharmonii. Obiadokolacja w restauracji z pokazem tańców i muzyką na żywo. Nocleg.

DZIEŃ 3.

Śniadanie. Wyjazd na niezapomnianą eskapadę spektakularną Gruzińską Drogą Wojenną do Stepancmindy, na spotkanie z cerkwią Cminda Sameba (XIV w.) oraz wygasłym wulkanem i drugą co do wysokości górą Gruzji – Kazbegiem (5033 m n.p.m.). Wjedziemy terenówkami do położonej wysoko nad miastem, 2170 m n.p.m., cerkwi, w oddali obserwując majestatyczny, ośnieżony szczyt góry. Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja na trasie. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

DZIEŃ 4.

Śniadanie i wyjazd do regionu Kachetii, gruzińskiej kolebki winiarstwa, gdzie wyrabia się aż 70% krajowej produkcji wina. Po drodze, tuż przy granicy z Azerbejdżanem, odwiedzimy imponujący zespół klasztorny na półpustyni Dawit Garedża. Czas na trekking. Przejazd do Udabno – miasta duchów i relaks w prowadzonym przez Polaków barze Oasis Club. Następnie wyruszymy do urokliwego miasteczka Sighnaghi (XVIII w.), jednego z piękniejszych w Gruzji i zwanego gruzińskim Carcasonne. Położone na wysokiej górze, otoczone murami obronnymi i licznymi basztami, stanowi znakomity punkt widokowy. Odwiedzimy tu oddział muzeum narodowego ze wspaniałymi kolekcjami malarstwa gruzińskiego prymitywisty Niko Pirosmanishvilego (znanego z piosenki Ałły Pugaczowej „Milion purpurowych róż”) oraz misternych rzeźb sprzed 3000 lat! Nieopodal miasta zajrzymy do klasztoru żeńskiego w Bodbe (IX–XVII w.), gdzie jest pochowana św. Nino, mniszka z Kapadocji, która zainicjowała wprowadzenie chrześcijaństwa w Gruzji. Obiadokolacja z degustacją wina w ekologicznej winiarni. Przejazd na nocleg do hotelu w Telawi.

DZIEŃ 5.

Śniadanie. Wyjazd na zwiedzanie pereł architektury świeckiej i sakralnej Kachetii. Zobaczymy monaster w Alawerdi (XI w.) – drugi najwyższy budynek kościelny w Gruzji (kopuła katedry ma 55 m wysokości) z intrygującą piwniczką winną w stylowych podziemiach. Odwiedzimy także Gremi, jeden z najważniejszych zabytków architektury gruzińskiej (XV w.) i dawną stolicę królestwa Kachetii. Następnie udamy się na płynącą winem wyprawę do winiarni Twins Wine Cellar w Napareuli z najciekawszym w Gruzji muzeum winiarstwa. Skosztujemy ekologicznego, produkowanego tradycyjną metodą wina oraz weźmiemy udział w warsztatach wypieku chleba i produkcji gruzińskich słodyczy – czurczcheli. Z Napareuli wyruszymy w ok. 30-minutowy przejazd do wytwórni wina Khareba, która przejęła od państwa 14 kilometrów tuneli, budowanych na cele wojskowe, by przechowywać w nich swoje wino. Na koniec zawitamy do najstarszej w Kachetii fabryki wina Kindzmarauli Corporation w Kwareli, zbudowanej na terenie imponującej, kamiennej fortecy z XVI w. (główny budynek fabryki jest wierną rekonstrukcją dawnego zamku). Odkryjemy tu tajniki pełnego procesu produkcji wina, od fermentacji po butelkowanie, które jest wyrabiane unikalną dla Gruzji metodą, wpisaną na listę UNESCO i całkowicie odrębną od tej stosowanej w Europie. Poznamy też kilka najpopularniejszych szczepów winogron i produkowanych z nich win (Saperavi, Kindzmarauli, Mukuzani). Chętni będą mogli skosztować lokalnych trunków oraz kupić wino w atrakcyjnych cenach. Następnie zjemy obiadokolację połączoną z fascynującymi warsztatami gotowania gruzińskich potraw. Powrót na nocleg do hotelu w Telawi.  

DZIEŃ 6.

Po śniadaniu przejazd do Lagodechi i transfer do oddalonego o 50 km przejścia granicznego z Republiką Azerbejdżanu. Odprawa celno-paszportowa. Jako pierwsze w Azerbejdżanie zwiedzimy miasto Szeki, jedno z najstarszych na Kaukazie, założone 2600 lat temu. Zobaczymy Pałac Chanów Szekijskich z 1762 r. – jeden z najwspanialszych (obok Baku i Bakczysaraju) chańskich pałaców i najcenniejszych zabytków w tej części świata, oszałamiającego bizantyjskimi zdobieniami, barwnymi freskami i witrażami. Obejrzymy też wybudowany w podobnym stylu Dom Chanów Szekijskich, w którym mieszkali krewni chana i służba pałacowa. Następnie zwiedzimy Muzeum Historii i Muzeum Rzemiosła Artystycznego oraz karawanseraje – miejsca, gdzie na odpoczynek zatrzymywali się ze swoimi towarami orientalni kupcy. Na koniec zawitamy do meczetu Juma (XVIII w.) i zobaczymy potężne mury XVIII-wiecznego zamczyska. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 7.

Śniadanie. Przejazd do miasta Szemacha, gdzie zwiedzimy meczet Juma, pałac szacha Szyrwanu, twierdzę Gulistan, mauzoleum Yeddi Gumbaz, XVII-wieczne karawanseraje i słynący z rękodzieła bazar. Naszym kolejnym celem będzie miasteczko Lachicz – historyczno-kulturowy rezerwat, gdzie zajrzymy do muzeum kowalstwa oraz licznych sklepików z rzemiosłem artystycznym i pamiątkami. Przejazd do Baku. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 8.

Po śniadaniu całodniowe zwiedzanie Baku. Zobaczymy Highland Park (aleja Męczenników), Milli Majlis (budynek Zgromadzenia Narodowego) i Ogniste Wieże – najwyższy drapacz chmur w stolicy Azerbejdżanu. Następnie ruszymy do Miasta Wewnętrznego – historycznego centrum, otoczonego murami obronnymi. Na starówce zwiedzimy Pałac Szachów Szyrwanu oraz Basztę Dziewiczą (UNESCO). Po obejrzeniu słynnych atrakcji Baku wybierzemy się na spacer ulicą Nizami – kultowym miejscem na zakupy. Ulica Nizami powstała w 1864 r. i biegnie przez centrum miasta, z zachodu na wschód – zaczyna się przy ulicy Abdulla Shaig, a kończy przy ulicy Sabit Orujov, niedaleko pomnika szacha Ismaila Khatai w „Czarnym Mieście”. Następnie zajrzymy jeszcze na plac Fontann, zwany przez miejscowych Parapetem, gdzie znajdują się dziesiątki fontann z czasów radzieckich. Przejście do lokalnej restauracji. Obiadokolacja z pokazem folklorystycznym, muzyką i tańcami na żywo. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 9.

śniadanie. Przejazd na obrzeża Baku do Ateszgah – Świątyni Ognia. Według perskich i indyjskich inskrypcji stanowiła ona dawniej miejsce kultu zoroastrian i hinduistów. „Atash” oznacza w języku perskim ogień. Pięciokątny kompleks z dziedzińcem otoczonym celami dla mnichów i ołtarzem filarowym w centrum został wzniesiony na przełomie XVII i XVIII w. Następnie przejazd na Płonącą Górę (Yanar Dag) na Półwyspie Apszerońskim, 25 km na północ od Baku. Zobaczymy tu niezwykły spektakl natury: płomienie, wijące się w ognistym tańcu na kamieniach i ziemi, które powstają wskutek działania pokładów gazu i ropy, znajdujących się tuż pod powierzchnią ziemi. Powrót do Baku. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 10.

Śniadanie. Wyjazd do oddalonego o ok. 50 km Parku Narodowego Gobustan. Zobaczymy tu 6 tys. starożytnych petroglifów, wulkany błotne i zagramy na muzycznych kamieniach Gaval Dash. Powrót do Baku i zwiedzanie meczetu Bibi-Heybat (XIII w.) – duchowego centrum islamu i jednego z najważniejszych zabytków muzułmańskich w Azerbejdżanie. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Przejazd nocnym pociągiem do Tbilisi.

DZIEŃ 11.

Po dotarciu do Tbilisi przejazd do hotelu, krótki odpoczynek i śniadanie. Wyjazd do Mcchety (UNESCO), gdzie zwiedzimy cerkiew Dżwari i katedrę Sweticchoweli. Czas wolny na kawę, możliwość zakupu pamiątek. Następnie ruszymy do Gori, gdzie znajduje się dom-muzeum urodzonego tu Józefa Stalina (Iosifa Dżugaszwilego). Zaledwie 15 km od Gori zdobędziemy też najstarsze w Gruzji skalne miasto Uplisciche (V w. p.n.e.). Powrót do Tbilisi. Dla chętnych relaks w tbiliskiej łaźni siarkowej w centrum miasta. Czas wolny. Pożegnalna obiadokolacja. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 12.

Przygotowanie do powrotu do Polski, śniadanie w formie suchego prowiantu, o godz. 2.30 w nocy wyjazd na lotnisko, wylot do Warszawy na lotnisko na Okęciu o godz. 4.50 (6.35 czasu polskiego). Lot trwa ok. 3.45 godz.

© 2019 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • datę urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
 • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
 • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
 • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 3 części:

 • WPŁATA 1. (zaliczka 1500 PLN) – uiszczana w ciągu 7 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki;
 • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem;
 • WPŁATA 3. (pozostała kwota za wycieczkę; płatność w USD) – dokonywana już w kraju przylotu, w momencie zakwaterowania do hotelu.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

 • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

  Podróżuję samotnie, zgadzam się
  na dokwaterowanie do drugiej osoby

  Zobacz także

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022 Tamada Tour

  Realizacja: Codenest