tbilisi-gruzja

Gruzja – Azerbejdżan 12 dni

Wycieczka objazdowa

od  from  from  from  5613 PLN EURO EURO EURO
cena za osobę / 12 dni Price per person / 12 days Preis pro Person / 12 Tage Цена с человека / 12 дней

Rezerwuj Book Buch книга

Poczuj temperament krain wina i ognia!

Gruzja i Azerbejdżan, dwie perły Kaukazu, rozpalają wyobraźnię – i to dosłownie! Azerbejdżan kryje aż 400 błotnych wulkanów, Płonącą Górę i Świątynię Ognia, a gorejące tu wiecznie żywe płomienie od stuleci fascynują ludzi. Podobnie intrygują grające kamienie Gaval Dash i 6 tys. starożytnych petroglifów z Gobustanu oraz wykute w skałach cuda Gruzji: miasto Uplisciche i klasztor Dawit Garedża. Odkryj sekrety tych miejsc, a po więcej tajemnic zajrzyj do siarkowych łaźni Tbilisi i do Baszty Dziewiczej w Baku. Gdy spotkasz się już z jego wysokością Kazbekiem i pokonasz spektakularną Gruzińską Drogę Wojenną do cerkwi Cminda Sameba, uchwyć kalejdoskop witraży szebeke w olśniewającym Pałacu Chanów Szekijskich i odwiedź najciekawsze muzeum wina w Gruzji. Zanim jednak ruszysz w dalszą drogę, skosztuj kaukaskiego napoju bogów i koniecznie sprawdź, czy u rzemieślników z wioski Lachicz nadal można dostać… nowe strzemiona do jazdy wielbłądem!

W cenie Included Im Preis В цене

Wizyty na lokalnych targowiskach i bazarach rękodzielniczych

Transfer nocnym pociągiem Baku – Tbilisi

Kultowe zabytki i miejsca nieznane z przewodników

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Wieczór folklorystyczny z tańcami i muzyką na żywo

Noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-osobowe z łazienkami)

Zwiedzanie winnic i muzeum wina w Kachetii z degustacją

Wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z winem)

Wiza do Azerbejdżanu

Loty bezpośrednie Warszawa – Tbilisi – Warszawa (PLL LOT)

Transfery lotnisko – hotel – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Supra – tradycyjna gruzińska biesiada

Warsztaty kulinarne

Wejścia biletowane do atrakcji

Kameralne grupy

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Wybrane atrakcje Selected attractions Ausgewählte Sehenswürdigkeiten Избранные достопримечательности

Baku

Największa metropolia Azerbejdżanu i zarazem najniżej położona stolica świata (28 m p.p.m.) poprowadzi nas ścieżkami zabytkowych pałaców, świątyń i twierdz wprost do futurystycznej rzeczywistości rodem z powieści Lema. Tu przekonamy się, że nie Londyn ani Paryż, lecz Baku jest miastem przyszłości! Nad zabytkową częścią miasta, z zachwycającymi meczetami, basztą Dziewiczą,  pałacem Szachów Szyrwanu i Świątynią Ognia Ateszgah, zobaczymy strzelające w górę Ogniste Wieże. Zawdzięczające nazwę przydomkowi kraju: Ziemia Ognia, niczym żagle pchają ten najstarszy port na Morzu Kaspijskim w stronę onieśmielającej wizjonerstwem architektury. Tylko tu natrafimy na cudo postmodernizmu projektu genialnej Zahy Hadid: centrum kultury Hejdara Alijewa, i zajrzymy do muzeum słynnych azerbejdżańskich dywanów, wyglądającego jak… zwinięty w rulon kilim.

Tbilisi

W sercu Gruzji zobaczymy miasto jak z bajki. Legenda głosi, że Tbilisi założył król Wachtang Gorgasali, oczarowany gorącymi źródłami, bijącymi w otoczonej malowniczymi górami dolinie. Słynne tbiliskie łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znaną łaźnię Orbeliani, zwiedzimy w najstarszej, 1500-letniej dzielnicy miasta. Uroki perły Kaukazu odkryjemy też w oszałamiających zielenią parkach i na szlaku zabytków gruzińskiej stolicy. Zaliczymy emocjonujący wjazd kolejką gondolową pod pomnik Matki Gruzji. Zajrzymy do potężnej twierdzy Narikala oraz cerkwi Anczischati, Sioni, Metechi i Cminda Sameba. Poszperamy na Suchym Moście, kolorowym bazarze z pamiątkami i antykami. Obejrzymy wystawę Niko Pirosmanaszwilego, a na zjawiskowo podświetlonej wieczorem Alei Rustaweli zachwycimy się orientalnym gmachem opery, teatrem, filharmonią, cerkwią Kaszweti i dawnym pałacem gubernatorskim. Pełen wrażeń dzień zakończymy w jeden z dziesiątek knajpek, płynących winem, pysznym jedzeniem, muzyką i tańcami na żywo.

Szeki

Zajrzymy do orientalnego miasta chanów, uznawanego za najpiękniejsze w Azerbejdżanie. Przemierzymy szlaki zabytkowego zespołu architektonicznego, pięknych ogrodów oraz lokalnego rzemiosła i specjałów kulinarnych. Niezapomnianych wrażeń dostarczy nam Pałac Chanów Szekijskich z 1762 r. – jeden z najwspanialszych chańskich pałaców i najcenniejszych zabytków w tej części świata, oszałamiający bizantyjskimi zdobieniami, barwnymi freskami i witrażami. Fascynującą historię miasta odkryjemy także w tutejszych muzeach, hamamach, karawanserajach, meczetach i bogato zdobionych domach możnych. W poszukiwaniu lokalnego kolorytu przejdziemy się z kolei na słynny bazar z jedwabiem. Poznamy również miejscowych, słynących z poczucia humoru i zamiłowania do sztuki kabaretowej. Być może są to potomkowie ludu Saków, zwanych też Scytami ałtajskimi – koczowniczego plemienia przybyłego na urokliwe tereny rejonu Şəki ok. VII w. p.n.e. Czy pośród gór gęsto porośniętych dębowym lasem odnajdziemy pamiątki po tych starożytnych nomadach, od których pochodzi nazwa miasta?

Lachicz

Czy jako starożytni kupcy zapuścilibyśmy się w trudno dostępne góry Wielkiego Kaukazu, by sprawić sobie… nowe strzemiona do jazdy wielbłądem? Tak, jeśli celem wyprawy byłoby leżące na Jedwabnym Szlaku azerbejdżańskie miasteczko Lachicz! Najsłynniejsze niegdyś kaukaskie centrum handlu rzemiosłem artystycznym to dziś żywy skansen pod patronatem UNESCO. Poznamy tutaj tajniki średniowiecznych metod produkcji naczyń miedzianych oraz dywanów i wyrobów ze skóry. Zajrzymy do muzeum kowalstwa w starej kuźni i w jednym z pięciu meczetów, a także do licznych sklepów z pamiątkami, kuszących dziełami lokalnych mistrzów rękodzielnictwa, ceramiki miedzianej, kowalstwa, kaletnictwa i tkactwa. W tym historyczno-kulturowym rezerwacie odkryjemy również talent miejscowych budowniczych i inżynierów: kamienne domy wzmacniane drewnianymi belami dla ochrony przed wstrząsami sejsmicznymi. Brukowane uliczki tego zabytku średniowiecznej urbanistyki zaprowadzą nas także do starego systemu kanalizacyjnego, który liczy sobie aż 1500 lat! Tu, w malowniczym wąwozie nad rzeką Girdian, pozostając w XXI stuleciu, cofniemy się w przeszłość i wszystkimi zmysłami zanurzymy w magicznym klimacie XV-wiecznej osady handlowej.

Signagi

Brukowane uliczki otulone soczyście zieloną winoroślą, gwarne knajpki, urocze domki z czerwonymi dachami, zabytkowe cerkwie św. Jerzego i Szczepana, a na deser kolekcja malarstwa prymitywisty Niko Pirosmanaszwilego – w gruzińskim Carcassonne zobaczymy idealną widokówkę kaukaskiego raju. Mówi się jednak, że miasto wina i miłości – słynące z wybornych kachetyjskich trunków i całodobowej (!) sali ślubów – jest oszałamiająco piękne z wierzchu, lecz puste w środku. Na 790 m n.p.m. zajrzymy do kamienno-ceglanego labiryntu, by odkryć całą prawdę o jednej z ładniejszych (i droższych) miejscowości Gruzji. Usłyszymy tu szemrzące echo nie tak dawnej historii i głosy mieszkańców okolicy, którzy w XVIII w. wybudowali fortecę Sighnaghi, by chronić się przed Dagestańczykami. Przejdziemy się wzdłuż 2,5-kilometrowych, obwarowanych 23 wieżami murów obronnych (drugich co do wielkości na świecie, widocznych z kosmosu), których odrestaurowana z rozmachem część pełni obecnie funkcję mieszkalną. Zamiast nacierającego wroga z dawnej warowni zobaczymy malowniczą panoramę Równiny Alazańskiej i majaczących w oddali szczytów Wysokiego Kaukazu.

Gobustan

Wyruszymy wzdłuż wybrzeża Morza Kaspijskiego do źródeł cywilizacji i błotnych gejzerów. Kamienista ścieżka poprowadzi nas wprost do najpiękniejszego w Azerbejdżanie, objętego patronatem UNESCO Parku Narodowego Gobustan. Pośród skalistych gór i wysuszonych od słońca dzikich stepów odkryjemy przyrodnicze i kulturowe niespodzianki. Zagramy na muzycznych kamieniach Gaval Dash i damy się wciągnąć w melodię bulgoczących błotnych wulkanów. Na świecie istnieje ponad tysiąc wulkanów tego typu, z czego ok. 400 występuje na wybrzeżu Azerbejdżanu. Wulkany te nie dorównują oczywiście rozmiarami potężnym górom wulkanicznym ani nie wyrzucają lawy. Mają zwykle ok. 10 km średnicy i 700 metrów wysokości. Średnio co 20 lat dochodzi do erupcji gazu ziemnego, znajdującego się głęboko pod powierzchnią wulkanu błotnego – stożek wyrzuca wtedy błotnistą mieszaninę wody, piasku, iłu i mułu. Wędrując szlakiem ostrych grani, dotrzemy jeszcze dalej, w przeszłość, by rozszyfrować tajemnicze rzymskie inskrypcje i ponad 6 tys. prehistorycznych petroglifów, przedstawiających sceny polowań, ludzi, statki, konstelacje i zwierzęta (najstarsze rysunki naskalne z Gobustanu datuje się na XII w. p.n.e.). Czy uwierzymy w wyryte w skałach opowieści o tym, że nocą słońce płynie łodzią, by kolejnego ranka pojawić się na wschodzie? Przekonamy się, jak bujną wyobraźnię mieli przodkowie człowieka i jak wiele potrafili przekazać, posługując się zagadkowymi symbolami.

Szemacha

Dwumetrowy teleskop w obserwatorium astrofizycznym to zaledwie przedsmak niezwykłości Szemachy. Miasto pamiętające 11 trzęsień ziemi zaprowadzi nas wprost do meczetu Juma (piątkowego) z 743 r., który za sprawą wyjątkowej konstrukcji przetrwał aż 8 z nich. Potęgę dawnej stolicy Szyrwanu poczujemy nie tylko w drugiej najstarszej świątyni muzułmańskiej na Kaukazie i Bliskim Wschodzie, lecz także w pałacu szacha i twierdzy Gulistan, u której podnóży leży mauzoleum Yeddi Gumbaz z pięknie rzeźbionymi stelami. Na gwarnym bazarze i w XVII-wiecznych karawanserajach odkryjemy, dlaczego Szemacha była też jednym z ważniejszych ośrodków handlowych Jedwabnego Szlaku. Niczym dawni kupcy zajrzymy tu po znane już w IV w. lokalne skarby: wyborne wino, ręcznie tkane dywany Soumak, ceramikę, rzeźby, wyroby kowalskie i artystyczną biżuterię. Perły miejscowej architektury i tradycyjnych rzemiosł pozwolą nam pojąć ogrom bogactwa Szemachy – leżącej na wschodzie Azerbejdżanu mieściny, która w średniowieczu była tętniącym życiem centrum kultury i nauki, a w XIX w. zyskała niemal światową sławę dzięki tancerzom Şamaxı.

Uplisciche

Na lewym brzegu Mtkwari, nieopodal Gori, rodzinnego miasta Józefa Stalina, natrafimy na fenomen dawnej architektury – Uplisciche (UNESCO), czyli starożytne, jaskiniowe miasto. Zwiedzimy wydrążone w skałach z piaskowca ogromne jaskinie i tunele, a także otoczony siecią klifów dziedziniec wewnętrznego miasta (później centrum wioski Zena), które były zamieszkane od V w. p.n.e. aż do średniowiecza! Oczyma wyobraźni zobaczymy tętniące tu niegdyś życie: rolników uprawiających winorośl, żołnierzy dbających o jaskiniowe fortyfikacje, rzemieślników wyrabiających bogato zdobione naczynia, noże i monety. W jednej z najstarszych osad na Kaukazie natkniemy się też na zabytki archeologiczne i architektoniczne z epoki brązu i kultury Kura-Araz. Obejrzymy również ceglaną bazylikę z IX–X w. – wybudowaną ledwie 200 lat przed tym, jak potęga skalnego miasta przygasła po inwazji Mongołów.

Gruzińska Droga Wojenna

Gruzińska Droga Wojenna to jedna z najbardziej spektakularnych górskich tras w Gruzji. Wiodąca z Tbilisi do rosyjskiego miasta Władykaukaz, już w starożytności była wykorzystywana jako szlak wojskowy, handlowy i podróżniczy. Wędrowały tędy armie rzymskie, perskie i mongolskie, kupcy, bryki pocztowe i ludy przemieszczające się między Azją a Europą. Dawniej tę solidnie ufortyfikowaną arterię zwano Drogą Darialską (od Wąwozu Darialskiego nieopodal granicy Gruzji i Rosji), a dzisiejsze miano zyskała w 1861 r. – po szeroko zakrojonym i kosztującym zawrotną sumę remoncie nawierzchni, przeprowadzonym z rozkazu cara Aleksandra I, który zaanektował Królestwo Gruzji. Nazwa Gruzińskiej Drogi Wojennej jasno daje do zrozumienia, jakim celom służyła od XVIII w. ta malownicza trasa. Współcześnie jest ona wykorzystywana jako droga tranzytowa, głównie dla ciężarówek wiozących towary z Armenii do Rosji. Gruzińska Droga Wojenna to także nie lada atrakcja turystyczna. Szlakiem, który wije się zapierającymi dech w piersi serpentynami nad rzeką Terek, dotrzemy wprost do słynnej cerkwi Cminda Sameba z widokiem na majestatyczny, ośnieżony Kazbek (5033 m n.p.m.), a po drodze zobaczymy cuda przyrody i architektury: twierdzę Ananuri (XVI–XVII w.) nad ogromnym zbiornikiem wodnym Zhinvali, kurort narciarski Gudauri czy bajeczną dolinę Sno.

Wina z Kachetii

 Udamy się na płynącą winem wyprawę po Gruzji, podczas której zaglądanie do kieliszka to pełen smaku przywilej! Mijając malowniczo porośnięte winoroślą wzgórza, dotrzemy do Kachetii, kolebki gruzińskiego winiarstwa. Zajrzymy do najstarszej w regionie fabryki wina Kindzmarauli Corporation w Kwareli. Zgłębimy tu całkowicie odmienną od europejskiej, unikalną sztukę wyrobu napoju bogów – od fermentacji, po butelkowanie. Poznamy najpopularniejsze szczepy winogron, zakosztujemy i kupimy produkowane z nich szlachetne trunki. W Napareuli odwiedzimy winnicę Twins Wine Cellar z najciekawszym gruzińskim muzeum wina, przechowującym m.in. największą na świecie kwewri, czyli amforę na wino. Po lampce wybornych doznań, zejdziemy z turystycznego szlaku. Zobaczymy prawdziwe, sączące się z wolna życie miejscowych, którego każdą chwilę wyznaczają uprawy i zbiory winorośli oraz wyrób win. W pachnących, przydomowych piwniczkach odkryjemy tradycje winiarskiego rzemiosła, którego sekretny kunszt przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. W krainie wina pójdziemy także w gościnę do niezwykłego winiarza Niki Bakhia, u którego zjemy kolację przy kieliszku znakomitego wina domowej roboty.

Cała trasa The whole route Die ganze Route Весь маршрут

Terminy i ceny wycieczek Time&Pricetable Termine und Preise für Ausflüge Даты и цены на экскурсии


Termin Trip date Datum der Abreise Дата отъезда Ilość dni Number of days Anzahl der Tage Количество дней Wolne miejsca Free places Freie Plätze Свободные места Cena Price Preis цена Rezerwacja Reservation Buchung бронирование
04.09 - 15.09.2020 12 18 5613 zł* Rezerwuj Book Buch книга

* Cena obejmuje część wpłaty w USD lub EUR i może się nieznacznie różnić od podanej w tabeli. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,70 zł za 1 USD lub 4,20 za 1 EUR.

Termin
Ilość dni
04.09 - 15.09.2020
12
Wolne miejsca
Cena
18
5613 PLN EURO EURO EURO
Rezerwuj Book Buch книга

Szczegółowe informacje Detailed information Detaillierte Informationen Подробная информация

Świadczenia Cost of the trip Die Kosten der Reise Стоимость поездки

W cenie:

 • bilety lotnicze na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa (PLL LOT),
 • transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (bus – klimatyzacja, Wi-Fi, radio),
 • transfer nocnym pociągiem na trasie Baku – Tbilisi,
 • noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-osobowe z łazienkami),
 • dodatkowe noclegi w noc przylotu i wylotu,
 • wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z daniami kuchni lokalnej i winem),
 • udział w gruzińskiej biesiadzie – suprze,
 • pokazy folklorystyczne – tańce i muzyka na żywo,
 • wizyty w winnicach i muzeum wina w Kachetii z degustacją,
 • warsztaty kulinarne,
 • wejścia biletowane do wszystkich zwiedzanych atrakcji,
 • atrakcje plenerowe, historyczne i kulturowe,
 • wizyty na lokalnych targowiskach i bazarach rękodzielniczych,
 • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour,
 • zwiedzanie w kameralnych grupach,
 • wiza do Azerbejdżanu,
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie obejmuje:

 • usług bagażowych w hotelach i na lotnisku,
 • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-osobowy w hotelach i pensjonatach do 200 USD/os.),
 • napiwków lokalnych,
 • napojów alkoholowych i bezalkoholowych nieujętych w programie wycieczki,
 • kosztów pamiątek i wydatków osobistych.

Hotele i wyżywienie Hotels and catering Hotels und Catering Гостиницы и общественное питание

Noclegi obejmują zakwaterowanie w komfortowych hotelach i pensjonatach klasy ekonomicznej (pokoje 2-osobowe z łazienkami). Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).

Wyżywienie obejmuje codzienne śniadania i obfite obiadokolacje z winem i daniami kuchni lokalnej. Urozmaicone, smaczne i sycące posiłki pozwalają skosztować kuchni gruzińskiej, azerskiej i europejskiej. Wielkimi atrakcjami są udział w tradycyjnej gruzińskiej biesiadzie: suprze, z udziałem mistrza toastów – Tamady, a także obiadokolacje z gruzińskimi i azerskimi tańcami i muzyką na żywo. Poznajemy kraj od kuchni, każdego dnia próbując innych regionalnych dań i trunków. Chętni będą również mogli nauczyć się przygotowywania tradycyjnych gruzińskich potraw i słodyczy podczas warsztatów kulinarnych.

Zdjęcia i filmy Pictures and videos Bilder und Videos Фото и видео

Transfery Transfers Transfers переводы

Na całej trasie wyprawy – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi, klimatyzowanymi busami. Pełne bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy. W cenie wycieczki zawarty jest także jeden przejazd nocnym pociągiem z Baku do Tbilisi.

Zwiedzanie Sightseeing Besichtigung осмотр достопримечательностей

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z licencjonowanymi, doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie Insurance Versicherung страхование

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 60 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN,
 • bagaż – 1000 PLN.
 • OC – 30 000 €,

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf

Trasa i program wycieczki 12 dniowej Route and program of a 12-day trip Route und Programm einer 12-tägigen Reise Маршрут и программа 12-дневной поездки

TBILISI – STEPANCMINDA – TBILISI – DAWIT GAREDŻA – UDABNO – SIGNAGI – BODBE – TELAWI – ALAWERDI – GREMI – NAPAREULI – KHAREBA – KWARELI – TELAWI – LAGODECHI – SZEKI – SZEMACHA – LACHICZ – BAKU – ATESZGAH – YANAR DAG – BAKU – GOBUSTAN – BAKU – TBILISI – MCCHETA – GORI – UPLISCICHE – TBILISI

DZIEŃ 1.

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie. O godz. 20.00 spotkanie z przedstawicielem biura Tamada Tour w hali odlotów (strefa D, przy stanowiskach odprawy PLL LOT). Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot do Gruzji o godz. 22.40. Lot trwa ok. 3.45 godz.

DZIEŃ 2.

Przylot do Tbilisi (ok. godz. 4.50 czasu gruzińskiego), spotkanie z pilotem Tamada Tour, transfer do hotelu, odpoczynek do 10.00. Po śniadaniu zwiedzanie zabytków pięknej stolicy Gruzji. Zawitamy do Cminda Sameba (Sobór Świętej Trójcy, XX w.), czyli największej cerkwi na Kaukazie (mieści 10 tys. wiernych!), oraz do potężnej twierdzy Narikala (VI–VIII w.), która pamięta rządy arabskich emirów. Zobaczymy też zabytkowe cerkwie Anczischati (V–VI w.), Metechi (XIII w.) i Sioni (XI–XII w.). Następnie zajrzymy do słynnych tbiliskich łaźni siarkowych w najstarszej, 1500-letniej dzielnicy Abanotubani, gdzie obejrzymy również najbardziej znaną łaźnię Orbeliani (XIX w.), zwaną Niebieską Łaźnią i zbudowaną w orientalnym, perskim stylu. Kolejnym punktem na naszej trasie będzie wjazd kolejką gondolową na szczyt grzbietu górskiego Sololaki, pod pomnik Kartlis Deda – Matki Gruzji (XX w.), skąd roztacza się piękna panorama miasta. Stąd udamy się na tbiliską starówkę – czas wolny w rejonie kawiarni i restauracji (można tu zjeść znakomite lody, kupić pamiątki czy stroje narodowe, a także spróbować lokalnej kuchni). Wspólny spacer główną arterią Tbilisi, aleją Rustawelego. Zaczniemy od pomnika św. Jerzego na placu Wolności, gdzie znajduje się również dawna siedziba ratusza miejskiego. Po drodze miniemy niegdysiejszy gmach parlamentu, operę w stylu mauretańskim, dawny pałac gubernatora Kaukazu, cerkiew Kaszweti (XIX w.) oraz budynki teatru i filharmonii. Obiadokolacja w restauracji z pokazem tańców i muzyką na żywo. Nocleg.

DZIEŃ 3.

Śniadanie. Wyjazd na niezapomnianą eskapadę spektakularną Gruzińską Drogą Wojenną do Stepancmindy, na spotkanie z cerkwią Cminda Sameba (XIV w.) oraz wygasłym wulkanem i drugą co do wysokości górą Gruzji – Kazbegiem (5033 m n.p.m.). Wjedziemy terenówkami do położonej wysoko nad miastem, 2170 m n.p.m., cerkwi, w oddali obserwując majestatyczny, ośnieżony szczyt góry. Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja na trasie. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

DZIEŃ 4.

Śniadanie i wyjazd do regionu Kachetii, gruzińskiej kolebki winiarstwa, gdzie wyrabia się aż 70% krajowej produkcji wina. Po drodze, tuż przy granicy z Azerbejdżanem, odwiedzimy imponujący zespół klasztorny na półpustyni Dawit Garedża. Czas na trekking. Przejazd do Udabno – miasta duchów i relaks w prowadzonym przez Polaków barze Oasis Club. Następnie wyruszymy do urokliwego miasteczka Sighnaghi (XVIII w.), jednego z piękniejszych w Gruzji i zwanego gruzińskim Carcasonne. Położone na wysokiej górze, otoczone murami obronnymi i licznymi basztami, stanowi znakomity punkt widokowy. Odwiedzimy tu oddział muzeum narodowego ze wspaniałymi kolekcjami malarstwa gruzińskiego prymitywisty Niko Pirosmanishvilego (znanego z piosenki Ałły Pugaczowej „Milion purpurowych róż”) oraz misternych rzeźb sprzed 3000 lat! Nieopodal miasta zajrzymy do klasztoru żeńskiego w Bodbe (IX–XVII w.), gdzie jest pochowana św. Nino, mniszka z Kapadocji, która zainicjowała wprowadzenie chrześcijaństwa w Gruzji. Obiadokolacja z degustacją wina w ekologicznej winiarni. Przejazd na nocleg do hotelu w Telawi.

DZIEŃ 5.

Śniadanie. Wyjazd na zwiedzanie pereł architektury świeckiej i sakralnej Kachetii. Zobaczymy monaster w Alawerdi (XI w.) – drugi najwyższy budynek kościelny w Gruzji (kopuła katedry ma 55 m wysokości) z intrygującą piwniczką winną w stylowych podziemiach. Odwiedzimy także Gremi, jeden z najważniejszych zabytków architektury gruzińskiej (XV w.) i dawną stolicę królestwa Kachetii. Następnie udamy się na płynącą winem wyprawę do winiarni Twins Wine Cellar w Napareuli z najciekawszym w Gruzji muzeum winiarstwa. Skosztujemy ekologicznego, produkowanego tradycyjną metodą wina oraz weźmiemy udział w warsztatach wypieku chleba i produkcji gruzińskich słodyczy – czurczcheli. Z Napareuli wyruszymy w ok. 30-minutowy przejazd do wytwórni wina Khareba, która przejęła od państwa 14 kilometrów tuneli, budowanych na cele wojskowe, by przechowywać w nich swoje wino. Na koniec zawitamy do najstarszej w Kachetii fabryki wina Kindzmarauli Corporation w Kwareli, zbudowanej na terenie imponującej, kamiennej fortecy z XVI w. (główny budynek fabryki jest wierną rekonstrukcją dawnego zamku). Odkryjemy tu tajniki pełnego procesu produkcji wina, od fermentacji po butelkowanie, które jest wyrabiane unikalną dla Gruzji metodą, wpisaną na listę UNESCO i całkowicie odrębną od tej stosowanej w Europie. Poznamy też kilka najpopularniejszych szczepów winogron i produkowanych z nich win (Saperavi, Kindzmarauli, Mukuzani). Chętni będą mogli skosztować lokalnych trunków oraz kupić wino w atrakcyjnych cenach. Następnie zjemy obiadokolację połączoną z fascynującymi warsztatami gotowania gruzińskich potraw. Powrót na nocleg do hotelu w Telawi.  

DZIEŃ 6.

Po śniadaniu przejazd do Lagodechi i transfer do oddalonego o 50 km przejścia granicznego z Republiką Azerbejdżanu. Odprawa celno-paszportowa. Jako pierwsze w Azerbejdżanie zwiedzimy miasto Szeki, jedno z najstarszych na Kaukazie, założone 2600 lat temu. Zobaczymy Pałac Chanów Szekijskich z 1762 r. – jeden z najwspanialszych (obok Baku i Bakczysaraju) chańskich pałaców i najcenniejszych zabytków w tej części świata, oszałamiającego bizantyjskimi zdobieniami, barwnymi freskami i witrażami. Obejrzymy też wybudowany w podobnym stylu Dom Chanów Szekijskich, w którym mieszkali krewni chana i służba pałacowa. Następnie zwiedzimy Muzeum Historii i Muzeum Rzemiosła Artystycznego oraz karawanseraje – miejsca, gdzie na odpoczynek zatrzymywali się ze swoimi towarami orientalni kupcy. Na koniec zawitamy do meczetu Juma (XVIII w.) i zobaczymy potężne mury XVIII-wiecznego zamczyska. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 7.

Śniadanie. Przejazd do miasta Szemacha, gdzie zwiedzimy meczet Juma, pałac szacha Szyrwanu, twierdzę Gulistan, mauzoleum Yeddi Gumbaz, XVII-wieczne karawanseraje i słynący z rękodzieła bazar. Naszym kolejnym celem będzie miasteczko Lachicz – historyczno-kulturowy rezerwat, gdzie zajrzymy do muzeum kowalstwa oraz licznych sklepików z rzemiosłem artystycznym i pamiątkami. Przejazd do Baku. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 8.

Po śniadaniu całodniowe zwiedzanie Baku. Zobaczymy Highland Park (aleja Męczenników), Milli Majlis (budynek Zgromadzenia Narodowego) i Ogniste Wieże – najwyższy drapacz chmur w stolicy Azerbejdżanu. Następnie ruszymy do Miasta Wewnętrznego – historycznego centrum, otoczonego murami obronnymi. Na starówce zwiedzimy Pałac Szachów Szyrwanu oraz Basztę Dziewiczą (UNESCO). Po obejrzeniu słynnych atrakcji Baku wybierzemy się na spacer ulicą Nizami – kultowym miejscem na zakupy. Ulica Nizami powstała w 1864 r. i biegnie przez centrum miasta, z zachodu na wschód – zaczyna się przy ulicy Abdulla Shaig, a kończy przy ulicy Sabit Orujov, niedaleko pomnika szacha Ismaila Khatai w „Czarnym Mieście”. Następnie zajrzymy jeszcze na plac Fontann, zwany przez miejscowych Parapetem, gdzie znajdują się dziesiątki fontann z czasów radzieckich. Przejście do lokalnej restauracji. Obiadokolacja z pokazem folklorystycznym, muzyką i tańcami na żywo. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 9.

śniadanie. Przejazd na obrzeża Baku do Ateszgah – Świątyni Ognia. Według perskich i indyjskich inskrypcji stanowiła ona dawniej miejsce kultu zoroastrian i hinduistów. „Atash” oznacza w języku perskim ogień. Pięciokątny kompleks z dziedzińcem otoczonym celami dla mnichów i ołtarzem filarowym w centrum został wzniesiony na przełomie XVII i XVIII w. Następnie przejazd na Płonącą Górę (Yanar Dag) na Półwyspie Apszerońskim, 25 km na północ od Baku. Zobaczymy tu niezwykły spektakl natury: płomienie, wijące się w ognistym tańcu na kamieniach i ziemi, które powstają wskutek działania pokładów gazu i ropy, znajdujących się tuż pod powierzchnią ziemi. Powrót do Baku. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 10.

Śniadanie. Wyjazd do oddalonego o ok. 50 km Parku Narodowego Gobustan. Zobaczymy tu 6 tys. starożytnych petroglifów, wulkany błotne i zagramy na muzycznych kamieniach Gaval Dash. Powrót do Baku i zwiedzanie meczetu Bibi-Heybat (XIII w.) – duchowego centrum islamu i jednego z najważniejszych zabytków muzułmańskich w Azerbejdżanie. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Przejazd nocnym pociągiem do Tbilisi.

DZIEŃ 11.

Po dotarciu do Tbilisi przejazd do hotelu, krótki odpoczynek i śniadanie. Wyjazd do Mcchety (UNESCO), gdzie zwiedzimy cerkiew Dżwari i katedrę Sweticchoweli. Czas wolny na kawę, możliwość zakupu pamiątek. Następnie ruszymy do Gori, gdzie znajduje się dom-muzeum urodzonego tu Józefa Stalina (Iosifa Dżugaszwilego). Zaledwie 15 km od Gori zdobędziemy też najstarsze w Gruzji skalne miasto Uplisciche (V w. p.n.e.). Powrót do Tbilisi. Dla chętnych relaks w tbiliskiej łaźni siarkowej w centrum miasta. Czas wolny. Pożegnalna obiadokolacja. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 12.

Przygotowanie do powrotu do Polski, śniadanie w formie suchego prowiantu, o godz. 2.30 w nocy wyjazd na lotnisko, wylot do Warszawy na lotnisko na Okęciu o godz. 4.50 (6.35 czasu polskiego). Lot trwa ok. 3.45 godz.

© 2019 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji Terms of reservation Buchungsbedingungen Условия бронирования

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • data urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 3 części:

 • 1 wpłata (zaliczka, 500 PLN) – uiszczana w ciągu 7 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki;
 • 2 wpłata (za przeloty w obie strony i ubezpieczenie, płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem;
 • 3 wpłata (pozostała kwota za wycieczkę, płatność w USD) – dokonywana już w kraju przylotu, w momencie zakwaterowania do hotelu.

Rezerwacja on-line On-line reservation Online-Reservierung Он-лайн бронирование

Podróżuję samotnie, zgadzam się
na dokwaterowanie do drugiej osoby

[recaptcha]

Zobacz także See also Siehe auch См. Также

Wszelkie prawa zastrzeżone © All rights reserved © Все права сохранены © Alle Rechte vorbehalten © 2019 Tamada Tour

Realizacja: Developed by: Реализация: Realisierung: Codenest

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję