Daj się oczarować baśniowej Gruzji! Przejedź ten piękny kraj ze wschodu na zachód, z północy na południe, odkrywając cuda kaukaskiej natury i architektury.
Zanurz się w wodach Morza Czarnego, zobacz szczyty Kaukazu i poczuj wolność, wędrując przez zielone doliny. Poznaj urokliwe zakamarki miast. Zasmakuj w wybornym winie, pysznym jedzeniu i długich biesiadach w znakomitym towarzystwie. Wybierz się na barwne bazary. Poczuj ducha historii, zwiedzając klasztory, cerkwie oraz dawne twierdze i mury obronne. Posłuchaj niezwykłych legend, które przeniosą cię wprost do magicznego świata, gdzie wszystko jest możliwe…
przeloty w obie strony bezpośrednim rejsem PLL LOT na trasie Warszawa-Tbilisi-Warszawa
Komfortowe hotele *** w centrum miast
transfery klimatyzowanym busem z/na lotnisko, do/z hotelu oraz na trasie wycieczki
wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z winem)
gruzińska biesiada - supra
warsztaty kulinarne
opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour
Wejścia biletowane
Transport do wybranych atrakcji autami terenowymi
degustacja lokalnych trunków i wyrobów
kameralne grupy
ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW + bagaż
lokalny koloryt i kultura
Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
GRUZJA BAŚNIOWY KRAJ to nasz bestsellerowy program wycieczki do Gruzji. Jest efektem wielu lat doświadczeń w opracowaniu perfekcyjnej trasy zwiedzania, dogodnej dla wszystkich Uczestników. W cenie jest wszystko, m.in.: bezpośredni przelot LOT-em na Warszawa-Tbilisi-Warszawa, komfortowe *** hotele w centrum miasta (TBILISI, KUTAISI, BATUMI, ACHALCICHE), śniadania w hotelach i CODZIENNIE obfite obiadokolacje w lokalnych restauracjach, najlepsi piloci-pasjonaci-specjaliści od Gruzji, codziennie wino do posiłków, liczne degustacje i atrakcje, bilety wstępu, prawdziwe codzienne życie, wspaniała gruzińska kultura i najpiękniejsze widoki, a to wszystko w KAMERALNEJ 16-osobowej grupie i znakomitej atmosferze.
W sercu Gruzji zobaczymy miasto jak z bajki. Legenda głosi, że Tbilisi założył król Wachtang Gorgasali, oczarowany gorącymi źródłami, bijącymi w otoczonej malowniczymi górami dolinie. Słynne tbiliskie łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znaną łaźnię Orbeliani, zwiedzimy w najstarszej, 1500-letniej dzielnicy miasta. Uroki perły Kaukazu odkryjemy też w oszałamiających zielenią parkach i na szlaku zabytków gruzińskiej stolicy. Zaliczymy emocjonujący wjazd kolejką gondolową pod pomnik Matki Gruzji. Zajrzymy do potężnej twierdzy Narikala oraz cerkwi Anczischati, Sioni, Metechi i Cminda Sameba. Poszperamy na Suchym Moście, kolorowym bazarze z pamiątkami i antykami. Obejrzymy wystawę Niko Pirosmanaszwilego, a na zjawiskowo podświetlonej wieczorem Alei Rustaweli zachwycimy się orientalnym gmachem opery, teatrem, filharmonią, cerkwią Kaszweti i dawnym pałacem gubernatorskim. Pełen wrażeń dzień zakończymy w jeden z dziesiątek knajpek, płynących winem, pysznym jedzeniem, muzyką i tańcami na żywo.
Pokonamy wijącą się serpentynami Gruzińską Drogę Wojenną, aby na własne oczy zobaczyć najbardziej rozpoznawalną widokówkę Gruzji. W Stepancmindzie, miasteczku zwanym dawniej Kazbegi, leżącym nad wodami rzeki Terek i u stóp lodowca Gergeti, wskoczymy w terenówkę, którą udamy się na spotkanie z wygasłym kaukaskim wulkanem i drugą najwyższą górą Gruzji – Kazbekiem (5033 m n.p.m.). Wyruszymy szutrowym szlakiem na emocjonującą eskapadę do położonej wysoko nad dachami domów, 2170 m n.p.m., XIV-wiecznej, prawosławnej cerkwi Cminda Sameba. Obejrzymy święty dla Gruzinów kamienny klasztor z dobudowaną później dzwonnicą, który w chwilach zagrożeń okazał się bezpieczną przystanią dla narodowych relikwii. Przemierzając połacie zielonych łąk wokół świątyni, zobaczymy przepiękną panoramę okolicy i wyłaniający się ponad chmurami, ośnieżony szczyt monumentalnego Kazbeku.
Zasiądziemy do wspólnego stołu, by oddać się suprze – tradycyjnej gruzińskiej biesiadzie, którą spowija bogaty rytuał. Zobaczymy, że Gruzini nie potrzebują specjalnego pretekstu, by wydać uroczystą kolację, a posiłek jest dla nich kolejną doskonałą okazją do długich rozmów, które urastają tu do rangi sztuki oratorskiej. Będziemy celebrować wyborne dania, wino i czaczę, przysłuchując się kolejnym toastom wznoszonym przez Tamadę, mistrza ceremonii. Najpierw usłyszymy laudację za Boga, kolejną za pokój i ojczyznę, a następną za trwającą już od wieków i niezwykle silną przyjaźń polsko-gruzińską. Z zaskoczeniem odkryjemy, że Gruzini znają niemal 150 różnych toastów, a każdy z nich może być wygłaszany nawet przez kilkanaście minut, będąc często dłuższą, wciągającą przypowieścią o życiu, sztuce, kulturze, religii, historii, polityce czy rodzinie, zakończoną morałem albo życzeniami.
Herbacianych pól, o których śpiewały Filipinki, tak naprawdę w Batumi nie znajdziemy. Ale najbardziej znany gruziński kurort powita nas ponad 2 tys. gatunków roślin, które rozkwitają w XIX-wiecznym ogrodzie botanicznym, tuż nad turkusowymi wodami Morza Czarnego. Spacer nadmorskim bulwarem zaprowadzi nas do parku Cudów, gdzie obok niesamowitego, ruchomego posągu „Kobieta i mężczyzna”, zobaczymy imponującą Wieżę Alfabetu i… kuriozalną rzeźbę plażowych klapek na kurzych jajach. Po drodze rzucimy okiem na odwróconą do góry nogami restaurację, oszałamiające przepychem hotele i biurowce, wesołe miasteczka, liczne kasyna, oryginalną fasadę uniwersytetu i eklektyczne kamieniczki. A gdy zejdziemy z turystycznego szlaku, odkryjemy jeszcze jedno oblicze tego niezwykłego miasta kontrastów. Wieczorem pójdziemy za melodią tańczącej fontanny, której orzeźwiające kaskady pozwolą nam ochłonąć po pełnym wrażeń dniu.
Pojedziemy wzdłuż rzeki Mtkwari na południe Gruzji, zaledwie 12 km od tureckiej granicy, gdzie góra Eruszeli skrywa niesamowity ewenement średniowiecznego budownictwa. W jej nagiej, stromej ścianie zobaczymy wydrążone w skale miasto Wardzia. Pozornie niewielkie, na aż 13 kondygnacjach mieściło klasztor, salę tronową i bagatela 3000 komnat dla nawet 60 tys. możnych Gruzinów, którzy chronili się tu w czasie najazdów mongolskich i perskich. Pokonując kolejne schody i wędrując wąskimi, niskimi tunelami z kamienia, dotrzemy do wielu spośród 300 udostępnionych zwiedzającym sal. Dowiemy się także, jakim zrządzeniem losu ten cud architektury obronnej – niewidoczny dla wroga, wyżłobiony do bezpiecznej wysokości 1300 m n.p.m., w pełni samowystarczalny i wyposażony w system irygacji – bezpowrotnie upadł i zmienił się w warty zobaczenia zabytek.
Przemierzając Kaukaz, na każdym kroku doświadczymy słynnej gruzińskiej gościnności. Przekonamy się, że popularne powiedzenie: „Jeżeli Gruzin zaprosi do domu gościa, to jest to jego gość. Ale jeżeli gość sam zatrzyma się przed domem Gruzina, to znaczy, że przysłał go sam Bóg, a z Bogiem się nie dyskutuje”, to nie puste słowa ani legenda. Jako dar od Boga, będziemy witani ze szczerą, naturalną radością i traktowani z szacunkiem, jak najbliższe osoby, upragnione i długo wyczekiwane, którym nie może niczego zabraknąć i których każde pragnienie zostanie spełnione, zanim zdążymy je wypowiedzieć. Bo punktem honoru dla gruzińskiego gospodarza jest przybysza ugościć, napoić, nakarmić, przyodziać, zapewnić mu nocleg i okazać wszelką hojność. Życzliwi Gruzini sprawią, że wyprawę do ich kraju zapamiętamy jako najlepsze memento przeogromnej ludzkiej dobroci i wielkiego serca.
W kameralnych, rodzinnych knajpkach przysiądziemy się do wspólnej biesiady i poznamy Gruzję od kuchni. Za głosem Tamady wzniesiemy niejeden toast kieliszkiem przedniej czaczy, a przy suto zastawionym stole odkryjemy wszystkie smaki perły Kaukazu. Sięgniemy po chaczapuri i chinkali, które uraczą nasze podniebienia rozmaitymi nadzieniami. Spróbujemy badridżani – bakłażanów z orzechową pastą saciwi, gruzińskiego leczo adżabsandali, zup charczo i czichirtma oraz innych potraw, z których najbardziej słynie ten – palce lizać! – kraj. Smakowite kąski podlejemy wybornym kachetyjskim winem albo rześką lemoniadą. Na osłodę zasmakujemy w lokalnych, soczyście dojrzałych owocach i pysznych czurczchelach – bakaliach zatopionych w karmelu. Aby zapamiętać smaki Gruzji na zawsze, weźmiemy udział w warsztatach kulinarnych, podczas których zostaniemy wtajemniczeni w sztukę wypiekania chaczapuri i lepienia pierożków chinkali.
Wyruszymy po malowniczo zielonej, usianej cerkwiami oraz ruinami zamków i fortyfikacji Gruzińskiej Drodze Wojennej na spotkanie z księciem Kaukazu. W najciekawszym punkcie widokowym przepięknej doliny Chewi staniemy oko w oko z Kazbekiem – najsłynniejszą i trzecią co do wysokości górą Gruzji (5033 m n.p.m.). Patrząc na skrytego w obłokach samotnego olbrzyma, zrozumiemy, dlaczego miejscowi mówią na niego Mkinwarcweri – Lodowy Szczyt. Poznamy sekrety białej piramidy wygasłego (lub uśpionego) wulkanu, który został zdobyty przez brytyjską ekspedycję Freshfielda, Moore’a i Tuckera dopiero w 1868 r., lecz już w starożytności przyciągał śmiałków, uważających Kaukaz za miejsce, gdzie swój początek biorą ludzkość i czas. U zboczy skalistego kolosa usłyszymy echo legend o mitycznym herosie Amiranim, gruzińskim Prometeuszu, którego Bóg miał przykuć do ściany pięciotysięcznika, a także o żłobku Jezusa i namiocie Abrahama, rzekomo przechowywanych w Betlemi – grocie usytuowanej na północnej ścianie góry, na wysokości 4000 m n.p.m.
Odkryjemy miejsca, w które trudno uwierzyć, dopóki nie doświadczy się ich samemu: zachwycające monumentalnością architektury i bezkresnymi krajobrazami, ale gdzieniegdzie koślawe, szare, zupełnie zapomniane. Zobaczymy z bliska świat, który pomimo bliskości Europy, bywa od niej oddalony o mentalne lata świetlne. Przejdziemy się ulicami miast, które nigdy nie zasypiają, gdzie swoje butiki mają najsłynniejsi projektanci i gdzie można pójść do fryzjera albo na fitness nawet o trzeciej w nocy, aby zaraz potem trafić na głubinkę, czyli prowincję, gdzie ludzie żyją w komunałkach albo drewnianych chałupach bez łazienek, wody, ogrzewania, nie wspominając o telewizorze czy internecie. Poznamy zadziwiające lokalne obyczaje, a przy wspólnym stole posłuchamy niesamowitych opowieści, w których do dziś pobrzmiewa echo lamentu nad upadłym systemem socjalistycznym. To właśnie tu przekonamy się, co naprawdę oznacza pełna absurdów i kontrastów poradziecka rzeczywistość.
|
|
|
|
|
27.04-05.05.2019 | 9 | WYPRZEDANE | 3964 zł* |
|
05.07-13.07.2019 | 9 | 11** | 4174 zł* |
|
19.07-27.07.2019 | 9 | 16 | 4114 zł* |
|
02.08-10.08.2019 | 9 | 8 | 4114 zł* |
|
16.08-24.08.2019 | 9 | 16 | 4124 zł* |
|
30.08-07.09.2019 | 9 | WYPRZEDANE | 4074 zł* |
|
* Cena obejmuje część wpłaty w USD lub EUR i może się nieznacznie różnić od podanej w tabeli. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,70 zł za 1 USD lub 4,20 za 1 EUR.
** wolne miejsce z dokwaterowaniem do drugiej osoby tej samej płci.
W cenie:
Cena nie obejmuje: kosztów pamiątek, wydatków osobistych, ewentualnej dopłaty za pokój jednoosobowy.
Noclegi w hotelach 3-gwiazdkowych, w centrum miasta, w wygodnych, ładnie urządzonych pokojach 2-osobowych z własnymi łazienkami. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od wycieczki i terminu).
W cenie wycieczki są 2 posiłki dziennie: śniadania w hotelach i obfite obiadokolacje w miejscowych restauracjach, serwujących dania kuchni lokalnej (np. gruzińskiej, ormiańskiej, azerbejdżańskiej) i europejskiej. Poznajemy kraj od kuchni, każdego dnia próbując innych regionalnych dań i trunków. Wielką atrakcją jest udział w tradycyjnej gruzińskiej biesiadzie: suprze z udziałem mistrza toastów – Tamady. Codziennie degustujemy najlepsze gruzińskie wina i czaczę (grappę), a chętni będą także mogli nauczyć się przygotowywania tradycyjnych potraw.
Po kraju docelowym, z i na lotnisko oraz na całej trasie wycieczki, podróżujemy komfortowymi minibusami typu Mercedes Sprinter. Wszystkie pojazdy są wyposażone w klimatyzację, radio i Wi-Fi. Pełne bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy.
Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych 16-osobowych grupach z polskojęzycznym przewodnikiem – pasjonatem i specjalistą od danego regionu, który mieszka w nim na stałe i doskonale zna jego kulturę, obyczaje, historię i geografię. Odwiedzamy najciekawsze atrakcje, poznajemy też codzienne życie i kulturę na lokalnych, kolorowych targowiskach i w mniej znanych lokalizacjach, do których turyści zwykle nie docierają.
Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:
Ogólne warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf
TBILISI – GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA – STEPANCMINDA – MCCHETA – GORI – UPLISCICHE – KUTAISI – BATUMI – BORDŻOMI – ACHALCICHE – WARDZIA – TBILISI
DZIEŃ 1. WYLOT
20.00 – spotkanie grupy na Lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie. 20.30 – odprawa paszportowo-bagażowa. 22.40 – wylot do Gruzji (lot trwa ok. 3,5 h).
DZIEŃ 2. TBILISI (dystans: 20 km)
4.05 czasu gruzińskiego – przylot do Tbilisi, powitanie przez pilota Tamada Tour, transport z lotniska do hotelu, odpoczynek, śniadanie. Zwiedzanie zabytków przepięknej stolicy Gruzji: cerkwi Cminda Sameba (XX w.), twierdzy Narikala (VI–VIII w.), cerkwi Anczischati (V–VI w.), Metechi (XIII w.) i Sioni (XI–XII w.) oraz łaźni siarkowych, w tym słynnej łaźni Orbeliani (XIX w.). Wjazd kolejką gondolową pod pomnik Kartlis Deda – Matki Gruzji (XX w.). Zwiedzanie tbiliskiej starówki i zabytków przy alei Rustawelego: pomnika św. Jerzego, byłego gmachu parlamentu, opery w stylu orientalnym, teatru, filharmonii, cerkwi Kaszweti i dawnego pałacu gubernatora Kaukazu. Czas wolny. Obiadokolacja w restauracji z tańcami i muzyką na żywo. Nocleg w hotelu.
DZIEŃ 3. TBILISI-ANANURI-GUDAURI-STEPANCMINDA-TBILISI (dystans: 306 km)
Śniadanie. Wyprawa malowniczą Gruzińską Drogą Wojenną do Stepancmindy (Kazbegi) na spotkanie z wygasłym wulkanem – górą Kazbek (5033 m n.p.m.). Po drodze zwiedzanie twierdzy Ananuri (XVI–XVII w.), położonej nad turkusowymi wodami zbiornika Zhinvali, i wjazd terenówkami do położonego na wysokości 2170 m n.p.m. klasztoru Cminda Sameba (XIV w.), skąd widać ośnieżony szczyt Kazbeku. Powrót do Tbilisi z obiadokolacją na trasie. Nocleg.
DZIEŃ 4. TBILISI-MCCHETA-GORI-UPLISCICHE-KUTAISI (dystans: 230 km)
Po śniadaniu wyjazd do pobliskiej Mcchety, dawnej stolicy Iberii kaukaskiej, której oszałamiające zabytki wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO i Listę Dziedzictwa Zagrożonego UNESCO. Podjazd na najwyższe wzniesienie Mcchety do monastyru Dżwari (VI–VII w.), skąd rozciąga się piękna panorama miasta oraz rzek Mtkwari i Aragwi. Wizyta w katedrze Sweticchoweli (XI w.), zwanej gruzińskim Wawelem oraz słynącej z zabytkowych artefaktów religijnych i wspaniałych fresków. Czas wolny. Zwiedzanie żeńskiego klasztoru Samtawro (IV w.) z grobami władców, którzy w imieniu narodu gruzińskiego przyjęli w 337 r. chrzest. Przejazd do skalnego miasta Uplisciche (V w. p.n.e.), dawnej siedziby władców i ośrodka przedchrześcijańskiego kultu. Wizyta w Gori, słynącym jako miejsce urodzenia Józefa Stalina. Przejazd przez Tunel Suramski do Kutaisi, jednego z najstarszych na świecie zespołów urbanistycznych (XVII–XV w. p.n.e.), z którym wiążą się legendy o Jazonie i Prometeuszu. Obiadokolacja. Czas wolny, dla chętnych spacer do centrum miasta, gdzie warto zobaczyć teatr i fontannę z reprodukcjami rzeźb sprzed 5000 lat. Nocleg.
DZIEŃ 5. KUTAISI-GELATI-JASKINIA PROMETEUSZA-BATUMI (dystans: 179 km)
Śniadanie. Zwiedzanie siedziby parlamentu (od 2012 r.) i katedry Bagrati (VI w., rekonstrukcja w XX w.) w Kutaisi oraz zespołu klasztornego w pobliskim Gelati (XII–XIII w.). Poznawanie trzech cerkwi i budynku Akademii Nauk, w którym studiowali wybitni myśliciele gruzińscy i greccy i gdzie pochowano króla Dawida IV Budowniczego, gruzińskiego Kazimierza Wielkiego. Wyprawa do zjawiskowej Jaskini Prometeusza. Przejazd nad Morze Czarne. Czas wolny i obiadokolacja w restauracji w kurorcie Batumi. Wieczorny koncert przy tańczących fontannach. Nocleg.
DZIEŃ 6. BATUMI-SARPI-GONIO (dystans: 20 km)
Po śniadaniu poranek w urokliwym ogrodzie botanicznym (XIX w.) w Batumi. Spacer nadmorskim bulwarem do portu i Wieży Alfabetu – imponującej rzeźby przedstawiającej gruziński alfabet. Przerwa kawowa, czas wolny. Wyjazd do Sarpi, najdalej wysuniętego na zachód punktu Gruzji, skąd po tureckiej stronie widać meczet z minaretem. Powrót przez Gonio i zwiedzanie twierdzy rzymskiej z II w. p.n.e. (fortecy Gonio, dawniej Apsaros), będącej legendarnym miejscem pochówku apostoła Macieja. Obiadokolacja w Batumi. Nocleg.
DZIEŃ 7. BATUMI-BORDŻOMI-ACHALCICHE (dystans: 326 km)
Śniadanie. Wyjazd do miasta Achalciche, które było siedzibą rosyjskiego garnizonu i miejscem zsyłki polskich żołnierzy po powstaniu styczniowym. Po drodze wizyta w kuracyjnej miejscowości Borjomi. Spacer po pięknym parku zdrojowym (XX w.) i degustacja wyśmienitej, uzdrawiającej wody mineralnej prosto z ujęcia. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w Achalciche.
DZIEŃ 8. ACHALCICHE-WARDZIA-TBILISI (dystans: 327 km)
Po porannym posiłku wyjazd do fenomenu średniowiecznego budownictwa: miasta Wardzia (XII–XIII w.), wydrążonego w skałach do wysokości 1300 m n.p.m. Po drodze zwiedzanie ogromnej, owianej legendą Aleksandra Macedońskiego twierdzy Chertwisi (II–XII w.) i średniowiecznego targu niewolników. Przerwa kawowa i przejazd do Tbilisi. Obiadokolacja w restauracji na trasie. Nocleg w Tbilisi.
DZIEŃ 9. WYLOT
Przygotowanie do powrotu do Polski. Śniadanie w formie suchego prowiantu. 2.30 – wyjazd na lotnisko, 4.50 – wylot do Warszawy, 6.40 czasu polskiego – lądowanie na Okęciu.
Zapisu na wycieczkę można dokonać:
Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:
Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:
Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 3 części: