Jordania 8 dni

Wycieczka objazdowa

od  7999 PLN
cena za osobę / 8 dni

Rezerwuj

Zobacz kultowe atrakcje Jordanii!

Leć w kosmos, nie opuszczając Ziemi! Serio? W Jordanii wszystko jest możliwe! Wskocz do naszego podróżniczego łazika i przemierz iście marsjańskie krajobrazy spektakularnej pustyni Wadi Rum. Zjedz kolację z Beduinami i spędź noc w namiocie pod gwiazdami pustyni. Za oszałamiającym wąwozem As-Sik odkryj skarby Petry: Al-Chazna („Skarbiec Faraona”), Ad-Dajr („Klasztor”), fasadowe pałace, świątynie, grobowce i inne wykute w skałach architektoniczne arcydzieła Nabatejczyków. Śladem Lawrence’a z Arabii wyrusz na podbój pustynnych ksarów, fortec i zamków z labiryntami tajemniczych korytarzy. Wdrap się na biblijną górę Nebo, odnajdź mozaikową mapę z Madaby i starożytne aramejskie zwoje w kosmopolitycznym Ammanie. Sprawdź, dokąd pędziły rydwany w „Pompejach Bliskiego Wschodu” i wskocz w słone fale Morza Martwego, nad którym czeka cię nieziemski relaks!

W cenie

Jeep tour po pustyni Wadi Rum

Jeep tour po pustyni Wadi Rum

Hiking w Parku Archeologicznym Petra

Hiking w Parku Archeologicznym Petra

Tradycyjna beduińska kolacja na pustyni Wadi Rum

Tradycyjna beduińska kolacja na pustyni Wadi Rum

1 nocleg w luksusowych namiotach na pustyni Wadi Rum

1 nocleg w luksusowych namiotach na pustyni Wadi Rum

Plażowanie nad Morzem Martwym

Plażowanie nad Morzem Martwym

Loty Warszawa – Amman – Warszawa

Loty Warszawa – Amman – Warszawa

Transfery lotnisko – hotel – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotel – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Wizyty na orientalnych bazarach

Wizyty na orientalnych bazarach

Opieka doświadczonego pilota-przewodnika

Opieka doświadczonego pilota-przewodnika

Noclegi w hotelach 3* i 4* (pokoje 2-osobowe)

Noclegi w hotelach 3* i 4* (pokoje 2-osobowe)

Zwiedzanie zgodnie z programem

Zwiedzanie zgodnie z programem

Wyżywienie (śniadania, obiadokolacje)

Wyżywienie (śniadania, obiadokolacje)

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Lokalny koloryt i kultura

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Petra

Starożytne ruiny miasta Petra to najsłynniejszy zabytek Jordanii i najlepiej zachowane arcydzieło architektoniczne Nabatejczyków, wpisane na listy UNESCO i Nowych Siedmiu Cudów Świata. Nabatejczycy byli pastersko-kupieckim ludem pochodzenia semickiego lub arabskiego, który osiedlił się na południu Izraela i Jordanii ok. VI w. p.n.e. Największy rozkwit ich cywilizacji przypadł od III w. p.n.e. do I w. n.e. Stolicą potężnego i bogatego Królestwa Nabatejczyków została w II w. p.n.e. osada Raqmu – jej nazwę zmieniono wówczas na Petra (po grecku „Kamień”), aby uhonorować naturalne piękno eolicznych skał, w których Nabatejczycy wykuli oszałamiający kompleks kunsztownie zdobionych budowli: pałaców, świątyń, teatrów i królewskich grobowców fasadowych, harmonijnie wplecionych w krajobraz przyrodniczy. Do najwspanialszych atrakcji Petry należą kanion As-Sik (jedyna droga do miasta), Al-Chazna („Skarbiec Faraona”), Ad-Dajr („Klasztor”), grobowiec Unayshu, Jaskinia Czaszki, Wielka Świątynia, amfiteatr u stóp góry en-Nejr i mnóstwo innych obiektów, dowodzących niebywałego talentu rzemieślniczego i artystycznego Nabatejczyków.

Wadi Rum

Wadi Rum to największa i najbardziej majestatyczna pustynia Jordanii, zwana „Marsem na Ziemi” i „księżycową doliną”. Jej spektakularny pejzaż tworzą monolityczne góry, wąskie kaniony, wysokie klify, jaskinie, eoliczne skały z czerwonego piaskowca, wydmy i piaszczyste równiny. Kultowymi atrakcjami pustyni są skalne mosty Burdah i Um Frouth, wąwozy Burrah, Khazali i Rakhabat, formacja skalna Siedem Filarów Mądrości, drugi co do wysokości szczyt Jordanii Jebel Rum (1734 m n.p.m.), źródełko Wawrzyńca (wspominane w książce „Siedem filarów mądrości” przez brytyjskiego oficera i archeologa T. E. Lawrence’a) oraz bezcenne znaleziska archeologiczne: ruiny świątyni i skalnych grobowców Nabatejczyków oraz 45 tys. petroglifów i inskrypcji, wykonanych przez ludy z epoki paleolitu, starożytnych Thamudów, Nabatejczyków i Beduinów. Nieziemski labirynt Wadi Rum to pomnik przyrodniczo-kulturowy pod patronatem UNESCO, dom dla rzadkich roślin kserofilnych i zwierząt (wilk szary, lis afgański, kot pustynny, oryks, koziorożec, ok. 120 gatunków ptaków), popularna sceneria filmowa („Lawrence z Arabii”, „Marsjanin”, „Łotr 1. Gwiezdne wojny” i in.), a także cel niezapomnianych wypraw przygodowych, na których szlaku czekają również tradycyjne beduińskie przysmaki i nocleg w namiocie z pięknym widokiem na zachód i wschód słońca oraz miriady gwiazd Drogi Mlecznej.

Morze Martwe

Morze Martwe leży w tektonicznym Rowie Jordanu, na pograniczu Izraela, Palestyny i Jordanii. Jest dużym bezodpływowym jeziorem, zasilanym tylko przez rzekę Jordan. Zmniejszająca się ilość rzecznej wody i jej parowanie powodują wytrącanie się pokładów soli i stałe obniżanie poziomu Morza Martwego – obecnie to najniżej położone miejsce na Ziemi (lustro wody na 433,5 m p.p.m.) i jeden z najbardziej zasolonych zbiorników (±26%). Z powodu wysokiego zasolenia Morze Martwe jest całkowicie pozbawione życia – nie ma tu ryb ani roślinności, co wyjaśnia wiele mówiącą nazwę akwenu. Duża zawartość soli sprawia zarazem, że woda jest gęsta i ma dużą wyporność: wszystko unosi się swobodnie na jej powierzchni i nie tonie. Legendy religijne mówią, że na dnie morza znajdują się ruiny Sodomy i Gomory, zatopionych kananejskich miast, ukaranych przez Boga za niegodziwość. Wzdłuż wybrzeży Morza Czarnego ciągną się liczne kurorty uzdrowiskowe i SPA, gdzie można korzystać z terapeutycznych właściwości morskich minerałów, ciesząc się słońcem, czystym powietrzem i urokami krajobrazu. Morze Martwe otaczają malownicze klify, góry, oazy z wodospadami i źródełkami, pośród których można się natknąć na koziorożce nubijskie, koty pustynne, palmy, papirusy oraz inne gatunki lokalnej fauny i flory.

Amman

Amman, stolica Jordanii, to jedno z najstarszych miast świata, założone ok. VIII tysiąclecia p.n.e. Wymieniane w Starym Testamencie pod nazwą Ammon, było od XIII w. p.n.e. stolicą aramejskiego Królestwa Ammonitów. W starożytności rozwijało się pod wpływami kultury hellenistycznej, od VII w. pod rządami arabskiej dynastii Umajjadów, krzyżowców i egipskich Ajjubidów, następnie Mameluków, Osmanów i Czerkiesów. Ślady wielu cywilizacji i różnych okresów historycznych tworzą pełen sprzeczności krajobraz Ammanu, gdzie przeszłość stale ściera się z nowoczesnością. Za sprawą gęstniejącej, chaotycznej zabudowy i skąpej zieleni miasto doczekało się miana „najbrzydszej stolicy świata”, lecz ma swoje niezaprzeczalne atuty. Amman uchodzi za jedno z bardziej liberalnych miast Bliskiego Wschodu, malowniczo rozciąga się na 19 wzgórzach i kryje mnóstwo skarbów. Do najsłynniejszych atrakcji Ammanu należą zabytkowa cytadela, rzymska świątynia Herkulesa, bizantyjski kościół, pałac i meczet Umajjadów, pałace i domy możnych, kultowe ulice: Mango i Tęczowa z pobliskim sukiem Jara (tradycyjnym bazarem), plac Haszymicki z ruinami teatru rzymskiego, odeonu i nimfeum, a także Muzeum Archeologiczne Jordanii, którego najcenniejszymi artefaktami są posągi Ain Ghazal (jedne z najstarszych rzeźb postaci ludzkiej, sprzed ok. 9 tys. lat) i aramejskie zwoje znad Morza Martwego (II–I w. p.n.e.; niektóre rękopisy uznano za fragmenty Biblii).

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
26.04-03.05.2024 8 14 7999 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
26.04-03.05.2024
8
Wolne miejsca
Cena
14
7999 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

 • bilety lotnicze na trasie Warszawa – Amman – Warszawa,
 • bagaż rejestrowany do 23 kg i podręczny do 8 kg/osoba,
 • transfery lotnisko – hotel – trasa wycieczki (klimatyzowany bus z Wi-Fi i radiem),
 • noclegi w hotelach 3–4* (pokoje 2-os. z łazienkami),
 • 1 nocleg w luksusowym hotelu namiotowym na pustyni Wadi Rum (namioty 2- lub kilkuosobowe z łazienką i dostępem do restauracji),
 • wyżywienie (śniadania, kolacje),
 • tradycyjna beduińska kolacja na pustyni Wadi Rum w restauracji Tawaheen el Hawa / Petra Kitchen,
 • jeep tour po pustyni Wadi Rum (wymagany Jordan Pass),
 • hiking w Parku Archeologicznym Petra (wymagany Jordan Pass),
 • zwiedzanie atrakcji zgodnie z programem (wymagany Jordan Pass),
 • plażowanie nad Morzem Martwym,
 • lokalny koloryt i kultura,
 • kameralna grupa,
 • opieka doświadczonego pilota – przewodnika (z językiem polskim lub angielskim, zależnie od grupy),
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Cena nie obejmuje:

 • indywidualnie wystawianej na nazwisko przepustki Jordan Pass, obejmującej zwolnienie z opłaty za wizę turystyczną do Jordanii oraz wstęp do wszystkich atrakcji wymienionych w programie, w tym do Parku Archeologicznego Petra i na pustynię Wadi Rum (Jordan Pass należy wykupić osobiście na stronie jordanpass.jo, wybierając na podstronie https://www.jordanpass.jo/Contents/Prices.aspx pakiet Jordan Wanderer w cenie 70 JOD = 99 USD; bezpośredni link do formularza zamówienia Jordan Pass – Jordan Wanderer: https://www.jordanpass.jo/buynow.aspx?type=Wanderer; dostępne płatności kartą Visa i MasterCard),
 • usług bagażowych w hotelach i na lotniskach,
 • zakwaterowania w pokoju 1-osobowym (dopłata 150 USD/os. w hotelach 3* i 300 USD/os. w hotelach 4*),
 • lunchy, przekąsek oraz innych posiłków i napojów nieujętych w programie wycieczki,
 • biletowanych atrakcji fakultatywnych,
 • zabiegów SPA (masaże, zabiegi błotne, solankowe i inne) w hotelu Dead Sea Spa nad Morzem Martwym,
 • zwyczajowych napiwków,
 • opcjonalnych opłat za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych obiektach,
 • kosztów pamiątek i wydatków osobistych,
 • usług niewymienionych w programie wycieczki.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

 • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
 • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi w cenie wycieczki obejmują następujące rodzaje zakwaterowania:

 • hotele 3–4* (pokoje 2-os. z łazienkami). Wybrane hotele mogą oferować dostęp do basenu, siłowni, pralni i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze kwaterować w jednym pokoju 2-osobowym, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (dopłata 150 USD/os. w hotelach 3* i 300 USD/os. w hotelach 4*);
 • 1 nocleg w luksusowym hotelu namiotowym na pustyni Wadi Rum (namioty 2- lub kilkuosobowe z łazienką i dostępem do restauracji).

Przykładowe noclegi (w hotelach wskazanych poniżej lub aktualnie dostępnych obiektach o podobnym standardzie):

 1. dzień (Amman) – Sadeen Hotel 4*/Retaj 3*
 2. dzień (Petra) – Petra Venus 3*/Guest House 4*
 3. dzień (Petra) – Petra Venus 3*/Guest House 4*
 4. dzień (Wadi Rum) – Hassan Zawaidah camp: namiot 3* /Aicha Luxury camp: namiot 4*
 5. dzień (Ma’in, Morze Martwe) – Dead Sea Spa 4*
 6. dzień (Amman) – Sadeen Hotel 4*/Retaj 3*
 7. dzień (Amman) – Sadeen Hotel 4*/Retaj 3*
 8. dzień – wylot

Wyżywienie w cenie wycieczki obejmuje śniadania i obiadokolacje z daniami kuchni jordańskiej. Śniadania są serwowane w restauracji hotelowej, pozostałe posiłki jadamy w restauracjach i innych punktach gastronomicznych na trasie wycieczki. Płatne dodatkowo są lunche, przekąski i napoje nieujęte w programie. Wielką kulinarną atrakcją wycieczki będzie tradycyjna beduińska kolacja w restauracji Tawaheen el Hawa / Petra Kitchen, którą zjemy w obozowisku na pustyni Wadi Rum.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na trasie wycieczki – z/na lotniska, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi busami, wyposażonymi w klimatyzację, Wi-Fi, radio i inne udogodnienia. W cenie zawarty jest także jeep tour po pustyni Wadi Rum (4 godz.; uwaga – przypominamy o konieczności wykupienia Jordan Pass, szczegóły w sekcji „Świadczenia” powyżej).

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 70 000 €, w tym koszty ratownictwa 10 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
 • OC – 35 000 €,
 • Bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN,
 • Rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 8-dniowej

AMMAN – MADABA – GÓRA NEBO – AL-KARAK – PETRA – SIQ AL-BARID – PUSTYNIA WADI RUM – MA’IN (MORZE MARTWE) – JÉRASH – AJLOUN – AMMAN – ZAMKI NA PUSTYNI (AL-CHARANA – AMRA – AL-AZRAQ) – AMMAN

DZIEŃ 1. WYLOT – AMMAN

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie. Wylot do Jordanii z rozkładową przesiadką. Przylot do Ammanu. Transfer do hotelu. Kolacja. Nocleg.

DZIEŃ 2. AMMAN – MADABA – GÓRA NEBO – AL-KARAK – PETRA (dystans: 340 km)

Śniadanie. O poranku pojedziemy na obrzeża Ammanu zwiedzić położone w oazie starożytne miasto Madaba. W cerkwi św. Jerzego zobaczymy najsłynniejszy lokalny zabytek – mapę mozaikową z Madaby (VI w.), która przedstawia Bliski Wschód z okresu bizantyjskiego i jest najstarszą kartograficzną prezentacją Ziemi Świętej. Oryginalna mozaikowa mapa liczyła 21×7 m (zachowany fragment ma 16×5 m) i była wykonana z ponad 2 mln tesser! Nie mniej piękne starożytne mozaiki odkryjemy też w kościele Apostołów oraz w Parku Archeologicznym Madaba, gdzie zobaczymy pozostałości budowli z czasów rzymskich, mozaikowe podłogi z okresu bizantyjskiego i inne bogactwa archeologiczne „mozaikowego miasta”. Następnie zdobędziemy górę Nebo z niesamowitym widokiem na Dolinę Jordanu, Morze Martwe i dostrzegalną w pogodne dni Jerozolimę. Zgodnie z tradycją religijną z góry Nebo Mojżesz ujrzał świętą Ziemię Kanaan. Na szczycie zobaczymy symboliczny grób Mojżesza oraz ruiny kościoła (IV w.), zbudowanego przez pierwszych bizantyjskich chrześcijan ku pamięci tego świętego proroka, który wyprowadził Izraelitów z Egiptu do Ziemi Obiecanej. Z Nebo wzdłuż malowniczego brzegu Morza Martwego dotrzemy do Al-Karak, jednego z miast wymienionych na mozaikowej mapie z Madaby. Za starymi murami znajdziemy pięknie odrestaurowane budynki osmańskie z XIX w. i muzeum w dawnej fortecy krzyżowców z 1142 r. – kamiennym zamku z istnym labiryntem pomieszczeń, niekończących się korytarzy i podziemnych przejść, którego znaczna część ucierpiała podczas trzęsienia ziemi w 1293 r. Po zwiedzaniu przejazd do Petry na kolację i nocleg.

DZIEŃ 3. PARK ARCHEOLOGICZNY PETRA (dystans: ok. 20 km)

Po śniadaniu czeka nas największa atrakcja: zwiedzimy Park Archeologiczny Petra, arcydzieło natury i architektury, jeden z Nowych Siedmiu Cudów Świata. Wyruszymy przez oszałamiający wąwóz As-Sik, by na własne oczy zobaczyć wykute w skałach ruiny miasta Nabatejczyków (III w. p.n.e. – I w. n.e.; UNESCO). Na szlaku odkryjemy Al-Chazna („Skarbiec Faraona”), Ad-Dajr („Klasztor”), starożytne amfiteatry, obeliski, grobowce oraz inne słynne zabytki i punkty widokowe, znajdujące się na indywidualnie przez nas wybranych trasach zwiedzania Petry. Wieczorem powrót do miasta na kolację i nocleg.

DZIEŃ 4. PETRA – SIQ AL-BARID – PUSTYNIA WADI RUM (dystans: ok. 175 km)

Śniadanie. Dzień niezapomnianych wrażeń zaczniemy od wizyty w Siq Al-Barid (I w.; UNESCO), starożytnej osadzie zwanej Małą Petrą ze względu na jej podobieństwo architektoniczne do ruin miasta Nabatejczyków w wąwozie As-Sik. Archeolodzy uważają, że położone w skalnym kanionie Siq Al-Barid stanowiło przedmieścia Petry. Ciekawostką wykutej w skalnym kanionie osady są bizantyjskie freski. O najdawniejszym życiu ludzi z tej okolicy wiele mówi też pobliska neolityczna wioska Beidha (7200–6500 r. p.n.e.; UNESCO), jedno z najstarszych zachowanych ludzkich siedlisk. Po spotkaniu z historią ruszymy jeepami na 4-godzinną wyprawę po Wadi Rum (UNESCO) – największej i najbardziej majestatycznej pustyni Jordanii, zwanej „księżycową doliną”. Spektakularny, marsjański pejzaż Wadi Rum tworzą góry, wzniesienia i intrygujące formacje skalne z czerwonego piaskowca oraz piaszczyste równiny z kserofilną roślinnością, wśród których odnajdziemy piękne źródła, prehistoryczne rysunki naskalne, ruiny świątyni Nabatejczyków i starożytnego cmentarza, a przy dozie szczęścia być może natkniemy się na koty pustynne, oryksy i inne gatunki lokalnej fauny. Eskapadę zakończymy w obozowisku na pustyni Wadi Rum, gdzie zjemy tradycyjną beduińską kolację w lokalnej restauracji i zanocujemy w luksusowym hotelu namiotowym z przeszklonymi dachami, podziwiając wspaniały zachód i wschód słońca oraz miriady gwiazd Drogi Mlecznej.

DZIEŃ 5. PUSTYNIA WADI RUM – MA’IN NAD MORZEM MARTWYM (dystans: ok. 335 km)

Po śniadaniu pożegnamy się z pustynią i zmienimy krajobrazy. Wybierzemy się nad Morze Martwe, w istocie duże bezodpływowe jezioro, które jest najniżej położonym miejscem na świecie (433,5 m p.p.m.). Morze Martwe słynie z wysokiego zasolenia (±26%), za którego sprawą wszystko unosi się na powierzchni wody – można tu kąpać się bez ryzyka utonięcia. Czas wolny na plażowanie i wypoczynek. Zatrzymamy się w Dead Sea Spa Hotel, gdzie chętni będą mogli skorzystać z relaksujących masaży, odżywczych zabiegów błotnych i innych przyjemności (usługi hotelowe płatne dodatkowo). Kolacja. Nocleg.

DZIEŃ 6. MA’IN – JÉRASH – AJLOUN – AMMAN (dystans: 180 km)

Po śniadaniu wyjazd do miasta Jérash (Dżarasz), leżącego w sercu gór Gilead. Ze względu na unikalne zabytki z okresu rzymskiego Jérash okrzyknięto „Pompejami Bliskiego Wschodu”. Zobaczymy tu starożytne świątynie, nimfeum, teatry, hipodrom, targi, owalny rynek, kolumnady, wspaniałe bramy miasta, a nawet 600 m drogi z zachowanymi śladami kół rydwanów. Jérash, będące w starożytności częścią Dekapolu (związku miast hellenistycznych w Transjordanii), do dziś słynie z festiwali kulturalnych, które gromadzą międzynarodowych artystów teatru, baletu, opery i innych dziedzin sztuki scenicznej. Z Jérash udamy się wzdłuż sosnowych lasów i sadów oliwkowych do Ajloun (Adżlun). Na wzgórzu Jabal Awf (1250 m n.p.m.) za miastem zwiedzimy zamek Qala’at ar-Rabad, zbudowany w XII w. na polecenie kurdyjskiego sułtana Saladyna. Ze względu na strategiczne położenie i znaczenie geopolityczne zamek ten miał od średniowiecza ogromny wpływ na rozwój północnych obszarów Doliny Jordanu, kontrolował trzy główne drogi dojazdowe do doliny, chronił szlaki handlowe łączące Jordanię z Syrią i był częścią łańcucha fortec, które zabezpieczały przed rozprzestrzenianiem się wojsk krzyżowców. W zamku Qala’at ar-Rabad, odrestaurowanym po zniszczeniach spowodowanych trzęsieniami ziemi, znajduje się obecnie muzeum: zobaczymy tu labirynty kamiennych korytarzy, wieże strażnicze, pokoje i klatki schodowe z ekspozycją broni, monet i ceramiki. Po zwiedzaniu przejazd do Ammanu na kolację i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 7. AMMAN – ZAMKI NA PUSTYNI (AL-CHARANA – AMRA – AL-AZRAQ) – AMMAN (dystans: ok. 240 km)

Śniadanie. O poranku ruszymy na podbój pustynnych zamków Umajjadów, leżących na wschód od Ammanu. Najpierw zobaczymy kasr al-Charana (710 r.), najlepiej zachowany pustynny zamek w Jordanii, jeden z pierwszych przykładów architektury islamskiej w regionie, łączący wpływy syryjskie, sasanidzkie, bizantyjskie i rzymskie. W zamku al-Charana funkcjonował prawdopodobnie karawanseraj (zajazd dla karawan) – na parterze znajdowały się pomieszczenia dla służby, niewolników i zwierząt, na górze były zaś kolejne pokoje i wielka sala z freskami kwiatów i wzorów geometrycznych. Naszym kolejnym celem będzie kasr Amra (VIII w.), wybitny przykład architektury i sztuki Umajjadów. Zamek ten był miejscem wypoczynku kalifa i książąt oraz ich bazą wypadową na polowania, które – praktykowane nazbyt często i nierozważnie – doprowadziły niestety do wyginięcia niektórych bliskowschodnich gatunków ssaków. Ściany kasru Amra pokrywają freski z przedstawieniami kobiet, owoców, scen sportu, polowań i rozmaitych przyjemności, którym oddawali się tu władcy, o czym świadczy też zachowany system termalny w stylu rzymskim, doprowadzający ciepłą wodę do trzech komnat. Ostatnią pustynną atrakcją będzie kasr al-Azraq (IV w., przebudowa z 1237 r.), imponująca bazaltowa forteca, zawdzięczająca strategiczne znaczenie pobliskiej oazie, jedynemu źródłu wody na tym terenie, od którego pochodzi przydomek zamku – Niebieska Twierdza. Kasr al-Azraq odegrał kluczową rolę podczas arabskiej rewolty z 1917–18, o której T. E. Lawrence, brytyjski żołnierz, dyplomata i archeolog, pisał w swojej słynnej książce „Siedem filarów mądrości”. Następnie wrócimy do Ammanu, by po lunchu i krótkim odpoczynku poznać bliżej stolicę Jordanii. Amman to jedno z najstarszych miast świata, które zachowało ślady wielu lokalnych cywilizacji i wpływów z różnych okresów historii. Na jednym z 19 wzgórz, gdzie pierwotnie rozciągał się Amman, zobaczymy zabytkową cytadelę, kolumny rzymskiej świątyni Herkulesa, bizantyjski kościół i pałac Umajjadów z kolekcją rzymskich rzeźb, bramą meczetu i cysterną na wodę. Ze wzgórza ujrzymy też plac Haszymicki w centrum miasta z ruinami starożytnych budowli: teatru rzymskiego, odeonu i nimfeum. Następnie zwiedzimy Muzeum Archeologiczne Jordanii, które prezentuje wspaniałe skarby od czasów prehistorycznych po XV w. – do najcenniejszych artefaktów należą zwoje znad Morza Martwego po aramejsku (II–I w. p.n.e.; niektóre rękopisy uznano za fragmenty Biblii) oraz posągi Ain Ghazal (jedne z najstarszych na świecie rzeźb postaci ludzkiej, sprzed ok. 9 tys. lat). Dzień zakończymy pożegnalną kolacją w jordańskim stylu. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 8. WYLOT

Śniadanie. Transfer na lotnisko w Ammanie i wylot do Warszawy z rozkładową przesiadką.

© 2022 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • datę urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
 • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
 • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
 • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

 • WPŁATA 1. (zaliczka 1500 PLN) – uiszczana w ciągu 3 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki.
 • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

 • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

  Podróżuję samotnie, zgadzam się
  na dokwaterowanie do drugiej osoby

  Zobacz także

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Tamada Tour

  Realizacja: Codenest