Jezioro-Kaindy-Kazachstan

Kazachstan 9 dni

Wycieczka objazdowa

od  8499 PLN
cena za osobę / 9 dni

Rezerwuj

Przemierz bezkresne stepy krainy cudów!

Zobacz kraj różnorodności, oszałamiającej natury i wolnych ludzi. Pośród dzikich stepów poznaj jedno z najmłodszych i najbardziej tajemniczych miast świata. Odkryj sekret wojowniczego Złotego Człowieka i wyjrzyj zza złotych wież, by sprawdzić, co operowa piramida ma wspólnego z kultem słońca. Podążaj ścieżkami bogatej historii, kultury, architektury i folkloru do lokalnych muzeów i wiosek etnograficznych. Poczuj tętno Kazachstanu na tłocznym Zielonym Bazarze i najsłodsze smaki w ałmackiej fabryce czekolady. Przemierzając skalny rezerwat, chwyć za diabelski palec i odszyfruj buddyjskie petroglify, a usłyszysz śpiewające wydmy. Odnajdź marsjański pejzaż w górach Aktau i Katutau oraz imponującą Dolinę Zamków w kanionie Charyn. Wpatruj się w nieprawdopodobnie turkusowe jezioro Kaindy, by dojrzeć las zatopionych świerków i kazachski czar.

W cenie

Ciekawostki etnograficzne, historyczne i przyrodnicze

Ciekawostki etnograficzne, historyczne i przyrodnicze

Przejażdżka kolejką gondolową

Przejażdżka kolejką gondolową

3 posiłki dziennie (śniadania, obiady, kolacje)

3 posiłki dziennie (śniadania, obiady, kolacje)

Transfery szybkim pociągiem nocnym i lokalnymi autobusami

Transfery szybkim pociągiem nocnym i lokalnymi autobusami

Pokaz muzyki regionalnej

Pokaz muzyki regionalnej

Opieka doświadczonego pilota Tamada Tour i lokalnego przewodnika

Opieka doświadczonego pilota Tamada Tour i lokalnego przewodnika

Wejścia biletowane do muzeów i atrakcji

Wejścia biletowane do muzeów i atrakcji

Noclegi w hotelach i pensjonatach (pokoje 2-os. z łazienkami)

Noclegi w hotelach i pensjonatach (pokoje 2-os. z łazienkami)

Autentyczne spotkania z lokalnymi mieszkańcami

Autentyczne spotkania z lokalnymi mieszkańcami

Loty Warszawa – Astana– Warszawa

Loty Warszawa – Astana– Warszawa

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Degustacja lokalnych trunków i dań

Degustacja lokalnych trunków i dań

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Lokalny koloryt i kultura

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Astana-Nur-Sultan-Kazachstan

Astana

Astana – co znaczy dosłownie „stolica” – jest stolicą Kazachstanu od 1997 r. W krótkiej historii miasto zdążyło już kilkukrotnie zmienić nazwę, a cały czas przechodzi szalone metamorfozy urbanistyczne, które wymykają się definicjom i budzą skrajne wrażenia poznawczo-estetyczne. Metropolia rewitalizowana, a w zasadzie budowana od zera na lewym brzegu rzeki Iszym według projektu japońskiego architekta Kisho Kurokawy ma być – zgodnie z intencją byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa – symbolem odrodzenia Kazachów jako narodu ludzi wolnych, żywym przykładem futurystycznej przyszłości, centrum światowego pokoju, stabilności i bezpieczeństwa. Materializacja nieomal surrealistycznych ambicji jednego człowieka przekłada się na osobliwy pejzaż Astany. Na głównym bulwarze Nurzhol napotkamy dwie wielkie puszki piwa – tak miejscowi żartobliwie nazywają złote wieże, a w okolicy znajdziemy inne pełne przepychu nowoczesne budowle, monumentalne pałace i inspirowane kazachską kulturą pomniki, takie jak wieża Bäjterek (uosabia legendę o mitycznym drzewie życia i magicznym ptaku Samruku, a jej budowa w 2002 r. zapoczątkowała nowy etap w życiu kazachskiego społeczeństwa, stając się symbolem Astany, jak i całego kraju), pałac prezydencki Ak Orda, Pałac Pokoju i Pojednania w kształcie piramidy z barwionego szkła, Pałac Kreatywności Szabyt (mieści Kazachski Uniwersytet Artystyczny), Pałac Niepodległości (urząd miasta), centrum handlowe Chan Szatyr w największym na świecie budynku w kształcie namiotu, sferyczne Muzeum Energii Przyszłości Nur Alem – najwyższy na świecie budynek w kształcie kuli (100 m), zbudowany na wystawę Expo 2017, której tematem przewodnim była energia przyszłości, a także największe muzeum w Azji Środkowej – Muzeum Narodowe Republiki Kazachstanu, którego najcenniejszym eksponatem jest Złoty Człowiek (scytyjska zbroja paradna z IV–II w. p.n.e.). Wszystko to kipi splendorem na wschodnią modłę i zaskakuje wizją futurystycznej metropolii, wyrastającą nagle w sercu dzikich stepów Azji Środkowej.

Park-Narodowy-Altynemel-Kazachstan-wydma

Park Narodowy Ałtynemel

Park Narodowy Ałtynemel to pustynno-stepowe, otoczone wulkanicznymi górami i skąpo porośnięte kserofitami kazachskie pustkowie. O tym, że nie jest to głucha dzicz, przekonamy się, gdy w marsjańskim krajobrazie usłyszymy… organy. To nie fatamorgana – to śpiewająca wydma! A właściwie dwie: północna (wys. 120 m) i południowa (150 m), o długości ok. 3 km, leżące między Małym a Wielkim Kalkanem. Wędrując, wydmy wywołują tarcie ziarenek piasku, dzięki czemu wydają melodyjne dźwięki. Trwają one, zależnie od pogody, parę sekund lub minut i są słyszalne z odległości nawet kilku kilometrów! Zanim naukowcy wyjaśnili ich zagadkę, miejscowi od starożytności opowiadali legendy o tym, że tajemnicze melodie to sprawka wyimaginowanych zwierząt, podziemnych rzek, dzwonów spalonych miast albo duchów pustyni. Przesądni byli przekonani, że za śpiewającymi wydmami stoi nikt inny, jak pochowany tu niegdyś Czyngis-chan, wielki wódz Mongołów. Ostatnia opowiastka mogła być poparta empirycznie, ponieważ na terenie parku faktycznie znajdują się tysiącletnie kamienne kurhany, tyle że władców ludu Saka, starożytnego plemienia nomadów. W jednym z kurhanów o nazwie Issyk odkryto słynnego Złotego Człowieka – scytyjską zbroję paradną z ok. 400–200 r. p.n.e., która pozostaje najcenniejszym świadectwem kultury materialnej Kazachów.

Jezioro-Kaindy-Kazachstan

Jezioro Kaindy

Jezioro Kaindy z zatopionym lasem świerkowo-brzozowym to przyrodniczy symbol Kazachstanu. Aby zanurzyć wzrok w oszałamiająco lazurowej tafli, ponad którą wystają wyschnięte pnie drzew, wyblakłe od słońca i zimnej wody oraz porośnięte glonami i wodną roślinnością, wdrapiemy się na 2000 m n.p.m., do Parku Narodowego Kolsai (zaledwie 11 km dalej są słynne jeziora Kolsai). Pływając łodzią po pięknym jeziorze, można uznać, że Kaindy to cudowny zbieg okoliczności. I rzeczywiście – jezioro powstało w 1911 r. za sprawą osuwiska wapiennego po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,7. Spadające wapienne skały zablokowały wąwóz, a ten wypełnił się wodą z górskiej rzeki lodowcowej, która zalała rosnący tam niegdyś wiecznie zielony las. Odtąd malownicza sceneria jeziora przyciąga entuzjastów nurkowania, wędkarzy (w jeziorze występują pstrągi) i spacerowiczów, którzy mogą cieszyć oczy wspaniałym górskim pejzażem wąwozów Kaindy i Saty oraz doliny rzeki Chilik.

Góry Aktau i Kakutau

Góry Aktau i Kakutau, położone w kazachskim Parku Narodowym Ałtynemel, to spektakularny pomnik przyrody. Wyglądają jak z innej planety! Nieziemskie wzgórza Aktau (Białe Góry), na których horyzontalnie przecinają się warstwy niebieskoszarego piaskowca, czerwonej gliny, białego kwarcu, żółto-rdzawego jaspisu i różowego karneolu, tworzą nieomal marsjański labirynt klifów i kanionów. Szacuje się, że ten paleontologiczny unikat, kształtowany przez erozję i wiatr, ma aż 25–30 mln lat. Wśród fantastycznego krajobrazu gór, pokrytych osadami morskimi z dawnego Oceanu Tetydy, natkniemy się na jaskinię chrześcijańskiego pustelnika i oazę, gdzie według legendy żyli śnieżni ludzie. Pobliskie piaskowe wzgórza Kakutau są nieco mniej zjawiskowe, ale można tu zobaczyć jedno z najstarszych drzew w Azji (700 lat) oraz argale, czyli dzikie owce, zwane owcami Marco Polo – na cześć słynnego podróżnika, który opisał je w swojej relacji z wyprawy do Chin.

Almaty-Kazachstan

Ałmaty

Na południu Kazachstanu poczujemy puls dawnej stolicy i kulturalno-naukowego centrum kraju. Razem z Zhambylem, poetą i pieśniarzem folkowym, wsłuchamy się w muzyczne dzieje Ałmatów. Prawdziwej magii miasta kwiatów doświadczymy na Zielonym Bazarze oraz w parku Panfiłowa, gdzie zobaczymy pomnik Chwały, Wieczny Ogień, który upamiętnia żołnierzy walczących o wolność i niepodległość, a także jeden z najpiękniejszych drewnianych budynków świata – sobór Wniebowstąpienia Pańskiego, znany jako katedra Zenkov. Historię zgłębimy pod niebieskimi kopułami monumentalnego Centralnego Muzeum Państwowego, a po niezapomniane wrażenia udamy się na wzgórze Kok Tobe (1130 m n.p.m.). Można tu przejechać się 30-metrowym diabelskim kołem i jedyną w Kazachstanie kolejką górską, zobaczyć najwyższą wieżę telewizyjną świata albo odpocząć obok słynnych Beatlesów – rzeźby autorstwa Eduarda Kazaryana. Kto ma skryte pragnienia, spełni je przy fontannie życzeń, symbolu Ałmatów w kształcie jabłka. Spragnieni kolejnych malowniczych widoków, przejdziemy się romantyczną aleją Kochanków, skąd zobaczymy panoramę miasta i dzikie piękno górującego nad nim Ałatau Zailijskiego.

Jeziora Kolsai

Z wioski Saty ruszymy ku przygodzie spod znaku przyrodniczych eksploracji. Minąwszy soczyście zielone łąki, wijące się wstęgi potoków, skromne wiejskie chałupy i tradycyjne jurty, zanurzymy się w Park Narodowy Kolsai. Szutrową drogą dotrzemy nad trzy krystalicznie czyste wysokogórskie jeziora Kolsai – jeden z piękniejszych akwenów i największą z atrakcji południowego Kazachstanu. Jeziora Kolsai, perła północnego Tienszanu, odznaczają się unikalnym górskim wododziałem, składającym się z trzech naturalnych stref, i niesamowitą różnorodnością roślin i zwierząt. Oddamy się tu przyjemności wypoczynku w otoczeniu nieskalanej natury i ciszy, przerywanej jedynie trelami ptaków i pluskiem wody. Aby odkryć wszystkie trzy turkusowe perły, leżące na 1818, 2252 i 2850 m n.p.m., zaledwie 10 km od kirgiskiej granicy, u podnóży pasma Küngöy Ala-Too, warto przybyć tu na dłuższy pieszy lub konny trekking i wypoczynek pod namiotami.

Kanion Szaryński

Ludzie mówią, że kanion Szaryński w Kazachstanie to mniejszy brat Wielkiego Kanionu Kolorado. Rzeczywiście wygląda bardzo podobnie – na 150 km długości i 300 m głębokości zachwyca marsjańskim pejzażem dna z wulkanicznej lawy, wzdłuż którego ciągną się majestatyczne klify z czerwonego piaskowca, od wieków rzeźbione przez wiatr, piasek i wodę rzeki Szaryn. Przyrodnicza sztuka fascynuje zwłaszcza w Dolinie Zamków oraz mniejszych kanionach Temirlik, Żółtym, Czerwonym i Bestamak, gdzie warto się zabawić w pareidolię i odszukać zaklęte w skałach duchy, czarownice i starożytne zamki. Na szlaku wędrówki przez klifowy labirynt Narodowego Parku Szaryńskiego czekają też prastare jesiony oraz malownicza rzeka Szaryn, która przyciąga wędkarzy, łowiących tu karpiowate „nagie Osmany”, a także miłośników raftingu, kajakarstwa i poszukiwaczy niezapomnianej kazachskiej przygody.

czar-poradziecji

Czar Poradziecji

Odkryjemy miejsca, w które trudno uwierzyć, dopóki nie doświadczy się ich samemu: zachwycające monumentalnością architektury i bezkresnymi krajobrazami, ale gdzieniegdzie koślawe, szare, zupełnie zapomniane. Zobaczymy z bliska świat, który pomimo bliskości Europy, bywa od niej oddalony o mentalne lata świetlne. Przejdziemy się ulicami miast, które nigdy nie zasypiają, gdzie swoje butiki mają najsłynniejsi projektanci i gdzie można pójść do fryzjera albo na fitness nawet o trzeciej w nocy, aby zaraz potem trafić na głubinkę, czyli prowincję, gdzie ludzie żyją w komunałkach albo drewnianych chałupach bez łazienek, wody, ogrzewania, nie wspominając o telewizorze czy internecie. Poznamy zadziwiające lokalne obyczaje, a przy wspólnym stole posłuchamy niesamowitych opowieści, w których do dziś pobrzmiewa echo lamentu nad upadłym systemem socjalistycznym. To właśnie tu przekonamy się, co naprawdę oznacza pełna absurdów i kontrastów poradziecka rzeczywistość.  

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
05.09-13.09.2024 9 12 8499 zł Rezerwuj Book Buch книга
26.09-04.10.2024 9 10 8499 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
05.09-13.09.2024
9
Wolne miejsca
Cena
12
8499 PLN
Rezerwuj
Termin
Liczba dni
26.09-04.10.2024
9
Wolne miejsca
Cena
10
8499 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

  • lot Warszawa – Nur-Sułtan – Warszawa,
  • bagaż rejestrowany 23 kg i bagaż podręczny 8 kg na uczestnika,
  • transfery klimatyzowanym busem z/na lotnisko, do/z hotelu oraz na trasie wycieczki,
  • transfery lokalnymi autobusami do wybranych atrakcji,
  • transfery szybkim pociągiem nocnym Nur-Sułtan – Ałmaty – Nur-Sułtan,
  • noclegi w hotelach 3* i guesthouse’ach (pokoje 2-osobowe z łazienkami),
  • wyżywienie (śniadania, obiady i kolacje z daniami kuchni lokalnej),
  • pokaz muzyki regionalnej,
  • przejażdżka kolejką gondolową ze wzgórza Kok-Tobe,
  • degustacja kazachskich trunków i potraw,
  • bilety wstępu do wszystkich zwiedzanych muzeów i atrakcji,
  • ciekawostki etnograficzne i autentyczne spotkania z lokalnymi mieszkańcami,
  • atrakcje plenerowe, historyczne i kulturowe,
  • opieka doświadczonego pilota Tamada Tour,
  • opieka lokalnego przewodnika,
  • zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów,
  • zwiedzanie w kameralnych grupach,
  • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie obejmuje:

  • usług bagażowych w hotelach i na lotnisku,
  • posiłków oraz napojów bezalkoholowych i alkoholowych nieujętych w programie wycieczki,
  • napiwków lokalnych,
  • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-osobowy w hotelach i pensjonatach do 200 USD/os.),
  • ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych obiektach,
  • kosztów pamiątek i wydatków osobistych,
  • innych usług niewskazanych w programie i świadczeniach.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

  • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
  • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują zakwaterowanie w hotelach 3* (komfortowe pokoje 2-osobowe z własnymi łazienkami), pensjonatach oraz kwaterach prywatnych w wiosce Saty (zadbane pokoje 2-osobowe z łazienkami własnymi lub oddzielnymi). Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od wycieczki i terminu).

Całodzienne wyżywienie obejmuje śniadania, obiady i kolacje, w tym jeden obiad w formie pikniku. Urozmaicone, smaczne i sycące posiłki pozwalają każdego dnia skosztować innych tradycyjnych potraw kuchni kazachskiej.

Informacje praktyczne

Dokumenty

Obywatele krajów Unii Europejskiej mogą w celach turystycznych wjechać do Kazachstanu bez wizy na okres do 30 dni. Do wjazdu wymagany jest paszport, ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki i posiadający przynajmniej 1 wolną stronę na stemple graniczne. Podczas pobytu w Kazachstanie zaleca się nosić paszport zawsze przy sobie (na wycieczkę warto zabrać także kserokopię paszportu).

Obowiązek zgłoszenia wjazdu cudzoziemca na terytorium Kazachstanu do Policji Imigracyjnej pozostaje w przypadku zorganizowanej imprezy turystycznej po stronie Organizatora Wycieczki. W pozostałych przypadkach, tj. wycieczek indywidualnych, zgłoszenia można dokonać osobiście na portalu https://www.vmp.gov.kz lub w oddziale policji migracyjnej (w Nur-Sułtanie lub Ałmatach), a ponadto zgłosić przyjazd cudzoziemca może hotel, który zapewnia mu nocleg, a także obywatel/mieszkaniec Kazachstanu, który zaprasza cudzoziemca do siebie.

W Kazachstanie z dniem 11 stycznia 2020 r. zniesiono obowiązek meldunkowy dla cudzoziemców. Karteczki migracyjne, które wcześniej otrzymywali wszyscy podróżni, są w tej chwili wydawane wyłącznie tym obcokrajowcom, wobec których została podjęta decyzja o wydaleniu/deportacji.

Zdrowie, szczepienia, leki

Przed wyjazdem do Kazachstanu wskazane są szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, gruźlicę, odrę, błonicę, tężec, krztusiec, dur brzuszny, wściekliznę i kleszczowe zapalenie mózgu. Osoby, które wcześniej szczepiły się przeciw tym chorobom, powinny się poddać szczepieniom przypominającym. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem najlepiej udać się do lekarza medycyny podróży, aby skontrolować stan zdrowia i przyjąć zalecane szczepienia.

W kazachskich aptekach można kupić większość podstawowych leków dostępnych bez recepty, również tych zachodnich, jednak niezbędne medykamenty lepiej zabrać ze sobą. Na podróż trzeba się zaopatrzyć w leki osobiste, a także leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwbiegunkowe i na dolegliwości układu pokarmowego. Warto mieć przy sobie również repelenty na komary, akcesoria i opatrunki (np. plastry, pęsetę) oraz środki dezynfekujące (żel, chusteczki).

W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką.

Na teren Kazachstanu nie wolno wwozić leków psychotropowych. Przyjmujący je turyści mogą wwieźć takie substancje wyłącznie na podstawie stosownego zaświadczenia lekarskiego (w języku polskim i angielskim, poświadczonego pieczątką). Wwóz pozostałych leków dostępnych bez recepty (dotyczy to np. niektórych leków przeciwbólowych), jak i na receptę może być ograniczony – również na nie należy mieć w/w zaświadczenie. Leki psychotropowe i inne, w ilości odpowiedniej do leczenia osobistego w czasie trwania wycieczki, muszą się znajdować w oryginalnych opakowaniach. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie wwozu leków zalecamy bezpośredni kontakt z ambasadą Republiki Kazachstanu (e-mail: warsaw@mfa.kz).

Głównym zagrożeniem w Kazachstanie są wszelkiego typu infekcje pokarmowe oraz pasożyty. Z tego powodu oraz na skutek odmiennej flory bakteryjnej na początku pobytu mogą wystąpić dolegliwości żołądkowe. Aby temu zapobiec, zaleca się zachowanie podstawowych zasad higieny (częste mycie rąk), picie wody wiadomego pochodzenia (wskazana woda butelkowana, woda z kranu nadaje się do spożycia po przegotowaniu) oraz mycie warzyw i owoców przed spożyciem. Odradza się też kupowania posiłków na bazarach i w przydrożnych barach.

Lokalna służba zdrowia nie jest na najwyższym poziomie, a warunki panujące w placówkach medycznych nie są najlepsze.

Przepisy celne i prawne

  • Regulacje celne w Kazachstanie nie różnią się od powszechnie przyjętych standardów.
  • Nie ma ograniczeń co do wwozu i wywozu pieniędzy, jednak wwóz kwoty powyżej 10 000 USD należy zadeklarować u celnika.
  • Do Kazachstanu wolno wwieźć do 200 papierosów oraz do 3 l napojów alkoholowych lub wina.
  • Posiadanie i handel narkotykami są karane pozbawieniem wolności.
  • Obowiązuje zakaz fotografowania obiektów wojskowych, przejść granicznych, niektórych obiektów rządowych, lotnisk oraz niektórych większych sklepów i galerii handlowych.

Bezpieczeństwo

Kazachstan to kraj stosunkowo bezpieczny i przyjazny dla turystów. Jednak, jak wszędzie, trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Warto zawsze pilnować swojego dobytku, zwłaszcza na bazarach i w innych zatłoczonych miejscach, gdzie mogą się zdarzać drobne kradzieże. Cenne przedmioty i pieniądze najlepiej zamknąć w hotelowym sejfie (o ile jest dostępny). Należy szczególnie uważać podczas przechodzenia przez ulicę i poruszania się po lokalnych drogach. Stan nawierzchni pozostawia wiele do życzenia, brakuje oznakowania, a kazachscy kierowcy nagminnie łamią przepisy drogowe i bagatelizują pieszych. Ponadto należy bezwzględnie odmawiać przewożenia przez granicę różnego typu przesyłek – jest to jedna z dróg przemytu narkotyków, do której turyści mogą zostać nieświadomie wykorzystani.

Telefony alarmowe: pogotowie ratunkowe – 103, policja – 102, straż pożarna – 101, zintegrowany system ratowniczy – 112. Warto pamiętać, że poza większymi miastami zasięg telefoniczny jest słaby i wezwanie pomocy może być utrudnione lub niemożliwe!

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

Klimat

W Kazachstanie dominuje klimat umiarkowany kontynentalny suchy. Lata są upalne (średnie temperatury powietrza mogą dochodzić do 40°C) a zimy mroźne (termometry mogą wskazywać aż kilkadziesiąt stopni na minusie). Nocami temperatura powietrza spada – dlatego warto zabrać ze sobą zarówno lżejsze, jak i cieplejsze ubrania. Opady w ciągu roku są niewielkie. Kazachstan leży w strefie aktywnej sejsmicznie, stąd dobrze wiedzieć, jak zachować się na wypadek ewentualnego trzęsienia ziemi.

Język

Języki urzędowe w Kazachstanie to kazachski i rosyjski. Język angielski jest słabo znany, ale w podstawowym zakresie stosowany w większych miastach i ważniejszych obiektach turystycznych.

Religia

Kazachstan jest krajem wielowyznaniowym. Dominującymi religiami są islam, prawosławie i katolicyzm. Zwiedzając zabytki sakralne, należy pamiętać o odpowiednim stroju. Przed wejściem do meczetu i cerkwi mężczyźni muszą zasłonić nogi i ramiona, a kobiety dodatkowo włosy (zalecane chusty na głowę i długie spódnice). Do meczetów nie wolno wchodzić w obuwiu. W pozostałych świątyniach warto pamiętać o skromnym, niewyzywającym ubraniu. Warto również wyciszyć telefon i upewnić się co do zgody na fotografowanie i filmowanie.

Waluta i płatności

Walutą Kazachstanu jest tenge kazachskie (KZT). Jedno tenge dzieli się na 100 tiynów (choć monety o nominale niższym niż 1 tenge są obecnie wycofane z obiegu). 100 KZT to około 0,27 USD/0,24 EUR/1,02 PLN.

Na podróż najlepiej zabrać dolary amerykańskie lub euro i wymienić je na walutę lokalną na miejscu (w Kazachstanie nie ma możliwości bezpośredniej wymiany PLN na KZT). Kantory są powszechne w stolicy i większych miastach kraju. Na wyjazd warto zabrać gotówkę, ale można też zaopatrzyć się w kartę płatniczą walutową (w USD), uniwersalną (np. mBank World) lub typu Revolut – bankomaty i możliwość płacenia kartą są dostępne w większych ośrodkach miejskich.

Czas

UTC +6. Różnica czasu między Polską a Kazachstanem wynosi +4h latem i +5h zimą.

Telefonia i Internet

Sieć telefoniczna w Kazachstanie jest raczej dobra, ale poza większymi miastami mogą wystąpić znaczne problemy z zasięgiem. Opłata za minutę połączenia do Polski w roamingu to ok. 4 zł; wysłanie SMS-a kosztuje ok. 2 zł. Bezpłatne Wi-Fi jest dostępne w większości hoteli oraz w niektórych guesthouse’ach i restauracjach. Mapę punktów z dostępem do publicznego internetu można znaleźć na stronie https://wifispc.com/kazakhstan. Chętni mogą się zaopatrzyć w lokalną kartę SIM z pakietem internetowym (należy jednak zawsze pamiętać o nie zawsze dobrym zasięgu).

Elektryczność

Napięcie sieciowe w Kazachstanie wynosi 220 V. Typy gniazdek: C i F (na wtyczki z dwoma okrągłymi bolcami, czyli takie, jak w Polsce i większości krajów Europy).

Lokalna kuchnia

Na kuchnię Kazachstanu składają się wpływy wielu kultur. Ze względu na warunki przyrodnicze kuchnia ludów stepowych Azji Środkowej była zawsze uboga w warzywa, za to bogata w mięso. Również dziś Kazachowie spożywają dużo baraniny, wołowiny i koniny. Jednym z popularniejszych dań mięsnych, serwowanych również podczas ważnych uroczystości rodzinnych, jest beszbarmak – składa się ono z baraniny lub koniny wyłożonych na szerokich plastrach makaronu. Tradycyjnie beszbarmak jada się palcami, bez użycia sztućców. Mięso jest też składnikiem mantów, czyli tradycyjnych kazachskich pierogów. Manty są również dostępne w wersji jarskiej – z farszem z ziemniaków, dyni, cebuli i ostrych przypraw, jednak wśród Kazachów cieszą się mniejszą popularnością. Wartymi spróbowania potrawami są również lagman (lekko pikantna, gęsta, aromatyczna zupa z kluskami, pomidorami, papryką, smażoną baraniną, kolendrą i pietruszką), samsy (drożdżowe bułeczki wypełnione tradycyjnie mięsem, opcjonalnie warzywami) i pilaw (ryż, marchewka, papryka, mięso) – wszystkie podawane w towarzystwie lepioszki, czyli okrągłego chleba. Pomimo obfitości na kazachskich stołach dań mięsnych wegetarianie również znajdą coś dla siebie (problemy z wyżywieniem mogą mieć jednak weganie). Podczas pobytu w Kazachstanie warto posmakować kumysu, czyli napoju alkoholowego ze sfermentowanego mleka klaczy (ma 1–3% alkoholu).

Kultura i obyczaje

  • Kazachstan jest krajem przyjaznym i życzliwym dla turystów. Lokalnej gościnności, która jest podwaliną kultury ludów stepowych Azji, nie wypada jednak nadużywać.
  • W każdej sytuacji warto pamiętać o dobrych manierach: niegrzeczne jest nadmierne emocjonowanie się, nie siadamy na poduszkach, nie komentujemy też tego, co mamy na talerzu, a talerzy nie stawiamy na podłodze.
  • Nie wypada zbyt „nachalnie” podziwiać rzeczy należących do Kazachów – lokalny zwyczaj nakazuje bowiem, by gospodarz oddał dany przedmiot osobie, która się nim zachwyca.
  • Chcąc sfotografować Kazachów, warto najpierw spytać o pozwolenie. Trzeba być przygotowanym na to, że osoba fotografowana poprosi o pieniądze za zdjęcie (dla niektórych to jedyne źródło dochodu, więc warto być wrażliwym na warunki ekonomiczne lokalnej społeczności).
  • W Kazachstanie nie obowiązują restrykcyjne zasady obyczajowe. Warto jednak ubierać się skromnie i niewyzywająco, tak by nie odsłaniać zbyt wiele ciała.
  • W przestrzeni publicznej pary mogą się trzymać za ręce czy cmoknąć w policzek, ale natarczywe całowanie się czy przytulanie bywa niemile widziane, zwłaszcza na muzułmańskim południu kraju. Homoseksualizm jest dozwolony, jednak nie jest tolerowany społecznie.
  • Kazachowie z reguły nie patrzą innym w oczy (zwłaszcza długo i intensywnie), co może zostać odebrane jako postawa agresywna.
  • Przywołując taksówkę na ulicy, należy wyciągnąć rękę i delikatnie opuścić nadgarstek (nie machamy na kierowców). Jeżeli jesteś samotną kobietą, nie wsiadaj do taksówki, w której prócz kierowcy jedzie inny mężczyzna (jeżeli kierowca zatrzyma się po drodze, by zabrać kolejnych pasażerów, zwłaszcza mężczyzn – zapłać za kurs i dla własnego bezpieczeństwa opuść pojazd). Nie płać za kurs, dopóki nie dotrzesz do miejsca docelowego. Bądź stanowczy w kwestii wynegocjowanej ceny za przejazd.
  • Ludność w Kazachstanie ma tendencję to tworzenia tłumów, np. przy wchodzeniu do autobusów. W takich sytuacjach zaleca się lepiej pilnować dobytku i uważać na kieszonkowców.
  • Gość w Kazachstanie zawsze przynosi gospodarzom drobny podarek, np. słodycze, kwiaty. Wizytując Kazachów w ich domu, gość powinien wypić podaną mu herbatę (zakończenie wizyty przed herbatą to wyraz braku szacunku wobec gospodarzy) i zjeść kawałek chleba. Należy być jednak przygotowanym na konieczność spożycia sutego posiłku, często zakrapianego poetyckimi toastami (podobnymi do tych w Gruzji), podczas spotkania, które potrafi trwać nawet kilka godzin. Kazachowie na powitanie podają sobie ręce, Kazaszki – całują się w policzek. Wszyscy okazują szacunek starszym.

Warto wiedzieć

  • Hotele i hostele nie zawsze są wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
  • Grzałki do wody i żelazka – zazwyczaj są dostępne w recepcjach hoteli, na życzenie.
  • Suszarki do włosów, o ile nie znajdują się w pokoju hotelowym, są zwykle dostępne na życzenie w recepcji obiektu.
  • Ręczniki – są dostępne w hotelach.
  • W pokojach hotelowych mogą się znajdować minibary. Dostępne w nich napoje i słodycze są dodatkowo płatne.
  • W pokojach hotelowych na gości czekają zwykle mydło i szampon (małe opakowania, dlatego warto zabrać własne lub kupić na miejscu), niekiedy do dyspozycji są także jednorazowe klapki. W wybranych hotelach mogą być też dostępne (bezpłatnie lub za dodatkową opłatą) szczoteczki i pasty do zębów, gąbki kąpielowe i inne akcesoria.

Do zabrania:

  • ubrania lekkie (na upał), jednak niezbyt obcisłe i skromne, pozwalające zasłonić łokcie i kolana;
  • ubrania cieplejsze: sweter, bluza lub inne ciepłe okrycie, kurtka albo peleryna przeciwdeszczowa, długie spodnie;
  • ubrania pozwalające na wejście do lokalnych świątyń (długie spodnie dla mężczyzn, chusty na głowę i spódnice za kolano dla kobiet);
  • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne;
  • wygodne obuwie do wędrówek, np. sportowe, trekkingowe;
  • lekkie obuwie typu klapki, sandały;
  • podręczny plecak;
  • krem z wysokim filtrem UV;
  • przybory toaletowe;
  • leki i inne preparaty szczegółowo opisane w punkcie „Zdrowie, szczepienia, leki”;
  • naładowany powerbank.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na całej trasie wyprawy – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi, klimatyzowanymi busami, w których pełne bezpieczeństwo zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy. Do wybranych atrakcji wybierzemy się lokalnymi autobusami (Setra, Neoplan, Mercedes), a trasę Nur-Sułtan – Ałmaty – Nur-Sułtan pokonamy szybkim pociągiem nocnym Tulpar Talgo.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 16-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

  • KL (koszty leczenia) – 70 000 €, w tym koszty ratownictwa 10 000 €,
  • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
  • OC – 35 000 €,
  • Bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN,
  • Rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 9-dniowej

NUR-SUŁTAN – AŁMATY – TAMGAŁY TAS – BASSHI – PN AŁTYNEMEL – BASSHI – GÓRY AKTAU I KAKUTAU – BASSHI – KANION SZARYŃSKI – SATY – JEZIORA KOLSAI – SATY – JEZIORO KAINDY – SATY – AŁMATY – NUR-SUŁTAN

DZIEŃ 1.

Zbiórka grupy na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie, o godz. 20.30 spotkanie z przedstawicielem biura Tamada Tour w hali odlotów, strefa D, przy stanowiskach odprawy PLL LOT. Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot do Kazachstanu o godz. 23.00. Lot trwa ok. 4 godz. 45 min.

DZIEŃ 2.

O godz. 7.45 przylot do Nur-Sułtan (Astany). Formalności lotniskowe. Spotkanie na lotnisku z pilotem Tamada Tour. O 8.45 śniadanie i wycieczka po mieście – jednym z najmłodszych na świecie, które jest stolicą Kazachstanu od 1997 r. O 13.00 obiad w lokalnej restauracji. O 14.00 transfer do hotelu i zameldowanie. Czas wolny. O 19.00 kolacja w lokalnej restauracji. Powrót na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 3.

Po śniadaniu w hotelu wymeldowanie. O 10.00 krótka wycieczka po kultowych miejscach tajemniczego Nur-Sułtanu. Zapoznamy się z historią miasta i etapami jego rozwoju, a zagłębiwszy się w atmosferę Międzynarodowej Wystawy Expo 2017 „Energia Przyszłości”, poznamy też jego perspektywy na przyszłość. O 13.00 obiad w restauracji. O 14.30 etnograficzna wycieczka z degustacją posiłków lokalnej kuchni. Odwiedzimy Berika Alibaya, słynnego kazachskiego zergera – rzemieślnika i kolekcjonera. Zobaczymy starożytne artefakty kultury kazachskiej i tradycyjne instrumenty muzyczne, skosztujemy narodowych potraw i specjałów, posłuchamy kazachskiej muzyki oraz poczujemy ducha nomadów, ich serdeczność i gościnność. O 17.00 wczesna kolacja i transfer na dworzec kolejowy. O 19.14 nocny przejazd szybką koleją do Ałmatów (dystans 1200 km).

DZIEŃ 4.

O 8.48 przyjazd do Ałmatów, dawnej stolicy Kazachstanu, a do dziś naukowo-kulturalnego centrum kraju. O 9.00 spotkanie na dworcu kolejowym z przewodnikiem, który oprowadzi nas po głównych atrakcjach miasta, w tym pięknym parku Panfiłowa, i przybliży jego historię. O 12.30 transfer do hotelu i zameldowanie. O 13.00 obiad w lokalnej restauracji. O 14.00 udamy się na dalsze zwiedzanie miasta, na wzgórze Kok-Tobe, gdzie dotrzemy malowniczą, górską drogą. Przejażdżka kolejką gondolową ze szczytu wzgórza do centrum Ałmatów. O 18.00 kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 5.

Po wczesnym śniadaniu (7.00) wymeldowanie z hotelu. O 8.00 wyjazd w kierunku największego w Kazachstanie Parku Narodowego Ałtynemel. Po drodze, ok. 10.00, przyjazd do Tamgały Tas nad rzeką Ili (165 km od Ałmatów), gdzie zobaczymy unikalne rysunki naskalne, przedstawiające Buddę i modlitewne teksty po tybetańsku, kałmucku i w innych językach. Ok. 13.00 przyjazd do wioski Basshi (300 km od Ałmatów), zameldowanie i obiad w pensjonacie. Następnie przejazd do Parku Narodowego Ałtynemel (40 km off-roadu lokalnymi autobusami, przyjazd o 15.00), gdzie zobaczymy owiane legendami śpiewające wydmy i wspaniały zachód Słońca. Powrót do pensjonatu w Basshi, kolacja o 19.00, nocleg.

DZIEŃ 6.

Śniadanie o 8.00 w pensjonacie. O 9.00 wyjazd na zwiedzanie unikatowych gór Aktau i Kakutau (80 km off-roadu lokalnymi autobusami). O 13.00 obiad w formie pikniku (pudełka z posiłkami) i dalszy spacer po niezwykłych górach. O 17.00 powrót do pensjonatu w Basshi, kolacja o 19.00, nocleg.

DZIEŃ 7.

Po wczesnym śniadaniu (7.00) wymeldowanie z pensjonatu i wyjazd na zwiedzanie oszałamiającego marsjańskimi krajobrazami kanionu Szaryńskiego (dystans 300 km, przyjazd o 10.00). O 13.00 przejazd do wioski Saty, skąd o 14.30 wyruszymy nad jeziora Kolsai – perłę północnego Tien-Szanu. Czas wolny na relaks. Powrót do Saty, zameldowanie w pensjonacie, kolacja o 18.00, nocleg.

DZIEŃ 8.

Po wczesnym śniadaniu (7.00) w pensjonacie wyjazd nad jezioro Kaindy z zatopionymi świerkami (11 km off-roadu lokalnymi autobusami, przyjazd o 9.30). Relaks nad jeziorem. Następnie powrót do pensjonatu w Saty, obiad o 12.30, wymeldowanie. O 13.30 przejazd do Ałmatów (dystans 300 km), gdzie dotrzemy o 17.00 i zjemy wczesną kolację. Następie nocny przejazd szybką koleją do Astany (dystans 1200 km, pociąg wyjeżdża z Ałmatów o 18.52 i dojeżdża do Astany o 8.40 następnego ranka).

DZIEŃ 9.

O godz. 8.00 przejazd na dworzec kolejowy w Nur-Sułtan. Spotkanie na dworcu. O 9.20 śniadanie. O 11.00 transfer na lotnisko. O 13.00 wylot do Warszawy.

© 2020 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

  • imię i nazwisko,
  • pełen adres,
  • datę urodzenia,
  • nr telefonu,
  • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

  • Umowa udziału w wycieczce,
  • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
  • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
  • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
  • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
  • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
  • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
  • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

  • WPŁATA 1. (zaliczka 2000 PLN) – uiszczana w ciągu 3 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki.
  • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

  • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

    Podróżuję samotnie, zgadzam się
    na dokwaterowanie do drugiej osoby

    Zobacz także

    Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

    Realizacja: Codenest