Kazachstan – Kirgistan 13 dni

Wycieczka objazdowa

od  14399 PLN
cena za osobę / 13 dni

Rezerwuj

Odkryj cuda przyrody Azji Środkowej!

Kazachstan i Kirgistan, dwie perły Azji Środkowej, słyną z oszałamiającej natury. W Kazachstanie zobacz kultowy kanion Szaryński, olśniewające urokiem jeziora Kolsai, jezioro Kaindy z zatopionym lasem świerków, góry Aktau i Kakutau oraz śpiewające wydmy w rezerwacie Ałtynemel. W Kirgistanie odkryj owiany legendami wąwóz Jeti Oguz i bajeczny kanion Skazka, wykąp się w gorących źródłach Ałtyn Arashan, rusz na konną wyprawę przez dolinę Chon-Kemin, a nad brzegiem jeziora Issyk-kul zjedz obiad z lokalną rodziną, obejrzyj spektakularny pokaz polowania z orłami i poznaj sekrety życia w jurcie, tradycyjnym domu koczowników. Z off-roadowych szlaków skręć do Astany, Ałmatów, Karakołu, Biszkeku i poczuj orientalną atmosferę wschodnich miast. Eksploruj gwarne bazary, piękne zabytki i futurystyczną architekturę, wplecione w pejzaż majestatycznych stepów i gór.

W cenie

Warsztaty rękodzielnicze

Warsztaty rękodzielnicze

Opieka pilota-przewodnika Tamada Tour (PL) i lokalnego przewodnika (EN)

Opieka pilota-przewodnika Tamada Tour (PL) i lokalnego przewodnika (EN)

Wyprawy off-roadowe poza szlakiem

Wyprawy off-roadowe poza szlakiem

Relaks w gorących źródłach

Relaks w gorących źródłach

Pokaz jurtowy

Pokaz jurtowy

Wejścia biletowane do atrakcji i rezerwatów przyrody

Wejścia biletowane do atrakcji i rezerwatów przyrody

Wyżywienie (śniadania, obiady/lunche, kolacje)

Wyżywienie (śniadania, obiady/lunche, kolacje)

Transfery szybkim pociągiem nocnym

Transfery szybkim pociągiem nocnym

Pokazy kultury i tradycji

Pokazy kultury i tradycji

Pokaz polowania z orłem

Pokaz polowania z orłem

Noclegi w hotelach i pensjonatach (pokoje 2-os.)

Noclegi w hotelach i pensjonatach (pokoje 2-os.)

Loty Warszawa – Astana– Warszawa

Loty Warszawa – Astana– Warszawa

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Warsztaty kulinarne

Warsztaty kulinarne

Wizyty na lokalnych bazarach

Wizyty na lokalnych bazarach

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Jezioro-Kaindy-Kazachstan

Jezioro Kaindy

Jezioro Kaindy z zatopionym lasem świerkowo-brzozowym to przyrodniczy symbol Kazachstanu. Aby zanurzyć wzrok w oszałamiająco lazurowej tafli, ponad którą wystają wyschnięte pnie drzew, wyblakłe od słońca i zimnej wody oraz porośnięte glonami i wodną roślinnością, wdrapiemy się na 2000 m n.p.m., do Parku Narodowego Kolsai (zaledwie 11 km dalej są słynne jeziora Kolsai). Pływając łodzią po pięknym jeziorze, można uznać, że Kaindy to cudowny zbieg okoliczności. I rzeczywiście – jezioro powstało w 1911 r. za sprawą osuwiska wapiennego po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,7. Spadające wapienne skały zablokowały wąwóz, a ten wypełnił się wodą z górskiej rzeki lodowcowej, która zalała rosnący tam niegdyś wiecznie zielony las. Odtąd malownicza sceneria jeziora przyciąga entuzjastów nurkowania, wędkarzy (w jeziorze występują pstrągi) i spacerowiczów, którzy mogą cieszyć oczy wspaniałym górskim pejzażem wąwozów Kaindy i Saty oraz doliny rzeki Chilik.

Kanion Szaryński

Ludzie mówią, że kanion Szaryński w Kazachstanie to mniejszy brat Wielkiego Kanionu Kolorado. Rzeczywiście wygląda bardzo podobnie – na 150 km długości i 300 m głębokości zachwyca marsjańskim pejzażem dna z wulkanicznej lawy, wzdłuż którego ciągną się majestatyczne klify z czerwonego piaskowca, od wieków rzeźbione przez wiatr, piasek i wodę rzeki Szaryn. Przyrodnicza sztuka fascynuje zwłaszcza w Dolinie Zamków oraz mniejszych kanionach Temirlik, Żółtym, Czerwonym i Bestamak, gdzie warto się zabawić w pareidolię i odszukać zaklęte w skałach duchy, czarownice i starożytne zamki. Na szlaku wędrówki przez klifowy labirynt Narodowego Parku Szaryńskiego czekają też prastare jesiony oraz malownicza rzeka Szaryn, która przyciąga wędkarzy, łowiących tu karpiowate „nagie Osmany”, a także miłośników raftingu, kajakarstwa i poszukiwaczy niezapomnianej kazachskiej przygody.

jeti-oguz

Wąwóz Jeti Oguz

Na drodze przez malowniczy Kirgistan staniemy oko w oko z Siedmioma Bykami – zupełnie niegroźnymi, za to absolutnie zjawiskowymi skałami z czerwonego piaskowca. Majestatycznie górujące nad wąwozem Jeti Oguz, opowiadają legendę o walczących o te ziemie chanach, z których jeden zwrócił drugiemu porwaną wcześniej żonę… niestety martwą. Dobry chan uknuł wtedy spisek: na huczną ucztę zabił siedem byków, a gdy to zrobił, ugodził w serce żonę konkurenta. Jej krew trysnęła na góry, które przybrały odtąd czerwony kolor, a także wyrzuciły potok wzburzonej wody, która porwała złego chana, ucztujących i byki. W wąwozie, mieniącym się czerwienią fantazyjnie wyżłobionych skał i zielenią bujnej roślinności, doświadczymy wielu emocji, jak również pięknych widoków. Wdrapiemy się po nie na Górę Złamanego Serca – formację skalną, odzwierciedlającą uczucia pięknej, ubogiej dziewczyny, która pogrążyła się w żalu po tym, jak zakochany w niej bez pamięci król zabił jej rodzinę.

Jeziora Kolsai

Z wioski Saty ruszymy ku przygodzie spod znaku przyrodniczych eksploracji. Minąwszy soczyście zielone łąki, wijące się wstęgi potoków, skromne wiejskie chałupy i tradycyjne jurty, zanurzymy się w Park Narodowy Kolsai. Szutrową drogą dotrzemy nad trzy krystalicznie czyste wysokogórskie jeziora Kolsai – jeden z piękniejszych akwenów i największą z atrakcji południowego Kazachstanu. Jeziora Kolsai, perła północnego Tienszanu, odznaczają się unikalnym górskim wododziałem, składającym się z trzech naturalnych stref, i niesamowitą różnorodnością roślin i zwierząt. Oddamy się tu przyjemności wypoczynku w otoczeniu nieskalanej natury i ciszy, przerywanej jedynie trelami ptaków i pluskiem wody. Aby odkryć wszystkie trzy turkusowe perły, leżące na 1818, 2252 i 2850 m n.p.m., zaledwie 10 km od kirgiskiej granicy, u podnóży pasma Küngöy Ala-Too, warto przybyć tu na dłuższy pieszy lub konny trekking i wypoczynek pod namiotami.

Kanion Skazka

Mówią, że w kanionie Bajka na południowym brzegu Issyk-kul nie można dwukrotnie zobaczyć tego samego. Pośród iście marsjańskich czerwonych skał i glinek poszukamy… Wielkiego Muru Chińskiego, hipopotama, węża, grzbietu smoka, magicznych stworów, ruin starożytnych zamków i innych cudów, od wieków kształtowanych przez erozję gleby, deszcze i wiatry. Przekonamy się, że w Kirgistanie siły natury mają kapryśny gust artystyczny i z biegiem czasu rysują w kanionie Skazka całkiem nowe, niepowtarzalne pejzaże. Pokonamy kępki pustynnej roślinności i wdrapiemy się na eoliczne skały, które dosłownie mienią się kolorami tęczy i w okamgnieniu – za sprawą wiatru, deszczu, promieni słonecznych albo chmur – mogą zupełnie zmienić wygląd i kolor. Przemierzymy głębokie wąwozy, otoczone ostrymi grzbietami i stromymi zboczami, by dać się ponieść dziecięcej radości z pareidolicznego odkrywania innego wymiaru Ziemi.

polowanie z orłem mongolia

Polowanie z orłami

Na rozległych stepach Azji Centralnej przeżyjemy to, czego świadkiem był 700 lat temu podróżnik Marco Polo. Spotkamy tu bürkütchü – koczowników, którzy zgłębili tajniki starożytnej sztuki polowania z drapieżnymi ptakami. Poznamy historię symbiozy ludzi z władcami przestworzy i obejrzymy spektakularny pokaz polowania z orłem. Zachwycimy się inteligencją skrzydlatego drapieżcy i jego niesamowitym porozumieniem z myśliwym bürkütchü. Zobaczymy, jak orzeł z gracją kołuje w powietrzu i pikuje prosto na upatrzonego z wysoka lisa, królika albo kojota. Zaniemówimy na widok rozpostartych skrzydeł i mocarnych szponów. Spojrzymy w złote oczy, z których biją pierwotna moc, odwaga i szacunek do człowieka – od co najmniej dwóch tysiącleci otaczającego orły i sokoły wyjątkową czcią oraz przyjaźnią, zrodzoną z konieczności przetrwania w surowym stepie.

Góry Aktau i Kakutau

Góry Aktau i Kakutau, położone w kazachskim Parku Narodowym Ałtynemel, to spektakularny pomnik przyrody. Wyglądają jak z innej planety! Nieziemskie wzgórza Aktau (Białe Góry), na których horyzontalnie przecinają się warstwy niebieskoszarego piaskowca, czerwonej gliny, białego kwarcu, żółto-rdzawego jaspisu i różowego karneolu, tworzą nieomal marsjański labirynt klifów i kanionów. Szacuje się, że ten paleontologiczny unikat, kształtowany przez erozję i wiatr, ma aż 25–30 mln lat. Wśród fantastycznego krajobrazu gór, pokrytych osadami morskimi z dawnego Oceanu Tetydy, natkniemy się na jaskinię chrześcijańskiego pustelnika i oazę, gdzie według legendy żyli śnieżni ludzie. Pobliskie piaskowe wzgórza Kakutau są nieco mniej zjawiskowe, ale można tu zobaczyć jedno z najstarszych drzew w Azji (700 lat) oraz argale, czyli dzikie owce, zwane owcami Marco Polo – na cześć słynnego podróżnika, który opisał je w swojej relacji z wyprawy do Chin.

Park-Narodowy-Altynemel-Kazachstan-wydma

Park Narodowy Ałtynemel

Park Narodowy Ałtynemel to pustynno-stepowe, otoczone wulkanicznymi górami i skąpo porośnięte kserofitami kazachskie pustkowie. O tym, że nie jest to głucha dzicz, przekonamy się, gdy w marsjańskim krajobrazie usłyszymy… organy. To nie fatamorgana – to śpiewająca wydma! A właściwie dwie: północna (wys. 120 m) i południowa (150 m), o długości ok. 3 km, leżące między Małym a Wielkim Kalkanem. Wędrując, wydmy wywołują tarcie ziarenek piasku, dzięki czemu wydają melodyjne dźwięki. Trwają one, zależnie od pogody, parę sekund lub minut i są słyszalne z odległości nawet kilku kilometrów! Zanim naukowcy wyjaśnili ich zagadkę, miejscowi od starożytności opowiadali legendy o tym, że tajemnicze melodie to sprawka wyimaginowanych zwierząt, podziemnych rzek, dzwonów spalonych miast albo duchów pustyni. Przesądni byli przekonani, że za śpiewającymi wydmami stoi nikt inny, jak pochowany tu niegdyś Czyngis-chan, wielki wódz Mongołów. Ostatnia opowiastka mogła być poparta empirycznie, ponieważ na terenie parku faktycznie znajdują się tysiącletnie kamienne kurhany, tyle że władców ludu Saka, starożytnego plemienia nomadów. W jednym z kurhanów o nazwie Issyk odkryto słynnego Złotego Człowieka – scytyjską zbroję paradną z ok. 400–200 r. p.n.e., która pozostaje najcenniejszym świadectwem kultury materialnej Kazachów.

issyk-kul

Jezioro Issyk-kul

Globtroterzy są zgodni: magia Kirgistanu tkwi w naturze i zaklętych w czasie wioseczkach. Odkryjemy je nad niebiańskim jeziorem Issyk-kul, które przez ponad 1500 lat miejscowi – nie bez powodu – uważali za święte. Błękitną perłę Azji Środkowej odnajdziemy na 1608 m n.p.m., w śródgórskiej kotlinie Tienszanu. Według legendy znajdowała się tu kiedyś studnia, której wody zalały królestwo Ossounesa o oślich uszach. Mury dawnej osady, 2500-letni rytualny kocioł z brązu, lusterka, zdobione uprzęże konne, topory, sztylety, monety, biżuteria i inne niesamowite artefakty znalezione przez archeologów na dnie Issyk-kul mogą świadczyć, że w tym micie jest spore ziarnko prawdy! Ciepłe jezioro, jak tłumaczy się nazwę akwenu, największe jezioro Kirgistanu i zarazem drugie co do wielkości jezioro alpejskie świata (182 km długości!) było ongiś także przystankiem dla wiernych (Atlas kataloński z 1375 r. podaje, że znajdował się tu klasztor ormiański, podobno przechowujący relikwie św. Mateusza) oraz dla karawan strudzonych podróżą po Jedwabnym Szlaku. Również dziś Issyk-kul przyciąga pragnących wypocząć nad jednym z największych cudów przyrody. Wzdłuż plaż, kamienistych i tych wysypanych złocistym piaskiem, ciągną się teraz luksusowe resorty wypoczynkowe. Aby zgłębić autentyzm tego niezwykłego zakątka świata i poznać dawną codzienność okolicznych pasterzy nomadów, zajrzymy do jurtowej wioski i przejedziemy się wzdłuż brzegu jeziora, którego unikatowe krajobrazy i ptactwo wodne są pod ochroną UNESCO.

wieża burana kirgistan

Wieża Burana i skansen Balbas

W kraju, którego największą atrakcją jest przyroda, znajdziemy także klasyczne zabytki. Niedaleko Tokmoku zajrzymy do XI-wiecznej Wieży Burana. Dawniej minaret wskazywał podróżnym Balasagun. Miasto, założone przez Sogadyjczyków pod koniec IX w., dziś już nie istnieje, a wieża jest jedną z niewielu pozostałych po nim architektonicznych pamiątek. Chętni będą mogli wspiąć się na jej szczyt. Wewnętrzna wąska i kręta klatka schodowa doprowadzi nas na wysokość 25 m, czyli tyle, ile ma 10-piętrowy blok (niegdyś wieża mierzyła 45 m, ale zniszczyły ją kolejne trzęsienia ziemi). Z góry ceglanej baszty o cylindrycznym kształcie, zdobionej ornamentami zobaczymy widoki, które podziwiali podróżujący Jedwabnym Szlakiem: okoliczne pola i łąki, nad którymi majaczą wierzchołki północnego Tienszanu. Czy schodząc, usłyszymy głos pięknej córki króla, której według legendy nie uchroniło od klątwy śmierci nawet zamknięcie w wieży? Lokalnymi opowieściami spowity jest też pobliski skansen kamiennych wojowników Balbas – rzeźbionych, antropomorficznych steli, wysławiających żołnierzy, którzy zginęli w walce za ojczyznę.

Karakoł

Na wschodnim brzegu jeziora Issyk-kul zobaczymy „Czarne Ramię” – bo tak tłumaczy się nazwę czwartego co do wielkości miasta Kirgistanu, Karakołu. Dowiemy się, z jakiego powodu mianowano je także Przewalskiem, a idąc tym tropem, 12 km dalej trafimy do muzeum imienia wybitnego rosyjskiego podróżnika, badacza, członka Russian Geographic Society i Rosyjskiej Akademii Nauk. Sprawdzimy, dlaczego Nikołaj Przewalski jest na ilustracjach tak podobny do Józefa Stalina, i zanurzymy się w odmętach historii, by odkryć, co ten XIX-wieczny kirgiski (!) bohater narodowy miał wspólnego z… Polską. Usłyszymy o małym dzikim koniu, nazwanym na jego cześć konikiem Przewalskiego, i obejrzymy niezwykłe kolekcje artefaktów zoologicznych i etnograficznych, które odkrywca Azji Środkowej przywiózł z wypraw do Mongolii, Chin czy Tybetu. Gnani podróżniczym wiatrem, natkniemy się też na chiński meczet Dunganów i prawosławną katedrę św. Trójcy, które dodają miastu wyjątkowego kulturowego kolorytu.

Almaty-Kazachstan

Ałmaty

Na południu Kazachstanu poczujemy puls dawnej stolicy i kulturalno-naukowego centrum kraju. Razem z Zhambylem, poetą i pieśniarzem folkowym, wsłuchamy się w muzyczne dzieje Ałmatów. Prawdziwej magii miasta kwiatów doświadczymy na Zielonym Bazarze oraz w parku Panfiłowa, gdzie zobaczymy pomnik Chwały, Wieczny Ogień, który upamiętnia żołnierzy walczących o wolność i niepodległość, a także jeden z najpiękniejszych drewnianych budynków świata – sobór Wniebowstąpienia Pańskiego, znany jako katedra Zenkov. Historię zgłębimy pod niebieskimi kopułami monumentalnego Centralnego Muzeum Państwowego, a po niezapomniane wrażenia udamy się na wzgórze Kok Tobe (1130 m n.p.m.). Można tu przejechać się 30-metrowym diabelskim kołem i jedyną w Kazachstanie kolejką górską, zobaczyć najwyższą wieżę telewizyjną świata albo odpocząć obok słynnych Beatlesów – rzeźby autorstwa Eduarda Kazaryana. Kto ma skryte pragnienia, spełni je przy fontannie życzeń, symbolu Ałmatów w kształcie jabłka. Spragnieni kolejnych malowniczych widoków, przejdziemy się romantyczną aleją Kochanków, skąd zobaczymy panoramę miasta i dzikie piękno górującego nad nim Ałatau Zailijskiego.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
29.05-10.06.2024 13 12 14399 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
29.05-10.06.2024
13
Wolne miejsca
Cena
12
14399 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

  • loty Warszawa – Astana – Warszawa,
  • bagaż rejestrowany 23 kg i bagaż podręczny 8 kg na uczestnika,
  • transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus),
  • transfery lokalnymi pojazdami 4×4 do wybranych atrakcji,
  • transfery szybkim pociągiem nocnym Astana – Ałmaty – Astana (2),
  • noclegi w pensjonatach i hotelach 3-4* (pokoje 2-os. z łazienkami),
  • wyżywienie (śniadania, lunche/obiady, kolacje),
  • woda mineralna (1 l/os./dzień),
  • pikniki na łonie natury,
  • bilety wstępu do zwiedzanych atrakcji i rezerwatów przyrody,
  • warsztaty kulinarne,
  • warsztaty rękodzielnicze,
  • pokaz jurtowy,
  • pokaz polowania z orłami,
  • pokaz folklorystyczny,
  • kąpiel w gorących źródłach (2),
  • przejażdżka kolejką gondolową (1),
  • przejażdżka wozem konnym (1),
  • wyprawy off-roadowe do miejsc poza szlakiem,
  • wizyty na orientalnych bazarach,
  • zwiedzanie w kameralnej grupie,
  • zezwolenie na pobyt w obszarze pogranicza kirgisko-chińskiego,
  • opłaty klimatyczne/ekologiczne,
  • opieka kucharza,
  • opieka lokalnego przewodnika (EN),
  • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour,
  • ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż,
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
  • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Cena nie obejmuje:

  • opłat za wynajem koni na przejażdżki nad jeziorami Kolsai (atrakcja fakultatywna),
  • usług bagażowych w hotelach i na lotnisku,
  • posiłków, przekąsek, napojów bezalkoholowych i alkoholowych nieujętych w programie wycieczki,
  • zwyczajowych napiwków,
  • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-osobowy w pensjonatach ok. 280 USD/os., zgodnie z aktualnymi stawkami w obiektach – szczegóły u Organizatora),
  • ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych obiektach i rezerwatach,
  • kosztów pamiątek i wydatków osobistych,
  • innych usług niewskazanych w programie i świadczeniach.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

  • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
  • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują zakwaterowanie w pensjonatach i hotelach 3–4* (pokoje 2-os. z łazienkami). Wybrane obiekty noclegowe mogą oferować dostęp do baru, pralni i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze kwaterować w jednym pokoju 2-osobowym, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (dopłata ok. 280 USD/os., zgodnie z aktualnymi stawkami – szczegóły u Organizatora).

Wyżywienie w cenie wycieczki obejmuje:

  • śniadania,
  • obiady lub lunche (w wybrane dni w formie pikniku),
  • kolacje.

Śniadania jadamy w restauracjach hoteli/pensjonatów lub w miejscowych kawiarniach, pozostałe posiłki u lokalnych rodzin, w restauracjach i na łonie natury. Urozmaicone, smaczne i sycące dania pozwalają każdego dnia skosztować innych tradycyjnych potraw kuchni kazachskiej i kirgiskiej. Atrakcjami kulinarnymi wycieczki będą posiłki u rodzin, kolacje z pokazami folklorystycznymi i wizyty na orientalnych bazarach z miejscowymi przysmakami.

Informacje praktyczne

Co zabrać?

  • torba podróżna,
  • lekki plecak turystyczny,
  • butelka turystyczna/bidon,
  • buty trekkingowe,
  • klapki,
  • kapelusz/czapka z daszkiem,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • ciepła odzież (czapka, szalik, rękawiczki, kurtka, sweter/bluza),
  • peleryna/kurtka przeciwdeszczowa,
  • ręcznik kąpielowy/plażowy (najlepiej szybkoschnący),
  • aparat, baterie, powerbank, kable do ładowania i in.,
  • krem do opalania SPF 50,
  • zestaw do higieny osobistej,
  • apteczka (sugerujemy zaopatrzyć się w lek na chorobę wysokościową, np. Diamox)
  • inne akcesoria osobiste.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na trasie wycieczki – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi, klimatyzowanymi busami. Cena wycieczki obejmuje ponadto 2 przejazdy nocnym pociągiem Tulpar Talgo na trasie Astana – Ałmaty – Astana (klasa ekonomiczna), a także transfery lokalnymi pojazdami 4×4 do wybranych atrakcji, zgodnie z programem.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 16-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

  • KL (koszty leczenia) – 70 000 €, w tym koszty ratownictwa 10 000 €,
  • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
  • OC – 35 000 €,
  • Bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN,
  • Rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 13-dniowej

ASTANA – AŁMATY – BASSHI – PARK NARODOWY AŁTYNEMEL – BASSHI – GÓRY AKTAU I KAKUTAU – BASSHI – KANION SZARYŃSKI – SATY – JEZIORA KOLSAI – SATY – JEZIORO KAINDY – JYRGALAN – ENILCHEK – DOLINA KAYYNDY – KARAKOŁ – AŁTYN ARASZAN – KARAKOŁ – JETI OGUZ – SKAZKA – KYZYL-TUU – CHON-KEMIN – TOKMOK – BISZKEK – AŁMATY – ASTANA

DZIEŃ 1. WYLOT DO KAZACHSTANU

Wylot z lotniska Chopina w Warszawie do Kazachstanu. Przylot do Astany. Spotkanie z pilotem Tamada Tour. Transfer do hotelu. Nocleg.

DZIEŃ 2. ASTANA – AŁMATY

Śniadanie. City tour po Astanie, najmłodszej stolicy świata, która wymyka się definicjom i nieodmiennie budzi skrajne wrażenia poznawczo-estetyczne. Astana jest stolicą Kazachstanu od 1997 r. i w krótkiej historii zdążyła już kilkukrotnie zmienić nazwę, a cały czas przechodzi niewiarygodne metamorfozy urbanistyczne. Miasto rewitalizowane, a w zasadzie budowane od zera według projektu japońskiego architekta Kisho Kurokawy ma być – zgodnie z wizją byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa – symbolem odrodzenia Kazachów jako narodu ludzi wolnych, żywym przykładem futurystycznej przyszłości, centrum światowego pokoju, stabilności i bezpieczeństwa. Materializacja ambitnych celów i szalonych marzeń jednego człowieka przekłada się na osobliwy pejzaż Astany. Na głównym bulwarze Nurzhol napotkamy dwie wielkie puszki piwa – tak miejscowi żartobliwie nazywają złote wieże, a w okolicy ujrzymy nie mniej ociekające złotem, nowoczesne budowle, monumentalne pałace, inspirowane kazachską historią i kulturą pomniki oraz inne cuda architektury, takie jak wieża Bäjterek (uosabia legendę o mitycznym drzewie życia i magicznym ptaku Samruku), pałac prezydencki Ak Orda, Pałac Pokoju i Pojednania w kształcie piramidy z barwionego szkła, Pałac Kreatywności Szabyt (mieści Kazachski Uniwersytet Artystyczny), Pałac Niepodległości (urząd miasta), centrum handlowe Chan Szatyr w największym na świecie budynku w kształcie namiotu, sferyczne Muzeum Energii Przyszłości Nur Alem – najwyższy na świecie budynek w kształcie kuli (100 m), zbudowany na wystawę Expo 2017, której tematem przewodnim była energia przyszłości, a także największe muzeum w Azji Środkowej – Muzeum Narodowe Republiki Kazachstanu, którego najcenniejszym eksponatem jest Złoty Człowiek (scytyjska zbroja paradna z ok. 400–200 r. p.n.e., odkryta w kurhanie Issyk, niedaleko Parku Narodowego Ałtynemel). Z przerwą na lunch będziemy odkrywać różne oblicza miasta, podzielonego przez rzekę Iszym na część nową (lewy brzeg) i zabytkową (prawy brzeg). Po południu wczesna kolacja, transfer na dworzec kolejowy i przejazd szybkobieżnym nocnym pociągiem do Ałmatów (dystans 1200 km pokonamy w 12,5 godz.; w pociągu Tulpar Talgo jest klimatyzacja, toaleta, dostęp do wody, prądu i wagonu restauracyjnego; nocleg w 4-osobowych przedziałach sypialnych na łóżkach piętrowych).

DZIEŃ 3. AŁMATY – BASSHI – PARK NARODOWY AŁTYNEMEL (WYDMY) – BASSHI

Poranny przyjazd do Ałmatów. Śniadanie w lokalnej kawiarni. Przejazd do wioski Basshi (300 km), zameldowanie i obiad w pensjonacie. Po krótkim odpoczynku pojedziemy odkrywać Park Narodowy Ałtynemel, największy rezerwat przyrody w Kazachstanie, gdzie zobaczymy owiane legendami śpiewające wydmy i wspaniały zachód Słońca. Niesamowite widoki i 40 km off-roadu dostarczą mnóstwa wrażeń. Powrót do pensjonatu w Basshi, kolacja, nocleg.

DZIEŃ 4. BASSHI – PARK NARODOWY AŁTYNEMEL (AKTAU I KAKUTAU) – BASSHI

Śniadanie w pensjonacie. Rankiem ruszymy w unikalne, kolorowe góry Aktau i Kakutau. Piknik (lunch boxy). Dalsza wędrówka po górach, gdzie przy dozie szczęścia zobaczymy argale. Kolejny dzień off-roadowej przygody (80 km) i malownicze pejzaże pozostawią niezapomniane wspomnienia. Powrót do pensjonatu. Kolacja. Nocleg.

DZIEŃ 5. BASSHI – KANION SZARYŃSKI – SATY

Śniadanie i wymeldowanie z pensjonatu. Przejazd do kanionu Szaryńskiego, zwanego mniejszym bratem Wielkiego Kanionu Kolorado. Spektakularny, marsjański pejzaż wąwozu tworzą majestatyczne klify z czerwonego piaskowca, rzeźbione przez wiatr, piasek i wody rzeki Szaryn. Po obiedzie będziemy eksplorować Czarny Kanion i Dolinę Zamków (2 km długości, 200 m głębokości) – słynny fragment kanionu, niemal całkowicie pozbawiony roślinności, za to obfitujący w skały o zagadkowych, pobudzających wyobraźnię kształtach. Czas wolny. Przejazd do wioski Saty. Kolacja i nocleg w pensjonacie.

DZIEŃ 6. SATY – JEZIORA KOLSAI – SATY

Śniadanie w pensjonacie. Przejazd nad jeziora Kolsai – trzy wysokogórskie perły północnego Tien-Szanu, leżące na wysokościach 2250 i 2700 m n.p.m., i uchodzące za jedną z najwspanialszych atrakcji przyrodniczych Kazachstanu. Obiad (piknik na świeżym powietrzu). Po odpoczynku ruszymy nad drugie z jezior Kolsai (wędrówka lub rajd konny; dystans: 12 km; czas: ±2 godz.). Czas wolny na relaks wśród malowniczych krajobrazów natury. Powrót do Saty. Kolacja. Nocleg.

DZIEŃ 7. SATY – JEZIORO KAINDY – KIRGISTAN: JYRGALAN

po śniadaniu wyjazd nad jezioro Kaindy z zatopionymi świerkami (11 km off-roadu). Czas wolny na relaks nad jeziorem. Powrót do pensjonatu w Saty, lunch, wymeldowanie i przejazd w kierunku granicy z Kirgistanem. Kontrola graniczna na przejściu w Karkara. Przejazd do pensjonatu w wiosce Jyrgalan, otulonej malowniczą doliną. Po obiedzie odwiedzimy lokalny warsztat rękodzieła, gdzie nauczymy się robić szyrdaki – filcowe dywany z wełny lokalnych owiec shyrdak i ała-kijiz, których tradycję wyrobu zapoczątkowali kirgiscy koczownicy. Następnie wybierzemy się na warsztaty kulinarne, podczas których przyrządzimy boorsok – tradycyjny kirgiski deser. Ciasto na boorsok kroi się w małe kwadraty i smaży w głębokim oleju, zwyczajowo w zewnętrznej, opalanej drewnem kuchni. Przekąska ta jest w Kirgistanie niezwykle popularna, ofiarowana w geście hojności i gościnności. Po spotkaniu z pyszną tradycją powrót do pensjonatu na kolację i nocleg.

DZIEŃ 8. JYRGALAN – ENILCHEK – DOLINA KAYYNDY – KARAKOŁ

Śniadanie i wymeldowanie z pensjonatu. Tego dnia czeka nas off-roadowa wyprawa poza szlakiem, do miejsc omijanych przez zwykłych turystów, leżących na krańcu kirgiskiego świata. Wyruszymy do doliny Kayyndy przez monumentalne góry, wzdłuż lodowców, potoków i łąk, przetartym asfaltem przechodzącym w pełne wrażeń szutrówki. Po drodze zobaczymy Enilchek, „wieś duchów”, leżącą 2500 m n.p.m., u zbiegu rzek Sary-Jaz i Engilchek. W czasach radzieckich Enilchek było prężnie rozwijającym się miastem przemysłowym. Wraz z zamknięciem kopalni cyny liczba lokalnych rodzin spadła z 5000 do 20 i obecnie mieszka tu zaledwie 145 osób (stan na 2021 r.). Do wjazdu na ten teren potrzebne są specjalne pozwolenia, gdyż nieopodal przebiega granica z Chinami. Po przybyciu do doliny Kayyndy wykąpiemy się w dzikim gorącym źródle. Obiad w formie pikniku na świeżym powietrzu. Po przygodzie przejazd do Karakołu. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg.

DZIEŃ 9. KARAKOŁ – AŁTYN ARASZAN – KARAKOŁ

Po śniadaniu zwiedzimy Karakoł. Wśród najsłynniejszych atrakcji miasteczka odkryjemy muzeum Nikołaja Przewalskiego, wybitnego podróżnika i badacza (w muzeum są wspaniałe kolekcje artefaktów zoologicznych i etnograficznych, które Przewalski przywiózł z wypraw po Azji Środkowej), a także przepiękną, drewnianą cerkiew św. Trójcy oraz unikatowy zabytek: orientalny meczet Dunganów (muzułmańskiej mniejszości etnicznej z chińskiego ludu Huizu), zbudowany z drewna bez użycia gwoździ, w stylu przypominającym architekturę chińskich sąsiadów. Dowiemy się też więcej o mniejszości etnicznej Dunganów, którzy są znani z gościnności, rękodzielniczych talentów i kolorowych strojów. Po obiedzie przesiądziemy się z jeepów do pojazdów powojskowych z napędem 4×4 i ruszymy do kurortu Ałtyn Arashan (2600 m n.p.m.) – Złotego Źródła, słynącego z siarkowych źródeł termalnych, gdzie temperatura wody dochodzi do nawet 50°C! Czas wolny na odpoczynek i relaks w gorących wodach z pięknym widokiem na rwący, górski potok, soczyście zieloną dolinę i ośnieżony szczyt Palatka (5260 m), którego nazwa oznacza „namiot”. Piknik nad rzeką. Popołudniowy powrót do Karakołu. Kolacja w lokalnej restauracji z pokazem folklorystycznym. Nocleg.

DZIEŃ 10. KARAKOŁ – JETI OGUZ – SKAZKA – KYZYL-TUU – CHON-KEMIN

Po śniadaniu czeka nas spotkanie z jednymi z najsłynniejszych skarbów przyrodniczych i kulturowych Kirgistanu. Rankiem pojedziemy eksplorować wąwóz Jeti Oguz (Siedmiu Byków; 2200 m n.p.m.). Zobaczymy zjawiskowe skały z czerwonego piaskowca i posłuchamy miejscowych legend. Następnie odwiedzimy marsjański kanion Skazka, którego krajobraz wiatr wyrzeźbił w bajeczne formacje skalne. Następnie, na południowym brzegu jeziora Issyk-Kul – drugiego co do wielkości jeziora górskiego na świecie, położonego 1607 m n.p.m. – wnikniemy w kirgiskie tradycje. Obejrzymy pokaz tradycyjnego polowania z orłami – spektakularnej, doskonalonej od starożytności sztuki łowieckiej, która zrodziła się z konieczności przetrwania ludzi i ptaków w surowym stepie. W wiosce Kyzyl-Tuu odkryjemy natomiast jurty, tradycyjne kirgiskie domy. Z lokalnym rzemieślnikiem (mistrzem jurty) zgłębimy tajniki koczowniczego życia, poznamy zasady życia w jurcie, wspólnie wzniesiemy namiot, by poczuć się jak prawdziwi nomadzi z przeszłości, a potem zjemy obiad z lokalną rodziną wytwórców jurt. Z widokiem na jezioro Issyk-Kul pojedziemy do doliny Chon-Kemin. Zameldowanie w pensjonacie. Czas wolny. Dla chętnych przejażdżka wozem konnym (1 godz.) lub spacer po wiosce. Kolacja. Nocleg.

DZIEŃ 11. CHON-KEMIN – TOKMOK – BISZKEK – KAZACHSTAN: AŁMATY

Śniadanie. Rankiem udamy się do Tokmok, gdzie zwiedzimy Wieżę Burana (XI w.), pozostałości nieistniejącego już miasta, założonego przez Sogadyjczyków pod koniec IX w. W okolicy zjemy domowy obiad i ruszymy w dalszą drogę do Biszkeku, stolicy Kirgistanu. Podczas popołudniowego zwiedzania miasta zobaczymy plac Ala-too, Biały Dom, budynek parlamentu, pomniki Manasa i Lenina oraz słynny bazar Osz. Późnym popołudniem przejazd przez przejście graniczne z Kazachstanem w Korday. Transfer do hotelu w Ałmatach. Kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg.

DZIEŃ 12. AŁMATY – ASTANA

Wczesne śniadanie i wymeldowanie z hotelu. Tego dnia zwiedzimy z lokalnym przewodnikiem Ałmaty, dawną stolicę Kazachstanu, która pomimo utraty roli politycznej pozostaje naukowym i kulturowym centrum kraju. Wśród atrakcji miasta zobaczymy park Panfiłowa i zlokalizowany na jego terenie sobór Wniebowstąpienia Pańskiego, znany jako katedra Zenkov i będący jednym z najpiękniejszych drewnianych budynków na świecie. Obejrzymy też pomnik Chwały z Wiecznym Ogniem, który upamiętnia żołnierzy walczących o wolność i niepodległość. Następnie malowniczą, górską drogą dotrzemy na wzgórze Kok-Tobe. Znajduje się tu najwyższa wieża telewizyjna świata, park z wesołym miasteczkiem rzeźbami, urokliwymi alejkami i tarasem widokowym, skąd zobaczymy panoramę miasta i dzikie piękno górującego nad nim Ałatau Zailijskiego. Kolejką linową zjedziemy ze wzgórza do centrum Ałmatów, aby udać się na tradycyjny obiad. Następnie odwiedzimy popularny wśród mieszkańców Zielony Bazar, gdzie poczujemy atmosferę prawdziwego wschodniego rynku, jego barw, zapachów i gwarnego tłoku. Chętni mogą tu kupić orientalne słodycze i pamiątki, próbując swoich sił w niełatwej sztuce targowania się. Wczesna kolacja w lokalnej restauracji i przejazd na dworzec kolejowy, skąd nocnym pociągiem pojedziemy do Astany (warunki w pociągu jak poprzednio, przy czym przejazd zajmie 13 godz. 50 min).

DZIEŃ 12. ASTANA – WYLOT

Poranny przyjazd na dworzec kolejowy w Astanie. Śniadanie w lokalnej kawiarni. Transfer na lotnisko i wylot do Warszawy (lot bezpośredni lub z przesiadkami, przylot tego samego lub kolejnego dnia – zależnie od aktualnych połączeń).

© 2023 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

  • imię i nazwisko,
  • pełen adres,
  • datę urodzenia,
  • nr telefonu,
  • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

  • Umowa udziału w wycieczce,
  • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
  • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
  • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
  • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
  • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
  • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
  • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

  • WPŁATA 1. (zaliczka 2000 PLN) – uiszczana w ciągu 3 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki.
  • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

  • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

    Podróżuję samotnie, zgadzam się
    na dokwaterowanie do drugiej osoby

    Zobacz także

    Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

    Realizacja: Codenest