Kazachstan – Turkmenistan 14 dni

Wycieczka objazdowa

od  14999 PLN
cena za osobę / 14 dni

Rezerwuj

Poczuj ducha Azji Środkowej!

Kazachstan i Turkmenistan to kwintesencja Azji Środkowej. Monumentalne miasta, zaklęte w czasie wioski, futurystyczna myśl spleciona z poradzieckim brutalizmem i złotym splendorem – a wszystko to wpisane w dziki pejzaż pustyń i gór. Tego trzeba doświadczyć na własnej skórze! Zapuść się na pustynię Kara-kum i spędź noc w obozowisku przy imponującym kraterze gazowym Darvaza, zwanym Wrotami Piekieł. Zachwyć się marsjańskim pejzażem kanionów Yangykala i Szaryńskiego. Zobacz rogate mogiły w pełnej etnograficznych sekretów wiosce Nokhur. Odnajdź Złotego Człowieka, archeologiczne skarby starożytnego Merv i cywilizacji Oxus. Odpocznij nad Morzem Kaspijskim i jaskiniowym jeziorem, poczuj atmosferę gwarnych bazarów i zapoluj z sokołami. Z pustynnych szlaków skręć do Aszchabadu, Astany, Ałmatów. Eksploruj miejsca podróżniczo oswojone i zupełnie nieznane, wciąż jeszcze niezadeptane i zaskakujące na każdym kroku.

W cenie

Relaks nad Morzem Kaspijskim

Relaks nad Morzem Kaspijskim

Opłaty turystyczne w Turkmenistanie

Opłaty turystyczne w Turkmenistanie

LOI – zaproszenie turystyczne do Turkmenistanu

LOI – zaproszenie turystyczne do Turkmenistanu

1 nocleg w obozowisku i tradycyjna kolacja z grilla przy kraterze Darvaza

1 nocleg w obozowisku i tradycyjna kolacja z grilla przy kraterze Darvaza

Pokaz folklorystyczny tańców i muzyki ludowej

Pokaz folklorystyczny tańców i muzyki ludowej

Pokaz polowania z sokołami

Pokaz polowania z sokołami

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (bus, pociąg, loty lokalne zgodnie z programem)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (bus, pociąg, loty lokalne zgodnie z programem)

Opieka pilota-przewodnika Tamada Tour (PL) i lokalnego przewodnika (EN)

Opieka pilota-przewodnika Tamada Tour (PL) i lokalnego przewodnika (EN)

Wejścia biletowane do atrakcji i rezerwatów przyrody

Wejścia biletowane do atrakcji i rezerwatów przyrody

Wyżywienie (śniadania, obiady/lunche, kolacje)

Wyżywienie (śniadania, obiady/lunche, kolacje)

Noclegi w hotelach 3–4* (pokoje 2-os. z łazienkami)

Noclegi w hotelach 3–4* (pokoje 2-os. z łazienkami)

Loty Warszawa – Astana– Warszawa

Loty Warszawa – Astana– Warszawa

Wizyty na lokalnych bazarach

Wizyty na lokalnych bazarach

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Krater gazowy Darvaza

Darvaza (Derweze) to gigantyczny krater gazowy w sercu pustyni Kara-kum, w którym nieprzerwanie od 1971 r. płonie żywy ogień. Miejsce zwane „Wrotami Piekieł” jest dziełem człowieka, a właściwie wynikiem błędu ludzkiego. W latach 60. XX w. dokonano w tym miejscu odwiertów, aby dostać się do płytko położonych złóż gazu ziemnego. Wskutek gwałtownego obniżenia ciśnienia niestabilne tektonicznie podłoże zapadło się, tworząc krater o głębokości 30 i średnicy 69 m. Aby zapobiec emisji trującego metanu do atmosfery, radzieccy geologowie podpalili krater, sądząc, że gaz szybko się wypali i problem zostanie rozwiązany. Tak się jednak nie stało – a krater z buzującym ogniem stał się wielką atrakcją turystyczną Turkmenistanu. Amatorzy wrażeń mogą spędzić noc w jurtach, ciesząc się tradycyjnym posiłkiem z turkmeńskiego grilla i obserwacją rozgwieżdżonego nieba nad diabelskim lejem. W pobliżu Darvaza można odkryć podobne kratery, dla odmiany wypełnione błękitną wodą lub błotem.

Kanion Szaryński

Ludzie mówią, że kanion Szaryński w Kazachstanie to mniejszy brat Wielkiego Kanionu Kolorado. Rzeczywiście wygląda bardzo podobnie – na 150 km długości i 300 m głębokości zachwyca marsjańskim pejzażem dna z wulkanicznej lawy, wzdłuż którego ciągną się majestatyczne klify z czerwonego piaskowca, od wieków rzeźbione przez wiatr, piasek i wodę rzeki Szaryn. Przyrodnicza sztuka fascynuje zwłaszcza w Dolinie Zamków oraz mniejszych kanionach Temirlik, Żółtym, Czerwonym i Bestamak, gdzie warto się zabawić w pareidolię i odszukać zaklęte w skałach duchy, czarownice i starożytne zamki. Na szlaku wędrówki przez klifowy labirynt Narodowego Parku Szaryńskiego czekają też prastare jesiony oraz malownicza rzeka Szaryn, która przyciąga wędkarzy, łowiących tu karpiowate „nagie Osmany”, a także miłośników raftingu, kajakarstwa i poszukiwaczy niezapomnianej kazachskiej przygody.

polowanie z orłem mongolia

Polowanie z orłami

Na rozległych stepach Azji Centralnej przeżyjemy to, czego świadkiem był 700 lat temu podróżnik Marco Polo. Spotkamy tu bürkütchü – koczowników, którzy zgłębili tajniki starożytnej sztuki polowania z drapieżnymi ptakami. Poznamy historię symbiozy ludzi z władcami przestworzy i obejrzymy spektakularny pokaz polowania z orłem. Zachwycimy się inteligencją skrzydlatego drapieżcy i jego niesamowitym porozumieniem z myśliwym bürkütchü. Zobaczymy, jak orzeł z gracją kołuje w powietrzu i pikuje prosto na upatrzonego z wysoka lisa, królika albo kojota. Zaniemówimy na widok rozpostartych skrzydeł i mocarnych szponów. Spojrzymy w złote oczy, z których biją pierwotna moc, odwaga i szacunek do człowieka – od co najmniej dwóch tysiącleci otaczającego orły i sokoły wyjątkową czcią oraz przyjaźnią, zrodzoną z konieczności przetrwania w surowym stepie.

Morze Kaspijskie

Morze czy jezioro? Morze Kaspijskie faktycznie jest jeziorem – ma jednak wiele wspólnego z morzami! To bezodpływowe słone jezioro reliktowe przed milionami lat tworzyło z Morzem Czarnym i Jeziorem Aralskim jeden akwen, stąd jego gabaryty, położenie w depresji i zasolenie na poziomie od 10 do nawet 300 ‰. Wpływają do niego Wołga i inne rzeki, lecz żadna z niego nie wypływa. Największe jezioro świata ma powierzchnię 371 800 km², jest zatem większe od Polski! Lazurowo-błękitna woda, urokliwe zatoczki z kilometrami dziewiczej linii brzegowej i piękne piaszczysto-żwirowe, a gdzieniegdzie kamieniste plaże nad Morzem Kaspijskim zachęcają do wakacyjnego relaksu, kąpieli i żeglowania. Wielka woda ma także inne zalety: jej ogromnym bogactwem są ropa naftowa i jesiotry, z których ikry powstaje wyborny kawior.

Aszchabad

Aszchabad, stolica Turkmenistanu, leży na południu kraju, tuż przy granicy z Iranem, w otoczeniu bezkresnej pustyni i masywu Köpet Dag. Miasto zostało założone w 1881 r., w miejscu wioski plemiennej Ahal Teke, natomiast sięgając dalej w przeszłość – wyrosło na ruinach starożytnego miasta Konjikala, które na Jedwabnym Szlaku słynęło z produkcji wina, a w XIII w. zostało doszczętnie zniszczone przez Mongołów. Kolejnym ciosem było trzęsienie ziemi z 1948 r. Trwało zaledwie 15 sekund, a pochłonęło życie 110 tys. mieszkańców i obróciło w perzynę większość zabudowy, za jedyną ozdobę miasta pozostawiając pomnik Lenina. Po tym wydarzeniu Aszchabad został odbudowany zgodnie z ideałami radzieckiego modernizmu i osobliwym poczuciem estetyki Saparmyrata Nyýazowa, przywódcy Turkmenistanu w latach 1985–2006. Dziś Aszchabad zwany jest Białym Miastem – znajduje się tu wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa największa na świecie liczba budynków z białego marmuru, białe są nawet krawężniki i samochody, sunące przepastnymi, opustoszałymi, sterylnie czystymi ulicami i placami. Specyficzną dla metropolii Azji Środkowej rozległą przestrzeń miasta uświetniają liczne parki i fontanny. Do atrakcji Aszchabadu należą tradycyjne wschodnie bazary, stanowisko archeologiczne Starej Nysy (UNESCO), Narodowe Muzeum Historii w pałacu z marmuru i ciosanego kamienia, meczet Ertugrul Gazi, Łuk Neutralności (najwyższy obiekt w mieście) oraz pomnik książki Ruhnama – „Księgi Duszy”, świętej księgi Turkmenów, napisanej przez byłego prezydenta Saparmyrata Nyýazowa.

Astana-Nur-Sultan-Kazachstan

Astana

Astana – co znaczy dosłownie „stolica” – jest stolicą Kazachstanu od 1997 r. W krótkiej historii miasto zdążyło już kilkukrotnie zmienić nazwę, a cały czas przechodzi szalone metamorfozy urbanistyczne, które wymykają się definicjom i budzą skrajne wrażenia poznawczo-estetyczne. Metropolia rewitalizowana, a w zasadzie budowana od zera na lewym brzegu rzeki Iszym według projektu japońskiego architekta Kisho Kurokawy ma być – zgodnie z intencją byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa – symbolem odrodzenia Kazachów jako narodu ludzi wolnych, żywym przykładem futurystycznej przyszłości, centrum światowego pokoju, stabilności i bezpieczeństwa. Materializacja nieomal surrealistycznych ambicji jednego człowieka przekłada się na osobliwy pejzaż Astany. Na głównym bulwarze Nurzhol napotkamy dwie wielkie puszki piwa – tak miejscowi żartobliwie nazywają złote wieże, a w okolicy znajdziemy inne pełne przepychu nowoczesne budowle, monumentalne pałace i inspirowane kazachską kulturą pomniki, takie jak wieża Bäjterek (uosabia legendę o mitycznym drzewie życia i magicznym ptaku Samruku, a jej budowa w 2002 r. zapoczątkowała nowy etap w życiu kazachskiego społeczeństwa, stając się symbolem Astany, jak i całego kraju), pałac prezydencki Ak Orda, Pałac Pokoju i Pojednania w kształcie piramidy z barwionego szkła, Pałac Kreatywności Szabyt (mieści Kazachski Uniwersytet Artystyczny), Pałac Niepodległości (urząd miasta), centrum handlowe Chan Szatyr w największym na świecie budynku w kształcie namiotu, sferyczne Muzeum Energii Przyszłości Nur Alem – najwyższy na świecie budynek w kształcie kuli (100 m), zbudowany na wystawę Expo 2017, której tematem przewodnim była energia przyszłości, a także największe muzeum w Azji Środkowej – Muzeum Narodowe Republiki Kazachstanu, którego najcenniejszym eksponatem jest Złoty Człowiek (scytyjska zbroja paradna z IV–II w. p.n.e.). Wszystko to kipi splendorem na wschodnią modłę i zaskakuje wizją futurystycznej metropolii, wyrastającą nagle w sercu dzikich stepów Azji Środkowej.

Almaty-Kazachstan

Ałmaty

Na południu Kazachstanu poczujemy puls dawnej stolicy i kulturalno-naukowego centrum kraju. Razem z Zhambylem, poetą i pieśniarzem folkowym, wsłuchamy się w muzyczne dzieje Ałmatów. Prawdziwej magii miasta kwiatów doświadczymy na Zielonym Bazarze oraz w parku Panfiłowa, gdzie zobaczymy pomnik Chwały, Wieczny Ogień, który upamiętnia żołnierzy walczących o wolność i niepodległość, a także jeden z najpiękniejszych drewnianych budynków świata – sobór Wniebowstąpienia Pańskiego, znany jako katedra Zenkov. Historię zgłębimy pod niebieskimi kopułami monumentalnego Centralnego Muzeum Państwowego, a po niezapomniane wrażenia udamy się na wzgórze Kok Tobe (1130 m n.p.m.). Można tu przejechać się 30-metrowym diabelskim kołem i jedyną w Kazachstanie kolejką górską, zobaczyć najwyższą wieżę telewizyjną świata albo odpocząć obok słynnych Beatlesów – rzeźby autorstwa Eduarda Kazaryana. Kto ma skryte pragnienia, spełni je przy fontannie życzeń, symbolu Ałmatów w kształcie jabłka. Spragnieni kolejnych malowniczych widoków, przejdziemy się romantyczną aleją Kochanków, skąd zobaczymy panoramę miasta i dzikie piękno górującego nad nim Ałatau Zailijskiego.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
04.09-17.09.2024 14 12 14999 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
04.09-17.09.2024
14
Wolne miejsca
Cena
12
14999 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

  • loty Warszawa – Astana – Warszawa,
  • loty Aszchabad – Mary,
  • loty Turkmenbaszy – Aszchabad,
  • bagaż rejestrowany 23 kg i bagaż podręczny 8 kg na uczestnika,
  • transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus),
  • transfery pociągiem Aszchabad – Turkmenbaszy,
  • noclegi w pensjonatach i hotelach 3–4* (pokoje 2-os. z łazienkami),
  • 1 nocleg w jurcie/namiocie i tradycyjna kolacja z grilla przy kraterze Darvaza,
  • wyżywienie (śniadania, lunche/obiady, kolacje),
  • woda mineralna (1 l/os./dzień),
  • bilety wstępu do zwiedzanych atrakcji i rezerwatów przyrody,
  • pokaz polowania z sokołami,
  • pokaz folklorystyczny tańców i muzyki ludowej,
  • relaks nad Morzem Kaspijskim,
  • wizyty na orientalnych bazarach,
  • zwiedzanie w kameralnej grupie,
  • podatki turystyczne w Turkmenistanie,
  • LOI (Letter of Invitation) – zaproszenie turystyczne do Turkmenistanu,
  • opieka pilota-przewodnika Tamada Tour (PL),
  • opieka lokalnego przewodnika (EN),
  • ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż,
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
  • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Cena nie obejmuje:

  • biletów lotniczych na loty Astana – Ałmaty – Astana,
  • biletów lotniczych na loty Ałmaty – Aszchabad – Ałmaty,
  • opłat konsularnych za wizę turystyczną do Turkmenistanu (80–100 USD) i podatek migracyjny (14 USD),
  • usług bagażowych w hotelach i na lotnisku,
  • napojów bezalkoholowych i alkoholowych, posiłków, przekąsek nieujętych w programie wycieczki,
  • zwyczajowych napiwków,
  • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-os. ok. 260 USD, zgodnie z aktualnymi stawkami w obiektach – szczegóły u Organizatora),
  • ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych obiektach i rezerwatach,
  • kosztów pamiątek i wydatków osobistych,
  • innych usług niewskazanych w programie i świadczeniach.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

  • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
  • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują następujące rodzaje zakwaterowania:

  • 1 nocleg w jurcie lub namiotach przy kraterze gazowym Darvaza (jurty/namioty wieloosobowe; koce i śpiwory dostępne na miejscu);
  • hotele 3–4* (pokoje 2-os. z łazienkami). Wybrane obiekty noclegowe mogą oferować dostęp do baru, pralni i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze kwaterować w jednym pokoju 2-osobowym, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (dopłata ok. 260 USD/os., zgodnie z aktualnymi stawkami – szczegóły u Organizatora).

Wyżywienie w cenie wycieczki obejmuje:

  • śniadania,
  • lunche/obiady,
  • kolacje.

Śniadania jadamy w restauracjach hotelowych lub obiektach gastronomicznych na trasie wycieczki, pozostałe posiłki w lokalnych restauracjach. Urozmaicone, smaczne i sycące dania pozwalają każdego dnia skosztować innych tradycyjnych potraw kuchni kazachskiej i turkmeńskiej. Atrakcjami kulinarnymi wycieczki będą wizyty na orientalnych bazarach, kolacja z pokazem folklorystycznym turkmeńskich tańców i muzyki ludowej, a także tradycyjna turkmeńska kolacja z grilla w obozowisku przy kraterze gazowym Darvaza.

Informacje praktyczne

Co zabrać?

  • torba podróżna,
  • lekki plecak turystyczny,
  • butelka turystyczna/bidon,
  • buty trekkingowe,
  • klapki,
  • kapelusz/czapka z daszkiem,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • ciepła odzież (czapka, szalik, rękawiczki, kurtka, sweter/bluza),
  • peleryna/kurtka przeciwdeszczowa,
  • ręcznik kąpielowy/plażowy (najlepiej szybkoschnący),
  • aparat, baterie, powerbank, kable do ładowania i in.,
  • krem do opalania SPF 50,
  • zestaw do higieny osobistej,
  • apteczka (sugerujemy zaopatrzyć się w lek na chorobę wysokościową, np. Diamox)
  • inne akcesoria osobiste.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na trasie wycieczki – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi, klimatyzowanymi busami. Cena wycieczki obejmuje ponadto lokalne przejazdy pociągiem i przeloty samolotami na trasach określonych w programie.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 16-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

  • KL (koszty leczenia) – 70 000 €, w tym koszty ratownictwa 10 000 €,
  • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
  • OC – 35 000 €,
  • Bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN,
  • Rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 14-dniowej

ASTANA – AŁMATY – ASZCHABAD – KRATER DARVAZA – ASZCHABAD – TURKMENBASZY – KANION YANGYKALA – MORZE KASPIJSKIE – ASZCHABAD – MARY – GONUR DEPE – MARY – MERV – ASZCHABAD – GÖKDEPE – JEZIORO KOV ATA – NOKHUR – ASZCHABAD – AŁMATY – KANION SZARYŃSKI – AŁMATY – ASTANA

DZIEŃ 1. WYLOT

Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie. Wieczorny wylot do Kazachstanu.

DZIEŃ 2. Kazachstan: ASTANA – AŁMATY

Poranny przylot do Astany. Kontrola graniczna. Spotkanie z pilotem Tamada Tour. Śniadanie w lokalnej restauracji. Transfer do hotelu. Czas wolny. Lunch. Po odpoczynku i posiłku zwiedzimy Astanę. Stolica Kazachstanu, przebudowana zgodnie z wizją byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, kipi pozłacanym splendorem na wschodnią modłę i wymyka się definicjom. W osobliwym pejzażu miasta zobaczymy bulwar Nurzhol z dwiema złotymi wieżami, wieżę Bäjterek – symbol miasta i kraju, centrum handlowe Chan Szatyr, pałac prezydencki Ak Orda, Pałac Pokoju i Pojednania w kształcie piramidy, meczet Hazrat Sultan i Muzeum Narodowe Republiki Kazachstanu, którego najcenniejszym eksponatem jest Złoty Człowiek (scytyjska zbroja paradna z IV–II w. p.n.e.). Po zwiedzaniu powrót do hotelu, kolacja i czas wolny. O 21.00 transfer na lotnisko w Astanie, o 21.55 bezpośredni lot do Ałmatów (1 h 40 min). Po przylocie transfer do hotelu na nocleg.

DZIEŃ 3. Kazachstan – Turkmenistan: AŁMATY – ASZCHABAD

Po śniadaniu wymeldowanie z hotelu. O 11.30 transfer na lotnisko w Ałmatach, o 13.30 bezpośredni lot (2 h) do Aszchabadu, stolicy Turkmenistanu. Przejazd do hotelu. Powitalna kolacja z pokazem turkmeńskich tańców i muzyki ludowej. Nocleg.

DZIEŃ 4. Turkmenistan: ASZCHABAD – KRATER DARVAZA

Śniadanie. Dzień rozpoczniemy wczesnym rankiem od zwiedzania Aszchabadu. Stolica Turkmenistanu zwana jest Białym Miastem – znajduje się tu największa na świecie liczba budynków z białego marmuru, białe są nawet krawężniki i samochody, sunące przepastnymi, opustoszałymi, sterylnie czystymi ulicami. Podczas wycieczki po Aszchabadzie zobaczymy stanowisko archeologiczne Starej Nysy (UNESCO), Narodowe Muzeum Historii, Łuk Neutralności (najwyższy obiekt w mieście), pomnik książki Ruhnama – „Księgi Duszy”, świętej księgi Turkmenów, napisanej przez byłego prezydenta Saparmyrata Nyýazowa, a także meczet Ertugrul Gazi, park Niepodległości i bazar. Po południu wyprawa do krateru gazowego Darvaza, zwanego Wrotami Piekieł i położonego w sercu pustyni Kara-kum (280 km, 4 h). Po wędrówce przez pustynię rozbijemy obóz nieopodal imponującego, płonącego krateru. Na kolację pod gwiazdami zjemy tradycyjne turkmeńskie dania z grilla. Nocleg w jurtach lub namiotach (śpiwory, koce dostępne na miejscu).

DZIEŃ 5. Turkmenistan: KRATER DARVAZA – ASZCHABAD 

Śniadanie w restauracji w obozowisku. Powrót znad krateru do Aszchabadu. Tego dnia w stolicy Turkmenistanu i okolicach odwiedzimy Muzeum Dywanów Turkmeńskich oraz meczet Türkmenbaşy Ruhy – jeden z największych meczetów w Azji Centralnej i miejsce spoczynku Saparmyrata Nyýazowa, przywódcy Turkmenistanu w latach 1985–2006. Przejazd na stację kolejową. Kolacja. O 19.00 wyjazd pociągiem do Turkmenbaszy. Nocleg w pociągu.

DZIEŃ 6. Turkmenistan: ASZCHABAD – TURKMENBASZY – KANION YANGYKALA – MORZE KASPIJSKIE – ASZCHABAD

Przyjazd na stację kolejową w Turkmenbaszy o 5.30 rano. Śniadanie. Wczesnym rankiem wybierzemy się do kanionu Yangykala, najwspanialszego cudu przyrody Turkmenistanu, którego nazwa oznacza „Twierdza Ognia”. Rzeźbione przez wodę i wiatr strome klify w odcieniach bieli, żółci, ochry, purpury i czerwieni przybierają niesamowite kształty i tworzą bajeczną scenerię. W miejscu tego naturalnego parku rzeźb rozciągało się niegdyś morze. Tym tropem ruszymy następnie na jedną z pięknych plaż Morza Kaspijskiego. Czas na relaks. Transfer na lotnisko i wieczorny lot do Aszchabadu (1 h). Kolacja. Przejazd do hotelu na nocleg.

DZIEŃ 7. Turkmenistan: ASZCHABAD – MARY – GONUR DEPE – MARY

Po śniadaniu transfer na lotnisko i lot do Mary (40 min). Przejazd przez pustynię do kompleksu archeologicznego Gonur Tepe (110 km, 3 h). Na Szarym Wzgórzu odkryjemy ruiny miasta kultury baktryjsko-margiańskiej z wczesnej epoki brązu (2300–1700 r. p.n.e.). Zobaczymy Pałac Miejski, świątynie Ognia i Wody, królewską nekropolię oraz inne ślady monumentalnej architektury i obiektów inżynieryjnych (zbiorników wodnych, kanałów nawadniających), będących dowodem spektakularnej kultury materialnej cywilizacji Oxus. W ruinach odnaleziono także pozostałości powozów, kunsztowne wyroby z brązu, ceramikę i biżuterię z kamieni półszlachetnych oraz unikalne pieczęcie z geometrycznymi znakowaniami, w których badacze dopatrują się pierwocin pisma. Po eksploracjach przejazd do Muzeum Historii Mary, gdzie poszerzymy wiedzę o dziejach, kulturze i przyrodzie regionu. Jednym z najcenniejszych eksponatów muzeum, prócz obrazów, orientalnych miniatur, gobelinów, ceramiki, rzeźb, strojów, dywanów, naczyń, instrumentów muzycznych i starożytnej broni, jest szkatułka zdobiona mozaiką z kości słoniowej z II tysiąclecia p.n.e. Kolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 8. Turkmenistan: MARY – MERV – ASZCHABAD

Śniadanie. Przejazd do starożytnego miasta Merv (40 km, 30 min), które było głównym lokalnie ośrodkiem międzynarodowego handlu i rzemiosła na Jedwabnym Szlaku. Ruiny Antiochii Margiańskiej są objęte patronatem UNESCO, a funkcjonujący tu Państwowy Park Historyczny i Kulturowy „Starożytne Merv” jest pełen skarbów przeszłości. Odkryjemy m.in. Mały i Wielki Kyz Kala, czyli ufortyfikowane pałace zwane köszk, mauzoleum sułtana Sanjara oraz stanowiska archeologiczne Gyaur Kala i Erk Kala z fortecą Kharam-Keshk. Po południu przejazd do Aszchabadu (4 h). Kolacja. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 9. Turkmenistan: ASZCHABAD – GÖKDEPE – JEZIORO KOV ATA – NOKHUR – ASZCHABAD

Śniadanie. Intensywny, pełen wrażeń dzień rozpoczniemy w Aszchabadzie wizytą w stadninie koni achał-tekińskich – wysoce szlachetnej, turkiestańskiej rasy gorącokrwistej o bajecznie lśniącym umaszczeniu, cudownej sylwetce, dużej inteligencji, wytrzymałości i szybkości. Od starożytności były to ulubione wierzchowce lokalnych władców i wojowników. Po tym spotkaniu pogalopujemy za miasto ku kolejnym przygodom. Zobaczymy zabytkowe tkalnie jedwabiu, meczet Saparmurat Hajji w Gökdepe, a u podnóża pasma górskiego Köpet Dag znajdziemy podziemne, jaskiniowe jezioro Kov Ata, leżące na głębokości 55 m. Niecałą godzinę drogi dalej odkryjemy wioskę Nokhur. Leży ona na wysokości 1000–1100 m n.p.m. w surowym, trudno dostępnym terenie między pustynią i stromymi klifami gór Köpet Dag. Spowodowana tym izolacja sprawiła, że Nokhur od wieków zachowuje unikalną kulturę: język (dialekt turkmeńskiego), wierzenia z pogranicza sufizmu, zaratusztrianizmu i animizmu, rzemiosło, architekturę, sztukę zdobniczą, ubiór, tradycyjne obyczaje i styl życia. Chociaż o lokalnych mieszkańcach krążą różne plotki – a oni sami uważają się za potomków żołnierzy Aleksandra Wielkiego – to nie ma wątpliwości, że usilnie bronią się przed postępem i być może właśnie dlatego zaklęte w czasie Nokhur, malowniczo otoczone winoroślami, migdałowcami, granatami, platanami i kaskadami wodospadów, znajduje się na liście 100 najbardziej romantycznych miejsc świata! Osada owiana jest mistycznymi legendami, w którym przewijają się wątki biblijnego Noego i uskrzydlonego ducha Peri z mitologii perskiej. Miejscowym fenomenem jest cmentarz plemienny z nagrobkami dekorowanymi porożem kozłów górskich, które wedle nokhurskiego kultu chronią przed złymi duchami i tworzą symboliczną drogę do raju. Cmentarz w Nokhur to miejsce święte, a mieszkańcy nie życzą sobie tu obcych – rogate mogiły można z szacunkiem podziwiać zza ogrodzenia. Po zwiedzaniu powrót do Aszchabadu. Kolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 10. Turkmenistan – Kazachstan: ASZCHABAD – AŁMATY

Po wczesnym śniadaniu żegnamy się z Turkmenistanem i wracamy do Kazachstanu. Rano transfer na lotnisko, o 8.10 bezpośredni lot do Ałmatów (3 h). Po przylocie przejazd do hotelu i czas na krótki odpoczynek. O 14.00 ruszymy na zwiedzanie Ałmatów, dawnej stolicy Kazachstanu, która pomimo utraty roli politycznej pozostaje naukowym i kulturowym centrum kraju. Wśród atrakcji miasta zobaczymy park Panfiłowa z soborem Wniebowstąpienia Pańskiego, znanym jako katedra Zenkov i będącym jednym z najpiękniejszych drewnianych budynków na świecie. Obejrzymy też pomnik Chwały z Wiecznym Ogniem, który upamiętnia żołnierzy walczących o niepodległość. Następnie malowniczą, górską drogą dotrzemy na wzgórze Kok-Tobe. Znajdują się tu najwyższa wieża telewizyjna świata, park z wesołym miasteczkiem rzeźbami, urokliwymi alejkami i tarasem widokowym, skąd zobaczymy panoramę miasta i dzikie piękno górującego nad nim Ałatau Zailijskiego. Powrót do centrum miasta. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 11. Kazachstan: AŁMATY

Po śniadaniu pojedziemy pod Ałmaty zobaczyć ośrodek narciarski Shymbulak i wąwóz Medeu, znany z najwyżej położonego na świecie lodowiska i tamy, chroniącej miasto przed lawinami błotnymi. W drodze powrotnej do centrum zjemy obiad. Po południu odwiedzimy rezerwat ptaków drapieżnych Sunkar, założony w celu ochrony sokołów, których liczebność alarmująco spadła w latach 80. i 90. wskutek degradacji naturalnych siedlisk i eksportu ptaków do Arabii. W rezerwacie obejrzymy pokaz tradycyjnego polowania z sokołami i orłami, a także przywitamy się z innymi skrzydlatymi przyjaciółmi: sępami, jastrzębiami i uroczymi sowami. Powrót do hotelu. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 12. Kazachstan: AŁMATY – KANION SZARYŃSKI – AŁMATY

Po wczesnym śniadaniu czeka nas spotkanie z jedną z największych atrakcji przyrodniczych Kazachstanu – i to dosłownie, bo pojedziemy (ok. 300 km) do imponującego kanionu Szaryńskiego, zwanego mniejszym bratem Wielkiego Kanionu Kolorado. Spektakularny, marsjański pejzaż wąwozu tworzą majestatyczne klify z czerwonego piaskowca, rzeźbione przez wiatr, piasek i wody rzeki Szaryn. Po obiedzie będziemy eksplorować Czarny Kanion i Dolinę Zamków (2 km długości, 200 m głębokości) – słynny fragment kanionu, niemal całkowicie pozbawiony roślinności, za to obfitujący w skały o zagadkowych, pobudzających wyobraźnię kształtach. Czas wolny. O 16.00 powrót do Ałmatów z obiadokolacją na trasie. Nocleg w hotelu w Ałmatach.

DZIEŃ 13. Kazachstan: AŁMATY – ASTANA

Śniadanie i wymeldowanie z hotelu. Rano odwiedzimy popularny wśród mieszkańców Ałmatów Zielony Bazar, gdzie poczujemy atmosferę prawdziwego wschodniego rynku, jego barw, zapachów i gwarnego tłoku. Chętni mogą tu kupić orientalne słodycze i pamiątki, próbując swoich sił w niełatwej sztuce targowania się. O 13.45 transfer na lotnisko, o 15.40 bezpośredni lot do Astany. O 17.00 przylot, przejazd do hotelu, kolacja i nocleg.

DZIEŃ 14. Kazachstan: ASTANA – WYLOT

Śniadanie i wymeldowanie z hotelu. Przed południem transfer na lotnisko w Astanie i wylot do Warszawy.

© 2023 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

  • imię i nazwisko,
  • pełen adres,
  • datę urodzenia,
  • nr telefonu,
  • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

  • Umowa udziału w wycieczce,
  • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
  • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
  • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
  • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
  • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
  • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
  • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

  • WPŁATA 1. (zaliczka 2000 PLN) – uiszczana w ciągu 3 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki.
  • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

  • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

    Podróżuję samotnie, zgadzam się
    na dokwaterowanie do drugiej osoby

    Zobacz także

    Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

    Realizacja: Codenest