Odkryj skarby Niebiańskich Gór Kirgistanu!
Eureka! Każdy poszukiwacz przygód natrafia w końcu na trop ukrytego skarbu. Wytęż uszy i wsłuchaj się w „Ala-Too” – nieoficjalny hymn Kirgistanu, który wytycza ścieżki do bogactw krainy nomadów. Rozszyfruj przejmujące metafory pieśni, by odnaleźć „oko” oraz „istoty w śniegu i niebie”. Odkryj szafirową perłę Issyk-kul i wyłów z dna największego kirgiskiego jeziora starożytne legendy. Po nocy w jurtowej wiosce stań oko w oko z siedmioma czerwonymi bykami. Odszukaj tajemnicze kopce i przejdź przez mistyczny wąwóz, pachnący jodłowym igliwiem archy i trzepoczący kolorowymi wstążkami, które odpędzają złe duchy. Pod majestatycznymi szczytami Tienszanu znajdź drogę do krystalicznych strumieni i do jailoo. Dotknij gwiazd, które przeglądają się w tafli Ala-kul, i odwiedź niestrudzonego odkrywcę Przewalskiego. Pokonaj piargowe stromizny rdzawego lodowca i wskocz do siarkowego Złotego Źródła. Sprawdź, o czym opowiadają prehistoryczne petroglify i poznaj odwieczny sekret kirgiskiego skarbca.
2-osobowe namioty, karimaty i wyposażenie kuchenne w obozach
4 tragarzy dla 14–16 uczestników wyprawy
Anglojęzyczny przewodnik dla grupy na dni 1. i 10.
Bilet wstępu do Parku Narodowego Karakoł i Ała-Archa
Całodzienne wyżywienie (śniadania, lunche, obiadokolacje + woda mineralna 1 l/osoba/dzień)
Kameralna grupa
Lokalny koloryt i kultura
Lokalny przewodnik z Karakołu na dni 3–8.
Noclegi w hotelach i pensjonatach (pokoje 2-os.)
Noclegi w jurtach (2-3-4-osobowe)
Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour
Pokaz folklorystyczny
Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Transfery klimatyzowanymi samochodami 4×4 na trasie wycieczki
Trekking z atrakcjami plenerowymi
Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż
Wejścia biletowane do atrakcji
Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?
Globtroterzy są zgodni: magia Kirgistanu tkwi w naturze i zaklętych w czasie wioseczkach. Odkryjemy je nad niebiańskim jeziorem Issyk-kul, które przez ponad 1500 lat miejscowi – nie bez powodu – uważali za święte. Błękitną perłę Azji Środkowej odnajdziemy na 1608 m n.p.m., w śródgórskiej kotlinie Tienszanu. Według legendy znajdowała się tu kiedyś studnia, której wody zalały królestwo Ossounesa o oślich uszach. Mury dawnej osady, 2500-letni rytualny kocioł z brązu, lusterka, zdobione uprzęże konne, topory, sztylety, monety, biżuteria i inne niesamowite artefakty znalezione przez archeologów na dnie Issyk-kul mogą świadczyć, że w tym micie jest spore ziarnko prawdy! Ciepłe jezioro, jak tłumaczy się nazwę akwenu, największe jezioro Kirgistanu i zarazem drugie co do wielkości jezioro alpejskie świata (182 km długości!) było ongiś także przystankiem dla wiernych (Atlas kataloński z 1375 r. podaje, że znajdował się tu klasztor ormiański, podobno przechowujący relikwie św. Mateusza) oraz dla karawan strudzonych podróżą po Jedwabnym Szlaku. Również dziś Issyk-kul przyciąga pragnących wypocząć nad jednym z największych cudów przyrody. Wzdłuż plaż, kamienistych i tych wysypanych złocistym piaskiem, ciągną się teraz luksusowe resorty wypoczynkowe. Aby zgłębić autentyzm tego niezwykłego zakątka świata i poznać dawną codzienność okolicznych pasterzy nomadów, zajrzymy do jurtowej wioski i przejedziemy się wzdłuż brzegu jeziora, którego unikatowe krajobrazy i ptactwo wodne są pod ochroną UNESCO.
Nieopodal rdzawych skał i ośnieżonych szczytów wąwozu Karakoł odkryjemy legendarne jezioro Ala-Kul. Z trudem oderwiemy wzrok od turkusowego oka perły Tienszanu! Szybko zapomnimy też o trudach wymagającego podejścia, wąskiego i stromego, które na każdym kroku piargowych, niemal pionowych zboczy sypie kamykami spod stóp – jakby chciało nagrodzić niespotykanym pięknem jeziora tylko najwytrwalszych wędrowców. Pchani kirgiskim żywiołem, śmiało wdrapiemy się na 3560 m n.p.m., gdzie majestatyczny lodowiec daje początek 70-metrowej głębi Ala-Kul. Wijącą się piaszczystą ścieżką dotrzemy nad brzeg długiego na 2,3 km i szerokiego na 700 m polodowcowego zalewiska, które kusi niemal idealnie gładką taflą – w zależności od pory roku, dnia i pogody błękitną, szmaragdową, granatową, fioletową, a nawet różową. Na kamienistej plaży spędzimy noc w namiotach, by nacieszyć się rozgwieżdżonym niebem, szmerem okolicznych potoków i potęgą dzikiej, surowej przyrody.
Po kilometrach przygód na bezdrożach Kirgistanu oddamy się błogiemu relaksowi w Złotym Źródle – Ałtyn Araszan. Otoczeni zielenią doliny nieopodal malowniczych jezior Issyk-kul i Ala-kul, wskoczymy do siarkowej wody termalnej, która jak nic innego odpręża ciało i ducha. Na 2600 m n.p.m. zanurkujemy zmysłami w uspokajający plusk kamienistego jacuzzi, w którym temperatura wody dochodzi do nawet 50°C! Głód kolejnych wrażeń nasycimy kirgiskimi przysmakami w drewnianej chatce z widokiem na rwący potok Araszan. Pełni nowych sił wyruszymy przez serpentyny górskich szutrówek i kamienistych łąk na spotkanie z dziewiczym pięknem rezerwatu przyrody. W jodłowych borach Wąwozu Złotej Wiosny raczej nie natkniemy się na niedźwiedzie, irbisy, rysie i świstaki. Poszukamy za to siarkowych grot, górskich kwiatów, soczystych poziomek i pełnych splendoru pejzaży, które aż proszą się o kilka fotek.
Po powrocie z ziemskiej orbity Jurij Gagarin udał się na południowy brzeg Issyk-kul. Nad największym jeziorem Kirgistanu słynny kosmonauta bez wątpienia znalazł wiele okazji do zasłużonego odpoczynku po pierwszym locie człowieka w przestrzeń kosmiczną. Jednak w 1961 r. Gagarin nie mógł widzieć tego, co nad błękitną perłą zobaczymy dziś my. Wdrapiemy się na 1600 m n.p.m., by w wiosce Tosor otworzyć drzwi do jurty – wspaniałego przykładu kirgiskiej ekoturystyki, za sprawą której odżywają koczownicze tradycje, i zarazem jaśniejącego bielą symbolu międzykulturowego dialogu. Nieopodal piaszczystej plaży odnajdziemy 30 jurt, nie tylko mieszkalnych, ale też przeznaczonych na wspólną stołówkę, bibliotekę, sklep, biuro, salę konferencyjno-koncertową i pokój relaksu. W każdej jurcie zobaczymy autentyczne kirgiskie elementy wyposażenia wnętrz, czyli ręcznie tkane dywany, tradycyjne materace toshoki, ciepłe koce z czesanej wełny i dekoracje, oraz nowoczesne udogodnienia – od oświetlenia, przez Wi-Fi i lodówkę (ze smakołykami również dla wegan), aż po biotoaletę, prysznic, pralkę i studnię z filtrowaną wodą. W okalającym jurty ogrodzie krajobrazowym natkniemy się z kolei na kamienny labirynt, malowane kłody i skały, filcowe rękodzieło i inne przejawy artyzmu powstające w ramach festiwalu Planetary Eye. Poza jurtowym obozowiskiem odkryjemy skromny meczet, ruiny dawnej twierdzy Tosor i prehistoryczne artefakty, świadczące o tym, że piękne okolice jeziora były zamieszkane już paleolicie!
Wyprawa z Jeti Oguz do doliny Telety to jedna z eskapad, które 16-kilometrowy trekking nagradzają zasłużonym wypoczynkiem wśród oszałamiającej wysokogórskiej natury. Szutrową ścieżką wzdłuż rzeki Telety wdrapiemy się aż na 3000 m n.p.m. Po drodze poszukamy kamiennych kopców i przemierzymy księżycowe krajobrazy piargowych zboczy. Tuż za łupkowym szlakiem dojrzymy pierwsze kępki traw, które po chwili rozleją się obfitą zielonością na całą dolinę. Zachwycimy się tu rozlewiskiem krystalicznego potoku, ciszą, spokojem, soczystymi barwami jodeł i kosodrzewiny. Spotkamy pasące się krowy i konie, a gdy spojrzymy na okalające kotlinę ośnieżone szczyty, być może zauważymy świstaki, ciekawsko wyściubiające nosy ze skalnych norek. W otoczeniu potęgi przyrody znajdziemy namioty, w których spędzimy noc pod gwiazdami, by rankiem obejrzeć urzekający wschód słońca nad kirgiskimi pasmami górskimi.
Za kilkoma górami, za paroma drewnianymi mostami wkroczymy do baśniowego świata wąwozu Karakoł (2550 m n.p.m.). Droga powiedzie nas tu niełatwa i pełna wyzwań, ale u celu odkryjemy prawdziwy raj. W promieniach wschodzącego słońca wyruszymy ku przygodzie przez Przełęcz Telety (3770 m). Podczas wędrówki nie raz obetrzemy pot z czoła i zmierzymy się z piargowymi stromiznami brunatnego lodowca. Przeskoczymy krystaliczne rzeki i starożytnym szlakiem nomadów dotrzemy do magicznego wąwozu w paśmie Ala-Too. Kirgiska arkadia uraczy nas widokiem alpejskich łąk – pełnych wrzośców, dzikich jagód, berberysu, róż, jodeł, jałowców, świerków i kosodrzewiny, wśród których zamieszkują kozy, jelenie, rysie, dziki, lamparty śnieżne, wilki, niedźwiedzie i orły. Zapatrzymy się w potężne ośnieżone szczyty Fuczika (4210 m), Przewalskiego (4283 m), Gastella (4350 m), Dimitrowa (4450 m), Żukowa (4450 m), Thalmanna (4460) i Dżygita (5130 m), a po nocy spędzonej w obozowisku pasterzy poszukamy wodospadów i spektakularnie pięknego alpejskiego jeziora Ala-Kul.
Są ich tysiące. Na pozór wyglądają zwyczajnie – w rzeczywistości tworzą skalną galerię sztuki, która sporo powie nam o Kirgistanie z epok brązu, żelaza i antyku. Kamienny Ogród znajdziemy w Czołponacie, sielskim kurorcie nad brzegiem Issyk-kul, słynącym też z siarkowych źródeł termalnych, imponującej panoramy Tienszanu czy igrzysk World Nomad Games. Zostawimy za sobą pomnik Lenina i muzeum pisarza Muchtara Auezowa, by ruszyć prosto do Muzeum Petroglifów, gdzie do dziś pobrzmiewają echa szamańskich modlitw i okrzyki euforii pradawnych astronomów. Dowiemy się, co wyczytywali oni z kromlechów i za co dziękowali boskim rydwanom. Sprawdzimy, gdzie w Kamiennym Ogrodzie odkryto szczątki dinozaurów i czy ryciny jeleni mają coś wspólnego z kirgiskim plemieniem Bugu (Czerwonego Jelenia). Poszukamy ruin murów granicznych, grobowców i bałbałów – kamiennych posągów z podobiznami ludzi. Obejrzymy wizerunki prehistorycznych jeźdźców, myśliwych oraz koni, kóz, argali, wielbłądów, wołów, psów, irbisów i wilków. Z każdym kolejnym kamieniem będziemy się przekonywać, że skalne płótna i rzeźby są unikalnym wyrazem talentu artystycznego oraz tożsamości etnicznej i kulturowej ludów zamieszkujących te ziemie.
Cuda przyrody są w Kirgistanie na wyciągnięcie ręki! Zaledwie 40 km od Biszkeku wyruszymy na eskapadę malowniczym wąwozem Ała-Arcza, którego nazwa to dosłownie „pstrokata archa”. Ta wielobarwna odmiana jałowca nadaje dolinie magiczną aurę kolorowego raju. Dawniej miejscowi wierzyli, że odpędzą złe duchy, zawieszając na gałęziach krzewu kawałki tkaniny – jeszcze dziś można je gdzieniegdzie dostrzec. W wąwozie, leżącym w Parku Narodowym Ała-Arcza na terenie Gór Kirgiskich, staniemy u wrót zapierających dech w piersi krajobrazów. Ruszymy urokliwą doliną z widokiem na przedgórskie stepy, unikatowe formalne skalne, zielone, ukwiecone łąki, gęste lasy iglaste na zboczach gór i bielące się od wiecznego śniegu szczyty tutejszych czterotysięczników. Zrelaksujemy się, otoczeni ciszą, ciepłym, delikatnym wiatrem oraz szumem wodospadów i wód krystalicznie czystej rzeki Ała-Arcza, w której żyją pstrągi. A jeśli się nam poszczęści, zobaczymy innych mieszkańców tego kirgiskiego edenu: jelenie, kozice, irbisy, świstaki.
Idąc od wąwozu do wąwozu, niczym dawni kupcy z Wielkiego Jedwabnego Szlaku, trafimy do urokliwej doliny Keldyke. W jarze malowniczo położonym na 3000 m n.p.m. zatrzymamy się na piknik w drodze znad jeziora Ala-Kul do górskiego uzdrowiska Ałtyn Araszan. Latem spotkamy tu koczowniczych pasterzy i zobaczymy, jak stada koni, owiec i bydła spokojnie skubią gęstą trawę. Z perspektywy rozległej, soczyście zielonej łąki obejrzymy ośnieżone pięciotysięczniki pasma Ala-Too: Karakoł, Dżigit i Tasztanbek, których ostre, poszarpane i niemal pionowe granie nikną wśród białych obłoków. Rozsiądziemy się wygodnie na łonie natury, zanurzymy dłonie w krystalicznym strumieniu i z nowymi siłami wyruszymy w stronę siarkowego Złotego Źródła.
Gdy uważnie się przyjrzymy, w Biszkeku odkryjemy o wiele więcej niż nudnawą, przykurzoną, zaniedbaną i kiczowatą stolicę Kirgistanu. Pod warstwą postradzieckiej tandety ujrzymy świat fascynujący dziwacznym konglomeratem swojej inności. W stosunkowo nowym mieście, powstałym dopiero w XIX w. jako forteca chana Kokandu, zajrzymy na słynny plac Ala-Too z pomnikiem Manasa. Rzeźbionych monumentów znajdziemy tu zresztą więcej – niemal wszystkie, jak: Lenina, Marksa, Engelsa, Armii Czerwonej, rewolucji, bohaterów pracy czy żołnierzy z dużo mówiącym napisem „My szli w bój za komunizm”, przeniosą nas w czasy czerwonej flagi z sierpem i młotem. Przejdziemy się głównymi alejami, po których kursują stare autobusy i gdzie nowoczesne szklane budynki sąsiadują z niesamowitą architekturą starych, zniszczonych bloków i neoklasycystycznych kamienic. Przekonamy się, że pozornie szare życie biszkekańczyków nabiera barw na gwarnym bazarze Osh oraz w licznych parkach i ogrodach kwiatowych, za sprawą których Biszkek dosłownie tonie w soczystej zieleni.
Na drodze przez malowniczy Kirgistan staniemy oko w oko z Siedmioma Bykami – zupełnie niegroźnymi, za to absolutnie zjawiskowymi skałami z czerwonego piaskowca. Majestatycznie górujące nad wąwozem Jeti Oguz, opowiadają legendę o walczących o te ziemie chanach, z których jeden zwrócił drugiemu porwaną wcześniej żonę… niestety martwą. Dobry chan uknuł wtedy spisek: na huczną ucztę zabił siedem byków, a gdy to zrobił, ugodził w serce żonę konkurenta. Jej krew trysnęła na góry, które przybrały odtąd czerwony kolor, a także wyrzuciły potok wzburzonej wody, która porwała złego chana, ucztujących i byki. W wąwozie, mieniącym się czerwienią fantazyjnie wyżłobionych skał i zielenią bujnej roślinności, doświadczymy wielu emocji, jak również pięknych widoków. Wdrapiemy się po nie na Górę Złamanego Serca – formację skalną, odzwierciedlającą uczucia pięknej, ubogiej dziewczyny, która pogrążyła się w żalu po tym, jak zakochany w niej bez pamięci król zabił jej rodzinę.
Na wschodnim brzegu jeziora Issyk-kul zobaczymy „Czarne Ramię” – bo tak tłumaczy się nazwę czwartego co do wielkości miasta Kirgistanu, Karakołu. Dowiemy się, z jakiego powodu mianowano je także Przewalskiem, a idąc tym tropem, 12 km dalej trafimy do muzeum imienia wybitnego rosyjskiego podróżnika, badacza, członka Russian Geographic Society i Rosyjskiej Akademii Nauk. Sprawdzimy, dlaczego Nikołaj Przewalski jest na ilustracjach tak podobny do Józefa Stalina, i zanurzymy się w odmętach historii, by odkryć, co ten XIX-wieczny kirgiski (!) bohater narodowy miał wspólnego z… Polską. Usłyszymy o małym dzikim koniu, nazwanym na jego cześć konikiem Przewalskiego, i obejrzymy niezwykłe kolekcje artefaktów zoologicznych i etnograficznych, które odkrywca Azji Środkowej przywiózł z wypraw do Mongolii, Chin czy Tybetu. Gnani podróżniczym wiatrem, natkniemy się też na chiński meczet Dunganów i prawosławną katedrę św. Trójcy, które dodają miastu wyjątkowego kulturowego kolorytu.
W cenie:
Cena nie obejmuje:
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni
Noclegi obejmują zakwaterowanie w hotelach i pensjonatach (ładnie urządzone, komfortowe pokoje 2-osobowe z własnymi łazienkami) oraz w jurtach w wiosce Tosor nad jeziorem Issyk-kul i w Jeti Oguz (2-, 3- i 4-osobowe). Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od wycieczki i terminu). Ważna uwaga: 1-osobowe jurty nie są dostępne.
Całodzienne wyżywienie obejmuje śniadania, lunche (często w formie pikniku) i obiadokolacje. Urozmaicone, smaczne i sycące posiłki pozwalają skosztować tradycyjnych dań kuchni kirgiskiej. Każdy uczestnik wyprawy w cenie wycieczki otrzymuje też 1 l wody mineralnej dziennie.
Dokumenty
Obywatele krajów Unii Europejskiej mogą w celach turystycznych wjechać do Kirgistanu bez wizy (na okres do 60 dni). Na wyjazd należy zabrać paszport, ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki i mający co najmniej 3 puste strony (warto mieć przy sobie także kserokopię paszportu).
Zdrowie, szczepienia, leki
Przed wyjazdem do Kirgistanu wskazane są szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonicę, tężec, krztusiec, dur brzuszny, wściekliznę i kleszczowe zapalenie mózgu. Osoby, które wcześniej szczepiły się przeciw tym chorobom, powinny się poddać szczepieniom przypominającym. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem najlepiej udać się do lekarza medycyny podróży, aby skontrolować stan zdrowia i przyjąć zalecane szczepienia.
Punkty medyczne w niewielkich kirgiskich miejscowościach są słabo wyposażone, co może rodzić problemy z zakupem nawet podstawowego medykamentu. Na podróż warto zatem zaopatrzyć się w podstawowe leki przeciwbólowe i zwalczające gorączkę (np. ibuprom, aspiryna) oraz na dolegliwości układu pokarmowego (np. smecta, stoperan, nifuroksazyd), a także repelenty na komary, akcesoria i opatrunki (np. plastry, pęsetę) oraz środki dezynfekujące do rąk (żel, chusteczki).
W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką. Zaświadczenie jest potrzebne również w przypadku przyjmowania leków psychotropowych.
Z powodu odmiennej flory bakteryjnej i dość swobodnie traktowanych przez Kirgizów zasad higieny na początku pobytu mogą wystąpić dolegliwości żołądkowe. Aby temu zapobiec, zaleca się mycie warzyw i owoców przed spożyciem oraz picie wody wiadomego pochodzenia (wskazana woda butelkowana, woda z kranu nadaje się do spożycia po przegotowaniu). Odradza się też kupowania posiłków na bazarach i w przydrożnych barach.
Przepisy celne i prawne
Bezpieczeństwo
Kirgistan to stosunkowo bezpieczny, gościnny i przyjazny turystom kraj. Jednak, jak wszędzie, trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Przede wszystkim należy bezwzględnie odmawiać przewożenia przez granicę przesyłek – jest to jedna z form przemytu narkotyków, do której turyści mogą zostać nieświadomie wykorzystani. W związku z możliwymi pospolitymi kradzieżami warto zawsze pilnować swojego dobytku, a cenne przedmioty najlepiej zamknąć w hotelowym sejfie (o ile jest dostępny). Należy też uważać w trakcie przechodzenia przez ulicę – stan kirgiskich dróg jest nie najlepszy, pojazdy jeżdżą nieoświetlone, a kierowcy nierzadko bagatelizują przepisy i pieszych.
Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).
Klimat
Klimat w Kirgistanie warunkuje ukształtowanie terenu – choć kraje na podobnej szerokości geograficznej cechuje klimat podzwrotnikowy, w Kirgistanie, którego większość powierzchni stanowią góry, dominuje klimat umiarkowany ciepły suchy. Lata są ciepłe (20–25°C), choć w terenach wysokogórskich temperatura może być dużo niższa. Zimy są mroźne – temperatura waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu stopni na minusie, w zależności od tego, gdzie się znajdujemy. Opady w ciągu roku nie są duże, jednak rosną wraz z wysokością, na jaką się wspinamy. W Kirgistanie można więc spodziewać się wysokich temperatur, a na terenach górskich – chłodu i nieprzyjemnego wiatru. Dlatego należy zarówno zabezpieczyć się przed słońcem, jak i zabrać z sobą przynajmniej jedno cieplejsze ubranie. Warto pamiętać o tym, że pogoda w górach może w krótkim czasie ulec zmianie. Kirgistan leży w strefie aktywnej sejsmicznie, dlatego trzeba też wiedzieć, jak zachować się na wypadek ewentualnego trzęsienia ziemi.
Język
Językiem urzędowym w Kirgistanie jest kirgiski. W powszechnym użyciu jest również język rosyjski. Język angielski jest słabo znany, ale w podstawowym zakresie stosowany w coraz większej liczbie miejsc turystycznych.
Religia
W Kirgistanie najpowszechniej wyznawaną religią jest islam (dominuje zwłaszcza na południu kraju), część mieszkańców to z kolei wyznawcy prawosławia. W związku z tym należy pamiętać o odpowiednim stroju w miejscach kultu religijnego. Wymagane są długie spodnie u mężczyzn oraz ubrania zasłaniające włosy, ramiona i nogi u kobiet. Przed wejściem do świątyni należy zdjąć buty. Warto również wyciszyć telefon i upewnić się co do zgody na fotografowanie i filmowanie w poszczególnych obiektach sakralnych.
Waluta i płatności
Walutą Kirgistanu jest som (KGS). Jeden som to 100 tyin. 100 KGS to około 1,43 USD/1,29 EUR/5,45 PLN.
Na podróż najlepiej zabrać dolary amerykańskie lub euro i wymienić je na walutę lokalną na miejscu (w Kirgistanie nie ma możliwości bezpośredniej wymiany PLN na KGS). Kantory są powszechne w stolicy i większych miastach kraju. Na wyjazd trzeba zabrać gotówkę – bankomaty i możliwość płacenia kartą są możliwe wyłącznie w dużych ośrodkach miejskich.
Czas
UTC +6. Różnica czasu między Polską a Kirgistanem wynosi +4h latem i +5h zimą.
Telefonia i Internet
Sieć telefoniczna w części Kirgistanu jest stosunkowo dobra, jednak ze względu na górzystość terenu i duże obszary słabego zaludnienia występują miejsca, gdzie zasięgu brakuje. Opłata za minutę połączenia do Polski w roamingu to ok. 4 zł; wysłanie SMS-a kosztuje ok. 2 zł. Istnieje możliwość zakupu kirgiskiej karty SIM z pakietem internetowym (karta jest ważna zwykle do końca danego miesiąca). Mogą jednak wystąpić trudności z jej konfiguracją, a w wysoko położonych terenach górskich – problemy z zasięgiem. Bezpłatne Wi-Fi jest dostępne w niektórych hotelach, guesthouse’ach, restauracjach i w wiosce jurtowej Tosor – należy jednak liczyć się z tym, że zasięg i przepustowość łącza bywają słabe, zwłaszcza na terenach górskich. Mapę punktów z dostępem do publicznego internetu można znaleźć na stronie https://wifispc.com/kyrgyzstan.
Elektryczność
Napięcie sieciowe w Kirgistanie wynosi 220 V. Typy gniazdek: na wtyczki z dwoma okrągłymi bolcami (typ C i F, czyli takie, jak w Polsce i większości krajów Europy). Lokalnie mogą występować problemy z prądem, dlatego na wyjazd dobrze jest zaopatrzyć się w naładowane powerbanki.
Lokalna kuchnia
Na kirgiskich stołach można odnaleźć wpływy bliskowschodnie, rosyjskie i chińskie. Kuchnia Kirgistanu jest prosta, sycąca, dość tłusta oraz bogata w dania z ryżu, mięso, przetwory mleczne, pierożki pilmieni, kiszonki, świeże warzywa i chleb. Kirgizi spożywają dużo mięsa (baraninę, wołowinę, koninę, rzadziej drób), w każdej postaci: smażonej, gotowanej, grillowanej. Mięso występuje jako główny składnik lub dodatek wielu potraw – znajdziemy je w pierożkach, zupie lagman, nadziewanych chlebkach samsach, kurdaku, czyli daniu składającym się ze smażonego mięsa, ziemniaków i warzyw, oraz w zupie beszbarmak, zwanej zupą „pięciu palców” i przypominającej polski rosół. Jednak wśród wielu dań coś dla siebie znajdą także wegetarianie. Podczas pobytu w Kirgistanie warto posmakować kumysu, czyli mlecznego napoju alkoholowego (ma 1–3% alkoholu).
Kultura i obyczaje
Warto wiedzieć
Do zabrania:
Ubezpieczenie turystyczne
Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.
Na całej trasie wyprawy – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi, klimatyzowanymi samochodami 4×4. W zależności od liczby uczestników wycieczki są to:
Pełne bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy.
Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.
Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.
Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.
Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:
Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.
BISZKEK – JEZIORO ISSYK-KUL – TOSOR – SVETLAYA POLYANA – JETI OGUZ – DOLINA TELETY–PARK NARODOWY KARAKOŁ – JEZIORO ALA-KUL – AŁTYN ARASZAN – KARAKOŁ – BISZKEK – PN AŁA-ARCHA – BISZKEK
DZIEŃ 1. Biszkek
wylot do Biszkeku przez jeden z europejskich portów lotniczych. Spotkanie z kierowcą na lotnisku. Przejazd do małego, prywatnego hotelu lub podobnego ośrodka. Odpoczynek do południa. Spotkanie z anglojęzycznym przewodnikiem, który przeprowadzi odprawę i oprowadzi po Biszkeku. Zobaczymy plac Ała-Too, Muzeum Historyczne, Dębowy Park, filharmonię, rynek główny i plenerową galerię sztuki. Obiadokolacja w lokalnej kawiarni. Nocleg w hotelu.
Posiłki w cenie: obiadokolacja. Wysokość nad poziomem morza w ciągu dnia: Biszkek – 800 m.
DZIEŃ 2. Biszkek – Issyk-Kul – Tosor
Po śniadaniu przejazd (tylko z kierowcą) do wioski Tosor na południowym brzegu jeziora Issyk‑kul (345 km, czas jazdy: ok. 5–6 godzin). Zrelaksujemy się nad błękitną perłą Kirgistanu, a przy ładnej pogodzie będziemy mieli czas na pływanie. Obiadokolacja i nocleg w obozie jurtowym Tosor nad brzegiem Issyk-kul.
Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja. Wysokość nad poziomem morza w ciągu dnia: Biszkek – 800 m, Tosor nad jeziorem Issyk-kul – 1600 m).
DZIEŃ 3. Tosor – Svetlaya Polyana – Jeti Oguz
Po śniadaniu przejazd do miejsca zwanego Svetlaya Polana w wąwozie Chong Kyzyl Suu (70 km, ok. 1–1,5 godziny). Stąd wybierzemy się na łatwą, 2–3-godzinną wędrówkę do wąwozu Jeti Oguz. Zobaczmy tu słynne, owiane legendami formacje skalne z czerwonego piaskowca: Siedem Byków i Pęknięte Serce. Przekroczymy przełęcz Jeti Oguz i opcjonalnie będziemy mogli się udać do niewielkiego wodospadu. Podczas obiadokolacji skosztujemy tradycyjnych kirgiskich dań. Nocleg w obozie jurtowym w malowniczej Dolinie Kwiatów.
Posiłki w cenie: śniadanie, piknik, obiadokolacja. Wysokość nad poziomem morza w ciągu dnia: Tosor – 1600 m, przełęcz Jeti Oguz – 2800 m, obóz jurtowy w Dolinie Kwiatów – 2250 m).
DZIEŃ 4. Jeti Oguz – Dolina Telety
Po śniadaniu w obozie jurtowym wyruszymy do doliny Telety. Wędrówka szlakiem pasterzy wzdłuż zjawiskowego wąwozu Jeti Oguz będzie liczyć ok. 16 km i trwać 4–5 godz. Po drodze przerwa na piknik. Jeśli pogoda pozwoli, na szlaku zobaczymy lodowiec Oguz Bashy („głowa byka”). Po dotarciu do malowniczej doliny Telety obiadokolacja i nocleg w czekających na nas namiotach.
Posiłki w cenie: śniadanie, piknik, obiadokolacja. Wysokość nad poziomem morza w ciągu dnia: obóz jurtowy w Dolinie Kwiatów – 2250 m, pole namiotowe w dolinie Telety – 3000 m).
DZIEŃ 5. Telety – Park Narodowy Karakoł
Po śniadaniu na polu namiotowym wędrówka z przełęczy Telety do urokliwego wąwozu Karakoł (czas marszu ok. 3 godz.). Po drodze zatrzymamy się na piknik. Następnie w ciągu ok. 2 godzin pokonamy 10 km drogi wzdłuż starożytnego szlaku koczowników, którym dotrzemy do pola namiotowego, nieopodal miejsca, gdzie niegdyś zatrzymywali się nomadzi. Będziemy mogli obserwować dojenie krów i zapoznać się z naturalnym trybem życia pasterzy-koczowników. Noc spędzimy w czekających na nas namiotach.
Posiłki w cenie: śniadanie, piknik, obiadokolacja. Wysokość nad poziomem morza w ciągu dnia: pole namiotowe w dolinie Telety i przełęcz Telety – 3000 m, wąwóz Karakoł – 2550 m.
DZIEŃ 6. Park Narodowy Karakoł – Ala-Kul
Po śniadaniu przejście wąskim mostem przez rzekę Karakoł. Z wąwozu Karakoł ruszymy do schroniska Orphan – trasa zajmie 8 km i ok. 1,5–2 godz. marszu. Lunch w schronisku. Po odpoczynku wędrówka do górskiego jeziora Ala-Kul (6 km, czas przejścia: 2–2,5 godziny). Szlak jest wąski, w niektórych częściach stromy i prowadzi po kamienistej drodze. Ala-Kul ma ponad 70 m głębokości i jest niespotykanie piękne. Z brzegu Ala-Kul zobaczymy wspaniały lodowiec, od którego początek biorą jezioro i okoliczne strumienie. Nocleg pod gwiazdami, na polu namiotowym, w urokliwym miejscu nad jeziorem otoczonym przez niesamowite skały.
Posiłki w cenie: śniadanie, piknik, obiadokolacja. Wysokość nad poziomem morza w ciągu dnia: wąwóz Karakoł – 2550 m, jezioro Ala-Kul – 3550 m.
DZIEŃ 7. Ala-Kul – Ałtyn Araszan
Po śniadaniu wędrówka do przełęczy Ala-Kul (ok. 4 km i 1,5–2 godz. marszu). Przez przełęcz udamy się do wąwozu Keldyke (1 godz. drogi). Z przełęczy będziemy mieli wspaniały widok na pięciotysięczniki w paśmie górskim Terskej Ałatoo – m.in. szczyty Karakoł, Dżigit i Tasztanbek. Piknik w wąwozie Keldyke. Następnie 4-godzinna wędrówka do kurortu Ałtyn Araszan, słynącego z gorących źródeł siarkowych. Widok śniegu na szczycie Palatka (5260 m n.p.m.) – którego nazwa oznacza „namiot” – jest stąd niezapomniany. Lunch. Dla chętnych, po łącznie 16 km wędrówki tego dnia, relaks w gorących źródłach z malowniczym widokiem na zieloną dolinę i wartki strumień. Nocleg w akademiku.
Posiłki w cenie: śniadanie, piknik, obiadokolacja. Wysokość nad poziomem morza w ciągu dnia: jezioro Ala-Kul – 3550 m, Ałtyn Araszan – 2450 m.
DZIEŃ 8. Ałtyn Araszan – Karakoł
Po śniadaniu ok. 3‑godzinna wędrówka do leśnictwa Aksuu. Spotkanie przy samochodach i przejazd do miasta Karakoł (30 km, ok. 20 minut). Za sprawą walorów przyrodniczych Karakoł jest jednym z miejsc w kraju, gdzie przyjeżdża najwięcej turystów. Lunch. Krótkie zwiedzanie miasta bez przewodnika – odwiedzimy drewnianą, rosyjską cerkiew św. Trójcy i orientalny meczet Dunganów, mniejszości etnicznej chińskich muzułmanów. Kolacja u lokalnej rodziny. Nocleg w hotelu.
Posiłki w cenie: śniadanie, lunch, obiadokolacja. Wysokość nad poziomem morza w ciągu dnia: Ałtyn Araszan – 2450 m, Karakoł – 1800 m.
DZIEŃ 9. Karakoł – Biszkek
Śniadanie. Przejazd do Biszkeku (420 km, ok. 5–6 godz.) wzdłuż północnego brzegu jeziora Issyk-kul. Lunch po drodze. Nad Issyk-kul zatrzymamy się w mieście Czołponata, które słynie z licznych prehistorycznych budowli (kamienne kręgi, grobowce, pozostałości kamiennych murów granicznych, bałbały – kamienne posągi z wizerunkami ludzi) oraz Kamiennego Ogrodu, czyli plenerowego Muzeum Petroglifów (rysunki naskalne datowane od II tysiąclecia p.n.e. aż do VI w. n.e.). Obejrzymy tę niezwykłą skalną galerię, która stanowi unikalny wyraz talentu artystycznego oraz tożsamości etnicznej i kulturowej ludów zamieszkujących te ziemie. Dalszy przejazd do Biszkeku. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w hotelu.
Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja. Wysokość nad poziomem morza w ciągu dnia: Karakoł – 1800 m, Czołponata – 1633 m, Biszkek – 800 m.
DZIEŃ 10. Biszkek – Ała-Archa – Biszkek
Śniadanie w hotelu. Spotkanie z angielsko- lub niemieckojęzycznym przewodnikiem i przejazd (40 km) do Parku Narodowego Ała-Archa. Wędrówka (ok. 4–5 godz.) przez wąwóz Ała-Archa do górskiej chaty, nazwanej na cześć Vladimira Ratzka, sowieckiego alpinisty. Lunch w formie pikniku. Powrót do Biszkeku. Pożegnalna obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu.
Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja. Wysokość nad poziomem morza w ciągu dnia: Biszkek – 800 m, PN Ała-Archa – od 1500 m przy wejściu, chata Ratzka – 3300 m.
DZIEŃ 11. Biszkek–dom
Przejazd na lotnisko o świcie. Lot do domu.
Posiłki w cenie: śniadanie.
© 2020 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.
Zapisu na wycieczkę można dokonać:
Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:
Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:
Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:
Wpłat 1. i 2. można dokonać:
Szczegółowe informacje w Regulaminie.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour
Realizacja: Codenest