Macedonia 8 dni

Wycieczka objazdowa

od  5899 PLN
cena za osobę / 8 dni

Rezerwuj

Odwiedź bałkańską krainę wina i słońca!

Słońce, wino i bajeczne widoki – odkryj swój bałkański raj w Macedonii Północnej! Zrelaksuj się nad najgłębszym na Bałkanach jeziorem Ochrydzkim, u którego brzegów wznoszą się imponująca twierdza Samuela i najstarszy uniwersytet słowiański. W kanionie Matka zobacz malownicze jaskinie, jezioro i średniowieczne klasztory. Odwiedź najstarszą winiarnię na Bałkanach w dolinie Wardaru. Skosztuj domowe wino i suszone na słońcu cironki. Poznaj rodzinę macedońskich ikonografów i spróbuj swoich sił w rzemiośle artystycznym. Przemierz tytoniowe szlaki Prilepu. Odszukaj najpiękniejsze mozaiki w ruinach rzymskiego miasta Stobi oraz polskie ślady i skarby starożytności w Skopje. Wsłuchaj się w kawiarniany gwar filmowego miasta Bitoli, a w Krushevie, gdzie co drugi budynek jest żywym skansenem, wniknij w tradycje macedońskie i wołoskie. Cudowna przyroda, barwna kultura i urokliwe miasteczka, w których wielkie historie splatają się z sielską codziennością – w Macedonii Północnej tego trzeba doświadczyć!

W cenie

Warsztaty ikonopisania

Warsztaty ikonopisania

Zwiedzanie Muzeum Tytoniu

Zwiedzanie Muzeum Tytoniu

Hiking w kanionie Matka

Hiking w kanionie Matka

Rejs po jeziorze Ochrydzkim

Rejs po jeziorze Ochrydzkim

Loty Warszawa – Skopje – Warszawa

Loty Warszawa – Skopje – Warszawa

Pokazy kultury i tradycji

Pokazy kultury i tradycji

Degustacja lokalnego wina

Degustacja lokalnego wina

Noclegi w hotelach 3–4* (pokoje 2-os. z łazienkami)

Noclegi w hotelach 3–4* (pokoje 2-os. z łazienkami)

Wyżywienie (śniadania, kolacje)

Wyżywienie (śniadania, kolacje)

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Wejścia biletowane do atrakcji

Wejścia biletowane do atrakcji

Wizyty na lokalnych bazarach

Wizyty na lokalnych bazarach

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Jezioro Ochrydzkie

Na Ziemi jest tylko kilka takich fenomenów natury: Bajkał w Rosji, Tanganika w Afryce i ono: Jezioro Ochrydzkie na granicy albańsko-macedońskiej. Najgłębsze jezioro Bałkanów (do 288 m) – powstałe ok. 5 mln lat temu, w epoce pliocenu, i wpisane na listę rezerwatów biosfery UNESCO – jest prawdopodobnie najbardziej zróżnicowanym biologicznie jeziorem świata! Czy spoglądając w błękitnolazurową toń, zachowującą wyjątkową przezroczystość do nawet 22 m, dojrzymy któreś z endemicznych gatunków ryb, skorupiaków, ślimaków i roślin? A może pośród dziewiczych trzcin i mokradeł lub na tle malowniczych albańskich gór będziemy mieli szczęście dostrzec pelikana kędzierzawego, podgorzałkę zwyczajną, orła plamistego albo cesarskiego? Jakie inne przyrodniczo-kulturowe niespodzianki odkryjemy nad brzegiem Jeziora Ochrydzkiego, które dało imię swojemu kosmicznemu bratu na księżycu Saturna – Tytanie?

balkanska_kuchnia

Bałkańska kuchnia

Amatorzy pysznego jedzenia mogą zacierać ręce! Na Bałkanach wprost nie będziemy mogli oderwać się od stołu. W lokalnych knajpkach odkryjemy bogactwo smaków kuchni, która wyrosła na pograniczu kultur i oferuje wszystko to, czym chata bogata. Zasmakujemy tu ryb, kalmarów, muli, jagnięciny, baraniny oraz innych znakomicie przyrządzonych owoców morza i mięs. Obowiązkowo skosztujemy sałatki szopskiej i past warzywnych, które są nieodzownym składnikiem obiadu czy kolacji. Na mniejszy i większy apetyt wypróbujemy gęstą, pożywną zupę rybną, nadziewane warzywa (paprykę, bakłażan, cukinię), cevapcici, czyli smażone lub grillowane kotleciki z siekanego mięsa, albo burek – ciasto półfrancuskie zapieczone z farszem z mięsa, sera, szpinaku, ziemniaków lub dyni. Zjemy tu nawet frytki, kebab, makaron czy pizzę, lecz stworzone z kulinarną pasją, z miejscowych składników – świeżych i wybornych. Na słodkie chwile wybierzemy baklavę, ciastka treelece, mus karmelowy albo sernik w towarzystwie lemoniady, fenomenalnie pysznej kawy bądź wyskokowej rakii, brandy lub wina.

winiarskie_szlaki_balkanow

Winiarskie szlaki Bałkanów

Wino produkuje się na Bałkanach od bez mała 4 tys. lat. O wybornym trunku z tutejszych – żyznych i słonecznych – ziem wspominał już Pliniusz, pisząc, że jest on „bardzo słodki” i „wyrazisty w smaku”. Sprawdzimy, czy rzymski historyk miał rację! Odwiedzimy klimatyczne winiarnie, poznamy ich dzieje i zasmakujemy win słodkich i wytrawnych z rozmaitych odmian winorośli. Zgłębimy też oryginalną bałkańską kulturę picia wina i dowiemy się, dlaczego rozcieńcza się je tu wodą, a następnie uzupełnia sokiem z pinii, rodzynek i limetki. Na winnym szlaku przyjrzymy się również zawiłej historii lokalnego winiarstwa, które to popadało w niełaskę wskutek sytuacji polityczno-religijnej, to zyskiwało wysoką rangę społeczną, czego dowodzą zarówno starożytne malowidła czy eposy, jak i rosnące współcześnie zainteresowanie trunkami z krainy powolnej szczęśliwości.

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
08.06-15.06.2024 8 16 5899 zł Rezerwuj Book Buch книга
14.09-21.09.2024 8 16 5899 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
08.06-15.06.2024
8
Wolne miejsca
Cena
16
5899 PLN
Rezerwuj
Termin
Liczba dni
14.09-21.09.2024
8
Wolne miejsca
Cena
16
5899 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

 • loty Warszawa – Skopje – Warszawa,
 • transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus),
 • noclegi w hotelach 3–4* (pokoje 2-os. z łazienkami),
 • wyżywienie (śniadania, kolacje),
 • wejścia biletowane do atrakcji,
 • rejs po jeziorze Ochrydzkim,
 • hiking w kanionie Matka,
 • zwiedzanie Muzeum Tytoniu,
 • warsztaty ikonopisania,
 • wizyty w lokalnych winiarniach,
 • wizyty na lokalnych bazarach,
 • pokazy kultury i tradycji,
 • kameralna grupa,
 • zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów,
 • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour,
 • ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Cena nie obejmuje:

 • usług bagażowych w hotelach i na lotniskach,
 • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-os. w hotelach ok. 200 USD/os.),
 • degustacji wina w Demir Kapija (5–20 EUR/os.),
 • lunchy, przekąsek, napojów do posiłków oraz innych napojów bezalkoholowych i alkoholowych nieujętych w programie wycieczki,
 • zwyczajowych napiwków,
 • biletowanych atrakcji fakultatywnych (paragliding, przejażdżka konna, zwiedzanie jaskini Vrelo, aktywności indywidualne w czasie wolnym),
 • opcjonalnych opłat za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych obiektach,
 • kosztów pamiątek i wydatków osobistych,
 • usług niewymienionych w programie wycieczki.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

 • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
 • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

* Cena i dostępność miejsc mogą ulec zmianie. Cena gwarantowana jest w dniu wystawienia biletu. Minimalna liczba Uczestników w przypadku której potwierdzamy wycieczkę to 12 osób. 

Hotele i wyżywienie

Noclegi w cenie wycieczki obejmują zakwaterowanie w hotelach 3–4* (pokoje 2-osobowe z łazienkami). Wybrane hotele mogą oferować dostęp do baru, pralni i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze kwaterować w jednym pokoju 2-osobowym, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (ok. 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).

Wyżywienie w cenie wycieczki obejmuje śniadania i kolacje z daniami kuchni macedońskiej, obfitującej w potrawy typowe dla regionu Bałkanów. Śniadania są serwowane w hotelach, pozostałe posiłki jadamy w restauracjach na trasie wycieczki, każdego dnia próbując inne macedońskie przysmaki. Wielkimi atrakcjami kulinarnymi są degustacja macedońskiego wina, degustacja cironek w miejscowym gospodarstwie oraz domowy poczęstunek z winem u lokalnej rodziny.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na trasie wycieczki – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi busami, wyposażonymi w klimatyzację, Wi-Fi, radio i inne udogodnienia.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 16-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 70 000 €, w tym koszty ratownictwa 10 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
 • OC – 35 000 €,
 • Bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN,
 • Rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 8-dniowej

SKOPJE – STOBI – KAVADARCI – DEMIR KAPIJA – PRILEP – KRUŠEVO – BITOLA – PRESPA – JEZIORO OCHRYDZKIE – OCHRYDA – DEBAR / TETOVO – KANION MATKA – SKOPJE

DZIEŃ 1.

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie. Wylot do Skopje. Spotkanie z pilotem Tamada Tour. Transfer z lotniska do centrum miasta. Spacer historyczno-kulturowy po Skopje. Odkryjemy dzieje miasta, które „rośnie nie wzdłuż, lecz w głąb”. Zwiedzimy dzielnicę, która uchodzi za nieoficjalną stolicę mniejszości etnicznej bałkańskich Romów. Poznamy sylwetkę wybitnego cesarza bizantyńskiego Justyniana Wielkiego, który urodził się w Taurez, ok. 20 km od stolicy Macedonii Północnej. Odszukamy też polskie ślady – dowiemy się, jak zespół polskich inżynierów odbudował Skopje po trzęsieniu ziemi, gdzie znajdowały się „polskie domki”, które skopijskie muzeum jest trochę polskim muzeum oraz skąd tyle polsko-macedońskich małżeństw w obu krajach? Zakwaterowanie w hotelu i powitalna kolacja z muzyką. Nocleg.

DZIEŃ 2.

Śniadanie. Wyjazd do Stobi, najważniejszego stanowiska archeologicznego w Macedonii z ruinami starożytnego rzymskiego miasta, leżącego na skrzyżowaniu antycznych szlaków handlowych, w tym słynnej Via Egnatia. Przejazd do Kavadarci, gdzie odwiedzimy rodzinę ikonografów. Poznamy tajniki pisania ikon i tworzenia ikonostasów, spróbujemy swoich sił w warsztacie ciesielskim pod okiem mistrza cechu, a także zostaniemy ugoszczeni macedońskimi przysmakami i domowym winem. Po południu przejazd do krainy macedońskiego wina – doliny Wardaru. W Demir Kapija zwiedzimy najstarszą winiarnię na Bałkanach, założoną w czasach króla Karadziordzievicia (degustacja wina dla chętnych za opłatą 5–20 EUR/os.). Przejazd do hotelu na kolację i nocleg.

DZIEŃ 3.

Po śniadaniu wyjazd do miasta Prilep, gdzie zamiast papryk na balkonach i płotach suszy się… tytoń! Region słynie z wysokiej jakości tytoniu, skupowanego przez renomowane koncerny, m.in. Marlboro. Odwiedzimy Muzeum Tytoniu, jedyne takie na Bałkanach i jedno z największych w Europie, poświęcone historii, uprawie i wykorzystaniu tytoniu na całym świecie. Muzeum posiada kolekcję ponad 750 eksponatów: fajki, cygara, tabakierki, cygarniczki, popielniczki, szisze, krajarki i rozdrabniacze, zapalniczki, tace i pudełka na tytoń i papierosy, a także archiwalne materiały reklamowe, dokumenty, grafiki, zdjęcia i księgi (rarytasem jest „Tabacologia” Johanna Neandera z 1626 r.). Zobaczymy tu m.in. tabakierę z drugiej ekspedycji Krzysztofa Kolumba i fajkę sułtana Krymu, dowiemy się, jakie postaci historyczne paliły fajki albo papierosy, żuły czy wciągały tytoń. Wiele zabawnych i zaskakujących anegdot na pewno zapadnie nam w pamięć! Po przerwie kawowej przejazd do Kruševa. Kolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 4.

Po śniadaniu cały dzień przeznaczymy na odkrywanie miasta Kruševo, gdzie co drugi budynek to żywy skansen kultury macedońskiej i wołoskiej. Naszymi przewodniczkami będą kobiety z organizacji Women of Krushevo, które opowiedzą nam więcej o miejscowej kulturze, tradycjach, a także o mniejszości wołoskiej i wołoskich specjałach. Od późnego średniowiecza Kruševo było miastem kupców, artystów i rzemieślników, którym poświęcono lokalne muzea – odwiedzimy te zgodne z zainteresowaniami grupy, np. muzeum Tosze Proeskiego, piosenkarza, który prawie został świętym, etnograficzną galerię Nikoli Martinoskiego, modernistycznego malarza, którego mentorami podczas studiów w Paryżu byli Roger Bissière i Moïse Kisling, jak również Makedonium – przypominający Gwiazdę Śmierci z „Gwiezdnych wojen” pomnik Republiki Kruszewskiej i rewolucji z 1903 r. Czas wolny na indywidualne zwiedzanie i aktywności. Kruševo to najwyżej położone miasto w Macedonii Północnej i jedno z najwyżej leżących na Bałkanach, a malownicze górskie krajobrazy zachęcają do przejażdżek konnych i paraglidingu (atrakcje dla chętnych, za dodatkową opłatą). Wieczorem kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg.

DZIEŃ 5.

Po śniadaniu przejazd do Bitoli, stolicy macedońskiego filmu, słynącej z życia kawiarnianego i najciekawszych lokalnych start-up’ów. Będziemy spacerować, odpoczywać i podziwiać zakątki miasta, w którym zachowały się antyczne ruiny osady Heraklea Linkestis z fragmentami wczesnochrześcijańskiej bazyliki, bizantyjskiej twierdzy i teatru. Zobaczymy też zabytki z okresu panowania tureckiego: meczety (XV, XVI w.), targ Bezisten (XVI w.), wieżę zegarową Saat Kula (XVI w.) i inne atrakcje Bitoli. Następnie odwiedzimy pobliskie gospodarstwo Spirit of Prespa, gdzie wielbiciele ryb będą mogli spróbować suszonych na słońcu, prażonych cironek i innych przysmaków. Przejazd do hotelu. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 6.  

Śniadanie. O poranku wybierzemy się nad najgłębsze na Bałkanach, krystaliczne jezioro Ochrydzkie, które leży na granicy Macedonii Północnej i Albanii, i jest kultową atrakcją przyrodniczą obu krajów. Na południowym brzegu jeziora zwiedzimy klasztor św. Nauma, jeden z najważniejszych monastyrów w Macedonii. Następnie udamy się w niezapomniany rejs po jeziorze Ochrydzkim. Z południa przepłyniemy na północ, by zwiedzić miasto Ochryda. Zobaczymy twierdzę cara Samuela, niezwykle fotogeniczną i znaną z macedońskich pocztówek cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo oraz stanowisko archeologiczne Plaošnik, gdzie św. Klemens z Ochrydy założył cerkiew św. Pantaleona (893 r.) i Ochrydzką Szkołą Literacką (886 r.), czyli najstarszy uniwersytet słowiański. Po zwiedzaniu przejazd do hotelu. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 7.

Śniadanie. Rano, w zależności od decyzji grupy, zwiedzimy wybraną świątynię: najstarszy w Macedonii monastyr św. Jana Chrzciciela w Debar (1020 r.; przechowuje kilkadziesiąt relikwii, w tym fragment Krzyża Chrystusowego) lub Kolorowy Meczet w Tetova (jest to świątynia bektaszytów, wyznawców jednego z odłamów islamu, który wywróci nasze pojęcie o tej religii do góry nogami). Następnie ruszymy w drogę do kolejnej słynnej macedońskiej atrakcji przyrodniczej: kanionu Matka z malowniczymi jaskiniami, jeziorem w wąwozie i skrytymi w lasach średniowiecznymi klasztorami. Po wędrówce przejazd do Skopje. Czas wolny na kawę. Dla chętnych rejs motorówkami i zwiedzanie jaskini Vrelo, jednej z najgłębszych jaskiń podwodnych świata (atrakcje fakultatywne, za dodatkową opłatą) lub lekki trekking (0,5 h w jedną stronę) do górskiej cerkwi, skąd roztacza się widok na kanion. Zakwaterowanie w hotelu w Skopje. Pożegnalna kolacja. Nocleg.

DZIEŃ 8.

Śniadanie. W zależności od godziny wylotu możliwy czas wolny na ostatnie zakupy i spacer po Starym Bazarze. Transfer na lotnisko w Skopje. Odprawa i wylot na lotnisko Chopina w Warszawie.

© 2022 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • datę urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
 • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
 • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
 • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

 • WPŁATA 1. (zaliczka 1500 PLN) – uiszczana w ciągu 3 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki.
 • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

 • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

  Podróżuję samotnie, zgadzam się
  na dokwaterowanie do drugiej osoby

  Zobacz także

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Tamada Tour

  Realizacja: Codenest