Eksploruj królestwo lemurów i baobabów!
Madagaskar to istna wyspa skarbów dla odkrywców przyrody! Ponad 80% lokalnych gatunków fauny i flory stanowią endemity. Tylko na tej afrykańskiej wyspie zobaczysz największe, najmniejsze i najbardziej urocze lemury świata, kolorowe kameleony, mantelle, madagaskarskie storczyki i potężne baobaby. Również tylko tutaj przemierzysz spektakularny, najeżony wapiennymi iglicami rezerwat Tsingy de Bemaraga i udasz się na nocną eksplorację deszczowego lasu tropem skaczących sifak i olbrzymich krocionogów. A gdy poczujesz zew cywilizacji, znajdziesz w tradycyjnych wioskach Malgaszów trzcinowe chaty, zabytkowe pirogi, cuda rzemiosła, bazary z tropikalnymi smakołykami i legendy o vazimba, pierwszych osadnikach i wspaniałych austronezyjskich żeglarzach, którzy – jak Ty teraz – ruszyli w świat ku wielkiej przygodzie!
Opieka pilota – przewodnika Tamada Tour (PL) i lokalnych przewodników (FR/EN)
Plażowanie nad Kanałem Mozambickim
Wizyty u lokalnych rzemieślników
Nocna wędrówka w dżungli Andasibe
Eksploracja rezerwatu Tsingy de Bemaraga
Wejścia biletowane do atrakcji i rezerwatów przyrody
Noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-os.)
Wizyty na egzotycznych bazarach
Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)
Wyżywienie (śniadania, obiadokolacje)
Kameralna grupa
Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż
Lokalny koloryt i kultura
Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?
Tsingy de Bemaraga (UNESCO) to najbardziej niezwykły rezerwat przyrody na Madagaskarze – najeżony niewiarygodnie ostrymi formacjami wapiennymi, zwanymi po malgasku tsingy, co oznacza „miejsce, gdzie nie można chodzić boso” lub „miejsce, gdzie chodzi się na palcach”. Jedynie sifaki i lemury, dzięki zręczności i mocnym ogonom, są w stanie skakać w nieprzeniknionym labiryncie krasowych iglic, klifów i jaskiń. Jeszcze na przełomie XVIII–XIX w. królowa Madagaskaru Ranavalona I Okrutna zsyłała w to nieprzyjazne miejsce wrogów politycznych – legendy głoszą, że duchy skazańców do dziś snują się w Kamiennym Lesie. A jak powstało Tsingy? Około 200 mln lat temu wapienne dno morskie podniosło się i utworzyło płaskowyż, który erodował pod wpływem ulewnych deszczy do obecnego kształtu. Masyw otaczają od wschodu strome klify Bemaraha, od zachodu i północy pofałdowane wzgórza przeplecione wapiennymi rzeźbami, a na południu rysuje się spektakularny wąwóz rzeki Manambolo z pięknymi wodospadami w pierwotnej dżungli. Tsingy de Bemaraga ma powierzchnię 1,575 km² – północna część to ścisły rezerwat z zakazem wstępu, natomiast w południowej utworzono park narodowy, udostępniony zwiedzającym dopiero w 1998 r. Miejscami nigdy nietknięte ludzką stopą dziewicze lasy, kaniony, jeziora i bagna namorzynowe kryją oszałamiające bogactwo dzikiej fauny i flory: 85% to endemity madagaskarskie, z czego aż 47% gatunków jest endemicznych dla Kamiennego Lasu – z powodu utrudnionego dostępu większość okazów nie została jeszcze zbadana, a być może nawet odkryta!
Te charakterystyczne drzewa rozpoznaje każdy! Imponujące baobaby (Adansonia) liczą 8 gatunków, z czego jeden występuje w zachodniej Australii, kolejny w Afryce kontynentalnej, a aż 6 to endemity Madagaskaru i zarazem przyrodnicze symbole tego wyspiarskiego państwa. Baobaby osiągają znaczną wysokość (do 30 m), a ich łodygi i olbrzymie, szerokie pnie (2–10 m średnicy, rekordzista ma 10,47 m) służą do magazynowania wody i zwiększają swój obwód w porze deszczowej (jedno drzewo gromadzi nawet 120 tys. l wody). Dzięki wysokim zdolnościom retencyjnym baobaby są odpornymi na susze roślinami długowiecznymi – te rosnące wzdłuż słynnej Alei Baobabów, nieopodal madagaskarskiego miasta Morondava, dochodzą do 3000 lat. Baobab to ikona Afryki i „drzewo życia” o niezwykle szerokim zastosowaniu: z pni wytwarza się tradycyjne drewniane łodzie, meble, dekoracje i instrumenty muzyczne, z łyka liny, sieci rybackie, nici, tkaniny i kosze, z kory powstaje m.in. papier, a z nasion, kwiatów, liści i owoców, których miąższ przypomina w smaku cytrynę, wyrabia się pasze dla zwierząt, ludowe medykamenty, kosmetyki, olej, rozmaite potrawy i orzeźwiające napoje. Za sprawą skąpej korony, przypominającej wyglądem system korzeniowy, owiany legendami o rozgniewanych bogach baobab jest potocznie określany mianem „drzewa rosnącego do góry nogami”.
Madagaskar to wyspa przyrodniczych skarbów. Część Gondwany, oderwana od kontynentu afrykańskiego ok. 145 mln lat temu, żyje własnym życiem. Aż 80% z 200 tys. lokalnych gatunków zwierząt i 83% z 12 tys. gatunków roślin to endemity. Symbolami Madagaskaru są kameleony, lemury i baobaby – znakomita większość tych okazów fauny i flory występuje wyłącznie tutaj i nigdzie indziej na świecie. Madagaskar obficie pokrywają tropikalne lasy deszczowe, gdzie w dziewiczym gąszczu można spotkać największe na świecie, słynące z „nawiedzonego śpiewu” indrisy krótkoogonowe i analogicznie najmniejsze mikruski malutkie z wyłupiastymi oczami, skoczne sifaki, kojarzone z bajkowym królem Julianem lemury katta, lemurie, lepilemurie i wari, a także kameleony Parsona (jedne z największych), węże boa, kolorowe mantelle (żaby), madagaskarskie żółwie i modliszki, motyle, ważki, patyczaki, krocionogi. W świecie roślin, prócz baobabów, królują natomiast miejscowe storczyki, orchidee, sukulenty, pandany, palmy, paprocie, bambusy, liany, aloesy. Ze względu na ukształtowanie terenu i naturalne przeszkody część endemitów Madagaskaru jest słabo poznana – a tysiące mogą nadal czekać na odkrycie!
Malgasze to rdzenna ludność Madagaskaru o mieszanym pochodzeniu etnicznym. Przodkami Malgaszów były ludy austronezyjskie z Azji Południowo-Wschodniej, przybyłe na wyspę ok. II–V w., a także osadnicy z Afryki kontynentalnej i Chin, koloniści arabscy (od VII w.), francuscy i brytyjscy (XIX w.). Na mozaikę kulturową Malgaszów składa się 18 grup etnicznych, różniących się etnogenezą, a częściowo również tradycjami i dialektami języka malgaskiego – największymi z nich są kolejno Merina (grupa „góralska”), Betsimisaraka (grupa „przybrzeżna”) i Betsileo („góralska”), z kolei najstarszą grupą jest Bezanozano, wywodząca się od owianych legendami vazimba, czyli pierwszych osadników. Malgasze prowadzą tradycyjny styl życia, oparty na rolnictwie, łowiectwie i rzemiośle. Na wsiach mieszkają w trzcinowych chatach, hodują kury, bydło i pszczoły, łowią ryby i owoce morza, uprawiają kukurydzę, maniok, ryż, trzcinę cukrową, tropikalne owoce i warzywa. Słyną z wyrobów z baobabu i aluminium, muzyki, tańca i sztuki oratorskiej, a przede wszystkim są wyśmienitymi żeglarzami i budowniczymi piróg (tradycyjnych łodzi). Prawie połowa z liczącej ok. 27 mln populacji Madagaskaru jest wyznania chrześcijańskiego. W kulturze Malgaszów żywy jest kult przodków i fady – malgaskie tabu, wyznaczające znaczną część lokalnego stylu życia.
Termin | Ilość dni | Wolne miejsca | Cena | Rezerwacja |
29.05-09.06.2023 | 12 | 16 | 9999 zł |
|
W cenie:
Cena nie obejmuje:
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni
Noclegi w cenie wycieczki obejmują zakwaterowanie w hotelach 3* (pokoje 2-os. z łazienkami). Wybrane hotele mają basen lub dostęp do plaży. Hotele mogą oferować dostęp do pralni, baru i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze kwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dopłaty za pokój 1-osobowy (zgodnie z aktualnymi stawkami w obiektach – szczegóły u Organizatora).
Wyżywienie w cenie wycieczki obejmuje śniadania i obiadokolacje z daniami kuchni malgaskiej. Płatne dodatkowo są lunche, przekąski, napoje. Posiłki jadamy w restauracjach hotelowych lub obiektach gastronomicznych na trasie wycieczki.
Na całej trasie wycieczki – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi busami, wyposażonymi w klimatyzację. Nad bezpieczeństwem podróży czuwają zawodowi kierowcy, doskonale znający lokalne drogi. W cenie wycieczki zawarta jest także samochodowa przeprawa promowa w Belo i Bekopaka.
Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.
Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.
Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.
Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:
Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.
ANTANANARYWA – MAROZEVO – MORAMANGA – ANDASIBE – AMBATOLAMPY – ANTSIRABE – MIANDRIVAZO – MORONDAVA – BELO – TSINGY DE BEMARAGA – BEKOPAKA – TSINGY DE BEMARAGA – BEKOPAKA – BELO – MORONDAVA – MIANDRIVAZO – ANTSIRABE – TRITRIVA – ANTANANARYWA
DZIEŃ 1. WYLOT
Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie i lot na Madagaskar z rozkładowymi przesiadkami.
DZIEŃ 2. ANTANANARYWA
Przylot na Madagaskar. Spotkanie z pilotem Tamada Tour. Transfer z lotniska do hotelu w centrum Antananarywy, stolicy wyspy, potocznie zwanej Tana. Czas wolny na odpoczynek po podróży. Wieczorem powitalna obiadokolacja w stylu malgaskim. Nocleg.
DZIEŃ 3. ANTANANARYWA – MAROZEVO – MORAMANGA – ANDASIBE
po śniadaniu wyprawa do Egzotycznego Rezerwatu Peyrieras (Réserve Peyrieras Madagascar Exotic) w Marozevie, gdzie będziemy podziwiać endemiczne zwierzęta Madagaskaru: lemury, sifaki, kameleony, iguany, gekony, węże, kolorowe mantelle (żaby), motyle, ważki, krocionogi, patyczaki i inne okazy lokalnej fauny. Następnie udamy się do miasteczka Moramanga – stolicy ludu Bezanozano, najstarszej i jednej z osiemnastu rdzennych grup etnicznych Madagaskaru. Moramanga odegrała ważną rolę w historii wyspy, bowiem właśnie tu 29 marca 1947 r. wybuchło powstanie malgaskie przeciwko francuskim kolonizatorom – co ciekawe i przewrotne, to właśnie za ich sprawą miasto powstało i błyskawicznie wzbogaciło się na handlu z Europejczykami. Przerwa na lunch. Późnym popołudniem dotrzemy do wsi Andasibe, którą otacza rezerwat Analamazoatra. Obiadokolacja. Dla chętnych nocny spacer po rezerwacie z eksploracją tropikalnej fauny i flory. Po zmroku park niesamowicie oddziałuje na zmysły – wprawdzie niewiele widać, za to zapachy i odgłosy pierwotnej dżungli pozostawiają oszałamiające wrażenia! Nocleg.
DZIEŃ 4. ANDASIBE
Po śniadaniu zanurzymy się w egzotykę Parku Narodowego Andasibe-Analamazaotra. Wędrując w wilgotnym gąszczu pandanów i palm, będziemy obserwować urocze storczyki, orchidee i endemiczne zwierzęta: kameleony Parsona (jedne z największych na świecie), mantelle, sifaki, lemury katta, lemury płowe, mikruski malutkie (najmniejsze lemury na świecie) i władców rezerwatu, czyli indrisy krótkoogonowe – największe lemury na świecie, które słyną z „nawiedzonego śpiewu”, przypominającego pieśni wielorybów i niosącego się głośnym echem w koronach drzew. Po południu zwiedzimy rezerwat Vakona, zwany wyspą lemurów – tu będziemy mogli się zbliżyć do tych niezwykłych ssaków i zrobić im wspaniałe zdjęcia. Po przyrodniczych przygodach powrót do Andasibe na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 5. ANDASIBE – AMBATOLAMPY – ANTSIRABE
Śniadanie, wymeldowanie z hotelu. Tego dnia spotkamy się z tradycją malgaskiego rzemiosła w dawnych miasteczkach kolonialnych. Najpierw zatrzymamy się w Ambatolampy, by zwiedzić manufakturę garnków – słynie ona z obróbki recyklingowanego aluminium, jest symbolem malgaskiego know-how i przekazywanych z pokolenia na pokolenie talentów rękodzielniczych. Po południu dotrzemy do Antsirabe, nastrojowego uzdrowiska z leczniczymi źródłami termalnymi, licznymi warsztatami rzemieślniczymi i ulicami pełnymi riksz. W trzecim co do wielkości mieście Madagaskaru odwiedzimy miejscowe pracownie, zobaczymy pomnik Fahaleovantena (niepodległości plemion), katedrę Notre Dame de la Salette, zabytkowe łaźnie termalne i inne budynki kolonialne. Następnie udamy się na przedmieścia, gdzie zajrzymy na tradycyjny bazar i poobserwujemy prawdziwe życie Malgaszów, którzy prócz rzemiosła trudnią się głównie rolnictwem: hodują kury, bydło i pszczoły, łowią owoce morza, uprawiają kukurydzę, maniok, ryż, owoce i warzywa, a po pracowitym dniu spotykają się z rodziną i przyjaciółmi, zajadając suszone ryby, masikita (szaszłyki), romazawa i ravitoto (potrawy z mięsem i warzywami liściowymi), menakely – malgaskie pączki ryżowe, popijając toaka gasy (rum z trzciny cukrowej) albo trembo (wino palmowe). Powrót do centrum Antsirabe. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w stylowym hotelu.
DZIEŃ 6. ANTSIRABE – MIANDRIVAZO – MORONDAVA
Śniadanie, wymeldowanie z hotelu i przejazd na zachód wyspy. Po drodze obiad w miasteczku Miandrivazo, którego codzienność płynie z nurtem rzeki Mahajilo. Późnym popołudniem dotrzemy pod Morondavę. O zachodzie słońca ruszymy na spacer słynną Aleją Baobabów, by w subtelnym blasku sfotografować symbol Madagaskaru – liczące do 2800 lat, gigantyczne drzewa, zwane przez Malgaszów reniala, co w lokalnych dialektach oznacza „matka lasu”. Po wędrówce gajem przejazd do centrum Morondavy. Portowe miasto kusi malowniczymi, białymi plażami Kanału Mozambickiego, po którym kursują pirogi i lakana, tradycyjne malgaskie łodzie drewniane. Obiadokolacja, czas wolny na relaks i nocleg w hotelu przy plaży.
DZIEŃ 7. MORONDAVA – BELO – TSINGY DE BEMARAGA – BEKOPAKA
Śniadanie, wymeldowanie z hotelu. Rankiem ponownie przejedziemy przez Aleję Baobabów, by sfotografować ją za dnia. Za gajem obierzemy kurs na północ, zatrzymując się na obiad w Belo nad rdzawą rzeką Mania. Następnie ruszymy na niezapomnianą ekspedycję przez rezerwat przyrody Tsingy de Bemaraga (UNESCO), który będziemy eksplorować przez 2 dni. Rezerwat jest najeżony niewiarygodnie ostrymi formacjami wapiennymi, zwanymi po malgasku tsingy, co oznacza „miejsce, gdzie nie można chodzić boso”. Jedynie sifaki i lemury, dzięki zręczności i mocnym ogonom, są w stanie skakać w pejzażu krasowych iglic, klifów i jaskiń z bogatą szatą naciekową, okolonych namorzynowymi lasami nad rzeką Manambolo. Jeszcze na przełomie XVIII i XIX w. królowa Madagaskaru Ranavalona zsyłała w to nieprzyjazne miejsce wrogów politycznych – legendy głoszą, że duchy skazańców do dziś snują się w Kamiennym Lesie. Obiadokolacja i nocleg w hotelu z basenem w Bekopaka.
DZIEŃ 8. BEKOPAKA – TSINGY DE BEMARAGA – BEKOPAKA
Po śniadaniu całodniowa wyprawa przez Park Narodowy Tsingy de Bemaraga. Odkryjemy dziś najciekawsze zakamarki Kamiennego Lasu – kaniony, dziewicze lasy, jeziora, namorzyny z oszałamiającym bogactwem endemicznej fauny i flory. Po dniu wrażeń powrót do hotelu w Bekopaka.
DZIEŃ 9. BEKOPAKA – BELO – MORONDAVA
Śniadanie, wymeldowanie z hotelu. Przejazd z Bekopaka do Morondavy z przerwą na lunch w Belo. Do Morondavy znów wjedziemy przez Aleję Baobabów – łagodne promienie popołudniowego słońca wydobywają czerwone odcienie pni drzew, stwarzając idealne warunki do fotografowania. Obiadokolacja. Zakwaterowanie w hotelu przy plaży w Morondavie. Czas wolny na relaks. Nocleg.
DZIEŃ 10. MORONDAVA – MIANDRIVAZO – ANTSIRABE
Po śniadaniu przejazd powrotny do Antsirabe z lunchem w Miandrivazo. Po drodze będziemy mieli kolejną okazję obserwować tradycyjne wioski i miasteczka Malgaszów. Obiadokolacja i nocleg w Antsirabe.
DZIEŃ 11. ANTSIRABE – TRITRIVA – ANTANANARYWA
Po śniadaniu przejazd w kierunku Antananarywy. Po drodze zobaczymy wulkaniczne jezioro Tritriva – błękitna tafla rozlewa się 2000 m n.p.m. w kalderze, czyli kraterze wygasłego wulkanu, otoczonym pionowymi klifami gnejsowymi. Można tu zaobserwować niezwykłe zjawisko: poziom wody w jeziorze spada w porze monsunowej, a wrasta w porze suchej, co jest związane z istnieniem podziemnych kanałów, łączących Tritrivę z innymi jeziorami i gorącymi źródłami w okolicy. Jezioro jest objęte fady – malgaskim tabu, a pływanie w nim jest zabronione. Po dotarciu do Antananarywy uroczysta pożegnalna obiadokolacja z malgaskimi przysmakami. Nocleg.
DZIEŃ 12. ANTANANARYWA – WYLOT
Śniadanie. Poranna wizyta na rzemieślniczym bazarze w Antananarywie i czas na zakup pamiątek. Transfer na lotnisko. Odprawa i wylot na lotnisko Chopina w Warszawie z rozkładowymi przesiadkami.
© 2023 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i może ulec zmianie w zależności od czynników niezależnych od Organizatora. www.tamadatour.pl
Zapisu na wycieczkę można dokonać:
Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:
Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:
Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 3 części:
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Tamada Tour
Realizacja: Codenest