Magiczne Indie 10 dni

Wycieczka objazdowa

od  6899 PLN
cena za osobę / 10 dni

Rezerwuj

Odkryj skarby Krainy Maharadżów!

Spełnij największe podróżnicze marzenie i odwiedź magiczne Indie! Na szlaku przez Delhi, Radżastan i Uttar Pradesz daj się wciągnąć w mistyczny kalejdoskop orientalnych smaków, zapachów i kolorów, wspaniałych zabytków i zdumiewających obliczy codzienności. Na własne oczy zobacz Tadż Mahal – architektoniczny cud świata z Agry. Naucz się wiązać sari i turban, zajrzyj do kuchni indyjskiej rodziny i weź udział w ognistej ceremonii aarti. Tropem małp udaj się do imponujących świątyń, warowni i… studni. W Delhi przejedź rikszą do Czerwonego Fortu, wsłuchaj się w legendy Kutb Minar i sprawdź, co mauzoleum Humajuna ma wspólnego z najsłynniejszym zabytkiem Indii. W Jaipurze odwiedź eteryczny Pałac Wiatrów i monumentalny Fort Amber, a w Lucknow wniknij w królewski świat nawabów. Śladem braminów z Waranasi idź na spowite hinduistycznymi rytuałami ghaty, wypłyń w rejs po świętej rzece Ganges i doświadcz tego, co naprawdę zmienia perspektywę.

W cenie

Udział w ceremonii aarti

Udział w ceremonii aarti

Wizyta w wiosce etnicznej

Wizyta w wiosce etnicznej

Lekcja wiązania sari i turbanów

Lekcja wiązania sari i turbanów

Warsztaty kulinarne u lokalnej rodziny

Warsztaty kulinarne u lokalnej rodziny

Przejażdżka rikszą

Przejażdżka rikszą

Wizyty na orientalnych bazarach

Wizyty na orientalnych bazarach

Noclegi w hotelach 3–4* (pokoje 2-os. z łazienkami)

Noclegi w hotelach 3–4* (pokoje 2-os. z łazienkami)

Rejs łodzią po Gangesie

Rejs łodzią po Gangesie

Opieka doświadczonego pilota-przewodnika Tamada Tour

Opieka doświadczonego pilota-przewodnika Tamada Tour

Wejścia biletowane do muzeów, świątyń i atrakcji

Wejścia biletowane do muzeów, świątyń i atrakcji

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Wyżywienie (śniadania, obiadokolacje)

Wyżywienie (śniadania, obiadokolacje)

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Lokalny koloryt i kultura

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Tadz-Mahal-Indie

Tadż Mahal

Mauzoleum Tadż Mahal w Agrze to jeden z siedmiu nowych cudów świata i najsłynniejsza wizytówka Indii pod patronatem UNESCO. Zachwycając się wdziękiem świątyni miłości, sprawdzimy, ile prawdy kryją legendy, głoszące, że władca Szahdżahan przyobiecał ukochanej żonie Mumtaz Mahal, przedwcześnie zmarłej przy porodzie, postawienie upamiętniającego ją budynku, który nie miałby sobie równego w świecie, a później kazał pozbawić wszystkich robotników (rzekomo aż 20–25 tys.) kciuków, aby nigdy już nie byli w stanie stworzyć podobnego dzieła. Szybko przekonamy się, że okazały grobowiec z marmuru – szczytowe osiągnięcie dynastii Wielkich Mogołów, z wielką cebulastą kopułą, charakterystyczną dla architektury islamu, i ogromną bramą, symbolizującą wrota do raju, zdobione kaligrafiami i kamieniami szlachetnymi, otoczone czterema minaretami, dwoma meczetami z czerwonego kamienia i wspaniałym ogrodem perskim – wcale nie jest, jak sugerują fotografie, biały. Poszukamy też prawdziwych sarkofagów Mumtaz Mahal i jej męża, który nie był wprawdzie wybitnym władcą, ale na zawsze zapisał się w historii za sprawą wznoszonego od 1632 do 1654 r., spektakularnie pięknego grobowca nad brzegami rzeki Jamuna.

Waranasi-Indie

Waranasi

W Waranasi na północy Indii wybierzemy się na mistyczną wyprawę nad Ganges, świętą rzekę hinduistów i buddystów. W mieście, które według legendy założył ok. 3000 lat temu bóg Śiwa, pójdziemy na ghaty, nadbrzeżne schody, którymi pielgrzymi podążają do rzecznych wód na pudźa – rytualne obmycie ciała. Sprawdzimy, które ghaty należały do maharadżów Waranasi, a które upatrzyli sobie bramini – ubrani w pomarańczowe szaty kapłani, spędzający czas na medytacji w niebywałych pozycjach albo na udzielaniu błogosławieństwa przechodniom. Pośród nadrzecznego zgiełku nie raz zobaczymy dłonie wyciągnięte w prośbie o jałmużnę. Być może ujrzymy też kondukt pogrzebowy kierujący się w stronę ghatów Manikarnika – jednych z najstarszych i najsłynniejszych schodów w mieście, przy których praktykuje się tradycyjne hinduskie ciałopalenie zmarłych. Z nurtem świętej rzeki dotrzemy również do świątyni ozdobionej erotycznymi rzeźbami i innych zabytków, które przetrwały muzułmańskie najazdy.

Mauzoleum Humajuna

Poza słynną świątynią miłości w Agrze Indie mogą się pochwalić innymi równie wspaniałymi grobowcami. Historycznie pierwszy, wybudowany już w 1572 r., znajdziemy w New Delhi. Pewne elementy budowli wydadzą się nam zaskakująco znajome. I nic dziwnego, bo to właśnie mauzoleum Humajuna stanowiło inspirację dla wzniesionego niecały wiek później grobowca Tadż Mahal! Odnajdziemy w tym świadectwo niezwykłości prawzoru, wpisanego w 1993 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO – pierwszego w Indiach mauzoleum ogrodowego, pierwszego budynku, w którym zastosowano podwójną kopułę, i pierwszego wykorzystującego na tak szeroką skalę czerwony piaskowiec. Wyruszymy przez wspaniały ogród Charbagh i zwiedzimy oktagonalny grobowiec, gdzie spoczęli Humajun, cesarz Indii z dynastii Wielkich Mogołów, i dziewięcioro innych członków rodziny królewskiej. Sprawdzimy, ile prawdy tkwi we wspomnieniach XVII-wiecznego angielskiego kupca Williama Fincha o bogactwach zdobionego marmurem monumentu, który łączy w harmonijne piękno sztukę indyjską i perską. Po drodze odkryjemy jeszcze siedem zabytków: grobowce, meczet, seraj, rezydencję sufickiego świętego i egzotyczny ogród Bu Halimy.

Fort Amber

Wyruszymy ponad zalesione Wzgórze Orłów w Radżastanie, gdzie w wodach jeziora Maotha przegląda się XVI-wieczny fort Amber – radźpucki kompleks obronno-pałacowy pod patronatem UNESCO. Obserwując imponującą twierdzę, nie oprzemy się wrażeniu, że dawniej musiała ona wywoływać w potencjalnych najeźdźcach spory lęk, ale i kusić bogactwem skrytym za wysokimi murami w kolorze złocistego piasku. Śladem niegdysiejszych królewskich kawalkad sforsujemy długie schody i Bramę Słońca, by stanąć oko w oko z pięknym Pałacem Bursztynowym. Przejdziemy przez cztery dziedzińce i zajrzymy do kolejnych części majestatycznej budowli, wzniesionej z czerwonego piaskowca i marmuru oraz zdobionej misterną ornamentyką i freskami. Zobaczymy, gdzie mieszkał maharadża i dokąd udawał się na schadzki ze swoimi konkubinami. Poszukamy magicznego kwiatu, kaskadowej fontanny i najstarszej części kompleksu. Za podwójnymi drzwiami ze srebra odwiedzimy zaś świątynię Sila Devi, w której podczas festiwalu Nawaratri odbywało się rytualne poświęcenie bawoła lub kozła. Czy rozwikłamy zagadkę nazwy kompleksu, która według lokalnego folkloru wywodzi się od Amby, Bogini Matki, Durgi, a według innych podań – od Ambikeshwar, nazwy świątyni i zarazem boga Sziwy?

Kutb Minar

Z daleka niepozorny, z bliska odkrywa swoje niewysłowione piękno – wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Kutb Minar, znany też jako Kutab Minar lub Kutub Minar, znajdziemy w Parku Archeologicznym Mehrauli na obrzeżach Delhi. Wprawdzie nie wdrapiemy się na szczyt 5-kondygnacyjnego minaretu z czerwonego piaskowca i marmuru, ale z dołu zapatrzymy się w jego 73-metrową, strzelistą bryłę, inspirowaną afgańskim minaretem w Dżam. Zauważymy, że ściany kolejnych pięter tej części Kuwwat-al-Islam, pierwszego indyjskiego meczetu, pokrywają girlandy misternych zdobień oraz tajemnicze inskrypcje – to wersety z Koranu i zapisy z historii powstawania obiektu, którego budowę rozpoczął w 1192 r. Kutb-ud-Din-Ajbak. Dowiemy się, jak po zrujnowaniu blisko 20 okolicznych świątyń hinduistycznych ten pierwszy sułtan miasta nakazał postawienie Wieży Zwycięstwa, która oprócz funkcji religijnej i obronnej była przede wszystkim majestatycznym symbolem wygranej Muhammada Ghoriego w walce o ziemie północnych Indii.

Palac-Wiatrow-Indie

Pałac Wiatrów

Udamy się do Jaipuru w mistycznym Radżastanie, by odkryć tajemnicę Pałacu Wiatrów. Dziś w tej monumentalnej budowli z czerwonego piaskowca, wzniesionej w 1799 r. przez maharadżę Sawai Pratapa Singha, znajdziemy muzeum archeologiczne z bogatymi zbiorami rzeźb i lokalnego rzemiosła, pochodzącymi nawet z II w. p.n.e. Czy jednak odgadniemy, czemu właściwie miało służyć to unikalne arcydzieło architektury radźputów i Wielkich Mogołów, które – co zdumiewające – jest najwyższą na świecie budowlą postawioną bez fundamentów i utrzymującą pion dzięki zakrzywieniu? Odpowiedzi poszukamy w aż 953 dżarokhach, bo wieść głosi, że w okresie restrykcyjnej praktyki purdah przez te setki okien i zabudowanych balkonów damy dworu mogły bez obaw obserwować codzienne życie miasta. Czując wpadającą do środka chłodną bryzę i obserwując lekką niczym wiatr konstrukcję 5-piętrowej fasady, przypominającą kształtem mukut, koronę boga Kryszny, z łatwością zrozumiemy też sens hinduskiej nazwy pałacu: Hawa Mahal.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
Terminy w 2024 roku w przygotowaniu 10 16 6899 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
Terminy w 2024 roku w przygotowaniu
10
Wolne miejsca
Cena
16
6899 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

  • transfery lotniska – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus),
  • noclegi w hotelach 3–4* (pokoje 2-osobowe z łazienkami),
  • wyżywienie (śniadania i obiadokolacje – kuchnia lokalna),
  • woda w busie: 2 l/os./dzień,
  • wejścia biletowane do atrakcji,
  • warsztaty kulinarne u lokalnej rodziny,
  • lekcja wiązania sari i turbanów,
  • rejs łodzią po Gangesie,
  • przejażdżka rikszami,
  • wizyta w wiosce etnicznej,
  • udział w ceremonii aarti,
  • wizyty na orientalnych bazarach,
  • kameralna grupa,
  • opieka lokalnych przewodników,
  • opieka polskojęzycznego pilota – przewodnika Tamada Tour,
  • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
  • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Nieujęte w cenie:

  • loty Warszawa – Delhi – Warszawa (PLL LOT),
  • lot krajowy Waranasi – Delhi (cena od 90 USD/os., w zależności od terminu; uwaga: bezpłatny bagaż podręczny do 15 kg),
  • wiza do Indii (ok. 50 USD; e-wizę można wyrobić online na rządowej stronie: https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html, bezpośredni link do formularza: https://indianvisaonline.gov.in/evisa/Registration),
  • usługi bagażowe w hotelach i na lotniskach,
  • lunche, przekąski, napoje bezalkoholowe i alkoholowe nieujęte w programie wycieczki,
  • zakwaterowanie w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-osobowy w hotelach i pensjonatach ok. 335 USD/os.),
  • zwyczajowe napiwki (ok. 50 USD),
  • opcjonalne opłaty za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych obiektach,
  • koszty pamiątek i wydatków osobistych,
  • usługi niewymienione w programie wycieczki.

Minimalna liczba Uczestników: 12 osób.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

  • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
  • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują zakwaterowanie w komfortowych hotelach 3–4* (pokoje 2-osobowe z własnymi łazienkami). Wybrane hotele mogą oferować dostęp do basenu, siłowni, pralni i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 335 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).

Wyżywienie w cenie wycieczki obejmuje śniadania i obiadokolacje z daniami kuchni indyjskiej. Śniadania są serwowane w hotelach, pozostałe posiłki jadamy w restauracjach, knajpkach i na stoiskach ze street foodem na trasie wycieczki. Każdego dnia będzie okazja spróbować innych lokalnych potraw, przekąsek, napojów. Kuchnia Indii jest niezwykle urozmaicona, aromatyczna za sprawą bogactwa przypraw i ziół, pełna świeżych warzyw, pieczywa, ryżu, makaronów, rozmaitych zup, dań mięsnych oraz wegetariańskich. Wielką atrakcją wycieczki będzie obiad u indyjskiej rodziny z warsztatami kulinarnymi.

Informacje praktyczne

Dokumenty

Na wjazd do Indii w celach turystycznych obywatele większości krajów świata, w tym Unii Europejskiej, potrzebują wizę elektroniczną. E-wizę turystyczną na wybrany okres (30 dni, 1 rok, 5 lat) można wyrobić online na oficjalnej stronie rządowej: https://indianvisaonline.gov.in/evisa/Registration. Szczegółowe informacje o procedurze wizowej są dostępne na stronie https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html, m.in. w zakładce FAQ. Wniosek wizowy należy złożyć minimum 4, a maksymalnie 120 dni przed datą planowanej podróży. Weryfikacja wniosku wizowego zajmuje zwykle 72 h. Za wizę można zapłacić kartą płatniczą.

Do wyrobienia e-wizy i wjazdu na terytorium Indii wymagany jest paszport, ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki i posiadający przynajmniej 2 wolne strony na stemple graniczne. Na wyjazd dobrze zabrać także kserokopię paszportu.

Zdrowie, szczepienia, leki

Przed wyjazdem do Indii nie ma obowiązku dodatkowych szczepień. Wskazane są jednak szczepienia na grypę, tężec, błonicę, krztusiec, odrę, świnkę, różyczkę, dengę, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, zakażenia meningokokowe, dur brzuszny, cholerę, wściekliznę i japońskie zapalenie mózgu. Osoby, które wcześniej szczepiły się przeciw tym chorobom, mogą się poddać szczepieniom przypominającym. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem najlepiej udać się do lekarza medycyny podróży, aby skontrolować stan zdrowia i przyjąć zalecane szczepienia.

Na całym terytorium Indii, również na terenach zurbanizowanych (jak New Delhi), występuje ryzyko malarii, dlatego na podróż należy zabrać leki przeciwmalaryczne. Zalecane przez WHO środki farmakologiczne to atovaquone (proquanil), doksycyklina lub meflochina. Wybór preparatu należy uprzednio skonsultować z lekarzem. Na wyjazd trzeba ponadto zaopatrzyć się w leki osobiste, a także leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwbiegunkowe i na dolegliwości układu pokarmowego. Warto mieć przy sobie również repelenty na komary, akcesoria i opatrunki (np. plastry, pęsetę) oraz środki dezynfekujące (żel, chusteczki higieniczne oraz nawilżane).

W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi zażyć w trakcie lotu poprzez iniekcję igłową, wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką. Wszystkie zabierane leki – w ilości odpowiedniej do leczenia osobistego w czasie trwania wycieczki, dostępne zarówno na receptę, jak i bez niej – powinny się znajdować w oryginalnych opakowaniach (na wszelki wypadek warto zabrać receptę i/lub inne dokumenty, przetłumaczone na j. angielski, uzasadniające potrzebę stosowania danych medykamentów). Leki na podróż do Indii trzeba spakować do bagażu podręcznego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie wwozu leków zalecamy bezpośredni kontakt z ambasadą Indii (dla obywateli Polski – ul. Myśliwiecka 2, 00-459 Warszawa, dane kontaktowe dostępne na stronie https://www.indianembassywarsaw.gov.in/eoi.php?id=Contact).

Z powodu odmiennej flory bakteryjnej na początku pobytu mogą wystąpić dolegliwości żołądkowe. Aby temu zapobiec, zaleca się zachowanie podstawowych zasad higieny (częste mycie rąk). Pić należy wyłącznie płyny wiadomego pochodzenia – wskazane są napoje butelkowane, z fabrycznie zamkniętych opakowań; woda z kranu nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Należy się powstrzymać od picia napojów z lodem ze względu na niewiadome pochodzenie wody. Świeże owoce i warzywa należy przed spożyciem wymoczyć w płynach dezynfekujących. Należy unikać żywienia się w ulicznych knajpkach, na bazarach i w lokalach gastronomicznych niższej kategorii.

Przepisy celne i prawne

  • Nie ma ograniczeń co do wwozu i wywozu pieniędzy. Należy jednak zgłosić u celnika wwóz gotówki w kwocie równej lub przewyższającej 10 tys. USD (zaleca się zgłaszanie również niższych sum). Bez wcześniejszej deklaracji wwozu można wywieźć bez zezwolenia do 2500 USD.
  • Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD na osobę, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu.
  • Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku (pomimo tego zaleca się nie zabierać zbyt dużej ilości biżuterii ze srebra, złota i kamieni szlachetnych, gdyż może to wzbudzić podejrzliwość służb celnych).
  • Bezwzględnie zabroniony jest przywóz broni i amunicji. Zabroniony jest także wwóz i wywóz narkotyków. Za posiadanie środków odurzających grozi kara pozbawienia wolności na okres min. 6 miesięcy, a za ich przemyt – 10 i więcej lat.
  • W Indiach obowiązuje bezwzględny zakaz posiadania i używania telefonów satelitarnych.
  • Z Indii nie wolno wywozić: antyków, wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt, skorup żółwi.
  • Zabronione jest fotografowanie oraz obserwowanie przez lornetki, teleskopy i aparaty fotograficzne z silnymi transfokatorami takich obiektów, jak porty morskie, porty lotnicze, obiekty wojskowe, dworce kolejowe, przejścia graniczne.

Bezpieczeństwo

Indie to kraj bardzo gościnny i przyjazny dla turystów. Podróżni powinni jednak zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Należy mieć na uwadze możliwe ryzyko zamieszek na tle religijnym i zagrożenia terrorystycznego. Stosunkowo duże jest zagrożenie przestępczością pospolitą, zwłaszcza w miejscach często uczęszczanych przez turystów. Szczególnie trzeba uważać na kradzieże kieszonkowe, ale również na nieuczciwych sprzedawców, kierowców riksz i taksówek. Warto zawsze pilnować swojego dobytku, a cenne przedmioty i pieniądze najlepiej zamknąć w hotelowym sejfie (o ile jest dostępny).

W Indiach zgłaszane są przypadki przestępstw na tle seksualnym. Kobiety powinny unikać samotnego zwiedzania i nie oddalać się od swojej grupy. Ostrożność warto zachować zwłaszcza po zmroku i na trasach rzadziej uczęszczanych przez turystów. Skromny ubiór i zachowanie są zalecane, aby nie prowokować niepożądanych sytuacji.

Należy też uważać podczas przechodzenia przez ulicę. W Indiach obowiązuje ruch lewostronny, a warunki na drogach są bardzo specyficzne. Ze względu na lokalne obyczaje po drogach nierzadko chodzą krowy, których kierowcy nie mogą ominąć.

Ponadto należy bezwzględnie odmawiać przewożenia przez granicę różnego typu przesyłek – jest to jedna z dróg przemytu narkotyków, do której turyści mogą zostać nieświadomie wykorzystani.

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

Klimat

Większość terytorium Indii leży w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego. Występują jednak pewne różnice klimatyczne między poszczególnymi częściami kraju.

W stolicy kraju, New Delhi, największe upały (nawet do 40°C) panują w kwietniu i maju. Na tym obszarze zaznacza się również wpływ monsunu, który przynosi opady w miesiącach letnich, od czerwca do września. Wówczas temperatury powietrzą są niższe – choć często wynoszą powyżej 30°C. W okresie suchym temperatura waha się, od kilkunastu do 30°C (od listopada do lutego temperatura jest najniższa).

Na wschodzie kraju, np. w Kalkucie, klimat jest podobny do tego w New Delhi, choć łagodniejszy – upały są nieco mniejsze, a suche miesiące cieplejsze niż w stolicy. Jednocześnie opady, trwające od maja do października, są większe niż w New Delhi. W leżącym na wschodnim wybrzeżu Bombaju wyraźnie zaznacza się pora deszczowa i sucha. Intensywne deszcze, większe niż w stolicy, padają tu od czerwca do września; w pozostałe miesiące (szczególnie od grudnia do maja) opady są niewielkie. Rozkład temperatur jest podobny jak w New Delhi, choć mniej zróżnicowany – temperatury wahają się od ok 20°C do nieco powyżej 30°C. Na południowo-zachodnim wybrzeżu intensywne opady mogą nawet obejmować okres od kwietnia do listopada, a temperatury powietrza są bardziej stałe, od powyżej 20°C do nieco powyżej 30°C. W Chennai na południowo-wschodnim wybrzeżu temperatury powietrza zmieniają się w podobny sposób, przy czym w okresie suchym raczej nie spadają poniżej 20°C, a w najcieplejszych miesiącach mogą znacząco przekraczać 30°C. Znacząca różnica dotyczy opadów w tym rejonie – występują one od czerwca do grudnia.

Z kolei w północnym, górzystym rejonie (np. w Dżammu i Kaszmirze) opady w ciągu roku są niewielkie, a temperatura powietrza waha się – zimą występują kilkustopniowe mrozy, latem średnio od kilkunastu do ok. 20°C. W wyżej położonych partiach Himalajów i Karakorum temperatury w ciągu roku są znacznie niższe i mogą wynosić nawet poniżej -20°C. W północno-zachodniej części Indii, na pustyni Thar, panuje klimat skrajnie suchy, z małą ilością opadów i dużymi dobowymi wahaniami temperatur.

Indie leżą w strefie aktywnej sejsmicznie, dlatego trzeba też wiedzieć, jak zachować się na wypadek ewentualnego trzęsienia ziemi.

Język

Językiem urzędowym w Indiach jest hindi. W kraju funkcjonują jednak aż 23 języki konstytucyjne i kilka innych rzadziej używanych oraz ok. 2000 dialektów. Język angielski, mający status urzędowego języka pomocniczego, jest w Indiach powszechnie używany.

Religia

Dominującym wyznaniem w Indiach jest hinduizm. Zwiedzając zabytki sakralne, należy pamiętać o odpowiednim stroju. Kobiety muszą zakryć dekolt. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni muszą też zakryć ramiona i nogi (co najmniej za kolano) – przydatne będą długie suknie, luźne spodnie z odpinanymi nogawkami, chusty. Przed wejściem do świątyni należy też zdjąć buty (w niektórych miejscach za drobną opłatą, ok. 20 rupii, pilnują ich wyznaczeni do tego pracownicy; kto nie chce chodzić boso, może zaopatrzyć się w dodatkową parę skarpet lub plastikowe ochraniacze na stopy). Zaleca się również wyciszyć telefon i upewnić się, czy robienie zdjęć jest dozwolone.

Waluta i płatności

Walutą Indii jest rupia indyjska (INR). Jedna rupia dzieli się na 100 pajs (paisa). 10 INR to około 0,14 USD/0,13 EUR/0,55 PLN.

Na podróż trzeba zabrać dolary amerykańskie (niezniszczone, wydane po ’96 r.) lub euro i wymienić je na walutę lokalną na miejscu. Kantory są powszechne w stolicy i większych miastach kraju, pieniądze można też wymieniać w niektórych hotelach (kupowanie waluty w nieoficjalnych źródłach, np. na bazarach, jest zabronione oraz niebezpieczne ze względu na ryzyko oszustwa i kradzieży). Niewykorzystanie rupie można w Indiach z powrotem zamienić na dolary – ale wyłącznie po okazaniu otrzymanego wcześniej pokwitowania wymiany waluty.

Na wyjazd warto zabrać zarówno gotówkę, jak i kartę płatniczą walutową (w USD), uniwersalną (np. mBank World) lub typu Revolut. Bankomaty i możliwość płacenia kartą są dostępne w większości hoteli, restauracji i sklepów w dużych miastach.

Czas

UTC +5,5. Na terenie całych Indii obowiązuje jedna strefa czasowa. Różnica czasu między Polską a Indiami wynosi +3,5 h latem i +4,5 h zimą.

Telefonia i Internet

Sieć telefoniczna w Indiach jest dobra, choć na peryferiach mogą wystąpić problemy z zasięgiem. Opłata za minutę połączenia roamingu do krajów UE jest dość wysoka (ok. 4 zł), wysłanie SMS-a kosztuje ok. 2 zł. Przed wyjazdem zaleca się dezaktywować w smartfonie pocztę głosową, a podczas pobytu włączyć tryb samolotowy.

Wi-Fi jest dostępne w większości hoteli i niektórych restauracjach – gdzieniegdzie za dostęp do sieci pobierana jest symboliczna opłata; połączenia bywają dość wolne. Mapę punktów z dostępem do publicznego internetu można znaleźć na stronie https://wifispc.com/india. Zakup lokalnej karty SIM z pakietem internetowym jest możliwy, jednak dość skomplikowany i długotrwały (procedura zakupu wymaga złożenia oficjalnego podania z załączonym zdjęciem).

Elektryczność

Napięcie sieciowe w Indiach wynosi 230 V. Typy gniazdek: najczęściej występuje typ D (na wtyczki z trzema bolcami), rzadziej spotyka się typ K (z trzema bolcami), a gdzieniegdzie również typ C (na wtyczki z dwoma okrągłymi bolcami, czyli takie, jak w większości krajów Europy). Na wyjazd należy zabrać adapter (przejściówkę) do gniazdka.

Lokalna kuchnia

Na kuchnię indyjską składają się wpływy wielu kultur: hinduskiej, mongolskiej, portugalskiej czy angielskiej. W większości hoteli i restauracji dostępne są do wyboru dania zachodnie i lokalne. Po przywyknięciu do tutejszej flory bakteryjnej i odmiennej, często pikantnej kuchni, warto skusić się na hinduskie potrawy, które są niezwykle różnorodne i bardzo aromatyczne. Wśród dań coś dla siebie znajdą zarówno osoby jedzące mięso, jak i wegetarianie oraz weganie. W poszczególnych regionach Indii kuchnie różnią się stosowanymi składnikami i sposobem przyrządzania potraw. Na stołach spotykane są m.in. pierożki samosy, dania z ryżu (biriyani, pulao), korma, kofta, kebab, chutneye, czyli słodko-kwaśne sosy z owoców i warzyw, jagnięcina, drób, ryby, rośliny strączkowe (soczewica, fasola), warzywa (papryka, kalafior, bakłażan, ziemniaki, szpinak), nabiał (biały ser – paneer). Wśród bogactwa przypraw znajdziemy m.in. szafran, curry, papryczki chili, kolendrę. Powszechnym dodatkiem do dań, spełniającym też rolę „sztućców”, są pszenne albo kukurydziane placki chapati, roti, naan i paratha. Na deser dobre będą świeże owoce albo desery z ryżu z bakaliami, mlekiem, jogurtem albo masłem i korzennymi przyprawami. Będąc w Indiach, zdecydowanie warto skosztować lokalną herbatę (najpopularniejsze odmiany pochodzą z regionów Assam i Darjeeling), soki ze świeżych owoców oraz napój jogurtowy lassi. Amatorzy mocniejszych trunków dostaną w hinduskich lokalach i sklepach zarówno piwo, jak i wino z kwiatów.

Kultura i obyczaje

  • W Indiach nie obowiązują restrykcyjne zasady obyczajowe co do ubioru, a w dużych miastach panuje w tej kwestii względny liberalizm. Jednakże kobietom zaleca się skromne stroje – aby nie prowokować niepożądanych sytuacji, turystki powinny się ubierać tak, jak robią to Hinduski, a więc w stroje luźne, które nie opinają ciała oraz zakrywają dekolt, ramiona i nogi. Kobiety i mężczyźni muszą też pamiętać o odpowiednim stroju w miejscach kultu religijnego (opisany w sekcji „Religia”).
  • Buty należy zdejmować przed wejściem do świątyń, a także niektórych sklepów, szpitali oraz prywatnych mieszkań.
  • Hindusi chętnie widzą uczestnictwo turystów w uroczystościach religijnych. Dostęp do niektórych świątyń może jednak być ograniczony.
  • Hindusi witają się poprzez podanie dłoni lub skinienie ciała, z dłońmi złożonymi jak do modlitwy. Słowo „witam” to po hindusku „namaste”.
  • Kręcenie głową na boki, które w kulturze Zachodu oznacza „nie”, w Indiach – przeciwnie, oznacza „tak”, zgodę, potwierdzenie.
  • Hindusi jedzą zazwyczaj rękami, bez użycia sztućców. Po posiłku palce można oczyścić w podanej miseczce z wodą i sokiem cytrynowym. Na świeży oddech stosuje się niekiedy mieszankę sypkich ziół.
  • W Indiach obowiązuje ruch lewostronny. Po ulicach chodzą krowy, uważane tu za święte (Hindusi wierzą, że krowy są wcieleniami zmarłych) – kierowcy, nawet jeśli się spieszą, nie mogą ominąć zwierzęcia, muszą poczekać, aż ono samo zdecyduje się opuścić szosę.
  • Lewa ręka i noga są uważane za nieczyste. Lewą ręką (zwyczajowo używaną do podcierania się w toalecie) nie wolno się witać, podawać pieniędzy, jeść ani dotykać i wskazywać na święte przedmioty. W przypadku lewej stopy trzeba uważać, by nikogo nią nie dotknąć, nie można też pokazywać jej od spodu, co może się zdarzyć, np. gdy zakładamy nogę na nogę.
  • Kobieta z miesiączką jest uważana za nieczystą, a z tego powodu musi przestrzegać licznych zakazów – jednym z nich jest zakaz wstępu do świątyni, o czym przypominają rysunki i napisy przed głównym wejściem.
  • Chcąc sfotografować Hindusów, warto najpierw spytać o pozwolenie. Trzeba być przygotowanym na to, że osoba fotografowana poprosi o pieniądze za zdjęcie (dla niektórych to jedyne źródło dochodu, więc warto być wrażliwym na warunki ekonomiczne lokalnej społeczności).
  • Dużym problemem społecznym w Indiach jest żebractwo. Proszący o jałmużnę często traktują turystów jako główne źródło swojego dochodu. Lepiej jednak nie dawać im pieniędzy (szczególnie dzieciom).
  • Zagraniczni turyści budzą ciekawość i mogą niekiedy przyciągać nachalne spojrzenia – warto podejść do tego z dystansem i humorem.
  • Dawanie napiwków jest powszechne np. za kelnerowanie w restauracji, wniesienie bagażu, posprzątanie pokoju hotelowego itp. (stosowna kwota za takie usługi to ok. 30–40 rupii).
  • Należy uważać na nieuczciwych sprzedawców, kierowców riksz i taksówek. Nigdy nie wolno się godzić na uiszczenie zaliczki albo pełnej zapłaty przed realizacją usługi albo otrzymaniem towaru (może wówczas okazać się, że bezpowrotnie straciliśmy pieniądze i nie otrzymaliśmy towaru lub jest on bezwartościowy).
  • Kobiety nie powinny samotnie podróżować taksówką, w której prócz kierowcy jedzie inny mężczyzna (jeżeli kierowca zatrzyma się po drodze, by zabrać kolejnych pasażerów, zwłaszcza mężczyzn – dla własnego bezpieczeństwa lepiej zapłacić za kurs i opuść pojazd). Lepiej nie płacić za kurs, dopóki nie dotrzemy do miejsca docelowego. Trzeba być stanowczym w kwestii wynegocjowanej ceny za przejazd.
  • Hindusi uwielbiają się targować. Podczas zakupów na bazarach i w małych sklepach warto podjąć próbę wynegocjowania niższej ceny. Trzeba tylko pamiętać o tym, że zwyczaj ten jest tu traktowany raczej jako okazja do pogawędki i nawiązania relacji z drugim człowiekiem.
  • Hindusi nie okazują publicznie sympatii swoim partnerkom i żonom. Przyjaźniący się mężczyźni, czasem trzymają się za ręce (nie ma w tym żadnego podtekstu seksualnego).

Warto wiedzieć

  • Hotele i hostele nie zawsze są wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
  • Grzałki do wody i żelazka – zazwyczaj są dostępne w recepcjach hoteli, na życzenie.
  • Suszarki do włosów, o ile nie znajdują się w pokoju hotelowym, są zwykle dostępne na życzenie w recepcji obiektu.
  • Ręczniki kąpielowe – są dostępne w hotelach.
  • W pokojach hotelowych mogą się znajdować minibary. Dostępne w nich napoje i słodycze są dodatkowo płatne.
  • W pokojach hotelowych na gości czekają zwykle mydło i szampon (małe opakowania, dlatego warto zabrać własne lub kupić na miejscu), niekiedy do dyspozycji są także jednorazowe klapki. W wybranych hotelach mogą być też dostępne (bezpłatnie lub za dodatkową opłatą) szczoteczki i pasty do zębów, gąbki kąpielowe i inne akcesoria.
  • Na podróż nie trzeba zabierać z sobą jedzenia, ale warto spakować ulubioną kawę.
  • Toalety w Indiach są w większości typu europejskiego. W toaletach publicznych często nie ma papieru toaletowego, więc warto mieć przy sobie chusteczki (nie wyrzucamy ich do odpływu!).

Do zabrania:

  • ubrania lekkie, przewiewne, szybkoschnące, niezbyt obcisłe i skromne, pozwalające zasłonić dekolt, ramiona i nogi;
  • sweter, bluza lub inne ciepłe okrycie;
  • kurtka albo peleryna przeciwdeszczowa;
  • długie spodnie (przydatny będzie model z odpinanymi nogawkami);
  • zapasowe skarpetki, chusty, bluzki z dłuższym rękawem, długie spodnie, pozwalające na wejście do świątyń;
  • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne;
  • wygodne, rozchodzone obuwie, np. sportowe, trekkingowe;
  • lekkie obuwie typu klapki (pod prysznic), sandały;
  • podręczny plecak;
  • krem z wysokim filtrem UV, balsam nawilżający;
  • przybory toaletowe, mały ręczniczek lub nawilżane chusteczki;
  • leki, repelenty i akcesoria szczegółowo opisane w punkcie „Zdrowie, szczepienia, leki”;
  • naładowany powerbank;
  • adapter do gniazdka elektrycznego.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na całej trasie wyprawy – pomiędzy lotniskami, hotelami i zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowym, klimatyzowanym busem, wyposażonym w Wi-Fi, radio i pasy bezpieczeństwa. Wycieczka obejmuje także 1 lot krajowy z Waranasi do Delhi (bilet nie jest wliczony w cenę – kosztuje od 80 USD, w zależności od terminu lotu).

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe i doskonale znają jego kulturę, obyczaje, historię i geografię.

Odwiedzamy wyjątkowe atrakcje architektoniczne, przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odkrywamy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości, gwarne bazary, zagadkowe muzea, egzotyczną faunę i florę.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe, codzienne życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

  • KL (koszty leczenia) – 70 000 €, w tym koszty ratownictwa 10 000 €,
  • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
  • OC – 35 000 €,
  • Bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN,
  • Rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 10-dniowej

DELHI – JAIPUR – ABHANERI – AGRA – LUCKNOW – WARANASI – DELHI

DZIEŃ 1. Wylot

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie przy stanowiskach odprawy PLL LOT. Lot bezpośredni do Delhi.

DZIEŃ 2. Delhi

Przylot do Delhi. Spotkanie z pilotem Tamada Tour i przejazd do hotelu na odpoczynek po podróży. Po południu zwiedzanie stolicy Indii. Najpierw zajrzymy do Starego Delhi zobaczyć Wielki Meczet (największy w Azji). Stąd przejedziemy rikszami przez najstarszy w mieście, gwarny i otoczony licznymi świątyniami rynek Chandni Chowk, by zwiedzić objęty patronatem UNESCO Czerwony Fort (Lal Qila), kompleks obronno-pałacowy z XVI w., wybudowany przez władcę Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów po przeniesieniu stolicy kraju z Agry do Delhi. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Powrót na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 3. Delhi

Po śniadaniu dzień spędzimy w Delhi. Rano przejedziemy aleją Rajpath z budynkami rządowymi w stylu kolonialnym pod łuk triumfalny, zwany Bramą Indii. Delhijskie szlaki poprowadzą nas dalej do mauzoleum Humajuna oraz Muzeum Narodowego Indii ze zbiorami archeologicznymi, etnograficznymi i sztuką od czasów prehistorycznych po współczesne. Następnie czeka nas wielka atrakcja: obiad u indyjskiej rodziny z warsztatami kulinarnymi – to niepowtarzalna okazja, by poznać sztukę kulinarną Indii oraz autentyczną codzienność lokalnych mieszkańców. Po południu zobaczymy Kutb Minar (UNESCO) z doskonale zachowanymi ruinami średniowiecznego miasta. Wieczorem czas wolny na indyjski street food. Powrót do hotelu na nocleg.

DZIEŃ 4. Jaipur

Śniadanie. Wyjazd do Jaipuru, stolicy stanu Radżastan, zwanej różowym miastem ze względu na barwę budynków wyłożonych różowym piaskowcem. Na przedmieściach Jaipuru odwiedzimy hinduistyczną świątynię Galtaji, nazywaną „świątynią małp” i zamieszkaną przez braminów (kapłanów z wyższej kasty). Obejmuje ona kompleks świątyń wzniesionych w wąskiej szczelinie skalistego wzgórza Aravalli – spływająca z niego woda wypełnia szereg świętych kundów (zbiorników wodnych), w których obmywają się pielgrzymi. Stąd ruszymy do hotelu w Jaipurze. Po odpoczynku kolacja w restauracji serwującej tradycyjne radżastańskie thali od 1727 r. Jeżeli będziemy mieć czas i ochotę, po kolacji zajrzymy na lokalny bazar. Powrót do hotelu na nocleg.

DZIEŃ 5. Jaipur

Po śniadaniu zobaczymy Pałac Wiatrów, jedną z najsłynniejszych wizytówek Jaipuru. Następnie zwiedzimy imponujący Fort Amber (UNESCO), XVI-wieczny kompleks obronno-pałacowy nad jeziorem Maotha. Po powrocie do centrum miasta odwiedzimy Pałac Miejski z kompleksem ogrodów, dziedzińców i budynków pałacowych, gdzie mieści się obecnie muzeum. W lokalnych warsztatach poznamy tradycyjne metody farbowania tkanin i szlifowania kamieni biżuteryjnych. Po południu modowa przygoda – panie nauczą się zakładać tradycyjne indyjskie sari, a panowie wiązać radżastańskie turbany. Następnie skosztujemy indyjską herbatę i zobaczymy ceremonię aarti w lokalnej świątyni. Na kolację wybierzemy się do wioski etnicznej Chokhi Dhani, gdzie skosztujemy radżastańskie przysmaki i poznamy lokalną kulturę – tańce, muzykę, sztukę, architekturę, zwyczaje. Po dniu wrażeń powrót do hotelu na nocleg.

DZIEŃ 6. Jaipur – Abhaneri – Agra

Po śniadaniu opuścimy Jaipur i ruszymy do Agry. Po drodze zwiedzimy atrakcje wioski Abhaneri. Zobaczymy imponującą studnię schodkową Chand Baori – jedno z najgłębszych i największych ujęć wody w Indiach, wybudowane w IX w., składające się z 3500 wąskich stopni i 13 pięter, które schodzą pod powierzchnię ziemi na głębokość ok. 30 m. Studnia Chand Baori była tłem wielu bollywoodzkich i hollywoodzkich filmów. Naprzeciwko studni odkryjemy świątynię Harshat Mata, poświęconą bogini szczęścia i radości. Podczas wizyty w Abhaneri przejedziemy się też lokalnym „mercedesem” oraz przyjrzymy życiu ludzi na prowincji stanu Uttar Pradesz. Po przyjeździe do Agry obiadokolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 7. Agra – Lucknow

Po wczesnym śniadaniu udamy się na zwiedzanie Tadż Mahal, świątyni miłości i mauzoleum, jednego z architektonicznych cudów świata i najsłynniejszej wizytówki Indii pod patronatem UNESCO, wybudowanej w 1654 r. przez władcę Szahdżahana dla ukochanej żony Mumtaz Mahal. Po zwiedzaniu przejazd na wschód do Lucknow, stolicy stanu Uttar Pradesz i dawnej siedziby nawabów (muzułmańskich władców). Królewskie miasto zachwyca unikalną architekturą, niespotykaną uprzejmością, gościnnością i etykietą, które panują nie tylko wśród najwyższych warstw społecznych. W Lucknow ceni się dobre maniery, obycie, wykształcenie, tradycje klasycznej poezji urdu, misternego haftu i form tanecznych, takich jak kathak. Po krótkim odpoczynku w hotelu odkryjemy te i inne sekrety Lucknow. Zobaczymy Bara Imambara z XVIII w. – reprezentacyjne imambary, czyli sale zgromadzeń indyjskich szyitów. Nieopodal zwiedzimy Rumi Darwaza – imponującą bramę z 1784 r., wybudowaną w stylu Awadhi (Szkoły Architektury Lucknow), a także Chota Imambara – mniejsze sanktuarium szyickie ze skarbcem i mauzoleum, zwane „Pałacem Światła” ze względu na obecność wspaniałych żyrandoli i dekoracji. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 8. LucknowWaranasi

Po śniadaniu przejazd do Waranasi, miasta nad świętą rzeką Ganges. Wizyta w tym miejscu to więcej niż zwiedzanie – to obcowanie z wierzeniami i tradycjami hinduizmu. Po odpoczynku w hotelu udamy się na brzeg Gangesu, by zobaczyć aarti (arati), hinduistyczny rytuał ofiarowania bóstwom światła (jyot). Podczas widowiskowej ceremonii, przy wtórze śpiewnej modlitwy i tańców, wierni składają w ofierze ogień z płonącej kamfory lub światło lampek wotywnych z knotami zamoczonymi w ghee. Rytuał aarti jest wyrazem miłości, życzliwości, wdzięczności i nadziei na spełnienie próśb kierowanych do bogów. Kulturowe obserwacje uświetnimy lokalną kolacją i wrócimy do hotelu na nocleg.

DZIEŃ 9. Waranasi

O świcie wybierzemy się na rejs po Gangesie, by podziwiać wschód słońca nad świętą rzeką i Waranasi budzące się do życia. Będzie to także okazja, aby zobaczyć zabytkowe ghaty na nabrzeżu Gangesu, gdzie hinduiści dokonują rytualnego ciałopalenia (uwaga: nie wypada fotografować ghatów ani obrzędów). Powrót do hotelu na śniadanie. Po odpoczynku dalsze zwiedzanie Waranasi, gdzie zobaczymy Banaras Hindu University – uczelnię obejmującą świątynie, bibliotekę, muzeum sztuki i archeologii oraz liczne katedry w zabytkowych budynkach. Na lunch przekąsimy lokalny street food. Następnie pojedziemy na obrzeża miasta do Sarnath – jednego z czterech najświętszych miejsc buddyzmu, gdzie według tradycji Budda Siakjamuni wygłosił pierwsze kazanie. Wieczorny przelot z Waranasi do Delhi. Przejazd do hotelu. Pożegnalna obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 10. Powrót

Wczesne śniadanie. Przejazd na lotnisko w Delhi. Lot powrotny na lotnisko Chopina w Warszawie.

© 2023 TAMADA TOUR; © 2023 Aleksandra Zalewska. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego, ma charakter ramowy i może ulec zmianie w zależności od czynników niezależnych od Organizatora oraz jest objęty ochroną prawa autorskiego (nie wyrażamy zgody na kopiowanie). Prawo do błędów w druku zastrzeżone; www.tamadatour.pl.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

  • imię i nazwisko,
  • pełen adres,
  • datę urodzenia,
  • nr telefonu,
  • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

  • Umowa udziału w wycieczce,
  • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
  • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
  • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
  • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
  • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
  • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
  • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

  • WPŁATA 1. (zaliczka 1500 PLN) – uiszczana w ciągu 3 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki.
  • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

  • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

    Podróżuję samotnie, zgadzam się
    na dokwaterowanie do drugiej osoby

    Zobacz także

    Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

    Realizacja: Codenest