Indie-slon-mnisi

Magiczne Indie 12 dni

Wycieczka objazdowa

od  6950 PLN
cena za osobę / 12 dni

Rezerwuj

Odkryj najpiękniejsze zakątki orientalnej Krainy Maharadżów!

Indie to od wieków spełnienie marzeń o egzotycznych wyprawach. Przyciągają mistyczną aurą, zapachami orientalnych przypraw, kalejdoskopem smaków i kolorów, sekretnym życiem mniejszości kulturowych, wspaniałymi zabytkami. Gdy zobaczysz już wywołującą rumieniec świątynię Kamasutry, słynną świątynię miłości Tadż Mahal i mauzoleum Humajuna, wsłuchaj się w legendy Kutb Minar i tajemniczego pałacu Wiatrów. Poczuj tropikalną bryzę bijącą od rozszalałych wodospadów Khajuraho, a za monumentalnymi murami odnajdź pałacowe bogactwa fortów: Czerwonego i Amber. Z bahaistycznej Świątyni Lotosu koniecznie wyrusz do Waranasi, gdzie uważny obserwator dostrzeże więcej aniżeli ubranych w barwne szaty braminów i spowite rytuałami ghaty nad Gangesem. W świętym mieście i innych zakątkach przekonasz się, że Indie to także kraj kontrastów – ogromny, z wielką populacją i chaosem, który panuje nie tylko na ulicach. Wniknij głębiej i poznaj lokalsów, by uchwycić wszystkie eteryczne odcienie indyjskiej codzienności.

W cenie

Transfery lokalnymi pociągami

Transfery lokalnymi pociągami

Przelot Warszawa – Delhi – Warszawa (PLL LOT)

Przelot Warszawa – Delhi – Warszawa (PLL LOT)

Eskapada do świątynnych ruin w dżungli

Eskapada do świątynnych ruin w dżungli

Rejs łodzią po Gangesie

Rejs łodzią po Gangesie

Opieka doświadczonego pilota-przewodnika Tamada Tour

Opieka doświadczonego pilota-przewodnika Tamada Tour

Kultowe zabytki i miejsca nieznane z przewodników

Kultowe zabytki i miejsca nieznane z przewodników

Wizyty na egzotycznych bazarach

Wizyty na egzotycznych bazarach

Wejścia biletowane do muzeów i atrakcji

Wejścia biletowane do muzeów i atrakcji

Noclegi w hotelach i pensjonatach (pokoje 2-osobowe z łazienkami)

Noclegi w hotelach i pensjonatach (pokoje 2-osobowe z łazienkami)

Atrakcje plenerowe, kulturowe i historyczne

Atrakcje plenerowe, kulturowe i historyczne

Zwiedzanie zgodnie z programem

Zwiedzanie zgodnie z programem

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Wyżywienie (śniadania i obiadokolacje)

Wyżywienie (śniadania i obiadokolacje)

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Kameralne grupy

Kameralne grupy

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Lokalny koloryt i kultura

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Tadz-Mahal-Indie

Tadż Mahal

Mauzoleum Tadż Mahal w Agrze to jeden z siedmiu nowych cudów świata i najsłynniejsza wizytówka Indii pod patronatem UNESCO. Zachwycając się wdziękiem świątyni miłości, sprawdzimy, ile prawdy kryją legendy, głoszące, że władca Szahdżahan przyobiecał ukochanej żonie Mumtaz Mahal, przedwcześnie zmarłej przy porodzie, postawienie upamiętniającego ją budynku, który nie miałby sobie równego w świecie, a później kazał pozbawić wszystkich robotników (rzekomo aż 20–25 tys.) kciuków, aby nigdy już nie byli w stanie stworzyć podobnego dzieła. Szybko przekonamy się, że okazały grobowiec z marmuru – szczytowe osiągnięcie dynastii Wielkich Mogołów, z wielką cebulastą kopułą, charakterystyczną dla architektury islamu, i ogromną bramą, symbolizującą wrota do raju, zdobione kaligrafiami i kamieniami szlachetnymi, otoczone czterema minaretami, dwoma meczetami z czerwonego kamienia i wspaniałym ogrodem perskim – wcale nie jest, jak sugerują fotografie, biały. Poszukamy też prawdziwych sarkofagów Mumtaz Mahal i jej męża, który nie był wprawdzie wybitnym władcą, ale na zawsze zapisał się w historii za sprawą wznoszonego od 1632 do 1654 r., spektakularnie pięknego grobowca nad brzegami rzeki Jamuna.

Czerwony-Fort-Indie

Czerwony Fort

W XVI-wiecznych Indiach żył potężny ród, który trwale zapisał się na kartach historii. Rządził w autokratyczny, bezwzględny sposób, ale zostawił też po sobie pamiątki, które dziś wzbogacają listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyruszymy do magicznej Agry, by zobaczyć Czerwony Fort, wzniesiony przez cesarza Akbara, syna Humajuna. W miejscu dawnej twierdzy radźputów odkryjemy niezwykły kompleks zabytków obronnych i pałacowych, który – jak twierdził nadworny historyk Abdul Fazal – liczył niegdyś aż 500 kamiennych budowli. Za szeroką fosą i wysokimi na 20 m murami z czerwonego piaskowca pokonamy bramę Amara Singha i znajdziemy się w miejscu tchnącym z każdego zakamarka majestatem sławetnego klanu z dynastii Wielkich Mogołów. Zwiedzimy Moti Masjid, meczet Perłowy z marmuru, uznawany za jeden z najpiękniejszych w Indiach, a także wytworne sale audiencyjne, meczet Klejnotu oraz pałace: Luster i Dżahangira. Zobaczymy też Khas Mahal – prywatny pałac Akbara, który wstąpił na tron w wieku zaledwie 13 lat, a dekadę później, w 1565 r., rozpoczął budowę Czerwonego Fortu, budzącego trwogę swoją masywnością, ale jednocześnie zachwycającego architektoniczną pomysłowością i urokiem zdobień.

Swiatynia-Akshardam-Indie

Świątynia Akshardam

Gdzie znajdziemy największą na świecie świątynię hinduistyczną? Według „Księgi rekordów Guinnessa” – na wschodnim brzegu Jamuny w New Delhi, stolicy Indii. Ku swojemu zaskoczeniu odkryjemy, że chociaż Akshardam wygląda, jakby powstał przed wiekami, w rzeczywistości istnieje dopiero od 2005 r. To dlatego oprócz 11-metrowego posągu Swaminarajany, patrona świątyni, obejrzymy tu film oraz interaktywne wystawy. Dzięki nowoczesnym ekspozycjom poznamy bliżej postać hinduistycznego bóstwa i odbędziemy podróż przez 10 000 lat lokalnej historii – od życia codziennego po rozwój nauki, sztuki i literatury. Ochłody od egzotycznych wrażeń poszukamy przy muzycznej fontannie i w lotosowym ogrodzie. Idąc palmowymi alejkami, raz jeszcze przyjrzymy się okazałej budowli w stylu Maharishi Vastu, stworzonej wyłącznie z różowego piaskowca z Radżastanu i włoskiego marmuru z Carrary, bez użycia betonu i stali. Postaramy się zachować w pamięci widok dziewięciu kopuł, kolumn portyku i gzymsów, bogato zdobionych ręcznie wykonanymi płaskorzeźbami. W wizerunkach aż 20 000 bóstw murti i mnichów sadhu oraz różnych gatunków flory i fauny, w tym 148 naturalnej wielkości słoni, dostrzeżemy istotę ponadczasowych wartości indyjskiej sztuki i kultury.

Swiatynia-Kamasutry-Indie

Świątynia Kamasutry

Tu mężczyzna kopuluje z koniem. Tam słoń przygląda się miłosnym uniesieniom roznegliżowanej parki. Ludzie spółkują w trójkątach i czworokątach, w mniej i bardziej wymyślnych pozach, które wyraźnie eksponują sekretne zakamarki ciał i namiętność, eksplodującą gdzieś między siłą a uległością. A wszystko to dzieje się w świątyni… Niektórzy z zawstydzeniem zasłaniają oczy. Ale nie my! Odważnie spojrzymy na ten symboliczny mariaż sztuki erotycznej z sakralną architekturą hinduistyczno-dżinistyczną, który powstał między X a XI stuleciem w Khajuraho na północy Indii. Zasłuchamy się w lokalne legendy, głoszące, że to właśnie w tym świętym miejscu bóg Śiwa zawarł związek małżeński, i obejrzymy kilka tysięcy ekspresyjnych rzeźb, przedstawiających tantryczne praktyki seksualne zgodnie z tradycją Kama – według hinduistów jednym z czterech celów ludzkiego życia. Wędrując od świątyni do świątyni, zerkniemy na dawne inskrypcje i sięgniemy w głąb historii, by dowiedzieć się, dlaczego z 85 wspaniałych świątyń Kamasutry przetrwało zaledwie 25, które przed dalszymi zniszczeniami chroni dziś patronat UNESCO.

Kutb-Minar-Indie

Kutb Minar

Z daleka niepozorny, z bliska odkrywa swoje niewysłowione piękno – wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO Kutb Minar, znany też jako Kutab Minar lub Kutub Minar, znajdziemy w Parku Archeologicznym Mehrauli na obrzeżach Delhi. Wprawdzie nie wdrapiemy się na szczyt 5-kondygnacyjnego minaretu z czerwonego piaskowca i marmuru, ale z dołu zapatrzymy się w jego 73-metrową, strzelistą bryłę, inspirowaną afgańskim minaretem w Dżam. Zauważymy, że ściany kolejnych pięter tej części Kuwwat-al-Islam, pierwszego indyjskiego meczetu, pokrywają girlandy misternych zdobień oraz tajemnicze inskrypcje – to wersety z Koranu i zapisy z historii powstawania obiektu, którego budowę rozpoczął w 1192 r. Kutb-ud-Din-Ajbak. Dowiemy się, jak po zrujnowaniu blisko 20 okolicznych świątyń hinduistycznych ten pierwszy sułtan miasta nakazał postawienie Wieży Zwycięstwa, która oprócz funkcji religijnej i obronnej była przede wszystkim majestatycznym symbolem wygranej Muhammada Ghoriego w walce o ziemie północnych Indii.

Palac-Wiatrow-Indie

Pałac Wiatrów

Udamy się do Jaipuru w mistycznym Radżastanie, by odkryć tajemnicę Pałacu Wiatrów. Dziś w tej monumentalnej budowli z czerwonego piaskowca, wzniesionej w 1799 r. przez maharadżę Sawai Pratapa Singha, znajdziemy muzeum archeologiczne z bogatymi zbiorami rzeźb i lokalnego rzemiosła, pochodzącymi nawet z II w. p.n.e. Czy jednak odgadniemy, czemu właściwie miało służyć to unikalne arcydzieło architektury radźputów i Wielkich Mogołów, które – co zdumiewające – jest najwyższą na świecie budowlą postawioną bez fundamentów i utrzymującą pion dzięki zakrzywieniu? Odpowiedzi poszukamy w aż 953 dżarokhach, bo wieść głosi, że w okresie restrykcyjnej praktyki purdah przez te setki okien i zabudowanych balkonów damy dworu mogły bez obaw obserwować codzienne życie miasta. Czując wpadającą do środka chłodną bryzę i obserwując lekką niczym wiatr konstrukcję 5-piętrowej fasady, przypominającą kształtem mukut, koronę boga Kryszny, z łatwością zrozumiemy też sens hinduskiej nazwy pałacu: Hawa Mahal.

Waranasi-Indie

Waranasi

W Waranasi na północy Indii wybierzemy się na mistyczną wyprawę nad Ganges, świętą rzekę hinduistów i buddystów. W mieście, które według legendy założył ok. 3000 lat temu bóg Śiwa, pójdziemy na ghaty, nadbrzeżne schody, którymi pielgrzymi podążają do rzecznych wód na pudźa – rytualne obmycie ciała. Sprawdzimy, które ghaty należały do maharadżów Waranasi, a które upatrzyli sobie bramini – ubrani w pomarańczowe szaty kapłani, spędzający czas na medytacji w niebywałych pozycjach albo na udzielaniu błogosławieństwa przechodniom. Pośród nadrzecznego zgiełku nie raz zobaczymy dłonie wyciągnięte w prośbie o jałmużnę. Być może ujrzymy też kondukt pogrzebowy kierujący się w stronę ghatów Manikarnika – jednych z najstarszych i najsłynniejszych schodów w mieście, przy których praktykuje się tradycyjne hinduskie ciałopalenie zmarłych. Z nurtem świętej rzeki dotrzemy również do świątyni ozdobionej erotycznymi rzeźbami i innych zabytków, które przetrwały muzułmańskie najazdy.

Mauzoleum-Humajuna-Indie

Mauzoleum Humajuna

Poza słynną świątynią miłości w Agrze Indie mogą się pochwalić innymi równie wspaniałymi grobowcami. Historycznie pierwszy, wybudowany już w 1572 r., znajdziemy w New Delhi. Pewne elementy budowli wydadzą się nam zaskakująco znajome. I nic dziwnego, bo to właśnie mauzoleum Humajuna stanowiło inspirację dla wzniesionego niecały wiek później grobowca Tadż Mahal! Odnajdziemy w tym świadectwo niezwykłości prawzoru, wpisanego w 1993 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO – pierwszego w Indiach mauzoleum ogrodowego, pierwszego budynku, w którym zastosowano podwójną kopułę, i pierwszego wykorzystującego na tak szeroką skalę czerwony piaskowiec. Wyruszymy przez wspaniały ogród Charbagh i zwiedzimy oktagonalny grobowiec, gdzie spoczęli Humajun, cesarz Indii z dynastii Wielkich Mogołów, i dziewięcioro innych członków rodziny królewskiej. Sprawdzimy, ile prawdy tkwi we wspomnieniach XVII-wiecznego angielskiego kupca Williama Fincha o bogactwach zdobionego marmurem monumentu, który łączy w harmonijne piękno sztukę indyjską i perską. Po drodze odkryjemy jeszcze siedem zabytków: grobowce, meczet, seraj, rezydencję sufickiego świętego i egzotyczny ogród Bu Halimy.

Fort-Amber-Indie

Fort Amber

Wyruszymy ponad zalesione Wzgórze Orłów w Radżastanie, gdzie w wodach jeziora Maotha przegląda się XVI-wieczny fort Amber – radźpucki kompleks obronno-pałacowy pod patronatem UNESCO. Obserwując imponującą twierdzę, nie oprzemy się wrażeniu, że dawniej musiała ona wywoływać w potencjalnych najeźdźcach spory lęk, ale i kusić bogactwem skrytym za wysokimi murami w kolorze złocistego piasku. Śladem niegdysiejszych królewskich kawalkad sforsujemy długie schody i Bramę Słońca, by stanąć oko w oko z pięknym Pałacem Bursztynowym. Przejdziemy przez cztery dziedzińce i zajrzymy do kolejnych części majestatycznej budowli, wzniesionej z czerwonego piaskowca i marmuru oraz zdobionej misterną ornamentyką i freskami. Zobaczymy, gdzie mieszkał maharadża i dokąd udawał się na schadzki ze swoimi konkubinami. Poszukamy magicznego kwiatu, kaskadowej fontanny i najstarszej części kompleksu. Za podwójnymi drzwiami ze srebra odwiedzimy zaś świątynię Sila Devi, w której podczas festiwalu Nawaratri odbywało się rytualne poświęcenie bawoła lub kozła. Czy rozwikłamy zagadkę nazwy kompleksu, która według lokalnego folkloru wywodzi się od Amby, Bogini Matki, Durgi, a według innych podań – od Ambikeshwar, nazwy świątyni i zarazem boga Sziwy?

Swiatynia-Lotosu-Indie

Świątynia Lotosu

W New Delhi zwiedzimy jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów świata, równie słynny jak paryska wieża Eiffla czy londyński Big Ben! W Świątyni Lotosu odnajdziemy wyróżniki kompozycyjne, które unaocznią nam, że sława budynku wynika przede wszystkim z intrygującej, wielokrotnie nagradzanej bryły. Fariborz Sahba zaprojektował ją zgodnie z ideą bahaizmu – religii jednoczącej ludzi niezależnie od wiary i pochodzenia, a dzięki temu otwartej dla wszystkich i pozwalającej każdemu modlić się w duchu własnego wyznania. Już z daleka dojrzymy modernistyczną konstrukcję złożoną z 27 wolnostojących marmurowych „płatków”, które przypominają lotos – narodowy kwiat Indii, symbolizujący czystość, doskonałość i subtelne piękno. Tę samą, pełną prostoty estetykę ujrzymy we wnętrzu, celowo pozbawionym symboli religijnych, a także kleru i ceremoniałów. W przeszklonych ścianach na dole kwiatowego kielicha dostrzeżemy symbol duchowego oświecenia, a w ogrodzie otaczającym budynek – nawiązane do raju i rozkwitającego życia duchowego. Bez wątpienia zauważymy też, że do wnętrza domu kultu Bahá'í prowadzi aż dziewięć wejść i że tyle samo jest basenów, ponad którymi wyrasta lotosowa świątynia – to nie przypadek, bo według bahaistów cyfra ta oznacza pełnię, zgodność i jedność.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
Terminy na 2021 rok w przygotowaniu 12 16 6959 zł* Rezerwuj Book Buch книга

* Cena może obejmować część wpłaty w USD lub EUR oraz nieznacznie różnić się od podanej w tabeli, w zależności od aktualnych kursów walut. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,70 zł za 1 USD lub 4,20 za 1 EUR.

Termin
Liczba dni
Terminy na 2021 rok w przygotowaniu
12
Wolne miejsca
Cena
16
6959 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

 • przelot Warszawa – Delhi – Warszawa (PLL LOT),
 • 3 przejazdy nocnymi pociągami na trasach: Agra – Khajuraho, Khajuraho – Waranasi, Waranasi – Delhi,
 • transfery klimatyzowanym busem z/na lotnisko, do/z hotelu i na trasie wycieczki,
 • noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-osobowe z łazienkami),
 • wyżywienie (śniadania i obiadokolacje – kuchnia lokalna),
 • wejścia biletowane do wszystkich zwiedzanych atrakcji,
 • rejs łodzią po Gangesie,
 • kultowe zabytki i miejsca nieznane z przewodników,
 • wizyty na egzotycznych bazarach,
 • atrakcje plenerowe, historyczne i kulturowe,
 • opieka doświadczonego, polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour,
 • kameralna grupa,
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie obejmuje:

 • wizy do Indii (e-wizę można wyrobić online na rządowej stronie: https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html, bezpośredni link do formularza: https://indianvisaonline.gov.in/evisa/Registration),
 • kosztów innych lotów międzynarodowych,
 • usług bagażowych w hotelach i na lotnisku,
 • posiłków, przekąsek oraz napojów bezalkoholowych i alkoholowych nieujętych w programie wycieczki,
 • ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych obiektach,
 • zwyczajowych napiwków,
 • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-osobowy w hotelach i pensjonatach do 200 USD/os.),
 • kosztów pamiątek i wydatków osobistych,
 • usług niewymienionych w programie wycieczki.

Minimalna liczba Uczestników: 12 osób.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

 • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
 • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują zakwaterowanie w komfortowych hotelach 3* (pokoje 2-osobowe z własnymi łazienkami). Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).

Wyżywienie obejmuje śniadania i obiadokolacje z daniami kuchni lokalnej. Urozmaicone, smaczne i sycące posiłki pozwalają każdego dnia skosztować innych potraw i napojów. Podczas pobytu chętni będą mogli skosztować także miejscowych owoców, przekąsek czy słodyczy.

Informacje praktyczne

Dokumenty

Na wjazd do Indii w celach turystycznych obywatele większości krajów świata, w tym Unii Europejskiej, potrzebują wizę elektroniczną. E-wizę turystyczną na wybrany okres (30 dni, 1 rok, 5 lat) można wyrobić online na oficjalnej stronie rządowej: https://indianvisaonline.gov.in/evisa/Registration. Szczegółowe informacje o procedurze wizowej są dostępne na stronie https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html, m.in. w zakładce FAQ. Wniosek wizowy należy złożyć minimum 4, a maksymalnie 120 dni przed datą planowanej podróży. Weryfikacja wniosku wizowego zajmuje zwykle 72 h. Za wizę można zapłacić kartą płatniczą.

Do wyrobienia e-wizy i wjazdu na terytorium Indii wymagany jest paszport, ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki i posiadający przynajmniej 2 wolne strony na stemple graniczne. Na wyjazd dobrze zabrać także kserokopię paszportu.

Zdrowie, szczepienia, leki

Przed wyjazdem do Indii nie ma obowiązku dodatkowych szczepień. Wskazane są jednak szczepienia na grypę, tężec, błonicę, krztusiec, odrę, świnkę, różyczkę, dengę, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, zakażenia meningokokowe, dur brzuszny, cholerę, wściekliznę i japońskie zapalenie mózgu. Osoby, które wcześniej szczepiły się przeciw tym chorobom, mogą się poddać szczepieniom przypominającym. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem najlepiej udać się do lekarza medycyny podróży, aby skontrolować stan zdrowia i przyjąć zalecane szczepienia.

Na całym terytorium Indii, również na terenach zurbanizowanych (jak New Delhi), występuje ryzyko malarii, dlatego na podróż należy zabrać leki przeciwmalaryczne. Zalecane przez WHO środki farmakologiczne to atovaquone (proquanil), doksycyklina lub meflochina. Wybór preparatu należy uprzednio skonsultować z lekarzem. Na wyjazd trzeba ponadto zaopatrzyć się w leki osobiste, a także leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwbiegunkowe i na dolegliwości układu pokarmowego. Warto mieć przy sobie również repelenty na komary, akcesoria i opatrunki (np. plastry, pęsetę) oraz środki dezynfekujące (żel, chusteczki higieniczne oraz nawilżane).

W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi zażyć w trakcie lotu poprzez iniekcję igłową, wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką. Wszystkie zabierane leki – w ilości odpowiedniej do leczenia osobistego w czasie trwania wycieczki, dostępne zarówno na receptę, jak i bez niej – powinny się znajdować w oryginalnych opakowaniach (na wszelki wypadek warto zabrać receptę i/lub inne dokumenty, przetłumaczone na j. angielski, uzasadniające potrzebę stosowania danych medykamentów). Leki na podróż do Indii trzeba spakować do bagażu podręcznego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie wwozu leków zalecamy bezpośredni kontakt z ambasadą Indii (dla obywateli Polski – ul. Myśliwiecka 2, 00-459 Warszawa, dane kontaktowe dostępne na stronie https://www.indianembassywarsaw.gov.in/eoi.php?id=Contact).

Z powodu odmiennej flory bakteryjnej na początku pobytu mogą wystąpić dolegliwości żołądkowe. Aby temu zapobiec, zaleca się zachowanie podstawowych zasad higieny (częste mycie rąk). Pić należy wyłącznie płyny wiadomego pochodzenia – wskazane są napoje butelkowane, z fabrycznie zamkniętych opakowań; woda z kranu nadaje się do spożycia po przegotowaniu. Należy się powstrzymać od picia napojów z lodem ze względu na niewiadome pochodzenie wody. Świeże owoce i warzywa należy przed spożyciem wymoczyć w płynach dezynfekujących. Należy unikać żywienia się w ulicznych knajpkach, na bazarach i w lokalach gastronomicznych niższej kategorii.

Przepisy celne i prawne

 • Nie ma ograniczeń co do wwozu i wywozu pieniędzy. Należy jednak zgłosić u celnika wwóz gotówki w kwocie równej lub przewyższającej 10 tys. USD (zaleca się zgłaszanie również niższych sum). Bez wcześniejszej deklaracji wwozu można wywieźć bez zezwolenia do 2500 USD.
 • Bez cła można wwieźć: rzeczy osobiste, upominki o wartości do 100 USD na osobę, 200 szt. papierosów i 1 l mocnego alkoholu.
 • Nie wolno wwozić złota i srebra poza przedmiotami osobistego użytku (pomimo tego zaleca się nie zabierać zbyt dużej ilości biżuterii ze srebra, złota i kamieni szlachetnych, gdyż może to wzbudzić podejrzliwość służb celnych).
 • Bezwzględnie zabroniony jest przywóz broni i amunicji. Zabroniony jest także wwóz i wywóz narkotyków. Za posiadanie środków odurzających grozi kara pozbawienia wolności na okres min. 6 miesięcy, a za ich przemyt – 10 i więcej lat.
 • W Indiach obowiązuje bezwzględny zakaz posiadania i używania telefonów satelitarnych.
 • Z Indii nie wolno wywozić: antyków, wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt, skorup żółwi.
 • Zabronione jest fotografowanie oraz obserwowanie przez lornetki, teleskopy i aparaty fotograficzne z silnymi transfokatorami takich obiektów, jak porty morskie, porty lotnicze, obiekty wojskowe, dworce kolejowe, przejścia graniczne.

Bezpieczeństwo

Indie to kraj bardzo gościnny i przyjazny dla turystów. Podróżni powinni jednak zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Należy mieć na uwadze możliwe ryzyko zamieszek na tle religijnym i zagrożenia terrorystycznego. Stosunkowo duże jest zagrożenie przestępczością pospolitą, zwłaszcza w miejscach często uczęszczanych przez turystów. Szczególnie trzeba uważać na kradzieże kieszonkowe, ale również na nieuczciwych sprzedawców, kierowców riksz i taksówek. Warto zawsze pilnować swojego dobytku, a cenne przedmioty i pieniądze najlepiej zamknąć w hotelowym sejfie (o ile jest dostępny).

W Indiach zgłaszane są przypadki przestępstw na tle seksualnym. Kobiety powinny unikać samotnego zwiedzania i nie oddalać się od swojej grupy. Ostrożność warto zachować zwłaszcza po zmroku i na trasach rzadziej uczęszczanych przez turystów. Skromny ubiór i zachowanie są zalecane, aby nie prowokować niepożądanych sytuacji.

Należy też uważać podczas przechodzenia przez ulicę. W Indiach obowiązuje ruch lewostronny, a warunki na drogach są bardzo specyficzne. Ze względu na lokalne obyczaje po drogach nierzadko chodzą krowy, których kierowcy nie mogą ominąć.

Ponadto należy bezwzględnie odmawiać przewożenia przez granicę różnego typu przesyłek – jest to jedna z dróg przemytu narkotyków, do której turyści mogą zostać nieświadomie wykorzystani.

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

Klimat

Większość terytorium Indii leży w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego. Występują jednak pewne różnice klimatyczne między poszczególnymi częściami kraju.

W stolicy kraju, New Delhi, największe upały (nawet do 40°C) panują w kwietniu i maju. Na tym obszarze zaznacza się również wpływ monsunu, który przynosi opady w miesiącach letnich, od czerwca do września. Wówczas temperatury powietrzą są niższe – choć często wynoszą powyżej 30°C. W okresie suchym temperatura waha się, od kilkunastu do 30°C (od listopada do lutego temperatura jest najniższa).

Na wschodzie kraju, np. w Kalkucie, klimat jest podobny do tego w New Delhi, choć łagodniejszy – upały są nieco mniejsze, a suche miesiące cieplejsze niż w stolicy. Jednocześnie opady, trwające od maja do października, są większe niż w New Delhi. W leżącym na wschodnim wybrzeżu Bombaju wyraźnie zaznacza się pora deszczowa i sucha. Intensywne deszcze, większe niż w stolicy, padają tu od czerwca do września; w pozostałe miesiące (szczególnie od grudnia do maja) opady są niewielkie. Rozkład temperatur jest podobny jak w New Delhi, choć mniej zróżnicowany – temperatury wahają się od ok 20°C do nieco powyżej 30°C. Na południowo-zachodnim wybrzeżu intensywne opady mogą nawet obejmować okres od kwietnia do listopada, a temperatury powietrza są bardziej stałe, od powyżej 20°C do nieco powyżej 30°C. W Chennai na południowo-wschodnim wybrzeżu temperatury powietrza zmieniają się w podobny sposób, przy czym w okresie suchym raczej nie spadają poniżej 20°C, a w najcieplejszych miesiącach mogą znacząco przekraczać 30°C. Znacząca różnica dotyczy opadów w tym rejonie – występują one od czerwca do grudnia.

Z kolei w północnym, górzystym rejonie (np. w Dżammu i Kaszmirze) opady w ciągu roku są niewielkie, a temperatura powietrza waha się – zimą występują kilkustopniowe mrozy, latem średnio od kilkunastu do ok. 20°C. W wyżej położonych partiach Himalajów i Karakorum temperatury w ciągu roku są znacznie niższe i mogą wynosić nawet poniżej -20°C. W północno-zachodniej części Indii, na pustyni Thar, panuje klimat skrajnie suchy, z małą ilością opadów i dużymi dobowymi wahaniami temperatur.

Indie leżą w strefie aktywnej sejsmicznie, dlatego trzeba też wiedzieć, jak zachować się na wypadek ewentualnego trzęsienia ziemi.

Język

Językiem urzędowym w Indiach jest hindi. W kraju funkcjonują jednak aż 23 języki konstytucyjne i kilka innych rzadziej używanych oraz ok. 2000 dialektów. Język angielski, mający status urzędowego języka pomocniczego, jest w Indiach powszechnie używany.

Religia

Dominującym wyznaniem w Indiach jest hinduizm. Zwiedzając zabytki sakralne, należy pamiętać o odpowiednim stroju. Kobiety muszą zakryć dekolt. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni muszą też zakryć ramiona i nogi (co najmniej za kolano) – przydatne będą długie suknie, luźne spodnie z odpinanymi nogawkami, chusty. Przed wejściem do świątyni należy też zdjąć buty (w niektórych miejscach za drobną opłatą, ok. 20 rupii, pilnują ich wyznaczeni do tego pracownicy; kto nie chce chodzić boso, może zaopatrzyć się w dodatkową parę skarpet lub plastikowe ochraniacze na stopy). Zaleca się również wyciszyć telefon i upewnić się, czy robienie zdjęć jest dozwolone.

Waluta i płatności

Walutą Indii jest rupia indyjska (INR). Jedna rupia dzieli się na 100 pajs (paisa). 10 INR to około 0,14 USD/0,13 EUR/0,55 PLN.

Na podróż trzeba zabrać dolary amerykańskie (niezniszczone, wydane po ’96 r.) lub euro i wymienić je na walutę lokalną na miejscu. Kantory są powszechne w stolicy i większych miastach kraju, pieniądze można też wymieniać w niektórych hotelach (kupowanie waluty w nieoficjalnych źródłach, np. na bazarach, jest zabronione oraz niebezpieczne ze względu na ryzyko oszustwa i kradzieży). Niewykorzystanie rupie można w Indiach z powrotem zamienić na dolary – ale wyłącznie po okazaniu otrzymanego wcześniej pokwitowania wymiany waluty.

Na wyjazd warto zabrać zarówno gotówkę, jak i kartę płatniczą walutową (w USD), uniwersalną (np. mBank World) lub typu Revolut. Bankomaty i możliwość płacenia kartą są dostępne w większości hoteli, restauracji i sklepów w dużych miastach.

Czas

UTC +5,5. Na terenie całych Indii obowiązuje jedna strefa czasowa. Różnica czasu między Polską a Indiami wynosi +3,5 h latem i +4,5 h zimą.

Telefonia i Internet

Sieć telefoniczna w Indiach jest dobra, choć na peryferiach mogą wystąpić problemy z zasięgiem. Opłata za minutę połączenia roamingu do krajów UE jest dość wysoka (ok. 4 zł), wysłanie SMS-a kosztuje ok. 2 zł. Przed wyjazdem zaleca się dezaktywować w smartfonie pocztę głosową, a podczas pobytu włączyć tryb samolotowy.

Wi-Fi jest dostępne w większości hoteli i niektórych restauracjach – gdzieniegdzie za dostęp do sieci pobierana jest symboliczna opłata; połączenia bywają dość wolne. Mapę punktów z dostępem do publicznego internetu można znaleźć na stronie https://wifispc.com/india. Zakup lokalnej karty SIM z pakietem internetowym jest możliwy, jednak dość skomplikowany i długotrwały (procedura zakupu wymaga złożenia oficjalnego podania z załączonym zdjęciem).

Elektryczność

Napięcie sieciowe w Indiach wynosi 230 V. Typy gniazdek: najczęściej występuje typ D (na wtyczki z trzema bolcami), rzadziej spotyka się typ K (z trzema bolcami), a gdzieniegdzie również typ C (na wtyczki z dwoma okrągłymi bolcami, czyli takie, jak w większości krajów Europy). Na wyjazd należy zabrać adapter (przejściówkę) do gniazdka.

Lokalna kuchnia

Na kuchnię indyjską składają się wpływy wielu kultur: hinduskiej, mongolskiej, portugalskiej czy angielskiej. W większości hoteli i restauracji dostępne są do wyboru dania zachodnie i lokalne. Po przywyknięciu do tutejszej flory bakteryjnej i odmiennej, często pikantnej kuchni, warto skusić się na hinduskie potrawy, które są niezwykle różnorodne i bardzo aromatyczne. Wśród dań coś dla siebie znajdą zarówno osoby jedzące mięso, jak i wegetarianie oraz weganie. W poszczególnych regionach Indii kuchnie różnią się stosowanymi składnikami i sposobem przyrządzania potraw. Na stołach spotykane są m.in. pierożki samosy, dania z ryżu (biriyani, pulao), korma, kofta, kebab, chutneye, czyli słodko-kwaśne sosy z owoców i warzyw, jagnięcina, drób, ryby, rośliny strączkowe (soczewica, fasola), warzywa (papryka, kalafior, bakłażan, ziemniaki, szpinak), nabiał (biały ser – paneer). Wśród bogactwa przypraw znajdziemy m.in. szafran, curry, papryczki chili, kolendrę. Powszechnym dodatkiem do dań, spełniającym też rolę „sztućców”, są pszenne albo kukurydziane placki chapati, roti, naan i paratha. Na deser dobre będą świeże owoce albo desery z ryżu z bakaliami, mlekiem, jogurtem albo masłem i korzennymi przyprawami. Będąc w Indiach, zdecydowanie warto skosztować lokalną herbatę (najpopularniejsze odmiany pochodzą z regionów Assam i Darjeeling), soki ze świeżych owoców oraz napój jogurtowy lassi. Amatorzy mocniejszych trunków dostaną w hinduskich lokalach i sklepach zarówno piwo, jak i wino z kwiatów.

Kultura i obyczaje

 • W Indiach nie obowiązują restrykcyjne zasady obyczajowe co do ubioru, a w dużych miastach panuje w tej kwestii względny liberalizm. Jednakże kobietom zaleca się skromne stroje – aby nie prowokować niepożądanych sytuacji, turystki powinny się ubierać tak, jak robią to Hinduski, a więc w stroje luźne, które nie opinają ciała oraz zakrywają dekolt, ramiona i nogi. Kobiety i mężczyźni muszą też pamiętać o odpowiednim stroju w miejscach kultu religijnego (opisany w sekcji „Religia”).
 • Buty należy zdejmować przed wejściem do świątyń, a także niektórych sklepów, szpitali oraz prywatnych mieszkań.
 • Hindusi chętnie widzą uczestnictwo turystów w uroczystościach religijnych. Dostęp do niektórych świątyń może jednak być ograniczony.
 • Hindusi witają się poprzez podanie dłoni lub skinienie ciała, z dłońmi złożonymi jak do modlitwy. Słowo „witam” to po hindusku „namaste”.
 • Kręcenie głową na boki, które w kulturze Zachodu oznacza „nie”, w Indiach – przeciwnie, oznacza „tak”, zgodę, potwierdzenie.
 • Hindusi jedzą zazwyczaj rękami, bez użycia sztućców. Po posiłku palce można oczyścić w podanej miseczce z wodą i sokiem cytrynowym. Na świeży oddech stosuje się niekiedy mieszankę sypkich ziół.
 • W Indiach obowiązuje ruch lewostronny. Po ulicach chodzą krowy, uważane tu za święte (Hindusi wierzą, że krowy są wcieleniami zmarłych) – kierowcy, nawet jeśli się spieszą, nie mogą ominąć zwierzęcia, muszą poczekać, aż ono samo zdecyduje się opuścić szosę.
 • Lewa ręka i noga są uważane za nieczyste. Lewą ręką (zwyczajowo używaną do podcierania się w toalecie) nie wolno się witać, podawać pieniędzy, jeść ani dotykać i wskazywać na święte przedmioty. W przypadku lewej stopy trzeba uważać, by nikogo nią nie dotknąć, nie można też pokazywać jej od spodu, co może się zdarzyć, np. gdy zakładamy nogę na nogę.
 • Kobieta z miesiączką jest uważana za nieczystą, a z tego powodu musi przestrzegać licznych zakazów – jednym z nich jest zakaz wstępu do świątyni, o czym przypominają rysunki i napisy przed głównym wejściem.
 • Chcąc sfotografować Hindusów, warto najpierw spytać o pozwolenie. Trzeba być przygotowanym na to, że osoba fotografowana poprosi o pieniądze za zdjęcie (dla niektórych to jedyne źródło dochodu, więc warto być wrażliwym na warunki ekonomiczne lokalnej społeczności).
 • Dużym problemem społecznym w Indiach jest żebractwo. Proszący o jałmużnę często traktują turystów jako główne źródło swojego dochodu. Lepiej jednak nie dawać im pieniędzy (szczególnie dzieciom).
 • Zagraniczni turyści budzą ciekawość i mogą niekiedy przyciągać nachalne spojrzenia – warto podejść do tego z dystansem i humorem.
 • Dawanie napiwków jest powszechne np. za kelnerowanie w restauracji, wniesienie bagażu, posprzątanie pokoju hotelowego itp. (stosowna kwota za takie usługi to ok. 30–40 rupii).
 • Należy uważać na nieuczciwych sprzedawców, kierowców riksz i taksówek. Nigdy nie wolno się godzić na uiszczenie zaliczki albo pełnej zapłaty przed realizacją usługi albo otrzymaniem towaru (może wówczas okazać się, że bezpowrotnie straciliśmy pieniądze i nie otrzymaliśmy towaru lub jest on bezwartościowy).
 • Kobiety nie powinny samotnie podróżować taksówką, w której prócz kierowcy jedzie inny mężczyzna (jeżeli kierowca zatrzyma się po drodze, by zabrać kolejnych pasażerów, zwłaszcza mężczyzn – dla własnego bezpieczeństwa lepiej zapłacić za kurs i opuść pojazd). Lepiej nie płacić za kurs, dopóki nie dotrzemy do miejsca docelowego. Trzeba być stanowczym w kwestii wynegocjowanej ceny za przejazd.
 • Hindusi uwielbiają się targować. Podczas zakupów na bazarach i w małych sklepach warto podjąć próbę wynegocjowania niższej ceny. Trzeba tylko pamiętać o tym, że zwyczaj ten jest tu traktowany raczej jako okazja do pogawędki i nawiązania relacji z drugim człowiekiem.
 • Hindusi nie okazują publicznie sympatii swoim partnerkom i żonom. Przyjaźniący się mężczyźni, czasem trzymają się za ręce (nie ma w tym żadnego podtekstu seksualnego).

Warto wiedzieć

 • Hotele i hostele nie zawsze są wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
 • Grzałki do wody i żelazka – zazwyczaj są dostępne w recepcjach hoteli, na życzenie.
 • Suszarki do włosów, o ile nie znajdują się w pokoju hotelowym, są zwykle dostępne na życzenie w recepcji obiektu.
 • Ręczniki kąpielowe – są dostępne w hotelach.
 • W pokojach hotelowych mogą się znajdować minibary. Dostępne w nich napoje i słodycze są dodatkowo płatne.
 • W pokojach hotelowych na gości czekają zwykle mydło i szampon (małe opakowania, dlatego warto zabrać własne lub kupić na miejscu), niekiedy do dyspozycji są także jednorazowe klapki. W wybranych hotelach mogą być też dostępne (bezpłatnie lub za dodatkową opłatą) szczoteczki i pasty do zębów, gąbki kąpielowe i inne akcesoria.
 • Na podróż nie trzeba zabierać z sobą jedzenia, ale warto spakować ulubioną kawę.
 • Toalety w Indiach są w większości typu europejskiego. W toaletach publicznych często nie ma papieru toaletowego, więc warto mieć przy sobie chusteczki (nie wyrzucamy ich do odpływu!).

Do zabrania:

 • ubrania lekkie, przewiewne, szybkoschnące, niezbyt obcisłe i skromne, pozwalające zasłonić dekolt, ramiona i nogi;
 • sweter, bluza lub inne ciepłe okrycie;
 • kurtka albo peleryna przeciwdeszczowa;
 • długie spodnie (przydatny będzie model z odpinanymi nogawkami);
 • zapasowe skarpetki, chusty, bluzki z dłuższym rękawem, długie spodnie, pozwalające na wejście do świątyń;
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne;
 • wygodne, rozchodzone obuwie, np. sportowe, trekkingowe;
 • lekkie obuwie typu klapki (pod prysznic), sandały;
 • podręczny plecak;
 • krem z wysokim filtrem UV, balsam nawilżający;
 • przybory toaletowe, mały ręczniczek lub nawilżane chusteczki;
 • leki, repelenty i akcesoria szczegółowo opisane w punkcie „Zdrowie, szczepienia, leki”;
 • naładowany powerbank;
 • adapter do gniazdka elektrycznego.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na całej trasie wyprawy – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi, klimatyzowanymi busami (rodzaj pojazdu zależy od wielkości grupy). Pełne bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni kierowcy. Na wybranych odcinkach wycieczka obejmuje także przejazdy lokalnymi pociągami, w tym sypialnymi.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 16-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe i doskonale znają jego kulturę, obyczaje, historię i geografię.

Odwiedzamy wyjątkowe atrakcje architektoniczne, przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odkrywamy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości, gwarne bazary, zagadkowe muzea, egzotyczną faunę i florę.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe, codzienne życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 60 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN,
 • OC – 30 000 €,
 • bagaż – 1000 PLN.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 12-dniowej

DELHI – JAIPUR – AGRA – KHAJURAHO – WARANASI – DELHI

DZIEŃ 1. Wylot

Wylot z Warszawy do Delhi z międzylądowaniem w którymś z europejskich portów lotniczych lub w Istambule.

DZIEŃ 2. Delhi

Przylot do Delhi. Zbiórka grupy na lotnisku z pilotem, przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Krótki odpoczynek i śniadanie. Zwiedzanie Delhi. Podczas przejażdżki i spaceru po stolicy Indii zobaczymy m.in. Bramę Indii, mauzoleum Humajuna, meczet Jama – Wielki Meczet (największy w Azji), i neohinduistyczną świątynię Akshardam. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Powrót na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 3. Jaipur

Śniadanie. Wyjazd do Jaipuru, stolicy Radżastanu, zwanego różowym miastem ze względu na barwę budynków wyłożonych różowym piaskowcem (dystans: ok. 300 km, czas jazdy: niecałe 6 godz.). Po drodze, na przedmieściach Jaipuru, zwiedzimy fort Amber (UNESCO). Przyjazd do Jaipuru po południu, zakwaterowanie w hotelu i odpoczynek. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Dla chętnych krótki wieczorny spacer po mieście. Nocleg.

DZIEŃ 4. Jaipur – Agra

Po śniadaniu zwiedzanie Jaipuru. Zobaczymy Pałac Wiatrów oraz Pałac Miejski z kompleksem ogrodów, dziedzińców i budynków pałacowych, w których mieści się obecnie muzeum pałacowe. Wczesnym popołudniem wyjazd do Agry (dystans: 240 km, czas jazdy: ok. 4,5 godz.). Obiadokolacja w lokalnej restauracji na trasie. Wieczorem przyjazd do Agry, zakwaterowanie w hotelu i nocleg.

DZIEŃ 5. Agra – Khajuraho

Po śniadaniu zwiedzanie słynnych zabytków Agry. Zobaczymy Czerwony Fort oraz świątynię miłości – mauzoleum Tadż Mahal. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Wieczorem przejazd sypialnym pociągiem do średniowiecznego miasta Khajuraho.

DZIEŃ 6. Khajuraho

Przyjazd do Khajuraho wczesnym popołudniem. Po krótkim odpoczynku i śniadaniu wyjazd na zwiedzanie zabytków średniowiecznego miasta, słynącego zwłaszcza ze Świątyni Kamasutry – kompleksu świątyń, których ściany zdobią śmiałe sceny erotyczne. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Przejazd na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 7. Khajuraho

Po śniadaniu wyjazd na obrzeża Parku Narodowego Panna (rezerwat tygrysów bengalskich) do zagubionych w dżungli ruin świątyń – jest to miejsce, do którego raczej nie trafiają turyści, niezadeptane, dzikie i piękne. Świątynie odnajdziemy na wzgórzu, gdzie dotrzemy najpierw schodami prowadzącymi do mongolskiego fortu (obiekt ten stanowił prawdopodobną inspirację dla Rudyarda Kiplinga, który na łamach opowiadań „Księga dżungli” umiejscowił tu siedzibę króla małp; z fortu rozpościera się ładny widok na współczesną rezydencję maharadży), a następnie ścieżką przez dżunglę. Relaks na wzgórzu, czas na zdjęcia. Powrót do Khajuraho. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 8. Khajuraho – Waranasi

Śniadanie. Wyjazd do spektakularnych wodospadów Raneh, znajdujących się w parku krajobrazowym nieopodal Khajuraho. Czas na relaks i zdjęcia. W drodze powrotnej do Khajuraho zajrzymy do dżinijskich świątyń. Jeżeli zdążymy, a grupa będzie miała ochotę, w Khajuraho możemy też zwiedzić Tribal Art Museum. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Wieczorem przejazd sypialnym pociągiem do Waranasi (dystans: ok. 420 km, czas jazdy: ok. 10 godz.).

DZIEŃ 9. Waranasi – rano przyjazd do Waranasi. Przejazd do hotelu, czas na odpoczynek i odświeżenie się po podróży. Po śniadaniu ruszamy na zwiedzanie miasta Waranasi, duchowego centrum hinduizmu. Zobaczymy zabytkowe ghaty na nabrzeżu Gangesu, gdzie hindusi dokonują rytualnego obmycia ciała oraz kremacji zwłok, po której prochy wrzucają do Gangesu (uwaga: nie należy fotografować obrzędu ciałopalenia ani samych ghatów). Wieczorna wycieczka łodzią po Gangesie z obserwacją pudży – rozbudowanego nabożeństwa na cześć Gangi, będącego rodzajem spektaklu ze światłem i dźwiękiem. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 10. Waranasi – Delhi

Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Waranasi. Zobaczymy park Jeleni – miejsce, gdzie Budda Sakjamuni wygłosił pierwsze kazanie i gdzie znajdują się jego relikwie. Zawitamy także do Mughal Saraj – mogolskiego pałacu – muzeum po drugiej stronie Gangesu z ciekawą kolekcją broni białej. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Wieczorem przejazd sypialnym pociągiem do Delhi (czas jazdy ok. 12,5 godz.).

DZIEŃ 11. Delhi

Rano przyjazd do Delhi. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie i śniadanie. Po krótkim odpoczynku zwiedzanie kolejnych atrakcji stolicy Indii. Zobaczymy bahaistyczną Świątynię Lotosu oraz Kutb Minar z doskonale zachowanymi ruinami średniowiecznego miasta. Jeżeli wystarczy czasu, wybierzemy się też na lokalny bazar. Pożegnalna obiadokolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 12. Powrót

Przejazd na lotnisko w Delhi. Odprawa paszportowo-bagażowa. Lot powrotny do Warszawy przez jeden z europejskich portów lub Istambuł.

© 2020 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • datę urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
 • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
 • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
 • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 3 części:

 • WPŁATA 1. (zaliczka 1000 PLN) – uiszczana w ciągu 7 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki;
 • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem;
 • WPŁATA 3. (pozostała kwota za wycieczkę; płatność w USD) – dokonywana już w kraju przylotu, w momencie zakwaterowania do hotelu.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

 • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;
 • przelewem online za pośrednictwem serwisu przelewy24.pl, zintegrowanego z formularzem rezerwacji wycieczki. Obsługę płatności elektronicznych i kartą płatniczą prowadzi DialCom24 Sp. z o.o., 60-327 Poznań, ul. Kanclerska 15, NIP 781-173-38-52, REGON 634509164, Sąd Rejonowy Poznań, VIII Wydz. Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego Nr KRS 0000306513.

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

  Podróżuję samotnie, zgadzam się
  na dokwaterowanie do drugiej osoby

  Zobacz także

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 Tamada Tour

  Realizacja: Codenest