Dzieci-Malezja

Malezja i Singapur Tropikalna Przygoda 12 dni

Wycieczka objazdowa

od  8699 PLN
cena za osobę / 12 dni

Rezerwuj

Wypoczywaj w tropikach Malajów!

Błogi relaks na egzotycznej plaży, tropikalna dżungla, fenomenalny street food, kolonialne zabytki, nowoczesne drapacze chmur, kapitalna sztuka uliczna, kosmopolityczna kultura – tego doświadczysz tylko na Półwyspie Malajskim! Zwiedzaj, wypoczywaj, wędruj, odkrywaj smaki Singapuru i Malezji, podróżując od futurystycznego Miasta Lwa i Kuala Lumpur przez zaułki George Town i Malakki aż po tajemnicze omszałe lasy, herbaciane wzgórza Cameron i rajski archipelag Langkawi. Ciesz się ciepłym Morzem Andamańskim, wiecznie zielonym lasem deszczowym i szklaną miejską dżunglą. Tropem psotnych makaków wdrap się do jaskiń Batu i na słynne Petronas Towers. Wyrusz na poszukiwania raflezji, odwiedź tradycyjny dom Peranakanów, przejedź się rikszą i spłyń rzeką w Wenecji Dalekiego Wschodu. Fotografuj kultowe murale, gotuj z lokalsami i daj się ponieść malajskiemu stylowi życia!

W cenie

Jeep tour w Cameron Highlands

Jeep tour w Cameron Highlands

Noclegi w hotelach 4* (pokoje 2-os. z łazienkami)

Noclegi w hotelach 4* (pokoje 2-os. z łazienkami)

Opieka lokalnych przewodników

Opieka lokalnych przewodników

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Plażowanie nad Morzem Andamańskim

Plażowanie nad Morzem Andamańskim

Przejażdżka rikszą

Przejażdżka rikszą

Przeloty lokalne

Przeloty lokalne

Rejs rzeczny

Rejs rzeczny

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Trekking w Mossy Forest

Trekking w Mossy Forest

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Warsztaty kulinarne

Warsztaty kulinarne

Wejścia biletowane do atrakcji

Wejścia biletowane do atrakcji

Wyżywienie (HB/SC)

Wyżywienie (HB/SC)

Zwiedzanie plantacji herbaty

Zwiedzanie plantacji herbaty

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Singapur-Gardens-by-the-Bay

Singapur

Singapur to jedno z najbogatszych miast-państw współczesnego świata. Hipernowoczesna metropolia na wyspiarskim skraju Półwyspu Malajskiego bez pardonu wyznacza trendy urbanistyczne, społeczne i technologiczne. Szokuje restrykcyjnym prawem, zaskakując porządkiem publicznym, kosmopolityczną otwartością, rozwiniętą edukacją, medycyną i drugą najsilniejszą gospodarką Azji, która stoi za śmiałymi inwestycjami. Tylko tutaj zobaczymy olśniewające drapacze chmur i futurystyczną architekturę: pełne zieleni i sztuki lotnisko Singapur-Changi, Marina Bay Sands – luksusowy hotel w kształcie łodzi z muzeum ArtScience, pływającymi Kryształowymi Pawilonami i najwyżej położonym na świecie basenem bez krawędzi (200 m), a także Gardens by the Bay, czyli wpisaną do „Księgi rekordów Guinnessa” palmiarnię z tysiącami roślin z całego globu, wodospadami, rzeźbami i wieczornymi iluminacjami w koronach Supertree Grove. Założony w 1819 r. przez Brytyjczyków Singapur jest państwem relatywnie młodym, jednak jego dzieje jako kluczowego portu morskiego w tym zakątku Azji Południowo-Wschodniej sięgają blisko ośmiuset lat wstecz. Wystarczy wyjść spod wielkiego liścia totoro, by w barwnych dzielnicach China Town, Little India i Malay Village odkryć czar historycznej zabudowy, ducha kolonialnej przeszłości i zasmakować kulturowej różnorodności Miasta Lwa.

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur, stolica i największe miasto Malezji, jest jednym młodszych i zarazem najdynamiczniej rozwijających się w Azji Południowo-Wschodniej. Powstało ok. 1857 r. w dolinie u zbiegu rzek Gombak i Klang (stąd nazwa Kuala Lumpur, oznaczająca „błotniste ujście”), gdzie Raja Abdullah z dynastii Selangor założył kopalnię cyny, której wydobycie powierzył chińskim migrantom. Z czasem otoczona tropikalną dżunglą osada handlowa ustąpiła miejsca nowoczesnej metropolii. Symbolem Kuala Lumpur są słynne Petronas Towers – bliźniacze drapacze chmur, będące jednymi z najwyższych budowli świata. U stóp szklanych wieżowców tętni życiem multietniczny tygiel, w którym harmonijnie splatają się malezyjska gościnność, chińska pracowitość, hinduska kuchnia i europejska architektura z wpływami z różnych zakątków globu. W sercu Kuala Lumpur można odnaleźć pałac sułtana i inne zabytki z epoki kolonialnej, świątynie muzułmańskie, buddyjskie, hinduistyczne, taoistyczne i chrześcijańskie, intrygujące muzea, teatry i galerie sztuki, słynące z bazarów i festiwali gwarne dzielnice Little India i Chinatown, modne aleje handlowe (np. Bukit Bintang z pysznym street foodem), a także pachnące orchideami i hibiskusami ogrody botaniczne, wspaniałe parki z jeleniami, motylarnie i ptaszarnie z bogactwem lokalnych doświadczeń przyrodniczych i kulturowych.

Plaza-wyspa-Langkawi-Malezja

Langkawi

Czas na relaks i błogie lenistwo! Malajski archipelag Langkawi to 104 piękne wyspy z egzotycznymi palmami kokosowymi, bielutkim piaskiem i szmaragdową wodą Morza Andamańskiego, gdzie można zaznać prawdziwie sielskiego wypoczynku. Do najpiękniejszych plaż Langkawi należą m.in. Tanjung Rhu Beach z pasem piasku wyłaniającym się z morza podczas odpływu, Pantai Cenang z najpiękniejszymi zachodami słońca oraz Tengkorak Beach – jedna z najbardziej malowniczych i zacisznych plaż z gęstym lasem tropikalnym i wapiennymi formacjami skalnymi. Popularną na Langkawi rozrywką jest island hopping, czyli rejsy łodzią z wyspy na wyspę, pomiędzy rajskimi atolami, gdzie można odkryć otoczone skałami jeziorka, lasy namorzynowe, kolorowe pawie i dzioborożce. Langkawi słynie także z kolejki linowej SkyCab, która unosi się nad dżunglą i prowadzi wprost do najlepszego punktu widokowego na całym archipelagu. Panorama tropikalnej okolicy oszałamia i… przyprawia o gęsią skórkę – zwłaszcza na podtrzymywanym przez jeden filar moście, zawieszonym 700 m nad ziemią, który na 125-metrowym odcinku łączy dwie platformy widokowe u szczytu góry Gunung Mat Cincang.

Cameron-highlands-Malezja

Cameron Highlands

Jak z miejskiej dżungli przedostać się do tej prawdziwej? Wystarczy z nowoczesnego Kuala Lumpur wybrać się na wyprawę w malezyjskie góry Cameron. Nazwane tak na cześć Williama Camerona, XIX-wiecznego brytyjskiego odkrywcy i geologa, przeniosą nas po wyboistej drodze do całkiem innego świata. Świata dziewiczego, tropikalnego lasu deszczowego. Magicznej ziemi Orang Asli, czyli rdzennej ludności Półwyspu Malajskiego, która nadal praktykuje animizm, mieszka w drewnianych domkach pośród palm i żyje z polowań, łowiectwa i zbieractwa, pielęgnując swe unikalne tradycje. Mikrokosmosu pełnego egzotycznych, barwnych motyli: bielinków, rusałkowatych, paziowatych i danaidowatych. I w końcu soczyście zielonego uniwersum ciągnących się po horyzont, od 800 do 1600 m n.p.m., plantacji herbaty i truskawek. W przyrodniczo-kulturowej dżungli zanurzymy się w porośnięte herbacianymi krzewami wzgórza, skosztujemy lokalne smakołyki, poznamy codzienność tubylców, przy odrobinie szczęścia sfotografujemy raflezję – największy kwiat świata, zwany też bukietnicą Arnolda, a przede wszystkim tak po prostu odetchniemy od codzienności w jednym z najpiękniejszych miejsc Malezji.

Mossy Forest

Gdyby Zakazany Las z książek o Harrym Potterze istniał naprawdę, znajdowałby się w Malezji! Mossy Forest, czyli „mechaty las” nieopodal wzgórz Cameron, to mistyczne, nieco mroczne i niezwykle piękne miejsce, w którym na pewno świetnie czułby się gajowy Hagrid. Zamiast niego w tropikalnym lesie, spowitym wieczną mgłą i wilgocią, spotkamy unikalne dla tego biotopu węże, żaby, owady, ptaki, ssaki, ogromne paprocie, dzikie orchidee, rododendrony, storczyki, owadożerne dzbaneczniki oraz krzewy i drzewa – litokarpusy, dacrycarpusy, cynamonowce, czapetki i inne – pokryte od korzeni po skarłowaciałe korony mchem, który tworzy majestatyczny baldachim zieleni o odurzającym zapachu egzotyki. Do Mossy Forest podskoczymy jeepami, by na skraju starożytnego leśnego labiryntu, pod szczytem Gunung Brinchang, zamienić cztery kółka na 150 m drewnianych mostów i 1850 m leśnych ścieżyn. Po naturalnych schodach z wilgotnej ziemi, omszałych korzeni i skał dotrzemy aż w pobliże Gunung Irau (2110 m n.p.m.), najwyższego szczytu w Cameron Highlands.

Georgetown-Penang-Malezja

George Town

Wyśmienita kuchnia i street art – właśnie z tego słynie George Town, największe miasto na malajskiej wyspie Penang, którego starówka figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Mówią, że tej miejscowości się nie zwiedza, tylko się ją odkrywa. I to właśnie trzeba tu robić! Z prawdziwą ciekawością świata podróżować rikszą lub wędrować klimatycznymi zaułkami pierwszej w Malezji osady brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej, próbować lokalne smakołyki, poznawać życie mieszkańców, szukać perełek eklektycznej architektury kolonialnej i azjatyckiej. W George Town natkniemy się na nowoczesne drapacze chmur, jak również wieżowce art déco, XIX-wieczny ratusz w stylu edwardiańskiego baroku, sklepiki pomalowane na tęczowe kolory i fort Cornwallis (XVIII w.), a nieopodal – zabytkowy meczet Kapitana Kelinga, kamienice chińskiej mniejszości etnicznej Peranakan, rezydencję Cheong Fatt Tze, dzielnicę Little India ze świątynią Sri Mahamariamman ora rozrzucone po wyspie świątynie Kek Lok Si w Air Itam, Wat Chaiyamangkalaram i Dhammikarama, które łączą wpływy chińskie, tajskie i birmańskie. Dla wielu George Town to przede wszystkim mekka sztuki ulicznej – do kultowych murali należą „Dzieci na rowerze” i „Chłopiec na krześle” litewskiego artysty Ernesta Zacharevica, „Dzieci na huśtawce” i „Dzieci grające w koszykówkę” Louisa Gana oraz „Chcę bao” miejscowego twórcy WK Setor, które przedstawiają kulturę i styl życia lokalsów oraz zachęcają do robienia kreatywnych selfie.

Malajski street food

W Malezji życie kręci się wokół jedzenia. Zwłaszcza tego ulicznego, którego wybór jest wprost przeogromny! Pyszności skosztujemy tu na każdym kroku – w licznych knajpkach i na straganach znajdziemy wyborne dania, zupy i słodkości, które wywodzą się z bogatej tradycji kulinarnej, łączącej smaki malajskie, chińskie, indyjskie, tajskie czy birmańskie. Spośród dziesiątek lokalnych rarytasów warto skusić się chociażby na pikantną zupę rybną penang assam laksa, która znalazła się w rankingu TOP 50 najsmaczniejszych potraw świata. Na śniadanie dobrym wyborem będzie narodowa potrawa Malajów, nasi lemak – ryż z dodatkami gotowany na mleku kokosowym i zawinięty w liście pandanu. Lunch i kolacja to świetne pory na smakowitą prostotę: nasi ayam, czyli kurczaka z ryżem, ayam tandoori – kurczaka marynowanego w przyprawach, które nadają mu charakterystyczny czerwony kolor, makaron ryżowy z dodatkami char kway toew, zupę curry mee na mleku kokosowym albo mięsny szaszłyk satay. Kulinarnym wyzwaniem może być asam laksa – ostra, kwaśna zupa z rybną nutą, która zaskakuje nietypowym połączeniem chilli, soku z limonki i makreli. Na osłodę najlepsze będą desery chendul czy też ais kacang – skruszony lód polany sokami owocowymi i mlekiem kokosowym.

Malakka

Już wieki temu Malakkę – jeden z najważniejszych portów Indochin – upatrzyli sobie kolonizatorzy. Wpływ Portugalczyków, Holendrów i Brytyjczyków jest do dziś odczuwalny w tym urokliwym, wpisanym na listę UNESCO mieście. Do skarbów Wenecji Dalekiego Wschodu należą ruiny portugalskiego fortu Famosa (XVI w.), fontanna brytyjskiej królowej Wiktorii, a także XVIII-wieczne zabytki holenderskie: pokryty czerwonym chińskim tynkiem anglikański kościół Chrystusowy i równie czerwony Stadthuys, czyli ratusz z wieżą zegarową. Kulturowy kalejdoskop światów bliskich i dalekich uwidacznia się też w bryle drewnianego pałacu sułtana oraz na szlaku lokalnych sanktuariów: chińska świątynia Cheng Hoon Teng i hinduska Sri Poyatha Moorthi należą do najstarszych w Malezji (XVII–XVIII w.), a przeciwwagą dla nich jest wybudowany w cieśninie meczet z 2006 r., którego podświetlona na zielono bryła sprawia wrażenie, jakby unosiła się na wodzie.

Jaskinie Batu

Jaskinie Batu to ogromny jaskiniowy kompleks świątyń hinduistycznych na obrzeżach Kuala Lumpur. Skryte w tropikalnej roślinności wapienne groty liczą 400 mln lat, przez wieki służyły jako schronienie rdzennym ludom Orang Asli, w 1878 r. zostały odkryte przez amerykańskiego przyrodnika Williama Hornadaya, a miejscem kultu stały się w 1890 r., gdy tamilski kupiec K. Thamboosamy Pillai, zainspirowany wejściem do jaskini w kształcie symbolu vel, czyli boskiej włóczni, postanowił założyć tu sanktuarium ku czci Murugana. Kompleks składa się z kilku tematycznych grot: Jaskini Katedralnej z głównym ołtarzem, Jaskini Ramajana z posągiem Hanumana oraz Jaskini Galerii Sztuki i Jaskini Muzealnej z hinduistycznymi posągami i obrazami, z których część opowiada o zwycięstwie Murugana nad demonem Surapadmą. Do Jaskini Katedralnej prowadzą pomalowane na tęczowe kolory, liczące 272 stopnie schody, obok których złotym blaskiem bije najwyższy na świecie (42,7 m) murti, czyli posąg hinduskiego bóstwa Murugana. Jaskinie Batu są jednym z ważniejszych zabytków sakralnych Malezji i popularnym celem pielgrzymkowym, odwiedzanym zwłaszcza podczas tamilskiego święta Thaipusam.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
08.11-19.11.2024 12 16 8699 zł Rezerwuj Book Buch книга
17.01-28.01.2025 12 16 8699 zł Rezerwuj Book Buch книга
01.02-12.02.2025 12 16 8699 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
08.11-19.11.2024
12
Wolne miejsca
Cena
16
8699 PLN
Rezerwuj
Termin
Liczba dni
17.01-28.01.2025
12
Wolne miejsca
Cena
16
8699 PLN
Rezerwuj
Termin
Liczba dni
01.02-12.02.2025
12
Wolne miejsca
Cena
16
8699 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

  • przeloty lokalne na trasach: Singapur – Kuala Lumpur, Kuala Lumpur – Langkawi, Langkawi – Penang (klasa ekonomiczna),
  • transfery lotniska – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus),
  • noclegi w hotelach 4* (pokoje 2-os. z łazienkami),
  • wyżywienie HB+/SC (śniadania + lunche, kolacje w wybrane dni),
  • wejścia biletowane do atrakcji,
  • plażowanie nad Morzem Andamańskim,
  • jeep tour w Cameron Highlands,
  • trekking w Mossy Forest,
  • zwiedzanie plantacji herbaty,
  • zwiedzanie farm trukawek,
  • przejażdżka rikszą,
  • rejs łodzią po rzece Malakka,
  • warsztaty kulinarne,
  • pokaz kulturowy,
  • opieka pilota-przewodnika Tamada Tour (PL),
  • opieka lokalnych przewodników (EN),
  • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
  • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Nieujęte w cenie:

  • koszty biletów lotniczych na trasach: Warszawa Singapur, Kuala Lumpur – Warszawa,
  • usługi bagażowe w hotelach i na lotniskach,
  • usługi hotelowe (bagażowy, budzenie, pranie, SPA i in.),
  • zakwaterowanie w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-os. zależna od kraju i obiektu, szczegóły u Organizatora),
  • lunche, kolacje, przekąski, napoje alkoholowe i bezalkoholowe nieujęte w programie wycieczki,
  • biletowane atrakcje fakultatywne,
  • aktywności, lokalne usługi i transfery w czasie wolnym,
  • opcjonalne opłaty za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych obiektach,
  • zwyczajowe napiwki,
  • koszty pamiątek i wydatków osobistych,
  • usługi nieujęte w programie wycieczki.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

  • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
  • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi w cenie wycieczki obejmują zakwaterowanie w komfortowych hotelach 4* (pokoje 2-os. z łazienkami). Na trasie przewidziane obiekty wymienione lub podobne:

  • Singapur – hotel 4* w centrum
  • Kuala Lumpur – Impiana KLCC Hotel 4* (pokój superior)
  • Langkawi – Dash Resort 4* (pokój superior), hotel z basenem i dostępem do plaży nad Morzem Andamańskim
  • George Town – St. Giles Wembley Penang 4* (pokój superior)
  • Cameron Highlands – Strawberry Park Resort 4* (pokój typu studio)
  • Malakka – Hattan Hotel 4* (apartament typu studio)

Wybrane hotele mogą oferować dostęp do baru, restauracji, Sali fitness, pralni i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze kwaterować w jednym pokoju 2-osobowym, z osobą tej samej płci. Opcjonalna dopłata za pokój 1-os. w hotelach zależna od kraju i obiektu (szczegóły u Organizatora).

Wyżywienie w cenie wycieczki obejmuje śniadania, a w wybrane dni także lunche lub kolacje z daniami kuchni lokalnej. Płatne dodatkowo są wszelkie indywidualnie kupowane posiłki, przekąski, słodkości, napoje alkoholowe i bezalkoholowe, w tym napoje do posiłków.

Plan wyżywienia (Ś – śniadanie, L – lunch, K – kolacja):

  1. dzień –
  2. dzień – K
  3. dzień – Ś, L
  4. dzień – Ś, L
  5. dzień – Ś
  6. dzień – Ś
  7. dzień – Ś
  8. dzień – Ś, L
  9. dzień – Ś, L
  10. dzień – Ś, L, K
  11. dzień – Ś, L
  12. dzień –

Posiłki jadamy w restauracjach hotelowych i obiektach gastronomicznych na trasie wycieczki. Każdego dnia będzie okazja spróbować innych dań kuchni singapurskiej i malezyjskiej, łączących wpływy lokalne, chińskie, indyjskie, tajskie, birmańskie i zachodnie. Atrakcją wycieczki są malajskie warsztaty kulinarne. Wrażeń dostarczą także miejscowe bazary i stragany ze street foodem, gdzie chętni będą mogli posmakować egzotyczne przekąski, owoce, słodkości, napoje.

Informacje praktyczne

Informacje praktyczne. Malezja i Singapur – pobierz. PDF

Wprowadzenie

To jest informator turystyczny dla Uczestników wycieczek organizowanych przez biuro podróży Tamada Tour. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje praktyczne, które pozwolą Ci przygotować się do wymarzonej podróży: zgromadzić wymagane dokumenty, odpowiednio spakować bagaż i poznać lokalne realia. Informator zawiera postanowienia formalne, aktualne na dzień opublikowania dokumentu (06.06.2024). Pamiętaj jednak, że sytuacja na świecie może ulec nagłej zmianie. Przed wyjazdem koniecznie przejrzyj jeszcze rządowe strony internetowe, aby uzyskać bieżące wiadomości o zasadach wjazdu i pobytu na terytorium kraju docelowego. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, indywidualnie skontaktuj się z polską ambasadą danego kraju lub z Organizatorem wycieczki.

ZAWARTOŚĆ

  • Informacje ogólne
  • Dokumenty wjazdowe
  • Szczepienia
  • Leki na podróż
  • Wwóz leków – restrykcje
  • Ogólne zasady ostrożności zdrowotnej
  • Przepisy celne i prawne
  • Bezpieczeństwo
  • Klimat
  • Język
  • Religia
  • Waluta i płatności
  • Czas
  • Telefonia i Internet
  • Elektryczność
  • Lokalna kuchnia
  • Kultura i obyczaje
  • Warunki w obiektach noclegowych
  • Co zabrać na wycieczkę?
  • Ubezpieczenie turystyczne

Informacje ogólne

Aktualne zasady wjazdu i pobytu, informacje formalne i bieżące zalecenia są dostępne na rządowych stronach internetowych:

Dodatkowe wskazówki praktyczne znajdują się w witrynie www.granica.gov.pl oraz w dalszej części niniejszego informatora. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości zalecamy konsultację z Organizatorem lub indywidualny kontakt z ambasadami.

Dokumenty wjazdowe

Na turystyczny wyjazd do Singapuru i Malezji obywatele Polski potrzebują paszport (min. 6 miesięcy ważności; 3 wolne strony na stemple graniczne; dla zwiększenia bezpieczeństwa podróży zalecamy zabrać również kserokopię paszportu). Wiza nie jest potrzebna przy pobytach turystycznych do 90 dni. Dodatkowe wymogi:

Szczepienia

Przed wyjazdem do Singapuru i Malezji nie są wymagane specjalne szczepienia podróżne. Profilaktycznie zalecane są szczepienia na COVID-19, tężec, dur brzuszny, błonicę, zapalenie wątroby typu A i B, malarię oraz wirusy denga i Zika (szczegóły dot. dengi i ZIKV, potencjalnych skutków zakażenia i zalecanych środków zapobiegawczych dostępne na stronie https://www.nea.gov.sg/). Na 4–6 tygodni przed wyjazdem najlepiej skontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej, aby uzyskać informacje dot. szczepień, skontrolować stan zdrowia, przyjąć zalecane szczepienia podstawowe lub przypominające oraz otrzymać recepty na przydatne leki osobiste. Profilaktycznie zalecamy także wizyty kontrolne u innych specjalistów, np. stomatologa.

Leki na podróż

Na wyjazd warto spakować:

  • leki osobiste (np. witaminy, suplementy, antykoncepcyjne, na choroby przewlekłe) – w ilości niezbędnej do osobistego leczenia w trakcie wycieczki, zgodnie z restrykcjami wwozu leków (szczegóły w dalszej części),
  • podstawowe leki (np. przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na przeziębienie, dolegliwości układu pokarmowego),
  • przydatne akcesoria (np. obowiązkowo repelenty na komary, chusteczki, środki dezynfekujące, opatrunki, plastry, pęseta itp.),
  • maseczki antysmogowe (zalecane N95, z wkładem węglowym) – przydatne zwłaszcza w Kuala Lumpur i innych dużych miastach Malezji, borykających się z podwyższonym zanieczyszczeniem powietrza.

Uwaga: dobrze zaopatrzone apteki dostępne praktycznie tylko w dużych miastach. Na prowincji w Malezji aptek jest niewiele i są słabo wyposażone, dlatego na wyjazd warto spakować własną apteczkę.

Wwóz leków – restrykcje

  • Singapur – dozwolony wwóz leków osobistych (antykoncepcyjnych i na choroby przewlekłe, np. cukrzycę, nadciśnienie, cholesterol) w ilości nieprzekraczającej 3-miesięcznego zapasu dla jednej osoby. Na wwóz większej ilości leków, a także wwóz leków opioidowych, psychotropowych, zawierających kodeinę, dekstrometorfan, efedrynę, pseudoefedrynę i niektóre inne substancje aktywne wymagane zezwolenie, o które należy zawnioskować online do Health Sciences Authority na co najmniej 10 dni roboczych przed planowanym przyjazdem (szczegóły: https://www.hsa.gov.sg/personal-medication/check-requirements);
  • Malezja – dozwolony wwóz leków osobistych w ilości nieprzekraczającej 1-miesięcznego zapasu dla jednej osoby. Na wwóz większej ilości leków, a także wwóz leków opioidowych, psychotropowych, zawierających kodeinę, dekstrometorfan, efedrynę, pseudoefedrynę, konopie indyjskie i niektóre inne substancje aktywne wymagane zezwolenie lub zgłoszenie w urzędzie celnym w dniu przyjazdu (szczegóły: https://pharmacy.moh.gov.my/sites/default/files/document-upload/travellers-guide-bringing-medication-malaysia-personal-use-edited-16012019.pdf).

Na w/w leki i substancje aktywne, a także leki przewożone w bagażu podręcznym, które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagana jest recepta od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczona pieczątką, zawierająca nazwę i dawkowanie leku. Wszystkie wwożone leki (dostępne na receptę i bez, przewożone w bagażu rejestrowanym lub podręcznym) muszą się znajdować w oryginalnych opakowaniach (na wszelki wypadek warto zabrać receptę i/lub inne dokumenty, przetłumaczone na j. angielski, uzasadniające potrzebę stosowania leku).

Ogólne zasady ostrożności zdrowotnej

Różnice klimatyczne i flory bakteryjnej mogą w pierwszych dniach podróży skutkować dolegliwościami żołądkowymi. Aby złagodzić ich skutki lub im zapobiec, zaleca się myć warzywa i owoce przed spożyciem, pić wodę wiadomego pochodzenia (wskazana woda butelkowana, woda z kranu nadaje się do spożycia po przegotowaniu), unikać spożywania lodów z automatu i wyrobów cukierniczych z kremem niewiadomego składu/pochodzenia, a także napojów i posiłków kupionych na bazarach i innych miejscach ze zbyt swobodnym podejściem do zasad higieny. W Singapurze służba zdrowia jest na bardzo wysokim poziomie. Natomiast w Malezji poziom ochrony zdrowia i warunki panujące w lokalnych placówkach medycznych są słabe, dlatego ewentualne korzystanie z pomocy lekarskiej, w przychodniach, szpitalach, gabinetach stomatologicznych i innych, warto – o ile mamy na to wpływ – ograniczyć do niezbędnego minimum.

Przepisy celne i prawne

Singapur

W Singapurze obowiązuje bardzo restrykcyjne prawo, dotyczące kwestii celnych, a także społecznych i publicznych.

Zgodnie z przepisami celnymi całkowitym zakazem wwozu objęte są m.in.:

  • guma do żucia (z wyjątkiem gumy do żucia dentystycznej i leczniczej),
  • e-papierosy, substancje zawierające tytoń i nikotynę, tytoń do żucia, cygara i papierosy bezdymne, tabaki, szisze,
  • zapalniczki w kształcie pistoletów,
  • kontrolowane leki i środki psychotropowe (lista substancji niedozwolonych jest szczegółowo opisana w singapurskiej ustawie Misuse of Drugs Act, z którą można się zapoznać na stronie https://sso.agc.gov.sg/Act/MDA1973),
  • róg nosorożca i produkty z niego wykonane,
  • sztuczne ognie, petardy i inne fajerwerki,
  • określone rodzaje środków telekomunikacyjnych,
  • materiały o charakterze buntowniczym, wywrotowym, obscenicznym i uwodzicielskim.

Pełna lista artykułów zabronionych i kontrolowanych jest dostępna na stronie singapurskiego urzędu celnego: https://www.customs.gov.sg/businesses/importing-goods/controlled-and-prohibited-goods-for-import.

W Singapurze obowiązują ponadto liczne zakazy dotyczące współżycia społecznego i zachowania w przestrzeni publicznej:

  • zakaz wwożenia do kraju i żucia gumy,
  • zakaz śmiecenia na ulicach,
  • zakaz jedzenia i picia w komunikacji miejskiej,
  • zakaz plucia na chodnik,
  • zakaz palenia papierosów w miejscach publicznych,
  • zakaz oddawania moczu i ekskrementów w miejscach publicznych,
  • zakaz niespuszczania wody w toalecie,
  • zakaz publicznego okazywania sobie uczuć (np. przytulania się, całowania) i nieobyczajnego zachowania (np. dotknięcie kobiety przez mężczyznę bez jej pozwolenia, za co grozi więzienie lub chłosta),
  • zakaz zrywania kwiatów,
  • zakaz łapania ptaków i łowienia ryb,
  • zakaz karmienia małp,
  • zakaz niszczenia mienia publicznego,
  • zakaz ekshibicjonizmu,
  • zakaz podłączania się do cudzej lub niezabezpieczonej sieci Wi-Fi,
  • zakaz przemytu, posiadania i handlu narkotykami (karane śmiercią).

Za złamanie zakazów grożą mandaty, a w przypadku cięższych przewinień także kary chłosty, więzienia, a nawet śmierci – obostrzenia dotyczą w równym stopniu mieszkańców Singapuru, jak i przyjezdnych. W przypadku popełnienia przestępstwa podejrzanemu turyście rekwirowany jest paszport. Nie może on opuścić Singapuru do czasu zakończenia sprawy (może to trwać nawet kilka miesięcy) i przez ten czas musi się sam utrzymać. W takich sytuacjach nie można liczyć na pomoc materialną ambasady, która nie zapewnia podejrzanemu ani zakwaterowania, ani środków finansowych niezbędnych do przeżycia.

Pozostałe regulacje celne:

  • Bez cła wolno wwieźć 1 l alkoholu wysokoprocentowego, 1 l wina albo 1 l piwa,
  • Papierosy wolno wwozić, ale fakt ten trzeba zadeklarować, opłacając cło i podatek (brak zgłoszenia karany grzywną),
  • Pozostałe postanowienia dostępne na stronie: https://www.gov.pl/web/singapur/informacje-dla-podrozujacych.

Malezja

  • Regulacje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.
  • Przemyt, posiadanie i handel narkotykami oraz bronią są karane śmiercią.
  • Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci, ekspresja płciowa i światopoglądowa osób LGBT+ są zagrożone karami cielesnymi, deportacją, pozbawieniem wolności oraz karą śmierci.

Bezpieczeństwo

Malezyjczycy, jak i Singapurczycy są wyjątkowo życzliwi dla przyjezdnych i słyną z gościnności. Otoczeni przyjazną atmosferą, nie zapominajmy jednak o swoim bezpieczeństwie. Jak wszędzie, trzeba zachować ostrożność, zdrowy rozsądek oraz respekt wobec lokalnych przepisów i zwyczajów.

  • Singapur – kraj bezpieczny. Zagrożenie pospolitą przestępczością jest niskie, ale zawsze warto pilnować swojego dobytku, zwłaszcza w miejscach zatłoczonych i często uczęszczanych przez turystów. Przestrzeganie prawa (w tym wymienionych wcześniej zakazów) jest surowo egzekwowane.
  • Malezja – kraj częściowo bezpieczny, w którym zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Państwo jest zagrożone terroryzmem, a potencjalnych ataków nie można wykluczyć także w okolicach świątyń, atrakcji turystycznych, hoteli, bazarów, centrów handlowych. Zagrożenie pospolitą przestępczością jest umiarkowane, jednak często dochodzi do kradzieży torebek przez złodziei poruszających się na motocyklach (trudniej ich złapać).

Przypominamy, by na trasie wycieczki doglądać bagażu osobistego oraz nigdy nie pozostawiać bez nadzoru pieniędzy, dokumentów, cennych rzeczy (najlepiej nosić je przy sobie, ewentualnie zamknąć w hotelowym sejfie, o ile jest dostępny). Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (www.odyseusz.msz.gov.pl).

Klimat

Malezja i Singapur leżą w strefie klimatu równikowego. Przez cały rok temperatury wynoszą 25–30°C, a ich wahania są niskie. Jednocześnie utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza. W obu krajach występują monsuny (w Malezji od kwietnia do lutego, w Singapurze od czerwca do września), podczas których należy się spodziewać nagłych, krótkich, ale obfitych opadów deszczu i silnych wiatrów (załamania pogody występują głównie wieczorami i nocą). Malezja i Singapur znajdują się w strefie aktywnej sejsmicznie – od października do lutego mogą występować cyklony tropikalne i trzęsienia ziemi.

Język

  • Singapur – językiem urzędowym jest angielski,
  • Malezja – językiem urzędowym jest malajski. Angielski jest powszechnie używany.

Religia

  • Singapur – kraj zróżnicowany wyznaniowo. Najliczniejsze grupy stanowią buddyści, chrześcijanie i ateiści. Zwiedzając świątynie określonych wyznań, warto stosować się do wymaganych w nich zasad ubioru i zachowania.
  • Malezja – kraj w większości muzułmański. W miejscach kultu religijnego wymagany jest strój skromny i niewyzywający – mężczyźni muszą założyć długie spodnie, a kobiety zakryć nogi (długą spódnicą albo chustą), dekolt, ramiona i włosy (w niektórych świątyniach można wypożyczyć wymagane elementy garderoby). Przed wejściem do świątyni należy zdjąć buty. W obiektach sakralnych obowiązuje zakaz fotografowania oraz zalecenie zachowania ciszy (nie zapomnijmy o wyciszeniu telefonu!).

Waluta i płatności

  • Malezja – walutą jest malajski ringgit (MYR). Jeden ringgit dzieli się na 100 sen. 1 MYR to 0,21 USD/0,19 EUR/0,83 PLN.
  • Singapur – walutą jest dolar singapurski (SGD). Jeden dolar dzieli się na 100 centów. 1 SGD to 0,74 USD/0,68 EUR/2,94 PLN.

Aktualne kursy walut można sprawdzić w internecie i kantorach. Na podróż trzeba zabrać USD (wydane po 2006 r.), ewentualnie EUR lub GBP i wymienić na walutę lokalną na miejscu (nie opłaca się kupować waluty malezyjskiej i singapurskiej w Europie – korzystniej wymienić pieniądze na miejscu; przypominamy, że nie ma możliwości bezpośredniej wymiany PLN na MYR/SGD i odwrotnie). Pieniądze można wymieniać w kantorach i bankach, które są powszechnie dostępne w stolicy i większych miastach (nielegalna jest wymiana waluty na bazarach i w innych nieuprawnionych miejscach). Na podróż warto także zabrać kartę płatniczą (walutową – w USD; uniwersalną – np. mBank World; Revolut). W Singapurze bankomaty i płatności kartą są powszechne, natomiast w Malezji dostępne tylko w większych miejscowościach i również nie w każdym obiekcie (dlatego lepiej mieć gotówkę).

Czas

Singapur i Malezja leżą w strefie czasowej UTC +8. Różnica czasu między tymi krajami a Polską wynosi +6 godziny latem i +7 godzin zimą.

Telefonia i Internet

Sieć telefoniczna i internetowa jest w Singapurze znakomita, natomiast w Malezji bardzo dobra w dużych miastach i nieco słabsza na prowincji. Bezpłatne wi-fi jest dostępne w hotelach, restauracjach i podobnych obiektach (zależnie od ich standardu). Podczas podróży zalecamy korzystać z darmowych komunikatorów na smartfon. Telefony i SMS-y w roamingu zgodne z taryfą operatora (ok. 6–8 zł/1 min, 2 zł/SMS, 4 zł/MMS). Na długi pobyt można się zaopatrzyć w lokalną kartę SIM z pakietem internetowym (kosztuje ok. 10 USD, jest dostępna m.in. na lotniskach i w lokalnych sklepach).

Elektryczność

Napięcie sieciowe wynosi w Singapurze 230 V, a w Malezji 240 V. Typ gniazdek: G (takie jak w Wielkiej Brytanii, dlatego należy zaopatrzyć się w przejściówkę).

Lokalna kuchnia

Kuchnia Singapuru i Malezji znajduje się pod dużym wpływem kuchni chińskiej, indyjskiej, tajskiej i birmańskiej. W obu krajach dominują potrawy z ryżu, makaronu ryżowego i sojowego, warzyw, owoców, drobiu i ryb. Coś dla siebie znajdą wśród nich zarówno wegetarianie i weganie, jak również osoby spożywające mięso, a także miłośnicy smaków łagodnych i ostrych. Wybór dań jest ogromny, a wielkim powodzeniem cieszy się zwłaszcza różnorodne jedzenie uliczne.

Kultura i obyczaje

Singapur i Malezja to kraje przyjazne i życzliwe turystom. Pobyt tu będzie tym bardziej udany, jeśli uszanujemy lokalne obyczaje i ogólne niepisane zasady podróżnicze.

ZASADY LOKALNE

  • W Singapurze należy przede wszystkim bezwzględnie przestrzegać prawa i restrykcyjnych zakazów opisanych w części „Przepisy celne i prawne”. Przypominamy, że łamanie zakazów jest surowo karane (mandat, chłosta, więzienie, kara śmierci) i dotyczy to także turystów, którzy w razie przewinienia nie mogą liczyć na wsparcie ambasady.
  • W Malezji należy przestrzegać muzułmańskich norm obyczajowych. Zwiedzając meczet, nie wolno przechodzić przed modlącymi się – to unieważnia ich modlitwę. Zaleca się skromny wygląd i powściągliwe zachowanie. Niewskazane są stroje obcisłe, podkreślające sylwetkę, wyzywające, kuse. Strój wymagany w miejscach kultu religijnego opisano w części „Religia. Na plaży kobiety powinny nosić bardziej zabudowany, jednoczęściowy strój kąpielowy (bikini jest źle widziane z uwagi na to, że odsłania zbyt dużo ciała). O stosowną prezencję i styl bycia w przestrzeni publicznej warto zadbać zwłaszcza na konserwatywnej prowincji. Przypominamy, że w Malezji homoseksualizm jest nielegalny (pod karą chłosty lub pozbawienia wolności). Kryminalizowana jest także ekspresja płciowa i światopoglądowa LGBT+.

ZASADY OGÓLNE

  • W Singapurze i Malezji obowiązuje ruch lewostronny. Dla własnego bezpieczeństwa należy zawsze korzystać z oznakowanych przejść dla pieszych.
  • W Singapurze i Malezji występują dwa rodzaje toalet. Toalety europejskie są dostępne głównie w hotelach, restauracjach z kuchnią zachodnią i niektórych obiektach turystycznych. W pozostałych miejscach, takich jak lokalne knajpki, pensjonaty, atrakcje turystyczne, stacje benzynowe, przydrożne zajazdy do dyspozycji są toalety azjatyckie (kucane). Toalety publiczne nie są powszechne, a warunki sanitarne w nich mogą pozostawiać wiele do życzenia, dlatego zawsze warto mieć przy sobie podstawowe środki higieniczne i do dezynfekcji.
  • Lewa ręka jest uważana za nieczystą (bo zwyczajowo służy do czynności toaletowych) – nie należy podawać jej na powitanie, podawać nią pieniędzy i innych rzeczy, jeść nią, trzymać nią talerza itp.
  • W każdej sytuacji warto pamiętać o dobrych manierach: przed wejściem do azjatyckiego domu zdejmujemy buty, nie siadamy na poduszkach, nie komentujemy jakości jedzenia (nawet jeśli jest smaczne), a talerzy nie stawiamy na podłodze.
  • Nie wypada wskazywać nikogo palcem – jest to gest poniżający i niegrzeczny. Jeżeli chcemy zwrócić na coś lub kogoś uwagę, użyjmy kciuka.
  • Nie należy nikogo przywoływać, zwijając do siebie palec wskazujący – gest ten uważa się za obraźliwy, ponieważ w ten sposób woła się jedynie zwierzęta.
  • Nie należy nikomu natarczywie patrzeć w oczy – może to zostać odebrane jako postawa agresywna.
  • Nie wypada nadużywać gościnności, która jest podwaliną kultury w wielu krajach Azji.
  • Lepiej nie komplementować gospodarzy, ich gościnności i poczęstunku, a zwłaszcza nie wypada zbyt „nachalnie” podziwiać należących do nich rzeczy – lokalny zwyczaj nakazuje bowiem, by gospodarz oddał dany przedmiot osobie, która się nim zachwyca.
  • W dobrym tonie jest spożywać alkohol z umiarem lub całkowicie z niego zrezygnować (zwłaszcza w muzułmańskiej Malezji).
  • Nie wypada nadmiernie okazywać emocji, krzyczeć, ekscytować się.
  • W przestrzeni publicznej trzeba powstrzymać się od czułości, np. trzymania za rękę, całowania, przytulania, a także nieobyczajnego zachowania (w Singapurze jest to karane, w Malezji bardzo źle widziane lub również karane, zależnie od przewinienia).
  • Mężczyźni nie powinni nawiązywać relacji z lokalnymi kobietami bez pozwolenia ich męskiego towarzysza. Podczas rozmowy powinni się zwracać do towarzyszącego kobiecie mężczyzny, a nie bezpośrednio do niej.
  • W rozmowach z lokalnymi mieszkańcami zaleca się unikać polityki, historii o podłożu politycznym, religii, moralności, seksualności i innych potencjalnie konfliktowych tematów.
  • Chcąc sfotografować lokalnych mieszkańców lub ich domostwa, należy najpierw spytać o pozwolenie. Trzeba być przygotowanym na kategoryczną odmowę, którą należy uszanować (w krajach muzułmańskich nie wypada w szczególności robić zdjęć kobietom). Zdarza się, że osoba fotografowana poprosi o pieniądze za zdjęcie – lepiej zawczasu uzgodnić warunki i uniknąć zaskoczenia.
  • Przywołując taksówkę na ulicy, należy wyciągnąć całą rękę i delikatnie opuścić nadgarstek (nie machamy na kierowców dłonią, nie robimy tego zbyt energicznie). Jeżeli jesteś samotną kobietą, nie wsiadaj do taksówki, w której prócz kierowcy jedzie inny mężczyzna (jeżeli kierowca zatrzyma się po drodze, by zabrać kolejnych pasażerów, zwłaszcza mężczyzn – zapłać za kurs i dla własnego bezpieczeństwa opuść pojazd). Nie płać za kurs, dopóki nie dotrzesz do miejsca docelowego. Bądź stanowczy w kwestii wynegocjowanej ceny za przejazd. Podróżuj tylko taksówkami oznakowanymi, zrzeszonymi w korporacji.

Warunki w obiektach noclegowych

  • Hotele i hostele nie zawsze są wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
  • Grzałki do wody i żelazka są zazwyczaj dostępne w recepcjach hoteli, na życzenie.
  • Suszarki do włosów, o ile nie znajdują się w pokoju hotelowym, są zwykle dostępne na życzenie w recepcji.
  • Ręczniki są dostępne w hotelach.
  • W pokojach hotelowych mogą się znajdować minibary. Dostępne w nich napoje i słodycze są dodatkowo płatne.
  • W pokojach hotelowych na gości czekają zwykle mydło i szampon (małe opakowania, dlatego warto zabrać własne lub kupić na miejscu), niekiedy do dyspozycji są także jednorazowe klapki. W wybranych hotelach mogą być też dostępne (bezpłatnie lub za dodatkową opłatą) szczoteczki i pasty do zębów, gąbki kąpielowe i inne akcesoria.
  • W krajach Azji Południowo-Wschodniej panują odmienne warunki sanitarne. Powszechne są toalety azjatyckie (kucane), jednak w większości hoteli i niektórych restauracjach dostępne są też toalety europejskie. Przypominamy o stosowaniu się do obowiązujących lokalnie zasad korzystania z łazienek. W niektórych obiektach na zużyty papier toaletowy są osobne kosze na śmieci – nie wolno wrzucać papieru ani żadnych innych przedmiotów do ubikacji, bo mogłoby to doprowadzić do zapchania wąskich rur, których odetkanie stanowi duży problem. Podczas podróży zawsze warto mieć przy sobie chusteczki higieniczne, turystyczny papier toaletowy, środki do dezynfekcji. Przydatne artykuły higieniczne można zabrać ze sobą lub kupić na miejscu.

Co zabrać na wycieczkę?

Na wycieczkę należy zabrać odzież dostosowaną do panującej na miejscu pogody oraz przydatne akcesoria i rzeczy osobiste, m.in.:

  • ubrania lekkie, przewiewne, skromne (w przypadku kobiet niezbyt obcisłe, zasłaniające łokcie i kolana);
  • ciepłe okrycie (sweter, bluza);
  • kurtka lub inna odzież wierzchnia (wieczory bywają chłodne, mogą wystąpić opady);
  • odzież na wejście do świątyń muzułmańskich (Malezja): mężczyźni – długie spodnie, bluzki z długim rękawem, kobiety – długie spódnice, bluzki z długim rękawem, chusty zakrywające włosy;
  • strój kąpielowy (w przypadku kobiet jednoczęściowy, bardziej zabudowany);
  • wygodne obuwie, np. sportowe, trekkingowe;
  • sandały lub inne lekkie obuwie;
  • klapki pod prysznic;
  • podręczny plecak;
  • przybory toaletowe;
  • nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne;
  • krem z wysokim filtrem UV;
  • leki i inne środki szczegółowo opisane w punkcie „Zdrowie, szczepienia, leki”,
  • maseczka antysmogowa (Malezja),
  • naładowany powerbank + kabel,
  • przejściówka do gniazdka elektrycznego.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 70 000 € (w tym koszty ratownictwa – 10 000 €), NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN, bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN, OC – 35 000 €, rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie ubezpieczyciela:  https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Data publikacji informatora: 06.06.2024 r. Organizator nie odpowiada za warunki wjazdu i pobytu na obcych terytoriach oraz za zmiany tych warunków. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Kopiowanie zabronione.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Podczas wycieczki – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy:

  • klimatyzowanym busem,
  • lokalnymi samolotami – na trasach: Singapur – Kuala Lumpur, Kuala Lumpur – Langkawi, Langkawi – Penang (klasa ekonomiczna).

W cenie wycieczki zawarte są także przejażdżka jeepem w górach Cameron, przejażdżki rikszą i rejsy rzeczne na odcinkach określonych w programie.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

  • KL (koszty leczenia) – 70 000 €, w tym koszty ratownictwa 10 000 €,
  • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
  • OC – 35 000 €,
  • Bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN,
  • Rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 12-dniowej

WARSZAWA – SINGAPUR – KUALA LUMPUR – PUTRAJAYA – LANGKAWI – GEORGE TOWN – CAMERON HIGHLANDS – MALAKKA – KUALA LUMPUR – WARSZAWA

 DZIEŃ 1. WYLOT

Dystans: lot • Posiłki w cenie: –

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie. Spotkanie z przedstawicielem biura Tamada Tour w hali odlotów (strefa D, przy stanowiskach PLL LOT). Odprawa paszportowo-bagażowa i lot do Singapuru.

DZIEŃ 2. SINGAPUR

Dystans: 20 km • Posiłki w cenie: kolacja • Uwaga: podczas pobytu w Singapurze należy bezwzględnie przestrzegać lokalnych zakazów (szczegóły w sekcji „Informacje praktyczne”)

Przylot na lotnisko Singapur-Changi, słynące z futurystycznej architektury i niezwykłych udogodnień dla podróżnych (ogrody botaniczne, wodospady, baseny, galerie sztuki, motylarnia, kina, sklepy, parki rozrywki, inteligentne systemy lotniskowe). Spotkanie z pilotem – przewodnikiem Tamada Tour i transfer busem do hotelu (±30 min). Zakwaterowanie i spotkanie organizacyjne, na którym każdy Uczestnik otrzyma kartę miejską na nielimitowane przejazdy metrem i busami. Czas wolny. Wieczorem powitalna kolacja w restauracji hotelowej. Dla chętnych nocny spacer po dzielnicy kolonialnej, opcjonalna wizyta w parku Merlion i/lub na pokazie laserowym. Nocleg.

DZIEŃ 3. SINGAPUR

Dystans: 25 km (komunikacja publiczna, spacery) • Posiłki w cenie: śniadanie, lunch

Po śniadaniu całodniowe zwiedzanie Singapuru. Zaczynamy od 10.00, a po mieście poruszamy się metrem i autobusami – nietypowo, ale wygodnie, ekologicznie i jak przystało na jeden z najbardziej postępowych zakątków świata. Rano zwiedzimy trzy niezwykle barwne, gwarne enklawy kulturowe w dzielnicach kolonialnych: China Town, Little India i Malay Village z orientalną zabudową, zabytkowymi świątyniami, nastrojowymi zaułkami, bazarami i knajpkami. Lunch w lokalnej restauracji. Po południu wjazd na taras widokowy Marina Bay Sands (słynny hotel w kształcie łodzi). Następnie udamy się do parku przyrody Gardens by the Bay, gdzie zwiedzimy Kopułę Kwiatów (największa palmiarnia świata z ogrodami roślin z różnych stref klimatycznych), Kopułę Lasu Deszczowego oraz instalację Supertree Grove z wieczornym koncertem muzyki i światła Garden Rhapsody. O 20.00 powrót do hotelu. Czas wolny. Kolacja we własnym zakresie. Nocleg.

DZIEŃ 4. SINGAPUR – KUALA LUMPUR

Dystans: 96 km + lot • Posiłki w cenie: śniadanie, lunch

Wczesne śniadanie. O 8.00 wykwaterowanie z hotelu. Transfer na lotnisko w Singapurze i lot do Malezji. Po lądowaniu od razu ruszamy na zwiedzanie Kuala Lumpur. Zobaczymy m.in. pałac sułtana, plac Merdeka, Meczet Narodowy (Masjid Negara) i słynne bliźniacze wieże Petronas Towers, jedne z najwyższych budowli świata o wys. 452 m, w których znajdują się biura światowych firm, ekskluzywne centrum handlowe Suria i przykłady tradycyjnej architektury Malezji (tutaj czas wolny; dla chętnych wjazd na punkt widokowy – bilety wstępu płatne dodatkowo 35 USD/os., wymagany zakup z wyprzedzeniem, dlatego chętnych prosimy o zgłoszenie się do pilota wycieczki). W trakcie zwiedzania miasta przerwa na lunch. Po południu przejazd (15 min) na obrzeża Kuala Lumpur, gdzie zwiedzimy jaskinie Batu, ogromny skalny kompleks świątyń hinduistycznych. Powrót do miasta. Wieczorem zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny. Kolacja we własnym zakresie. Nocleg.

DZIEŃ 5. KUALA LUMPUR – PUTRAJAYA – LANGKAWI

Dystans: 78 km + lot • Posiłki w cenie: śniadanie

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Po drodze na lotnisko zatrzymamy się w Putrajaya – nowej stolicy administracyjnej Malezji. Podczas przejażdżki z kilkoma postojami zobaczymy most Seri Wawasan, rezydencję i kompleks biurowy premiera (Seri Perdana, Perdana Putra), park Taman Saujana Hijau, pawilon marokański, Różowy Meczet i jezioro Putrajaya. Dalszy przejazd na lotnisko i przelot na wyspy Langkawi. Transfer do hotelu. Czas wolny na rajski wypoczynek, plażowanie nad Morzem Andamańskim i kolację. Nocleg.

DZIEŃ 6. PLAŻOWANIE W LANGKAWI

Dystans: indywidualny • Posiłki w cenie: śniadanie

Po śniadaniu dzień wolny na archipelagu Langkawi. Można do woli plażować nad Morzem Andamańskim, wypożyczyć sprzęt wodny, wypłynąć łodzią w rejs po sąsiednich wyspach, spacerować po okolicy, odpoczywać nad hotelowym basenem. Posiłki, aktywności, lokalne usługi i transfery w ciągu dnia we własnym zakresie. Nocleg.

DZIEŃ 7. LANGKAWI – GEORGE TOWN

Dystans: 37 km + lot • Posiłki w cenie: śniadanie

Śniadanie. Do południa czas wolny nad morzem. Wykwaterowanie z hotelu, transfer na lotnisko i przelot (±30 min) na wyspę Penang. W drodze z lotniska do centrum George Town zwiedzimy Świątynię Węży (Tokong Ular), świątynię Wat Chayamangkalaram i (jeśli czas pozwoli) birmańską świątynię Dhammikarama. Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny, który można wykorzystać na fotograficzny spacer po mieście w poszukiwaniu kultowych dzieł street artu (np. „Dzieci na rowerze” i „Chłopiec na krześle” litewskiego artysty Ernesta Zacharevica, „Chcę bao” miejscowego twórcy WK Setor). Kolacja we własnym zakresie. Nocleg.

DZIEŃ 8. GEORGE TOWN – CAMERON HIGHLANDS

Dystans: 267 km • Posiłki w cenie: śniadanie, lunch

Śniadanie. Wykwaterowanie z pokoi hotelowych i zdeponowanie bagaży w przechowalni. Rano przejażdżka rikszą po George Town szlakiem zabytków UNESCO Zależnie od preferencji grupy do wyboru jedna z dwóch tras: 1) ratusz, fort Cornwallis, Beach Street, Market Street, dzielnica Little India, świątynia Bogini Miłosierdzia, cmentarz chrześcijański, hotele Eastern i Oriental; 2) fort Cornwallis, przystań miejska Tanjung, molo klanu Khoo Kongsi, ulica Aceh, Muzeum Islamu, świątynia Yap Kongsi, meczet kapitana Kelinga, świątynia Bogini Miłosierdzia, Muzeum Stanowe Penang, rezydencja Cheong Fatt Tze (riksze 2-os., przejazd ±2 h; zabytki i atrakcje oglądamy tylko z zewnątrz). Lunch na starówce. Następnie wizyta w rezydencji – muzeum Pinang Peranakan, gdzie poznamy historię i kulturę Peranakanów (Baba-Nyonya), chińskich imigrantów, osiedlających się na Malajach od XVI w. Powrót do hotelu po bagaże. Po południu przejazd (±4 h) do Cameron Highlands. Ok. 18.00 zameldowanie w hotelu. Czas wolny. Kolacja we własnym zakresie. Nocleg.

DZIEŃ 9. CAMERON HIGHLANDS

Dystans: 50 km + trekking (4 km) i krótkie spacery • Posiłki w cenie: śniadanie, lunch

Śniadanie. Dziś ruszamy na niezapomnianą wyprawę przyrodniczo-kulturową w górach Cameron, po których będziemy podróżować jeepem. Najpierw pojedziemy do rezerwatu przyrody Mossy Forest, gdzie udamy się na trekking po spektakularnie pięknym, tajemniczo zamglonym, omszałym lesie deszczowym z endemicznymi okazami flory i fauny, takimi jak raflezja (szlak 4 km w obie strony; drewniane kładki, wąskie ścieżki z konarami). Powrót do wyjścia i lunch w lokalnej restauracji. Następnie kolejno zwiedzimy plantację herbaty Boh, farmę Kea, Cameron Highlands Flora Park, farmę truskawek i plantację herbaty Bharat. Ok. 18.00 powrót do hotelu. Czas wolny. Kolacja we własnym zakresie. Nocleg.

DZIEŃ 10. CAMERON HIGHLANDS – MALAKKA

Dystans: 380 km • Posiłki w cenie: śniadanie, lunch, kolacja z pokazem kulturowym

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Malakki (± 4 h). Lunch w restauracji. Po południu zwiedzanie Malakki rozpoczniemy od rejsu po rzece Malakka (45 min, audioprzewodnik). Następnie zobaczymy słynne zabytki kolonialne: Stadthuys, plac Czerwony, fort Famosa, Porta de Santiago, kościół i wzgórze św. Pawła, a także świątynię Cheng Hoon Teng i ulicę Jonkera. Ok. 18.00 zakwaterowanie w hotelu i czas wolny. O 20.00 wyjście do Melaka Nyonya Village na kolację z pokazem tańców. Nocleg.

DZIEŃ 11. MALAKKA – KUALA LUMPUR – WYLOT

Dystans: 130 km + lot • Posiłki w cenie: śniadanie, lunch

Śniadanie. Wykwaterowanie z pokoi hotelowych i zdeponowanie bagaży w przechowalni. Rano wybierzemy się na warsztaty kulinarne, podczas których nauczymy się przyrządzać pyszne malajskie potrawy i skosztujemy je na lunch. Powrót do hotelu. Czas wolny na ostatnie zakupy i odpoczynek przed podróżą. Transfer (ok. 2 h) na lotnisko w Kuala Lumpur i wylot do Polski.

DZIEŃ 12. PRZYLOT

Dystans: lot • Posiłki w cenie:

Przylot na lotnisko Chopina (Okęcie) w Warszawie.

 © 2024 TAMADA TOUR. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego, ma charakter ramowy i może ulec zmianie w zależności od czynników niezależnych od Organizatora. Kopiowanie zabronione. Prawo do błędów w druku zastrzeżone.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

  • imię i nazwisko,
  • pełen adres,
  • data urodzenia,
  • nr telefonu,
  • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

  • Umowa udziału w wycieczce,
  • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce
  • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
  • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
  • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

  • 1 wpłata (zaliczka, 500 PLN) – uiszczana w ciągu 7 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki;
  • 2 wpłata (za przeloty w obie strony i ubezpieczenie, płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem;
  • 3 wpłata (pozostała kwota za wycieczkę, płatność w USD) – dokonywana już w kraju przylotu, w momencie zakwaterowania do hotelu.

Rezerwacja on-line

    Podróżuję samotnie, zgadzam się
    na dokwaterowanie do drugiej osoby

    Zobacz także

    Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

    Realizacja: Codenest