Spędź długi weekend w Maroku!
Czas na przerwę? Skocz na długi weekend do orientalnego Marrakeszu i w góry Atlasu Wysokiego! Odpoczywaj, zwiedzaj słynne atrakcje, odkrywaj barwną kulturę i pyszne smaki Maroka. W Czerwonym Mieście zobacz kultowy, pełen ulicznych artystów plac Jemaa el-Fnaa, meczet Koutoubia, pałac Bahia i ogrody Majorelle. Labiryntem wąskich uliczek mediny idź na suk, tradycyjny bazar z arabskimi przysmakami i rękodziełem. Obejrzyj pokaz orientalnego tańca i zanocuj w zabytkowym riadzie – pałacu marokańskiej burżuazji. Podczas warsztatów kulinarnych poznaj tajniki kuchni marokańskiej i przepis na najlepsze tajine. W górach Atlasu Wysokiego rusz na hiking przez wioski Berberów. Daj się zaprosić na berberski obiad oraz ceremonię parzenia herbaty z domowymi smakołykami i fenomenalnym widokiem na najwyższy szczyt Afryki Północnej!
Ceremonia herbaciana z poczęstunkiem w domu Berberów
Hiking przez wioski Berberów w górach Atlasu Wysokiego
Wyżywienie (śniadania, obiady/kolacje)
Noclegi w hotelu 4* (pokoje 2-os. z łazienkami)
Wejścia biletowane do zabytków, świątyń i atrakcji
Pokazy kultury i tradycji
Wizyty na orientalnych bazarach
Opieka doświadczonego pilota-przewodnika Tamada Tour
Ciekawostki etnograficzne, historyczne i przyrodnicze
Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)
Warsztaty kulinarne
Kameralna grupa
Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż
Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?
Marrakesz to dusza Maroka. W orientalnym tyglu mieszają się tu smaki, zapachy, dźwięki, artystyczne fantazje, legendy i różne oblicza marokańskiej codzienności. Marrakesz został zbudowany w XII w. przez Alego ibn Yusufa, emira z dynastii Almorawidów. Miasto wzniesione z czerwonej gliny już od średniowiecza poetycko zwano Czerwonym Miastem, Miastem Ochry, a także Córką Pustyni. Aż do początków XX w. Maroko nosiło nazwę Królestwa Marrakeszu, co dowodzi wielkiej kulturowej, gospodarczej i politycznej roli miasta na mapie kraju. Znajdziemy tu gwarne dzielnice handlowe, zachwycające misterną architekturą i otoczone bajecznymi ogrodami pałace i riady (rezydencje burżuazji), imponujące bramy, meczety i inne zabytki. Życie Marrakeszu od stuleci tętni w medinie, czyli najstarszej części miasta (UNESCO). Wąskie uliczki ufortyfikowanej starówki prowadzą wprost na największy w kraju suk – tradycyjny bazar z rękodziełem, przyprawami i arabskimi specjałami. Stąd już tylko parę kroków na słynny plac Jemaa el-Fnaa – ożywające wieczorami serce miasta z knajpkami i przestrzenią al-halqa, na której przechodniów zabawiają muzycy gnawa, bębniarze, berberyjscy gawędziarze, kuglarze, zaklinacze węży, artyści henny, samozwańczy uzdrawiacze i inni uliczni performerzy.
Berberowie to rdzenni mieszkańcy Afryki Północnej. Zamieszkują głównie tereny Maroka i Algierii, częściowo również Tunezji, Mauretanii, Libii i Egiptu. Sami siebie nazywają Amazigh, czyli Amazygowie, co oznacza „ludzie wolni”, dobrze oddając ich unikalną obyczajowość i historię. Od starożytności Berberowie uchodzili za twardych, nieustępliwych, wojowniczych i dumnych. Choć ulegali wpływom punickim, rzymskim i arabskim, przez wieki zachowali odrębność kulturową. Dawniej wyznawali politeizm lub chrześcijaństwo i dopiero po ekspansji arabskiej w VII w. zaczęli stopniowo przechodzić na islam – lecz nie we wszystkich aspektach podążają za Koranem, co odróżnia ich od Arabów. Berberowie są monogamistami i bardzo szanują kobiety, które często są głowami rodzin. Na pierwszym miejscu stawiają naturę, której dobro jest dla nich ważniejsze od nakazów religijnych – i nic w tym dziwnego, bo tradycyjnie Berberowie trudnią się rolnictwem i wypasem zwierząt. Są także utalentowanymi rzemieślnikami, słynącymi z ręcznie tkanych kilimów, zjawiskowej biżuterii i ceramiki z oszałamiającym wzornictwem. Ich zmysł artystyczny uwidacznia się również w sztuce makijażu, designie, muzyce oraz oczywiście w tifinaghal, czyli alfabecie berberyjskim, który jest pod względem wizualnym jednym z najpiękniejszych na świecie.
Termin | Ilość dni | Wolne miejsca | Cena | Rezerwacja |
10.01 – 30.03.2024 | 4 | 16 | 6099 zł |
|
W cenie:
Nieujęte w cenie:
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni
Noclegi w cenie wycieczki obejmują zakwaterowanie w kameralnym hotelu 4* (pokoje 2-os. z łazienkami), mieszącym się w zabytkowym riadzie, czyli dawnym pałacu marokańskiej burżuazji, zlokalizowanym w medinie (na starówce) Marrakeszu. Hotel może oferować dostęp do pralni, baru, basenu i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (ok. 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).
Wyżywienie w cenie wycieczki obejmuje:
Płatne dodatkowo są wszelkie niewliczone w cenę wycieczki posiłki i napoje (lunche, przekąski, słodycze, owoce, napoje do posiłków, inne napoje alkoholowe i bezalkoholowe, kupowane indywidualnie przez uczestników). Śniadania jadamy w restauracji hotelowej, a pozostałe posiłki w restauracjach i innych obiektach gastronomicznych na trasie wycieczki. Każdego dnia będziemy mieli okazję posmakować innych lokalnych pyszności. Wielkimi atrakcjami wycieczki będą warsztaty kulinarne kuchni marokańskiej, ceremonia parzenia herbaty z poczęstunkiem w domu Berberów, a także degustacja herbaty miętowej i kolacja w restauracji Dar Esselem z muzyką i pokazem orientalnego tańca na żywo.
Na trasie wycieczki – pomiędzy lotniskami, hotelami i zwiedzanymi miejscami – podróżujemy busem lub autokarem (w zależności od wielkości grupy).
Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.
Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.
Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.
Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:
Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.
MARRAKESZ – GÓRY ATLAS (IMLIL) – MARRAKESZ
DZIEŃ 1. WYLOT – MARRAKESZ (lot + dystans: ok. 20 km)
Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie. Odprawa i wylot do Maroka. Przylot na lotnisko w Marrakeszu. Przejazd do mediny, czyli na stare miasto, gdzie zatrzymamy się w kameralnym hotelu w zabytkowym riadzie – dawnym pałacu marokańskiej burżuazji. Większość tego typu obiektów jest utrzymana w lokalnym stylu, ma wewnętrzne patio, taras na dachu i aranżację, która pozwala poczuć prawdziwie orientalną aurę Czerwonego Miasta. Po odpoczynku ruszymy na spacer labiryntem wąskich uliczek mediny, objętej w całości patronatem UNESCO. Zobaczymy monumentalne mury miejskie, słynne zabytki, urokliwe dzielnice mieszkalne i handlowe oraz największy w Maroku suk, tradycyjny bazar, gdzie można kupić lokalne rękodzieło i zobaczyć, jak powstaje. Manufaktury kowali artystycznych, stolarzy, szewców, kaletników i innych rzemieślników to jedna z kulturowych ciekawostek marakeskiego suku. Tym śladem trafimy na kultowy plac Jemaa el-Fnaa, ożywające wieczorami serce miasta z licznymi garkuchniami i przestrzenią al-halqa, na której gromadzą się muzycy gnawa, bębniarze, berberyjscy gawędziarze, kuglarze, zaklinacze węży, samozwańczy uzdrawiacze i inni uliczni performerzy. Na straganach na placu Jemaa el-Fnaa chętni będą mogli skosztować miejscowe przysmaki z garkuchni. Po więcej kulinarnych wrażeń zajrzymy do lokalnej kawiarni, aby w towarzystwie herbaty miętowej poobserwować z tarasu nocne życie Marrakeszu. Następnie wybierzemy się na obiadokolację do marokańskiej restauracji z muzyką na żywo i pokazem orientalnego tańca. Powrót do riadu na nocleg.
DZIEŃ 2. MARRAKESZ – GÓRY ATLAS (IMLIL) (dystans: 135 km)
Śniadanie. Rano wyjazd w majestatyczne góry Atlasu Wysokiego. Zatrzymamy się w wiosce Imlil (1800 m n.p.m.), leżącej u stóp najwyższego szczytu Afryki Północnej – Jebel Toubkal (4168 m n.p.m.). Imlil było dawniej wioską rolniczą, znaną z uprawy jabłek, wiśni i orzechów włoskich, obecnie żyje głównie z turystyki i jest popularną bazą wypadową na trekkingi po górach Atlasu. W malowniczej scenerii Imlil nakręcono część scen filmu „Siedem lat w Tybecie” (1997). W Imlil odwiedzimy dom Berberów, gdzie weźmiemy udział w tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty z poczęstunkiem: domowymi plackami, oliwą arganową i pastą migdałową amlou. Następnie udamy się na wędrówkę po lokalnych wioskach berberyjskich, obserwując po drodze domy z kamieni i pisé (czerwonej gliny zmieszanej z innymi materiałami, np. słomą), tarasowe uprawy, krystaliczne strumienie i piękno szczytów Atlasu. Na pyszny berberyjski obiad zatrzymamy się w Kasbah du Toubkal, górującej nad Imlil dawnej kasbie (fortecy z pałacem, koszarami i częścią mieszkalną). Powrót do Marrakeszu. Czas wolny na relaks lub samodzielne eksplorowanie miasta. Kolacja i nocleg w riadzie.
DZIEŃ 3. MARRAKESZ (dystans: ok. 20 km)
Po śniadaniu dalsze odkrywanie Marrakeszu. Zwiedzimy pałac Bahia, dawną rezydencję wielkiego wezyra Ba Ahmeda. Następnie zobaczymy meczet Koutoubia z XII w. – największy w mieście meczet z najwyższym minaretem, którego nie ma prawa przewyższyć żadna inna budowla, zwany Meczetem Księgarzy od handlujących w pobliżu sprzedawców książek. Atrakcją dnia będą warsztaty kulinarne. Poznamy tajniki pysznej kuchni marokańskiej i przepis na najlepsze tajine, króla marokańskich stołów. Po południu wybierzemy się do nowej części Marrakeszu. Odwiedzimy ogrody Majorelle, gdzie wśród bujnej zieleni można się natknąć na prywatną willę, pomnik i muzeum słynnego projektanta mody Yves Saint Laurenta. Czas wolny na relaks i ostatnie zakupy. Kolacja i nocleg w riadzie.
DZIEŃ 4. WYLOT
Śniadanie. Transfer na lotnisko w Marrakeszu i wylot do Polski.
© 2022 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.
Zapisu na wycieczkę można dokonać:
Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:
Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:
Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Tamada Tour
Realizacja: Codenest