Nepal-wycieczka

Nepal i Bhutan 12 dni

Wycieczka objazdowa

od  12999 PLN
cena za osobę / 12 dni

Rezerwuj

Odkryj skarby na szlaku Himalajów!

Pod szczytami Himalajów rozpościerają się mityczne krainy szczęśliwości. W Nepalu i Bhutanie czas płynie spokojnie, nie ma rozkładów jazdy, ludzie żyją w zgodzie z dziką naturą, a kultury i religie, smaki i zapachy mieszają się w orientalnym kalejdoskopie. Od Katmandu przez Patan i Bhaktapur po Thimphu i Paro przemierz szlaki pradawnych tradycji, rzemiosła, sztuki, architektury, literatury i ludowej medycyny. Wdrap się do Gniazda Tygrysa na klifie, zobacz majestatyczne pałace, buddyjskie i hinduistyczne świątynie, inspirujące muzea i rękodzielnicze bazary. Przeleć się nad Himalajami, poznaj sekrety Boskiego Wariata i żywej bogini – kumari. Sprawdź, dokąd wiodą pola ryżowe i skocz na barwny festiwal Tshechu z tancerzami wirującymi w maskach obrzędowych – ceremonię przepełnioną radością, zabawą i boskim natchnieniem.

W cenie

Opłata SDF w Bhutanie

Opłata SDF w Bhutanie

Udział w festiwalu Tshechu

Udział w festiwalu Tshechu

Pokazy kultury i tradycji

Pokazy kultury i tradycji

Wizyty na orientalnych bazarach

Wizyty na orientalnych bazarach

Wyżywienie (śniadania, obiady, kolacje)

Wyżywienie (śniadania, obiady, kolacje)

Noclegi w hotelach 3–4* (pokoje 2-os. z łazienkami)

Noclegi w hotelach 3–4* (pokoje 2-os. z łazienkami)

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Transfery lotniska – hotele – trasa wycieczki

Transfery lotniska – hotele – trasa wycieczki

Zwiedzanie zgodnie z programem

Zwiedzanie zgodnie z programem

Wejścia biletowane do atrakcji

Wejścia biletowane do atrakcji

Opieka lokalnego przewodnika

Opieka lokalnego przewodnika

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Katmandu-Nepal-Thamel

Katmandu

Katmandu budzi niemal natychmiastowe skojarzenia. W zbiorowej wyobraźni jest to miasto owiane aurą tajemniczości. Uświęcone bogactwem buddyjskich i hinduistycznych świątyń, pomiędzy którymi przechadzają się ubrani w pomarańczowe i czerwone szaty mnisi i asceci sadhu. Rozbrzmiewające modlitewnym szeptem i dzwonkami, których mistyczny dźwięk odbija się echem od potężnych Himalajów. W rzeczywistości stolica Nepalu to uliczny chaos, trąbienie skuterów, nieprzebrane tłumy pieszych, rikszarzy i rowerzystów. A także zrujnowane, odrapane ulice i budynki, które są smutną pamiątką po potężnym trzęsieniu ziemi (7,8 w skali Richtera) z 25 kwietnia 2015 r. Obrócone do góry nogami życie lokalnej społeczności z wolna wraca na stare tory. Pieczołowicie restaurowane zabytki – Katmandu Durbar Square z pałacem królewskim Hanuman Doka, Patan Durbar Square, Bhaktapur oraz stupy Swayambhu i Bodnath – znów zachwycają swoim pięknem, a dzielnica handlowa Thamel pełna jest knajpek, sklepów, ulicznych bazarów. I ludzi, którzy pomimo traumatycznych doświadczeń szczerze się uśmiechają i dzielą tym, z czego słynie ich kraj.

klasztor taktsang gniazdo tygrysa bhutan

Klasztor Taktsang

Klasztor Taktsang (Gniazdo Tygrysa) to najważniejsza świątynia buddyjska w Bhutanie. Słynie z malowniczego położenia na niemal pionowym zboczu klifu, 900 m nad doliną rzeki Paro w Himalajach. Taktsang jest głównym ośrodkiem Drukpa kagju i Ningma, szkół buddyzmu tantrycznego, zapoczątkowanego w Bhutanie w VIII wieku przez guru Padmasambhawę. Według jednej z legend Padmasambhawa przybył z Tybetu do Bhutanu na grzbiecie tygrysicy, aby oswoić lokalnego demona – tygrysa. Wokół jaskini Taktsang Senge Samdup, gdzie guru medytował i praktykował, władca Tenzin Rabgje ufundował w 1692 r. imponujący kompleks klasztorny. Jeśli wierzyć kolejnemu mitowi, pierwszy budynek świątyni został przymocowany do klifu włosami dakini, oświeconej istoty boskiej. Taktsang składa się z czterech świątyń i ośmiu jaskiń, połączonych skalnymi schodami. Dziedzińce i wnętrza zabytkowego kompleksu zdobią koła i flagi modlitewne, oświetlone subtelnym blaskiem posągi bóstw, wizerunki bodhisattwów, freski i obrazy thangkha. Klasztor Taktsang, wpisany w skalny pejzaż i otoczony pięknym sosnowym lasem, jest często skryty w chmurach, co przydaje mu tajemniczości.

Swiatynia-Malp-Katmandu-Nepal

Świątynia Małp

Legenda opisana w „Swayambhu Purana” mówi, że Dolina Katmandu była niegdyś zalana wodami jeziora, na którego tafli wyrósł piękny lotos. Gdy Manjusri, bodhisattwa mądrości, wyciął las w wąwozie Chovar, wody odpłynęły, łodyga lotosu zmieniła się we wzgórze, a kwiat – w stupę Swayambhunath, dziś jedno z najświętszych miejsc pielgrzymkowych buddystów i hinduistów. Prawda historyczna brzmi nieco mniej romantycznie: starożytny kompleks stupy, kilku świątyń, klasztoru, muzeum i biblioteki ufundował w V w. król Vrsadeva. Po pokonaniu 365 schodów ujrzymy słynną stupę z półkolistą białą czaszą, patrzącymi na cztery strony świata oczami Buddy, które namalowano pod pięciokątnym, pozłacanym i ozdobionym rzeźbami toranem, oraz bogatą ikonografią z tradycji wadżrajany buddyzmu Newar. W północno-zachodnich częściach świątyni natkniemy się na psotne makaki (trzeba uważać, aby niczego nam nie ukradły), za których sprawą sanktuarium nazywa się też Świątynią Małp. Dodajmy, że chodzi tu o małpy święte, mające powstać z wszy, które zalęgły się we włosach pozostawionych tu przez Manjusriego.

Thimphu

Thimphu to stolica Bhutanu – i miejsce narodzin unikalnej bhutańskiej filozofii „Szczęścia Narodowego Brutto”. Ideę tę stworzył słynny król Dzigme Khesar Namgyal Wangchuk, który w 2008 r. przeobraził Bhutan w demokratyczną monarchię, stawiającą na szeroko pojęty dobrostan mieszkańców, zrównoważony rozwój gospodarczy, edukację, zdrowie, tolerancję, ochronę środowiska, zachowanie kultury i innowacyjność opartą na lokalnym dziedzictwie. Troskliwy władca na każdym kroku udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. W Thimphu, poza pałacem królewskim, kilkoma świątyniami, ogrodami i starożytnymi szlakami, nie ma zbyt wielu zabytków, lecz miasto nadrabia w inny sposób. Narodowe Muzeum Włókiennictwa i Muzeum Dziedzictwa Ludowego fascynująco ukazują kulturę materialną Bhutanu – a żywe tradycje są pielęgnowane w lokalnych szkołach i uniwersytetach. Instytutu Medycyny Tradycyjnej praktykuje ludowe metody uzdrawiania i tworzy leki z minerałów, metali szlachetnych, części roślinnych i zwierzęcych, powstające na bazie receptur z XVI-wiecznych buddyjskich ksiąg. Bazary na Emporium Rzemieślniczym uginają się od rękodzieła: misternie tkanych tekstyliów, obrazów thangkha, ceramiki, masek obrzędowych, rzeźb z kamienia i drewna, biżuterii. Co roku, w ósmym miesiącu kalendarza księżycowego, w Thimphu odbywa się z kolei największy w kraju festiwal Tshechu, święto religijne ku czci guru Padmasambhawy z widowiskami taneczno-teatralnymi. A nad wszystkim czuwa siedzący Budda Siakjamuni – jeden z największych na świecie posągów Siddharthy Gautamy, wpatrzony w dolinę Wang Chuu, otuloną monumentalnymi szczytami Himalajów.

Durbar-Square-Katmandu-Nepal

Plac Durbar

Place Durbar, czyli Królewskie, znajdziemy w Dolinie Katmandu trzy – w miastach Katmandu, Patan i Bhaktapur. Wszystkie są na liście UNESCO i obejmują majestatyczne zabytki z XVI–XVIII w.: strzeliste pagody buddyjskie i hinduistyczne, posągi bóstw i imponujące kompleksy pałacowe, w których kryją się dziś liczne muzea i galerie sztuki. Plac Durbar na starówce Katmandu słynie z jeszcze jednego miejsca: Kumari Ghar, czyli Świątyni Żywej Bogini. Kumari to dziewczynka ze społeczności Newarów, uznana za inkarnację Buddy (przez buddystów) lub bogini Taledźu (przez hinduistów) i wybrana na żywą boginię. Kult dziewicy kumari w Nepalu sięga nawet VI w. Wierzy się, że jako wcielenie boga kumari potrafi przewidywać przyszłość, uzdrawiać, spełniać życzenia i chronić przed fatum. Żywą boginią zostaje ok. 3-letnia dziewczynka z wysokiej kasty śaków, odpowiadająca rygorystycznym wymogom psychofizycznym. Po inicjacji kumari przenosi się wraz z rodziną do pałacu świątynnego, gdzie – otoczona najwyższą czcią – wypełnia mistyczne obrzędy. Nie chodzi do szkoły ani do lekarza, nie bawi się z rówieśnikami.  Świątynię opuszcza tylko kilkanaście razy w roku – w lektyce, bo jej boskie stopy nie mogą dotknąć ziemi; czasami Królewska Kumari z Katmandu pojawia się w misternie rzeźbionych oknach trzypiętrowej świątyni Kumari Ghar, co jest wielkim przywilejem dla wiernych i zwiedzających (fotografowanie zabronione). Rolę kumari dziewczynka pełni do dnia pierwszej menstruacji, pierwszego wypadnięcia zęba mlecznego, poważnej choroby lub innej „odmienności”, tożsamej z opuszczeniem jej ciała przez boga. To niełatwy moment dla kumari, która zderza się z szarą rzeczywistością i często przez długie lata nie może się odnaleźć w życiu, w którym zamiast żywą boginią jest zwykłym człowiekiem.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
10.08-21.08.2024 12 12 12999 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
10.08-21.08.2024
12
Wolne miejsca
Cena
12
12999 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

  • transfery lotnisko – hotel – trasa wycieczki (w Nepalu bus z klimatyzacją, w Bhutanie bus bez klimatyzacji),
  • noclegi w hotelach 3–4* (pokoje 2-os. z łazienkami),
  • wyżywienie (w Nepalu: śniadania, kolacje, w Bhutanie: śniadania, obiady, kolacje),
  • nepalska kolacja z pokazem folklorystycznym,
  • wejścia biletowane do atrakcji,
  • udział w festiwalu Tshechu,
  • pokazy kultury i tradycji,
  • kameralna grupa,
  • wiza turystyczna do Bhutanu,
  • obowiązkowa opłata SDF (Sustainable Development Fee; Opłata Zrównoważonego Rozwoju) za każdy dzień pobytu w Bhutanie,
  • opieka lokalnych przewodników,
  • opieka polskojęzycznego pilota – przewodnika Tamada Tour,
  • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
  • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Nieujęte w cenie:

  • bilety lotnicze Warszawa – Katmandu – Warszawa,
  • bilety lotnicze Katmandu – Paro – Katmandu (cena ±500 USD, zależnie od terminu),
  • wiza do Nepalu (obywatele Polski mogą otrzymać nepalską wizę na lotnisku w Katmandu – jest to tzw. visa on arrival; wizę można także uzyskać w Ambasadzie Nepalu – najbliższa znajduje się w Berlinie; koszt wizy od 30 USD/os.),
  • usługi bagażowe w hotelach i na lotniskach,
  • zakwaterowanie w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-osobowy w hotelach ok. 470 USD/os.),
  • posiłki, przekąski, napoje bezalkoholowe i alkoholowe nieujęte w programie wycieczki,
  • ewentualne nowe opłaty turystyczne, nałożone przez władze Nepalu i Bhutanu,
  • zwyczajowe napiwki,
  • atrakcje i aktywności fakultatywne w czasie wolnym,
  • opcjonalne opłaty za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych obiektach,
  • koszty pamiątek i wydatków osobistych,
  • usługi niewymienione w programie wycieczki.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

  • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
  • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi w cenie wycieczki obejmują zakwaterowanie w komfortowych hotelach 3–4* (pokoje 2-osobowe z łazienkami). Wybrane hotele mogą oferować dostęp do basenu, pralni, baru i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze kwaterować w jednym pokoju 2-osobowym, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dopłaty za pokój 1-osobowy (ok. 470 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).

Wyżywienie w cenie wycieczki obejmuje śniadania (Ś) i kolacje (K) w Nepalu oraz (Ś), obiady (O) i kolacje (K) w Bhutanie, zgodnie z programem:

  1. dzień – wylot
  2. dzień – K
  3. dzień – Ś, K
  4. dzień – Ś, O, K
  5. dzień – Ś, O, K
  6. dzień – Ś, O, K
  7. dzień – Ś, O, K
  8. dzień – Ś, O, K
  9. dzień – Ś, O, K
  10. dzień – Ś, K
  11. dzień – Ś, wylot
  12. dzień – przylot

Płatne dodatkowo są wszelkie nieujęte w programie i niewliczone w cenę posiłki, przekąski kupowane indywidualnie, napoje do posiłków oraz inne napoje alkoholowe i bezalkoholowe.

Śniadania są serwowane w hotelach, pozostałe posiłki jadamy w restauracjach na trasie wycieczki. Codziennie będziemy odkrywać różnorodne potrawy kuchni Nepalu i Bhutanu. Kulinarną atrakcją wycieczki będzie także kolacja z nepalskim pokazem folklorystycznym.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na trasie wycieczki – pomiędzy lotniskami, hotelami i zwiedzanymi miejscami – podróżujemy busem. Rodzaj i wyposażenie pojazdu są podyktowane lokalnymi warunkami – w Nepalu mamy bus z klimatyzacją, natomiast w Bhutanie bus bez klimatyzacji.

Wycieczka obejmuje także 2 loty z Nepalu do Bhutanu i z powrotem, na trasie: Katmandu – Paro – Katmandu. Bilety lotnicze na te rejsy nie są wliczone w cenę wycieczki – koszt jednego biletu wynosi ±250 USD, zależnie od linii lotniczej i terminu.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

  • KL (koszty leczenia) – 70 000 €, w tym koszty ratownictwa 10 000 €,
  • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
  • OC – 35 000 €,
  • Bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN,
  • Rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 12-dniowej

KATMANDU – PATAN – KATMANDU – PARO – THIMPHU – PUNAKHA – PARO – FESTIWAL TSHECHU W PARO – KLASZTOR TAKTSANG – DRUKGYEL DZONG – PARO – KATMANDU – BHAKTAPUR – KATMANDU

DZIEŃ 1. WYLOT

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie. Spotkanie z przedstawicielem biura Tamada Tour. Odprawa. Wylot do Nepalu z rozkładową przesiadką.

DZIEŃ 2. KATMANDU

Przylot do Katmandu. Spotkanie z pilotem Tamada Tour, przejazd do hotelu i krótki odpoczynek po podróży. Naszą himalajską przygodę rozpoczniemy od poznania najsłynniejszych zabytków Doliny Katmandu, wpisanej na listę UNESCO. Tego dnia w stolicy Nepalu zobaczymy stupę Bodnath (Boudhanath) – jedną z największych na świecie świątyń buddyjskich. Następnie przejedziemy do położonej nieopodal świątyni Paśupatinath, sanktuarium boga Śiwy (osoby, które nie są wyznawcami hinduizmu, mogą ją oglądać wyłącznie z drugiego brzegu rzeki Bagmati). Wieczorem zjemy tradycyjną nepalską kolację z pokazem kulturowym w lokalnej restauracji. Przejazd do hotelu na nocleg.

DZIEŃ 3. KATMANDU – PATAN – KATMANDU

Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Katmandu. Dziś zobaczymy plac Durbar z kompleksem budynków pałacowych i świątynnych z XVI–XVIII w. Ujrzymy m.in. świątynię z posągiem Kali Bhairawy, czyli boga Śiwy w najbardziej przerażającej odsłonie, a także słynną świątynię Kumari Ghar, gdzie rezyduje kumari: dziewczynka ze społeczności Newarów uznana za inkarnację bogini Taledźu i wybrana na żywą boginię. Z placu Durbar pojedziemy do Swayambhunath – owianego legendami sanktuarium pielgrzymkowego buddystów i hinduistów. Spojrzymy tu w namalowane pod iglicą stupy przenikliwe oczy Buddy, a harce wszędobylskich makaków wyjaśnią nam, dlaczego miejsce to nazywa się Świątynią Małp. Następnie udamy się na obrzeża Katmandu do Patan, zwanego też Lalitpur, czyli Miastem Piękna. Średniowieczne Patan słynie z rzemiosła i sztuki, zabytkowych wąskich uliczek i lokalnego placu Durbar z pałacem (obecnie muzeum z ciekawą kolekcją brązu) oraz licznymi obiektami kultu buddyjskiego i hinduistycznego. Zobaczymy tu m.in. świątynie Mahabouddha, Kumbheshwar, Kriszny, Hiranya Varna Mahavihar, Dzwon Taledźu, cztery stupy zbudowane w III w. przez cesarza Aśokę i inne zabytki. Powrót do hotelu w Katmandu. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 4. KATMANDU – PARO – THIMPHU

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, przejazd na lotnisko w Katmandu i lot do Paro w Bhutanie. Podczas lotu czekają nas spektakularne widoki Himalajów i ekscytujące zejście do Królestwa Bhutanu, witającego rześkim górskim powietrzem. Z lotniska przejazd do Thimphu, stolicy kraju. Na przedmieściach zobaczymy posąg siedzącego Buddy Siakjamuniego, jeden z największych na świecie i największy w Bhutanie, wykonany z pozłacanego brązu i zlokalizowany w punkcie widokowym Kuensel Phodrang z urokliwą panoramą doliny Wang Chuu. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja z bhutańskimi przysmakami. Nocleg.

DZIEŃ 5. THIMPHU

Po śniadaniu całodniowe zwiedzanie doliny Thimphu. Rano zobaczymy Bibliotekę Narodową z bezcenną kolekcją manuskryptów buddyjskich, Instytut Zorig Chusum, znany jako Szkoła Malarstwa, w którym uczniowie przechodzą 6-letni kurs w zakresie 13 tradycyjnych sztuk i rzemiosł Bhutanu, Instytut Medycyny Tradycyjnej, gdzie praktykuje się ludowe metody uzdrawiania i tworzy leki z minerałów, metali szlachetnych, części roślinnych i zwierzęcych, powstające na bazie receptur z XVI-wiecznych buddyjskich ksiąg, a także Narodowe Muzeum Włókiennictwa oraz Muzeum Dziedzictwa Ludowego, które w fascynujący sposób opowiadają o bogatej kulturze materialnej i żywych tradycjach Bhutanu (uwaga: instytut medycyny – zwiedzanie możliwe tylko z zewnątrz, pozostałe atrakcje nieczynne w weekendy, zwiedzanie możliwe zależnie od terminu wycieczki). Powrót do hotelu na obiad. Po południu zobaczymy Tashichho Dzong, czyli Fortecę Chwalebnej Religii – centrum religijne i rządowe z salą tronową monarchy, wybudowane w 1642 r. przez Shabdrunga Ngawanga Namgyala, pierwszego Wielkiego Lamę Bhutanu, a w latach 60. XX w. zrekonstruowane w tradycyjny bhutański sposób, bez użycia gwoździ. Odwiedzimy też buddyjską Stupę Pamięci (Thimphu Memorial Chorten), gdzie spotkamy wiernych szepczących mantry i kręcących młynkami modlitewnymi – fundatorem świątyni z 1974 r., wzniesionej ku czci pokoju i dobrobytu, był król Jigme Dorji Wangchuk, zwany „ojcem współczesnego Bhutanu”. Wieczorem spacer do Emporium Rzemieślniczego. Na lokalnych bazarach można kupić ręcznie tkane tekstylia, obrazy thangkha, maski, ceramikę, rzeźby z łupka i drewna, biżuterię i inne wyroby rękodzielnicze. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

DZIEŃ 6. THIMPHU – PUNAKHA

Po śniadaniu wyjazd do Punakha, historycznej stolicy Bhutanu. Na oszałamiającym widokami szlaku przez wschodnie Himalaje przystaniemy na przełęczy Dochula (3100 m n.p.m.). Zobaczymy tu 108 pamiątkowych czortenów i świątynię Druk Wangyel, otoczone powiewającymi flagami modlitewnymi i królewskimi ogrodami cyprysów, rododendronów i magnolii. Przy dobrej pogodzie z przełęczy ujrzymy szczyty (od lewej do prawej): Masagang (7158 m), Tsendagang (6960 m), Terigang (7060 m), Jejegangphugang (7158 m), Kangphugang (7170 m), Zongphugang (7060 m) oraz Gangkhar Puensum (7570 m), najwyższy szczyt Bhutanu, niezdobyty dotąd przez człowieka (góra pozostaje zamknięta dla wspinaczy). W Punakha przejazd do hotelu. Odpoczynek i obiad. Po południu zwiedzimy majestatyczny klasztor Punakha Dzong, drugą najstarszą i największą świątynię Bhutanu, wybudowaną w 1637 r. u zbiegu rzek Pho Chhu i Mo Chhu. Do czasu przeniesienia stolicy do Thimphu, klasztor Punakha Dzong pełnił rolę administracyjnego i religijnego serca kraju. Powrót do hotelu. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 7. PUNAKHA – PARO

Po śniadaniu przejazd do Paro, miasta słynącego z bogatej kultury, legend i tarasowych upraw czerwonego ryżu. Po drodze ruszymy na spacer (30 min.) przez pole ryżowe, by za wioską Pana i strumieniem Yoaki wdrapać się do buddyjskiej świątyni płodności Chimi Lhakhang. Spotkamy tu Drukpę Kunleya, XV-wiecznego świętego, zwanego „Boskim Wariatem”, który słynął z nieortodoksyjnych metod nauczania buddyzmu poprzez śpiew, humor i dziwaczne, szokujące zachowania z podtekstami seksualnymi. Jedna z tradycji zapoczątkowanych przez szalonego guru jest w Chimi Lhakhang praktykowana do dziś: pielgrzymów uderza się po głowie… drewnianym fallusem, co ma wzmóc ich płodność, odpędzić złe oko i złośliwe plotki. Po przyjeździe do Paro odpoczynek i lunch w hotelu. Po południu odwiedzimy Ta Dzong – Narodowe Muzeum Bhutanu ze wspaniałą kolekcją artefaktów etnograficznych, sztuki, obrazów thangkha i znaczków. Z muzeum ruszymy w dół wzgórza, gdzie nad rzeką Paro przycupnął Rinpung Dzong, buddyjski klasztor z fortecą i tradycyjnym mostem wspornikowym z XVII w. W klasztorze tym nakręcono kilka scen filmu „Mały Budda” (1993). Powrót do hotelu. Kolacja. Nocleg.

DZIEŃ 8. FESTIWAL TSHECHU W PARO

Po śniadaniu udamy się w Paro na festiwal Tshechu. To najważniejsze święto religijne Bhutanu, obchodzone na cześć buddyjskiego świętego Padmasambhawy. Uroczystości towarzyszą widowiska teatralno-taneczne, w tym tańce czham, zhana, durdag, tungam i inne, odprawiane przez mnichów i osoby świeckie, ubranych w tradycyjne stroje i maski obrzędowe. W gwarnym tłumie lawirują przebierańcy w maskach z długimi czerwonymi nosami, komicznie naśladując ruchy tancerzy. Tańce i spektakle są wyrazem boskiej czci, służą nauce buddyjskiej dharmy, błogosławią zgromadzonych, mają przynosić pomyślność, odpędzać nieszczęście i zło. Dla lokalnych mieszkańców święto Tshechu to także czas spotkań z bliskimi i relaksu od codziennych obowiązków. Po pokazie i pełnym wrażeń dniu powrót do hotelu na kolację i nocleg.

DZIEŃ 9. PARO – KLASZTOR TAKTSANG – DRUKGYEL DZONG – PARO

Po śniadaniu czeka nas wielka atrakcja: wycieczka do klasztoru Taktsang (Gniazdo Tygrysa), najsłynniejszej i najważniejszej świątyni buddyjskiej w Bhutanie. Taktsang leży na zboczu klifu, 900 m nad doliną rzeki Paro. Według legendy święty Padmasambhawa przybył tu na grzbiecie tygrysicy, by pokonać lokalnego demona. W świątyni znajdują się liczne posągi demonicznych bóstw i schody do świętej jaskini, w której przez trzy miesiące medytował Guru Rinpocze. Po zwiedzaniu ruszymy w drogę powrotną do Paro, zatrzymując się w kolejnych interesujących miejscach. Zajrzymy do ruin fortecy i klasztoru Drukgyel Dzong, gdzie Bhutańczycy odpierali najazdy wojsk tybetańskich. W pobliżu odwiedzimy tradycyjny bhutański dom wiejski, który zapewnia dobry wgląd w życie lokalnych mieszkańców. Następnie na przedmieściach Paro zwiedzimy Kyichu Lhakhang, jedną z najstarszych i najważniejszych świątyń Bhutanu, pierwotnie zbudowaną w VII w. przez tybetańskiego cesarza Songtsena Gampo. Po przyjeździe do hotelu w Paro kolacja i nocleg.

DZIEŃ 10. PARO – KATMANDU – BHAKTAPUR – KATMANDU

Po śniadaniu przejazd na lotnisko w Paro i przelot do Katmandu. Przejazd do hotelu i czas wolny na krótki odpoczynek. Po południu zwiedzimy Bhaktapur, jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Dolinie Katmandu. Urokliwe alejki wiodą tu na place Durbar i Dattatreya, wokół których mnożą się nastrojowe knajpki, rzemieślnicze bazary i zabytki: Złota Brama, Pałac 55 Okien, Dzwon Szczekających Psów, świątynie Nyatapole, Bhairavanath i Dattatrya. Na placu Garncarskim chętni będą mogli spróbować swoich sił w wyrobie glinianych naczyń. Po zwiedzaniu powrót do hotelu w Katmandu. Pożegnalna kolacja. Nocleg.

DZIEŃ 11. KATMANDU – WYLOT

Śniadanie. Transfer na lotnisko w Katmandu. Wylot do Polski z rozkładową przesiadką.

DZIEŃ 12. PRZYLOT

Przylot na lotnisko Chopina (Okęcie) w Warszawie.

© 2023 TAMADA TOUR. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego, ma charakter ramowy i może ulec zmianie w zależności od czynników niezależnych od Organizatora oraz jest objęty ochroną prawa autorskiego (nie wyrażamy zgody na kopiowanie). Prawo do błędów w druku zastrzeżone; www.tamadatour.pl.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

  • imię i nazwisko,
  • pełen adres,
  • datę urodzenia,
  • nr telefonu,
  • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

  • Umowa udziału w wycieczce,
  • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
  • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
  • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
  • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
  • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
  • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
  • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

  • WPŁATA 1. (zaliczka 1500 PLN) – uiszczana w ciągu 3 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki.
  • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

  • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

    Podróżuję samotnie, zgadzam się
    na dokwaterowanie do drugiej osoby

    Zobacz także

    Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

    Realizacja: Codenest