Orientalne Maroko 10 dni

Wycieczka objazdowa

od  9799 PLN
cena za osobę / 10 dni

Rezerwuj

Odkryj krainę kolorów i światła!

Maroko to kraina jak z tysiąca i jednej baśni. Od wybrzeża Atlantyku po piaski Sahary zanurz się w barwnym tyglu, który na każdym kroku kusi feerią smaków, tradycji, legend i pięknych widoków! Odwiedź Marrakesz, Fez, Rabat, Casablankę, Meknes, Volubilis i Essaouirę. Odkryj zabytkowe mediny, gdzie w labiryncie tysięcy wąskich uliczek kryją się imponujące kasby, pałace, meczety, manufaktury rzemieślników i suki – bazary z arabskimi specjałami. Zanocuj w riadach, czyli dawnych rezydencjach burżuazji. Spotkaj zaklinaczy węży, berberyjskich gawędziarzy, muzyków gnawa i kupców na osiołkach. Odnajdź bajeczne ogrody i oazy z gajami palmowymi. Skocz na marokańskie wino i miętową herbatkę do ludu Berberów. Zobacz największy marokański ksar Ajt Bin Haddu – tradycyjną ufortyfikowaną wioskę z gliny. Rusz na wyprawę wielbłądami przez pustynię Erg Chebbi tropem najpiękniejszych wydm w Maroku i spędź niezapomnianą noc pod gwiazdami Sahary!

W cenie

Degustacja wina w lokalnej winnicy

Degustacja wina w lokalnej winnicy

Trekking na wielbłądach po pustyni Erg Chebbi

Trekking na wielbłądach po pustyni Erg Chebbi

Wejścia biletowane do zabytków, świątyń i atrakcji

Wejścia biletowane do zabytków, świątyń i atrakcji

1 nocleg w obozowisku na pustyni Erg Chebbi

1 nocleg w obozowisku na pustyni Erg Chebbi

Loty Warszawa – Marrakesz – Warszawa

Loty Warszawa – Marrakesz – Warszawa

Pokazy kultury i tradycji

Pokazy kultury i tradycji

Wizyty na orientalnych bazarach

Wizyty na orientalnych bazarach

Noclegi w hotelach 4* i pensjonatach (pokoje 2-os. z łazienkami)

Noclegi w hotelach 4* i pensjonatach (pokoje 2-os. z łazienkami)

Opieka doświadczonego pilota-przewodnika Tamada Tour

Opieka doświadczonego pilota-przewodnika Tamada Tour

Ciekawostki etnograficzne, historyczne i przyrodnicze

Ciekawostki etnograficzne, historyczne i przyrodnicze

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Wyżywienie (śniadania, obiadokolacje)

Wyżywienie (śniadania, obiadokolacje)

Opieka lokalnego przewodnika

Opieka lokalnego przewodnika

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Marrakesz

Marrakesz to dusza Maroka. W orientalnym tyglu mieszają się tu smaki, zapachy, dźwięki, artystyczne fantazje, legendy i różne oblicza marokańskiej codzienności. Marrakesz został zbudowany w XII w. przez Alego ibn Yusufa, emira z dynastii Almorawidów. Miasto wzniesione z czerwonej gliny już od średniowiecza poetycko zwano Czerwonym Miastem, Miastem Ochry, a także Córką Pustyni. Aż do początków XX w. Maroko nosiło nazwę Królestwa Marrakeszu, co dowodzi wielkiej kulturowej, gospodarczej i politycznej roli miasta na mapie kraju. Znajdziemy tu gwarne dzielnice handlowe, zachwycające misterną architekturą i otoczone bajecznymi ogrodami pałace i riady (rezydencje burżuazji), imponujące bramy, meczety i inne zabytki. Życie Marrakeszu od stuleci tętni w medinie, czyli najstarszej części miasta (UNESCO). Wąskie uliczki ufortyfikowanej starówki prowadzą wprost na największy w kraju suk – tradycyjny bazar z rękodziełem, przyprawami i arabskimi specjałami. Stąd już tylko parę kroków na słynny plac Jemaa el-Fnaa – ożywające wieczorami serce miasta z knajpkami i przestrzenią al-halqa, na której przechodniów zabawiają muzycy gnawa, bębniarze, berberyjscy gawędziarze, kuglarze, zaklinacze węży, artyści henny, samozwańczy uzdrawiacze i inni uliczni performerzy.

Erg Chebbi

Erg Chebbi to spektakularny skarb natury południowego Maroka. Rozległa pustynia piaszczysta (erg), zwana Boską Piaskownicą Sahary, słynie z najpiękniejszych w kraju wydm eolicznych, osiągających nawet 150 m wysokości! Wyrastające nagle na horyzoncie ogromne masy lotnego, pofałdowanego piasku, mieniące się w afrykańskim słońcu odcieniami pomarańczu i czerwieni, robią niezapomniane wrażenie. O każdej porze dnia i nocy marokańskie morze wydm układa się w inny malowniczy pejzaż – i nigdy nie wiadomo, kiedy na skraju hamady (pustyni skalistej) wyłoni się kolejna piaszczysta góra. W pogoni za zachwycającymi widokami można tu wybrać się na trekking wielbłądami i zanocować w obozowisku pod gwiazdami Sahary. Spragnieni przygód uprawiają także w Erg Chebbi sandboarding, paralotniarstwo lub… zakopują się po samą szyję w gorącym piasku, co zdaniem Marokańczyków leczy reumatyzm. O Erg Chebbi krąży wiele legend. Podobno niegdyś rozkwitały tu bujne ogrody pełne dzikich zwierząt, a mieszkańcy pławili się w bogactwie, lecz pewnego dnia nie pomogli utrudzonemu podróżnikowi (inna wersja mówi o głodnej kobiecie), za co Bóg ukarał ich ekstremalnymi upałami, brakiem wody i niekończącymi się burzami piaskowymi. Odnaleziona w okolicy sztuka naskalna, przedstawiająca słonie, żyrafy i inne zwierzęta, które występują tylko w tropikach Afryki Subsaharyjskiej, sugeruje, że w opowieściach o utraconym raju może tkwić ziarnko prawdy…

Ajt Bin Haddu

Krajobraz Maroka jest usiany tradycyjną glinianą architekturą. Ksary (ufortyfikowane wioski z domami, spichlerzami, sklepami, zakładami rzemieślniczymi, karawanserajami, świątyniami, ogrodami i polami) oraz ksaby (twierdze z pałacem, koszarami i dzielnicą burżuazji) od wieków buduje się techniką pisé – z ubitej czerwonej gliny, zmieszanej z piachem, słomą, sierścią zwierzęcą i innymi materiałami. Gliniane budownictwo uświetniają misternie zdobione dachy, sufity berchla, schody, baldachimy i tarasy z drewna palmowego, cedrowego, jujuby albo dalbergii. Największy i najlepiej zachowany ksar w Maroku to Ajt Bin Haddu (UNESCO). Pochodzi on prawdopodobnie z XVI w. i znajduje się ok. 200 km na południe od Marrakeszu, w pustynnej części kraju, na wzgórzu w kanionie rzeki Asif Ounila. Otoczona gajem palmowym osada cechuje się unikalną myślą urbanistyczną, która uwzględnia potrzeby społeczne, topografię, kierunek wiatru i ruch słońca. Choć dziś Ajt Bin Haddu zamieszkuje tylko pięć rodzin, wioska nadal tętni życiem. Działają tu nastrojowe hotele i knajpki, a ekipy filmowe regularnie kręcą kultowe produkcje („Klejnot Nilu”, „Gladiator”, „Aleksander”, „Mumia”, „Książę Persji”, „Marco Polo”, „Gra o tron”). W każdym glinianym zaułku urokliwe Ajt Bin Haddu stanowi imponujące świadectwo lokalnej kultury, która – ceniąc trwałość, prostotę, wygodę i bezpretensjonalne piękno – osiągnęła mistrzowski poziom w czerpaniu z darów natury.

Rabat

Rabat, stolica Maroka, skrywa niesamowite opowieści, które zaczynają się na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Legendy mówią, że w założeniu portowego miasta palce maczali Fenicjanie – co do tego nie ma pewności, ale wiadomo, że morską potęgę zbudowali w tych okolicach Rzymianie. Później o wpływy w regionie walczyli przybysze z Hiszpanii, Berberowie, Almorawidzi i Almohadzi. Ta ostatnia dynastia zburzyła postawiony przez poprzedników ribat, czyli „twierdzę zwycięstwa”, od której pochodzi nazwa miasta, by w tym samym miejscu u ujścia rzeki Bu Rakrak do Atlantyku wznieść w XII w. kasbę al-Udaja z pałacem i meczetem, wokół których zaczęła się rozrastać medina Rabatu (UNESCO). Aż do XIX w. miasto było bazą wypadową piratów, pod których „panowaniem” osada to podupadała, to nabierała wiatrów w żagle. Przełomem okazał się XX w., gdy postanowiono przenieść stolicę z Fezu do strategicznie położonego Rabatu – jednego z czterech miast cesarskich Maroka, dziś na wskroś nowoczesnego, lecz z dumą hołubiącego cytadelę al-Udaja, liczne meczety, medresy, mauzolea, imponujące mury, bramy, pałace i inne zabytkowe krople w morzu swej wielkiej historii.

Fez

Fez to pierwsza stolica Maroka i miasto wielu „naj”. Założone w VIII w. przez Idrisa I, jest najlepiej zachowanym średniowiecznym miastem islamskim. W X w. było najważniejszym w kraju ośrodkiem kulturalnym, religijnym, gospodarczym i naukowym, zwanym Mekką Zachodu i Atenami Afryki. W Fezie znajduje się jeden z najstarszych na świecie uniwersytetów, działający od IX w. w meczecie Al-Karawijjin, który stanowi z kolei najświętsze miejsce marokańskich mahometan. Niekwestionowaną perłą Fezu jest największa i prawdopodobnie najstarsza na świecie medina. Fes el Bali – dosłownie Stary Fez – jest od 1981 r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Żadna mapa nie jest w stanie oddać zawiłości mediny Fezu. W labiryncie 9 tysięcy ciasnych uliczek kryją się trzy zabytkowe marokańskie farbiarnie i garbarnie (w tym jedna z najstarszych na świecie garbarnia Chouara z XI w.), dziesięć meczetów, sześć szkół muzułmańskich, liczne muzea, bogato zdobione bramy, nekropolie, domy, sklepy, kawiarenki i stragany z miejscowymi przysmakami i rękodziełem. W zaułkach Starego Fezu łatwo się pogubić, ale to dobry sposób, aby w najbardziej tradycyjnym mieście Maroka prawdziwie poznać lokalny styl życia i kulturę.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
xx.xx.2022-xx.xx.2022 10 16 9799 zł* Rezerwuj Book Buch книга

* Cena może obejmować część wpłaty w USD lub EUR oraz nieznacznie różnić się od podanej w tabeli, w zależności od aktualnych kursów walut. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,90 zł za 1 USD lub 4,50 za 1 EUR.

Termin
Liczba dni
xx.xx.2022-xx.xx.2022
10
Wolne miejsca
Cena
16
9799 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

 • bilety lotnicze Warszawa – Marrakesz – Warszawa,
 • transfery lotniska – miejsca noclegów – trasa wycieczki (bus lub autokar w zależności od wielkości grupy),
 • noclegi w zabytkowych riadach, hotelach 4* i pensjonatach (pokoje 2-os.),
 • 1 nocleg w obozowisku na pustyni Erg Chebbi (tradycyjne namioty kilkuosobowe),
 • wyżywienie: 9 × śniadania, 9 × obiadokolacje, w tym: 1 obiadokolacja w obozowisku na pustyni Erg Chebbi, 1 obiadokolacja w filmowej Rick’s Café Casablanca, 1 obiadokolacja w restauracji Dar Esselem z muzyką na żywo i pokazem orientalnego tańca,
 • bilety wstępu do zwiedzanych muzeów, świątyń i atrakcji zgodnie z programem,
 • trekking na wielbłądach po pustyni Erg Chebbi,
 • degustacja wina w lokalnej winnicy,
 • wizyty na orientalnych bazarach,
 • lokalny koloryt i kultura,
 • opieka lokalnego przewodnika,
 • opieka doświadczonego pilota – przewodnika Tamada Tour (PL/EN zależnie od grupy),
 • kameralna grupa,
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Cena nie obejmuje:

 • usług bagażowych w hotelach i na lotniskach,
 • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-os. w hotelach ok. 200 USD/os.),
 • lunchy, przekąsek, napojów do posiłków oraz innych napojów bezalkoholowych i alkoholowych nieujętych w programie wycieczki,
 • zwyczajowych napiwków,
 • atrakcji fakultatywnych, niewymienionych w programie wycieczki,
 • opcjonalnych opłat za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych obiektach,
 • kosztów pamiątek i wydatków osobistych,
 • usług niewymienionych w programie wycieczki.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

 • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
 • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi w cenie wycieczki obejmują następujące rodzaje zakwaterowania:

 • 8 noclegów w hotelach 4* i pensjonatach (pokoje 2-os. z łazienkami),
 • 1 nocleg w namiocie, w obozowisku na pustyni Erg Chebbi (namioty wieloosobowe, wspólna łazienka, skromne warunki).

Wybrane hotele mogą oferować dostęp do pralni, baru, basenu i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu). W obozowisku na pustyni Erg Chebbi dostępne są wyłącznie namioty wieloosobowe. Wielką atrakcją wycieczki będą noclegi w hotelach w zabytkowych riadach – dawnych pałacach marokańskiej burżuazji.

Wyżywienie w cenie wycieczki obejmuje:

 • 9 × śniadania,
 • 9 × obiadokolacje.

Płatne dodatkowo są wszelkie niewliczone w cenę wycieczki posiłki i napoje (lunche, przekąski, słodycze, owoce, napoje do posiłków, inne napoje alkoholowe i bezalkoholowe, kupowane indywidualnie przez uczestników). Śniadania jadamy w restauracjach hotelowych i jedno w obozowisku, a pozostałe posiłki – w restauracjach i innych obiektach gastronomicznych na trasie wycieczki. Każdego dnia będziemy mieli okazję posmakować innych pyszności kuchni marokańskiej. Wielką atrakcją wycieczki będą kulinarne wyprawy na lokalne bazary, a także obiadokolacje z niezapomnianymi doświadczeniami marokańskiej kultury i przyrody: 1 obiadokolacja w restauracji Dar Esselem z muzyką na żywo i pokazem orientalnego tańca, 1 obiadokolacja w filmowej Rick’s Café Casablanca oraz 1 obiadokolacja w obozowisku na pustyni Erg Chebbi.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na trasie wycieczki – pomiędzy lotniskami, hotelami i zwiedzanymi miejscami – podróżujemy busem lub autokarem (w zależności od wielkości grupy). W cenie wycieczki zawarty jest także trekking na wielbłądach po pustyni Erg Chebbi.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 60 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN,
 • OC – 30 000 €,
 • bagaż – 1000 PLN.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 10-dniowej

MARRAKESZ – CASABLANCA – RABAT – MEKNES – VOLUBILIS – FEZ – GÓRY ATLAS – MIDALT – ARFUD – ERG CHEBBI – WADI DARA – AJT BIN HADDU – ATLAS WYSOKI – PRZEŁĘCZ TIZI N’TICHKA – MARRAKESZ – ESSAOUIRA – MARRAKESZ

DZIEŃ 1. WYLOT – MARRAKESZ

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie. Odprawa i wylot do Maroko. Przylot na lotnisko w Marrakeszu. Przejazd do mediny, czyli na stare miasto, gdzie zatrzymamy się w kameralnym hotelu urządzonym w zabytkowym riadzie – dawnym pałacu marokańskiej burżuazji. Większość tego typu obiektów jest utrzymana w lokalnym stylu, ma wewnętrzne patio, taras na dachu i aranżację, która pozwala poczuć prawdziwie orientalną aurę Czerwonego Miasta. Po odpoczynku ruszymy na spacer labiryntem wąskich uliczek mediny, objętej w całości patronatem UNESCO. Zobaczymy monumentalne mury miejskie, urokliwe dzielnice mieszkalne i handlowe oraz zabytki, które bliżej odkryjemy następnego dnia. Dziś zajrzymy na największy w Maroku suk, tradycyjny bazar, gdzie można kupić lokalne rękodzieło i zobaczyć, jak powstaje. Manufaktury kowali artystycznych, stolarzy, szewców, kaletników i innych rzemieślników to jedna z kulturowych ciekawostek marakeskiego suku. Tym śladem trafimy na plac Jemaa el-Fnaa, ożywające wieczorami serce miasta z licznymi garkuchniami i przestrzenią al-halqa, na której gromadzą się muzycy gnawa, bębniarze, berberyjscy gawędziarze, kuglarze, zaklinacze węży, samozwańczy uzdrawiacze i inni uliczni performerzy. Na straganach chętni będą mogli skosztować miejscowe przysmaki. Następnie wdrapiemy się na taras kawiarni, by w towarzystwie herbaty miętowej poobserwować nocne życie placu Jemaa el-Fnaa. Kolacja w restauracji marokańskiej z muzyką na żywo i pokazem orientalnego tańca. Powrót do riadu na nocleg.

DZIEŃ 2. MARRAKESZ – CASABLANKA

Po śniadaniu dalsze odkrywanie Marrakeszu. Zwiedzimy pałac Bahia, dawną rezydencję wielkiego wezyra Ba Ahmeda. Następnie zobaczymy meczet Koutoubia z XII w. – największy w mieście meczet z najwyższym minaretem, którego nie ma prawa przewyższyć żadna inna budowla, zwany Meczetem Księgarzy od handlujących w pobliżu sprzedawców książek. Stąd udamy się do nowej części Marrakeszu. Odwiedzimy ogrody Majorelle, gdzie wśród bujnej zieleni można się natknąć na prywatną willę, pomnik i muzeum słynnego projektanta mody Yves Saint Laurenta. Po spacerze przejazd do Casablanki. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja w filmowej restauracji Rick’s Cafe. Nocleg.

DZIEŃ 3. CASABLANCA – RABAT – MEKNES

Po śniadaniu wybierzemy się na wybrzeże Oceanu Atlantyckiego w Casablance, by zobaczyć wybudowany na wodzie meczet Hassana II z 1993 r. Minaret świątyni ma 210 m i jest najwyższą budowlą Maroka. Do niedawna meczet Hassana był największy i najwyższy na świecie, ale w 2019 r. oddał palmę pierwszeństwa imponującej świątyni Djamaa el Djazaïr w Algierii. Meczet powstały ku czci króla Hassana II jest jedyną udostępnioną do zwiedzania muzułmańską świątynią w Maroku – warto tu zajrzeć również po to, aby odkryć niuanse nowoczesnej architektury islamu. Po zwiedzaniu przejazd do Rabatu, stolicy Maroka. Wizyta w mauzoleum Mohameda V, stojącym pośród ruin XII-wiecznego meczetu. Spacer po kasbie al-Udaja, zabytkowej dzielnicy z miejską fortecą nad ujściem rzeki Bu Rakrak do Atlantyku, gdzie kwitnie dziś życie artystyczne Rabatu. Po dawce wrażeń opuścimy marokańskie wybrzeże i skierujemy się w górzyste rejony kraju. Tego dnia zatrzymamy się w Meknes, które w XVII w. było perełką sułtana Maulaja Isma’ila. Wieczorem zajrzymy na plac el Hedim z najwspanialszą bramą Maroka – Bab Mansur al-’Alj. Nocleg i kolacja w riadzie w medinie Meknes.

DZIEŃ 4.  MEKNES – WINNICA – VOLUBILIS – FEZ

Śniadanie i spotkanie z zabytkami Meknes. Zwiedzimy mauzoleum Maulaja Isma’ila, wybitnego sułtana, który przeniósł stolicę z Fezu do Meknes i za którego rządów nastąpił dynamiczny rozwój gospodarczy Maroka. Następnie odwiedzimy lokalną winnicę. Region słynie z produkcji najlepszych marokańskich win, które skosztujemy wraz z miejscowymi przekąskami. Po winnej przygodzie przejazd do Volubilis, wpisanych na listę UNESCO ruin rzymskiego miasta, które w starożytności było stolicą rzymskiej kolonii Mauretani Tigitanis. Podczas spaceru po kompleksie archeologicznym, malowniczo rozciągającym się pośród wzgórz porośniętych drzewami oliwnymi, zobaczymy m.in. wspaniale zachowane rzymskie mozaiki, pozostałości murów obronnych, forum, term, łuku triumfalnego i sanktuarium zbudowanego na wzór świątyni Jowisza w Rzymie. Następnie obierzemy kurs na Fez – pierwszą stolicę i najbardziej tradycyjne miasto Maroka. Po przyjeździe do Fezu kolacja i nocleg.

DZIEŃ 5. FEZ – GÓRY ATLAS – MIDALT

Po śniadaniu zwiedzanie Fezu. Zaczniemy od wpisanej na listę UNESCO mediny, czyli starówki, gdzie wnikniemy w nadal żywy pejzaż przeszłości. W labiryncie ponad 9 tysięcy wąskich uliczek Fes el Bali ujrzymy bazary jak z dawnych czasów, ludzi podróżujących na osiołkach i mułach, ulicznych rzemieślników. Obejrzymy tradycyjne rękodzieło, odwiedzimy też największe w Maroku garbarnie i farbiarnie. Chętni będą mogli zajrzeć do mauzoleum Idrisa II, patrona miasta. Następnie zobaczymy największy w mieście karawanseraj (zajazd dla karawan), w którym funkcjonuje obecnie Muzeum Sztuki i Rzemiosła Drewnianego Nejjarine. Z Fezu ruszymy na pustynne południe kraju przez góry Atlasu Średniego i kurort Ifrane, zwany małą Szwajcarią i leżący na wysokości 1750 m n.p.m., gdzie zimą zawsze pada śnieg. Na kolację i nocleg zatrzymamy się w miasteczku Midalt.

DZIEŃ 6.  MIDALT – WADI ZIZ – ARFUD – PUSTYNIA ERG CHEBBI

Po śniadaniu opuścimy Midalt i udamy się w dalszą drogę, obserwując zmieniające się krajobrazy od górzystych po pustynne w rejonie Tafilalt. Przejedziemy piękną dolinę Wadi Ziz i wąwóz rzeki Ziz. W mieście Arfud zajrzymy do lokalnego zakładu obróbki czarnego marmuru. Stąd czeka nas już tylko krótka przeprawa na pustynię Erg Chebbi z najwyższymi wydmami w Maroku. Rozległy erg z masami lotnego piasku, sięgającymi nawet 150 m, robi niesamowite wrażenie! Na pustyni udamy się na trekking na wielbłądach do obozowiska, gdzie zjemy kolację i zaliczymy nocleg wśród piasków Sahary.

DZIEŃ 7. PUSTYNIA ERG CHEBBI – DOLINA WADI DARA

Śniadanie w obozowisku. Z rana udamy się przez hamadę (pustynię kamienistą) i tereny koczowników do Wadi Dara. W pięknej dolinie i wzdłuż rzeki Draâ ujrzymy niekończące się oazy z gajami palm daktylowych, a także do dziś zamieszkałe kasby (fortece, dawniej z pałacem, koszarami i dzielnicą mieszkalną) i ksary (wioski i osady plemienne z domami, zakładami rzemieślniczymi, zajazdami dla karawan, świątyniami etc.), które stanowią oszałamiające przykłady tradycyjnej architektury Berberów, budujących z pisé (czerwonej gliny zmieszanej z innymi materiałami, np. słomą). Zatrzymamy się na dłużej, aby zwiedzić berberyjski ksar i delektować się smakiem marokańskiej herbaty z widokiem na morze palm. Kolacja i nocleg w kameralnym hotelu w oazie.

DZIEŃ 8. AJT BIN HADDU – GÓRY ATLAS – MARRAKESZ

Po śniadaniu pojedziemy zwiedzić Ajt Bin Haddu, największy marokański ksar, wpisany na listę UNESCO. Duża ufortyfikowana wioska, w całości zbudowana z gliny pisé i posadowiona na wzgórzu w niesamowitym pustynnym krajobrazie, była tłem wielu filmów („Klejnot Nilu”, „Gladiator”, „Aleksander”, „Mumia”, „Gra o tron”). Po lunchu w ksarze ruszymy w drogę powrotną przez piękne góry Atlas Wysoki i przełęcz Tizi n’Tichka (2260 m n.p.m.) do Marrakeszu. Kolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 9. MARRAKESZ – ESSAOUIRA – MARRAKESZ

Po śniadaniu przejazd na wybrzeże Oceanu Atlantyckiego do miasta Essaouira, dawnej twierdzy Fenicjan, później Portugalczyków, a dziś kolebki artystów. Miasto Wiatrów, Białe Miasto, Marokański Woodstock – to tylko niektóre z przydomków Essaouiry, za którymi kryją się ciekawe opowieści, wydarzenia i krajobrazy, jakie poznamy podczas spaceru lokalną mediną. Po drodze do Essaouiry zatrzymamy się w małym porcie rybackim i Skali, kamiennym bastionie zatopionym w oceanie. Wracając do Marrakeszu, odwiedzimy z kolei kobiecą spółdzielnię, która zajmuje się tradycyjnym wyrobem kosmetyków i innych produktów z olejku arganowego (jeśli będziemy mieć szczęście, w okolicy ujrzymy kozy wdrapujące się na drzewa arganowe). Po przyjeździe do Marrakeszu pożegnalna obiadokolacja w marokańskim stylu. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 10.  WYLOT

Śniadanie. Transfer na lotnisko w Marrakeszu i wylot do Polski.

© 2022 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • data urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 3 części:

 • 1 wpłata (zaliczka, 500 PLN) – uiszczana w ciągu 7 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki;
 • 2 wpłata (za przeloty w obie strony i ubezpieczenie, płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem;
 • 3 wpłata (pozostała kwota za wycieczkę, płatność w USD) – dokonywana już w kraju przylotu, w momencie zakwaterowania do hotelu.

Rezerwacja on-line

  Podróżuję samotnie, zgadzam się
  na dokwaterowanie do drugiej osoby

  Zobacz także

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022 Tamada Tour

  Realizacja: Codenest