Odkryj krainę kolorów i światła!
Maroko to kraina jak z tysiąca i jednej baśni. Od wybrzeża Atlantyku po piaski Sahary zanurz się w barwnym tyglu, który na każdym kroku kusi feerią smaków, tradycji, legend i pięknych widoków! Odwiedź Marrakesz, Fez, Rabat i Casablankę. Odkryj zabytkowe mediny, gdzie w labiryncie tysięcy wąskich uliczek kryją się imponujące kasby, pałace, meczety, manufaktury rzemieślników i suki – bazary z arabskimi specjałami. Zanocuj w riadach, czyli dawnych rezydencjach burżuazji. Spotkaj zaklinaczy węży, berberyjskich gawędziarzy, muzyków gnawa i kupców na osiołkach. Odnajdź bajeczne ogrody i oazy z gajami palmowymi. Skocz na marokańskie wino i miętową herbatkę do ludu Berberów. Zobacz największy marokański ksar Ajt Bin Haddu – tradycyjną ufortyfikowaną wioskę z gliny. Rusz na wyprawę wielbłądami przez pustynię Erg Chebbi tropem najpiękniejszych wydm w Maroku i spędź niezapomnianą noc pod gwiazdami Sahary!
1 nocleg w obozowisku na pustyni Erg Chebbi
Ciekawostki etnograficzne, historyczne i przyrodnicze
Kameralna grupa
Loty Warszawa – Marrakesz – Warszawa
Noclegi w hotelach 4* i pensjonatach (pokoje 2-os. z łazienkami)
Opieka doświadczonego pilota-przewodnika Tamada Tour
Opieka lokalnego przewodnika
Pokazy kultury i tradycji
Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)
Trekking na wielbłądach po pustyni Erg Chebbi
Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż
Wejścia biletowane do zabytków, świątyń i atrakcji
Wizyty na orientalnych bazarach
Wyżywienie (śniadania, obiadokolacje)
Zwiedzanie zgodnie z programem
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?
Marrakesz to dusza Maroka. W orientalnym tyglu mieszają się tu smaki, zapachy, dźwięki, artystyczne fantazje, legendy i różne oblicza marokańskiej codzienności. Marrakesz został zbudowany w XII w. przez Alego ibn Yusufa, emira z dynastii Almorawidów. Miasto wzniesione z czerwonej gliny już od średniowiecza poetycko zwano Czerwonym Miastem, Miastem Ochry, a także Córką Pustyni. Aż do początków XX w. Maroko nosiło nazwę Królestwa Marrakeszu, co dowodzi wielkiej kulturowej, gospodarczej i politycznej roli miasta na mapie kraju. Znajdziemy tu gwarne dzielnice handlowe, zachwycające misterną architekturą i otoczone bajecznymi ogrodami pałace i riady (rezydencje burżuazji), imponujące bramy, meczety i inne zabytki. Życie Marrakeszu od stuleci tętni w medinie, czyli najstarszej części miasta (UNESCO). Wąskie uliczki ufortyfikowanej starówki prowadzą wprost na największy w kraju suk – tradycyjny bazar z rękodziełem, przyprawami i arabskimi specjałami. Stąd już tylko parę kroków na słynny plac Jemaa el-Fnaa – ożywające wieczorami serce miasta z knajpkami i przestrzenią al-halqa, na której przechodniów zabawiają muzycy gnawa, bębniarze, berberyjscy gawędziarze, kuglarze, zaklinacze węży, artyści henny, samozwańczy uzdrawiacze i inni uliczni performerzy.
Erg Chebbi to spektakularny skarb natury południowego Maroka. Rozległa pustynia piaszczysta (erg), zwana Boską Piaskownicą Sahary, słynie z najpiękniejszych w kraju wydm eolicznych, osiągających nawet 150 m wysokości! Wyrastające nagle na horyzoncie ogromne masy lotnego, pofałdowanego piasku, mieniące się w afrykańskim słońcu odcieniami pomarańczu i czerwieni, robią niezapomniane wrażenie. O każdej porze dnia i nocy marokańskie morze wydm układa się w inny malowniczy pejzaż – i nigdy nie wiadomo, kiedy na skraju hamady (pustyni skalistej) wyłoni się kolejna piaszczysta góra. W pogoni za zachwycającymi widokami można tu wybrać się na trekking wielbłądami i zanocować w obozowisku pod gwiazdami Sahary. Spragnieni przygód uprawiają także w Erg Chebbi sandboarding, paralotniarstwo lub… zakopują się po samą szyję w gorącym piasku, co zdaniem Marokańczyków leczy reumatyzm. O Erg Chebbi krąży wiele legend. Podobno niegdyś rozkwitały tu bujne ogrody pełne dzikich zwierząt, a mieszkańcy pławili się w bogactwie, lecz pewnego dnia nie pomogli utrudzonemu podróżnikowi (inna wersja mówi o głodnej kobiecie), za co Bóg ukarał ich ekstremalnymi upałami, brakiem wody i niekończącymi się burzami piaskowymi. Odnaleziona w okolicy sztuka naskalna, przedstawiająca słonie, żyrafy i inne zwierzęta, które występują tylko w tropikach Afryki Subsaharyjskiej, sugeruje, że w opowieściach o utraconym raju może tkwić ziarnko prawdy…
Krajobraz Maroka jest usiany tradycyjną glinianą architekturą. Ksary (ufortyfikowane wioski z domami, spichlerzami, sklepami, zakładami rzemieślniczymi, karawanserajami, świątyniami, ogrodami i polami) oraz ksaby (twierdze z pałacem, koszarami i dzielnicą burżuazji) od wieków buduje się techniką pisé – z ubitej czerwonej gliny, zmieszanej z piachem, słomą, sierścią zwierzęcą i innymi materiałami. Gliniane budownictwo uświetniają misternie zdobione dachy, sufity berchla, schody, baldachimy i tarasy z drewna palmowego, cedrowego, jujuby albo dalbergii. Największy i najlepiej zachowany ksar w Maroku to Ajt Bin Haddu (UNESCO). Pochodzi on prawdopodobnie z XVI w. i znajduje się ok. 200 km na południe od Marrakeszu, w pustynnej części kraju, na wzgórzu w kanionie rzeki Asif Ounila. Otoczona gajem palmowym osada cechuje się unikalną myślą urbanistyczną, która uwzględnia potrzeby społeczne, topografię, kierunek wiatru i ruch słońca. Choć dziś Ajt Bin Haddu zamieszkuje tylko pięć rodzin, wioska nadal tętni życiem. Działają tu nastrojowe hotele i knajpki, a ekipy filmowe regularnie kręcą kultowe produkcje („Klejnot Nilu”, „Gladiator”, „Aleksander”, „Mumia”, „Książę Persji”, „Marco Polo”, „Gra o tron”). W każdym glinianym zaułku urokliwe Ajt Bin Haddu stanowi imponujące świadectwo lokalnej kultury, która – ceniąc trwałość, prostotę, wygodę i bezpretensjonalne piękno – osiągnęła mistrzowski poziom w czerpaniu z darów natury.
Berberowie to rdzenni mieszkańcy Afryki Północnej. Zamieszkują głównie tereny Maroka i Algierii, częściowo również Tunezji, Mauretanii, Libii i Egiptu. Sami siebie nazywają Amazigh, czyli Amazygowie, co oznacza „ludzie wolni”, dobrze oddając ich unikalną obyczajowość i historię. Od starożytności Berberowie uchodzili za twardych, nieustępliwych, wojowniczych i dumnych. Choć ulegali wpływom punickim, rzymskim i arabskim, przez wieki zachowali odrębność kulturową. Dawniej wyznawali politeizm lub chrześcijaństwo i dopiero po ekspansji arabskiej w VII w. zaczęli stopniowo przechodzić na islam – lecz nie we wszystkich aspektach podążają za Koranem, co odróżnia ich od Arabów. Berberowie są monogamistami i bardzo szanują kobiety, które często są głowami rodzin. Na pierwszym miejscu stawiają naturę, której dobro jest dla nich ważniejsze od nakazów religijnych – i nic w tym dziwnego, bo tradycyjnie Berberowie trudnią się rolnictwem i wypasem zwierząt. Są także utalentowanymi rzemieślnikami, słynącymi z ręcznie tkanych kilimów, zjawiskowej biżuterii i ceramiki z oszałamiającym wzornictwem. Ich zmysł artystyczny uwidacznia się również w sztuce makijażu, designie, muzyce oraz oczywiście w tifinaghal, czyli alfabecie berberyjskim, który jest pod względem wizualnym jednym z najpiękniejszych na świecie.
Fez to pierwsza stolica Maroka i miasto wielu „naj”. Założone w VIII w. przez Idrisa I, jest najlepiej zachowanym średniowiecznym miastem islamskim. W X w. było najważniejszym w kraju ośrodkiem kulturalnym, religijnym, gospodarczym i naukowym, zwanym Mekką Zachodu i Atenami Afryki. W Fezie znajduje się jeden z najstarszych na świecie uniwersytetów, działający od IX w. w meczecie Al-Karawijjin, który stanowi z kolei najświętsze miejsce marokańskich mahometan. Niekwestionowaną perłą Fezu jest największa i prawdopodobnie najstarsza na świecie medina. Fes el Bali – dosłownie Stary Fez – jest od 1981 r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Żadna mapa nie jest w stanie oddać zawiłości mediny Fezu. W labiryncie 9 tysięcy ciasnych uliczek kryją się trzy zabytkowe marokańskie farbiarnie i garbarnie (w tym jedna z najstarszych na świecie garbarnia Chouara z XI w.), dziesięć meczetów, sześć szkół muzułmańskich, liczne muzea, bogato zdobione bramy, nekropolie, domy, sklepy, kawiarenki i stragany z miejscowymi przysmakami i rękodziełem. W zaułkach Starego Fezu łatwo się pogubić, ale to dobry sposób, aby w najbardziej tradycyjnym mieście Maroka prawdziwie poznać lokalny styl życia i kulturę.
Rabat, stolica Maroka, skrywa niesamowite opowieści, które zaczynają się na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Legendy mówią, że w założeniu portowego miasta palce maczali Fenicjanie – co do tego nie ma pewności, ale wiadomo, że morską potęgę zbudowali w tych okolicach Rzymianie. Później o wpływy w regionie walczyli przybysze z Hiszpanii, Berberowie, Almorawidzi i Almohadzi. Ta ostatnia dynastia zburzyła postawiony przez poprzedników ribat, czyli „twierdzę zwycięstwa”, od której pochodzi nazwa miasta, by w tym samym miejscu u ujścia rzeki Bu Rakrak do Atlantyku wznieść w XII w. kasbę al-Udaja z pałacem i meczetem, wokół których zaczęła się rozrastać medina Rabatu (UNESCO). Aż do XIX w. miasto było bazą wypadową piratów, pod których „panowaniem” osada to podupadała, to nabierała wiatrów w żagle. Przełomem okazał się XX w., gdy postanowiono przenieść stolicę z Fezu do strategicznie położonego Rabatu – jednego z czterech miast cesarskich Maroka, dziś na wskroś nowoczesnego, lecz z dumą hołubiącego cytadelę al-Udaja, liczne meczety, medresy, mauzolea, imponujące mury, bramy, pałace i inne zabytkowe krople w morzu swej wielkiej historii.
Termin | Ilość dni | Wolne miejsca | Cena | Rezerwacja |
06.09-13.09.2024 | 8 | 16 | 12999 zł |
|
W cenie:
Cena nie obejmuje:
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni
Noclegi w cenie wycieczki obejmują następujące rodzaje zakwaterowania:
Wybrane hotele mogą oferować dostęp do pralni, baru, basenu i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu). W obozowisku na pustyni Erg Chebbi dostępne są wyłącznie namioty wieloosobowe. Wielką atrakcją wycieczki będą noclegi w hotelach w zabytkowych riadach – dawnych pałacach marokańskiej burżuazji.
Wyżywienie w cenie wycieczki obejmuje:
Płatne dodatkowo są wszelkie niewliczone w cenę wycieczki posiłki i napoje (lunche, przekąski, słodycze, owoce, napoje do posiłków, inne napoje alkoholowe i bezalkoholowe, kupowane indywidualnie przez uczestników). Śniadania jadamy w restauracjach hotelowych i jedno w obozowisku, a pozostałe posiłki – w restauracjach i innych obiektach gastronomicznych na trasie wycieczki. Każdego dnia będziemy mieli okazję posmakować innych pyszności kuchni marokańskiej. Wielką atrakcją wycieczki będą kulinarne wyprawy na lokalne bazary, a także obiadokolacje z niezapomnianymi doświadczeniami marokańskiej kultury i przyrody: 1 obiadokolacja w restauracji Dar Esselem z muzyką na żywo i pokazem orientalnego tańca, 1 obiadokolacja w filmowej Rick’s Café Casablanca oraz 1 obiadokolacja w obozowisku na pustyni Erg Chebbi.
Na trasie wycieczki – pomiędzy lotniskami, hotelami i zwiedzanymi miejscami – podróżujemy busem lub autokarem (w zależności od wielkości grupy). W cenie wycieczki zawarty jest także trekking na wielbłądach po pustyni Erg Chebbi.
Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.
Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.
Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.
Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:
Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.
MARRAKESZ – CASABLANCA – RABAT – FEZ – GÓRY ATLAS – MIDALT – ARFUD – ERG CHEBBI – WADI DARA – AJT BIN HADDU – ATLAS WYSOKI – PRZEŁĘCZ TIZI N’TICHKA – MARRAKESZ
DZIEŃ 1. WYLOT – MARRAKESZ
Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie. Odprawa i wylot do Maroko. Przylot na lotnisko w Marrakeszu. Przejazd do mediny, czyli na stare miasto, gdzie zatrzymamy się w kameralnym hotelu urządzonym w zabytkowym riadzie – dawnym pałacu marokańskiej burżuazji. Większość tego typu obiektów jest utrzymana w lokalnym stylu, ma wewnętrzne patio, taras na dachu i aranżację, która pozwala poczuć prawdziwie orientalną aurę Czerwonego Miasta. Po odpoczynku ruszymy na spacer labiryntem wąskich uliczek mediny, objętej w całości patronatem UNESCO. Zobaczymy monumentalne mury miejskie, urokliwe dzielnice mieszkalne i handlowe oraz zabytki, które bliżej odkryjemy następnego dnia. Dziś zajrzymy na największy w Maroku suk, tradycyjny bazar, gdzie można kupić lokalne rękodzieło i zobaczyć, jak powstaje. Manufaktury kowali artystycznych, stolarzy, szewców, kaletników i innych rzemieślników to jedna z kulturowych ciekawostek marakeskiego suku. Tym śladem trafimy na plac Jemaa el-Fnaa, ożywające wieczorami serce miasta z licznymi garkuchniami i przestrzenią al-halqa, na której gromadzą się muzycy gnawa, bębniarze, berberyjscy gawędziarze, kuglarze, zaklinacze węży, samozwańczy uzdrawiacze i inni uliczni performerzy. Na straganach chętni będą mogli skosztować miejscowe przysmaki. Następnie wdrapiemy się na taras kawiarni, by w towarzystwie herbaty miętowej poobserwować nocne życie placu Jemaa el-Fnaa. Kolacja w restauracji marokańskiej z muzyką na żywo i pokazem orientalnego tańca. Powrót do riadu na nocleg.
DZIEŃ 2. MARRAKESZ – CASABLANKA
Po śniadaniu dalsze odkrywanie Marrakeszu. Zwiedzimy pałac Bahia, dawną rezydencję wielkiego wezyra Ba Ahmeda. Następnie zobaczymy meczet Koutoubia z XII w. – największy w mieście meczet z najwyższym minaretem, którego nie ma prawa przewyższyć żadna inna budowla, zwany Meczetem Księgarzy od handlujących w pobliżu sprzedawców książek. Stąd udamy się do nowej części Marrakeszu. Odwiedzimy ogrody Majorelle, gdzie wśród bujnej zieleni można się natknąć na prywatną willę, pomnik i muzeum słynnego projektanta mody Yves Saint Laurenta. Po spacerze przejazd do Casablanki. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja w filmowej restauracji Rick’s Cafe. Nocleg.
DZIEŃ 3. CASABLANCA – RABAT – FEZ
Po śniadaniu wybierzemy się na wybrzeże Oceanu Atlantyckiego w Casablance, by zobaczyć wybudowany na wodzie meczet Hassana II z 1993 r. Minaret świątyni ma 210 m i jest najwyższą budowlą Maroka. Do niedawna meczet Hassana był największy i najwyższy na świecie, ale w 2019 r. oddał palmę pierwszeństwa imponującej świątyni Djamaa el Djazaïr w Algierii. Meczet powstały ku czci króla Hassana II jest jedyną udostępnioną do zwiedzania muzułmańską świątynią w Maroku – warto tu zajrzeć również po to, aby odkryć niuanse nowoczesnej architektury islamu. Po zwiedzaniu przejazd do Rabatu, stolicy Maroka. Wizyta w mauzoleum Mohameda V, stojącym pośród ruin XII-wiecznego meczetu. Spacer po kasbie al-Udaja, zabytkowej dzielnicy z miejską fortecą nad ujściem rzeki Bu Rakrak do Atlantyku, gdzie kwitnie dziś życie artystyczne Rabatu. Po dawce wrażeń opuścimy marokańskie wybrzeże i podążymy w górzyste rejony kraju do Fezu – pierwszej stolicy i najbardziej tradycyjnego miasta Maroka. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.
DZIEŃ 4. FEZ – GÓRY ATLAS – MIDALT
Po śniadaniu zwiedzanie Fezu. Zaczniemy od wpisanej na listę UNESCO mediny, czyli starówki, gdzie wnikniemy w nadal żywy pejzaż przeszłości. W labiryncie ponad 9 tysięcy wąskich uliczek Fes el Bali ujrzymy bazary jak z dawnych czasów, ludzi podróżujących na osiołkach i mułach, ulicznych rzemieślników. Obejrzymy tradycyjne rękodzieło, odwiedzimy też największe w Maroku garbarnie i farbiarnie. Chętni będą mogli zajrzeć do mauzoleum Idrisa II, patrona miasta. Następnie zobaczymy największy w mieście karawanseraj (zajazd dla karawan), w którym funkcjonuje obecnie Muzeum Sztuki i Rzemiosła Drewnianego Nejjarine. Z Fezu ruszymy na pustynne południe kraju przez góry Atlasu Średniego. Obiadokolacja i nocleg na trasie, w Midalt.
DZIEŃ 5. MIDALT – WADI ZIZ – ARFUD – PUSTYNIA ERG CHEBBI
Po śniadaniu opuścimy Midalt i udamy się w dalszą drogę, obserwując zmieniające się krajobrazy od górzystych po pustynne w rejonie Tafilalt. Przejedziemy piękną dolinę Wadi Ziz i wąwóz rzeki Ziz. W mieście Arfud zajrzymy do lokalnego zakładu obróbki czarnego marmuru. Stąd czeka nas już tylko krótka przeprawa na pustynię Erg Chebbi z najwyższymi wydmami w Maroku. Rozległy erg z masami lotnego piasku, sięgającymi nawet 150 m, robi niesamowite wrażenie! Na pustyni udamy się na trekking na wielbłądach do obozowiska, gdzie zjemy kolację i zaliczymy nocleg wśród piasków Sahary.
DZIEŃ 6. PUSTYNIA ERG CHEBBI – DOLINA WADI DARA
Śniadanie w obozowisku. Z rana udamy się przez hamadę (pustynię kamienistą) i tereny koczowników do Wadi Dara. W pięknej dolinie i wzdłuż rzeki Draâ ujrzymy niekończące się oazy z gajami palm daktylowych, a także do dziś zamieszkałe kasby (fortece, dawniej z pałacem, koszarami i dzielnicą mieszkalną) i ksary (wioski i osady plemienne z domami, zakładami rzemieślniczymi, zajazdami dla karawan, świątyniami etc.), które stanowią oszałamiające przykłady tradycyjnej architektury Berberów, budujących z pisé (czerwonej gliny zmieszanej z innymi materiałami, np. słomą). Zatrzymamy się na dłużej, aby zwiedzić berberyjski ksar i delektować się smakiem marokańskiej herbaty z widokiem na morze palm. Kolacja i nocleg w kameralnym hotelu w oazie.
DZIEŃ 7. AJT BIN HADDU – GÓRY ATLAS – MARRAKESZ
Po śniadaniu pojedziemy zwiedzić Ajt Bin Haddu, największy marokański ksar, wpisany na listę UNESCO. Duża ufortyfikowana wioska, w całości zbudowana z gliny pisé i posadowiona na wzgórzu w niesamowitym pustynnym krajobrazie, była tłem wielu filmów („Klejnot Nilu”, „Gladiator”, „Aleksander”, „Mumia”, „Gra o tron”). Po lunchu w ksarze ruszymy w drogę powrotną przez piękne góry Atlas Wysoki i przełęcz Tizi n’Tichka (2260 m n.p.m.) do Marrakeszu. Po przyjeździe do Marrakeszu pożegnalna obiadokolacja w marokańskim stylu. Nocleg w hotelu.
DZIEŃ 8. WYLOT
Śniadanie. Transfer na lotnisko w Marrakeszu i wylot do Polski.
© 2022 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.
Zapisu na wycieczkę można dokonać:
Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:
Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:
Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour
Realizacja: Codenest