Orientalne Maroko 8 dni

Wycieczka objazdowa

od  12999 PLN
cena za osobę / 8 dni

Rezerwuj

Odkryj krainę kolorów i światła!

Maroko to kraina jak z tysiąca i jednej baśni. Od wybrzeża Atlantyku po piaski Sahary zanurz się w barwnym tyglu, który na każdym kroku kusi feerią smaków, tradycji, legend i pięknych widoków! Odwiedź Marrakesz, Fez, Rabat i Casablankę. Odkryj zabytkowe mediny, gdzie w labiryncie tysięcy wąskich uliczek kryją się imponujące kasby, pałace, meczety, manufaktury rzemieślników i suki – bazary z arabskimi specjałami. Zanocuj w riadach, czyli dawnych rezydencjach burżuazji. Spotkaj zaklinaczy węży, berberyjskich gawędziarzy, muzyków gnawa i kupców na osiołkach. Odnajdź bajeczne ogrody i oazy z gajami palmowymi. Skocz na marokańskie wino i miętową herbatkę do ludu Berberów. Zobacz największy marokański ksar Ajt Bin Haddu – tradycyjną ufortyfikowaną wioskę z gliny. Rusz na wyprawę wielbłądami przez pustynię Erg Chebbi tropem najpiękniejszych wydm w Maroku i spędź niezapomnianą noc pod gwiazdami Sahary!

W cenie

Trekking na wielbłądach po pustyni Erg Chebbi

Trekking na wielbłądach po pustyni Erg Chebbi

Wejścia biletowane do zabytków, świątyń i atrakcji

Wejścia biletowane do zabytków, świątyń i atrakcji

1 nocleg w obozowisku na pustyni Erg Chebbi

1 nocleg w obozowisku na pustyni Erg Chebbi

Loty Warszawa – Marrakesz – Warszawa

Loty Warszawa – Marrakesz – Warszawa

Pokazy kultury i tradycji

Pokazy kultury i tradycji

Wizyty na orientalnych bazarach

Wizyty na orientalnych bazarach

Noclegi w hotelach 4* i pensjonatach (pokoje 2-os. z łazienkami)

Noclegi w hotelach 4* i pensjonatach (pokoje 2-os. z łazienkami)

Opieka doświadczonego pilota-przewodnika Tamada Tour

Opieka doświadczonego pilota-przewodnika Tamada Tour

Ciekawostki etnograficzne, historyczne i przyrodnicze

Ciekawostki etnograficzne, historyczne i przyrodnicze

Zwiedzanie zgodnie z programem

Zwiedzanie zgodnie z programem

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Wyżywienie (śniadania, obiadokolacje)

Wyżywienie (śniadania, obiadokolacje)

Opieka lokalnego przewodnika

Opieka lokalnego przewodnika

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Marrakesz

Marrakesz to dusza Maroka. W orientalnym tyglu mieszają się tu smaki, zapachy, dźwięki, artystyczne fantazje, legendy i różne oblicza marokańskiej codzienności. Marrakesz został zbudowany w XII w. przez Alego ibn Yusufa, emira z dynastii Almorawidów. Miasto wzniesione z czerwonej gliny już od średniowiecza poetycko zwano Czerwonym Miastem, Miastem Ochry, a także Córką Pustyni. Aż do początków XX w. Maroko nosiło nazwę Królestwa Marrakeszu, co dowodzi wielkiej kulturowej, gospodarczej i politycznej roli miasta na mapie kraju. Znajdziemy tu gwarne dzielnice handlowe, zachwycające misterną architekturą i otoczone bajecznymi ogrodami pałace i riady (rezydencje burżuazji), imponujące bramy, meczety i inne zabytki. Życie Marrakeszu od stuleci tętni w medinie, czyli najstarszej części miasta (UNESCO). Wąskie uliczki ufortyfikowanej starówki prowadzą wprost na największy w kraju suk – tradycyjny bazar z rękodziełem, przyprawami i arabskimi specjałami. Stąd już tylko parę kroków na słynny plac Jemaa el-Fnaa – ożywające wieczorami serce miasta z knajpkami i przestrzenią al-halqa, na której przechodniów zabawiają muzycy gnawa, bębniarze, berberyjscy gawędziarze, kuglarze, zaklinacze węży, artyści henny, samozwańczy uzdrawiacze i inni uliczni performerzy.

Erg Chebbi

Erg Chebbi to spektakularny skarb natury południowego Maroka. Rozległa pustynia piaszczysta (erg), zwana Boską Piaskownicą Sahary, słynie z najpiękniejszych w kraju wydm eolicznych, osiągających nawet 150 m wysokości! Wyrastające nagle na horyzoncie ogromne masy lotnego, pofałdowanego piasku, mieniące się w afrykańskim słońcu odcieniami pomarańczu i czerwieni, robią niezapomniane wrażenie. O każdej porze dnia i nocy marokańskie morze wydm układa się w inny malowniczy pejzaż – i nigdy nie wiadomo, kiedy na skraju hamady (pustyni skalistej) wyłoni się kolejna piaszczysta góra. W pogoni za zachwycającymi widokami można tu wybrać się na trekking wielbłądami i zanocować w obozowisku pod gwiazdami Sahary. Spragnieni przygód uprawiają także w Erg Chebbi sandboarding, paralotniarstwo lub… zakopują się po samą szyję w gorącym piasku, co zdaniem Marokańczyków leczy reumatyzm. O Erg Chebbi krąży wiele legend. Podobno niegdyś rozkwitały tu bujne ogrody pełne dzikich zwierząt, a mieszkańcy pławili się w bogactwie, lecz pewnego dnia nie pomogli utrudzonemu podróżnikowi (inna wersja mówi o głodnej kobiecie), za co Bóg ukarał ich ekstremalnymi upałami, brakiem wody i niekończącymi się burzami piaskowymi. Odnaleziona w okolicy sztuka naskalna, przedstawiająca słonie, żyrafy i inne zwierzęta, które występują tylko w tropikach Afryki Subsaharyjskiej, sugeruje, że w opowieściach o utraconym raju może tkwić ziarnko prawdy…

Ajt Bin Haddu

Krajobraz Maroka jest usiany tradycyjną glinianą architekturą. Ksary (ufortyfikowane wioski z domami, spichlerzami, sklepami, zakładami rzemieślniczymi, karawanserajami, świątyniami, ogrodami i polami) oraz ksaby (twierdze z pałacem, koszarami i dzielnicą burżuazji) od wieków buduje się techniką pisé – z ubitej czerwonej gliny, zmieszanej z piachem, słomą, sierścią zwierzęcą i innymi materiałami. Gliniane budownictwo uświetniają misternie zdobione dachy, sufity berchla, schody, baldachimy i tarasy z drewna palmowego, cedrowego, jujuby albo dalbergii. Największy i najlepiej zachowany ksar w Maroku to Ajt Bin Haddu (UNESCO). Pochodzi on prawdopodobnie z XVI w. i znajduje się ok. 200 km na południe od Marrakeszu, w pustynnej części kraju, na wzgórzu w kanionie rzeki Asif Ounila. Otoczona gajem palmowym osada cechuje się unikalną myślą urbanistyczną, która uwzględnia potrzeby społeczne, topografię, kierunek wiatru i ruch słońca. Choć dziś Ajt Bin Haddu zamieszkuje tylko pięć rodzin, wioska nadal tętni życiem. Działają tu nastrojowe hotele i knajpki, a ekipy filmowe regularnie kręcą kultowe produkcje („Klejnot Nilu”, „Gladiator”, „Aleksander”, „Mumia”, „Książę Persji”, „Marco Polo”, „Gra o tron”). W każdym glinianym zaułku urokliwe Ajt Bin Haddu stanowi imponujące świadectwo lokalnej kultury, która – ceniąc trwałość, prostotę, wygodę i bezpretensjonalne piękno – osiągnęła mistrzowski poziom w czerpaniu z darów natury.

Berberowie

Berberowie to rdzenni mieszkańcy Afryki Północnej. Zamieszkują głównie tereny Maroka i Algierii, częściowo również Tunezji, Mauretanii, Libii i Egiptu. Sami siebie nazywają Amazigh, czyli Amazygowie, co oznacza „ludzie wolni”, dobrze oddając ich unikalną obyczajowość i historię. Od starożytności Berberowie uchodzili za twardych, nieustępliwych, wojowniczych i dumnych. Choć ulegali wpływom punickim, rzymskim i arabskim, przez wieki zachowali odrębność kulturową. Dawniej wyznawali politeizm lub chrześcijaństwo i dopiero po ekspansji arabskiej w VII w. zaczęli stopniowo przechodzić na islam – lecz nie we wszystkich aspektach podążają za Koranem, co odróżnia ich od Arabów. Berberowie są monogamistami i bardzo szanują kobiety, które często są głowami rodzin. Na pierwszym miejscu stawiają naturę, której dobro jest dla nich ważniejsze od nakazów religijnych – i nic w tym dziwnego, bo tradycyjnie Berberowie trudnią się rolnictwem i wypasem zwierząt. Są także utalentowanymi rzemieślnikami, słynącymi z ręcznie tkanych kilimów, zjawiskowej biżuterii i ceramiki z oszałamiającym wzornictwem. Ich zmysł artystyczny uwidacznia się również w sztuce makijażu, designie, muzyce oraz oczywiście w tifinaghal, czyli alfabecie berberyjskim, który jest pod względem wizualnym jednym z najpiękniejszych na świecie.

Fez

Fez to pierwsza stolica Maroka i miasto wielu „naj”. Założone w VIII w. przez Idrisa I, jest najlepiej zachowanym średniowiecznym miastem islamskim. W X w. było najważniejszym w kraju ośrodkiem kulturalnym, religijnym, gospodarczym i naukowym, zwanym Mekką Zachodu i Atenami Afryki. W Fezie znajduje się jeden z najstarszych na świecie uniwersytetów, działający od IX w. w meczecie Al-Karawijjin, który stanowi z kolei najświętsze miejsce marokańskich mahometan. Niekwestionowaną perłą Fezu jest największa i prawdopodobnie najstarsza na świecie medina. Fes el Bali – dosłownie Stary Fez – jest od 1981 r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Żadna mapa nie jest w stanie oddać zawiłości mediny Fezu. W labiryncie 9 tysięcy ciasnych uliczek kryją się trzy zabytkowe marokańskie farbiarnie i garbarnie (w tym jedna z najstarszych na świecie garbarnia Chouara z XI w.), dziesięć meczetów, sześć szkół muzułmańskich, liczne muzea, bogato zdobione bramy, nekropolie, domy, sklepy, kawiarenki i stragany z miejscowymi przysmakami i rękodziełem. W zaułkach Starego Fezu łatwo się pogubić, ale to dobry sposób, aby w najbardziej tradycyjnym mieście Maroka prawdziwie poznać lokalny styl życia i kulturę.

Rabat

Rabat, stolica Maroka, skrywa niesamowite opowieści, które zaczynają się na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Legendy mówią, że w założeniu portowego miasta palce maczali Fenicjanie – co do tego nie ma pewności, ale wiadomo, że morską potęgę zbudowali w tych okolicach Rzymianie. Później o wpływy w regionie walczyli przybysze z Hiszpanii, Berberowie, Almorawidzi i Almohadzi. Ta ostatnia dynastia zburzyła postawiony przez poprzedników ribat, czyli „twierdzę zwycięstwa”, od której pochodzi nazwa miasta, by w tym samym miejscu u ujścia rzeki Bu Rakrak do Atlantyku wznieść w XII w. kasbę al-Udaja z pałacem i meczetem, wokół których zaczęła się rozrastać medina Rabatu (UNESCO). Aż do XIX w. miasto było bazą wypadową piratów, pod których „panowaniem” osada to podupadała, to nabierała wiatrów w żagle. Przełomem okazał się XX w., gdy postanowiono przenieść stolicę z Fezu do strategicznie położonego Rabatu – jednego z czterech miast cesarskich Maroka, dziś na wskroś nowoczesnego, lecz z dumą hołubiącego cytadelę al-Udaja, liczne meczety, medresy, mauzolea, imponujące mury, bramy, pałace i inne zabytkowe krople w morzu swej wielkiej historii.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
06.09-13.09.2024 8 16 12999 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
06.09-13.09.2024
8
Wolne miejsca
Cena
16
12999 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

 • bilety lotnicze Warszawa – Marrakesz – Warszawa,
 • transfery lotniska – miejsca noclegów – trasa wycieczki (bus lub autokar w zależności od wielkości grupy),
 • noclegi w zabytkowych riadach, hotelach 4* i pensjonatach (pokoje 2-os.),
 • 1 nocleg w obozowisku na pustyni Erg Chebbi (tradycyjne namioty kilkuosobowe),
 • wyżywienie: 7 × śniadania, 7 × obiadokolacje, w tym: 1 obiadokolacja w obozowisku na pustyni Erg Chebbi, 1 obiadokolacja w filmowej Rick’s Café Casablanca, 1 obiadokolacja w restauracji Dar Esselem z muzyką na żywo i pokazem orientalnego tańca,
 • bilety wstępu do zwiedzanych atrakcji,
 • trekking na wielbłądach po pustyni Erg Chebbi,
 • wizyty na orientalnych bazarach,
 • lokalny koloryt i kultura,
 • opieka lokalnego przewodnika,
 • opieka doświadczonego pilota – przewodnika Tamada Tour (PL/EN zależnie od grupy),
 • kameralna grupa,
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Cena nie obejmuje:

 • usług bagażowych w hotelach i na lotniskach,
 • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-os. w hotelach ok. 200 USD/os.),
 • lunchy, przekąsek, napojów do posiłków oraz innych napojów bezalkoholowych i alkoholowych nieujętych w programie wycieczki,
 • zwyczajowych napiwków,
 • atrakcji fakultatywnych, niewymienionych w programie wycieczki,
 • opcjonalnych opłat za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych obiektach,
 • kosztów pamiątek i wydatków osobistych,
 • usług niewymienionych w programie wycieczki.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

 • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
 • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi w cenie wycieczki obejmują następujące rodzaje zakwaterowania:

 • 6 noclegów w hotelach 4* i pensjonatach (pokoje 2-os. z łazienkami),
 • 1 nocleg w namiocie, w obozowisku na pustyni Erg Chebbi (namioty wieloosobowe, wspólna łazienka, skromne warunki).

Wybrane hotele mogą oferować dostęp do pralni, baru, basenu i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu). W obozowisku na pustyni Erg Chebbi dostępne są wyłącznie namioty wieloosobowe. Wielką atrakcją wycieczki będą noclegi w hotelach w zabytkowych riadach – dawnych pałacach marokańskiej burżuazji.

Wyżywienie w cenie wycieczki obejmuje:

 • 7 × śniadania,
 • 7 × obiadokolacje.

Płatne dodatkowo są wszelkie niewliczone w cenę wycieczki posiłki i napoje (lunche, przekąski, słodycze, owoce, napoje do posiłków, inne napoje alkoholowe i bezalkoholowe, kupowane indywidualnie przez uczestników). Śniadania jadamy w restauracjach hotelowych i jedno w obozowisku, a pozostałe posiłki – w restauracjach i innych obiektach gastronomicznych na trasie wycieczki. Każdego dnia będziemy mieli okazję posmakować innych pyszności kuchni marokańskiej. Wielką atrakcją wycieczki będą kulinarne wyprawy na lokalne bazary, a także obiadokolacje z niezapomnianymi doświadczeniami marokańskiej kultury i przyrody: 1 obiadokolacja w restauracji Dar Esselem z muzyką na żywo i pokazem orientalnego tańca, 1 obiadokolacja w filmowej Rick’s Café Casablanca oraz 1 obiadokolacja w obozowisku na pustyni Erg Chebbi.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na trasie wycieczki – pomiędzy lotniskami, hotelami i zwiedzanymi miejscami – podróżujemy busem lub autokarem (w zależności od wielkości grupy). W cenie wycieczki zawarty jest także trekking na wielbłądach po pustyni Erg Chebbi.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 70 000 €, w tym koszty ratownictwa 10 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
 • OC – 35 000 €,
 • Bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN,
 • Rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 8-dniowej

MARRAKESZ – CASABLANCA – RABAT – FEZ – GÓRY ATLAS – MIDALT – ARFUD – ERG CHEBBI – WADI DARA – AJT BIN HADDU – ATLAS WYSOKI – PRZEŁĘCZ TIZI N’TICHKA – MARRAKESZ

DZIEŃ 1. WYLOT – MARRAKESZ

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie. Odprawa i wylot do Maroko. Przylot na lotnisko w Marrakeszu. Przejazd do mediny, czyli na stare miasto, gdzie zatrzymamy się w kameralnym hotelu urządzonym w zabytkowym riadzie – dawnym pałacu marokańskiej burżuazji. Większość tego typu obiektów jest utrzymana w lokalnym stylu, ma wewnętrzne patio, taras na dachu i aranżację, która pozwala poczuć prawdziwie orientalną aurę Czerwonego Miasta. Po odpoczynku ruszymy na spacer labiryntem wąskich uliczek mediny, objętej w całości patronatem UNESCO. Zobaczymy monumentalne mury miejskie, urokliwe dzielnice mieszkalne i handlowe oraz zabytki, które bliżej odkryjemy następnego dnia. Dziś zajrzymy na największy w Maroku suk, tradycyjny bazar, gdzie można kupić lokalne rękodzieło i zobaczyć, jak powstaje. Manufaktury kowali artystycznych, stolarzy, szewców, kaletników i innych rzemieślników to jedna z kulturowych ciekawostek marakeskiego suku. Tym śladem trafimy na plac Jemaa el-Fnaa, ożywające wieczorami serce miasta z licznymi garkuchniami i przestrzenią al-halqa, na której gromadzą się muzycy gnawa, bębniarze, berberyjscy gawędziarze, kuglarze, zaklinacze węży, samozwańczy uzdrawiacze i inni uliczni performerzy. Na straganach chętni będą mogli skosztować miejscowe przysmaki. Następnie wdrapiemy się na taras kawiarni, by w towarzystwie herbaty miętowej poobserwować nocne życie placu Jemaa el-Fnaa. Kolacja w restauracji marokańskiej z muzyką na żywo i pokazem orientalnego tańca. Powrót do riadu na nocleg.

DZIEŃ 2. MARRAKESZ – CASABLANKA

Po śniadaniu dalsze odkrywanie Marrakeszu. Zwiedzimy pałac Bahia, dawną rezydencję wielkiego wezyra Ba Ahmeda. Następnie zobaczymy meczet Koutoubia z XII w. – największy w mieście meczet z najwyższym minaretem, którego nie ma prawa przewyższyć żadna inna budowla, zwany Meczetem Księgarzy od handlujących w pobliżu sprzedawców książek. Stąd udamy się do nowej części Marrakeszu. Odwiedzimy ogrody Majorelle, gdzie wśród bujnej zieleni można się natknąć na prywatną willę, pomnik i muzeum słynnego projektanta mody Yves Saint Laurenta. Po spacerze przejazd do Casablanki. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja w filmowej restauracji Rick’s Cafe. Nocleg.

DZIEŃ 3. CASABLANCA – RABAT – FEZ

Po śniadaniu wybierzemy się na wybrzeże Oceanu Atlantyckiego w Casablance, by zobaczyć wybudowany na wodzie meczet Hassana II z 1993 r. Minaret świątyni ma 210 m i jest najwyższą budowlą Maroka. Do niedawna meczet Hassana był największy i najwyższy na świecie, ale w 2019 r. oddał palmę pierwszeństwa imponującej świątyni Djamaa el Djazaïr w Algierii. Meczet powstały ku czci króla Hassana II jest jedyną udostępnioną do zwiedzania muzułmańską świątynią w Maroku – warto tu zajrzeć również po to, aby odkryć niuanse nowoczesnej architektury islamu. Po zwiedzaniu przejazd do Rabatu, stolicy Maroka. Wizyta w mauzoleum Mohameda V, stojącym pośród ruin XII-wiecznego meczetu. Spacer po kasbie al-Udaja, zabytkowej dzielnicy z miejską fortecą nad ujściem rzeki Bu Rakrak do Atlantyku, gdzie kwitnie dziś życie artystyczne Rabatu. Po dawce wrażeń opuścimy marokańskie wybrzeże i podążymy w górzyste rejony kraju do Fezu – pierwszej stolicy i najbardziej tradycyjnego miasta Maroka. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

DZIEŃ 4. FEZ – GÓRY ATLAS – MIDALT

Po śniadaniu zwiedzanie Fezu. Zaczniemy od wpisanej na listę UNESCO mediny, czyli starówki, gdzie wnikniemy w nadal żywy pejzaż przeszłości. W labiryncie ponad 9 tysięcy wąskich uliczek Fes el Bali ujrzymy bazary jak z dawnych czasów, ludzi podróżujących na osiołkach i mułach, ulicznych rzemieślników. Obejrzymy tradycyjne rękodzieło, odwiedzimy też największe w Maroku garbarnie i farbiarnie. Chętni będą mogli zajrzeć do mauzoleum Idrisa II, patrona miasta. Następnie zobaczymy największy w mieście karawanseraj (zajazd dla karawan), w którym funkcjonuje obecnie Muzeum Sztuki i Rzemiosła Drewnianego Nejjarine. Z Fezu ruszymy na pustynne południe kraju przez góry Atlasu Średniego. Obiadokolacja i nocleg na trasie, w Midalt.

DZIEŃ 5.  MIDALT – WADI ZIZ – ARFUD – PUSTYNIA ERG CHEBBI

Po śniadaniu opuścimy Midalt i udamy się w dalszą drogę, obserwując zmieniające się krajobrazy od górzystych po pustynne w rejonie Tafilalt. Przejedziemy piękną dolinę Wadi Ziz i wąwóz rzeki Ziz. W mieście Arfud zajrzymy do lokalnego zakładu obróbki czarnego marmuru. Stąd czeka nas już tylko krótka przeprawa na pustynię Erg Chebbi z najwyższymi wydmami w Maroku. Rozległy erg z masami lotnego piasku, sięgającymi nawet 150 m, robi niesamowite wrażenie! Na pustyni udamy się na trekking na wielbłądach do obozowiska, gdzie zjemy kolację i zaliczymy nocleg wśród piasków Sahary.

DZIEŃ 6. PUSTYNIA ERG CHEBBI – DOLINA WADI DARA

Śniadanie w obozowisku. Z rana udamy się przez hamadę (pustynię kamienistą) i tereny koczowników do Wadi Dara. W pięknej dolinie i wzdłuż rzeki Draâ ujrzymy niekończące się oazy z gajami palm daktylowych, a także do dziś zamieszkałe kasby (fortece, dawniej z pałacem, koszarami i dzielnicą mieszkalną) i ksary (wioski i osady plemienne z domami, zakładami rzemieślniczymi, zajazdami dla karawan, świątyniami etc.), które stanowią oszałamiające przykłady tradycyjnej architektury Berberów, budujących z pisé (czerwonej gliny zmieszanej z innymi materiałami, np. słomą). Zatrzymamy się na dłużej, aby zwiedzić berberyjski ksar i delektować się smakiem marokańskiej herbaty z widokiem na morze palm. Kolacja i nocleg w kameralnym hotelu w oazie.

DZIEŃ 7. AJT BIN HADDU – GÓRY ATLAS – MARRAKESZ

Po śniadaniu pojedziemy zwiedzić Ajt Bin Haddu, największy marokański ksar, wpisany na listę UNESCO. Duża ufortyfikowana wioska, w całości zbudowana z gliny pisé i posadowiona na wzgórzu w niesamowitym pustynnym krajobrazie, była tłem wielu filmów („Klejnot Nilu”, „Gladiator”, „Aleksander”, „Mumia”, „Gra o tron”). Po lunchu w ksarze ruszymy w drogę powrotną przez piękne góry Atlas Wysoki i przełęcz Tizi n’Tichka (2260 m n.p.m.) do Marrakeszu. Po przyjeździe do Marrakeszu pożegnalna obiadokolacja w marokańskim stylu. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 8.  WYLOT

Śniadanie. Transfer na lotnisko w Marrakeszu i wylot do Polski.

© 2022 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • data urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

 • 1 wpłata (zaliczka, 500 PLN) – uiszczana w ciągu 7 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki;
 • 2 wpłata (za przeloty w obie strony i ubezpieczenie, płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem;
 • 3 wpłata (pozostała kwota za wycieczkę, płatność w USD) – dokonywana już w kraju przylotu, w momencie zakwaterowania do hotelu.

Rezerwacja on-line

  Podróżuję samotnie, zgadzam się
  na dokwaterowanie do drugiej osoby

  Zobacz także

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

  Realizacja: Codenest