Rajd konny w Swanetii

Rajd konny w Swanetii 9 dni

Rajd konny

od  3145 PLN EURO EURO EURO
cena za osobę / 9 dni Price per person / 9 days Preis pro Person / 9 Tage Цена с человека / 9 дней

Rezerwuj Book Buch книга

Rajd konny w Swanetii to całkiem sprytny sposób na to, by w sercu Gruzji poczuć się jak w szwajcarskich Alpach. Czekają tu niekończące się połacie zielonych wzgórz, ukwiecone łąki ze stadami owiec, krystaliczne strumyki i majestatyczne góry z ośnieżonymi wierzchołkami. Trekking konny w Swanetii zapewnia atrakcje również pasjonatom architektury i historii, bowiem Swanetia słynie z kamiennych baszt obronnych z XII w. oraz z Uszguli – zespołu górskich wiosek, które (niesłusznie) uważano niegdyś za najwyżej położone w Europie. W Uszguli, które znajduje się na liście UNESCO, warto zajrzeć do lokalnych muzeów, cerkwi i galerii obrazów Fridona Nizharadze – żywej legendy swaneckiej osady.

W cenie Included Im Preis В цене

Wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z winem)

Transfer lotnisko – hotel – lotnisko

Ubezpieczenie KL, NNW, OC z rozszerzeniem o sporty ekstremalne + bagaż

Zakwaterowanie w hostelach i guesthouse'ach

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Opieka miejscowych przewodników w trakcie zwiedzania

Degustacja lokalnych trunków i dań

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Wybrane atrakcje Selected attractions Ausgewählte Sehenswürdigkeiten Избранные достопримечательности

Swanetia

Wyruszymy urokliwym szlakiem średniowiecznych twierdz do Swanetii – wysokogórskiej części Gruzji, słynącej z krewkich górali i przysiółka Uszguli. Po drodze do miejsca słusznie objętego patronatem UNESCO, zatopimy się w leśną gęstwinę turni, których ośnieżone szczyty nikną pośród obłoków. Przystaniemy, by zobaczyć zabytkowe cerkwie i przydrożne kapliczki, znaczące drogę do tutejszych źródeł. Mestia powita nas soczystą zielenią gór i odcinającymi się na ich tle charakterystycznymi wieżami mieszkalno-obronnymi. To w nich waleczni Swanowie chronili siebie i swój dobytek przed okolicznymi najeźdźcami lub… wendettą innych rodów. W stolicy regionu posmakujemy sycącego góralskiego dania: kubdari, lokalnej wersji słynnego chaczapuri. W miejscowym muzeum zobaczymy gruzińskie skarby narodowe i poznamy endemiczną kulturę, która przez wieki rozwijała się w izolacji od reszty kraju, a dzięki temu zachowała wiele oryginalnych cech i historyczną ciągłość.

Uszguli

Z Mestii, serca i stolicy Swanetii, wybierzemy się  jeepami do fenomenalnego Uszguli. Niegdyś składające się na ten zespół górskich wiosek osady, uważano za najwyżej położone w Europie. Po potężnej lawinie, która zeszła tu w 1987 r., zwiedzić można cztery z nich: Zhibiani, Chubiani, Chajashi i Murkmeli. Wszystkie znajdują się na liście światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO, a dotrzeć do nich można właściwie w sezonie wakacyjnym, bo na kolejne sześć miesięcy osadę odcinają od świata ogromne zwały śniegu. Na 2200 m n.p.m. zajrzymy do lokalnego muzeum folklorystycznego i Baszty Miłości. Zobaczymy ikony świętych w miejscowej kaplicy i dzieła kultowego malarza Fridona Nizharadze oraz posłuchamy poruszającej muzyki ludowej. Poznamy też ludzi, potomków budowniczych swaneckich wież obronnych, którzy zamieszkują uszgulskie domy niezmiennie od pokoleń – i codziennie mają przed oczami oszałamiający widok na najwyższy szczyt w Gruzji: Szcharę (5193 m n.p.m.).

Wysoki Kaukaz

Staniemy u wrót wysokogórskiej arkadii, przy której polskie Rysy wydadzą się zaledwie skromną górką. Łańcuchy Wysokiego i Małego Kaukazu, rozciągające się w Gruzji, Azerbejdżanie i Rosji, oszołomią nas dziką potęgą. Przejdziemy przez soczyście zielone kotliny, w które wtuliły się lazurowe, otoczone kamieniami sadzawki. Pokonamy szutrowe szlaki przepastnych wąwozów, gdzie usłyszmy szumiące, krystaliczne potoki i spadające z hukiem wody górskich wodospadów. Zagłębimy się w porośnięte bukami, jodłami i świerkami strome zbocza, które nie raz wystawią nas na próbę, ale i nagrodzą spektakularnymi widokami. Wędrując, odkryjemy nieuchwytne w ośnieżonych, wyzierających zza chmur wierzchołkach Szchary, Kazbeku i innych najwyższych szczytów Wielkiego i Małego Kaukazu. Tu poczujemy, że jesteśmy tylko małą cząstką wielkiej i nieposkromionej natury.

Konie na Kaukazie

Dosiądziemy dostojnych wierzchowców, by na ich grzbietach poczuć wolność i zew Kaukazu. Przekonamy się, że trekking konny w Gruzji – efekt przyjaźni konia i człowieka, liczącej na tym terytorium bez mała 5,5 tys. lat – to jeden z popularniejszych, a przy tym wyjątkowo przyjemnych sposobów odkrywania uroczych zakątków tego kaukaskiego kraju. Pokłusujemy przez zielone doliny, by odnaleźć ukryte tu i ówdzie ślady dawnych ludzkich osad, potężnych warowni i cichych cerkwi. Pójdziemy stępa śladem górskich potoków, relaksując się spokojną naturą, by z wiatrem we włosach ruszyć ku szutrowym szlakom, prowadzącym pośród seraficznych gór. Udamy się na kilkugodzinne wycieczki konne po Gruzji, które roztoczą przed nami zjawiskowe krajobrazy i pozwolą dotrzeć w zagadkowe, pełne tajemnic miejsca. 

Gruzja poza szlakiem

Zejdziemy z turystycznych szlaków, by poznać autentyczną Gruzję. Wybierzemy się nieznanymi wycieczkowiczom ścieżkami do miejsc, w których doświadczymy prawdziwej magii jednego z najpiękniejszych krajów świata. Pokonamy niesamowicie zielone, pełne pierwotnej dzikości doliny i przełęcze wysokich szczytów, przecinane wstęgami szumiących rzek i kaskadami wodospadów. Zobaczymy drewniane chatki pasterzy i usłyszymy dzwonki pędzonych na górskie łąki owiec i bydła. Zawitamy do cichych cerkwi i wdrapiemy się na ruiny dawnych, oszałamiających potęgą twierdz obronnych. Zajrzymy do miasteczek, gdzie czas zatrzymał się sto lat temu, i do wiosek, które zimą bywają całkowicie odcięte od świata. Dowiemy się, jak ludzie żyją tu naprawdę. Przyjrzymy się ich codzienności, zajdziemy na targ po świeże owoce i warzywa, posmakujemy tego, co przyrządzają w swoich kuchniach, a przysłuchując ich opowieściom o tym, co w życiu ważne, odkryjemy siebie na nowo.

Gość to dar od Boga

Przemierzając Kaukaz, na każdym kroku doświadczymy słynnej gruzińskiej gościnności. Przekonamy się, że popularne powiedzenie: „Jeżeli Gruzin zaprosi do domu gościa, to jest to jego gość. Ale jeżeli gość sam zatrzyma się przed domem Gruzina, to znaczy, że przysłał go sam Bóg, a z Bogiem się nie dyskutuje”, to nie puste słowa ani legenda. Jako dar od Boga, będziemy witani ze szczerą, naturalną radością i traktowani z szacunkiem, jak najbliższe osoby, upragnione i długo wyczekiwane, którym nie może niczego zabraknąć i których każde pragnienie zostanie spełnione, zanim zdążymy je wypowiedzieć. Bo punktem honoru dla gruzińskiego gospodarza jest przybysza ugościć, napoić, nakarmić, przyodziać, zapewnić mu nocleg i okazać wszelką hojność. Życzliwi Gruzini sprawią, że wyprawę do ich kraju zapamiętamy jako najlepsze memento przeogromnej ludzkiej dobroci i wielkiego serca.  

Supra – gruzińska biesiada

Zasiądziemy do wspólnego stołu, by oddać się suprze – tradycyjnej gruzińskiej biesiadzie, którą spowija bogaty rytuał. Zobaczymy, że Gruzini nie potrzebują specjalnego pretekstu, by wydać uroczystą kolację, a posiłek jest dla nich kolejną doskonałą okazją do długich rozmów, które urastają tu do rangi sztuki oratorskiej. Będziemy celebrować wyborne dania, wino i czaczę, przysłuchując się kolejnym toastom wznoszonym przez Tamadę, mistrza ceremonii. Najpierw usłyszymy laudację za Boga, kolejną za pokój i ojczyznę, a następną za trwającą już od wieków i niezwykle silną przyjaźń polsko-gruzińską. Z zaskoczeniem odkryjemy, że Gruzini znają niemal 150 różnych toastów, a każdy z nich może być wygłaszany nawet przez kilkanaście minut, będąc często dłuższą, wciągającą przypowieścią o życiu, sztuce, kulturze, religii, historii, polityce czy rodzinie, zakończoną morałem albo życzeniami.

Cała trasa The whole route Die ganze Route Весь маршрут

Terminy i ceny wycieczek Time&Pricetable Termine und Preise für Ausflüge Даты и цены на экскурсии


Termin Trip date Datum der Abreise Дата отъезда Ilość dni Number of days Anzahl der Tage Количество дней Wolne miejsca Free places Freie Plätze Свободные места Cena Price Preis цена Rezerwacja Reservation Buchung бронирование
Na życzenie 9 6 3145 zł* Rezerwuj Book Buch книга

* Cena obejmuje część wpłaty w USD lub EUR i może się nieznacznie różnić od podanej w tabeli. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,70 zł za 1 USD lub 4,20 za 1 EUR.

Termin
Ilość dni
Na życzenie
9
Wolne miejsca
Cena
6
3145 PLN EURO EURO EURO
Rezerwuj Book Buch книга

Szczegółowe informacje Detailed information Detaillierte Informationen Подробная информация

Świadczenia Cost of the trip Die Kosten der Reise Стоимость поездки

W cenie:

 • transfery klimatyzowanym busem z/na lotnisko, do/z hotelu oraz na trasie wycieczki,
 • zakwaterowanie w ekonomicznych hotelach i w guesthouse’ach,
 • wyżywienie (śniadania, pakiety lunchowe i obfite obiadokolacje z winem),
 • opieka anglojęzycznego instruktora i właściciela Tamada Tour,
 • wejścia do wszystkich obiektów objętych opłatami,
 • degustacja lokalnych trunków i wyrobów
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie obejmuje: przelotu, kosztów pamiątek, wydatków osobistych, ewentualnej dopłaty za pokój jednoosobowy.

Hotele i wyżywienie Hotels and catering Hotels und Catering Гостиницы и общественное питание

W trakcie rajdu noclegi w guesthouse’ach w Swanetii. W trakcie wycieczki noclegi w ekonomicznych lub guesthouse’ach, w centrum miasta, w wygodnych, ładnie urządzonych pokojach 2-osobowych z własnymi łazienkami. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 100 USD/os., w zależności od wycieczki i terminu).

W cenie są 3 posiłki dziennie w trakcie rajdu śniadania, lunch w formie suchego prowiantu i kolacje w guesthouse’ach, śniadania i obiadokolacje w restauracjach w trakcie wycieczki. Poznajemy kraj od kuchni, każdego dnia próbując innych regionalnych dań i trunków. Wielką atrakcją jest udział w tradycyjnej gruzińskiej biesiadzie: suprze z udziałem mistrza toastów – Tamady. Codziennie degustujemy najlepsze gruzińskie wina i czaczę (grappę), a chętni będą także mogli nauczyć się przygotowywania tradycyjnych potraw.

Transfery Transfers Transfers переводы

Po kraju docelowym, z i na lotnisko oraz na całej trasie wycieczki, podróżujemy komfortowymi minibusami typu Mercedes Sprinter. Wszystkie pojazdy są wyposażone w klimatyzację, radio i Wi-Fi. Pełne bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy.

Zwiedzanie Sightseeing Besichtigung осмотр достопримечательностей

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych grupach z polskojęzycznym przewodnikiem – pasjonatem i specjalistą od danego regionu, który mieszka w nim na stałe i doskonale zna jego kulturę, obyczaje, historię i geografię. Przewodnik jest także doświadczonym jeźdźcem. Odwiedzamy najciekawsze atrakcje, poznajemy też codzienne życie i kulturę na lokalnych, kolorowych targowiskach i w mniej znanych lokalizacjach, do których turyści zwykle nie docierają.

Dla kogo?

Poziom trasy jest średni, na grzbiecie kaukaskiego konia staje się dużo łatwiejszy. Należy zaznaczyć, że świadomość poruszania się tych koni w trudnym terenie można porównać do ludzi uprawiających wspinaczkę skałkową. Można je obdarzyć zaufaniem, zanurzyć ręce w grzywie i spokojnie podziwiać otaczającą naturę. Tempo pokonywania trasy oczywiście dostosowujemy do umiejętności uczestników oraz do panujących warunków. Całość trasy pokonujemy głównie stępem, w miejscach pozwalających na galopy w razie potrzeby dzielimy się na grupy pod względem zaawansowania i chęci do szaleństw.

Co ze sobą zabrać?

długie, wygodne spodnie, najlepiej bez grubych szwów, wysokie buty na płaskiej podeszwie, śpiwór, karimatę, lampkę czołową, kurtkę przeciwdeszczową, środek przeciw komarom, ciepłe, najlepiej termoaktywne ciuchy.

Ubezpieczenie Insurance Versicherung страхование

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 60 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN,
 • OC – 30 000 €,
 • bagaż – 1000 PLN.

Ogólne warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf

Trasa i program wycieczki 9 dniowej Route and program of a 9-day trip Route und Programm einer 9-tägigen Reise Маршрут и программа 9-дневной поездки

KUTAISI–GÓRNA SWANETIA–MESTIA–ADISZI–IPRARI–USZGULI–TSVIRMI–MESTIA–KUTAISI

1 dzień– przylot do Kutaisi z Katowic, Wrocławia, Gdańska, Warszawy, Krakowa, Berlina, Londynu. Powitanie przez pilota-rezydenta, transfer do hotelu. Czas wolny. Nocleg w hotelu w Kutaisi.

2 dzień: Kutaisi–Górna Swanetia–Mestia – przejazd z portu lotniczego Tbilisi do Górnej Swanetii, city tour w Mestii. Obiadokolacja. Nocleg w guesthouse’ie. Mestia leży na wysokości 1400 m n.p.m. i liczy 4500 mieszkańców. W miasteczku dostępne są wszystkie niezbędne usługi komunikacyjne i publiczne (pogotowie, szpital, policja oraz służby ratownicze).

3 dzień: Mestia–Adiszi – śniadanie, rozpoczęcie wycieczki konnej z Mestii przez społeczność Mulakhi (czas: 6–7 godzin) w kierunku wioski Adiszi. Adiszi jest położone na wysokości 2000 m n.p.m. Jej ludność stanowi 8 rodzin. Dystans, jaki pokonamy, wynosi 22 km. Po drodze podziwiać będziemy górę Tetnuldi i malowniczą wioskę Lakhiri. Następnie zrobimy sobie przerwę i zjemy lunch. Gdy dotrzemy do pensjonatu w Adiszi, wybierzemy się do pełnej pięknych fresków cerkwi świętego Jerzego. Później będziemy mieli czas na odpoczynek i obiadokolację.

4 dzień: Adiszi–Iprari – śniadanie, kontynuacja wycieczki konnej z Adiszi w kierunku wioski Iprari przez przełęcz Chkhutnieri na wysokości 2722 m (czas: 6 godzin). Iprari znajduje się na wysokości 1900 m n.p.m. i mieszkają tam 4 rodziny. Dystans, jaki pokonamy, to 17 km. Po drodze podziwiać będziemy góry Tetnuldi, Katini, Gestola, a także lodowce Adiszi i Khalde. W przełęczy Chkhutnieri zrobimy sobie przerwę i zjemy lunch. Po trasie zobaczymy także piękny wodospad położony niedaleko jednej z najstarszych wiosek – Khalde. Po przybyciu do pensjonatu w Iprari zwiedzimy Cerkiew Świętych Archaniołów. Czas na odpoczynek i obiadokolację.

5 dzień: Iprari–Uszguli – śniadanie, kontynuacja wycieczki konnej z Iprari w kierunku wioski Uszguli (czas: 7 godzin). Uszguli jest uważana za najwyżej położoną stale zasiedloną wioskę w Europie (2200 m n.p.m.). Jej ludność stanowi 60 rodzin. Uszguli została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na swoją wyjątkową architekturę. Będziemy tam podziwiać cerkiew Lamaria, po czym udamy się w dalszą drogę, w kierunku lodowca Szchara. Jest to najwyższy szczyt w Gruzji (5068 m n.p.m.). Przy lodowcu zjemy lunch. Droga powrotna z lodowca wyniesie 8 km. Po dotarciu do pensjonatu w Uszguli będzie czas na odpoczynek oraz obiadokolację.

6 dzień: Uszguli–Tsvirmi – śniadanie, kontynuacja wycieczki konnej z Uszguli w kierunku wioski Tsvirmi (czas: 6 godzin). Tsvirmi to jedna z najpiękniejszych wiosek w Górnej Swanetii, położona na wysokości 1900 m n.p.m. Dystans, jaki pokonamy, wynosi 28 km. W wiosce mieszka 30 rodzin. Po drodze będziemy podziwiać malownicze góry Tetnuldi, Góry Swaneckie i szczyt Laila. Droga prowadzi w dół wzdłuż rzeki Inguri. Zobaczymy też starą wieżę, umiejscowioną na wielkim kamieniu na brzegu rzeki (istnieje nawet pewna interesująca legenda na temat tego miejsca). Tutaj zrobimy sobie przerwę i zjemy lunch. Gdy dotrzemy na miejsce, do Tsvirmi, będziemy mieli okazję podziwiać kościół Matshvari (po gruzińsku „Zbawca”), następnie będą czas na odpoczynek i obiadokolacja w pensjonacie.

7 dzień: Tsvirmi–Mestia – śniadanie, kontynuacja wycieczki konnej z Tsvirmi w kierunku Mestii (czas: 6 godzin). Z Tsvirmi do Mestii podróżować będziemy przez wioski Ieli i Kheshkildi, a po drodze zobaczymy malownicze Góry Swaneckie i szczyt Laila. Gdy dotrzemy do Kheshkildi, będziemy mieli okazję podziwiać również górę Uszba (jest to popularny szczyt wśród alpinistów). Zrobimy przerwę i zjemy lunch. Nocleg będzie w Mestii, tam również udamy się na obiadokolację i odpoczniemy (wedle Państwa uznania możliwy będzie wieczór umilony muzyką ludową).

8 dzień: Mestia–Kutaisi – śniadanie, przejazd z Mestii do Kutaisi. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu w Kutaisi.

9 dzień– Śniadanie, w zależności od godziny wylotu transfer na lotnisko lub czas wolny w Kutaisi. Zakończenie programu.

Warunki rezerwacji Terms of reservation Buchungsbedingungen Условия бронирования

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • data urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem.

Rezerwacja on-line On-line reservation Online-Reservierung Он-лайн бронирование

Podróżuję samotnie, zgadzam się
na dokwaterowanie do drugiej osoby

Zobacz także See also Siehe auch См. Также

Wszelkie prawa zastrzeżone © All rights reserved © Все права сохранены © Alle Rechte vorbehalten © 2019 Tamada Tour

Realizacja: Developed by: Реализация: Realisierung: Codenest

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję