rajd-konny-w-swanetii

Rajd konny w Swanetii 9 dni

Rajd konny

od  from  from  from  3145 PLN EURO EURO EURO
cena za osobę / 9 dni Price per person / 9 days Preis pro Person / 9 Tage Цена с человека / 9 дней

Rezerwuj Book Buch книга

Poczuj zew przygody na końskim grzbiecie w dzikiej Swanetii!

A gdyby tak rzucić wszystko i dać się porwać wierzchem po bezdrożach jednego z najpiękniejszych regionów Gruzji? Nie zastanawiaj się długo i poczuj wiatr we włosach w dziewiczych górach Swanetii! Kłusując przez soczyście zielone, ukwiecone doliny, doświadcz prawdziwie głębokiego relaksu i piękna ulotnych chwil w reliktowych lasach i nad krystalicznymi górskimi strumieniami. Odnajdź zaklęte w czasie średniowieczne wioski z zabytkowymi basztami obronnymi i poznaj intrygującą grupę etniczną Swanów. U stóp majestatycznego Kaukazu skosztuj lokalnego wina, sycących placków kubdari i słynnej gruzińskiej gościnności. Stań oko w oko ze Szcharą, imponującym lodowcem i najwyższym szczytem Gruzji. Sprawdź, jakie etnograficzne niespodzianki kryje Mestia, i poznaj legendę o malowniczej górze Tetnuldi. Odkryj zapierające dech w piersi pejzaże widoczne z przełęczy Chkhutnieri i wdrap się do tajemniczego Uszguli – (prawie) najwyżej położonej wioski Europy, gdzie czas biegnie własnym, niezmiennym od wieków rytmem.

W cenie Included Im Preis В цене

3 posiłki dziennie (śniadania, lunche i obfite obiadokolacje z winem)

Opieka anglojęzycznego instruktora jazdy konnej

Wynajem koni dla grupy

Ciekawostki etnograficzne

Noclegi w hotelach i pensjonatach (pokoje 2-osobowe z łazienkami)

Degustacja gruzińskiego wina i czaczy

Atrakcje plenerowe, kulturowe i historyczne

Autentyczne spotkania z lokalnymi mieszkańcami

Ubezpieczenie KL, NNW, OC z rozszerzeniem o sporty ekstremalne + bagaż

Transfery lotnisko – hotel – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Supra – tradycyjna gruzińska biesiada

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour

Wejścia biletowane do atrakcji

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Opieka lokalnego przewodnika

Kameralne grupy

Lokalny koloryt i kultura

Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Wybrane atrakcje Selected attractions Ausgewählte Sehenswürdigkeiten Избранные достопримечательности

Konie na Kaukazie

Dosiądziemy dostojnych wierzchowców, by na ich grzbietach poczuć wolność i zew Kaukazu. Przekonamy się, że trekking konny w Gruzji – efekt przyjaźni konia i człowieka, liczącej na tym terytorium bez mała 5,5 tys. lat – to jeden z popularniejszych, a przy tym wyjątkowo przyjemnych sposobów odkrywania uroczych zakątków tego kaukaskiego kraju. Pokłusujemy przez zielone doliny, by odnaleźć ukryte tu i ówdzie ślady dawnych ludzkich osad, potężnych warowni i cichych cerkwi. Pójdziemy stępa śladem górskich potoków, relaksując się spokojną naturą, by z wiatrem we włosach ruszyć ku szutrowym szlakom, prowadzącym pośród seraficznych gór. Udamy się na kilkugodzinne wycieczki konne po Gruzji, które roztoczą przed nami zjawiskowe krajobrazy i pozwolą dotrzeć w zagadkowe, pełne tajemnic miejsca. 

Uszguli

Uszguli uważano niegdyś za najwyżej położoną osadę w Europie. Dziś wiadomo, że istnieją wyżej położone miejscowości, ale tylko ten zespół górskich wiosek może się pochwalić oszałamiającymi pejzażami Gór Swaneckich i niezwykłymi zabytkami, wpisanymi na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Po potężnej lawinie, która zeszła tu w 1987 r., zwiedzać można cztery lokalne wsie: Zhibiani, Chubiani, Chajashi i Murkmeli, położone na uśrednionej wysokości 2100 m n.p.m. i dostępne właściwie tylko w sezonie wakacyjnym, bo na kolejne sześć miesięcy odcinają je od świata ogromne zwały śniegu. Zobaczymy tam 37 charakterystycznych dla regionu kamiennych baszt obronnych z XVII w., wysokich na 20 m, oraz Basztę Miłości, z którą związana jest legenda o nieszczęśliwie zakochanej parze. W uszgulskich zaułkach odkryjemy też muzeum folkloru i muzeum dewocjonaliów (w tym pierwszym można przy pewnej dozie szczęścia posłuchać poruszającego koncertu muzyki ludowej), tradycyjne domostwo machubi z dawnymi sprzętami i XI-wiecznymi rzeźbionymi drzwiami oraz galerię sztuki kultowego malarza Fridona Nizharadze. Poznamy także ludzi, potomków budowniczych swaneckich wież obronnych, którzy zamieszkują uszgulskie domy niezmiennie od pokoleń – i codziennie mają przed oczami oszałamiający widok na najwyższy szczyt w Gruzji: Szcharę (5193 m n.p.m.).

Adiszi

Adiszi to mała, sielska wioska w sercu majestatycznych gór Wielkiego Kaukazu. Rozrzucona po okolicznych wzniesieniach na wysokości 2040 m n.p.m., już z daleka przyciąga wzrok charakterystycznymi dla regionu Swanetii średniowiecznymi basztami obronnymi i domami z kamienia. Gdy tylko przekroczymy drewniany mostek, wyraźnie poczujemy, że czas biegnie tu własnym rytmem, wytyczanym przez kojące pejzaże i wielowiekową tradycję. Z perspektywy ukwieconych łąk zobaczymy imponujący lodowiec Adiszi – długi na 9 km, z jęzorem obniżającym się do 2298 m i otoczony stokami Tetnuldi, Gistola i Lakutsia – z którego wartko wypływa górska rzeka Adishchala. Co ciekawe, w nietkniętym stopą turystów zaciszu, gdzie mieszka zaledwie osiem rodzin, odnajdziemy aż cztery zabytkowe cerkwie: Archanioła (XII w.), św. Jerzego (dwie z XII w.) z pięknymi freskami oraz Chrystusa Wybawiciela (X–XI w.) – obecnie muzeum z ikonami z XI–XIV w. i manuskryptem Shatberdiego z 897 r., zawierającym teksty z Ewangelii Adiszi, najstarszego zachowanego rękopisu gruzińskiej wersji Ewangelii.

Tetnuldi

Tetnuldi to jeden z najpiękniejszych szczytów Kaukazu. Piramidalny, dostojny kształt wysokiej na 4858 m n.p.m. góry (wedle wielu źródeł 10. najwyższej na Kaukazie) stanowi wręcz idealną przeciwwagę dla rozwichrzonej postury przeciwległej Uszby. Swanowie opowiadają, że w wierzchołkach obu szczytów – Tetnuldi, zwanego Niewinną Białą Górą, i Uszby, czyli Nieszczęsnego, uważanego za sprawą swojej sylwetki za Matterhorn Kaukazu – kryją się niespełnieni kochankowie, którzy nie mogli zostać mężem i żoną z powodu zbyt bliskiego pokrewieństwa. Pozostało im jedynie wstydliwie spoglądać na siebie z oddali, zza chmur przesłaniających malowniczo ośnieżone granie. Łatwo sobie wyobrazić, że spływające z Tetnuldi imponujące lodowce to nic innego jak łzy niepocieszonej Białej Królowej. Choć lokalne legendy o tym nie wspominają, wspaniałe krajobrazy same pobudzają fantazję. Damy się im ponieść – jak zrobił to pierwszy zdobywca góry Douglas Freshfield w 1896 r. i jak czynią to narciarze, którzy korzystają z niedawno otwartego tu kurortu narciarskiego z najdłuższą na Kaukazie Południowym trasą zjazdową (9,5 km).

Przełęcz Chkhutnieri

Dzika i malownicza Swanetia na każdym kroku zaskakuje zapierającymi dech w piersi krajobrazami. Jeden z piękniejszych zobaczymy z przełęczy Chkhutnieri (2722 m n.p.m.), do której szlak prowadzi przez rzeczny wąwóz i gęste, alpejskie łąki. Urokliwe pejzaże rozpościerają się już od pierwszych chwil wędrówki po łagodnych zboczach, ale najbardziej spektakularne widoki ujrzymy z samego grzbietu przełęczy Chkhutnieri. Czekają tu ogromne lodowce Adiszi i Khalde, które wydają się znajdować na wyciągnięcie ręki, wioski o identycznych nazwach (Khalde jest jedną z najstarszych osad w regionie), soczyście zielona dolina rzeki Adishchala, niewielkie jezioro oraz majestatyczne szczyty Wysokiego Kaukazu: Tetnuldi, Katini i Gestola. Ciągnące się po horyzont góry, u podnóży usłane dywanem kolorowych kwiatów, a u wierzchołków połyskujące ośnieżonymi nieckami lodowców, robią niezapomniane wrażenie. To, co najpiękniejsze, zamkniemy w kadrze, a potem z jeszcze większym smakiem zjemy lunch pod chmurką.

Iprari

Wioska Iprari leży w zielonym wąwozie rzeki Khaldechala, w Górach Swaneckich, na 1900 m n.p.m. Sielankowa osada, zamieszkana przez zaledwie cztery rodziny, słynie z cerkwi Świętych Archaniołów (X w.), a zwłaszcza ze znajdujących się tam fresków. Malowidła naścienne stworzył w 1096 r. Teodor, nadworny malarz króla Dawida IV Budowniczego, który rządził w okresie zwanym złotym wiekiem Gruzji. Zabytkowe malunki obejrzymy dziś dzięki Gruzińskiemu Centrum Ochrony Zabytków, które po latach sowieckich represji odnowiło barwne, ekspresyjne sceny z życia Chrystusa, otoczonego przez czterech – zamiast, jak zazwyczaj, dwóch – archaniołów. Oprócz sugestywnej aranżacji naściennej, ukazującej indywidualizm twórczy i wyjątkowy talent Teodora, w cerkwi znajdziemy też ikonę św. Jerzego z XI w., wyrzeźbioną w złocie i srebrze. Poza murami świątyni w Iprari zobaczymy typowe dla regionu średniowieczne, kamienne domy machubi z wieżami obronnymi, malowniczo rozrzucone po okolicznych wzniesieniach.

Szchara

Szchara (5193 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gruzji i trzeci co do wysokości na Kaukazie. Monumentalną górę, zdobytą po raz pierwszy w 1888 r., zobaczymy w Górnej Swanetii, przy granicy gruzińsko-rosyjskiej. Szchara, która jest też najwyższą częścią potężnego muru skalnego zwanego Ścianą Beizingi, to jedna z trudniejszych gór do wspinaczki – wymaga umiejętności pokonywania zdradliwych, poszarpanych, granitowo-łupkowych grani, w wyższych partiach pokrytych wiecznym śniegiem i lodem. Droga pod dach Gruzji jest za to wręcz dziecinnie łatwa i niezwykle malownicza. Na piaszczystym, równym szlaku, wiodącym przez pełną zieleni i kwiatów dolinę rzeki Inguri, znajdziemy niejedną okazję do relaksu na łonie natury i zrobienia wspaniałych zdjęć. Pokonamy drewniane mosty nad rozlewiskami krystalicznej wody i przysiądziemy na rozległych łąkach, skąd widać majaczące w oddali swaneckie wieże obronne. A gdy wysoko podniesiemy wzrok, ujrzymy Szcharę – klejnot gruzińskiej przyrody, który to chowa się za chmurami, to ukazuje swe imponujące oblicze w pełnej krasie.

Tsvirmi

Tsvirmi to jedna z najpiękniejszych wiosek w Górnej Swanetii. W średniowiecznej osadzie, leżącej na wysokości 1900 m n.p.m. wśród monumentalnych gór, zobaczymy zabytkowe, kamienne domy machubi z basztami obronnymi oraz urokliwy kościół Matshvari – Zbawcy. Skromne wnętrze małej, zbudowanej z kamieni i otoczonej skalistym murkiem świątyni urzeknie nas ciszą i spokojem. Wizyta w cerkwi będzie dobrym momentem, by zgłębić religijność grupy etnicznej Swanów, do których chrześcijaństwo dotarło najpóźniej, bo dopiero w VI w. (król Mirian i królowa Nana przyjęli chrześcijaństwo w imieniu narodu gruzińskiego już w IV w.), mieszając się z praktykowanym tu niegdyś kultem słońca. Dziś po dawnych wierzeniach nie znajdziemy już śladu, ale od lokalnych mieszkańców – krzepkich, wojowniczych górali, którzy przez wieki prowadzili własny, niezależny od reszty kraju styl życia – dowiemy się mnóstwo o równie fascynujących i nadal kultywowanych tradycjach regionu.

Góry Swaneckie

Góry Swaneckie to pasmo w środkowej części Kaukazu Wielkiego, na północnym zachodzie Gruzji. Na odcinku ok. 90 km rozdzielają one Górną i Dolną Swanetię, regiony nie bez powodu zwane gruzińską Szwajcarią. W surowych, lecz oszałamiająco pięknych górach zobaczymy najwyższy szczyt – Lailę (4008 m n.p.m.) i inne monumentalne wzniesienia, to rysujące się na horyzoncie łagodnymi falami, to wzbijające w niebo stromymi, poszarpanymi graniami. U podnóża Gór Swaneckich odnajdziemy wijącą się dolinami rzekę Enguri i alpejskie łąki, gęsto porośnięte soczyście zieloną trawą, ziołami i kwiatami, pośród których pasą się owce, konie i krowy. Na wierzchołkach imponujących masywów zobaczymy zaś połyskujące bielą wieczne śniegi i wspaniałe lodowce. Na tle Gór Swaneckich, słynących z wyjątkowo bioróżnorodnych lasów reliktowych, zobaczymy też unikalne średniowieczne domostwa machubi z basztami obronnymi (niektóre miejscowości i zabytkowe budowle są na liście UNESCO), zamieszkiwane przez intrygującą grupę etniczną Swanów.

Mestia

Mestia to niewielkie miasteczko z wielką historią. Wpisane wraz z obszarem Górnej Swanetii na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO, przez wieki było ważnym ośrodkiem kultury Gruzinów i grupy etnicznej Swanów. Klimatyczne, nieco tajemnicze i zewsząd otoczone majestatycznymi szczytami Kaukazu, kryje mnóstwo wspaniałych zabytków. W krajobrazie Mestii znajdziemy typowe dla regionu średniowieczne domostwa machubi z basztami obronnymi, które zapewniały bezpieczeństwo na wypadek najazdu wroga lub praktykowanej tu niegdyś krwawej zemsty rodowej. W udostępnionych do zwiedzania wieżach poznamy intrygujące tradycje Swanów. W jednej z nich odkryjemy też dom – muzeum Mikhaila Khergianiego, słynnego gruzińskiego alpinisty, który wytyczył wiele malowniczych szlaków na Kaukazie oraz w górach Azji Środkowej i Europy. Idąc tropem lokalnych smaczków, spróbujemy kubdari, czyli sycącego placka z mięsnym farszem, a głodni kolejnych wrażeń zajrzymy do arcyciekawego Muzeum Historyczno-Etnograficznego z unikatowymi średniowiecznymi ikonami, rękopisami i wyrobami ze złota. W otoczonej kamiennymi fortyfikacjami Mestii zobaczymy także perełki architektury sakralnej, przykładowo cerkiew Macchwariszi z pięknymi freskami oraz ikonami (XIII–XIV w.).

Wysoki Kaukaz

Staniemy u wrót wysokogórskiej arkadii, przy której polskie Rysy wydadzą się zaledwie skromną górką. Łańcuchy Wysokiego i Małego Kaukazu, rozciągające się w Gruzji, Azerbejdżanie i Rosji, oszołomią nas dziką potęgą. Przejdziemy przez soczyście zielone kotliny, w które wtuliły się lazurowe, otoczone kamieniami sadzawki. Pokonamy szutrowe szlaki przepastnych wąwozów, gdzie usłyszmy szumiące, krystaliczne potoki i spadające z hukiem wody górskich wodospadów. Zagłębimy się w porośnięte bukami, jodłami i świerkami strome zbocza, które nie raz wystawią nas na próbę, ale i nagrodzą spektakularnymi widokami. Wędrując, odkryjemy nieuchwytne w ośnieżonych, wyzierających zza chmur wierzchołkach Szchary, Kazbeku i innych najwyższych szczytów Wielkiego i Małego Kaukazu. Tu poczujemy, że jesteśmy tylko małą cząstką wielkiej i nieposkromionej natury.

Gruzja poza szlakiem

Zejdziemy z turystycznych szlaków, by poznać autentyczną Gruzję. Wybierzemy się nieznanymi wycieczkowiczom ścieżkami do miejsc, w których doświadczymy prawdziwej magii jednego z najpiękniejszych krajów świata. Pokonamy niesamowicie zielone, pełne pierwotnej dzikości doliny i przełęcze wysokich szczytów, przecinane wstęgami szumiących rzek i kaskadami wodospadów. Zobaczymy drewniane chatki pasterzy i usłyszymy dzwonki pędzonych na górskie łąki owiec i bydła. Zawitamy do cichych cerkwi i wdrapiemy się na ruiny dawnych, oszałamiających potęgą twierdz obronnych. Zajrzymy do miasteczek, gdzie czas zatrzymał się sto lat temu, i do wiosek, które zimą bywają całkowicie odcięte od świata. Dowiemy się, jak ludzie żyją tu naprawdę. Przyjrzymy się ich codzienności, zajdziemy na targ po świeże owoce i warzywa, posmakujemy tego, co przyrządzają w swoich kuchniach, a przysłuchując ich opowieściom o tym, co w życiu ważne, odkryjemy siebie na nowo.

Cała trasa The whole route Die ganze Route Весь маршрут

Terminy i ceny wycieczek Time&Pricetable Termine und Preise für Ausflüge Даты и цены на экскурсии


Termin Trip date Datum der Abreise Дата отъезда Ilość dni Number of days Anzahl der Tage Количество дней Wolne miejsca Free places Freie Plätze Свободные места Cena Price Preis цена Rezerwacja Reservation Buchung бронирование
Na życzenie 9 6 3145 zł* Rezerwuj Book Buch книга

* Cena obejmuje część wpłaty w USD lub EUR i może się nieznacznie różnić od podanej w tabeli. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,70 zł za 1 USD lub 4,20 za 1 EUR.

Termin
Ilość dni
Na życzenie
9
Wolne miejsca
Cena
6
3145 PLN EURO EURO EURO
Rezerwuj Book Buch книга

Szczegółowe informacje Detailed information Detaillierte Informationen Подробная информация

Świadczenia Cost of the trip Die Kosten der Reise Стоимость поездки

W cenie:

 • transfery komfortowym busem z/na lotnisko, do/z hotelu oraz na trasie wycieczki (klimatyzacja, Wi-Fi, radio),
 • wynajem koni dla grupy,
 • opieka anglojęzycznego instruktora jazdy konnej,
 • zakwaterowanie w hotelach 2–3* i pensjonatach klasy ekonomicznej (pokoje 2-osobowe z łazienkami),
 • wyżywienie (śniadania, pakiety lunchowe i obfite obiadokolacje z daniami kuchni gruzińskiej i winem),
 • udział w gruzińskiej biesiadzie – suprze,
 • degustacja gruzińskiego wina i czaczy,
 • wejścia biletowane do wszystkich zwiedzanych atrakcji,
 • atrakcje plenerowe, historyczne i kulturowe,
 • opieka polskojęzycznego pilota – przewodnika i właściciela Tamada Tour,
 • zwiedzanie w kameralnych grupach,
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie obejmuje:

 • biletów lotniczych,
 • opłat lotniskowych,
 • usług bagażowych w hotelach, pensjonatach i na lotnisku,
 • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-osobowy w hotelach i pensjonatach do 200 USD/os.),
 • napiwków lokalnych,
 • napojów alkoholowych i bezalkoholowych nieujętych w programie wycieczki,
 • kosztów pamiątek i wydatków osobistych.

Hotele i wyżywienie Hotels and catering Hotels und Catering Гостиницы и общественное питание

Noclegi obejmują zakwaterowanie w hotelach (w miastach; wygodne, 2-osobowe pokoje z łazienkami) i rodzinnych pensjonatach klasy ekonomicznej (na trasie rajdu; pokoje 2-osobowe z łazienkami). Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).

Wyżywienie obejmuje 3 posiłki dziennie: śniadania, pakiety lunchowe w formie suchego prowiantu i obfite obiadokolacje z daniami kuchni gruzińskiej i winem. Wielką atrakcją jest udział w tradycyjnej gruzińskiej biesiadzie: suprze, z udziałem mistrza toastów – Tamady. Poznajemy kraj od kuchni, każdego dnia próbując innych regionalnych dań i trunków. Codziennie degustujemy najlepsze gruzińskie wina i czaczę (grappę).

Informacje praktyczne Practical information Praktische Informationen Практическая информация

Dokumenty

Obywatele Unii Europejskiej podróżujący do Gruzji na okres do 365 dni w celach turystycznych, nie muszą mieć wizy. Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty lub paszport (uwaga: należy mieć przy sobie dowód/paszport i jego kserokopię!).

Zdrowie, szczepienia, leki

Przed przyjazdem do Gruzji nie są wymagane dodatkowe szczepienia dla podróżnych. Zaleca się jednak zachowanie ogólnej ostrożności i nienarażanie się na niepotrzebne ryzyko.

Na wyjazd do Gruzji warto zabrać podstawowe leki przeciwbólowe (np. ibuprom, aspiryna) i na dolegliwości układu pokarmowego (np. smecta, stoperan, nifuroksazyd). Pod ręką dobrze mieć też przydatne akcesoria czy opatrunki (np. plastry).

Wwóz leków do Gruzji – WAŻNE!

 • Do leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi mieć przy sobie na pokładzie/zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza.
 • Do Gruzji można wwieźć leki wyłącznie niezbędne do osobistego leczenia, w maksymalnej ilości 10 standardowych opakowań.
 • W przypadku wwozu do Gruzji leków zawierających substancje psychoaktywne, na granicy należy okazać kopię recepty oraz kopię certyfikatu, który potwierdza uprawnienia do wykonywania zawodu przez lekarza wystawiającego receptę, wraz z tłumaczeniami na język angielski. Wwieźć można ilość leku wystarczającą na okres do 31 dni.
 • Zwracamy uwagę, że niektóre leki dostępne w Polsce bez recepty, w Gruzji mogą być kwalifikowane jako środki odurzające i substancje psychotropowe!
 • Jednocześnie uczulamy, że gruzińskie służby graniczne działają w zakresie wwozu leków bardzo restrykcyjnie. W razie wątpliwości czy dane substancje aktywne podlegają kontroli przy wwożeniu do Gruzji, prosimy o kontakt na adres e-mail: tbilisi.amb.rk@msz.gov.pl.

Ważne informacje

 • Informacja konsularna o restrykcjach i ograniczeniach dot. wwozu leków do Gruzji (w tym leków zawierających efedrynę, pseudoefedrynę i pochodne): http://www.tbilisi.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/leki_restrykcje_przy_wjezdzie/;
 • Informacja MSZ: https://polakzagranica.msz.gov.pl/;
 • Lista leków i substancji aktywnych, wymagających okazania dodatkowej dokumentacji przy wwozie do Gruzji: http://www.incb.org/documents/Psychotropics/guidelines/travel-regulations/2013-travellers-update/GEO_26_August_2014_Original_travellers_II_-_LTR_-_table.pdf (lista dokumentów znajduje się w lewej kolumnie tabeli);
 • Informacje o procedurze wwozu leków do Gruzji: http://www.rs.ge/Default.aspx?sec_id=5982&lang=2#.

Bezpieczeństwo

Gruzja jest krajem bezpiecznym, jednak, jak wszędzie, należy zachować ostrożność i rozwagę. Ze względu na nie najlepsze warunki ekonomiczne w Gruzji zdarzają się pospolite kradzieże. Aby nie narażać się na to ryzyko, należy zawsze pilnować swojego dobytku. Przypominamy, by NIE ZOSTAWIAĆ pieniędzy, wartościowych przedmiotów, drogiego sprzętu elektronicznego, dokumentów etc. w pokojach hotelowych (chyba że są one wyposażone w sejfy), a także doglądać torebek, plecaków i cennych rzeczy na trasie wycieczki.

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

Telefon alarmowy: 112.

Klimat

Gruzja jest krajem w większości górzystym. Panuje tu klimat podzwrotnikowy, wilgotny w zachodnich regionach i kontynentalny na wschodzie. Średnie temperatury w dzień są najwyższe w czerwcu (27°C), lipcu (31°C), sierpniu i wrześniu (26°C), natomiast najniższe w styczniu (6°C). Opady deszczu mogą występować przez cały rok, ale głównie w miesiącach zimowych i wiosennych.

Język

Językiem urzędowym Gruzji jest gruziński. Z miejscowymi można się porozumiewać także po rosyjsku, a większych miejscowościach również po angielsku. Zobacz poradnik: Podstawowe zwroty po gruzińsku.

Religia

Gruzja jest krajem chrześcijańskim, a dominującym wyznaniem jest prawosławie. Strój wymagany w miejscach kultu religijnego został opisany w części „Ubiór w Gruzji”. W cerkwiach obowiązuje zakaz fotografowania.

Ubiór w Gruzji

Kobiety w Gruzji ubierają się skromnie i niewyzywająco – również przyjezdnym zaleca się, by nie przesadzały z odkrywaniem ciała i zbyt obcisłymi strojami (dotyczy to też strojów sportowych), zwłaszcza na prowincji (w Tbilisi panuje pod tym względem większa swoboda). Nadmierne odsłanianie ciała nie jest tu dobrze widziane, a ponadto może zostać odebrane jako zachęta do kontaktów intymnych.

Strój wymagany w miejscach kultu religijnego

Przed wejściem do cerkwi i innych prawosławnych obiektów sakralnych należy zakryć ramiona i nogi, a w przypadku kobiet także dekolt i włosy (warto zabrać chustę na głowę). Kobiety przed wejściem, nawet jeżeli mają na sobie długie spodnie, muszą założyć długą spódnicę (można związać ją np. z dwóch chust). Dla mężczyzn wskazane są długie spodnie i bluzka z długim rękawem. Strój powinien być skromny i schludny.

Waluta i płatności

W Gruzji obowiązuje waluta lari (GEL). 1 GEL to ok. 1,30 PLN/0,33 EUR/0,33 USD.

Do Gruzji można zabrać dolary amerykańskie lub euro. Dolary należy zabrać tylko takie, które zostały wydane od 2006 roku włącznie, bez skreśleń i uszkodzeń. Walutę można bez problemu wymienić na euro i dolary na miejscu (uwaga: w gruzińskich kantorach nie ma możliwości wymiany polskich złotych na GEL!).

W wielu sklepach i restauracjach można płacić kartą. Można też wypłacać pieniądze z bankomatu – w walucie lokalnej (GEL) lub USD.

Czas w Gruzji

UTC +4. Różnica czasu między Polską a Gruzją wynosi +2 godziny latem i +3 godziny zimą.

Telefonia i Internet

Bezpłatne wi-fi jest dostępne w hotelach na trasie wycieczki (z Internetu można korzystać na osobistych urządzeniach przenośnych, np. smartfonie).

Koszt połączenia telefonicznego do Polski w roamingu wynosi 8–10 PLN za minutę wykonanego połączenia i ok. 4 PLN za odebranie połączenia. Wysłanie jednego SMS-a kosztuje 2 PLN.

Elektryczność

Napięcie sieciowe w Gruzji wynosi 220 V, typy gniazdek: C, F (takie, jak w Polsce i większości krajów Europy).

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Wywóz alkoholu

Gruzja to kolebka winiarstwa, a wino jest jedną z najchętniej przywożonych z tego kraju pamiątek. Należy pamiętać, że przy powrocie z Gruzji, zgodnie z przepisami prawa wspólnotowego, na obszar celny UE można wwieźć: 1 litr alkoholu powyżej 22% albo 2 litry alkoholu o mocy do 22%, a dodatkowo 4 litry wina oraz 16 litrów piwa.

Lokalna kuchnia

Kuchnia gruzińska jest bardzo aromatyczna, bogata w przyprawy (zwłaszcza kolendrę, czosnek), warzywa (pyszne bakłażany, pomidory), mięsa i dania mączne. Popularnymi potrawami są m.in. chinkali (pierożki wypełnione bulionem i mięsnym farszem), chaczapuri (placki z cienkiego ciasta nadziane gruzińskim słonym serem), kubdari (takie same placki, ale z farszem mięsnym), ostri (pikantny gulasz mięsny), lobiani (zupa/leczo z fasoli). Dodatkowe informacje o wartych skosztowania potrawach i deserach są dostępne na stronie: https://www.tamadatour.pl/kuchnia-gruzinska-dania-ktore-trzeba-sprobowac-w-gruzji/. Jeśli chodzi o wodę, to najlepiej pić butelkowaną (woda z kranu nadaje się do bezpośredniego spożycia, ale jest silnie chlorowana).

Kultura i obyczaje

W rozmowach z Gruzinami zaleca się unikać tematów politycznych (również historycznych o podłożu politycznym).

Podczas supry warto pamiętać o regułach obowiązujących na tej tradycyjnej biesiadzie – szczegółowe informacje o suprze i etykiecie wznoszenia toastów są dostępne w artykule Supra – tradycja gruzińskiej biesiady, na blogu należącym do Krzysztofa Nodara Ciemnołońskiego, właściciela Tamada Tour.

Warto wiedzieć

• Hotele w Gruzji nie są zazwyczaj wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
• Grzałki do wody i żelazka – są dostępne w hotelach (zwykle w recepcji, na życzenie).
• Ręczniki – są dostępne w hotelach.

Wideoporadniki o Gruzji

Dla kogo?

Poziom trudności trasy jest średni, a na grzbiecie kaukaskiego konia staje się dużo łatwiejszy. Rajdy konne w Gruzji to doskonały pomysł na wakacje nawet dla tych, którzy nie mają wielkiego doświadczenia jeździeckiego (chociaż podstawowe obycie z koniem i dobra kondycja ciała na pewno ułatwią pokonywanie wielokilometrowych tras). Tutejsze konie są spokojne, ułożone i cierpliwe wobec mniej wprawnych dżygitów – można im w pełni zaufać, zanurzyć dłonie w grzywie i oddać się przyjemności jazdy. Tempo pokonywania trasy dostosowujemy oczywiście do umiejętności uczestników i panujących warunków. Całość trasy pokonujemy głównie stępem, a w miejscach pozwalających na kłus i galop, w razie potrzeby dzielimy się na grupy pod względem zaawansowania i chęci do szaleństw.

Co zabrać?

Na wyprawę należy zabrać: długie, wygodne spodnie, najlepiej bez grubych szwów, wysokie buty na płaskiej podeszwie, śpiwór, karimatę, lampkę czołową, kurtkę przeciwdeszczową, środek przeciw komarom, ciepłe, najlepiej termoaktywne ubrania.

Zdjęcia i filmy Pictures and videos Bilder und Videos Фото и видео

Transfery Transfers Transfers переводы

Na trasie wyprawy – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy miejscowościami, w których zaczyna się i kończy rajd konny – podróżujemy komfortowymi, minibusami Mercedes Sprinter. Wszystkie pojazdy są wyposażone w klimatyzację, radio i Wi-Fi. Pełne bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy.

Zwiedzanie Sightseeing Besichtigung осмотр достопримечательностей

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z licencjonowanymi, doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie Insurance Versicherung страхование

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 60 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN,
 • OC – 30 000 €,
 • bagaż – 1000 PLN.

Ogólne warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf

Trasa i program wycieczki 9 dniowej Route and program of a 9-day trip Route und Programm einer 9-tägigen Reise Маршрут и программа 9-дневной поездки

KUTAISI–GÓRNA SWANETIA–MESTIA–ADISZI–IPRARI–USZGULI–TSVIRMI–MESTIA–KUTAISI

1 dzień– przylot do Kutaisi z Katowic, Wrocławia, Gdańska, Warszawy, Krakowa, Berlina, Londynu. Powitanie przez pilota-rezydenta, transfer do hotelu. Czas wolny. Nocleg w hotelu w Kutaisi.

2 dzień: Kutaisi–Górna Swanetia–Mestia – przejazd z portu lotniczego Tbilisi do Górnej Swanetii, city tour w Mestii. Obiadokolacja. Nocleg w guesthouse’ie. Mestia leży na wysokości 1400 m n.p.m. i liczy 4500 mieszkańców. W miasteczku dostępne są wszystkie niezbędne usługi komunikacyjne i publiczne (pogotowie, szpital, policja oraz służby ratownicze).

3 dzień: Mestia–Adiszi – śniadanie, rozpoczęcie wycieczki konnej z Mestii przez społeczność Mulakhi (czas: 6–7 godzin) w kierunku wioski Adiszi. Adiszi jest położone na wysokości 2000 m n.p.m. Jej ludność stanowi 8 rodzin. Dystans, jaki pokonamy, wynosi 22 km. Po drodze podziwiać będziemy górę Tetnuldi i malowniczą wioskę Lakhiri. Następnie zrobimy sobie przerwę i zjemy lunch. Gdy dotrzemy do pensjonatu w Adiszi, wybierzemy się do pełnej pięknych fresków cerkwi świętego Jerzego. Później będziemy mieli czas na odpoczynek i obiadokolację.

4 dzień: Adiszi–Iprari – śniadanie, kontynuacja wycieczki konnej z Adiszi w kierunku wioski Iprari przez przełęcz Chkhutnieri na wysokości 2722 m (czas: 6 godzin). Iprari znajduje się na wysokości 1900 m n.p.m. i mieszkają tam 4 rodziny. Dystans, jaki pokonamy, to 17 km. Po drodze podziwiać będziemy góry Tetnuldi, Katini, Gestola, a także lodowce Adiszi i Khalde. W przełęczy Chkhutnieri zrobimy sobie przerwę i zjemy lunch. Po trasie zobaczymy także piękny wodospad położony niedaleko jednej z najstarszych wiosek – Khalde. Po przybyciu do pensjonatu w Iprari zwiedzimy Cerkiew Świętych Archaniołów. Czas na odpoczynek i obiadokolację.

5 dzień: Iprari–Uszguli – śniadanie, kontynuacja wycieczki konnej z Iprari w kierunku wioski Uszguli (czas: 7 godzin). Uszguli jest uważana za najwyżej położoną stale zasiedloną wioskę w Europie (2200 m n.p.m.). Jej ludność stanowi 60 rodzin. Uszguli została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na swoją wyjątkową architekturę. Będziemy tam podziwiać cerkiew Lamaria, po czym udamy się w dalszą drogę, w kierunku lodowca Szchara. Jest to najwyższy szczyt w Gruzji (5068 m n.p.m.). Przy lodowcu zjemy lunch. Droga powrotna z lodowca wyniesie 8 km. Po dotarciu do pensjonatu w Uszguli będzie czas na odpoczynek oraz obiadokolację.

6 dzień: Uszguli–Tsvirmi – śniadanie, kontynuacja wycieczki konnej z Uszguli w kierunku wioski Tsvirmi (czas: 6 godzin). Tsvirmi to jedna z najpiękniejszych wiosek w Górnej Swanetii, położona na wysokości 1900 m n.p.m. Dystans, jaki pokonamy, wynosi 28 km. W wiosce mieszka 30 rodzin. Po drodze będziemy podziwiać malownicze góry Tetnuldi, Góry Swaneckie i szczyt Laila. Droga prowadzi w dół wzdłuż rzeki Inguri. Zobaczymy też starą wieżę, umiejscowioną na wielkim kamieniu na brzegu rzeki (istnieje nawet pewna interesująca legenda na temat tego miejsca). Tutaj zrobimy sobie przerwę i zjemy lunch. Gdy dotrzemy na miejsce, do Tsvirmi, będziemy mieli okazję podziwiać kościół Matshvari (po gruzińsku „Zbawca”), następnie będą czas na odpoczynek i obiadokolacja w pensjonacie.

7 dzień: Tsvirmi–Mestia – śniadanie, kontynuacja wycieczki konnej z Tsvirmi w kierunku Mestii (czas: 6 godzin). Z Tsvirmi do Mestii podróżować będziemy przez wioski Ieli i Kheshkildi, a po drodze zobaczymy malownicze Góry Swaneckie i szczyt Laila. Gdy dotrzemy do Kheshkildi, będziemy mieli okazję podziwiać również górę Uszba (jest to popularny szczyt wśród alpinistów). Zrobimy przerwę i zjemy lunch. Nocleg będzie w Mestii, tam również udamy się na obiadokolację i odpoczniemy (wedle Państwa uznania możliwy będzie wieczór umilony muzyką ludową).

8 dzień: Mestia–Kutaisi – śniadanie, przejazd z Mestii do Kutaisi. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu w Kutaisi.

9 dzień– Śniadanie, w zależności od godziny wylotu transfer na lotnisko lub czas wolny w Kutaisi. Zakończenie programu.

Warunki rezerwacji Terms of reservation Buchungsbedingungen Условия бронирования

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • data urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem.

Rezerwacja on-line On-line reservation Online-Reservierung Он-лайн бронирование

Podróżuję samotnie, zgadzam się
na dokwaterowanie do drugiej osoby

[recaptcha]

Zobacz także See also Siehe auch См. Также

Wszelkie prawa zastrzeżone © All rights reserved © Все права сохранены © Alle Rechte vorbehalten © 2019 Tamada Tour

Realizacja: Developed by: Реализация: Realisierung: Codenest

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję