Odkryj tajemniczą Transylwanię!
Bajeczne zamki, średniowieczne miasta, sielskie wsie i Karpaty owiane legendą wampira Drakuli – Rumunię po prostu trzeba zobaczyć! Strasznie kapitalny szlak przez dwie krainy historyczne, Wołoszczyznę i Siedmiogród, skrywa oszałamiające krajobrazy, pyszne odkrycia i wielkie historie. Na tropie największych okrutników w dziejach odwiedź majestatyczne zamki Bran i Peleș. Śladami Włada Palownika, inspiracji dla postaci Drakuli, wyrusz do Sighișoary, Sibiu, Braszowa – najpiękniejszych europejskich miast średniowiecza, których chlubą są kolorowe domy, urocze rynki, brukowane ulice, wspaniałe świątynie, muzea i jarmarki. W Bukareszcie, nieprzewidywalnym mieście kontrastów, poznaj sekrety monumentalnego Pałacu Parlamentu i etnograficzne perełki rumuńskich wsi. A jeśli nadal mało ci wrażeń – pokonaj spektakularną drogę przez Góry Fogaraskie, gdzie za każdym zakrętem czają się kolejne transylwańskie przygody!
Zwiedzanie rumuńskich zamków w Transylwanii
Degustacja rumuńskiego wina
Loty Warszawa – Bukareszt – Warszawa
Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika
Wieczór folklorystyczny z muzyką na żywo
Wejścia biletowane do muzeów, świątyń i atrakcji
Atrakcje przyrodnicze, kulturowe i historyczne
Noclegi w hotelach 3* i 4* (pokoje 2-osobowe)
Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)
Wyżywienie (śniadania, obiadokolacje)
Kameralna grupa
Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż
Lokalny koloryt i kultura
Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?
Rumunia to niekwestionowana królowa bajecznych zamków. W całym kraju istnieje ok. 310 budowli reprezentacyjnych i obronnych, z których najstarsze pochodzą z XIV w. Najwięcej imponujących zamków, pałaców i twierdz znajduje się w Transylwanii. Ta kraina historyczna w Karpatach nieodłącznie (choć nieco mylnie) kojarzy się z okrutnym Władem III Palownikiem, hospodarem Wołoszczyzny, który stał się inspiracją dla postaci hrabiego Drakuli z powieści Brama Stokera. Na rezydencję arystokratycznego wampira pisarz wybrał majestatyczny zamek Bran – próżno szukać w nim jakichkolwiek historycznych śladów Palownika, jednak mroczna legenda o zamku Drakuli, osnutym dramatycznym górskim pejzażem, rozpala wyobraźnię jak mało co! Równie wielkie wrażenie robią inne gotyckie, neorenesansowe i eklektyczne rumuńskie zamki i pałace: Peleș, Pelișor, Corvin, Cantacuzino, Criș Bethlen, Sturdza, Iulia Hașdeu czy Banffy, w których przejawia się onieśmielająca fantazja architektoniczna Rumunii.
Wielkim skarbem Rumunii są urokliwe średniowieczne miasta z zachowanym historycznym układem i zabytkami. Do najładniejszych należą m.in. Brașov ze słynnym Czarnym Kościołem i najwęższą w Europie uliczką Strada Sforii, Sibiu – idylliczne „miasto z oczami”, znane ze wspaniałych muzeów, barwnej architektury, jarmarków i festiwali historycznych, a także Sighișoara – jedno z najpiękniejszych europejskich miast średniowiecza pod patronatem UNESCO. W XIV-wiecznych murach obronnych z licznymi basztami Sighișoara kryje malowniczy rynek i brukowane ulice z kolorowymi domami, bogato zdobione świątynie, kameralne knajpki i sklepiki z rumuńskim rzemiosłem, nad którymi góruje gotycki Kościół na Wzgórzu. Jedną z atrakcji transylwańskiej ślicznotki jest też położony między placem Cytadeli a majestatyczną Wieżę Zegarową niepozorny żółty dom przy ul. Tin 1 – to tu urodził się w 1431 r. okrutny Wład III Palownik, archetyp powieściowego wampira Drakuli.
Architektonicznym zjawiskiem rumuńskiej Transylwanii są kościoły obronne z XIII–XVI w. Siedem wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Biertan, Prejmer, Viscri, Câlnic, Dârjiu, Saschiz i Valea Viilor. Do nie mniej fascynujących należą także kościoły warowne w Bazna, Agnita, Cisnădie, Cristian, Ghimbav, Mediaș, Ocna Sibiului, Râșnov, Sibiu, Cincșor i Moldovița. Ufortyfikowane świątynie znajdują się na stosunkowo niewielkim obszarze Karpat, który od średniowiecza roił się od wrogów. Kościoły warowne były budowane zamiast zamków i fortec głównie przez Sasów siedmiogrodzkich, Rumunów i Szklerów dla obrony lokalnej ludności i dóbr przed armiami Mongolii, Mołdawii, Wołoszczyzny, Imperium Osmańskiego, Tatarów i innych najeźdźców. Transylwańskie kościoły warowne pełniły funkcję kultową, społeczną i militarną. Znajdowały się w nich kaplice, domy i pokoje dla mieszkańców i duchowieństwa, szkoły, stodoły i dobrze zaopatrzone magazyny, otoczone solidnymi bastionami z wieżami strzelniczymi, co pozwalało przetrwać długie i ciężkie oblężenia. Niemal wszystkie rumuńskie kościoły warowne leżą na wzgórzach, wykorzystując naturalną topografię do łatwej obrony. Większość jest zbudowana w mieszanym stylu romańskim, gotyckim i renesansowym z kamienia i cegły, z dachem pokrytym typową dla regionu czerwoną gliną. W niektórych obiektach, m.in. monastyrze Moldovița, charakterystyczną cechą są także unikalne malowane cerkwie.
Transfăgărășan to spektakularna droga przez Góry Fogaraskie w Rumunii. Drugi pod względem wysokości po Transalpinie szlak kołowy kraju osiąga w tunelu nieopodal jeziora Bâlea 2042 m n.p.m., czemu zawdzięcza miano „drogi w chmurach”. Trasa liczy ok. 150 km i przebiega pomiędzy najwyższymi szczytami Fogaraszy: Moldoveanu i Negoiu, łącząc wsie Bascov w regionie Wołoszczyzny i Cârțișoara w Transylwanii. Przebieg drogi jest nieprzypadkowy – powstała ona z polecenia rumuńskiego dyktatora Nicolae Ceaușescu, który w obawie przed radziecką inwazją zrealizował z pomocą 6000 t dynamitu szaloną wizję przedarcia się przez Karpaty Południowe. Wybudowana w 1974 r. w celach militarnych Trasa Transfogaraska należy dziś do największych atrakcji Rumunii. Skaliste grzbiety Gór Fogaraskich zachwycają malowniczymi widokami, a serpentyny stromych zakrętów – zwane „wielkim smokiem” – gwarantują niezapomniane emocje!
Bukareszt od wieków stanowi kwintesencję urbanistycznych kontrastów. Stolica i największe miasto Rumunii, zwane jednocześnie Paryżem Europy Wschodniej i „laboratorium architektonicznych zbrodni”, tworzy – jak określił to XIX-wieczny niemiecki polityk Ferdinand Lassalle – „dziki galimatias”. Od 1459 r. wokół fortecy București – rezydencji Włada III Palownika, której nazwa pochodzi od rumuńskiego słowa bucurie, czyli „radość” – rozkwitało centrum gospodarcze i polityczne Wołoszczyzny. W XIX w. tętniące życiem miasto słynęło z ekstrawaganckiej architektury i kosmopolitycznej kultury – Bukareszt stał się małym Paryżem, z własnym Łukiem Triumfalnym, Polami Elizejskimi, wytwornymi kamienicami. Gdy nastał komunizm, dyktator Nicolae Ceaușescu zburzył znaczną część historycznej zabudowy, a w sercu Bukaresztu wystawił monumentalny Pałac Parlamentu, najcięższy, najdroższy i drugi największy budynek administracyjny na świecie, który uchodzi za najpiękniejszy i zarazem najbrzydszy obiekt w kraju. Budzący ambiwalentne odczucia socrealistyczny moloch na szczęście niknie w cieniu ocalałych zabytkowych świątyń, fascynujących muzeów, parków, gwarnych kawiarni i uliczek, gdzie wprawne oko wychwyci prawdziwy czar Bukaresztu – nieprzewidywalnego miasta, które pisze dziś nową historię.
Termin | Ilość dni | Wolne miejsca | Cena | Rezerwacja |
21.06-28.06.2024 | 8 | 16 | 6599 zł |
|
13.09-20.09.2024 | 8 | 16 | 6599 zł |
|
W cenie:
Cena nie obejmuje:
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni
Noclegi w cenie wycieczki obejmują zakwaterowanie w hotelach 3–4* (pokoje 2-osobowe z łazienkami). Wybrane hotele mogą oferować dostęp do basenu, siłowni, spa, pralni i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze kwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (ok. 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).
Wyżywienie w cenie wycieczki obejmuje śniadania i obiadokolacje z pysznymi daniami kuchni rumuńskiej. Śniadania są serwowane w hotelach, obiadokolacje jadamy w restauracjach na trasie wycieczki. Urozmaicone, smaczne i sycące posiłki pozwalają każdego dnia skosztować innych lokalnych potraw, trunków, słodkości. Kuchnia rumuńska łączy wpływy francuskie, włoskie, tureckie i lokalne, jest znana z potraw mięsnych i rybnych oraz makaronów, serwowanych w towarzystwie bogactwa warzyw. Do najpopularniejszych dań należą m.in. mititei (rumuńska wersja kebapcze/ćevapčići), gołąbki sarmale, rozmaite gulasze, pilaw, zupa ciorbă, a wśród deserów królują chałwa i baklava. Wielką atrakcją wycieczki jest degustacja rumuńskiego wina w cenionej winnicy LancertA, a także obiadokolacja z muzyką na żywo w słynnej, zabytkowej restauracji Caru’ cu Bere, działającej w Bukareszcie nieprzerwanie od 1879 r.
Na całej trasie wycieczki – z/na lotniska, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi busami, wyposażonymi w klimatyzację, Wi-Fi, radio i inne udogodnienia.
Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.
Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.
Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.
Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:
Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.
BUKARESZT – ZAMEK PELEȘ – ZAMEK BRAN – BRASZÓW – VISCRI – SIGHIȘOARA – ALBA IULIA – SIBIU – TRANSFĂGĂRĂȘAN – BUKARESZT – FINȚEȘTI – MOGOȘOAIA – BUKARESZT
DZIEŃ 1.
Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie. Wylot do Rumunii. Transfer do hotelu w Bukareszcie i odpoczynek po podróży. Wieczorem powitalna obiadokolacja z pokazem folklorystycznym w Caru’ cu Bere – słynnej restauracji, która działa od 1879 r. i znajduje się zabytkowym neogotyckim budynku z secesyjnymi zdobieniami. W historycznych wnętrzach, przy akompaniamencie muzyki na żywo, będziemy się rozkoszować smaczną rumuńską kuchnią i piwem z browaru Caru’ cu Bere, produkowanym według unikalnej receptury z XIX w. Powrót do hotelu na nocleg.
DZIEŃ 2.
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Bukaresztu. Zobaczymy imponujący Pałac Parlamentu, który bije rekordy jako najcięższa budowla świata oraz najdroższy i drugi największy na świecie budynek administracyjny. Eklektyczny kolos z 1997 r., powstały na polecenie rumuńskiego dyktatora Nicolae Ceaușescu i zaprojektowany w duchu socjalizmu, mieści izby senackie i poselskie, sale konferencyjne oraz trzy muzea: Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Pałacu i Narodowe Muzeum Totalitaryzmu Komunistycznego. Nieopodal zajrzymy na Dealul Mitropoliei, czyli Wzgórze Metropolitalne o istotnym znaczeniu historycznym, kulturalnym i religijnym. Zobaczymy tu XVII-wieczną katedrę z siedzibą Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego, pałac lokalnego patriarchy i inne zabytki. Następnie zwiedzimy Narodowe Muzeum Wsi – jeden z największych i najstarszych w Europie skansenów etnograficznych. Bogata kolekcja blisko 300 eksponatów: w pełni wyposażonych chałup, cerkwi, rybakówek, młynów i innych obiektów wspaniale dokumentuje dawne życie i ważną rolę kulturową wsi w Rumunii sprzed rewolucji przemysłowej. Dzień zakończymy obiadokolacją w restauracji znanej z wyśmienitej rumuńskiej kuchni. Powrót do hotelu na nocleg.
DZIEŃ 3.
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i wyjazd w Karpaty na zwiedzanie rumuńskich zamków. Jako pierwszy odwiedzimy neorenesansowy zamek Peleș leżący na obrzeżach miasteczka Sinaia, na średniowiecznym szlaku łączącym Transylwanię i Wołoszczyznę. Następnie zobaczymy gotycki zamek Bran, powszechnie znany jako „zamek Drakuli”. Cieszący się złą sławą okrutnika Wład III Palownik, wojewoda wołoski i pierwowzór wampira Drakuli, nigdy nie mieszkał w tej gotyckiej twierdzy – to mylne przekonanie rozpowszechniło się za sprawą powieści „Dracula” Abrahama Stokera oraz jej licznych adaptacji filmowych i teatralnych. Owiany mrocznym mitem – na szczęście nieprawdziwym – zamek Bran kryje wewnątrz interesujące muzeum z zabytkowymi meblami i dziełami sztuki, zgromadzonymi przez królową Marię, ostatnią monarchinię Rumunii. Po zwiedzaniu przejazd do Braszowa. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w hotelu.
DZIEŃ 4.
Śniadanie i wymeldowanie z hotelu. Dzień rozpoczniemy spacerem po Braszowie. Malownicze miasto, założone przez Krzyżaków w 1211 r., do dziś pozostaje jednym z najważniejszych ośrodków handlowych i kulturalnych kraju. Właśnie w Braszowie po raz pierwszy odśpiewano hymn Rumunii, „Deșteaptă-te, române! („Przebudź się, Rumunie!”). Wśród wielu braszowskich zabytków zobaczymy zabytkowe wieże i bramy strażnicze oraz Biserica Neagră („Czarny Kościół”) – największą budowlę sakralną Rumunii, wybudowaną w stylu gotyckim w 1477 r. W pobliżu świątyni odkryjemy też Strada Sforii, najwęższą ulicę Rumunii i jedną z najwęższych w Europie, której szerokość sięga maksymalnie 135 cm! Z Braszowa pojedziemy do wsi Viscri, gdzie zobaczymy… dom brytyjskiego księcia Karola, pełne wdzięku tradycyjne zabudowania wiejskie oraz typowy dla regionu Siedmiogrodu kościół warowny – obiekt sakralny o cechach militarnych, z grubymi murami, wieżami wartowniczymi i oknami strzelniczymi. Za sprawą niezwykłej świątyni Viscri i sześć innych siedmiogrodzkich wsi wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po wizycie w „wiosce Karola” przejazd do hotelu w Sighișoara. Obiadokolacja w restauracji Vlad Dracul, w sercu średniowiecznego miasta. Nocleg.
DZIEŃ 5.
Po śniadaniu wykwaterujemy się z hotelu i ruszymy na zwiedzanie Sighișoary. To jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie Środkowo-Wschodniej, ze starówką pod patronatem UNESCO. Wzdłuż brukowanych uliczek Sighișoary zobaczymy kolorowe domy mieszczańskie, bogato zdobione świątynie, XIV-wieczne mury obronne z licznymi basztami i bramami miejskimi, gotycki Kościół na Wzgórzu, słynną Wieżę Zegarową oraz znajdujący się tuż obok, przy ul. Tin 1, dom rodzinny Włada „Drakuli” Palownika, gdzie urodził się on w 1431 r. (to jeden z najstarszych budynków w mieście – obecnie parter zajmuje restauracja w stylu średniowiecznym, a na piętrze jest niewielkie muzeum broni). W poszukiwaniu rumuńskich „naj” pojedziemy następnie do miasta Alba Iulia – jednej z najstarszych osad, która w okresie okupacji rzymskiej była także największym lokalnym ośrodkiem wojskowo-gospodarczym. W tej miniaturowej wersji Rzymu zobaczymy ogromną cytadelę, która w fortecznych murach kryje bibliotekę Batthyaneum z cennymi manuskryptami, muzeum historyczne, pałace książęce i biskupie, katedry i inne obiekty. Po zwiedzaniu przejazd do miasta Sibiu. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu.
DZIEŃ 6.
Po śniadaniu wymeldowanie z hotelu i zwiedzanie urokliwego miasta Sibiu. Założone w średniowieczu przez saskich kolonistów i rozwijane przez bogate gildie kupieckie, Sibiu do dziś zachowało swe potężne umocnienia i piękną starówkę. Sibiu jest zwane „miastem z oczami” za sprawą domów z charakterystycznymi oknami dachowymi, a przez magazyn Forbes zostało uznane za „najbardziej idylliczne miejsce do życia w Europie”. W historycznej części Sibiu zobaczymy Wielki Plac, Mały Rynek i inne malownicze zakątki, gdzie przy brukowanych uliczkach ciągną się wybitne muzea, teatry, świątynie, kolorowe kamienice, gwarne stragany i jarmarki, które w czasie rozmaitych świąt przyciągają tłumy turystów i miłośników rozrywek historycznych. Zostawiając za sobą czar miasta nad rzeką Cibin, ruszymy w objęciach karpackich szczytów w kierunku Bukaresztu. Czeka nas eskapada malowniczym górskim szlakiem Transfăgărășan, zwanym „drogą w chmurach”. Owiana ciekawymi historiami i legendami Trasa Transfogaraska jest jedną z największych atrakcji Rumunii. Widoki Karpat zapierają dech w piersi, a strome zakręty „wielkiego smoka” dostarczają niezapomnianych emocji. Po wielkiej przygodzie pora na pyszną obiadokolację i nocleg w hotelu w Bukareszcie.
DZIEŃ 7.
Po śniadaniu udamy się na przedgórze Karpat, gdzie w słonecznych dolinach powstają wyborne rumuńskie wina. Odwiedzimy wielokrotnie nagradzaną winnicę LacertA, której nazwa pochodzi od bytujących w tej okolicy jaszczurek. W lokalnej piwniczce odkryjmy sekrety rumuńskiego winiarstwa i skosztujemy wina białe, różowe i czerwone. Kolejnym celem naszej wyprawy będzie pałac Mogoșoaia z 1702 r., którego architektura łączy wpływy weneckie i osmańskie. Zobaczymy tu grobowiec rodu Brâncoveanu – właścicieli posiadłości, pensjonat dla gości i uroczy dziedziniec, który przechodzi w park pałacowy z kościołem, ogrodem, sadem i stawem. Po relaksującym popołudniu w otoczeniu bujnej zieleni, sztuki i lokalnych smakołyków powrót do Bukaresztu. Pożegnalna obiadokolacja w rumuńskim stylu, w restauracji nad jeziorem w parku Herastrau. Nocleg w hotelu.
DZIEŃ 8.
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd na lotnisko. Odprawa i wylot na lotnisko Chopina w Warszawie.
© 2022 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.
Zapisu na wycieczkę można dokonać:
Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:
Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:
Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:
Wpłat 1. i 2. można dokonać:
Szczegółowe informacje w Regulaminie.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Tamada Tour
Realizacja: Codenest