RPA

Safari & Wine w RPA 12 dni

Wine Tour Safari

od  16599 PLN
cena za osobę / 12 dni

Rezerwuj

Poczuj zew afrykańskiej przygody!

Wyrusz na kraniec Afryki tropem dzikiej przyrody, bogactwa kultur, znakomitego wina i zawiłych dziejów Republiki Południowej Afryki! Jedź na safari, gdzie wśród egzotycznych baobabów, akacji i aloesów zobaczysz słonie, nosorożce, lwy, bawoły, lamparty, hipopotamy, żyrafy i strusie, a w skalistych zatoczkach półwyspu Przylądkowego natkniesz się na foki, wieloryby i pingwiny. Odkryj tropikalne plaże, nieprzebyte busze, bajeczne góry, pustynie i zielone doliny ze słynnymi winnicami. Zajrzyj do krytych strzechą chat, kolorowych dzielnic miast, portów rybackich i na gwarne bazary. W zgiełku codzienności wsłuchaj się w unikalne języki afrikaans, zulu, xhosa. Odnajdź pamiątki z czasów kolonizacji holenderskiej i brytyjskiej oraz niesławnego apartheidu. Poczuj rytm lokalnego życia, gdzie różne grupy etniczne, tradycje i spojrzenia na świat przenikają się pod afrykańskim słońcem.

W cenie

Wieczór folklorystyczny z muzyką na żywo

Wieczór folklorystyczny z muzyką na żywo

Zwiedzanie z degustacją w lokalnych winnicach

Zwiedzanie z degustacją w lokalnych winnicach

Plażowanie nad Oceanem Atlantyckim

Plażowanie nad Oceanem Atlantyckim

Spotkanie z pingwinami na Przylądku Dobrej Nadziei

Spotkanie z pingwinami na Przylądku Dobrej Nadziei

Afrykańskie safari

Afrykańskie safari

Wyżywienie (śniadania, lunche, kolacje)

Wyżywienie (śniadania, lunche, kolacje)

Noclegi w hotelach 4* i pensjonatach (pokoje 2-os. z łazienkami)

Noclegi w hotelach 4* i pensjonatach (pokoje 2-os. z łazienkami)

Lot krajowy Johannesburg – Kapsztad

Lot krajowy Johannesburg – Kapsztad

Loty międzynarodowe na trasie Warszawa – Johannesburg i Kapsztad – Kraków

Loty międzynarodowe na trasie Warszawa – Johannesburg i Kapsztad – Kraków

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Wizyty na egzotycznych bazarach

Wizyty na egzotycznych bazarach

Wejścia biletowane do muzeów i atrakcji

Wejścia biletowane do muzeów i atrakcji

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

RPA

Afrykańskie safari

Safari w Afryce to przygoda życia dla każdego miłośnika dzikiej natury! Na szlaku emocjonującej wyprawy ujrzymy w naturalnym środowisku dumnych władców sawanny: lwy, słonie, bawoły, nosorożce czarne i lamparty, zaliczane do tzw. Wielkiej Piątki Afryki. Jakie inne budzące podziw i charakterystyczne dla lokalnego ekosystemu zwierzęta uda się nam zobaczyć o świcie i zmierzchu, w drodze do wodopoju albo podczas leniwej drzemki w cieniu baobabów i akacji? Przy dozie szczęścia i cierpliwości wypatrzymy nie mniej groźne hipopotamy, guźce i hieny, smukłe żyrafy, antylopy i skoczniki, fascynujące strusie, marabuty, sępy, żurawie rajskie i kolorowe dzioborożce. A gdy uważnie spojrzymy pod nogi, wśród aloesów i ciernistych krzewów, porastających czerwone jak cegła gleby, natrafimy na Małą Piątkę Afryki, reprezentowaną przez urokliwe ryjoskoczki, bawoliki czerwonodziobe, mrówkolwy, żółwie lamparcie i rohatyńce nosorożce. Dokąd jeszcze zaprowadzą nas tropy egzotycznej fauny i flory?

RPA

Kapsztad

Kapsztad to jedna z trzech stolic, najstarsze miasto i kolebka wielokulturowości RPA. Leży na południowym krańcu Afryki, nad Oceanem Atlantyckim, nieopodal Przylądka Dobrej Nadziei, owianego wśród żeglarzy złą sławą z powodu skalistych lagun, zdradliwych mielizn i silnych sztormów. Paradoksalnie, właśnie te niesprzyjające warunki przyrodnicze przyczyniły się do powstania miasta. Kapsztad założyli w 1652 r. Holendrzy, którzy osiedlili się tu po katastrofie statku Nieuwe Haarlem z 25 marca 1647 r. Bogaty, rozciągający się u podnóża malowniczej Góry Stołowej port przejęli w 1806 r. Brytyjczycy. Kapsztad nosi wiele śladów kolonialnej przeszłości, pozostając miastem multietnicznym i otwartym na zróżnicowane wpływy. Zobaczymy tu Zamek Dobrej Nadziei z 1679 r. – najstarszy budynek, gdzie znajdowała się rezydencja gubernatorów holenderskich i brytyjskich, ratusze i wieże zegarowe w stylu kolonialnym, zabytki kultury Khoikhoi – pasterskiego ludu, zamieszkującego te ziemie od II w. p.n.e., a także synagogi, meczety i słynne kolorowe domy w dzielnicy Bo-Kaap, która stała się synonimem wyzwolenia. Od lat 60. XVIII w. w Bo-Kaap mieszkali sprowadzeni przez Holendrów niewolnicy z Azji i przybysze z różnych zakątków świata – pod koniec XX w. wcześniej obowiązkowo białe budynki przemalowano na jaskrawe barwy w manifeście wolności po zniesieniu niewolnictwa.

RPA

Wino z RPA

Republika Południowej Afryki to raj dla koneserów wina! Winiarstwo narodziło się tu na przełomie XVI i XVII w., gdy francuscy hugenoci oraz żeglarze z Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej przywieźli do Kapsztadu pierwsze sadzonki winogron francuskich, niemieckich, hiszpańskich i czeskich, obok których w XIX w. pojawiły się także winogrona amerykańskie. Winiarstwo Południowej Afryki łączy światowe bogactwo szlachetnych odmian winogron z tradycyjnymi europejskimi metodami fermentacji. RPA słynie z win czerwonych, różowych i białych, takich jak cabernet sauvignon, sauvignon blanc, merlot, chardonnay, shiraz, chenin blanc, viognier czy semillon. Winiarskim znakiem rozpoznawczym RPA jest wino pinotage. Powstało ono w 1924 r. ze skrzyżowania odmian pinot noir i cinsault w winnicy Stellenbosch, założonej już w 1690 r. i nazwanej na cześć holenderskiego gubernatora Simona van der Stela. W okolicach Kapsztadu znajdziemy dziesiątki zabytkowych i nowych winnic, malowniczo położonych w słonecznych, urodzajnych dolinach – w Paarl, gdzie warto przy okazji zobaczyć pomnik języka afrikaans, w Franschhoek, gdzie bije kulinarne serce kraju, a przede wszystkim w dolinie Stellenbosch, uznawanej za ojczyznę i stolicę winiarstwa RPA.

RPA

Półwysep Przylądkowy

Nie trzeba jechać na Antarktydę, żeby zobaczyć na żywo pingwiny! Te urocze nieloty znajdziemy też u wybrzeży Atlantyku na południu Afryki, m.in. w Namibii, Angoli, Kongo, Gabonie oraz w RPA, gdzie występują one na półwyspie Przylądkowym, np. na plaży Boulders i w Rezerwacie Przyrody Przylądka Dobrej Nadziei. Pingwiny przylądkowe mają czarno-białe łebki i białe brzuszki z charakterystycznym czarnym pasem. Podobnie jak arktyczni kuzyni, afrykańskie pingwiny są świetnymi nurkami – chętnie polują na ryby, kałamarnice i małe skorupiaki, a w wolnych chwilach wypoczywają stadnie na nadbrzeżnych skałach. Wody południowej Afryki pingwiny przylądkowe dzielą z innymi fascynującymi stworzeniami, do których należą foki, orki, delfiny i imponujące walenie południowe, często widywane w pobliżu wioski rybackiej Kalk Bay. Półwysep Przylądkowy w RPA roi się od skarbów przyrody także w zielonym gąszczu na lądzie – wśród morza barwnych kwiatów można wytropić bawolce rude, daniele, elandy, pawiany niedźwiedzie, wyderki białolice i co najmniej 250 gatunków ptaków. Do tej oazy naturalnego piękna dojedziemy z Kapsztadu Chapmans Peak Road – jedną z najbardziej malowniczych dróg RPA, gdzie na emocjonujących zakrętach strzeliste skały opadają wprost do Oceanu Atlantyckiego.

RPA

Soweto

Soweto jest symbolem walki apartheidem – polityką segregacji rasowej, obowiązującą w RPA w latach 1949–1994. Zgodnie z apartheidowską ideologią ludzi podzielono ze względu na ich wygląd, pochodzenie i zwyczaje na wyższą klasę „białych” (Afrykanerów) oraz niższe klasy „czarnych” i „kolorowych”. Dyskryminacja przejawiała się w szeregu decyzji politycznych i gospodarczych oraz nowych konwenansów społecznych. Czarni i kolorowi utracili prawa polityczne i musieli podejmować ciężkie, nisko płatne prace fizyczne. Obowiązywał zakaz mieszanych małżeństw i kontaktów seksualnych. Ludzie z różnych klas mieli osobne szkoły i uczelnie, kina, restauracje, środki transportu publicznego, a także oddzielne dzielnice – dla czarnych i kolorowych zakładano w nieprzyjaznych częściach kraju swoiste rezerwaty, czego przykładem jest Soweto (skrót od South Western Townships), czyli zespół wydzielonych osiedli miejskich dla czarnoskórej i kolorowej klasy robotniczej, powstały w 1954 r. na obrzeżach Johannesburga. Pierwsi jego mieszkańcy zostali siłą przesiedleni z dzielnicy Sophiatown, którą zrównano z ziemią, „zdezynfekowano”, odnowiono i oddano białym rodzinom. Z powodu fatalnych warunków socjalnych i ekonomicznych Soweto szybko stało się najgorszym miejscem na Ziemi. Przez 20 lat bratobójcze walki plemion Zulu i Xhosa o władzę nad krajem w przyszłości, morderstwa, rosnąca przestępczość, skrajna bieda i szerzące się choroby były tu na porządku dziennym. 16 czerwca 1976 r. w Soweto doszło do rzezi, która doprowadziła do upadku apartheidu. Czarnoskórzy uczniowie wyszli wówczas na ulice w proteście przeciwko nauczaniu w języku afrikaans, który był przez rdzennych mieszkańców uważany za język białych najeźdźców. Krwawo stłumione manifestacje ponownie zwróciły oczy świata i ONZ na problem segregacji rasowej w RPA. Demontaż totalitarnej ideologii apartheidu trwał do lat 90.  W 1981 r. znowelizowano Afrykańską Kartę Praw Człowieka i Ludów, a w 1994 r. wypuszczony z więzienia Nelson Mandela, przywódca ruchu oporu przeciwko apartheidowi, został prezydentem RPA.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
14.11.2023-25.11.2023 12 14 16599 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
14.11.2023-25.11.2023
12
Wolne miejsca
Cena
14
16599 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

 • międzynarodowe przeloty na trasie Warszawa – Johannesburg i Kapsztad – Kraków,
 • wewnętrzny przelot na trasie Johannesburg – Kapsztad lokalnymi liniami,
 • transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (bus – klimatyzacja, Wi-Fi, radio),
 • auta terenowe na safari,
 • noclegi w pensjonatach i hotelach klasy 4*,
 • wyżywienie (śniadania, lunche, kolacje),
 • uroczysta kolacja z muzyką na żywo,
 • degustacja wina w winnicach,
 • wejścia biletowane do wszystkich zwiedzanych atrakcji,
 • atrakcje plenerowe, historyczne i kulturowe,
 • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika,
 • zwiedzanie w kameralnych grupach,
 • butelka wody mineralnej (0,5 l) dla każdego uczestnika, codziennie,
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
 • składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Cena nie obejmuje:

 • usług bagażowych w hotelach i na lotnisku,
 • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych,
 • usług SPA w hotelach,
 • atrakcji oznaczonych jako fakultatywne – sesja ze słoniami, kajaki,
 • napiwków lokalnych,
 • napojów alkoholowych i bezalkoholowych do posiłków w programie wycieczki,
 • kosztów pamiątek i wydatków osobistych,
 • usług niewymienionych w programie wycieczki.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

 • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
 • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują zakwaterowanie w komfortowych hotelach 4* i pensjonatach (pokoje 2-osobowe z własnymi łazienkami). Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (ok. 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu). Wybrane noclegi na trasie wycieczki:

 • Prowincja Limpopo (Bela Bela) – Mabula Game Lodge to 4* hotel z krytymi strzechą domkami w charakterystycznym afrykańskim stylu. Położony pośród bujnej zielonej roślinności górskiej, idealnie wtapia się w otaczającą przyrodę za sprawą naturalnego designu i architektury. W hotelu znajdują się ponadto restauracja z dużym, słonecznym tarasem, boma – jadalnia na świeżym powietrzu używana na okazjonalne wieczory, The Mvubu Deck – przestrzeń imprezowa, wspólny salon, bar, sala konferencyjna, basen i SPA (basen bezpłatny, pozostałe usługi płatne dodatkowo).
 • StellenboschBonne Esperance to butikowy pensjonat położony w uroczej dolinie Stellenbosch, znanej z majestatycznych gór, bujnych winnic oraz bogactwa historii, sztuki i kultury. Pensjonat mieści się w wiktoriańskiej willi z 1907 r., która zachowała urok starego świata w połączeniu z nowoczesnymi, komfortowymi udogodnieniami. Pensjonat leży w odległości krótkiego spaceru od historycznego centrum miasta, gdzie znajduje się wiele sklepów, restauracji i kawiarni.
 • KapsztadFayrways on the Bay to niewielki, uroczy 4* hotel, leżący zaledwie 100 m od plaży Camps Bay. Z jednej strony oferuje widok na Ocean Atlantycki, z drugiej zaś na rysującą się w oddali, monumentalną Górę Stołową. Malownicze otoczenie i dostępne w hotelu wygody umilają każdy pobyt.

Wyżywienie obejmuje 3 posiłki dziennie: śniadania, lunche i kolacje. Urozmaicone, smaczne i sycące dania pozwalają każdego dnia skosztować innych potraw kuchni południowoafrykańskiej. Każdy uczestnik otrzymuje także 0,5 l wody butelkowanej dziennie. Wielką atrakcją wycieczki jest uroczysta kolacja z muzyką na żywo oraz zwiedzanie lokalnych winnic z degustacją win i innych przysmaków. Dodatkowo płatne są posiłki, przekąski, owoce, napoje alkoholowe i bezalkoholowe oraz inne produkty, kupowane indywidualnie przez uczestników wycieczki w miejscowych knajpkach, sklepach i na bazarach.

Informacje praktyczne

Dokumenty

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą wjechać do RPA w celach turystycznych jednorazowo na okres do 30 dni na podstawie paszportu. Paszport musi być ważny min. 3 miesiące od daty zakończenia pobytu i posiadać przynajmniej 2 sąsiadujące z sobą i całkowicie wolne strony na stemple graniczne (uwaga, paszport niespełniający tych wymogów powoduje odmowę wjazdu do RPA!).

Nieletni (dzieci i młodzież poniżej 18 r.ż.) potrzebują na wjazd do RPA dodatkowe dokumenty. Prócz paszportu konieczny jest akt urodzenia lub poświadczona notarialnie kopia aktu – dokument musi być przetłumaczony na język angielski przez tłumacza przysięgłego. Jeżeli nieletni podróżuje z jednym z rodziców, może być ponadto wymagana pisemna zgoda drugiego rodzica na podróż – dokument w formie notarialnej lub affidavit musi być przetłumaczony na język angielski przez tłumacza przysięgłego i wystawiony w ciągu 3 miesięcy przed planowaną datą zakończenia pobytu w RPA. W przypadku braku drugiego rodzica (np. jeśli tylko jeden z rodziców ma władzę rodzicielską lub nastąpił zgon drugiego z rodziców) – potrzebny będzie przetłumaczony na angielski dokument poświadczający sytuację (np. prawomocny wyrok sądu lub akt zgonu).

Wizy do RPA obowiązują jedynie w przypadku pobytów dłuższych niż 30 dni lub odbywanych w celach nieturystycznych. Uwaga, wyjazd do krajów ościennych (np. Namibii, Mozambiku, Botswany), a następnie powrót do RPA nie skutkuje odnowieniem 30-dniowego pobytu bezwizowego!

Aktualne zasady wjazdu i pobytu w RPA, w tym procedury wizowe i związane z bieżącymi sytuacjami nadzwyczajnymi (np. epidemicznymi), znajdują się stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod adresem: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/republika-poludniowej-afryki.

Zdrowie, szczepienia, leki

Przed wyjazdem do RPA zaleca się profilaktyczne szczepienia na COVID-19, malarię, cholerę, gruźlicę, żółtaczkę typu A i B, dur brzuszny, tężec i wściekliznę. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem najlepiej udać się do miejscowej przychodni i lekarza medycyny podróży, aby skontrolować stan zdrowia, przyjąć indywidualnie wskazane szczepienia i zaopatrzyć się w przydatne leki.

Aktualne procedury wjazdowe i pobytowe w RPA, związane z bieżącymi sytuacjami nadzwyczajnymi (np. epidemicznymi), znajdują się stronie MSZ: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/republika-poludniowej-afryki.

Do apteczki podróżnej warto włożyć podstawowe akcesoria i leki: przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe i przeciwgorączkowe, środki dezynfekujące i odkażające, opatrunki, jak również leki osobiste oraz (jeżeli takie jest zalecenie lekarza) leki przeciwmalaryczne i przeciwpasożytnicze na schistosomatozę. Na leki przewożone w bagażu podręcznym, które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, zalecamy posiadać poświadczone pieczątką zaświadczenie od lekarza, przetłumaczone na j. angielski.

W RPA różnice klimatyczne i środowiskowe mogą w pierwszych dniach pobytu skutkować ogólnym rozstrojem organizmu, jak również narażać na lokalnie występujące choroby, takie jak malaria, gruźlica, cholera i bilharcjoza. Zalecana profilaktyka antymalaryczna obejmuje stosowanie repelentów na komary, noszenie ubrań z długimi rękawami i nogawkami oraz korzystanie z moskitier w pomieszczeniach. Na malarię i inne choroby istnieją także szczepienia i leki. Podczas podróży wskazane jest zachowanie ogólnej ostrożności i podstawowych zasad higieny. Pić należy wyłącznie płyny wiadomego pochodzenia – wskazane są napoje butelkowane, z fabrycznie zamkniętych opakowań. Woda z kranu jest zdatna do picia, ale lepiej spożywać ją po przegotowaniu. Bezpieczniej zrezygnować z kostek lodu, które mogą być zrobione z „kranówki” lub wody niewiadomego pochodzenia. Świeże owoce i warzywa należy przed spożyciem dokładnie umyć. Jedzenie najlepiej kupować w sprawdzonych miejscach, zachowując ostrożność na bazarach i w tzw. bomach, czyli ulicznych knajpkach. Ponadto nie należy głaskać ani karmić napotkanych zwierząt, które mogą być nosicielami groźnych dla zdrowia bakterii i wirusów.

Dostęp do opieki medycznej w RPA jest dobry. Jakość służby zdrowia jest zróżnicowana. Dość wysoki poziom usług oferuje prywatna służba zdrowia. Leczenie w RPA bywa bardzo kosztowne. Należy pamiętać, że lokalne przychodnie i szpitale mogą odmówić leczenia, nawet w sytuacji zagrożenia życia, osobom bez medycznego ubezpieczenia turystycznego (jest ono zawarte w cenie wycieczki organizowanej przez biuro podróży Tamada Tour).

Przepisy celne i prawne

 • Do RPA nie wolno wwozić żadnych produktów żywnościowych.
 • Przepisy celne w RPA dopuszczają wwóz maks. 1 l napojów spirytusowych.
 • Zabronione jest zabieranie z naturalnego otoczenia roślin, zwierząt i ich części (piór, zębów itp.), kamieni i innych elementów przyrody ożywionej i nieożywionej.
 • Zakazany jest wywóz kości słoniowej, skór i innych części zwierząt. Osoby, które zakupiły rogi, skóry albo wyroby kościane (np. w postaci pamiątek), muszą posiadać certyfikat trofeum łowieckiego lud dokument od licencjonowanego sprzedawcy, a przed odprawą na lotnisku są zobowiązane zgłosić się do urzędników celnych, okazać wymagane dokumenty i bagaże do kontroli.
 • Zabronione jest posiadanie nieoszlifowanych diamentów.
 • Ze względu na wysokie ryzyko pożarowe palenie wyrobów tytoniowych i e-papierosów jest zabronione w przestrzeni publicznej (m.in. na lotniskach, w barach, restauracjach, hotelach) i na otwartym terenie poza wyznaczonymi strefami. Dzieci poniżej 18 r.ż. nie mają wstępu do stref dla palaczy. Ponadto zakazane jest palenie w samochodzie w obecności dzieci poniżej 12 r.ż.
 • Wwóz, posiadanie i handel narkotykami są karalne.

Bezpieczeństwo

W RPA występuje wysokie zagrożenie przestępczością pospolitą i zorganizowaną. Zarówno w miastach, jak i na prowincji często dochodzi do brutalnych napadów rabunkowych, porwań, morderstw, gwałtów. W związku z tym zaleca się stosować do podstawowych zasad bezpieczeństwa.

 • Jako obcokrajowiec podróżuj po RPA w zorganizowanej grupie, najlepiej z doświadczonym lokalnym przewodnikiem.
 • Całkowicie omijaj miejsca uchodzące za niebezpieczne – nie chodź tam samotnie ani nawet w towarzystwie. Miasta i dzielnice, które były w czasach apartheidu zamieszkane przez osoby czarnoskóre i kolorowe, do dziś borykają się z szeregiem problemów socjalno-ekonomicznych (kiepskimi warunkami mieszkaniowymi, ograniczonym dostępem do podstawowych dóbr i usług, brakiem pracy, biedą), co czyni je bardziej podatnymi na zjawiska przemocowe i przestępczość.
 • Zachowaj ostrożność w miejscach publicznych: na bazarach, w sklepach, bankach, kantorach i bankomatach, na lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych, w taksówkach, na plażach oraz w dzielnicach i miejscach, których zdaniem lokalnych mieszkańców lepiej unikać.
 • Po zmroku zrezygnuj ze spacerów i jazdy komunikacją publiczną, zwłaszcza samotnie. O ile w dzień można czuć się dość bezpiecznie, o tyle wieczory mogą nieść różne zagrożenia.
 • Stosuj zasadę ograniczonego zaufania wobec nieznajomych, nie nawiązuj przygodnych znajomości, nie przyjmuj od obcych napojów, jedzenia itp.
 • Zachowaj rozwagę podczas korzystania z uroków lokalnego życia – uliczne tańce i muzykowanie, ogólna atmosfera radości i swobody mogą sprzyjać różnym nadużyciom.
 • Na podróż zabezpiecz bagaż główny dodatkową kłódką, a opcjonalnie folią termokurczliwą.
 • Dokumenty, pieniądze i cenne rzeczy przewoź wyłącznie w bagażu podręcznym i przy sobie.
 • Podczas zwiedzania trzymaj dokumenty, pieniądze i cenne rzeczy w hotelowym sejfie lub noś przy sobie, w miejscach dobrze zabezpieczonych i nie na widoku (np. w saszetkach podróżnych zakładanych pod ubranie, zaszyte w warstwach odzieży itp.).
 • Trzymaj gotówkę i karty płatnicze w różnych miejscach i nigdy nie noś przy sobie całej gotówki.
 • Nie licz pieniędzy na widoku.
 • Nigdy nie zostawiaj plecaka, torebki i innego bagażu bez opieki (np. na wieszakach, oparciach krzeseł, w widocznych miejscach w pojazdach).
 • Zachowaj czujność podczas korzystania z bankomatu. W razie niebezpieczeństwa wróć w innym czasie, skorzystaj z innego urządzenia lub ewentualnie poproś o asekurację zaufaną osobę, ale nigdy nie godź się na pomoc ze strony obcych.
 • Nie noś kosztownej biżuterii i wartościowych przedmiotów na widoku.
 • Jadąc samochodem przez miejsca potencjalnie niebezpiecznie, zablokuj drzwi i zamknij okna.
 • Zamykaj pokój hotelowy na klucz.

Ostrożność należy zachować także podczas poruszania się po lokalnych drogach. W RPA obowiązuje lewostronny ruch drogowy. Ze względu na dość wyluzowany styl życia, południowoafrykańscy kierowcy często przejeżdżają na czerwonym świetle, nie przepuszczają pieszych i ogólnie bagatelizują obowiązujące przepisy.

W nagłych przypadkach obywatele RP mogą skorzystać z pomocy konsularnej.

Ambasada RP w Pretorii:

14 Amos Str., Colbyn, Pretoria 0083

tel.: +27 12 430 2621

e-mail: secretary.pretoria@msz.gov.pl

Wydział Konsularny Ambasady RP w Pretorii:

14 Amos Str., Colbyn, Pretoria 0083, PO BOX 12277 Queenswood 0121

tel.: +27 12 430 2631, +27 12 430 2632

e-mail: konsulat.pretoria@msz.gov.pl

Dyżur konsularny poza godzinami pracy ambasady:

tel.: + 27 83 449 3489

e-mail: pretoria.wk.dyzurny@msz.gov.pl

Obywatelom Rzeczpospolitej Polskiej zaleca się ponadto zarejestrować przed podróżą zagraniczną w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/), który udziela wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych.

Zasady bezpieczeństwa podczas safari

Na safari obserwujemy dzikie zwierzęta w ich naturalnych środowisku. Zwierzęta nie są oswojone, są potencjalnie niebezpieczne. Podczas wypraw safari i pobytu w rezerwatach przyrody należy bezwzględnie przestrzegać obowiązujących środków ostrożności, słuchać i wykonywać polecenia przewodników.

 • Dzikie zwierzęta obserwuj z respektem – w ciszy i spokoju, nie zakłócając ich normalnej aktywności w miejscu bytowania albo polowania.
 • Nigdy nie przyciągaj uwagi zwierząt, nie zbliżaj się do nich i nie prowokuj ich – unikaj głośnych rozmów, nadmiernej gestykulacji, nie krzycz, nie gwiżdż, nie klaszcz w dłonie, nie machaj rękami, nie uderzaj w pojazd, nie imituj odgłosów i zachowań zwierząt, nie rzucaj przedmiotami w kierunku zwierząt, nie zbliżaj się do zwierząt pojazdem ani pieszo, nie dotykaj i nie karm zwierząt, unikaj innych niepożądanych, potencjalnie ryzykownych zachowań.
 • Nigdy nie nalegaj, aby kierowca podjechał bliżej dzikich zwierząt, żebyś mógł zrobić lepsze zdjęcie. Zawsze szanuj ocenę ryzyka dokonaną przez przewodnika – on wie, jak blisko można podjechać do dzikiego zwierzęcia. Jeżeli chcesz lepiej widzieć zwierzęta, zabierz na safari lornetkę lub aparat fotograficzny z dobrym zoomem.
 • Nie zaśmiecaj środowiska. Nie pal papierosów ani nie używaj otwartego ognia ze względu na wysokie zagrożenie pożarowe.
 • Hotele, domki i obozowiska na safari zazwyczaj nie są ogrodzone – niebezpieczne zwierzęta mogą swobodnie podchodzić do miejsc, gdzie śpimy, jemy i odpoczywamy. Z tego powodu na terenie obiektu zawsze poruszaj się zgodnie z lokalnymi instrukcjami i w obecności przewodnika. Nigdy nie wychodź z domków, hotelu bądź namiotów w nocy i nigdy samowolnie nie opuszczaj terenu ośrodka.

WAŻNE! Ataki dzikich zwierząt na ludzi są rzadkie, ale takie incydenty mogą wystąpić. Międzynarodowi i lokalni agenci, touroperatorzy i/lub ich partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek obrażenia i szkody spowodowane zachowaniem dzikich zwierząt.

Klimat

RPA leży na półkuli południowej, dlatego pory roku występują tu odwrotnie niż w Europie. Najzimniejsze miesiące to czerwiec, lipiec i sierpień, gdy temperatura wynosi 10–20°C. Najcieplejsze miesiące to natomiast styczeń i luty, kiedy temperatura sięga ok. 20–30°C. W RPA istnieje kilka stref klimatycznych, zależnych od ukształtowania terenu oraz bliskości oceanów Atlantyckiego na zachodzie i Indyjskiego na wschodzie. Na północnym zachodzie kraju dominują pustynie. Południowy zachód (np. w okolicach Kapsztadu) przypomina pod względem pogody kraje śródziemnomorskie, z ciepłym, suchym latem i chłodną, deszczową zimą. Na południowym wschodzie kraju (np. w okolicach miasta Durban) klimat jest bardziej tropikalny – przez cały rok jest tu dość wilgotno i upalnie. Na północnym wschodzie (w okolicach Pretorii) jest z kolei znacznie chłodniej, a wyższe temperatury idą w parze z częstymi deszczami. W rejonach górskich zimą występują opady śniegu. W zależności od miejsca pobytu i charakteru podróży do RPA trzeba zabrać odpowiednie ubrania – ze względu na możliwe deszcze i nocny spadek temperatury warto mieć przy sobie ciepłą bluzę albo sweter z długim rękawem, długie spodnie i okrycie przeciwdeszczowe.

Język

W RPA obowiązuje 11 języków urzędowych. Do najczęściej używanych należą języki: zulu, afrikaans i angielski. Pozostałe to: xhosa, pedi, sotho-tswana, sotho, tsonga, suazi, venda i ndbele. Język angielski jest powszechnie rozumiany, służąc komunikacji różnych grup etnicznych, lokalsów i obcokrajowców.

Religia

RPA jest krajem wielowyznaniowym. Dominującą religią jest chrześcijaństwo, wyznawane przez blisko 80% społeczeństwa (przeważają Kościoły afrykańskie i zielonoświątkowcy). Na drugim miejscu plasują się religie plemienne (10%). Niewielki odsetek ludności wyznaje islam, hinduizm i buddyzm. Aż 11% społeczeństwa nie deklaruje żadnej przynależności religijnej. W obiektach kultu religijnego warto pamiętać o okazaniu należytego szacunku i przestrzeganiu obowiązujących zasad (np. dotyczących ubioru, robienia zdjęć czy wyciszenia telefonu).

Waluta i płatności

Walutą obowiązującą w RPA jest rand (ZAR). 1 rand dzieli się na 100 centów. 1 ZAR to około 0,06 USD/0,05 EUR/0,26 PLN.

W podróż do RPA najlepiej zabrać dolary amerykańskie lub euro, które można wymienić na randy po przyjeździe na miejsce (lokalne kantory nie oferują bezpośredniej wymiany PLN na ZAR!). Wymiany waluty można legalnie dokonać w bankach lub kantorach hotelowych, za okazaniem paszportu. Warto pamiętać, że wymiana pieniędzy poza uprawnionymi miejscami (np. na ulicy, bazarze) jest zakazana – obywatele RPA nie mają prawa handlować obcymi walutami.

Bankomaty i płatności kartowe są w RPA powszechne. Bankomaty znajdują się zarówno w większych, jak i mniejszych miejscowościach, m.in. w pobliżu atrakcji turystycznych, w centrach handlowych, bankach. Kartą można płacić w sklepach, restauracjach, hotelach itp. Na podróż warto się zaopatrzyć w kartę walutową (w USD), uniwersalną (np. mBank World) lub typu Revolut, pamiętając o ewentualnej prowizji nakładanej przez banki za płatności kartowe i wypłaty z bankomatów. W razie czego dobrze jest zawsze mieć przy sobie gotówkę.

Czas

UTC +2:00. W RPA nie ma zmiany czasu. Godzina w RPA jest taka sama, jak w Polsce, gdy w Polsce obowiązuje czas letni. A gdy w Polsce obowiązuje czas zimowy – w RPA jest o godzinę później.

Telefonia i Internet

RPA jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów Afryki. Internet i telefonia komórkowa są tu powszechnie dostępne. W większości hoteli, restauracji i innych obiektów do dyspozycji gości jest darmowe Wi-Fi (niekiedy za dostęp do sieci jest pobierana symboliczna opłata). Podczas podróży rozmowy z bliskimi i znajomymi najkorzystniej prowadzić przez darmowe komunikatory internetowe. Połączenia telefoniczne z RPA do Polski są dość drogie – minuta rozmowy przychodzącej i wychodzącej, wysłanie SMS-a albo MMS-a kosztuje ok. 1,50 zł, w zależności od operatora. Przy dłuższym pobycie warto rozważyć zakup południowoafrykańskiej karty SIM (do dostania m.in. na lotniskach) lub podróżnego routera, który można kupić jeszcze w Polsce.

Elektryczność

Napięcie sieciowe w RPA wynosi 230 V. Występują gniazdka elektryczne wielu typów: z trzema okrągłymi bolcami (typ D, M i N) lub z dwoma okrągłymi bolcami (typ C, taki jak w Polsce). Warto więc zaopatrzyć się w przejściówkę.

Lokalna kuchnia

Kuchnia RPA wyraźnie odzwierciedla lokalne warunki przyrodnicze, różnorodność etniczną i burzliwą historię kraju. Tradycyjne afrykańskie dania przeplatają się tu z kulinarnymi wpływami z Holandii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Azji (m.in. Indii, Malezji) i innych zakątków świata. Restauracje hotelowe nierzadko stawiają na europejski standard w postaci tostów i jajek, a lokalne bary i bomy, czyli uliczne knajpki, karmią fast foodami i południowoafrykańskimi klasykami. Szeroki wachlarz potraw pozwala odkryć zarówno znane smaki, jak i ich całkiem nowe, ekscytujące wersje.

Jedną z najpopularniejszych przekąsek południowoafrykańskich jest biltong – kawałki przyprawionego, suszonego mięsa wołowego lub strusiego. Z mięsnych dań głównych często podaje się braai (różne mięsa i kiełbasę boerewors z grilla), maotwana (nóżki kurczaka) albo dingatha (golonkę wieprzową) w towarzystwie chleba, kaszy, roślin strączkowych i warzyw. Z racji bliskości wód oceanicznych w kuchni południowoafrykańskiej często jada się ryby i owoce morza, w tym krewetki, homary i ostrygi. Wśród dań wege na uwagę zasługują rozmaite sałatki (np. atchar z marynowanych warzyw i owoców) oraz sycąca chakalaka – jednogarnkowy gulasz warzywny z papryki, marchwi, pomidorów i przypraw. Z potraw inspirowanych kuchnią azjatycką warto spróbować malajskie bobotie (mięsny klops podawany z ryżem lub chlebkiem papad) czy bunny chow (wydrążony bochenek chleba wypełniony indyjskim curry).

Po obiedzie pora na deser. Tradycyjnym przysmakiem RPA są smażone ciastka polane słodkim syropem, podobne do polskich chruścików. Pyszną alternatywą jest melkter – lekka tarta cynamonowa. Dorośli mogą się skusić na kremowy likier Amarula Dom Pedro, przyrządzany z endemicznych owoców marula i podawany z lodami. Słodkości można też popić aromatyczną herbatą rooibos – powstaje ona z liści czerwonokrzewu afrykańskiego (z języka afrikaans rooi – „czerwony”, bos – „krzew”), który jest uprawiany wyłącznie w górach Cederberg w RPA.

W ramach ciekawostki warto poznać także najbardziej unikalne potrawy RPA, znajdujące swoje źródło w niełatwych warunkach życiowych południowej Afryki. Aby uzupełnić dietę o niezbędne proteiny, lokalni mieszkańcy sięgają po alternatywne źródła białka, np. gąsienice mopane, które po ususzeniu lub ugotowaniu zjada się z mielie meal (daniem z gruboziarnistej mączki kukurydzianej). Na afrykańskim południu nierzadkim widokiem są także uliczni sprzedawcy pieczonych myszy polnych – w trosce o zdrowie (myszy mogą być nosicielami groźnych bakterii i wirusów) za przysmak ten lepiej podziękować, ale warto zrozumieć skomplikowane powody, dla których sięgają po niego miejscowi.

Kultura i obyczaje

 • RPA to kraj zróżnicowany etnicznie i niejednorodny kulturowo. Zamieszkują go rdzenni mieszkańcy (Khoikhoi, Zulusi, Xhosa, Soto, Tswana, Tsonga, Swazi, Lemba, Ndebele), Afrykanerzy (potomkowie osadników z Holandii, Francji, Niemiec, Portugalii, Wielkiej Brytanii), Koloredzi (osoby o mieszanym pochodzeniu), a także migranci z różnych stron świata. Wzajemny szacunek wobec często znacznych różnic kulturowych, otwartość na odmienne tradycje i normy społeczne są podstawą południowoafrykańskiej codzienności. Chrześcijanie obchodzą Boże Narodzenie, Hindusi – święto Diwali, a afrykańscy szamani modlą się o wsparcie do duchów – w RPA różne obyczaje znajdują swoje miejsce. Wskutek zróżnicowania etnicznego i religijnego lokalny kalendarz dni wolnych od pracy i nauki obejmuje (poza chrześcijańskim Wielkim Piątkiem) wyłącznie święta świeckie i narodowe.
 • W dużych miastach mieszkańcy RPA żyją w zachodnim stylu. Tradycyjny styl życia rdzennych mieszkańców jest kultywowany raczej w wioskach i prowincjonalnych miasteczkach.
 • Mieszkańcy RPA są bezpośredni, otwarci i mają „wyluzowane” podejście do życia. Codzienność upływa tu powoli, bez presji robienia czegokolwiek „na wczoraj”, za to wśród ogólnej wesołości i w nieco leniwej atmosferze carpe diem. Efektem tego, często niepożądanym przez zagranicznych turystów i biznesmenów, jest dość swobodne podejście do terminowości – spotkania biznesowe i towarzyskie albo kursy komunikacji publicznej nierzadko odbywają się tu według… „czasu afrykańskiego”, czyli „będą, jak będą”.
 • Mieszkańcy RPA lubią wspólnie biesiadować. Spotkaniom często towarzyszy braai (grill).
 • W RPA żywe są rozmaite przesądy i zabobony. Wierzy się przykładowo, że noworodek i świeżo upieczona matka są nieczyści do momentu odpadnięcia pępowiny, dlatego nie należy ich odwiedzać – w rzeczywistości chodzi o ograniczenie ryzyka infekcji.
 • Dawanie napiwków w RPA nie jest obowiązkowe, choć z pewnością mile widziane. Jeżeli posiłek i obsługa w restauracji były zadowalające, można doliczyć 10% napiwku. Wynagrodzić drobną kwotą można również za dodatkowe usługi, np. wniesienie bagażu (ok. 15 ZAR za sztukę bagażu).
 • RPA cechuje duże rozwarstwienie społeczne, będące jednym ze skutków apartheidu. Ludzie w najtrudniejszej sytuacji materialnej niekiedy posuwają się do kradzieży, a nawet brutalnych napadów rabunkowych. Należy zachować wzmożoną ostrożność, nie wyjmować pieniędzy na ulicy i nie udzielać żebrzącym wsparcia finansowego, gdyż nie rozwiązuje to ich problemów, a jedynie prowadzi do eskalacji niepożądanych zjawisk społecznych.
 • W większości hoteli i restauracji dostępne są toalety w stylu zachodnim. W toaletach publicznych warto mieć przy sobie chusteczki higieniczne i środki do dezynfekcji dłoni.

Warto wiedzieć

 • Hotele i hostele nie zawsze są wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
 • Czajniki (rzadziej grzałki do wody), żelazka i suszarki do włosów, o ile nie znajdują się w pokoju hotelowym, są zazwyczaj dostępne w recepcji, na życzenie.
 • W pokojach hotelowych na gości czekają ręczniki, mydło i szampon (małe opakowania, dlatego warto zabrać własne lub kupić na miejscu). W wybranych hotelach mogą być dostępne (bezpłatnie lub za dodatkową opł atą) jednorazowe klapki, szczoteczki, pasty do zębów, gąbki kąpielowe i inne akcesoria.
 • W pokojach hotelowych mogą się znajdować minibary. Dostępne w nich napoje i słodycze są dodatkowo płatne.

Do zabrania:

 • ubrania lekkie, przewiewne (np. bawełniane T-shirty i krótkie spodnie), strój kąpielowy, sweter, bluza lub inne ciepłe okrycie, kurtka albo peleryna przeciwdeszczowa;
 • na safari wygodne półbuty sportowe albo trekkingowe, ubrania w neutralnych kolorach (beże, brązy, zielenie itp.), nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, lornetka (opcjonalnie);
 • wygodne, rozchodzone obuwie, np. sportowe, trekkingowe;
 • lekkie obuwie typu klapki (pod prysznic, na plażę), sandały;
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne;
 • podręczny plecak;
 • przejściówka do gniazdka elektrycznego typu D, M i N;
 • naładowany powerbank;
 • obowiązkowo preparat na komary (!);
 • krem z wysokim filtrem UV, przybory toaletowe (np. balsam nawilżający, mały ręczniczek, nawilżane chusteczki);
 • leki, repelenty, środki do dezynfekcji i akcesoria wymienione w punkcie „Zdrowie, szczepienia, leki”.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na całej trasie wyprawy – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi busami, wyposażonymi w klimatyzację i Wi-Fi. Podczas safari jeździmy autami terenowymi pod czują opieką pracowników rezerwatu przyrody Mabula. Pełne bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy. W cenie wycieczki jest także jeden lot krajowy na trasie Johannesburg – Kapsztad.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 70 000 €, w tym koszty ratownictwa 10 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
 • OC – 35 000 €,
 • Bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN,
 • Rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 12-dniowej

JOHANNESBURG – LIMPOPO – REZERWAT MABULA – SOWETO – JOHANNESBURG – KAPSZTAD – STELLENBOSCH – FRANSCHHOEK – PAARL – KAPSZTAD

DZIEŃ 1. Wylot

Spotkanie na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie, w hali odlotów, z przedstawicielem biura Tamada Tour. Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot do Johannesburga.

DZIEŃ 2. Safari

Przylot na lotnisko OR Tambo w Johannesburgu. Spotkanie z polskim przewodnikiem i przejazd do Mabula Game Reserve, prywatnego rezerwatu przyrody w prowincji Limpopo (ok. 2,5 godz.). Lunch. Zakwaterowanie w Mabula Game Lodge – hotelu z krytymi strzechą domkami w afrykańskim stylu. Popołudniowy relaks z herbatą, kawą i przekąskami. Wyjazd na emocjonujące safari o zachodzie słońca w rezerwacie Mabula. Jeżeli dopisze nam szczęście, zobaczymy tzw. Wielką Piątkę Afryki – słonie sawannowe, nosorożce czarne, lwy, bawoły afrykańskie i lamparty, a także inne fascynujące dzikie zwierzęta, jak kolorowe dzioborożce, żyrafy, antylopy, zebry, gepardy, hieny, szakale, guźce czy borsuki, które przemykają wśród baobabów, akacji i ciernistych krzewów w drodze do wodopoju. Po safari powrót do hotelu na kolację (w restauracji lub w bomie na świeżym powietrzu) i nocleg.

DZIEŃ 3. Safari

Wczesna pobudka, czas na kawę i herbatę. Wyjazd na safari o wschodzie słońca w rezerwacie Mabula. Powrót do hotelu. Śniadanie. Czas wolny, podczas którego można zajrzeć na basen albo do sklepiku z pamiątkami. Lunch. Czas wolny – chętni mogą skorzystać z hotelowego SPA (dodatkowo płatne). Po podwieczorku safari o zachodzie słońca. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

DZIEŃ 4. Safari i spotkanie ze słoniami

wczesna pobudka, czas na kawę i herbatę. Safari o wschodzie słońca w rezerwacie Mabula. Powrót do hotelu na śniadanie. Czas wolny. Opcjonalną atrakcją tego dnia będzie spotkanie ze słoniami, podczas którego w bliskiej, bezpiecznej atmosferze i etycznych warunkach poznamy te łagodne giganty. Doświadczymy intelektu, empatii, delikatnej natury i stadnej troski słoni, a także niezwykłej więzi, która może się zrodzić między słoniem a człowiekiem. Pogłaskamy te ogromne ssaki, ze zdumieniem odkrywając, jak miękka jest ich skóra, nawet na podeszwach stóp. Weźmiemy też udział w eksperymencie, który umożliwi słoniom zapamiętanie naszych imion i rozpoznanie nas po zapachu. Poznamy siedmiu podopiecznych rezerwatu Mabula: Mussinę, Shan, Nuanedi, Chishuru, Chovę, Belę i Zambeziego, a kompetentni, doświadczeni i przyjaźni opiekunowie opowiedzą nam o indywidualnej osobowości każdego słonia, ich cechach gatunkowych i codziennym życiu. To będzie dzień pełen inspiracji, słoniowych przygód i prawdziwej miłości do dzikiej natury! Po podwieczorku wyjazd na safari o zachodzie słońca w rezerwacie Mabula. Uroczysta kolacja na świeżym powietrzu pod dużym, dzikim afrykańskim drzewem figowym, z muzyką na żywo, graną przez lokalny zespół Marimba. Powrót na nocleg do Mabula Game Lodge.

DZIEŃ 5. Soweto – Stellenbosch

Po śniadaniu wymeldowanie i transfer do Johannesburga. Czas na odkrycie osiedla Soweto – symbolu walki z apartheidem (polityką segregacji rasowej). Podczas wędrówki barwną dziś dzielnicą poznamy zgubną ideologię apartheidu, przejmujące losy lokalnych mieszkańców i ich współczesne życie. Przerwa na lunch w restauracji na świeżym powietrzu. Następnie transfer na lotnisko w Johannesburgu. Późnym popołudniem lot z Johannesburga do Kapsztadu (ok. 2 godz.). Po przylocie do Kapsztadu krótki przejazd do miasta Stellenbosch (ok. 30 min), do doliny uchodzącej za winiarską stolicę RPA. Zameldowanie w pensjonacie i chwila relaksu. Kolacja w słynnej restauracji The Fat Butcher, do której wybierzemy się spacerem. Powrót do pensjonatu na nocleg.

DZIEŃ 6. Wine tour

Po śniadaniu przejazd do doliny win Franschhoek na zwiedzanie okolicznych winnic. Na początek zatrzymamy się w Colmant Wine Estate, specjalizującej się w południowoafrykańskim winie musującym, produkowanym tradycyjną metodą zwaną Method Cap Classic. Następnie zjemy lunch nad brzegiem rzeki i zwiedzimy winnicę The Holden Manz Wine Estate. Kolejną atrakcją na naszej trasie będzie degustacja win premium w Plaisir de Merle Wine Estate. Powrót do pensjonatu na odpoczynek. Na kolację wybierzemy się do The Glenelley Wine Estate, na obrzeżach Stellenbosch. Powrót do pensjonatu na nocleg.

DZIEŃ 7. Wine tour

Po śniadaniu ruszymy do winnicy Bartinney Wine Estate, gdzie skosztujemy wino i poznamy bioróżnorodność lokalnych upraw. Lunch w winnicy. Po południu degustacja wina i czekolady w winnicy Muratie. Późnym popołudniem powrót do Stellenbosch. Czas wolny. Dla chętnych wieczorne zwiedzanie miasteczka (w odległości krótkiego spaceru od pensjonatu znajduje się wiele restauracji i kawiarni). Powrót do pensjonatu na nocleg.

DZIEŃ 8. Wine tour – plaża Camps Bay

Po śniadaniu w pensjonacie wymeldowanie i transfer do doliny winiarskiej Paarl. Wybierzemy się na winne safari w Avondale Wine Estate. Na lunch i degustację wina udamy się do Glen Carlou Wine Estate. Przejazd do Kapsztadu i zakwaterowanie w hotelu tuż przy plaży Camps Bay. Czas wolny. Wieczorem uroczysta kolacja w restauracji Gold. Powrót na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 9. Przylądek Dobrej Nadziei

Po śniadaniu wybierzemy się na wycieczkę po półwyspie Przylądkowym. Przejedziemy słynną drogą Chapmans Peak Road. W Parku Narodowym Góry Stołowej odwiedzimy Rezerwat Przyrody Przylądka Dobrej Nadziei, latarnię morską Cape Point i krzyżową latarnię nawigacyjną The Cape of Good Hope Beacon. Na plaży Boulders spotkamy afrykańskie pingwiny przylądkowe. Na lunch zjemy lokalne ryby w porcie Kalk Bay. Po południu czas na kąpiel na plaży Muizenberg lub w basenie St. James Tidal. Wieczorem kolacja i czas wolny w Camps Bay. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 10. Kapsztad

Śniadanie w hotelu. Opcjonalnie: poranny spływ kajakiem po zatoce Granger w poszukiwaniu delfinów. City tour w Kapsztadzie. Odwiedzimy Bo-Kaap (Cape Malay Quarter) – dawną dzielnicę niewolników, słynącą z kolorowych domów, a także The Company Gardens – najstarszy park w RPA z XVII w. oraz afrykański bazar na Green Market Square. Lokalny lunch w Clark’s eatery. Po posiłku wjedziemy kolejką linową na Górę Stołową. Wieczorem pożegnalna obiadokolacja w restauracji The Belly of the Beast lub podobnej. Powrót do hotelu na nocleg.

DZIEŃ 11. Wylot

Po śniadaniu czas wolny w hotelu. Późny check-out. Transfer na lotnisko w Kapsztadzie. Wylot do Krakowa.

DZIEŃ 12. Przylot

Przylot do Krakowa i zakończenie naszej afrykańskiej przygody.

© 2022 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • data urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

 • 1 wpłata (zaliczka, 500 PLN) – uiszczana w ciągu 7 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki;
 • 2 wpłata (za przeloty w obie strony i ubezpieczenie, płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem;
 • 3 wpłata (pozostała kwota za wycieczkę, płatność w USD) – dokonywana już w kraju przylotu, w momencie zakwaterowania do hotelu.

Rezerwacja on-line

  Podróżuję samotnie, zgadzam się
  na dokwaterowanie do drugiej osoby

  Zobacz także

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

  Realizacja: Codenest