slonie-sri-lanka

Olśniewająca Sri Lanka 12 dni

Wycieczka objazdowa

od  9999 PLN
cena za osobę / 12 dni

Rezerwuj

Odkryj królestwo herbaty, słoni i batiku!

„Sri Lanka” oznacza w sanskrycie „olśniewający kraj”. Arabowie nazywali zaś Cejlon „wyspą rozkoszy”. Żadne z określeń nie mogłoby być bardziej trafne – to wyspiarskie państwo, oblane turkusem Oceanu Indyjskiego i usiane palmami kokosowymi, pełne skarbów starożytnej architektury i dzikiej przyrody, jest prawdziwym rajem dla zmysłów! Od plantacji herbaty, przez pola ryżowe, po monsunowe dżungle i tajemnicze miasta – poczuj na Sri Lance zew tropikalnej przygody! Zobacz, gdzie kręcono „Indianę Jonesa” i stań oko w oko z lampartami w Parku Narodowym Yala. Wdrap się do jaskiniowej świątyni buddystów i sprawdź, jak stare jest Święte Drzewo Figowe. Z tekowych pałaców i Lwiej Skały daj nura prosto na mokradła z setkami gatunków wodnych ptaków. Wybierz się na spacer ze słoniem, obejrzyj batikowe arcydzieła i przybij piątkę z żółwiami morskimi. A gdy odnajdziesz już dzikie cynamonowce, daj się porwać atmosferze kolonialnych miasteczek – i koniecznie spróbuj cejlońskiej herbaty, która uchodzi za najlepszą na świecie!

W cenie

Obserwacja tradycyjnego wędkowania na patykach

Obserwacja tradycyjnego wędkowania na patykach

Wizyta w fabryce batiku

Wizyta w fabryce batiku

Degustacja cejlońskiej herbaty i lokalnych przysmaków

Degustacja cejlońskiej herbaty i lokalnych przysmaków

Obserwacja słoni w lokalnych rezerwatach

Obserwacja słoni w lokalnych rezerwatach

Rejsy katamaranem

Rejsy katamaranem

Wizyta na farmie żółwi Kosgoda

Wizyta na farmie żółwi Kosgoda

Przejażdżka wozem zaprzężonym w woły

Przejażdżka wozem zaprzężonym w woły

Jeep safari

Jeep safari

Loty Warszawa – Colombo – Warszawa

Loty Warszawa – Colombo – Warszawa

Wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje)

Wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje)

Opieka polskojęzycznego pilota i lokalnego przewodnika

Opieka polskojęzycznego pilota i lokalnego przewodnika

Noclegi w hotelach 3* i hostelach (pokoje 2-osobowe z łazienkami)

Noclegi w hotelach 3* i hostelach (pokoje 2-osobowe z łazienkami)

Wizyty na egzotycznych bazarach

Wizyty na egzotycznych bazarach

Wejścia biletowane do muzeów i atrakcji

Wejścia biletowane do muzeów i atrakcji

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

herbata-plantacje-sri-lanka

Lankijskie plantacje herbaty

Skąd pochodzi najlepsza czarna herbata na świecie? Znawcy są przekonani, że ze Sri Lanki! Co ciekawe, za zdecydowanie smaczniejszą uchodzi herbata uprawiana i zbierana tradycyjnymi metodami. Starodawny proces pozyskiwania i suszenia cennych liści jest pracochłonny, powolny i mało wydajny – lokalni plantatorzy celowo rezygnują jednak z nowinek technologicznych, by zachować dla kolejnych pokoleń wyjątkowy smak Cejlonu. „Dobra herbata nie może się spieszyć” – powtarzają i zapraszają na filiżankę aromatycznego naparu. Kosztując lankijskiego skarbu, bez wątpienia zanurzymy się też w jego intrygującą historię. A prawda jest taka, że herbatę na Cejlon przemycili z Chin Brytyjczycy w 1824 r., którzy nasadzili krzewy w Królewskich Ogrodach Botanicznych w mieście Peradeniya. Minęło jednak niemal pół wieku, zanim siedemnastoletni James Taylor założył na wyspie pierwszą herbacianą fabrykę. Kolejne wyrastały niczym grzyby po deszczu, by już pod koniec XIX w. Cejlon z kawowego królestwa stał się niekwestionowanym imperium herbaty.

negombo-sri-lanka

Negombo

Negombo, czwarte co do wielkości miasto Sri Lanki, słynie z zabytków epoki kolonialnej i cynamonowych sadów. To właśnie dziko rosnące cynamonowce przyciągnęły tu w XVI w. Portugalczyków i Holendrów. Kolonizatorzy ochoczo wywozili znad laguny aromatyczne przyprawy, zostawili zaś po sobie zmienioną nazwę miasteczka (Tamilowie nazywali je Neerkolombu, a Syngalezi – Migamuva) oraz wiele ciekawych budowli. Wśród architektonicznych skarbów Negombo odkryjemy Fort Holenderski z 1672 r. (Brytyjczycy utworzyli tu później istniejące do dziś więzienie), powstały w tym samym roku Kanał Holenderski (liczy 100 km, prowadzi aż do Puttalam i jest wykorzystywany do teraz), kościół Najświętszej Maryi Panny (to jedna z największych katedr na Sri Lance), a także lokalne zabytki, przykładowo buddyjską świątynię Angurukaaramulla z ogromnym wizerunkiem Buddy i pięknymi malowidłami. W Negombo znajdziemy też egzotyczny targ rybny w zatoce oraz świetnie zaopatrzone sklepy, znakomite restauracje, knajpy i puby, gdzie życie toczy się do późnego wieczora. Wytchnienia od miejskiego gwaru nie trzeba na szczęście szukać daleko – usiana palmami plaża to wspaniałe miejsce na niespieszny relaks albo sporty wodne.

sigiriya-lwia-skala-sri-lanka

Sigiriya

Sigiriya, czyli Lwia Skała, to najsłynniejsza atrakcja Sri Lanki. Ogromna bryła magmy pozostałaby zapewne jedynie zachwycającym pomnikiem przyrody, gdyby nie król Kassapa I (477–495). Ten żądny władzy syn króla Dhatusena postanowił zdobyć nienależny mu tron za wszelką cenę. Zabił ojca, lecz nie zdołał zgładzić starszego brata – Mogallana, który zbiegł do Indii. W obawie przed zemstą prawowitego następcy Kassapa przeniósł stolicę z Anuradhapury do Sigiriyi, gdzie na szczycie skały wybudował wspaniały pałac, otoczony niemal niezdobytym systemem fortyfikacji. Niemal – bo nacierająca armia Mogallana bezceremonialnie przedarła się na górę. Stało się to jednak dopiero po tym, gdy podczas bitwy na polach Habarana słoń Kassapy został ranny. Skłoniło to władcę do powrotu w kierunku twierdzy, co jego mająca dotąd znaczną przewagę armia odczytała jako… rozkaz odwrotu. Po wycofaniu się z pola bitwy żołnierzy Kassapy, Mogallan uderzył z całą siłą. Przerażony tym Kassapa popełnił podobno samobójstwo, lecz historia o nim nie zapomniała. Dziś w objętych patronatem UNESCO ruinach zobaczymy cień dawnej świetności twierdzy, pałaców (dolnego i górnego), spichlerzy i zbiorników na wodę, ogrodów (wodnego, skalnego i tarasowego) oraz wąskich schodów, pnących się na szczyt pomiędzy kamiennymi łapami lwa. Najciekawsze w Sigiriyi są jednak naskalne malowidła. W galerii unikalnych pod względem stylu fresków ujrzymy wizerunki 18 niebiańskich dziewic (niegdyś na murach twierdzy widoczne były przedstawienia 500 konkubin Kassapy – na przestrzeni dziejów malowidła te uległy jednak zniszczeniu), a także inskrypcje, które należą do najstarszych tekstów w języku syngaleskim i miały znaczący wpływ na lokalną literaturę.

slon-sri-lanka

Słonie na Sri Lance

Sri Lanka nie ma oficjalnego zwierzęcia narodowego – prawdopodobnie dlatego, że za symbole tego wyspiarskiego państwa uchodzi równorzędnie kilka gatunków. Co ciekawe jednak lew, widniejący na lankijskiej fladze i w godle (według legendy od lwa wywodzi się naród Syngalezów), nie występuje współcześnie na Cejlonie, gdyż wyginął w epoce prehistorycznej. Tygrysa, symbolu Tamilów, także na wyspie nie zobaczymy. Istnieją tu za to lamparty, wiewiórki olbrzymie i słonie, które z dumą reprezentują bogactwo przyrodnicze Sri Lanki. Natknąć się na uroczą wiewiórkę olbrzymią podczas spaceru po dżungli wcale nie jest tak łatwo – na szczęście słonie zobaczymy z bliska! Taka możliwość nadarzy się w lokalnych parkach narodowych oraz rezerwatach prowadzonych przez prywatne fundacje. Lankijskie rezerwaty troszczą się o dobrostan słoni, zapewniając im bezpieczne schronienie, opiekę weterynaryjną, aprowizację, wsparcie w powrocie osieroconych osobników do życia na wolności, jak również propagując etyczny udział słoni w turystyce. Podczas naszych wycieczek nie skorzystamy zatem z przejażdżki na słoniu – jest to szkodliwe dla zdrowia tych zwierząt. Udamy się za to na spacery ze słonia, będziemy mogli pogłaskać trąbiastych przyjaciół i zaobserwować ich fascynujące zwyczaje, jak choćby kąpiel w rzece. Posłuchamy także pogadanki eksperta, który zdradzi wiele ciekawostek o tych potężnych i niestety zagrożonych wyginięciem ssakach.

dambulla-sri-lanka

Dambulla

Złota Świątynia Dambulla to największy i najlepiej zachowany kompleks jaskiniowych świątyń buddyjskich na Sri Lance. Ufundował je w I w. p.n.e. król Valagambahu, zwany Vattagamini Abhaya, wdzięczny lokalnej przyrodzie za ochronę przed wrogiem. I nic dziwnego, że tak się stało – okolica kryje ponad 80 naturalnych jaskiń, które znajdują się w zboczach niełatwych do zdobycia skał, dochodzących do nawet 160 m wysokości! W pięciu grotach zobaczymy dziś świątynie Devaraja (Króla Bóstw), Maharaja (Wielkiego Króla), Maha Alut (Wielką Nową), Paschima (Zachodnią) i Devena Alut (Drugą Nową), których wspaniałość doprawdy zapiera dech w piersi. Sanktuaria są od ścian po sklepienia, na łącznej powierzchni aż 2100 m2, bogato zdobione wyrafinowanymi malowidłami o intensywnych barwach czerwieni, ochry, błękitu i złota. Prócz fresków z wizerunkami Buddy, królów Sri Lanki, boga Wisznu i bogini Ganeśy w skalnych świątyniach ujrzymy, bagatela, 150 posągów Buddy, okalających również wewnętrzne stupy. O tym, że Dambulla stanowi doskonały azyl, dobrze wiedzieli już prehistoryczni ludzie – zamieszkiwali te tereny na długo przed nadejściem buddyzmu, o czym świadczą odnalezione w pobliżu pochówki sprzed 2700 lat!

muthurajawela-sri-lanka

Muthurajawela

Muthurajawela, nadmorskie torfowisko solne, to popularny na Sri Lance punkt obserwacji ptaków. Nazwa tego miejsca oznacza w języku syngaleskim „Bagno Królewskiego Skarbu”. Choć miłośników przygód przyciąga tu legenda o dworskich klejnotach ukrytych w moczarach, na torfowisku raczej próżno szukać kosztowności. Prawdziwym tutejszym skarbem jest za to niezwykle różnorodna, częściowo endemiczna fauna i flora. Podczas rejsu łodzią przez dziewicze mokradła południowej części laguny Negombo zobaczymy z bliska dostojne kormorany, czaple, orły, kaczki, bociany, rybitwy, jaskółki, jerzyki czy zimorodki, kuszące feerią barwnych piór. Przy odrobinie szczęścia wśród gęstwiny lasów namorzynowych wypatrzymy też warany, kolorowe ważki, iguany, makaki, lori oraz inne dzikie ssaki, gady, płazy i owady. Spływ laguną to także znakomita okazja, by przyjrzeć się pracy lokalnych rybaków poławiających krewetki oraz katamaranom, które wracają do portu po nocnych połowach na morzu.

anuradhapura-isurumuniya-sri-lanka

Anuradhapura

Anuradhapura to starożytne miasto kryjące najsłynniejsze świątynie Sri Lanki oraz największą liczbę zabytków cywilizacji syngaleskiej. Wspaniałe stupy i wihary (klasztory), pałace, parki z kamiennymi basenami i stawami – założona w IV w. p.n.e. pierwsza stolica kraju zdumiewa niesamowitą historią, świetnością i rozmachem, które w 1982 r. zaprowadziły kompleks wprost na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wśród architektonicznych cudów Anuradhapury znajdziemy przede wszystkim stupę Ruwanwelisaya – zwaną Wielką Stupą, mierzącą aż 103 m i będącą jednym najwyższych starożytnych zabytków na świecie! Tę białą jak śnieg dagobę (znaną również pod nazwami Mahathupa, Swarnamali Chaitya, Suvarnamali Mahaceti i Rathnamali Dagaba) wybudował w 140 r. p.n.e. Gamini Abhaya, który po pokonaniu króla Elary został władcą Sri Lanki. Nieopodal Pałacu Królewskiego króla Vijayabahu I odkryjemy skromniejszą, lecz nie mniej piękną świątynię Isurumuniya, otoczoną urokliwym stawem i głazami z rzeźbami kochanków Isurumuniyi, słoni w stawie i rodziny królewskiej. W jednym z najświętszych miejsc buddyzmu znajdziemy także Jaya Sri Maha Bodhi, czyli Święte Drzewo Figowe (Ficus Religiosa). Legenda głosi, że jest ono południową gałęzią historycznego drzewa Bodhi Sri Maha Bodhi z miejscowości Bodh Gaya w Indiach, pod którym Budda osiągnął oświecenie. Faktem jest natomiast, że figowiec z Anuradhapury to jedno z najstarszych żywych drzew na świecie, posadzone dokładnie w 249 r. p.n.e.!

polonnaruwa-rankot-vihara-sri-lanka

Polonnaruwa

Polonnaruwa (UNESCO) była drugą stolicą Sri Lanki. I jak na stolicę przystało, została wprost bajecznie urządzona – przez założycielską dynastię Chola (X w.), a następnie przez pyszałkowatego władcę Parakramabahu I (XII w.), który stworzył tu jedno z najbardziej zdumiewających dzieł urbanistycznych na świecie. Choć z dawnej potęgi do dziś przetrwały jedynie ruiny, to nawet one dobitnie pokazują, jak monumentalna i zachwycająca architekturą metropolia kwitła tutaj tysiąc lat wcześniej. Polonnaruwa kwitła zresztą całkiem dosłownie – zaprojektowano ją jako miasto ogród, gdzie kuszący bogactwem pałac królewski, dworskie pawilony, szpital, szkoła, kwatery podróżne oraz zespół zdobionych rzeźbami świątyń hinduistycznych i buddyjskich zostały naturalnie wtopione w krajobraz bujnych sadów ze stawami kąpielowymi i zbiornikami irygacyjnymi (są w użyciu do dzisiaj!). Archeolodzy odkryli zaginioną, opuszczoną i zapomnianą Polonnaruwarę dopiero w XIX w. – a wraz z nią historię świetlanego rozwoju handlu, rolnictwa i edukacji kolejnych cywilizacji, któremu kres położyły lokalne wojny i pożar z XIII w.

lampart-park-narodowy-yala-sri-lanka

Park Narodowy Yala

Park Narodowy Yala w południowo-wschodniej części Sri Lanki to tropikalne królestwo dzikiej fauny i flory. Podczas jeep safari przez wilgotne lasy monsunowe, łąki, cierniste zarośla i mokradła zobaczymy przy odrobinie szczęścia lamparty (występuje ich tu najwięcej na świecie), słonie, niedźwiedzie, bawoły indyjskie, krokodyle, jaszczurki, węże, makaki, lorisy, łaskuny, kotki cętkowane oraz pawie i inne z aż 215 gatunków egzotycznych ptaków, z których siedem to lankijskie endemity. Po pokonaniu rdzawoczerwonej szutrówki dotrzemy nad brzeg Oceanu Indyjskiego – a tam, upajając się egzotyczną atmosferą relaksu, być może wypatrzymy wylegujące się na piasku żółwie i tryskającego wodnym prysznicem płetwala błękitnego!

Kandy

Kto chciałby się udać na plan zdjęciowy filmu „Indiana Jones i Świątynia Zagłady” z 1984 r.? Taka gratka czeka fanów słynnego archeologa i poszukiwacza przygód w Kandy! Drugie co do wielkości miasto Sri Lanki – otoczone plantacjami kauczuku i herbaty, polami ryżowymi i sztucznym jeziorem (zbudował je w 1798 r. ostatni król syngaleski, Sri Wickrama Rajasinghe) – ma zresztą w zanadrzu więcej niespodzianek. W kompleksie pałacowym ostatnich królów Cejlonu zobaczymy kultową dla buddystów Świątynię Relikwii Zęba, Pałac Królowych (mieści obecnie Muzeum Narodowe), tekowy pawilon Sali Audiencyjnej, łaźnie królewskie, Muzeum Słonia Radży i Muzeum Archeologiczne. Wędrując gwarnymi uliczkami Kandy, odkryjemy też muzeum kamieni szlachetnych – zobaczymy tu cejloński szafir oraz odwiedzimy szlifiernię i pracownię jubilerską, gdzie oprawia się skarby Cejlonu. Kolejne atrakcje znajdziemy w manufakturze drewnianych rzeźb i mebli oraz w fabryce batiku – tu przekonamy się, że Sri Lanka należy do światowych liderów w barwieniu tkanin tą starożytną techniką, a lokalne galerie i sklepy pamiątkarskie aż eksplodują bogactwem batikowych arcydzieł! Zaledwie 6 km za miastem, w Peradeniya, wnikniemy natomiast w bujną zieleń Królewskiego Ogrodu Botanicznego, słynącego z kolekcji ponad 300 gatunków orchidei, przypraw, roślin leczniczych i palm.

nuwara-eliya-sri-lanka

Nuwara Eliya

Do Nuwara Eliya, miasta światła, nie bez powodu przylgnął przydomek Małej Anglii. W zacisznej osadzie, założonej w 1846 r. przez Samuela Bakera, brytyjskiego podróżnika, odkrywcę Jeziora Alberta i poszukiwacza źródeł Nilu, poczujemy się bowiem niemal jak w XIX-wiecznym Cambridge, Oksfordzie czy innym angielskim miasteczku! Nuwara Eliya, niegdyś główny cejloński ośrodek działalności kolonizatorów z Wielkiej Brytanii, do dziś tchnie aurą minionej epoki gospodarczego podboju Azji Południowo-Wschodniej. Zobaczymy tu budynek poczty, Queen’s Cottage (wybudowany w 1893 r. dla gubernatora Cejlonu; obecnie rezydencja prezydenta Sri Lanki), Dom Generała, Grand Hotel, Hill Club i wiele innych luksusowych willi w kolonialnym stylu (obiekty te nie są jednak udostępnione do zwiedzania). Stąd urzędnicy i plantatorzy zarządzali ciągnącymi się po horyzont polami herbaty, ryżu i przypraw, by po godzinach oddawać się ówczesnym rozrywkom elit: przechadzkom po parku Wiktorii, grze w polo, golfa i krykieta oraz niedopuszczalnym dziś polowaniom na lisy, jelenie czy słonie.

zolwie-kosgoda-sri-lanka

Wylęgarnia żółwi Kosgoda

To wyjątkowe miejsce, prowadzone od 1981 r. przez Wild Life Protection Society, działa na rzecz ochrony jaj żółwi morskich i zwiększenia wskaźnika wylęgu niezwykłych gadów. W Kosgodzie zobaczymy ogromne zbiorniki wypełnione nowo narodzonymi pisklętami żółwi pięciu gatunków: skórzastych, zielonych, oliwkowych, szylkretowych i karetta. Dowiemy się, dlaczego te urocze stworzenia są zagrożone i jak możemy im pomóc – i to całkiem realnie, bo chętni wolontariusze mogą przyjechać do Kosgody na dłużej, by patrolować plaże wzdłuż Morza Lakkadiwskiego na Oceanie Indyjskim, zbierać jaja rozrzucone na piasku i opiekować się chorymi żółwiami, a te w dobrej kondycji wypuszczać do morza tuż po pięknym zachodzie słońca.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
13.01-24.01.2024 12 16 9999 zł Rezerwuj Book Buch книга
10.02-21.02.2024 12 16 9999 zł Rezerwuj Book Buch книга
01.03-12.03.2024 12 16 9999 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
13.01-24.01.2024
12
Wolne miejsca
Cena
16
9999 PLN
Rezerwuj
Termin
Liczba dni
10.02-21.02.2024
12
Wolne miejsca
Cena
16
9999 PLN
Rezerwuj
Termin
Liczba dni
01.03-12.03.2024
12
Wolne miejsca
Cena
16
9999 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

Cena obejmuje:

 • koszty przelotu Warszawa – Colombo – Warszawa,
 • transfery klimatyzowanym busem z/na lotnisko, do/z hotelu i na trasie wycieczki,
 • noclegi w hotelach 3* i hostelach (pokoje 2-osobowe z łazienkami),
 • wyżywienie (śniadania i obiadokolacje),
 • wejścia biletowane do wszystkich zwiedzanych muzeów, świątyń i atrakcji,
 • jeep safari w Parku Narodowym Yala,
 • przejażdżka wozem zaprzężonym w woły,
 • wizyta na farmie żółwi Kosgoda,
 • obserwacja tradycyjnego wędkowania na patykach,
 • rejsy łodzią i katamaranem,
 • spacer ze słoniami w Millenium Elephant,
 • degustacja cejlońskiej herbaty i lokalnych potraw,
 • wizyta w fabryce batiku,
 • wizyty na egzotycznych bazarach,
 • atrakcje plenerowe, historyczne i kulturowe,
 • opieka doświadczonego, polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour,
 • kameralna grupa,
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Cena nie obejmuje:

 • kosztów wizy na Sri Lankę (szczegółowe informacje w sekcji „Informacje praktyczne”),
 • usług bagażowych w hotelach i na lotnisku,
 • posiłków oraz napojów bezalkoholowych i alkoholowych nieujętych w programie wycieczki,
 • opłat za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych miejscach, w tym opłat za zdjęcia z rybakami i możliwość siedzenia na patyku do poławiania sardynek,
 • zwyczajowych napiwków,
 • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-osobowy w hotelach i pensjonatach do 200 USD/os.),
 • kosztów pamiątek i wydatków osobistych,
 • usług niewymienionych w programie wycieczki.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

 • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
 • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują zakwaterowanie w komfortowych hotelach 3* i hostelach (pokoje 2-osobowe z własnymi łazienkami). Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).

Wyżywienie obejmuje śniadania i obiadokolacje. Dodatkowo płatne są lunche, przekąski oraz napoje bezalkoholowe i alkoholowe nieujęte w programie wycieczki. Urozmaicone, smaczne i sycące dania pozwalają codziennie skosztować innych potraw kuchni lokalnej. Na bazarach chętni będą też mogli zasmakować miejscowych owoców i słodkości. Wielką atrakcją będą wizyty na plantacjach herbaty, gdzie podczas zwiedzania będzie można skosztować słynnego cejlońskiego skarbu.

Informacje praktyczne

Dokumenty

Do przekroczenia granic Sri Lanki obywatele krajów Unii Europejskiej potrzebują wizę i paszport. Wizę można uzyskać po przylocie na Sri Lankę (w trybie „visa on arrival”), jednak zdecydowanie bezpieczniej wyrobić dokument przed podróżą, w systemie elektronicznej autoryzacji wjazdu (Electronic Travel Authorization; ETA) – można to zrobić np. na rządowej stronie http://www.eta.gov.lk/slvisa/visainfo/apply.jsp. Przy składaniu wniosku wizowego należy przedstawić ważny bilet na podróż powrotną. Wiza turystyczna uprawnia do przebywania na terytorium Sri Lanki przez okres do 30 dni. Do wyrobienia wizy potrzebny jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki i posiadający przynajmniej 3 wolne strony na stemple graniczne (podczas wycieczki warto mieć przy sobie także kserokopię paszportu). Ponadto każdy cudzoziemiec udający się na Sri Lankę powinien posiadać środki finansowe w wysokości minimum 30 USD na dzień pobytu. Nie ma obowiązku meldunkowego.

Zdrowie, szczepienia, leki

Przed wyjazdem na Sri Lankę dodatkowe szczepienia nie są obowiązkowe. Profilaktycznie zalecane są jednak szczepienia na tężec, żółtaczkę typu A i B, dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu i wściekliznę. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem najlepiej udać się do lekarza rodzinnego lub lekarza medycyny tropikalnej w celu konsultacji i przyjęcia ewentualnych szczepień.

W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagane jest poświadczone pieczątką zaświadczenie od lekarza, w języku polskim i angielskim. Podczas pobytu na Sri Lance koniecznie należy mieć przy sobie repelenty na komary, które mogą wywołać dengę, występującą w Azji Południowo-Wschodniej (preparaty te można zabrać ze sobą, jak i kupić na miejscu). Ponadto podręczną apteczkę warto zaopatrzyć w podstawowe leki: przeciwbólowe, na dolegliwości układu pokarmowego, przeziębienie i gorączkę, a także środki dezynfekujące (w formie żelu lub chusteczek), akcesoria i opatrunki (np. plastry, pęsetę).

Na Sri Lance warto pamiętać o podstawowych zasadach higieny i bezpieczeństwa. W szczególności należy unikać bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami ze względu na duże ryzyko zakażenia się wścieklizną (np. małpy są częstymi nosicielami wścieklizny – zwierzęta te bywają nieprzewidywalne i mogą dotkliwie pogryźć). Ogólną ostrożność należy zachować także podczas pożywiania się na bazarach i w ulicznych knajpkach. Świeże owoce i warzywa trzeba zawsze umyć przed spożyciem. Wodę i inne napoje najlepiej pić butelkowane. Zaleca się unikać napojów z kostkami lodu (najczęściej są one robione z tzw. kranówki).

Pobyt w szpitalu publicznym to koszt ok. 30 USD za 1 dzień (opłata ta nie uwzględnia kosztów usług lekarskich i podanych leków.)

Przepisy celne i prawne

 • Na Sri Lance regulacje celne nie różnią się od powszechnie przyjętych standardów. Dopuszcza się wwóz 1 l mocnego alkoholu i 200 sztuk papierosów. Zabronione jest wywożenie muszli oraz pamiątek z zagrożonych roślin i zwierząt.
 • W wielu miejscach publicznych obowiązuje zakaz picia alkoholu i palenia tytoniu, którego złamanie grozi grzywną.
 • Opalanie topless lub nago jest zabronione.
 • Fotografowanie i filmowanie może być zabronione w obiektach religijnych i wojskowych.
 • Homoseksualizm jest zabroniony pod groźbą grzywny, kar cielesnych i pozbawienia wolności.
 • Przemyt narkotyków oraz ich posiadanie są surowo karane (włącznie z karą śmierci – lankijski kodeks karny przewiduje ją, ale w praktyce od wielu lat nie wykonuje się tego typu wyroków).
 • Korzystanie z satelitarnej łączności telefonicznej jest zabronione w północnej części kraju.

Bezpieczeństwo

Sri Lanka jest krajem na ogół bezpiecznym i niezwykle gościnnym, w którym turyści są bardzo mile widziani. Jednakże w związku z atakami terrorystycznymi, które dotknęły Sri Lankę wiosną 2019 r., zaleca się zachować ostrożność podczas zwiedzania kraju. Należy również przestrzegać zakazu wchodzenia na oznakowane tereny zaminowane, będące pozostałością po wojnie domowej z 2009 r.

Nie powinno się zostawiać pieniędzy i wartościowych przedmiotów w pokojach hotelowych (o ile nie są one wyposażone w sejfy). Dla bezpieczeństwa warto również doglądać torebek, plecaków i cennych rzeczy na trasie wycieczki. Na Sri Lance częste są przestępstwa związane z nieuprawnionym użyciem kart bankowych, dlatego najrozsądniej płacić nimi wyłącznie w bezpiecznych punktach obsługi klientów (hotele, restauracje, sklepy).

W większych miastach i ośrodkach turystycznych działają specjalne posterunki policji, które udzielają pomocy turystom. Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

Na Sri Lance nie ma polskiej ambasady, ale działa konsulat.

Konsulat Honorowy RP w Kolombo

c / o John Keells Holdings PLC

No. 117, Sir Chittampalam A Gardiner Mawatha, Colombo 02, Sri Lanka

Tel. (+94) 11 230 6855, Faks: (+94) 11 243 9031

E-mail: senora.jkh@keells.com

Ponadto, w związku z brakiem polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego na Sri Lance pomoc obywatelom RP, zgodnie z prawem UE, może być udzielona w palcówkach państw członkowskich Unii Europejskiej.

Sri Lanka podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w New Delhi (Indie).

Ambasada RP w New Delhi

1050 – M Shantipath, Chanakyapuri, New Delhi -110021, India

Tel.: +91 11 41496900, Faks: +91 11 26871914

E-mail: newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl

www.newdelhi.msz.gov.pl

Klimat

Sri Lanka leży w klimacie tropikalnym, przy czym istnieją pewne różnice regionalne. Na południu kraju występuje klimat równikowy wilgotny, a w pozostałej części – zwrotnikowy monsunowy. Średnia temperatura powietrza wynosi 27°C i nie podlega dużym wahaniom rocznym. Na terenach górskich dochodzi do przeciętnie 25°C, a w pozostałych rejonach nieco powyżej 30°C. W okolicach plantacji herbaty, które zajmują 1/4 powierzchni kraju, temperatura może po zmroku spaść do ok. 10°C, dlatego wieczorem i w nocy trzeba pamiętać o ciepłym ubraniu. Na wyspie występują dwie główne pory monsunowe, czyli okresy nagłych i krótkich, ale intensywnych opadów deszczu oraz silnych wiatrów. Monsun zimowy wieje od listopada do kwietnia; monsun letni wieje od maja do października. W okresie od listopada do kwietnia na Sri Lance istnieje też ryzyko wystąpienia cyklonów tropikalnych. W związku z częstymi opadami wilgotność powietrza jest wysoka, stąd też można odczuwać je jako duszne i ciężkie. Na wyjazd warto zaopatrzyć się w kurtki/peleryny przeciwdeszczowe.

Język

Języki urzędowe na Sri Lance to tamilski i syngaleski. Angielski jest powszechnie używany w rejonach i obiektach odwiedzanych przez turystów.

Religia

Religią najpowszechniej wyznawaną na Sri Lance jest buddyzm. Są tu również wyznawcy hinduizmu i islamu. Przed wejściem do świątyń należy zdjąć buty oraz zasłonić ramiona i nogi – przydatne będą więc długie spódnice, chusty czy długie spodnie. Wypada także wyciszyć telefon i upewnić się, czy robienie zdjęć jest dozwolone. Trzeba pamiętać, że nie należy robić zdjęć, stojąc plecami do figury Buddy – to oznaka braku szacunku.

Waluta i płatności

Walutą na Sri Lance jest rupia lankijska (LKR). Jedna rupia to 100 centów. 100 LKR to około 0,55 USD/0,5 EUR/2,09 PLN.

Na podróż najlepiej zabrać dolary amerykańskie lub euro, a następnie wymienić pieniądze na miejscu (nie ma możliwości bezpośredniej wymiany PLN na LKR!). Wymiany waluty można dokonać w dni powszednie, w bankach lub hotelach, za okazaniem paszportu.

W wielu sklepach i restauracjach i hotelach można płacić kartą. Można też wypłacać pieniądze z bankomatów, które są dostępne w większych miastach. Warto zaopatrzyć się w kartę walutową (w USD), uniwersalną (np. mBank World) lub typu Revolut.

Czas

UTC +5:30. Różnica czasu między Polską a Sri Lanką wynosi +3 h 30 min latem i +4 h 30 min godzin zimą.

Telefonia i Internet

W większości hoteli istnieje możliwość korzystania z Wi-Fi. Niekiedy pobierana jest za to symboliczna opłata. Połączenie jest jednak dość wolne, dlatego na miejscu warto kupić lokalną kartę SIM, która zapewni dostęp do taniego i sprawnie działającego Internetu. Telefonowanie ze Sri Lanki nie należy do najtańszych – minuta rozmowy w roamingu to koszt ok. 6–8 zł, a SMS-a ok. 2 zł.

Elektryczność

Napięcie sieciowe na Sri Lance wynosi 230 V. Występują gniazdka elektryczne dwóch typów: z trzema okrągłymi bolcami (typ D) lub z trzema prostokątnymi bolcami (typ G, takie jak w UK). Należy więc zaopatrzyć się w przejściówkę (można ją kupić na miejscu – różne przejściówki są dostępne w niemal każdym lokalnym supermarkecie).

Lokalna kuchnia

Kuchnia lankijska łączy wpływy indyjskie, chińskie, tajskie i z wielu innych regionów Azji, a także Europy. Potrawy opierają się głównie na ryżu oraz wypiekach pszennych i kukurydzianych, i są bogate w warzywa, przyprawy i bakalie. Kuchnia Sri Lanki jest tradycyjnie bardzo pikantna – zjemy tu m.in. niezwykle ostre krewetki, kurczaka, rybę lub kalmary z papryką, cebulą, czosnkiem, pomidorem, pastą pomidorową oraz sosami sojowym i ostrygowym. Bez obaw jednak, bo amatorzy łagodniejszych smaków również znajdą coś dla siebie.

Najbardziej znanym daniem Sri Lanki jest ryż z curry. Popularne na szybką przekąskę jest także kottu roti, czyli warzywa z jajkiem lub mięsem oraz plackiem rotty (rodzaj naleśnika). Na lokalnych stołach występują ponadto drób, jagnięcina, wołowina, baranina, owoce morza i ryby (świeże, jak i suszone) w rozmaitych wariacjach. Warto spróbować dań w towarzystwie chutny’ów, czyli słodko-kwaśnych sosów z owoców i warzyw, które ciekawie akcentują smak, zwłaszcza potraw mięsnych.

Sri Lanka jest bez wątpienia rajem dla miłośników kuchni roślinnej. Bogactwo owoców i warzyw zapewnia szerokie pole do komponowania smacznych i zróżnicowanych posiłków na bazie bananów, ziemniaków, czerwonej soczewicy, szpinaku, fasoli, bakłażanów, marchwi, jackfruitów (owoców chlebowca), kwiatów bananowca, jarmużu i cytryny.

Niemal wszystkie lankijskie potrawy są bardzo aromatyczne, co jest zasługą przypraw i ziół. Używa się tu m.in. chilli, kurkumy, kardamonu, mleczka kokosowego, czosnku i oczywiście curry, które stanowi mieszankę kilku gatunków ziół: kozieradki, kolendry, kardamonu, goździków, cynamonu, kminu, gorczycy i zielonych listków curry (ciemne curry jest prażone na gorącej patelni i dodawane do mięsa, z kolei jasne curry jest nieprażone i dodawane zazwyczaj do owoców morza, kurczaka, warzyw).

Wyraziste w smaku są także lankijskie desery – zwykle bardzo słodkie i aromatyczne. Ich podstawowym składnikiem jest ryż, któremu towarzyszą m.in. mleko, jogurt, masło, a także bakalie i korzenne przyprawy.

Sri Lanka słynie przede wszystkim z czarnej herbaty, która jest przez koneserów uważana za jedną z najlepszych na świecie.

Kultura i obyczaje

 • Kręcenie głową na boki oznacza – odwrotnie niż w krajach europejskich – potwierdzenie, zgodę.
 • Lewa dłoń jest uznawana za nieczystą – nie powinno się jej używać do wskazywania, podawania pieniędzy czy jedzenia, nie wypada się nią także witać (w tym ostatnim przypadku zaleca się zresztą skinąć głową w lekkim ukłonie).
 • Pokazywanie podeszew stóp to duża obraza – warto więc uważać na sposób, w jaki siadamy czy zakładamy nogę na nogę, bo można niechcący popełnić faux pas.
 • Lokalny przesąd mówi, że jeśli chcemy mieć dobry, szczęśliwy dzień, to pierwszy krok trzeba zrobić prawą nogą.
 • Przed wejściem do świątyni należy zdjąć buty oraz zasłonić ramiona i nogi.
 • Nie należy robić zdjęć, stojąc plecami do figury Buddy – to oznaka braku szacunku.
 • Na Sri Lance obowiązuje ruch lewostronny – należy więc zachować ostrożność, przechodząc przez jezdnię.
 • Dawanie napiwków jest powszechne m.in. za wniesienie bagażu (ok. 100–200 rupii to średnia wysokość napiwku dla bagażowego), dostarczenie prania czy pilnowanie butów pozostawionych przed świątynią.
 • Na ulicach miast często spotyka się osoby proszące o jałmużnę – choć ich widok nierzadko skłania do sięgnięcia po drobne, lepiej unikać udzielania tego rodzaju wsparcia finansowego, które w rzeczywistości nie pomaga potrzebującym i prowadzi do eskalacji niepożądanych zjawisk społecznych.
 • W większości hoteli, hosteli, restauracji i innych miejsc dostępne są toalety w stylu zachodnim (choć spotyka się też toalety azjatyckie, czyli kucane – zwłaszcza na prowincji i w miejscach rzadziej uczęszczanych przez turystów). Korzystając z toalet publicznych, warto mieć przy sobie chusteczki higieniczne, ze względu na częsty brak papieru toaletowego.

Warto wiedzieć

 • Hotele i hostele nie zawsze są wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
 • Czajniki (rzadziej grzałki do wody), żelazka i suszarki do włosów, o ile nie znajdują się w pokoju hotelowym, są zazwyczaj dostępne w recepcji, na życzenie.
 • Ręczniki – są dostępne w hotelach.
 • W pokojach hotelowych mogą się znajdować minibary. Dostępne w nich napoje i słodycze są dodatkowo płatne.
 • W pokojach hotelowych na gości czekają zwykle mydło i szampon (małe opakowania, dlatego warto zabrać własne lub kupić na miejscu). W hotelach niekiedy do dyspozycji są także jednorazowe klapki. W wybranych hotelach, zazwyczaj jednak 5*, dostępne są też (bezpłatnie lub za dodatkową opłatą) szczoteczki, pasty do zębów, gąbki kąpielowe i inne akcesoria.

Do zabrania:

 • ubrania lekkie, przewiewne (w przypadku kobiet niezbyt obcisłe), strój kąpielowy, sweter, bluza lub inne ciepłe okrycie, kurtka albo peleryna przeciwdeszczowa;
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne;
 • sandały oraz wygodne obuwie na spacery, np. sportowe, trekkingowe;
 • podręczny plecak;
 • przejściówka do gniazdka elektrycznego typu D i G (takiego jak w UK) – można kupić na miejscu;
 • krem z wysokim filtrem UV;
 • obowiązkowo preparat na komary (!);
 • środki przeciwbólowe, na dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz do dezynfekcji dłoni.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na całej trasie wyprawy – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi, klimatyzowanymi busami. Pełne bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy. W cenie wycieczki zawarte są także rejsy katamaranem oraz przejażdżka tradycyjnym wozem zaprzęgniętym w woły.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 16-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 70 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
 • OC – 35 000 €,
 • bagaż – 1500 PLN.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 12-dniowej

COLOMBO – NEGOMBO – MUTHURAJAWELA – NEGOMBO – ANURADHAPURA – MIHINTALE – SIGIRIYA – POLONNARUWA – DAMBULLA – HIRIWADUNNA – MATALE – KANDY – RAMBUKKANA – PERADENIYA – NUWARA ELIYA – ELLA – YALA – GALLE – KOSGODA – NEGOMBO – COLOMBO

DZIEŃ 1.

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie i spotkanie z przedstawicielem biura Tamada Tour w hali odlotów (strefa D, przy stanowiskach PLL LOT). Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot na Sri Lankę z międzylądowaniem zgodnie z rozkładem.

DZIEŃ 2.  

Ayubowan!, czyli długiego życia!  O godz. 5.15 rano przylot na międzynarodowe lotnisko w Colombo i spotkanie z przedstawicielem biura podróży Tamada Tour. Transfer z lotniska do Negombo (dystans: ok. 11 km, czas przejazdu: ok. 25 min.). Zameldowanie w hotelu. Krótki nocleg. Po śniadaniu przejazd do Muthurajawela, gdzie udamy się na rejs po lagunie, by zaobserwować egzotyczne ptaki wodne, warany i małpy. Powrót do Negombo i zwiedzanie miasta, w którym zobaczymy targ rybny, zatokę rybaków, Fort Holenderski, świątynię Angurukaaramulla, Kościół Najświętszej Maryi Panny, Kanał Holenderski i plażę. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 3.  

Po śniadaniu przejazd do starożytnego miasta Anuradhapura (UNESCO), gdzie zobaczymy m.in. dagobę Ruwanwelisaya, świątynię Isurumuniya i Święte Drzewo Figowe, jedno z najstarszych na świecie. Następnie przejazd na Mihintale, szczyt górski, uważany za miejsce spotkania króla Devanampiyatissa i przybyłego z Indii buddyjskiego mnicha Mahindy, syna cesarza Asioki, których rozmowa zapoczątkowała wprowadzenie przez króla buddyzmu na Sri Lance. Na górze Mihintale zobaczymy wielki posąg Buddy, posąg króla Devanampiyatissa, zabytkowe stupy oraz opuszczone obecnie refektarze, magazyny i inne budowle przyświątynne. Przejazd do Sigiriya. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 4.  

Po śniadaniu ruszamy do fortecy Sigiriya (Lwia Skała; UNESCO), gdzie zobaczymy ruiny pałacu króla Kassapy i fascynującą galerię naskalnych malunków i inskrypcji. Przejazd do Polonnaruwa – starożytnego miasta-ogrodu, jednego z najbardziej zdumiewających dzieł urbanistycznych świata. Kolacja i nocleg w Sigiriya.

DZIEŃ 5.

Śniadanie. Przejazd do Złotej Świątyni Dambulla, gdzie zwiedzimy kompleks pięciu jaskiniowych świątyń buddyjskich z I w. p.n.e., które zachwycają bogactwem zdobień i ciekawą historią powstania. Następnie dotrzemy do otoczonej dżunglą wioski Hiriwadunna. Poznamy tu codzienność i tradycje mieszkańców, od setek lat żyjących w zgodzie z naturą. Wioskę i malowniczą okolicę będziemy podziwiać podczas przejażdżki wozem zaprzężonym w woły – najstarszym środkiem transportu na Sri Lance. Stąd udamy się w rejs łodzią pila oruwa na plantacje Chena, gdzie skosztujemy cejlońskiej herbaty, uważanej przez koneserów za najlepszą na świecie, oraz zobaczymy, jak młóci się ryż i wyrabia mąkę na kamiennych żarnach. Powrót do busa tuk-tukiem. Przejazd do hotelu.  Kolacja i nocleg w Sigiriya.

DZIEŃ 6.

Po śniadaniu przejazd do Kandy (UNESCO). Po drodze odwiedzimy bujny Ogród Ziół i Przypraw w Matale, gdzie w naturalnych warunkach uprawia się drzewo sandałowe, margosę, kakao, cytryny, migdały, jaśminy, kokosy, goździki, pieprz, imbir, gałkę muszkatołową, cynamon i kurkumę (zwaną cejlońskim szafranem). Po dotarciu do Kandy zwiedzimy Świątynię Relikwii Zęba, znajdującą się na terenie kompleksu pałacowego ostatnich królów Cejlonu. Następnie udamy się na wieczorne przedstawienie z muzyką i tańcami na żywo. Kolacja i nocleg w hotelu w Kandy.

DZIEŃ 7.

Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Kandy. Tego dnia zobaczymy sztuczne jezioro Kandy, odwiedzimy muzeum kamieni szlachetnych, fabrykę batiku oraz pracownię drewnianych rzeźb i mebli. Następie transfer do Fundacji Millennium Elephant w Rambukkana. Udamy się tu na spacer ze słoniami i będziemy mogli zaobserwować ich kąpiel. Wysłuchamy też inspirującej pogadanki o tych wielkich, lecz zagrożonych wyginięciem ssakach. Stąd wyruszymy do Królewskiego Ogrodu Botanicznego w Peradeniya. Kolacja i nocleg w hotelu w Kandy.

DZIEŃ 8.

Po śniadaniu pojedziemy zwiedzić kolonialne miasteczko Nuwara Eliya (Mała Anglia). Po drodze zobaczymy wodospad Ramboda oraz plantację i fabrykę cejlońskiej herbaty (zwiedzanie z degustacją). W Nuwara Eliya obejrzymy m.in. budynek poczty, Queen’s Cottage, Dom Generała i Grand Hotel, a także poznamy bliżej losy kolonizatorów z Wielkiej Brytanii, którzy w XIX w. zarządzali lokalnymi plantacjami herbaty i przypraw. Następnie przejazd do świątyni Sri Seetha Amman, gdzie według hinduskiej epopei Ramajana demon Rawana, króla wyspy Lanka, uwięził Sitę, czyli córkę bogini ziemi Bhumi. Kolacja i nocleg w hotelu w Nuwara Eliya.

DZIEŃ 9.

Po śniadaniu transfer do miasteczka Ella. W pobliżu zobaczymy słynny kolejowy most Dziewięciu Łuków (Nine Arches) w Demodara i zachwycający wodospad Rawana. Wybierzemy się też na Mały Szczyt Adama (Punchi Sri Pada; 1141 m n.p.m.) – stosunkowo łatwy szlak poprowadzi nas przez malownicze plantacje herbaty aż na szczyt, z którego rozciąga się piękna panorama okolicy. Kolacja i nocleg w hotelu w Ella.

DZIEŃ 10.

Śniadanie. Przejazd do Yala i zameldowanie w hotelu. Następnie udamy się na niezapomniane jeep safari do Parku Narodowego Yala, gdzie można zaobserwować lamparty, słonie, pawie i inne dzikie zwierzęta. Kolacja i nocleg w hotelu w Yala.

DZIEŃ 11.  

Po śniadaniu czeka nas wizyta u słynnych rybaków, którzy poławiają sardynki, siedząc na drewnianych patykach wbitych w dno Oceanu Indyjskiego. Stąd udamy się do portowego miasteczka Galle, gdzie zobaczymy muzeum morskie oraz fort holenderski i inne zabytki z epoki kolonialnej. Następnie przejazd na farmę żółwi Kosgoda, gdzie przyjrzymy się kilkudniowym i starszym żółwiom pięciu lokalnych gatunków. Kolacja i nocleg w hotelu w Negombo.

DZIEŃ 12.

Wczesna pobudka, śniadanie w formie suchego prowiantu i przejazd na międzynarodowe lotnisko w Colombo. Wylot do Polski z międzylądowaniem zgodnie z rozkładem.

© 2020 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • datę urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
 • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
 • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
 • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

 • WPŁATA 1. (zaliczka 1500 PLN) – uiszczana w ciągu 3 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki.
 • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

 • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

  Podróżuję samotnie, zgadzam się
  na dokwaterowanie do drugiej osoby

  Zobacz także

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

  Realizacja: Codenest