syberia_nieodkryta_tuwa_i_chakasja

Syberia nieodkryta – Tuwa i Chakasja 16 dni

Wycieczka objazdowa

od  from  from  from  7600 PLN EURO EURO EURO
cena za osobę / 16 dni Price per person / 16 days Preis pro Person / 16 Tage Цена с человека / 16 дней

Rezerwuj Book Buch книга

Odkryj tajemniczą krainę syberyjskich szamanów i reniferów!

Ludzie mówią, że dzika przyroda Tuwy i Chakasji jest taka sama od 10 tys. lat. Nic dziwnego, bo jeszcze do niedawna te zagadkowe republiki stanowiły strefy zamknięte dla obcokrajowców, a i sami Rosjanie z rzadka tu zaglądali. Dziś możesz śmiało eksplorować najbardziej egzotyczne zakątki Syberii, słynące z oszałamiająco pięknych krajobrazów, reniferów i szamanizmu. Zanurz się zmysłami w wartkie wody Jeniseju i naturalną moc prastarej tajgi. Wskocz w rosyjską terenówkę UAZ 452 i poszukaj kurhanów scytyjskiego króla. Zajrzyj do muzeów lokalnej historii, fauny i flory. Odnajdź starożytne petroglify i kopalnie złota. Stań oko w oko z największą hydroelektrownią Rosji i zabaw się w pareidolię w urokliwym Parku Narodowym Ergaki. Poszukaj świętej góry Khairykan i poznaj artystów rzeźbiących w agalmatolicie – klejnocie Tuwy. Daj się uwieść hipnotycznym dźwiękom bębnów i śpiewu gardłowego, które prowadzą wprost do stepowych jurt ałtajskich nomadów – tam, gdzie życie ma smak najlepszej syberyjskiej przygody.

W cenie Included Im Preis В цене

Spotkania z lokalnymi mieszkańcami

Wizyta w hodowli reniferów i wielbłądów

Wizyta w rosyjskiej bani

Loty bezpośrednie Warszawa – Moskwa – Warszawa

Towarzystwo lokalnego znawcy tajgi

Noclegi w rodzinnych pensjonatach i namiotach

Transfery autobusami i samochodami (taksówki, terenówki UAZ 452)

Opieka doświadczonego pilota-przewodnika

Wędrówki z atrakcjami plenerowymi

Zwiedzanie zgodnie z programem

Wejścia biletowane do atrakcji

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Kameralne grupy

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Wybrane atrakcje Selected attractions Ausgewählte Sehenswürdigkeiten Избранные достопримечательности

Abakan

Połyskujący złocistymi kopułami sobór Przemienienia Pańskiego, a wokół szare bloki i szkaradne billboardy. Czego – poza absolutnie cudownym krajobrazem rozlewiska Jeniseju – można szukać w Abakanie, żywym obrazku Poradziecji? Przekonamy się, że pierwsze wrażenie bywa mylne, a miasto zaskakuje fenomenami historycznymi, kulturowymi i przyrodniczymi. W śródmieściu znajdziemy pełen zieleni park rozrywki Sady Mechty, zabytkową zabudowę z XVIII w., gdy miejscowość była jeszcze wsią Ust'-Abakansk, a także filharmonię i teatr – nie lada gratki dla ciekawych socjalistycznej architektury. Największe atrakcje odkryjemy w muzeum lokalnej historii: starożytne kamienne rzeźby, artefakty archeologiczne od okresu paleolitu do kultury Tagar (VIII–II w. p.n.e.), kolekcje dawnych mebli, dzieł sztuki, przedmiotów użytkowych, minerałów, okazów flory i fauny oraz niesamowicie intrygujące petroglify z III w. p.n.e.! Spróbujemy też się dowiedzieć, do kogo należał wspaniały pałac wybudowany w Abakanie przez chińską dynastię Han, owiany mnożącymi się od 1940 r. tajemnicami…

Chakaski śpiew gardłowy

Podobno każdy może wydawać takie dźwięki – wystarczy się uprzeć. W rzeczywistości jednak śpiew alikwotowy, czyli gardłowy, to nie lada sztuka. W Chakasji spotkamy się z niezwykłym artystą i damy się ponieść poruszającym do głębi, pierwotnym brzmieniom koczowniczej poezji, śpiewanej przy akompaniamencie instrumentów ludowych, takich jak chatkhan, khomys, morin chuur, topshuluur i yykh. W trakcie muzycznej podróży przeniesiemy się myślami w czasoprzestrzeni, by zgłębić ciekawostki na temat różnych stylów mistycznego śpiewu gardłowego, występującego w kulturach Azji, Europy, Ameryki Północnej i Afryki. Przekonamy się, z jak niewiarygodnym efektem można wykorzystać zjawisko rezonansu, powstające wtedy, gdy powietrze z płuc przechodzi przez więzadła głosowe i jamę ustną – a także jak rewelacyjnie śpiew gardłowy brzmi w mniej oczywistym, lecz upojnie eterycznym połączeniu z muzyką folkową, rockową i elektroniczną, reprezentowaną przez Heilung, Wardrunę, Annę-Marię Hefele, Tengger Cavalry, Turgena Kama i innych twórców z różnych zakątków świata.

Dolina Carów

Ich żywiołem była wojna. Nie znali pisma ani warzyw, nie uprawiali ziemi, nie budowali domów. Nomadyczne życie wiedli w galopie i z łukiem w ręku, żywili się mlekiem i mięsem koni i owiec, spali w jurtach na dziewiczym stepie, nie gardzili licznymi nałożnicami, a wrogów mordowali z krwawą pasją. Wyruszymy na emocjonującą ekspedycję rosyjskimi terenówkami UAZ 452 do Doliny Carów w Republice Tuwy – pachnącej igliwiem i trawą, położonej wśród złotych gór Ałtaju, gdzie w dolinie rzeki Ujuk odkryto zamrożone w czasie monumentalne kurhany scytyjskiego króla z Arżanu. W lokalnym muzeum poznamy bliżej niesamowitą kulturę Scytów (Skolotów) – szybkich jak wiatr, siejących grozę wojowników, którzy byli także sprytnymi handlarzami i wyjątkowo uzdolnionymi złotnikami. Zobaczymy odnalezione w kurhanach skarby: złote korony, rzeźbione w stylu animalistycznym kielichy, brosze, bransolety, noże i inne przedmioty użytkowe, które nawet po upływie 2600 lat budzą niekłamany zachwyt. Podobnie jak dobrze zachowana jasnowłosa mumia króla, która zdaje się potwierdzać makabryczny scytyjski rytuał pogrzebowy, opisany wieki temu przez Herodota…

Sajańsko-Szuszeńska Elektrownia Wodna

Drzewa i ludzie to przy tej budowli mikrusy! Sajańsko-Szuszeńska Elektrownia Wodna w górnym biegu Jeniseju jest największą hydroelektrownią Rosji i piątą co do wielkości na świecie. W Wąwozie Sajańskim zobaczymy z bliska tę gigantyczną tamę o powierzchni 621 km2, długości 1066 m i wysokości 245 m, do której budowy zużyto aż 33 mln m3 gruntu i skał oraz tyle betonu, że wystarczyłby na budowę autostrady z Petersburga do Władywostoku! Dowiemy się, jak elektrownia powstała i dlaczego awaria jednego z 10 hydrozespołów doprowadziła do jak dotąd największej katastrofy energetycznej XXI w. – hydroudaru, wskutek którego życie i zdrowie straciło kilkadziesiąt osób, a jeszcze więcej doświadczyło blackoutu, zmory współczesnej cywilizacji. Rozmyślając o tych wydarzeniach, zapatrzymy się w spokojne błękitne oczy Ojczulka Jeniseja, malowniczo meandrującego pośród zielonych gór Parku Narodowego Szuszeński Las.

Baj-Tajga

Ile prawdy jest w koczowniczych opowieściach o skarbach ukrytych w modrzewiowych lasach zachodniej Tuwy, nieopodal granicy z Mongolią? Sprawdzimy to na oplecionym chmurami szczycie Baj-Tajga (3129 m n.p.m.), którego nazwa nie bez przyczyny oznacza w języka tuwińskim bogatą tajgę. Za rzeką Ałasz miniemy groźnych wojowników z niedźwiedziami i zapuścimy się w trudno dostępne rewiry, skąd od wieków wydobywa się klejnot Tuwy – agalmatolit, rzadki minerał półszlachetny w przepięknych barwach bieli, żółci, ochry, czerwieni, błękitu i zieleni. Posłuchamy niesamowitych opowieści tych, którzy wyprawiają się w dzikie góry po chonar-dash, i poznamy lokalnych mistrzów rzeźbiarstwa, tworzących z niego misternie dekorowane ozdoby i przedmioty codziennego użytku. Być może skusimy się na ręcznie wytwarzane arcydzieła, za które wieki temu chińscy i mandżurscy dostojnicy byli gotowi zapłacić bajońskie sumy.

Święta góra Khairykan

W Tuwie jest kilka Khairykanów, ale najbardziej znana jest ta z gór pierścienia Sajanów, która leży na lewym brzegu Jeniseju. Zapatrzymy się w owiany legendami, masywny, nagi szczyt Khairykan (1042 m n.p.m.) – jego nazwa nieprzypadkowo oznacza w języku mongolskim niebiańskiego niedźwiedzia lub świętą górę. Oczyma wyobraźni zobaczymy syberyjskich szamanów, którzy rokrocznie oddają się tu obrzędom oczyszczenia i wzmocnienia ducha oraz rytuałowi parzenia tuwańskiej herbaty z mlekiem i solą, czemu towarzyszą dźwięki bębnów, śpiewy i tańce wokół ogniska. Sięgniemy w przeszłość i ujrzymy też XIV Dalajlamę, który w 1992 r. konsekrował Khairykan jako miejsce o uzdrawiającej mocy i potężnej energii. To dlatego niemal zawsze można się tutaj natknąć na pielgrzymów, spragnionych modlitwy przy pomniku postawionym dla uczczenia wizyty buddyjskiego przywódcy duchowego. Dowiemy się również, że nieopodal istnieją ruiny tybetańskiego klasztoru – jednego z 20 takich zabytków w okolicy, które bezpowrotnie zniszczono w latach 30. XX w.

Tuwa – kraina szamanizmu i reniferów

Zostali rzuceni na pożarcie. Miały ich pochłonąć czas, radziecka Rosja i globalizacja. Przetrwali, a wieść o nich niesie się wokół pierwotnymi dźwiękami bębnów, pradawną mocą wieczornego ogniska i łopotem kolorowych wstążek na świętych totemach i szyjach reniferów, opiekuńczych duchów rodzin. Przemierzymy dzikie stepy, tajgę, góry, wartkie strumienie i jeziora południowej Syberii, by odnaleźć Tuwińczyków – lud rena i archaicznego szamanizmu, którego kultura po upadku sowietyzmu odżyła ze zdwojoną mocą. Dowiemy się, kim naprawdę są mieszkańcy tej surowej krainy, budujący nową tożsamość z okruchów starożytnego świata. Przez etnograficzne okulary zobaczymy, że mają oni telefony, internet, lodówki i samochody, ale powrócili do przeszłości: hodowli reniferów, życia w jurtach i szałasach, szamańskich tradycji – i że zrobili to zupełnie świadomie, w celu ukształtowania nowej, wspólnej koncepcji siebie, odrodzenia zbiorowej pamięci, podkreślenia odrębności kulturowej, etnicznej i językowej oraz znalezienia remedium na „nadmierne ucywilizowanie” świata.

Park Narodowy Ergaki

„Jestem tak mądry i piękny jak wy!” – zakrzyknął Batyr. Bogowie wściekli się na te słowa zwykłego śmiertelnika i wygnali go do piekła. Batyr już wyciągnął dłoń, by się stamtąd wydostać, ale wtedy bogowie zamienili śmiałka w kamień… i tak powstał oszałamiająco piękny grzbiet górski Ergaki. W tutejszym parku narodowym usłyszymy legendę o zaklętym w kamieniu Śpiącym Sajanie i Wiszącej Skale, która podobno spadnie do Jeziora Tęczowego, gdy ludzie zaburzą równowagę tej naturalnej perły Syberii. Wędrując przez malownicze doliny i zjawiskowe góry Ergaki, raczej nie staniemy oko w oko z niedźwiedziem brunatnym ani jeleniem piżmowym. Spotkamy za to kuny, wiewiórki, a także… Smoka, Ząb, Ptaka, Gwiazdę, Lustro i Dwóch Braci, którzy strzegą kolejnych miejscowych skarbów: krystalicznie czystego, szmaragdowego jeziora i wpadającego doń 20-metrowego wodospadu. Sprawdzimy też, czy to prawda, co mówią lokalni myśliwi oraz przybywający tu miłośnicy trekkingu, raftingu i narciarstwa – że na szlaku przyrodniczych klejnotów Ergaki słychać czasem tajemniczą muzykę... Po zmroku rozgrzejemy się opowieściami przy ognisku, a na rozgwieżdżonym niebie spróbujemy wypatrzeć spadającą gwiazdę, która spełnia życzenia.

Cała trasa The whole route Die ganze Route Весь маршрут

Terminy i ceny wycieczek Time&Pricetable Termine und Preise für Ausflüge Даты и цены на экскурсии


Termin Trip date Datum der Abreise Дата отъезда Ilość dni Number of days Anzahl der Tage Количество дней Wolne miejsca Free places Freie Plätze Свободные места Cena Price Preis цена Rezerwacja Reservation Buchung бронирование
27.07.2019 - 10.08.2019 16 16 7600 zł* Rezerwuj Book Buch книга

* Cena obejmuje część wpłaty w USD lub EUR i może się nieznacznie różnić od podanej w tabeli. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,70 zł za 1 USD lub 4,20 za 1 EUR.

Termin
Ilość dni
27.07.2019 - 10.08.2019
16
Wolne miejsca
Cena
16
7600 PLN EURO EURO EURO
Rezerwuj Book Buch книга

Szczegółowe informacje Detailed information Detaillierte Informationen Подробная информация

Świadczenia Cost of the trip Die Kosten der Reise Стоимость поездки

W cenie:

 • przeloty bezpośrednie Warszawa – Moskwa – Warszawa,
 • transport na trasie całej wycieczki autobusami i wynajętymi dla grupy samochodami (taksówkami i terenówkami UAZ 452),
 • noclegi w rodzinnych pensjonatach gościnnych, domkach i namiotach,
 • wejścia biletowane do zwiedzanych atrakcji,
 • wizyta w rosyjskiej bani,
 • wizyta w hodowli reniferów i wielbłądów,
 • towarzystwo lokalnego znawcy tajgi,
 • wędrówki z atrakcjami plenerowymi,
 • spotkania z lokalnymi mieszkańcami,
 • opieka pilota-przewodnika na czas wyprawy,
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie obejmuje:

 • biletów na loty na trasie Moskwa – Abakan – Moskwa,
 • kosztów wizy turystycznej do Rosji – w celu wyrobienia wizy rosyjskiej należy 30 dni przed terminem wyjazdu dostarczyć do biura Tamada Tour: paszport z 2 wolnymi stronami (ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki), 1 aktualne zdjęcie paszportowe oraz wypełniony, wydrukowany i podpisany wniosek wizowy (biuro udziela pomocy przy jego wypełnianiu),
 • międzynarodowych biletów lotniczych,
 • opłat lotniskowych oraz usług bagażowych w hostelach i na lotniskach,
 • kosztów wyżywienia (nie jest to duży wydatek, będziemy stołować się w punktach gastronomicznych na trasie wycieczki i w kuchniach polowych na polach namiotowych),
 • kosztów zajęć fakultatywnych (indywidualne obrzędy szamańskie – 50–100 USD za obrzęd; spotkanie z zespołami muzycznymi i koncert muzyki tuwińskiej i chakaskiej – ok. 50 USD; warsztaty rzeźbienia w agalmatolicie – 50 USD),
 • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych,
 • napojów alkoholowych i bezalkoholowych,
 • kosztów pamiątek i wydatków osobistych.

Hotele i wyżywienie Hotels and catering Hotels und Catering Гостиницы и общественное питание

Noclegi obejmują zakwaterowanie w rodzinnych pensjonatach gościnnych (pokoje kilkuosobowe, łazienki osobno) i w namiotach. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w pokoju z osobą/osobami tej samej płci – pozwala to uniknąć ewentualnej dopłaty za pokój 1-osobowy (ważna uwaga: pokoje 1-osobowe nie wszędzie są dostępne, wysokość dopłat zależna od warunków w miejscu noclegu; namioty 1-osobowe nie są dostępne).

Wycieczka nie obejmuje kosztów wyżywienia. Na miejscu każdy uczestnik wyprawy może samodzielnie zdecydować o tym, co, gdzie i w jakiej ilości zje i wypije. Na trasie wycieczki będziemy mieć do dyspozycji rozmaite punkty gastronomiczne i kuchnie polowe, które pozwolą skosztować dań kuchni kontynentalnej, jak i lokalnej.

Informacje praktyczne Practical information Praktische Informationen Практическая информация

 • wyprawa nie wymaga szczególnej sprawności fizycznej,
 • szczepienia nie są obowiązkowe, lecz zalecane: błonica/tężec, żółtaczka A i B.

Zdjęcia i filmy Pictures and videos Bilder und Videos Фото и видео

Transfery Transfers Transfers переводы

Na całej trasie wyprawy podróżujemy:

 • samolotami – loty bezpośrednie na trasach: Warszawa – Moskwa – Warszawa (bilety w obie strony w cenie wycieczki) oraz Moskwa – Abakan – Moskwa (bilety w obie strony dodatkowo płatne),
 • wynajętymi dla grupy autobusami i samochodami (taksówkami i terenówkami UAZ 452).

Zwiedzanie Sightseeing Besichtigung осмотр достопримечательностей

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych 16-osobowych grupach z licencjonowanymi, doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe i doskonale znają jego kulturę, obyczaje, historię i geografię.

Odwiedzamy wyjątkowe atrakcje architektoniczne, przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odkrywamy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości, zagadkowe muzea, egzotyczną faunę i florę, spektakularne góry, akweny, parki i ogrody. Zaglądamy do rzemieślniczych manufaktur, domów zwyczajnych ludzi oraz licznych innych zakątków, do których turyści zwykle nie docierają.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe, codzienne życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie Insurance Versicherung страхование

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 60 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN,
 • OC – 30 000 €,
 • bagaż – 1000 PLN.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf

Trasa i program wycieczki 16 dniowej Route and program of a 16-day trip Route und Programm einer 16-tägigen Reise Маршрут и программа 16-дневной поездки

MOSKWA – ABAKAN – DOLINA CARÓW – ABAKAN – AK DOVURAK – TELE – BAJ-TAJGA – JEZIORO KARA-HOL – KYZYŁ – JEZIORO DUS-HOL – KYZYŁ – JEZIORO CZAGYTAJ – WODOSPAD CZYNGIS-CHANA – KYZYŁ– MAŁY JENISEJ – TODŻA – KYZYŁ – DOLINA CARÓW – ARŻAN-1 – ARŻAN-2– PARK NARODOWY ERGAKI – ABAKAN – MOSKWA

Syberia – wciąż jeszcze nieodkryta, wciąż niezbadana. Pełna tajemnic historii, fenomenów przyrody, perełek kultury i ciekawych, charyzmatycznych postaci: animistycznych szamanów, pieśniarzy czy rzeźbiarzy, którzy siły twórcze czerpią z więzi z naturą. Nasza wyprawa to moc atrakcji przyrodniczych i kulturowych:

 • scytyjskie kurhany,
 • spotkania z niezwykłymi osobami, twórcami, ludźmi tajgi – będą oni naszymi przewodnikami po świecie Syberii, zobaczymy ich ojczyznę ich oczami,
 • tuwiński i chakaski śpiew gardłowy,
 • wyprawa pontonami w górę Jeniseju,
 • prawdziwa ruska bania – kto zna, ten wie, kto nie zna, musi poznać! Prawdziwy rytuał, pozwalający zregenerować ciało i duszę,
 • Baj-Tajga i Khairykan, święta góra szamanów odwiedzana nie tylko przez nich, ale też przez wyznawców buddyzmu, miejsce pielgrzymki XIV Dalajlamy,
 • buddyjskie klasztory Syberii,
 • hodowcy reniferów,
 • góry – pełne tajemniczych dolin z pradawnymi petroglifami,
 • wyprawa po agalmatolit dla miejscowego rzeźbiarza światowej klasy. Pomożemy mu zebrać trochę materiału, a w zamian poznamy fantastycznego człowieka,
 • przyroda południowej Syberii – miejsce, gdzie kraina Wielkiego Stepu styka się z syberyjską tajgą.

DZIEŃ 1.

Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie. Wylot do Moskwy. W Moskwie dla chętnych przejazd do centrum miasta i zwiedzanie. Powrót na lotnisko i wylot do Abakanu.

DZIEŃ 2.  

Przylot do Abakanu, stolicy Chakasji. Zakwaterowanie w hostelu i odpoczynek. Następnie zwiedzanie miasta i Chakaskiego Muzeum Narodowego Lokalnej Wiedzy ze zbiorami z wykopalisk archeologicznych. Spotkanie z chakaskim artystą muzykiem, wytwórcą instrumentów ludowych, m.in. bębnów szamańskich. Posłuchamy koncertu w jego wykonaniu i chakaskiego śpiewu gardłowego. Kolacja i nocleg w Abakanie.

DZIEŃ 3.

Śniadanie. Emocjonująca wyprawa samochodami terenowymi UAZ 452 do chakaskiej Doliny Carów. Obejrzymy scytyjskie kurhany i lokalne muzeum. Po drodze zobaczymy też Wrota Wojny, gdzie grzebano najznamienitszych wojowników dawnych czasów, oraz odwiedzimy miejsca mocy, w których szamani spotykają się i odprawiają animistyczne obrzędy. Powrót na nocleg do Abakanu.

DZIEŃ 4.

Po śniadaniu wyjazd do Tuwy, do Ak-Dovurak, przez Askiz, Abazę i przełęcz Sajańską (Sotyy). Po drodze obejrzymy Sajańsko-Szuszeńską Elektrownię Wodną na rzece Jenisej, jedną z największych na świecie i największą w Rosji. Odryjemy kolejne szamańskie miejsce mocy z prastarym kamiennym posągiem i krainę kurhanów. Położone wzdłuż drogi kamienne bloki – pozostałości kurhanów – będą nam towarzyszyły przez znaczną część podróży. Wieczorem dojazd do Tele pod Ak-Dovurak, osady, w której żyje jeden z najsławniejszych w Rosji twórców ludowych – rzeźbiarz tworzący w agalmatolicie. Wspólna kolacja i nocleg w domu mistrza lub w hostelu.

DZIEŃ 5.

Śniadanie. Wyjazd w góry Baj-Tajgi, krainy na południu Tuwy, przy granicy z Mongolią. Dotrzemy do miejsc, gdzie wydobywa się agalmatolit – klejnot Tuwy. Wjedziemy i wejdziemy na najwyższą górę, która nazywa się tak jak region: Baj-Tajga. Znajdziemy się też w zapomnianych dolinach ze zwietrzałymi kurhanami i widniejącymi na okolicznych skałach fascynującymi, pradawnymi rysunkami. Poznamy lokalnych mieszkańców i artystów ludowych, u których będzie można nabyć rękodzieło i inne wyroby. Nocleg w hostelu lub pod namiotami.

DZIEŃ 6.

Śniadanie. Przejazd w góry, do pięknego jeziora Kara-Hol, gdzie spędzimy noc pod gwiazdami. Po drodze obejrzymy kamienne posągi i kolejne, tym razem tuwińskie, kurhany. Napijemy się też wody z magicznych źródeł. Nocleg nad jeziorem pod namiotami.

DZIEŃ 7.

Po śniadaniu ruszymy w kierunku miasta Kyzył, stolicy Tuwy. Po drodze zobaczymy świętą górę Khairykan, na którą rokrocznie przybywają szamani z całej Syberii. Górę odwiedził też buddyjski duchowny Dalajlama XIV, który w 1992 r. konsekrował ją jako miejsce o uzdrawiającej mocy i potężnej energii. Podczas jazdy znajdziemy inne miejsca mocy i takie, w których dokonuje się przeróżnych obrzędów, jak choćby ponownych narodzin. W godzinach popołudniowych lub wieczornych dojazd nad słone jezioro Dus-Hol. Kolacja w tutejszej restauracji i nocleg w namiotach.

DZIEŃ 8.

Przyjazd do Kyzył, śniadanie. Następnie zwiedzimy miasto, w tym lokalne muzeum narodowe ze Złotą Komnatą, zawierającą najciekawsze złote przedmioty wydobyte z kurhanów, oraz tuwiński dom kultury z interesującymi zbiorami wyrobów i rzeźby z drewna i agalmatolitu. Obiad tuż obok, w restauracji serwującej doskonałe dania kuchni tuwińskiej. Po obiedzie spacer nad Jenisejem. Zwiedzimy świątynię buddyjską i dotrzemy do obelisku, który wskazuje geograficzny środek kontynentu azjatyckiego. Jeżeli będzie to możliwe, odwiedzimy teatr narodowy. Na jednym z osiedli spotkamy się też z mieszkańcami miasta, by dowiedzieć się więcej o codziennym życiu Tuwińczyków. Wieczorem powrót na nocleg w prywatnym domu albo hostelu w Kyzyle lub w koczowniczych jurtach w bazie turystycznej 40 km za miastem. Przed kolacją relaks w prawdziwej ruskiej bani, która jest miejscem zbiorowych kąpieli i spotkań towarzyskich.

DZIEŃ 9.

Po śniadaniu wyjazd nad jezioro Czagytaj. Po drodze zatrzymamy się też przy wodospadzie Czyngis-chana. Relaks nad jeziorem z możliwością skosztowania wędzonej lub suszonej ryby od lokalnych rybaków. Jeśli dopisze nam szczęście, spotkamy się z szamanką. Dla chętnych indywidualne obrzędy uzdrawiające i oczyszczające. Nocleg w namiotach nad jeziorem lub powrót na nocleg w hostelu w Kyzyle.

DZIEŃ 10.

Śniadanie. Wyprawa nad Mały Jenisej, do osady starowierców. Dla odważnych pływanie łodziami starowierców po dzikim, pięknym i ogromnym Jeniseju – niezapomniane przeżycie, które znacząco podnosi poziom adrenaliny. Chętni będą też mogli spróbować swoich sił w łowieniu ryb. Nocleg w namiotach nad Jenisejem.

DZIEŃ 11–12.

Śniadanie. Przejazd do Todży – malowniczej krainy jezior, strumieni i lasów w północnej Tuwie. Być może uda nam się tu zobaczyć hodowle reniferów i wielbłądów. Dowiemy się, jak wielką rolę pełnią te zwierzęta wśród lokalnej społeczności. Będziemy obcować z dziką, syberyjską przyrodą pod okiem naszych przewodników i myśliwych. Oni też opowiedzą nam więcej o swojej niesamowitej ojczyźnie, w której dawne tradycje odżywają w ostatnich latach ze zdwojoną mocą. Dwa noclegi pod namiotami nad jeziorem.

DZIEŃ 13.

Po śniadaniu powrót do Kyzył. Na miejscowym targu kupimy barana, którego zawieziemy do Abakanu, do Siergieja, gdzie go upieczemy. W drodze do Abakanu zwiedzimy słynną, tuwińską Dolinę Carów ze scytyjskimi kurhanami. Być może uda się nam natrafić na obóz archeologiczny, który co roku rozkłada się na stanowiskach archeologicznych Arżan-1 i Arżan-2, gdzie odkryto największe kurhany i skąd pochodzą znane na cały świat wykopaliska. Następnie zatrzymamy się w Parku Narodowym Ergaki, na granicy Tuwy i Kraju Krasnojarskiego, w zachodnich Sajanach. Udamy się tu na krótki, pełen niespodzianek trekking – po krainie szmaragdowych jezior górskich, wodospadów szumiących w gęstych latach, dzikich zwierząt i starożytnych legend o zaklętych w skałach istotach. Nocleg w domkach lub namiotach.

DZIEŃ 14.

Śniadanie. Dalszy przejazd do Abakanu, do którego dotrzemy w godzinach popołudniowych. Odwiedzimy tu centrum kultury polskiej, a wieczorem upieczemy u Siergieja kupionego w Kyzyle barana. Nocleg w hotelu, hostelu lub wynajętych apartamentach w Abakanie.

DZIEŃ 15.

Zwiedzanie Abakanu. Zobaczymy połyskujący złocistymi kopułami sobór Przemienienia Pańskiego i zabytkową zabudowę z XVIII w., która przeplata się z postsowieckim budownictwem. Dowiemy się, do należał wspaniały pałac wybudowany w Abakanie przez chińską dynastię Han. Czas wolny na zakup pamiątek. Chętni mogą zajrzeć do parku rozrywki Sady Mechty. Przygotowanie do powrotu do kraju. Ostatni nocleg w Abakanie w warunkach jak w dniu poprzednim.

DZIEŃ 16.

Wylot z Abakanu do Moskwy. Dla chętnych spacer po mieście. Dalszy przelot do Warszawy.

© 2019 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji Terms of reservation Buchungsbedingungen Условия бронирования

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • data urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 3 części:

 • 1 wpłata (zaliczka, 500 PLN) – uiszczana w ciągu 7 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki;
 • 2 wpłata (za przeloty w obie strony i ubezpieczenie, płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem;
 • 3 wpłata (pozostała kwota za wycieczkę, płatność w USD) – dokonywana już w kraju przylotu, w momencie zakwaterowania do hotelu.

Rezerwacja on-line On-line reservation Online-Reservierung Он-лайн бронирование

Podróżuję samotnie, zgadzam się
na dokwaterowanie do drugiej osoby

Zobacz także See also Siehe auch См. Также

Wszelkie prawa zastrzeżone © All rights reserved © Все права сохранены © Alle Rechte vorbehalten © 2019 Tamada Tour

Realizacja: Developed by: Реализация: Realisierung: Codenest

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję