syberia_nieodkryta_tuwa_i_chakasja

Syberia nieodkryta – Tuwa i Chakasja 16 dni

Wycieczka objazdowa

od  7900 PLN
cena za osobę / 16 dni

Rezerwuj

Odkryj tajemniczą krainę syberyjskich szamanów i reniferów!

Ludzie mówią, że dzika przyroda Tuwy i Chakasji jest taka sama od 10 tys. lat. Nic dziwnego, bo jeszcze do niedawna te zagadkowe republiki stanowiły strefy zamknięte dla obcokrajowców, a i sami Rosjanie z rzadka tu zaglądali. Dziś możesz śmiało eksplorować najbardziej egzotyczne zakątki Syberii, słynące z oszałamiająco pięknych krajobrazów, reniferów i szamanizmu. Zanurz się zmysłami w wartkie wody Jeniseju i naturalną moc prastarej tajgi. Wskocz w rosyjską terenówkę UAZ 452 i poszukaj kurhanów scytyjskiego króla. Zajrzyj do muzeów lokalnej historii, fauny i flory. Odnajdź starożytne petroglify i kopalnie złota. Stań oko w oko z największą hydroelektrownią Rosji i zabaw się w pareidolię w urokliwym Parku Narodowym Ergaki. Poszukaj świętej góry Khairykan i poznaj artystów rzeźbiących w agalmatolicie – klejnocie Tuwy. Daj się uwieść hipnotycznym dźwiękom bębnów i śpiewu gardłowego, które prowadzą wprost do stepowych jurt ałtajskich nomadów – tam, gdzie życie ma smak najlepszej syberyjskiej przygody.

W cenie

Autentyczne spotkania z lokalnymi mieszkańcami

Autentyczne spotkania z lokalnymi mieszkańcami

Wizyta w hodowli reniferów i wielbłądów

Wizyta w hodowli reniferów i wielbłądów

Wizyta w rosyjskiej bani

Wizyta w rosyjskiej bani

Loty bezpośrednie Warszawa – Moskwa – Warszawa

Loty bezpośrednie Warszawa – Moskwa – Warszawa

Towarzystwo lokalnego znawcy tajgi

Towarzystwo lokalnego znawcy tajgi

Noclegi w rodzinnych pensjonatach i namiotach

Noclegi w rodzinnych pensjonatach i namiotach

Transfery autobusami i samochodami (taksówki, terenówki UAZ 452)

Transfery autobusami i samochodami (taksówki, terenówki UAZ 452)

Opieka doświadczonego pilota-przewodnika

Opieka doświadczonego pilota-przewodnika

Wędrówki z atrakcjami plenerowymi

Wędrówki z atrakcjami plenerowymi

Zwiedzanie zgodnie z programem

Zwiedzanie zgodnie z programem

Wejścia biletowane do atrakcji

Wejścia biletowane do atrakcji

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Kameralne grupy

Kameralne grupy

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Lokalny koloryt i kultura

Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Abakan

Abakan

Połyskujący złocistymi kopułami sobór Przemienienia Pańskiego, a wokół szare bloki i szkaradne billboardy. Czego – poza absolutnie cudownym krajobrazem rozlewiska Jeniseju – można szukać w Abakanie, żywym obrazku Poradziecji? Przekonamy się, że pierwsze wrażenie bywa mylne, a miasto zaskakuje fenomenami historycznymi, kulturowymi i przyrodniczymi. W śródmieściu znajdziemy pełen zieleni park rozrywki Sady Mechty, zabytkową zabudowę z XVIII w., gdy miejscowość była jeszcze wsią Ust'-Abakansk, a także filharmonię i teatr – nie lada gratki dla ciekawych socjalistycznej architektury. Największe atrakcje odkryjemy w muzeum lokalnej historii: starożytne kamienne rzeźby, artefakty archeologiczne od okresu paleolitu do kultury Tagar (VIII–II w. p.n.e.), kolekcje dawnych mebli, dzieł sztuki, przedmiotów użytkowych, minerałów, okazów flory i fauny oraz niesamowicie intrygujące petroglify z III w. p.n.e.! Spróbujemy też się dowiedzieć, do kogo należał wspaniały pałac wybudowany w Abakanie przez chińską dynastię Han, owiany mnożącymi się od 1940 r. tajemnicami…

Chakaski-spiew-gardlowy

Chakaski śpiew gardłowy

Podobno każdy może wydawać takie dźwięki – wystarczy się uprzeć. W rzeczywistości jednak śpiew alikwotowy, czyli gardłowy, to nie lada sztuka. W Chakasji spotkamy się z niezwykłym artystą i damy się ponieść poruszającym do głębi, pierwotnym brzmieniom koczowniczej poezji, śpiewanej przy akompaniamencie instrumentów ludowych, takich jak chatkhan, khomys, morin chuur, topshuluur i yykh. W trakcie muzycznej podróży przeniesiemy się myślami w czasoprzestrzeni, by zgłębić ciekawostki na temat różnych stylów mistycznego śpiewu gardłowego, występującego w kulturach Azji, Europy, Ameryki Północnej i Afryki. Przekonamy się, z jak niewiarygodnym efektem można wykorzystać zjawisko rezonansu, powstające wtedy, gdy powietrze z płuc przechodzi przez więzadła głosowe i jamę ustną – a także jak rewelacyjnie śpiew gardłowy brzmi w mniej oczywistym, lecz upojnie eterycznym połączeniu z muzyką folkową, rockową i elektroniczną, reprezentowaną przez Heilung, Wardrunę, Annę-Marię Hefele, Tengger Cavalry, Turgena Kama i innych twórców z różnych zakątków świata.

Dolina-Carow

Dolina Carów

Ich żywiołem była wojna. Nie znali pisma ani warzyw, nie uprawiali ziemi, nie budowali domów. Nomadyczne życie wiedli w galopie i z łukiem w ręku, żywili się mlekiem i mięsem koni i owiec, spali w jurtach na dziewiczym stepie, nie gardzili licznymi nałożnicami, a wrogów mordowali z krwawą pasją. Wyruszymy na emocjonującą ekspedycję rosyjskimi terenówkami UAZ 452 do Doliny Carów w Republice Tuwy – pachnącej igliwiem i trawą, położonej wśród złotych gór Ałtaju, gdzie w dolinie rzeki Ujuk odkryto zamrożone w czasie monumentalne kurhany scytyjskiego króla z Arżanu. W lokalnym muzeum poznamy bliżej niesamowitą kulturę Scytów (Skolotów) – szybkich jak wiatr, siejących grozę wojowników, którzy byli także sprytnymi handlarzami i wyjątkowo uzdolnionymi złotnikami. Zobaczymy odnalezione w kurhanach skarby: złote korony, rzeźbione w stylu animalistycznym kielichy, brosze, bransolety, noże i inne przedmioty użytkowe, które nawet po upływie 2600 lat budzą niekłamany zachwyt. Podobnie jak dobrze zachowana jasnowłosa mumia króla, która zdaje się potwierdzać makabryczny scytyjski rytuał pogrzebowy, opisany wieki temu przez Herodota…

Sajansko-Szuszenska-Elektrownia-Wodna

Sajańsko-Szuszeńska Elektrownia Wodna

Drzewa i ludzie to przy tej budowli mikrusy! Sajańsko-Szuszeńska Elektrownia Wodna w górnym biegu Jeniseju jest największą hydroelektrownią Rosji i piątą co do wielkości na świecie. W Wąwozie Sajańskim zobaczymy z bliska tę gigantyczną tamę o powierzchni 621 km2, długości 1066 m i wysokości 245 m, do której budowy zużyto aż 33 mln m3 gruntu i skał oraz tyle betonu, że wystarczyłby na budowę autostrady z Petersburga do Władywostoku! Dowiemy się, jak elektrownia powstała i dlaczego awaria jednego z 10 hydrozespołów doprowadziła do jak dotąd największej katastrofy energetycznej XXI w. – hydroudaru, wskutek którego życie i zdrowie straciło kilkadziesiąt osób, a jeszcze więcej doświadczyło blackoutu, zmory współczesnej cywilizacji. Rozmyślając o tych wydarzeniach, zapatrzymy się w spokojne błękitne oczy Ojczulka Jeniseja, malowniczo meandrującego pośród zielonych gór Parku Narodowego Szuszeński Las.

Baj-Tajga

Baj-Tajga

Ile prawdy jest w koczowniczych opowieściach o skarbach ukrytych w modrzewiowych lasach zachodniej Tuwy, nieopodal granicy z Mongolią? Sprawdzimy to na oplecionym chmurami szczycie Baj-Tajga (3129 m n.p.m.), którego nazwa nie bez przyczyny oznacza w języka tuwińskim bogatą tajgę. Za rzeką Ałasz miniemy groźnych wojowników z niedźwiedziami i zapuścimy się w trudno dostępne rewiry, skąd od wieków wydobywa się klejnot Tuwy – agalmatolit, rzadki minerał półszlachetny w przepięknych barwach bieli, żółci, ochry, czerwieni, błękitu i zieleni. Posłuchamy niesamowitych opowieści tych, którzy wyprawiają się w dzikie góry po chonar-dash, i poznamy lokalnych mistrzów rzeźbiarstwa, tworzących z niego misternie dekorowane ozdoby i przedmioty codziennego użytku. Być może skusimy się na ręcznie wytwarzane arcydzieła, za które wieki temu chińscy i mandżurscy dostojnicy byli gotowi zapłacić bajońskie sumy.

swieta-gora-Khairykan

Święta góra Khairykan

W Tuwie jest kilka Khairykanów, ale najbardziej znana jest ta z gór pierścienia Sajanów, która leży na lewym brzegu Jeniseju. Zapatrzymy się w owiany legendami, masywny, nagi szczyt Khairykan (1042 m n.p.m.) – jego nazwa nieprzypadkowo oznacza w języku mongolskim niebiańskiego niedźwiedzia lub świętą górę. Oczyma wyobraźni zobaczymy syberyjskich szamanów, którzy rokrocznie oddają się tu obrzędom oczyszczenia i wzmocnienia ducha oraz rytuałowi parzenia tuwańskiej herbaty z mlekiem i solą, czemu towarzyszą dźwięki bębnów, śpiewy i tańce wokół ogniska. Sięgniemy w przeszłość i ujrzymy też XIV Dalajlamę, który w 1992 r. konsekrował Khairykan jako miejsce o uzdrawiającej mocy i potężnej energii. To dlatego niemal zawsze można się tutaj natknąć na pielgrzymów, spragnionych modlitwy przy pomniku postawionym dla uczczenia wizyty buddyjskiego przywódcy duchowego. Dowiemy się również, że nieopodal istnieją ruiny tybetańskiego klasztoru – jednego z 20 takich zabytków w okolicy, które bezpowrotnie zniszczono w latach 30. XX w.

Tuwa-renifery

Tuwa – kraina szamanizmu i reniferów

Zostali rzuceni na pożarcie. Miały ich pochłonąć czas, radziecka Rosja i globalizacja. Przetrwali, a wieść o nich niesie się wokół pierwotnymi dźwiękami bębnów, pradawną mocą wieczornego ogniska i łopotem kolorowych wstążek na świętych totemach i szyjach reniferów, opiekuńczych duchów rodzin. Przemierzymy dzikie stepy, tajgę, góry, wartkie strumienie i jeziora południowej Syberii, by odnaleźć Tuwińczyków – lud rena i archaicznego szamanizmu, którego kultura po upadku sowietyzmu odżyła ze zdwojoną mocą. Dowiemy się, kim naprawdę są mieszkańcy tej surowej krainy, budujący nową tożsamość z okruchów starożytnego świata. Przez etnograficzne okulary zobaczymy, że mają oni telefony, internet, lodówki i samochody, ale powrócili do przeszłości: hodowli reniferów, życia w jurtach i szałasach, szamańskich tradycji – i że zrobili to zupełnie świadomie, w celu ukształtowania nowej, wspólnej koncepcji siebie, odrodzenia zbiorowej pamięci, podkreślenia odrębności kulturowej, etnicznej i językowej oraz znalezienia remedium na „nadmierne ucywilizowanie” świata.

Park-Narodowy-Ergaki

Park Narodowy Ergaki

„Jestem tak mądry i piękny jak wy!” – zakrzyknął Batyr. Bogowie wściekli się na te słowa zwykłego śmiertelnika i wygnali go do piekła. Batyr już wyciągnął dłoń, by się stamtąd wydostać, ale wtedy bogowie zamienili śmiałka w kamień… i tak powstał oszałamiająco piękny grzbiet górski Ergaki. W tutejszym parku narodowym usłyszymy legendę o zaklętym w kamieniu Śpiącym Sajanie i Wiszącej Skale, która podobno spadnie do Jeziora Tęczowego, gdy ludzie zaburzą równowagę tej naturalnej perły Syberii. Wędrując przez malownicze doliny i zjawiskowe góry Ergaki, raczej nie staniemy oko w oko z niedźwiedziem brunatnym ani jeleniem piżmowym. Spotkamy za to kuny, wiewiórki, a także… Smoka, Ząb, Ptaka, Gwiazdę, Lustro i Dwóch Braci, którzy strzegą kolejnych miejscowych skarbów: krystalicznie czystego, szmaragdowego jeziora i wpadającego doń 20-metrowego wodospadu. Sprawdzimy też, czy to prawda, co mówią lokalni myśliwi oraz przybywający tu miłośnicy trekkingu, raftingu i narciarstwa – że na szlaku przyrodniczych klejnotów Ergaki słychać czasem tajemniczą muzykę... Po zmroku rozgrzejemy się opowieściami przy ognisku, a na rozgwieżdżonym niebie spróbujemy wypatrzeć spadającą gwiazdę, która spełnia życzenia.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
24.07-08.08.2021 16 16 7900 zł* Rezerwuj Book Buch книга

* Cena może obejmować część wpłaty w USD lub EUR oraz nieznacznie różnić się od podanej w tabeli, w zależności od aktualnych kursów walut. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,70 zł za 1 USD lub 4,20 za 1 EUR.

Termin
Liczba dni
24.07-08.08.2021
16
Wolne miejsca
Cena
16
7900 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

 • przeloty bezpośrednie Warszawa – Moskwa – Warszawa,
 • transport na trasie całej wycieczki autobusami i wynajętymi dla grupy samochodami (taksówkami i terenówkami UAZ 452),
 • noclegi w rodzinnych pensjonatach gościnnych, domkach i namiotach,
 • wejścia biletowane do zwiedzanych atrakcji,
 • wizyta w rosyjskiej bani,
 • wizyta w hodowli reniferów i wielbłądów,
 • towarzystwo lokalnego znawcy tajgi,
 • wędrówki z atrakcjami plenerowymi,
 • spotkania z lokalnymi mieszkańcami,
 • opieka pilota-przewodnika na czas wyprawy,
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie obejmuje:

 • biletów na loty na trasie Moskwa – Abakan – Moskwa,
 • kosztów wizy turystycznej do Rosji – w celu wyrobienia wizy rosyjskiej należy 30 dni przed terminem wyjazdu dostarczyć do biura Tamada Tour: paszport z 2 wolnymi stronami (ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki), 1 aktualne zdjęcie paszportowe oraz wypełniony, wydrukowany i podpisany wniosek wizowy (biuro udziela pomocy przy jego wypełnianiu),
 • międzynarodowych biletów lotniczych,
 • opłat lotniskowych oraz usług bagażowych w hostelach i na lotniskach,
 • kosztów wyżywienia (nie jest to duży wydatek, będziemy stołować się w punktach gastronomicznych na trasie wycieczki i w kuchniach polowych na polach namiotowych),
 • kosztów zajęć fakultatywnych (indywidualne obrzędy szamańskie – 50–100 USD za obrzęd; spotkanie z zespołami muzycznymi i koncert muzyki tuwińskiej i chakaskiej – ok. 50 USD; warsztaty rzeźbienia w agalmatolicie – 50 USD),
 • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych,
 • napojów alkoholowych i bezalkoholowych,
 • kosztów pamiątek i wydatków osobistych.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

 • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
 • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują zakwaterowanie w rodzinnych pensjonatach gościnnych (pokoje kilkuosobowe, łazienki osobno) i w namiotach. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w pokoju z osobą/osobami tej samej płci – pozwala to uniknąć ewentualnej dopłaty za pokój 1-osobowy (ważna uwaga: pokoje 1-osobowe nie wszędzie są dostępne, wysokość dopłat zależna od warunków w miejscu noclegu; namioty 1-osobowe nie są dostępne).

Wycieczka nie obejmuje kosztów wyżywienia. Na miejscu każdy uczestnik wyprawy może samodzielnie zdecydować o tym, co, gdzie i w jakiej ilości zje i wypije. Na trasie wycieczki będziemy mieć do dyspozycji rozmaite punkty gastronomiczne i kuchnie polowe, które pozwolą skosztować dań kuchni kontynentalnej, jak i lokalnej.

Informacje praktyczne

Dokumenty

Obywatele większości państwa świata, w tym Europy i UE, potrzebują wizę na wjazd do Rosji w celach turystycznych. Rodzaj wizy zależy od narodowości i miejsca wyjazdu – w większości przypadków należy jednak wyrobić wizę tradycyjną (e-wiza uprawnia bowiem do wjazdu wyłącznie na terytorium trzech regionów: Sankt Petersburga i obwodu leningradzkiego, obwodu kaliningradzkiego i Dalekowschodniego Okręgu Federalnego, co jest niewystarczające dla turystów, którzy podróżują też do lub przez Moskwę albo odwiedzają inne regiony Rosji – szczegóły na temat e-wizy na stronie http://electronic-visa.kdmid.ru/). Do uzyskania zwykłej wizy potrzebne są:

 • wniosek wizowy – dokument można wypełnić online na stronie Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej pod adresem https://visa.kdmid.ru/PetitionChoice.aspx?AspxAutoDetectCookieSupport=1. Wypełniony wniosek należy wydrukować, podpisać (czarnym długopisem) i dostarczyć do lokalnej ambasady lub właściwego miejscowo konsulatu Rosji wraz z kompletem pozostałych dokumentów;
 • 1 zdjęcie paszportowe (3,5 × 4,5 cm);
 • paszport – ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki i mający co najmniej 2 puste strony (na wyjazd warto zabrać także kserokopię paszportu);
 • pozostałe dokumenty: kopia zaproszenia turystycznego, dokumenty potwierdzające plan wyjazdu i rezerwacji noclegów oraz dowód ważnego ubezpieczenia zdrowotnego na czas pobytu w Rosji – w przypadku wycieczki zorganizowanej dokumenty te dostarcza turyście biuro podróży.

Wiza turystyczna umożliwia przebywanie na terytorium Federacji Rosyjskiej przez okres do 30 dni. Wiza rosyjska jest wizą datowaną – obowiązuje w terminie podanym na wniosku wizowym, a nie od momentu przekroczenia granicy. Na granicy należy wypełnić kartę migracyjną, która jest podstawą do zameldowania w miejscu pobytu na terenie Rosji. Karty należy pilnować, gdyż jej brak może poważnie utrudnić opuszczenie Rosji. Zagubienie karty migracyjnej należy zgłosić w ciągu trzech dni w najbliższym urzędzie migracyjnym w celu wyrobienia jej duplikatu.

Uwaga! Podczas pobytu w Rosji należy zawsze nosić przy sobie dokument tożsamości, najlepiej paszport. Należy być przygotowanym na ewentualne wylegitymowanie przez służby mundurowe.

Zdrowie, szczepienia, leki

Przed wyjazdem do Rosji dodatkowe szczepienia nie są obowiązkowe. Profilaktycznie zalecane są szczepienia na błonicę, tężec, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny, wściekliznę, kleszczowe zapalenie mózgu oraz, w przypadku azjatyckiej części Rosji, na japońskie zapalenie mózgu. Osoby, które wcześniej szczepiły się przeciw tym chorobom, mogą lub powinny poddać się szczepieniom przypominającym. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem najlepiej udać się do lekarza medycyny podróży, aby skontrolować stan zdrowia i przyjąć zalecane szczepienia.

Na wyjazd trzeba się zaopatrzyć w leki osobiste, jak również leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe i na dolegliwości układu pokarmowego, repelenty, akcesoria i opatrunki (np. plastry, pęsetę) oraz środki dezynfekujące (żel, chusteczki higieniczne i nawilżane). W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym (w tym podawanych przez iniekcję igłową), które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką. Wszystkie zabierane leki – w ilości odpowiedniej do leczenia osobistego w czasie trwania wycieczki, dostępne zarówno na receptę, jak i bez niej – powinny się znajdować w oryginalnych opakowaniach (na wszelki wypadek warto zabrać receptę i/lub inne dokumenty, przetłumaczone na j. angielski, uzasadniające potrzebę stosowania danych medykamentów). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie wwozu leków zalecamy bezpośredni kontakt z rosyjską ambasadą lub właściwym miejscowo urzędem konsularnym.

Ze względu odmienną florę bakteryjną na początku pobytu mogą wystąpić dolegliwości u podróżnych z wrażliwym żołądkiem (dotyczy to zwłaszcza azjatyckiej części Rosji). Podczas pobytu należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny (częste mycie rąk, mycie owoców i warzyw przed spożyciem etc.). Woda z kranu nadaje się do spożycia po przegotowaniu, dla bezpieczeństwa najlepiej pić napoje butelkowane. Z uwagi na niebezpieczeństwo zatrucia należy unikać kupowania alkoholu i żywienia się na bazarach, przydrożnych straganach i w lokalach gastronomicznych niższej kategorii. Podczas zakupów spożywczych należy zwracać uwagę na terminy przydatności produktów do spożycia.

Poziom opieki zdrowotnej w Rosji jest zróżnicowany, choć standard niektórych placówek medycznych, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach i na prowincji, bywa niski. W aptekach można dostać odpowiedniki leków zachodnich.

Przepisy celne i prawne

 • Po przyjeździe do Rosji, przy pobytach dłuższych niż 7 dni roboczych, należy bezwzględnie dopełnić obowiązku meldunkowego (w oddziale Służby Granicznej). Goście hotelowi są meldowani na miejscu za pośrednictwem recepcji.
 • Przy poruszaniu się poza miejscem zamieszkania należy mieć przy sobie dokumenty (zalecany paszport).
 • W Rosji regulacje celne nie różnią się od powszechnie przyjętych standardów.
 • Przy wjeździe do Rosji należy zadeklarować pieniądze i czeki podróżne w kwocie powyżej 10 tys. USD (zaleca się jednak deklarować nawet niższe kwoty, od 3 tys. USD) oraz wszystkie przewożone wartościowe przedmioty (biżuteria, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne itp.). Trzeba dopilnować, aby celnik podpisał, ostemplował i zwrócił deklarację.
 • Bez opłat celnych z Rosji można wywozić: wyroby alkoholowe – 2 l, papierosy – 200 sztuk, cygara – 50 sztuk, czarny i czerwony kawior – 250 g, szlachetne gatunki ryb – 2 kg.
 • Wywóz przedmiotów muzealnych (w tym dzieł sztuki) wymaga okazania zezwolenia Ministerstwa Kultury Rosji.
 • Kupując pamiątki antykwaryczne i podobne, warto poprosić sprzedawcę o certyfikat i zachować paragon zakupu.
 • W Rosji obowiązuje całkowity zakaz palenia i picia alkoholu w miejscach publicznych.
 • Zabronione jest fotografowanie i filmowanie budynków rządowych, obiektów wojskowych, przejść granicznych, lotnisk i dworców, niektórych obiektów przemysłowych i świątyń.
 • Homoseksualizm w Rosji jest legalny, jednak nietolerowany społecznie, dlatego należy zachować ostrożność z publicznym wyrażaniem uczuć i poglądów. W Rosji prawo zakazuje promocji „nietradycyjnych stosunków seksualnych”, co może mieć wpływ na swobodę wypowiedzi i organizację zgromadzeń dotyczących tematyki LGBT+.
 • Posiadanie i handel narkotykami oraz środkami psychotropowymi są zagrożone karą więzienia od 3 do 20 lat.

Bezpieczeństwo

Rosja – poza obszarami niestabilnymi politycznie, do których podróże są odradzane – jest krajem względnie bezpiecznym. Jak wszędzie jednak, należy zachować rozsądek i ostrożność. W Rosji występuje znaczne zagrożenie przestępczością pospolitą – kradzieże, napady rabunkowe, włamania, oszustwa i pobicia zdarzają się głównie w dużych miastach i zatłoczonych miejscach, ale czujność należy zachować także na prowincji. Podczas wycieczki należy bezwzględnie pilnować pieniędzy, torebek, plecaków, dokumentów, sprzętu elektronicznego i innych cennych przedmiotów (wartościowe rzeczy najlepiej przechowywać w sejfie w pokoju hotelowym) oraz unikać zachowania sugerującego posiadanie przy sobie większych kwot gotówki. Należy pamiętać o tym, że w hotelach i dużej części placówek kulturalnych w Rosji obowiązuje zróżnicowanie cen dla obywateli miejscowych i cudzoziemców.

Należy unikać zawierania przygodnych znajomości oraz interesów. Niewskazane jest zabieranie po drodze przypadkowych pasażerów i korzystanie z zaproszeń do prywatnych mieszkań, a także samotne spacerowanie i podróżowanie nocą oraz zatrzymywanie się na postój w przygodnych, nieoznakowanych miejscach. Nie należy spożywać alkoholu i innych płynów proponowanych przez nieznane osoby, np. taksówkarza.

Sporym zagrożeniem w Rosji jest także cyberprzestępczość. Aby uniknąć kradzieży danych osobowych, loginów i haseł do smartfonów, tabletów, laptopów itp., należy przed wyjazdem zaktualizować wszystkie urządzenia i uruchomić dwustopniową weryfikację logowania. Podczas pobytu w Rosji należy unikać łączenia się z niezabezpieczonymi hasłem sieciami Wi-Fi.

Ponadto w Rosji należy uważać podczas jazdy i przechodzenia przez ulicę – stan rosyjskich dróg oraz stopień przestrzegania przepisów przez lokalnych kierowców i pieszych pozostawiają wiele do życzenia.

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

Klimat

Rosja – ze względu na ogromne terytorium – leży w kilku strefach klimatycznych. Choć w przeważającej części kraju występuje klimat kontynentalny, pogoda różni się na poszczególnych obszarach. Warto uwzględnić ten fakt, pakując zestaw ubrań, które zabierzemy w podróż – w niektórych miejscach nawet latem warto mieć ze sobą długie spodnie i sweter.

W zachodniej części kraju klimat, szczególnie zimą, jest ostrzejszy: latem temperatura w Moskwie wynosi ok. 20–25°C; zimą można spodziewać się nawet kilkunastostopniowych mrozów. W położonym bliżej Morza Bałtyckiego Sankt Petersburgu klimat jest łagodniejszy – lata są nieco chłodniejsze (poniżej 25°C w lipcu), a zimy mniej mroźne niż w Moskwie (choć temperatury mogą przekraczać -5°C). Największe opady w tych miastach przypadają na miesiące letnie; jesienią opady są większe niż wiosną.

Nad Morzem Czarnym można się spodziewać gorącego lata i niezbyt mroźnej, choć wietrznej zimy (w Jałcie temperatura powietrza w lipcu osiąga 20–30°C; w styczniu średnia temperatura to 2°C).

Im dalej w głąb kraju, tym klimat bardziej kontynentalny. W regionie Chakasji, znajdującym się na terenie Syberii Wschodniej, opady są mniejsze niż w Sankt Petersburgu, przy czym najwięcej pada od czerwca do sierpnia. Wówczas jest również najcieplej – od kilkunastu do ok. 25°C. Wiosną i jesienią temperatury wahają się średnio od 0 do 10°C, a w najchłodniejsze miesiące (listopad–marzec) występują mrozy, mogące sięgać nawet poniżej -20°C. Podobny klimat występuje w położonym na południe od Chakasji regionie Tuwy. Lata są tu jednak chłodniejsze (temperatura raczej nie przekracza 20°C), a zimy dłuższe (nawet w kwietniu i październiku występują mrozy). Położony na wschód od Tuwy region Buriacji, gdzie znajduje się jezioro Bajkał, przypomina pod względem klimatu region Chakasji, choć zimy są tu bardziej mroźne. W Nowosybirsku, który leży z kolei na zachód od Chakasji, klimat również jest podobny, ale zimowe mrozy są nieco mniejsze. W położonym na trasie Kolei Transsyberyjskiej Permie latem temperatura powietrza wynosi zazwyczaj od kilkunastu do maksymalnie dwudziestu kilku stopni, natomiast zimą (od listopada do marca) występują mrozy wynoszące kilkanaście stopni na minusie. Słynnych „syberyjskich mrozów” można natomiast doświadczyć np. w Jakucku, gdzie średnia temperatura w styczniu wynosi -41°C. W najcieplejszym miesiącu (lipcu) temperatura powietrza w tym mieście może jednak przekraczać 20°C.

Język

Językiem urzędowym Rosji jest rosyjski. W 20 z 21 republik Federacji Rosyjskiej mieszkańcy posługują się też lokalnymi językami urzędowymi, takimi jak np. ałtajski, baszkirski, buriacki, czeczeński, inguski, jakucki, kałmucki, czerkieski, tuwiński, tatarski czy komi. Poziom znajomości języka angielskiego jest bardzo zróżnicowany. Niektórzy Rosjanie, zwłaszcza młodzi, dobrze wykształceni i mieszkający w dużych miastach, porozumiewają się płynnym angielskim, inni znają go na poziomie średniozaawansowanym lub przynajmniej komunikatywnym. Na prowincji po angielsku dogadamy się w podstawowym zakresie, choć trzeba się liczyć z tym, że znaczna część mieszkańców nie zna żadnego języka obcego.

Religia

Rosja jest państwem świeckim, a od 1937 r. obywatele nie są podczas spisów ludności pytani o kwestie wyznaniowe, dlatego brak oficjalnych statystyk dotyczących religii tego kraju. Z badań amerykańskiego Centrum Badawczego Pew, przeprowadzonych w 2010 r., wynika jednak, że 73 proc. Rosjan to chrześcijanie, 10 proc. to muzułmanie, a 16 proc. – ateiści i agnostycy. Inne religie wyznaje mniej niż 1 proc. populacji.  Z grupy chrześcijan aż 71 proc. wyznaje prawosławie, lecz liczba praktykujących wynosi zaledwie 15–20 proc. – taki stan rzeczy jest zapewne pokłosiem represji komunistycznych w XX w. Choć Rosjanie rzadko zaglądają do cerkwi, to świątynie te od 988 r., czyli daty przyjęcia chrztu prawosławnego przez Rosję, są wpisane w krajobraz niemal każdej miejscowości. Wiele cerkwi to zabytki o wspaniałej architekturze i ciekawej historii, które zdecydowanie warto poznać. Przed wejściem do cerkwi prawosławnej mężczyźni muszą zasłonić nogi i ramiona (długie spodnie, bluzka z dłuższym rękawem), a kobiety zakryć zarówno nogi i ramiona, jak również dekolt i włosy (przydatne będą chusta na włosy, długa spódnica lub chusta, bluzka z długim rękawem). Zaleca się również wyciszyć telefon i upewnić się, czy robienie zdjęć jest dozwolone.

Waluta i płatności

Walutą w Rosji jest rubel (RUB). Jeden rubel dzieli się na 100 kopiejek. 10 RUB to około 0,15 USD/0,13 EUR/0,56 PLN.

Na podróż można zabrać ruble lub dolary amerykańskie (nowe, wydane po 2006 r.) albo euro. Wymiany waluty można dokonać w kantorach i bankach (dostępne w większych miastach; w niektórych punktach przy wymianie waluty trzeba okazać paszport). Trzeba się wystrzegać kupowania waluty poza kantorami i bankami – choć niektóre punkty mogą oferować lepszy kurs, to istnieje w nich ryzyko otrzymania fałszywych banknotów.

Na wyjazd trzeba zabrać gotówkę, ale można również zaopatrzyć się w kartę walutową (w USD), uniwersalną (np. mBank World) lub typu Revolut. Bankomaty i możliwość płacenia kartą są dostępne w stolicy i innych większych miastach.

Czas

UTC od +5:00 do +12:00. Różnica czasu między Polską a Rosją wynosi +3–10 godzin latem i +4–11 godz. zimą.

Telefonia i Internet

Zasady działania oraz zasięg telefoniczny i internetowy są w Rosji zróżnicowane i zależą od miejsca pobytu. Z bezpłatnego Wi-Fi można korzystać w większości hoteli, restauracji i kawiarni w większych miejscowościach, a w Moskwie również w metrze i na wybranych ulicach (po podaniu danych, np. numeru telefonu, adresu e-mail). Mapę punktów z dostępem do publicznego internetu można znaleźć na stronie https://wifispc.com/russia. Należy jednak bardzo uważać na zagrożenie cyberprzestępczością – zaleca się logować wyłącznie do sieci Wi-Fi zabezpieczonych hasłem, lepiej też nie logować się na zbyt wiele kont społecznościowych, a po powrocie z Rosji warto profilaktycznie zmienić hasła do poczty i serwisów, z których korzystamy. W Rosji niektóre strony internetowe są zablokowane (np. LinkedIn). Chcąc mieć dostęp do internetu na trasie wycieczki, warto zainwestować w lokalną kartę SIM (karta z 10 GB internetu kosztuje, zależnie od operatora, ok. 10 EUR). Korzystając w Rosji z polskiej karty SIM, za minutę rozmowy zapłacimy ok. 0,40 zł za połączenia przychodzące i ok. 1,40–8 zł za połączenia wychodzące (bieżące stawki najlepiej sprawdzić u swojego operatora). Wysłanie SMS-a to koszt ok. 0,45 zł, z kolei MMS-a – ok. 3 zł. Transfer danych kosztuje ok. 3,50 zł za 1 MB – dość drogo, dlatego przy dłuższym pobycie korzystniej zainwestować w rosyjską kartę SIM. Karta z 10 GB Internetu kosztuje, zależnie od operatora, ok. 10 EUR.

Elektryczność

Napięcie sieciowe w Rosji wynosi 220 V. Typy gniazdek: C, F (takie same, jak w Polsce i większości krajów Europy).

Lokalna kuchnia

Kuchnia rosyjska kształtowała się pod wpływem kuchni azjatyckiej i europejskiej, toteż jest bardzo zróżnicowana. Rosja słynie zwłaszcza z kawioru, potraw mącznych, zup, kiszonych warzyw, ciemnego, żytniego chleba, kaszy gryczanej, nabiału (sery żółte, przetwory mleczne), grzybów i owoców leśnych. Wśród najpopularniejszych dań znajdują się bliny (naleśniki), pierogi (pielmieni to pierogi z farszem mięsnym, wareniki to pierogi gotowane), szaszłyki, mięsa w sosie (np. boeuf Stroganow), kotlety drobiowe i wieprzowe, kotlety mielone, gulasze, ryby w różnych postaciach (śledzie, karpie), a także sałatki warzywne. Tradycyjne zupy to m.in. szczi (z warzyw liściastych, z dodatkiem grzybów, mięsa lub ryb), ucha (zupa rybna, nad Bajkałem gotowana z omula, ryby występującej tylko w tym jeziorze) czy barszcz (z buraków), serwowane z ziołami (koperkiem, kolendrą, pietruszką) i śmietaną. Wśród Rosjan popularny jest street food zarówno lokalny (warto spróbować pieczone ziemniaki albo sosiski, czyli parówki, w cieście), jak i zachodni (pizza, frytki, hamburgery). Na deser Rosjanie raczą się lodami (to jeden z ulubionych przysmaków), ciastami i obwarzankami, a w wersji mniej wykwintnej jadają np. kisiel i owoce (jabłka, gruszki, owoce leśne). Wśród rosyjskich napitków królują kompoty owocowe, kefiry i maślanki oraz herbata (często słodzona cukrem, miodem lub konfiturą). Amatorzy mocniejszych wrażeń mogą skosztować kwas chlebowy (napój o 0,7−2,2% zawartości alkoholu) albo rosyjską wódkę.

Kultura i obyczaje

 • W Rosji nie obowiązują restrykcyjne zasady obyczajowe co do ubioru, a w dużych miastach panuje w tej kwestii względny liberalizm. Jednak kobietom zaleca się skromne stroje, które nie opinają ciała i zakrywają dekolt. Kobiety i mężczyźni muszą też pamiętać o odpowiednim stroju w miejscach kultu religijnego (opisany w sekcji „Religia”). Wchodząc do prywatnych mieszkań, należy zdjąć buty (Rosjanie oferują zwykle gościom parę kapci).
 • W hotelach i dużej części placówek kulturalnych w Rosji obowiązuje zróżnicowanie cen dla obywateli miejscowych i cudzoziemców.
 • Rosjanie rezerwują uśmiech dla rodziny, przyjaciół, znajomych z pracy. Zgodnie z powiedzeniem: „Uśmiechać się bez powodu, jest oznaką głupca”, nie uśmiechają się do nieznajomych, nie odwzajemniają też ich uśmiechów (które mogą odebrać jako wyśmiewanie się). Z tego powodu sprawiają wrażenie zimnych, niesympatycznych zrzędliwców, co zmienia się jednak przy bliższym poznaniu.
 • Rosjanie sceptycznie podchodzą do nowo poznawanych osób – na ich uśmiech, zaufanie, jak i głębszą dyskusję trzeba sobie „zasłużyć”. W kontaktach wskazana jest cierpliwość. Lepiej też nie zaczynać rozmowy w zachodnim stylu („Co u ciebie słychać?”, „Jak się masz?”), gdyż może to wprawić Rosjanina w zakłopotanie i zostać przez niego odebrane jako nadmierne, nieuzasadnione zainteresowanie jego prywatnymi sprawami. Rosjanie nie wdają się również w small talk (np. nie dyskutują o pogodzie).
 • Witając się przez podanie dłoni, Rosjanie zawsze zdejmuję rękawiczkę. Nie witają się też przez próg, bo uważają, że przynosi to pecha.
 • Warto zachować rozsądny dystans wobec przygodnie poznanych Rosjan. Nie zaleca się zwłaszcza spożywać z nimi alkoholu – trunek serwowany przykładowo pod pretekstem zawarcia przyjaźni, może wywołać zatrucie lub doprowadzić do innych poważnych konsekwencji dla zdrowia i życia.
 • Rosjanie lubią biesiadować – spotkania przy suto zastawionym stole potrafią trwać wiele godzin. Idąc w gości, Rosjaninie zawsze przynoszą podarek dla gospodarzy. Chętnie też wznoszą toasty – prócz krótkiego „na zdrowie”, często wygłaszają długie, poetyckie przemowy.
 • W rozmowach z Rosjanami lepiej unikać tematów politycznych. Również tematy pozornie neutralne, jak kultura, historia czy nawet kulinaria, mogą sprowadzić dyskusję na niepożądane tory, dlatego należy ostrożnie wyrażać jakiekolwiek poglądy oraz unikać krytyki.
 • W Rosji istnieją dwie formy zwracania się do drugiej osoby: „ty” („ты”) jest nieformalna, natomiast „wy” („вы”) formalna. Drugiej formy, wyrażającej szacunek, należy używać w rozmowie z osobami nieznajomymi i starszymi.
 • Rosjanie okazują szacunek starszym, kobietom i matkom z dziećmi – w dobrym tonie jest ustąpić im miejsca w komunikacji publicznej, przytrzymać drzwi, płaszcz itp., a także pomóc w niesieniu ciężkiej torby.
 • Dawanie napiwków nie jest powszechne, ale na wszelki wypadek warto mieć przy sobie odrobinę pieniędzy na takie wydatki.
 • Chcąc sfotografować lokalnych mieszkańców, wypada najpierw spytać o pozwolenie.
 • Należy uważać na nieuczciwych sprzedawców i taksówkarzy. Nigdy nie wolno się godzić na uiszczenie zaliczki albo pełnej zapłaty przed realizacją usługi albo otrzymaniem towaru (może wówczas okazać się, że bezpowrotnie straciliśmy pieniądze i nie otrzymaliśmy towaru lub jest on bezwartościowy).
 • Rosjanie mają tendencję do tworzenia tłoku, np. przy wchodzeniu do komunikacji publicznej, co niestety sprzyja złodziejom kieszonkowym.
 • Kobiety nie powinny samotnie podróżować taksówką, w której prócz kierowcy jedzie inny mężczyzna (jeżeli kierowca zatrzyma się po drodze, by zabrać kolejnych pasażerów, zwłaszcza mężczyzn – dla własnego bezpieczeństwa lepiej zapłacić za kurs i opuść pojazd). Lepiej nie płacić za kurs, dopóki nie dotrzemy do miejsca docelowego. Trzeba być stanowczym w kwestii wynegocjowanej ceny za przejazd.

Warto wiedzieć

 • Hotele i hostele nie zawsze są wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
 • Grzałki do wody i żelazka – zazwyczaj są dostępne w hotelach (zwykle w recepcji, na życzenie).
 • Suszarki do włosów, o ile nie znajdują się w pokoju hotelowym, zazwyczaj są dostępne na życzenie w recepcji.
 • Ręczniki – są dostępne w hotelach.
 • W pokojach hotelowych mogą się znajdować minibary – dostępne w nich napoje i słodycze są dodatkowo płatne.
 • W pokojach hotelowych na gości czekają zwykle mydło i szampon (małe opakowania, dlatego warto zabrać własne lub kupić na miejscu), niekiedy do dyspozycji są także jednorazowe klapki. W wybranych hotelach dostępne są też (bezpłatnie lub za dodatkową opłatą) szczoteczki i pasty do zębów, gąbki kąpielowe i inne akcesoria.
 • Toalety w Rosji są, w zależności od regionu i miejscowości, typu europejskiego lub azjatyckiego (kucane). W toaletach publicznych często nie ma papieru toaletowego, więc warto mieć przy sobie chusteczki (nie wyrzucamy ich do odpływu!). Na prowincji i terenach rzadziej uczęszczanych przez turystów należy być przygotowanym na odmienne warunki sanitarne.

Do zabrania:

 • ubrania lekkie, przewiewne, niezbyt obcisłe i skromne, długie spodnie (przydatny będzie model z odpinanymi nogawkami), sweter, bluza lub inne ciepłe okrycie;
 • ubrania na wejście do świątyni: długie spodnie (mężczyźni), spódnica lub długa chusta za kolano, bluzka zasłaniająca ramiona i dekolt, chusta na włosy (kobiety);
 • okrycie przeciwdeszczowe;
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne;
 • wygodne, rozchodzone obuwie, np. sportowe, trekkingowe;
 • lekkie obuwie typu klapki (pod prysznic), sandały;
 • podręczny plecak;
 • krem z filtrem UV, balsam nawilżający, przybory toaletowe, mały ręczniczek lub nawilżane chusteczki;
 • leki, repelenty i akcesoria szczegółowo opisane w punkcie „Zdrowie, szczepienia, leki”;
 • naładowany powerbank.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na całej trasie wyprawy podróżujemy:

 • samolotami – loty bezpośrednie na trasach: Warszawa – Moskwa – Warszawa (bilety w obie strony w cenie wycieczki) oraz Moskwa – Abakan – Moskwa (bilety w obie strony dodatkowo płatne),
 • wynajętymi dla grupy autobusami i samochodami (taksówkami i terenówkami UAZ 452).

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 16-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 60 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN,
 • OC – 30 000 €,
 • bagaż – 1000 PLN.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 16-dniowej

MOSKWA – ABAKAN – DOLINA CARÓW – ABAKAN – AK DOVURAK – TELE – BAJ-TAJGA – JEZIORO KARA-HOL – KYZYŁ – JEZIORO DUS-HOL – KYZYŁ – JEZIORO CZAGYTAJ – WODOSPAD CZYNGIS-CHANA – KYZYŁ – MAŁY JENISEJ – TODŻA – KYZYŁ – DOLINA CARÓW – ARŻAN-1 – ARŻAN-2– PARK NARODOWY ERGAKI – ABAKAN – MOSKWA

DZIEŃ 1.

Zbiórka na lotnisku Chopina w Warszawie. Wylot do Moskwy. W Moskwie dla chętnych przejazd do centrum miasta i zwiedzanie. Powrót na lotnisko i wylot do Abakanu.

DZIEŃ 2.  

Przylot do Abakanu, stolicy Chakasji. Zakwaterowanie w hostelu i odpoczynek. Następnie zwiedzanie miasta i Chakaskiego Muzeum Narodowego Lokalnej Wiedzy ze zbiorami z wykopalisk archeologicznych. Spotkanie z chakaskim artystą muzykiem, wytwórcą instrumentów ludowych, m.in. bębnów szamańskich. Posłuchamy koncertu w jego wykonaniu i chakaskiego śpiewu gardłowego. Kolacja i nocleg w Abakanie.

DZIEŃ 3.

Śniadanie. Emocjonująca wyprawa samochodami terenowymi UAZ 452 do chakaskiej Doliny Carów. Obejrzymy scytyjskie kurhany i lokalne muzeum. Po drodze zobaczymy też Wrota Wojny, gdzie grzebano najznamienitszych wojowników dawnych czasów, oraz odwiedzimy miejsca mocy, w których szamani spotykają się i odprawiają animistyczne obrzędy. Powrót na nocleg do Abakanu.

DZIEŃ 4.

Po śniadaniu wyjazd do Tuwy, do Ak-Dovurak, przez Askiz, Abazę i przełęcz Sajańską (Sotyy). Po drodze obejrzymy Sajańsko-Szuszeńską Elektrownię Wodną na rzece Jenisej, jedną z największych na świecie i największą w Rosji. Odkryjemy kolejne szamańskie miejsce mocy z prastarym kamiennym posągiem i krainę kurhanów. Położone wzdłuż drogi kamienne bloki – pozostałości kurhanów – będą nam towarzyszyły przez znaczną część podróży. Wieczorem dojazd do Tele pod Ak-Dovurak, osady, w której żyje jeden z najsławniejszych w Rosji twórców ludowych – rzeźbiarz tworzący w agalmatolicie. Wspólna kolacja i nocleg w domu mistrza lub w hostelu.

DZIEŃ 5.

Śniadanie. Wyjazd w góry Baj-Tajgi, krainy na południu Tuwy, przy granicy z Mongolią. Dotrzemy do miejsc, gdzie wydobywa się agalmatolit – klejnot Tuwy. Wjedziemy i wejdziemy na najwyższą górę, która nazywa się tak jak region: Baj-Tajga. Znajdziemy się też w zapomnianych dolinach ze zwietrzałymi kurhanami i widniejącymi na okolicznych skałach fascynującymi, pradawnymi rysunkami. Poznamy lokalnych mieszkańców i artystów ludowych, u których będzie można nabyć rękodzieło i inne wyroby. Nocleg w hostelu lub pod namiotami.

DZIEŃ 6.

Śniadanie. Przejazd w góry, do pięknego jeziora Kara-Hol, gdzie spędzimy noc pod gwiazdami. Po drodze obejrzymy kamienne posągi i kolejne, tym razem tuwińskie, kurhany. Napijemy się też wody z magicznych źródeł. Nocleg nad jeziorem pod namiotami.

DZIEŃ 7.

Po śniadaniu ruszymy w kierunku miasta Kyzył, stolicy Tuwy. Po drodze zobaczymy świętą górę Khairykan, na którą rokrocznie przybywają szamani z całej Syberii. Górę odwiedził też buddyjski duchowny Dalajlama XIV, który w 1992 r. konsekrował ją jako miejsce o uzdrawiającej mocy i potężnej energii. Podczas jazdy znajdziemy inne miejsca mocy i takie, w których dokonuje się przeróżnych obrzędów, jak choćby ponownych narodzin. W godzinach popołudniowych lub wieczornych dojazd nad słone jezioro Dus-Hol. Kolacja w tutejszej restauracji i nocleg w namiotach.

DZIEŃ 8.

Przyjazd do Kyzył, śniadanie. Następnie zwiedzimy miasto, w tym lokalne muzeum narodowe ze Złotą Komnatą, zawierającą najciekawsze złote przedmioty wydobyte z kurhanów, oraz tuwiński dom kultury z interesującymi zbiorami wyrobów i rzeźby z drewna i agalmatolitu. Obiad tuż obok, w restauracji serwującej doskonałe dania kuchni tuwińskiej. Po obiedzie spacer nad Jenisejem. Zwiedzimy świątynię buddyjską i dotrzemy do obelisku, który wskazuje geograficzny środek kontynentu azjatyckiego. Jeżeli będzie to możliwe, odwiedzimy teatr narodowy. Na jednym z osiedli spotkamy się też z mieszkańcami miasta, by dowiedzieć się więcej o codziennym życiu Tuwińczyków. Wieczorem powrót na nocleg w prywatnym domu albo hostelu w Kyzyle lub w koczowniczych jurtach w bazie turystycznej 40 km za miastem. Przed kolacją relaks w prawdziwej ruskiej bani, która jest miejscem zbiorowych kąpieli i spotkań towarzyskich.

DZIEŃ 9.

Po śniadaniu wyjazd nad jezioro Czagytaj. Po drodze zatrzymamy się też przy wodospadzie Czyngis-chana. Relaks nad jeziorem z możliwością skosztowania wędzonej lub suszonej ryby od lokalnych rybaków. Jeśli dopisze nam szczęście, spotkamy się z szamanką. Dla chętnych indywidualne obrzędy uzdrawiające i oczyszczające. Nocleg w namiotach nad jeziorem lub powrót na nocleg w hostelu w Kyzyle.

DZIEŃ 10.

Śniadanie. Wyprawa nad Mały Jenisej, do osady starowierców. Dla odważnych pływanie łodziami starowierców po dzikim, pięknym i ogromnym Jeniseju – niezapomniane przeżycie, które znacząco podnosi poziom adrenaliny. Chętni będą też mogli spróbować swoich sił w łowieniu ryb. Nocleg w namiotach nad Jenisejem.

DZIEŃ 11–12.

Śniadanie. Przejazd do Todży – malowniczej krainy jezior, strumieni i lasów w północnej Tuwie. Być może uda nam się tu zobaczyć hodowle reniferów i wielbłądów. Dowiemy się, jak wielką rolę pełnią te zwierzęta wśród lokalnej społeczności. Będziemy obcować z dziką, syberyjską przyrodą pod okiem naszych przewodników i myśliwych. Oni też opowiedzą nam więcej o swojej niesamowitej ojczyźnie, w której dawne tradycje odżywają w ostatnich latach ze zdwojoną mocą. Dwa noclegi pod namiotami nad jeziorem.

DZIEŃ 13.

Po śniadaniu powrót do Kyzył. Na miejscowym targu kupimy barana, którego zawieziemy do Abakanu, do Siergieja, gdzie go upieczemy. W drodze do Abakanu zwiedzimy słynną, tuwińską Dolinę Carów ze scytyjskimi kurhanami. Być może uda się nam natrafić na obóz archeologiczny, który co roku rozkłada się na stanowiskach archeologicznych Arżan-1 i Arżan-2, gdzie odkryto największe kurhany i skąd pochodzą znane na cały świat wykopaliska. Następnie zatrzymamy się w Parku Narodowym Ergaki, na granicy Tuwy i Kraju Krasnojarskiego, w zachodnich Sajanach. Udamy się tu na krótki, pełen niespodzianek trekking – po krainie szmaragdowych jezior górskich, wodospadów szumiących w gęstych lasach, dzikich zwierząt i starożytnych legend o zaklętych w skałach istotach. Nocleg w domkach lub namiotach.

DZIEŃ 14.

Śniadanie. Dalszy przejazd do Abakanu, do którego dotrzemy w godzinach popołudniowych. Odwiedzimy tu centrum kultury polskiej, a wieczorem upieczemy u Siergieja kupionego w Kyzyle barana. Nocleg w hotelu, hostelu lub wynajętych apartamentach w Abakanie.

DZIEŃ 15.

Zwiedzanie Abakanu. Zobaczymy połyskujący złocistymi kopułami sobór Przemienienia Pańskiego i zabytkową zabudowę z XVIII w., która przeplata się z postsowieckim budownictwem. Dowiemy się, do należał wspaniały pałac wybudowany w Abakanie przez chińską dynastię Han. Czas wolny na zakup pamiątek. Chętni mogą zajrzeć do parku rozrywki Sady Mechty. Przygotowanie do powrotu do kraju. Ostatni nocleg w Abakanie w warunkach jak w dniu poprzednim.

DZIEŃ 16.

Wylot z Abakanu do Moskwy. Dla chętnych spacer po mieście. Dalszy przelot do Warszawy.

© 2020 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • datę urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
 • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
 • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
 • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 3 części:

 • WPŁATA 1. (zaliczka 1000 PLN) – uiszczana w ciągu 7 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki;
 • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem;
 • WPŁATA 3. (pozostała kwota za wycieczkę; płatność w USD) – dokonywana już w kraju przylotu, w momencie zakwaterowania do hotelu.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

 • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;
 • przelewem online za pośrednictwem serwisu przelewy24.pl, zintegrowanego z formularzem rezerwacji wycieczki. Obsługę płatności elektronicznych i kartą płatniczą prowadzi DialCom24 Sp. z o.o., 60-327 Poznań, ul. Kanclerska 15, NIP 781-173-38-52, REGON 634509164, Sąd Rejonowy Poznań, VIII Wydz. Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego Nr KRS 0000306513.

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

  Podróżuję samotnie, zgadzam się
  na dokwaterowanie do drugiej osoby

  Zobacz także

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 Tamada Tour

  Realizacja: Codenest