Sylwester na Sri Lance 13 dni

Wycieczka objazdowa Sylwester

od  11599 PLN
cena za osobę / 13 dni

Rezerwuj

Spędź sylwestra pod palmami Cejlonu!

Powitaj Nowy Rok w egzotycznej aurze Sri Lanki! Moc wspaniałych wrażeń, upragniony relaks na piaszczystych plażach lazurowego Oceanu Indyjskiego, spotkania z dziką przyrodą, skarbami architektury i kultury to dopiero początek atrakcji! W lankijskiej dżungli zobacz z bliska majestatyczne słonie, kolorowe ptaki, pachnące ogrody przypraw i ziół. Wdrap się do starożytnej fortecy Sigiriya i jaskiniowych świątyń buddyjskich Dambulla. Wskocz do łodzi pila oruwa, wozu zaprzężonego w woły i tuk-tuka, aby odkryć plantacje cejlońskiej herbaty, cynamonowe wyspy wśród gęstych namorzynów rzeki Madu, farmę żółwi, kopalnię kamienia księżycowego, manufaktury batiku i masek obrzędowych. Zajrzyj do portowych miasteczek z kolonialnymi zabytkami i wioski Hiriwadunna, gdzie ludzie żyją w zgodzie z pradawnymi tradycjami. Sprawdź też, gdzie kręcono „Indianę Jonesa” i poczuj zew tropikalnej przygody!

W cenie

Kolacja sylwestrowa z muzyką

Kolacja sylwestrowa z muzyką

Wyżywienie (śniadania, lunche, obiadokolacje)

Wyżywienie (śniadania, lunche, obiadokolacje)

Plażowanie nad Morzem Lakkadiwskim

Plażowanie nad Morzem Lakkadiwskim

Wejścia biletowane do świątyń, muzeów, rezerwatów, atrakcji

Wejścia biletowane do świątyń, muzeów, rezerwatów, atrakcji

Opieka pilota-przewodnika Tamada Tour i lokalnych przewodników

Opieka pilota-przewodnika Tamada Tour i lokalnych przewodników

Degustacja cejlońskiej herbaty i lokalnych przysmaków

Degustacja cejlońskiej herbaty i lokalnych przysmaków

Obserwacja słoni w lokalnych rezerwatach

Obserwacja słoni w lokalnych rezerwatach

Jeep safari

Jeep safari

Loty Warszawa – Colombo – Warszawa

Loty Warszawa – Colombo – Warszawa

Noclegi w hotelach 3* i hostelach (pokoje 2-osobowe z łazienkami)

Noclegi w hotelach 3* i hostelach (pokoje 2-osobowe z łazienkami)

Ciekawostki etnograficzne, historyczne i przyrodnicze

Ciekawostki etnograficzne, historyczne i przyrodnicze

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Lokalny koloryt i kultura

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

herbata-plantacje-sri-lanka

Lankijskie plantacje herbaty

Skąd pochodzi najlepsza czarna herbata na świecie? Znawcy są przekonani, że ze Sri Lanki! Co ciekawe, za zdecydowanie smaczniejszą uchodzi herbata uprawiana i zbierana tradycyjnymi metodami. Starodawny proces pozyskiwania i suszenia cennych liści jest pracochłonny, powolny i mało wydajny – lokalni plantatorzy celowo rezygnują jednak z nowinek technologicznych, by zachować dla kolejnych pokoleń wyjątkowy smak Cejlonu. „Dobra herbata nie może się spieszyć” – powtarzają i zapraszają na filiżankę aromatycznego naparu. Kosztując lankijskiego skarbu, bez wątpienia zanurzymy się też w jego intrygującą historię. A prawda jest taka, że herbatę na Cejlon przemycili z Chin Brytyjczycy w 1824 r., którzy nasadzili krzewy w Królewskich Ogrodach Botanicznych w mieście Peradeniya. Minęło jednak niemal pół wieku, zanim siedemnastoletni James Taylor założył na wyspie pierwszą herbacianą fabrykę. Kolejne wyrastały niczym grzyby po deszczu, by już pod koniec XIX w. Cejlon z kawowego królestwa stał się niekwestionowanym imperium herbaty.

sigiriya-lwia-skala-sri-lanka

Sigiriya

Sigiriya, czyli Lwia Skała, to najsłynniejsza atrakcja Sri Lanki. Ogromna bryła magmy pozostałaby zapewne jedynie zachwycającym pomnikiem przyrody, gdyby nie król Kassapa I (477–495). Ten żądny władzy syn króla Dhatusena postanowił zdobyć nienależny mu tron za wszelką cenę. Zabił ojca, lecz nie zdołał zgładzić starszego brata – Mogallana, który zbiegł do Indii. W obawie przed zemstą prawowitego następcy Kassapa przeniósł stolicę z Anuradhapury do Sigiriyi, gdzie na szczycie skały wybudował wspaniały pałac, otoczony niemal niezdobytym systemem fortyfikacji. Niemal – bo nacierająca armia Mogallana bezceremonialnie przedarła się na górę. Stało się to jednak dopiero po tym, gdy podczas bitwy na polach Habarana słoń Kassapy został ranny. Skłoniło to władcę do powrotu w kierunku twierdzy, co jego mająca dotąd znaczną przewagę armia odczytała jako… rozkaz odwrotu. Po wycofaniu się z pola bitwy żołnierzy Kassapy, Mogallan uderzył z całą siłą. Przerażony tym Kassapa popełnił podobno samobójstwo, lecz historia o nim nie zapomniała. Dziś w objętych patronatem UNESCO ruinach zobaczymy cień dawnej świetności twierdzy, pałaców (dolnego i górnego), spichlerzy i zbiorników na wodę, ogrodów (wodnego, skalnego i tarasowego) oraz wąskich schodów, pnących się na szczyt pomiędzy kamiennymi łapami lwa. Najciekawsze w Sigiriyi są jednak naskalne malowidła. W galerii unikalnych pod względem stylu fresków ujrzymy wizerunki 18 niebiańskich dziewic (niegdyś na murach twierdzy widoczne były przedstawienia 500 konkubin Kassapy – na przestrzeni dziejów malowidła te uległy jednak zniszczeniu), a także inskrypcje, które należą do najstarszych tekstów w języku syngaleskim i miały znaczący wpływ na lokalną literaturę.

slon-sri-lanka

Słonie na Sri Lance

Sri Lanka nie ma oficjalnego zwierzęcia narodowego – prawdopodobnie dlatego, że za symbole tego wyspiarskiego państwa uchodzi równorzędnie kilka gatunków. Co ciekawe jednak lew, widniejący na lankijskiej fladze i w godle (według legendy od lwa wywodzi się naród Syngalezów), nie występuje współcześnie na Cejlonie, gdyż wyginął w epoce prehistorycznej. Tygrysa, symbolu Tamilów, także na wyspie nie zobaczymy. Istnieją tu za to lamparty, wiewiórki olbrzymie i słonie, które z dumą reprezentują bogactwo przyrodnicze Sri Lanki. Natknąć się na uroczą wiewiórkę olbrzymią podczas spaceru po dżungli wcale nie jest tak łatwo – na szczęście słonie zobaczymy z bliska! Taka możliwość nadarzy się w lokalnych parkach narodowych oraz rezerwatach prowadzonych przez prywatne fundacje. Lankijskie rezerwaty troszczą się o dobrostan słoni, zapewniając im bezpieczne schronienie, opiekę weterynaryjną, aprowizację, wsparcie w powrocie osieroconych osobników do życia na wolności, jak również propagując etyczny udział słoni w turystyce. Podczas naszych wycieczek nie skorzystamy zatem z przejażdżki na słoniu – jest to szkodliwe dla zdrowia tych zwierząt. Udamy się za to na spacery ze słonia, będziemy mogli pogłaskać trąbiastych przyjaciół i zaobserwować ich fascynujące zwyczaje, jak choćby kąpiel w rzece. Posłuchamy także pogadanki eksperta, który zdradzi wiele ciekawostek o tych potężnych i niestety zagrożonych wyginięciem ssakach.

dambulla-sri-lanka

Dambulla

Złota Świątynia Dambulla to największy i najlepiej zachowany kompleks jaskiniowych świątyń buddyjskich na Sri Lance. Ufundował je w I w. p.n.e. król Valagambahu, zwany Vattagamini Abhaya, wdzięczny lokalnej przyrodzie za ochronę przed wrogiem. I nic dziwnego, że tak się stało – okolica kryje ponad 80 naturalnych jaskiń, które znajdują się w zboczach niełatwych do zdobycia skał, dochodzących do nawet 160 m wysokości! W pięciu grotach zobaczymy dziś świątynie Devaraja (Króla Bóstw), Maharaja (Wielkiego Króla), Maha Alut (Wielką Nową), Paschima (Zachodnią) i Devena Alut (Drugą Nową), których wspaniałość doprawdy zapiera dech w piersi. Sanktuaria są od ścian po sklepienia, na łącznej powierzchni aż 2100 m2, bogato zdobione wyrafinowanymi malowidłami o intensywnych barwach czerwieni, ochry, błękitu i złota. Prócz fresków z wizerunkami Buddy, królów Sri Lanki, boga Wisznu i bogini Ganeśy w skalnych świątyniach ujrzymy, bagatela, 150 posągów Buddy, okalających również wewnętrzne stupy. O tym, że Dambulla stanowi doskonały azyl, dobrze wiedzieli już prehistoryczni ludzie – zamieszkiwali te tereny na długo przed nadejściem buddyzmu, o czym świadczą odnalezione w pobliżu pochówki sprzed 2700 lat!

Kandy

Kto chciałby się udać na plan zdjęciowy filmu „Indiana Jones i Świątynia Zagłady” z 1984 r.? Taka gratka czeka fanów słynnego archeologa i poszukiwacza przygód w Kandy! Drugie co do wielkości miasto Sri Lanki – otoczone plantacjami kauczuku i herbaty, polami ryżowymi i sztucznym jeziorem (zbudował je w 1798 r. ostatni król syngaleski, Sri Wickrama Rajasinghe) – ma zresztą w zanadrzu więcej niespodzianek. W kompleksie pałacowym ostatnich królów Cejlonu zobaczymy kultową dla buddystów Świątynię Relikwii Zęba, Pałac Królowych (mieści obecnie Muzeum Narodowe), tekowy pawilon Sali Audiencyjnej, łaźnie królewskie, Muzeum Słonia Radży i Muzeum Archeologiczne. Wędrując gwarnymi uliczkami Kandy, odkryjemy też muzeum kamieni szlachetnych – zobaczymy tu cejloński szafir oraz odwiedzimy szlifiernię i pracownię jubilerską, gdzie oprawia się skarby Cejlonu. Kolejne atrakcje znajdziemy w manufakturze drewnianych rzeźb i mebli oraz w fabryce batiku – tu przekonamy się, że Sri Lanka należy do światowych liderów w barwieniu tkanin tą starożytną techniką, a lokalne galerie i sklepy pamiątkarskie aż eksplodują bogactwem batikowych arcydzieł! Zaledwie 6 km za miastem, w Peradeniya, wnikniemy natomiast w bujną zieleń Królewskiego Ogrodu Botanicznego, słynącego z kolekcji ponad 300 gatunków orchidei, przypraw, roślin leczniczych i palm.

zolwie-kosgoda-sri-lanka

Wylęgarnia żółwi Kosgoda

To wyjątkowe miejsce, prowadzone od 1981 r. przez Wild Life Protection Society, działa na rzecz ochrony jaj żółwi morskich i zwiększenia wskaźnika wylęgu niezwykłych gadów. W Kosgodzie zobaczymy ogromne zbiorniki wypełnione nowo narodzonymi pisklętami żółwi pięciu gatunków: skórzastych, zielonych, oliwkowych, szylkretowych i karetta. Dowiemy się, dlaczego te urocze stworzenia są zagrożone i jak możemy im pomóc – i to całkiem realnie, bo chętni wolontariusze mogą przyjechać do Kosgody na dłużej, by patrolować plaże wzdłuż Morza Lakkadiwskiego na Oceanie Indyjskim, zbierać jaja rozrzucone na piasku i opiekować się chorymi żółwiami, a te w dobrej kondycji wypuszczać do morza tuż po pięknym zachodzie słońca.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
29.12.2023-10.01.2024 13 12 11599 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
29.12.2023-10.01.2024
13
Wolne miejsca
Cena
12
11599 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

  • bilety lotnicze Warszawa – Colombo – Warszawa,
  • bagaż rejestrowany do 23 kg i podręczny do 8 kg/osoba,
  • transfery lotnisko – hotel – trasa wycieczki (klimatyzowany bus z Wi-Fi i radiem),
  • noclegi w hotelach 3* i hostelach (pokoje 2-osobowe z łazienkami),
  • wyżywienie (śniadania, lunche, obiadokolacje)
  • 1 l wody/osoba/dzień,
  • kolacja sylwestrowa z muzyką oraz daniami kuchni lokalnej i międzynarodowej
  • plażowanie nad Morzem Lakkadiwskim,
  • wejścia biletowane do wszystkich zwiedzanych muzeów, świątyń, rezerwatów przyrody i innych atrakcji zgodnie z programem,
  • jeep safari,
  • obserwacja słoni w lokalnych rezerwatach,
  • degustacja cejlońskiej herbaty i lokalnych potraw,
  • atrakcje plenerowe, historyczne i kulturowe,
  • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour,
  • opieka polskojęzycznych przewodników lokalnych,
  • kameralna grupa,
  • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
  • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Cena nie obejmuje:

  • kosztów wizy na Sri Lankę (szczegóły w sekcji „Informacje praktyczne”),
  • usług bagażowych w hotelach i na lotnisku,
  • posiłków i napojów nieujętych w programie wycieczki,
  • opłat za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych miejscach,
  • zwyczajowych napiwków,
  • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-osobowy w hotelach i pensjonatach do 200 USD/os.),
  • kosztów pamiątek i wydatków osobistych,
  • usług niewymienionych w programie wycieczki.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

  • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
  • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują zakwaterowanie w komfortowych hotelach 3* i hostelach (pokoje 2-osobowe z własnymi łazienkami). Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).

Wyżywienie obejmuje śniadania, lunche i obiadokolacje. Dodatkowo płatne są posiłki i napoje nieujęte w programie wycieczki. Urozmaicone, smaczne i sycące dania pozwalają codziennie skosztować innych potraw kuchni lokalnej. Na bazarach chętni będą też mogli spróbować miejscowych owoców i słodkości. Wielką atrakcją wycieczki są wizyty na plantacjach herbaty, obejmujące zwiedzanie plantacji i fabryk z degustacją słynnego cejlońskiego skarbu. W trakcie wycieczki czeka nas także wspaniała kolacja sylwestrowa z muzyką oraz daniami kuchni lokalnej i międzynarodowej.

Informacje praktyczne

Dokumenty

Do przekroczenia granic Sri Lanki obywatele krajów Unii Europejskiej potrzebują wizę i paszport. Wizę można uzyskać po przylocie na Sri Lankę (w trybie „visa on arrival”), jednak zdecydowanie bezpieczniej wyrobić dokument przed podróżą, w systemie elektronicznej autoryzacji wjazdu (Electronic Travel Authorization; ETA) – można to zrobić np. na rządowej stronie http://www.eta.gov.lk/slvisa/visainfo/apply.jsp. Przy składaniu wniosku wizowego należy przedstawić ważny bilet na podróż powrotną. Wiza turystyczna uprawnia do przebywania na terytorium Sri Lanki przez okres do 30 dni. Do wyrobienia wizy potrzebny jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki i posiadający przynajmniej 3 wolne strony na stemple graniczne (podczas wycieczki warto mieć przy sobie także kserokopię paszportu). Ponadto każdy cudzoziemiec udający się na Sri Lankę powinien posiadać środki finansowe w wysokości minimum 30 USD na dzień pobytu. Nie ma obowiązku meldunkowego.

Zdrowie, szczepienia, leki

Przed wyjazdem na Sri Lankę dodatkowe szczepienia nie są obowiązkowe. Profilaktycznie zalecane są jednak szczepienia na tężec, żółtaczkę typu A i B, dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu i wściekliznę. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem najlepiej udać się do lekarza rodzinnego lub lekarza medycyny tropikalnej w celu konsultacji i przyjęcia ewentualnych szczepień.

W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagane jest poświadczone pieczątką zaświadczenie od lekarza, w języku polskim i angielskim. Podczas pobytu na Sri Lance koniecznie należy mieć przy sobie repelenty na komary, które mogą wywołać dengę, występującą w Azji Południowo-Wschodniej (preparaty te można zabrać ze sobą, jak i kupić na miejscu). Ponadto podręczną apteczkę warto zaopatrzyć w podstawowe leki: przeciwbólowe, na dolegliwości układu pokarmowego, przeziębienie i gorączkę, a także środki dezynfekujące (w formie żelu lub chusteczek), akcesoria i opatrunki (np. plastry, pęsetę).

Na Sri Lance warto pamiętać o podstawowych zasadach higieny i bezpieczeństwa. W szczególności należy unikać bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami ze względu na duże ryzyko zakażenia się wścieklizną (np. małpy są częstymi nosicielami wścieklizny – zwierzęta te bywają nieprzewidywalne i mogą dotkliwie pogryźć). Ogólną ostrożność należy zachować także podczas pożywiania się na bazarach i w ulicznych knajpkach. Świeże owoce i warzywa trzeba zawsze umyć przed spożyciem. Wodę i inne napoje najlepiej pić butelkowane. Zaleca się unikać napojów z kostkami lodu (najczęściej są one robione z tzw. kranówki).

Pobyt w szpitalu publicznym to koszt ok. 30 USD za 1 dzień (opłata ta nie uwzględnia kosztów usług lekarskich i podanych leków.)

Przepisy celne i prawne

  • Na Sri Lance regulacje celne nie różnią się od powszechnie przyjętych standardów. Dopuszcza się wwóz 1 l mocnego alkoholu i 200 sztuk papierosów. Zabronione jest wywożenie muszli oraz pamiątek z zagrożonych roślin i zwierząt.
  • W wielu miejscach publicznych obowiązuje zakaz picia alkoholu i palenia tytoniu, którego złamanie grozi grzywną.
  • Opalanie topless lub nago jest zabronione.
  • Fotografowanie i filmowanie może być zabronione w obiektach religijnych i wojskowych.
  • Homoseksualizm jest zabroniony pod groźbą grzywny, kar cielesnych i pozbawienia wolności.
  • Przemyt narkotyków oraz ich posiadanie są surowo karane (włącznie z karą śmierci – lankijski kodeks karny przewiduje ją, ale w praktyce od wielu lat nie wykonuje się tego typu wyroków).
  • Korzystanie z satelitarnej łączności telefonicznej jest zabronione w północnej części kraju.

Bezpieczeństwo

Sri Lanka jest krajem na ogół bezpiecznym i niezwykle gościnnym, w którym turyści są bardzo mile widziani. Jednakże w związku z atakami terrorystycznymi, które dotknęły Sri Lankę wiosną 2019 r., zaleca się zachować ostrożność podczas zwiedzania kraju. Należy również przestrzegać zakazu wchodzenia na oznakowane tereny zaminowane, będące pozostałością po wojnie domowej z 2009 r.

Nie powinno się zostawiać pieniędzy i wartościowych przedmiotów w pokojach hotelowych (o ile nie są one wyposażone w sejfy). Dla bezpieczeństwa warto również doglądać torebek, plecaków i cennych rzeczy na trasie wycieczki. Na Sri Lance częste są przestępstwa związane z nieuprawnionym użyciem kart bankowych, dlatego najrozsądniej płacić nimi wyłącznie w bezpiecznych punktach obsługi klientów (hotele, restauracje, sklepy).

W większych miastach i ośrodkach turystycznych działają specjalne posterunki policji, które udzielają pomocy turystom. Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

Na Sri Lance nie ma polskiej ambasady, ale działa konsulat.

Konsulat Honorowy RP w Kolombo

c / o John Keells Holdings PLC

No. 117, Sir Chittampalam A Gardiner Mawatha, Colombo 02, Sri Lanka

Tel. (+94) 11 230 6855, Faks: (+94) 11 243 9031

E-mail: senora.jkh@keells.com

Ponadto, w związku z brakiem polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego na Sri Lance pomoc obywatelom RP, zgodnie z prawem UE, może być udzielona w palcówkach państw członkowskich Unii Europejskiej.

Sri Lanka podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w New Delhi (Indie).

Ambasada RP w New Delhi

1050 – M Shantipath, Chanakyapuri, New Delhi -110021, India

Tel.: +91 11 41496900, Faks: +91 11 26871914

E-mail: newdelhi.polemb.info@msz.gov.pl

www.newdelhi.msz.gov.pl

Klimat

Sri Lanka leży w klimacie tropikalnym, przy czym istnieją pewne różnice regionalne. Na południu kraju występuje klimat równikowy wilgotny, a w pozostałej części – zwrotnikowy monsunowy. Średnia temperatura powietrza wynosi 27°C i nie podlega dużym wahaniom rocznym. Na terenach górskich dochodzi do przeciętnie 25°C, a w pozostałych rejonach nieco powyżej 30°C. W okolicach plantacji herbaty, które zajmują 1/4 powierzchni kraju, temperatura może po zmroku spaść do ok. 10°C, dlatego wieczorem i w nocy trzeba pamiętać o ciepłym ubraniu. Na wyspie występują dwie główne pory monsunowe, czyli okresy nagłych i krótkich, ale intensywnych opadów deszczu oraz silnych wiatrów. Monsun zimowy wieje od listopada do kwietnia; monsun letni wieje od maja do października. W okresie od listopada do kwietnia na Sri Lance istnieje też ryzyko wystąpienia cyklonów tropikalnych. W związku z częstymi opadami wilgotność powietrza jest wysoka, stąd też można odczuwać je jako duszne i ciężkie. Na wyjazd warto zaopatrzyć się w kurtki/peleryny przeciwdeszczowe.

Język

Języki urzędowe na Sri Lance to tamilski i syngaleski. Angielski jest powszechnie używany w rejonach i obiektach odwiedzanych przez turystów.

Religia

Religią najpowszechniej wyznawaną na Sri Lance jest buddyzm. Są tu również wyznawcy hinduizmu i islamu. Przed wejściem do świątyń należy zdjąć buty oraz zasłonić ramiona i nogi – przydatne będą więc długie spódnice, chusty czy długie spodnie. Wypada także wyciszyć telefon i upewnić się, czy robienie zdjęć jest dozwolone. Trzeba pamiętać, że nie należy robić zdjęć, stojąc plecami do figury Buddy – to oznaka braku szacunku.

Waluta i płatności

Walutą na Sri Lance jest rupia lankijska (LKR). Jedna rupia to 100 centów. 100 LKR to około 0,55 USD/0,5 EUR/2,09 PLN.

Na podróż najlepiej zabrać dolary amerykańskie lub euro, a następnie wymienić pieniądze na miejscu (nie ma możliwości bezpośredniej wymiany PLN na LKR!). Wymiany waluty można dokonać w dni powszednie, w bankach lub hotelach, za okazaniem paszportu.

W wielu sklepach i restauracjach i hotelach można płacić kartą. Można też wypłacać pieniądze z bankomatów, które są dostępne w większych miastach. Warto zaopatrzyć się w kartę walutową (w USD), uniwersalną (np. mBank World) lub typu Revolut.

Czas

UTC +5:30. Różnica czasu między Polską a Sri Lanką wynosi +3 h 30 min latem i +4 h 30 min godzin zimą.

Telefonia i Internet

W większości hoteli istnieje możliwość korzystania z Wi-Fi. Niekiedy pobierana jest za to symboliczna opłata. Połączenie jest jednak dość wolne, dlatego na miejscu warto kupić lokalną kartę SIM, która zapewni dostęp do taniego i sprawnie działającego Internetu. Telefonowanie ze Sri Lanki nie należy do najtańszych – minuta rozmowy w roamingu to koszt ok. 6–8 zł, a SMS-a ok. 2 zł.

Elektryczność

Napięcie sieciowe na Sri Lance wynosi 230 V. Występują gniazdka elektryczne dwóch typów: z trzema okrągłymi bolcami (typ D) lub z trzema prostokątnymi bolcami (typ G, takie jak w UK). Należy więc zaopatrzyć się w przejściówkę (można ją kupić na miejscu – różne przejściówki są dostępne w niemal każdym lokalnym supermarkecie).

Lokalna kuchnia

Kuchnia lankijska łączy wpływy indyjskie, chińskie, tajskie i z wielu innych regionów Azji, a także Europy. Potrawy opierają się głównie na ryżu oraz wypiekach pszennych i kukurydzianych, i są bogate w warzywa, przyprawy i bakalie. Kuchnia Sri Lanki jest tradycyjnie bardzo pikantna – zjemy tu m.in. niezwykle ostre krewetki, kurczaka, rybę lub kalmary z papryką, cebulą, czosnkiem, pomidorem, pastą pomidorową oraz sosami sojowym i ostrygowym. Bez obaw jednak, bo amatorzy łagodniejszych smaków również znajdą coś dla siebie.

Najbardziej znanym daniem Sri Lanki jest ryż z curry. Popularne na szybką przekąskę jest także kottu roti, czyli warzywa z jajkiem lub mięsem oraz plackiem rotty (rodzaj naleśnika). Na lokalnych stołach występują ponadto drób, jagnięcina, wołowina, baranina, owoce morza i ryby (świeże, jak i suszone) w rozmaitych wariacjach. Warto spróbować dań w towarzystwie chutny’ów, czyli słodko-kwaśnych sosów z owoców i warzyw, które ciekawie akcentują smak, zwłaszcza potraw mięsnych.

Sri Lanka jest bez wątpienia rajem dla miłośników kuchni roślinnej. Bogactwo owoców i warzyw zapewnia szerokie pole do komponowania smacznych i zróżnicowanych posiłków na bazie bananów, ziemniaków, czerwonej soczewicy, szpinaku, fasoli, bakłażanów, marchwi, jackfruitów (owoców chlebowca), kwiatów bananowca, jarmużu i cytryny.

Niemal wszystkie lankijskie potrawy są bardzo aromatyczne, co jest zasługą przypraw i ziół. Używa się tu m.in. chilli, kurkumy, kardamonu, mleczka kokosowego, czosnku i oczywiście curry, które stanowi mieszankę kilku gatunków ziół: kozieradki, kolendry, kardamonu, goździków, cynamonu, kminu, gorczycy i zielonych listków curry (ciemne curry jest prażone na gorącej patelni i dodawane do mięsa, z kolei jasne curry jest nieprażone i dodawane zazwyczaj do owoców morza, kurczaka, warzyw).

Wyraziste w smaku są także lankijskie desery – zwykle bardzo słodkie i aromatyczne. Ich podstawowym składnikiem jest ryż, któremu towarzyszą m.in. mleko, jogurt, masło, a także bakalie i korzenne przyprawy.

Sri Lanka słynie przede wszystkim z czarnej herbaty, która jest przez koneserów uważana za jedną z najlepszych na świecie.

Kultura i obyczaje

  • Kręcenie głową na boki oznacza – odwrotnie niż w krajach europejskich – potwierdzenie, zgodę.
  • Lewa dłoń jest uznawana za nieczystą – nie powinno się jej używać do wskazywania, podawania pieniędzy czy jedzenia, nie wypada się nią także witać (w tym ostatnim przypadku zaleca się zresztą skinąć głową w lekkim ukłonie).
  • Pokazywanie podeszew stóp to duża obraza – warto więc uważać na sposób, w jaki siadamy czy zakładamy nogę na nogę, bo można niechcący popełnić faux pas.
  • Lokalny przesąd mówi, że jeśli chcemy mieć dobry, szczęśliwy dzień, to pierwszy krok trzeba zrobić prawą nogą.
  • Przed wejściem do świątyni należy zdjąć buty oraz zasłonić ramiona i nogi.
  • Nie należy robić zdjęć, stojąc plecami do figury Buddy – to oznaka braku szacunku.
  • Na Sri Lance obowiązuje ruch lewostronny – należy więc zachować ostrożność, przechodząc przez jezdnię.
  • Dawanie napiwków jest powszechne m.in. za wniesienie bagażu (ok. 100–200 rupii to średnia wysokość napiwku dla bagażowego), dostarczenie prania czy pilnowanie butów pozostawionych przed świątynią.
  • Na ulicach miast często spotyka się osoby proszące o jałmużnę – choć ich widok nierzadko skłania do sięgnięcia po drobne, lepiej unikać udzielania tego rodzaju wsparcia finansowego, które w rzeczywistości nie pomaga potrzebującym i prowadzi do eskalacji niepożądanych zjawisk społecznych.
  • W większości hoteli, hosteli, restauracji i innych miejsc dostępne są toalety w stylu zachodnim (choć spotyka się też toalety azjatyckie, czyli kucane – zwłaszcza na prowincji i w miejscach rzadziej uczęszczanych przez turystów). Korzystając z toalet publicznych, warto mieć przy sobie chusteczki higieniczne, ze względu na częsty brak papieru toaletowego.

Warto wiedzieć

  • Hotele i hostele nie zawsze są wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
  • Czajniki (rzadziej grzałki do wody), żelazka i suszarki do włosów, o ile nie znajdują się w pokoju hotelowym, są zazwyczaj dostępne w recepcji, na życzenie.
  • Ręczniki – są dostępne w hotelach.
  • W pokojach hotelowych mogą się znajdować minibary. Dostępne w nich napoje i słodycze są dodatkowo płatne.
  • W pokojach hotelowych na gości czekają zwykle mydło i szampon (małe opakowania, dlatego warto zabrać własne lub kupić na miejscu). W hotelach niekiedy do dyspozycji są także jednorazowe klapki. W wybranych hotelach, zazwyczaj jednak 5*, dostępne są też (bezpłatnie lub za dodatkową opłatą) szczoteczki, pasty do zębów, gąbki kąpielowe i inne akcesoria.

Do zabrania:

  • ubrania lekkie, przewiewne (w przypadku kobiet niezbyt obcisłe), strój kąpielowy, sweter, bluza lub inne ciepłe okrycie, kurtka albo peleryna przeciwdeszczowa;
  • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne;
  • sandały oraz wygodne obuwie na spacery, np. sportowe, trekkingowe;
  • podręczny plecak;
  • przejściówka do gniazdka elektrycznego typu D i G (takiego jak w UK) – można kupić na miejscu;
  • krem z wysokim filtrem UV;
  • obowiązkowo preparat na komary (!);
  • środki przeciwbólowe, na dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz do dezynfekcji dłoni.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na całej trasie wyprawy – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi busami, wyposażonymi w klimatyzację, Wi-Fi, radio i inne udogodnienia. Bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy. W cenie wycieczki zawarte są także rejsy katamaranem pila oruwa i łodzią, przejażdżka tradycyjnym wozem zaprzęgniętym w woły oraz auta terenowe z kierowcą – przewodnikiem na jeep safari w Parku Narodowym Udawalawa.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

  • KL (koszty leczenia) – 70 000 €, w tym koszty ratownictwa 10 000 €,
  • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
  • OC – 35 000 €,
  • Bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN,
  • Rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 13-dniowej

COLOMBO – KALUTARA – RAMBUKKANA – MAWANELLA – PILIMATHALAWA – KANDY – KALUTARA – SIGIRIYA – DAMBULLA – HIRIWADUNNA – KALUTARA – KOSGODA – AMBALANGODA – MEETIYAGODA – MADU – GALLE – KALUTARA – UDAWALAWA – KALUTARA – COLOMBO

DZIEŃ 1.

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie i spotkanie z przedstawicielem biura Tamada Tour w hali odlotów (strefa D, przy stanowiskach PLL LOT). Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot na Sri Lankę.

DZIEŃ 2.  

Przylot na lotnisko w Colombo na Sri Lance, spotkanie z przedstawicielem biura podróży Tamada Tour, transfer do hotelu w Kalutara. Odpoczynek po podróży.

DZIEŃ 3.  

Po śniadaniu czeka nas dzień pełen lankijskich atrakcji. Najpierw udamy się do Millennium Elephant Foundation w Rambukkana. MEF to rodzinna organizacja pozarządowa, założona w 1999 r. przez wielkiego miłośnika zwierząt Sama Samrasinghe, która kompleksowo troszczy się o słonie ze Sri Lanki – zapewnia im bezpieczne schronienie, leczenie i wyżywienie, a ponadto prowadzi mobilną jednostkę weterynaryjną, która opiekuje się potrzebującymi słoniami na terenie całego kraju. Fundacja utrzymuje się z datków i turystyki, dlatego odwiedzając to miejsce, połączymy przyjemne z pożytecznym: wspomożemy MEF, zyskując wspaniałą okazję do obserwacji słoni i codziennego życia tych wielkich, inteligentnych ssaków. Następnie odwiedzimy Ogród Ziół i Przypraw w Mawanella, gdzie w naturalnych warunkach uprawia się drzewo sandałowe, margosę, kakao, cytryny, migdały, jaśminy, kokosy, goździki, pieprz, imbir, gałkę muszkatołową, cynamon i kurkumę (zwaną cejlońskim szafranem). W pobliskiej miejscowości Pilimathalawa odwiedzimy z kolei plantację i wytwórnię herbaty – skosztujemy lankijską herbatę, poznamy jej historię i tajniki uprawy tradycyjnymi metodami. Naszym kolejnym celem będzie miasto Kandy, gdzie zwiedzimy buddyjską Świątynię Relikwii Zęba na terenie kompleksu pałacowego ostatnich królów Cejlonu, a także muzeum kamieni szlachetnych z pracownią jubilerską, manufakturę drewnianych rzeźb i mebli oraz fabrykę batiku. Po dniu pełnym wrażeń powrót do hotelu w Kalutara. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 4. (31.12 – Sylwester)

Po śniadaniu dzień wolny na korzystanie z uroków wybrzeża Sri Lanki i odpoczynek przed wieczorną imprezą. Sylwestra spędzimy w magicznej aurze lankijskiej egzotyki. Będzie to niezwykła noc, bowiem Nowy Rok na Sri Lance obchodzi się… dwukrotnie. Zgodnie z kalendarzami buddyjskim i hinduistycznym Syngalezi i Tamilowie obchodzą Nowy Rok dopiero w kwietniu – święto zwane Awurudu przez Syngalezów i Puththandu przez Tamilów to przede wszystkim czas dla rodzin, podczas którego przy pysznie zastawionych stołach celebruje się lokalne tradycje i obrzędy religijne. W ostatni dzień grudnia świętuje się natomiast Nowy Rok zgodnie ze zwyczajem zachodnim – czekają nas huczne, roztańczone imprezy, fajerwerki i odliczanie do północy w szampańskiej atmosferze!

DZIEŃ 5. (1.01 – Nowy Rok)

Po śniadaniu dzień wolny na powitanie Nowego Roku. Czas na relaks w hotelu i na wybrzeżu Morza Lakkadiwskiego. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 6.

Po śniadaniu pojedziemy zwiedzić najsłynniejszą atrakcję Sri Lanki: starożytną fortecę Sigiriya („Lwia Skała”) pod patronatem UNESCO. Na szczycie 180-metrowej skały – pozostałości po wygasłym i zapadniętym wulkanie – zobaczymy ruiny pałacu króla Kassapy (473–491). Twierdzę zdobią naskalne malowidła, ukazujące życie rozpustnego i podstępnego władcy, oraz inskrypcje powszechnie znane jako „Sigiri graffiti”, które są jednymi z najstarszych tekstów w języku syngaleskim. Następnie odwiedzimy Złotą Świątynię Dambulla (UNESCO) z I w. p.n.e., największy i najlepiej zachowany kompleks buddyjskich świątyń jaskiniowych na Sri Lance. Każda z pięciu skalnych komnat wprost oszałamia bogactwem zdobień i fascynującą historią powstania świątyni. Nieopodal dotrzemy do otoczonej dżunglą wioski Hiriwadunna, której mieszkańcy od setek lat żyją w zgodzie z naturą. Zobaczymy, jak uprawiają ryż i młócą go na mąkę na kamiennych żarnach. Wioskę i malowniczą okolicę będziemy też podziwiać podczas przejażdżki wozem zaprzężonym w woły (matuvandee) – najstarszym środkiem lokomocji na Sri Lance. Stąd udamy się w rejs łodzią pila oruwa na plantacje Chena, gdzie skosztujemy cejlońskiej herbaty. Powrót do busa tuk-tukiem. Przejazd do hotelu w Kalutara. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 7.

Po śniadaniu dzień wolny na odpoczynek w hotelu i na wybrzeżu Sri Lanki. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 8.

Po śniadaniu przejazd na farmę żółwi Kosgoda, gdzie zobaczymy pisklęta żółwi pięciu lokalnych gatunków. Po wizycie w wylęgarni udamy się do wytwórni tradycyjnych lankijskich masek w Ambalangoda. Wyrobem kolorowych masek obrzędowych zajmują się najbardziej utalentowani rzemieślnicy. Maski o wyszukanych wyrazach twarzy powstają z odpowiednio sezonowanego drewna kaduru, ręcznie rzeźbionego i malowanego zgodnie z zasadami opisanymi w starożytnych księgach. Kolejną atrakcją będzie zwiedzanie kopalni Moonstone (kamienia księżycowego) w Meetiyagoda. Kamień księżycowy to półszlachetny minerał o szaro-niebieskawej barwie, chłodny i gładki w dotyku, a po wypolerowaniu zachwycający przyćmionym księżycowym blaskiem. Kamienie księżycowe są istotną częścią przemysłu jubilerskiego Sri Lanki. W lasach południowo-zachodniej części wyspy wydobywa się je od niepamiętanych czasów. W kopalni Moonstone obejrzymy najpiękniejsze okazy kamieni księżycowych i wykonywanej z nich biżuterii oraz poznamy cały proces pozyskiwania i obróbki cennego surowca – od jego wydobycia wąskim szybem przez płukanie, segregowanie kolorami po przycinanie i polerowanie. Naturalne bogactwa Sri Lanki odkryjemy także podczas rejsu po rzece Madu. Wraz z jeziorami Randombe i Maduganga tworzy ona urokliwy obszar podmokły, usiany licznymi wysepkami i gęstwiną lasów namorzynowych. Ekosystem Madu ma duże znaczenie dla lokalnej różnorodności biologicznej oraz ludności – jest domem dla 248 gatunków kręgowców i 303 gatunków roślin, w tym cynamonu, z którego mieszkańcy wysepek produkują przyprawy i olejek cynamonowy. Po lunchu ruszymy na zwiedzanie nadmorskiego miasta Galle, gdzie zobaczymy fort holenderski (UNESCO) i inne zabytki z epoki kolonialnej. Powrót do hotelu w Kalutara. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 9.

Po śniadaniu dzień wolny na odpoczynek w hotelu i na wybrzeżu Sri Lanki. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 10.

Po śniadaniu wyruszymy na emocjonujące jeep safari w Parku Narodowym Udawalawa. Rezerwat ten jest jedną z największych ostoi bioróżnorodności Sri Lanki. Podczas safari ujrzymy liczne okazy dzikiej flory i fauny: drzewa arjun (kumbuk), cejlońskie hebany, dzikie jaśminy, drzewa Haldina cordifolia z charakterystycznymi owocami, a wśród zwierząt majestatyczne słonie, bawoły wodne, jelenie, krokodyle, orły, czaple, papugi i rozmaite egzotyczne endemity. Nad brzegiem rezerwuaru Uda Walawe odwiedzimy Elephant Transit Home, który opiekuje się osieroconymi słoniątkami i przygotowuje je do samodzielnego życia na wolności. W parku odkryjemy też malownicze jaskinie wapienne i wodospady, naturalne gorące źródła i fascynujące ruiny. Z pięknymi wspomnieniami wrócimy do hotelu w Kalutara na kolację i nocleg.

DZIEŃ 11.  

Po śniadaniu dzień wolny na odpoczynek w hotelu i na wybrzeżu Sri Lanki. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 12.  

Po śniadaniu dzień wolny na odpoczynek w hotelu i na wybrzeżu Sri Lanki. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 13.

Przygotowanie do powrotu i wylot do Polski.

© 2022 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

  • imię i nazwisko,
  • pełen adres,
  • datę urodzenia,
  • nr telefonu,
  • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

  • Umowa udziału w wycieczce,
  • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
  • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
  • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
  • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
  • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
  • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
  • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

  • WPŁATA 1. (zaliczka 1500 PLN) – uiszczana w ciągu 3 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki.
  • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

  • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

    Podróżuję samotnie, zgadzam się
    na dokwaterowanie do drugiej osoby

    Zobacz także

    Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

    Realizacja: Codenest