pamir-wyprawa-na-koczowiska-nomadow

Trakt Pamirski – Tadżykistan 14 dni

Off-road

od  11998 PLN
cena za osobę / 14 dni

Rezerwuj

Wyzwól adrenalinę 4×4 na wertepach Traktu Pamirskiego!

Poczuj przygodę i totalną wolność poza cywilizacją w surowych górach Pamiru! Pokonaj jeepem szutrowe wyboje na rdzawych zboczach sześciotysięczników, spektakularne przełęcze i smagane wiatrem księżycowe pustynie Tadżykistanu. Wędruj przez górskie łąki, rozległe kotliny i wiszące mosty nad wzburzonymi rzekami. Stań na Dachu Świata oko w oko z jakiem, wielbłądem i dziką owcą. Odkrywaj genialne trasy Pamir Highway, najpiękniejsze górskie jeziora, starożytne twierdze, tajemnicze świątynie, gorące źródła, skarby Dushanbe, Wachanu i doliny Bartang. Zamieszkaj w tradycyjnym domu tadżyckiej rodziny, wrzuć na ząb domowe jedzenie i przy filiżance czaju wsłuchaj się w legendy o nieustraszonych bohaterach i wielkich podróżnikach oraz lokalne opowieści o życiu dla prawdziwych twardzieli!

W cenie

Zezwolenie GBAO

Zezwolenie GBAO

Eskapada Traktem Pamirskim

Eskapada Traktem Pamirskim

Noclegi w hotelach i domach lokalnych rodzin

Noclegi w hotelach i domach lokalnych rodzin

Transport jeepami 4x4

Transport jeepami 4x4

Wyżywienie FB (śniadania, lunche, kolacje)

Wyżywienie FB (śniadania, lunche, kolacje)

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Trekking i jeep tour z atrakcjami przyrodniczymi i kulturowymi

Trekking i jeep tour z atrakcjami przyrodniczymi i kulturowymi

Autentyczne spotkania z lokalnymi mieszkańcami

Autentyczne spotkania z lokalnymi mieszkańcami

Wejścia biletowane do atrakcji

Wejścia biletowane do atrakcji

Wizyty na lokalnych bazarach

Wizyty na lokalnych bazarach

Opieka lokalnego przewodnika

Opieka lokalnego przewodnika

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Trakt-Pamirski

Trakt Pamirski

Pamir Highway w Azji Centralnej jest niemal tak kultowa jak amerykańska Route 66. Ale te dwie słynne trasy sporo różni. Na Trakcie Pamirskim – drugiej najwyżej położonej drodze świata, dawniej stanowiącej część Wielkiego Jedwabnego Szlaku, a obecnie autostrady M41, która biegnie przez 1252 km z Kirgistanu do Tadżykistanu i niestety nie bez powodu zwana jest „autostradą heroiny” – przeżyjemy niezapomnianą przygodę 4×4. Wyruszymy terenówkami na emocjonujący off-road w poszukiwaniu surowych górskich krajobrazów, zaklętych w czasie wiosek i… asfaltu. Na od dawna nieremontowanej drodze, rujnowanej przez trzęsienia ziemi, błotne lawiny, spadające skały, silne wiatry, palące słońce i mróz do nawet –50°C, przemierzymy kilometry przepięknych szutrowych wertepów i piaszczystych zasp. Poczujemy adrenalinę wśród wzbijających spod kół tumanów kurzu i niewysłowioną ulgę, gdy ze żwirowej tarki zjedziemy w końcu na kawałek gładszego szlaku. Na drugim po Himalajach dachu świata zapatrzymy się w dzikie, niemal całkowicie pozbawione roślinności pejzaże i ośnieżone przełęcze na ponad 4000 m n.p.m. Spotkamy też skromnych mieszkańców tych ziem, których niełatwą codzienność hardo trzyma w ryzach bezlitosna natura gór Pamiru.

Jezioro Kara-kul

Kara-kul to największe jezioro Tadżykistanu, powstałe w kraterze meteorytowym. Znajduje się na terenie Tadżyckiego Parku Narodowego w górach Pamiru i jest jednym z najwyżej położonych jezior górskich świata (3960 m n.p.m.). Wbrew nazwie, oznaczającej dosłownie „Czarne Jezioro”, Kara-kul mieni się intensywnym błękitem, a swój przydomek zawdzięcza najpewniej osobliwym warunkom hydrobiologicznym: słonej wodzie, która nigdy do końca nie rozmarza i w której występuje tylko jeden, nienadający się do jedzenia gatunek ryb: Triplophysa lacusnigri. Jezioro Kara-kul otaczają piaszczyste, upstrzone skałami i solniskami plaże oraz podmokłe łąki, bagniska i torfowiska z endemiczną florą i ostojami ptactwa. Dalej na horyzoncie rysują się wzgórza i ośnieżone, przecinane strumieniami wody z topniejących lodowców pasma Gór Zaałajskich, których najwyższym szczytem jest Pik Lenina (7134 m n.p.m.). Tuż nad jeziorem leży tylko jedna do dziś zamieszkała wieś Karakul, zasiedlona przez etnicznych Kirgizów, która po upadku ZSRR, pozbawiona prądu, wody i nadziei, praktycznie zupełnie straciła rezon. Okolica tętni życiem podczas organizowanych latem żeglarskich Regat na Dachu Świata oraz gdy nad brzegami błękitnej perły Pamiru zatrzymują się koczownicy ze swoimi jurtami i stadami zwierząt: owiec, kóz, koni, jaków i wielbłądów.

Dolina Wachańska

Dolina Wachańska to wąski pas terytorium na pograniczu łańcuchów górskich Pamiru, Hindukuszu i Karakorum. Okrzyknięty drugim po Himalajach „Dachem Świata”, oszałamia pejzażem ośnieżonych sześciotysięczników, rwących rzek, błękitnych jezior i jałowych pustyń oraz bogactwem prastarych tradycji i wierzeń, ukształtowanych na kulturowym styku Tadżykistanu, Afganistanu, Pakistanu i Chin. Dawniej prowadził tędy jeden ze szlaków handlowych z Chin do Azji Środkowej, którym w 1271 r. wędrował Marco Polo. Z kolei w XIX w. wytyczono tu Korytarz Wachański – strefę buforową między rywalizującymi o wpływy imperiami rosyjskim i brytyjskim. Ziemie Wachanu od wieków przyciągały nieustraszonych wojowników, kupców, podróżników i łowców przygód. Podążając ich śladem przez kilometry emocjonujących, wyboistych szutrówek, odkryjemy petroglify z Langar, gorące źródła Bibi Fatima, tajemniczą stupę i kompleks buddyjski z Vrang, twierdzę Kah-Kakha, która w starożytności strzegła granic państwa Kuszanów i karawan jadących Wielkim Jedwabnym Szlakiem, a także najstarszy lokalny zabytek: fortecę Yamchun (III w. p.n.e.) z kapliczkami z kamieni i rogów argali, które dawniej były poświęcone bóstwom zoroastryjskim, a obecnie pirom, czyli duchowym przewodnikom izmailizmu, szyickiego odłamu islamu, o którym więcej dowiemy się w muzeum Mubaraka Kadama, sufickiego mistyka, poety, muzyka, kaligrafa i wynalazcy, zwanego tadżyckim Leonardem da Vinci.

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
10.07-23.07.2024 14 12 11998 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
10.07-23.07.2024
14
Wolne miejsca
Cena
12
11998 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

 • transport jeepami 4×4 na trasie wycieczki,
 • transport lokalną komunikacją miejską (Dushanbe),
 • noclegi w hotelach (pokoje 2-os. z łazienką), pensjonatach i prywatnych domach lokalnych rodzin (pokoje 3/4-os. ze wspólną łazienką),
 • wyżywienie FB (śniadania, lunche, kolacje),
 • woda mineralna (1 l/os./dzień),
 • bilety wstępu do zwiedzanych atrakcji,
 • wstęp do Tadżyckiego Parku Narodowego,
 • jeep tour’y i trekkingi z eksploracjami przyrodniczymi i kulturowymi,
 • autentyczne spotkania z lokalnymi mieszkańcami,
 • wizyty na lokalnych bazarach,
 • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour,
 • opieka lokalnych przewodników,
 • zwiedzanie w kameralnej grupie,
 • zezwolenie GBAO,
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
 • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Nieujęte w cenie:

 • bilety lotnicze do i z Tadżykistanu (koszt ok. 4700 PLN, zakup w biurze),
 • opłaty lotniskowe,
 • usługi bagażowe na lotniskach,
 • usługi hotelowe (bagażowy, pranie, budzenie, wczesne zameldowanie i in.),
 • opłata za rejestrację pobytu w tadżyckiej policji (koszt: 180 TJS, płatne w gotówce u pilota wycieczki; dot. pobytów powyżej 10 dni dla obywateli krajów korzystających z systemu bezwizowego i zwolnienia z obowiązku meldunkowego),
 • zakwaterowanie w pokojach 1-os. (dopłata za pokój 1-os. w hotelach od 60 USD/os.; uwaga: w pensjonatach i prywatnych domach rodzin goszczących dostępne wyłącznie pokoje kilkuosobowe i skromne warunki zakwaterowania),
 • wyżywienie nieujęte w programie wycieczki (posiłki, przekąski, napoje, in.),
 • odpłatne atrakcje fakultatywne, aktywności i usługi w czasie wolnym,
 • opcjonalne opłaty za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych obiektach,
 • zwyczajowe napiwki,
 • koszty pamiątek i wydatków osobistych,
 • usługi nieujęte w programie wycieczki.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

 • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
 • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują zakwaterowanie w hotelach i pensjonatach u lokalnych rodzin, w obiektach wymienionych poniżej lub miejscach o podobnym standardzie:

 • Dushanbe – hotel Atlas 3* (pokoje 2-os. z łazienką; toalety europejskie; basen)
 • Kalaikhum – Hotel Karon Palace 4* (pokoje 2-os. z łazienką; toalety europejskie)
 • Khorog – hotel Lal 3* (pokoje 2-os. z łazienką; toalety europejskie)
 • Langar – pensjonat Sash (dom prywatny, pokoje 3-os.; wspólna łazienka; toalety europejskie i wygódka z ubikacją kucaną)
 • Murghab – hotel Pamir 2* (pokoje 2-os., tylko wybrane z łazienką; toalety europejskie)
 • Rushan – pensjonat Rushan (dom prywatny, pokoje 3/4-os., wspólna łazienka)

Wybrane hotele mogą oferować dostęp do baru, pralni i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju hotelowym, z osobą tej samej płci, co pozwala to uniknąć dopłaty za pokój 1-osobowy (od 60 USD/os.; uwaga: w pensjonatach i prywatnych domach rodzin goszczących dostępne wyłącznie pokoje kilkuosobowe).

UWAGA: w górskich wioskach kwaterujemy w prywatnych domach Tadżyków:

 • Nocujemy w pokojach 3/4-osobowych, gdzie czasami zamiast łóżek dostępne są rozkładane na podłodze grube materace z ciepłymi kocami, którymi można się okryć w chłodne górskie noce.
 • Korzystamy ze wspólnej łazienki i, uwzględniając tadżyckie realia, warto być przygotowanym na odmienne warunki sanitarne. Prysznice i toalety znajdują się zwykle w osobnych budynkach, w ogrodzie za domem. Niektóre domy mają toalety europejskie, choć w wielu miejscach należy się spodziewać powszechnych w tej części świata toalet kucanych. Przypominamy, że do miejscowych toalet nie wolno wrzucać zużytego papieru toaletowego ani żadnych innych przedmiotów, które mogłyby doprowadzić do zapchania wąskich rur – są do tego osobne kosze na śmieci. Przydatne środki higieniczne można zabrać ze sobą lub kupić na miejscu.
 • Zwracamy uwagę, że w Tadżykistanie, zwłaszcza w górach, zdarzają się przerwy w dostawie wody – trzeba używać ją oszczędnie, a w razie braku korzystać z miski z wodą albo gorącego ręcznika. To samo dotyczy prądu, dlatego sugerujemy zaopatrzyć się na podróż w naładowane powerbanki. W domach na tadżyckiej wsi zazwyczaj w ogóle nie ma Wi-Fi, natomiast w hotelach zasięg bywa różny, zdarzają się też okresy całkowitego braku dostępu do sieci.
 • Skromne warunki wynagradza autentyczne doświadczenie tradycyjnego pamirskiego domu i życia miejscowej ludności. Czekają nas inspirujące rozmowy z gospodarzami, smaki prawdziwego domowego jedzenia, orientalne wnętrza z dywanami na ścianach i inne lokalne niespodzianki.

Dodatkowe informacje w programie i sekcji „Informacje praktyczne” poniżej.

Wyżywienie obejmuje śniadania, lunche i kolacje z daniami kuchni tadżyckiej + 1 l wody dziennie/os. Posiłki jadamy w restauracjach hotelowych, obiektach gastronomicznych na trasie wycieczki oraz u lokalnych rodzin. Każdego dnia będziemy próbować inne lokalne potrawy. Atrakcją kulinarną wycieczki będą domowe posiłki przyrządzane przez goszczących nas Tadżyków.

Informacje praktyczne

Informacje praktyczne. Tadżykistan – POBIERZ .PDF

Wprowadzenie

To jest informator turystyczny dla Uczestników wycieczek organizowanych przez biuro podróży Tamada Tour. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje praktyczne, które pozwolą Ci przygotować się do wymarzonej podróży: zgromadzić wymagane dokumenty, odpowiednio spakować bagaż i poznać lokalne realia. Informator zawiera postanowienia formalne, aktualne na dzień opublikowania dokumentu (28.05.2024). Pamiętaj jednak, że sytuacja na świecie może ulec nagłej zmianie. Przed wyjazdem koniecznie przejrzyj jeszcze rządowe strony internetowe, aby uzyskać bieżące wiadomości o zasadach wjazdu i pobytu na terytorium kraju docelowego. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, indywidualnie skontaktuj się z polską ambasadą danego kraju lub z Organizatorem wycieczki.

ZAWARTOŚĆ

 • Informacje ogólne
 • Dokumenty wjazdowe
 • Szczepienia
 • Leki na podróż
 • Wwóz leków – restrykcje
 • Ogólne zasady ostrożności zdrowotnej
 • Przepisy celne i prawne
 • Bezpieczeństwo
 • Klimat
 • Język
 • Religia
 • Waluta i płatności
 • Czas
 • Telefonia i Internet
 • Elektryczność
 • Lokalna kuchnia
 • Kultura i obyczaje
 • Warunki w obiektach noclegowych
 • Co zabrać na wycieczkę?
 • Ubezpieczenie turystyczne

Informacje ogólne

Aktualne zasady wjazdu i pobytu na terytorium Tadżykistanu, bieżące zalecenia, a także wszelkie formalne informacje praktyczne są dostępne na rządowej stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/uzbekistan/tadzykistan-idp. Dodatkowe wskazówki praktyczne znajdują się w dalszej części niniejszego informatora. W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości zalecamy konsultację z Organizatorem lub kontakt z Ambasadą Republiki Tadżykistanu w Berlinie.

Dokumenty wjazdowe

Na turystyczny wyjazd do Tadżykistanu obywatele Polski potrzebują paszport (min. 6 miesięcy ważności; 2 puste strony na stemple graniczne). Wiza nie jest potrzebna przy pobytach turystycznych do 30 dni. Polscy turyści objęci zwolnieniem z wizy i obowiązku meldunkowego są zobligowani do odpłatnego zarejestrowania w tadżyckiej policji pobytu trwającego powyżej 10 dni (koszt: 180 TJS, płatne w gotówce u pilota wycieczki na miejscu (uczulamy, że brak rejestracji lub zagubienie formularza rejestracyjnego mogą skutkować karami finansowymi i trudnościami z opuszczeniem Tadżykistanu!).

Szczepienia

Przed wyjazdem do Tadżykistanu nie są wymagane specjalne szczepienia podróżne. Profilaktycznie zalecane są szczepienia na COVID-19, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonicę, tężec, krztusiec, dur brzuszny, poliomyelitis i wściekliznę. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem najlepiej udać się do lekarza medycyny podróży, aby skontrolować stan zdrowia, przyjąć zalecane szczepienia podstawowe lub przypominające oraz otrzymać recepty na przydatne leki osobiste.

Leki na podróż

Na wyjazd warto spakować:

 • leki na chorobę wysokościową (Diuramid lub inny zawierający np. acetazolamid), której objawy mogą się pojawić podczas przebywania w górach. Drobne objawy choroby wysokościowej można wyeliminować aspiryną, ważne jest też picie dużej ilości wody (zalecane nawet ok. 6 l/dziennie), która pomaga w wyrównaniu ciśnienia. Alkohol odwadnia organizm i wzmacnia nieprzyjemne objawy choroby, dlatego najlepiej powstrzymać się od jego spożywania w pierwszych dniach wyprawy. Ewentualne dolegliwości powinny ustąpić po 2–3 dobach;
 • leki osobiste (np. stosowane w chorobach przewlekłych, takich jak cukrzyca, nowotwory, zespół nabytego niedoboru odporności) – w ilości niezbędnej do osobistego leczenia, adekwatnie do czasu podróży. W przypadku większego zapotrzebowania do leków należy dołączyć odpowiednią dokumentację medyczną, przetłumaczoną na j. angielski i poświadczoną pieczątką;
 • leki na malarię – choroba ta występuje w Tadżykistanie sporadycznie, ale zapobiegliwi mogą zabrać niezbędne środki;
 • podstawowe leki (przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i na dolegliwości układu pokarmowego, takie jak np. ibuprom, aspiryna, smecta, stoperan, węgiel, nifuroksazyd);
 • przydatne akcesoria (np. chusteczki, środki dezynfekujące, opatrunki, plastry, pęseta, repelenty na komary – wybrane produkty można kupić w tadżyckich miastach).

Wwóz leków – restrykcje

Na leki psychotropowe oraz leki przewożone w bagażu podręcznym, które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką. Wszystkie wwożone leki (dostępne na receptę i bez, przewożone w bagażu rejestrowanym lub podręcznym) muszą się znajdować w oryginalnych opakowaniach (na wszelki wypadek warto zabrać receptę i/lub inne dokumenty, przetłumaczone na j. angielski, uzasadniające potrzebę stosowania danych medykamentów).

Ogólne zasady ostrożności zdrowotnej

Ze względu na różnice w wysokości terenu oraz odmienną florę bakteryjną na początku pobytu mogą wystąpić dolegliwości zdrowotne u osób cierpiących na zaburzenia układów krążenia i oddechowego oraz mających wrażliwy żołądek. Aby złagodzić ich skutki lub im zapobiec, zalecamy zabrać na wycieczkę stosowne leki, a także rozważnie korzystać z lokalnej oferty gastronomicznej (szczególnie w okresie letnim zdarzają się zatrucia pokarmowe, biegunki). Należy myć warzywa i owoce przed spożyciem, pić wodę wiadomego pochodzenia (wskazana woda butelkowana, woda z kranu nadaje się do spożycia po przegotowaniu), powstrzymać od picia napojów z lodem ze względu na niewiadome pochodzenie wody, unikać spożywania lodów z automatu i wyrobów cukierniczych z kremem niewiadomego składu/pochodzenia, a także napojów i posiłków kupionych na bazarach, w ulicznych knajpkach, lokalach gastronomicznych niższej kategorii i miejscach ze zbyt swobodnym podejściem do zasad higieny. Ponadto warto zachować ostrożność przy spożywaniu mleka, kumysu i mięsa u lokalnych gospodarzy. W Tadżykistanie panują kiepskie warunki sanitarne i niski poziom opieki zdrowotnej. W aptekach zazwyczaj nie są dostępne zachodnie leki. Placówki medyczne istnieją tylko w większych miastach, natomiast na prowincji uzyskanie szybkiej pomocy w nagłych przypadkach jest bardzo trudne lub praktycznie niemożliwe.

Przepisy celne i prawne

 • Do Tadżykistanu można bez deklaracji celnej wwieźć gotówkę w kwocie do 2000 USD, towary o wartości do 1000 USD, 1 l alkoholu i 200 sztuk papierosów. Uwaga (jeżeli dotyczy): przed wyjazdem zalecamy sprawdzić aktualne przepisy dotyczące e-papierosów i waporyzatorów.
 • Zabroniony jest nielegalny wwóz, sprzedaż, nabywanie, przechowywanie i używanie dronów.
 • Zakazany jest wwóz towarów, które mogłyby zostać uznane za niepożądane (pornografia, materiały wrogie państwu tadżyckiemu).
 • Wywóz dzieł sztuki i przedmiotów zabytkowych jest obłożony restrykcjami – kupując pamiątki antykwaryczne i podobne, warto poprosić sprzedawcę o certyfikat i zachować paragon zakupu.
 • Posiadanie i handel narkotykami są bardzo surowo karane.
 • Fotografowanie lotnisk i obiektów wojskowych jest zakazane.

Bezpieczeństwo

Tadżykistan to kraj bardzo gościnny i stosunkowo bezpieczny dla turystów. Jednak, jak wszędzie, trzeba zachować ostrożność, zdrowy rozsądek oraz respekt wobec lokalnych przepisów i zwyczajów. Ze względu na fatalny stan tadżyckich dróg i nawyki kierowców (dziury, brak oświetlenia, bagatelizowanie pieszych i przepisów, zwierzęta na drodze) trzeba koniecznie zapinać pasy i uważać w trakcie przechodzenia przez ulicę. W kontaktach z Tadżykami nie zawadzi zasada ograniczonego zaufania. Zagrożenie przestępczością pospolitą nakazuje pilnować plecaków, torebek, pieniędzy, dokumentów, sprzętu elektronicznego i innych cennych przedmiotów, aby uniknąć kradzieży kieszonkowych i napadów rabunkowych. Należy także bezwzględnie odmawiać przewożenia przez granicę przesyłek – jest to jedna z form przemytu narkotyków, do której turyści mogą zostać nieświadomie wykorzystani. W Tadżykistanie nie ma polskiej ambasady (obywatele RP mają prawo korzystać ze znajdujących się w tym kraju ambasad innych krajów członkowskich UE). Pozostałe informacje dla podróżnych dostępne na stronach MSZ. Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (www.odyseusz.msz.gov.pl).

Klimat

Tadżykistan leży w strefach klimatu umiarkowanego kontynentalnego i podzwrotnikowego suchego. Latem można się spodziewać upałów (średnia temperatura powietrza w lipcu to 31°C), jednak w górach temperatura może być dużo niższa. Zimy są mroźne – temperatura waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu stopni na minusie w terenach wysokogórskich. Roczne opady są niewielkie, choć im wyżej, tym średnia opadów jest większa. Warto być przygotowanym na zmienne warunki atmosferyczne, zarówno upał, jak i chłód. Tadżykistan leży w strefie aktywnej sejsmicznie, dlatego warto też wiedzieć, jak zachować się na wypadek ewentualnego trzęsienia ziemi.

Język

Językiem urzędowym Tadżykistanu jest tadżycki. Z mieszkańcami można się porozumieć także po rosyjsku. Język angielski jest słabo znany, w zróżnicowanym zakresie posługują się nim jedynie pracownicy atrakcji turystycznych, hoteli i restauracji oraz nieliczni mieszkańcy większych miast.

Religia

W Tadżykistanie najpowszechniej wyznawaną religią jest islam (sunnicki). W związku z tym należy pamiętać o skromnym ubiorze na co dzień oraz odpowiednim stroju w miejscach kultu religijnego. Wymagane są długie spodnie u mężczyzn oraz ubrania zasłaniające włosy, dekolt, ramiona i nogi u kobiet. Przed wejściem do świątyni należy zdjąć buty. Warto również wyciszyć telefon i upewnić się co do zgody na fotografowanie i filmowanie w poszczególnych obiektach sakralnych.

Waluta i płatności

Walutą Tadżykistanu jest somoni (TJS). Jedno somoni dzieli się na 100 diram. 1 TJS to około 0,09 USD/0,08 EUR/0,36 PLN. Aktualne kursy walut można sprawdzić w internecie i kantorach. Na podróż trzeba zabrać USD (dolary amerykańskie wydane po 2006 r.) i wymienić na walutę lokalną na miejscu (nie ma możliwości bezpośredniej wymiany PLN na TJS i odwrotnie). Kantory są powszechne w większych miastach. Podczas podróży trzeba mieć przy sobie somoni w gotówce. Warto zabrać także kartę płatniczą (walutową w USD, uniwersalną typu mBank World, Revolut), pamiętając, że bankomaty i możliwość płacenia kartą są dostępne wyłącznie w stolicy i większych tadżyckich miastach.

Czas

UTC +5. Różnica czasu między Polską a Tadżykistanem wynosi +3h latem i +4h zimą.

Telefonia i Internet

Sieć telefoniczna i internetowa w Tadżykistanie jest stosunkowo dobra w miastach, ale na prowincji – ze względu na niskie zaludnienie, kiepską infrastrukturę, pogodę i górzysty teren – zasięg jest słaby, sporadyczny lub nie występuje wcale. W stolicy i większych miastach można korzystać z kafejek internetowych. Wi-Fi jest dostępne w większości hoteli (nie wszędzie, zdarzają się też kilkudniowe przerwy w łączności), z kolei w obozach jurtowych, rodzinnych pensjonatach i prywatnych domach rodzin goszczących należy się liczyć z całkowitym brakiem Internetu. Podczas podróży w miejscach z dostępną siecią zalecamy korzystać z darmowych komunikatorów na smartfon. Telefony i SMS-y do i z Tadżykistanu w roamingu zgodne z taryfą operatora (ok. 6–8 zł/1 min, 2 zł/SMS, 4 zł/MMS).

Elektryczność

Napięcie sieciowe w Tadżykistanie wynosi 220 V. Typy gniazdek: C i F (na wtyczki z dwoma okrągłymi bolcami, czyli takie, jak w Polsce i większości krajów Europy – przejściówka nie jest potrzebna). Lokalnie mogą występować przerwy w dostawie prądu, a na prowincji zdarza się, że jego jedyne źródło stanowi generator włączany dopiero po zmierzchu, dlatego na wyjazd najlepiej zaopatrzyć się w naładowane powerbanki i latarki.

Lokalna kuchnia

Kuchnia tadżycka jest prosta, tłusta, bogata w zboża, produkty mączne i nabiałowe, za to uboga w mięso i warzywa, co wynika z uwarunkowań przyrodniczych, jak również ekonomicznych. Dania obfitują w kaszę, makaron, ziemniaki, cebulę, marchew, rzepę, jajka, sery, śmietanę, jogurty. Dostępność jarzyn jest niewielka, a mięso jada się tu sporadycznie, bo mieszkańców rzadko stać na jego zakup. Niezbyt wyszukane i raczej ciężkostrawne potrawy są zwykle smażone na głębokim tłuszczu, aby jedzenie syciło na długi czas i zapewniało energię potrzebną do przetrwania w surowych górach Pamiru. Kuchnia tadżycka ma wiele wspólnego z kuchnią kirgiską, uzbecką, afgańską i irańską, ale wiele dań przyrządza się tu na lokalny sposób, z dodatkiem aromatycznych przypraw i ziół. Narodową potrawą Tadżykistanu jest kurutob, składający się ze słonych kulek serowych, podpłomyków fatir i warzyw pod ziołową pierzynką. Do popularnych dań i przekąsek należą też pilaw z jagnięciną, manty (duże pierogi), szaszłyki z baraniny, smażona ryba, sambusy, belyashi, zupy shurbo i lagman, do których zwyczajowo podaje się okrągły, symbolizujący słońce chleb non.  Na śniadania jada się zwykle kulchy, czyli podpłomyki z masłem, kiełbasą, dżemem, jajkami, a do tego kefir, jogurt oraz lokalne owoce: melony, arbuzy, brzoskwinie, morele, śliwki, jabłka, gruszki, winogrona, figi, persymony. Do posiłków pija się kompot, a także czaj (herbatę z mlekiem i solą) lub zieloną herbatę, która uchodzi za narodowy napój Tadżykistanu.

Kultura i obyczaje

 • Tadżykistan to kraj bardzo gościnny. Zgodnie z lokalną tradycją gość jest uważany za dar od Boga i traktowany z wyjątkową życzliwością. Ludzie dzielą się wszystkim, co mają – lecz tej serdeczności nie należy nadużywać. Warunki życia w Tadżykistanie są bardzo trudne, a wielu mieszkańców zmaga się z ubóstwem i niedostatkiem, które uwidaczniają się już w tak podstawowych kwestiach, jak wyżywienie, ubranie, dostęp do wody i prądu. Warto okazać szczerą wdzięczność za nawet skromną gościnę, a także nie marnować jedzenia, wody i innych udostępnianych nam dóbr.
 • W Tadżykistanie wygląd i zachowanie są podyktowane regułami islamu – przestrzegać ich powinni także turyści. Zaleca się skromny ubiór (odzież nie opinająca ciała, u kobiet zasłaniająca dekolt, łokcie i kolana, u mężczyzn wskazane długie spodnie), a także rezygnację z ekstrawaganckich fryzur i ozdób.
 • Tadżykowie są w większości wyznania muzułmańskiego, ale pozwalają sobie na alkohol (głównie wódkę i piwo). Nadużywanie napojów wyskokowych jest jednak źle widziane, a pijaństwo to powód do wstydu. Również turyści powinni ograniczyć spożywanie procentów – co ułatwi też aklimatyzację organizmu do warunków panujących w górach Pamiru.
 • Targowanie się to powszechny zwyczaj na tadżyckich bazarach. Warto jednak robić to z wyczuciem i zrozumieniem lokalnej sytuacji ekonomicznej – zamiast silić się na zbicie ceny do jak najniższej, lepiej czasem odpuścić i zapłacić za pamiątkę kilka somoni więcej, co może stanowić realne wsparcie dla tutejszych mieszkańców.

Warunki w obiektach noclegowych

 • Hotele nie zawsze są wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
 • Grzałki do wody i żelazka są zazwyczaj dostępne w recepcjach hoteli, na życzenie.
 • Suszarki do włosów, o ile nie znajdują się w pokoju hotelowym, są zwykle dostępne na życzenie w recepcji.
 • Ręczniki są dostępne w hotelach.
 • W pokojach hotelowych mogą się znajdować minibary. Dostępne w nich napoje i słodycze są dodatkowo płatne.
 • W pokojach hotelowych na gości czekają zwykle mydło i szampon (małe opakowania, dlatego warto zabrać własne lub kupić na miejscu), niekiedy do dyspozycji są także jednorazowe klapki. W wybranych hotelach mogą być też dostępne (bezpłatnie lub za dodatkową opłatą) szczoteczki i pasty do zębów, gąbki kąpielowe i inne akcesoria.
 • W wysokich górach Pamiru mogą wystąpić okresowe przerwy w dostawach wody, prądu i Internetu. Należy oszczędzać wodę, a w razie jej braku korzystać z miski z wodą albo gorącego ręcznika. To samo dotyczy prądu, którego jedynym źródłem bywa agregat uruchamiany dopiero wieczorem – warto więc zabrać ze sobą naładowane powerbanki i latarki. W prywatnych domach rodzin goszczących najczęściej w ogóle nie ma Wi-Fi, a w hotelach zasięg może być słaby, a nawet sporadycznie niedostępny.
 • W Tadżykistanie panują odmienne warunki sanitarne. Powszechne są toalety azjatyckie (kucane), jednak w większości hoteli, niektórych pensjonatach i prywatnych domach dostępne są też toalety europejskie. Na wsiach prysznice i toalety znajdują się zwykle w osobnych budynkach, w ogrodzie za domem. Podobne oddzielne bloki komunalne występują też w lokalnych obozach jurtowych, przy czym standard wyposażenia i dostępne udogodnienia są bardzo zróżnicowane (czasami zamiast prysznica jest tylko wiadro z wodą). Przypominamy, że na zużyty papier toaletowy są osobne kosze na śmieci – nie wolno wrzucać papieru ani żadnych innych przedmiotów do ubikacji, bo mogłoby to doprowadzić do zapchania wąskich rur, których odetkanie jest w górach dużym problemem. Przydatne środki higieniczne można zabrać ze sobą lub kupić na miejscu.
 • W prywatnych domach Tadżyków dostępne są wyłącznie pokoje 3/4-osobowe ze wspólną łazienką. Szczegóły w informacjach organizacyjnych do programu wycieczki.

Co zabrać na wycieczkę?

Na wycieczkę należy zabrać odzież dostosowaną do panującej na miejscu pogody oraz przydatne akcesoria i rzeczy osobiste, m.in.:

 • ubrania lekkie, przewiewne, niezbyt obcisłe i skromne;
 • długie spodnie (zasłaniające kolana; przydatny będzie model z odpinanymi nogawkami);
 • sweter, bluza lub inne ciepłe okrycie (warto spakować chociaż 2 sztuki);
 • ciepła bielizna nocna (np. piżama z długimi spodniami i bluzką z długim rękawem, bo nocami jest chłodno);
 • okrycie przeciwdeszczowe;
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne;
 • wygodne, rozchodzone obuwie, np. sportowe, trekkingowe;
 • lekkie obuwie typu klapki (pod prysznic), sandały;
 • podręczny plecak;
 • kosmetyki i przybory: krem/suchy olejek z wysokim filtrem UV, balsam nawilżający, suche mydło, suchy szampon, mały ręcznik turystyczny (najlepiej szybkoschnący), nawilżane chusteczki, jednorazowa maszynka do golenia (możliwy brak prądu) i inne akcesoria osobiste;
 • opcjonalnie łopatka do niwelowania wydalin, która pozwoli załatwić potrzeby fizjologiczne w naturze (dotyczy zwłaszcza wycieczek z trekkingiem i zakwaterowaniem pod namiotami lub w jurtach);
 • leki, repelenty i akcesoria szczegółowo opisane w sekcji „Zdrowie, szczepienia, leki”;
 • naładowany powerbank + kabel,

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 70 000 € (w tym koszty ratownictwa – 10 000 €), NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN, bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN, OC – 35 000 €, rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie ubezpieczyciela:  https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Data publikacji informatora: 28.06.2024 r. Organizator nie odpowiada za warunki wjazdu i pobytu na obcych terytoriach oraz za zmiany tych warunków. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Kopiowanie zabronione.

Zdjęcia i filmy

Transfery

W cenie wycieczki zawarty jest transport komunikacją miejską w Dushanbe oraz jeepami 4×4 na trasie wyprawy przez góry. Nad bezpieczeństwem podróży czuwają lokalni, doświadczeni kierowcy.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 16-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 70 000 €, w tym koszty ratownictwa 10 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
 • OC – 35 000 €,
 • Bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN,
 • Rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 14-dniowej

WARSZAWA – DUSHANBE – NUREK – KALAIKHUM – KHOROG – ISHKASHIM – KAH-KAKHA – YAMCHUN – BIBI FATIMA – YAMG – VRANG – LANGAR – TREKKING NA ŁĄKI SZCZYTÓW MARKSA I ENGELSA – JEZIORO BULUNKUL – MURGHAB – JEZIORO KARA-KUL – MURGHAB – KHOROG – BARTANG – RUSHAN – JISEV – KALAIKHUM – PRZEŁĘCZ KHABURABOT – DUSHANBE – WARSZAWA

DZIEŃ 1. WYLOT

Dystans: lot • Posiłki w cenie:

Wylot z Warszawy lub innego europejskiego portu lotniczego do Dushanbe, stolicy Tadżykistanu.

DZIEŃ 2. DUSHANBE

Dystans: ±20 km + spacery • Posiłki w cenie: śniadanie, lunch, kolacja

Przylot do Dushanbe, spotkanie z pilotem Tamada Tour, transfer z lotniska do hotelu (2,5 km). Czas na odpoczynek po podróży i śniadanie. Całodniowe zwiedzanie Dushanbe rozpoczniemy od wizyty w parku Rudaki, gdzie zobaczymy gmachy Biblioteki Narodowej i Pałacu Narodów (siedziba rządu, zwana „tadżyckim Białym Domem”), imponujący pomnik Niepodległości oraz jeden z największych na świecie masztów flagowych (165 m wys., 30 m szer., 60 m dł.). Tą drogą na skraju parku dotrzemy do Muzeum Narodowego Tadżykistanu, gdzie zapoznamy się z historią i kulturą kraju. Lunch w lokalnej restauracji. Na drugim brzegu rzeki Warzob zwiedzimy pałac Navruz – stołeczne centrum kultury, nieco na wyrost okrzyknięte największą herbaciarnią świata. Herbaciarnie (czajchany) od dawien dawna są w Azji Środkowej ważnym miejscem spotkań towarzyskich i biznesowych, a każde miasto ma własny tego typu przybytek. Obecnie w pałacu Navruz znajdziemy pozłacane sale konferencyjne, kino, kręgle, bilard, tor kartingowy, a nawet sztuczne jezioro – ale tradycyjna herbaciarnia została w 2002 r. przeniesiona do nowego budynku Rohat, urządzonego w orientalnym stylu nieopodal parku Rudaki. Nie tylko herbaciarnie, lecz także tradycyjne azjatyckie bazary są kulturowym symbolem Tadżykistanu – po południu odwiedzimy jeden z targów, by rzucić okiem na kolorowe stragany i poczuć ich gwarną atmosferę. Kolacja. Powrót do hotelu na nocleg.

DZIEŃ 3. DUSHANBE – KULOB – KALAIKHUM

Dystans: 351 km • Czas jazdy: 7–8 h • Posiłki w cenie: śniadanie, lunch, kolacja

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Tego dnia na całego rozpoczynamy naszą pamirską przygodę 4×4! Rano ruszymy jeepami w stronę Kalaikhum, niegdysiejszej stolicy księstwa Darvaz tuż przy granicy z Afganistanem. Droga do Kalaikhum, obfituje w obłędne krajobrazy. Na szlaku zobaczymy wykuty w rdzawych górach rezerwuar Nurek z zaporą na rzece Vakhsh – jest to druga najwyższa tama na świecie (304 m) i klejnot infrastruktury hydroenergetycznej Tadżykistanu, który będziemy obserwować z najładniejszych punktów widokowych. Na lunch, krótki odpoczynek i krajoznawczy rekonesans zatrzymamy się w miasteczku Kulob. Godzinę drogi dalej pokonamy przełęcz Shurobod (2267 m n.p.m.), najwyższy punkt tego dnia. Dalej podążymy trasą wzdłuż rzeki Panj, która stanowi naturalną granicę między Tadżykistanem a Afganistanem. Dolina rzeki roztacza się zapierającymi dech w piersiach widokami tarasowych upraw i surowych gór Pamiru, które przez wieki inspirowały największych odkrywców świata. Pierwszym podróżnikiem, który w VII w. przeszedł przez Pamir był chiński mnich Xuanzang, a potem jego śladami ruszyli m.in. Mirza Muhammad Haidar i Marco Polo, którzy określali ten gigantyczny łańcuch górski oceanem niebieskich i białych gór. Po dotarciu do Kalaikhum zakwaterowanie w hotelu, kolacja, czas wolny i nocleg.

DZIEŃ 4. KALAIKHUM – KHOROG

Dystans: 245 km • Czas jazdy: 6–7 h • Posiłki w cenie: śniadanie, lunch, kolacja

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Od rana kontynuujemy eskapadę wzdłuż rzeki Panj przy granicy z Afganistanem. Z Kalaikhum ruszamy do Khorog szutrówką, która stanowi część kultowej wysokogórskiej trasy Pamir Highway, a na tym odcinku wiedzie przez miejscami odludne, dzikie i oszałamiające widokami obszary Tadżykistanu. Będzie trzęsło, będzie pięknie i emocjonująco! Tu i ówdzie, wśród surowych klifów, tarasowych poletek, ogrodów i nadrzecznych plaż, natkniemy się na ruiny twierdz, przydrożne szkoły dla dzieci nomadów oraz tradycyjne wioski, które zapewniają dobry wgląd w prawdziwe życie lokalnej ludności – spokojne i dalekie od cywilizacyjnego zgiełku, ale też pełne wyzwań rzucanych przez nieujarzmioną przyrodę Pamiru, drugiego najwyższego zamieszkałego pasma na świecie po Himalajach. Najwyższą górą Pamiru jest szczyt Ismaila Samaniego (7495 m), a w rejonie Khorogu skaliste, nagie grzbiety sięgają niemal 6 tys. m n.p.m. Otoczeni nimi z każdej strony, dotrzemy do miasteczka i zakwaterujemy się w lokalnym hotelu na zasłużony odpoczynek. Dla chętnych indywidualny spacer po Khorogu. Kolacja i nocleg.

DZIEŃ 5. KHOROG – ISHKASHIM – KAH-KAKHA – YAMCHUN – BIBI FATIMA – YAMG – VRANG – LANGAR

Dystans: 225 km • Czas jazdy: 6–7 h • Posiłki w cenie: śniadanie, lunch, kolacja

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Tego dnia ruszamy do doliny Wachańskiej na pograniczu pasm Pamiru, Hindukuszu i Karakorum. Skąd przydomek „Dachu Świata” – szybko załapiemy! Wachan to przyspieszający bicie serca zakątek olśniewających drapaczy chmur, życiodajnych rzek, błękitnych jezior, szerokich dolin i pustyń, który od wieków kusił nieustraszonych wojowników, kupców, podróżników i łowców przygód. Dawniej prowadził tędy jeden ze szlaków handlowych z Chin do Azji Środkowej, którym w 1271 r. wędrował Marco Polo. Z kolei w XIX w. wytyczono tu Korytarz Wachański – sztuczny twór polityczny, będący strefą buforową między rywalizującymi o wpływy imperiami rosyjskim i brytyjskim. Wachan jest prawdopodobnie jednym z najdłużej zamieszkałych obszarów Pamiru. Według jednej z legend lokalni mieszkańcy są potomkami żołnierzy Aleksandra Macedońskiego. Faktem jest natomiast, że ta ziemia na wpół mitycznych bohaterów to ojczyzna wielu kultur, religii i historycznych bogactw, o czym będziemy mieli okazję przekonać się na własne oczy. Po przerwie na lunch i krótkie zwiedzanie największego w regionie miasteczka Ishkashim udamy się do twierdzy Kah-Kakha (II p.n.e.–VII n.e.), która w starożytności strzegła granic państwa Kuszanów i karawan jadących Wielkim Jedwabnym Szlakiem. Z klifu przy dawnej warowni zobaczymy wspaniały widok na afgańską stronę Wachanu. Następnie ruszymy na poszukiwania najstarszego i najbardziej niezwykłego zabytku tego regionu. A jest nim forteca Yamchun (III w. p.n.e.), zwana też Zamr-i-Atash-Parast, co oznacza Twierdza Czcicieli Ognia i słusznie sugeruje, że pełniła ona funkcję nie tylko obronną, ale również zoroastryjskiego miejsca kultu. W fortecznych zaułkach – a także wielu miejscach przy drogach w górach Pamiru – natrafimy na kapliczki z kamieni i spiralnych rogów argali, które w wierzeniach zoroastrystów były symbolem czystości (argale, czyli największe dziko żyjące owce świata, są też zwane owcami Marco Polo – na cześć podróżnika, który jako pierwszy opisał ten podgatunek w swoich kronikach). Co ciekawe, podobne kapliczki stawia się do dziś, ale są one poświęcone pirom, czyli duchowym przewodnikom izmailizmu, szyickiego odłamu islamu, wyznawanego przez większość ludności Wachanu. Więcej na ten temat dowiemy się we wsi Yamg, gdzie odwiedzimy tradycyjny pamirski dom – muzeum Mubaraka Kadama (1843–1910), sufickiego mistyka, poety, muzyka, kaligrafa i wynalazcy, zwanego tadżyckim Leonardem da Vinci. Zanim tam jednak dotrzemy, przejdziemy górskim szlakiem (1 km) spod fortecy Yamchun do położonego dalej na zboczu gorącego źródła Bibi Fatima. Ten cud natury nosi imię córki Mahometa, jest częstym celem muzułmańskich pielgrzymek i popularnym kurortem uzdrowiskowym, gdzie chętni mogą się relaksować w ciepłych, leczniczych wodach. Kolejnym przystankiem będzie wioska Vrang, gdzie odnajdziemy tajemniczą stupę o nieodgadnionej roli i kompleks buddyjski z IV–VII w. – ślady kolejnej religii, która pozostawiła swoje wpływy w dolinie Wachańskiej. Późnym popołudniem dojedziemy do słynącego z sześciu tysięcy petroglifów Langar. Zakwaterowanie w tradycyjnym pamirskim domu u lokalnej rodziny. Kolacja, czas wolny, nocleg.

DZIEŃ 6. TREKKING NA ŁĄKI GÓR PAMIRU

Dystans trekkingu w obie strony: ±20 km (zależnie od wybranego szlaku) • Czas wędrówki: 8–9 h • Posiłki w cenie: śniadanie, lunch w formie pikniku, kolacja

Po śniadaniu całodniowy trekking na łąki szczytów Engelsa i Marksa. Wędrówka w dwie strony liczy ±20 km i zajmuje 8–9 godz. z przystankami na odpoczynek i lunch na łonie natury. Łąki leżą na wysokości ±4000 m n.p.m. Wiodą tam dwa szlaki do wyboru: krótszy i stromy (początek w Langar) lub dłuższy i łagodniejszy (start we wsi Zong), które dobierzemy do możliwości kondycyjnych grupy. Przecinane górskimi strumieniami tereny spacerowe pod szczytami Engelsa i Marksa są idealnym celem przyrodniczej włóczęgi w dolinie Wachańskiej. Ze zboczy rozpościera się piękny widok na okolicę i monumentalne pasma Hindukuszu w Pakistanie, przez cały rok skryte pod czapami śniegu. Wiele pamirskich gór zostało nazwanych lub przemianowanych w czasach sowieckich na cześć ówczesnych przywódców i myślicieli, ważnych postaci historycznych, zasłużonych osób lub miejsc. Pomimo tego, że poszczególne przydomki mogą dziś budzić pejoratywne skojarzenia, to same góry wywołują iście dziki zachwyt – zwłaszcza w miejscu, gdzie rzeka rozlewa się niespodziewanie w alpejskie jezioro z krystalicznie czystą, błękitną wodą. Uchwycimy te fantastyczne widoki na fotografiach i ruszymy w drogę powrotną do rodzinnego pensjonatu w Langar. Czas wolny. Kolacja. Nocleg.

DZIEŃ 7. LANGAR – JEZIORO BULUNKUL – MURGHAB

Dystans: 270 km • Czas jazdy: 6–7 h • Spacer (1–2 h) • Posiłki w cenie: śniadanie, lunch, kolacja

Po śniadaniu żegnamy się z naszymi tadżyckimi gospodarzami i rozpoczynamy dwudniową wyprawę nad najpiękniejsze jeziora Pamiru. Rano będziemy kontynuować jazdę tuż przy afgańskiej granicy, przedzierając się przez marsjańskie pejzaże rdzawych, stromych klifów, pędzącej w wąwozie rzeki i wiraże usianej kamieniami, piaszczystej pustki doliny Khargush Następnie odbijemy na przełęcz Khargush (4344 m n.p.m.), skąd szutrówką po rozległym płaskowyżu przejedziemy morze piachu i żwirowej tarki, które ustąpi wkrótce kępkom trawy, osadzie z domami z kamieni i gliny oraz błękitnym taflom tektonicznych jezior Yashilkul i Bulunkul (3734 m n.p.m.). Nad brzegami większego z nich, Yashilkul (tadż. Zielone Jezioro), znajdują się prehistoryczne kamienne kręgi, miejsca pochówku Scytów, ruiny karawanseraju i górniczych wiosek. Legenda głosi, że w miejscu jeziora Bulunkul istniało miasteczko, które zostało zalane za karę, bo mieszkańcy nie ugościli boskiego wędrowca oluia, a ocalał tylko dom kobiety, która zaprosiła przybysza. W tej umoralniającej przypowieści zawarte jest przesłanie o typowym dla ludów Azji traktowaniu gości – jako daru od Boga, który należy z szacunkiem przyjąć, nakarmić, napoić, przenocować. Po rozprostowaniu nóg i małym lunchu pójdziemy na spacer dookoła jeziora Bulunkul (1–2 h), które w świetle słonecznym mieni się subtelnym splotem fioletu i błękitu. Jezioro jest ostoją ptaków IBA, a w jego wodach występuje m.in. karaś srebrzysty (sztuczne zarybienie, 1967). Przy dozie szczęścia na szlaku napotkamy stadka rogatych jaków, które są wykorzystywane jako zwierzęta juczne, źródło wełny, mleka i mięsa. Jeżeli czas i warunki pozwolą, a grupa będzie chętna w okolicy możemy też zobaczyć gejzer. Następnie wrócimy na rozdroże Korytarza Wachańskiego i wzdłuż legendarnej Pamir Highway pojedziemy do Murghab. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja. Czas wolny. Nocleg.

DZIEŃ 8. MURGHAB – JEZIORO KARA-KUL – MURGAB

Dystans: 280 km • Czas jazdy: 6–7 h • Posiłki w cenie: śniadanie, lunch, kolacja

Po śniadaniu ciąg dalszy eskapady nad błękitne perły Pamiru. Naszym dzisiejszym celem jest największe w Tadżykistanie jezioro Kara-kul (3960 m n.p.m.). To jedno z najwyżej położonych jezior górskich świata powstało w kraterze meteorytowym, a z powodu wysokiego zasolenia nigdy do końca nie rozmarza i jest zasiedlone przez tylko jeden gatunek ryb. Kara-kul otaczają podmokłe łąki, bagniska i torfowiska z ostojami ptactwa. Nad jego brzegami często zatrzymują się koczownicy ze swoimi jurtami i stadami zwierząt: wielbłądów, koni, jaków, owiec i kóz, a latem odbywają się tu żeglarskie Regaty na Dachu Świata. Po południu wybierzemy się na wycieczkę dookoła jeziora, obserwując intensywny kolor wody, upstrzone skałami i solniskami piaszczyste plaże, bielący się w oddali szczyt Lenina (7134 m n.p.m.) oraz zamieszkałe przez etnicznych Kirgizów okoliczne wsie, które po upadku ZSRR, pozbawione prądu, wody i nadziei, praktycznie zupełnie straciły rezon. Następnie wrócimy do Murghab tą samą trasą: przez najwyższą na szlaku przełęcz Ak Baital (4655 m n.p.m.), cienie asfaltu z przydrożnymi ruinami starych domostw i ciągnące się po horyzont piaszczyste bezdroża poza cywilizacją, otoczone mirażem rdzawych, smaganych wiatrem i śniegiem gór. Po przyjeździe do hotelu kolacja, czas wolny i nocleg.

DZIEŃ 9. MURGHAB – KHOROG

Dystans: 320 km • Czas jazdy: 6–7 h • Posiłki w cenie: śniadanie, lunch, kolacja

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. W drogę powrotną do Khorogu tym razem ruszymy wzdłuż kultowego odcinka Pamir Highway przez przełęcz Koytezek (4271 m n.p.m.). Spękana, pustynna ziemia i skaliste góry tego samotnego zakątka są oazą bioróżnorodnej dzikiej przyrody. Występują tu słynne owce Marco Polo, lisy, borsuki, gronostaje, irbisy śnieżne, a także wilki i niedźwiedzie. Podróż dostarczy nam pięknych widoków, a ponadto będzie mniej wymagająca, bo znaczna część drogi jest wyasfaltowana (ze sporadycznymi dziurami i żwirówką). Na szlaku będziemy się zatrzymywać na odpoczynek, lunch i zdjęcia. Kolacja i nocleg w hotelu w Khorogu.

DZIEŃ 10. KHOROG – DOLINA BARTANG – WĘDRÓWKA DO JIZEV – RUSHAN

Dystans: 145 km • Czas jazdy: 3–5 h • Wędrówka: 2–4 h • Posiłki w cenie: śniadanie, lunch, kolacja

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Dziś czeka nas niezapomniany trekking w dolinie Bartang, jednym z najdzikszych i najpiękniejszych miejsc w zachodnim Pamirze. Nawet sami Pamirczycy uważają dolinę Bartang za najbardziej reprezentatywny przyrodniczo i kulturowo region Tadżykistanu. Księżycowe połacie monumentalnych gór i jałowych pustyń splatają się tu z wstęgami bystrych rzek, nad którymi kwitną oazy zielonego życia i osnute legendarną gościnnością wioski z glinianymi domami, z których jak na zawołanie dobiegają serdeczne zaproszenia na herbatę i pogawędkę. Oszałamiające widoki i kolory natury, kołyszące się mosty nad wzburzonymi wodami, usiane kwiatami łąki i gaje, kuszące poczucie oddalenia od cywilizacji, odrobina wysiłku fizycznego i dreszczyk ryzyka – to będzie genialna przygoda! Najpierw przejedziemy do skrzyżowania z doliną w Jizev i będziemy wędrować w górę przez około 2–4 godz. (czas zależny od kondycji grupy). Po wędrówce udamy się jeepami do Rushan, gdzie zatrzymamy się u zaprzyjaźnionej rodziny na kolację i nocleg w tradycyjnym pamirskim domu.

DZIEŃ 11. RUSHAN – KALAIKHUM

Dystans: 220 km • Czas jazdy: 6–7 h • Posiłki w cenie: śniadanie, lunch, kolacja

Po śniadaniu żegnamy się z naszymi sympatycznymi gospodarzami z Rushan i ruszamy do Kalaikhum – tą samą co poprzednio drogą, jedyną wytyczoną przez skaliste sześciotysięczniki Pamiru. Na wyboistej szutrówce ponownie będą nam towarzyszyć krajobrazy nieujarzmionego górskiego pustkowia oraz tadżyckie i afgańskie wsie nad brzegami granicznej rzeki Panj. Korzystając z okazji, zatrzymamy się na spotkanie z Tadżykami i rozmowy o pamirskiej historii, etnografii, różnorodności etnicznej i codzienności. Niejednokrotnie przekonamy się, że mieszkańcy Tadżykistanu są z natury wytrwali, odważni, pracowici, gościnni, życzliwi, ale również powściągliwi i konserwatywni. Dyskretnie przyjrzymy się niuansom kulturowym i skomplikowanej mentalności tadżyckiego społeczeństwa, kształtowanej przez muzułmanizm, patriarchalne tradycje, archaiczne tabu, przekonania i niepisane zwyczaje. Z refleksyjną myślą dobrniemy na kolację i nocleg do hotelu w Kalaikhum.

DZIEŃ 12. KALAIKHUM – PRZEŁĘCZ KHOBURUBOT – DUSHANBE

Dystans: 300 km • Czas jazdy: 7–8 h • Posiłki w cenie: śniadanie, lunch, kolacja

Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Dziś zmierzamy już z powrotem ku cywilizacji. Ostatnie kilometry pamirskiej przygody zapiszą się w naszej pamięci adrenaliną na zjawiskowej przełęczy Khaburabot (Khoburubot; 3252 m n.p.m.), na odcinku zwanym Zachodnim Traktem Pamirskim. Serpentyny wąskich żwirówek z wyżartym asfaltem, przepastne wąwozy i malownicza dolina rzeki dostarczą nam mnóstwa wrażeń i kapitalnych ujęć. Po drodze zatrzymamy się w lokalnych wioskach na odpoczynek, lunch i spotkania z mieszkańcami. Po południu zakwaterowanie w hotelu w Dushanbe. Pożegnalna tadżycka kolacja. Czas wolny na przygotowania do podróży. Nocleg.

DZIEŃ 13. DUSHANBE – WYLOT

Dystans: 3 km + lot • Posiłki w cenie: –

Rano wykwaterowanie z hotelu. Transfer na lotnisko w Dushanbe i lot powrotny do domu.

DZIEŃ 14. PRZYLOT

Dystans: – • Posiłki w cenie: –

Przylot na lotnisko docelowe.

© 2024 TAMADA TOUR. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego, ma charakter ramowy i może ulec zmianie w zależności od czynników niezależnych od Organizatora. Kopiowanie zabronione. Prawo do błędów w druku zastrzeżone.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • datę urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
 • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
 • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
 • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

 • WPŁATA 1. (zaliczka 1500 PLN) – uiszczana w ciągu 3 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki.
 • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

 • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

  Podróżuję samotnie, zgadzam się
  na dokwaterowanie do drugiej osoby

  Zobacz także

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

  Realizacja: Codenest