Trekking w Rumunii 8 dni

Wycieczka objazdowa Trekking

od  6499 PLN
cena za osobę / 8 dni

Rezerwuj

Odkryj szlaki Transylwanii!

Rusz na niezapomniany trekking w Karpatach! Powędruj przez wapienne pasmo górskie Piatra Craiului – jedno z najpiękniejszych miejsc w Rumunii, gdzie poczujesz przygodę i spokój w otoczeniu dziewiczej natury. Zobacz spektakularne krasowe jaskinie, kaniony, górskie wodospady i alpejskie łąki z owcami. Przejedź się bryczką i poznaj rumuńskich górali, którzy zdradzą ci tajniki rzemiosła serowarskiego. Pokonaj siedem drabin wąwozu Șapte Scări oraz serpentyny Transfăgărășan – „drogi w chmurach”, biegnącej pomiędzy najwyższymi szczytami Fogaraszy. Odwiedź owiany legendą Drakuli zamek Bran i sprawdź, co władcy Rumunii robili w zamku Peleș. Zajrzyj do ufortyfikowanych kościołów w Biertan, Bazna i Boian. Spójrz w oczy Sibiu, odszukaj dom Włada Palownika w Sighișoarze, przejdź najwęższą uliczką Strada Sforii w Brașovie, a na obrzeżach zagadkowego Bukaresztu znów wniknij w sielski pejzaż rumuńskiej wsi.

W cenie

Trekking w Karpatach

Trekking w Karpatach

Eskapada drogą Transfăgărășan

Eskapada drogą Transfăgărășan

Zwiedzanie rumuńskich zamków w Transylwanii

Zwiedzanie rumuńskich zamków w Transylwanii

Przejażdżka bryczką

Przejażdżka bryczką

Pokazy kultury i tradycji

Pokazy kultury i tradycji

Degustacja rumuńskiego wina

Degustacja rumuńskiego wina

Loty Warszawa – Bukareszt – Warszawa

Loty Warszawa – Bukareszt – Warszawa

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika

Wejścia biletowane do muzeów, świątyń i atrakcji

Wejścia biletowane do muzeów, świątyń i atrakcji

Atrakcje przyrodnicze, kulturowe i historyczne

Atrakcje przyrodnicze, kulturowe i historyczne

Noclegi w hotelach 3–4* i w pensjonacie

Noclegi w hotelach 3–4* i w pensjonacie

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Wyżywienie (śniadania, obiadokolacje)

Wyżywienie (śniadania, obiadokolacje)

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Piatra Craiului

Piatra Craiului to wapienne pasmo górskie, uważane za jedno z najpiękniejszych miejsc w Karpatach Południowych. Dziewiczą przyrodę „Skały Króla” tworzą imponujące dwutysięczniki i łagodne wzniesienia, krasowe jaskinie i kaniony, wodospady, strumienie i zaciszne rumuńskie wsie, otoczone gęstym lasem, w którym żyją kozice, nietoperze, rysie, niedźwiedzie brunatne, setki gatunków motyli i endemicznych roślin. Do skarbów przyrodniczych pasma należą najwyższy także szczyt Vârful La Om (2238 m n.p.m.), jaskinia Dâmbovicioara i spektakularne wąwozy: Zărnești, La Zaplaz, Fântânile Domnilor, Fântâna lui Botorog, Cerdacul Stanciului, Peştera Stanciului, Moara Dracului. Masyw rozciąga się pod Braszowem na długości ok. 20 km i jest w całości objęty ochroną Parku Narodowego Piatra Craiului, który przyciąga miłośników trekkingu, wspinaczki skałkowej i relaksu wśród malowniczych karpackich pejzaży.

Transfăgărășan

Transfăgărășan to spektakularna droga przez Góry Fogaraskie w Rumunii. Drugi pod względem wysokości po Transalpinie szlak kołowy kraju osiąga w tunelu nieopodal jeziora Bâlea 2042 m n.p.m., czemu zawdzięcza miano „drogi w chmurach”. Trasa liczy ok. 150 km i przebiega pomiędzy najwyższymi szczytami Fogaraszy: Moldoveanu i Negoiu, łącząc wsie Bascov w regionie Wołoszczyzny i Cârțișoara w Transylwanii. Przebieg drogi jest nieprzypadkowy – powstała ona z polecenia rumuńskiego dyktatora Nicolae Ceaușescu, który w obawie przed radziecką inwazją zrealizował z pomocą 6000 t dynamitu szaloną wizję przedarcia się przez Karpaty Południowe. Wybudowana w 1974 r. w celach militarnych Trasa Transfogaraska należy dziś do największych atrakcji Rumunii. Skaliste grzbiety Gór Fogaraskich zachwycają malowniczymi widokami, a serpentyny stromych zakrętów – zwane „wielkim smokiem” – gwarantują niezapomniane emocje!

Rumuńskie zamki

Rumunia to niekwestionowana królowa bajecznych zamków. W całym kraju istnieje ok. 310 budowli reprezentacyjnych i obronnych, z których najstarsze pochodzą z XIV w. Najwięcej imponujących zamków, pałaców i twierdz znajduje się w Transylwanii. Ta kraina historyczna w Karpatach nieodłącznie (choć nieco mylnie) kojarzy się z okrutnym Władem III Palownikiem, hospodarem Wołoszczyzny, który stał się inspiracją dla postaci hrabiego Drakuli z powieści Brama Stokera. Na rezydencję arystokratycznego wampira pisarz wybrał majestatyczny zamek Bran – próżno szukać w nim jakichkolwiek historycznych śladów Palownika, jednak mroczna legenda o zamku Drakuli, osnutym dramatycznym górskim pejzażem, rozpala wyobraźnię jak mało co! Równie wielkie wrażenie robią inne gotyckie, neorenesansowe i eklektyczne rumuńskie zamki i pałace: Peleș, Pelișor, Corvin, Cantacuzino, Criș Bethlen, Sturdza, Iulia Hașdeu czy Banffy, w których przejawia się onieśmielająca fantazja architektoniczna Rumunii.

Średniowieczne miasta Rumunii

Wielkim skarbem Rumunii są urokliwe średniowieczne miasta z zachowanym historycznym układem i zabytkami. Do najładniejszych należą m.in. Brașov ze słynnym Czarnym Kościołem i najwęższą w Europie uliczką Strada Sforii, Sibiu – idylliczne „miasto z oczami”, znane ze wspaniałych muzeów, barwnej architektury, jarmarków i festiwali historycznych, a także Sighișoara – jedno z najpiękniejszych europejskich miast średniowiecza pod patronatem UNESCO. W XIV-wiecznych murach obronnych z licznymi basztami Sighișoara kryje malowniczy rynek i brukowane ulice z kolorowymi domami, bogato zdobione świątynie, kameralne knajpki i sklepiki z rumuńskim rzemiosłem, nad którymi góruje gotycki Kościół na Wzgórzu. Jedną z atrakcji transylwańskiej ślicznotki jest też położony między placem Cytadeli a majestatyczną Wieżę Zegarową niepozorny żółty dom przy ul. Tin 1 – to tu urodził się w 1431 r. okrutny Wład III Palownik, archetyp powieściowego wampira Drakuli.

Kościoły warowne Transylwanii

Architektonicznym zjawiskiem rumuńskiej Transylwanii są kościoły obronne z XIII–XVI w. Siedem wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Biertan, Prejmer, Viscri, Câlnic, Dârjiu, Saschiz i Valea Viilor. Do nie mniej fascynujących należą także kościoły warowne w Bazna, Agnita, Cisnădie, Cristian, Ghimbav, Mediaș, Ocna Sibiului, Râșnov, Sibiu, Cincșor i Moldovița. Ufortyfikowane świątynie znajdują się na stosunkowo niewielkim obszarze Karpat, który od średniowiecza roił się od wrogów. Kościoły warowne były budowane zamiast zamków i fortec głównie przez Sasów siedmiogrodzkich, Rumunów i Szklerów dla obrony lokalnej ludności i dóbr przed armiami Mongolii, Mołdawii, Wołoszczyzny, Imperium Osmańskiego, Tatarów i innych najeźdźców. Transylwańskie kościoły warowne pełniły funkcję kultową, społeczną i militarną. Znajdowały się w nich kaplice, domy i pokoje dla mieszkańców i duchowieństwa, szkoły, stodoły i dobrze zaopatrzone magazyny, otoczone solidnymi bastionami z wieżami strzelniczymi, co pozwalało przetrwać długie i ciężkie oblężenia. Niemal wszystkie rumuńskie kościoły warowne leżą na wzgórzach, wykorzystując naturalną topografię do łatwej obrony. Większość jest zbudowana w mieszanym stylu romańskim, gotyckim i renesansowym z kamienia i cegły, z dachem pokrytym typową dla regionu czerwoną gliną. W niektórych obiektach, m.in. monastyrze Moldovița, charakterystyczną cechą są także unikalne malowane cerkwie.

Bukareszt

Bukareszt od wieków stanowi kwintesencję urbanistycznych kontrastów. Stolica i największe miasto Rumunii, zwane jednocześnie Paryżem Europy Wschodniej i „laboratorium architektonicznych zbrodni”, tworzy – jak określił to XIX-wieczny niemiecki polityk Ferdinand Lassalle – „dziki galimatias”. Od 1459 r. wokół fortecy București – rezydencji Włada III Palownika, której nazwa pochodzi od rumuńskiego słowa bucurie, czyli „radość” – rozkwitało centrum gospodarcze i polityczne Wołoszczyzny. W XIX w. tętniące życiem miasto słynęło z ekstrawaganckiej architektury i kosmopolitycznej kultury – Bukareszt stał się małym Paryżem, z własnym Łukiem Triumfalnym, Polami Elizejskimi, wytwornymi kamienicami. Gdy nastał komunizm, dyktator Nicolae Ceaușescu zburzył znaczną część historycznej zabudowy, a w sercu Bukaresztu wystawił monumentalny Pałac Parlamentu, najcięższy, najdroższy i drugi największy budynek administracyjny na świecie, który uchodzi za najpiękniejszy i zarazem najbrzydszy obiekt w kraju. Budzący ambiwalentne odczucia socrealistyczny moloch na szczęście niknie w cieniu ocalałych zabytkowych świątyń, fascynujących muzeów, parków, gwarnych kawiarni i uliczek, gdzie wprawne oko wychwyci prawdziwy czar Bukaresztu – nieprzewidywalnego miasta, które pisze dziś nową historię.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
19.07-26.07.2024 8 16 6499 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
19.07-26.07.2024
8
Wolne miejsca
Cena
16
6499 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

  • bilety lotnicze na trasie Warszawa – Bukareszt – Warszawa,
  • bagaż rejestrowany do 23 kg i podręczny do 8 kg/osoba,
  • transfery lotniska – hotele – trasa wycieczki (komfortowy bus),
  • noclegi w hotelach 3–4* i pensjonatach (pokoje 2-os. z łazienkami),
  • wyżywienie (śniadania, obiadokolacje, lunche lub pakiety lunchowe w dni trekkingu),
  • wejścia biletowane do atrakcji,
  • trekking w Parku Narodowym Piatra Craiului (2 dni),
  • hiking w kanionie Șapte Scări z przejazdem tyrolką,
  • przejazd spektakularną górską drogą Transfăgărășan,
  • pokaz rzemiosła z poczęstunkiem u lokalnych pasterzy,
  • zwiedzanie rumuńskich zamków,
  • przejażdżka bryczką,
  • degustacja rumuńskiego wina,
  • kolacja z pokazem folklorystycznym,
  • pokazy kultury i tradycji,
  • kameralna grupa,
  • opieka polskojęzycznego pilota – przewodnika,
  • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
  • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Cena nie obejmuje:

  • usług bagażowych w hotelach i na lotniskach,
  • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-osobowy w hotelach ok. 135 EUR/os.),
  • posiłków i napojów nieujętych w programie wycieczki,
  • biletowanych atrakcji fakultatywnych,
  • odpłatnych atrakcji, aktywności i transferów w czasie wolnym,
  • zwyczajowych napiwków,
  • opcjonalnych opłat za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych obiektach,
  • kosztów pamiątek i wydatków osobistych,
  • usług niewymienionych w programie wycieczki.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

  • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
  • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi w cenie wycieczki obejmują zakwaterowanie w hotelach 3–4* i pensjonatach (pokoje 2-osobowe z łazienkami). Wybrane hotele mogą oferować dostęp do pralni, baru i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze kwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (ok. 135 EUR/os., w zależności od miejsca noclegu).

Wyżywienie w cenie wycieczki obejmuje śniadania i kolacje, a w dni trekkingu dodatkowo lunche lub pakiety lunchowe. Śniadania są serwowane w hotelach, pozostałe posiłki jadamy w restauracjach na trasie wycieczki. Urozmaicone, smaczne i sycące posiłki pozwalają każdego dnia skosztować innych lokalnych potraw, trunków, słodkości. Kuchnia rumuńska łączy wpływy francuskie, włoskie, tureckie i lokalne, jest znana z potraw mięsnych i rybnych oraz makaronów, serwowanych w towarzystwie bogactwa warzyw. Do najpopularniejszych dań należą m.in. mititei (rumuńska wersja kebapcze/ćevapčići), gołąbki sarmale, rozmaite gulasze, pilaw, zupa ciorbă, a wśród deserów królują chałwa i baklava. Wśród kulinarnych atrakcji wycieczki znajdą się degustacja rumuńskiego wina i wyrobów rzemiosła serowarskiego, a także obiadokolacja z muzyką na żywo w słynnej restauracji Caru’ cu Bere, działającej w Bukareszcie nieprzerwanie od 1879 r.

Informacje praktyczne

Na trekking w Parku Narodowym Piatra Craiului zalecamy zabrać:

  • turystyczne akcesoria kuchenne – m.in. butelkę z filtrem lub tabletki do uzdatniania wody (woda w górskich strumieniach jest twarda), termos, kubek, sztućce, inne wg uznania;
  • przybory kosmetyczne i higieniczne – m.in. chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżane, łopatkę do niwelowania wydalin, mały szybkoschnący ręcznik turystyczny, repelenty na komary i kleszcze, inne akcesoria wg uznania;
  • odzież i obuwie – wygodne, najlepiej rozchodzone buty trekkingowe, komfortową odzież (spodnie, przewiewna bluzka, bluza/sweter, kurtka lub peleryna przeciwdeszczowa), nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na całej trasie wycieczki – z/na lotniska, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi busami, wyposażonymi w klimatyzację, Wi-Fi, radio i inne udogodnienia. W cenie wycieczki zawarty jest także przejazd tradycyjną bryczką.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

  • KL (koszty leczenia) – 70 000 €, w tym koszty ratownictwa 10 000 €,
  • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
  • OC – 35 000 €,
  • Bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN,
  • Rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 8-dniowej

BUKARESZT – SINAIA – ZAMEK PELEȘ – KANION ȘAPTE SCĂRI – BRAȘOV – ZAMEK BRAN – PARK NARODOWY PIATRA CRAIULUI (MOIECIU DE JOS – MĂGURA – PRĂPĂSTIILE ZĂRNEȘTIULUI – CURMĂTURA – POIANA ZĂNOAGA – MĂGURA) – SIGHIȘOARA – BIERTAN – BAZNA – BOIAN – BAZNA – SIBIU – TRANSFĂGĂRĂȘAN – BUKARESZT

DZIEŃ 1. WYLOT – BUKARESZT – SINAIA

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie. Wylot do Rumunii. Transfer z lotniska w Bukareszcie do Transylwanii, krainy historycznej zwanej też Siedmiogrodem. Zakwaterowanie w hotelu w Sinaia. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 2. SINAIA – ZAMEK PELEȘ – KANION ȘAPTE SCĂRI – BRAȘOV

Po śniadaniu zwiedzimy neorenesansowy zamek Peleș (XIX w.), dawną letnią rezydencję królów Rumunii, gdzie działa obecnie muzeum z kolekcją broni, zbroi, zegarków, sreber, witraży i rzeźb. Następnie udamy się na wędrówkę przez kanion Șapte Scări (Siedem Drabin/Siedem Schodów). Malowniczym szlakiem przez zalesiony wąwóz z górskimi strumieniami dotrzemy do wiszących kładek, mostów i skalnych drabin, wiodących do siedmiu oszałamiających wodospadów (dystans: 3 km; czas zwiedzania: ok. 2 h). Z kanionu emocjonujący zjazd tyrolką. Następnie odwiedzimy Brașov (Braszów). To przepiękne miasto, założone przez Krzyżaków w 1211 r., do dziś pozostaje jednym z najważniejszych ośrodków handlowych i kulturalnych kraju. Właśnie w Braszowie po raz pierwszy odśpiewano hymn Rumunii, „Deșteaptă-te, române! („Przebudź się, Rumunie!”). Wśród wielu braszowskich zabytków zobaczymy zabytkowe wieże i bramy strażnicze oraz Biserica Neagră („Czarny Kościół”) – największą budowlę sakralną Rumunii, wybudowaną w stylu gotyckim w 1477 r. W pobliżu świątyni odkryjemy też Strada Sforii, najwęższą ulicę Rumunii i jedną z najwęższych w Europie, której szerokość sięga maksymalnie 135 cm! Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 3. BRAȘOV – ZAMEK BRAN – PARK NARODOWY PIATRA CRAIULUI (MOIECIU DE JOS – MĂGURA)

Śniadanie. Rankiem zwiedzimy bodaj najsłynniejszy w rumuńskich Karpatach gotycki zamek Bran, powszechnie znany jako „zamek Drakuli”. Cieszący się złą sławą okrutnika Wład III Palownik, wojewoda wołoski i pierwowzór wampira Drakuli, nigdy nie mieszkał w tej twierdzy – to mylne przekonanie rozpowszechniło się za sprawą powieści „Dracula” Abrahama Stokera oraz jej licznych adaptacji filmowych i teatralnych. Owiany mrocznym mitem – na szczęście nieprawdziwym – zamek Bran kryje wewnątrz interesujące muzeum z zabytkowymi meblami i dziełami sztuki, zgromadzonymi przez królową Marię, ostatnią monarchinię Rumunii. Następnie przejedziemy do wioski Moieciu de Jos, skąd rozpoczniemy 2-dniowy trekking w Parku Narodowym Piatra Craiului. Będziemy wędrować przez dziewicze lasy, łąki i doliny Karpat, szlakiem łączącym pasma górskie Bucegi i Piatra Craiului. Tego dnia dotrzemy do górskiej wioski Măgura (dystans: ok. 8 km, czas marszu: 4–6 h; poziom trudności: średni). Obiadokolacja i nocleg w lokalnym pensjonacie.

DZIEŃ 4. PARK NARODOWY PIATRA CRAIULUI (MĂGURA – PRĂPĂSTIILE ZĂRNEȘTIULUI – CURMĂTURA – POIANA ZĂNOAGA – MĂGURA)

Po śniadaniu kontynuujemy trekking w Parku Narodowym Piatra Craiului (dystans: ok. 16 km, czas marszu: ok. 10–12 h; poziom trudności: łatwy/średni). Rankiem wyruszymy do wąwozu Prăpăstiile Zărneștiului, w skrócie zwanego Zărneşti, który na odcinku ok. 2 km zachwyca spektakularnymi, wapiennymi klifami, sięgającymi 200 m wysokości. Naszym kolejnym celem będzie chata Curmătura na górskiej łące, gdzie zatrzymamy się na odpoczynek i lunch. Stąd powędrujemy przez łąki Poiana Zănoaga z powrotem do wioski Măgura. Po drodze spotkamy lokalnych pasterzy, którzy odkryją przed nami rumuńskie rzemiosło serowarskie i poczęstują tradycyjnymi wyrobami. Na szlaku będziemy też podziwiać wspaniały krajobraz karpackich pastwisk z owcami i krowami, górskich strumieni, przepastnych dolin i skał. Kolacja i nocleg w pensjonacie w Măgura.

DZIEŃ 5. MĂGURA – SIGHIȘOARA – BIERTAN – BAZNA – BOIAN – BAZNA

Po śniadaniu przejazd do Sighișoary. To jedno z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Europie Środkowo-Wschodniej, ze starówką pod patronatem UNESCO. Wzdłuż brukowanych uliczek zobaczymy kolorowe domy mieszczańskie, bogato zdobione świątynie, XIV-wieczne mury obronne z licznymi basztami i bramami miejskimi, gotycki Kościół na Wzgórzu, słynną Wieżę Zegarową oraz znajdujący się tuż obok, przy ul. Tin 1, dom rodzinny Włada „Drakuli” Palownika, gdzie urodził się on w 1431 r. (to jeden z najstarszych budynków w mieście – obecnie parter zajmuje restauracja w stylu średniowiecznym, a na piętrze jest niewielkie muzeum broni). Jeżeli czas pozwoli, po drodze do Sighișoary zobaczymy zamek w Rupea. Naszym kolejnym celem będzie miasteczko Biertan, którego chlubą jest kościół warowny z XV w. pod patronatem UNESCO. Przejazd do wioski Bazna, gdzie zobaczymy kolejny charakterystyczny dla regionu kościół warowny (XIV w.), a następnie udamy się bryczką wśród malowniczych pagórków z winoroślami i słonecznikami do kościoła warownego w Boian. Po drodze zatrzymamy się na degustację lokalnego wina. Powrót do Bazna. Zakwaterowanie w wiejskim hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 6.  BAZNA – SIBIU – TRANSFĂGĂRĂȘAN – BUKARESZT

Po śniadaniu przejazd do urokliwego miasta Sibiu. Założone w średniowieczu przez saskich kolonistów i rozwijane przez bogate gildie kupieckie, do dziś zachowało swe potężne umocnienia i piękną starówkę. Sibiu jest zwane „miastem z oczami” za sprawą domów z charakterystycznymi oknami dachowymi, a przez magazyn Forbes zostało uznane za „najbardziej idylliczne miejsce do życia w Europie”. W historycznej części Sibiu zobaczymy Wielki Plac, Mały Rynek i inne malownicze zakątki, gdzie przy brukowanych uliczkach ciągną się wybitne muzea, teatry, świątynie, kolorowe kamienice, gwarne stragany i jarmarki, które w czasie rozmaitych świąt przyciągają tłumy turystów i miłośników rozrywek historycznych. Zostawiając za sobą czar miasta nad rzeką Cibin, ruszymy na eskapadę spektakularnym górskim szlakiem Transfăgărășan, zwanym „drogą w chmurach”. Owiana ciekawymi historiami i legendami Trasa Transfogaraska, wiodąca przez Góry Fogaraskie, jest jedną z największych atrakcji Rumunii. Widoki Karpat zapierają dech w piersi, a strome zakręty „wielkiego smoka” dostarczają niezapomnianych emocji. Po drodze zatrzymamy się w najładniejszych punktach widokowych. Wieczorem obiadokolacja i nocleg w hotelu w Bukareszcie.

DZIEŃ 7. BUKARESZT

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Bukaresztu. Zobaczymy imponujący Pałac Parlamentu, który bije rekordy jako najcięższa budowla świata oraz najdroższy i drugi największy na świecie budynek administracyjny. Eklektyczny kolos z 1997 r., powstały na polecenie rumuńskiego dyktatora Nicolae Ceaușescu i zaprojektowany w duchu socjalizmu, mieści izby senackie i poselskie, sale konferencyjne oraz trzy muzea: Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej, Muzeum Pałacu i Narodowe Muzeum Totalitaryzmu Komunistycznego. Następnie zwiedzimy Narodowe Muzeum Wsi – jeden z największych i najstarszych w Europie skansenów etnograficznych. Bogata kolekcja blisko 300 eksponatów: w pełni wyposażonych chałup, cerkwi, rybakówek, młynów i innych obiektów wspaniale dokumentuje dawne życie i ważną rolę kulturową wsi w Rumunii sprzed rewolucji przemysłowej. Naszym kolejnym celem będzie pałac Mogoșoaia z 1702 r., którego architektura łączy wpływy weneckie i osmańskie. Zobaczymy tu grobowiec rodu Brâncoveanu – właścicieli posiadłości, pensjonat dla gości i uroczy dziedziniec, który przechodzi w park pałacowy z kościołem, ogrodem, sadem i stawem. Po relaksującym popołudniu w otoczeniu bujnej zieleni i sztuki powrót do centrum Bukaresztu. Wieczorem obiadokolacja z pokazem folklorystycznym w Caru’ cu Bere – słynnej restauracji, która działa od 1879 r. i znajduje się zabytkowym neogotyckim budynku z secesyjnymi zdobieniami. W historycznych wnętrzach, przy akompaniamencie muzyki na żywo, będziemy się rozkoszować rumuńską kuchnią i piwem z browaru Caru’ cu Bere, produkowanym według unikalnej receptury z XIX w. Nocleg.

DZIEŃ 8. WYLOT

Śniadanie. Transfer na lotnisko w Bukareszcie i lot powrotny do Warszawy.

© 2022 TAMADA TOUR/EO. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

  • imię i nazwisko,
  • pełen adres,
  • datę urodzenia,
  • nr telefonu,
  • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

  • Umowa udziału w wycieczce,
  • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
  • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
  • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
  • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
  • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
  • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
  • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

  • WPŁATA 1. (zaliczka 1500 PLN) – uiszczana w ciągu 3 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki.
  • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

  • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

    Podróżuję samotnie, zgadzam się
    na dokwaterowanie do drugiej osoby

    Zobacz także

    Wszelkie prawa zastrzeżone © 2023 Tamada Tour

    Realizacja: Codenest