Trekking w Swanetii – Beczo, Mestia, Uszguli 12 dni

Trekking

od  5299 PLN
cena za osobę / 12 dni

Rezerwuj

Ruszaj na wędrówkę przez Wysoki Kaukaz!

Czas na trekking z prawdziwego zdarzenia? Pakuj manatki i ruszaj do Swanetii! Ten gruziński region na Wielkim Kaukazie powala piękną przyrodą i unikalną kulturą. Rozbij obóz w malowniczej dolinie Beczo i nad jeziorami Koruldi. Ciesz się wędrówkami z widokiem na majestatyczne szczyty: Szcharę, Uszbę, Tetnuldi. Pokonaj glacjalne wertepy, przepastne wąwozy i usiane rododendronami alpejskie łąki w drodze do górskich lodowców i wodospadów. Zobacz średniowieczne wieże mieszkalno-obronne w Uszguli i Mestii, odwiedź odizolowane Adiszi i wioskę poszukiwaczy złota Lachiri, a w Kala zanurz się w etnograficzne sekrety święta Kvirikoba. Wrzuć na ząb kubdari i czisztwari. Skosztuj wyborne wino z kwewri i zanocuj w namiotach pod gwiazdami Kaukazu!

W cenie

Wyżywienie (śniadania, kolacje + lunche w dni trekkingu)

Wyżywienie (śniadania, kolacje + lunche w dni trekkingu)

Off-road i trekking w górach Kaukazu

Off-road i trekking w górach Kaukazu

Noclegi w hotelach, pensjonatach i pod namiotami

Noclegi w hotelach, pensjonatach i pod namiotami

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Auta 4x4 na jeep tour

Auta 4x4 na jeep tour

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Supra – tradycyjna gruzińska biesiada z winem i tamadą

Supra – tradycyjna gruzińska biesiada z winem i tamadą

Wejścia biletowane do atrakcji

Wejścia biletowane do atrakcji

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Lokalny koloryt i kultura

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Swanetia-Gruzja-wiosna-zielone-gory

Swanetia

Swanetia to region w północno-zachodniej Gruzji, na Wielkim Kaukazie. Słynie z majestatycznych gór (znajduje się tu najwyższy szczyt Gruzji: Szchara – 5193 m n.p.m.), osady Uszguli, placków kubdari (mięsna odmiana chaczapuri), a przede wszystkim z maczubi – średniowiecznych wież mieszkalno-obronnych, w których krewcy Swanowie chronili siebie i swój dobytek przed śnieżnymi lawinami, okolicznymi najeźdźcami lub… wendettą innych rodów. Od wieków otoczone nieprzebytymi górami maczubi w Mestii, stolicy regionu, i okolicznych przysiółkach były przystanią dla lokalnych i narodowych skarbów. Dziś w niektórych kamiennych wieżach odkryjemy muzea, które z dumą pielęgnują swańską kulturę, trwającą w izolacji od reszty kraju, a dzięki temu zachowującą wiele oryginalnych cech i historyczną ciągłość.

Uszguli

Uszguli uważano niegdyś za najwyżej położoną osadę w Europie. Dziś wiadomo, że istnieją wyżej położone miejscowości, ale tylko ten zespół górskich wiosek może się pochwalić tak oszałamiającym widokiem na najwyższy szczyt Gruzji: Szcharę (5193 m n.p.m.), malowniczym pejzażem Gór Swaneckich i niezwykłymi zabytkami, które wpisano na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO. Po potężnej lawinie z 1987 r., zniszczeniu i wyludnieniu części osady życie skupia się w czterech lokalnych wsiach: Zhibiani, Chubiani, Chajashi i Murkmeli, położonych na uśrednionej wysokości 2100 m n.p.m. i dostępnych właściwie tylko w sezonie wakacyjnym, bo na kolejne sześć miesięcy odcinają je od świata ogromne zwały śniegu. Uszgulskie zaułki kryją zabytkowe cerkwie, dom z galerią sztuki kultowego lokalnego malarza Fridona Nizharadze, ale największym skarbem są charakterystyczne dla regionu kamienne domy machubi z basztami obronnymi – najstarsze pochodzą z VIII w. i są nadal zamieszkane! Niektóre koszki, czyli baszty są udostępnione zwiedzającym: w jednej działa muzeum etnograficzne, przy innej można zobaczyć tradycyjne domostwo machubi z dawnymi sprzętami i XI-wiecznymi rzeźbionymi drzwiami. Na trasie do Uszguli, na wielkim kamieniu nad rzeką Enguri, stoi też samotna Baszta Miłości, z którą związana jest legenda o nieszczęśliwie zakochanej parze.

jedzenie gruzja chaczapuri chinkali

Gruzińskie jedzenie

Gruzja jest pyszna! Sekrety gruzińskiej sztuki kulinarnej? Prostota, lokalne składniki oraz spora porcja soczystych warzyw i owoców, świeżych ziół i aromatycznych przypraw. Od kameralnych knajpek przez kultowe restauracje po zaprzyjaźnione winnice będziemy biesiadować na całego i odkrywać wszystkie smaki perły Kaukazu! Skosztujemy placki chaczapuri i kołduny chinkali – najsłynniejsze gruzińskie potrawy, które raczą podniebienia rozmaitymi nadzieniami dla miłośników kuchni wege i mięsnej. Na przystawkę sięgniemy po kolorowe pchali, doskonałe sery i chleb tonis puri z pieca szamotowego, a na większy apetyt – po sycące kababi, szaszłyki mcwadi, tołmę (gruzińskie gołąbki), szkmeruli (kurczak w sosie czosnkowym), ostri (gulasz wołowy), badridżani (bakłażany z orzechową pastą saciwi), leczo adżabsandali, zupy charczo, czichirtma, fasolową lobio. Smakowite kąski podlejemy orzeźwiającą lemoniadą i wybornym winem z kwewri, wznosząc wraz z tamadą niejeden toast. A co na deser? Koniecznie czurczchele – tradycyjne gruzińskie słodycze z orzechów włoskich w tatara, czyli karmelizowanym soku winogronowym.

Szchara-lodowiec

Szchara

Szchara (5193 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gruzji i trzeci co do wysokości na Kaukazie. Monumentalną górę, zdobytą po raz pierwszy w 1888 r., zobaczymy w Górnej Swanetii, przy granicy gruzińsko-rosyjskiej. Szchara, która jest też najwyższą częścią potężnego muru skalnego zwanego Ścianą Bezingi, to jedna z trudniejszych gór do wspinaczki – wymaga umiejętności pokonywania zdradliwych, poszarpanych, granitowo-łupkowych grani, w wyższych partiach pokrytych wiecznym śniegiem i lodem. Droga pod dach Gruzji jest za to wręcz dziecinnie łatwa i niezwykle malownicza. Na piaszczystym, równym szlaku, wiodącym przez pełną zieleni i kwiatów dolinę rzeki Inguri, znajdziemy niejedną okazję do relaksu na łonie natury i zrobienia wspaniałych zdjęć. Pokonamy drewniane mosty nad rozlewiskami krystalicznej wody i przysiądziemy na rozległych łąkach, skąd widać majaczące w oddali swańskie wieże obronne. A gdy wysoko podniesiemy wzrok, ujrzymy Szcharę – klejnot gruzińskiej przyrody, który to chowa się za chmurami, to ukazuje swe imponujące oblicze w pełnej krasie.

Tetnuldi

Tetnuldi to jeden z najpiękniejszych szczytów Kaukazu. Piramidalny, dostojny kształt wysokiej na 4858 m n.p.m. góry (wedle wielu źródeł 10. najwyższej na Kaukazie) stanowi wręcz idealną przeciwwagę dla rozwichrzonej postury przeciwległej Uszby. Swanowie opowiadają, że w wierzchołkach obu szczytów – Tetnuldi, zwanego Niewinną Białą Górą, i Uszby, czyli Nieszczęsnego, uważanego za sprawą swojej sylwetki za Matterhorn Kaukazu – kryją się niespełnieni kochankowie, którzy nie mogli zostać mężem i żoną z powodu zbyt bliskiego pokrewieństwa. Pozostało im jedynie wstydliwie spoglądać na siebie z oddali, zza chmur przesłaniających malowniczo ośnieżone granie. Łatwo sobie wyobrazić, że spływające z Tetnuldi imponujące lodowce to nic innego jak łzy niepocieszonej Białej Królowej. Choć lokalne legendy o tym nie wspominają, wspaniałe krajobrazy same pobudzają fantazję. Damy się im ponieść – jak zrobił to pierwszy zdobywca góry Douglas Freshfield w 1896 r. i jak czynią to narciarze, którzy korzystają z niedawno otwartego tu kurortu narciarskiego z najdłuższą na Kaukazie Południowym trasą zjazdową (9,5 km).

kwewri gruzja wino

Wino z kwewri

Gruzja jest ojczyzną winiarstwa. W kraju rośnie ok. 500 odmian winogron, lokalna tradycja winiarska liczy 8 tys. lat, a unikalna w skali światowej metoda produkcji wina w kwewri została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Kwewri to gliniane amfory do przechowywania i leżakowania wina, które zakopuje się w ziemi. Ta oryginalna technika wyrobu wina została wynaleziona przez ludy zamieszkujące Gruzję już w VI tysiącleciu p.n.e., prawdopodobnie pod wpływem kultury Sumerów. Jak powstaje gruzińskie wino w kwewri? Najpierw umieszcza się sok winogronowy i pulpę (skórki i pestki) w amforze, którą przykrywa się płaskim kamieniem. Zawartość miesza się 3–4 razy dziennie tradycyjnymi narzędziami, aby pobudzić proces fermentacji. Po 2 miesiącach kwewri zostaje szczelnie zaczopowane gliną i pozostawione do sklarowania zawartości – na dnie amfory osiada pulpa (czacza), a powyżej powstaje wino. Po upływie 3–6 miesięcy następuje otwarcie kwewri, wino jest przelewane do mniejszych amfor lub butelek, a z czaczy produkuje się gruzińską wódkę winogronową. Procesu fermentacji nie można przerwać, dlatego gruzińskie wino jest wyłącznie wytrawne. Otwarcie kwewri to wielka uroczystość: drewnianą łopatą ściąga się gliniany czop, następnie chochlą nabiera wino do dzbanka, czarek lub kieliszków, skąd można wziąć pierwszy łyk kaukaskiego napoju bogów o wybornym smaku i aromacie. Choć w poszczególnych winnicach otwarcie kwewri jest mniej lub bardziej osnute tradycyjnym rytuałem kulturowym, to stanowi ono jedyne w swoim rodzaju, absolutnie niezwykłe doświadczenie gruzińskiego winiarstwa.

Mestia

Mestia

Mestia to niewielkie miasteczko z wielką historią. Wpisane wraz z obszarem Górnej Swanetii na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO, przez wieki było ważnym ośrodkiem kultury Gruzinów i grupy etnicznej Swanów. Klimatyczne, nieco tajemnicze i zewsząd otoczone majestatycznymi szczytami Kaukazu, kryje mnóstwo wspaniałych zabytków. W krajobrazie Mestii znajdziemy typowe dla regionu średniowieczne domostwa maczubi z basztami obronnymi, które zapewniały bezpieczeństwo na wypadek lawiny, najazdu wroga lub niegdyś praktykowanej w regionie krwawej zemsty rodowej. W udostępnionych do zwiedzania wieżach poznamy intrygujące tradycje Swanów. W jednej z nich odkryjemy też dom – muzeum Mikhaila Khergianiego, słynnego gruzińskiego alpinisty, który wytyczył wiele szlaków wspinaczkowych na Kaukazie oraz w górach Azji Środkowej i Europy. Idąc tropem lokalnych smaczków, spróbujemy kubdari, czyli sycącego placka z mięsnym farszem, a głodni kolejnych wrażeń zajrzymy do arcyciekawego Muzeum Historyczno-Etnograficznego z unikatowymi średniowiecznymi ikonami, rękopisami i wyrobami ze złota. W otoczonej kamiennymi fortyfikacjami Mestii zobaczymy także perełki architektury sakralnej, przykładowo cerkiew Macchwariszi z pięknymi freskami oraz ikonami (XIII–XIV w.).

Gruzinska-biesiada-supra

Supra – gruzińska biesiada

Supra to tradycyjna gruzińska biesiada – i o wiele więcej niż smacznie zastawiony stół. Supra, od 2017 r. wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, to w istocie spowity bogatym rytuałem ceremoniał, który syci ciało i ducha, obfituje w pyszne jedzenie, wino z kwewri, śpiewy, żywiołowe tańce ludowe oraz poetyckie toasty tamady (mistrza ceremonii), które urastają do rangi sztuki oratorskiej i są pretekstem do głębokiej refleksji nad życiem. W zależności od okazji Gruzini organizują supry radosne (keipi) i smutne (kelechi), różniące się nastrojem, potrawami oraz kolejnością i tematyką toastów – tych Gruzini znają blisko 150, podczas większości supr wygłaszają przeciętnie 10–20, a każdy z nich może być recytowany nawet przez pół godziny i stać się dłuższą, wciągającą przypowieścią o życiu, sztuce, kulturze, religii, historii czy rodzinie, zakończoną morałem albo życzeniami. Etykieta gruzińskich toastów wymaga, by wznosić je wyłącznie winem lub czaczą, stać podczas przemowy tamady, wygłaszać własne laudacje tylko za alaverdi – słownym pozwoleniem mistrza ceremonii, a na koniec powiedzieć gaumardżos, co oznacza „zwycięstwo” i jest odpowiednikiem swojskiego: „Na zdrowie!”.

Przelecz-Chkhutnieri

Przełęcz Chkhutnieri

Dzika i malownicza Swanetia na każdym kroku zaskakuje zapierającymi dech w piersi krajobrazami. Jeden z piękniejszych zobaczymy z przełęczy Chkhutnieri (2722 m n.p.m.), do której szlak prowadzi przez rzeczny wąwóz i gęste, alpejskie łąki. Urokliwe pejzaże rozpościerają się już od pierwszych chwil wędrówki po łagodnych zboczach, ale najbardziej spektakularne widoki ujrzymy z samego grzbietu przełęczy Chkhutnieri. Czekają tu ogromne lodowce Adiszi i Khalde, które wydają się znajdować na wyciągnięcie ręki, wioski o identycznych nazwach (Khalde jest jedną z najstarszych osad w regionie), soczyście zielona dolina rzeki Adiszczala, niewielkie jezioro oraz majestatyczne szczyty Wysokiego Kaukazu: Tetnuldi, Katini i Gestola. Ciągnące się po horyzont góry, u podnóży usłane dywanem kolorowych kwiatów, a u wierzchołków połyskujące ośnieżonymi nieckami lodowców, robią niezapomniane wrażenie. To, co najpiękniejsze, zamkniemy w kadrze, a potem z jeszcze większym smakiem zjemy lunch pod chmurką.

Adiszi

Adiszi

Adiszi to mała, sielska wioska w sercu majestatycznych gór Wielkiego Kaukazu. Rozrzucona po okolicznych wzniesieniach na wysokości 2040 m n.p.m., już z daleka przyciąga wzrok charakterystycznymi dla regionu Swanetii średniowiecznymi basztami obronnymi i domami z kamienia. Gdy tylko przekroczymy drewniany mostek, wyraźnie poczujemy, że czas biegnie tu własnym rytmem, wytyczanym przez kojące pejzaże i wielowiekową tradycję. Z perspektywy ukwieconych łąk zobaczymy imponujący lodowiec Adiszi – długi na 9 km, z jęzorem obniżającym się do 2298 m i otoczony stokami Tetnuldi, Gistola i Lakutsia – z którego wartko wypływa górska rzeka Adiszczala. W tym swańskim zaciszu, zamieszkałym przez zaledwie 8 rodzin, odnajdziemy aż 4 zabytkowe cerkwie: Archanioła (XII w.), św. Jerzego (dwie z XII w.) z pięknymi freskami oraz Chrystusa Wybawiciela (X–XI w.) – obecnie muzeum z ikonami z XI–XIV w. i manuskryptem Shatberdiego z 897 r., zawierającym teksty z Ewangelii Adiszi, najstarszego zachowanego rękopisu gruzińskiej wersji Ewangelii.

wysoki-kaukaz

Wysoki Kaukaz

Staniemy u wrót wysokogórskiej arkadii, przy której polskie Rysy wydadzą się zaledwie skromną górką. Łańcuchy Wysokiego i Małego Kaukazu, rozciągające się w Gruzji, Azerbejdżanie i Rosji, oszołomią nas dziką potęgą. Przejdziemy przez soczyście zielone kotliny, w które wtuliły się lazurowe, otoczone kamieniami sadzawki. Pokonamy szutrowe szlaki przepastnych wąwozów, gdzie usłyszmy szumiące, krystaliczne potoki i spadające z hukiem wody górskich wodospadów. Zagłębimy się w porośnięte bukami, jodłami i świerkami strome zbocza, które nie raz wystawią nas na próbę, ale i nagrodzą spektakularnymi widokami. Wędrując, odkryjemy nieuchwytne w ośnieżonych, wyzierających zza chmur wierzchołkach Szchary, Kazbeku i innych najwyższych szczytów Wielkiego i Małego Kaukazu. Tu poczujemy, że jesteśmy tylko małą cząstką wielkiej i nieposkromionej natury.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
06.08-17.08.2024 12 16 5299 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
06.08-17.08.2024
12
Wolne miejsca
Cena
16
5299 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

  • transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus z Wi-Fi i radiem),
  • transfery samochodami terenowymi 4×4 na wybranych odcinkach,
  • przewóz części bagaży w dni trekkingu,
  • noclegi w hotelach (pokoje 2-os. z łazienkami) i rodzinnych pensjonatach (pokoje 2/3-os.),
  • noclegi pod namiotami,
  • wyżywienie (śniadania, obiadokolacje; w dni trekkingu: śniadania, lunche, kolacje przy ognisku; wybrane posiłki w formie przekąski pasterskiej – chleb, ser, owoc),
  • obsługa kucharza w dni trekkingu z noclegiem pod namiotami,
  • supra – gruzińska biesiada z tamadą, toastami, winem i lokalnymi smakołykami,
  • jeep tour’y i trekkingi z eksploracjami przyrodniczymi,
  • wejścia biletowane do atrakcji,
  • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour,
  • zwiedzanie w kameralnych grupach,
  • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
  • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Nieujęte w cenie:

  • koszty biletów lotniczych do i z Kutaisi (Wizz Air),
  • usługi bagażowe w hotelach i na lotniskach,
  • zakwaterowanie w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-osobowy w hotelach ok. 200 USD/os. – opcja dostępna wyłącznie w niektórych obiektach),
  • sprzęt biwakowy i trekkingowy (namioty, karimaty, śpiwory, kijki etc.),
  • posiłki, przekąski, napoje alkoholowe i bezalkoholowe nieujęte w programie wycieczki,
  • biletowane atrakcje fakultatywne,
  • zwyczajowe napiwki,
  • koszty pamiątek, zakupów i wydatków osobistych,
  • usługi nieujęte w programie wycieczki.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

  • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
  • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują następujące rodzaje zakwaterowania:

  • namioty w dni trekkingu (należy zabrać własny sprzęt biwakowy i trekkingowy: namiot, karimatę, śpiwór, kijki itd.),
  • hotele (pokoje 2-os. z łazienkami),
  • rodzinne pensjonaty (pokoje 2/3-os.; warunki zróżnicowane; uwaga: w górskim pensjonacie w wiosce Adiszi będzie niewiele wygód, w wiosce jest bieżąca woda, ale zdarzają się częste przerwy w dostawie prądu).

Wybrane hotele mogą oferować dostęp do baru, pralni i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dopłaty za pokój 1-osobowy (ok. 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu – opcja dostępna wyłącznie w niektórych obiektach).

Wyżywienie w cenie wycieczki obejmuje:

  • śniadania i obiadokolacje,
  • w dni trekkingu: śniadania, lunche, kolacje przy ognisku (obsługa kucharza; wybrane posiłki w formie przekąski pasterskiej – chleb, ser, owoc).

Posiłki jadamy w restauracjach hotelowych, knajpkach na trasie wycieczki, obozowisku i podczas pikników na łonie natury. Poznajemy kraj od kuchni, każdego dnia próbując inne dania kuchni gruzińskiej, regionalne dania swańskie oraz lokalne trunki (wina, czaczę). Wielką atrakcją wycieczki są supry – tradycyjne gruzińskie biesiady z winem z kwewri i toastami tamady.

Informacje praktyczne

Poziom trudności trekkingu / Co zabrać na wycieczkę?

Wycieczka z trekkingiem obejmuje trasy o zróżnicowaniem poziomie trudności: łatwe, umiarkowane, średnie i trudne, wymagające kondycyjnie. Każdego dnia pokonujemy kilka, kilkanaście kilometrów pieszo po górach Kaukazu, co wymaga przygotowania psychofizycznego oraz odpowiednego sprzętu, obuwia, odzieży. W dni trekkingu z noclegiem pod namiotami nie będzie możliwości umycia się ani skorzystania z toalety, natomiast posiłki będą jadane w warunkach polowych. W związku z tym na wycieczkę należy zabrać takie rzeczy, jak m.in.:

  • Namiot, karimata, śpiwór,
  • Sprzęt trekkingowy (kijki itp.),
  • Plecak,
  • Obuwie: wygodne, rozchodzone buty trekkingowe, ponadto sandały, tenisówki, klapki,
  • Odzież i akcesoria: bielizna (zalecana termoaktywna), ubrania wygodne, przewiewne + co najmniej 1–2 komplety ciepłe (bluza/sweter, długie spodnie), obowiązkowo nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, kurtka przeciwdeszczowa,
  • Turystyczne akcesoria kuchenne: wielorazowa butelka na wodę, kubek, menażka, sztućce, warto mieć także małą ściereczkę i niewielkie opakowanie płynu do naczyń,
  • Akcesoria kosmetyczne: silny repelent na kleszcze i komary, krem z wysokim filtrem UV, chusteczki higieniczne i nawilżane, spray dezynfekujący, łopatka do niwelowania wydalin, suche mydło, suchy szampon, środek do czyszczenia zębów, mały ręcznik turystyczny (najlepiej szybkoschnący) i inne akcesoria, które pozwolą zachować higienę i czuć się komfortowo,
  • Podstawowe leki (przeciwzapalne, przeciwbólowe, antyalergiczne, na żołądek, osobiste),
  • Elektronika i akcesoria: aparat fotograficzny/smartfon, baterie do aparatu, powerbank, zapasowa karta pamięci,
  • Inne akcesoria przydatne podczas wędrówki w naturze, w górach.

O szczegóły prosimy pytać u Organizatora (biuro@tamadatour.pl) lub pilota – przewodnika na miejscu.

Dokumenty

Polacy i obywatele innych krajów UE mogą wjechać do Gruzji na podstawie dowodu osobistego lub paszportu (uwaga: dla zwiększenia bezpieczeństwa zalecamy mieć przy sobie podczas wycieczki także ksero dowodu lub paszportu!). Wiza nie jest potrzebna – dla obywateli krajów UE ruch bezwizowy obowiązuje na wjazd i pobyt w Gruzji przez okres do 365 dni bez względu na cel podróży.

Zdrowie, szczepienia i leki

Aktualne zasady wjazdu na terytorium Gruzji dotyczące zdrowia, szczepień i dokumentacji medycznej są dostępne na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/gruzja. Należy pamiętać, że niedopełnienie stawianych wymagań może uniemożliwić przekroczenie granic Gruzji.

Przed wyjazdem do Gruzji zalecane są profilaktyczne szczepienia na COVID-19, żółtaczkę typu A i B, wściekliznę, błonicę, tężec i krztusiec. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem warto się udać do lekarza medycyny podróży lub specjalistycznych placówek, aby skontrolować stan zdrowia, przyjąć ewentualne szczepienia przypominające lub zaopatrzyć się w niezbędne dokumenty medyczne.

Wwóz leków do Gruzji – WAŻNE!

Na wyjazd do Gruzji warto spakować:

  • leki osobiste (np. stosowane w chorobach przewlekłych) – maksymalnie 10 standardowych opakowań. W przypadku większego zapotrzebowania do leków należy dołączyć odpowiednią dokumentację medyczną, przetłumaczoną na j. angielski i poświadczoną pieczątką. Leki muszą się znajdować w oryginalnym opakowaniu;
  • podstawowe leki (np. przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na dolegliwości układu pokarmowego). Leki muszą się znajdować w oryginalnym opakowaniu;
  • przydatne akcesoria (np. środki dezynfekujące, opatrunki, pęsetę, repelenty na komary – rzeczy te można też kupić na miejscu).

UWAGA! Niektóre leki dostępne w Polsce i innych krajach UE bez recepty – zawierające m.in. kodeinę (np. nurofen), efedrynę (np. tussipect) lub pseudoefedrynę (np. ibuprom, gripex, sudafen) – w Gruzji mogą być kwalifikowane jako środki odurzające i substancje psychotropowe, których wwóz jest zabroniony! Uczulamy, że gruzińskie służby graniczne działają w zakresie wwozu leków bardzo restrykcyjnie.

W przypadku wwozu do Gruzji leków zawierających substancje psychoaktywne, na granicy należy okazać kopię recepty oraz kopię certyfikatu, który potwierdza uprawnienia do wykonywania zawodu przez lekarza wystawiającego receptę, wraz z tłumaczeniami na język angielski. Wwieźć można ilość leku wystarczającą na okres do 31 dni.

W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką.

Podróżni nieposiadający wymaganych zezwoleń na leki mogą być zatrzymani na granicy i narażeni na wysoką grzywnę.

Przydatne adresy:

W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy dane substancje aktywne podlegają kontroli przy wwożeniu do Gruzji, zalecamy bezpośredni kontakt z Referatem Konsularnym Ambasady RP w Tbilisi, pod adresem e-mail: tbilisi.amb.rk@msz.gov.pl.

Ogólne zasady ostrożności zdrowotnej

Podczas pobytu w Gruzji warto zachować ogólną ostrożność i nie narażać się na niepotrzebne ryzyko. Różnica flory bakteryjnej może być w pierwszych dniach pobytu dokuczliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Aby zapobiec dolegliwościom zdrowotnym podczas wycieczki, zaleca się myć warzywa i owoce przed spożyciem oraz pić wodę wiadomego pochodzenia (wskazana woda butelkowana). Nie należy głaskać ani podchodzić do bezpańskich zwierząt – szwendające się po ulicach psy są zwykle wykastrowane i odrobaczone, jednak głodne i zdenerwowane mogą zaatakować. Na górskich łąkach Kaukazu powszechnie występuje barszcz Sosnowskiego – roślina silnie uczulająca, która wyglądem przypomina koper. Jeśli wystąpią objawy w postaci oparzeń, pęcherzy i złego samopoczucia, należy pilnie skontaktować się z lekarzem. Warto mieć na uwadze, że służba zdrowia w Gruzji jest na niskim poziomie. Wizyty lekarskie są odpłatne (w określonych przypadkach turyści mogą się ubiegać o zwrot kosztów leczenia z tytułu polisy turystycznej – dodatkowe informacje w sekcji „Ubezpieczenie”).

Przepisy celne i prawne

  • Kwotę do 14.000 euro można wwieźć bez deklaracji celnej.
  • Gruzińskie przepisy ograniczają ilość wwożonej ilości alkoholu do 4 litrów.
  • Wywieźć z Gruzji na obszar celny UE można 1 litr alkoholu powyżej 22% albo 2 litry alkoholu o mocy do 22%, a dodatkowo 4 litry wina, 16 litrów piwa oraz do 200 sztuk papierosów.
  • Przemyt narkotyków i broni oraz ich posiadanie są karane pozbawieniem wolności.
  • Fotografowanie i filmowanie niektórych oznaczonych obiektów oraz terenów przygranicznych jest zabronione.

Bezpieczeństwo

Gruzja jest krajem bezpiecznym, gościnnym i przychylnym turystom, jednak, jak wszędzie, należy zachować ostrożność i rozwagę. Ze względu na nie najlepsze warunki ekonomiczne w Gruzji zdarzają się pospolite kradzieże. Aby nie narażać się na ryzyko, należy zawsze pilnować swojego dobytku, doglądać torebek, plecaków i cennych rzeczy na trasie wycieczki, a także NIE ZOSTAWIAĆ pieniędzy, wartościowych przedmiotów, drogiego sprzętu elektronicznego, dokumentów etc. w pokojach hotelowych (chyba że są one wyposażone w sejfy). Trzeba również szczególnie uważać w trakcie przechodzenia przez jezdnię – lokalny ruch uliczny nie sprzyja pieszym. Kobiety powinny ponadto zachować dużą ostrożność podczas korzystania z miejscowych taksówek. Szczegółowe informacje o bezpieczeństwie w Gruzji są dostępne w poradniku: Gruzja – informacje praktyczne. Dokumenty, szczepienia, bezpieczeństwo, transport, ceny.

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

Telefon alarmowy ogólny: 112.

Ambasada RP w Tbilisi

Oniashvili 24

0160 Tbilisi, Gruzja

Tel.: (+ 995 322) 92 03 98

E mail: tbilisi.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Telefon alarmowy*: (+ 995) 599 701 279

Email alarmowy*: tbilisi.wk.dyzurny@msz.gov.pl

* Telefon i e-mail alarmowy do ambasady jest przeznaczony wyłącznie do kontaktu w sytuacjach nagłych i wymagających natychmiastowej interwencji dyżurnego konsula na rzecz obywateli polskich (np. zgony, aresztowanie, wypadki drogowe, kradzież dokumentów).

Klimat

Gruzja jest krajem w większości górzystym. Panuje tu klimat podzwrotnikowy, wilgotny w zachodnich regionach i kontynentalny na wschodzie. Średnie temperatury w dzień są najwyższe w czerwcu (27°C), lipcu (31°C), sierpniu i wrześniu (26°C), natomiast najniższe w styczniu (6°C). Opady deszczu mogą występować przez cały rok, ale głównie w miesiącach zimowych i wiosennych.

Język

Językiem urzędowym Gruzji jest gruziński. W powszechnym użyciu jest także język rosyjski. W większych miastach i miejscach o dużym natężeniu turystycznym można w podstawowym zakresie porozumieć się również po angielsku. Przed podróżą warto poznać podstawowe zwroty po gruzińsku.

Religia

Gruzja to kraj chrześcijański, a dominującym wyznaniem jest prawosławie. W miejscach kultu religijnego obowiązują określone zasady ubioru i zachowania. Mężczyźni muszą założyć długie spodnie (latem przydatne będą długie spodnie z odpinanymi nogawkami), a kobiety – zakryć włosy, ramiona i nogi (warto mieć ze sobą chustę na głowę oraz długą spódnicę lub chustę, zakrywającą kolana). Przed wejściem do świątyni wypada wyciszyć telefon, a na terenie obiektu zachować spokój i ciszę. W cerkwiach i innych obiektach sakralnych obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania.

Waluta i płatności

Walutą Gruzji jest lari (GEL). Jedno lari dzieli się na 100 tetri. 1 GEL to ok. 1,30 PLN/0,33 EUR/0,33 USD.

Na podróż do Gruzji trzeba zabrać walutę GEL, USD lub EUR. Coraz więcej kantorów w Polsce (zwłaszcza w większych miastach) oferuje wymianę PLN – GEL – PLN. W przypadku utrudnień z zakupem lari, na podróż należy zabrać dolary amerykańskie (wydane od 2006 r. włącznie, bez skreśleń i uszkodzeń) lub euro i wymienić je na GEL w Gruzji.

Warto pamiętać, że w Gruzji nie ma możliwości bezpośredniej wymiany PLN na GEL i odwrotnie. Sytuacja może się oczywiście zmieniać, ale lepiej nie ryzykować i założyć, że gruzińskie kantory nie obracają złotówkami.

Na wycieczkę do Gruzji warto także zabrać kartę płatniczą (walutową, uniwersalną, np. mBank World, lub typu Revolut). W Gruzji bankomaty są powszechnie dostępne w miastach. Pieniądze można wygodnie wypłacać w dwóch walutach – GEL, jak i USD. Kartą można płacić w większości sklepów, restauracji, hoteli, atrakcji turystycznych i innych obiektów. Trzeba uwzględnić, że na prowincji korzystanie z bankomatów i płatności kartą może być utrudnione lub niemożliwe.

Szczegółowe informacje wraz z przykładowymi cenami są dostępne w poradnikach: Ile pieniędzy zabrać na wycieczkę do Gruzji? oraz Ceny w Gruzji.

Czas

UTC +4. Różnica czasu między Polską a Gruzją wynosi +2 godziny latem i +3 godziny zimą.

Telefonia i Internet

Bezpłatne Wi-Fi jest dostępne w większości hoteli na trasie wycieczki. Do internetu można bezpłatnie podłączyć się również w niektórych restauracjach i innych obiektach – zalecamy jednak ostrożność w korzystaniu z sieci niezabezpieczonych hasłem! Mapę punktów z dostępem do publicznego internetu można znaleźć na stronie https://wifispc.com/georgia. Telefonowanie w roamingu jest dość drogie – kosztuje za minutę 8–10 PLN w przypadku wykonanego połączenia i ok. 4 PLN za odebranie połączenia. Wysłanie jednego SMS-a to z kolei koszt 2 PLN. Chętni mogą również zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM (trzeba ją jednak zarejestrować, podpisując umowę z operatorem).

Elektryczność

Napięcie sieciowe w Gruzji wynosi 220 V. Typy gniazdek: C i F, czyli na wtyczki z dwoma okrągłymi bolcami (takie, jak w Polsce i większości krajów Europy).

Lokalna kuchnia

Kuchnia gruzińska jest bardzo aromatyczna, bogata w przyprawy (zwłaszcza kolendrę, czosnek, szafran), warzywa (bakłażany, pomidory, paprykę), wspaniałe sery (np. sulguni), dania mączne i mięsa (baraninę, jagnięcinę, wołowinę, wieprzowinę, rzadziej drób). Wśród licznych propozycji coś dla siebie znajdą także wegetarianie, jednak weganie i osoby na innych specjalnych dietach muszą się liczyć z ewentualnymi komplikacjami przy komponowaniu posiłków w lokalnych restauracjach. Do najpopularniejszych potraw gruzińskich należą m.in. chinkali (pierożki wypełnione bulionem i mięsnym farszem), chaczapuri (placki z cienkiego ciasta nadziane gruzińskim słonym serem albo innym farszem), kubdari (placki z nadzieniem mięsnym), ostri (pikantny gulasz mięsny), lobiani (zupa/leczo z fasoli), rozmaite szaszłyki oraz sałatki i przystawki warzywne, np. pchali. Do posiłków zwyczajowo podaje się puri – chleb wypiekany w piecu szamotowym. Wśród napojów na gruzińskich stołach królują lemoniady oraz wino – skarb narodowy i ważny element lokalnej kultury, zawsze obecny podczas supry, czyli tradycyjnej biesiady (szczegóły w artykule: Supra – tradycja gruzińskiej biesiady). Więcej informacji o wartych skosztowania gruzińskich potrawach i deserach w artykule: Kuchnia gruzińska – dania, które trzeba spróbować w Gruzji oraz na blogu właściciela Tamada Tour www.PolakoGruzin.pl, w sekcji Kuchnia gruzińska i przepisy.

Kultura i obyczaje

  • Podczas supry, czyli tradycyjnej gruzińskiej biesiady, warto pamiętać o etykiecie wznoszenia toastów – szczegółowe informacje są dostępne w artykule Supra – tradycja gruzińskiej biesiady, na blogu należącym do Krzysztofa Nodara Ciemnołońskiego, właściciela Tamada Tour.
  • Osoby, które z powodów zdrowotnych lub ideologicznych nie chcą spożywać wina i/lub czaczy (gruzińskiej wódki), oczywiście nie muszą tego robić. Gdyby odmowa spożycia alkoholu wiązała z koniecznością wyjaśnienia powodów rezygnacji – bo niechęć do wychylenia lampki trunku może się wydawać Gruzinom zdumiewająca – najlepiej subtelnie zasłonić się przyjmowanymi lekami, względnie, w przypadku kobiet, ciążą.
  • W rozmowach z Gruzinami zaleca się unikać tematów politycznych (również historycznych o podłożu politycznym).
  • Na co dzień zalecane są ubrania skromne i niewyzywające, które nie będą odsłaniać zbyt wiele ciała, a także umożliwią wizyty w lokalnych świątyniach. Na wycieczkę obejmującą plażowanie kobiety powinny zabrać strój kąpielowy, który nie jest zbyt skąpy (najlepiej zdecydować się na strój jednoczęściowy lub bardziej zabudowane bikini).
  • Nadmierna ekstrawagancja w zachowaniu i wyglądzie jest postrzegana raczej negatywnie.

Warunki w hotelach

  • Hotele i hostele nie zawsze są wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
  • Grzałki do wody i żelazka są zazwyczaj dostępne w recepcjach hoteli, na życzenie.
  • Suszarki do włosów, o ile nie znajdują się w pokoju hotelowym, są zwykle dostępne na życzenie w recepcji.
  • Ręczniki są dostępne w hotelach.
  • W pokojach hotelowych mogą się znajdować minibary. Dostępne w nich napoje i słodycze są dodatkowo płatne.
  • W pokojach hotelowych na gości czekają zwykle mydło i szampon (małe opakowania, dlatego warto zabrać własne lub kupić na miejscu), niekiedy do dyspozycji są także jednorazowe klapki. W wybranych hotelach mogą być też dostępne (bezpłatnie lub za dodatkową opłatą) szczoteczki i pasty do zębów, gąbki kąpielowe i inne akcesoria.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, OC – 30 000 €, bagaż – 1000 PLN. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Poradniki i reportaże o Gruzji

W Tamada Tour przygotowaliśmy szereg poradników, reportaży i innych interesujących materiałów o Gruzji. Artykuły można przeczytać na blogu www.PolakoGruzin.pl, należącym do właściciela Tamada Tour, Krzysztofa Nodara Ciemnołońskiego. Filmy są dostępne na kanale YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/c/TamadaTour/videos, a podcasty – https://www.spreaker.com/show/polakogruzin.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na trasie wyprawy – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi busami, wyposażonymi w klimatyzację, radio i Wi-Fi. Na wybranych odcinkach podróżujemy samochodami terenowymi 4×4 (przy większej liczbie uczestników dzielimy się na załogi). Nad bezpieczeństwem podróży czuwają doświadczeni gruzińscy kierowcy zawodowi, doskonale znający lokalne drogi.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 16-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

  • KL (koszty leczenia) – 70 000 €, w tym koszty ratownictwa 10 000 €,
  • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
  • OC – 35 000 €,
  • Bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN,
  • Rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 12-dniowej

KUTAISI – DOLINA BECZO – TREKKING DO LODOWCA USZBY – DOLINA BECZO – TREKKING NAD JEZIORA KORULDI – MESTIA – TREKKING WOKÓŁ GÓRY BANGURIANI – LACHIRI – ŻABESZI – TREKKING DO WIOSKI ADISZI – TREKKING DO WIOSKI KALA – USZGULI – KUTAISI

DZIEŃ 1. WYLOT – KUTAISI

Przylot liniami Wizz Air na lotnisko w Kutaisi. Spotkanie z pilotem Tamada Tour. Transfer do hotelu. Czas wolny (zależnie od godziny przylotu wszystkich uczestników możliwe krótkie zwiedzanie miasta). Wieczorem powitalna supra – tradycyjna gruzińska biesiada z pysznym jedzeniem, winem z kwewri i toastami tamady. Nocleg.

DZIEŃ 2. KUTAISI – DOLINA BECZO

Po śniadaniu przejazd z Kutaisi do regionu Swanetii na Wielkim Kaukazie. Po drodze zjemy lunch i zrobimy zakupy przed trekkingiem. Tego dnia zatrzymamy się w dolinie Beczo, znanej także jako dolina Dolra lub Mazeri. Beczo jest jedną z najpiękniejszych kotlin w całym paśmie Kaukazu, na której spektakularny krajobraz składają się wartka górska rzeka, wodospady, głazy, klify, iglice, lodowce, bujne lasy oraz alpejskie łąki z rododendronami i innymi endemicznymi gatunkami kwiatów i ziół. Na wschodnim krańcu doliny rysuje się Uszba (4700 m n.p.m.), zwana ze względu charakterystyczny kształt z dwoma wierzchołkami „Matterhornem Kaukazu” lub… „Czarownicą”. Słowo Uszba oznacza po gruzińsku „góra bez ścieżki” – i nic dziwnego, bo to jeden z najniebezpieczniejszych szczytów Kaukazu, na który wspinaczka stanowi prawdziwe wyzwanie. Po dotarciu na miejsce rozbijemy obóz nad rzeką Dolra. Jeżeli wystarczy czasu, pójdziemy na spacer po okolicy. Wieczorem kolacja z niezapomnianym widokiem na góry Swanetii i nocleg w namiotach pod gwiazdami Kaukazu.

DZIEŃ 3. DOLINA BECZO – TREKKING DO LODOWCA USZBY – DOLINA BECZO

Śniadanie. Tego dnia ruszamy na trekking do lodowca Uszby. Po drodze zobaczymy najwyższy w Gruzji wodospad Szdugra, spływający z impetem z wysokiego klifu. Na szlaku, w sosnowym lesie, natkniemy się na jeszcze kilka wodospadów, gdzie chętni będą mogli zaliczyć górską kąpiel. Wędrując zboczem Uszby, na wysokości ±2560 m n.p.m., ok. 600 m od wodospadu Szdugra dotrzemy do lodowca. Wymagający kondycyjnie spacer zostanie nagrodzony kapitalnymi widokami skalistych moren i surowych gór: Uszby (4700 m), Mazeri (4010 m) oraz Szeldy na granicy gruzińsko-rosyjskiej (4368 m). Po odpoczynku powrót tą samą drogą do doliny Beczo. Kolacja i nocleg w obozowisku.

Dystans (trekking): 22 km
Czas: 8 h, w tym 5 h pod lodowiec, 3 h z powrotem
Przewyższenie: 800 m
Poziom trudności: trasa do wodospadu średnio trudna, trasa od wodospadu do lodowca trudna – 600 m, w tym 120 m podejście bardzo strome śliskim, kamienistym szlakiem; warto zabrać kijki turystyczne

DZIEŃ 4. DOLINA BECZO – TREKKING NAD JEZIORA KORULDI

Po śniadaniu zwijamy obozowisko i wędrujemy nad jeziorka Koruldi. Leżą one 10 km na północ od Mestii, na wysokości 2850 m n.p.m., i są zaliczane do dziesiątki najpiękniejszych górskich akwenów Gruzji. Znad jeziorek roztacza się świetny widok na wioski Swanetii, dolinę rzeki Enguri oraz lodowce Szchary, Tetnuldi, Uszby, Laili i innych monumentalnych gór Kaukazu. Po drodze będziemy mijać opuszczoną swańską wieś, chaty pasterzy i rozległe pastwiska. Kamienisto-polna ścieżka przejdzie w serpentynowy szlak, którym dotrzemy na przełęcz Guli (2947 m), gdzie ponownie ujrzymy szczyt Uszba i niesamowitą panoramę okolicy. Ok. 1 km za przełęczą rozpoczniemy strome zejście do doliny. Przejdziemy przez wąwóz, a potem już łatwą ścieżką dojdziemy do celu. Kolacja i nocleg w namiotach nad jeziorkami Koruldi.

Dystans (trekking): 16 km
Czas: 8 h
Przewyższenie: 1500 m podejście, 600 m zejście
Poziom trudności: trasa średnio trudna, miejscami trudna

DZIEŃ 5. JEZIORA KORULDI – MESTIA

Po śniadaniu zwijamy obozowisko i schodzimy z gór do Mestii, stolicy regionu Swanetii z zabytkami pod patronatem UNESCO. W miasteczku zjemy lunch, a następnie zwiedzimy maczubi i koszki – tradycyjny swański dom z wieżą obronną, w którym konstrukcja warownego domostwa i znajdujące się w nim eksponaty ciekawie ukazują, jak jeszcze niedawno wyglądało życie w Swanetii. Podczas obiadokolacji będzie okazja skosztować pierogi chinkali i inne słynne gruzińskie dania, a także regionalne swańskie potrawy, takie jak czisztwari (placki kukurydziane z serem) i kubdari (lokalna, sycąca wersja placka chaczapuri z mięsem, która od wieków towarzyszy miejscowym pasterzom podczas wypasu). Na stole, prócz dań przyprawionych kolendrą i swańską solą, pojawi się oczywiście wyśmienite gruzińskie wino z kwewri. Po magicznym wieczorze nocleg w pensjonacie swańskiej rodziny w Mestii.

Dystans (trekking): 6 km
Czas: 4 h
Przewyższenie: 900 m w dół
Poziom trudności: trasa umiarkowana

DZIEŃ 6. MESTIA

Po śniadaniu dzień wolny w Mestii. Lunch i aktywności w ciągu dnia we własnym zakresie – chętni mogą wjechać kolejką na górę Zuruldi, zwiedzić w Mestii Muzeum Historyczno-Etnograficzne Swanetii lub dom-muzeum Mikheila Khergianiego (1932–1969) z pamiątkami po legendarnym, zasłużonym alpiniście, który zmarł tragicznie podczas zdobywania szczyt Su Alto we włoskich Dolomitach. Jeżeli grupa będzie chętna, możemy zrobić wspólne podejście pod lodowiec Czalaadi i zaliczyć kąpiel w lodowcowej rzece (atrakcja fakultatywna, dodatkowo płatny jeep). Wieczorem wspólna obiadokolacja. Nocleg w pensjonacie.

DZIEŃ 7. MESTIA – TREKKING WOKÓŁ GÓRY BANGURIANI – LACHIRI – ŻABESZI

Śniadanie, wykwaterowanie z pensjonatu. Rano wrócimy na trekkingowy szlak (już bez namiotów, na lekko), by obejść dookoła górę Banguriani (3837 m n.p.m.). Początkowa trasa wiedzie przez alpejskie łąki pomiędzy rzekami Mestiaczala i Mulhura, a potem przez kamieniste glacjalne wertepy. Podczas wędrówki będzie nam towarzyszyć wspaniały widok na góry Uszbę po jednej i piramidalną Tetnuldi po drugiej stronie. Po drodze odwiedzimy niemal całkiem odciętą od świata wioskę Lachiri, gdzie nadal mieszkają poszukiwacze złota. Przerwa na lunch i łyk orzeźwiającej wody z górskich strumieni. Dalszy trekking w kierunku wsi Żabeszi. Obiadokolacja i nocleg w lokalnym pensjonacie.

Dystans (trekking): 17 km
Czas: 6–7 h
Przewyższenie: 500 m podejście, 400 m zejście
Poziom trudności: trasa średnio trudna, miejscami wymagająca kondycyjnie

DZIEŃ 8.  ŻABESZI – TREKKING DO WIOSKI ADISZI

Śniadanie, wykwaterowanie z pensjonatu. Tego dnia powędrujemy do wsi Adiszi, perełki na końcu gruzińskiego świata. Najpierw przejdziemy koło nowej stacji narciarskiej Tetnuldi. Za lasem zanurzymy się w ukwiecone pastwiska z kilkoma strumykami, a coraz piękniejsza, dzika przyroda Kaukazu doprowadzi nas w końcu do jednej z najbardziej odizolowanych osad w Gruzji. Adiszi leży 2040 m n.p.m. i skrywa dwa skarby sakralne: cerkiew św. Jerzego z pięknymi freskami (XII w.) i cerkiew Chrystusa Wybawiciela (X–XI w.), gdzie można zobaczyć ikony z XI–XIV w. i manuskrypt Shatberdiego z 897 r., zawierający teksty z Ewangelii Adiszi, najstarszego zachowanego rękopisu gruzińskiej wersji Ewangelii. W Adiszi podejrzymy codzienne życie Swanetii i będziemy mieć czas na rozprostowanie nóg po marszu. Obiadokolacja i nocleg w lokalnym pensjonacie (niewiele wygód, w wiosce jest bieżąca woda, ale zdarzają się częste przerwy w dostawie prądu).

Dystans (trekking): 17 km
Czas: 8 h
Przewyższenie: 1100 m podejście (łagodne), 1000 m zejście
Poziom trudności: trasa umiarkowana i łatwa

DZIEŃ 9. ADISZI – TREKKING DO WIOSKI KALA

Śniadanie, wykwaterowanie z pensjonatu. Z samego rana ruszymy na trekking w kierunku wioski Kala nad rzeką Enguri. Czeka nas kondycyjnie trudny dzień: wędrówka pod górę za Adiszi, przeprawa przez rzekę Adiszczala i strome podejście na przełęczy Chkhutnieri (2722 m n.p.m.). Nagrodą za wysiłek będą olśniewające widoki na lodowiec Adiszi, górę Tetnuldi i bujną roślinność na przełęczy Chkhutnieri oraz spotkanie z etnograficznymi tajemnicami Swanetii. Po drodze będziemy mieć oczy otwarte i wypatrywać monastyru Kala (Lagurka; UNESCO) z cerkwiami św. Kvirike i św. Ivlity (X–XI w.), gdzie co roku odbywa się święto Kvirikoba – najważniejsza uroczystość w Swanetii. Kvirikoba wywodzi się ze starożytnych swańskich rytuałów ku czci Kvirii, boga płodności i urodzaju. Nieokiełznana Swanetia jest przepełniona mistycyzmem, a traktowani na równi starzy i nowi bogowie do dziś odgrywają tu ogromną rolę kulturową. Rokrocznie dokładnie 100 dni po Wielkanocy wierni ze Swanetii wyruszają do monastyru Kala, położonego na wzgórzu (1870 m), gdzie w czasach przedchrześcijańskich praktykowano orgiastyczny kult. Miejsce rozpasanych obrzędów zajmuje obecnie ludowy festiwal folklorystyczny, podczas którego hardzi Swanowie rywalizują w rzucie ciężkim, owalnym kamieniem przez ramię, dźwiganiu dzwonów i przeciąganiu liny, a zawodom towarzyszą liturgie za męczenników św. Kvirike i Ivlitę oraz ceremoniały świeckie, w tym supry z jedzeniem, winem, tradycyjnymi tańcami i śpiewami. Po uroczystości swańska starszyzna gromadzi się niekiedy w pobliskiej wiosce Lalchori, by dyskutować o sprawach regionu – kiedy coś postanowią, przysięgają na świętą ikonę Shaliani, że słowo zostanie dotrzymane. Po inspirujących eksploracjach kulturowych obiadokolacja i nocleg w okolicznym pensjonacie.

Dystans (trekking): 19 km
Czas: 9 h
Przewyższenie: 900 m podejście, 1000 m zejście
Poziom trudności: trasa trudna

DZIEŃ 10. KALA – USZGULI

Po śniadaniu wyprawa piesza lub jeep tour do osady Uszguli (UNESCO), która słynie ze średniowiecznych kamiennych domów i wież obronnych, i leży u podnóża majestatycznej Szchary (5193 m n.p.m.), najwyższego szczytu Gruzji. Lunch i czas wolny. Po odpoczynku chętni mogą zobaczyć cerkiew Lamaria ze świetnym widokiem na górę Szchara, zwiedzić lokalne muzeum etnograficzne w zabytkowej baszcie (bilet wstępu ok. 40 GEL) albo, jeżeli będzie okazja, zajrzeć do domowej galerii kultowego malarza Fridona Niżaradze (1944–2020; jego obrazy można zobaczyć wyłącznie w Uszguli, od niedawna wybrane płótna są również w Muzeum Narodowym Gruzji w Tbilisi). Etnograficzne ciekawostki można też odkryć w Cafe Koshki – klimatycznej knajpce z kamienną podłogą, drewnianymi ścianami, takimiż stołami, krzesłami i kontuarem oraz ręcznie rzeźbionym swańskim krzesłem, na którym zasiadał machwszi – głowa rodziny. W uszgulskim labiryncie wąskich uliczek z domami maczubi warto oddać się obserwacji lokalnego życia, chodzących swobodnie krów i kur, pracujących mieszkańców – hardych Swanów, o których waleczności pisali już starożytni podróżnicy. Wieczorem obiadokolacja z pysznie zastawionym stołem, winem i toastami tamady oraz nocleg w pensjonacie u zaprzyjaźnionej swańskiej rodziny.

Dystans: do wyboru w zależności od kondycji i ochoty grupy – 12 km trekkingu (przewyższenie: 900 m w górę, 600 m w dół) lub 9 km jeepem (przewyższenie: 500 m w górę). Podwózka autem jest dodatkowo płatna, za to zapewni więcej czasu na odpoczynek lub zwiedzanie Uszguli.

DZIEŃ 11. USZGULI – MESTIA (ODBIÓR SPRZĘTU BIWAKOWEGO) – ZAPORA ENGURI – KUTAISI

Po śniadaniu żegnamy się z piękną, dziką Swanetią i wracamy do cywilizacji. Po drodze odbierzemy namioty i sprzęt trekkingowy z Mestii. Dalej podążymy do Kutaisi z nurtem rzeki Enguri, krętą drogą, wzdłuż której znajdziemy wiele kapitalnych punktów widokowych z pięknym pejzażem rzeki, wodospadów i z wolna znikających za nami gór ze śnieżnymi czapami. Na krótki odpoczynek staniemy przy imponującej zaporze Enguri. Lunch i obiadokolacja po drodze. Nocleg w Kutaisi.

DZIEŃ 12. WYLOT

Śniadanie. Plan dnia w Kutaisi zależny od godziny wylotu – dla chętnych możliwe atrakcje fakultatywne: city tour po Kutaisi, wędrówka kanionem Okatse lub spływ rzeką w kanionie Martwili. Transfer na lotnisko w Kutaisi i wylot do Polski.

© 2023 TAMADA TOUR. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego, ma charakter ramowy i może ulec zmianie w zależności od czynników niezależnych od Organizatora oraz jest objęty ochroną prawa autorskiego (nie wyrażamy zgody na kopiowanie). Prawo do błędów w druku zastrzeżone; www.tamadatour.pl.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

  • imię i nazwisko,
  • pełen adres,
  • datę urodzenia,
  • nr telefonu,
  • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

  • Umowa udziału w wycieczce,
  • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
  • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
  • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
  • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
  • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
  • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
  • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

  • WPŁATA 1. (zaliczka 1500 PLN) – uiszczana w ciągu 3 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki.
  • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

  • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

    Podróżuję samotnie, zgadzam się
    na dokwaterowanie do drugiej osoby

    Zobacz także

    Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

    Realizacja: Codenest