Uzbekistan-ceramika-jedzenie

Uzbekistan Dolina Fergańska 10 dni

Wycieczka objazdowa

od  10999 PLN
cena za osobę / 9 dni

Rezerwuj

Rusz tropem Marco Polo po uzbeckie skarby Jedwabnego Szlaku!

Malownicza Kotlina Fergańska od wieków kryje niezmierzone bogactwa. Dołącz do gnanej przygodą karawany, by za bawełnianymi polami u stóp Tienszanu odkryć je wszystkie! Pod sędziwym drzewem morwy w Margilan poznaj tajniki starożytnej sztuki jedwabniczej. W Rishtanie wybierz się do kulola Saida po ceramiczne naczynia i samodzielnie stwórz rękodzielnicze cuda, kuszące barwnym zdobnictwem od ponad 800 lat! Wśród miriad mozaikowych arabesek Kokandu poszukaj najpiękniejszych tkanin suzani, a po drodze na pachnący przyprawami bazar Chorsu zobacz zabytkowy manuskrypt Koranu. W Bucharze pójdź za białobrodymi starcami do potężnej cytadeli Ark, a pod turkusowymi kopułami medres odnajdź klejnoty Samarkandy. Zwiedź oszałamiające pałace i meczety. Stań oko w oko ze zdobywcą Azji Środkowej – Tamerlanem. Obejrzyj płomienny spektakl ludowych tańców, a przy czarce zielonej herbaty i talerzu tradycyjnych dań wniknij w sekrety historii i kultury Uzbeków, u których niesamowita gościnność jest wpisana w rytm codziennego życia.

W cenie

Przejazdy szybkobieżnym pociągiem

Przejazdy szybkobieżnym pociągiem

Opieka anglo- lub rosyjskojęzycznego przewodnika

Opieka anglo- lub rosyjskojęzycznego przewodnika

Noclegi w hotelach 3* i pensjonacie 4* (pokoje 2-osobowe z łazienkami)

Noclegi w hotelach 3* i pensjonacie 4* (pokoje 2-osobowe z łazienkami)

2 × 0,5 l wody mineralnej dziennie/osoba

2 × 0,5 l wody mineralnej dziennie/osoba

Warsztaty ceramiczne z mistrzem

Warsztaty ceramiczne z mistrzem

Wizyta w hodowli jedwabników i fabryce jedwabiu

Wizyta w hodowli jedwabników i fabryce jedwabiu

Wieczór folklorystyczny z tańcami i muzyką na żywo

Wieczór folklorystyczny z tańcami i muzyką na żywo

Autentyczne spotkania z lokalnymi mieszkańcami

Autentyczne spotkania z lokalnymi mieszkańcami

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Wyżywienie (śniadania, obiadokolacje)

Wyżywienie (śniadania, obiadokolacje)

Wejścia biletowane do atrakcji

Wejścia biletowane do atrakcji

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Wizyty na lokalnych bazarach

Wizyty na lokalnych bazarach

Degustacja lokalnych trunków i dań

Degustacja lokalnych trunków i dań

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Lokalny koloryt i kultura

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Taszkent-Uzbekistan-Hast-Imam

Taszkent

Taszkent to jedno z najbardziej nowoczesnych i różnorodnych miast Azji Środkowej. W centrum stolica Uzbekistanu lśni bogactwem szklanych biurowców i pełnych przepychu stacji metra, zaprojektowanych na wzór tych z Moskwy. Tuż obok kusi skąpanymi w zieleni placami z pałacem Forum, Muzeum Amira Temura czy Narodowym Muzeum Historycznym. W postradzieckich zaułkach – nadal noszących ślady ogromu zniszczeń po trzęsieniu ziemi z 1966 r., które upamiętnia pomnik Odwagi na placu Niepodległości – przyciąga gwarnymi bazarami Alay i Chorsu, gdzie dostaniemy lokalne smakołyki i ręcznie zdobioną ceramikę. W historycznej części miasta ogrodów zobaczymy zaś fenomenalne zabytki z XVI w.: medresę Kukeldasz (działa tu teologiczna szkoła muzułmańska) i kompleks architektoniczny Khazrati Imam (Święty Imam), wybudowany w hołdzie dla X-wiecznego imama Abu Bekra Al-Kaffala Al-Kabira Ash-Shashiego. Pod turkusowymi kopułami odkryjemy perełki dawnych dziejów miasta: medresę Barak Chana, meczet Tillya Sheik, mauzoleum Kaffala Szaszi czy medresę-muzeum Muji Mubaraka, gdzie obejrzymy niezwykle cenny, oprawiony w jelenią skórę kuficzny manuskrypt Koranu Usmana (Uthmana) z VII w. (UNESCO).

Kokand-Uzbekistan-palac-chana

Kokand

Kokand od założenia w (prawdopodobnie) X w. był skazany na sukces. Miasto położone na Wielkim Jedwabnym Szlaku szybko stało się handlową potęgą i religijnym centrum Kotliny Fergańskiej. Zniszczone w XIII stuleciu przez Mongołów, odrodziło się w XVIII w., wokół twierdzy Eski-Kurgan, jeszcze silniejsze i wspanialsze. W klimatycznych zaułkach dawnej stolicy potężnego Chanatu Kokandzkiego poczujemy tę samą niesamowitą atmosferę, która dawniej przyciągała tu kupców, rzemieślników, uczonych, artystów i pisarzy. Zobaczymy też mrowie zabytków, kuszących niezmierzonym bogactwem drewnianej i ceramicznej arabeskowej mozaiki. W pięknym pałacu chana Chudojara – w 19 ocalałych ze 113 komnat – znajdziemy obecnie muzeum historyczne. Kolejne muzea odkryjemy w medresie Sahib Mian Hazrat (uzbeckiego poety Mohammada Amina Muqimi) i mauzoleum Modar-i-Khan (poetki Nadiry, matki chana Umara). Następne atrakcje czekają w prawdziwej ozdobie Kokandu – meczecie Juma (Jami), jednym z 300 niegdyś istniejących w mieście, gdzie skosztujemy chałwy pistacjowej, a także obejrzymy kolekcje regionalnej ceramiki i tkanin suzani, ejwan z dachem wspartym na 98 rzeźbionych kolumnach czy owiany mrocznymi opowieściami 22,5-metrowy minaret.

Gijduvan-ceramika-Uzbekistan

Ceramika z Rishtanu

Uzbekistan to niekwestionowane królestwo pięknej ceramiki użytkowej. Jednym z najsłynniejszych i najstarszych centrów sztuki ceramicznej w Azji Środkowej jest miasto Rishtan. Powstają tu zachwycające talerze, dzbanki, kubki, słoje, ozdoby, kafle i piece chlebowe z kwiatowym motywem, utrzymane w charakterystycznej niebiesko-zielonej kolorystyce. W Rishtanie zajrzymy do domu Saida Akhmedova, którego rodzina zajmuje się ceramicznym rzemiosłem już od czterech pokoleń. Pod okiem mistrza, zwanego kulol, poznamy proces wytwarzania ceramicznych cudeniek – od pozyskiwania gliny, przez jej obróbkę i formowanie, po różne techniki wypalania i dekorowania gotowych naczyń – a nawet będziemy mogli stworzyć własne. Dowiemy się także co nieco o zróżnicowanych tradycjach artystycznego garncarstwa i glazurnictwa w Uzbekistanie czy o ceramicznej historii miasteczka, gdzie według legendy sztuka garncarska kwitnie od co najmniej 800 lat. U Saida zjemy też tradycyjny uzbecki posiłek – oczywiście na wspaniale udekorowanych ceramicznych talerzach.

Margilan-jedwab-fabryka-Uzbekistan

Margilan

Nie jest do końca jasne, jak Uzbecy odkryli sekrety starożytnej chińskiej sztuki jedwabniczej. Wszystko wskazuje na to, że sprytnie wykorzystali kontakty międzykulturowe na Wielkim Jedwabnym Szlaku i zadbali o przekazanie cennej wiedzy kolejnym pokoleniom. Od co najmniej tysiąca lat w miasteczku Margilan – jedwabnej stolicy Azji Środkowej, malowniczo położonej w Kotlinie Fergańskiej i otoczonej pasmem Tienszan – hoduje się jedwabniki i ręcznie wyrabia legendarny jedwab królewski, którego połyskujące, bogato zabarwione bele karawany od dawien dawna transportowały na Zachód. Nie najstarszą, bo założoną w 1972 r., lecz za to jedną z największych wytwórni jedwabiu w Margilan jest obecnie Yodgorlik (po uzbecku „pamiątka”). Zatrzymamy się tu pod sędziwym, 140-letnim drzewem morwy i zobaczymy hodowlę jedwabników. Poznamy też cały proces wytwarzania jedwabiu – od rozwijania kokonów, przez ich gotowanie, wydobywanie jedwabnej nici, wirowanie, przygotowywanie barwników ze skruszonych minerałów i farbowanie jedwabiu, aż po tkanie imponujących ikatów na tradycyjnych krosnach.

Buchara-forteca-Ark-Uzbekistan

Buchara

Barwne karawany kupców od dawien dawna zjeżdżały do Buchoro-ij-szarif. Ten ważny punkt na jedwabnym szlaku do dziś słynie z bazarów, na których można kupić wszystko: owoce, sery, przyprawy, futra, ceramikę, dywany. Do Buchary zajrzymy, by zobaczyć także perły islamskiej architektury starego miasta. Kiedyś jego wąskimi, krętymi uliczkami przechadzał się sam Awicenna. Mijając długobrodych, plotkujących przy herbacie starców, ruszymy jego śladem, odkrywając czające się w każdym zakamarku niemal 2000 lat wciąż żywej historii. Poznamy tajemnice potężnej cytadeli Ark i „wieży śmierci”: Kalyan Minaret. Zajrzymy do mauzoleum Ismaila Samani oraz zobaczymy kompleks Po'i Kalon z przepiękną medresą Mir-i Arab, Lab-i Hauz i inne zabytki, znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wieczorem nacieszymy oczy pokazem regionalnych i narodowych strojów, a uszy – niesamowitymi dźwiękami tego świętego uzbeckiego miasta.  

Samarkanda-plac-Registan-Uzbekistan

Samarkanda

Pełna blasku perła Jedwabnego Szlaku przeniesie nas wprost do świata baśni tysiąca i jednej nocy. W przepięknym kompleksie architektonicznym z placem Registan i medresami Uług Bega, Szir Dar i Tillja Kari, zobaczymy promienie słońca tańczące na lazurowej kopule dawnej szkoły koranicznej i zerkające do misternie zdobionych mozaikami mihrabów. W jednym z najdłużej zamieszkiwanych miast świata, którego architektoniczną świetność budowali sprowadzeni z całego Uzbekistanu najlepsi artyści i rzemieślnicy, odwiedzimy też oszałamiające bogactwem zdobień mauzoleum Timurydów Gur-e-Amir i nekropolię Shahi Zinda, której wąskimi ścieżkami dojdziemy do aż 20 imponujących, lśniących turkusową ornamentyką grobowców. Cud świata pozwoli nam także spojrzeć w gwiazdy w XV-wiecznym obserwatorium astronomicznym i poznać arkana wytwarzania papieru tradycyjnymi metodami, a wieczorem zaprosi na pyszną kolację w lokalnej restauracji.

Uzbecka-kultura-tradycje-ludowe-folk

Uzbecka kultura i tradycje

Uzbecy po uwolnieniu się spod jarzma komunizmu postawili na powrót do tradycji. Niczym tsunami kraj zalała moda na etno i wskrzeszanie kultury Jedwabnego Szlaku, która jest tu źródłem ogromnej dumy. W Uzbekistanie na każdym kroku natkniemy się pokazy ludowej muzyki i tańców, przykładowo ognistego tańca lazgi. Zapatrzymy się w kobiety wirujące radośnie w bogato zdobionych, kolorowych sukniach (barwa stroju ma symboliczne znaczenie, a haft pełni funkcję magiczną), czapeczkach tubetejkach, licznych bransoletkach i naszyjnikach. Na bazarach zobaczymy ręcznie zdobioną ceramikę oraz ikatowe dywany w uzbeckie wzory, a w knajpkach skosztujemy pilawu, który jest istotnym elementem lokalnej tradycji kulinarnej. Na ulicach spotkamy młodzież w koszulkach ze średniowiecznym władcą Mirzo Ulugbekiem i zdobywcą Azji Środkowej Tamerlanem – wszak tradycja jest na topie. Z ludźmi dogadamy się po rosyjsku lub angielsku, ale będą w siódmym niebie, gdy zamienimy z nimi parę słów po uzbecku – bo język jest tutaj pielęgnowany z najwyższą czcią, podobnie jak codziennie zwyczaje i narodowe święta.

Shahrisabz-Uzbekistan

Szahrisabz

Co robić, kiedy jesteś synem zubożałego mongolskiego arystokraty, ale pragniesz zostać bogatym zdobywcą świata? Cóż, Timur Kulawy wybrał drogę siejącego grozę lądowego pirata. Lojalność bandy watażków zdobył uczciwym podziałem łupów – coraz większych, bo orda stepowych koczowników stale rosła, podobnie jak niezmierzony apetyt na skarby. Timur umiał dogodzić swojej armii: spustoszył winnice i zabytkowe klasztory na Kaukazie, podbił Iran i Irak, splądrował Indie, zadał srogi cios Syrii, Imperium Osmańskiemu, a nawet niepokonanej Złotej Ordzie! Rabował bez opamiętania, pozostawiając za sobą rzekę krwi innowierców. Zanim niespodziewanie zmarł przed atakiem na Chiny, za złupiony majątek wybudował onieśmielające cuda architektury dynastii Timurydów. I choć w Shahrisabz – jednym ze starszych miast Azji Środkowej, zwanym dawniej Kisz i założonym już 2700 lat temu – znajdziemy średniowieczne łaźnie, pozostałości bazaru z XVI–XVIII w. i inne zabytki objęte patronatem UNESCO, to na pewno długo nie oderwiemy wzroku od letniego pałacu Ak-Saraj, imponujących mauzoleów Kok Gumbaz i Hazrat-i Imam czy podziemnego grobowca Timura, który aż do 1943 r. skrywał pewien zaskakujący sekret…

Fergana-Uzbekistan

Fergana

Fergana to jedno z najmłodszych miast Uzbekistanu. Istniało już w średniowieczu, ale współczesny rys zyskało w 1876 r., po aneksji Chanatu Kokandzkiego przez carską Rosję. W Ferganie, do dziś mającej zdecydowanie bardziej rosyjski charakter, nie znajdziemy wielu zabytków historycznych. Mimo to w malowniczych zakątkach – pełnych kwiatów, starych platanów, topoli i dębów – odkryjemy XIX-wieczne domy w carskim stylu kolonialnym, perełki postsowieckiej architektury, luksusowe wieżowce, Bramę Niepodległości z 1992 r. oraz dom Białego Gubernatora – Michaiła Skobielewa z 1877 r. (obecnie siedziba teatru dramatycznego) i znajdujący się tuż obok park Al-Fergani, poświęcony IX-wiecznemu astronomowi, który w dziele „Księga niebiańskich ruchów” przewidywał odkrycie Ameryki. Zajrzymy także do Muzeum Studiów Lokalnych z regionalnymi ekspozycjami historii naturalnej, artefaktów archeologicznych i rękodzieła, obejmującego ceramikę z Rishtanu czy tubetejkę wyhaftowaną w motywy sowieckie i strofy wiersza.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
17.10-26.10.2024 10 16 10999 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
17.10-26.10.2024
10
Wolne miejsca
Cena
16
10999 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

 • wiza do Uzbekistanu (od 1 stycznia 2019 r. Uzbekistan zniósł obowiązek wizowy dla obywateli 45 państw, w tym Polski, Wielkiej Brytanii czy Niemiec, dla wjazdów turystycznych do 30 dni. Szczegółowe informacje o zwolnieniach z wizy oraz obowiązku wizowym są dostępne na stronie https://mfa.uz/ru/consular/visa/),
 • 3 przejazdy szybkobieżnym pociągiem na trasach: Taszkent – Kokand, Margilan – Taszkent, Taszkent – Buchara (klasa ekonomiczna),
 • transfery klimatyzowanym busem z/na lotnisko, do/z hotelu i na trasie wycieczki,
 • 8 noclegów w hotelach 3* i pensjonacie 4* (pokoje 2-osobowe z łazienkami),
 • wyżywienie (śniadania i obiadokolacje),
 • 2 × 0,5 l wody mineralnej dziennie/osoba,
 • wejścia biletowane do wszystkich zwiedzanych atrakcji,
 • wizyta w hodowli jedwabników i fabryce jedwabiu,
 • warsztaty ceramiczne z mistrzem,
 • autentyczne spotkania z lokalnymi mieszkańcami,
 • degustacja lokalnych trunków i wyrobów,
 • wizyty na egzotycznych bazarach,
 • atrakcje plenerowe, historyczne i kulturowe,
 • opieka lokalnego, anglo- lub rosyjskojęzycznego przewodnika,
 • kameralna grupa,
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie obejmuje:

 • kosztów przelotu do i z Uzbekistanu,
 • kosztów innych lotów międzynarodowych,
 • usług bagażowych w hotelach i na lotnisku,
 • posiłków oraz napojów bezalkoholowych i alkoholowych nieujętych w programie wycieczki,
 • ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych obiektach,
 • zwyczajowych napiwków,
 • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-osobowy w hotelach i pensjonatach do 200 USD/os.),
 • kosztów pamiątek i wydatków osobistych,
 • usług niewymienionych w programie wycieczki.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

 • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
 • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują zakwaterowanie w komfortowych hotelach 3* i pensjonacie 4* (pokoje 2-osobowe z własnymi łazienkami). Poszczególne rodzaje zakwaterowania:

 • Taszkent – Samir 3* lub podobny (4 noce),
 • Rishtan – pensjonat ceramika Saida Akhmedova 4* (1 noc),
 • Buchara – Siyavush 3* lub podobny (2 noce),
 • Samarkanda – Malika Classic 3* lub podobny (2 noce).

Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).

Wyżywienie obejmuje śniadania i obiadokolacje z daniami kuchni lokalnej. Urozmaicone, smaczne i sycące posiłki pozwalają każdego dnia skosztować innych dań i trunków kuchni uzbeckiej. Z pewnością spróbujemy plow – prostą i pyszną, tradycyjną potrawę z ryżu lub kaszy bulgur z warzywami, mięsem i ostrymi przyprawami, która jest narodowym daniem Uzbeków. Podczas spacerów po bazarach chętni będą mogli zasmakować również w miejscowych owocach (świeżych i suszonych) oraz uzbeckich słodkościach.

Informacje praktyczne

Dokumenty

Obywatele krajów Unii Europejskiej mogą w celach turystycznych wjechać do Uzbekistanu bez wizy na okres do 30 dni. Do wjazdu wymagany jest paszport, ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki i posiadający wolne strony na stemple graniczne (uwaga: należy upewnić się, że służba graniczna przystawiła pieczątkę wjazdu!). Warto mieć przy sobie również kserokopię paszportu.

Cudzoziemcy przebywający na terytorium Uzbekistanu muszą także mieć tzw. propiskę. Ten dokument meldunkowy należy wyrobić w nieprzekraczalnym terminie 3 dni od wjazdu do Uzbekistanu. Jeżeli nocujemy w hotelu – obowiązku meldunkowego dokonuje w naszym imieniu obsługa obiektu noclegowego, po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby (o propiskę należy prosić przy każdorazowej zmianie hotelu). W przypadku nocowania u osoby prywatnej propiskę należy uzyskać osobiście w biurach rejestracji, tzw. OVIR. W przypadku, gdy cudzoziemiec spędził którąś noc w komunikacji publicznej (pociągu, autobusie), należy zachować bilet z datą i godziną podróży. Komplet propisek należy zachować i okazać przy wyjeździe z kraju. Uczulamy, że brak propisek (w tym ich zgubienie czy zniszczenie) skutkuje przy opuszczaniu Uzbekistanu poważnymi konsekwencjami prawnymi (przewidziane kary finansowe i/lub administracyjne). Prosimy bezwzględnie pilnować dokumentów (w tym biletów komunikacyjnych) i przechowywać je w bezpiecznym miejscu!

Zdrowie, szczepienia, leki

Przed wyjazdem do Uzbekistanu wskazane są szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonicę, tężec, krztusiec, dur brzuszny i wściekliznę. Osoby, które wcześniej szczepiły się przeciw tym chorobom, powinny się poddać szczepieniom przypominającym. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem najlepiej udać się do lekarza medycyny podróży, aby skontrolować stan zdrowia i przyjąć zalecane szczepienia.

Na podróż trzeba się zaopatrzyć w leki osobiste, a także podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwbiegunkowe i na dolegliwości układu pokarmowego. Warto mieć przy sobie również repelenty na komary, akcesoria i opatrunki (np. plastry, pęsetę) oraz środki dezynfekujące (żel, chusteczki). Planując podróż do Doliny Fergańskiej, terenów graniczących z Afganistanem oraz do Karakałpakstanu, należy profilaktycznie zażywać leki antymalaryczne.

W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką.

Wszelkie leki zabierane na wyjazd do Uzbekistanu powinny pozostać w oryginalnych opakowaniach. Należy posiadać poświadczone pieczęcią lekarską recepty na przyjmowanie przewożonych lekarstw. Zwyczajowo cudzoziemiec może wwieźć do Uzbekistanu ilość leków niezbędną do osobistego leczenia – tolerowany jest wwóz około 10 fiolek i/lub 30 tabletek na osobę. Na wwóz większej ilości leków wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką. Należy pamiętać, że przewożenie dużej ilości lekarstw jest w Uzbekistanie traktowane podobnie jak przemyt narkotyków. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie wwozu leków zalecamy bezpośredni kontakt z ambasadą Uzbekistanu (e-mail: pl.uzembassy@mfa.uz).

Głównym zagrożeniem w Uzbekistanie są choroby przewodu pokarmowego (w tym żółtaczka). Z tego powodu oraz na skutek odmiennej flory bakteryjnej na początku pobytu mogą wystąpić dolegliwości żołądkowe. Aby temu zapobiec, zaleca się zachowanie higieny (częste mycie rąk), picie wody wiadomego pochodzenia (wskazana woda butelkowana, woda z kranu nadaje się do spożycia po przegotowaniu) oraz mycie surowych warzyw i owoców przed spożyciem. Należy unikać spożywania lodów z automatu i wyrobów cukierniczych (kremy) niewiadomego pochodzenia, a także posiłków w barach (tzw. czajchanach), przy bazarach, drogach i w małych miejscowościach.

Lokalna służba zdrowia nie jest na najwyższym poziomie, a warunki panujące w placówkach medycznych nie są najlepsze. Ewentualne pobyty w szpitalu warto ograniczyć do niezbędnego minimum. W sytuacji problemów ze zdrowiem można się kontaktować z Tashkent International Clinic, Taszkent, ul. Talimardjon, tel.: + 998 71 291 01 42 (usługi płatne, język rosyjski i angielski).

Przepisy celne i prawne

 • Obcokrajowcy przebywający na terenie Uzbekistanu muszą się zameldować i wyrobić tzw. propiskę (szczegółowo opisana w sekcji „Dokumenty”).
 • Zakazane jest wwożenie jakichkolwiek materiałów (w formie drukowanej i elektronicznej), które zawierają treści pornograficzne i przemocowe. W związku z tym należy być przygotowanym na ewentualne kontrole bagażu i sprzętu elektronicznego u celników.
 • W przypadku wwozu i wywozu większej sumy gotówki (powyżej 2000 USD) należy je zadeklarować. Warto upewnić się, że celnik przystawił pieczątki na deklaracjach wwozowych – ich brak może utrudnić opuszczenie kraju.
 • Do Uzbekistanu nie wolno wwozić alkoholu, wieprzowiny i innych rzeczy zakazanych przez islam.
 • Kupując pamiątki nie mające wartości historycznej, a wobec których mogą wyniknąć wątpliwości u celników uzbeckich, warto zaopatrzyć się w specjalne poświadczenia wydawane m.in. przez niektóre sklepy z pamiątkami.
 • Przemyt narkotyków i substancji narkotykopodobnych jest bardzo surowo karany. Ograniczenia dotyczą również wwozu leków (opisane w sekcji „Zdrowie, szczepienia, leki”).
 • Obowiązuje zakaz fotografowania mostów, obiektów przemysłowych i wojskowych, dworców kolejowych, metra i lotnisk. Zanim zaczniemy robić zdjęcia, warto upewnić się, że w polu widzenia nie znajdują się wymienione obiekty.
 • Wchodzenie do zamkniętych stref przygranicznych wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.
 • Homoseksualizm jest nielegalny, pod karą pozbawienia wolności.
 • Jeśli funkcjonariusz policji poprosi nas o wylegitymowanie się – należy to zrobić bezwzględnie, bez wdawania się z dyskusję i z zachowaniem szacunku dla służb mundurowych. Kontrole zdarzają się często i są związane z bezpieczeństwem wewnętrznym (należy się ich spodziewać zwłaszcza w nieturystycznych i rzadziej uczęszczanych przez cudzoziemców regionach Uzbekistanu).
 • W Uzbekistanie funkcjonują strefy posiadające odrębne prawa pobytu – najczęściej są to obiekty dziedzictwa kulturowego oraz chronione obszary przyrodnicze znajdujące się w strefie nadgranicznej. Pobyt w tych miejscach, dla indywidualnego turysty, jak i zorganizowanej grupy, jest możliwy jedynie na podstawie pisemnego zezwolenia z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zwiedzający są zobowiązani do posiadania przy sobie dokumentu tożsamości oraz w/w zezwolenia. Pobyt w wyszczególnionych strefach jest możliwy jedynie z udziałem rezydenta Republiki Uzbekistanu (pracownika lokalnej firmy turystycznej).

Bezpieczeństwo

Uzbekistan to kraj stosunkowo bezpieczny. Jednak, jak wszędzie, trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Przede wszystkim należy bezwzględnie odmawiać przewożenia przez granicę różnego typu przesyłek – jest to jedna z dróg przemytu narkotyków, do której turyści mogą zostać nieświadomie wykorzystani.

Warto zawsze pilnować swojego dobytku, zwłaszcza na bazarach i w innych zatłoczonych miejscach, gdzie mogą się zdarzać drobne kradzieże. Cenne przedmioty i pieniądze najlepiej zamknąć w hotelowym sejfie (o ile jest dostępny). Najlepiej też unikać samotnego przebywania na zewnątrz po zmroku – dotyczy to w szczególności kobiet.

Korzystając z taksówek (są niedrogie i powszechnie dostępne) zaleca się podróżować wyłącznie pojazdami oznakowanymi i zrzeszonymi w korporacjach – jazda prywatnymi, nieoznakowanymi taksówkami może być ryzykowna pod względem finansowanym, jak i bezpieczeństwa. Korzystając z metra w Taszkencie, należy być przygotowanym na kontrolę torebki lub plecaka przez funkcjonariusza milicji obecnego przy wejściu – jest to rutynowa procedura. Trzeba też uważać podczas przechodzenia przez ulicę – niektóre drogi są nieoświetlone i w kiepskim stanie, a lokalni kierowcy często ignorują przepisy drogowe.

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

Klimat

W Uzbekistanie dominuje klimat umiarkowany kontynentalny suchy. Lata są upalne (średnia temperatura to 26°C na północy i 32°C na południu kraju). Nocami temperatura powietrza spada – dlatego warto zabrać ze sobą zarówno lżejsze, jak i cieplejsze ubrania. Zimą często zdarzają się mrozy. Opady w ciągu roku nie są duże, jednak w górach można się spodziewać opadów śniegu. Uzbekistan leży w strefie aktywnej sejsmicznie, stąd dobrze wiedzieć, jak zachować się na wypadek ewentualnego trzęsienia ziemi.

Język

Językiem urzędowym Uzbekistanu jest uzbecki. W większych miastach w użyciu jest również rosyjski. Język angielski jest słabo znany – w podstawowym zakresie porozumiemy się nim jedynie w dużych ośrodkach miejskich i niektórych ważniejszych obiektach turystycznych.

Religia

Religią najpowszechniej wyznawaną w Uzbekistanie jest islam. Zwiedzając zabytki sakralne, należy pamiętać o odpowiednim stroju. Przed wejściem do meczetu mężczyźni muszą zasłonić nogi i ramiona, a kobiety dodatkowo włosy (zalecane chusty na głowę i długie spódnice). Ubrania powinny być skromne, niewyzywające, nieobcisłe. Ponadto należy zdjąć obuwie (zostawiamy je w wyznaczonym miejscu). Wypada również wyciszyć telefon i upewnić się co do zgody na fotografowanie i filmowanie. Zwiedzanie niektórych meczetów jest niedostępne dla niemuzułmanów.  Zwiedzając meczet, nie wolno przechodzić przed modlącymi się – to unieważnia ich modlitwę (podobnie jak obecność w świątyni psów, uważanych za nieczyste).

Waluta i płatności

Walutą w Uzbekistanie jest sum uzbecki (UZS). Jeden sum to 100 tiyin. 1000 UZS to około 0,1 USD/0,09 EUR/0,4 PLN.

Na podróż najlepiej zabrać dolary amerykańskie lub euro i wymienić je na walutę lokalną na miejscu (w Uzbekistanie nie ma możliwości bezpośredniej wymiany PLN na UZS). Pieniądze należy wymieniać w kantorach i bankach (poza nimi, np. na bazarach, wymiana waluty jest nielegalna). Na wyjazd trzeba zabrać gotówkę. W większości miejscowości (poza stolicą i dużymi ośrodkami miejskimi) nie można płacić kartą ani wypłacać pieniędzy z bankomatów. Na wszelki wypadek można oczywiście zaopatrzyć się w kartę płatniczą walutową (w USD), uniwersalną (np. mBank World) lub typu Revolut.

Uwaga: w Uzbekistanie nie można zamienić sumów na dolary lub euro (odwrotnie walutę można oczywiście wymienić), dlatego należy rozsądnie zaplanować wydatki, wymieniać pieniądze częściej i na mniejsze kwoty.

Czas

UTC +5. Różnica czasu między Polską a Uzbekistanem wynosi +3h latem i +4h zimą.

Telefonia i Internet

Sieć telefoniczna w Uzbekistanie jest raczej dobra, ale poza większymi miastami i na obszarach górskich mogą wystąpić problemy z zasięgiem. Opłata za minutę połączenia do UE w roamingu to ok. 4 zł; wysłanie SMS-a kosztuje ok. 2 zł. Bezpłatne Wi-Fi jest dostępne w większości lepszych hoteli oraz w niektórych guesthouse’ach. W miastach istnieje możliwość korzystania z kafejek internetowych. Mapę punktów z dostępem do publicznego internetu można znaleźć na stronie https://wifispc.com/uzbekistan. Chętni mogą się zaopatrzyć w lokalną kartę SIM z pakietem internetowym (należy jednak zawsze pamiętać o nie zawsze dobrym zasięgu).

Elektryczność

Napięcie sieciowe w Uzbekistanie wynosi 220 V. Typy gniazdek: C i F (na wtyczki z dwoma okrągłymi bolcami, czyli takie, jak w Polsce i większości krajów Europy).

Lokalna kuchnia

Kuchnia uzbecka niestety nie zachwyca finezją ani bogactwem składników. Wynika to oczywiście z przyczyn naturalnych, jak również ekonomicznych. Na uzbeckich stołach dominują przede wszystkim sezonowe warzywa, ryż, makarony, baranina i jagnięcina (nie jada się tu wieprzowiny, zgodnie z restrykcjami islamu). Narodowym daniem jest pilaw (smażony ryż z warzywami i baraniną). W Uzbekistanie jada się także szaszłyki (baranie, wołowe), szorpo (rosół z baraniny), lagman (pikantna zupa z warzywami, makaronem i mięsem), manty (duże pierogi z farszem mięsnym, ewentualnie jarskim), samsy (bułeczki drożdżowe z nadzieniem mięsnym lub warzywnym), pielmieni (pierogi) i golubcy (gołąbki), a na deser – arbuzy czy melony. Do posiłków zwyczajowo podaje się chleb non oraz mocną, słodką herbatę. Pomimo obfitości na uzbeckich stołach dań mięsnych wegetarianie również znajdą coś dla siebie (problemy z wyżywieniem mogą mieć jednak weganie). Podczas pobytu w Uzbekistanie warto posmakować kumysu, czyli napoju alkoholowego ze sfermentowanego mleka klaczy (ma 1–3% alkoholu).

Kultura i obyczaje

 • Mieszkańcy Uzbekistanu są raczej przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców. Turystom zaleca się jednak poszanowanie lokalnych obyczajów i zasad życia społecznego, które w dużej mierze wyznacza islam.
 • Zwiedzając meczet, nie wolno przechodzić przed modlącymi się – to unieważnia ich modlitwę.
 • Poza dużymi miastami (Taszkent, Samarkanda, Buchara, Nukus) kobiety powinny unikać odzieży podkreślającej sylwetkę, odsłaniającej łokcie i kolana. Skromność w ubiorze i zachowaniu jest wskazana szczególnie na prowincji i w Dolinie Fergańskiej, które są bardziej konserwatywne od większych ośrodków miejskich.
 • Mężczyźni nie powinni próbować nawiązywać relacji z uzbeckimi kobietami (zwłaszcza na prowincji i w Dolinie Fergańskiej). W miarę możliwości powinni zwracać się w rozmowie do towarzyszącego kobiecie mężczyzny.
 • Lewa ręka uważana jest za nieczystą – nie należy podawać jej na powitanie, podawać nią pieniędzy czy innych rzeczy, jeść nią itp.
 • Nie należy wskazywać nikogo palcem – jest to uważane za poniżające i niegrzeczne.
 • Nie należy przywoływać Uzbeka, zwijając do siebie palec wskazujący – gest ten uważa się za obraźliwy, ponieważ w ten sposób woła się jedynie zwierzęta.
 • W rozmowach z Uzbekami zaleca się nie poruszać tematów politycznych i religijnych.
 • Natarczywe patrzenie Uzbekowi w oczy może zostać odebrane jako postawa agresywna.
 • W przestrzeni publicznej pary powinny się powstrzymać z okazywaniem sobie uczuć (lepiej nie trzymać się za ręce, nie mówiąc już o całowaniu czy przytulaniu). Homoseksualizm jest nielegalny (pod karą pozbawienia wolności).
 • Uzbecy, jak inne ludy Azji Środkowej, okazują szacunek starszym (tutaj mówi się na nich aksakal, co oznacza dosłownie „białe brody”). Przy powitaniu należy uścisnąć dłoń seniora, młodsi ustępują im miejsca np. w komunikacji publicznej czy herbaciarni.
 • Wchodząc do domu Uzbeków, należy zdjąć buty.
 • Lepiej nie komplementować uzbeckiego gospodarza, jego gościnności i poczęstunku, a zwłaszcza należących do niego rzeczy (lokalny zwyczaj nakazuje bowiem, by gospodarz oddał dany przedmiot osobie, która się nim zachwyca).
 • W każdej sytuacji warto pamiętać o dobrych manierach: niegrzeczne jest nadmierne emocjonowanie się, nie siadamy na poduszkach, nie komentujemy jakości jedzenia (nawet jeśli jest dobre), a talerzy nie stawiamy na podłodze.
 • Chcąc sfotografować Uzbeków, warto najpierw spytać o pozwolenie. Trzeba być przygotowanym na kategoryczną odmowę, którą należy uszanować (nie wypada w szczególności robić zdjęć kobietom). Zdarza się, że osoba fotografowana poprosi o pieniądze za zdjęcie – dla niektórych to jedyne źródło dochodu, więc warto być wrażliwym na warunki ekonomiczne lokalnej społeczności.
 • Przywołując taksówkę na ulicy, należy wyciągnąć całą rękę i delikatnie opuścić nadgarstek (nie machamy na kierowców dłonią, nie robimy tego zbyt energicznie). Jeżeli jesteś samotną kobietą, nie wsiadaj do taksówki, w której prócz kierowcy jedzie inny mężczyzna (jeżeli kierowca zatrzyma się po drodze, by zabrać kolejnych pasażerów, zwłaszcza mężczyzn – zapłać za kurs i dla własnego bezpieczeństwa opuść pojazd). Nie płać za kurs, dopóki nie dotrzesz do miejsca docelowego. Bądź stanowczy w kwestii wynegocjowanej ceny za przejazd. Podróżuj tylko taksówkami oznakowanymi, zrzeszonymi w korporacji (zgodnie z poradami z sekcji „Bezpieczeństwo”).
 • Lokalna ludność ma tendencję to tworzenia tłumów, np. przy wchodzeniu do autobusów, metra, pociągu. W takich sytuacjach zaleca się lepiej pilnować dobytku i uważać na kieszonkowców.

Warto wiedzieć

 • Hotele i hostele nie zawsze są wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
 • Grzałki do wody i żelazka – zazwyczaj są dostępne w recepcjach hoteli, na życzenie.
 • Suszarki do włosów, o ile nie znajdują się w pokoju hotelowym, są zwykle dostępne na życzenie w recepcji obiektu.
 • Ręczniki – są dostępne w hotelach.
 • W pokojach hotelowych mogą się znajdować minibary. Dostępne w nich napoje i słodycze są dodatkowo płatne.
 • W pokojach hotelowych na gości czekają zwykle mydło i szampon (małe opakowania, dlatego warto zabrać własne lub kupić na miejscu), niekiedy do dyspozycji są także jednorazowe klapki. W wybranych hotelach mogą być też dostępne (bezpłatnie lub za dodatkową opłatą) szczoteczki i pasty do zębów, gąbki kąpielowe i inne akcesoria.

Do zabrania:

 • ubrania lekkie (na upał), jednak niezbyt obcisłe i skromne, pozwalające zasłonić łokcie i kolana;
 • ubrania cieplejsze: sweter, bluza lub inne ciepłe okrycie, kurtka albo peleryna przeciwdeszczowa, długie spodnie;
 • ubrania pozwalające na wejście do lokalnych świątyń (długie spodnie dla mężczyzn, chusty na głowę i spódnice za kolano dla kobiet);
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne;
 • wygodne obuwie do wędrówek, np. sportowe, trekkingowe;
 • lekkie obuwie typu klapki, sandały;
 • podręczny plecak;
 • krem z wysokim filtrem UV;
 • przybory toaletowe;
 • leki i inne preparaty szczegółowo opisane w punkcie „Zdrowie, szczepienia, leki”;
 • naładowany powerbank.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na całej trasie wyprawy – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi, klimatyzowanymi busami. Pełne bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy. Wycieczka obejmuje ponadto 3 przejazdy szybkobieżnym pociągiem na trasach: Taszkent – Kokand, Margilan – Taszkent, Taszkent – Buchara (klasa ekonomiczna).

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 70 000 €, w tym koszty ratownictwa 10 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
 • OC – 35 000 €,
 • Bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN,
 • Rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 9-dniowej

TASZKENT – KOKAND – RISHTAN – MARGILAN – TASZKENT – BUCHARA – SZAHRISABZ – SAMARKANDA – TASZKENT

DZIEŃ 1. Taszkent

Przylot do Taszkentu wcześnie rano. Przejazd do hotelu, odpoczynek i śniadanie. Popołudniowe zwiedzanie zabytków w historycznej części Taszkentu. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Powrót na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 2. Taszkent – Kokand – Rishtan

Śniadanie. Przejazd pociągiem (8.05–12.10) przez urokliwy, górski krajobraz do Kokandu, gdzie zwiedzimy zabytki potężnej stolicy dawnego chanatu. Następnie przejazd autokarem (42 km) do Rishtanu, najstarszego centrum sztuki ceramicznej w Azji Środkowej. Odwiedzimy tu dom ceramika Saida Akhmedova, u którego zjemy też tradycyjny posiłek. Nocleg w pensjonacie.

DZIEŃ 3. Rishtan – Margilan – Taszkent

Po śniadaniu warsztaty z wytwarzania ceramiki pod okiem mistrza Saida Akhmedova. Po zajęciach pożegnamy się z nowo poznanymi przyjaciółmi i udamy się autokarem (43 km) do Margilan – miasta jedwabiu. Odwiedzimy tu hodowlę jedwabników i fabrykę jedwabiu, gdzie poznamy tajniki całego procesu produkcji szlachetnej tkaniny. W Margilan zjemy wczesną obiadokolację. Następnie wrócimy pociągiem na nocleg do hotelu w Taszkencie (przejazd w godz. 16.03–20.55).

DZIEŃ 4. Taszkent – Buchara

Po śniadaniu przejazd do Buchary pociągiem szybkobieżnym Afrosiyob (7.30–11.15). Całodniowe zwiedzanie najciekawszych zabytków Buchary: kompleks Lyabi Khauz, meczet Maggoki Attori, hale targowe pod kopułami (Sarafon – handel wymienny, Telpak Furushon – astrachańskie nakrycia głowy, Zaragaron – złotnictwo), medresy Kosch, Uług Beg i Abdulazizkhan, a następnie kompleks Poyi Kalon (meczet i minaret Kalon, funkcjonująca medresa Miri Arab), forteca Ark, mauzoleum Samanides i mauzoleum Cashma Ayub. Obiadokolacja i nocleg w Bucharze.

DZIEŃ 5. Buchara

Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Buchary: medresa Chor Minor, pałac Sitorai-Mohi Hosa, kompleks Bahauddin Naqshbandi. Po południu wolny czas na spacer po starówce, gdzie można odwiedzić wiele sklepów rzemieślniczych. Następnie przejście do medresy Nodir Devon Begi na ludowy pokaz mody, muzyki i tańców na żywo. Obiadokolacja i nocleg w Bucharze.

DZIEŃ 6. Buchara – Shahrisabz – Samarkanda

Śniadanie. Przejazd autokarem do Samarkandy (450 km). Po drodze zobaczymy malownicze górskie krajobrazy i zatrzymamy się w mieście Shahrisabz, gdzie zwiedzimy pałac Ak-Saraj, kompleksy Dorut-Tilovat i Dorus-Saodat oraz polski cmentarz. Przyjazd do Samarkandy. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 7. Samarkanda

Śniadanie i zwiedzanie Samarkandy. Zobaczymy mauzoleum Gur-Emir, kompleks Registan, meczet Bibi‑Khanym, obserwatorium Uług Beg i nekropolię Shakhi Zinda. Opcjonalnie: degustacja lokalnego wina w winnicy Khovrenko. Obiadokolacja i nocleg w Samarkandzie.

DZIEŃ 8. Samarkanda – Taszkent

Po śniadaniu udamy się na tradycyjny bazar Siyab, gdzie można kupić orientalne słodycze i pamiątki. Następnie przejazd autokarem do Taszkentu (autokar, 350 km). Obiadokolacja i nocleg w Taszkencie.

DZIEŃ 9. Taszkent – dom

Przejazd na lotnisko w Taszkencie. Odprawa paszportowo-bagażowa. Lot powrotny.

© 2020 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • datę urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
 • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
 • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
 • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

 • WPŁATA 1. (zaliczka 1500 PLN) – uiszczana w ciągu 3 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki.
 • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

 • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

  Podróżuję samotnie, zgadzam się
  na dokwaterowanie do drugiej osoby

  Zobacz także

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

  Realizacja: Codenest