Wyrusz na wyprawę marzeń po skarby Jedwabnego Szlaku: Uzbekistan, Kazachstan i Kirgistan!
Poznaj dawne i nowoczesne oblicza najciekawszych miejsc. Udaj się na emocjonujące polowanie z sokołem i zjedź kolejką linową. Poczuj ducha historii, przemierzając szlaki fascynujących muzeów, pałaców, meczetów, mauzoleów i twierdz. Niczym poszukiwacz przygód spróbuj odczytać starożytne petroglify i sprawdź, jakie tajemnice kryją się pod kopułami budowli zdobionych misterną mozaiką. Zobacz oszałamiające krajobrazy: wąwozy, malownicze wzgórza i niebiańskie jezioro, a także cuda wzniesione ludzkimi rękami: najpiękniejszy drewniany budynek świata, najwyższą wieżę telewizyjną i najwyższy minaret. Daj się ponieść radosnej energii kolorowych bazarów. Zasmakuj w lokalnych kuchniach, nigdy nie odmawiaj następnej szklanki wybornej, słodkiej herbaty oraz… kolejnych wrażeń, które czekają tuż za rogiem!
Autentyczne spotkania z lokalnymi mieszkańcami
Bilety kolejowe
Bilety lotnicze
Ciekawostki etnograficzne, historyczne i przyrodnicze
Kameralna grupa
Noclegi w hotelach i pensjonatach
Opieka polskojęzycznego pilota i lokalnego przewodnika
Rejs po jeziorze Issyk-kul
Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)
Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż
Udział w pokazie produkcji jurt
Wejścia biletowane do atrakcji
Wieczór folklorystyczny z tańcami i muzyką na żywo
Wizyty na lokalnych bazarach
Wyżywienie HB (śniadania, obiadokolacje)
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?
Taszkent to jedno z najbardziej nowoczesnych i różnorodnych miast Azji Środkowej. W centrum stolica Uzbekistanu lśni bogactwem szklanych biurowców i pełnych przepychu stacji metra, zaprojektowanych na wzór tych z Moskwy. Tuż obok kusi skąpanymi w zieleni placami z pałacem Forum, Muzeum Amira Temura czy Narodowym Muzeum Historycznym. W postradzieckich zaułkach – nadal noszących ślady ogromu zniszczeń po trzęsieniu ziemi z 1966 r., które upamiętnia pomnik Odwagi na placu Niepodległości – przyciąga gwarnymi bazarami Alay i Chorsu, gdzie dostaniemy lokalne smakołyki i ręcznie zdobioną ceramikę. W historycznej części miasta ogrodów zobaczymy zaś fenomenalne zabytki z XVI w.: medresę Kukeldasz (działa tu teologiczna szkoła muzułmańska) i kompleks architektoniczny Khazrati Imam (Święty Imam), wybudowany w hołdzie dla X-wiecznego imama Abu Bekra Al-Kaffala Al-Kabira Ash-Shashiego. Pod turkusowymi kopułami odkryjemy perełki dawnych dziejów miasta: medresę Barak Chana, meczet Tillya Sheik, mauzoleum Kaffala Szaszi czy medresę-muzeum Muji Mubaraka, gdzie obejrzymy niezwykle cenny, oprawiony w jelenią skórę kuficzny manuskrypt Koranu Usmana (Uthmana) z VII w. (UNESCO).
Tuż za wysokimi murami obronnymi w kolorze pustynnego piasku kryje się tętniący życiem skansen. To Iczan Kala, historyczna część Chiwy pod patronatem UNESCO. Za Ota Darwoza, główną i zachodnią bramą, natkniemy się na jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta: mieniący się odcieniami bieli i turkusu cylindryczny minaret Kalta Minor. Stąd już tylko parę kroków do Kuhna Ark – ufortyfikowanej rezydencji chanów Chiwy i minaretu z pięknie zdobionymi mihrabami. Wdrapiemy się na jej wieżę obserwacyjną, skąd znakomicie widać pałac Tasz Chauli, medresę Mohammeda Khana i meczet Dżuma, do którego przejdziemy się, by na własne oczy zobaczyć hypostyl podpierany przez aż 213 drewnianych, ręcznie rzeźbionych kolumn. Na każdym kroku tego uzbeckiego miasta, leżącego w rogu „złotego trójkąta” Azji Środkowej, przekonamy się, że są na świecie miejsca, w których czas zdaje się nie upływać, a wierni tradycjom ludzie wciąż żyją niespiesznym rytmem codzienności.
Barwne karawany kupców od dawien dawna zjeżdżały do Buchoro-ij-szarif. Ten ważny punkt na jedwabnym szlaku do dziś słynie z bazarów, na których można kupić wszystko: owoce, sery, przyprawy, futra, ceramikę, dywany. Do Buchary zajrzymy, by zobaczyć także perły islamskiej architektury starego miasta. Kiedyś jego wąskimi, krętymi uliczkami przechadzał się sam Awicenna. Mijając długobrodych, plotkujących przy herbacie starców, ruszymy jego śladem, odkrywając czające się w każdym zakamarku niemal 2000 lat wciąż żywej historii. Poznamy tajemnice potężnej cytadeli Ark i „wieży śmierci”: Kalyan Minaret. Zajrzymy do mauzoleum Ismaila Samani oraz zobaczymy kompleks Po'i Kalon z przepiękną medresą Mir-i Arab, Lab-i Hauz i inne zabytki, znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wieczorem nacieszymy oczy pokazem regionalnych i narodowych strojów, a uszy – niesamowitymi dźwiękami tego świętego uzbeckiego miasta.
Pełna blasku perła Jedwabnego Szlaku przeniesie nas wprost do świata baśni tysiąca i jednej nocy. W przepięknym kompleksie architektonicznym z placem Registan i medresami Uług Bega, Szir Dar i Tillja Kari, zobaczymy promienie słońca tańczące na lazurowej kopule dawnej szkoły koranicznej i zerkające do misternie zdobionych mozaikami mihrabów. W jednym z najdłużej zamieszkiwanych miast świata, którego architektoniczną świetność budowali sprowadzeni z całego Uzbekistanu najlepsi artyści i rzemieślnicy, odwiedzimy też oszałamiające bogactwem zdobień mauzoleum Timurydów Gur-e-Amir i nekropolię Shahi Zinda, której wąskimi ścieżkami dojdziemy do aż 20 imponujących, lśniących turkusową ornamentyką grobowców. Cud świata pozwoli nam także spojrzeć w gwiazdy w XV-wiecznym obserwatorium astronomicznym i poznać arkana wytwarzania papieru tradycyjnymi metodami, a wieczorem zaprosi na pyszną kolację w lokalnej restauracji.
Na południu Kazachstanu poczujemy puls dawnej stolicy i kulturalno-naukowego centrum kraju. Razem z Zhambylem, poetą i pieśniarzem folkowym, wsłuchamy się w muzyczne dzieje Ałmatów. Prawdziwej magii miasta kwiatów doświadczymy na Zielonym Bazarze oraz w parku Panfiłowa, gdzie zobaczymy pomnik Chwały, Wieczny Ogień, który upamiętnia żołnierzy walczących o wolność i niepodległość, a także jeden z najpiękniejszych drewnianych budynków świata – sobór Wniebowstąpienia Pańskiego, znany jako katedra Zenkov. Historię zgłębimy pod niebieskimi kopułami monumentalnego Centralnego Muzeum Państwowego, a po niezapomniane wrażenia udamy się na wzgórze Kok Tobe (1130 m n.p.m.). Można tu przejechać się 30-metrowym diabelskim kołem i jedyną w Kazachstanie kolejką górską, zobaczyć najwyższą wieżę telewizyjną świata albo odpocząć obok słynnych Beatlesów – rzeźby autorstwa Eduarda Kazaryana. Kto ma skryte pragnienia, spełni je przy fontannie życzeń, symbolu Ałmatów w kształcie jabłka. Spragnieni kolejnych malowniczych widoków, przejdziemy się romantyczną aleją Kochanków, skąd zobaczymy panoramę miasta i dzikie piękno górującego nad nim Ałatau Zailijskiego.
Spragnieni wypoczynku na łonie przyrody, wybierzemy się do parku narodowego w wąwozie Chon-Kemin. Przejdziemy przez ogromne połacie górskich łąk, poprzetykane tu i ówdzie zjawiskowymi formacjami skalnymi z czerwonego piaskowca. Zobaczymy konie, skubiące zieloną trawę nieopodal namiotów turystów i jurt miejscowych pasterzy. Dla ochłody zanurzymy się w błękitną wstęgę krystalicznego potoku. Na łagodnych zboczach zaszyjemy się w pachnącym igliwiem lesie, który wysoko, w górach, ustępuje miejsca białej pierzynie śniegu. Spokój, natura i my. Jak okiem sięgnąć ujrzymy piękne pejzaże – od półpustyni, przez stepy i łąki, po lodowce – które na co dzień są siedliskiem lampartów śnieżnych, marali i orłów.
Globtroterzy są zgodni: magia Kirgistanu tkwi w naturze i zaklętych w czasie wioseczkach. Odkryjemy je nad niebiańskim jeziorem Issyk-kul, które przez ponad 1500 lat miejscowi – nie bez powodu – uważali za święte. Błękitną perłę Azji Środkowej odnajdziemy na 1608 m n.p.m., w śródgórskiej kotlinie Tienszanu. Według legendy znajdowała się tu kiedyś studnia, której wody zalały królestwo Ossounesa o oślich uszach. Mury dawnej osady, 2500-letni rytualny kocioł z brązu, lusterka, zdobione uprzęże konne, topory, sztylety, monety, biżuteria i inne niesamowite artefakty znalezione przez archeologów na dnie Issyk-kul mogą świadczyć, że w tym micie jest spore ziarnko prawdy! Ciepłe jezioro, jak tłumaczy się nazwę akwenu, największe jezioro Kirgistanu i zarazem drugie co do wielkości jezioro alpejskie świata (182 km długości!) było ongiś także przystankiem dla wiernych (Atlas kataloński z 1375 r. podaje, że znajdował się tu klasztor ormiański, podobno przechowujący relikwie św. Mateusza) oraz dla karawan strudzonych podróżą po Jedwabnym Szlaku. Również dziś Issyk-kul przyciąga pragnących wypocząć nad jednym z największych cudów przyrody. Wzdłuż plaż, kamienistych i tych wysypanych złocistym piaskiem, ciągną się teraz luksusowe resorty wypoczynkowe. Aby zgłębić autentyzm tego niezwykłego zakątka świata i poznać dawną codzienność okolicznych pasterzy nomadów, zajrzymy do jurtowej wioski i przejedziemy się wzdłuż brzegu jeziora, którego unikatowe krajobrazy i ptactwo wodne są pod ochroną UNESCO.
W kraju, którego największą atrakcją jest przyroda, znajdziemy także klasyczne zabytki. Niedaleko Tokmoku zajrzymy do XI-wiecznej Wieży Burana. Dawniej minaret wskazywał podróżnym Balasagun. Miasto, założone przez Sogadyjczyków pod koniec IX w., dziś już nie istnieje, a wieża jest jedną z niewielu pozostałych po nim architektonicznych pamiątek. Chętni będą mogli wspiąć się na jej szczyt. Wewnętrzna wąska i kręta klatka schodowa doprowadzi nas na wysokość 25 m, czyli tyle, ile ma 10-piętrowy blok (niegdyś wieża mierzyła 45 m, ale zniszczyły ją kolejne trzęsienia ziemi). Z góry ceglanej baszty o cylindrycznym kształcie, zdobionej ornamentami zobaczymy widoki, które podziwiali podróżujący Jedwabnym Szlakiem: okoliczne pola i łąki, nad którymi majaczą wierzchołki północnego Tienszanu. Czy schodząc, usłyszymy głos pięknej córki króla, której według legendy nie uchroniło od klątwy śmierci nawet zamknięcie w wieży? Lokalnymi opowieściami spowity jest też pobliski skansen kamiennych wojowników Balbas – rzeźbionych, antropomorficznych steli, wysławiających żołnierzy, którzy zginęli w walce za ojczyznę.
Na drodze przez malowniczy Kirgistan staniemy oko w oko z Siedmioma Bykami – zupełnie niegroźnymi, za to absolutnie zjawiskowymi skałami z czerwonego piaskowca. Majestatycznie górujące nad wąwozem Jeti Oguz, opowiadają legendę o walczących o te ziemie chanach, z których jeden zwrócił drugiemu porwaną wcześniej żonę… niestety martwą. Dobry chan uknuł wtedy spisek: na huczną ucztę zabił siedem byków, a gdy to zrobił, ugodził w serce żonę konkurenta. Jej krew trysnęła na góry, które przybrały odtąd czerwony kolor, a także wyrzuciły potok wzburzonej wody, która porwała złego chana, ucztujących i byki. W wąwozie, mieniącym się czerwienią fantazyjnie wyżłobionych skał i zielenią bujnej roślinności, doświadczymy wielu emocji, jak również pięknych widoków. Wdrapiemy się po nie na Górę Złamanego Serca – formację skalną, odzwierciedlającą uczucia pięknej, ubogiej dziewczyny, która pogrążyła się w żalu po tym, jak zakochany w niej bez pamięci król zabił jej rodzinę.
Na wschodnim brzegu jeziora Issyk-kul zobaczymy „Czarne Ramię” – bo tak tłumaczy się nazwę czwartego co do wielkości miasta Kirgistanu, Karakołu. Dowiemy się, z jakiego powodu mianowano je także Przewalskiem, a idąc tym tropem, 12 km dalej trafimy do muzeum imienia wybitnego rosyjskiego podróżnika, badacza, członka Russian Geographic Society i Rosyjskiej Akademii Nauk. Sprawdzimy, dlaczego Nikołaj Przewalski jest na ilustracjach tak podobny do Józefa Stalina, i zanurzymy się w odmętach historii, by odkryć, co ten XIX-wieczny kirgiski (!) bohater narodowy miał wspólnego z… Polską. Usłyszymy o małym dzikim koniu, nazwanym na jego cześć konikiem Przewalskiego, i obejrzymy niezwykłe kolekcje artefaktów zoologicznych i etnograficznych, które odkrywca Azji Środkowej przywiózł z wypraw do Mongolii, Chin czy Tybetu. Gnani podróżniczym wiatrem, natkniemy się też na chiński meczet Dunganów i prawosławną katedrę św. Trójcy, które dodają miastu wyjątkowego kulturowego kolorytu.
Gdy uważnie się przyjrzymy, w Biszkeku odkryjemy o wiele więcej niż nudnawą, przykurzoną, zaniedbaną i kiczowatą stolicę Kirgistanu. Pod warstwą postradzieckiej tandety ujrzymy świat fascynujący dziwacznym konglomeratem swojej inności. W stosunkowo nowym mieście, powstałym dopiero w XIX w. jako forteca chana Kokandu, zajrzymy na słynny plac Ala-Too z pomnikiem Manasa. Rzeźbionych monumentów znajdziemy tu zresztą więcej – niemal wszystkie, jak: Lenina, Marksa, Engelsa, Armii Czerwonej, rewolucji, bohaterów pracy czy żołnierzy z dużo mówiącym napisem „My szli w bój za komunizm”, przeniosą nas w czasy czerwonej flagi z sierpem i młotem. Przejdziemy się głównymi alejami, po których kursują stare autobusy i gdzie nowoczesne szklane budynki sąsiadują z niesamowitą architekturą starych, zniszczonych bloków i neoklasycystycznych kamienic. Przekonamy się, że pozornie szare życie biszkekańczyków nabiera barw na gwarnym bazarze Osh oraz w licznych parkach i ogrodach kwiatowych, za sprawą których Biszkek dosłownie tonie w soczystej zieleni.
Astana – co znaczy dosłownie „stolica” – jest stolicą Kazachstanu od 1997 r. W krótkiej historii miasto zdążyło już kilkukrotnie zmienić nazwę, a cały czas przechodzi szalone metamorfozy urbanistyczne, które wymykają się definicjom i budzą skrajne wrażenia poznawczo-estetyczne. Metropolia rewitalizowana, a w zasadzie budowana od zera na lewym brzegu rzeki Iszym według projektu japońskiego architekta Kisho Kurokawy ma być – zgodnie z intencją byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa – symbolem odrodzenia Kazachów jako narodu ludzi wolnych, żywym przykładem futurystycznej przyszłości, centrum światowego pokoju, stabilności i bezpieczeństwa. Materializacja nieomal surrealistycznych ambicji jednego człowieka przekłada się na osobliwy pejzaż Astany. Na głównym bulwarze Nurzhol napotkamy dwie wielkie puszki piwa – tak miejscowi żartobliwie nazywają złote wieże, a w okolicy znajdziemy inne pełne przepychu nowoczesne budowle, monumentalne pałace i inspirowane kazachską kulturą pomniki, takie jak wieża Bäjterek (uosabia legendę o mitycznym drzewie życia i magicznym ptaku Samruku, a jej budowa w 2002 r. zapoczątkowała nowy etap w życiu kazachskiego społeczeństwa, stając się symbolem Astany, jak i całego kraju), pałac prezydencki Ak Orda, Pałac Pokoju i Pojednania w kształcie piramidy z barwionego szkła, Pałac Kreatywności Szabyt (mieści Kazachski Uniwersytet Artystyczny), Pałac Niepodległości (urząd miasta), centrum handlowe Chan Szatyr w największym na świecie budynku w kształcie namiotu, sferyczne Muzeum Energii Przyszłości Nur Alem – najwyższy na świecie budynek w kształcie kuli (100 m), zbudowany na wystawę Expo 2017, której tematem przewodnim była energia przyszłości, a także największe muzeum w Azji Środkowej – Muzeum Narodowe Republiki Kazachstanu, którego najcenniejszym eksponatem jest Złoty Człowiek (scytyjska zbroja paradna z IV–II w. p.n.e.). Wszystko to kipi splendorem na wschodnią modłę i zaskakuje wizją futurystycznej metropolii, wyrastającą nagle w sercu dzikich stepów Azji Środkowej.
Termin | Ilość dni | Wolne miejsca | Cena | Rezerwacja |
06.09-20.09.2024 | 15 | 8 | 16799 zł |
|
W cenie:
Nieujęte w cenie:
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni
Noclegi obejmują zakwaterowanie w komfortowych hotelach 3–4* (pokoje 2-os. z łazienkami) oraz w pensjonacie lub prywatnych kwaterach w parku Narodowym Chon Kemin. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dopłaty za pokój 1-osobowy (wysokość dopłaty w hotelach ok. 300 USD/os., w zależności od kraju i miejsca noclegu).
Wyżywienie obejmuje śniadania i obfite obiadokolacje z daniami kuchni lokalnej. Urozmaicone, smaczne i sycące posiłki pozwalają każdego dnia skosztować innych dań i trunków kuchni uzbeckiej, kirgiskiej i kazachskiej. Podczas wizyt na bazarach i w miejscowych sklepikach będzie też okazja do spróbowania rozmaitych owoców (świeżych i suszonych), słodkości i przekąsek.
Na trasie wycieczki – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy klimatyzowanym busem lub autokarem (zależnie od wielkości grupy). Nad bezpieczeństwem podróży czuwają doświadczeni kierowcy, doskonale znający lokalne drogi. Na wybranych odcinkach wycieczka obejmuje także 2 przeloty lokalne (Taszkent – Urgencz; Biszkek – Astana) oraz 3 przejazdy szybkobieżnym pociągiem (Buchara – Samarkanda, Samarkanda – Taszkent, Taszkent – Ałmaty; klasa ekonomiczna).
Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 16-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.
Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.
Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.
Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:
Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.
WARSZAWA – UZBEKISTAN: TASZKENT – URGENCZ – CHIWA – BUCHARA – SAMARKANDA – TASZKENT – KAZACHSTAN: AŁMATY KIRGISTAN: WIEŻA BURANA – PARK NARODOWY CHON-KEMIN – JEZIORO ISSYK-KUL – KARAKOŁ – WĄWÓZ JETI OGUZ – BOKONBAEVO – BISZKEK – KAZACHSTAN: ASTANA – WARSZAWA
DZIEŃ 1. WYLOT
Dystans: lot • Posiłki w cenie: –
Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie i
Spotkanie z przedstawicielem biura Tamada Tour w hali odlotów. Odprawa paszportowo-bagażowa. Bezpośredni lot do Uzbekistanu. Nocny przylot do Taszkentu. Spotkanie na lotnisku z pilotem Tamada Tour. Przejazd do hotelu. Nocleg.
DZIEŃ 2. TASZKENT
Dystans: 20 km + spacer pieszy • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja
Po śniadaniu całodniowe zwiedzanie Taszkentu. W historycznej części stolicy Uzbekistanu zobaczymy kompleks architektoniczny Khazrati Imam, medresy Muji Mubaraka (muzeum) Kukeldasz i Barak Chana, meczet Tillya Sheik i mauzoleum Kaffala Szaszi. Po lunchu przejazd do nowej części miasta, gdzie zobaczymy plac Niepodległości z pomnikiem Odwagi, plac Teatralny Aliszera Nawoi oraz muzeum i skwer Amira Temura ze znajdującym się tuż obok pałacem Forum. Następnie wizyta na bazarze Chorsu oraz w soborze Zaśnięcia Matki Bożej. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ 3. TASZKENT – URGENCZ – CHIWA
Dystans: lot (ok. 1.30 h) + 30 km + spacer pieszy • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja
Śniadanie. Przejazd na lotnisko w Taszkencie i lot krajowy do Urgenczu. Następnie przejazd do Chiwy (30 km; 30 min.) i wycieczka po historycznym kompleksie Iczan Kala z XII–XIX w. (UNESCO). Zobaczymy tu m.in. cytadelę Kuhna Ark (XVI–XVII w.) – rezydencję chanów Chiwy od XVIII do początku XX w., składającą się z meczetów letniego i zimowego, holu i wież obserwacyjnych. Następnie zobaczymy meczet Dżuma (XVIII w.) z 213 rzeźbionymi kolumnami, a także minaret Kalta Minor, jeden z symboli Chiwy. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Nocleg.
DZIEŃ 4. CHIWA – BUCHARA
Dystans: 450 km (6,5 h) • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja
Śniadanie. Długi przejazd z Chiwy do Buchary. Lunch na trasie. Po drodze, krótko po wyjeździe z Chiwy, zatrzymamy się nad rzeką Amu-daria, która płynie między pustyniami Kara-kum i Kyzył-kum, w starożytności była zwana Oksus, a do lat 60. XX w. uchodziła do jeziora Aralskiego, obecnie niestety już wyschniętego z powodu zgubnej działalności człowieka. Podczas dalszej przeprawy po obu stronach drogi będą nam towarzyszyć pejzaże uzbeckiej pustyni, które ustąpią roślinności dopiero w dolinie rzeki Zarafszan. Przyjazd do Buchary, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.
DZIEŃ 5. BUCHARA
Dystans: spacer pieszy • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja
Po śniadaniu całodniowe zwiedzanie Buchary. Pieszy spacer do starożytnej dzielnicy, gdzie zobaczymy tętniące życiem domy handlowe, nowo otwarte meczety oraz Kalyan Minaret – „wieżę śmierci”, będącą najwyższą wieżą w Azji Środkowej. Po lunchu spacer wzdłuż zabytkowego centrum miasta, gdzie ciekawym kulturowo widokiem są grupy sędziwych mężczyzn z długimi, białymi brodami, którzy spędzają czas na rozmowach i popijaniu herbaty w otoczeniu naturalnych źródeł i zabytkowych meczetów z XI–XV w. (UNESCO), które wskutek osobliwych renowacji wyglądają jak wybudowane zaledwie wczoraj… Na zakończenie dnia zobaczymy pokaz ludowy w medresie Nodir Devonbegi. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Nocleg.
DZIEŃ 6. BUCHARA – SAMARKANDA
Dystans: 273 km (1,5 h pociągiem) + spacer pieszy • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja
Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania Buchary. Tego dnia zobaczymy słynną fortecę Ark z plenerową salą tronową emirów – twierdza będzie zaskoczeniem, bo masywne, niepozorne mury kryją wewnątrz oszałamiające bogactwo zdobień w iście bajecznym stylu. Następnie znów skierujemy się do historycznego serca Buchary, aby zobaczyć mauzoleum Ismaila Samaniego, zbudowane między 892 a 943 rokiem i doskonale zachowane do dziś jako jedyny obiekt z niegdyś większej nekropolii. Po przerwie lunchowej przejazd na dworzec kolejowy i transfer szybkobieżnym pociągiem do Samarkandy. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ 7. SAMARKANDA – TASZKENT
Dystans: 306 km (2 h pociągiem) + spacer pieszy • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja
Po śniadaniu całodniowe zwiedzanie Samarkandy (UNESCO). Zaczniemy od placu Registan – jednego z najpiękniejszych w Azji Centralnej, przy którym znajdują się trzy wspaniałe medresy: Ulugbek (XV w.), Sherdor (XVII w.) i Tillyakori (XVII w.). Zajrzymy również do mauzoleum Gur-e-Amir (XIV–XV w.), grobowca rodzinnego Amira Temura i jego potomków, wybudowanego w 1404 r. w południowo-zachodniej części miasta, a także do nekropoli Shahi-Zinda (XIV–XV w.) oraz do obserwatorium astronomicznego księcia Uług Bega, wnuka Tamerlana (XV w.). Następnie wizyta w lokalnej manufakturze papieru, gdzie rzemieślnicy wykorzystują tradycyjne metody wytwórcze. Przejazd na dworzec kolejowy i transfer szybkobieżnym pociągiem do Taszkentu. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w hotelu.
DZIEŃ 8. TASZKENT – AŁMATY
Dystans: 816 km (18 h pociągiem nocnym) • Posiłki w cenie: śniadanie, kolacja
Śniadanie. Tego dnia w Taszkencie zwiedzimy Muzeum Sztuki Stosowanej. Po lunchu przejazd na dworzec kolejowy i transfer szybkobieżnym pociągiem nocnym do Ałmatów w Kazachstanie. Kolacja i nocleg w pociągu.
DZIEŃ 9. AŁMATY
Dystans: ±15 km (w tym przejazd kolejką linową) + spacery piesze • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja
Poranny przyjazd na dworzec kolejowy w Ałmatach. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem, z którym udamy się na całodniowe zwiedzanie dawnej stolicy Kazachstanu. Zaczniemy od placu Republiki i muzeum historycznego, których architektura i styl czerpie z radzieckiego modernizmu. Następnie zajrzymy na Zielony Bazar i do parku Panfiłowa, a potem malowniczą, krętą, górską drogą dotrzemy na wzgórze Kok-Tobe z najwyższą wieżą telewizyjną na świecie, by z tarasu widokowego zobaczyć piękną panoramę miasta. Przejażdżka kolejką linową ze wzgórza do centrum Ałmatów. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Nocleg.
DZIEŃ 10. AŁMATY – WIEŻA BURANA – WĄWÓZ CHON-KEMIN
Dystans: 364 km + trekking • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja
Po śniadaniu spotkanie z lokalnym przewodnikiem i transfer do granicy kazachsko-kirgiskiej. Formalności graniczne. Zwiedzanie Kirgistanu zaczniemy od wieży Burana (minaret z XI w.) i skansenu Balbals (kamiennych wojowników). Przejazd do Chon-Kemin. Zakwaterowanie w pensjonacie. Po odpoczynku udamy się na trekking po Parku Narodowym Chon-Kemin z zachwycającym widokiem wąwozu i częściowo zadrzewionych łąk nad rzeką. Dla chętnych przejażdżka konna (za dodatkową opłatą). Obiadokolacja i nocleg w pensjonacie.
DZIEŃ 11. CHON-KEMIN – JEZIORO ISSYK-KUL – KARAKOŁ
Dystans: 281 km + rejs łodzią + spacer pieszy • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja
Po śniadaniu przejazd nad jezioro Issyk-kul. Udamy się w rejs łodzią i zrelaksujemy nad brzegiem błękitnej perły Azji Środkowej. Następnie przejazd wzdłuż północnego brzegu jeziora do miasta Karakoł, gdzie zwiedzimy wybudowany bez użycia gwoździ meczet Dunganów (chińskiej mniejszości etnicznej), zjawiskową, również drewnianą Katedrę Świętej Trójcy (XIX w.) oraz muzeum XIX-wiecznego rosyjskiego podróżnika Mikołaja Przewalskiego, który jako pierwszy opisał gatunek dzikiego konia, zwany koniem Przewalskiego. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w pensjonacie.
DZIEŃ 12. KARAKOŁ – WĄWÓZ JETI OGUZ – BOKONBAEVO – BISZKEK – ASTANA
Dystans: 435 km + spacery piesze + lot • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja
Śniadanie. Przejazd wzdłuż południowego brzegu jeziora Issyk-kul w kierunku Biszkeku. Po drodze zwiedzimy malowniczy wąwóz Jeti Oguz i Górę Złamanego Serca. W pobliskiej wsi Bokonbaevo spotkamy lokalnego myśliwego i obejrzymy pokaz polowania z orłami. Tropem wszechobecnych w okolicy jurt trafimy też do wioski Kyzyl-Tuu, gdzie tradycyjnymi metodami produkuje się drewniane elementy architektoniczne tych koczowniczych domów. Po przyjeździe do Biszkeku krótka wycieczka po mieście – zobaczymy plac Ala-Too, park Dębowy i budynek parlamentu. Obiadokolacja w lokalnej restauracji z pokazem folklorystycznym. Przejazd na lotnisko międzynarodowe. Przelot do Astany. Transfer do hotelu na nocleg.
DZIEŃ 13. ASTANA
Dystans: ±20 km + spacery piesze • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja
Śniadanie. Całodniowe zwiedzanie Astany, stolicy Kazachstanu, która na każdym kroku zaskakuje pełną przepychu, futurystyczną architekturą ze środkowoazjatyckim sznytem. Wśród osobliwości miasta zobaczymy wieżę Bäjterek, bulwar Nurzhol, centrum handlowo-rozrywkowe Chan Szatyr, Teatr Opery i Baletu w Astanie, a także plac Niepodległości, gdzie znajdują się symboliczny pomnik „Kozak Eli”, meczet Sułtana Chazreta, pałac Niepodległości, piramidalny Pałac Pokoju i Zgody oraz największe w Azji Centralnej Muzeum Narodowe Republiki Kazachstanu. Czas wolny na zakupy. Wieczorem kazachska obiadokolacja w restauracji z muzyką na żywo. Nocleg.
DZIEŃ 14. ASTANA
Dystans: ±20 km + spacery piesze • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja
Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Astany. Rano tego dnia odwiedzimy Muzeum Energii Przyszłości Nur Alem – najwyższy na świecie budynek w kształcie kuli (wys. 100 m, średnica 80 m). Następnie zajrzymy do muzeum folklorystycznego, po czym udamy się na spacer prawym brzegiem rzeki Iszym, na którym rozciąga się stara część miasta z zabytkową i radziecką architekturą. Wieczorem pożegnalna kolacja w lokalnej restauracji. Nocleg w hotelu.
DZIEŃ 15. ASTANA
Dystans: 18 km + lot • Posiłki w cenie: śniadanie (suchy prowiant)
Wczesny przejazd na lotnisko w Astanie i wylot do Polski.
© 2024 TAMADA TOUR. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego, ma charakter ramowy i może ulec zmianie w zależności od czynników niezależnych od Organizatora. Kopiowanie zabronione. Prawo do błędów w druku zastrzeżone.
Zapisu na wycieczkę można dokonać:
Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:
Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:
Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:
Wpłat 1. i 2. można dokonać:
Szczegółowe informacje w Regulaminie.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour
Realizacja: Codenest