Chiwa-uzbekistan

Uzbekistan Skarby Jedwabnego Szlaku 8 dni

Wycieczka objazdowa

od  6599 PLN
cena za osobę / 8 dni

Rezerwuj

Wrzuć na głowę tubetejkę i sprawdź, jak żyje się w Uzbekistanie!

Przejdź się po ikatowych dywanach wprost do krainy wielowiekowej historii, fascynujących tradycji i setek zabytków! Pod lazurowymi kopułami medres odnajdź mozaikowe klejnoty Samarkandy, a u Świętego Imama – kuficzny manuskrypt Koranu z VIII w. Skosztuj pilawu i zielonej herbaty z pieprzem i miodem, a w egzotycznych ogrodach wytrop kolorowe pawie. Śladem białobrodych starców pójdź tam, gdzie przybywały karawany z Jedwabnego Szlaku, i zajrzyj na bazar Chorsu po ręcznie zdobioną ceramikę i figurki aksakali. Obejrzyj ognisty spektakl uzbeckich tańców, a w zaroślach nad brzegiem Amu-darii wypatrz stepowe żółwie, warany i gazele. W Chiwie poznaj sekrety żywego skansenu Iczan Kala i zrób zdjęcie słynnego minaretu Kalta Minor. Sprawdź, co w oszałamiającym bogactwem pałacu porabiał ostatni emir Buchary, pokonaj bezkresne czerwone piaski pustyni Kyzył-kum i odkryj całą prawdę o niepokonanym watażce, zdobywcy Azji i uzbeckim bohaterze narodowym – Timurze Kulawym.

W cenie

Bilety lotnicze

Bilety lotnicze

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Wieczór folklorystyczny z tańcami i muzyką na żywo

Wieczór folklorystyczny z tańcami i muzyką na żywo

Szybkobieżny pociąg Samarkanda – Taszkent

Szybkobieżny pociąg Samarkanda – Taszkent

Noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-os. z łazienkami)

Noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-os. z łazienkami)

Ciekawostki etnograficzne

Ciekawostki etnograficzne

Atrakcje przyrodnicze, kulturowe i historyczne

Atrakcje przyrodnicze, kulturowe i historyczne

Autentyczne spotkania z lokalnymi mieszkańcami

Autentyczne spotkania z lokalnymi mieszkańcami

Opieka anglojęzycznego przewodnika

Opieka anglojęzycznego przewodnika

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Wejścia biletowane do atrakcji

Wejścia biletowane do atrakcji

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Wizyty na lokalnych bazarach

Wizyty na lokalnych bazarach

Degustacja lokalnych trunków i dań

Degustacja lokalnych trunków i dań

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Lokalny koloryt i kultura

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Taszkent-Uzbekistan-Hast-Imam

Taszkent

Taszkent to jedno z najbardziej nowoczesnych i różnorodnych miast Azji Środkowej. W centrum stolica Uzbekistanu lśni bogactwem szklanych biurowców i pełnych przepychu stacji metra, zaprojektowanych na wzór tych z Moskwy. Tuż obok kusi skąpanymi w zieleni placami z pałacem Forum, Muzeum Amira Temura czy Narodowym Muzeum Historycznym. W postradzieckich zaułkach – nadal noszących ślady ogromu zniszczeń po trzęsieniu ziemi z 1966 r., które upamiętnia pomnik Odwagi na placu Niepodległości – przyciąga gwarnymi bazarami Alay i Chorsu, gdzie dostaniemy lokalne smakołyki i ręcznie zdobioną ceramikę. W historycznej części miasta ogrodów zobaczymy zaś fenomenalne zabytki z XVI w.: medresę Kukeldasz (działa tu teologiczna szkoła muzułmańska) i kompleks architektoniczny Khazrati Imam (Święty Imam), wybudowany w hołdzie dla X-wiecznego imama Abu Bekra Al-Kaffala Al-Kabira Ash-Shashiego. Pod turkusowymi kopułami odkryjemy perełki dawnych dziejów miasta: medresę Barak Chana, meczet Tillya Sheik, mauzoleum Kaffala Szaszi czy medresę-muzeum Muji Mubaraka, gdzie obejrzymy niezwykle cenny, oprawiony w jelenią skórę kuficzny manuskrypt Koranu Usmana (Uthmana) z VII w. (UNESCO).

Chiwa-uzbekistan

Chiwa

Tuż za wysokimi murami obronnymi w kolorze pustynnego piasku kryje się tętniący życiem skansen. To Iczan Kala, historyczna część Chiwy pod patronatem UNESCO. Za Ota Darwoza, główną i zachodnią bramą, natkniemy się na jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta: mieniący się odcieniami bieli i turkusu cylindryczny minaret Kalta Minor. Stąd już tylko parę kroków do Kuhna Ark – ufortyfikowanej rezydencji chanów Chiwy i minaretu z pięknie zdobionymi mihrabami. Wdrapiemy się na jej wieżę obserwacyjną, skąd znakomicie widać pałac Tasz Chauli, medresę Mohammeda Khana i meczet Dżuma, do którego przejdziemy się, by na własne oczy zobaczyć hypostyl podpierany przez aż 213 drewnianych, ręcznie rzeźbionych kolumn. Na każdym kroku tego uzbeckiego miasta, leżącego w rogu „złotego trójkąta” Azji Środkowej, przekonamy się, że są na świecie miejsca, w których czas zdaje się nie upływać, a wierni tradycjom ludzie wciąż żyją niespiesznym rytmem codzienności.

Pustynia-Kyzyl-Kum-Uzbekistan

Pustynia Kyzył-kum

Poszukiwacze przygód i kupcy wędrujący Jedwabnym Szlakiem z Chiwy do Buchary musieli być – ani chybi – zupełnie szaleni! Tygodniami przemierzali bezkresne czerwone piaski pustyni Kyzył-kum, która ciągnie się przez 300 tys. km2, pomiędzy rzekami Amu-daria i Syr-daria oraz suchym dziś niczym pieprz Jeziorem Aralskim. Wszędzie tylko barchany nieprzebranego piachu, wznoszące się nawet na 75 m, i gliniasto-kamieniste równiny, skąpo porośnięte trawami i czarnym saksaułem. A jednak na tym pustkowiu od wieków tętni życie! Oczyma wyobraźni ujrzymy tu ludy kultury andronowskiej z epoki brązu, starożytne karawany i zapalonych odkrywców, którzy prawdziwe skarby (złoto, srebro, miedź, uran, glin, ropę naftową i gaz ziemny) odkryli nie na jałowej ziemi, lecz tuż pod nią. Nad głowami dostrzeżemy kołujące orły, a między nielicznymi krzewinkami – bażanty, hubary, warany szare, żółwie stepowe, suhaki, koty pustynne, gazele czarnoogonowe, dziki, koniki Przewalskiego, a także wielbłądy i owce karakułowe, hodowane przez rolników z jurtowych wiosek – ludzi, dla których pustynia Kyzył-kum to trudny do życia, lecz majestatycznie piękny dom.

Buchara-forteca-Ark-Uzbekistan

Buchara

Barwne karawany kupców od dawien dawna zjeżdżały do Buchoro-ij-szarif. Ten ważny punkt na jedwabnym szlaku do dziś słynie z bazarów, na których można kupić wszystko: owoce, sery, przyprawy, futra, ceramikę, dywany. Do Buchary zajrzymy, by zobaczyć także perły islamskiej architektury starego miasta. Kiedyś jego wąskimi, krętymi uliczkami przechadzał się sam Awicenna. Mijając długobrodych, plotkujących przy herbacie starców, ruszymy jego śladem, odkrywając czające się w każdym zakamarku niemal 2000 lat wciąż żywej historii. Poznamy tajemnice potężnej cytadeli Ark i „wieży śmierci”: Kalyan Minaret. Zajrzymy do mauzoleum Ismaila Samani oraz zobaczymy kompleks Po'i Kalon z przepiękną medresą Mir-i Arab, Lab-i Hauz i inne zabytki, znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wieczorem nacieszymy oczy pokazem regionalnych i narodowych strojów, a uszy – niesamowitymi dźwiękami tego świętego uzbeckiego miasta.  

Shahrisabz-Uzbekistan

Szahrisabz

Co robić, kiedy jesteś synem zubożałego mongolskiego arystokraty, ale pragniesz zostać bogatym zdobywcą świata? Cóż, Timur Kulawy wybrał drogę siejącego grozę lądowego pirata. Lojalność bandy watażków zdobył uczciwym podziałem łupów – coraz większych, bo orda stepowych koczowników stale rosła, podobnie jak niezmierzony apetyt na skarby. Timur umiał dogodzić swojej armii: spustoszył winnice i zabytkowe klasztory na Kaukazie, podbił Iran i Irak, splądrował Indie, zadał srogi cios Syrii, Imperium Osmańskiemu, a nawet niepokonanej Złotej Ordzie! Rabował bez opamiętania, pozostawiając za sobą rzekę krwi innowierców. Zanim niespodziewanie zmarł przed atakiem na Chiny, za złupiony majątek wybudował onieśmielające cuda architektury dynastii Timurydów. I choć w Shahrisabz – jednym ze starszych miast Azji Środkowej, zwanym dawniej Kisz i założonym już 2700 lat temu – znajdziemy średniowieczne łaźnie, pozostałości bazaru z XVI–XVIII w. i inne zabytki objęte patronatem UNESCO, to na pewno długo nie oderwiemy wzroku od letniego pałacu Ak-Saraj, imponujących mauzoleów Kok Gumbaz i Hazrat-i Imam czy podziemnego grobowca Timura, który aż do 1943 r. skrywał pewien zaskakujący sekret…

Samarkanda-plac-Registan-Uzbekistan

Samarkanda

Pełna blasku perła Jedwabnego Szlaku przeniesie nas wprost do świata baśni tysiąca i jednej nocy. W przepięknym kompleksie architektonicznym z placem Registan i medresami Uług Bega, Szir Dar i Tillja Kari, zobaczymy promienie słońca tańczące na lazurowej kopule dawnej szkoły koranicznej i zerkające do misternie zdobionych mozaikami mihrabów. W jednym z najdłużej zamieszkiwanych miast świata, którego architektoniczną świetność budowali sprowadzeni z całego Uzbekistanu najlepsi artyści i rzemieślnicy, odwiedzimy też oszałamiające bogactwem zdobień mauzoleum Timurydów Gur-e-Amir i nekropolię Shahi Zinda, której wąskimi ścieżkami dojdziemy do aż 20 imponujących, lśniących turkusową ornamentyką grobowców. Cud świata pozwoli nam także spojrzeć w gwiazdy w XV-wiecznym obserwatorium astronomicznym i poznać arkana wytwarzania papieru tradycyjnymi metodami, a wieczorem zaprosi na pyszną kolację w lokalnej restauracji.

Uzbecka-kultura-tradycje-ludowe-folk

Uzbecka kultura i tradycje

Uzbecy po uwolnieniu się spod jarzma komunizmu postawili na powrót do tradycji. Niczym tsunami kraj zalała moda na etno i wskrzeszanie kultury Jedwabnego Szlaku, która jest tu źródłem ogromnej dumy. W Uzbekistanie na każdym kroku natkniemy się pokazy ludowej muzyki i tańców, przykładowo ognistego tańca lazgi. Zapatrzymy się w kobiety wirujące radośnie w bogato zdobionych, kolorowych sukniach (barwa stroju ma symboliczne znaczenie, a haft pełni funkcję magiczną), czapeczkach tubetejkach, licznych bransoletkach i naszyjnikach. Na bazarach zobaczymy ręcznie zdobioną ceramikę oraz ikatowe dywany w uzbeckie wzory, a w knajpkach skosztujemy pilawu, który jest istotnym elementem lokalnej tradycji kulinarnej. Na ulicach spotkamy młodzież w koszulkach ze średniowiecznym władcą Mirzo Ulugbekiem i zdobywcą Azji Środkowej Tamerlanem – wszak tradycja jest na topie. Z ludźmi dogadamy się po rosyjsku lub angielsku, ale będą w siódmym niebie, gdy zamienimy z nimi parę słów po uzbecku – bo język jest tutaj pielęgnowany z najwyższą czcią, podobnie jak codziennie zwyczaje i narodowe święta.

Palac-Sitorai-Mohi-Hosa-Uzbekistan

Pałac Sitorai-Mohi Hosa

Czy w letnim pałacu Sitorai-Mohi Hosa, którego nazwa oznacza po persku „gwiazdy spotykają księżyc”, Said Mir Muhammed Alim Chan wyłącznie wypoczywał? Jak się szybko przekonamy, w owianej atmosferą relaksu wiejskiej rezydencji z XIX–XX w. ostatni emir Buchary o wiele częściej dobijał różnych targów. Dostojników już od progu mamił oszałamiającym pejzażem romantycznych ogrodów z pawiami i sadzawką, niespotykaną nigdzie indziej architekturą, łączącą tradycje uzbeckie i rosyjskie, a także bogactwem mozaikowych zdobień, ciągnących się od podłóg po sufity w wytwornych sypialniach, salach tronowej, gier i bankietowej oraz lustrzanej Sali Białej. Poznawszy bliżej życie kontrowersyjnego władcy, który zmarł na wygnaniu w 1944 r., zrozumiemy, dlaczego dynastia emira upadła, a Sitorai-Mohi Hosa zaadaptowano na muzeum sztuki użytkowej, kostiumów i robótek ręcznych. Obejrzymy tu meble pałacowe (XIX–XX w.), biżuterię, porcelanę chińską i japońską (XIV–XX w.), zdjęcie konkubin emira (1928 r.), paranję, czyli ciężką szatę z końskiego włosia, noszoną przez damy dworu, jak również etnograficzne ekspozycje ubrań i wnętrz domów zwykłych mieszkańców Buchary – ludzi, którzy nie bez powodu uważali emira za zdeprawowanego tyrana.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
08.11-15.11.2024 8 10 6599 zł Rezerwuj Book Buch книга
15.11-22.11.2024 8 8 6599 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
08.11-15.11.2024
8
Wolne miejsca
Cena
10
6599 PLN
Rezerwuj
Termin
Liczba dni
15.11-22.11.2024
8
Wolne miejsca
Cena
8
6599 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

 • lot Warszawa-Taszkent-Warszawa z przesiadką w Stambule (Turkish Airlines)
 • wiza do Uzbekistanu (od 1 stycznia 2019 r. Uzbekistan zniósł obowiązek wizowy dla obywateli 45 państw, w tym Polski, Wielkiej Brytanii czy Niemiec, dla wjazdów turystycznych do 30 dni. Szczegółowe informacje o zwolnieniach z wizy oraz obowiązku wizowym są dostępne na stronie https://mfa.uz/ru/consular/visa/),
 • lot krajowy Taszkent – Urgencz (klasa ekonomiczna),
 • szybkobieżny pociąg Samarkanda – Taszkent (klasa ekonomiczna),
 • transfery klimatyzowanym busem z/na lotnisko, do/z hotelu i na trasie wycieczki,
 • 7 noclegów w hotelach 3* (pokoje 2-osobowe z łazienkami),
 • wyżywienie (7 śniadań i 6 obiadokolacji),
 • wejścia biletowane do wszystkich zwiedzanych atrakcji,
 • degustacja lokalnych trunków i wyrobów,
 • wieczór folklorystyczny z tańcami i muzyką na żywo,
 • wizyty na egzotycznych bazarach,
 • atrakcje plenerowe, historyczne i kulturowe,
 • opieka doświadczonego, polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour,
 • opieka anglojęzycznego przewodnika,
 • kameralna grupa,
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie obejmuje:

 • usług bagażowych w hotelach i na lotnisku,
 • posiłków oraz napojów bezalkoholowych i alkoholowych nieujętych w programie wycieczki,
 • ewentualnych opłat za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych obiektach,
 • zwyczajowych napiwków,
 • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-osobowy w hotelach i pensjonatach do 200 USD/os.),
 • kosztów pamiątek i wydatków osobistych,
 • usług niewymienionych w programie wycieczki.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

 • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
 • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują zakwaterowanie w komfortowych hotelach 3* (pokoje 2-osobowe z własnymi łazienkami). Poszczególne rodzaje zakwaterowania:

 • Taszkent – Samir 3* lub podobny (3 noce),
 • Chiwa – Malika Hotel Malika Group 3* lub podobny (1 noc),
 • Buchara – Siyavush 3* lub podobny (2 noce),
 • Samarkanda – City 3* lub podobny (1 noc).

Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).

Wyżywienie obejmuje śniadania (7) i obiadokolacje (6) z daniami kuchni lokalnej. Urozmaicone, smaczne i sycące posiłki pozwalają każdego dnia skosztować innych dań i trunków kuchni uzbeckiej. Z pewnością spróbujemy plow – prostą i pyszną, tradycyjną potrawę z ryżu lub kaszy bulgur z warzywami, mięsem i ostrymi przyprawami, która jest narodowym daniem Uzbeków. Podczas spacerów po bazarach chętni będą mogli zasmakować również w miejscowych owocach (świeżych i suszonych) oraz uzbeckich słodkościach.

Informacje praktyczne

Dokumenty

Obywatele krajów Unii Europejskiej mogą w celach turystycznych wjechać do Uzbekistanu bez wizy na okres do 30 dni. Do wjazdu wymagany jest paszport, ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki i posiadający wolne strony na stemple graniczne (uwaga: należy upewnić się, że służba graniczna przystawiła pieczątkę wjazdu!). Warto mieć przy sobie również kserokopię paszportu.

Cudzoziemcy przebywający na terytorium Uzbekistanu muszą także mieć tzw. propiskę. Ten dokument meldunkowy należy wyrobić w nieprzekraczalnym terminie 3 dni od wjazdu do Uzbekistanu. Jeżeli nocujemy w hotelu – obowiązku meldunkowego dokonuje w naszym imieniu obsługa obiektu noclegowego, po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby (o propiskę należy prosić przy każdorazowej zmianie hotelu). W przypadku nocowania u osoby prywatnej propiskę należy uzyskać osobiście w biurach rejestracji, tzw. OVIR. W przypadku, gdy cudzoziemiec spędził którąś noc w komunikacji publicznej (pociągu, autobusie), należy zachować bilet z datą i godziną podróży. Komplet propisek należy zachować i okazać przy wyjeździe z kraju. Uczulamy, że brak propisek (w tym ich zgubienie czy zniszczenie) skutkuje przy opuszczaniu Uzbekistanu poważnymi konsekwencjami prawnymi (przewidziane kary finansowe i/lub administracyjne). Prosimy bezwzględnie pilnować dokumentów (w tym biletów komunikacyjnych) i przechowywać je w bezpiecznym miejscu!

Zdrowie, szczepienia, leki

Przed wyjazdem do Uzbekistanu wskazane są szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonicę, tężec, krztusiec, dur brzuszny i wściekliznę. Osoby, które wcześniej szczepiły się przeciw tym chorobom, powinny się poddać szczepieniom przypominającym. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem najlepiej udać się do lekarza medycyny podróży, aby skontrolować stan zdrowia i przyjąć zalecane szczepienia.

Na podróż trzeba się zaopatrzyć w leki osobiste, a także podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwbiegunkowe i na dolegliwości układu pokarmowego. Warto mieć przy sobie również repelenty na komary, akcesoria i opatrunki (np. plastry, pęsetę) oraz środki dezynfekujące (żel, chusteczki). Planując podróż do Doliny Fergańskiej, terenów graniczących z Afganistanem oraz do Karakałpakstanu, należy profilaktycznie zażywać leki antymalaryczne.

W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką.

Wszelkie leki zabierane na wyjazd do Uzbekistanu powinny pozostać w oryginalnych opakowaniach. Należy posiadać poświadczone pieczęcią lekarską recepty na przyjmowanie przewożonych lekarstw. Zwyczajowo cudzoziemiec może wwieźć do Uzbekistanu ilość leków niezbędną do osobistego leczenia – tolerowany jest wwóz około 10 fiolek i/lub 30 tabletek na osobę. Na wwóz większej ilości leków wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką. Należy pamiętać, że przewożenie dużej ilości lekarstw jest w Uzbekistanie traktowane podobnie jak przemyt narkotyków. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie wwozu leków zalecamy bezpośredni kontakt z ambasadą Uzbekistanu (e-mail: pl.uzembassy@mfa.uz).

Głównym zagrożeniem w Uzbekistanie są choroby przewodu pokarmowego (w tym żółtaczka). Z tego powodu oraz na skutek odmiennej flory bakteryjnej na początku pobytu mogą wystąpić dolegliwości żołądkowe. Aby temu zapobiec, zaleca się zachowanie higieny (częste mycie rąk), picie wody wiadomego pochodzenia (wskazana woda butelkowana, woda z kranu nadaje się do spożycia po przegotowaniu) oraz mycie surowych warzyw i owoców przed spożyciem. Należy unikać spożywania lodów z automatu i wyrobów cukierniczych (kremy) niewiadomego pochodzenia, a także posiłków w barach (tzw. czajchanach), przy bazarach, drogach i w małych miejscowościach.

Lokalna służba zdrowia nie jest na najwyższym poziomie, a warunki panujące w placówkach medycznych nie są najlepsze. Ewentualne pobyty w szpitalu warto ograniczyć do niezbędnego minimum. W sytuacji problemów ze zdrowiem można się kontaktować z Tashkent International Clinic, Taszkent, ul. Talimardjon, tel.: + 998 71 291 01 42 (usługi płatne, język rosyjski i angielski).

Przepisy celne i prawne

 • Obcokrajowcy przebywający na terenie Uzbekistanu muszą się zameldować i wyrobić tzw. propiskę (szczegółowo opisana w sekcji „Dokumenty”).
 • Zakazane jest wwożenie jakichkolwiek materiałów (w formie drukowanej i elektronicznej), które zawierają treści pornograficzne i przemocowe. W związku z tym należy być przygotowanym na ewentualne kontrole bagażu i sprzętu elektronicznego u celników.
 • W przypadku wwozu i wywozu większej sumy gotówki (powyżej 2000 USD) należy je zadeklarować. Warto upewnić się, że celnik przystawił pieczątki na deklaracjach wwozowych – ich brak może utrudnić opuszczenie kraju.
 • Do Uzbekistanu nie wolno wwozić alkoholu, wieprzowiny i innych rzeczy zakazanych przez islam.
 • Kupując pamiątki nie mające wartości historycznej, a wobec których mogą wyniknąć wątpliwości u celników uzbeckich, warto zaopatrzyć się w specjalne poświadczenia wydawane m.in. przez niektóre sklepy z pamiątkami.
 • Przemyt narkotyków i substancji narkotykopodobnych jest bardzo surowo karany. Ograniczenia dotyczą również wwozu leków (opisane w sekcji „Zdrowie, szczepienia, leki”).
 • Obowiązuje zakaz fotografowania mostów, obiektów przemysłowych i wojskowych, dworców kolejowych, metra i lotnisk. Zanim zaczniemy robić zdjęcia, warto upewnić się, że w polu widzenia nie znajdują się wymienione obiekty.
 • Wchodzenie do zamkniętych stref przygranicznych wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.
 • Homoseksualizm jest nielegalny, pod karą pozbawienia wolności.
 • Jeśli funkcjonariusz policji poprosi nas o wylegitymowanie się – należy to zrobić bezwzględnie, bez wdawania się z dyskusję i z zachowaniem szacunku dla służb mundurowych. Kontrole zdarzają się często i są związane z bezpieczeństwem wewnętrznym (należy się ich spodziewać zwłaszcza w nieturystycznych i rzadziej uczęszczanych przez cudzoziemców regionach Uzbekistanu).
 • W Uzbekistanie funkcjonują strefy posiadające odrębne prawa pobytu – najczęściej są to obiekty dziedzictwa kulturowego oraz chronione obszary przyrodnicze znajdujące się w strefie nadgranicznej. Pobyt w tych miejscach, dla indywidualnego turysty, jak i zorganizowanej grupy, jest możliwy jedynie na podstawie pisemnego zezwolenia z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Zwiedzający są zobowiązani do posiadania przy sobie dokumentu tożsamości oraz w/w zezwolenia. Pobyt w wyszczególnionych strefach jest możliwy jedynie z udziałem rezydenta Republiki Uzbekistanu (pracownika lokalnej firmy turystycznej).

Bezpieczeństwo

Uzbekistan to kraj stosunkowo bezpieczny. Jednak, jak wszędzie, trzeba zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Przede wszystkim należy bezwzględnie odmawiać przewożenia przez granicę różnego typu przesyłek – jest to jedna z dróg przemytu narkotyków, do której turyści mogą zostać nieświadomie wykorzystani.

Warto zawsze pilnować swojego dobytku, zwłaszcza na bazarach i w innych zatłoczonych miejscach, gdzie mogą się zdarzać drobne kradzieże. Cenne przedmioty i pieniądze najlepiej zamknąć w hotelowym sejfie (o ile jest dostępny). Najlepiej też unikać samotnego przebywania na zewnątrz po zmroku – dotyczy to w szczególności kobiet.

Korzystając z taksówek (są niedrogie i powszechnie dostępne) zaleca się podróżować wyłącznie pojazdami oznakowanymi i zrzeszonymi w korporacjach – jazda prywatnymi, nieoznakowanymi taksówkami może być ryzykowna pod względem finansowanym, jak i bezpieczeństwa. Korzystając z metra w Taszkencie, należy być przygotowanym na kontrolę torebki lub plecaka przez funkcjonariusza milicji obecnego przy wejściu – jest to rutynowa procedura. Trzeba też uważać podczas przechodzenia przez ulicę – niektóre drogi są nieoświetlone i w kiepskim stanie, a lokalni kierowcy często ignorują przepisy drogowe.

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

Klimat

W Uzbekistanie dominuje klimat umiarkowany kontynentalny suchy. Lata są upalne (średnia temperatura to 26°C na północy i 32°C na południu kraju). Nocami temperatura powietrza spada – dlatego warto zabrać ze sobą zarówno lżejsze, jak i cieplejsze ubrania. Zimą często zdarzają się mrozy. Opady w ciągu roku nie są duże, jednak w górach można się spodziewać opadów śniegu. Uzbekistan leży w strefie aktywnej sejsmicznie, stąd dobrze wiedzieć, jak zachować się na wypadek ewentualnego trzęsienia ziemi.

Język

Językiem urzędowym Uzbekistanu jest uzbecki. W większych miastach w użyciu jest również rosyjski. Język angielski jest słabo znany – w podstawowym zakresie porozumiemy się nim jedynie w dużych ośrodkach miejskich i niektórych ważniejszych obiektach turystycznych.

Religia

Religią najpowszechniej wyznawaną w Uzbekistanie jest islam. Zwiedzając zabytki sakralne, należy pamiętać o odpowiednim stroju. Przed wejściem do meczetu mężczyźni muszą zasłonić nogi i ramiona, a kobiety dodatkowo włosy (zalecane chusty na głowę i długie spódnice). Ubrania powinny być skromne, niewyzywające, nieobcisłe. Ponadto należy zdjąć obuwie (zostawiamy je w wyznaczonym miejscu). Wypada również wyciszyć telefon i upewnić się co do zgody na fotografowanie i filmowanie. Zwiedzanie niektórych meczetów jest niedostępne dla niemuzułmanów.  Zwiedzając meczet, nie wolno przechodzić przed modlącymi się – to unieważnia ich modlitwę (podobnie jak obecność w świątyni psów, uważanych za nieczyste).

Waluta i płatności

Walutą w Uzbekistanie jest sum uzbecki (UZS). Jeden sum to 100 tiyin. 1000 UZS to około 0,1 USD/0,09 EUR/0,4 PLN.

Na podróż najlepiej zabrać dolary amerykańskie lub euro i wymienić je na walutę lokalną na miejscu (w Uzbekistanie nie ma możliwości bezpośredniej wymiany PLN na UZS). Pieniądze należy wymieniać w kantorach i bankach (poza nimi, np. na bazarach, wymiana waluty jest nielegalna). Na wyjazd trzeba zabrać gotówkę. W większości miejscowości (poza stolicą i dużymi ośrodkami miejskimi) nie można płacić kartą ani wypłacać pieniędzy z bankomatów. Na wszelki wypadek można oczywiście zaopatrzyć się w kartę płatniczą walutową (w USD), uniwersalną (np. mBank World) lub typu Revolut.

Uwaga: w Uzbekistanie nie można zamienić sumów na dolary lub euro (odwrotnie walutę można oczywiście wymienić), dlatego należy rozsądnie zaplanować wydatki, wymieniać pieniądze częściej i na mniejsze kwoty.

Czas

UTC +5. Różnica czasu między Polską a Uzbekistanem wynosi +3h latem i +4h zimą.

Telefonia i Internet

Sieć telefoniczna w Uzbekistanie jest raczej dobra, ale poza większymi miastami i na obszarach górskich mogą wystąpić problemy z zasięgiem. Opłata za minutę połączenia do UE w roamingu to ok. 4 zł; wysłanie SMS-a kosztuje ok. 2 zł. Bezpłatne Wi-Fi jest dostępne w większości lepszych hoteli oraz w niektórych guesthouse’ach. W miastach istnieje możliwość korzystania z kafejek internetowych. Mapę punktów z dostępem do publicznego internetu można znaleźć na stronie https://wifispc.com/uzbekistan. Chętni mogą się zaopatrzyć w lokalną kartę SIM z pakietem internetowym (należy jednak zawsze pamiętać o nie zawsze dobrym zasięgu).

Elektryczność

Napięcie sieciowe w Uzbekistanie wynosi 220 V. Typy gniazdek: C i F (na wtyczki z dwoma okrągłymi bolcami, czyli takie, jak w Polsce i większości krajów Europy).

Lokalna kuchnia

Kuchnia uzbecka niestety nie zachwyca finezją ani bogactwem składników. Wynika to oczywiście z przyczyn naturalnych, jak również ekonomicznych. Na uzbeckich stołach dominują przede wszystkim sezonowe warzywa, ryż, makarony, baranina i jagnięcina (nie jada się tu wieprzowiny, zgodnie z restrykcjami islamu). Narodowym daniem jest pilaw (smażony ryż z warzywami i baraniną). W Uzbekistanie jada się także szaszłyki (baranie, wołowe), szorpo (rosół z baraniny), lagman (pikantna zupa z warzywami, makaronem i mięsem), manty (duże pierogi z farszem mięsnym, ewentualnie jarskim), samsy (bułeczki drożdżowe z nadzieniem mięsnym lub warzywnym), pielmieni (pierogi) i golubcy (gołąbki), a na deser – arbuzy czy melony. Do posiłków zwyczajowo podaje się chleb non oraz mocną, słodką herbatę. Pomimo obfitości na uzbeckich stołach dań mięsnych wegetarianie również znajdą coś dla siebie (problemy z wyżywieniem mogą mieć jednak weganie). Podczas pobytu w Uzbekistanie warto posmakować kumysu, czyli napoju alkoholowego ze sfermentowanego mleka klaczy (ma 1–3% alkoholu).

Kultura i obyczaje

 • Mieszkańcy Uzbekistanu są raczej przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców. Turystom zaleca się jednak poszanowanie lokalnych obyczajów i zasad życia społecznego, które w dużej mierze wyznacza islam.
 • Zwiedzając meczet, nie wolno przechodzić przed modlącymi się – to unieważnia ich modlitwę.
 • Poza dużymi miastami (Taszkent, Samarkanda, Buchara, Nukus) kobiety powinny unikać odzieży podkreślającej sylwetkę, odsłaniającej łokcie i kolana. Skromność w ubiorze i zachowaniu jest wskazana szczególnie na prowincji i w Dolinie Fergańskiej, które są bardziej konserwatywne od większych ośrodków miejskich.
 • Mężczyźni nie powinni próbować nawiązywać relacji z uzbeckimi kobietami (zwłaszcza na prowincji i w Dolinie Fergańskiej). W miarę możliwości powinni zwracać się w rozmowie do towarzyszącego kobiecie mężczyzny.
 • Lewa ręka uważana jest za nieczystą – nie należy podawać jej na powitanie, podawać nią pieniędzy czy innych rzeczy, jeść nią itp.
 • Nie należy wskazywać nikogo palcem – jest to uważane za poniżające i niegrzeczne.
 • Nie należy przywoływać Uzbeka, zwijając do siebie palec wskazujący – gest ten uważa się za obraźliwy, ponieważ w ten sposób woła się jedynie zwierzęta.
 • W rozmowach z Uzbekami zaleca się nie poruszać tematów politycznych i religijnych.
 • Natarczywe patrzenie Uzbekowi w oczy może zostać odebrane jako postawa agresywna.
 • W przestrzeni publicznej pary powinny się powstrzymać z okazywaniem sobie uczuć (lepiej nie trzymać się za ręce, nie mówiąc już o całowaniu czy przytulaniu). Homoseksualizm jest nielegalny (pod karą pozbawienia wolności).
 • Uzbecy, jak inne ludy Azji Środkowej, okazują szacunek starszym (tutaj mówi się na nich aksakal, co oznacza dosłownie „białe brody”). Przy powitaniu należy uścisnąć dłoń seniora, młodsi ustępują im miejsca np. w komunikacji publicznej czy herbaciarni.
 • Wchodząc do domu Uzbeków, należy zdjąć buty.
 • Lepiej nie komplementować uzbeckiego gospodarza, jego gościnności i poczęstunku, a zwłaszcza należących do niego rzeczy (lokalny zwyczaj nakazuje bowiem, by gospodarz oddał dany przedmiot osobie, która się nim zachwyca).
 • W każdej sytuacji warto pamiętać o dobrych manierach: niegrzeczne jest nadmierne emocjonowanie się, nie siadamy na poduszkach, nie komentujemy jakości jedzenia (nawet jeśli jest dobre), a talerzy nie stawiamy na podłodze.
 • Chcąc sfotografować Uzbeków, warto najpierw spytać o pozwolenie. Trzeba być przygotowanym na kategoryczną odmowę, którą należy uszanować (nie wypada w szczególności robić zdjęć kobietom). Zdarza się, że osoba fotografowana poprosi o pieniądze za zdjęcie – dla niektórych to jedyne źródło dochodu, więc warto być wrażliwym na warunki ekonomiczne lokalnej społeczności.
 • Przywołując taksówkę na ulicy, należy wyciągnąć całą rękę i delikatnie opuścić nadgarstek (nie machamy na kierowców dłonią, nie robimy tego zbyt energicznie). Jeżeli jesteś samotną kobietą, nie wsiadaj do taksówki, w której prócz kierowcy jedzie inny mężczyzna (jeżeli kierowca zatrzyma się po drodze, by zabrać kolejnych pasażerów, zwłaszcza mężczyzn – zapłać za kurs i dla własnego bezpieczeństwa opuść pojazd). Nie płać za kurs, dopóki nie dotrzesz do miejsca docelowego. Bądź stanowczy w kwestii wynegocjowanej ceny za przejazd. Podróżuj tylko taksówkami oznakowanymi, zrzeszonymi w korporacji (zgodnie z poradami z sekcji „Bezpieczeństwo”).
 • Lokalna ludność ma tendencję to tworzenia tłumów, np. przy wchodzeniu do autobusów, metra, pociągu. W takich sytuacjach zaleca się lepiej pilnować dobytku i uważać na kieszonkowców.

Warto wiedzieć

 • Hotele i hostele nie zawsze są wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
 • Grzałki do wody i żelazka – zazwyczaj są dostępne w recepcjach hoteli, na życzenie.
 • Suszarki do włosów, o ile nie znajdują się w pokoju hotelowym, są zwykle dostępne na życzenie w recepcji obiektu.
 • Ręczniki – są dostępne w hotelach.
 • W pokojach hotelowych mogą się znajdować minibary. Dostępne w nich napoje i słodycze są dodatkowo płatne.
 • W pokojach hotelowych na gości czekają zwykle mydło i szampon (małe opakowania, dlatego warto zabrać własne lub kupić na miejscu), niekiedy do dyspozycji są także jednorazowe klapki. W wybranych hotelach mogą być też dostępne (bezpłatnie lub za dodatkową opłatą) szczoteczki i pasty do zębów, gąbki kąpielowe i inne akcesoria.

Do zabrania:

 • ubrania lekkie (na upał), jednak niezbyt obcisłe i skromne, pozwalające zasłonić łokcie i kolana;
 • ubrania cieplejsze: sweter, bluza lub inne ciepłe okrycie, kurtka albo peleryna przeciwdeszczowa, długie spodnie;
 • ubrania pozwalające na wejście do lokalnych świątyń (długie spodnie dla mężczyzn, chusty na głowę i spódnice za kolano dla kobiet);
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne;
 • wygodne obuwie do wędrówek, np. sportowe, trekkingowe;
 • lekkie obuwie typu klapki, sandały;
 • podręczny plecak;
 • krem z wysokim filtrem UV;
 • przybory toaletowe;
 • leki i inne preparaty szczegółowo opisane w punkcie „Zdrowie, szczepienia, leki”;
 • naładowany powerbank.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na całej trasie wyprawy – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi, klimatyzowanymi busami. Pełne bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy. Na wybranych odcinkach wycieczka obejmuje także 1 przelot krajowy na trasie Taszkent – Urgencz (klasa ekonomiczna) oraz 1 przejazd szybkobieżnym pociągiem na trasie Samarkanda – Taszkent (klasa ekonomiczna).

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 70 000 €, w tym koszty ratownictwa 10 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
 • OC – 35 000 €,
 • Bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN,
 • Rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 8-dniowej

TASZKENT – URGENCZ – CHIWA – BUCHARA – SZAHRISABZ – SAMARKANDA – TASZKENT

DZIEŃ 1. Wylot

Zbiórka grupy na lotnisku i wylot do Taszkentu.

DZIEŃ 2. Taszkent

Przylot do Taszkentu o poranku. Zbiórka grupy na lotnisku. Przejazd do hotelu, zameldowanie i czas na odpoczynek. Po śniadaniu zwiedzanie Taszkentu. W historycznej części miasta zobaczymy kompleks architektoniczny Khazrati Imam, medresy Muji Mubaraka (muzeum) Kukeldasz i Barak Chana, meczet Tillya Sheik i mauzoleum Kaffala Szaszi. Przejazd do nowej części miasta, gdzie zwiedzimy plac Niepodległości, plac Teatralny Aliszera Nawoi oraz muzeum i skwer Amira Temura ze znajdującym się tuż obok pałacem Forum. Czas wolny na bazarach Alay i Chorsu. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Przejazd na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 3. Taszkent – Urgencz – Chiwa

Po śniadaniu poranny lot do Urgenczu. Następnie przejazd do Chiwy (30 km, 30 minut) i wycieczka po historycznym kompleksie Iczan Kala z XII–XIX w. (UNESCO). Zobaczymy takie zabytki, jak m.in. cytadela Kuhna Ark (XVI–XVII w.), meczet Kurinishkhana, kompleks Abd Al Bobo oraz medresy Kutlug Murad Inak, Muhammad Rakhimkhan II i Islam Khodja. Przejazd do hotelu i zameldowanie (po 14.00). Czas wolny na odpoczynek i dalsza część zwiedzania miasta: mauzoleum Sayid Allauddin, medresa Muhammad Aminkhan, medresa Kazi Kalon, minaret Kalta Minor, meczet Dżuma (X w.), medresa Allakulikhan, pałac Tash Khauli, mauzoleum Pakhlavan Mahmud. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Przejazd na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 4. Chiwa – Buchara

Śniadanie. Przejazd autobusem do Buchary przez pustynię Kyzył-kum (470 km). Po drodze przystanek na zdjęcia nad rzeką Amu-daria. Przyjazd do Buchary. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie i nocleg.

DZIEŃ 5. Buchara

Po śniadaniu zwiedzanie Buchary: Cytadela Ark (IV w. p.n.e.), meczet Bolo Khauz (XVIII w.), mauzoleum Ismail Samani (X w.), mauzoleum Chashmayi Ayub, medresa Chor Minor (XVIII w.), meczet Maggoki Attori (XII w.), zespół architektoniczny Poyi Kalon, w którego skład wchodzą kompleks Lyabi Khauz (XIV–XVII w.), minaret i meczet Kalon (XII–XVI w.) oraz medresy Miri Ara, Maggoki Attori, Uług Beg (XV w.), Abdulazizkhan (XVII w.) i Nodir Devonbegi (XVIII w.). Następnie wizyta na tradycyjnym bazarze Coumpol, znajdującym się pod kopułami handlowymi. Tam można zrobić zakupy i zobaczyć, jak naprawdę wygląda uzbeckie targowanie się. Pokaz ludowy w medresie Nadir Devon Begi. Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Przejazd na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 6. Buchara – Shahrisabz – Samarkanda

Po śniadaniu zwiedzanie letniej rezydencji Sitorai-Mohi Hosa. Następnie przejazd z Buchary do Shahrisabz (285 km, 4 godziny), gdzie zwiedzimy pałac Ak Saray i zespół architektoniczny Dorut-Tilovat (meczet Kok Gumbaz i kompleks Dorus-Saodat z meczetem Dżuma). Dalsza podróż do Samarkandy (160 km, 2 godziny), przyjazd do hotelu i czas wolny na odpoczynek.  Po południu zwiedzanie słynnego placu Registan, gdzie znajdują się trzy medresy: Uług Beg (XV w.), Sherdor (XVII w.) i Tillyakori (XVII w.). Obiadokolacja w lokalnej restauracji. Przejazd na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 7. Samarkanda – Taszkent

Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Samarkandy: mauzoleum Gur-Emir (XIV–XV w.), nekropolia Shakhi Zinda, obserwatorium Uług Beg, muzeum Afrosiyob, meczet Bibi-Khanym. Zakupy na bazarze Siyob, gdzie można kupić suszone owoce, słodycze i pamiątki. O godzinie 16.00 przejazd na stację kolejową i podróż szybkobieżnym pociągiem Afrosiyob do Taszkentu (czas przejazdu w godz. 17.00–19.10). Pożegnalna obiadokolacja w lokalnej restauracji. Przejazd na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 8. Powrót

Śniadanie. Przejazd na lotnisko w Taszkencie. Odprawa paszportowo-bagażowa. Lot powrotny.

© 2024 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • datę urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
 • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
 • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
 • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

 • WPŁATA 1. (zaliczka 2000 PLN) – uiszczana w ciągu 3 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki.
 • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

 • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

  Podróżuję samotnie, zgadzam się
  na dokwaterowanie do drugiej osoby

  Zobacz także

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

  Realizacja: Codenest