Winne-szlaki-Armenii-8-dni

Winne szlaki Armenii 8 dni

Wine Tour

od  from  from  from  3894 PLN EURO EURO EURO
cena za osobę / 8 dni Price per person / 8 days Preis pro Person / 8 Tage Цена с человека / 8 дней

Rezerwuj Book Buch книга

Armenia, była republika radziecka, nabiera dziś pewności siebie. Chociaż na prowincji życie nierzadko toczy się tak jak przed laty, w krajobrazie stolicy nie da się nie zauważyć dynamicznie zachodzących zmian. Wielu turystom Erywań (przy okazji dodam, że jestem zwolennikiem angielskiej transkrypcji nazwy miasta: Yerevan, ale zmuszam się do używania tej uznawanej w Polsce) podoba się bardziej od Tbilisi, co mnie, gruzińskiemu patriocie, często spędza sen z powiek. Zarazem świetnie ich rozumiem, bo w Erywaniu łatwo się zakochać! Wspaniała jest tutejsza architektura, która łączy wielowiekowe dziedzictwo kraju ze współczesnymi standardami budownictwa i aranżacji. Są w Erywaniu szerokie place z budynkami rządowymi i monumentalnymi zabytkami, a także wąskie przesmyki, gdzie można się natknąć na lokalne osobliwości. Są nowoczesne biurowce i poradzieckie bloki – niemal wszystko konsekwentnie utrzymane w kolorach piaskowca, co dodaje miastu elegancji. Ulice i place toną w soczystej zieleni, która – wraz z licznymi fontannami – daje wytchnienie w gorące dni.

W cenie Included Im Preis В цене

Loty bezpośrednie Warszawa – Erywań – Warszawa (PLL LOT)

Komfortowe hotele *** w centrum miast

Transfery klimatyzowanym busem z/na lotnisko, do/z hotelu i na trasie wycieczki

Pokaz folklorystyczny

Warsztaty kulinarne

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour

Wejścia biletowane do atrakcji

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Zakupy na lokalnych bazarach

Degustacja lokalnych trunków i dań

Kameralne grupy

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Wybrane atrakcje Selected attractions Ausgewählte Sehenswürdigkeiten Избранные достопримечательности

Ormiański koniak

W krainie Noego, na pozór cichej, spokojnej i przesiąkniętej religijnością, tętni źródełko najprzedniejszego koniaku. A właściwie brandy ArArAt – jedynej na świecie, która po zdobyciu w 1900 r. nagrody Grand-prix w Paryżu może być sprzedawana jako koniak. Wybierzemy się do jej słynnej wytwórni, gdzie poznamy tajniki wyrobu złocistego trunku, wytwarzanego tradycyjnymi metodami z białych winogron. Legendarny, produkowany od 1887 r. koniak ArArAt jest dowodem kunsztu lokalnych rzemieślników i stanowi integralną część kultury narodowej Armenii. Ci, którzy zasmakują różnych jego rodzajów, poczują, że ormiański koniak fascynuje mocą ognistego feniksa i urzeka wysublimowaną elegancją tak samo, jak święta ormiańska góra Ararat, której alkohol ten zawdzięcza swą nazwę.

Ararat

Na niemal każdym kroku wyprawy po Armenii poczujemy obecność nieodgadnionej potęgi natury. Majestatyczny Ararat, świętą górę Ormian, zobaczymy z Erywania, klasztoru Chor Wirap i wielu innych miejsc. Wysoki na 5137 m n.p.m. masyw wulkaniczny, znany pod urzędową nazwą Masis, jest stale obecny w życiu miejscowych (widnieje w godle Armenii, często pojawia się w literaturze i sztuce), choć leży dziś na terytorium Turcji. Niektórzy naukowcy i poszukiwacze przygód wierzą, że na górze spoczęła po potopie arka Noego, o czym wspomina Księga Rodzaju. Dotychczasowe, trudne terenowo badania nie dały jasnych odpowiedzi. Nie ulega jednak wątpliwości, że Ararat fascynuje od dziesięcioleci i my także ulegniemy jego czarowi. Obserwując ośnieżony szczyt – którego nazwa pochodzi od Ary, bożka z epoki brązu, symbolizującego śmierć i odrodzenie – przeniesiemy się do XIX w., kiedy to stopę postawili tam pierwsi zdobywcy: Friedrich Parrot i Chaczatur Abowian (1829), a następnie Polacy – Józef Chodźko (1850) i Julia Młokosiewicz (1889). O samodzielnym zdobyciu góry jedynie pomarzymy, bo wejście na Ararat oprócz ogromnej dozy odwagi wymaga specjalnego zezwolenia.

Eczmiadzyn

Co takiego kryje w sobie Wagharszapat, znany pod historyczną nazwą Eczmiadzyn, że pierwsi osadnicy pojawili się tu już w epoce kamienia? Zagłębimy się w dzieje miasteczka, dumnie głoszące, że zamieszkiwali je erudyci i spryciarze. W VIII stuleciu p.n.e. doprowadzili wodę z rzeki Ildaruni, co było wówczas inżynieryjno-budowlanym fenomenem. Ewenementów doświadczymy tu zresztą więcej – liczne dawne obiekty mimo burzliwych losów kraju przetrwały i zachwycają do dziś! Poznamy niezaprzeczalną świętość narodową Ormian: wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO zabytkowy kompleks katedralny, za sprawą którego Wagharszapat zyskał miano armeńskiego Watykanu. We wnętrzu budowanej od IV w. kamiennej świątyni odnajdziemy iluminowane rękopisy, ikony, rzeźby, krucyfiksy, płonące świece wotywne i wszechogarniającą ciszę, przerywaną jedynie modlitewnym szeptem wiernych. Ale zanim przekroczymy próg siedziby Katolikosa Wszystkich Ormian, sprawdzimy, czy nad wejściem naprawdę wisi włócznia, którą przebito bok ukrzyżowanego Chrystusa.

Erywań

W stolicy Armenii spotkamy się z historyczną i kulturową spuścizną Ormian. W muzeum Matenadaran zobaczymy manuskrypty pochodzące nawet z V wieku! W wykutym w skale magazynie rękopisów, obok inkunabułów i cennego, uważanego za skarb narodowy Kodeksu Eczmiadzyńskiego, odnajdziemy także XVII-wieczny list po polsku. W pobliskim monastyrze Khor Wirap dowiemy się, dlaczego św. Grzegorza uwięziono w studni i obejrzymy majestatyczny Ararat, świętą górę Ormian, pod którą miała spocząć biblijna arka Noego. By lepiej zrozumieć miejscowych, zwiedzimy także muzeum Tsitsernakaberd, poświęcone pamięci ofiar Rzezi Ormian w latach 1915–1918. Pełen emocji dzień zakończymy wieczornym spacerem po mieście. Ruszymy szlakiem skąpanej w zieleni, dawnej i nowoczesnej architektury, od pięknych placów i alei z obiektami kultury i klimatycznymi kawiarenkami, po punkt widokowy z panoramą na miasto i ośnieżony szczyt Araratu.

Geghard

Wyruszymy na poszukiwanie ukrytej wśród gór Świętej Włóczni. Godzinę drogi od Erywania zapuścimy się w oszałamiający pejzaż wysokich klifów, by w miejscu, gdzie dawniej rozwijał się kult pogański, odnaleźć potężny skarbiec historii: jaskiniowy kompleks klasztorny. Geghard – jak brzmi ormiańska nazwa monastyru, objętego wraz z okolicznymi górami patronatem UNESCO i według legendy założonego przez chrzciciela Armenii, czyli Grzegorza Oświeciciela – symbolizuje włócznię, którą przebito ciało ukrzyżowanego Jezusa. W głównej katedrze Kathoghikè i grobowcu Żamatun odszukamy kolejne klejnoty dziejów: Włócznię Przeznaczenia, relikwie św. Andrzeja i św. Jana, masywne romańskie kolumny, misterne płaskorzeźby i zdumiewające chaczkary – średniowieczne ormiańskie tablice wotywne z kamienia, zdobione bogatą ornamentyką. W cichym kamiennym kościele odkryjemy jeszcze jedną zagadkę: tajemne przejście z zakrystii do najstarszej i najbardziej niezwykłej części kompleksu. Czy w wykutych w skałach świątyniach, kaplicach i celach usłyszymy szept rozmodlonych mnichów z IV w.?

Fanatycy Kaukazu

Na podróżniczym szlaku przeżyjemy razem niejedną przygodę życia. Z pilotami i przewodnikami Tamada Tour – miłośnikami, znawcami i autochtonami danych regionów, pozytywnie uzależnionymi od klimatu, krajobrazów i ludzi Kaukazu – poznamy najciekawsze zakątki krajów wschodu. Będziemy zwiedzać i wypoczywać z poszanowaniem dla endemicznych kultur, bez otoczki masowej turystyki. Odkryjemy prawdziwe oblicza rozmaitych miejsc – kuchnię, historię, dorobek cywilizacyjny, tradycje i obyczaje. Będziemy podróżować świadomie, wspierając lokalne rodzinne firmy i spotykając ludzi, którym bliskie są te same idee i wartości. Od gór, przez morze, po miasta i wsie, trafimy do niezwykłych, często szerzej nieznanych lokalizacji, gdzie przekonamy się, że nie ma Kaukazu bez autentycznego ciepła, bijącego z serc miejscowych i zapalonych, pełnych pasji obieżyświatów.

Czar Poradziecji

Odkryjemy miejsca, w które trudno uwierzyć, dopóki nie doświadczy się ich samemu: zachwycające monumentalnością architektury i bezkresnymi krajobrazami, ale gdzieniegdzie koślawe, szare, zupełnie zapomniane. Zobaczymy z bliska świat, który pomimo bliskości Europy, bywa od niej oddalony o mentalne lata świetlne. Przejdziemy się ulicami miast, które nigdy nie zasypiają, gdzie swoje butiki mają najsłynniejsi projektanci i gdzie można pójść do fryzjera albo na fitness nawet o trzeciej w nocy, aby zaraz potem trafić na głubinkę, czyli prowincję, gdzie ludzie żyją w komunałkach albo drewnianych chałupach bez łazienek, wody, ogrzewania, nie wspominając o telewizorze czy internecie. Poznamy zadziwiające lokalne obyczaje, a przy wspólnym stole posłuchamy niesamowitych opowieści, w których do dziś pobrzmiewa echo lamentu nad upadłym systemem socjalistycznym. To właśnie tu przekonamy się, co naprawdę oznacza pełna absurdów i kontrastów poradziecka rzeczywistość.  

Cała trasa The whole route Die ganze Route Весь маршрут

Terminy i ceny wycieczek Time&Pricetable Termine und Preise für Ausflüge Даты и цены на экскурсии


Termin Trip date Datum der Abreise Дата отъезда Ilość dni Number of days Anzahl der Tage Количество дней Wolne miejsca Free places Freie Plätze Свободные места Cena Price Preis цена Rezerwacja Reservation Buchung бронирование
TERMINY NA 2020 ROK W PRZYGOTOWANIU 8 WYPRZEDANE 3894 zł* Rezerwuj Book Buch книга

* Cena obejmuje część wpłaty w USD lub EUR i może się nieznacznie różnić od podanej w tabeli. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,70 zł za 1 USD lub 4,20 za 1 EUR.

Termin
Ilość dni
TERMINY NA 2020 ROK W PRZYGOTOWANIU
8
Wolne miejsca
Cena
WYPRZEDANE
3894 PLN EURO EURO EURO
Rezerwuj Book Buch книга

Szczegółowe informacje Detailed information Detaillierte Informationen Подробная информация

Świadczenia Cost of the trip Die Kosten der Reise Стоимость поездки

W cenie:

 • przeloty w obie strony bezpośrednim rejsem PLL LOT na trasie Warszawa-Erywań-Warszawa,
 • transfery klimatyzowanym busem z/na lotnisko, do/z hotelu oraz na trasie wycieczki,
 • zakwaterowanie w hotelach *** i dodatkowe noclegi w noc przylotu i wylotu,
 • wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z winem),
 • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour,
 • wejścia do wszystkich obiektów objętych opłatami,
 • degustacja lokalnych trunków i wyrobów
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie obejmuje: kosztów pamiątek, wydatków osobistych, ewentualnej dopłaty za pokój jednoosobowy.

Hotele i wyżywienie Hotels and catering Hotels und Catering Гостиницы и общественное питание

Noclegi w hotelach 3-gwiazdkowych, w centrum miasta, w wygodnych, ładnie urządzonych pokojach 2-osobowych z własnymi łazienkami. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od wycieczki i terminu).

W cenie wycieczki są 2 posiłki dziennie: śniadania w hotelach i obfite obiadokolacje w miejscowych restauracjach, serwujących dania kuchni lokalnej (np. gruzińskiej, ormiańskiej, azerbejdżańskiej) i europejskiej. Poznajemy kraj od kuchni, każdego dnia próbując innych regionalnych dań i trunków. Wielką atrakcją jest udział w tradycyjnej ormiańskiej biesiadzie. Codziennie degustujemy najlepsze ormiańskie wina i czaczę (grappę), a chętni będą także mogli nauczyć się przygotowywania tradycyjnych potraw.

Transfery Transfers Transfers переводы

Po kraju docelowym, z i na lotnisko oraz na całej trasie wycieczki, podróżujemy komfortowymi minibusami typu Mercedes Sprinter. Wszystkie pojazdy są wyposażone w klimatyzację, radio i Wi-Fi. Pełne bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy.

Zwiedzanie Sightseeing Besichtigung осмотр достопримечательностей

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych 16-osobowych grupach z polskojęzycznym przewodnikiem – pasjonatem i specjalistą od danego regionu, który mieszka w nim na stałe i doskonale zna jego kulturę, obyczaje, historię i geografię. Odwiedzamy najciekawsze atrakcje, poznajemy też codzienne życie i kulturę na lokalnych, kolorowych targowiskach i w mniej znanych lokalizacjach, do których turyści zwykle nie docierają.

Ubezpieczenie Insurance Versicherung страхование

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 60 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN,
 • OC – 15 000 €,
 • bagaż – 1000 PLN.

Ogólne warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf

Trasa i program wycieczki 8 dniowej Route and program of a 8-day trip Route und Programm einer 8-tägigen Reise Маршрут и программа 8-дневной поездки

ERYWAŃ– ERYWAŃSKA FABRYKA KONIAKÓW–WAGHARSZAPAT– ZWARTNOC–WINIARNIA MARAN–CHOR WIRAP–NORAWANK–WINNICA ARENI–TWIERDZA AMBERD–KLASZTOR SAGHMOSAWANK–WINIARNIA ARMENIA WINE–JEZIORO SEWAN–KLASZTOR NAD JEZIOREM SEWAN– DEGUSTACJA RYB Z JEZIORA SEWAN–ERYWAŃ

1 dzień – Zebranie grupy na lotnisku Okęcie w Warszawie, spotkanie o godz. 20.00 z przedstawicielem biura Tamada Tour w hali odlotów, strefa C, przy stanowiskach odprawy PLL LOT (nr stanowisk od 260). Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot do Armenii o godz. 22.40. Lot trwa około 3 godzin.

2 dzień – zwiedzanie Erywania. Wizyta w Erywańskiej Fabryce Koniaków i degustacja brandy firmy ArArAt – śniadanie w hotelu. Zwiedzanie stolicy Armenii – Erywania, jednego z najstarszych miast na świecie, starszego od Rzymu o 30 lat. Nazwa miasta pochodzi z okresu istnienia państwa Urartu. Stolica Armenii ma obecnie 2800 lat. Erywań jest położony na brzegu doliny Ararat, po obu stronach rzeki Hrazdan, na wysokości 900–1300 m n.p.m. Większość głównych ośrodków kulturalnych miasta znajduje się w centrum stolicy. Nazwa miasta pochodzi od legendarnej urartyjskiej warowni Erebuni, która dała początek liczącej prawie 3000 lat historii miasta. Nasza wyprawa rozpocznie się od wycieczki autobusowej po mieście. Obejmuje ona wszystkie główne zabytki, ulice i aleje: aleję Masztoca, gdzie znajduje się słynny erywański kryty bazar i Błękitny Meczet, aleję Marshall Baghramian Avenue, na której znajdują się rezydencja prezydencka oraz piękny budynek parlamentu, aleję Sayat Nova, gdzie stoi pomnik wykonany przez słynnego francuskiego rzeźbiarza Rodina, i wiele więcej. Następnie zwiedzimy niewielkie centrum miasta. Zwiedzanie rozpoczniemy od Kaskad w Erywaniu, gdzie będziemy zwiedzać plenerowe Muzeum Sztuki Cafesjian, zawierające dzieła sztuki znanych na całym świecie artystów, takich jak Fernando Botero, Arshile Gorky, Jennifer Bartlett, Lynn Chadwick, Barry Flanagan i wielu innych. Udamy się oczywiście na platformę widokową, aby podziwiać fantastyczną panoramę różowego miasta, a jeśli będziemy mieć szczęście, zobaczymy również majestatyczny widok biblijnej góry Ararat. Podróżnicy z dobrą kondycją mogą wejść po schodach Kaskad, aby znaleźć się na samym szczycie, pozostali zaś mogą skorzystać ze schodów ruchomych. Gdy już zapoznamy się z historią Erywania i zrobimy mnóstwo wspaniałych zdjęć, przejdziemy dalej, na Plac Wolności (daw. Plac Teatralny), aby zwiedzić Ormiański Akademicki Teatr Opery i Baletu oraz zobaczyć prawdziwe Jezioro Łabędzie. Następnym punktem naszej wycieczki będzie aleja Północna, gdzie znajduje się wiele imponujących, nowych budynków, restauracji, kawiarni oraz sklepów. To właśnie tutaj będziemy mogli zobaczyć pomnik słynnego florysty Karabali, który był opiekunem młodych par i zawsze wręczał im kwiaty. Naszym kolejnym celem będzie Plac Republiki. Jest to główny plac w stolicy Armenii. Na jego architektoniczną estetykę składa się pięć budynków dookoła placu. Wśród nich możemy wyróżnić Muzeum Historii Armenii, Narodową Galerię Armenii i budynek siedziby rządu Republiki Armenii, na którym znajduje się słynny zegar. To pod nim mieszkańcy Erywania często umawiali się na swoje pierwsze randki. Plac słynie również ze śpiewających fontann – pokazy muzyczno‑wizualne można oglądać od połowy kwietnia do końca października. Na końcu odwiedzimy Cicernakaberd – kompleks pomnikowy w Erywaniu, poświęcony pamięci ofiar ludobójstwa Ormian z 1915 r.

Lunch w tradycyjnej restauracji. Wycieczka połączona z degustacją do Erywańskiej Fabryki Koniaków.

Nie jest tajemnicą, że brandy ArArAt to jeden z głównych symboli Armenii od wielu lat. W Erywańskiej Fabryce Koniaków będziemy mieli okazję zapoznać się z tą legendarną marką i jej 130-letnią historią. Poznamy dzieje produkcji brandy w Armenii, będziemy mogli obserwować poszczególne etapy wytwarzania oraz delektować się doskonałym smakiem i aromatem różnych rodzajów brandy ArArAt bezpośrednio z miejsca jej pochodzenia.

 • Wizyta w muzeum fabryki, zapoznanie się z legendami na temat brandy ArArAt, poznanie 130-letniej historii produkcji ormiańskiej brandy, przedstawienie słynnych osobistości, które miały okazję spróbować tego trunku, możliwość zobaczenia najstarszych ormiańskich beczek oraz odznaczeń, które potwierdzają to, co o brandy mówią legendy.
 • Zwiedzanie piwnicy, w której leżakuje brandy, oraz możliwość zobaczenia sposobu jej przechowywania, przedstawienie osobistości, które są w posiadaniu beczek imiennych, a także sposobność doświadczenia delikatnego klimatu piwnicy.
 • Spędzenie przyjemnego i niezapomnianego czasu w hali degustacyjnej oraz rozkoszowanie się wybornymi brandy: ArArAt 3* i 10-letnią Akhtamar. Powrót do hotelu lub czas wolny w mieście.

3 dzień – Erywań–katedra w Eczmiadzynie–Muzeum „Skarby Eczmiadzynu”–Kościół św. Hripsime–Świątynia w Zwartnocu – śniadanie w hotelu. W tym dniu odwiedzimy Eczmiadzyn – religijną stolicę Armenii (wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO) Katedra w Eczmiadzynie (303 r.) to najstarsza chrześcijańska świątynia Armenii, jedna z pierwszych świątyń chrześcijańskich na świecie. Legenda głosi, że pierwszy kamień świątyni między rokiem 301 i 303 położył św. Grzegorz Oświeciciel, pierwszy katolikos kościoła ormiańskiego. Cechą wyróżniającą katedrę jest to, że znajduje się ona w miejscu, gdzie Chrystus zstąpił z nieba i nakazał św. Grzegorzowi Oświecicielowi zbudować świątynię. W 2001 r., kiedy Armenia obchodziła 1700. rocznicę przyjęcia chrześcijaństwa, papież Jan Paweł II przywiózł do Eczmiadzyna relikwie pierwszego ormiańskiego katolikosa. Relikwie św. Grzegorza Oświeciciela przez 500 lat były przechowywane w Neapolu, a obecnie znajdują się w katedrze w Eczmiadzynie. Odwiedzimy również muzeum-skarbiec katedralny w Eczmiadzynie, gdzie można zobaczyć Świętą Włócznię, która przebiła Jezusa Chrystusa, jak również cudownie zachowany fragment Arki Noego. Następnie odwiedzimy kościół św. Hripsime (VII w.) i udamy się w kierunku ruin katedry w Zwartnocu. Świątynia została wzniesiona już w VII w. Jak większość starożytnych budowli w Armenii, świątynia w Zwartnocu nie doczekała dzisiejszych czasów i obecnie pozostały jedynie jej ruiny, które znajdowały się pod ziemią aż do ich odkrycia na początku XX w. Zwartnoc ma wielką wartość nie tylko dla Ormian, ale również dla społeczności międzynarodowej, ponieważ jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Lunch w lokalnej restauracji z tradycyjnymi potrawami ormiańskimi. W drodze powrotnej do Erywania wybierzemy się na ekscytującą wycieczkę do piwnicy z winami Maran. W tej chłodnej piwnicy przechowywane są beczki, z których butelkowane są wina Maran. Winiarze z tego zakładu opowiedzą nam ciekawe historie na temat wina i z wielkim entuzjazmem napełnią nasze kieliszki znakomitymi winami Maran.

Będziemy mieli okazję spróbować tu 5–6 rodzajów win ormiańskich:

 1. Noravank białe wytrawne,
 2. Bagratuni białe wytrawne,
 3. Noravank czerwone wytrawne,
 4. Bagratuni czerwone wytrawne,
 5. Parajanov czerwone z owoców granatu wytrawne, półwytrawne, półsłodkie,
 6. Avagini czerwone półsłodkie deserowe.

Wina serwowane są z lawaszem (tradycyjnym ormiańskim chlebem) oraz serem. Powrót do Erywania.

4 dzień – Chor Wirap–Norawank–winnica Areni – śniadanie w hotelu. Chor Wirap oznacza „głębokie lochy”. Chor Wirap jest znany jako klasztor i miejsce pielgrzymek dzięki temu, że Grzegorz Oświeciciel był tutaj więziony 14 lat przez króla Tiridatesa III, zanim święty uzdrowił go z choroby. Doprowadziło to do tego, że Armenia, jako pierwszy naród na świecie, przyjęła chrześcijaństwo w 301 r. Świątynia położona jest w dolinie Ararat, można podziwiać z niej piękny widok biblijnej góry Ararat. Miejsce to jest dawną stolicą Armenii, starożytnym Artaszat (180 r. p.n.e.), wybudowane zostało na podstawie specjalnego projektu słynnego dowódcy wojsk Kartaginy Hannibala, który znalazł schronienie w Armenii po klęsce poniesionej w wojnie z Rzymem. Następnie udamy się w kierunku regionu Wajoc Dzor, aby odwiedzić słynącą z produkcji win wioskę Areni. Położoną na wysokości 1000 m n.p.m. Areni uważa się za miejsce, gdzie od czasów starożytnych uprawiana jest jedna z najstarszych odmian winorośli. W winnicy Areni spróbujemy ormiańskiego wina i tam też zjemy smaczny lunch. Dalej nasza droga prowadzić będzie malowniczym wąwozem, zdobionym naturalnymi czerwonymi oraz pomarańczowymi skałami, aż do przepięknego klasztoru Norawank (XIII w.). Powrót do Erywania.

5 dzień: – Saghmosawank–twierdza Amberd–ekologiczny lunch w domu miejscowego gospodarza–wycieczka do winiarni Armenia Wine połączona z degustacją – śniadanie w hotelu. Dzień rozpoczniemy wycieczką do twierdzy Amberd, której nazwa oznacza „twierdza w chmurach”. Ta starożytna forteca została wybudowana w X w. na trójkątnym cyplu, u zbiegu rzek Arkaszen i Amberd. Następnie udamy się do jednego z najbardziej zapierających dech w piersiach miejsc w Armenii. Tutaj, na skraju malowniczego wąwozu rzeki Kasakh, wyglądając niczym pochodnia na wietrze, znajduje się jedna ze starożytnych świątyń ormiańskich – klasztor Saghmosawank. Według legendy został on założony przez św. Grzegorza Oświeciciela. Należy zwrócić uwagę, że nie jest to klasztor z XVII w., tylko został wybudowany 17 wieków temu – w IV w. n.e. Święty Grzegorz Oświeciciel, założyciel chrześcijaństwa w Armenii, modlił się ok. 1700 lat temu w miejscu, gdzie obecnie stoi świątynia Saghmosawank. Niewielki wodospad, wpadający w otchłań wąwozu Kasakh, uważany jest za najwyższy w Armenii. Po wyprawie w te niesamowite miejsca odwiedzimy naszą uroczą znajomą, niezwykle gościnną gospodynię Vahanush, mieszkającą we wsi Ohanavan i tam właśnie przygotowującą najsmaczniejsze dania kuchni ormiańskiej z produktów organicznych, które uprawia w swoim gospodarstwie i ogrodzie. Poprosimy jej teściową, aby pokazała nam, jak upiec prawdziwy ormiański lawasz (jest to tradycyjna ormiańska ceremonia wypieku chleba). Na koniec wybierzemy się do winiarni Armenia Wine. Winiarnia ta łączy ze sobą tradycję oraz nowoczesne technologie. Jest to rodzinne przedsiębiorstwo tworzone z pasją, inspirowane ojczyzną, rodzimą kulturą i przyrodą.

Będziemy mieli okazję spróbować tu następujących win:

 • Takar czerwone wytrawne,
 • Takar białe wytrawne,

Przekąski serwowane podczas degustacji: suchary, 3 rodzaje sera, suszone owoce. Powrót do Erywania.

6 dzień – Jezioro Sewan–klasztor Sewanawank–degustacja ryb z jeziora Sewan–Erywań – śniadanie w hotelu. Jezioro Sewan jest jedną z największych atrakcji Armenii. Jest to drugie co do wielkości po Titicaca słodkowodne jezioro wysokogórskie w Eurazji. Odwiedzimy klasztor Sewanawank (IX w.) na szczycie półwyspu Ahtamar. Być może będziecie chcieli Państwo tutaj uwolnić parę gołębi – świętych ptaków Ziemi Noego. Dzięki temu będziecie mieli pewność, że wszystkie najskrytsze pragnienia i marzenia się spełnią. Oczywiście odwiedzimy jedną z lokalnych restauracji i spróbujemy dań z ryb złowionych w jeziorze Sewan. Powrót do Erywania.

7 dzień – Po śniadaniu wolny dzień, czas na zakupy i odpoczynek przed wylotem. Wieczorem pożegnalna obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu.

8 dzień – Przygotowanie do wylotu, śniadanie w formie suchego prowiantu. Wyjazd na lotnisko. Wylot do Polski.

Warunki rezerwacji Terms of reservation Buchungsbedingungen Условия бронирования

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • data urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 3 części:

 • 1 wpłata (zaliczka, 500 PLN) – uiszczana w ciągu 7 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki;
 • 2 wpłata (za przeloty w obie strony i ubezpieczenie, płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem;
 • 3 wpłata (pozostała kwota za wycieczkę, płatność w USD) – dokonywana już w kraju przylotu, w momencie zakwaterowania do hotelu.

Rezerwacja on-line On-line reservation Online-Reservierung Он-лайн бронирование

Podróżuję samotnie, zgadzam się
na dokwaterowanie do drugiej osoby

Zobacz także See also Siehe auch См. Также

Wszelkie prawa zastrzeżone © All rights reserved © Все права сохранены © Alle Rechte vorbehalten © 2019 Tamada Tour

Realizacja: Developed by: Реализация: Realisierung: Codenest

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję