kolej transsyberyjska bajkał rosja

Wyprawa Koleją Transsyberyjską 17 dni

Wycieczka objazdowa

od  12150 PLN
cena za osobę / 17 dni

Rezerwuj

Wyrusz po przygody przez dziką Syberię!

Eskapada Koleją Transsyberyjską to wielkie marzenie niejednego obieżyświata. Tysiące kilometrów torów, a po drodze tylko zmieniające się krajobrazy bezkresnej tajgi, stepów i szerokich rzek, babuszki sprzedające na peronach czebureki i skarpety, miasta kryjące tajemnice historii, kultury i codziennego życia mieszkańców. Poczuj niepowtarzalny klimat dalekiej, pełnej przygód wyprawy i wskocz do pociągu, który wiedzie do najciekawszych miejsc na syberyjskim szlaku! Zobacz moskiewski plac Czerwony, Kreml i piękne stacje metra. Odkryj losy carskiej rodziny Romanowów w Jekaterynburgu. W Nowosybirsku rozwikłaj sekrety sowieckich ambicji imperialnych, a w Irkucku wniknij w rewolucyjnie nastawione umysły dekabrystów i poszukaj najpiękniejszych drewnianych „koronek”. Nad Bajkałem przejedź się zabytkową Koleją Krugobajkalską, zobacz słynne nerpy, Skałę Szamanki i legendarny przylądek Choboj. Zdobądź też Góry Czerskiego i koniecznie spotkaj się z szamanem, który zdradzi, jak poczuć prawdziwą wolność i dzikość Syberii!

W cenie

Opieka pilota-przewodnika Tamada Tour i lokalnych przewodników

Opieka pilota-przewodnika Tamada Tour i lokalnych przewodników

Noclegi w hotelach 3* i pociągu Kolei Transsyberyjskiej

Noclegi w hotelach 3* i pociągu Kolei Transsyberyjskiej

Rejs łodzią ze wsi Bolsze Koty do Irkucka

Rejs łodzią ze wsi Bolsze Koty do Irkucka

Pokazy folklorystyczne i spotkanie z szamanem

Pokazy folklorystyczne i spotkanie z szamanem

Przejażdżka kolejką linową w Góry Czerskiego

Przejażdżka kolejką linową w Góry Czerskiego

Trekking z instruktorem do wsi Bolsze Koty

Trekking z instruktorem do wsi Bolsze Koty

Transfery lotniska – hotele – zwiedzane obiekty (klimatyzowany bus)

Transfery lotniska – hotele – zwiedzane obiekty (klimatyzowany bus)

Bilety na przejazdy Koleją Transsyberyjską

Bilety na przejazdy Koleją Transsyberyjską

Wyżywienie (śniadania, obiady/kolacje/obiadokolacje)

Wyżywienie (śniadania, obiady/kolacje/obiadokolacje)

Wejścia biletowane do muzeów, świątyń i atrakcji

Wejścia biletowane do muzeów, świątyń i atrakcji

Kultowe zabytki i miejsca nieznane z przewodników

Kultowe zabytki i miejsca nieznane z przewodników

Przejażdżka Starą Koleją Bajkalską

Przejażdżka Starą Koleją Bajkalską

Rejs promem na i z archipelagu Olchon

Rejs promem na i z archipelagu Olchon

Loty bezpośrednie Warszawa – Moskwa – Warszawa

Loty bezpośrednie Warszawa – Moskwa – Warszawa

Jeep tour rosyjską terenówką UAZ 452 po Olchonie

Jeep tour rosyjską terenówką UAZ 452 po Olchonie

Kameralne grupy

Kameralne grupy

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Lokalny koloryt i kultura

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

kolej transsyberyjska bajkał rosja

Kolej Transsyberyjska

Spełnimy jedno z największych globtroterskich marzeń i wyruszymy na wyprawę życia Koleją Transsyberyjską! W 4 dni pokonamy aż 5 tys. km z Moskwy do Irkucka nad Bajkałem – przez malownicze góry, przepastną tajgę i ciągnące się po horyzont stepy. Podróżując w przedziale otwartym, szybko poczujemy przyjazną atmosferę kulturowej mozaiki Rosjan, mniejszości etnicznych Buriatów czy Jakutów oraz ludzi z innych zakątków Europy, Azji i świata. Aby miło spędzić dłużący się czas, porozmawiamy o życiu, pogramy w karty, pośpiewamy i złamiemy niejeden stereotyp – chociażby ten, że podczas jazdy wódka leje się strumieniami (alkohol jest na pokładzie zabroniony). Przekonamy się, że kolej budowana na rozkaz cara Aleksandra II od 1891 r. – rękami 90 tys. robotników, pracujących w katorżniczych warunkach po to, by Kreml mógł eksploatować bogactwa Syberii i utrzymać władzę na peryferiach – jest dziś wyposażona w nowoczesne składy z gniazdkami elektrycznymi i USB, samowarami z gorącą wodą, łóżkami, toaletami i wagonem restauracyjnym. Sprawdzimy też, w czym tkwi fenomen Kolei Transsyberyjskiej i… nie raz zamarzymy o postoju na kolejnej stacji, gdzie można rozprostować nogi, kupić od babuszki pierożki albo futrzaną uszankę i przyjrzeć się bliżej zagadkowemu życiu rosyjskiej prowincji.

Moskwa

Moskwa

Poznamy miasto wielowiekowej historii i ogromnych kontrastów. Przejdziemy się szlakiem najpiękniejszych zabytków rosyjskiej stolicy, oglądając warownię Kremla, pobliski Teatr Wielki (Bolszoj), dawną siedzibę KGB na Łubiance oraz najsłynniejszy w Moskwie plac Czerwony z mauzoleum Lenina (jeśli się nam poszczęści, zrobimy sobie zdjęcie z performerami ustylizowanymi na cara Mikołaja I, Lenina i Stalina). Wszechobecną potęgę i ducha nadal żywej przeszłości, poczujemy też na placu Tagańskim, gdzie 70 metrów pod ziemią znajduje się przeciwatomowy bunkier Stalina. Wędrując miastem, zobaczymy zaskakującą symbiozę niesłychanego bogactwa i skrajnej biedy oraz przekonamy się, że legendarne moskiewskie korki uliczne to prawda. Ukojenie od zgiełku znajdziemy w parku Gorkiego, podczas rejsu rzecznym statkiem i spotkania ze sztuką w tutejszych galeriach i muzeach. Od zmroku aż po świt poczujemy wciąż tętniące serce Rosji, które (naprawdę!) nigdy nie zasypia.

cerkiew na krwi jekaterynburg rosja

Jekaterynburg

W niepozornym Jekaterynburgu od wieków trwa fuzja kultur i czasów: Europa łączy się z Azją, Zachód – ze Wschodem, nowoczesność – z przeszłością. Niby nic tu do siebie nie pasuje, a jednak wszystko toczy się równym rytmem. Choć rytm ten co rusz przerywały rozmaite wydarzenia... Majestatyczna, zdobiona złotymi kopułami Cerkiew na Krwi i monaster Świętych Cierpiętników Carskich – podobnie jak owiana złą sławą Dzielnica Czekistów – do dziś przypominają o rozstrzelaniu cara Mikołaja II i jego rodziny. W cieniu kaplicy św. Katarzyny z fontanną o wdzięcznej nazwie Kamienny Kwiat nadal czai się opowieść o stojącym tu niegdyś, a potem zniszczonym soborze. Rzeczna tama wskazuje, że Jekaterynburg pretendował w XVIII w. do miana uralskiej potęgi przemysłowej, lecz rzeźby... karty bankomatowej i klawiatury sugerują, że teraz miasto ma nieco inne zapatrywania. Spacerując po tutejszych szlakach, zobaczymy zachwycający przepychem XIX-wieczny Dom Sewastianowa na placu Pracy, drewniane domy i kamienice z kunsztownymi elewacjami czy imponujące budynki reprezentacyjne, ale także ponure, postsowieckie blokowiska i szklane wieżowce – stale obecne, nieujarzmione kontrasty Jekaterynburga.

nowosybirsk drewniane domy rosja

Nowosybirsk

Choć I wojna światowa mocno nadwyrężyła siłę i czar nieoficjalnej stolicy Syberii, Nowosybirsk zaskoczy nas imponującą architekturą, która na każdym kroku przypomina o dawnej potędze miasta. Na Krasnym Prospekcie zobaczymy dumne gmachy rezydencji, banków i rozmaitych instytucji. Nieopodal odnajdziemy złote kopuły soboru Wniebowstąpienia Pańskiego i kaplicy św. Mikołaja, które uważano za geograficzne centrum Imperium Rosyjskiego. Żwawym krokiem przemaszerujemy przez plac Lenina, nad którym do dziś góruje pomnik sowieckiego wodza, by przyjrzeć się potężnej rzece Ob, która już od IV–III w. p.n.e. gwarantowała przetrwanie lokalnej ludności. Skoczymy na tętniący życiem bazar – i choć z gwaru rozmów wyłowimy codzienność Nowosybirska, to wśród drewnianej zabudowy ul. Gorkiego zgłębimy sekrety najstarszej i najpiękniejszej części miasta. Więcej ciekawostek poznamy w lokalnych muzeach, które przybliżają losy intrygujących ludzi (jak artysta i filozof Nicolas Roerich) oraz historię, kulturę czy przyrodę miasta i Syberii. Jeśli uśmiechu losu nie odnajdziemy w Muzeum Szczęścia, na pewno uśmiechniemy się na nowosybirskim dworcu kolejowym – jednym z największych i najważniejszych przystanków na trasie Kolei Transsyberyjskiej, która kusi setkami kilometrów niezapomnianej przygody!

akademgorodok nowosybirsk rosja

Akademgorodok

Mówią o nim „naukowy Watykan”. Miasteczko akademickie Akademgorodok, leżące ok. 30 km od Nowosybirska, to pamiątka z lat 50. XX w., którą wciąż otacza aura sowieckich ambicji imperialnych. Spacerując wśród licznych gmachów Nowosybirskiego Uniwersytetu Państwowego, spróbujemy zrozumieć, dlaczego inwestycja w rozwój zaplecza naukowo-badawczego miała tak wielkie znaczenie dla ówczesnych planów uczynienia z Nowosybirska – leżącego przecież na dalekiej Syberii – potęgi przemysłu ciężkiego. Na prospekcie Lawrentjewa, figurującym w Księdze rekordów Guinnessa jako najbardziej naukowa ulica świata, będziemy mogli dostrzec ukryte wśród zieleni instytuty i wydziały wielu gałęzi nauki: fizyki nuklearnej, cytologii i genetyki (nieopodal znajduje się słynny pomnik Myszy Laboratoryjnej), chemii organicznej i nieorganicznej czy ciepłownictwa i aeromechaniki. Odkrywając tajemnice zdumiewającego ośrodka naukowego, sprawdzimy, do czego były w stanie posunąć się władze, by odnieść zwycięstwo w polityczno-technologicznym wyścigu. Odpowiemy też sobie na pytanie o obecny stan miasteczka – czy sztuczna plaża nad Obem, która miała imitować nadmorską i zapewniać relaksujące widoki, wystarczyła, by naukowcy nadal chcieli tu intensywnie pracować?

Irkuck-drewniane-koronki

Irkuck

Niektórzy mówią, że Irkuck to brzydki grajdoł. Szybko się jednak przekonamy, że miasto zdecydowanie bardziej zasługuje na miano perły Syberii. Oprócz postsocjalistycznych blokowisk i gmaszyska Domu Sowietów zobaczymy tu wspaniałe zabytki klasycyzmu, jak Łuk Triumfalny z 1813 r., oraz „drewniane koronki Irkucka” – ponad stuletnie domy z drewna, skromne chałupinki i pięknie odrestaurowane, bogato zdobione wille, które tworzą niesamowity klimat miasta (w dwóch willach znajduje się Muzeum Dekabrystów, jedno z kilku muzeów w mieście, obok etnograficznego, historycznego, naukowego czy wojskowego). Cuda Irkucka odkryjemy też w XIX-wiecznych zabytkach sakralnych: cerkwi Kazańskiej z niebieskimi kopułami i dekoracjami autorstwa wybitnych rzeźbiarzy, złotników i malarzy XIX w. oraz w neogotyckim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wybudowanym przez zesłanych na Syberię Polaków. Kolejne polskie ślady znajdziemy nad brzegiem Bajkału, gdzie wspomnimy krwawą klęskę wznieconego przez sybiraków powstania zabajkalskiego, któremu Kornel Ujejski poświęcił wzruszający wiersz „Na zgon rozstrzelanych w Irkucku”.

Stara-Kolej-Bajkalska

Stara Kolej Bajkalska

U stóp gór Chamar-Daban, w Sludiance, ruszymy na niezapomnianą wyprawę Koleją Krugobajkalską – zabytkową magistralą kolejową nad Bajkałem, która stanowiła niegdyś część Kolei Transsyberyjskiej. W pociągu znajdziemy bar i nowoczesne platformy multimedialne z filmami o Bajkale, ale znacznie ciekawsze atrakcje zobaczymy za oknem. W rytmie stukotu kół pognamy przez malowniczy rezerwat architektoniczno-pejzażowy tuż nad brzegiem klejnotu Syberii, obserwując po drodze zaciszne osady z drewnianymi chałupinami i nieskalane piękno przyrody. Pokonamy wykute w monolitycznych skałach galerie i tunele oraz zachwycające bogactwem konstrukcji inżynieryjnych mosty, wiadukty i mury oporowe, których na całej trasie jest blisko 600! Zatrzymamy się w najładniejszych miejscach i posłuchamy opowieści o historii budowy tej „złotej sprzączki na stalowym pasie Rosji”. Chłonąc niesamowitą atmosferę kolejowego pomnika historii, wspomnimy również jego budowniczych – skazańców, a także polskich zesłańców, którzy w pobliskiej wsi Kułtusk wzniecili w 1866 r. nieudane powstanie zabajkalskie.

listwanka bajkał rosja

Listwianka

Listwianka, czyli urokliwe, zaciszne miasteczko nad brzegiem jeziora Bajkał, kryje więcej tajemnic Syberii, niż można by przypuszczać. W słynnym Muzeum Bajkału zanurkujemy oczyma wyobraźni w głębiny syberyjskiego morza, by wyłowić ciekawostki o jesiotrach, gołomiankach, kiełżach i omulach. Dryfując przez muzealne ścieżki, napotkamy też nerpy – słodkowodne foki, jedne z endemicznych mieszkanek najstarszego i najgłębszego jeziora na świecie. Z równie ciekawej perspektywy popatrzymy na Bajkał i źródło rzeki Angary podczas emocjonującej przejażdżki kolejką linową w Góry Czerskiego. Z punktu widokowego z pewnością dojrzymy, że w dole czeka jeszcze wiele niespodzianek. Gdy na lokalnym targu wyszperamy już najpiękniejsze pamiątki i przyjrzymy się z bliska złowionym okazom ryb, odszukamy drewnianą cerkiew św. Mikołaja (patrona marynarzy), którą XIX-wieczny kupiec Serebriakow postanowił zbudować w pobliskiej wsi w podzięce za uratowanie przed utonięciem w rozszalałych falach Bajkału. W historyczną podróż wybierzemy się również w skansenie Talcy. Zabytkowe drewniane budynki opowiedzą nam tu dzieje XVIII-wiecznej osady, kilku fabryk i cerkwi oraz Angarskiej Elektrowni Wodnej, której budowa w drugiej połowie XX w. zamieniła wieś Talcy w odwiedzany przez nas skansen.

Bajkal

Bajkał

Nad najstarszym, najgłębszym i najczystszym jeziorem świata odnajdziemy prawdziwą wolność i potęgę dzikiej przyrody. Przemierzając krystaliczne wody błękitnego oka Syberii, odkryjemy bajeczne jaskinie, malownicze zatoki i źródło Angary. Górzyste, stepowe brzegi Bajkału pokonamy piechotą, konno, terenówką i koleją. Zanurzymy się w głębinach endemicznej fauny i flory, historii, a także kultury i religii regionu. W lokalnych muzeach i wioskach dowiemy się, jak żyło się tu dawniej i jak żyje się dziś. Sprawdzimy, jak smakuje ryba zwana omulem i tradycyjna buriacka kuchnia. Zgłębimy tajemnice Obo, świętego miejsca szamanów. Zobaczymy prehistoryczne malowidła naskalne, jedyne na świecie słodkowodne foki oraz – przy pewnej dozie szczęścia – lisy, jelenie piżmowe i dzikie kozy, żyjące pośród modrzewiowych lasów tajgi. Zdobywcami Bajkału poczujemy się na szczytach gór i przy skale Szamanka na wyspie Olchon, skąd roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama syberyjskiego morza.

Wyspa-Olchon-jeep

Wyspa Olchon – jeepem

Przeprawimy się na największy archipelag Bajkału, wibrujący niezapomnianą przygodą i magią nadal żywego dziedzictwa szamańskiej kultury. Wskoczymy w rosyjskie terenówki UAZ, by poczuć klimat off-roadu i pośród surowych stepów i tajgi poszukać śladów Kurykanów, rdzennej ludności Olchonu. Napijemy się wody ze świętego źródła, znajdziemy starożytne kurhany i rozwikłamy zagadkę kolorowych wstążek przy Skale Szamanki – jednym z dziewięciu najświętszych miejsc Azji, gdzie wedle buriackich wierzeń żyje duch Burhana. W wiosce Chużyr odkryjemy dźwięki, kolory i smaki życia lokalnych hodowców bydła i rybaków. Po obiedzie – sycącej zupie ucha i buriakach – pokonamy piaszczysty szlak wzdłuż wybrzeża na słynący z dzikiego piękna krajobrazów przylądek Choboj. Po drodze zajrzymy do jaskiń z niesamowitymi stalaktytami, zatrzymamy się w urokliwych zatokach i wdrapiemy na malownicze klify, by zanurzyć wzrok w krystalicznej toni skarbu Syberii. Dowiemy się, dlaczego najbardziej wysunięty na północ skrawek wyspy Olchon miejscowi zwą kłem, i posłuchamy mitu o zaklętej w skałach zazdrosnej Buriatce. Jeśli się nam poszczęści, w tej części Nadbajkalskiego Parku Narodowego zobaczymy też urocze (choć drapieżne) endemiczne nerpy – jedyne słodkowodne ssaki fokowate, z którymi wiąże się legenda o dziewczynie, co podobno skryła się niegdyś w wodach Bajkału i już tam została…

nerpa bajkał foka rosja

Nadbajkalski Park Narodowy

Nerpy spotkamy tylko w jednym miejscu na Ziemi. Jeśli się nam poszczęści, wdzięczne pyszczki i baryłkowate ciała jedynych na świecie słodkowodnych fok dostrzeżemy na skałach rozsianych przy brzegu jeziora Bajkał. Również tylko w Bajkale odnajdziemy omule, ryby z łososiowatych, które – podobnie jak wiele innych endemicznych gatunków zwierząt i roślin – zamieszkują błękitne oko Syberii i jego okolice, wpisane w niepowtarzalnie piękny pejzaż Nadbajkalskiego Parku Narodowego. Od piaszczystej plaży Zalewu Sarajskiego po skaliste klify archipelagu Olchon – w każdym zakątku tej części dzikiej Syberii natkniemy się na wspaniałe pomniki przyrody. W zieleni leśnych gęstwin, odcinającej się wyraźnie na tle potężnych szarych skał, spróbujemy odnaleźć trop piżmowca syberyjskiego (który przypomina sarnę), paskowanego na grzbiecie burunduka syberyjskiego, a nawet… latającej wiewiórki. Wśród rozłożystych sosen i skarlałych drzewek, gdzie przechadzają się także dziki, jelenie i łosie, a głuszce, sójki syberyjskie, mewy tundrowe i puszczyki uralskie trelują i pohukują do wtóru stukającym w pnie dzięciołom, z pewnością poczujemy więź z naturą.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
19.08-04.09.2022 17 16 12150 zł* Rezerwuj Book Buch книга

* Cena może obejmować część wpłaty w USD lub EUR oraz nieznacznie różnić się od podanej w tabeli, w zależności od aktualnych kursów walut. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,70 zł za 1 USD lub 4,20 za 1 EUR.

Termin
Liczba dni
19.08-04.09.2022
17
Wolne miejsca
Cena
16
12150 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

 • bilety lotnicze na trasie Warszawa-Moskwa-Warszawa,
 • bilety na przejazdy Koleją Transsyberyjską na odcinkach wskazanych w programie wycieczki,
 • transfery lotniska – hotele – zwiedzane obiekty (klimatyzowany bus),
 • noclegi w hotelach 3* (pokoje 2-osobowe z łazienkami) w Moskwie, Jekaterynburgu, Nowosybirsku, Irkucku, Listwiance, na wyspie Olchon,
 • noclegi w pociągu na wybranych odcinkach trasy Kolei Transsyberyjskiej (przedziały 4-osobowe),
 • wyżywienie (śniadania, obiady i/lub kolacje – zgodnie z programem wycieczki na dany dzień),
 • jeep tour rosyjską terenówką UAZ 452 po wyspie Olchon,
 • przeprawa promowa na i z archipelagu Olchon,
 • rejs łodzią ze wsi Bolsze Koty do Irkucka,
 • trekking z instruktorem do wsi Bolsze Koty,
 • rejs po rzece Moskwa,
 • bilet na przejazd Starą Koleją Bajkalską (Koleją Krugobajkalską; miejsca w wagonie 1. klasy),
 • bilety wstępu do zwiedzanych muzeów i atrakcji,
 • przejażdżka kolejką linową w Góry Czerskiego,
 • degustacja lokalnych trunków i dań (w tym zupy ucha z omula, ryby występującej tylko w Bajkale),
 • rosyjskie i buriackie występy folklorystyczne,
 • spotkanie z syberyjskim szamanem,
 • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour,
 • opieka lokalnych przewodników,
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie obejmuje:

 • kosztów wizy turystycznej do Rosji (w celu wyrobienia wizy rosyjskiej należy 30 dni przed terminem wyjazdu dostarczyć do biura Tamada Tour: paszport z 2 wolnymi stronami, ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki, 1 aktualne zdjęcie paszportowe oraz wypełniony, wydrukowany i podpisany wniosek wizowy – biuro udziela pomocy przy jego wypełnianiu),
 • opłat lotniskowych oraz usług bagażowych w hostelu i na lotnisku,
 • kosztów prowiantu (jedzenia, napojów, przekąsek) kupowanego samodzielnie na czas przejazdu Koleją Transsyberyjską,
 • posiłków oraz napojów bezalkoholowych i alkoholowych nieujętych w programie wycieczki,
 • opłat za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych miejscach,
 • zwyczajowych napiwków,
 • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-osobowy w hotelach i pensjonatach to 350 EUR/os.),
 • kosztów pamiątek i wydatków osobistych,
 • usług niewymienionych w programie wycieczki.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

 • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
 • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują zakwaterowanie w hotelach 3* (pokoje 2-osobowe z łazienkami) w Moskwie, Jekaterynburgu, Nowosybirsku, Irkucku, Listwiance i na wyspie Olchon. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w pokoju z osobą/osobami tej samej płci – pozwala to uniknąć ewentualnej dopłaty za pokój 1-osobowy (wysokość dopłat za pokój 1-osobowy w hotelu to 350 EUR/os., w zależności od miejsca noclegu). Na wybranych odcinkach trasy noclegi są w pociągach Kolei Transsyberyjskiej, w przedziałach 4-osobowych.

Całodzienne wyżywienie obejmuje śniadania, obiady i/lub kolacje – zgodnie z programem wycieczki na dany dzień. Urozmaicone, smaczne i sycące posiłki pozwalają skosztować tradycyjnych dań kuchni lokalnej, w tym zupy ucha z omula, ryby występującej tylko w Bajkale.

Informacje praktyczne

Dokumenty

Obywatele większości państwa świata, w tym Europy i UE, potrzebują wizę na wjazd do Rosji w celach turystycznych. Rodzaj wizy zależy od narodowości i miejsca wyjazdu – w większości przypadków należy jednak wyrobić wizę tradycyjną (e-wiza uprawnia bowiem do wjazdu wyłącznie na terytorium trzech regionów: Sankt Petersburga i obwodu leningradzkiego, obwodu kaliningradzkiego i Dalekowschodniego Okręgu Federalnego, co jest niewystarczające dla turystów, którzy podróżują też do lub przez Moskwę albo odwiedzają inne regiony Rosji – szczegóły na temat e-wizy na stronie http://electronic-visa.kdmid.ru/). Do uzyskania zwykłej wizy potrzebne są:

 • wniosek wizowy – dokument można wypełnić online na stronie Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej pod adresem https://visa.kdmid.ru/PetitionChoice.aspx?AspxAutoDetectCookieSupport=1. Wypełniony wniosek należy wydrukować, podpisać (czarnym długopisem) i dostarczyć do lokalnej ambasady lub właściwego miejscowo konsulatu Rosji wraz z kompletem pozostałych dokumentów;
 • 1 zdjęcie paszportowe (3,5 × 4,5 cm);
 • paszport – ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki i mający co najmniej 2 puste strony (na wyjazd warto zabrać także kserokopię paszportu);
 • pozostałe dokumenty: kopia zaproszenia turystycznego, dokumenty potwierdzające plan wyjazdu i rezerwacji noclegów oraz dowód ważnego ubezpieczenia zdrowotnego na czas pobytu w Rosji – w przypadku wycieczki zorganizowanej dokumenty te dostarcza turyście biuro podróży.

Wiza turystyczna umożliwia przebywanie na terytorium Federacji Rosyjskiej przez okres do 30 dni. Wiza rosyjska jest wizą datowaną – obowiązuje w terminie podanym na wniosku wizowym, a nie od momentu przekroczenia granicy. Na granicy należy wypełnić kartę migracyjną, która jest podstawą do zameldowania w miejscu pobytu na terenie Rosji. Karty należy pilnować, gdyż jej brak może poważnie utrudnić opuszczenie Rosji. Zagubienie karty migracyjnej należy zgłosić w ciągu trzech dni w najbliższym urzędzie migracyjnym w celu wyrobienia jej duplikatu.

Uwaga! Podczas pobytu w Rosji należy zawsze nosić przy sobie dokument tożsamości, najlepiej paszport. Należy być przygotowanym na ewentualne wylegitymowanie przez służby mundurowe.

Zdrowie, szczepienia, leki

Przed wyjazdem do Rosji dodatkowe szczepienia nie są obowiązkowe. Profilaktycznie zalecane są szczepienia na błonicę, tężec, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny, wściekliznę, kleszczowe zapalenie mózgu oraz, w przypadku azjatyckiej części Rosji, na japońskie zapalenie mózgu. Osoby, które wcześniej szczepiły się przeciw tym chorobom, mogą lub powinny poddać się szczepieniom przypominającym. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem najlepiej udać się do lekarza medycyny podróży, aby skontrolować stan zdrowia i przyjąć zalecane szczepienia.

Na wyjazd trzeba się zaopatrzyć w leki osobiste, jak również leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe i na dolegliwości układu pokarmowego, repelenty, akcesoria i opatrunki (np. plastry, pęsetę) oraz środki dezynfekujące (żel, chusteczki higieniczne i nawilżane). W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym (w tym podawanych przez iniekcję igłową), które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką. Wszystkie zabierane leki – w ilości odpowiedniej do leczenia osobistego w czasie trwania wycieczki, dostępne zarówno na receptę, jak i bez niej – powinny się znajdować w oryginalnych opakowaniach (na wszelki wypadek warto zabrać receptę i/lub inne dokumenty, przetłumaczone na j. angielski, uzasadniające potrzebę stosowania danych medykamentów). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie wwozu leków zalecamy bezpośredni kontakt z rosyjską ambasadą lub właściwym miejscowo urzędem konsularnym.

Ze względu odmienną florę bakteryjną na początku pobytu mogą wystąpić dolegliwości u podróżnych z wrażliwym żołądkiem (dotyczy to zwłaszcza azjatyckiej części Rosji). Podczas pobytu należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny (częste mycie rąk, mycie owoców i warzyw przed spożyciem etc.). Woda z kranu nadaje się do spożycia po przegotowaniu, dla bezpieczeństwa najlepiej pić napoje butelkowane. Z uwagi na niebezpieczeństwo zatrucia należy unikać kupowania alkoholu i żywienia się na bazarach, przydrożnych straganach i w lokalach gastronomicznych niższej kategorii. Podczas zakupów spożywczych należy zwracać uwagę na terminy przydatności produktów do spożycia.

Poziom opieki zdrowotnej w Rosji jest zróżnicowany, choć standard niektórych placówek medycznych, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach i na prowincji, bywa niski. W aptekach można dostać odpowiedniki leków zachodnich.

Przepisy celne i prawne

 • Po przyjeździe do Rosji, przy pobytach dłuższych niż 7 dni roboczych, należy bezwzględnie dopełnić obowiązku meldunkowego (w oddziale Służby Granicznej). Goście hotelowi są meldowani na miejscu za pośrednictwem recepcji.
 • Przy poruszaniu się poza miejscem zamieszkania należy mieć przy sobie dokumenty (zalecany paszport).
 • W Rosji regulacje celne nie różnią się od powszechnie przyjętych standardów.
 • Przy wjeździe do Rosji należy zadeklarować pieniądze i czeki podróżne w kwocie powyżej 10 tys. USD (zaleca się jednak deklarować nawet niższe kwoty, od 3 tys. USD) oraz wszystkie przewożone wartościowe przedmioty (biżuteria, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne itp.). Trzeba dopilnować, aby celnik podpisał, ostemplował i zwrócił deklarację.
 • Bez opłat celnych z Rosji można wywozić: wyroby alkoholowe – 2 l, papierosy – 200 sztuk, cygara – 50 sztuk, czarny i czerwony kawior – 250 g, szlachetne gatunki ryb – 2 kg.
 • Wywóz przedmiotów muzealnych (w tym dzieł sztuki) wymaga okazania zezwolenia Ministerstwa Kultury Rosji.
 • Kupując pamiątki antykwaryczne i podobne, warto poprosić sprzedawcę o certyfikat i zachować paragon zakupu.
 • W Rosji obowiązuje całkowity zakaz palenia i picia alkoholu w miejscach publicznych.
 • Zabronione jest fotografowanie i filmowanie budynków rządowych, obiektów wojskowych, przejść granicznych, lotnisk i dworców, niektórych obiektów przemysłowych i świątyń.
 • Homoseksualizm w Rosji jest legalny, jednak nietolerowany społecznie, dlatego należy zachować ostrożność z publicznym wyrażaniem uczuć i poglądów. W Rosji prawo zakazuje promocji „nietradycyjnych stosunków seksualnych”, co może mieć wpływ na swobodę wypowiedzi i organizację zgromadzeń dotyczących tematyki LGBT+.
 • Posiadanie i handel narkotykami oraz środkami psychotropowymi są zagrożone karą więzienia od 3 do 20 lat.

Bezpieczeństwo

Rosja – poza obszarami niestabilnymi politycznie, do których podróże są odradzane – jest krajem względnie bezpiecznym. Jak wszędzie jednak, należy zachować rozsądek i ostrożność. W Rosji występuje znaczne zagrożenie przestępczością pospolitą – kradzieże, napady rabunkowe, włamania, oszustwa i pobicia zdarzają się głównie w dużych miastach i zatłoczonych miejscach, ale czujność należy zachować także na prowincji. Podczas wycieczki należy bezwzględnie pilnować pieniędzy, torebek, plecaków, dokumentów, sprzętu elektronicznego i innych cennych przedmiotów (wartościowe rzeczy najlepiej przechowywać w sejfie w pokoju hotelowym) oraz unikać zachowania sugerującego posiadanie przy sobie większych kwot gotówki. Należy pamiętać o tym, że w hotelach i dużej części placówek kulturalnych w Rosji obowiązuje zróżnicowanie cen dla obywateli miejscowych i cudzoziemców.

Należy unikać zawierania przygodnych znajomości oraz interesów. Niewskazane jest zabieranie po drodze przypadkowych pasażerów i korzystanie z zaproszeń do prywatnych mieszkań, a także samotne spacerowanie i podróżowanie nocą oraz zatrzymywanie się na postój w przygodnych, nieoznakowanych miejscach. Nie należy spożywać alkoholu i innych płynów proponowanych przez nieznane osoby, np. taksówkarza.

Sporym zagrożeniem w Rosji jest także cyberprzestępczość. Aby uniknąć kradzieży danych osobowych, loginów i haseł do smartfonów, tabletów, laptopów itp., należy przed wyjazdem zaktualizować wszystkie urządzenia i uruchomić dwustopniową weryfikację logowania. Podczas pobytu w Rosji należy unikać łączenia się z niezabezpieczonymi hasłem sieciami Wi-Fi.

Ponadto w Rosji należy uważać podczas jazdy i przechodzenia przez ulicę – stan rosyjskich dróg oraz stopień przestrzegania przepisów przez lokalnych kierowców i pieszych pozostawiają wiele do życzenia.

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

Klimat

Rosja – ze względu na ogromne terytorium – leży w kilku strefach klimatycznych. Choć w przeważającej części kraju występuje klimat kontynentalny, pogoda różni się na poszczególnych obszarach. Warto uwzględnić ten fakt, pakując zestaw ubrań, które zabierzemy w podróż – w niektórych miejscach nawet latem warto mieć ze sobą długie spodnie i sweter.

W zachodniej części kraju klimat, szczególnie zimą, jest ostrzejszy: latem temperatura w Moskwie wynosi ok. 20–25°C; zimą można spodziewać się nawet kilkunastostopniowych mrozów. W położonym bliżej Morza Bałtyckiego Sankt Petersburgu klimat jest łagodniejszy – lata są nieco chłodniejsze (poniżej 25°C w lipcu), a zimy mniej mroźne niż w Moskwie (choć temperatury mogą przekraczać -5°C). Największe opady w tych miastach przypadają na miesiące letnie; jesienią opady są większe niż wiosną.

Nad Morzem Czarnym można się spodziewać gorącego lata i niezbyt mroźnej, choć wietrznej zimy (w Jałcie temperatura powietrza w lipcu osiąga 20–30°C; w styczniu średnia temperatura to 2°C).

Im dalej w głąb kraju, tym klimat bardziej kontynentalny. W regionie Chakasji, znajdującym się na terenie Syberii Wschodniej, opady są mniejsze niż w Sankt Petersburgu, przy czym najwięcej pada od czerwca do sierpnia. Wówczas jest również najcieplej – od kilkunastu do ok. 25°C. Wiosną i jesienią temperatury wahają się średnio od 0 do 10°C, a w najchłodniejsze miesiące (listopad–marzec) występują mrozy, mogące sięgać nawet poniżej -20°C. Podobny klimat występuje w położonym na południe od Chakasji regionie Tuwy. Lata są tu jednak chłodniejsze (temperatura raczej nie przekracza 20°C), a zimy dłuższe (nawet w kwietniu i październiku występują mrozy). Położony na wschód od Tuwy region Buriacji, gdzie znajduje się jezioro Bajkał, przypomina pod względem klimatu region Chakasji, choć zimy są tu bardziej mroźne. W Nowosybirsku, który leży z kolei na zachód od Chakasji, klimat również jest podobny, ale zimowe mrozy są nieco mniejsze. W położonym na trasie Kolei Transsyberyjskiej Permie latem temperatura powietrza wynosi zazwyczaj od kilkunastu do maksymalnie dwudziestu kilku stopni, natomiast zimą (od listopada do marca) występują mrozy wynoszące kilkanaście stopni na minusie. Słynnych „syberyjskich mrozów” można natomiast doświadczyć np. w Jakucku, gdzie średnia temperatura w styczniu wynosi -41°C. W najcieplejszym miesiącu (lipcu) temperatura powietrza w tym mieście może jednak przekraczać 20°C.

Język

Językiem urzędowym Rosji jest rosyjski. W 20 z 21 republik Federacji Rosyjskiej mieszkańcy posługują się też lokalnymi językami urzędowymi, takimi jak np. ałtajski, baszkirski, buriacki, czeczeński, inguski, jakucki, kałmucki, czerkieski, tuwiński, tatarski czy komi. Poziom znajomości języka angielskiego jest bardzo zróżnicowany. Niektórzy Rosjanie, zwłaszcza młodzi, dobrze wykształceni i mieszkający w dużych miastach, porozumiewają się płynnym angielskim, inni znają go na poziomie średniozaawansowanym lub przynajmniej komunikatywnym. Na prowincji po angielsku dogadamy się w podstawowym zakresie, choć trzeba się liczyć z tym, że znaczna część mieszkańców nie zna żadnego języka obcego.

Religia

Rosja jest państwem świeckim, a od 1937 r. obywatele nie są podczas spisów ludności pytani o kwestie wyznaniowe, dlatego brak oficjalnych statystyk dotyczących religii tego kraju. Z badań amerykańskiego Centrum Badawczego Pew, przeprowadzonych w 2010 r., wynika jednak, że 73 proc. Rosjan to chrześcijanie, 10 proc. to muzułmanie, a 16 proc. – ateiści i agnostycy. Inne religie wyznaje mniej niż 1 proc. populacji.  Z grupy chrześcijan aż 71 proc. wyznaje prawosławie, lecz liczba praktykujących wynosi zaledwie 15–20 proc. – taki stan rzeczy jest zapewne pokłosiem represji komunistycznych w XX w. Choć Rosjanie rzadko zaglądają do cerkwi, to świątynie te od 988 r., czyli daty przyjęcia chrztu prawosławnego przez Rosję, są wpisane w krajobraz niemal każdej miejscowości. Wiele cerkwi to zabytki o wspaniałej architekturze i ciekawej historii, które zdecydowanie warto poznać. Przed wejściem do cerkwi prawosławnej mężczyźni muszą zasłonić nogi i ramiona (długie spodnie, bluzka z dłuższym rękawem), a kobiety zakryć zarówno nogi i ramiona, jak również dekolt i włosy (przydatne będą chusta na włosy, długa spódnica lub chusta, bluzka z długim rękawem). Zaleca się również wyciszyć telefon i upewnić się, czy robienie zdjęć jest dozwolone.

Waluta i płatności

Walutą w Rosji jest rubel (RUB). Jeden rubel dzieli się na 100 kopiejek. 10 RUB to około 0,15 USD/0,13 EUR/0,56 PLN.

Na podróż można zabrać ruble lub dolary amerykańskie (nowe, wydane po 2006 r.) albo euro. Wymiany waluty można dokonać w kantorach i bankach (dostępne w większych miastach; w niektórych punktach przy wymianie waluty trzeba okazać paszport). Trzeba się wystrzegać kupowania waluty poza kantorami i bankami – choć niektóre punkty mogą oferować lepszy kurs, to istnieje w nich ryzyko otrzymania fałszywych banknotów.

Na wyjazd trzeba zabrać gotówkę, ale można również zaopatrzyć się w kartę walutową (w USD), uniwersalną (np. mBank World) lub typu Revolut. Bankomaty i możliwość płacenia kartą są dostępne w stolicy i innych większych miastach.

Czas

UTC od +5:00 do +12:00. Różnica czasu między Polską a Rosją wynosi +3–10 godzin latem i +4–11 godz. zimą.

Telefonia i Internet

Zasady działania oraz zasięg telefoniczny i internetowy są w Rosji zróżnicowane i zależą od miejsca pobytu. Z bezpłatnego Wi-Fi można korzystać w większości hoteli, restauracji i kawiarni w większych miejscowościach, a w Moskwie również w metrze i na wybranych ulicach (po podaniu danych, np. numeru telefonu, adresu e-mail). Mapę punktów z dostępem do publicznego internetu można znaleźć na stronie https://wifispc.com/russia. Należy jednak bardzo uważać na zagrożenie cyberprzestępczością – zaleca się logować wyłącznie do sieci Wi-Fi zabezpieczonych hasłem, lepiej też nie logować się na zbyt wiele kont społecznościowych, a po powrocie z Rosji warto profilaktycznie zmienić hasła do poczty i serwisów, z których korzystamy. W Rosji niektóre strony internetowe są zablokowane (np. LinkedIn). Chcąc mieć dostęp do internetu na trasie wycieczki, warto zainwestować w lokalną kartę SIM (karta z 10 GB internetu kosztuje, zależnie od operatora, ok. 10 EUR). Korzystając w Rosji z polskiej karty SIM, za minutę rozmowy zapłacimy ok. 0,40 zł za połączenia przychodzące i ok. 1,40–8 zł za połączenia wychodzące (bieżące stawki najlepiej sprawdzić u swojego operatora). Wysłanie SMS-a to koszt ok. 0,45 zł, z kolei MMS-a – ok. 3 zł. Transfer danych kosztuje ok. 3,50 zł za 1 MB – dość drogo, dlatego przy dłuższym pobycie korzystniej zainwestować w rosyjską kartę SIM. Karta z 10 GB Internetu kosztuje, zależnie od operatora, ok. 10 EUR.

Elektryczność

Napięcie sieciowe w Rosji wynosi 220 V. Typy gniazdek: C, F (takie same, jak w Polsce i większości krajów Europy).

Lokalna kuchnia

Kuchnia rosyjska kształtowała się pod wpływem kuchni azjatyckiej i europejskiej, toteż jest bardzo zróżnicowana. Rosja słynie zwłaszcza z kawioru, potraw mącznych, zup, kiszonych warzyw, ciemnego, żytniego chleba, kaszy gryczanej, nabiału (sery żółte, przetwory mleczne), grzybów i owoców leśnych. Wśród najpopularniejszych dań znajdują się bliny (naleśniki), pierogi (pielmieni to pierogi z farszem mięsnym, wareniki to pierogi gotowane), szaszłyki, mięsa w sosie (np. boeuf Stroganow), kotlety drobiowe i wieprzowe, kotlety mielone, gulasze, ryby w różnych postaciach (śledzie, karpie), a także sałatki warzywne. Tradycyjne zupy to m.in. szczi (z warzyw liściastych, z dodatkiem grzybów, mięsa lub ryb), ucha (zupa rybna, nad Bajkałem gotowana z omula, ryby występującej tylko w tym jeziorze) czy barszcz (z buraków), serwowane z ziołami (koperkiem, kolendrą, pietruszką) i śmietaną. Wśród Rosjan popularny jest street food zarówno lokalny (warto spróbować pieczone ziemniaki albo sosiski, czyli parówki, w cieście), jak i zachodni (pizza, frytki, hamburgery). Na deser Rosjanie raczą się lodami (to jeden z ulubionych przysmaków), ciastami i obwarzankami, a w wersji mniej wykwintnej jadają np. kisiel i owoce (jabłka, gruszki, owoce leśne). Wśród rosyjskich napitków królują kompoty owocowe, kefiry i maślanki oraz herbata (często słodzona cukrem, miodem lub konfiturą). Amatorzy mocniejszych wrażeń mogą skosztować kwas chlebowy (napój o 0,7−2,2% zawartości alkoholu) albo rosyjską wódkę.

Kultura i obyczaje

 • W Rosji nie obowiązują restrykcyjne zasady obyczajowe co do ubioru, a w dużych miastach panuje w tej kwestii względny liberalizm. Jednak kobietom zaleca się skromne stroje, które nie opinają ciała i zakrywają dekolt. Kobiety i mężczyźni muszą też pamiętać o odpowiednim stroju w miejscach kultu religijnego (opisany w sekcji „Religia”). Wchodząc do prywatnych mieszkań, należy zdjąć buty (Rosjanie oferują zwykle gościom parę kapci).
 • W hotelach i dużej części placówek kulturalnych w Rosji obowiązuje zróżnicowanie cen dla obywateli miejscowych i cudzoziemców.
 • Rosjanie rezerwują uśmiech dla rodziny, przyjaciół, znajomych z pracy. Zgodnie z powiedzeniem: „Uśmiechać się bez powodu, jest oznaką głupca”, nie uśmiechają się do nieznajomych, nie odwzajemniają też ich uśmiechów (które mogą odebrać jako wyśmiewanie się). Z tego powodu sprawiają wrażenie zimnych, niesympatycznych zrzędliwców, co zmienia się jednak przy bliższym poznaniu.
 • Rosjanie sceptycznie podchodzą do nowo poznawanych osób – na ich uśmiech, zaufanie, jak i głębszą dyskusję trzeba sobie „zasłużyć”. W kontaktach wskazana jest cierpliwość. Lepiej też nie zaczynać rozmowy w zachodnim stylu („Co u ciebie słychać?”, „Jak się masz?”), gdyż może to wprawić Rosjanina w zakłopotanie i zostać przez niego odebrane jako nadmierne, nieuzasadnione zainteresowanie jego prywatnymi sprawami. Rosjanie nie wdają się również w small talk (np. nie dyskutują o pogodzie).
 • Witając się przez podanie dłoni, Rosjanie zawsze zdejmuję rękawiczkę. Nie witają się też przez próg, bo uważają, że przynosi to pecha.
 • Warto zachować rozsądny dystans wobec przygodnie poznanych Rosjan. Nie zaleca się zwłaszcza spożywać z nimi alkoholu – trunek serwowany przykładowo pod pretekstem zawarcia przyjaźni, może wywołać zatrucie lub doprowadzić do innych poważnych konsekwencji dla zdrowia i życia.
 • Rosjanie lubią biesiadować – spotkania przy suto zastawionym stole potrafią trwać wiele godzin. Idąc w gości, Rosjaninie zawsze przynoszą podarek dla gospodarzy. Chętnie też wznoszą toasty – prócz krótkiego „na zdrowie”, często wygłaszają długie, poetyckie przemowy.
 • W rozmowach z Rosjanami lepiej unikać tematów politycznych. Również tematy pozornie neutralne, jak kultura, historia czy nawet kulinaria, mogą sprowadzić dyskusję na niepożądane tory, dlatego należy ostrożnie wyrażać jakiekolwiek poglądy oraz unikać krytyki.
 • W Rosji istnieją dwie formy zwracania się do drugiej osoby: „ty” („ты”) jest nieformalna, natomiast „wy” („вы”) formalna. Drugiej formy, wyrażającej szacunek, należy używać w rozmowie z osobami nieznajomymi i starszymi.
 • Rosjanie okazują szacunek starszym, kobietom i matkom z dziećmi – w dobrym tonie jest ustąpić im miejsca w komunikacji publicznej, przytrzymać drzwi, płaszcz itp., a także pomóc w niesieniu ciężkiej torby.
 • Dawanie napiwków nie jest powszechne, ale na wszelki wypadek warto mieć przy sobie odrobinę pieniędzy na takie wydatki.
 • Chcąc sfotografować lokalnych mieszkańców, wypada najpierw spytać o pozwolenie.
 • Należy uważać na nieuczciwych sprzedawców i taksówkarzy. Nigdy nie wolno się godzić na uiszczenie zaliczki albo pełnej zapłaty przed realizacją usługi albo otrzymaniem towaru (może wówczas okazać się, że bezpowrotnie straciliśmy pieniądze i nie otrzymaliśmy towaru lub jest on bezwartościowy).
 • Rosjanie mają tendencję do tworzenia tłoku, np. przy wchodzeniu do komunikacji publicznej, co niestety sprzyja złodziejom kieszonkowym.
 • Kobiety nie powinny samotnie podróżować taksówką, w której prócz kierowcy jedzie inny mężczyzna (jeżeli kierowca zatrzyma się po drodze, by zabrać kolejnych pasażerów, zwłaszcza mężczyzn – dla własnego bezpieczeństwa lepiej zapłacić za kurs i opuść pojazd). Lepiej nie płacić za kurs, dopóki nie dotrzemy do miejsca docelowego. Trzeba być stanowczym w kwestii wynegocjowanej ceny za przejazd.

Warto wiedzieć

 • Hotele i hostele nie zawsze są wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
 • Grzałki do wody i żelazka – zazwyczaj są dostępne w hotelach (zwykle w recepcji, na życzenie).
 • Suszarki do włosów, o ile nie znajdują się w pokoju hotelowym, zazwyczaj są dostępne na życzenie w recepcji.
 • Ręczniki – są dostępne w hotelach.
 • W pokojach hotelowych mogą się znajdować minibary – dostępne w nich napoje i słodycze są dodatkowo płatne.
 • W pokojach hotelowych na gości czekają zwykle mydło i szampon (małe opakowania, dlatego warto zabrać własne lub kupić na miejscu), niekiedy do dyspozycji są także jednorazowe klapki. W wybranych hotelach dostępne są też (bezpłatnie lub za dodatkową opłatą) szczoteczki i pasty do zębów, gąbki kąpielowe i inne akcesoria.
 • Toalety w Rosji są, w zależności od regionu i miejscowości, typu europejskiego lub azjatyckiego (kucane). W toaletach publicznych często nie ma papieru toaletowego, więc warto mieć przy sobie chusteczki (nie wyrzucamy ich do odpływu!). Na prowincji i terenach rzadziej uczęszczanych przez turystów należy być przygotowanym na odmienne warunki sanitarne.

Do zabrania:

 • ubrania lekkie, przewiewne, niezbyt obcisłe i skromne, długie spodnie (przydatny będzie model z odpinanymi nogawkami), sweter, bluza lub inne ciepłe okrycie;
 • ubrania na wejście do świątyni: długie spodnie (mężczyźni), spódnica lub długa chusta za kolano, bluzka zasłaniająca ramiona i dekolt, chusta na włosy (kobiety);
 • okrycie przeciwdeszczowe;
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne;
 • wygodne, rozchodzone obuwie, np. sportowe, trekkingowe;
 • lekkie obuwie typu klapki (pod prysznic), sandały;
 • podręczny plecak;
 • krem z filtrem UV, balsam nawilżający, przybory toaletowe, mały ręczniczek lub nawilżane chusteczki;
 • leki, repelenty i akcesoria szczegółowo opisane w punkcie „Zdrowie, szczepienia, leki”;
 • naładowany powerbank.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na trasie wyprawy podróżujemy pociągami Kolei Transsyberyjskiej, a pomiędzy zwiedzanymi obiektami – klimatyzowanym busem. Na i z archipelagu Olchon płyniemy promem, a po wyspie poruszamy się wynajętymi dla grupy terenówkami UAZ 45. W cenie wycieczki jest także trekking z instruktorem do wsi Bolsze Koty (dystans: 20 km) oraz rejs łodzią ze wsi do Irkucka.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 16-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe i doskonale znają jego kulturę, obyczaje, historię i geografię.

Odwiedzamy wyjątkowe atrakcje architektoniczne, przyrodnicze, historyczne i kulturowe. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odkrywamy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości, zagadkowe muzea, egzotyczną faunę i florę, spektakularne góry, akweny, parki i ogrody. Zaglądamy do rzemieślniczych manufaktur, domów zwyczajnych ludzi oraz licznych innych zakątków, do których turyści zwykle nie docierają.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe, codzienne życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 60 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN,
 • OC – 30 000 €,
 • bagaż – 1000 PLN.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 17-dniowej

MOSKWA – JEKATERYNBURG – NOWOSYBIRSK – IRKUCK – LISTWIANKA – UST ORDA – OLCHON – CHUŻYR – CHOBOJ – IRKUCK – MOSKWA

DZIEŃ 1.

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie i spotkanie z przedstawicielem biura Tamada Tour w hali odlotów (strefa D, przy stanowiskach PLL LOT). Odprawa paszportowo-bagażowa. O godz. 10.35 bezpośredni lot na lotnisko Szeremietiewo w Moskwie (czas lotu: 2 godz.). O godz. 13:45 przylot do Moskwy. Spotkanie na lotnisku z przewodnikiem i kierowcą. Wycieczka autobusowa po mieście, podczas której zobaczymy wzgórza Worobiowe, budynek Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego, katedrę Chrystusa Zbawiciela (wejście), most Patriarszy, pomnik Piotra Wielkiego, budynek fabryki czekolady „Czerwony Październik”, panoramę Kremla, Teatr Bolszoj, Łubiankę (dawna siedziba KGB), wieżowce Siedem Sióstr, klasztor Nowodziewiczy i park Zwycięstwa na Pokłonnej Górze. Obiad. Transfer na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 2.

Śniadanie w hotelu. Wycieczka po moskiewskim metrze – jednym z najpiękniejszych, najbardziej imponujących i zarazem najwydajniejszych na świecie (9 mln pasażerów dziennie). Dekoracje wnętrz: mozaiki, witraże, ogromne żyrandole i symbole komunistyczne w posągach z brązu i marmuru, odzwierciedlają tło historyczne Rosji i ery radzieckiej. Przejazd na plac Czerwony, gdzie zobaczymy pamiątkowy cmentarz radziecki z 1917 r. przy murze Kremla, mauzoleum Lenina, dom towarowy GUM, sobór Wasyla Błogosławionego i Państwowe Muzeum Historyczne Rosji (obiekty te zobaczymy tylko z zewnątrz). Następnie zwiedzanie Kremla, najstarszej i najsłynniejszej części miasta. Obejrzymy tu budynek senatu (oficjalna rezydencja prezydenta Rosji), sobór Zaśnięcia Matki Bożej (wejście), plac Katedralny, największy na świecie dzwon Car-kołokoł i największą armatę świata – Car-puszkę. Rejs po rzece z kolacją i obserwacją najpiękniejszych zabytków Moskwy. Przejazd na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 3.

Po śniadaniu i wymeldowaniu z hotelu wyjazd z przewodnikiem po zakupy na dalszą drogę. Lunch. Przejazd na dworzec kolejowy. O 16.50 eskapada Koleją Transsyberyjską do Jekaterynburga (pociągiem nr 056, jedynym jeżdżącym tylko w dni parzyste). Nocleg w pociągu.

DZIEŃ 4.

O 21.10 przyjazd na stację kolejową w Jekaterynburgu. Przejazd na kolację i nocleg do hotelu.

DZIEŃ 5.

Po śniadaniu w hotelu zwiedzanie głównych atrakcji Jekaterynburga. Zobaczymy tamę, kaplicę św. Katarzyny, Dom Sewastianowa, centralny plac miasta z 1905 r., budynek administratury, drukarnię, operę, dzielnicę Czekistów oraz słynną Cerkiew na Krwi i Ganinę Jamę, związaną z tragiczną historią carskiej rodziny Romanowów. Obiad. Przejazd na dworzec kolejowy. O 21.42 przejazd pociągiem nr 056 do Nowosybirska. Nocleg w pociągu.

DZIEŃ 6.

O 19.52 przyjazd na stację kolejową w Nowosybirsku. Transfer do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 7.

Po śniadaniu i wymeldowaniu z hotelu wyjazd na zwiedzanie ośrodka naukowego Akademgorodok (30 km za Nowosybirskiem). W drodze powrotnej do miasta zobaczymy też rezerwat rzeki Ob ze skansenem starych lokomotyw. Przejazd do Nowosybirska, gdzie obejrzymy dworzec kolejowy z największą stacją Kolei Transsyberyskiej, sobór Wniebowstąpienia, Krasny Prospekt, plac Lenina z największym rosyjskim teatrem, stare drewniane domy przy ul. Gorkiego, kaplicę św. Mikołaja, nabrzeże rzeki Ob i kolorowy, syberyjski targ. Odwiedzimy też jedno wybrane muzeum (np. Historii Kolei Transsyberyjskiej, Wiedzy Lokalnej, ZSRR, Nicolasa Roericha) albo galerię sztuki. Kolacja w lokalnej restauracji. Wyjście z przewodnikiem po zakupy na dalszą podróż. O 23.00 transfer na dworzec kolejowy. O 23.56 przejazd pociągiem nr 048 do Irkucka. Nocleg w pociągu.

DZIEŃ 8.

Cały dzień spędzimy w pociągu do Irkucka.

DZIEŃ 9.

O 8.34 przyjazd na dworzec kolejowy w Irkucku, spotkanie z przewodnikiem i kierowcą. Przejazd do hotelu, śniadanie i odpoczynek. Wycieczka po Irkucku. Obiad w lokalnej restauracji. Wizyta w Muzeum Dekabrystów w drewnianych willach, zwanych „koronkami Irkucka”, na rynku centralnym i w zabytkowej dzielnicy 130. Powrót na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 10.

Wczesne śniadanie lub suchy prowiant na drogę. O 6.50 transfer na dworzec kolejowy. O 7.50 wyjazd na całodniową wycieczkę Koleją Krugobajkalską (Stara Kolej Bajkalska) po zabytkowej trasie nad brzegiem jeziora Bajkał. Lunch w pociągu lub obozie turystycznym. O 17.30 przejazd na stację Port Bajkał. Prom do Listwianki. Przejazd do hotelu, zameldowanie i odpoczynek. Nocleg.

DZIEŃ 11.

Po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem i wycieczka do Muzeum Bajkału w Listwiance. Przejażdżka kolejką linową w Góry Czerskiego. Lunch w lokalnej restauracji. Wizyta na targu rybnym i pamiątkarskim oraz w kościele św. Mikołaja. Wycieczka do skansenu architektury drewnianej Talcy. Powrót na nocleg do hotelu w Listwiance.

DZIEŃ 12.

Po śniadaniu spotkanie z przewodnikiem i instruktorem. Trekking do wsi Bolsze Koty (20 km). Lunch na świeżym powietrzu. Dalszy trekking. Po dotarciu do Bolszych Kotów powrotny rejs łodzią do Irkucka. Transfer na nocleg do hotelu w Irkucku.

DZIEŃ 13.

Po śniadaniu przejazd na archipelag Olchon (300 km, 6 h). Po drodze zatrzymamy się w buriackiej wiosce Ust Orda, gdzie zwiedzimy lokalne muzeum, obejrzymy występ folklorystyczny i spotkamy się z syberyjskim szamanem. Lunch w restauracji w kompleksie etnograficznym Zolotaya Orda. Dalszy przejazd do wioski Sakhyurta i przeprawa promowa na Olchon. Spotkanie z lokalnymi kierowcami UAZ-ów i przejazd do wioski Chużyr. Transfer do hotelu. Czas wolny. Nocleg.

DZIEŃ 14.

Śniadanie. Całodniowa wycieczka UAZ-ami przez wyspę Olchon do przylądka Choboj. Lunch na świeżym powietrzu. Przejazd pod słynną Skałę Szamanki i na plażę w zalewie Sarajskim. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 15.

Śniadanie. Wyjazd UAZ-ami na przystań i przeprawa promowa do wioski Sakhyurta. Przejazd autobusem do Irkucka. Po drodze lunch w kawiarni. Przyjazd do Irkucka. Transfer do hotelu. Czas wolny na odpoczynek. Nocleg.

DZIEŃ 16.

Śniadanie. Transfer na lotnisko. Lot do Moskwy. Przylot do Moskwy, spotkanie z przewodnikiem i kierowcą. Transfer do hotelu. Zameldowanie w hotelu, nocleg.

DZIEŃ 17.

Śniadanie w hotelu. Czas wolny na przygotowanie się do podróży powrotnej. Wymeldowanie z hotelu, spotkanie z przewodnikiem i kierowcą. Transfer na lotnisko. O godz. 20.40 wylot do Warszawy (czas lotu: 2 godz.).

© 2020 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • datę urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
 • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
 • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
 • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 3 części:

 • WPŁATA 1. (zaliczka 1000 PLN) – uiszczana w ciągu 7 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki;
 • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem;
 • WPŁATA 3. (pozostała kwota za wycieczkę; płatność w USD) – dokonywana już w kraju przylotu, w momencie zakwaterowania do hotelu.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

 • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;
 • przelewem online za pośrednictwem serwisu przelewy24.pl, zintegrowanego z formularzem rezerwacji wycieczki. Obsługę płatności elektronicznych i kartą płatniczą prowadzi DialCom24 Sp. z o.o., 60-327 Poznań, ul. Kanclerska 15, NIP 781-173-38-52, REGON 634509164, Sąd Rejonowy Poznań, VIII Wydz. Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego Nr KRS 0000306513.

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

  Podróżuję samotnie, zgadzam się
  na dokwaterowanie do drugiej osoby

  Zobacz także

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 Tamada Tour

  Realizacja: Codenest