zimowa-wyprawa-nad-bajkal

Zimowa wyprawa nad Bajkał

Wycieczka objazdowa Off-road

od  5820 PLN
cena za osobę / 18 dni

Rezerwuj

Przejdź po zamarzniętym Bajkale!

Błękitna perła Syberii to jeden z fenomenów przyrody, które choć raz w życiu warto zobaczyć na własne oczy. Wybierz się na eskapadę legendarną Koleją Transsyberyjską i pokonaj 5 tys. km przez ośnieżone góry, tajgi i stepy – z Moskwy nad Bajkał. W otwartym przedziale przybij globtroterską piątkę z ludźmi z różnych zakątków świata i daj się ponieść niesamowitej atmosferze kulturowego tygla. Zobacz drewniane koronki Irkucka i skosztuj omuli. Objedź wyspę Olchon „ruskim jeepem”, wsłuchaj się w buriackie legendy o duchach jeziora, odkryj starożytne kurhany oraz kolorowe pale serge i kopce obo – ołtarze syberyjskich szamanów. Przy akompaniamencie pierwotnych dźwięków śpiewu gardłowego i skrzypienia śniegu wyjdź na zamarznięte morze Syberii. Dziki pejzaż skutego grubym lodem Bajkału, stąpanie po krystalicznie czystej szafirowej tafli, obserwowanie podwodnego świata, odkrywanie bajkalskich archipelagów, lodowych rzeźb natury i jaskiń ozdobionych peleryną sopli, a nawet oddychanie mroźnym syberyjskim powietrzem – to przeżycie, które zapamiętasz na zawsze!

W cenie

Spacer po zamarzniętym Bajkale

Spacer po zamarzniętym Bajkale

Indywidualny program zwiedzania dla grupy

Indywidualny program zwiedzania dla grupy

Opieka doświadczonego pilota-przewodnika

Opieka doświadczonego pilota-przewodnika

Noclegi w hostelach i u miejscowych rodzin

Noclegi w hostelach i u miejscowych rodzin

Jeep tour rosyjską terenówką UAZ 452 po Olchonie

Jeep tour rosyjską terenówką UAZ 452 po Olchonie

Transfery wynajętymi dla grupy samochodami

Transfery wynajętymi dla grupy samochodami

Bilet na Kolej Transsyberyjską na trasie Moskwa – Irkuck

Bilet na Kolej Transsyberyjską na trasie Moskwa – Irkuck

Wędrówki z atrakcjami plenerowymi

Wędrówki z atrakcjami plenerowymi

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Kameralne grupy

Kameralne grupy

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Lokalny koloryt i kultura

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Kolej-Transsyberyjska

Kolej Transsyberyjska zimą

Spełnimy jedno z największych globtroterskich marzeń i wyruszymy na wyprawę życia Koleją Transsyberyjską! W 4 dni pokonamy aż 5 tys. km z Moskwy do Irkucka nad Bajkałem – przez malownicze góry, przepastną tajgę i ciągnące się po horyzont stepy. Podróżując w przedziale otwartym, szybko poczujemy przyjazną atmosferę kulturowej mozaiki Rosjan, mniejszości etnicznych Buriatów czy Jakutów oraz ludzi z innych zakątków Europy, Azji i świata. Aby miło spędzić dłużący się czas, porozmawiamy o życiu, pogramy w karty, pośpiewamy i złamiemy niejeden stereotyp – chociażby ten, że podczas jazdy wódka leje się strumieniami (alkohol jest na pokładzie zabroniony). Przekonamy się, że kolej budowana na rozkaz cara Aleksandra II od 1891 r. – rękami 90 tys. robotników, pracujących w katorżniczych warunkach po to, by Kreml mógł eksploatować bogactwa Syberii i utrzymać władzę na peryferiach – jest dziś wyposażona w nowoczesne składy z gniazdkami elektrycznymi i USB, samowarami z gorącą wodą, łóżkami, toaletami i wagonem restauracyjnym. Sprawdzimy też, w czym tkwi fenomen Kolei Transsyberyjskiej i… nie raz zamarzymy o postoju na kolejnej stacji, gdzie można rozprostować nogi, kupić od babuszki pierożki albo futrzaną uszankę i przyjrzeć się bliżej zagadkowemu życiu rosyjskiej prowincji.

przejscie-po-zamarznietym-bajkale

Wyprawa po zamarzniętym Bajkale

Wolność, przestrzeń, pierwotna głębia natury – damy się otoczyć zimowej potędze Bajkału i przeżyjemy niewiarygodną przygodę, której nie da się porównać z niczym innym! Słysząc w oddali hipnotyczne dźwięki morin chuurów, topshuluurów i innych buriackich instrumentów, używanych dawniej w obrzędach szamańskich, ruszymy ku mistycznemu oku Syberii. Śladem psich zaprzęgów i nieustraszonych UAZ-ów wkroczymy na nieprzebraną lodową pokrywę, która – chociaż ma nawet 120 cm grubości – jest idealnie przejrzysta i odkrywa wszystkie sekrety podwodnego świata, pełnego kamieni, endemicznych roślin i ryb. Na ciągnącej się kilometrami krystalicznej tafli zapatrzymy się w lodowe rzeźby natury, fale uchwycone przez mróz w intrygujących pozach i zjawiskowe groty, mieniące się bielą i błękitem sopleńców. Ich tropem dotrzemy do pobliskiej wyspy Ogoj z buddyjską stupą bogini Dakini i na inne wysepki z jaskiniami odgrodzonymi od świata kurtynami zatrzymanej w żywiołowym pędzie wody. Głodni wrażeń, zaliczymy piknik na zamarzniętym jeziorze, delektując się lokalnymi smakołykami – a także promieniami słońca, prześlizgującymi się ku zachodowi po krach i niekończącej się pierzynie bielutkiego śniegu.

Irkuck-zima

Irkuck – zimą

Niektórzy mówią, że Irkuck to brzydki grajdoł. Szybko się jednak przekonamy, że miasto zdecydowanie bardziej zasługuje na miano perły Syberii. Oprócz postsocjalistycznych blokowisk i gmaszyska Domu Sowietów zobaczymy tu wspaniałe zabytki klasycyzmu, jak Łuk Triumfalny z 1813 r., oraz „drewniane koronki Irkucka” – ponad stuletnie domy z drewna, skromne chałupinki i pięknie odrestaurowane, bogato zdobione wille, które tworzą niesamowity klimat miasta (w dwóch willach znajduje się Muzeum Dekabrystów, jedno z kilku muzeów w mieście, obok etnograficznego, historycznego, naukowego czy wojskowego). Cuda Irkucka odkryjemy też w XIX-wiecznych zabytkach sakralnych: cerkwi Kazańskiej z niebieskimi kopułami i dekoracjami autorstwa wybitnych rzeźbiarzy, złotników i malarzy XIX w. oraz w neogotyckim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wybudowanym przez zesłanych na Syberię Polaków. Kolejne polskie ślady znajdziemy nad brzegiem Bajkału, gdzie wspomnimy krwawą klęskę wznieconego przez sybiraków powstania zabajkalskiego, któremu Kornel Ujejski poświęcił wzruszający wiersz „Na zgon rozstrzelanych w Irkucku”.

Wyspa-Olchon- jeepem-zima

Archipelag Olchon

Przeprawimy się na największy archipelag Bajkału, wibrujący niezapomnianą przygodą i magią nadal żywego dziedzictwa szamańskiej kultury. Wskoczymy w rosyjskie terenówki UAZ, by poczuć klimat off-roadu i pośród surowych stepów i tajgi poszukać śladów Kurykanów, rdzennej ludności Olchonu. Napijemy się wody ze świętego źródła, znajdziemy starożytne kurhany i rozwikłamy zagadkę kolorowych wstążek przy Skale Szamanki – jednym z dziewięciu najświętszych miejsc Azji, gdzie wedle buriackich wierzeń żyje duch Burhana. W wiosce Chużyr odkryjemy dźwięki, kolory i smaki życia lokalnych hodowców bydła i rybaków. Po obiedzie – sycącej zupie ucha i buriakach – pokonamy piaszczysty szlak wzdłuż wybrzeża na słynący z dzikiego piękna krajobrazów przylądek Choboj. Po drodze zajrzymy do jaskiń z niesamowitymi stalaktytami, zatrzymamy się w urokliwych zatokach i wdrapiemy na malownicze klify, by zanurzyć wzrok w krystalicznej toni skarbu Syberii. Dowiemy się, dlaczego najbardziej wysunięty na północ skrawek wyspy Olchon miejscowi zwą kłem, i posłuchamy mitu o zaklętej w skałach zazdrosnej Buriatce. Jeśli się nam poszczęści, w tej części Nadbajkalskiego Parku Narodowego zobaczymy też urocze (choć drapieżne) endemiczne nerpy – jedyne słodkowodne ssaki fokowate, z którymi wiąże się legenda o dziewczynie, co podobno skryła się niegdyś w wodach Bajkału i już tam została…

Bajkal-Skala-Szamanki-zima

Skała Szamanki – zimą

Skałę Szamanki, najsłynniejszą wizytówkę bajkalskiej wyspy Olchon, znajdziemy nieopodal wsi Chużyr. Czy zgodnie z przekonaniem Buriatów, dla których Kamienna Świątynia uosabia ojczyznę przodków, jest centrum kultu szamańskiego i buddyjskiego oraz jednym z dziewięciu najświętszych miejsc Azji, poczujemy tu jedność z wszechświatem? Na pewno nie będziemy mogli oderwać wzroku od urzekającego pejzażu błękitnych wód Bajkału okalających Białą Skałę – stworzony z natchnienia natury marmurowo-wapienny pomnik przyrody i historii, złożony z dwóch turni (30 i 42 m) i ozdobiony plamkami granitu i porostów, które od strony jeziora układają się w kształt smoka. Wsłuchamy się w barwne opowieści o Skale Szamanki i żyjącym w jeziorze duchu Burchana. Sprawdzimy, dlaczego dawniej jeźdźcy zsiadali tu z koni, a kobiety nie mogły podchodzić do skały. Tuż obok odkryjemy 12-metrową Jaskinię Szamana, po raz pierwszy zbadaną w 1879 r. przez polskiego geologa Jana Czerskiego, dzięki któremu odnaleziono tu później groby i artefakty rytualne z epok neolitu i brązu, a także z XVII–XIX w. Być może nie natrafimy na mieszkającego w jaskini najpotężniejszego ducha Bajkału, czyli Ugute Noyona, ale za to zimą zachwycimy się naszyjnikiem lazurowych lodowych sopli, a latem – intrygującymi formami skalnymi, uformowanymi przez wiatr sarma i erozję.

Zimowy-przyladek-Choboj

Zimowy przylądek Choboj

Przylądek Choboj to jedno z najświętszych miejsc syberyjskiego szamanizmu i symbol przyrodniczego piękna Bajkału. Z najdalej wysuniętego na północ skraju wyspy Olchon ujrzymy zachwycającą panoramę jeziora, a przy sprzyjającej pogodzie również przylądek Ryty, Zatokę Barguzińską, wyspy Uszkanie i największy półwysep – Święty Nos, który o wschodzie i zachodzie słońca uwodzi zmysły mirażem latającego spodka (chociaż Buriaci dostrzegają w nim raczej pysk jesiotra). Wśród majestatycznych klifów i sosen z korzeniami finezyjnie ukształtowanymi przez wiatr sarma poszukamy orłów, mew, kruków i susłów, a przy odrobinie szczęścia na wodnych skałkach wypatrzymy też nerpy bajkalskie. Pod chmurką przekąsimy wędzonego albo gotowanego omula i porośniętą pachnącym tymiankiem ścieżką ruszymy ku kolejnym przygodom. Spotkamy się z Kłem – spektakularną skałą, w której według legendy bóg Tengri zaklął Buriatkę za to, że zazdrościła swojemu mężowi pałacu. Zajrzymy także do skalnych grot, gdzie szamani odprawiają tradycyjne obrzędy, i sprawdzimy, w którym miejscu pierwszy szaman Olchonu otrzymał swą moc. Otoczeni pradawną energią natury, wsłuchamy się w echo grzmiące pośród monolitycznych skał – głos duchów Bajkału.

Bajkal-lodowa-jaskinia

Skała Trzech Braci

To jeden z najbardziej spektakularnych bajkalskich pejzaży. Groźny urok stromo opadającej do Bajkału skały Trzech Braci odkryjemy na Przylądku Białym, Sagan-Chuszun, 5 km przed północnym krańcem archipelagu Olchon. Zimą zachwycimy się peleryną sopli skuwającą monolityczny masyw z białego marmuru, który spoziera spod gęstej warstwy czerwonych porostów. Latem zapatrzymy się zaś w rozkwitające na tutejszym reliktowym stepie szarotki, goździki, maki, maciejki i ostróżki. Obserwując z klifu majestatyczne piękno Bajkału, usłyszymy niesioną wiatrem sarma buriacką legendę o powstaniu tego miejsca, która mówi, że pewien czarodziej, chcąc ofiarować synom nieograniczoną wolność, przemienił ich w orły. Gdy jednak złamali przyrzeczenie i zasmakowali w padlinie, zostali przez rozzłoszczonego ojca zaklęci w trzy skały. W zatoce trafimy na ukryte w tych kamiennych piramidach jaskinie. W największej, środkowej skale archeologowie odkryli odłamki ceramiki i drewnianą szkatułkę z orłem – jedne z kilku śladów (obok ruin murów i dawnej fosy) wskazujących na to, że malowniczy pomnik przyrody przyciągał ludzi już wieki temu.

obo-serge-bajkal

Obo

Podobno lepiej z nimi nie zadzierać. Podsuwają pod stopy śliskie kamienie, zsyłają wichury, burze, fale i mróz, dezorientują w przestrzeni i prowadzą wprost na krawędzie klifów. Buriaci aż za dobrze wiedzą, jak groźne i nieprzewidywalne potrafią być duchy Bajkału, syberyjskich gór, rzek i świętych studni. To dlatego natkniemy się tutaj na liczne symbole szamanizmu: drewniane pale serge i kamienne kopczyki obo, przy których można obłaskawić bezcielesne siły natury. Zobaczymy, jak zapobiegliwi wędrowcy różnych wyznań i miejscowi zawiązują na serge kolorowe hadaki, czyli szarfy dobrych życzeń, pojedyncze nitki, a nawet włosy, które wraz z wiatrem unoszą do niebios modlitwy o bezpieczną podróż, powodzenie, szczęście i zdrowie. Etnograficzną ciekawostkę ujrzymy też przy ołtarzykach obo, obecnych w miejscach o wyjątkowej mocy, takich jak Skała Szamanki. Odbywają się tam obrzędy bryzgania wódką albo mlekiem na cztery strony świata (niekiedy połączone z uroczystym rozbiciem butelki czy szklanki o kamienie), a ludzie zostawiają najróżniejsze dary dla duchów: pieniądze, zapałki, cukierki, książki, nadłamane papierosy i… telefony.

Bajkal-statek-zima

Schibete – zimą

Jeszcze 20–25 tys. lat temu okolice Bajkału spowijała mroźna tundra, w której żerowały jedynie stada żubrów i mamutów. Czy faktycznie żyły tu tylko one? Przy Olchońskich Wrotach rozpoczniemy etnograficzny trekking wzdłuż wybrzeża Bajkału, by pośród skalistych wzgórz przylądka Schibete odnaleźć ślady bytowania człowieka prehistorycznego. Poszukamy też ruin osady Kurykanów, plemion tureckich i protoplastów grupy etnicznej Jakutów, którzy osiedlili się nad błękitnym okiem Syberii, lecz już w XI w. zaczęli uciekać nad Lenę, bo w okolicy pojawiło się mongolskie plemię Buriatów. Buriaci do dziś zamieszkują te zjawiskowo piękne tereny, a niegdyś słynęli z wyrobu znakomitej broni siecznej, którą nie raz przepędzili stąd Rosjan. Zajrzymy w okoliczne zatoki i wdrapiemy się na wzgórze Schibete, by zobaczyć malowniczy widok na Baj-kul – „bogate jezioro”, od wieków kuszące przybyszy obfitością życiodajnej wody, ryb i innych skarbów natury.

Moskwa-zima

Moskwa – zimą

Poznamy miasto wielowiekowej historii i ogromnych kontrastów. Przejdziemy się szlakiem najpiękniejszych zabytków rosyjskiej stolicy, oglądając warownię Kremla, pobliski Teatr Wielki (Bolszoj), dawną siedzibę KGB na Łubiance oraz najsłynniejszy w Moskwie plac Czerwony z mauzoleum Lenina (jeśli się nam poszczęści, zrobimy sobie zdjęcie z performerami ustylizowanymi na cara Mikołaja I, Lenina i Stalina). Wszechobecną potęgę i ducha nadal żywej przeszłości poczujemy też na placu Tagańskim, gdzie 70 m pod ziemią znajduje się przeciwatomowy bunkier Stalina. Wędrując miastem, zobaczymy zaskakującą symbiozę niesłychanego bogactwa i skrajnej biedy oraz przekonamy się, że legendy o moskiewskich korkach ulicznych są prawdziwe. Ukojenie od zgiełku znajdziemy w parku Gorkiego i podczas spotkania ze sztuką w galeriach i muzeach. Od zmroku aż po świt czuć będziemy tętniące serce Rosji, które (naprawdę!) nigdy nie zasypia.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
11.02-28.02.2022 18 16 5820 zł* Rezerwuj Book Buch книга

* Cena może obejmować część wpłaty w USD lub EUR oraz nieznacznie różnić się od podanej w tabeli, w zależności od aktualnych kursów walut. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,70 zł za 1 USD lub 4,20 za 1 EUR.

Termin
Liczba dni
11.02-28.02.2022
18
Wolne miejsca
Cena
16
5820 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

 • bilet na Kolej Transsyberyjską na trasie Moskwa – Irkuck,
 • 2 × jeep tour rosyjską terenówką UAZ 452 po Olchonie
 • transfery wynajętymi dla grupy samochodami,
 • noclegi w hostelach i prywatnych domach,
 • opieka pilota-przewodnika na czas wyprawy,
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie obejmuje:

 • kosztów wizy turystycznej do Rosji – w celu wyrobienia wizy rosyjskiej należy 30 dni przed terminem wyjazdu dostarczyć do biura Tamada Tour: paszport z 2 wolnymi stronami, 1 aktualne zdjęcie paszportowe oraz wypełniony, wydrukowany i podpisany wniosek wizowy (biuro udziela pomocy przy jego wypełnianiu); do udziału niezbędny jest paszport ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki,
 • biletów lotniczych – międzynarodowych i wewnętrznych,
 • opłat lotniskowych oraz usług bagażowych w hostelach i na lotniskach,
 • kosztów wyżywienia, napiwków oraz biletów na Kreml, do mauzoleum Lenina, ruskiej bani i pozostałych atrakcji z wejściami biletowanymi – dodatkowe koszty (wyżywienie, bilety wstępu, napiwki) wynoszą ok. 250 USD, a zajęcia fakultatywne ok. 100–200 USD,
 • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych,
 • napojów alkoholowych i bezalkoholowych,
 • kosztów pamiątek i wydatków osobistych.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

 • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
 • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują zakwaterowanie w hostelach (pokoje 2–4-osobowe, bez łazienek; mogą się zdarzyć sale wieloosobowe) i prywatnych domach (standardy noclegów mogą się różnić w zależności od miejsca pobytu i dostępności bazy turystycznej). Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (wysokość dopłat zależna od warunków w miejscu noclegu).

Wycieczka nie obejmuje kosztów wyżywienia. Na miejscu każdy uczestnik wyprawy może samodzielnie zdecydować o tym, co, gdzie i w jakiej ilości zje i wypije. Na trasie wycieczki będziemy mieć do dyspozycji rozmaite punkty gastronomiczne, które pozwolą skosztować dań kuchni kontynentalnej, jak i lokalnej.

Informacje praktyczne

Dokumenty

Obywatele większości państwa świata, w tym Europy i UE, potrzebują wizę na wjazd do Rosji w celach turystycznych. Rodzaj wizy zależy od narodowości i miejsca wyjazdu – w większości przypadków należy jednak wyrobić wizę tradycyjną (e-wiza uprawnia bowiem do wjazdu wyłącznie na terytorium trzech regionów: Sankt Petersburga i obwodu leningradzkiego, obwodu kaliningradzkiego i Dalekowschodniego Okręgu Federalnego, co jest niewystarczające dla turystów, którzy podróżują też do lub przez Moskwę albo odwiedzają inne regiony Rosji – szczegóły na temat e-wizy na stronie http://electronic-visa.kdmid.ru/). Do uzyskania zwykłej wizy potrzebne są:

 • wniosek wizowy – dokument można wypełnić online na stronie Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej pod adresem https://visa.kdmid.ru/PetitionChoice.aspx?AspxAutoDetectCookieSupport=1. Wypełniony wniosek należy wydrukować, podpisać (czarnym długopisem) i dostarczyć do lokalnej ambasady lub właściwego miejscowo konsulatu Rosji wraz z kompletem pozostałych dokumentów;
 • 1 zdjęcie paszportowe (3,5 × 4,5 cm);
 • paszport – ważny min. 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki i mający co najmniej 2 puste strony (na wyjazd warto zabrać także kserokopię paszportu);
 • pozostałe dokumenty: kopia zaproszenia turystycznego, dokumenty potwierdzające plan wyjazdu i rezerwacji noclegów oraz dowód ważnego ubezpieczenia zdrowotnego na czas pobytu w Rosji – w przypadku wycieczki zorganizowanej dokumenty te dostarcza turyście biuro podróży.

Wiza turystyczna umożliwia przebywanie na terytorium Federacji Rosyjskiej przez okres do 30 dni. Wiza rosyjska jest wizą datowaną – obowiązuje w terminie podanym na wniosku wizowym, a nie od momentu przekroczenia granicy. Na granicy należy wypełnić kartę migracyjną, która jest podstawą do zameldowania w miejscu pobytu na terenie Rosji. Karty należy pilnować, gdyż jej brak może poważnie utrudnić opuszczenie Rosji. Zagubienie karty migracyjnej należy zgłosić w ciągu trzech dni w najbliższym urzędzie migracyjnym w celu wyrobienia jej duplikatu.

Uwaga! Podczas pobytu w Rosji należy zawsze nosić przy sobie dokument tożsamości, najlepiej paszport. Należy być przygotowanym na ewentualne wylegitymowanie przez służby mundurowe.

Zdrowie, szczepienia, leki

Przed wyjazdem do Rosji dodatkowe szczepienia nie są obowiązkowe. Profilaktycznie zalecane są szczepienia na błonicę, tężec, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny, wściekliznę, kleszczowe zapalenie mózgu oraz, w przypadku azjatyckiej części Rosji, na japońskie zapalenie mózgu. Osoby, które wcześniej szczepiły się przeciw tym chorobom, mogą lub powinny poddać się szczepieniom przypominającym. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem najlepiej udać się do lekarza medycyny podróży, aby skontrolować stan zdrowia i przyjąć zalecane szczepienia.

Na wyjazd trzeba się zaopatrzyć w leki osobiste, jak również leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe i na dolegliwości układu pokarmowego, repelenty, akcesoria i opatrunki (np. plastry, pęsetę) oraz środki dezynfekujące (żel, chusteczki higieniczne i nawilżane). W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym (w tym podawanych przez iniekcję igłową), które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką. Wszystkie zabierane leki – w ilości odpowiedniej do leczenia osobistego w czasie trwania wycieczki, dostępne zarówno na receptę, jak i bez niej – powinny się znajdować w oryginalnych opakowaniach (na wszelki wypadek warto zabrać receptę i/lub inne dokumenty, przetłumaczone na j. angielski, uzasadniające potrzebę stosowania danych medykamentów). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie wwozu leków zalecamy bezpośredni kontakt z rosyjską ambasadą lub właściwym miejscowo urzędem konsularnym.

Ze względu odmienną florę bakteryjną na początku pobytu mogą wystąpić dolegliwości u podróżnych z wrażliwym żołądkiem (dotyczy to zwłaszcza azjatyckiej części Rosji). Podczas pobytu należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad higieny (częste mycie rąk, mycie owoców i warzyw przed spożyciem etc.). Woda z kranu nadaje się do spożycia po przegotowaniu, dla bezpieczeństwa najlepiej pić napoje butelkowane. Z uwagi na niebezpieczeństwo zatrucia należy unikać kupowania alkoholu i żywienia się na bazarach, przydrożnych straganach i w lokalach gastronomicznych niższej kategorii. Podczas zakupów spożywczych należy zwracać uwagę na terminy przydatności produktów do spożycia.

Poziom opieki zdrowotnej w Rosji jest zróżnicowany, choć standard niektórych placówek medycznych, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach i na prowincji, bywa niski. W aptekach można dostać odpowiedniki leków zachodnich.

Przepisy celne i prawne

 • Po przyjeździe do Rosji, przy pobytach dłuższych niż 7 dni roboczych, należy bezwzględnie dopełnić obowiązku meldunkowego (w oddziale Służby Granicznej). Goście hotelowi są meldowani na miejscu za pośrednictwem recepcji.
 • Przy poruszaniu się poza miejscem zamieszkania należy mieć przy sobie dokumenty (zalecany paszport).
 • W Rosji regulacje celne nie różnią się od powszechnie przyjętych standardów.
 • Przy wjeździe do Rosji należy zadeklarować pieniądze i czeki podróżne w kwocie powyżej 10 tys. USD (zaleca się jednak deklarować nawet niższe kwoty, od 3 tys. USD) oraz wszystkie przewożone wartościowe przedmioty (biżuteria, telefony komórkowe, aparaty fotograficzne itp.). Trzeba dopilnować, aby celnik podpisał, ostemplował i zwrócił deklarację.
 • Bez opłat celnych z Rosji można wywozić: wyroby alkoholowe – 2 l, papierosy – 200 sztuk, cygara – 50 sztuk, czarny i czerwony kawior – 250 g, szlachetne gatunki ryb – 2 kg.
 • Wywóz przedmiotów muzealnych (w tym dzieł sztuki) wymaga okazania zezwolenia Ministerstwa Kultury Rosji.
 • Kupując pamiątki antykwaryczne i podobne, warto poprosić sprzedawcę o certyfikat i zachować paragon zakupu.
 • W Rosji obowiązuje całkowity zakaz palenia i picia alkoholu w miejscach publicznych.
 • Zabronione jest fotografowanie i filmowanie budynków rządowych, obiektów wojskowych, przejść granicznych, lotnisk i dworców, niektórych obiektów przemysłowych i świątyń.
 • Homoseksualizm w Rosji jest legalny, jednak nietolerowany społecznie, dlatego należy zachować ostrożność z publicznym wyrażaniem uczuć i poglądów. W Rosji prawo zakazuje promocji „nietradycyjnych stosunków seksualnych”, co może mieć wpływ na swobodę wypowiedzi i organizację zgromadzeń dotyczących tematyki LGBT+.
 • Posiadanie i handel narkotykami oraz środkami psychotropowymi są zagrożone karą więzienia od 3 do 20 lat.

Bezpieczeństwo

Rosja – poza obszarami niestabilnymi politycznie, do których podróże są odradzane – jest krajem względnie bezpiecznym. Jak wszędzie jednak, należy zachować rozsądek i ostrożność. W Rosji występuje znaczne zagrożenie przestępczością pospolitą – kradzieże, napady rabunkowe, włamania, oszustwa i pobicia zdarzają się głównie w dużych miastach i zatłoczonych miejscach, ale czujność należy zachować także na prowincji. Podczas wycieczki należy bezwzględnie pilnować pieniędzy, torebek, plecaków, dokumentów, sprzętu elektronicznego i innych cennych przedmiotów (wartościowe rzeczy najlepiej przechowywać w sejfie w pokoju hotelowym) oraz unikać zachowania sugerującego posiadanie przy sobie większych kwot gotówki. Należy pamiętać o tym, że w hotelach i dużej części placówek kulturalnych w Rosji obowiązuje zróżnicowanie cen dla obywateli miejscowych i cudzoziemców.

Należy unikać zawierania przygodnych znajomości oraz interesów. Niewskazane jest zabieranie po drodze przypadkowych pasażerów i korzystanie z zaproszeń do prywatnych mieszkań, a także samotne spacerowanie i podróżowanie nocą oraz zatrzymywanie się na postój w przygodnych, nieoznakowanych miejscach. Nie należy spożywać alkoholu i innych płynów proponowanych przez nieznane osoby, np. taksówkarza.

Sporym zagrożeniem w Rosji jest także cyberprzestępczość. Aby uniknąć kradzieży danych osobowych, loginów i haseł do smartfonów, tabletów, laptopów itp., należy przed wyjazdem zaktualizować wszystkie urządzenia i uruchomić dwustopniową weryfikację logowania. Podczas pobytu w Rosji należy unikać łączenia się z niezabezpieczonymi hasłem sieciami Wi-Fi.

Ponadto w Rosji należy uważać podczas jazdy i przechodzenia przez ulicę – stan rosyjskich dróg oraz stopień przestrzegania przepisów przez lokalnych kierowców i pieszych pozostawiają wiele do życzenia.

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

Klimat

Rosja – ze względu na ogromne terytorium – leży w kilku strefach klimatycznych. Choć w przeważającej części kraju występuje klimat kontynentalny, pogoda różni się na poszczególnych obszarach. Warto uwzględnić ten fakt, pakując zestaw ubrań, które zabierzemy w podróż – w niektórych miejscach nawet latem warto mieć ze sobą długie spodnie i sweter.

W zachodniej części kraju klimat, szczególnie zimą, jest ostrzejszy: latem temperatura w Moskwie wynosi ok. 20–25°C; zimą można spodziewać się nawet kilkunastostopniowych mrozów. W położonym bliżej Morza Bałtyckiego Sankt Petersburgu klimat jest łagodniejszy – lata są nieco chłodniejsze (poniżej 25°C w lipcu), a zimy mniej mroźne niż w Moskwie (choć temperatury mogą przekraczać -5°C). Największe opady w tych miastach przypadają na miesiące letnie; jesienią opady są większe niż wiosną.

Nad Morzem Czarnym można się spodziewać gorącego lata i niezbyt mroźnej, choć wietrznej zimy (w Jałcie temperatura powietrza w lipcu osiąga 20–30°C; w styczniu średnia temperatura to 2°C).

Im dalej w głąb kraju, tym klimat bardziej kontynentalny. W regionie Chakasji, znajdującym się na terenie Syberii Wschodniej, opady są mniejsze niż w Sankt Petersburgu, przy czym najwięcej pada od czerwca do sierpnia. Wówczas jest również najcieplej – od kilkunastu do ok. 25°C. Wiosną i jesienią temperatury wahają się średnio od 0 do 10°C, a w najchłodniejsze miesiące (listopad–marzec) występują mrozy, mogące sięgać nawet poniżej -20°C. Podobny klimat występuje w położonym na południe od Chakasji regionie Tuwy. Lata są tu jednak chłodniejsze (temperatura raczej nie przekracza 20°C), a zimy dłuższe (nawet w kwietniu i październiku występują mrozy). Położony na wschód od Tuwy region Buriacji, gdzie znajduje się jezioro Bajkał, przypomina pod względem klimatu region Chakasji, choć zimy są tu bardziej mroźne. W Nowosybirsku, który leży z kolei na zachód od Chakasji, klimat również jest podobny, ale zimowe mrozy są nieco mniejsze. W położonym na trasie Kolei Transsyberyjskiej Permie latem temperatura powietrza wynosi zazwyczaj od kilkunastu do maksymalnie dwudziestu kilku stopni, natomiast zimą (od listopada do marca) występują mrozy wynoszące kilkanaście stopni na minusie. Słynnych „syberyjskich mrozów” można natomiast doświadczyć np. w Jakucku, gdzie średnia temperatura w styczniu wynosi -41°C. W najcieplejszym miesiącu (lipcu) temperatura powietrza w tym mieście może jednak przekraczać 20°C.

Język

Językiem urzędowym Rosji jest rosyjski. W 20 z 21 republik Federacji Rosyjskiej mieszkańcy posługują się też lokalnymi językami urzędowymi, takimi jak np. ałtajski, baszkirski, buriacki, czeczeński, inguski, jakucki, kałmucki, czerkieski, tuwiński, tatarski czy komi. Poziom znajomości języka angielskiego jest bardzo zróżnicowany. Niektórzy Rosjanie, zwłaszcza młodzi, dobrze wykształceni i mieszkający w dużych miastach, porozumiewają się płynnym angielskim, inni znają go na poziomie średniozaawansowanym lub przynajmniej komunikatywnym. Na prowincji po angielsku dogadamy się w podstawowym zakresie, choć trzeba się liczyć z tym, że znaczna część mieszkańców nie zna żadnego języka obcego.

Religia

Rosja jest państwem świeckim, a od 1937 r. obywatele nie są podczas spisów ludności pytani o kwestie wyznaniowe, dlatego brak oficjalnych statystyk dotyczących religii tego kraju. Z badań amerykańskiego Centrum Badawczego Pew, przeprowadzonych w 2010 r., wynika jednak, że 73 proc. Rosjan to chrześcijanie, 10 proc. to muzułmanie, a 16 proc. – ateiści i agnostycy. Inne religie wyznaje mniej niż 1 proc. populacji.  Z grupy chrześcijan aż 71 proc. wyznaje prawosławie, lecz liczba praktykujących wynosi zaledwie 15–20 proc. – taki stan rzeczy jest zapewne pokłosiem represji komunistycznych w XX w. Choć Rosjanie rzadko zaglądają do cerkwi, to świątynie te od 988 r., czyli daty przyjęcia chrztu prawosławnego przez Rosję, są wpisane w krajobraz niemal każdej miejscowości. Wiele cerkwi to zabytki o wspaniałej architekturze i ciekawej historii, które zdecydowanie warto poznać. Przed wejściem do cerkwi prawosławnej mężczyźni muszą zasłonić nogi i ramiona (długie spodnie, bluzka z dłuższym rękawem), a kobiety zakryć zarówno nogi i ramiona, jak również dekolt i włosy (przydatne będą chusta na włosy, długa spódnica lub chusta, bluzka z długim rękawem). Zaleca się również wyciszyć telefon i upewnić się, czy robienie zdjęć jest dozwolone.

Waluta i płatności

Walutą w Rosji jest rubel (RUB). Jeden rubel dzieli się na 100 kopiejek. 10 RUB to około 0,15 USD/0,13 EUR/0,56 PLN.

Na podróż można zabrać ruble lub dolary amerykańskie (nowe, wydane po 2006 r.) albo euro. Wymiany waluty można dokonać w kantorach i bankach (dostępne w większych miastach; w niektórych punktach przy wymianie waluty trzeba okazać paszport). Trzeba się wystrzegać kupowania waluty poza kantorami i bankami – choć niektóre punkty mogą oferować lepszy kurs, to istnieje w nich ryzyko otrzymania fałszywych banknotów.

Na wyjazd trzeba zabrać gotówkę, ale można również zaopatrzyć się w kartę walutową (w USD), uniwersalną (np. mBank World) lub typu Revolut. Bankomaty i możliwość płacenia kartą są dostępne w stolicy i innych większych miastach.

Czas

UTC od +5:00 do +12:00. Różnica czasu między Polską a Rosją wynosi +3–10 godzin latem i +4–11 godz. zimą.

Telefonia i Internet

Zasady działania oraz zasięg telefoniczny i internetowy są w Rosji zróżnicowane i zależą od miejsca pobytu. Z bezpłatnego Wi-Fi można korzystać w większości hoteli, restauracji i kawiarni w większych miejscowościach, a w Moskwie również w metrze i na wybranych ulicach (po podaniu danych, np. numeru telefonu, adresu e-mail). Mapę punktów z dostępem do publicznego internetu można znaleźć na stronie https://wifispc.com/russia. Należy jednak bardzo uważać na zagrożenie cyberprzestępczością – zaleca się logować wyłącznie do sieci Wi-Fi zabezpieczonych hasłem, lepiej też nie logować się na zbyt wiele kont społecznościowych, a po powrocie z Rosji warto profilaktycznie zmienić hasła do poczty i serwisów, z których korzystamy. W Rosji niektóre strony internetowe są zablokowane (np. LinkedIn). Chcąc mieć dostęp do internetu na trasie wycieczki, warto zainwestować w lokalną kartę SIM (karta z 10 GB internetu kosztuje, zależnie od operatora, ok. 10 EUR). Korzystając w Rosji z polskiej karty SIM, za minutę rozmowy zapłacimy ok. 0,40 zł za połączenia przychodzące i ok. 1,40–8 zł za połączenia wychodzące (bieżące stawki najlepiej sprawdzić u swojego operatora). Wysłanie SMS-a to koszt ok. 0,45 zł, z kolei MMS-a – ok. 3 zł. Transfer danych kosztuje ok. 3,50 zł za 1 MB – dość drogo, dlatego przy dłuższym pobycie korzystniej zainwestować w rosyjską kartę SIM. Karta z 10 GB Internetu kosztuje, zależnie od operatora, ok. 10 EUR.

Elektryczność

Napięcie sieciowe w Rosji wynosi 220 V. Typy gniazdek: C, F (takie same, jak w Polsce i większości krajów Europy).

Lokalna kuchnia

Kuchnia rosyjska kształtowała się pod wpływem kuchni azjatyckiej i europejskiej, toteż jest bardzo zróżnicowana. Rosja słynie zwłaszcza z kawioru, potraw mącznych, zup, kiszonych warzyw, ciemnego, żytniego chleba, kaszy gryczanej, nabiału (sery żółte, przetwory mleczne), grzybów i owoców leśnych. Wśród najpopularniejszych dań znajdują się bliny (naleśniki), pierogi (pielmieni to pierogi z farszem mięsnym, wareniki to pierogi gotowane), szaszłyki, mięsa w sosie (np. boeuf Stroganow), kotlety drobiowe i wieprzowe, kotlety mielone, gulasze, ryby w różnych postaciach (śledzie, karpie), a także sałatki warzywne. Tradycyjne zupy to m.in. szczi (z warzyw liściastych, z dodatkiem grzybów, mięsa lub ryb), ucha (zupa rybna, nad Bajkałem gotowana z omula, ryby występującej tylko w tym jeziorze) czy barszcz (z buraków), serwowane z ziołami (koperkiem, kolendrą, pietruszką) i śmietaną. Wśród Rosjan popularny jest street food zarówno lokalny (warto spróbować pieczone ziemniaki albo sosiski, czyli parówki, w cieście), jak i zachodni (pizza, frytki, hamburgery). Na deser Rosjanie raczą się lodami (to jeden z ulubionych przysmaków), ciastami i obwarzankami, a w wersji mniej wykwintnej jadają np. kisiel i owoce (jabłka, gruszki, owoce leśne). Wśród rosyjskich napitków królują kompoty owocowe, kefiry i maślanki oraz herbata (często słodzona cukrem, miodem lub konfiturą). Amatorzy mocniejszych wrażeń mogą skosztować kwas chlebowy (napój o 0,7−2,2% zawartości alkoholu) albo rosyjską wódkę.

Kultura i obyczaje

 • W Rosji nie obowiązują restrykcyjne zasady obyczajowe co do ubioru, a w dużych miastach panuje w tej kwestii względny liberalizm. Jednak kobietom zaleca się skromne stroje, które nie opinają ciała i zakrywają dekolt. Kobiety i mężczyźni muszą też pamiętać o odpowiednim stroju w miejscach kultu religijnego (opisany w sekcji „Religia”). Wchodząc do prywatnych mieszkań, należy zdjąć buty (Rosjanie oferują zwykle gościom parę kapci).
 • W hotelach i dużej części placówek kulturalnych w Rosji obowiązuje zróżnicowanie cen dla obywateli miejscowych i cudzoziemców.
 • Rosjanie rezerwują uśmiech dla rodziny, przyjaciół, znajomych z pracy. Zgodnie z powiedzeniem: „Uśmiechać się bez powodu, jest oznaką głupca”, nie uśmiechają się do nieznajomych, nie odwzajemniają też ich uśmiechów (które mogą odebrać jako wyśmiewanie się). Z tego powodu sprawiają wrażenie zimnych, niesympatycznych zrzędliwców, co zmienia się jednak przy bliższym poznaniu.
 • Rosjanie sceptycznie podchodzą do nowo poznawanych osób – na ich uśmiech, zaufanie, jak i głębszą dyskusję trzeba sobie „zasłużyć”. W kontaktach wskazana jest cierpliwość. Lepiej też nie zaczynać rozmowy w zachodnim stylu („Co u ciebie słychać?”, „Jak się masz?”), gdyż może to wprawić Rosjanina w zakłopotanie i zostać przez niego odebrane jako nadmierne, nieuzasadnione zainteresowanie jego prywatnymi sprawami. Rosjanie nie wdają się również w small talk (np. nie dyskutują o pogodzie).
 • Witając się przez podanie dłoni, Rosjanie zawsze zdejmuję rękawiczkę. Nie witają się też przez próg, bo uważają, że przynosi to pecha.
 • Warto zachować rozsądny dystans wobec przygodnie poznanych Rosjan. Nie zaleca się zwłaszcza spożywać z nimi alkoholu – trunek serwowany przykładowo pod pretekstem zawarcia przyjaźni, może wywołać zatrucie lub doprowadzić do innych poważnych konsekwencji dla zdrowia i życia.
 • Rosjanie lubią biesiadować – spotkania przy suto zastawionym stole potrafią trwać wiele godzin. Idąc w gości, Rosjaninie zawsze przynoszą podarek dla gospodarzy. Chętnie też wznoszą toasty – prócz krótkiego „na zdrowie”, często wygłaszają długie, poetyckie przemowy.
 • W rozmowach z Rosjanami lepiej unikać tematów politycznych. Również tematy pozornie neutralne, jak kultura, historia czy nawet kulinaria, mogą sprowadzić dyskusję na niepożądane tory, dlatego należy ostrożnie wyrażać jakiekolwiek poglądy oraz unikać krytyki.
 • W Rosji istnieją dwie formy zwracania się do drugiej osoby: „ty” („ты”) jest nieformalna, natomiast „wy” („вы”) formalna. Drugiej formy, wyrażającej szacunek, należy używać w rozmowie z osobami nieznajomymi i starszymi.
 • Rosjanie okazują szacunek starszym, kobietom i matkom z dziećmi – w dobrym tonie jest ustąpić im miejsca w komunikacji publicznej, przytrzymać drzwi, płaszcz itp., a także pomóc w niesieniu ciężkiej torby.
 • Dawanie napiwków nie jest powszechne, ale na wszelki wypadek warto mieć przy sobie odrobinę pieniędzy na takie wydatki.
 • Chcąc sfotografować lokalnych mieszkańców, wypada najpierw spytać o pozwolenie.
 • Należy uważać na nieuczciwych sprzedawców i taksówkarzy. Nigdy nie wolno się godzić na uiszczenie zaliczki albo pełnej zapłaty przed realizacją usługi albo otrzymaniem towaru (może wówczas okazać się, że bezpowrotnie straciliśmy pieniądze i nie otrzymaliśmy towaru lub jest on bezwartościowy).
 • Rosjanie mają tendencję do tworzenia tłoku, np. przy wchodzeniu do komunikacji publicznej, co niestety sprzyja złodziejom kieszonkowym.
 • Kobiety nie powinny samotnie podróżować taksówką, w której prócz kierowcy jedzie inny mężczyzna (jeżeli kierowca zatrzyma się po drodze, by zabrać kolejnych pasażerów, zwłaszcza mężczyzn – dla własnego bezpieczeństwa lepiej zapłacić za kurs i opuść pojazd). Lepiej nie płacić za kurs, dopóki nie dotrzemy do miejsca docelowego. Trzeba być stanowczym w kwestii wynegocjowanej ceny za przejazd.

Warto wiedzieć

 • Hotele i hostele nie zawsze są wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
 • Grzałki do wody i żelazka – zazwyczaj są dostępne w hotelach (zwykle w recepcji, na życzenie).
 • Suszarki do włosów, o ile nie znajdują się w pokoju hotelowym, zazwyczaj są dostępne na życzenie w recepcji.
 • Ręczniki – są dostępne w hotelach.
 • W pokojach hotelowych mogą się znajdować minibary – dostępne w nich napoje i słodycze są dodatkowo płatne.
 • W pokojach hotelowych na gości czekają zwykle mydło i szampon (małe opakowania, dlatego warto zabrać własne lub kupić na miejscu), niekiedy do dyspozycji są także jednorazowe klapki. W wybranych hotelach dostępne są też (bezpłatnie lub za dodatkową opłatą) szczoteczki i pasty do zębów, gąbki kąpielowe i inne akcesoria.
 • Toalety w Rosji są, w zależności od regionu i miejscowości, typu europejskiego lub azjatyckiego (kucane). W toaletach publicznych często nie ma papieru toaletowego, więc warto mieć przy sobie chusteczki (nie wyrzucamy ich do odpływu!). Na prowincji i terenach rzadziej uczęszczanych przez turystów należy być przygotowanym na odmienne warunki sanitarne.

Do zabrania:

 • ubrania lekkie, przewiewne, niezbyt obcisłe i skromne, długie spodnie (przydatny będzie model z odpinanymi nogawkami), sweter, bluza lub inne ciepłe okrycie;
 • ubrania na wejście do świątyni: długie spodnie (mężczyźni), spódnica lub długa chusta za kolano, bluzka zasłaniająca ramiona i dekolt, chusta na włosy (kobiety);
 • okrycie przeciwdeszczowe;
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne;
 • wygodne, rozchodzone obuwie, np. sportowe, trekkingowe;
 • lekkie obuwie typu klapki (pod prysznic), sandały;
 • podręczny plecak;
 • krem z filtrem UV, balsam nawilżający, przybory toaletowe, mały ręczniczek lub nawilżane chusteczki;
 • leki, repelenty i akcesoria szczegółowo opisane w punkcie „Zdrowie, szczepienia, leki”;
 • naładowany powerbank.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na całej trasie wyprawy podróżujemy:

 • samolotami – loty bezpośrednie na trasach Warszawa – Moskwa i Irkuck – Warszawa,
 • pociągiem Kolei Transsyberyjskiej (w przedziale otwartym) na trasie Moskwa – Irkuck (podróż przez 5 tys. km zajmuje niecałe 4 doby; pociąg jest wyposażony w toalety z prysznicami, samowar z gorącą wodą, łóżka z pościelą, Wi-Fi, gniazdka elektryczne i wagon restauracyjny),
 • wynajętymi dla grupy samochodami 4×4 (w tym UAZ 452 na archipelagu Olchon).

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych grupach (6–11 osób) z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 60 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN,
 • OC – 30 000 €,
 • bagaż – 1000 PLN.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 18-dniowej

MOSKWA – IRKUCK – BAJKAŁ – OLCHON – IRKUCK – MOSKWA

Wyprawa ma charakter trampingowy. Jej współtwórcami jesteście Wy! Na co zechcecie przeznaczyć więcej czasu i uwagi – będzie zależało tylko od Was. Będziemy w Moskwie, Irkucku i na Olchonie, gdzie obowiązkowo warto zobaczyć kilka miejscówek. Z drugiej strony nikomu niczego nie narzucamy. W czasie eskapady każdy uczestnik będzie miał możliwość zarówno indywidualnego spędzania czasu, jak i odbycia wycieczek grupowych – wszystko będzie zależeć od decyzji, które podejmiecie na miejscu. Na każdym etapie wyjazdu macie zapewnione bezpieczeństwo, pomoc językową i sprawną organizację logistyczną wszelkich pomysłów (choć w Rosji „sprawna organizacja” to pojęcie niekiedy dość względne).

Wyprawa ma równorzędne dwa cele:

 • Bajkał – widok zamarzniętego Bajkału, stąpanie po krystalicznie czystym lodzie, a nawet oddychanie powietrzem syberyjskiej zimy to przeżycie samo w sobie. Przeprawimy się promem na wyspę Olchon i objedziemy ją „ruskim jeepem” (element „ruskiego jeepa” jest tu kluczowy). Zobaczymy największe atrakcje archipelagu, wyjdziemy na zamarznięte jezioro i przejdziemy po lodzie na sąsiednie wyspy (o ile warunki na to pozwolą). Poznamy się także z mieszkańcami wyspy, ich smaczną kuchnią i fascynującą kulturą, przepełnioną tradycjami szamanizmu i szacunkiem do dzikiej natury.
 • Podróż Koleją Transsyberyjską – przejazd jedną z najbardziej kultowych linii kolejowych świata z Moskwy do Irkucka odbędzie się w wagonie z przedziałami otwartymi (wagon tzw. plackartnyj). W wagonie tego typu nie ma takiej prywatności, jak w 4-osobowych przedziałach zamykanych, jednak właśnie na tym polega specyfika i cały urok podróży pociągami po Azji. Doświadczycie niesamowitej, multikulturowej atmosfery – spotkacie babuszki sprzedające posiłki na każdej stacji, handlarzy, bardów oraz innych ludzi, przemierzających w różnych celach rozległą przestrzeń Rosji i wiozących wiele fascynujących historii do opowiedzenia. Zobaczycie też przesuwające się za oknem malownicze krajobrazy południowej Syberii – gęsta tajgę i drewniane wioski, w których zatrzymał się czas.

DZIEŃ 1–4.

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie. Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot do Moskwy. W stolicy Rosji zatrzymamy się na 3 dni i zwiedzimy najciekawsze atrakcje – ich wybór należy do Was.

DZIEŃ 5–8.

Przejazd z Moskwy do Irkucka Koleją Transsyberyjską (w przedziale otwartym). Podróż przez 5 tys. km zajmie nam niecałe 4 doby.

DZIEŃ 9–10.

Pobyt w Irkucku. Zwiedzimy jedno z największych i najstarszych miast Syberii – wybór atrakcji należy do Was.

DZIEŃ 11–16.

Wyjazd z Irkucka w stronę jeziora Bajkał. Przeprawa ze wsi Stachjurta na archipelag Olchon. Na Olchonie spędzimy 5 dni – wybór atrakcji należy do Was.

DZIEŃ 17–18.

Przejazd z Olchonu do Irkucka, następnie wyloty z Irkucka do Moskwy i z Moskwy do Warszawy.

© 2020 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • datę urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
 • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
 • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
 • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 3 części:

 • WPŁATA 1. (zaliczka 1000 PLN) – uiszczana w ciągu 7 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki;
 • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem;
 • WPŁATA 3. (pozostała kwota za wycieczkę; płatność w USD) – dokonywana już w kraju przylotu, w momencie zakwaterowania do hotelu.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

 • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;
 • przelewem online za pośrednictwem serwisu przelewy24.pl, zintegrowanego z formularzem rezerwacji wycieczki. Obsługę płatności elektronicznych i kartą płatniczą prowadzi DialCom24 Sp. z o.o., 60-327 Poznań, ul. Kanclerska 15, NIP 781-173-38-52, REGON 634509164, Sąd Rejonowy Poznań, VIII Wydz. Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego Nr KRS 0000306513.

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

  Podróżuję samotnie, zgadzam się
  na dokwaterowanie do drugiej osoby

  Zobacz także

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 Tamada Tour

  Realizacja: Codenest