Złoto Kolchidy 6 dni

Wine Tour Wycieczka objazdowa

od  4499 PLN
cena za osobę / 8 dni

Rezerwuj

Wyrusz śladami Argonautów na wine tour po Imeretii, Megrelii i Raczy!

Grecka legenda głosi, że pewnego razu Argonauci udali się do dalekiej Kolchidy po złote runo. W pięknej krainie u stóp Kaukazu wódz wyprawy Jazon zdobył talizman fortuny i najodważniejsi herosi helleńscy – zaliczając po drodze wiele przygód – wrócili w chwale do ojczyzny. Ile prawdy jest w tym micie? Całkiem sporo, bo historyczne ziemie Kolchidy kryją miriady skarbów! Odkryj je w przepiękniej Jaskini Prometeusza, cudach architektury, zaułkach miast i wsi, mroźnych lodowcach, błękicie Shaori i wodach kanionu Martwili. Niczym legendarni Argonauci pomknij też wzdłuż malowniczej rzeki Rioni po największe klejnoty eskapady: emocje spotkań z ludźmi i ich piwniczki pełne tradycyjnych win w unikatowych apelacjach zachodniej Gruzji – napoju bogów, którym Gruzja spływa już od 8 tys. lat!

W cenie

Degustacja gruzińskiego wina i czaczy

Degustacja gruzińskiego wina i czaczy

Kameralna grupa

Kameralna grupa

Kultowe zabytki i miejsca nieznane z przewodników

Kultowe zabytki i miejsca nieznane z przewodników

Lokalny koloryt i kultura

Lokalny koloryt i kultura

Noclegi w hotelach i pensjonatach

Noclegi w hotelach i pensjonatach

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy

Spływ kanionem Martwili

Spływ kanionem Martwili

Supra – tradycyjna gruzińska biesiada z winem i tamadą

Supra – tradycyjna gruzińska biesiada z winem i tamadą

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Warsztaty artystyczne

Warsztaty artystyczne

Warsztaty kulinarne

Warsztaty kulinarne

Wędrówka kanionem Okatse

Wędrówka kanionem Okatse

Wejścia biletowane do atrakcji

Wejścia biletowane do atrakcji

Wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z winem)

Wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z winem)

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

jaskinia prometeusza gruzja

Jaskinia Prometeusza

Jaskinia Prometeusza to jedna z najpiękniejszych krasowych grot na świecie. Znajduje się w Kumistavi, nieopodal Kutaisi, i zgodnie z nazwą jest owiana legendą o Prometeuszu, który wykradł ogień olimpijskim bogom i podarował go człowiekowi, a za karę został przykuty do skały pobliskiej góry – przypominają o tym znajdujące się w grocie łańcuchy, kajdany i młot (według innej wersji mitu tytan miał także mieszkać w tej skalnej jamie). Jaskinia została odkryta dopiero w 1984 r. a długość ogromnego kompleksu podziemnych korytarzy szacuje się na 15 555 m (trasa turystyczna ma 1420 m). Maszerując przez skalne tunele oraz sale Kolchidy, Medei, Prometeusza i Miłości, poznamy mityczne korzenie Gruzji i człowieka, zachwycając się naturalnymi dziełami sztuki: formami naciekowymi, których zjawiskowe kształty uwydatniają kolorowe, bajkowe iluminacje świetlne. Kto się wnikliwie przyjrzy i wykaże fantazją, dostrzeże w tych pięknych stalaktytach, stalagmitach i stalagnatach coś więcej niż tylko mineralne osady.

Gruzinska-biesiada-supra

Supra – gruzińska biesiada

Supra to tradycyjna gruzińska biesiada – i o wiele więcej niż smacznie zastawiony stół. Supra, od 2017 r. wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, to w istocie spowity bogatym rytuałem ceremoniał, który syci ciało i ducha, obfituje w pyszne jedzenie, wino z kwewri, śpiewy, żywiołowe tańce ludowe oraz poetyckie toasty tamady (mistrza ceremonii), które urastają do rangi sztuki oratorskiej i są pretekstem do głębokiej refleksji nad życiem. W zależności od okazji Gruzini organizują supry radosne (keipi) i smutne (kelechi), różniące się nastrojem, potrawami oraz kolejnością i tematyką toastów – tych Gruzini znają blisko 150, podczas większości supr wygłaszają przeciętnie 10–20, a każdy z nich może być recytowany nawet przez pół godziny i stać się dłuższą, wciągającą przypowieścią o życiu, sztuce, kulturze, religii, historii czy rodzinie, zakończoną morałem albo życzeniami. Etykieta gruzińskich toastów wymaga, by wznosić je wyłącznie winem lub czaczą, stać podczas przemowy tamady, wygłaszać własne laudacje tylko za alaverdi – słownym pozwoleniem mistrza ceremonii, a na koniec powiedzieć gaumardżos, co oznacza „zwycięstwo” i jest odpowiednikiem swojskiego: „Na zdrowie!”.

racza

Racza

Śladem starożytnych podróżników ruszymy do gruzińskiej Szwajcarii. Racza roztoczy przed nami pejzaż alpejskich łąk i aurę błogiego zacisza, którego codzienność płynie z nurtem źródeł mineralnych – lokalnego skarbu natury. Po brzegi zanurzymy się w bogactwie przyrody, historii i folkloru. Piechotą i jeepami udamy się nad rwące leśne potoki, wodospady i wysokogórskie jeziora, w których taflach przeglądają się ośnieżone szczyty Kaukazu. Wdrapiemy się na górę Shoda i postawimy stopę na lodowcu Buba. Poznamy leciwych mieszkańców głębokiej na kilometr jaskini i spróbujemy dojrzeć dno Bezdennego Jeziora. Zobaczymy z bliska endemiczną faunę i florę oraz architekturę kaukaskiego klejnotu: cerkwie Nikorcminda i Barakoni, twierdzę Mindaciche, synagogę i muzeum w Oni. Po marszu niejednokrotnie przekonamy się, że lokalne potrawy najlepiej smakują na łonie natury. Będziemy wypiekać tradycyjny chleb, destylować czaczę, a w Khvanchkarze poznamy tajniki wyrobu regionalnego wina. Spragnieni kolejnych wrażeń spróbujemy swoich sił z pędzlem lub dłutem w dłoni, a za radą słynących z niespieszności mieszkańców Raczy będziemy celebrować każdą chwilę aż do ostatniej kropelki.

jedzenie gruzja chaczapuri chinkali

Gruzińskie jedzenie

Gruzja jest pyszna! Sekrety gruzińskiej sztuki kulinarnej? Prostota, lokalne składniki oraz spora porcja soczystych warzyw i owoców, świeżych ziół i aromatycznych przypraw. Od kameralnych knajpek przez kultowe restauracje po zaprzyjaźnione winnice będziemy biesiadować na całego i odkrywać wszystkie smaki perły Kaukazu! Skosztujemy placki chaczapuri i kołduny chinkali – najsłynniejsze gruzińskie potrawy, które raczą podniebienia rozmaitymi nadzieniami dla miłośników kuchni wege i mięsnej. Na przystawkę sięgniemy po kolorowe pchali, doskonałe sery i chleb tonis puri z pieca szamotowego, a na większy apetyt – po sycące kababi, szaszłyki mcwadi, tołmę (gruzińskie gołąbki), szkmeruli (kurczak w sosie czosnkowym), ostri (gulasz wołowy), badridżani (bakłażany z orzechową pastą saciwi), leczo adżabsandali, zupy charczo, czichirtma, fasolową lobio. Smakowite kąski podlejemy orzeźwiającą lemoniadą i wybornym winem z kwewri, wznosząc wraz z tamadą niejeden toast. A co na deser? Koniecznie czurczchele – tradycyjne gruzińskie słodycze z orzechów włoskich w tatara, czyli karmelizowanym soku winogronowym.

Rezerwuar Shaori

Rezerwuar Shaori to jeden z najpiękniejszych zbiorników wodnych w Gruzji. Jezioro rozlewa się błękitem tuż na skraju regionu Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia, w polodowcowej kotlinie na 1132 m n.p.m. Shaori powstało z połączenia dwóch innych jezior: Kharistvali i Dzrikhistvali – obecnie liczy 7,1 km długości i 2,7 km szerokości. Rezerwuar Shaori nie jest zbyt popularny turystycznie, ale tym lepiej dla miłośników przyrodniczych atrakcji poza szlakiem, którzy o każdej porze roku mogą tu ujrzeć oszałamiające pejzaże natury. Szczególnie ładnie jest nad Shaori jesienią, gdy lasy na łagodnych grzbietach Kaukazu mienią się barwami zieleni, złota i czerwieni. Malowniczo nad jeziorem jest również zimą, gdy wodę skuwa lód, a okoliczne sosny są oprószone śniegiem. Latem Shaori to z kolei świetne miejsce na wędkowanie, biwak, piknik, kąpiel i niezapomniany relaks z dala od cywilizacji.

kwewri gruzja wino

Wino z kwewri

Gruzja jest ojczyzną winiarstwa. W kraju rośnie ok. 500 odmian winogron, lokalna tradycja winiarska liczy 8 tys. lat, a unikalna w skali światowej metoda produkcji wina w kwewri została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Kwewri to gliniane amfory do przechowywania i leżakowania wina, które zakopuje się w ziemi. Ta oryginalna technika wyrobu wina została wynaleziona przez ludy zamieszkujące Gruzję już w VI tysiącleciu p.n.e., prawdopodobnie pod wpływem kultury Sumerów. Jak powstaje gruzińskie wino w kwewri? Najpierw umieszcza się sok winogronowy i pulpę (skórki i pestki) w amforze, którą przykrywa się płaskim kamieniem. Zawartość miesza się 3–4 razy dziennie tradycyjnymi narzędziami, aby pobudzić proces fermentacji. Po 2 miesiącach kwewri zostaje szczelnie zaczopowane gliną i pozostawione do sklarowania zawartości – na dnie amfory osiada pulpa (czacza), a powyżej powstaje wino. Po upływie 3–6 miesięcy następuje otwarcie kwewri, wino jest przelewane do mniejszych amfor lub butelek, a z czaczy produkuje się gruzińską wódkę winogronową. Procesu fermentacji nie można przerwać, dlatego gruzińskie wino jest wyłącznie wytrawne. Otwarcie kwewri to wielka uroczystość: drewnianą łopatą ściąga się gliniany czop, następnie chochlą nabiera wino do dzbanka, czarek lub kieliszków, skąd można wziąć pierwszy łyk kaukaskiego napoju bogów o wybornym smaku i aromacie. Choć w poszczególnych winnicach otwarcie kwewri jest mniej lub bardziej osnute tradycyjnym rytuałem kulturowym, to stanowi ono jedyne w swoim rodzaju, absolutnie niezwykłe doświadczenie gruzińskiego winiarstwa.

Oni

Oni to jedno z największych miasteczek w regionie Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia. Leży w głębokim wąwozie, na lewym brzegu rzeki Rioni. Oni było zamieszkane od epoki brązu, według legendy zostało założone w I w. p.n.e. przez króla Farnajoma Iberyjskiego, ale w kronikach jest po raz pierwszy wzmiankowane w XV w. Lokalne ciekawostki historyczne i kulturowe można odkryć w Muzeum Regionalnym Raczy, które prezentuje imponującą kolekcję ponad 14 tys. unikatowych artefaktów archeologii, etnografii i historii naturalnej, dokumentów historycznych, rękopisów i dzieł sztuki z regionu. W Oni znajduje się także żydowska synagoga z 1895 r. – trzecia co do wielkości w Gruzji po synagogach w Tbilisi i Kutaisi, zbudowana przez polskiego architekta i greckich Żydów z Salonik, na wzór Wielkiej Synagogi z ul. Tłomackie w Warszawie. Oni i okolice pełne są również innych zabytków, m.in. średniowiecznych fortów i cerkwi, ale niezaprzeczalnym skarbem miasteczka są szlaki wiodące do tutejszych skarbów przyrody: gorących źródeł, urokliwych wodospadów i jezior, majestatycznych lodowców i owianych legendami szczytów.

Kutaisi

Kutaisi to trzecie co do wielkości miasto Gruzji i stolica regionu Imeretii. Choć wygląda niepozornie, Kutaisi jest jednym z najstarszych zespołów urbanistycznych świata (XVII–XV w. p.n.e.), w starożytności zwanym Ai, do którego według greckiej mitologii Jazon z Argonautami przybył po złote runo. O imponującej historii miasta przypomina słynna fontanna Kolchidy na placu Agmaszenebeli. Zdobią ją rzeźby tamady trzymającego róg z winem oraz koni, baranów, tygrysów i innych zwierząt, które wykonano na podstawie odnalezionych w okolicy artefaktów sprzed 5000 lat – przedstawienia te są ważnymi symbolami Gruzji i historycznej krainy Kolchidy, rozciągającej się przez całe wybrzeże Morza Czarnego i uchodzącej za najwcześniejszą formę państwa gruzińskiego. Do atrakcji Kutaisi należą także gmach teatru, bazar, ogród botaniczny, futurystyczny budynek parlamentu (obradowano tu w latach 2012–2018, w 2019 r. siedzibę rządu przeniesiono do Tbilisi) oraz wzgórze Ukimerioni z ruinami twierdzy i kontrowersyjnie odnowioną katedrą Bagrati.

Gruzja-poza-szlakiem

Gruzja poza szlakiem

Zejdziemy z turystycznych szlaków, by poznać autentyczną Gruzję. Wybierzemy się niezadeptanymi ścieżkami do miejsc, w których doświadczymy prawdziwej magii jednego z najpiękniejszych krajów świata. Pokonamy niesamowicie zielone, pełne pierwotnej dzikości doliny i przełęcze wysokich szczytów, przecinane wstęgami szumiących rzek i kaskadami wodospadów. Zobaczymy drewniane chatki pasterzy i usłyszymy dzwonki pędzonych na górskie łąki owiec i bydła. Zawitamy do cichych cerkwi i wdrapiemy się na ruiny dawnych, oszałamiających potęgą twierdz obronnych. Zajrzymy do miasteczek, gdzie czas zatrzymał się sto lat temu, i do wiosek, które zimą bywają całkowicie odcięte od świata. Dowiemy się, jak ludzie żyją tu naprawdę. Przyjrzymy się ich codzienności, zajdziemy na targ po świeże owoce i warzywa, posmakujemy tego, co przyrządzają w swoich kuchniach, a przysłuchując ich opowieściom o tym, co w życiu ważne, odkryjemy siebie na nowo.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
04.11.2024-09.11.2024 8 16 4499 zł Rezerwuj Book Buch книга
Termin
Liczba dni
04.11.2024-09.11.2024
8
Wolne miejsca
Cena
16
4499 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

  • transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus z Wi-Fi i radiem),
  • noclegi w hotelach i pensjonatach (pokoje 2-os. z łazienkami),
  • dodatkowe noclegi w noc przylotu i wylotu,
  • wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z daniami kuchni gruzińskiej i winem),
  • supra – gruzińska biesiada z tamadą, toastami, winem i lokalnymi smakołykami,
  • degustacje wina w lokalnych winnicach,
  • wędrówka kanionem Okatse,
  • spływ kanionem Martwili,
  • warsztaty kulinarne,
  • warsztaty artystyczne,
  • udział w rtveli (tylko podczas jesiennej edycji wycieczki!),
  • wejścia biletowane do atrakcji,
  • eksploracje przyrodnicze i kulturowe,
  • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour,
  • zwiedzanie w kameralnej grupie,
  • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
  • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
  • składka na Turystyczny Fundusz Pomocowy.

Nieujęte w cenie:

  • koszty przelotu liniami Wizz Air do i z Kutaisi,
  • usługi bagażowe w hotelach i na lotniskach,
  • zakwaterowanie w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-os. w hotelach ok. 200 USD/os.),
  • opcjonalne przedłużenie doby hotelowej w dniu wylotu z Kutaisi (wymagany uprzedni kontakt z Organizatorem),
  • lunche, przekąski, napoje alkoholowe i bezalkoholowe nieujęte w programie wycieczki,
  • biletowane atrakcje fakultatywne,
  • aktywności i transfery w czasie wolnym,
  • opcjonalne opłaty za fotografowanie i filmowanie w zwiedzanych obiektach,
  • zwyczajowe napiwki,
  • koszty pamiątek i wydatków osobistych,
  • usługi nieujęte w programie wycieczki.

* Przed zakupem biletu lotniczego Wizz Air do i z Kutaisi prosimy o konsultację z Organizatorem pod adresem: biuro@tamadatour.pl.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

  • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
  • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują zakwaterowanie w hotelach 3–4* i pensjonatach klasy ekonomicznej (pokoje 2-osobowe z łazienkami). Wybrane hotele mogą oferować dostęp do baru, pralni i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (ok. 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).

Wyżywienie obejmuje śniadania i obfite obiadokolacje z daniami kuchni gruzińskiej i winem. Posiłki jadamy w restauracjach hotelowych, knajpkach na trasie wycieczki i u lokalnych winiarzy. Poznajemy kraj od kuchni, każdego dnia próbując inne lokalne dania, napoje, trunki (wina, czaczę) oraz wnikając w tradycje gruzińskiego stołu. Wielką atrakcją wycieczki są supry (tradycyjne gruzińskie biesiady z winnymi toastami), warsztaty kulinarne oraz degustacje win u lokalnych winiarzy z mniej znanych turystycznie regionów Imeretii, Magrelii i Raczy-Leczchumi (wina wyrabiane w amforach kwewri, tradycyjną metodą wpisaną na listę UNESCO; u poszczególnych winiarzy pojawiają się takie apelacje jak m.in.: Salkhino Ojale, Tvishi, Khvanchkara, Sviri, Tsolikouri Melko, Tsolikouri Bazaleti, Tsitska, Krakhuna, Chkhaveri, Dzelshavi, Otskhanuri Sapere).

Informacje praktyczne

Dokumenty

Polacy i obywatele innych krajów UE mogą wjechać do Gruzji na podstawie dowodu osobistego lub paszportu (uwaga: dla zwiększenia bezpieczeństwa zalecamy mieć przy sobie podczas wycieczki także ksero dowodu lub paszportu!). Wiza nie jest potrzebna – dla obywateli krajów UE ruch bezwizowy obowiązuje na wjazd i pobyt w Gruzji przez okres do 365 dni bez względu na cel podróży.

Zdrowie, szczepienia i leki

Aktualne zasady wjazdu na terytorium Gruzji dotyczące zdrowia, szczepień i dokumentacji medycznej są dostępne na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/gruzja. Należy pamiętać, że niedopełnienie stawianych wymagań może uniemożliwić przekroczenie granic Gruzji.

Przed wyjazdem do Gruzji zalecane są profilaktyczne szczepienia na COVID-19, żółtaczkę typu A i B, wściekliznę, błonicę, tężec i krztusiec. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem warto się udać do lekarza medycyny podróży lub specjalistycznych placówek, aby skontrolować stan zdrowia, przyjąć ewentualne szczepienia przypominające lub zaopatrzyć się w niezbędne dokumenty medyczne.

Wwóz leków do Gruzji – WAŻNE!

Na wyjazd do Gruzji warto spakować:

  • leki osobiste (np. stosowane w chorobach przewlekłych) – maksymalnie 10 standardowych opakowań. W przypadku większego zapotrzebowania do leków należy dołączyć odpowiednią dokumentację medyczną, przetłumaczoną na j. angielski i poświadczoną pieczątką. Leki muszą się znajdować w oryginalnym opakowaniu;
  • podstawowe leki (np. przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na dolegliwości układu pokarmowego). Leki muszą się znajdować w oryginalnym opakowaniu;
  • przydatne akcesoria (np. środki dezynfekujące, opatrunki, pęsetę, repelenty na komary – rzeczy te można też kupić na miejscu).

UWAGA! Niektóre leki dostępne w Polsce i innych krajach UE bez recepty – zawierające m.in. kodeinę (np. nurofen), efedrynę (np. tussipect) lub pseudoefedrynę (np. ibuprom, gripex, sudafen) – w Gruzji mogą być kwalifikowane jako środki odurzające i substancje psychotropowe, których wwóz jest zabroniony! Uczulamy, że gruzińskie służby graniczne działają w zakresie wwozu leków bardzo restrykcyjnie.

W przypadku wwozu do Gruzji leków zawierających substancje psychoaktywne, na granicy należy okazać kopię recepty oraz kopię certyfikatu, który potwierdza uprawnienia do wykonywania zawodu przez lekarza wystawiającego receptę, wraz z tłumaczeniami na język angielski. Wwieźć można ilość leku wystarczającą na okres do 31 dni.

W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką.

Podróżni nieposiadający wymaganych zezwoleń na leki mogą być zatrzymani na granicy i narażeni na wysoką grzywnę.

Przydatne adresy:

W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy dane substancje aktywne podlegają kontroli przy wwożeniu do Gruzji, zalecamy bezpośredni kontakt z Referatem Konsularnym Ambasady RP w Tbilisi, pod adresem e-mail: tbilisi.amb.rk@msz.gov.pl.

Ogólne zasady ostrożności zdrowotnej

Podczas pobytu w Gruzji warto zachować ogólną ostrożność i nie narażać się na niepotrzebne ryzyko. Różnica flory bakteryjnej może być w pierwszych dniach pobytu dokuczliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Aby zapobiec dolegliwościom zdrowotnym podczas wycieczki, zaleca się myć warzywa i owoce przed spożyciem oraz pić wodę wiadomego pochodzenia (wskazana woda butelkowana). Nie należy głaskać ani podchodzić do bezpańskich zwierząt – szwendające się po ulicach psy są zwykle wykastrowane i odrobaczone, jednak głodne i zdenerwowane mogą zaatakować. Na górskich łąkach Kaukazu powszechnie występuje barszcz Sosnowskiego – roślina silnie uczulająca, która wyglądem przypomina koper. Jeśli wystąpią objawy w postaci oparzeń, pęcherzy i złego samopoczucia, należy pilnie skontaktować się z lekarzem. Warto mieć na uwadze, że służba zdrowia w Gruzji jest na niskim poziomie. Wizyty lekarskie są odpłatne (w określonych przypadkach turyści mogą się ubiegać o zwrot kosztów leczenia z tytułu polisy turystycznej – dodatkowe informacje w sekcji „Ubezpieczenie”).

Przepisy celne i prawne

  • Kwotę do 14.000 euro można wwieźć bez deklaracji celnej.
  • Gruzińskie przepisy ograniczają ilość wwożonej ilości alkoholu do 4 litrów.
  • Wywieźć z Gruzji na obszar celny UE można 1 litr alkoholu powyżej 22% albo 2 litry alkoholu o mocy do 22%, a dodatkowo 4 litry wina, 16 litrów piwa oraz do 200 sztuk papierosów.
  • Przemyt narkotyków i broni oraz ich posiadanie są karane pozbawieniem wolności.
  • Fotografowanie i filmowanie niektórych oznaczonych obiektów oraz terenów przygranicznych jest zabronione.

Bezpieczeństwo

Gruzja jest krajem bezpiecznym, gościnnym i przychylnym turystom, jednak, jak wszędzie, należy zachować ostrożność i rozwagę. Ze względu na nie najlepsze warunki ekonomiczne w Gruzji zdarzają się pospolite kradzieże. Aby nie narażać się na ryzyko, należy zawsze pilnować swojego dobytku, doglądać torebek, plecaków i cennych rzeczy na trasie wycieczki, a także NIE ZOSTAWIAĆ pieniędzy, wartościowych przedmiotów, drogiego sprzętu elektronicznego, dokumentów etc. w pokojach hotelowych (chyba że są one wyposażone w sejfy). Trzeba również szczególnie uważać w trakcie przechodzenia przez jezdnię – lokalny ruch uliczny nie sprzyja pieszym. Kobiety powinny ponadto zachować dużą ostrożność podczas korzystania z miejscowych taksówek. Szczegółowe informacje o bezpieczeństwie w Gruzji są dostępne w poradniku: Gruzja – informacje praktyczne. Dokumenty, szczepienia, bezpieczeństwo, transport, ceny.

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

Telefon alarmowy ogólny: 112.

Ambasada RP w Tbilisi

Oniashvili 24

0160 Tbilisi, Gruzja

Tel.: (+ 995 322) 92 03 98

E mail: tbilisi.amb.sekretariat@msz.gov.pl

Telefon alarmowy*: (+ 995) 599 701 279

Email alarmowy*: tbilisi.wk.dyzurny@msz.gov.pl

* Telefon i e-mail alarmowy do ambasady jest przeznaczony wyłącznie do kontaktu w sytuacjach nagłych i wymagających natychmiastowej interwencji dyżurnego konsula na rzecz obywateli polskich (np. zgony, aresztowanie, wypadki drogowe, kradzież dokumentów).

Klimat

Gruzja jest krajem w większości górzystym. Panuje tu klimat podzwrotnikowy, wilgotny w zachodnich regionach i kontynentalny na wschodzie. Średnie temperatury w dzień są najwyższe w czerwcu (27°C), lipcu (31°C), sierpniu i wrześniu (26°C), natomiast najniższe w styczniu (6°C). Opady deszczu mogą występować przez cały rok, ale głównie w miesiącach zimowych i wiosennych.

Język

Językiem urzędowym Gruzji jest gruziński. W powszechnym użyciu jest także język rosyjski. W większych miastach i miejscach o dużym natężeniu turystycznym można w podstawowym zakresie porozumieć się również po angielsku. Przed podróżą warto poznać podstawowe zwroty po gruzińsku.

Religia

Gruzja to kraj chrześcijański, a dominującym wyznaniem jest prawosławie. W miejscach kultu religijnego obowiązują określone zasady ubioru i zachowania. Mężczyźni muszą założyć długie spodnie (latem przydatne będą długie spodnie z odpinanymi nogawkami), a kobiety – zakryć włosy, ramiona i nogi (warto mieć ze sobą chustę na głowę oraz długą spódnicę lub chustę, zakrywającą kolana). Przed wejściem do świątyni wypada wyciszyć telefon, a na terenie obiektu zachować spokój i ciszę. W cerkwiach i innych obiektach sakralnych obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania.

Waluta i płatności

Walutą Gruzji jest lari (GEL). Jedno lari dzieli się na 100 tetri. 1 GEL to ok. 1,30 PLN/0,33 EUR/0,33 USD.

Na podróż do Gruzji trzeba zabrać walutę GEL, USD lub EUR. Coraz więcej kantorów w Polsce (zwłaszcza w większych miastach) oferuje wymianę PLN – GEL – PLN. W przypadku utrudnień z zakupem lari, na podróż należy zabrać dolary amerykańskie (wydane od 2006 r. włącznie, bez skreśleń i uszkodzeń) lub euro i wymienić je na GEL w Gruzji.

Warto pamiętać, że w Gruzji nie ma możliwości bezpośredniej wymiany PLN na GEL i odwrotnie. Sytuacja może się oczywiście zmieniać, ale lepiej nie ryzykować i założyć, że gruzińskie kantory nie obracają złotówkami.

Na wycieczkę do Gruzji warto także zabrać kartę płatniczą (walutową, uniwersalną, np. mBank World, lub typu Revolut). W Gruzji bankomaty są powszechnie dostępne w miastach. Pieniądze można wygodnie wypłacać w dwóch walutach – GEL, jak i USD. Kartą można płacić w większości sklepów, restauracji, hoteli, atrakcji turystycznych i innych obiektów. Trzeba uwzględnić, że na prowincji korzystanie z bankomatów i płatności kartą może być utrudnione lub niemożliwe.

Szczegółowe informacje wraz z przykładowymi cenami są dostępne w poradnikach: Ile pieniędzy zabrać na wycieczkę do Gruzji? oraz Ceny w Gruzji.

Czas

UTC +4. Różnica czasu między Polską a Gruzją wynosi +2 godziny latem i +3 godziny zimą.

Telefonia i Internet

Bezpłatne Wi-Fi jest dostępne w większości hoteli na trasie wycieczki. Do internetu można bezpłatnie podłączyć się również w niektórych restauracjach i innych obiektach – zalecamy jednak ostrożność w korzystaniu z sieci niezabezpieczonych hasłem! Mapę punktów z dostępem do publicznego internetu można znaleźć na stronie https://wifispc.com/georgia. Telefonowanie w roamingu jest dość drogie – kosztuje za minutę 8–10 PLN w przypadku wykonanego połączenia i ok. 4 PLN za odebranie połączenia. Wysłanie jednego SMS-a to z kolei koszt 2 PLN. Chętni mogą również zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM (trzeba ją jednak zarejestrować, podpisując umowę z operatorem).

Elektryczność

Napięcie sieciowe w Gruzji wynosi 220 V. Typy gniazdek: C i F, czyli na wtyczki z dwoma okrągłymi bolcami (takie, jak w Polsce i większości krajów Europy).

Lokalna kuchnia

Kuchnia gruzińska jest bardzo aromatyczna, bogata w przyprawy (zwłaszcza kolendrę, czosnek, szafran), warzywa (bakłażany, pomidory, paprykę), wspaniałe sery (np. sulguni), dania mączne i mięsa (baraninę, jagnięcinę, wołowinę, wieprzowinę, rzadziej drób). Wśród licznych propozycji coś dla siebie znajdą także wegetarianie, jednak weganie i osoby na innych specjalnych dietach muszą się liczyć z ewentualnymi komplikacjami przy komponowaniu posiłków w lokalnych restauracjach. Do najpopularniejszych potraw gruzińskich należą m.in. chinkali (pierożki wypełnione bulionem i mięsnym farszem), chaczapuri (placki z cienkiego ciasta nadziane gruzińskim słonym serem albo innym farszem), kubdari (placki z nadzieniem mięsnym), ostri (pikantny gulasz mięsny), lobiani (zupa/leczo z fasoli), rozmaite szaszłyki oraz sałatki i przystawki warzywne, np. pchali. Do posiłków zwyczajowo podaje się puri – chleb wypiekany w piecu szamotowym. Wśród napojów na gruzińskich stołach królują lemoniady oraz wino – skarb narodowy i ważny element lokalnej kultury, zawsze obecny podczas supry, czyli tradycyjnej biesiady (szczegóły w artykule: Supra – tradycja gruzińskiej biesiady). Więcej informacji o wartych skosztowania gruzińskich potrawach i deserach w artykule: Kuchnia gruzińska – dania, które trzeba spróbować w Gruzji oraz na blogu właściciela Tamada Tour www.PolakoGruzin.pl, w sekcji Kuchnia gruzińska i przepisy.

Kultura i obyczaje

  • Podczas supry, czyli tradycyjnej gruzińskiej biesiady, warto pamiętać o etykiecie wznoszenia toastów – szczegółowe informacje są dostępne w artykule Supra – tradycja gruzińskiej biesiady, na blogu należącym do Krzysztofa Nodara Ciemnołońskiego, właściciela Tamada Tour.
  • Osoby, które z powodów zdrowotnych lub ideologicznych nie chcą spożywać wina i/lub czaczy (gruzińskiej wódki), oczywiście nie muszą tego robić. Gdyby odmowa spożycia alkoholu wiązała z koniecznością wyjaśnienia powodów rezygnacji – bo niechęć do wychylenia lampki trunku może się wydawać Gruzinom zdumiewająca – najlepiej subtelnie zasłonić się przyjmowanymi lekami, względnie, w przypadku kobiet, ciążą.
  • W rozmowach z Gruzinami zaleca się unikać tematów politycznych (również historycznych o podłożu politycznym).
  • Na co dzień zalecane są ubrania skromne i niewyzywające, które nie będą odsłaniać zbyt wiele ciała, a także umożliwią wizyty w lokalnych świątyniach. Na wycieczkę obejmującą plażowanie kobiety powinny zabrać strój kąpielowy, który nie jest zbyt skąpy (najlepiej zdecydować się na strój jednoczęściowy lub bardziej zabudowane bikini).
  • Nadmierna ekstrawagancja w zachowaniu i wyglądzie jest postrzegana raczej negatywnie.

Warunki w hotelach

  • Hotele i hostele nie zawsze są wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
  • Grzałki do wody i żelazka są zazwyczaj dostępne w recepcjach hoteli, na życzenie.
  • Suszarki do włosów, o ile nie znajdują się w pokoju hotelowym, są zwykle dostępne na życzenie w recepcji.
  • Ręczniki są dostępne w hotelach.
  • W pokojach hotelowych mogą się znajdować minibary. Dostępne w nich napoje i słodycze są dodatkowo płatne.
  • W pokojach hotelowych na gości czekają zwykle mydło i szampon (małe opakowania, dlatego warto zabrać własne lub kupić na miejscu), niekiedy do dyspozycji są także jednorazowe klapki. W wybranych hotelach mogą być też dostępne (bezpłatnie lub za dodatkową opłatą) szczoteczki i pasty do zębów, gąbki kąpielowe i inne akcesoria.

Co zabrać na wycieczkę?

Na wycieczkę do Gruzji należy zabrać odzież dostosowaną do panującej na miejscu pogody oraz przydatne akcesoria i rzeczy osobiste, m.in.:

  • ubrania lekkie, przewiewne, skromne (w przypadku kobiet niezbyt obcisłe);
  • ciepłe okrycie (sweter, bluza);
  • odzież na wejście do świątyń: mężczyźni – długie spodnie, kobiety – ubrania lub chusty zakrywające nogi, głowę i ramiona;
  • jeżeli dotyczy, zależnie od terminu i trasy wycieczki: strój kąpielowy, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, odzież przeciwdeszczowa, odzież zimowa – szczegółowa lista rzeczy do zabrania w artykule Gruzja – jakie ubrania zabrać na wycieczkę?;
  • wygodne obuwie, np. sportowe, trekkingowe;
  • sandały lub inne lekkie obuwie;
  • klapki pod prysznic;
  • podręczny plecak;
  • krem z wysokim filtrem UV;
  • leki i inne środki szczegółowo opisane w punkcie „Zdrowie, szczepienia, leki”.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, OC – 30 000 €, bagaż – 1000 PLN. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Poradniki i reportaże o Gruzji

W Tamada Tour przygotowaliśmy szereg poradników, reportaży i innych interesujących materiałów o Gruzji. Artykuły można przeczytać na blogu www.PolakoGruzin.pl, należącym do właściciela Tamada Tour, Krzysztofa Nodara Ciemnołońskiego. Filmy są dostępne na kanale YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/c/TamadaTour/videos, a podcasty – https://www.spreaker.com/show/polakogruzin.

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na trasie wycieczki – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy klimatyzowanymi busami. Nad bezpieczeństwem podróży czuwają doświadczeni gruzińscy kierowcy zawodowi, doskonale znający lokalne drogi.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

  • KL (koszty leczenia) – 70 000 €, w tym koszty ratownictwa 10 000 €,
  • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 20 000 PLN,
  • OC – 35 000 €,
  • Bagaż (zawartość walizki) – 1500 PLN,
  • Rozszerzenie o zaostrzenie chorób przewlekłych.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 6-dniowej

KUTAISI – JASKINIA PROMETEUSZA – KANION OKATSE – KANION MARTWILI – KUTAISI – BAGHDATI – KUTAISI – RACZA: SHAORI – NIKORCMINDA – BARAKONI – ONI – CHORJO – ABANOETI – ONI – KUTAISI

DZIEŃ 1. WYLOT – KUTAISI

Dystans: lot + 24 km • Posiłki w cenie: obiadokolacja

Przylot liniami Wizz Air na lotnisko w Kutaisi. Spotkanie z kierowcą – pilotem Tamada Tour. Transfer do hotelu, zakwaterowanie. Czas wolny. Obiadokolacja. Nocleg.

DZIEŃ 2. KUTAISI – JASKINIA PROMETEUSZA – KANION OKATSE – KANION MARTWILI – WINNICA – KUTAISI 

Dystans: 45 km + spacery piesze + spływ • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Po śniadaniu city tour po Kutaisi, jednym z najstarszych miast świata (XVII–XV w. p.n.e.), do którego według greckiej mitologii Jazon z Argonautami przybył po złote runo. Spacerując zabytkowymi uliczkami w centrum, zobaczymy słynną fontannę Kolchidy z reprezentatywnymi dla gruzińskiej kultury figurami, wzorowanymi na neolitycznych znaleziskach, znajdujący się obok gmach teatru, a nieopodal – Zielony Bazar, gdzie lokalni rolnicy i rzemieślnicy oferują gruzińskie wina, sery, czurczchele (tradycyjne gruzińskie słodycze), warzywa, owoce, zioła, przyprawy i typowe dla kaukaskich targowisk „mydło i powidło”. Następnie eskapada do Jaskini Prometeusza w Kumistavi – to jedna z najpiękniejszych krasowych grot na świecie, zgodnie z nazwą owiana legendą o ogniu skradzionym przez Prometeusza olimpijskim bogom. W skalnych korytarzach jaskini zobaczymy barwnie podświetlone formy naciekowe o fantazyjnych kształtach. Gotowi na kolejne emocje, wyruszymy do kanionu Okatse, gdzie przejdziemy lasem malowniczy szlak klifowy i kładkę spacerową w koronach drzew z tarasem widokowym zawieszonym prawie 100 m nad rzeką! Kolejną przygodą będzie spływ kanionem Martwili. Imponujące formacje skalne, szumiące wodospady i rzeka, kojąca zieleń natury – tego nam trzeba! Po przyrodniczych atrakcjach przejazd na suprę w winnicy – pyszną gruzińską biesiadę z lokalnymi przysmakami, degustacją wina, toastami tamady i niezapomnianą atmosferą kaukaskiej gościnności. Nocleg w hotelu w Kutaisi.

DZIEŃ 3. KUTAISI – BAGHDATI – OBCHA – KUTAISI 

Dystans: 70 km + spacery piesze • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Śniadanie. Rano wizyta w muzeum Władimira Majakowskiego w Baghdati. Poznamy twórczość i burzliwe losy radzieckiego poety, wielkiego reformatora klasycznej liryki i współautora futurystycznych manifestów, który ośmielił się na otwartą polemikę z doktryną socrealistyczną. Następnie czeka nas zwiedzanie z degustacją w lokalnych winnicach. Poznamy unikalną w skali światowej gruzińską metodę produkcji wina w amforach kwewri (UNESCO) i skosztujemy lokalne wina białe i czerwone. U naszych gospodarzy weźmiemy też udział w warsztatach kulinarnych, a podczas jesiennej edycji wycieczki możliwy będzie udział w rtveli – winobraniu i pracach w winnicy. W atmosferze ambrozyjskich refleksji udamy się na suprę z winnymi toastami i pysznościami stołu. Powrót na nocleg do Kutaisi.

DZIEŃ 4. KUTAISI – RACZA: SHAORI – NIKORCMINDA – BARAKONI – ONI

Dystans: 104 km + spacery piesze • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu. Opuszczamy Imeretię i ruszamy do sielskiego regionu Raczy, zwanego gruzińską Szwajcarią, usianego alpejskimi łąkami Kaukazu, tajemniczymi jeziorami, lodowcami i nieprzetartymi szlakami przygody. Po drodze zrelaksujemy się nad rezerwuarem Shaori, jednym z najpiękniejszych jezior w Gruzji. Nieopodal zwiedzimy cerkiew Nikorcminda (XI w.), sakralne arcydzieło gruzińskiego Złotego Wieku. W pobliskim lesie odkryjemy jaskinie krasowe, gdzie można się natknąć na zęby prehistorycznych rekinów i ślady amonitów, morskich zwierząt sprzed 30 mln lat. Następnie zobaczymy cerkiew Barakoni (XVIII w.) i rzucimy okiem na ruiny twierdzy Mindaciche (według legendy dzieciństwo spędziła tu gruzińska królowa Tamar, ale naukowcy nie potwierdzają tych pogłosek). Urokliwymi serpentynami wzdłuż rzeki Rioni – którędy podążali mityczni Argonauci – dotrzemy do miasteczka Oni. Zakwaterowanie w rodzinnym pensjonacie zaprzyjaźnionych Gruzinów. Popołudnie spędzimy z twórczym rozmachem. Na warsztatach kulinarnych będziemy przyrządzać słynne gruzińskie potrawy i piec tradycyjny chleb w piecu szamotowym, a w domowej winnicy zobaczymy, jak destylować czaczę. Dla chętnych będą też warsztaty malarskie albo rzeźbiarskie pod okiem lokalnego mistrza. Wieczorem pyszna supra z winem. Nocleg.

DZIEŃ 5. ONI – CHORJO – ABANOETI – ONI

Dystans: 75 km + spacery piesze • Posiłki w cenie: śniadanie, obiadokolacja

Po śniadaniu zwiedzimy Oni. Zajrzymy do Muzeum Regionalnego Raczy, aby poznać historię i etnografię regionu. Zobaczymy też synagogę z XIX w. (trzecia co do wielkości w Gruzji, po Wielkiej Synagodze w Tbilisi i synagodze w Kutaisi, zbudowana przez polskiego architekta i greckich Żydów z Salonik na podobieństwo Wielkiej Synagogi przy ul. Tłomackie w Warszawie) i dowiemy się więcej o miejscowej diasporze żydowskiej. Po południu eskapada po okolicy szlakiem wina, podczas której czeka nas zwiedzanie z degustacją w kameralnych, domowych winnicach Raczy. Wieczorem supra z winnymi toastami tamady i lokalnymi przysmakami. Po przyjemnościach dnia powrót na nocleg do Oni.

DZIEŃ 6. ONI – KUTAISI – WYLOT

Dystans: 103 km + 24 km transfer lotniskowy + lot • Posiłki w cenie: śniadanie

Śniadanie, wykwaterowanie z pensjonatu. Powrót do Kutaisi. Po przyjeździe plan dnia zależny od godziny wylotu. Dla chętnych czas wolny i opcjonalne atrakcje fakultatywne w Kutaisi. Dla zainteresowanych, w przypadku odlotu o późniejszej godzinie, możliwość przedłużenia doby hotelowej (za dodatkową opłatą, wymagane uprzednie zgłoszenie do Organizatora). Transfer na lotnisko w Kutaisi i wylot do Polski.

* Przed zakupem biletu lotniczego Wizz Air do i z Kutaisi prosimy o konsultację z Organizatorem pod adresem: biuro@tamadatour.pl.

© 2024 TAMADA TOUR. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego, ma charakter ramowy i może ulec zmianie w zależności od czynników niezależnych od Organizatora. Kopiowanie zabronione. Prawo do błędów w druku zastrzeżone.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

  • imię i nazwisko,
  • pełen adres,
  • datę urodzenia,
  • nr telefonu,
  • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

  • Umowa udziału w wycieczce,
  • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
  • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
  • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
  • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
  • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
  • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
  • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:

  • WPŁATA 1. (zaliczka 1500 PLN) – uiszczana w ciągu 3 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki.
  • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

  • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

    Podróżuję samotnie, zgadzam się
    na dokwaterowanie do drugiej osoby

    Zobacz także

    Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

    Realizacja: Codenest