Celem Fundacji jest pomoc Gruzinom oraz Polonii w Gruzji.
Do naszych podopiecznych należą:
Elene Chikhradze – wnuczka naszego mentora i szefa kierowców Vagnera Oghiashvili. Elene cierpi na cukrzycę pocovidową. Zbieramy środki na badania, zastrzyki i zapewnienie opieki medycznej na wysokim poziomie. Część środków pokrywają gruzińskie władze lokalne. Dla Elenki zbieramy ok. 500 GEL (ok. 810 PLN) miesięcznie.
Anano Mindiashvili – 13-letnia Anano cierpi na mikrocefalię. Ma opóźniony rozwój motoryki, pokarmy przyjmuje wyłącznie przez rurkę. Walczy o życie. Gastrostomia i szpital to jej codzienność. Zbieramy na jej wyżywienie (słoiczki dla dzieci), środki higieniczne i najlepszą dostępną opiekę medyczną. Dla Anano zbieramy ok. 1500 GEL (ok. 2500 PLN) miesięcznie.
Irina Martirosyan – Irina jest bohaterką artykułu i filmu „Irinka znad jeziora Tabackuri”. Zna 6 języków i marzy o usamodzielnieniu się i wyjeździe z odciętej od świata miejscowości do Tbilisi w celu kontynuacji edukacji. Od 2024 roku koszt jej utrzymania w Tbilisi wyniesie 1500 GEL (ok. 2500 PLN) miesięcznie. Chcemy jej pomóc i zapraszamy do wsparcia! Zapewnimy jej również start w życiu zawodowym.
Dom Ofiar Przemocy Domowej w Zugdidi (Fundacja Merkuri) – jest to pierwsze tego typu miejsce w zachodniej Gruzji. Tutaj mogą schronić się kobiety i dzieci uciekający od przemocowych mężów i ojców. Od lat pomagamy w wyposażeniu ośrodka w pościel, artykuły szkolne i higieniczne, zabawki dla dzieci, itd. Dla gruzińskiej fundacji Merkuri zbieramy co roku opisane wyżej produkty, a także wspomagamy finansowo bez górnych limitów.
Dane Fundacji Tamada
Fundacja Tamada
Al. Jana Pawła II 27, 00-867 Warszawa
Nr konta – ING BANK ŚLĄSKI SA – 24 1050 1012 1000 0090 8215 6150
KRS: 0000967532
NIP: 5273005223
Status Fundacji Tamada
Statut Fundacji Tamada
z dnia 27 września 2021 roku
§ 1
Fundacja pod nazwą Fundacja Tamada, zwana w dalszej części niniejszego Statutu „Fundacją” ustanowiona została przez fundatora Krzysztofa Ciemnołońskiego, aktem notarialnym sporządzonym w Kancelarii Notarialnej Arkadiusza Zarzyckiego dnia 16 lipca 2021 roku przed notariuszem Arkadiuszem Zarzyckim, repertorium A Nr 6038/2021.
Fundacja działa na podstawie niniejszego Statutu oraz na podstawie przepisów ustawy z dnia 06 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz.U. 1984 Nr 21, poz. 97, t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2167) oraz z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 tj. Dz.U. z 2020 r. poz. 1057).
§ 2
Fundacja prowadzi swoją działalność na terenie Rzeczpospolitej Polskiej oraz Gruzji.
Siedzibą Fundacji jest miasto Warszawa.
Do realizowania swoich zadań statutowych Fundacja może tworzyć oddziały, filie, zakłady, placówki terenowe, a także przystępować do spółek, fundacji i spółdzielni.
Dla realizowania swoich celów statutowych Fundacja może prowadzić działalność poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
§ 3
Fundacja może używać wyróżniającego ją znaku graficznego.
Fundacja może używać pieczęci z nazwą i adresem Fundacji.
§ 4
Fundacja może ustanawiać odznaki i tytuły honorowe oraz przyznawać je wraz z innymi nagrodami lub wyróżnieniami osobom fizycznym i osobom prawnym, zasłużonym dla celów obranych przez Fundację lub dla samej Fundacji.
§ 5
Celem Fundacji jest pomoc Gruzinom oraz Polonii w Gruzji.
§ 6
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
a) pozyskiwanie środków finansowych i zasobów materialnych na rzecz realizacji celów Fundacji; b) współdziałanie z innymi fundacjami i organizacjami pokrewnymi statutowo w kraju i zagranicą; c) współpracę z instytucjami, organizacjami, placówkami, osobami prawnymi, prasą, mediami elektronicznymi, działającymi na terenie Polski lub Gruzji i wykazującymi zainteresowanie celami Fundacji; d) organizowanie zbiórek charytatywnych; e) organizowanie akcji informacyjnych oraz społecznych mających na celu pomoc Gruzinom oraz Polonii w Gruzji; f) organizowanie akcji informacyjnych oraz społecznych mających na celu przeciwdziałanie dyskryminacji mniejszości narodowych; g) organizowanie spotkań, wydarzeń kulturalnych, szkoleń, konferencji, wywiadów oraz prezentacji odnoszących się Gruzji; h) organizowanie i wspieranie wydarzeń mających na celu popularyzację kultury gruzińskiej; i) organizowanie wycieczek i podróży; j) organizowanie wolontariatu; k) organizowanie i sponsorowanie konkursów; l) udzielanie stypendiów i ustanawianie nagród; m) inicjowanie i wspieranie wydawania książek, nagrań dźwiękowych, nagrań filmowych, blogów i fotografii dotyczących historii, kultury oraz kuchni gruzińskiej; n) zakup artykułów spożywczych, leków i środków medycznych, środków higieny i innych środków służących realizacji potrzeb życia codziennego; o) pomoc finansową i rzeczową; p) pomoc osobom w trudnej sytuacji finansowej lub osobistej; q) pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, epidemii, konfliktów zbrojnych i wojen; r) działalność charytatywną; s) wspieranie działań dążących do integracji międzynarodowej; t) sprzedaż gadżetów, pamiątek oraz przedmiotów związanych z Gruzją.
§ 7
Dla osiągnięcia swoich celów Fundacja może wspierać działalność innych instytucji, osób prawnych oraz osób fizycznych, których działalność jest zbieżna z celami Fundacji.
Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może przystępować do projektów i programów rządowych, pozarządowych i unijnych.
Fundatorowi przysługuje prawo do zmiany celów, dla których została powołana Fundacja.
§ 8
Majątek Fundacji składa się z:
funduszu założycielskiego w wysokości 2 000,00 zł (słownie: dwóch tysięcy złotych);
ruchomości nabytych przez Fundację w toku jej działania;
nieruchomości nabytych przez Fundację w toku jej działania;
środków uzyskanych przez Fundację w toku jej działania.
Realizacja celów Fundacji finansowana jest z funduszu założycielskiego oraz dochodów uzyskanych przez Fundację, na zasadach przewidzianych niniejszym Statutem.
Z funduszu założycielskiego na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczona jest kwota 2 000 zł.
§ 9
Dochodami Fundacji są w szczególności:
wszelkiego rodzaju darowizny;
dochody ze zbiórek charytatywnych i imprez publicznych;
dotacje, datki oraz subwencje;
zyski z lokat w bankach i instytucjach finansowych;
dochody z działalności gospodarczej prowadzonej przez Fundację;
udziały w zyskach osób prawnych;
wszelki zysk wynikający z posiadania udziałów w spółkach;
Fundacja jest uprawniona do posiadania akcji i obejmowania udziałów w dowolnych osobach prawnych oraz jednostkach organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, lecz mogących nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, w szczególności w spółkach prawa handlowego.
Dochody pochodzące ze środków wskazanych w ust. 1 mogą być użyte w każdy sposób realizujący cele Fundacji, chyba że ofiarodawcy postanowili inaczej.
§ 10
Organem Fundacji jest Zarząd.
Zarząd Fundacji składa się z od jednej do trzech osób powoływanych i odwoływanych przez Fundatora.
Członkowie Zarządu powoływani są na czas nieokreślony i mogą być w każdym czasie odwołani w drodze pisemnego oświadczenia Fundatora o powołaniu lub odwołaniu Członka Zarządu.
Członkostwo w Zarządzie wygasa na skutek śmierci, rezygnacji z członkostwa lub odwołania Członka Zarządu.
W przypadku, gdy jeden z Członków Zarządu okresowo nie ma możliwości wykonywania swojej funkcji, Fundator może na jej miejsce wyznaczyć inną osobę, która okresowo będzie w jej miejsce pełnić funkcję Członka Zarządu.
§ 11
Do reprezentacji, składania oświadczeń woli i podpisywania w imieniu Fundacji w przypadku Zarządu jednoosobowego upoważniony jest Prezes Zarządu samodzielnie, a w przypadku dwóch lub większej liczby Członków Zarządu upoważnionych jest dwóch Członków Zarządu.
W przypadku Zarządu jednoosobowego uchwały Zarządu Fundacji podejmowane są jednoosobowo, natomiast w przypadku zarządu wieloosobowego uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy Członków Zarządu z zastrzeżeniem ust. 3.
Uchwały Zarządu mogą być podejmowane na posiedzeniach lub w formie głosowania pisemnego, o ile wszyscy Członkowie Zarządu wyrażą zgodę na taką formę.
§ 12
Zarząd Fundacji kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
Do Zarządu należy podejmowanie decyzji i wszelkich działań w imieniu i na rzecz Fundacji, w tym w szczególności:
opracowywanie strategii oraz planów działania;
sporządzanie sprawozdań z działalności Fundacji;
sprawowanie zarządu nad majątkiem Fundacji;
organizowanie i nadzorowanie działalności gospodarczej Fundacji;
prowadzenie polityki kadrowej, w tym ustalanie wielkości zatrudnienia oraz wynagradzania.
§ 13
Fundacja może prowadzić w kraju i zagranicą działalność gospodarczą dla uzyskania środków na realizację swoich celów statutowych.
Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w następującym zakresie:
47.19.Z – Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach;
47.91.Z – Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet;
55.10.Z – Hotele i podobne obiekty zakwaterowania;
55.20.Z – Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania;
55.90.Z – Pozostałe zakwaterowanie;
58.19.Z – Pozostała działalność wydawnicza;
59.11.Z – Działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych;
59.14.Z – Działalność związana z projekcją filmów;
63.99.Z – Pozostała działalność usługowa w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowana;
68.20.Z – Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi;
70.21.Z – Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja;
73.11.Z – Działalność agencji reklamowych;
79.11.B – Działalność pośredników turystycznych;
82.30.Z – Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów;
88.99.Z – Pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania, gdzie indziej niesklasyfikowana;
90.01.Z – Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych;
90.02.Z – Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych;
90.04.Z – Działalność obiektów kulturalnych;
93.29.B – Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna gdzie indziej niesklasyfikowana;
Działalność wymagającą koncesji lub odpowiednich zezwoleń Fundacja podejmie po ich uzyskaniu.
Decyzję o rozpoczęciu działalności gospodarczej w zakresie określonym w niniejszym paragrafie podejmuje Zarząd.
§ 14
Dochody uzyskane z działalności gospodarczej Fundacji mogą być przeznaczone tylko na jej cele statutowe.
§ 15
Fundacja może połączyć się z inną Fundacją, o ile w jej wyniku nie zmieniłby się w sposób istotny cel Fundacji.
§ 16
Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana lub w razie wyczerpania się jej środków i majątku.
Decyzje o likwidacji Fundacji podejmuje zarząd.
Likwidatorem Fundacji mogą być członkowie zarządu albo osoba wskazana przez Fundatora.
Majątek pozostały po likwidacji fundacji zostanie w całości przekazane na cele zbliżone z celami fundacji.
§ 17
Fundacja nabywa osobowość prawną z chwilą wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego.
§ 18
Zmian w statucie Fundacji dokonuje Zarząd za zgodą Fundatora.
Zmiany w statucie mogą dotyczyć celów, dla realizacji których Fundacja została ustanowiona, sposobu ich realizacji, a także zakresu prowadzonej działalności gospodarczej.
§ 19
Ministrem właściwym ze względu na cele Fundacji jest Minister Spraw Zagranicznych.
Fundacja składa Ministrowi, o którym mowa w ust. 1 powyżej, coroczne sprawozdanie ze swojej działalności w roku ubiegłym.
§ 20
Statut wchodzi w życie z dniem wpisania Fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego.