chaczapuri adżarskie gruzja jedzenie

Gruzja od kuchni – wycieczka kulinarna dla smakoszy Kaukazu

07.10.2020

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Smakosze Kaukazu – możecie zacierać ręce! Smaki Gruzji 9 dni to wyjątkowa wycieczka kulinarna do Gruzji, podczas której nie tylko skosztujecie pyszności lokalnego stołu, lecz także nauczycie się przygotowywać słynne gruzińskie potrawy pod okiem renomowanej szefowej kuchni i miejscowych gospodyń. A wszystko to podlane wybornym winem, którego unikalna metoda produkcji została wpisana na listę UNESCO!

Gruzińska kuchnia rozkochała w sobie już niejedno podniebienie. Bogactwa lokalnego stołu? Placki chaczapuri, pierożki chinkali i tradycyjne wina to dopiero początek smakowitej eskapady! Bo kiedy na talerzach pojawiają się takie cuda jak sałatka dżondżoli z kiszonych kwiatostanów kłokoczki południowej – robi się naprawdę ciekawie.

Wino-i-jedzenie-Gruzja

Gruzińska kuchnia – tego musisz spróbować!

W gruzińskiej kuchni, prócz zjawiskowej egzotyki, króluje smakowita prostota. Podczas supry, czyli tradycyjnej gruzińskiej biesiady, skosztować można takie pyszności, jak m.in.:

 • placki chaczapuri (z serem) i inne wersje „gruzińskiej pizzy”, np. kubdari (placki z mięsem mielonym, cebulą, czosnkiem i ziołami, tradycyjnie jedzone w regionie Swanetii) albo lobiani (placki z fasolą, kolendrą i innymi przyprawami, popularne w regionie Raczy) – kultowe danie, które funkcjonuje jako przystawka oraz samodzielna przekąska;
 • kołduny chinkali – podawane w tradycyjnej wersji z mięsem mielonym i bulionem, ale można spotkać również odmiany wegetariańskie z farszem np. z ziemniaków, sera, sera i szpinaku, fasoli itp.;
 • pchali – przystawka z drobno siekanych, mielonych warzyw (np. bakłażana, buraka) z orzechami włoskimi, przyprawami i ziołami;
 • tolma – kaukaskie gołąbki (farsz zawinięty w liście winogron);
 • bakłażany, zielone pomidory lub papryka nadziewane mielonym mięsem lub pastą z orzechów włoskich z przyprawami i ziołami;
 • badridżani – danie z bakłażana faszerowanego saciwi (pastą z orzechów włoskich i przypraw);
 • adżapsandali – gruzińskie leczo z bakłażana, cukinii, ziemniaka, cebuli, papryki i pomidora;
 • rozmaite mięsa, np. szaszłyki i potrawki w sosach;
 • zupy – Gruzini rzadko je jedzą, a jeśli już, to przyrządzają zupy gęste, bardzo sycące. Przykładem jest zupa lobiani – porywająca smakiem czerwonej fasoli, zanurzonej w nutach kolendry;
  i wiele, wiele innych.
jak-pracujemy-jedzenie
Co-zjesc-w-Armenii

Dodatkami do potraw są słynne gruzińskie sery, które w smaku nie mają sobie równych, a także soczyste pomidory i ogórki, dojrzewające w słońcu Kaukazu. Na stole zawsze jest też gruziński chleb (puri), tradycyjnie pieczony w piecu tone (metoda wypieku sprawia, że chleb jest miękki w środku i ma delikatnie chrupiącą skórkę).

Do picia podaje się zarówno wino (białe, czerwone; w tym wyrabiane tradycyjną metodą w amforach kwewri), jak i lemoniadę. W Gruzji wszyscy znają lemoniady z krystalicznej wody Natakhtari z dodatkiem soków owocowych. Popularne są zwłaszcza lemoniady gruszkowa i cytrynowa, a koneserzy egzotycznych doznań mogą również spróbować lemoniadę z estragonu o intensywnie zielonej barwie i mocno słodkim smaku czy też lemoniadę z feijoa, rośliny z gatunku mirtowatych, której tajemnicza nazwa brzmi w bardziej swojskiej wersji: gujawa ananasowa.

wine-tours-gruzja
Szaszlyki

Supra – gruzińska biesiada

Zaskoczeniem dla uczestników supry może być to, że kolejne i kolejne potrawy są donoszone w trakcie biesiady. Początkowo na stole mogą stać tylko sałatka, kosz z chlebem, talerze z serem, warzywami, kulkami pchali. Nieświadomi próbują nasycić głód tym, co jest, a wtedy okazuje się, że gospodyni niesie następne półmiski z mięsiwem, sałatkami, cieplutkimi plackami chaczapuri, ciastami. Przezorny – je w Gruzji wolniej i zawsze zostawia miejsce na choć odrobinę innych przysmaków, słodkości, owoców. Zresztą powolny rytm biesiady wyznacza tamada – mistrz ceremonii, znawca rytuału supry, który pomiędzy kolejnymi pysznymi kąskami wznosi winem poetyckie toasty.

chaczapuri gruziński stół gruzja jedzenie

Gruziński stół to bowiem nie tylko jedzenie, lecz przede wszystkim radość z bycia razem, chwila na spotkanie w przyjaznym gronie, na refleksje, śmiech, zabawę. A skoro o tym ostatnim mowa, w wielu restauracjach i prywatnych domach nieodłącznym elementem supry są pokazy gruzińskich tańców i muzyki. To żywiołowa rewia wielowiekowej tradycji, która nikogo nie pozostawia obojętnym. Dla przybysza z Zachodu, gdzie na co dzień próżno szukać celebrowania niektórych elementów kultury, supra wraz z tańcami i muzyką na żywo jest prawdziwie fascynującym i wzruszającym doświadczeniem. Nic zatem dziwnego, że osoby odwiedzające Gruzją pragną z tego kraju przywieźć nie tylko piękne wspomnienia czy zdjęcia malowniczych miejsc, lecz także nowe spojrzenie na kuchnię i sztukę biesiadowania.

Warsztaty kuchni gruzińskiej i wizyty w lokalnych winiarniach

Dobra wiadomość jest taka, że przygotowanie gruzińskich potraw jest stosunkowo proste i… można się go nauczyć na miejscu! Wycieczka kulinarna Smaki Gruzji 9 dni to pod tym względem szczególnie wyjątkowa propozycja dla smakoszy Kaukazu – w jej programie zostały zawarte aż trzy warsztaty kulinarne, a ponadto zwiedzanie z degustacją w lokalnych winiarniach.  

Ogromną ciekawostką są warsztaty kulinarne w Mcchecie – dawnej stolicy Iberii Kaukaskiej i perle gruzińskiej architektury – pod okiem renomowanej szefowej kuchni, która gotuje dla kilku gruzińskich restauracji i czołowych gruzińskich polityków. Ten warsztat pozwoli poznać najlepsze przepisy na chinkali i chaczapuri, a także kurczaka czkmeruli czy odżachuri (pieczoną wieprzowinę z ziemniakami, cebulą, dodatkiem granatów, kolendry i innych przypraw). Po gotowaniu najlepsza część – pałaszowanie dań, uświetnionych bakłażanami, sałatkami, serami i winem.

Niezapomnianą atrakcją wycieczki są też warsztaty kuchni swańskiej (z regionu Swanetii) w miasteczku Udabno na skraju półpustyni Dawit Garedża. Tutaj będzie można przyrządzić placki kubdari i nasycić nimi zmysły w towarzystwie ujmującego koncertu swańskich pieśni.

Kolejne niesamowite doświadczenie kulinarno-kulturowe to wizyta w Ruispiri Biodynamic Vineyard, jedynej w Gruzji winiarni biodynamicznej. Właściciel ekologicznej winnicy, Giorgi Aladashwili, opowie o tym, jak pielęgnuje swoje winogrona przy pomocy pługów konnych oraz nawozów z kory drzew, pokrzyw i lilii. Będzie można skosztować jego win z kupażu Saperavi, Kisi, Khikhvi czy Kakhuri Green, a na deser upiec gruziński chleb i szaszłyki.

Wino-Kaukaz-Gruzja

To oczywiście zaledwie część smakowitych atrakcji podczas wycieczki Smaki Gruzji 9 dni – pełen program, wraz z cudami przyrody i architektury Gruzji, jest dostępny tutaj. Pozostaje życzyć pysznej eskapady i niezapomnianych wrażeń kulinarnych, które dzięki warsztatom będzie można kontynuować we własnej kuchni tuż po powrocie z magicznej Gruzji!

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour

Realizacja: Codenest