Odkryj smaki perły Kaukazu!
Wyrusz na obłędnie pyszną eskapadę dla smakoszy Gruzji! Warsztaty kulinarne pod okiem renomowanej szefowej kuchni i swańskich gospodyń, kachetyjskie wina z amfor kwewri, a na deser supra, tradycyjna biesiada z winnymi toastami tamady i bogactwami stołu – szykuj się na prawdziwą eksplozję smaków i niezapomnianych wrażeń! I chyba nie musimy mówić, że chaczapuri, chinkali, pchali, dżondżoli, znakomite sery, czurczchele czy biodynamiczne wino to zaledwie przedsmak rarytasów? Na kulinarnym szlaku smakuj wszystkie skarby gruzińskiej kultury i historii. Zanurz się zmysłami w orientalne nuty Tbilisi i Tsinandali, tętno gwarnych bazarów, klejnoty Mcchety, Sighnaghi, Bodbe i Gremi. Pokonaj spektakularną Gruzińską Drogę Wojenną pod wygasły wulkan Kazbek, poznaj legendę wulkanicznego jeziora Parawani, a gdy odnajdziesz już malownicze wodospady w kanionie Daszbaszi – spotkaj mieszkańców miasta duchów Udabno i pokonaj dzikie wertepy półpustyni Dawit Garedża. W końcu nic tak nie wzmaga apetytu jak emocjonująca przygoda!
Zwiedzanie z degustacją w winiarni Kindzmarauli
Zwiedzanie z degustacją w winiarni biodynamicznej
Eskapada nad jezioro Parawani
Trekking w kanionie Daszbaszi
Pokazy folklorystyczne tańców i muzyki na żywo
Wyprawa na półpustynię do klasztoru Dawit Garedża
Wejścia biletowane do muzeów, świątyń i atrakcji
Przejazd spektakularną Gruzińską Drogą Wojenną
Noclegi w hotelach i pensjonatach (pokoje 2-osobowe z łazienkami)
Wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z winem)
Loty bezpośrednie Warszawa – Tbilisi – Warszawa (PLL LOT)
Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)
Supra – tradycyjna gruzińska biesiada z winem i tamadą
Warsztaty kulinarne
Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour
Kameralne grupy
Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż
Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?
Zasiądziemy do wspólnego stołu, by oddać się suprze – tradycyjnej gruzińskiej biesiadzie, którą spowija bogaty rytuał. Zobaczymy, że Gruzini nie potrzebują specjalnego pretekstu, by wydać uroczystą kolację, a posiłek jest dla nich kolejną doskonałą okazją do długich rozmów, które urastają tu do rangi sztuki oratorskiej. Będziemy celebrować wyborne dania, wino i czaczę, przysłuchując się kolejnym toastom wznoszonym przez Tamadę, mistrza ceremonii. Najpierw usłyszymy laudację za Boga, kolejną za pokój i ojczyznę, a następną za trwającą już od wieków i niezwykle silną przyjaźń polsko-gruzińską. Z zaskoczeniem odkryjemy, że Gruzini znają niemal 150 różnych toastów, a każdy z nich może być wygłaszany nawet przez kilkanaście minut, będąc często dłuższą, wciągającą przypowieścią o życiu, sztuce, kulturze, religii, historii, polityce czy rodzinie, zakończoną morałem albo życzeniami.
Gruzińska Droga Wojenna to jedna z najbardziej spektakularnych górskich tras w Gruzji. Wiodąca z Tbilisi do rosyjskiego miasta Władykaukaz, już w starożytności była wykorzystywana jako szlak wojskowy, handlowy i podróżniczy. Wędrowały tędy armie rzymskie, perskie i mongolskie, kupcy, bryki pocztowe i ludy przemieszczające się między Azją a Europą. Dawniej tę solidnie ufortyfikowaną arterię zwano Drogą Darialską (od Wąwozu Darialskiego nieopodal granicy Gruzji i Rosji), a dzisiejsze miano zyskała w 1861 r. – po szeroko zakrojonym i kosztującym zawrotną sumę remoncie nawierzchni, przeprowadzonym z rozkazu cara Aleksandra I, który zaanektował Królestwo Gruzji. Nazwa Gruzińskiej Drogi Wojennej jasno daje do zrozumienia, jakim celom służyła od XVIII w. ta malownicza trasa. Współcześnie jest ona wykorzystywana jako droga tranzytowa, głównie dla ciężarówek wiozących towary z Armenii do Rosji. Gruzińska Droga Wojenna to także nie lada atrakcja turystyczna. Szlakiem, który wije się zapierającymi dech w piersi serpentynami nad rzeką Terek, dotrzemy wprost do słynnej cerkwi Cminda Sameba z widokiem na majestatyczny Kazbek (5054 m n.p.m.), po drodze mijając cuda przyrody i architektury: twierdzę Ananuri (XVI–XVII w.) nad ogromnym zbiornikiem wodnym Zhinvali, kurort narciarski Gudauri czy bajeczną dolinę Sno.
W kameralnych, rodzinnych knajpkach dołączymy do biesiady i poznamy Gruzję od kuchni. Za głosem Tamady wzniesiemy niejeden toast kieliszkiem przedniego wina, a przy suto zastawionym stole odkryjemy wszystkie smaki perły Kaukazu. Sięgniemy po chaczapuri i chinkali, które uraczą nasze podniebienia rozmaitymi nadzieniami. Spróbujemy badridżani – bakłażanów z orzechową pastą saciwi, gruzińskiego leczo adżabsandali, zup charczo i czichirtma oraz innych potraw, z których najbardziej słynie ten – palce lizać! – kraj. Smakowite kąski podlejemy wybornym kachetyjskim winem albo rześką lemoniadą. Na deser zasmakujemy w lokalnych, soczyście dojrzałych owocach i pysznych czurczchelach – bakaliach zatopionych w karmelu. Aby zapamiętać smaki Gruzji na zawsze, weźmiemy udział w warsztatach kulinarnych, podczas których zostaniemy wtajemniczeni w sztukę wypiekania chaczapuri i lepienia pierożków chinkali.
Niewiele obiektów sakralnych wywołuje takie emocje jak Dawit Garedża. Ten skalno-kamienny kompleks monastyrów – rozciągający się na terenie Gruzji i Azerbejdżanu i stanowiący obiekt sporu obu nacji – powstał już w VI w. Pokonując szutrowe drogi, wejdziemy na półpustynne stoki góry Garedża, by poznać jego niezwykłą historię. Dowiemy się, dlaczego syryjski mnich Dawit postanowił osiąść w tak trudnym terenie i jak udało się przeistoczyć kilka grot w jeden z ważniejszych ośrodków Apostolskiego Kościoła Gruzińskiego, liczący aż sześć budowli: Lawra, Rka, Natlismcemeli, Udabno, Bertubani i Cziczchituri. Sprawdzimy, czym są Łzy Dawida i zajrzymy do naturalnych skalnych jam, by zachwycić się żywymi kolorami fresków, przedstawiających postaci zasłużone dla powstania tej zjawiskowej budowli. Odkrywając najciekawsze zakamarki zespołu klasztornego, dotrzemy na wysokie zbocza góry, skąd zobaczymy przepiękną panoramę okolicy.
Gruzini to niesamowicie muzykalny naród. Pewien grecki historyk pisał, że śpiewali i tańczyli, nawet idąc na wojnę! Dziś najlepszą okazją do wspólnego muzykowania jest supra, tradycyjna biesiada. Biorąc udział w uczcie, posłuchamy czakrulo – polifonicznego ludowego śpiewu gruzińskiego, który uznano za Arcydzieło Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości, a w 2008 r. objęto patronatem UNESCO. Co ciekawe, w 1997 r. jedną z gruzińskich pieśni „Czakrulo” wysłano w kosmos na złotej płycie z 25 najlepszymi melodiami z całego świata. Równie ważne miejsce w gruzińskiej kulturze zajmują ludowe tańce, niezwykle żywiołowe, pełne wdzięku, emocji i opowieści ukrytych w eleganckich układach choreograficznych. W kraju, którego folklor liczy ponad 1500 lat, poznamy temperamentne, przyspieszające bicie serca tańce kazbeguri (demonstruje twardość gruzińskich górali), khevsuruli (ukazuje rywalizację mężczyzn o kobietę) i khorumi (dawniej tańczony przed bitwą), romantyczny taniec kartuli (tańczony przez młodą parę na weselu) oraz tańce acharuli i partsa, charakteryzujące się kolorowymi strojami i swobodnym, radosnym nastrojem. Bo Gruzini mają pieśni i tańce na każdą okoliczność, również na zwykłe dni, które dzięki muzyce nabierają nowych barw.
W sercu Gruzji zobaczymy miasto jak z bajki. Legenda głosi, że Tbilisi założył król Wachtang Gorgasali, oczarowany gorącymi źródłami, bijącymi w otoczonej malowniczymi górami dolinie. Słynne tbiliskie łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znaną łaźnię Orbeliani, zwiedzimy w najstarszej, 1500-letniej dzielnicy miasta. Uroki perły Kaukazu odkryjemy też w oszałamiających zielenią parkach i na szlaku zabytków gruzińskiej stolicy. Zaliczymy emocjonujący wjazd kolejką gondolową pod pomnik Matki Gruzji. Zajrzymy do potężnej twierdzy Narikala oraz cerkwi Anczischati, Sioni, Metechi i Cminda Sameba. Poszperamy na Suchym Moście, kolorowym bazarze z pamiątkami i antykami. Obejrzymy wystawę Niko Pirosmanaszwilego, a na zjawiskowo podświetlonej wieczorem Alei Rustaweli zachwycimy się orientalnym gmachem opery, teatrem, filharmonią, cerkwią Kaszweti i dawnym pałacem gubernatorskim. Pełen wrażeń dzień zakończymy w jeden z dziesiątek knajpek, płynących winem, pysznym jedzeniem, muzyką i tańcami na żywo.
Mccheta to perła architektury i miejsce, gdzie od wieków bije chrześcijańskie serce Gruzji. W dawnej stolicy Iberii Kaukaskiej – która przyjęła chrystianizm już w 334 r., jako druga po Armenii, o czym można przeczytać w „Nawróceniu Kartlii”, relikcie gruzińskiej literatury z VII w. – zobaczymy niesamowite zabytki sakralne z listy UNESCO. Wjedziemy na najwyższe wzniesienie z piękną panoramą Mcchety i styku rzek Mtkwari i Aragwi, by w surowych wnętrzach cerkwi Dżwari (VI w.) poznać opowieść o św. Nino, która postawiła tu pierwszy na ziemiach gruzińskich krzyż. Nieopodal odkryjemy Sweticchoweli (XI w.), najważniejszą katedrę Gruzji. W siedzibie władz Gruzińskiego Prawosławnego Kościoła Apostolskiego oraz miejscu koronacji i wiecznego spoczynku króla Wachtanga I i władców z dynastii Bagrationów posłuchamy legendy o Żydzie Eliaszu, który przyniósł do katedry chiton Jezusa Chrystusa, a także zobaczymy freski ze scenami z Apokalipsy, prawdopodobnie jedyne na świecie przedstawienie 12 znaków zodiaku namalowane na ścianie świątyni, wyciosaną z jednego głazu chrzcielnicę z IV w., relikwie św. Andrzeja, odwzorowany 1:1 jerozolimski Grób Pański i starożytne inskrypcje, które dały początek gruzińskiemu alfabetowi. W Świętym Mieście, pełnym klimatycznych, brukowanych uliczek i śladów historii, zajrzymy też do żeńskiego klasztoru Samtawro (IV–XVI w.) z nagrobkami św. Gabriela, zwanego gruzińskim ojcem Pio, oraz króla Miriana i królowej Nany, którzy w 337 r. przyjęli chrześcijaństwo w imieniu całego narodu.
Zejdziemy z turystycznych szlaków, by poznać autentyczną Gruzję. Wybierzemy się nieznanymi wycieczkowiczom ścieżkami do miejsc, w których doświadczymy prawdziwej magii jednego z najpiękniejszych krajów świata. Pokonamy niesamowicie zielone, pełne pierwotnej dzikości doliny i przełęcze wysokich szczytów, przecinane wstęgami szumiących rzek i kaskadami wodospadów. Zobaczymy drewniane chatki pasterzy i usłyszymy dzwonki pędzonych na górskie łąki owiec i bydła. Zawitamy do cichych cerkwi i wdrapiemy się na ruiny dawnych, oszałamiających potęgą twierdz obronnych. Zajrzymy do miasteczek, gdzie czas zatrzymał się sto lat temu, i do wiosek, które zimą bywają całkowicie odcięte od świata. Dowiemy się, jak ludzie żyją tu naprawdę. Przyjrzymy się ich codzienności, zajdziemy na targ po świeże owoce i warzywa, posmakujemy tego, co przyrządzają w swoich kuchniach, a przysłuchując ich opowieściom o tym, co w życiu ważne, odkryjemy siebie na nowo.
Termin | Ilość dni | Wolne miejsca | Cena | Rezerwacja |
01.10-09.10.2021 | 9 | 16 | 4450 zł* |
|
* Cena może obejmować część wpłaty w USD lub EUR oraz nieznacznie różnić się od podanej w tabeli, w zależności od aktualnych kursów walut. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,70 zł za 1 USD lub 4,20 za 1 EUR.
W cenie:
Cena nie obejmuje:
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni
Noclegi obejmują zakwaterowanie w komfortowych, kameralnych hotelach i pensjonatach klasy ekonomicznej (pokoje 2-osobowe z własnymi łazienkami). Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).
Wyżywienie obejmuje śniadania i obfite obiadokolacje z daniami kuchni gruzińskiej i winem. Wielkimi atrakcjami wycieczki są warsztaty kulinarne (kuchni gruzińskiej oraz jej swańskiej odmiany), a także supry – tradycyjne biesiady z udziałem mistrza toastów – Tamady, oraz pokazem gruzińskich tańców i muzyki na żywo. Poznajemy kraj od kuchni, każdego dnia próbując inne lokalne dania i trunki (wina, czaczę) oraz wnikając w tradycje gruzińskiego stołu.
Dokumenty
Obywatele krajów Unii Europejskiej podróżujący do Gruzji na okres do 365 dni w celach turystycznych, nie muszą mieć wizy. Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty lub paszport (uwaga: należy mieć przy sobie dowód/paszport i jego kserokopię!).
Wwóz leków do Gruzji – WAŻNE!
Na wyjazd warto spakować leki osobiste (np. stosowane w chorobach przewlekłych), podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i na dolegliwości układu pokarmowego, a także repelenty na komary (preparaty można też kupić na miejscu), przydatne akcesoria i opatrunki (np. chusteczki higieniczne, plastry, pęsetę) oraz środki dezynfekujące (żel, chusteczki).
Jednocześnie zwracamy uwagę, że niektóre leki dostępne w Polsce i innych krajach UE bez recepty (takie jak np. popularny ibuprom), w Gruzji mogą być kwalifikowane jako środki odurzające i substancje psychotropowe, których wwóz jest zabroniony! Uczulamy, że gruzińskie służby graniczne działają w zakresie wwozu leków bardzo restrykcyjnie.
Do Gruzji można wwieźć leki wyłącznie niezbędne do osobistego leczenia, w maksymalnej ilości 10 standardowych opakowań. W przypadku większego zapotrzebowania – do leków należy dołączyć odpowiednią dokumentację medyczną. Leki muszą się znajdować w oryginalnym opakowaniu.
W przypadku wwozu do Gruzji leków zawierających substancje psychoaktywne, na granicy należy okazać kopię recepty oraz kopię certyfikatu, który potwierdza uprawnienia do wykonywania zawodu przez lekarza wystawiającego receptę, wraz z tłumaczeniami na język angielski. Wwieźć można ilość leku wystarczającą na okres do 31 dni.
W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką.
Podróżni nieposiadający wymaganych zezwoleń na leki mogą być zatrzymani na granicy i narażeni na wysoką grzywnę.
Przydatne adresy:
W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy dane substancje aktywne podlegają kontroli przy wwożeniu do Gruzji, zalecamy bezpośredni kontakt z Referatem Konsularnym Ambasady RP w Tbilisi, pod adresem e-mail: tbilisi.amb.rk@msz.gov.pl.
Zdrowie i szczepienia
Dodatkowe szczepienia przed wyjazdem do Gruzji nie są wymagane. Profilaktycznie zaleca się jednak szczepienie na żółtaczkę typu A i B, wściekliznę, błonicę, tężec i krztusiec. Osoby, które wcześniej szczepiły się przeciw tym chorobom, mogą lub powinny wykonać szczepienia przypominające. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem najlepiej udać się do lekarza medycyny podróży, aby skontrolować stan zdrowia i przyjąć ewentualne szczepienia.
Podczas pobytu w Gruzji zaleca się ponadto zachowanie ogólnej ostrożności i nienarażanie się na niepotrzebne ryzyko. Na górskich łąkach Kaukazu powszechnie występuje Barszcz Sosnowskiego – roślina silnie uczulająca, która wyglądem przypomina koper. Jeśli wystąpią objawy w postaci oparzeń, pęcherzy i złego samopoczucia, należy skontaktować się z lekarzem. Należy przy tym mieć na uwadze, że służba zdrowia w Gruzji jest na niskim poziomie. Wizyty lekarskie są odpłatne (w określonych przypadkach turyści mogą się ubiegać o zwrot kosztów leczenia z tytułu polisy turystycznej – dodatkowe informacje w sekcji „Ubezpieczenie”).
Różnica flory bakteryjnej może być w pierwszych dniach pobytu dokuczliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Aby zapobiec dolegliwościom zdrowotnym podczas wycieczki, zaleca się mycie warzyw i owoców przed spożyciem oraz picie wody wiadomego pochodzenia (wskazana woda butelkowana).
Przepisy celne i prawne
Bezpieczeństwo
Gruzja jest krajem bezpiecznym, gościnnym i przychylnym turystom, jednak, jak wszędzie, należy zachować ostrożność i rozwagę. Ze względu na nie najlepsze warunki ekonomiczne w Gruzji zdarzają się pospolite kradzieże. Aby nie narażać się na to ryzyko, należy zawsze pilnować swojego dobytku. Przypominamy, by NIE ZOSTAWIAĆ pieniędzy, wartościowych przedmiotów, drogiego sprzętu elektronicznego, dokumentów etc. w pokojach hotelowych (chyba że są one wyposażone w sejfy), a także doglądać torebek, plecaków i cennych rzeczy na trasie wycieczki. Trzeba również szczególnie uważać w trakcie przechodzenia przez jezdnię – lokalny ruch uliczny nie sprzyja pieszym.
Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).
Telefon alarmowy ogólny: 112.
Ambasada RP w Tbilisi, Oniashvili 24, 0160 Tbilisi, Gruzja, tel.: (+ 995 322) 92 03 98, e-mail: tbilisi.amb.sekretariat@msz.gov.pl.
* Telefon i e-mail alarmowy do ambasady jest przeznaczony wyłącznie do kontaktu w sytuacjach nagłych i wymagających natychmiastowej interwencji dyżurnego konsula na rzecz obywateli polskich (np. zgony, aresztowanie, wypadki drogowe, kradzież dokumentów).
Klimat
Gruzja jest krajem w większości górzystym. Panuje tu klimat podzwrotnikowy, wilgotny w zachodnich regionach i kontynentalny na wschodzie. Średnie temperatury w dzień są najwyższe w czerwcu (27°C), lipcu (31°C), sierpniu i wrześniu (26°C), natomiast najniższe w styczniu (6°C). Opady deszczu mogą występować przez cały rok, ale głównie w miesiącach zimowych i wiosennych.
Język
Językiem urzędowym Gruzji jest gruziński. W powszechnym użyciu jest język rosyjski. W większych miastach i miejscach o dużym natężeniu turystycznym można w podstawowym zakresie porozumieć się również po angielsku. Zobacz poradnik: Podstawowe zwroty po gruzińsku.
Religia
Gruzja jest krajem chrześcijańskim, a dominującym wyznaniem jest prawosławie. W związku z tym należy pamiętać o odpowiednim stroju w miejscach kultu religijnego. Mężczyźni muszą założyć długie spodnie (latem przydatne będą długie spodnie z odpinanymi nogawkami), a kobiety – zakryć włosy, ramiona i nogi (warto mieć ze sobą chustę na głowę oraz długą spódnicę lub chustę, zakrywającą kolana). Przed wejściem do świątyni wypada wyciszyć telefon, a na terenie obiektu zachować spokój i ciszę. W cerkwiach obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania.
Waluta i płatności
Walutą Gruzji jest lari (GEL). Jedno lari dzieli się na 100 tetri. 1 GEL to ok. 1,30 PLN/0,33 EUR/0,33 USD.
Na podróż najlepiej zabrać dolary amerykańskie (wydane od 2006 r. włącznie, bez skreśleń i uszkodzeń) lub euro i wymienić je na walutę lokalną na miejscu (w Gruzji nie ma możliwości bezpośredniej wymiany PLN na GEL).
W wielu sklepach i restauracjach można płacić kartą. Można też wypłacać pieniądze z bankomatów, które są powszechnie dostępne w większych miejscowościach. Na wyjazd warto zaopatrzyć się w kartę walutową (w USD), uniwersalną (np. mBank World) lub typu Revolut. W mniejszych miejscowościach korzystanie z bankomatów i płatności kartą może być utrudnione lub niemożliwe.
Szczegółowe informacje wraz z przykładowymi cenami są dostępne w artykule Ile pieniędzy zabrać na wycieczkę do Gruzji?.
Czas
UTC +4. Różnica czasu między Polską a Gruzją wynosi +2 godziny latem i +3 godziny zimą.
Telefonia i Internet
Bezpłatne Wi-Fi jest dostępne w większości hoteli na trasie wycieczki. Do internetu można bezpłatnie podłączyć się również w niektórych restauracjach i innych obiektach – zalecamy jednak ostrożność w korzystaniu z sieci niezabezpieczonych hasłem! Mapę punktów z dostępem do publicznego internetu można znaleźć na stronie https://wifispc.com/georgia. Telefonowanie w roamingu jest dość drogie – kosztuje za minutę 8–10 PLN w przypadku wykonanego połączenia i ok. 4 PLN za odebranie połączenia. Wysłanie jednego SMS-a to z kolei koszt 2 PLN. Chętni mogą również zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM (trzeba ją jednak zarejestrować, podpisując umowę z operatorem).
Elektryczność
Napięcie sieciowe w Gruzji wynosi 220 V. Typy gniazdek: C i F, czyli na wtyczki z dwoma okrągłymi bolcami (takie, jak w Polsce i większości krajów Europy).
Lokalna kuchnia
Kuchnia gruzińska jest bardzo aromatyczna, bogata w przyprawy (zwłaszcza kolendrę, czosnek, szafran), warzywa (bakłażany, pomidory, paprykę), wspaniałe sery (np. sulguni), dania mączne i mięsa (baraninę, jagnięcinę, wołowinę, wieprzowinę, rzadziej drób). Pomimo obfitości dań mięsnych wegetarianie również znajdą coś dla siebie (weganie mogą jednak mieć kłopot z posiłkami w restauracjach na trasie wycieczki). Popularnymi potrawami są m.in. chinkali (pierożki wypełnione bulionem i mięsnym farszem), chaczapuri (placki z cienkiego ciasta nadziane gruzińskim słonym serem), kubdari (takie same placki, ale z farszem mięsnym), ostri (pikantny gulasz mięsny) czy lobiani (zupa/leczo z fasoli). Do posiłków zwyczajowo podaje się lokalny chleb. Na gruzińskich stołach częstym dodatkiem jest także lemoniada. Więcej informacji o wartych skosztowania gruzińskich potrawach i deserach w artykule: Kuchnia gruzińska – dania, które trzeba spróbować w Gruzji.
Kultura i obyczaje
Warto wiedzieć
Do zabrania:
Ubezpieczenie turystyczne
Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.
Wideoporadniki o Gruzji
Na całej trasie wyprawy – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi, minibusami Mercedes Sprinter. Pojazdy są wyposażone w klimatyzację, radio i Wi-Fi. Na wybranych odcinkach podróżujemy samochodami terenowymi. Pełne bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy.
Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.
Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.
Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.
Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:
Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.
TBILISI – MCCHETA – TBILISI – JEZIORO PARAWANI – POKA – KANION DASZBASZI – TBILISI – GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA – TBILISI – BODBE – SIGHNAGHI – RUISPIRI – KWARELI – TELAWI – TSINANDALI – ALAWERDI – GREMI – KWARELI – DAWIT GAREDŻA – UDABNO – TBILISI
DZIEŃ 1.
Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie, o godz. 20.00 spotkanie z przedstawicielem biura Tamada Tour w hali odlotów (strefa D, przy stanowiskach odprawy PLL LOT). Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot do Gruzji o godz. 22.40. Lot trwa ok. 3.45 godz.
DZIEŃ 2. (dystans: 20 km)
Przylot do Tbilisi (ok. godz. 4.05 czasu gruzińskiego), spotkanie z pilotem Tamada Tour, transfer z lotniska do hotelu, odpoczynek. Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie zabytków pięknej stolicy Gruzji. Zaczniemy od wizyty w cerkwi Cminda Sameba (Sobór Świętej Trójcy, XX w.; największa cerkiew Kaukazu na 10 tys. wiernych). Następnie wjedziemy kolejką gondolową ponad dachami starego miasta na szczyt grzbietu górskiego Sololaki, aby zobaczyć panoramę Tbilisi, pomnik Kartlis Deda (Matki Gruzji, XX w.) i potężną twierdzę Narikala (VI–VIII w.), pamiętającą rządy arabskich emirów. Spacerem wzdłuż murów fortecy, z widokiem na cerkiew Metechi (XIII w.) na drugim brzegu rzeki Mtkwari, dotrzemy do najstarszej, 1500-letniej dzielnicy Abanotubani. Zobaczymy tu wodospad siarkowy Leghvtakhevi, przy którym przycupnęły kolorowe domy na skałach. Nieopodal odkryjemy słynne łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znaną orientalną łaźnię Orbeliani (XIX w.). Czas wolny na lunch w rejonie kawiarni i restauracji. W trakcie dalszej wędrówki urokliwymi zaułkami Tbilisi zobaczymy cerkwie Sioni (XI–XII w.) i Anczischati (V–VI w.) oraz krzywą wieżę zegarową przy teatrze lalek Rezo Gabriadze. Przejdziemy także przez futurystyczny most Pokoju nad Mtkwari. Powrót do hotelu, krótki odpoczynek. Wieczorny przejazd główną arterią Tbilisi – aleją Rustawelego, gdzie obejrzymy pomnik św. Jerzego na placu Wolności, dawną siedzibę ratusza miejskiego, gmach parlamentu (w 2003 r. rozegrała się tu rewolucja róż), operę, dawny pałac gubernatora Kaukazu, cerkiew Kaszweti (XIX w.) oraz budynki teatru i filharmonii. Uroczysta obiadokolacja – podczas supry, tradycyjnej biesiady, odkryjemy różnorodne smaki Gruzji, magię gruzińskiego wina (wyrabiane unikalną na skalę światową metodą w amforach kwewri – UNESCO), poetyckich toastów oraz gruzińskich tańców i muzyki na żywo. Powrót na nocleg do hotelu.
DZIEŃ 3. (dystans: 60 km)
Po śniadaniu czekają nas kulinarne niespodzianki i spotkania z historią. Z Tbilisi odbędziemy krótki przejazd do Mcchety, dawnej stolicy Iberii Kaukaskiej i perły gruzińskiej architektury z zabytkami pod patronatem UNESCO. Podjedziemy stromą szosą do cerkwi Dżwari (VI–VII w.), gdzie za sprawą św. Nino stanął pierwszy na ziemiach gruzińskich krzyż. Ze wzgórza ujrzymy wspaniały widok na miasto i styk głównych rzek Gruzji – Mtkwari i Aragwi. W centrum Mcchety obejrzymy katedrę Sweticchoweli (XI w.) z grobami królów z dynastii Bagrationi i cennymi zabytkami sakralnymi. W żeńskim klasztorze Samtawro (IV w.) zobaczymy z kolei groby władców Gruzji, króla Miriana III i królowej Nany, którzy przyjęli chrześcijaństwo w imieniu narodu w 337 r., a także nagrobek św. Gabriela, owianego silnym kultem XX-wiecznego mnicha, uzdrowiciela i jasnowidza, zwanego gruzińskim ojcem Pio. Czas wolny w rejonie kawiarni i stoisk z pamiątkami. Następnie rozpoczniemy najsmakowitszą część dnia: warsztaty kulinarne u renomowanej szefowej kuchni, która gotuje dla kilku gruzińskich restauracji i czołowych gruzińskich polityków. Nauczymy się przyrządzać słynne gruzińskie potrawy i spałaszujemy je na obiadokolację. Na stole pojawią się m.in. chinkali, chaczapuri, czkmeruli, odżachuri, bakłażany, sałatki i sery gruzińskie w towarzystwie wybornego wina. Po kulinarnej przygodzie powrót na nocleg do Tbilisi.
DZIEŃ 4. (dystans: 265 km)
Po śniadaniu pełen wrażeń wyjazd na Płaskowyż Dżawachecki. W dzikim regionie Samcche-Dżawachetii, gdzie dawniej rozciągała się historyczna kraina Meschetia, odkryjemy cuda przyrody, historii i zagadki etnicznego pogranicza. Kolejnym punktem na trasie będzie największe w Gruzji wulkaniczne jezioro Parawani (2073 m n.p.m.), na którego dnie odkryto legendarny grobowiec z epoki brązu i artefakty gospodarstwa domowego z IV–II w. p.n.e. Na południowym brzegu jeziora zwiedzimy monastyr Poka, związany z wędrówką św. Nino do Mcchety oraz słynący z produkcji serów, miodów i czekolady. Czas na lunch i relaks nad jeziorem, wokół którego zobaczymy wiele rozrzuconych powulkanicznych głazów, stadka owiec, bydła i ptaków wodnych, które mają tu swoją ostoję. Po krótkim odpoczynku ruszymy na zwiedzanie kanionu Daszbaszi (1100–1500 m n.p.m.) z licznymi jaskiniami i kaskadami przepięknych wodospadów, które spływają wprost ze stromych zboczy do rzeki Khrami. Powrót do Tbilisi na obiadokolację i nocleg.
DZIEŃ 5. (dystans: 306 km)
Po śniadaniu eskapada spektakularną Gruzińską Drogą Wojenną do Stepancmindy na spotkanie z wygasłym wulkanem, trzecią co do wysokości górą Gruzji – Kazbekiem (5054 m n.p.m.). Po drodze zwiedzimy twierdzę Ananuri (XVI–XVII w.), położoną nad rezerwuarem Zhinvali, który zasila pobliską elektrownię, generując większość prądu dla całego kraju. Malownicze serpentyny doprowadzą nas dalej do Stepancmindy – tu przesiądziemy się w terenówki i dotrzemy do położonej wysoko nad miastem, na 2170 m n.p.m., cerkwi Cminda Sameba (XIV w.). Z tej perspektywy ujrzymy majestatyczny szczyt Kazbeku. W drodze powrotnej zatrzymamy się w kurorcie Gudauri – obejrzymy tu monumentalny pomnik przyjaźni gruzińsko-rosyjskiej, który przedstawia byłe republiki radzieckie i królową Tamar, i jest zlokalizowany na skraju wzniesienia ze spektakularną panoramą okolicy. Obiadokolacja na trasie. Nocleg w hotelu w Tbilisi.
DZIEŃ 6. (dystans: 235 km)
Po śniadaniu wyjazd do zielonego regionu Kachetii, słynącego z tradycji winiarskich, skąd pochodzi 70 proc. krajowej produkcji wina. Na szlaku zatrzymamy się w uroczo położonym żeńskim klasztorze Bodbe (IX–XVII w.), gdzie pochowano św. Nino, która zapoczątkowała chrześcijaństwo w Gruzji. Stąd już blisko do Sighnaghi (XVIII w.), miasta miłości, jednego z piękniejszych w Gruzji i zwanego gruzińskim Carcasonne. Urokliwe kamieniczki i barwne stragany to ledwie początek miejscowych atrakcji. W Sighnaghi zwiedzimy mury obronne (XVIII w.), wybudowane dla obrony przed Dagestańczykami. Mury mają 23 wieże strażnicze i liczą 2,5 km, co pod względem długości plasuje je na drugim miejscu na świecie (są widoczne z kosmosu!). W lokalnym oddziale muzeum narodowego obejrzymy też kolekcje zabytkowych artefaktów sprzed 5000 lat, zbiory etnograficzne i malarstwa, w tym obrazy słynnego gruzińskiego prymitywisty Niko Pirosmanaszwilego. Czas wolny na lunch. Z Sighnaghi pojedziemy do Ruispiri Biodynamic Vineyard, jedynej w Gruzji winiarni biodynamicznej. Ekologiczną winnicę prowadzi Giorgi Aladashwili, który rezygnuje z nowoczesnych praktyk rolniczych na rzecz m.in. pługów konnych oraz nawozów z kory drzew, pokrzyw i lilii. To będzie niesamowite spotkanie z tradycją gruzińskiego winiarstwa, w które zanurzymy się wszystkimi zmysłami! U Giorgiego skosztujemy aż 8 gatunków bio win, m.in. Saperavi, Kisi, Khikhvi, Kakhuri Green; chętni będą też mogli zdegustować czaczę, czyli gruziński samogon. Niespodzianką dnia będą również warsztaty kulinarne – tym razem upieczemy gruziński chleb i szaszłyki. Podczas supry z muzyką na żywo i tamadą spróbujemy te i wiele innych przysmaków lokalnej kuchni. Przejazd na nocleg do hotelu w Kwareli.
DZIEŃ 7. (dystans: 140 km)
Po śniadaniu tego dnia czeka nas ciąg dalszy winnej wyprawy po regionie Kachetii. Przygodę zaczniemy od wizyty na bazarze w Telawi, gdzie można kupić „mydło i powidło”, w tym czurczchele – gruzińskie słodycze. Następnie krótki przejazd do wioski Tsinandali, w której zwiedzimy otoczony parkiem orientalny pałac Aleksandra Czawczawadze, XIX-wiecznego arystokratycznego poety, i posmakujemy win z lokalnej winnicy. Stąd ruszymy do monastyru Alawerdi (XI w.) – to drugi najwyższy budynek kościelny w Gruzji (kopuła katedry ma 55 m wysokości) z intrygującą piwniczką winną w stylowych podziemiach. Odwiedzimy także muzeum i cerkiew św. Archaniołów w twierdzy Gremi, jeden z najważniejszych zabytków architektury gruzińskiej (XV w.) i dawną stolicę królestwa Kachetii. Po powrocie do Kwareli zawitamy do najstarszej w Kachetii fabryki wina Kindzmarauli Corporation, zbudowanej na terenie imponującej, kamiennej fortecy z XVI w. (główny budynek fabryki jest wierną rekonstrukcją dawnego zamku). Odkryjemy tu tajniki pełnego procesu produkcji wina, od fermentacji po butelkowanie, które jest wyrabiane unikalną dla Gruzji tradycyjną metodą. Poznamy też kilka najpopularniejszych szczepów winogron i produkowanych z nich win (Saperavi, Kindzmarauli, Mukuzani). Chętni będą mogli skosztować i kupić lokalne trunki. Na pyszny koniec dnia – biesiada w klimatycznej restauracji Alexandre. Podczas supry skosztujemy znów innych gruzińskich dań w nieodłącznym towarzystwie pysznego wina i lemoniady. Nocleg w hotelu w Kwareli.
DZIEŃ 8. (dystans: 255 km) – po śniadaniu wyruszymy na emocjonującą eskapadę przez gruzińskie stepy, tuż przy granicy z Azerbejdżanem. Celem naszej wyprawy będzie imponujący zespół klasztorny Dawit Garedża z freskami z XI w. Ale już same wertepy półpustyni Dawit Garedża dostarczą nam mnóstwa wrażeń oraz okazji do fotografowania surowego piękna dzikich krajobrazów i lokalnej codzienności. Z półpustyni wrócimy do najbliższej osady Udabno – miasta duchów. Czekają nas tu zdumiewające widoki i ludzkie historie, poruszający koncert swańskich pieśni oraz smakowite warsztaty swańskiej kuchni. Po lunchu ruszymy w drogę powrotną do Tbilisi. Chętni będą mogli wyskoczyć do łaźni siarkowych. Pożegnalna supra restauracji. Przejazd do hotelu.
DZIEŃ 9. (dystans: 10 km)
Odpoczynek i przygotowanie do powrotu do Polski. O godz. 2.00 w nocy wyjazd na lotnisko, wylot na lotnisko Chopina (Okęcie) w Warszawie o godz. 4.50 (6.35 czasu polskiego). Lot trwa ok. 3.45 godz.
© 2020 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.
Zapisu na wycieczkę można dokonać:
Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:
Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:
Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 3 części:
Wpłat 1. i 2. można dokonać:
Szczegółowe informacje w Regulaminie.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 Tamada Tour
Realizacja: Codenest