Odkryj baśniową perłę Orientu!
Iran to kraina jak z Księgi tysiąca i jednej nocy: magiczna, tajemnicza, pełna skarbów, kolorów, smaków i tradycji. Wkrocz w gościnne progi kraju, gdzie na każdym kroku poczujesz powiew pradawnej historii i doświadczysz olśniewającego piękna przyrody i kultury. Odwiedź Sziraz, Isfahan, Jazd, Kaszan i Teheran, gdzie labirynty wąskich uliczek wiodą szlakiem irańskiej poezji do misternie zdobionych świątyń, migoczących blaskiem mauzoleów, bajecznych pałaców i rajskich ogrodów. W Persepolis stań oko w oko z potęgą dawnej Persji. Odkryj starożytne gliniane wioski i cytadele na pustyni. Odnajdź najstarszy cyprys, lodowe domy, imponujące wieże wiatrowe i ślady zoroastryjskich wierzeń. Zajrzyj też na gwarne bazary i do rzemieślniczych manufaktur, gdzie powstają najpiękniejsze perskie dywany i ceramiczne arcydzieła, które – jak powiadają Irańczycy – spełniają ludzkie marzenia.
Kameralna grupa
Kultowe zabytki i miejsca nieznane z przewodników
Loty Warszawa – Sziraz; Teheran – Warszawa
Noclegi w hotelach 3–4* (pokoje 2-os. z łazienkami)
Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika Tamada Tour
Pokazy kultury i tradycji
Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)
Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż
Wejścia biletowane do atrakcji
Wiza do Iranu
Wizyty na lokalnych targowiskach i bazarach rękodzielniczych
Wyżywienie (śniadania, obiadokolacje)
Zwiedzanie zgodnie z programem
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?
W Szirazie spełnimy irańską obietnicę kwiatów, poezji i wina. Zanurzymy się w feerię barw setek roślin rosnących w ogrodach Eram (lista UNESCO), a w Narandżestanie poczujemy zapach pomarańczy, od których pochodzi przydomek tego kwiatowego raju. Nasze zmysły oczarują bogato zdobione domy, będące zaledwie zwiastunem innych niezwykłości miasta. Przekraczając próg Nasir ol-Molk, ujrzymy bajeczny kalejdoskop kolorów, którym świątynia zawdzięcza swą drugą nazwę: Różowy Meczet. Spacerując zieleńcem wokół mauzoleum Hafeza, damy się porwać poezji. Razem z XIV-wiecznym poetą zatęsknimy do irańskich oczu w kształcie migdałów i do wina, w którego smaku roztapiają się kochankowie. Kto odważy się sięgnąć po tradycyjną wróżbę, którą przed wejściem wręcza… papużka? To jeszcze nie koniec niespodzianek: kiedy wejdziemy w gąszcz gwarnych uliczek bazaru Vakil, zadziwi nas, ilu przypraw, bakalii i potraw jeszcze nigdy nie próbowaliśmy. W meczecie o tej samej nazwie doświadczymy z kolei ciszy, skrytej wśród spiralnych kolumn. Kunszt irańskiej sztuki ujrzymy w mauzoleum Ali ebne Hamze, które uwodzi refleksami światła wędrującego po budowli za sprawą kawałków szkła i lusterek.
Dotrzemy do miejsca, gdzie historia przypomina o sobie na każdym kroku. Wstępując do starożytnego miasta, na wzór dawnych gości króla i satrapów przybywających do Persepolis przejdziemy przez Bramę Wszystkich Narodów. Ta sama droga, którą szli, by złożyć królowi swoje dary, powiedzie nas do ruin pałaców, gdzie o potędze śnili niegdyś perscy monarchowie. Stojąc wśród kolumn pamiętających czasy Aleksandra Wielkiego, wyobrazimy sobie piękno drewnianych zwieńczeń i dekoracji z lapis-lazuli z czasów mocarstwa króla Dariusza I i jego syna Kserksesa. Przeszłość da nam o sobie znać także w pobliskim Naqsze Rostam – królewskiej nekropolii wykutej wysoko w skałach. Gdy dostrzeżemy ją już z daleka, zobaczymy jednocześnie minioną potęgę, której sława do dziś wskrzesza stare baśnie i legendy. W dalszej wędrówce przez historię początków Imperium Perskiego odwiedzimy osamotniony grób Cyrusa Wielkiego w Pasargadach. Wszystkie te miejsca udowodnią nam, że Irańczycy nie bez przyczyny do dzisiaj są dumni ze swoich bohaterów i herosów.
Poczujemy uderzający powiew gorącego powietrza, które niesie pieśń przeszłości jednego z najstarszych miast świata. Zlokalizowany na styku dwóch wielkich pustyń, Jazd odkryje przed nami tajemnicę swojego przetrwania – słynne wieże wiatru – i wplącze nas w labirynty wąskich uliczek. Dotykając ścian glinianych domów, poczujemy pod palcami zapisane niczym alfabetem Braille’a setki lat historii. Żywą historię Jazdu poznamy też w warsztacie, gdzie jedwab nadal tka się na tradycyjnych krosnach. W tym półmilionowym mieście doświadczymy ponadto religijnej różnorodności. Jak dwa rosłe cyprysy – ukochane drzewa Irańczyków – wyrosną przed nami najwyższe minarety w kraju, stojące niby strażnicy przy wejściu do XIV-wiecznego Meczetu Piątkowego. Naszą wyobraźnię rozpali wieczny ogień w zoroastryjskiej Świątyni Ognia, a rozbudowany kompleks Amir Czakmak skieruje nasz wzrok ku niebu. Gdy odnajdziemy świeży, chłodny powiew w ogrodach Dowlat Abad, ruszymy plątaniną uliczek do więzienia Aleksandra Wielkiego (mauzoleum Sejjeda Roknaddina), by odkryć jego prawdziwe przeznaczenie.
W słomianym mieście Iranu wskoczymy w buty spragnionych wrażeń odkrywców przeszłości. Zagłębimy się w plecionkę glinianych uliczek, które przetrwały trzęsienie ziemi z końca XVIII w. Nasze zmysły otuli zapach wody różanej – z jej produkcji słynie cały region. Niepozorne miasteczko odkryje przed nami domy bogatych XIX-wiecznych kupców, którzy dorobili się majątków na handlu dywanami perskimi czy importowanymi samowarami. Odkryjemy też przykłady wielowiekowej, zróżnicowanej architektury i pierwsze ślady osadnictwa, datowane na 6000 lat p.n.e., o których więcej opowiadają pobliskie wykopaliska Tepe Sialk. Nad tym miejscem unosi się pradawny duch najstarszego na świecie zigguratu, pochodzącego z III tysiąclecia p.n.e. Jego kształt mimo upływających wieków wciąż przypomina tradycyjną formę świątyni, która składała się z coraz mniejszych, pnących się stopniowo w górę tarasów. Właśnie tam odnaleziono liczący ponad 5000 lat szkielet 10-letniej dziewczynki. W Tepe Sialk wieje bowiem wiatr, który nosi w sobie okruchy losów ludzi wiodących tu swoje życie przed tysiącami lat. Wiatr, który w Kaszan poczujemy na każdym kroku…
O tym mieście, położonym w połowie drogi między Szirazem a Teheranem, mówi się, że jest „połową świata”. Isfahan poprowadzi nas szlakiem krętych uliczek wprost do starych herbaciarni i rzemieślniczych zaułków, gdzie podejrzymy misterną pracę miniaturzystów. Na placu Imama zachwycimy się turkusem i błękitem okolicznych budowli (wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO). Czy bardziej oczaruje nas pałac Ali Kapu, z którego tarasu roztacza się zjawiskowy widok na cały plac, czy może głębia kolorów XVII-wiecznych mozaik w meczecie Szejka Lotfollaha? Co ważne, nie tylko ujrzymy tu piękną architekturę, ale także doświadczymy wyjątkowego klimatu trzeciego co do wielkości miasta Iranu. Poczujemy jego temperament, skryty w pędzących bulwarem dorożkach i w pachnących wodą różaną lokalnych słodyczach. Miasto poprowadzi nas dalej do pałacu Czehel Sotun, gdzie zrozumiemy sekret jego nazwy: pałac 40 Kolumn. Śladem mieszkańców wyruszymy także nad isfahańskie mosty – magiczny punkt spotkań, gdzie wieczorami w śpiewie męskich chórów słychać niegasnące uczucie do starej poezji.
Arterie przecinające miasto we wszystkich kierunkach, liczne parki, skwery i przepływające przez miejski krwioobieg tłumy ludzi – to wszystko tworzy żywą tkankę Teheranu. Największe miasto Bliskiego Wschodu poprowadzi nas przez meandry irańskiej historii ku pulsującej współczesności. W kompleksie pałacowym Saadabad postaramy się zrozumieć źródło przemian, które zaszły w Iranie w XX stuleciu. W Muzeum Archeologicznym dotrzemy natomiast do korzeni perskiej cywilizacji. Odkryjemy tajemnicę Solnego Człowieka, a kolejne eksponaty dostarczą nam niezbitych dowodów na potęgę imperium. Kiedy staniemy przed fragmentami pałacu z Persepolis, znów poczujemy dotyk zamierzchłych czasów. Irańska stolica uderzy nas też swoim kosmopolityzmem i niecierpliwością, która przebija się przez wielkomiejski chaos i uliczny huk. Kto zapragnie jak najszybciej opuścić gwarne, tętniące 16 milionami serc miasto? Kto zaś od razu zakocha się w jego dynamice i widocznych wokół ośnieżonych szczytach Elbursu? Przekonamy się na własnej skórze!
Termin | Ilość dni | Wolne miejsca | Cena | Rezerwacja |
26.04-05.05.2024 | 9 | 8 | 9650 zł |
|
W cenie:
Cena nie obejmuje:
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni
Noclegi w cenie wycieczki obejmują zakwaterowanie w hotelach 3–4* (pokoje 2-os. z łazienkami). Wybrane hotele mogą oferować dostęp do basenu, siłowni, spa, pralni i innych usług – opcje niewliczone w cenę pokoju są płatne dodatkowo. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze kwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (ok. 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).
Wyżywienie w cenie wycieczki obejmuje śniadania i obiadokolacje z daniami kuchni irańskiej, która jest jedną z najbardziej zróżnicowanych w krajach Orientu i nosi wpływy kuchni kaukaskiej, środkowoazjatyckiej, greckiej, tureckiej, rosyjskiej i indyjskiej. Śniadania są serwowane w hotelach, pozostałe posiłki jadamy w restauracjach i innych obiektach gastronomicznych na trasie wycieczki. Urozmaicone, smaczne i sycące posiłki, a także wizyty na lokalnych bazarach pozwalają każdego dnia skosztować innych irańskich potraw, słodkości czy owoców.
Na całej trasie wycieczki – z/na lotniska, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi busami, wyposażonymi w klimatyzację, Wi-Fi, radio i inne udogodnienia.
Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 16-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.
Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.
Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.
Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:
Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.
SZIRAZ – PERSEPOLIS – NAQSZE ROSTAM – PASARGADACH – ABARKUH – JAZD – FAHRAJ – JAZD – MEJBOD – NA’IN – ISFAHAN – ABJANE – KASZAN – TEHERAN
DZIEŃ 1. WYLOT – STAMBUŁ – SZIRAZ
Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie i wylot do Iranu. Po przylocie do Stambułu krótkie zwiedzanie miasta z czasem wolnym na posiłek. Wieczorem transfer na lotnisko i przelot krajowy do Szirazu.
DZIEŃ 2. SZIRAZ (dystans: ok. 25 km)
Nocny przylot do Szirazu. Przejazd do hotelu na nocleg. Po śniadaniu zwiedzanie Szirazu rozpoczniemy od wizyty w rajskim ogrodzie Eram i ogrodzie Narandżestan z tradycyjnym irańskim domem qavam. Następnie zobaczymy zachwycający feerią kolorów Różowy Meczet – Nasir ol-Molk. Stąd udamy się do mauzoleum Hafeza, słynnego perskiego poety. W lirycznym nastroju ruszymy do cytadeli Arg chana Karima, a potem labiryntem wąskich uliczek dotrzemy na tradycyjny bazar Vakil. Na koniec zajrzymy do mauzoleum Ali ebne Hamze podziwiać bajeczną grę świateł w lustrzanej dekoracji. Powitalna irańska obiadokolacja. Nocleg.
DZIEŃ 3. SZIRAZ – PERSEPOLIS – NAQSZE ROSTAM – PASARGADACH – ABARKUH – JAZD (dystans: 460 km)
Po śniadaniu ruszymy na spotkanie z fascynującą perską historią do Persepolis. Zobaczymy ruiny Bramy Wszystkich Narodów, pałacu dynastii Achemenidów i innych pamiątek niegdyś olśniewającego bogactwami starożytnego miasta. Zaledwie 12 km dalej odkryjemy Naqsze Rostam – królewską nekropolię, wykutą wysoko w wapiennych klifach. Stąd udamy się do Pasargadach, gdzie znajduje się grób achemenidyjskiego króla Cyrusa II Wielkiego, który wsławił się wielkimi podbojami, tolerancją i sprawiedliwością. Następnie wybierzemy się na poszukiwania drzewa cyprysowego z Abarkuh – liczącego 4000 lat i jednego z najstarszych w Azji, nieopodal którego pysznią się unikalne domy lodowe (tradycyjne stożkowe budowle, służące do przechowywania śniegu i lodu z pobliskich gór), mauzolea i piękna rezydencja Aghazadeha z wieżą wiatrową. Dalszy przejazd do miasta Jazd. Obiadokolacja i nocleg.
DZIEŃ 4. JAZD – FAHRAJ – JAZD (dystans: ok. 80 km)
Po śniadaniu wybierzemy się do Fahraj, wioski na pustyni, liczącej aż 5 tysięcy lat. Jeszcze w średniowieczu Fahraj było liczącym się w okolicy miastem – do dziś chlubą osady jest najstarszy w Iranie Meczet Piątkowy. Po tej przygodzie wrócimy odkrywać Jazd, jedno z najstarszych miast świata, zwane „żywym muzeum”. Zanurzymy się w labirynt wąskich uliczek, gdzie zobaczymy m.in. tradycyjne gliniane domy, starożytne łaźnie i królewski ogród Dowlat Abad z najwyższą na świecie wieżą wiatrową, wydajnym systemem chłodzenia w pustynnym irańskim klimacie. Na koniec wędrówki zawitamy do mauzoleum imama Zadeh Jafara (tzw. Meczetu Lustrzanego), zdobionego dziesiątkami tysięcy lustrzanych płytek, oraz do Meczetu Piątkowego z przepiękną mozaiką kafelkową. Obiadokolacja i nocleg.
DZIEŃ 5. JAZD – MEJBOD – NA’IN – ISFAHAN (dystans: 350 km)
Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Jazdu. Tym razem zobaczymy zoroastryjską Świątynię Ognia, sanktuarium rodzimej perskiej religii, którą wyznawano w Iranie przed przejściem na islam po podbojach arabskich. Tym tropem trafimy 15 km za Jazd, gdzie znajdziemy zoroastryjską Wieżę Ciszy, tradycyjne miejsce pochówku zmarłych. Po południu wyruszymy do Isfahanu. Po drodze zatrzymamy się w Mejbod, aby zobaczyć dom lodowy, cytadelę i zabytkowy karawanseraj szacha Abbasa, gdzie można kupić rękodzieło garncarskie. Ceramika Mejbod jest od starożytności tradycyjnie wyrabiana z białej gliny i zdobiona obwiedzionymi czarnym konturem niebieskimi, zielonymi i żółtymi motywami roślin, zwierząt i wzorów zoroastryjskich, które symbolizują lokalny styl życia i ludzkie marzenia. Pozostając w rzemieślniczych klimatach, odwiedzimy następnie tradycyjny warsztat tkania dywanów w mieście Na’in. Po dotarciu do Isfahanu obiadokolacja i nocleg.
DZIEŃ 6. ISFAHAN (dystans: ok. 15 km)
Po śniadaniu zwiedzimy Isfahan. Zobaczymy Naghshe Jahan, czyli plac Imama, główny w mieście i wpisany na listę UNESCO wraz z okalającymi go obiektami z okresu panowania dynastii Safawidów, do których należą pałac Ali Kapu, meczety Imama i szejka Lotfollaha oraz zabytkowy Wielki Bazar, jedno z najstarszych i największych targowisk w Iranie, gdzie lokalni rzemieślnicy handlują perskimi dywanami, ceramiką i innym rękodziełem. Następnie zajrzymy do ormiańskiej dzielnicy Julfa – jednego ze znaczniejszych na świecie siedlisk ormiańskiej diaspory, z którego wywodzą się wybitni artyści, myśliciele, politycy, duchowni, wojskowi, lekarze, kupcy. Zobaczymy tu chrześcijańską katedrę Vank, a potem ruszymy na drugi brzeg rzeki Zayandeh Rud obejrzeć XVII-wieczny pałac Czehel Sotun (40 Kolumn) z misternymi freskami i klasycznym ogrodem perskim oraz monumentalne historyczne mosty Si-o-Se Pol (Trzydzieści Trzy Łuki) i Khaju. Obiadokolacja i nocleg.
DZIEŃ 7. ISFAHAN – ABJANE – KASZAN – TEHERAN (dystans: 510 km)
Po śniadaniu wyjazd do „czerwonej wsi” Abjane, liczącej bez mała 4500 lat, słynącej z glinianych domów, tradycji tekstylnych i unikalnego dialektu oraz leżącej na zboczu góry Vulture (2160 m n.p.m.), która jest jednym z najwyżej zamieszkałych miejsc w Iranie. Stąd już blisko do miasta Kaszan, od wieków cenionego za piękną ceramikę, ręcznie tkane, kolorowe dywany i jedwabne tekstylia. Kaszan jest pełne wspaniałego rzemiosła, a także zabytków, wśród których znajdziemy ogrody Fin z urzekającą grą światła i wody, zabytkowe, olśniewające architekturą i misternymi zdobieniami domy Borujerdiha i Tabatabaei (w obu funkcjonują obecnie muzea), meczet Agha Bozorg z medresą i inne atrakcje. Obiadokolacja. Przejazd na nocleg do Teheranu.
DZIEŃ 8. TEHERAN – SAADABAD – TEHERAN (dystans: 45 km)
Po śniadaniu będziemy odkrywać atrakcje Teheranu i najbliższych okolic irańskiej stolicy. Rankiem ruszymy za miasto do kompleksu pałacowego Saadabad, obejmującego zabytkowe pałace z przeróżnymi muzeami – my zwiedzimy pałac Biały (Mellat), którego ekstrawaganckie wnętrza były świadkiem ważnych wydarzeń w historii Iranu i świata. Podążając odkrywczym szlakiem z powrotem do centrum Teheranu, zawitamy do muzeum archeologicznego i muzeum sztuki islamskiej, gdzie poznamy historię Persji od neolitu do wczesnego średniowiecza oraz kunszt muzułmańskich artystów. Następnie odwiedzimy pałac Golestan, wzniesiony dla szachów Iranu na przełomie XVIII i XIX w. (UNESCO). W cytadeli zobaczymy m.in. spektakularny Marmurowy Tron (Takht-e-Marmar), tematycznie sale, bogate kolekcje rzemiosła oraz malownicze ogrody z pawilonami i wieżą wiatrów. Wieczorem uroczysta pożegnalna obiadokolacja z irańskimi przysmakami. Nocleg w hotelu w Teheranie.
DZIEŃ 9. WYLOT
Śniadanie. Transfer na lotnisko w Teheranie. Odprawa i wylot na lotnisko Chopina w Warszawie.
© 2022 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.
Zapisu na wycieczkę można dokonać:
Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:
Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:
Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 2 części:
Wpłat 1. i 2. można dokonać:
Szczegółowe informacje w Regulaminie.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2024 Tamada Tour
Realizacja: Codenest