Styk kultur z doliną Pankisi, Tuszetią i Chewsuretią 12 dni

Wyprawa kulturowa Trekking

od  3450 PLN
cena za osobę / 12 dni

Rezerwuj

Poczuj zew przygody w Wielkim Kaukazie!

Wielki Kaukaz na wschodzie Gruzji to całkiem inna rzeczywistość. W dolinie Pankisi mieszka grupa etniczna Kistów – gruzińskich Czeczenów. Dom Osmana z opuszczonej wioski Horadżo wygląda niczym żywe muzeum. W Czhatanie pasterze egzystują w szałasach. Duisi, skąd pochodzi główna bohaterka książki „Wszystkie wojny Lary”, rozsławiają hadżistki – członkinie kobiecego bractwa sufickiego, odprawiające ekstatyczną modlitwę zikr. W pobliskim rejonie Tuszetii, gdzie nadal słychać echa pogańskiej przeszłości, kuszą wioski Omalo i Dartlo, średniowieczne baszty obronne, sekrety kultury Tuszetów i Bacbów. Kamiennymi twierdzami najeżony jest też dziki rejon Chewsuretii, który w okolicach fortecy Mutso skrywa podobno wielki skarb. I choć na szlaku tej wyprawy zobaczysz jeszcze skalny klasztor na półpustyni, skosztujesz wyborne wino z Kachetii i odkryjesz urokliwe Tbilisi, to już na zawsze zachowasz pamięć o oszałamiających widokach i przygodach z krańców Gruzji poza światem.

W cenie

Namioty i karimaty na noclegi w plenerze

Namioty i karimaty na noclegi w plenerze

Zwiedzanie winnic i muzeum wina w Kachetii z degustacją

Zwiedzanie winnic i muzeum wina w Kachetii z degustacją

Transfery klimatyzowanym autokarem z/na lotnisko, do/z hotelu i na trasie wycieczki

Transfery klimatyzowanym autokarem z/na lotnisko, do/z hotelu i na trasie wycieczki

Spotkania z Kistami - gruzińskimi Czeczenami

Spotkania z Kistami - gruzińskimi Czeczenami

Gruzińskie tańce i muzyka na żywo

Gruzińskie tańce i muzyka na żywo

Noclegi w hotelach i pensjonatach (pokoje 2-osobowe z łazienkami)

Noclegi w hotelach i pensjonatach (pokoje 2-osobowe z łazienkami)

Atrakcje plenerowe, kulturowe i historyczne

Atrakcje plenerowe, kulturowe i historyczne

Wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z winem)

Wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z winem)

Supra – tradycyjna gruzińska biesiada z winem i tamadą

Supra – tradycyjna gruzińska biesiada z winem i tamadą

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour

Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour

Wejścia biletowane do atrakcji

Wejścia biletowane do atrakcji

Trekking z atrakcjami plenerowymi

Trekking z atrakcjami plenerowymi

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Wizyty na lokalnych bazarach

Wizyty na lokalnych bazarach

Kameralne grupy

Kameralne grupy

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Lokalny koloryt i kultura

Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?

Wybrane atrakcje

Dolina-Pankisi

Dolina Pankisi

Położony u stóp Kaukazu wąwóz Pankisi jest od XIX w. domem dla Kistów – grupy etnicznej nazywanej gruzińskimi Czeczenami. Istnieje piękna legenda o tym, jak zawitali oni na ziemie nad rzeką Alazani, nieopodal malowniczych rezerwatów przyrody Ilto i Batsara. Źródła historyczne podają jednak bardziej prozaiczne powody ich przybycia: Kistowie uciekli przed rosyjską ekspansją na północy Kaukazu i religijną radykalizacją własnego kraju (niektóre źródła podają, że pojawili się w Gruzji już w XVI w., by pomóc w obronie przed najazdami ludów ze wschodu). W Gruzji zasymilowali się z chrześcijanami i wniknęli w lokalną kulturę. Razem świętowali, pili wino z rogów, pracowali, dzielili codzienne smutki i radości. Wiek później otrzymali też gruzińskie obywatelstwo, imiona i nazwiska. Do dziś żyją jednak w atmosferze bezpiecznego dystansu wobec nowej ojczyzny. Nie zapomnieli także o swoich korzeniach, o czym przekonamy się na każdym kroku wędrówki przez miejscowe wioski. Kistowie zachowali własny język (dialekt kistyński, spokrewniony z językiem czeczeńskim), oryginalne tradycje, surową etykietę rodzinną i wyjątkową religię – islam sunnicki z praktykami sufizmu, z którego zasad w dużej mierze wywodzi się lokalny styl życia.

Duisi

Duisi

Środkiem szutrowo-błotnistej drogi idzie stadko gęsi. Kobiety w chustach na głowach krzątają się przy obejściach. Zza rogu trzymającej się na słowo honoru altany spoglądają ciekawskie dzieciaki. Nie licząc ich wesołych szeptów, wokół panuje niemal idealna cisza, nie słychać nawet szczekania psów – miejscowi zgodnie z religią uważają je za nieczyste. To jedna strona wioski Duisi. A jak wygląda druga? Krok za krokiem odkryjemy, że największa osada w zielonej dolinie Pankisi (łącznie wiosek jest tu 16) tętni życiem – choć życie to różni się od prowadzonego w innych zakątkach Gruzji. Bo tu mieszkają Kistowie, gruzińscy Czeczeni. Bodaj najsłynniejszą mieszkankę wioski znajdziemy w miejscowym hostelu – to o niej i jej synach pisał polski dziennikarz i reportażysta Wojciech Jagielski w głośnej książce „Wszystkie wojny Lary”. W Duisi obejrzymy też muzułmański cmentarz i zabytkowe meczety, gdzie praktykuje się islam sunnicki z sufizmem, religią ludową z animistycznym pierwiastkiem pogaństwa. Stąd już tylko krok do zatopienia się w dzieje działającego do dziś bractwa Kadirija, które założył szejk Kunta-hadżi Kiszyjew, oraz unikalnego w skali światowej kobiecego bractwa sufickiego. Raz w tygodniu w lokalnym meczecie spotkamy jego członkinie, hadżistki, odprawiające zikr – ekstatyczną modlitwę, której towarzyszą śpiewy, klaskanie i tupanie, czasem przeradzające się we wręcz derwiszowski taniec.

Horadzo

Horadżo

Środek gęstego lasu, dzika głusza. Żadnych znaków drogowych. Zero cywilizacji. Na kolejnych kilometrach krętych szlaków oczom ukazują się coraz piękniejsze widoki zadrzewionych gór. Szelestowi liści towarzyszy szum krystalicznych strumieni. Po niebie szybują ptaki. Raj. Nagle wśród nieprzebranej gęstwiny i wysokich po pas pokrzyw majaczą kamienne ściany siedmiu domów. To Horadżo, opuszczona wieś sprzed ok. 200 lat. Wygląda tak, jakby ludzie wyszli stąd na chwilę i mieli zaraz wrócić. Ale w rzeczywistości spotkamy tu dziś tylko jednego mieszkańca – Osmana, który wraz z bliskimi żyje w wiosce zamieszkiwanej przez jego rodzinę od pięciu pokoleń. Rozmawiając z nim, przekonamy się, jak niewiele (poza koniem i kilkoma krowami) potrzeba do szczęścia. Mało kto do Osmana zagląda, ale gdy już pojawi się przybysz – znajdzie gościnę i nocleg w absolutnie zjawiskowym miejscu. W wielopiętrowym domu zobaczymy sprzęty i dekoracje, które wyglądają niczym eksponaty z muzeum etnograficznego, jednak są nadal używane! Nieopodal żywego skansenu, ukazującego autentyczną codzienność Kistów, natkniemy się na zabytkowy cmentarz, a nieco dalej – na malowniczą polanę z huczącym wodospadem i niezapomnianą panoramą kaukaskich szczytów.

Czhatana

Za górami, za lasami, za rozległą doliną trafimy do Czhatany, maleńkiej osady pasterskiej u stóp Wielkiego Kaukazu, gdzie skromne życie toczy się zgodnie z porami roku i doby. Poznamy tu dwie kistyńskie rodziny z pobliskiego Omalo, które od maja do września pasą bydło na okolicznych łąkach. Mieszkają w starych, kamienno-drewnianych szałasach. Nie mają prądu, a wodę noszą ze źródła. Gotują i ogrzewają się przy ognisku rozpalonym wewnątrz izby mieszkalnej. Rankiem, po śniadaniu złożonym z herbaty i sera wędzonego nad paleniskiem, w towarzystwie wielkich psów pasterskich wypędzają krowy na pastwisko. Potem zabytkowymi, lecz wciąż użytkowanymi narzędziami pielą ogródki i wykonują inne prace domowo-polowe. Gdy pada deszcz, przysiadają na ganku, szydełkują, rozmawiają, rozmyślają. Czasem prozę pasterskiej codzienności przerwie ciekawy odludnych zakątków globtroter. Tuż za wioską odkryje on ścieżkę prowadzącą do krainy dzikich kóz oraz dwa cmentarze – gruziński i kistyński – a wieczorem prześpi się na prostych drewnianych ławach, w głowie wciąż mając zasłyszane czhatańskie legendy: o jaskini nad wioską, gdzie słychać podobno szum morza, i o jeziorze Sakwawizgori, gdzie utonęli spragniony baran i próbujący go ratować pasterze, znalezieni martwi rzekomo aż na Morzu Czarnym.

Biwak-nad-rzeka-Alazani

Alazani

Dolina Alazani to stolica gruzińskiego winiarstwa. Nad rzeką o tej samej nazwie, wijącą się przez blisko 400 km z Gruzji do Azerbejdżanu, od wieków uprawia się najlepsze winogrona, z których powstaje wyborny ciemnoczerwony trunek. Ale nie jest to jedyny skarb, którego malownicza dolina, rwąca rzeka i kamienne wieże obronne na zielonych wzgórzach strzegły niegdyś przed najazdem Persów. Wzdłuż Alazani rozciągały się także inne bogactwa żyznych ziem Kachetii, słynącej z cytrusów, bawełny oraz perełek architektury świeckiej i sakralnej. I być może Persowie sięgnęliby po to wszystko z łatwością, gdyby potrafili ujarzmić wzburzone rzeczne wody... lub gdyby wiedzieli, że zimą niemal całkowicie one wysychają. Gdy przybędziemy tu w cieplejszej porze roku, zrozumiemy, z jakim wyzwaniem natury musieli się mierzyć. My jednak odważnie stawimy mu czoła! Przeprawimy się przez rzekę Alazani, a na drugim brzegu, na skraju lasów łęgowych pod szczytami Wielkiego Kaukazu, rozbijemy biwak, z którego nocą zobaczymy tysiące gwiazd.

omalo gruzja

Omalo

Omalo to odizolowana przez dziką naturę historyczna wioska w Tuszetii, gdzie życie biegnie podobnym od wieków rytmem. Prowadząca tu droga przez przełęcz Abano (2926 m n.p.m.), uważana za jedną z najniebezpieczniejszych na świecie, skutecznie podnosi poziom adrenaliny. Po pokonaniu niezliczonych zakrętów oszałamiająco malowniczej wąskiej szutrówki znajdziemy w Omalo zasłużony odpoczynek z pięknym widokiem na ufortyfikowane zbocza Wielkiego Kaukazu. W Nowym Omalo (Dolnym) są hostele i domy mieszkańców: Kistów, Gruzinów i Czeczenów. W Starym Omalo (Górnym) zobaczymy z kolei kamienne wieże obronne z X–XII w. W górującej nad wioską trzypiętrowej twierdzy Keselo (1230 r.), która chroniła przed inwazją Mongołów i Dagestańczyków, odkryjemy muzeum etnograficzne z tradycyjnymi sprzętami gospodarstwa domowego, narzędziami rolniczymi, bronią i innymi eksponatami ukazującymi życie grup etnicznych Tuszetów i Bacbów.

dartlo tuszetia gruzja

Dartlo

Dartlo to najładniejsza wioska historyczna w Tuszetii, słynąca z zabytków tradycyjnego budownictwa obronnego. W sennej osadzie, położonej na 2000 m n.p.m., 15 km za Omalo, zobaczymy stale restaurowane ruiny średniowiecznych twierdz i kamiennych domów wernakularnych (zwanych karseani) oraz pozostałości prawosławnej cerkwi. W centrum wioski odkryjemy 6-piętrową wieżę warowną, która wielokrotnie zapewniała schronienie lokalnej ludności – na pierwszym piętrze przetrzymywano jeńców, na drugim, trzecim, czwartym i piątym ukrywały się kobiety z dziećmi, a z szóstego mężczyźni odpierali ataki najeźdźców. Kolejną basztę, Kvavlo, ujrzymy na wzniesieniu ponad wioską, skąd rozciąga się malownicza panorama niknącego w chmurach pasma Pirikiti oraz rzek Didi Khevi i Pirikita Alazani. Spragnieni wrażeń, zajrzymy też do miejscowej knajpki, gdzie można skosztować regionalnego piwa Aludi, wytwarzanego od wieków zgodnie z tradycyjną recepturą.

Dawit-Garedza

Dawit Garedża

Niewiele obiektów sakralnych wywołuje takie emocje jak Dawit Garedża. Ten skalno-kamienny kompleks monastyrów – rozciągający się na terenie Gruzji i Azerbejdżanu i stanowiący obiekt sporu obu nacji – powstał już w VI w. Pokonując szutrowe drogi, wejdziemy na półpustynne stoki góry Garedża, by poznać jego niezwykłą historię. Dowiemy się, dlaczego syryjski mnich Dawit postanowił osiąść w tak trudnym terenie i jak udało się przeistoczyć kilka grot w jeden z ważniejszych ośrodków Apostolskiego Kościoła Gruzińskiego, liczący aż sześć budowli: Lawra, Rka, Natlismcemeli, Udabno, Bertubani i Cziczchituri. Sprawdzimy, czym są Łzy Dawida i zajrzymy do naturalnych skalnych jam, by zachwycić się żywymi kolorami fresków, przedstawiających postaci zasłużone dla powstania tej zjawiskowej budowli. Odkrywając najciekawsze zakamarki zespołu klasztornego, dotrzemy na wysokie zbocza góry, skąd zobaczymy przepiękną panoramę okolicy.

wino gruzja

Wina z Kachetii

Gruzja płynie winem niezmienne od 8 tys. lat, a jednym z najsłynniejszych winiarskich regionów kraju jest Kachetia. Tutaj zaglądanie do kieliszka to wyborny przywilej, a co winiarnia – to inne niespodzianki! Kindzmarauli Corporation w Kwareli to najstarsza winiarnia w regionie, powstała na terenie imponującej, kamiennej fortecy z XVI w. Poznamy tu najpopularniejsze szczepy winogron, skosztujemy szlachetnych trunków i zgłębimy unikalną, wpisaną na listę UNESCO sztukę wyrobu gruzińskiego wina – od fermentacji w glinianych amforach kwewri po butelkowanie. W wiosce Napareuli odkryjemy winnicę Twins Wine Cellar z najciekawszym gruzińskim muzeum wina. Zabytkowe sprzęty i fascynujące anegdoty pozwolą zrozumieć, jak wiele poświęcenia i miłości do natury wymaga winiarska kultura Gruzji. Winiarnia Khareba ulokowana w powojskowych tunelach, pałacowe marani w Tsinandali, piwniczka winna w Sagaredjo, u Niki Bakhia albo biodynamiczna winiarnia Ruispiri Biodynamic Vineyard Giorgiego Aladashvili – te i wiele innych winiarni Kachetii to za każdym razem inna opowieść o tradycjach winiarskiego rzemiosła, którego sekretny kunszt przekazywany jest z pokolenia na pokolenie i nadaje gruzińskiej codzienności wyjątkowy smak historii, która nadal trwa.

Tbilisi

Tbilisi

W sercu Gruzji zobaczymy miasto jak z bajki. Legenda głosi, że Tbilisi założył król Wachtang Gorgasali, oczarowany gorącymi źródłami, bijącymi w otoczonej malowniczymi górami dolinie. Słynne tbiliskie łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znaną łaźnię Orbeliani, zwiedzimy w najstarszej, 1500-letniej dzielnicy miasta. Uroki perły Kaukazu odkryjemy też w oszałamiających zielenią parkach i na szlaku zabytków gruzińskiej stolicy. Zaliczymy emocjonujący wjazd kolejką gondolową pod pomnik Matki Gruzji. Zajrzymy do potężnej twierdzy Narikala oraz cerkwi Anczischati, Sioni, Metechi i Cminda Sameba. Poszperamy na Suchym Moście, kolorowym bazarze z pamiątkami i antykami. Obejrzymy wystawę Niko Pirosmanaszwilego, a na zjawiskowo podświetlonej wieczorem Alei Rustaweli zachwycimy się orientalnym gmachem opery, teatrem, filharmonią, cerkwią Kaszweti i dawnym pałacem gubernatorskim. Pełen wrażeń dzień zakończymy w jeden z dziesiątek knajpek, płynących winem, pysznym jedzeniem, muzyką i tańcami na żywo.

Cała trasa

Terminy i ceny wycieczek


Termin Ilość dni Wolne miejsca Cena Rezerwacja
Terminy 2022 w przygotowaniu 12 16 3450 zł* Rezerwuj Book Buch книга

* Cena może obejmować część wpłaty w USD lub EUR oraz nieznacznie różnić się od podanej w tabeli, w zależności od aktualnych kursów walut. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,70 zł za 1 USD lub 4,20 za 1 EUR.

Termin
Liczba dni
Terminy 2022 w przygotowaniu
12
Wolne miejsca
Cena
16
3450 PLN
Rezerwuj

Szczegółowe informacje

Świadczenia

W cenie:

 • transfery klimatyzowanym autokarem z/na lotnisko, do/z hotelu oraz na trasie wycieczki,
 • noclegi w hotelach 3* i pensjonatach klasy ekonomicznej (pokoje 2-osobowe z łazienkami),
 • noclegi w agroturystyce,
 • noclegi pod namiotami (namioty zapewnia Organizator),
 • dodatkowe noclegi w noc przylotu i wylotu,
 • 2 posiłki dziennie (śniadania i obfite obiadokolacje z winem i daniami kuchni gruzińskiej i europejskiej),
 • udział w gruzińskiej biesiadzie – suprze,
 • obiadokolacja z gruzińskimi tańcami i muzyką na żywo,
 • degustacja gruzińskiego wina i czaczy,
 • wejścia biletowane do wszystkich zwiedzanych atrakcji,
 • wizyty w winnicach i muzeum wina w Kachetii,
 • atrakcje plenerowe, historyczne i kulturowe,
 • wizyty na lokalnych, barwnych bazarach,
 • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour,
 • zwiedzanie w kameralnych grupach,
 • ubezpieczenie zdrowotne KL, NNW, OC + bagaż,
 • składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Cena nie obejmuje:

 • biletów lotniczych na trasie Warszawa – Tbilisi – Warszawa (PLL LOT),
 • usług bagażowych w hotelach i na lotnisku,
 • zakwaterowania w pokojach 1-osobowych (dopłata za pokój 1-osobowy w hotelach i pensjonatach do 200 USD/os.),
 • wynajmu koni na rajd w Tuszetii,
 • napiwków lokalnych,
 • napojów alkoholowych i bezalkoholowych nieujętych w programie wycieczki,
 • kosztów pamiątek i wydatków osobistych,
 • usług niewymienionych w programie wycieczki.

Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni

 • Otrzymasz pełen zwrot pieniędzy za wycieczkę w ustawowym terminie 14 dni, w przypadku gdy impreza turystyczna nie może się odbyć z przyczyn niezależnych od Tamada Tour (m.in. w sytuacji wystąpienia pandemii, katastrof naturalnych, konfliktów zbrojnych, innych nieprzewidzianych zdarzeń oraz ich skutków).
 • W pozostałych przypadkach zwrot kosztów następuje na warunkach określonych w załączniku do umowy o imprezę turystyczną: „Ogólne Warunki Uczestnictwa W Imprezach Turystycznych Organizowanych Przez Tamada Tour Sp. z o.o.” – dokument OWU otrzymasz przy podpisaniu umowy o wycieczkę, a w każdej chwili możesz się zapoznać z jego treścią pod tym linkiem.

Hotele i wyżywienie

Noclegi obejmują następujące rodzaje zakwaterowania:

 • namioty (zapewnia Organizator),
 • komfortowe hotele 3* i pensjonaty klasy ekonomicznej (pokoje 2-osobowe z własnymi łazienkami),
 • górskie gospodarstwo agroturystyczne.

Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od miejsca noclegu).

Wyżywienie obejmuje śniadania i obfite obiadokolacje z winem i daniami kuchni gruzińskiej. Wielkimi atrakcjami są supra, tradycyjna gruzińska biesiada z udziałem mistrza toastów – Tamady, a także obiadokolacja z gruzińskimi tańcami i muzyką na żywo. Poznajemy kraj od kuchni, każdego dnia próbując innych regionalnych dań i trunków. Codziennie degustujemy najlepsze gruzińskie wina i czaczę.

Informacje praktyczne

Dokumenty

Obywatele krajów Unii Europejskiej podróżujący do Gruzji na okres do 365 dni w celach turystycznych, nie muszą mieć wizy. Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty lub paszport (uwaga: należy mieć przy sobie dowód/paszport i jego kserokopię!).

Wwóz leków do Gruzji – WAŻNE!

Na wyjazd warto spakować leki osobiste (np. stosowane w chorobach przewlekłych), podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i na dolegliwości układu pokarmowego, a także repelenty na komary (preparaty można też kupić na miejscu), przydatne akcesoria i opatrunki (np. chusteczki higieniczne, plastry, pęsetę) oraz środki dezynfekujące (żel, chusteczki).

Jednocześnie zwracamy uwagę, że niektóre leki dostępne w Polsce i innych krajach UE bez recepty (takie jak np. popularny ibuprom), w Gruzji mogą być kwalifikowane jako środki odurzające i substancje psychotropowe, których wwóz jest zabroniony! Uczulamy, że gruzińskie służby graniczne działają w zakresie wwozu leków bardzo restrykcyjnie.

Do Gruzji można wwieźć leki wyłącznie niezbędne do osobistego leczenia, w maksymalnej ilości 10 standardowych opakowań. W przypadku większego zapotrzebowania – do leków należy dołączyć odpowiednią dokumentację medyczną. Leki muszą się znajdować w oryginalnym opakowaniu.

W przypadku wwozu do Gruzji leków zawierających substancje psychoaktywne, na granicy należy okazać kopię recepty oraz kopię certyfikatu, który potwierdza uprawnienia do wykonywania zawodu przez lekarza wystawiającego receptę, wraz z tłumaczeniami na język angielski. Wwieźć można ilość leku wystarczającą na okres do 31 dni.

W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką.

Podróżni nieposiadający wymaganych zezwoleń na leki mogą być zatrzymani na granicy i narażeni na wysoką grzywnę.

Przydatne adresy:

W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy dane substancje aktywne podlegają kontroli przy wwożeniu do Gruzji, zalecamy bezpośredni kontakt z Referatem Konsularnym Ambasady RP w Tbilisi, pod adresem e-mail: tbilisi.amb.rk@msz.gov.pl.

Zdrowie i szczepienia

Dodatkowe szczepienia przed wyjazdem do Gruzji nie są wymagane. Profilaktycznie zaleca się jednak szczepienie na żółtaczkę typu A i B, wściekliznę, błonicę, tężec i krztusiec. Osoby, które wcześniej szczepiły się przeciw tym chorobom, mogą lub powinny wykonać szczepienia przypominające. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem najlepiej udać się do lekarza medycyny podróży, aby skontrolować stan zdrowia i przyjąć ewentualne szczepienia.

Podczas pobytu w Gruzji zaleca się ponadto zachowanie ogólnej ostrożności i nienarażanie się na niepotrzebne ryzyko. Na górskich łąkach Kaukazu powszechnie występuje Barszcz Sosnowskiego – roślina silnie uczulająca, która wyglądem przypomina koper. Jeśli wystąpią objawy w postaci oparzeń, pęcherzy i złego samopoczucia, należy skontaktować się z lekarzem. Należy przy tym mieć na uwadze, że służba zdrowia w Gruzji jest na niskim poziomie. Wizyty lekarskie są odpłatne (w określonych przypadkach turyści mogą się ubiegać o zwrot kosztów leczenia z tytułu polisy turystycznej – dodatkowe informacje w sekcji „Ubezpieczenie”).

Różnica flory bakteryjnej może być w pierwszych dniach pobytu dokuczliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Aby zapobiec dolegliwościom zdrowotnym podczas wycieczki, zaleca się mycie warzyw i owoców przed spożyciem oraz picie wody wiadomego pochodzenia (wskazana woda butelkowana).

Przepisy celne i prawne

 • Kwotę do 14.000 euro można wwieźć bez deklaracji celnej.
 • Gruzińskie przepisy ograniczają ilość wwożonej ilości alkoholu do 4 litrów.
 • Wywieźć z Gruzji na obszar celny UE można 1 litr alkoholu powyżej 22% albo 2 litry alkoholu o mocy do 22%, a dodatkowo 4 litry wina, 16 litrów piwa oraz do 200 sztuk papierosów.
 • Przemyt narkotyków i broni oraz ich posiadanie są karane pozbawieniem wolności.
 • Fotografowanie i filmowanie niektórych oznaczonych obiektów oraz terenów przygranicznych jest zabronione.

Bezpieczeństwo

Gruzja jest krajem bezpiecznym, gościnnym i przychylnym turystom, jednak, jak wszędzie, należy zachować ostrożność i rozwagę. Ze względu na nie najlepsze warunki ekonomiczne w Gruzji zdarzają się pospolite kradzieże. Aby nie narażać się na to ryzyko, należy zawsze pilnować swojego dobytku. Przypominamy, by NIE ZOSTAWIAĆ pieniędzy, wartościowych przedmiotów, drogiego sprzętu elektronicznego, dokumentów etc. w pokojach hotelowych (chyba że są one wyposażone w sejfy), a także doglądać torebek, plecaków i cennych rzeczy na trasie wycieczki. Trzeba również szczególnie uważać w trakcie przechodzenia przez jezdnię – lokalny ruch uliczny nie sprzyja pieszym.

Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).

Telefon alarmowy ogólny: 112.

Ambasada RP w Tbilisi, Oniashvili 24, 0160 Tbilisi, Gruzja, tel.: (+ 995 322) 92 03 98, e-mail: tbilisi.amb.sekretariat@msz.gov.pl.

* Telefon i e-mail alarmowy do ambasady jest przeznaczony wyłącznie do kontaktu w sytuacjach nagłych i wymagających natychmiastowej interwencji dyżurnego konsula na rzecz obywateli polskich (np. zgony, aresztowanie, wypadki drogowe, kradzież dokumentów).

Klimat

Gruzja jest krajem w większości górzystym. Panuje tu klimat podzwrotnikowy, wilgotny w zachodnich regionach i kontynentalny na wschodzie. Średnie temperatury w dzień są najwyższe w czerwcu (27°C), lipcu (31°C), sierpniu i wrześniu (26°C), natomiast najniższe w styczniu (6°C). Opady deszczu mogą występować przez cały rok, ale głównie w miesiącach zimowych i wiosennych.

Język

Językiem urzędowym Gruzji jest gruziński. W powszechnym użyciu jest język rosyjski. W większych miastach i miejscach o dużym natężeniu turystycznym można w podstawowym zakresie porozumieć się również po angielsku. Zobacz poradnik: Podstawowe zwroty po gruzińsku.

Religia

Gruzja jest krajem chrześcijańskim, a dominującym wyznaniem jest prawosławie. W związku z tym należy pamiętać o odpowiednim stroju w miejscach kultu religijnego. Mężczyźni muszą założyć długie spodnie (latem przydatne będą długie spodnie z odpinanymi nogawkami), a kobiety – zakryć włosy, ramiona i nogi (warto mieć ze sobą chustę na głowę oraz długą spódnicę lub chustę, zakrywającą kolana). Przed wejściem do świątyni wypada wyciszyć telefon, a na terenie obiektu zachować spokój i ciszę. W cerkwiach obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania.

Waluta i płatności

Walutą Gruzji jest lari (GEL). Jedno lari dzieli się na 100 tetri. 1 GEL to ok. 1,30 PLN/0,33 EUR/0,33 USD.

Na podróż najlepiej zabrać dolary amerykańskie (wydane od 2006 r. włącznie, bez skreśleń i uszkodzeń) lub euro i wymienić je na walutę lokalną na miejscu (w Gruzji nie ma możliwości bezpośredniej wymiany PLN na GEL).

W wielu sklepach i restauracjach można płacić kartą. Można też wypłacać pieniądze z bankomatów, które są powszechnie dostępne w większych miejscowościach. Na wyjazd warto zaopatrzyć się w kartę walutową (w USD), uniwersalną (np. mBank World) lub typu Revolut. W mniejszych miejscowościach korzystanie z bankomatów i płatności kartą może być utrudnione lub niemożliwe.

Szczegółowe informacje wraz z przykładowymi cenami są dostępne w artykule Ile pieniędzy zabrać na wycieczkę do Gruzji?.

Czas

UTC +4. Różnica czasu między Polską a Gruzją wynosi +2 godziny latem i +3 godziny zimą.

Telefonia i Internet

Bezpłatne Wi-Fi jest dostępne w większości hoteli na trasie wycieczki. Do internetu można bezpłatnie podłączyć się również w niektórych restauracjach i innych obiektach – zalecamy jednak ostrożność w korzystaniu z sieci niezabezpieczonych hasłem! Mapę punktów z dostępem do publicznego internetu można znaleźć na stronie https://wifispc.com/georgia. Telefonowanie w roamingu jest dość drogie – kosztuje za minutę 8–10 PLN w przypadku wykonanego połączenia i ok. 4 PLN za odebranie połączenia. Wysłanie jednego SMS-a to z kolei koszt 2 PLN. Chętni mogą również zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM (trzeba ją jednak zarejestrować, podpisując umowę z operatorem).

Elektryczność

Napięcie sieciowe w Gruzji wynosi 220 V. Typy gniazdek: C i F, czyli na wtyczki z dwoma okrągłymi bolcami (takie, jak w Polsce i większości krajów Europy).

Lokalna kuchnia

Kuchnia gruzińska jest bardzo aromatyczna, bogata w przyprawy (zwłaszcza kolendrę, czosnek, szafran), warzywa (bakłażany, pomidory, paprykę), wspaniałe sery (np. sulguni), dania mączne i mięsa (baraninę, jagnięcinę, wołowinę, wieprzowinę, rzadziej drób). Pomimo obfitości dań mięsnych wegetarianie również znajdą coś dla siebie (weganie mogą jednak mieć kłopot z posiłkami w restauracjach na trasie wycieczki). Popularnymi potrawami są m.in. chinkali (pierożki wypełnione bulionem i mięsnym farszem), chaczapuri (placki z cienkiego ciasta nadziane gruzińskim słonym serem), kubdari (takie same placki, ale z farszem mięsnym), ostri (pikantny gulasz mięsny) czy lobiani (zupa/leczo z fasoli). Do posiłków zwyczajowo podaje się lokalny chleb. Na gruzińskich stołach częstym dodatkiem jest także lemoniada. Więcej informacji o wartych skosztowania gruzińskich potrawach i deserach w artykule: Kuchnia gruzińska – dania, które trzeba spróbować w Gruzji.

Kultura i obyczaje

 • Podczas supry, czyli tradycyjnej gruzińskiej biesiady, warto pamiętać o etykiecie wznoszenia toastów – szczegółowe informacje są dostępne w artykule Supra – tradycja gruzińskiej biesiady, na blogu należącym do Krzysztofa Nodara Ciemnołońskiego, właściciela Tamada Tour.
 • Osoby, które z powodów zdrowotnych lub ideologicznych nie chcą spożywać wina i/lub czaczy (gruzińskiej wódki) na trasie wycieczki, oczywiście nie muszą tego robić (gdyby odmowa spożycia alkoholu wiązała z koniecznością wyjaśnienia powodów rezygnacji – bo niechęć do wychylenia lampki trunku może się wydawać Gruzinom zdumiewająca – najlepiej subtelnie zasłonić się przyjmowanymi lekami, względnie, w przypadku kobiet, ciążą.
 • W rozmowach z Gruzinami zaleca się unikać tematów politycznych (również historycznych o podłożu politycznym).
 • Na co dzień zalecane są ubrania skromne i niewyzywające, które nie będą odsłaniać zbyt wiele ciała, a także umożliwią wizyty w lokalnych świątyniach. Na wycieczkę obejmującą plażowanie kobiety powinny zabrać strój kąpielowy, który nie jest zbyt skąpy (najlepiej zdecydować się na strój jednoczęściowy lub bardziej zabudowane bikini).
 • Nadmierna ekstrawagancja w zachowaniu i wyglądzie jest postrzegana raczej negatywnie.

Warto wiedzieć

 • Hotele i hostele nie zawsze są wyposażone w windy – lepiej nie zabierać ciężkich walizek i dużej liczby bagaży.
 • Grzałki do wody i żelazka – zazwyczaj są dostępne w recepcjach hoteli, na życzenie.
 • Suszarki do włosów, o ile nie znajdują się w pokoju hotelowym, są zwykle dostępne na życzenie w recepcji.
 • Ręczniki – są dostępne w hotelach.
 • W pokojach hotelowych mogą się znajdować minibary. Dostępne w nich napoje i słodycze są dodatkowo płatne.
 • W pokojach hotelowych na gości czekają zwykle mydło i szampon (małe opakowania, dlatego warto zabrać własne lub kupić na miejscu), niekiedy do dyspozycji są także jednorazowe klapki. W wybranych hotelach mogą być też dostępne (bezpłatnie lub za dodatkową opłatą) szczoteczki i pasty do zębów, gąbki kąpielowe i inne akcesoria.

Do zabrania:

 • ubrania lekkie, przewiewne (w przypadku kobiet niezbyt obcisłe), sweter, bluza lub inne ciepłe okrycie; w zależności od pogody podczas wyjazdu przydać się może także kurtka albo peleryna przeciwdeszczowa; jeśli dotyczy (zależnie od terminu wyjazdu): odzież zimowa / krem z wysokim filtrem UV, strój kąpielowy, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy; szczegółowa lista rzeczy do zabrania w artykule Gruzja – jakie ubrania zabrać na wycieczkę?;
 • wygodne obuwie na spacery, np. sportowe, trekkingowe;
 • sandały/klapki lub inne lekkie obuwie;
 • podręczny plecak;
 • leki i inne środki szczegółowo opisane w punktach „Wwóz leków do Gruzji” oraz „Zdrowie i szczepienia”.

Ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Wideoporadniki o Gruzji

Zdjęcia i filmy

Transfery

Na całej trasie wyprawy – z/na lotnisko, z/do hoteli i pomiędzy zwiedzanymi miejscami – podróżujemy komfortowymi, klimatyzowanymi busami. Pełne bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy.

Zwiedzanie

Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 20-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.

Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.

Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.

Ubezpieczenie

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • KL (koszty leczenia) – 60 000 €,
 • NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN,
 • OC – 30 000 €,
 • bagaż – 1000 PLN.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.

Trasa i program wycieczki 12-dniowej

DZIEŃ 1.

Zbiórka na lotnisku Chopina (Okęcie) w Warszawie, o godz. 20.00 spotkanie z przedstawicielem biura Tamada Tour w hali odlotów. Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot do Gruzji o godz. 22.40. Lot trwa ok. 3.45 godz.

DZIEŃ 2.

Przylot do Tbilisi (ok. godz. 4.05 czasu gruzińskiego), spotkanie z pilotem Tamada Tour, transfer z lotniska do Telawi, stolicy regionu Kachetii. Śniadanie na trasie. Przejazd do doliny Pankisi i odpoczynek po nocnym locie. Następnie wyruszymy na trekking (dystans: 10 km; trasa łatwa) w kierunku wiosek grupy etnicznej Kistów, gruzińskich Czeczenów, którzy przybyli na te tereny w XIX w., zasymilowali się z Gruzinami, lecz zachowali własny język, tradycje i religię – islam sunnicki z praktykami sufizmu, wyznaczający znaczną część lokalnego stylu życia. W wiosce Duisi zwiedzimy zabytkowe meczety Kistów. Jeżeli nadarzy się okazja, zobaczymy hadżistki, członkinie kobiecego bractwa sufickiego, odprawiające ekstatyczną modlitwę zikr. Dalszy trekking przez wioski Jokolo (w starym gaju zobaczymy ruiny gruzińskiej cerkwi z XII–XIII w.) i Birkiani (tutaj również natkniemy się na gruzińską cerkiew z XI–XII w., która – podobnie jak ta w Jokolo – została zniszczona przez wahabistów). Biwak nad rzeką Alazani. Obiadokolacja i nocleg w namiotach.

DZIEŃ 3.

Po śniadaniu trekking w kierunku górskich wiosek (dystans: 10 km; trasa umiarkowana). Przekroczymy w bród wartką rzekę Alazani, co będzie ekstremalnym, ale i niezapomnianym przeżyciem. Na drugim brzegu rzeki ruszymy przez malowniczy górski las do Horadżo, opuszczonej wioski sprzed ok. 200 lat. Zamieszkuje ją obecnie jedna kistyńska rodzina, której dom kryje zabytkowe, nadal użytkowane sprzęty i elementy wyposażenia wnętrz. W wiosce zobaczymy też kistyński cmentarz. Następnie ruszymy na ok. 1-godzinny trekking przez las do osady Czhatana. W sezonie letnim jest ona zamieszkana przez zaledwie dwóch pasterzy z pobliskiego Omalo. Poznamy codzienność ludzi, mieszkających w kamiennych szałasach, oraz posłuchamy miejscowych legend. Tuż za wioską zobaczymy też kistyński cmentarz. Biwak przy strumieniu. Obiadokolacja i nocleg w namiotach.

DZIEŃ 4.

Po śniadaniu trekking w kierunku kolejnych górskich wiosek (dystans: 15 km; trasa trudna). Na grani Nakerala, w wiosce o tej samej nazwie, spotkamy lokalnych pasterzy. Następnie przez Tornażdar dotrzemy do osady Omalo, gdzie zwiedzmy cmentarz muzułmański i chrześcijański. W wiosce znajdziemy też meczety: żeński i męski (w tym drugim, wybudowanym w 2001 r., modlą się i muzułmanie, i chrześcijanie), oraz cerkiew Cminda Georgi ze wspaniałą dzwonnicą – jedyną spośród trzech lokalnych świątyń chrześcijańskich, która ocalała po ataku wahabistów z początku XXI w. Czas wolny. Dla chętnych kąpiel w naturalnym źródle siarkowym. Obiadokolacja i nocleg w pensjonacie.

DZIEŃ 5.

Po śniadaniu przejazd do rejonu Tuszetii na Wysokim Kaukazie. Odpoczynek w wiosce historycznej wiosce Omalo. Obejrzymy tu kamienne wieże obronne (X–XII w.) i zajrzymy do twierdzy Keselo (1230 r.), gdzie znajduje się obecnie muzeum etnograficzne poświęcone życiu grup etnicznych Tuszetów i Bacbów. Czas wolny na spacer po wsi albo odpoczynek. Obiadokolacja i nocleg w pensjonacie w Omalo.

DZIEŃ 6.

Po śniadaniu krótki przejazd (15 km) do wioski Dartlo, uważanej za najładniejszą w Tuszetii. Zobaczymy tu 6-piętrową wieżę warowną, ruiny średniowiecznych twierdz i prawosławnej cerkwi, kamienne domy typu karseani i widoczną na wzgórzu basztę Kvavlo. Po lunchu udamy się na trekking lub rajd konny przez malownicze góry (wynajem koni za dodatkową opłatą). Zajrzymy też do wsi Bochorna, najwyżej położonej osady w Gruzji. Po pełnym wrażeń dniu powrót do Omalo. Obiadokolacja i nocleg w guesthousie.

DZIEŃ 7.

Śniadanie, pożegnanie z Tuszetią. Emocjonujący przejazd przez przełęcz Abano (2926 m n.p.m.) na niziny regionu Kachetii. Pokonanie spektakularnej drogi, liczącej 75 km, zajmie nam ok. 4 godz. Przemierzymy zapierający dech w piersiach szlak przez łańcuch górski Pirikita, drewniane mosty nad rzekami, wąskie serpentyny żwirowych dróg na zboczach gór i kamieniste dukty zielonych wąwozów, przez które przetaczają się wody pobliskich wodospadów. Po pełnej adrenaliny eskapadzie chwila zasłużonego relaksu w wiosce Kvemo Alvani. Stąd ruszymy na spotkanie tradycji winiarskich oraz pereł architektury świeckiej i sakralnej Kachetii. Zwiedzimy monastyr Alawerdi (XI w.) – drugi najwyższy budynek kościelny w Gruzji (kopuła katedry ma 55 m wysokości) z piwniczką winną w podziemiach. Odwiedzimy także Gremi, jeden z najważniejszych zabytków architektury gruzińskiej (XV w.) i dawną stolicę królestwa Kachetii. Następnie udamy się na płynącą winem wyprawę do winiarni Twins Wine Cellar w Napareuli z najciekawszym w Gruzji muzeum winiarstwa (zwiedzanie z degustacją ekologicznego wina). Stąd przejazd do Sighnaghi, gdzie zwiedzimy mury obronne (XVIII w.) oraz muzeum z kolekcją arcydzieł etnograficznych sprzed 5000 lat i zbiorami dzieł Niko Pirosmanaszwilego, najsłynniejszego gruzińskiego malarza prymitywisty. Po drodze zatrzymamy się w pobliskim klasztorze Bodbe (IX w.), związanym z kultem św. Nino, chrzcicielki Gruzji. Wieczór z winem i pyszną kolacją spędzimy u zaprzyjaźnionego winiarza Niki Bakhia. Przejazd na nocleg do hotelu w okolicy.

DZIEŃ 8.

Po śniadaniu przejazd w kierunku Tbilisi. Po drodze, tuż przy granicy z Azerbejdżanem, odwiedzimy imponujący zespół klasztorny na półpustyni Dawit Garedża (VI–XII w.), z freskami z XI w. Po krótkim trekkingu pojedziemy do najbliższej osady Udabno – miasta duchów. Czekają nas tu zdumiewające widoki i ludzkie historie oraz poruszający koncert swańskich pieśni. Po lunchu dalszy przejazd do Tbilisi. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 9.

Po śniadaniu emocjonujący przejazd do Chewsuretii na Wielkim Kaukazie – rejonu niezwykle malowniczego, dzikiego i niemal odludnego. Znajduje się tu tylko kilkanaście wsi typu obronnego, najeżonych kamiennymi basztami i domami sprzed wieków. Zwiedzimy twierdzę w Mutso, na którą składają się 4 wieże strażnicze, 30 średniowiecznych domów warownych i kilkanaście innych obiektów. Kompleks stoi na skraju urwiska, na wysokości 1880 m n.p.m. Pokonanie stromego podejścia do Mutso zajmuje ok. 20 min., wynagradzając wysiłek piękną panoramą zielonych gór i wąwozu rzeki Andakistskali. Legenda głosi, że w górach wokół Mutso ukryto skarb złożony z kosztowności składanych jako wotum świętej ikonie z Broliskalo. Najpewniej nie odkryjemy skarbu, strzeżonego niegdyś przez lokalnych wojowników i myśliwych, za to podczas dalszej przejażdżki nie raz zapatrzymy się na cuda bujnej przyrody w tej części Kaukazu. Na obiadokolację i nocleg zatrzymamy się w agroturystyce w pobliskim Szatili.

DZIEŃ 10.

Śniadanie w agroturystyce. Przejazd do Tbilisi przez malowniczą przełęcz Datwis Jvari (2676 m n.p.m.). Zakwaterowanie w hotelu w centrum miasta. Czas wolny. Dla chętnych możliwość wizyty w słynnych tbiliskich łaźniach siarkowych. Obiadokolacja w restauracji z muzyką na żywo i pokazem tańców. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

DZIEŃ 11.

Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie zabytków pięknego Tbilisi. Zaczniemy od wizyty w cerkwi Cminda Sameba (Sobór Świętej Trójcy, XX w.; największa cerkiew Kaukazu na 10 tys. wiernych). Następnie wjedziemy kolejką gondolową ponad dachami starego miasta na szczyt grzbietu górskiego Sololaki, aby zobaczyć panoramę Tbilisi, pomnik Kartlis Deda (Matki Gruzji, XX w.) i potężną twierdzę Narikala (VI–VIII w.), pamiętającą rządy arabskich emirów. Spacerem wzdłuż murów fortecy, z widokiem na cerkiew Metechi (XIII w.) na drugim brzegu rzeki Mtkwari, dotrzemy do najstarszej, 1500-letniej dzielnicy Abanotubani. Zobaczymy tu wodospad siarkowy Leghvtakhevi, przy którym przycupnęły kolorowe domy na skałach. Nieopodal odkryjemy słynne łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znaną orientalną łaźnię Orbeliani (XIX w.). Czas wolny na lunch w rejonie kawiarni i restauracji. W trakcie dalszej wędrówki urokliwymi zaułkami Tbilisi zobaczymy cerkwie Sioni (XI–XII w.) i Anczischati (V–VI w.) oraz krzywą wieżę zegarową przy teatrze lalek Rezo Gabriadze. Przejdziemy także przez futurystyczny most Pokoju nad Mtkwari. Powrót do hotelu, krótki odpoczynek. Wieczorny przejazd główną arterią Tbilisi – aleją Rustawelego, gdzie obejrzymy pomnik św. Jerzego na placu Wolności, dawną siedzibę ratusza miejskiego, gmach parlamentu (w 2003 r. rozegrała się tu rewolucja róż), operę, dawny pałac gubernatora Kaukazu, cerkiew Kaszweti (XIX w.) oraz budynki teatru i filharmonii. Pożegnalna obiadokolacja – podczas supry, tradycyjnej biesiady, odkryjemy różnorodne smaki Gruzji, magię gruzińskiego wina (wyrabiane unikalną na skalę światową metodą w amforach kwewri – UNESCO), poetyckich toastów oraz gruzińskich tańców i muzyki na żywo. Powrót na nocleg do hotelu.

DZIEŃ 12.

Przygotowanie do powrotu do Polski, śniadanie w formie suchego prowiantu, o godz. 2.00 w nocy wyjazd na lotnisko, wylot do Warszawy na lotnisko na Okęciu o godz. 4.50 (6.35 czasu polskiego). Lot trwa ok. 3.45 godz.

© 2021 TAMADA TOUR. Prawo do błędów w druku zastrzeżone. Oferujemy wyłącznie autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie. Program nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu cywilnego. Program ma charakter ramowy i w zależności od czynników, takich jak aktualne rozkłady lotów czy przejezdność dróg, może ulec modyfikacji.

Warunki rezerwacji

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • datę urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce,
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu,
 • potwierdzenia zakupu biletów lotniczych (jeżeli dotyczy),
 • Ogólne Warunki Ubezpieczenia,
 • informacje praktyczne, ułatwiające przygotowanie się do wycieczki.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 3 części:

 • WPŁATA 1. (zaliczka 1000 PLN) – uiszczana w ciągu 7 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki;
 • WPŁATA 2. (za przeloty w obie strony, ubezpieczenie oraz część odpłatności za wycieczkę; płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem;
 • WPŁATA 3. (pozostała kwota za wycieczkę; płatność w USD) – dokonywana już w kraju przylotu, w momencie zakwaterowania do hotelu.

Wpłat 1. i 2. można dokonać:

 • przelewem tradycyjnym na podane w wiadomości konto bankowe;
 • przelewem online za pośrednictwem serwisu przelewy24.pl, zintegrowanego z formularzem rezerwacji wycieczki. Obsługę płatności elektronicznych i kartą płatniczą prowadzi DialCom24 Sp. z o.o., 60-327 Poznań, ul. Kanclerska 15, NIP 781-173-38-52, REGON 634509164, Sąd Rejonowy Poznań, VIII Wydz. Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego Nr KRS 0000306513.

Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Rezerwacja on-line

  Podróżuję samotnie, zgadzam się
  na dokwaterowanie do drugiej osoby

  Zobacz także

  Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 Tamada Tour

  Realizacja: Codenest