poradnik-kibica-rosja

Poradnik kibica – Rosja 2018

09.06.2018

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

Na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 do Rosji wybiera się ok. 20 tys. Polaków. Podpowiadamy, jak przygotować się na największą sportową imprezę roku, która zaczyna się już 14 czerwca.

Formalności, noclegi, pieniądze, zachowanie na miejscu – sprawdź, jak zapewnić sobie udany mundial 2018.

Mundial w Rosji – wiza czy bez wizy?

Bez wizy do Rosji mogą jechać tylko ci kibice, którzy kupili bilet na mecz na mundial 2018 i mają „fan ID”, czyli specjalną kartę kibica, która niweluje konieczność posiadania zezwolenia na przekroczenie granicy i wjazd do kraju. Pozostali, którzy będą oglądali mecze w strefie kibica, muszą przed wyjazdem wyrobić wizę.

Wszyscy muszą mieć przy sobie:

 • paszport,
 • ubezpieczenie zdrowotne na kwotę co najmniej 30 tys. €.

Noclegi – Rosja mundial 2018

Ze względu na imprezę sportową ceny za noclegi w Rosji osiągnęły astronomiczny poziom. Najtańsze pokoje hotelowe kosztują 1800 zł za dobę. W Sarańsku noclegi w prywatnych mieszkaniach to kosztu rzędu 6 tys. zł, a w hotelach 8 tys. zł za dobę. Kogo nie stać na duże wydatki, może zdecydować się na nocleg w namiocie lub na polu kempingowym.

Nie daj się oszukać!

 • Uważaj na oszustów internetowych, którzy pobierają pieniądze za wynajem nieistniejących mieszkań-widm. Rezerwuj noclegi u osób, mających długą historię wynajmu i pozytywne opinie.
 • Wynajmujący miejsce noclegowe ma obowiązek zameldować cię i dostarczyć potwierdzenie meldunku.

Przepisy specjalne na mundialu 2018 w Rosji

Na moskiewskich lotniskach nie wolno:

 • leżeć na ławkach i podłodze,
 • słuchać muzyki bez słuchawek,
 • jeść lodów,
 • kąpać się i przebierać w lotniskowych łazienkach,
 • przebywać tam dłużej niż dobę bez biletów i kart pokładowych,
 • kupować alkoholu i napojów w szklanych opakowanych – dotyczy wyznaczonych stref w dniu meczowym w Moskwie.

Za nieprzestrzeganie zakazów grozi kara finansowa. Grzywna w wysokości 50 tys. rubli (ok. 4 tys. zł) grozi także za chuligaństwo na stadionach.

Mundial 2018 – ile pieniędzy zabrać i jaką walutę?

Do Rosji najlepiej zabrać dolary i euro, które ze względu na atrakcyjniejszy kurs warto wymienić na ruble dopiero na miejscu. Aby nie nosić przy sobie gotówki, dobrze jest mieć także kartę – bankomaty są w Rosji na każdym kroku. Ceny w Rosji nie są wysokie – podstawowe artykuły spożywcze i alkohol są tańsze niż w Polsce.

Jak się porozumiewać?

Głównie po rosyjsku – ułatwi to opracowany przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia kieszonkowy słownik dla fanów futbolu, który przyda się codziennych sytuacjach, np. przy rezerwacji pokoju, zamawianiu w restauracji, pytaniu o drogę, na zakupach itp. (pobierz słownik w .PDF).

Język angielski również jest popularny, ale w mniejszych miejscowościach mało kto go zna. Na czas mundialu w Moskwie, Sankt Petersburgu i innych dużych miastach pojawią się punkty informacyjne z wolontariuszami znającymi języki obce.

Jak się poruszać po Rosji na mundialu 2018?

W miastach kursują autobusy, tramwaje i marszrutki. W tych większych do dyspozycji jest także metro (warto wziąć je pod uwagę szczególnie w Moskwie, gdzie osławione gigantyczne korki niemal wykluczają szansę szybkiego przemieszczania się innymi środkami transportu miejskiego). W dni meczowe kibice mający bilety na stadion będą mogli jeździć komunikacją publiczną bezpłatnie.

Pomiędzy miastami najlepiej podróżować samolotem. Można też zdecydować się na pociąg, ale trzeba pamiętać, że przejazdy mogą trwać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin. Ze względu na dużą liczbę pasażerów, warto jak najszybciej kupić bilety na poszczególne przejazdy i przeloty – już teraz zaczyna brakować miejsc! Wbrew pozorom podróżowanie samochodem po Rosji nie jest tanie – wręcz przeciwnie (a ponadto jazda na długich trasach jest bardzo męcząca), dlatego lepiej wybrać transport publiczny.  

Mundial w Rosji – zgubienie i kradzież dokumentów

Przed wyjazdem warto:

 • zgłosić wyjazd w systemie Odyseusz,
 • pobrać na telefon aplikację iPolak.

W przypadku, gdy zgubisz dokumenty albo zostaną ci one skradzione lub gdy znajdziesz się w innej trudnej sytuacji, po pomoc możesz udać się do:

 • mobilnego punktu konsularnego w Wołgogradzie i Kazaniu (działają podczas meczów fazy grupowej),
 • konsulatu w Moskwie lub Sankt Petersburgu.

Zagrożenie terrorystyczne na mundialu w Rosji

Tzw. Państwo Islamskie zapowiedziało, że podczas mundialu dojdzie do zamachów. Władze Rosji zapowiadają, że maksymalnie zadbają o bezpieczeństwo piłkarzy, kibiców i innych przybyłych. Ulice będzie patrolować zwiększona liczba policjantów i wojsko. W czasie mundialu obowiązuje także zakaz wjazdu ciężarówek do miast. Pomimo tego każdy musi pamiętać, że na mundialu, jak na każdej imprezie masowej, należy szczególnie zadbać o własne bezpieczeństwo.

Odkryj więcej ciekawych miejsc!

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 Tamada Tour

Realizacja: Codenest