Wybierz się na narty do Gudauri – zimowej stolicy Gruzji!
Gruzja, kraina winem i czaczą płynąca, jest warta uwagi nie tylko latem. Wybierz się z nami na narty do zimowej stolicy kraju – Gudauri – i daj ponieść białemu szaleństwu. Gudauri jest rajem dla narciarzy i snowboardzistów! Miasteczko położone na wysokości 2 200 m n.p.m to 70 kilometrów znakomicie przygotowanych tras zjazdowych o różnym poziomie trudności i wiele dziewiczych terenów, 5 kolei krzesełkowych, jedną gondola oraz kilka wyciągów talerzykowych i specjalnych mat wyciągowych dla dzieci, a wszystko na historycznym odcinku Gruzińskiej Drogi Wojennej, słynnego szlaku kupieckiego znanego już w średniowieczu. Gudauri przeżywa obecnie drugą młodość i jest wypełnione nowymi hotelami, guesthouse’ami, restauracjami, a nawet tradycyjnymi łaźniami.
Loty bezpośrednie Warszawa – Tbilisi – Warszawa (PLL LOT; z opcją zabrania swoich nart)
Zakwaterowanie w *** hotelach w Gudauri i Tbilisi z wyżywieniem (śniadania i obiadokolacje)
Opieka polskiego instruktora-rezydenta
Transfer lotnisko – hotel – lotnisko
Ubezpieczenie KL, NNW, OC z rozszerzeniem o sporty ekstremalne + bagaż
Supra – tradycyjna gruzińska biesiada z winem i tamadą
Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour
Wejścia biletowane do atrakcji
Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów
Degustacja lokalnych trunków i dań
Kameralna grupa
Lokalny koloryt i kultura
Składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?
W Gudauri oddamy się emocjonującemu białemu szaleństwu. W gruzińskim raju dla narciarzy i snowboardzistów, leżącym na urokliwej Gruzińskiej Drodze Wojennej, 2200 m n.p.m., czeka ponad 70 km znakomitych tras zjazdowych. Wjedziemy wyciągiem na zbocza jednego z dwóch tutejszych trzytysięczników: Kudebi i Sadzele, by poszusować w najlepsze. W kurorcie wynajmiemy potrzebny sprzęt narciarski, skorzystamy z lekcji z instruktorem i zachwycimy się promieniami słońca muskającymi biały puch (panujące w rejonie duże nasłonecznienie gwarantuje świetną pogodę). Po zejściu ze stoku zjemy w lokalnej restauracji i zrelaksujemy się w tutejszych centrach rozrywki i wypoczynku. Zobaczymy także cerkwie i historyczny symbol miasta: monumentalny pomnik przyjaźni gruzińsko-rosyjskiej, przedstawiający byłe republiki radzieckie i królową Tamar, zlokalizowany na wzniesieniu, z którego roztacza się spektakularna panorama okolicy.
W sercu Gruzji zobaczymy miasto jak z bajki. Legenda głosi, że Tbilisi założył król Wachtang Gorgasali, oczarowany gorącymi źródłami, bijącymi w otoczonej malowniczymi górami dolinie. Słynne tbiliskie łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znaną łaźnię Orbeliani, zwiedzimy w najstarszej, 1500-letniej dzielnicy miasta. Uroki perły Kaukazu odkryjemy też w oszałamiających zielenią parkach i na szlaku zabytków gruzińskiej stolicy. Zaliczymy emocjonujący wjazd kolejką gondolową pod pomnik Matki Gruzji. Zajrzymy do potężnej twierdzy Narikala oraz cerkwi Anczischati, Sioni, Metechi i Cminda Sameba. Poszperamy na Suchym Moście, kolorowym bazarze z pamiątkami i antykami. Obejrzymy wystawę Niko Pirosmanaszwilego, a na zjawiskowo podświetlonej wieczorem Alei Rustaweli zachwycimy się orientalnym gmachem opery, teatrem, filharmonią, cerkwią Kaszweti i dawnym pałacem gubernatorskim. Pełen wrażeń dzień zakończymy w jeden z dziesiątek knajpek, płynących winem, pysznym jedzeniem, muzyką i tańcami na żywo.
Gruzińska Droga Wojenna to jedna z najbardziej spektakularnych górskich tras w Gruzji. Wiodąca z Tbilisi do rosyjskiego miasta Władykaukaz, już w starożytności była wykorzystywana jako szlak wojskowy, handlowy i podróżniczy. Wędrowały tędy armie rzymskie, perskie i mongolskie, kupcy, bryki pocztowe i ludy przemieszczające się między Azją a Europą. Dawniej tę solidnie ufortyfikowaną arterię zwano Drogą Darialską (od Wąwozu Darialskiego nieopodal granicy Gruzji i Rosji), a dzisiejsze miano zyskała w 1861 r. – po szeroko zakrojonym i kosztującym zawrotną sumę remoncie nawierzchni, przeprowadzonym z rozkazu cara Aleksandra I, który zaanektował Królestwo Gruzji. Nazwa Gruzińskiej Drogi Wojennej jasno daje do zrozumienia, jakim celom służyła od XVIII w. ta malownicza trasa. Współcześnie jest ona wykorzystywana jako droga tranzytowa, głównie dla ciężarówek wiozących towary z Armenii do Rosji. Gruzińska Droga Wojenna to także nie lada atrakcja turystyczna. Szlakiem, który wije się zapierającymi dech w piersi serpentynami nad rzeką Terek, dotrzemy wprost do słynnej cerkwi Cminda Sameba z widokiem na majestatyczny Kazbek (5054 m n.p.m.), po drodze mijając cuda przyrody i architektury: twierdzę Ananuri (XVI–XVII w.) nad ogromnym zbiornikiem wodnym Zhinvali, kurort narciarski Gudauri czy bajeczną dolinę Sno.
Zasiądziemy do wspólnego stołu, by oddać się suprze – tradycyjnej gruzińskiej biesiadzie, którą spowija bogaty rytuał. Zobaczymy, że Gruzini nie potrzebują specjalnego pretekstu, by wydać uroczystą kolację, a posiłek jest dla nich kolejną doskonałą okazją do długich rozmów, które urastają tu do rangi sztuki oratorskiej. Będziemy celebrować wyborne dania, wino i czaczę, przysłuchując się kolejnym toastom wznoszonym przez Tamadę, mistrza ceremonii. Najpierw usłyszymy laudację za Boga, kolejną za pokój i ojczyznę, a następną za trwającą już od wieków i niezwykle silną przyjaźń polsko-gruzińską. Z zaskoczeniem odkryjemy, że Gruzini znają niemal 150 różnych toastów, a każdy z nich może być wygłaszany nawet przez kilkanaście minut, będąc często dłuższą, wciągającą przypowieścią o życiu, sztuce, kulturze, religii, historii, polityce czy rodzinie, zakończoną morałem albo życzeniami.
W kameralnych, rodzinnych knajpkach dołączymy do biesiady i poznamy Gruzję od kuchni. Za głosem Tamady wzniesiemy niejeden toast kieliszkiem przedniego wina, a przy suto zastawionym stole odkryjemy wszystkie smaki perły Kaukazu. Sięgniemy po chaczapuri i chinkali, które uraczą nasze podniebienia rozmaitymi nadzieniami. Spróbujemy badridżani – bakłażanów z orzechową pastą saciwi, gruzińskiego leczo adżabsandali, zup charczo i czichirtma oraz innych potraw, z których najbardziej słynie ten – palce lizać! – kraj. Smakowite kąski podlejemy wybornym kachetyjskim winem albo rześką lemoniadą. Na deser zasmakujemy w lokalnych, soczyście dojrzałych owocach i pysznych czurczchelach – bakaliach zatopionych w karmelu. Aby zapamiętać smaki Gruzji na zawsze, weźmiemy udział w warsztatach kulinarnych, podczas których zostaniemy wtajemniczeni w sztukę wypiekania chaczapuri i lepienia pierożków chinkali.
Doświadczymy Gruzji w zimowej odsłonie. Krainy nastrojowej i niespiesznie rozgrzewającej się płomiennymi toastami, muzyką, tańcami, domowym winem i sycącym lokalnym jedzeniem. Przejdziemy się uliczkami Tbilisi – miasta, które choć pięknie rozświetlone świątecznymi lampkami, nawet w grudniu jest ciepłe i zielone, a śnieg ogląda tylko na drzewach i szczytach pnących się wysoko ponad bajecznie kolorową gruzińską stolicą. Zatopimy się we mgle oplatającej porośnięte winoroślą równiny i przemierzymy oprószone śniegiem zielone zakątki Gruzji, by poszukać źródeł krystalicznej wody. Idąc z nurtem skutych lodem potoków, miniemy senne wioski z drewnianymi domkami otulonymi puszystą białą pierzyną. Rześkie powietrze poprowadzi nas w monumentalne góry Kaukazu. Z głową w chmurach zobaczymy wyzierające zza szczytów promienie słońca, które wędruje po oszałamiająco błękitnym niebie i odbija się w zaspach białego puchu. Pośród dziewiczej zimowej przyrody poczujemy nieskrępowaną wolność i zew adrenaliny, która popchnie nas wprost na narciarskie stoki Kaukazu.
Termin | Ilość dni | Wolne miejsca | Cena | Rezerwacja |
27.01-03.02.2023 | 8 | 16 | 3750 zł* |
|
10.02-17.02.2023 | 8 | 16 | 3750 zł* |
|
24.02-03.03.2023 | 8 | 16 | 3750 zł* |
|
* Cena może obejmować część wpłaty w USD lub EUR oraz nieznacznie różnić się od podanej w tabeli, w zależności od aktualnych kursów walut. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,90 zł za 1 USD lub 4,50 za 1 EUR.
W cenie:
Cena nie obejmuje:
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni
Noclegi w hotelach 3-gwiazdkowych, w centrum miasta, w wygodnych, ładnie urządzonych pokojach 2-osobowych z własnymi łazienkami. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (do 200 USD/os., w zależności od wycieczki i terminu).
W cenie wycieczki są 2 posiłki dziennie: śniadania w hotelach i obfite obiadokolacje w miejscowych restauracjach, serwujących dania kuchni lokalnej (np. gruzińskiej, ormiańskiej, azerbejdżańskiej) i europejskiej. Poznajemy kraj od kuchni, każdego dnia próbując innych regionalnych dań i trunków. Wielką atrakcją jest udział w tradycyjnej gruzińskiej biesiadzie: suprze z udziałem mistrza toastów – Tamady. Codziennie degustujemy najlepsze gruzińskie wina i czaczę (grappę), a chętni będą także mogli nauczyć się przygotowywania tradycyjnych potraw.
Dokumenty
Polacy i obywatele innych krajów UE mogą wjechać do Gruzji na podstawie dowodu osobistego lub paszportu (uwaga: dla zwiększenia bezpieczeństwa zalecamy mieć przy sobie podczas wycieczki także ksero dowodu lub paszportu!). Wiza nie jest potrzebna – dla obywateli krajów UE ruch bezwizowy obowiązuje na wjazd i pobyt w Gruzji przez okres do 365 dni bez względu na cel podróży.
Zdrowie, szczepienia i leki
Aktualne zasady wjazdu na terytorium Gruzji dotyczące zdrowia, szczepień i dokumentacji medycznej są dostępne na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/dyplomacja/gruzja. Należy pamiętać, że niedopełnienie stawianych wymagań może uniemożliwić przekroczenie granic Gruzji.
Przed wyjazdem do Gruzji zalecane są profilaktyczne szczepienia na COVID-19, żółtaczkę typu A i B, wściekliznę, błonicę, tężec i krztusiec. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem warto się udać do lekarza medycyny podróży lub specjalistycznych placówek, aby skontrolować stan zdrowia, przyjąć ewentualne szczepienia przypominające lub zaopatrzyć się w niezbędne dokumenty medyczne.
Wwóz leków do Gruzji – WAŻNE!
Na wyjazd do Gruzji warto spakować:
UWAGA! Niektóre leki dostępne w Polsce i innych krajach UE bez recepty – zawierające m.in. kodeinę (np. nurofen), efedrynę (np. tussipect) lub pseudoefedrynę (np. ibuprom, gripex, sudafen) – w Gruzji mogą być kwalifikowane jako środki odurzające i substancje psychotropowe, których wwóz jest zabroniony! Uczulamy, że gruzińskie służby graniczne działają w zakresie wwozu leków bardzo restrykcyjnie.
W przypadku wwozu do Gruzji leków zawierających substancje psychoaktywne, na granicy należy okazać kopię recepty oraz kopię certyfikatu, który potwierdza uprawnienia do wykonywania zawodu przez lekarza wystawiającego receptę, wraz z tłumaczeniami na język angielski. Wwieźć można ilość leku wystarczającą na okres do 31 dni.
W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką.
Podróżni nieposiadający wymaganych zezwoleń na leki mogą być zatrzymani na granicy i narażeni na wysoką grzywnę.
Przydatne adresy:
W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy dane substancje aktywne podlegają kontroli przy wwożeniu do Gruzji, zalecamy bezpośredni kontakt z Referatem Konsularnym Ambasady RP w Tbilisi, pod adresem e-mail: tbilisi.amb.rk@msz.gov.pl.
Ogólne zasady ostrożności zdrowotnej
Podczas pobytu w Gruzji warto zachować ogólną ostrożność i nie narażać się na niepotrzebne ryzyko. Różnica flory bakteryjnej może być w pierwszych dniach pobytu dokuczliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Aby zapobiec dolegliwościom zdrowotnym podczas wycieczki, zaleca się myć warzywa i owoce przed spożyciem oraz pić wodę wiadomego pochodzenia (wskazana woda butelkowana). Nie należy głaskać ani podchodzić do bezpańskich zwierząt – szwendające się po ulicach psy są zwykle wykastrowane i odrobaczone, jednak głodne i zdenerwowane mogą zaatakować. Na górskich łąkach Kaukazu powszechnie występuje barszcz Sosnowskiego – roślina silnie uczulająca, która wyglądem przypomina koper. Jeśli wystąpią objawy w postaci oparzeń, pęcherzy i złego samopoczucia, należy pilnie skontaktować się z lekarzem. Warto mieć na uwadze, że służba zdrowia w Gruzji jest na niskim poziomie. Wizyty lekarskie są odpłatne (w określonych przypadkach turyści mogą się ubiegać o zwrot kosztów leczenia z tytułu polisy turystycznej – dodatkowe informacje w sekcji „Ubezpieczenie”).
Przepisy celne i prawne
Bezpieczeństwo
Gruzja jest krajem bezpiecznym, gościnnym i przychylnym turystom, jednak, jak wszędzie, należy zachować ostrożność i rozwagę. Ze względu na nie najlepsze warunki ekonomiczne w Gruzji zdarzają się pospolite kradzieże. Aby nie narażać się na ryzyko, należy zawsze pilnować swojego dobytku, doglądać torebek, plecaków i cennych rzeczy na trasie wycieczki, a także NIE ZOSTAWIAĆ pieniędzy, wartościowych przedmiotów, drogiego sprzętu elektronicznego, dokumentów etc. w pokojach hotelowych (chyba że są one wyposażone w sejfy). Trzeba również szczególnie uważać w trakcie przechodzenia przez jezdnię – lokalny ruch uliczny nie sprzyja pieszym. Kobiety powinny ponadto zachować dużą ostrożność podczas korzystania z miejscowych taksówek. Szczegółowe informacje o bezpieczeństwie w Gruzji są dostępne w poradniku: Gruzja – informacje praktyczne. Dokumenty, szczepienia, bezpieczeństwo, transport, ceny.
Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).
Telefon alarmowy ogólny: 112.
Ambasada RP w Tbilisi
Oniashvili 24
0160 Tbilisi, Gruzja
Tel.: (+ 995 322) 92 03 98
E mail: tbilisi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Telefon alarmowy*: (+ 995) 599 701 279
Email alarmowy*: tbilisi.wk.dyzurny@msz.gov.pl
* Telefon i e-mail alarmowy do ambasady jest przeznaczony wyłącznie do kontaktu w sytuacjach nagłych i wymagających natychmiastowej interwencji dyżurnego konsula na rzecz obywateli polskich (np. zgony, aresztowanie, wypadki drogowe, kradzież dokumentów).
Klimat
Gruzja jest krajem w większości górzystym. Panuje tu klimat podzwrotnikowy, wilgotny w zachodnich regionach i kontynentalny na wschodzie. Średnie temperatury w dzień są najwyższe w czerwcu (27°C), lipcu (31°C), sierpniu i wrześniu (26°C), natomiast najniższe w styczniu (6°C). Opady deszczu mogą występować przez cały rok, ale głównie w miesiącach zimowych i wiosennych.
Język
Językiem urzędowym Gruzji jest gruziński. W powszechnym użyciu jest także język rosyjski. W większych miastach i miejscach o dużym natężeniu turystycznym można w podstawowym zakresie porozumieć się również po angielsku. Przed podróżą warto poznać podstawowe zwroty po gruzińsku.
Religia
Gruzja to kraj chrześcijański, a dominującym wyznaniem jest prawosławie. W miejscach kultu religijnego obowiązują określone zasady ubioru i zachowania. Mężczyźni muszą założyć długie spodnie (latem przydatne będą długie spodnie z odpinanymi nogawkami), a kobiety – zakryć włosy, ramiona i nogi (warto mieć ze sobą chustę na głowę oraz długą spódnicę lub chustę, zakrywającą kolana). Przed wejściem do świątyni wypada wyciszyć telefon, a na terenie obiektu zachować spokój i ciszę. W cerkwiach i innych obiektach sakralnych obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania.
Waluta i płatności
Walutą Gruzji jest lari (GEL). Jedno lari dzieli się na 100 tetri. 1 GEL to ok. 1,30 PLN/0,33 EUR/0,33 USD.
Na podróż do Gruzji trzeba zabrać walutę GEL, USD lub EUR. Coraz więcej kantorów w Polsce (zwłaszcza w większych miastach) oferuje wymianę PLN – GEL – PLN. W przypadku utrudnień z zakupem lari, na podróż należy zabrać dolary amerykańskie (wydane od 2006 r. włącznie, bez skreśleń i uszkodzeń) lub euro i wymienić je na GEL w Gruzji.
Warto pamiętać, że w Gruzji nie ma możliwości bezpośredniej wymiany PLN na GEL i odwrotnie. Sytuacja może się oczywiście zmieniać, ale lepiej nie ryzykować i założyć, że gruzińskie kantory nie obracają złotówkami.
Na wycieczkę do Gruzji warto także zabrać kartę płatniczą (walutową, uniwersalną, np. mBank World, lub typu Revolut). W Gruzji bankomaty są powszechnie dostępne w miastach. Pieniądze można wygodnie wypłacać w dwóch walutach – GEL, jak i USD. Kartą można płacić w większości sklepów, restauracji, hoteli, atrakcji turystycznych i innych obiektów. Trzeba uwzględnić, że na prowincji korzystanie z bankomatów i płatności kartą może być utrudnione lub niemożliwe.
Szczegółowe informacje wraz z przykładowymi cenami są dostępne w poradnikach: Ile pieniędzy zabrać na wycieczkę do Gruzji? oraz Ceny w Gruzji.
Czas
UTC +4. Różnica czasu między Polską a Gruzją wynosi +2 godziny latem i +3 godziny zimą.
Telefonia i Internet
Bezpłatne Wi-Fi jest dostępne w większości hoteli na trasie wycieczki. Do internetu można bezpłatnie podłączyć się również w niektórych restauracjach i innych obiektach – zalecamy jednak ostrożność w korzystaniu z sieci niezabezpieczonych hasłem! Mapę punktów z dostępem do publicznego internetu można znaleźć na stronie https://wifispc.com/georgia. Telefonowanie w roamingu jest dość drogie – kosztuje za minutę 8–10 PLN w przypadku wykonanego połączenia i ok. 4 PLN za odebranie połączenia. Wysłanie jednego SMS-a to z kolei koszt 2 PLN. Chętni mogą również zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM (trzeba ją jednak zarejestrować, podpisując umowę z operatorem).
Elektryczność
Napięcie sieciowe w Gruzji wynosi 220 V. Typy gniazdek: C i F, czyli na wtyczki z dwoma okrągłymi bolcami (takie, jak w Polsce i większości krajów Europy).
Lokalna kuchnia
Kuchnia gruzińska jest bardzo aromatyczna, bogata w przyprawy (zwłaszcza kolendrę, czosnek, szafran), warzywa (bakłażany, pomidory, paprykę), wspaniałe sery (np. sulguni), dania mączne i mięsa (baraninę, jagnięcinę, wołowinę, wieprzowinę, rzadziej drób). Wśród licznych propozycji coś dla siebie znajdą także wegetarianie, jednak weganie i osoby na innych specjalnych dietach muszą się liczyć z ewentualnymi komplikacjami przy komponowaniu posiłków w lokalnych restauracjach. Do najpopularniejszych potraw gruzińskich należą m.in. chinkali (pierożki wypełnione bulionem i mięsnym farszem), chaczapuri (placki z cienkiego ciasta nadziane gruzińskim słonym serem albo innym farszem), kubdari (placki z nadzieniem mięsnym), ostri (pikantny gulasz mięsny), lobiani (zupa/leczo z fasoli), rozmaite szaszłyki oraz sałatki i przystawki warzywne, np. pchali. Do posiłków zwyczajowo podaje się puri – chleb wypiekany w piecu szamotowym. Wśród napojów na gruzińskich stołach królują lemoniady oraz wino – skarb narodowy i ważny element lokalnej kultury, zawsze obecny podczas supry, czyli tradycyjnej biesiady (szczegóły w artykule: Supra – tradycja gruzińskiej biesiady). Więcej informacji o wartych skosztowania gruzińskich potrawach i deserach w artykule: Kuchnia gruzińska – dania, które trzeba spróbować w Gruzji oraz na blogu właściciela Tamada Tour www.PolakoGruzin.pl, w sekcji Kuchnia gruzińska i przepisy.
Kultura i obyczaje
Warunki w hotelach
Co zabrać na wycieczkę?
Na wycieczkę do Gruzji należy zabrać odzież dostosowaną do panującej na miejscu pogody oraz przydatne akcesoria i rzeczy osobiste, m.in.:
Ubezpieczenie turystyczne
Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, OC – 30 000 €, bagaż – 1000 PLN. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.
Poradniki i reportaże o Gruzji
W Tamada Tour przygotowaliśmy szereg poradników, reportaży i innych interesujących materiałów o Gruzji. Artykuły można przeczytać na blogu www.PolakoGruzin.pl, należącym do właściciela Tamada Tour, Krzysztofa Nodara Ciemnołońskiego. Filmy są dostępne na kanale YouTube pod adresem: https://www.youtube.com/c/TamadaTour/videos, a podcasty – https://www.spreaker.com/show/polakogruzin.
Po kraju docelowym, z i na lotnisko oraz na całej trasie wycieczki, podróżujemy komfortowymi minibusami typu Mercedes Sprinter. Wszystkie pojazdy są wyposażone w klimatyzację, radio i Wi-Fi. Pełne bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy.
Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 16-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.
Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.
Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.
Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:
Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.
1. dzień – Zebranie grupy na lotnisku Okęcie w Warszawie, spotkanie o godz. 20.00 z przedstawicielem biura Tamada Tour w hali odlotów, strefa D, przy stanowiskach odprawy PLL LOT. Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot do Gruzji o godz. 22.40. Lot trwa około 3,5 godziny.
2. dzień – Przylot do Tbilisi o wczesnych godzinach porannych. Spotkanie z przedstawicielem Tamada Tour. Transfer do Gudauri (130 KM). Zakwaterowanie w hotelu. Odpoczynek. Śniadanie o godz. 11:00. Spotkanie organizacyjne. Ruszamy na stok! Wieczorem powitalna obiadokolacja w hotelowej restauracji.
3-6 dzień – Białe szaleństwo. Gudauri jest rajem dla narciarzy i snowboardzistów! Miasteczko położone na wysokości 2 200 m m.p.m to 70 kilometrów znakomicie przygotowanych tras zjazdowych o różnym poziomie trudności i wiele dziewiczych terenów, 5 kolei krzesełkowych, jedną gondola oraz kilka wyciągów talerzykowych i specjalnych mat wyciągowych dla dzieci, a wszystko na historycznym odcinku Gruzińskiej Drogi Wojennej, słynnego szlaku kupieckiego znanego już w średniowieczu. Gudauri przeżywa obecnie drugą młodość i jest wypełnione nowymi hotelami, guesthouse’ami, restauracjami, a nawet tradycyjnymi łaźniami.
7. dzień – Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, przejazd do Tbilisi. Zakwaterowanie w hotelu. Zwiedzanie stolicy Gruzji. Zawitamy do potężnej twierdzy Narikala (VI-VIII w.), pamiętającej rządy arabskich emirów, tbiliskich łaźni siarkowych w najstarszej bo 1500-letniej dzielnicy Abanotubani, w tym najbardziej znanej Łaźni Orbeliani (XIX w.). Wjeżdżamy kolejką gondolową i podziwiając panoramę miasta podchodzimy do stóp pomnika Kartlis Deda – Matki Gruzji (XX w.). Tbiliska starówka urzeka swoim ekumenizmem, obok siebie sąsiadują kościół ormiański, synagoga i meczet. Przechodzimy do rejonu kawiarni i restauracji. Czas wolny. Wieczorem. Obiadokolacja w formie gruzińskiej biesiady – supry – z muzyką na żywo, pokazem tańców i udziałem mistrza toastów – Tamady w najlepszej restauracji w Tbilisi. Powrót do hotelu. Nocleg w Tbilisi.
8. dzień – Przygotowanie do powrotu do Polski, śniadanie w formie suchego prowiantu, wczesnym świtem wyjazd na lotnisko, wylot do Polski.
Zapisu na wycieczkę można dokonać:
Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:
Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:
Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 3 części:
Wpłat 1. i 2. można dokonać:
Szczegółowe informacje w Regulaminie.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2022 Tamada Tour
Realizacja: Codenest