tuszetia-chewsuretia

Tuszetia i Chewsuretia 9 dni

Trekking

od  from  from  from  3630 PLN EURO EURO EURO
cena za osobę / 9 dni Price per person / 9 days Preis pro Person / 9 Tage Цена с человека / 9 дней

Rezerwuj Book Buch книга

O tym marzyliśmy od zawsze.

Trekking, który połączy dwie magiczne krainy, Tuszetię i Chewsuretię, położone wśród pasm Wysokiego Kaukazu pobudzał wyobraźnię i powodował szybsze bicie serca. Udało się. Zapraszamy na największą przygodę w 2018 roku!!!! Przemierzymy pasterskie szlaki, znane tylko nielicznym, odwiedzimy miejsca, w których czas się zatrzymał, i gdzie rzadko docierają inni ludzie, na trasie trekkingu będziemy spać u gospodarzy i pod gołym niebem, a na koniec odpoczniemy w Tbilisi, kolorowej stolicy Gruzji.

W cenie Included Im Preis В цене

Wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z winem)

Loty bezpośrednie Warszawa – Tbilisi – Warszawa (PLL LOT)

Supra – tradycyjna gruzińska biesiada

Warsztaty kulinarne

Opieka przewodnika górskiego i polskojęzycznego pilota wycieczki

Transport na trasie autami 4×4 typu Mitsubishi Delica

Trekking z atrakcjami plenerowymi

Zakwaterowanie w hostelach i guesthouse'ach

Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów

Zakupy na lokalnych bazarach

Zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem

Degustacja lokalnych trunków i dań

Kameralne grupy

Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż

Lokalny koloryt i kultura

Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Wybrane atrakcje Selected attractions Ausgewählte Sehenswürdigkeiten Избранные достопримечательности

Trekking w Gruzji

Zabierzemy namioty i wyruszymy terenówkami w pobliże najbardziej malowniczych gruzińskich szlaków. W kraju, gdzie aż 80 proc. powierzchni stanowią zachwycające góry, nie brakuje miejsc na długie spacery oraz konne i rowerowe przejażdżki, a trekking i nordic walking to idealny sposób na aktywne wakacje w Gruzji i poznanie najciekawszych zakątków tego kaukaskiego raju. Spędzimy noce pod rozgwieżdżonym niebem, w obozowiskach i zaprzyjaźnionych agroturystykach, a dni na wędrowaniu. Pójdziemy przez zielone niwy gładkich dolin i wąwozy ze stromymi klifami skał. Wespniemy się w górę leśnych, kamienistych ścieżek. Przemierzymy wiszące nad górskimi potokami mosty. Nabierzemy sił przy krystalicznym wodospadzie, by z głową w chmurach – i to dosłownie – przekroczyć spektakularne górskie przełęcze.

Tuszetia

Wskoczymy w jeepy, by dotrzeć do Omalo, gdzie rozpoczyna się nasza przygoda z oszałamiającą Tuszetią. Przemierzymy 80 km spektakularnego górskiego szlaku przez przełęcz Abano na wysokości 2926 m n.p.m. i łańcuch górski Pirikita, oddzielający największe w regionie, malownicze doliny Pirikiti i Gometsari Alazani. Pokonamy drewniane mosty nad rzekami, wąskie serpentyny żwirowych dróg na zboczach gór i kamieniste dukty zielonych wąwozów, przez które przetaczają się wody pobliskich wodospadów. Idąc przez zieloną pustkę, tu i ówdzie przeplataną przez stadka owiec, baszty mieszkalno-obronne, kapliczki i kamienne kopce, dotrzemy na przełęcz Atsunta (3431 m n.p.m.), której skaliste granie pokrywa śnieg. Doświadczymy piękna dzikiej przyrody i nie raz zaniemówimy na widok zaklętych w czasie wioseczek, skrytych pośród monumentalnych gruzińskich gór. Dotrzemy na kraniec świata, gdzie odkryjemy pierwotny początek kaukaskiego raju na ziemi.

Chewsuretia

Wejdziemy w głąb krainy malowniczych jarów i strzelistych gór. W Chewsuretii, której nazwa pochodzi od gruzińskiego słowa chewi (wąwóz), udamy się na niezapomniany trekking zielonym szlakiem pierwotnej natury. Zaliczymy noc w namiotach z pięknym widokiem na górę Tebulo, a wraz ze wschodem słońca przejrzymy się w tafli świętych źródeł, zewsząd otoczonych dziką przyrodą. Przemaszerujemy przez górskie grzbiety, których zbocza porasta gęsta roślinność, a szczyty skuwa lód. Pokonamy przepastne doliny, gdzie natkniemy się na wstęgi bystrych potoków, perełki ludowej architektury i miejscowych pasterzy. Z nurtem przygody dotrzemy nad rzekę Argun, do legendarnej i doskonale zachowanej osady warownej Szatili, słynącej z 60 wież. Zdobędziemy sterczące na skałach wiekowe twierdze, a potem ruszymy na podbój zjawiskowej fortecy Mutso, która nagrodzi nas urokliwą panoramą stromych zielonych gór i wąwozu rzeki. Prześpimy się i zjemy lokalne potrawy w miejscowym gospodarstwie agroturystycznym, by pełni nowych sił wskoczyć do aut, którymi przemierzymy oszałamiającą przełęcz Datvis Jvari.

Wysoki Kaukaz

Staniemy u wrót wysokogórskiej arkadii, przy której polskie Rysy wydadzą się zaledwie skromną górką. Łańcuchy Wysokiego i Małego Kaukazu, rozciągające się w Gruzji, Azerbejdżanie i Rosji, oszołomią nas dziką potęgą. Przejdziemy przez soczyście zielone kotliny, w które wtuliły się lazurowe, otoczone kamieniami sadzawki. Pokonamy szutrowe szlaki przepastnych wąwozów, gdzie usłyszmy szumiące, krystaliczne potoki i spadające z hukiem wody górskich wodospadów. Zagłębimy się w porośnięte bukami, jodłami i świerkami strome zbocza, które nie raz wystawią nas na próbę, ale i nagrodzą spektakularnymi widokami. Wędrując, odkryjemy nieuchwytne w ośnieżonych, wyzierających zza chmur wierzchołkach Szchary, Kazbeku i innych najwyższych szczytów Wielkiego i Małego Kaukazu. Tu poczujemy, że jesteśmy tylko małą cząstką wielkiej i nieposkromionej natury.

Tbilisi

W sercu Gruzji zobaczymy miasto jak z bajki. Legenda głosi, że Tbilisi założył król Wachtang Gorgasali, oczarowany gorącymi źródłami, bijącymi w otoczonej malowniczymi górami dolinie. Słynne tbiliskie łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znaną łaźnię Orbeliani, zwiedzimy w najstarszej, 1500-letniej dzielnicy miasta. Uroki perły Kaukazu odkryjemy też w oszałamiających zielenią parkach i na szlaku zabytków gruzińskiej stolicy. Zaliczymy emocjonujący wjazd kolejką gondolową pod pomnik Matki Gruzji. Zajrzymy do potężnej twierdzy Narikala oraz cerkwi Anczischati, Sioni, Metechi i Cminda Sameba. Poszperamy na Suchym Moście, kolorowym bazarze z pamiątkami i antykami. Obejrzymy wystawę Niko Pirosmanaszwilego, a na zjawiskowo podświetlonej wieczorem Alei Rustaweli zachwycimy się orientalnym gmachem opery, teatrem, filharmonią, cerkwią Kaszweti i dawnym pałacem gubernatorskim. Pełen wrażeń dzień zakończymy w jeden z dziesiątek knajpek, płynących winem, pysznym jedzeniem, muzyką i tańcami na żywo.

Prawdziwa kultura Gruzji

W raju danym przez samego Boga odkryjemy sekretny magnetyzm gruzińskiej kultury. Dowiemy się, że Gruzini bardzo serio traktują legendę o powstaniu swojego państwa, a gościnność jest nieodłącznym elementem ich wielowiekowej tradycji. Tak samo jak umiłowanie biesiad, które decyduje o wyjątkowym charakterze kaukaskiego folkloru. Podczas supry przysłuchamy się krasomówczemu kunsztowi Tamady. Przekonamy się też, że konserwatywni, religijni Gruzini całują się na powitanie i pożegnanie w policzki, a pomimo kolejnych wznoszonych wysokoprocentową czaczą toastów, uważają pijaństwo za hańbę i grzech. Damy się porwać stylowi życia ludzi, którzy szczególne chwile świętują ze śpiewem na ustach i radosną energią – tak w domach, jak i w plenerze. Spacerując alejami głównych miast i klimatycznych miasteczek oraz traktami górskich wiosek, przyjrzymy się gruzińskiej architekturze, inspirowanej różnorodnymi stylami, epokami historycznymi i spełnionymi marzeniami o miejscu do życia, które fascynuje na każdym kroku.  

Gruzja poza szlakiem

Zejdziemy z turystycznych szlaków, by poznać autentyczną Gruzję. Wybierzemy się nieznanymi wycieczkowiczom ścieżkami do miejsc, w których doświadczymy prawdziwej magii jednego z najpiękniejszych krajów świata. Pokonamy niesamowicie zielone, pełne pierwotnej dzikości doliny i przełęcze wysokich szczytów, przecinane wstęgami szumiących rzek i kaskadami wodospadów. Zobaczymy drewniane chatki pasterzy i usłyszymy dzwonki pędzonych na górskie łąki owiec i bydła. Zawitamy do cichych cerkwi i wdrapiemy się na ruiny dawnych, oszałamiających potęgą twierdz obronnych. Zajrzymy do miasteczek, gdzie czas zatrzymał się sto lat temu, i do wiosek, które zimą bywają całkowicie odcięte od świata. Dowiemy się, jak ludzie żyją tu naprawdę. Przyjrzymy się ich codzienności, zajdziemy na targ po świeże owoce i warzywa, posmakujemy tego, co przyrządzają w swoich kuchniach, a przysłuchując ich opowieściom o tym, co w życiu ważne, odkryjemy siebie na nowo.

Gość to dar od Boga

Przemierzając Kaukaz, na każdym kroku doświadczymy słynnej gruzińskiej gościnności. Przekonamy się, że popularne powiedzenie: „Jeżeli Gruzin zaprosi do domu gościa, to jest to jego gość. Ale jeżeli gość sam zatrzyma się przed domem Gruzina, to znaczy, że przysłał go sam Bóg, a z Bogiem się nie dyskutuje”, to nie puste słowa ani legenda. Jako dar od Boga, będziemy witani ze szczerą, naturalną radością i traktowani z szacunkiem, jak najbliższe osoby, upragnione i długo wyczekiwane, którym nie może niczego zabraknąć i których każde pragnienie zostanie spełnione, zanim zdążymy je wypowiedzieć. Bo punktem honoru dla gruzińskiego gospodarza jest przybysza ugościć, napoić, nakarmić, przyodziać, zapewnić mu nocleg i okazać wszelką hojność. Życzliwi Gruzini sprawią, że wyprawę do ich kraju zapamiętamy jako najlepsze memento przeogromnej ludzkiej dobroci i wielkiego serca.  

Cała trasa The whole route Die ganze Route Весь маршрут

Terminy i ceny wycieczek Time&Pricetable Termine und Preise für Ausflüge Даты и цены на экскурсии


Termin Trip date Datum der Abreise Дата отъезда Ilość dni Number of days Anzahl der Tage Количество дней Wolne miejsca Free places Freie Plätze Свободные места Cena Price Preis цена Rezerwacja Reservation Buchung бронирование
NA ŻYCZENIE 9 6 3630 zł* Rezerwuj Book Buch книга

* Cena obejmuje część wpłaty w USD lub EUR i może się nieznacznie różnić od podanej w tabeli. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,70 zł za 1 USD lub 4,20 za 1 EUR.

Termin
Ilość dni
NA ŻYCZENIE
9
Wolne miejsca
Cena
6
3630 PLN EURO EURO EURO
Rezerwuj Book Buch книга

Szczegółowe informacje Detailed information Detaillierte Informationen Подробная информация

Świadczenia Cost of the trip Die Kosten der Reise Стоимость поездки

W cenie:

 • Przelot bezpośrednim rejsem Warszawa-Tbilisi-Warszawa,
 • ubezpieczenie KL, NNW, bagażu,
 • zakwaterowanie w agroturystyce oraz w namiotach na trasie trekkingu oraz w hotelu *** w Tbilisi,
 • wyżywienie: dwa posiłki dziennie – śniadania w hotelach i obfite obiadokolacje w restauracjach w Tbilisi, śniadania i obiadokolacje w agroturystyce na trasie trekkingu, w dniach, w których śniadania i kolacje będą w obozowisku wyżywienie we własnym zakresie,
 • Transport z lotniska do hotelu i z hotelu na lotnisko, transport na trasie wycieczki, przejazdy prywatnym, klimatyzowanym samochodem, opłaty drogowe, paliwo, gwarancje podstawienia zastępczego samochodu w razie awarii.
 • opłatę za konie, które poniosą część bagaży,
 • opiekę dwóch polskojęzycznych pilotów i przewodników, którzy są do dyspozycji podczas całej wycieczki,
 • opiekę przewodnika górskiego,
 • wejścia do wszystkich obiektów objętych opłatami,
 • udział w gruzińskiej biesiadzie (suprze),
 • wizyty i zakupy na lokalnych barwnych bazarach i targowiskach,
 • warsztaty kulinarne

Cena nie obejmuje: wyżywienia w obozowisku, dodatkowych atrakcji, wydatków natury osobistej.

Hotele i wyżywienie Hotels and catering Hotels und Catering Гостиницы и общественное питание

Dwa posiłki dziennie – śniadania w hotelach i obfite obiadokolacje w restauracjach w Tbilisi, śniadania i obiadokolacje w agroturystyce na trasie trekkingu, w dniach w których śniadania i kolacje będą w obozowisku  wyżywienie we własnym zakresie.

Zdjęcia i filmy Pictures and videos Bilder und Videos Фото и видео

Transfery Transfers Transfers переводы

Transport z lotniska do hotelu i z hotelu na lotnisko, transport na trasie wycieczki, przejazdy prywatnym, klimatyzowanym samochodem, opłaty drogowe, paliwo, gwarancje podstawienia zastępczego samochodu w razie awarii. Cena zawiera również opłatę za konie, który poniosą część bagaży.

Zwiedzanie Sightseeing Besichtigung осмотр достопримечательностей

Podróżujemy w kameralnej, maksymalnie 16-osobowej grupie pod opieką opiekę dwóch polskojęzycznych pilotów-przewodników i przewodnika górskiego.

Ubezpieczenie Insurance Versicherung страхование

Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:

 • 60 000 EUR – KOSZTY LECZENIA
 • 15 000 PLN – NASTĘPSTWO NIESZCZĘŚLIWYCH WYPADKÓW
 • 1 000 BAGAŻ – BAGAŻ
 • 30 000 EUR – OC

Ogólne warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf

Trasa i program wycieczki 9 dniowej Route and program of a 9-day trip Route und Programm einer 9-tägigen Reise Маршрут и программа 9-дневной поездки

1. dzień – zebranie grupy na lotnisku Okęcie w Warszawie.  Spotkanie o godz. 20.00 z przedstawicielem biura Tamada Tour w hali odlotów, strefa D, przy stanowiskach odprawy PLL LOT. Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot do Gruzji o godz. 22.40. Lot trwa ok. 3 godz.

2. dzień (dystans: 190 km) – o godz. 4:05 czasu gruzińskiego przylot do Tbilisi, powitanie przez pilota Tamada Tour, transport z lotniska do centrum miasta. Śniadanie w restauracji w centrum miasta. Zakupy oraz wyjazd z Tbilisi przez Kachetię do Omalo w Tuszetii. Emocjonujący przejazd ok. 80 km po górach oraz przez przełęcz Abano 2926 m.n.p.m. Powitalna kolacja. Nocleg w agroturystyce w Omalo.

3. dzień (dystans: ok. 20 km) – śniadanie w agroturystyce. Wędrówka rozpoczyna się kilka kilometrów za Omalo (gdzie dotrzemy samochodem  terenowym), jest to jeden z najbardziej spektakularnych szlaków Tuszeti. Prowadzi łańcuchem górskim Pirikita, który oddziela doliny Pirikiti i Gometsari Alazani, największych dolin w regionie. Dystans ok. 20 km. Kolacja i nocleg w agroturystyce w Parsmie.

4. dzień (dystans: 10 km) śniadanie w agroturystyce. Dojście do polany/obozowiska Kvakhidi ok. 2600 m n.p.m. przed głównym podejściem na przełęcz Atsunta. Możliwość zakupienia podstawowych produktów żywnościowych.  Tego dnia odpoczywamy, mamy do przejścia niecałe 10km. Kolacja, nocleg nad potokiem w namiotach.

5. dzień (dystans: 16 km) –  śniadanie w obozowisku. Przejście przez przełęcz Atsunta 3431 m n.p.m., która stanowi naturalną granicę pomiędzy Tuszetią i Chewsuretią. Następnie przejście grzbietem Khidotani, około 2800 m n.p.m.. Zatrzymujemy się na polu kempingowym z pięknym widokiem na górę Tebulo. Dystans około 16 km. Trasa dość wymagająca, znaczne przewyższenia i odczuwalny spadek temperatury na przełęczy. Kolacja i nocleg w namiotach.

6. dzień (dystans: 19 km) śniadanie. Przejście w kierunku Shatili.  Po drodze mijamy Mutso, niesamowicie piękną fortecę stojącą na wysokim skalistym wzgórzu na wysokości 1880m. Krótkie, ale strome wejście zajmuje 20 minut, na górze można podziwiać widoki: panoramę okolicznych zielonych, stromych gór i wąwozu rzeki. Dalej przejście na nocleg w legendarnym Shatili średniowiecznej twierdzy złożonej z 60 wież. Dystans 19 km. Jeżeli wcześniej nam zabraknie sił możliwy przejazd samochodami z Mutso do Shatili. Pożegnalna uczta i nocleg w agroturystyce.

7. dzień (dystans: 148 km) – śniadanie w agroturystyce. Przejazd do Tbilisi przez malowniczą przełęcz Datwis Jvari 2676 m. Zakwaterowanie w hotelu w centrum miasta. Czas wolny. Dla chętnych możliwość wizyty w sławnych tbiliskich łaźniach. Obiadokolacja w restauracji z muzyką na żywo i pokazem tańców. Powrót do hotelu. Nocleg w Tbilisi.

8. dzień (dystans: 10 km) – śniadanie, wyjazd na zwiedzanie zabytków przepięknej stolicy Gruzji. Zawitamy do największej (może pomieścić 10 tys. wiernych!) cerkwi na Kaukazie, Cminda Sameba (Sobór Świętej Trójcy, XX w.), potężnej twierdzy Narikala (VI–VIII w.), pamiętającej rządy arabskich emirów, tbiliskich łaźni siarkowych w najstarszej, bo 1500letniej, dzielnicy Abanotubani, w tym najbardziej znanej łaźni Orbeliani (XIX w.). Wjazd kolejką gondolową do stóp pomnika Kartlis Deda – Matki Gruzji (XX w.). Tbiliska starówka urzeka ekumenizmem, sąsiadują tam ze sobą kościół ormiański, synagoga i meczet. Przechodzimy do rejonu kawiarni i restauracji. Czas wolny, przerwa kawowa. Następnie spacer główną arterią Tbilisi – aleją Rustawelego. Zaczynamy od pomnika św. Jerzego na placu Wolności, gdzie znajduje się również dawna siedziba ratusza miejskiego. Po drodze mijamy gmach dawnego parlamentu, gdzie rozegrała się rewolucja róż w 2003 r. i gdzie przemawiał prezydent Lech Kaczyński, operę w stylu orientalnym, dawny pałac gubernatora Kaukazu, cerkiew Kaszweti (XIX w.) oraz budynki teatru i filharmonii. Obiadokolacja w restauracji z muzyką na żywo i pokazem tańców. Powrót do hotelu. Nocleg w Tbilisi.

9. dzień (dystans: 15 km) – przygotowanie do powrotu do Polski, śniadanie w formie suchego prowiantu, godz. 2.00 w nocy – wyjazd na lotnisko, godz. 4.50 – wylot do Warszawy, godz. 6.35 czasu polskiego – lądowanie na Okęciu. Dziękujemy Państwu za udział w naszej wycieczce i zapraszamy ponownie!

Warunki rezerwacji Terms of reservation Buchungsbedingungen Условия бронирования

Zapisu na wycieczkę można dokonać:

Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:

 • imię i nazwisko,
 • pełen adres,
 • data urodzenia,
 • nr telefonu,
 • adres e-mail.

Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:

 • Umowa udziału w wycieczce,
 • Ogólne Warunki Uczestnictwa w wycieczce
 • informacje o cenie wycieczki i harmonogramie wpłat,
 • dane do wpłaty z tytułu przelotu i ubezpieczenia,
 • informacje o świadczeniach, terminie wylotu i przylotu.

Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 3 części:

 • 1 wpłata (zaliczka, 500 PLN) – uiszczana w ciągu 7 dni kalendarzowych od zawarcia umowy. Wpłata stanowi ostateczne potwierdzenie rezerwacji wycieczki;
 • 2 wpłata (za przeloty w obie strony i ubezpieczenie, płatność w PLN) – dokonywana na 2 miesiące przed wylotem;
 • 3 wpłata (pozostała kwota za wycieczkę, płatność w USD) – dokonywana już w kraju przylotu, w momencie zakwaterowania do hotelu.

Rezerwacja on-line On-line reservation Online-Reservierung Он-лайн бронирование

Podróżuję samotnie, zgadzam się
na dokwaterowanie do drugiej osoby

Zobacz także See also Siehe auch См. Также

Wszelkie prawa zastrzeżone © All rights reserved © Все права сохранены © Alle Rechte vorbehalten © 2019 Tamada Tour

Realizacja: Developed by: Реализация: Realisierung: Codenest

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję