Leć do Gruzji tanimi liniami Wizz Air!
Program Gruzja Express 8 dni to ukłon dla wszystkich, którzy chcą do Gruzji przylecieć tanimi liniami Wizz Air prosto z Krakowa, Katowic, Wrocławia, Poznania, Gdańska lub Warszawy. Program jest rozpisany pod siatkę połączeń z każdego z tych miast. W tym wariancie bilet kupujesz na własną rękę, a my zajmujemy się resztą organizacji Twojej podróży. Gruzja to wino, taniec i śpiew, a także jeden z najstarszych krajów na świecie, którego protoplasta, królestwo Kartlii, już w IV wieku n.e. przyjęło chrześcijaństwo jako religię państwową. To unikatowe zabytki – pachnące woskiem pszczelim i wypełnione polifonicznym śpiewem mistyczne cerkwie sprzed stuleci, miasta i klasztory wydrążone w skałach czy ruiny potężnych twierdz. Nad całym rejonem unoszą się mityczne opowieści o Prometeuszu (Amiranim), wyprawie po Złote Runo i Amazonkach.
Komfortowe hotele *** w centrum miast
Transfery lotnisko – hotele – trasa wycieczki (klimatyzowany bus)
Supra – tradycyjna gruzińska biesiada z winem i tamadą
Opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika i właściciela Tamada Tour
Wejścia biletowane do atrakcji
Transport do wybranych atrakcji autami terenowymi
Zwiedzanie miejsc niedostępnych dla zwykłych turystów
Degustacja lokalnych trunków i dań
Kameralne grupy
Ubezpieczenie KL, NNW, OC + bagaż
Lokalny koloryt i kultura
Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni ?
W sercu Gruzji zobaczymy miasto jak z bajki. Legenda głosi, że Tbilisi założył król Wachtang Gorgasali, oczarowany gorącymi źródłami, bijącymi w otoczonej malowniczymi górami dolinie. Słynne tbiliskie łaźnie siarkowe, w tym najbardziej znaną łaźnię Orbeliani, zwiedzimy w najstarszej, 1500-letniej dzielnicy miasta. Uroki perły Kaukazu odkryjemy też w oszałamiających zielenią parkach i na szlaku zabytków gruzińskiej stolicy. Zaliczymy emocjonujący wjazd kolejką gondolową pod pomnik Matki Gruzji. Zajrzymy do potężnej twierdzy Narikala oraz cerkwi Anczischati, Sioni, Metechi i Cminda Sameba. Poszperamy na Suchym Moście, kolorowym bazarze z pamiątkami i antykami. Obejrzymy wystawę Niko Pirosmanaszwilego, a na zjawiskowo podświetlonej wieczorem Alei Rustaweli zachwycimy się orientalnym gmachem opery, teatrem, filharmonią, cerkwią Kaszweti i dawnym pałacem gubernatorskim. Pełen wrażeń dzień zakończymy w jeden z dziesiątek knajpek, płynących winem, pysznym jedzeniem, muzyką i tańcami na żywo.
Niedaleko Kutaisi odwiedzimy jedną z najpiękniejszych jaskiń świata. Legenda głosi, że do skały pobliskiej góry przykuto Prometeusza, który wykradł ogień bogom i podarował go człowiekowi – przypominają o tym znajdujące się w grocie łańcuchy, kajdany i młot. Ogromnego kompleksu podziemnych skalnych korytarzy, których długość szacuje się na 15 555 m (trasa turystyczna ma 1420 m) i z którym związany jest bohater popularnego greckiego mitu o stworzeniu ludzkości, nie można było nazwać inaczej jak tylko Jaskinią Prometeusza. Maszerując przez skalne tunele oraz sale Kolchidy, Medei, Prometeusza i Miłości, poznamy mityczne korzenie i Gruzji, i człowieka. W odkrytej dopiero w 1984 r. jamie zachwycimy się prawdziwie naturalnym dziełem sztuki: formami naciekowymi, których zjawiskowe kształty uwydatniają kolorowe, bajkowe iluminacje świetlne. Kto się uważnie przyjrzy i wykaże fantazją, dostrzeże w tych pięknych stalaktytach, stalagmitach i stalagnatach coś więcej niż tylko mineralne osady.
Pokonamy wijącą się serpentynami Gruzińską Drogę Wojenną, aby na własne oczy zobaczyć najbardziej rozpoznawalną widokówkę Gruzji. W Stepancmindzie, miasteczku zwanym dawniej Kazbegi, leżącym nad wodami rzeki Terek i u stóp lodowca Gergeti, wskoczymy w terenówkę, którą udamy się na spotkanie z wygasłym kaukaskim wulkanem i drugą najwyższą górą Gruzji – Kazbekiem (5033 m n.p.m.). Wyruszymy stromym, pełnym zakrętów szlakiem na emocjonującą eskapadę do położonej wysoko nad dachami domów, 2170 m n.p.m., XIV-wiecznej cerkwi Cminda Sameba. Obejrzymy święty dla Gruzinów kamienny klasztor z dobudowaną później dzwonnicą, który w chwilach zagrożeń okazywał się bezpieczną przystanią dla narodowych relikwii. Przemierzając połacie zielonych łąk wokół świątyni, zobaczymy przepiękną panoramę okolicy i wyłaniający się ponad chmurami, ośnieżony szczyt monumentalnego Kazbeku.
Brukowane uliczki otulone soczyście zieloną winoroślą, gwarne knajpki, urocze domki z czerwonymi dachami, zabytkowe cerkwie św. Jerzego i Szczepana, a na deser kolekcja malarstwa prymitywisty Niko Pirosmanaszwilego – w gruzińskim Carcassonne zobaczymy idealną widokówkę kaukaskiego raju. Mówi się jednak, że miasto wina i miłości – słynące z wybornych kachetyjskich trunków i całodobowej (!) sali ślubów – jest oszałamiająco piękne z wierzchu, lecz puste w środku. Na 790 m n.p.m. zajrzymy do kamienno-ceglanego labiryntu, by odkryć całą prawdę o jednej z ładniejszych (i droższych) miejscowości Gruzji. Usłyszymy tu szemrzące echo nie tak dawnej historii i głosy mieszkańców okolicy, którzy w XVIII w. wybudowali fortecę Sighnaghi, by chronić się przed Dagestańczykami. Przejdziemy się wzdłuż 2,5-kilometrowych, obwarowanych 23 wieżami murów obronnych (drugich co do wielkości na świecie, widocznych z kosmosu), których odrestaurowana z rozmachem część pełni obecnie funkcję mieszkalną. Zamiast nacierającego wroga z dawnej warowni zobaczymy malowniczą panoramę Równiny Alazańskiej i majaczących w oddali szczytów Wysokiego Kaukazu.
Pojedziemy wzdłuż rzeki Mtkwari na południe Gruzji, zaledwie 12 km od tureckiej granicy, gdzie góra Eruszeti skrywa niesamowity ewenement średniowiecznego budownictwa. W jej nagiej, stromej ścianie zobaczymy wydrążone w skale miasto Wardzia. Pozornie niewielkie, na aż 13 kondygnacjach mieściło klasztor, salę tronową i bagatela 3000 komnat dla nawet 60 tys. możnych Gruzinów, którzy chronili się tu w czasie najazdów mongolskich i perskich. Pokonując kolejne schody i wędrując wąskimi, niskimi tunelami z kamienia, dotrzemy do wielu spośród 300 udostępnionych zwiedzającym sal. Dowiemy się także, jakim zrządzeniem losu ten cud architektury obronnej – niewidoczny dla wroga, wyżłobiony do bezpiecznej wysokości 1300 m n.p.m., w pełni samowystarczalny i wyposażony w system irygacji – bezpowrotnie upadł i zmienił się w warty zobaczenia zabytek.
Zasiądziemy do wspólnego stołu, by oddać się suprze – tradycyjnej gruzińskiej biesiadzie, którą spowija bogaty rytuał. Zobaczymy, że Gruzini nie potrzebują specjalnego pretekstu, by wydać uroczystą kolację, a posiłek jest dla nich kolejną doskonałą okazją do długich rozmów, które urastają tu do rangi sztuki oratorskiej. Będziemy celebrować wyborne dania, wino i czaczę, przysłuchując się kolejnym toastom wznoszonym przez Tamadę, mistrza ceremonii. Najpierw usłyszymy laudację za Boga, kolejną za pokój i ojczyznę, a następną za trwającą już od wieków i niezwykle silną przyjaźń polsko-gruzińską. Z zaskoczeniem odkryjemy, że Gruzini znają niemal 150 różnych toastów, a każdy z nich może być wygłaszany nawet przez kilkanaście minut, będąc często dłuższą, wciągającą przypowieścią o życiu, sztuce, kulturze, religii, historii, polityce czy rodzinie, zakończoną morałem albo życzeniami.
Przemierzając Kaukaz, na każdym kroku doświadczymy słynnej gruzińskiej gościnności. Przekonamy się, że popularne powiedzenie: „Jeżeli Gruzin zaprosi do domu gościa, to jest to jego gość. Ale jeżeli gość sam zatrzyma się przed domem Gruzina, to znaczy, że przysłał go sam Bóg, a z Bogiem się nie dyskutuje”, to nie puste słowa ani legenda. Jako dar od Boga, będziemy witani ze szczerą, naturalną radością i traktowani z szacunkiem, jak najbliższe osoby, upragnione i długo wyczekiwane, którym nie może niczego zabraknąć i których każde pragnienie zostanie spełnione, zanim zdążymy je wypowiedzieć. Bo punktem honoru dla gruzińskiego gospodarza jest przybysza ugościć, napoić, nakarmić, przyodziać, zapewnić mu nocleg i okazać wszelką hojność. Życzliwi Gruzini sprawią, że wyprawę do ich kraju zapamiętamy jako najlepsze memento przeogromnej ludzkiej dobroci i wielkiego serca.
W raju danym przez samego Boga odkryjemy sekretny magnetyzm gruzińskiej kultury. Dowiemy się, że Gruzini bardzo serio traktują legendę o powstaniu swojego państwa, a gościnność jest nieodłącznym elementem ich wielowiekowej tradycji. Tak samo jak umiłowanie biesiad, które decyduje o wyjątkowym charakterze kaukaskiego folkloru. Podczas supry przysłuchamy się krasomówczemu kunsztowi Tamady. Przekonamy się też, że konserwatywni, religijni Gruzini całują się na powitanie i pożegnanie w policzki, a pomimo kolejnych wznoszonych wysokoprocentową czaczą toastów, uważają pijaństwo za hańbę i grzech. Damy się porwać stylowi życia ludzi, którzy szczególne chwile świętują ze śpiewem na ustach i radosną energią – tak w domach, jak i w plenerze. Spacerując alejami głównych miast i klimatycznych miasteczek oraz traktami górskich wiosek, przyjrzymy się gruzińskiej architekturze, inspirowanej różnorodnymi stylami, epokami historycznymi i spełnionymi marzeniami o miejscu do życia, które fascynuje na każdym kroku.
Odkryjemy miejsca, w które trudno uwierzyć, dopóki nie doświadczy się ich samemu: zachwycające monumentalnością architektury i bezkresnymi krajobrazami, ale gdzieniegdzie koślawe, szare, zupełnie zapomniane. Zobaczymy z bliska świat, który pomimo bliskości Europy, bywa od niej oddalony o mentalne lata świetlne. Przejdziemy się ulicami miast, które nigdy nie zasypiają, gdzie swoje butiki mają najsłynniejsi projektanci i gdzie można pójść do fryzjera albo na fitness nawet o trzeciej w nocy, aby zaraz potem trafić na głubinkę, czyli prowincję, gdzie ludzie żyją w komunałkach albo drewnianych chałupach bez łazienek, wody, ogrzewania, nie wspominając o telewizorze czy internecie. Poznamy zadziwiające lokalne obyczaje, a przy wspólnym stole posłuchamy niesamowitych opowieści, w których do dziś pobrzmiewa echo lamentu nad upadłym systemem socjalistycznym. To właśnie tu przekonamy się, co naprawdę oznacza pełna absurdów i kontrastów poradziecka rzeczywistość.
Termin | Ilość dni | Wolne miejsca | Cena | Rezerwacja |
23.04-30.04.2021 | 8 | 16 | 2790 zł* |
|
04.06-11.06.2021 | 8 | 16 | 2790 zł* |
|
09.07-16.07.2021 | 8 | 16 | 2790 zł* |
|
03.09-10.09.2021 | 8 | 16 | 2790 zł* |
|
10.09-17.09.2021 | 8 | 16 | 2790 zł* |
|
* Cena może obejmować część wpłaty w USD lub EUR oraz nieznacznie różnić się od podanej w tabeli, w zależności od aktualnych kursów walut. Do podanej kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,70 zł za 1 USD lub 4,20 za 1 EUR.
W cenie:
Cena nie obejmuje:
Gwarancja Zwrotu Pieniędzy w 14 dni
Zastrzegamy sobie prawo do odwołania wycieczki w przypadku nieosiągnięcia minimalnej liczby Uczestników. Minimalna liczba Uczestników dla tej wycieczki wynosi 12 osób.
Noclegi w hotelach 3-gwiazdkowych, w centrum miasta, w wygodnych, ładnie urządzonych pokojach 2-osobowych z własnymi łazienkami. Podróżujących samodzielnie staramy się zawsze zakwaterować w jednym 2-osobowym pokoju, z osobą tej samej płci – pozwala to uniknąć dodatkowej opłaty za pokój 1-osobowy (140 USD/os.).
W cenie wycieczki są 2 posiłki dziennie: śniadania w hotelach i obfite obiadokolacje w miejscowych restauracjach, serwujących dania kuchni lokalnej (np. gruzińskiej, ormiańskiej, azerbejdżańskiej) i europejskiej. Poznajemy kraj od kuchni, każdego dnia próbując innych regionalnych dań i trunków. Wielką atrakcją jest udział w tradycyjnej gruzińskiej biesiadzie: suprze z udziałem mistrza toastów – Tamady. Codziennie degustujemy najlepsze gruzińskie wina i czaczę (grappę), a chętni będą także mogli nauczyć się przygotowywania tradycyjnych potraw.
Dokumenty
Obywatele krajów Unii Europejskiej podróżujący do Gruzji na okres do 365 dni w celach turystycznych, nie muszą mieć wizy. Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty lub paszport (uwaga: należy mieć przy sobie dowód/paszport i jego kserokopię!).
Wwóz leków do Gruzji – WAŻNE!
Na wyjazd warto spakować leki osobiste (np. stosowane w chorobach przewlekłych), podstawowe leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i na dolegliwości układu pokarmowego, a także repelenty na komary (preparaty można też kupić na miejscu), przydatne akcesoria i opatrunki (np. chusteczki higieniczne, plastry, pęsetę) oraz środki dezynfekujące (żel, chusteczki).
Jednocześnie zwracamy uwagę, że niektóre leki dostępne w Polsce i innych krajach UE bez recepty (takie jak np. popularny ibuprom), w Gruzji mogą być kwalifikowane jako środki odurzające i substancje psychotropowe, których wwóz jest zabroniony! Uczulamy, że gruzińskie służby graniczne działają w zakresie wwozu leków bardzo restrykcyjnie.
Do Gruzji można wwieźć leki wyłącznie niezbędne do osobistego leczenia, w maksymalnej ilości 10 standardowych opakowań. W przypadku większego zapotrzebowania – do leków należy dołączyć odpowiednią dokumentację medyczną. Leki muszą się znajdować w oryginalnym opakowaniu.
W przypadku wwozu do Gruzji leków zawierających substancje psychoaktywne, na granicy należy okazać kopię recepty oraz kopię certyfikatu, który potwierdza uprawnienia do wykonywania zawodu przez lekarza wystawiającego receptę, wraz z tłumaczeniami na język angielski. Wwieźć można ilość leku wystarczającą na okres do 31 dni.
W przypadku leków przewożonych w bagażu podręcznym, które pasażer musi zażyć w trakcie lotu, wymagane jest zaświadczenie od lekarza w języku polskim i angielskim, poświadczone pieczątką.
Podróżni nieposiadający wymaganych zezwoleń na leki mogą być zatrzymani na granicy i narażeni na wysoką grzywnę.
Przydatne adresy:
W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy dane substancje aktywne podlegają kontroli przy wwożeniu do Gruzji, zalecamy bezpośredni kontakt z Referatem Konsularnym Ambasady RP w Tbilisi, pod adresem e-mail: tbilisi.amb.rk@msz.gov.pl.
Zdrowie i szczepienia
Dodatkowe szczepienia przed wyjazdem do Gruzji nie są wymagane. Profilaktycznie zaleca się jednak szczepienie na żółtaczkę typu A i B, wściekliznę, błonicę, tężec i krztusiec. Osoby, które wcześniej szczepiły się przeciw tym chorobom, mogą lub powinny wykonać szczepienia przypominające. Na 4–6 tygodni przed wyjazdem najlepiej udać się do lekarza medycyny podróży, aby skontrolować stan zdrowia i przyjąć ewentualne szczepienia.
Podczas pobytu w Gruzji zaleca się ponadto zachowanie ogólnej ostrożności i nienarażanie się na niepotrzebne ryzyko. Na górskich łąkach Kaukazu powszechnie występuje Barszcz Sosnowskiego – roślina silnie uczulająca, która wyglądem przypomina koper. Jeśli wystąpią objawy w postaci oparzeń, pęcherzy i złego samopoczucia, należy skontaktować się z lekarzem. Należy przy tym mieć na uwadze, że służba zdrowia w Gruzji jest na niskim poziomie. Wizyty lekarskie są odpłatne (w określonych przypadkach turyści mogą się ubiegać o zwrot kosztów leczenia z tytułu polisy turystycznej – dodatkowe informacje w sekcji „Ubezpieczenie”).
Różnica flory bakteryjnej może być w pierwszych dniach pobytu dokuczliwa dla osób o zwiększonej wrażliwości. Aby zapobiec dolegliwościom zdrowotnym podczas wycieczki, zaleca się mycie warzyw i owoców przed spożyciem oraz picie wody wiadomego pochodzenia (wskazana woda butelkowana).
Przepisy celne i prawne
Bezpieczeństwo
Gruzja jest krajem bezpiecznym, gościnnym i przychylnym turystom, jednak, jak wszędzie, należy zachować ostrożność i rozwagę. Ze względu na nie najlepsze warunki ekonomiczne w Gruzji zdarzają się pospolite kradzieże. Aby nie narażać się na to ryzyko, należy zawsze pilnować swojego dobytku. Przypominamy, by NIE ZOSTAWIAĆ pieniędzy, wartościowych przedmiotów, drogiego sprzętu elektronicznego, dokumentów etc. w pokojach hotelowych (chyba że są one wyposażone w sejfy), a także doglądać torebek, plecaków i cennych rzeczy na trasie wycieczki. Trzeba również szczególnie uważać w trakcie przechodzenia przez jezdnię – lokalny ruch uliczny nie sprzyja pieszym.
Obywatele Rzeczpospolitej Polskiej mogą dla zwiększenia bezpieczeństwa podróży zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz (https://odyseusz.msz.gov.pl/).
Telefon alarmowy ogólny: 112.
Ambasada RP w Tbilisi, Oniashvili 24, 0160 Tbilisi, Gruzja, tel.: (+ 995 322) 92 03 98, e-mail: tbilisi.amb.sekretariat@msz.gov.pl.
* Telefon i e-mail alarmowy do ambasady jest przeznaczony wyłącznie do kontaktu w sytuacjach nagłych i wymagających natychmiastowej interwencji dyżurnego konsula na rzecz obywateli polskich (np. zgony, aresztowanie, wypadki drogowe, kradzież dokumentów).
Klimat
Gruzja jest krajem w większości górzystym. Panuje tu klimat podzwrotnikowy, wilgotny w zachodnich regionach i kontynentalny na wschodzie. Średnie temperatury w dzień są najwyższe w czerwcu (27°C), lipcu (31°C), sierpniu i wrześniu (26°C), natomiast najniższe w styczniu (6°C). Opady deszczu mogą występować przez cały rok, ale głównie w miesiącach zimowych i wiosennych.
Język
Językiem urzędowym Gruzji jest gruziński. W powszechnym użyciu jest język rosyjski. W większych miastach i miejscach o dużym natężeniu turystycznym można w podstawowym zakresie porozumieć się również po angielsku. Zobacz poradnik: Podstawowe zwroty po gruzińsku.
Religia
Gruzja jest krajem chrześcijańskim, a dominującym wyznaniem jest prawosławie. W związku z tym należy pamiętać o odpowiednim stroju w miejscach kultu religijnego. Mężczyźni muszą założyć długie spodnie (latem przydatne będą długie spodnie z odpinanymi nogawkami), a kobiety – zakryć włosy, ramiona i nogi (warto mieć ze sobą chustę na głowę oraz długą spódnicę lub chustę, zakrywającą kolana). Przed wejściem do świątyni wypada wyciszyć telefon, a na terenie obiektu zachować spokój i ciszę. W cerkwiach obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania.
Waluta i płatności
Walutą Gruzji jest lari (GEL). Jedno lari dzieli się na 100 tetri. 1 GEL to ok. 1,30 PLN/0,33 EUR/0,33 USD.
Na podróż najlepiej zabrać dolary amerykańskie (wydane od 2006 r. włącznie, bez skreśleń i uszkodzeń) lub euro i wymienić je na walutę lokalną na miejscu (w Gruzji nie ma możliwości bezpośredniej wymiany PLN na GEL).
W wielu sklepach i restauracjach można płacić kartą. Można też wypłacać pieniądze z bankomatów, które są powszechnie dostępne w większych miejscowościach. Na wyjazd warto zaopatrzyć się w kartę walutową (w USD), uniwersalną (np. mBank World) lub typu Revolut. W mniejszych miejscowościach korzystanie z bankomatów i płatności kartą może być utrudnione lub niemożliwe.
Szczegółowe informacje wraz z przykładowymi cenami są dostępne w artykule Ile pieniędzy zabrać na wycieczkę do Gruzji?.
Czas
UTC +4. Różnica czasu między Polską a Gruzją wynosi +2 godziny latem i +3 godziny zimą.
Telefonia i Internet
Bezpłatne Wi-Fi jest dostępne w większości hoteli na trasie wycieczki. Do internetu można bezpłatnie podłączyć się również w niektórych restauracjach i innych obiektach – zalecamy jednak ostrożność w korzystaniu z sieci niezabezpieczonych hasłem! Mapę punktów z dostępem do publicznego internetu można znaleźć na stronie https://wifispc.com/georgia. Telefonowanie w roamingu jest dość drogie – kosztuje za minutę 8–10 PLN w przypadku wykonanego połączenia i ok. 4 PLN za odebranie połączenia. Wysłanie jednego SMS-a to z kolei koszt 2 PLN. Chętni mogą również zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM (trzeba ją jednak zarejestrować, podpisując umowę z operatorem).
Elektryczność
Napięcie sieciowe w Gruzji wynosi 220 V. Typy gniazdek: C i F, czyli na wtyczki z dwoma okrągłymi bolcami (takie, jak w Polsce i większości krajów Europy).
Lokalna kuchnia
Kuchnia gruzińska jest bardzo aromatyczna, bogata w przyprawy (zwłaszcza kolendrę, czosnek, szafran), warzywa (bakłażany, pomidory, paprykę), wspaniałe sery (np. sulguni), dania mączne i mięsa (baraninę, jagnięcinę, wołowinę, wieprzowinę, rzadziej drób). Pomimo obfitości dań mięsnych wegetarianie również znajdą coś dla siebie (weganie mogą jednak mieć kłopot z posiłkami w restauracjach na trasie wycieczki). Popularnymi potrawami są m.in. chinkali (pierożki wypełnione bulionem i mięsnym farszem), chaczapuri (placki z cienkiego ciasta nadziane gruzińskim słonym serem), kubdari (takie same placki, ale z farszem mięsnym), ostri (pikantny gulasz mięsny) czy lobiani (zupa/leczo z fasoli). Do posiłków zwyczajowo podaje się lokalny chleb. Na gruzińskich stołach częstym dodatkiem jest także lemoniada. Więcej informacji o wartych skosztowania gruzińskich potrawach i deserach w artykule: Kuchnia gruzińska – dania, które trzeba spróbować w Gruzji.
Kultura i obyczaje
Warto wiedzieć
Do zabrania:
Ubezpieczenie turystyczne
Ubezpieczenie jest zawarte w cenie wycieczki, dlatego nie trzeba kupować go oddzielnie. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną: KL (koszty leczenia) – 60 000 €, NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków) – 15 000 PLN, bagaż – 1000 PLN, OC – 30 000 €. Ogólne Warunki Ubezpieczenia są dostępne na stronie: https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.
Wideoporadniki o Gruzji
Po kraju docelowym, z i na lotnisko oraz na całej trasie wycieczki, podróżujemy komfortowymi minibusami typu Mercedes Sprinter. Wszystkie pojazdy są wyposażone w klimatyzację, radio i Wi-Fi. Pełne bezpieczeństwo podróży zapewniają doświadczeni, zawodowi kierowcy.
Podróżujemy i zwiedzamy w kameralnych, maksymalnie 16-osobowych grupach z doświadczonymi pilotami i przewodnikami – pasjonatami i specjalistami od danego regionu, którzy mieszkają w nim na stałe, mają na jego temat obszerną wiedzę oraz doskonale znają lokalne warunki i obyczaje.
Na szlaku przygody odkrywamy cuda architektury, historii, przyrody i kultury. Przemierzamy tętniące życiem miasta, zaciszne wioski i dzikie krajobrazy natury. Odnajdujemy ukryte w zaułkach pomniki przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy różnorodne smaki lokalnych potraw, słodkości i trunków. Odwiedzamy miejsca kultowe, jak również te, do których turyści zwykle nie zaglądają oraz te, gdzie toczy się miejscowa codzienność.
Spotykamy lokalnych mieszkańców i inspirujemy się ich wizją świata. Poznajemy ich prawdziwe życie i na chwilę stajemy się jego współuczestnikami. Zanurzamy się w kalejdoskopie fascynujących sekretów etnograficznych, legend i faktów, które pozwalają dojrzeć wielowymiarowość odległej od nas rzeczywistości. Przywozimy z sobą autentyczne doświadczenie świata w całym pięknie jego różnorodności.
Cena wycieczki obejmuje pełne ubezpieczenie zdrowotne podróżnego i bagażu. Ubezpieczenie zapewnia Signal Iduna na sumę gwarancyjną:
Ogólne Warunki Ubezpieczenia – https://w3.signal-iduna.pl/OWU_doc/travel/owu_bp_travel.pdf.
KUTAISI – TBILISI – GRUZIŃSKA DROGA WOJENNA – STEPANCMINDA – SIGNAGI – MCCHETA – GORI – UPLISCICHE – ACHALCICHE – WARDZIA – KUTAISI
1. dzień (dystans: 20 km) – przylot do Kutaisi z Katowic, Wrocławia, Gdańska, Warszawy, Krakowa, Berlina, Londynu. Powitanie przez pilota-rezydenta, transfer do hotelu. Czas wolny. Nocleg w hotelu w Kutaisi.
2. dzień (dystans: 260 km) – po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie zabytków Kutaisi, obecnej siedziby gruzińskiego parlamentu (od 2012 r.) i zespołu klasztornego Gelati (XII–XIII w.) z trzema cerkwiami i budynkiem Akademii Nauk, zwanej Nowymi Atenami albo Nową Jerozolimą, gdzie studiowali wybitni myśliciele gruzińscy i greccy. W Gelati pochowany jest król Dawit Aghmaszenebeli, zwany Budowniczym, gruziński Kazimierz Wielki. Na zakończenie odwiedzimy wspaniały kompleks jaskiń znany jako Jaskinia Prometeusza. Przejazd do Tbilisi. Obiadokolacja w restauracji na trasie. Zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w hotelu w Tbilisi.
3. dzień (dystans: 20 km) – śniadanie, wyjazd na zwiedzanie zabytków przepięknej stolicy Gruzji. Zawitamy do największej (może pomieścić 10 tys. wiernych!) cerkwi na Kaukazie, Cminda Sameba (Sobór Świętej Trójcy, XX w.), potężnej twierdzy Narikala (VI–VIII w.), pamiętającej rządy arabskich emirów, cerkwi Anczischati (V–VI w.) i Sioni (XI–XII w.), tbiliskich łaźni siarkowych w najstarszej, bo 1500‑letniej, dzielnicy Abanotubani, w tym najbardziej znanej łaźni Orbeliani (XIX w.). Wjazd kolejką gondolową do stóp pomnika Kartlis Deda – Matki Gruzji (XX w.). Tbiliska starówka urzeka ekumenizmem, sąsiadują tam ze sobą cerkwie gruzińskie i ormiańskie, synagoga i meczet. Przechodzimy do rejonu kawiarni i restauracji. Można tu zjeść znakomite lody, kupić prezenty i pamiątki czy stroje narodowe, a także spróbować lokalnej kuchni. Czas wolny, przerwa kawowa. Następnie spacer główną arterią Tbilisi – aleją Rustawelego. Zaczynamy od pomnika św. Jerzego na placu Wolności, gdzie znajduje się również dawna siedziba ratusza miejskiego. Po drodze mijamy gmach dawnego parlamentu, gdzie rozegrała się rewolucja róż w 2003 r. i gdzie przemawiał prezydent Lech Kaczyński, operę w stylu orientalnym, dawny pałac gubernatora Kaukazu oraz budynki teatru i filharmonii. Obiadokolacja w restauracji z muzyką na żywo i pokazem tańców. Powrót do hotelu. Nocleg w Tbilisi.
4. dzień (dystans: 306 km) – po śniadaniu ruszamy Gruzińską Drogą Wojenną w kierunku północnym. Po drodze oglądamy wspaniałą twierdzę Ananuri (XVI–XVII w.), położoną nad ogromnym zbiornikiem wodnym Zhinvali, który zasila pobliską elektrownię, generując większość prądu dla całego kraju. Dalsza droga wije się serpentynami; jedziemy do Stepancmindy (Kazbegi) na spotkanie z wygasłym wulkanem, drugą co do wysokości górą Gruzji – Kazbekiem (5033,8 m n.p.m.). Wjeżdżamy terenowymi samochodami do położonej wysoko nad miastem (2170 m n.p.m.) cerkwi Cminda Sameba (XIV w.), w oddali widać ośnieżony szczyt góry. Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja na trasie. Nocleg w hotelu w Tbilisi.
5. dzień (dystans: 270 km) – po śniadaniu ruszamy do Kachetii, najstarszego rejonu Gruzji, kolebki wina, gdzie wyrabia się 70% krajowej produkcji tego trunku. Docieramy do miasta Signagi (XVIII w.), zwanego gruzińskim Carcassonne. Położone na wysokiej górze, otoczone murami obronnymi i licznymi basztami, stanowi znakomite miejsce widowiskowe. Zaglądamy do położonego niedaleko miasta klasztoru żeńskiego w Bodbe (IX–XVII w.). Tutaj pochowana jest św. Nino, mniszka z Kapadocji, która zainicjowała wprowadzenie w Gruzji chrześcijaństwa. Odwiedzamy oddział Muzeum Narodowego ze wspaniałą kolekcją malarstwa gruzińskiego prymitywisty Niko Pirosmanaszwilego (znanego z piosenki Ałły Pugaczowej Milion purpurowych róż) oraz misternych rzeźb sprzed 5000 lat! Degustacja wina. Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu w Tbilisi.
6. dzień (dystans: 220 km) śniadanie. Odwiedzamy perłę architektury, dawną stolicę Iberii Kaukaskiej – Mcchetę. Podziwiamy zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podjeżdżamy stromą szosą do cerkwi Dżwari (VI–VII w.). Stąd rozciąga się wspaniały widok na miasto i dwie łączące się główne rzeki Gruzji – Mtkwari i Aragwi. Następnie oglądamy katedrę Sweticchoweli (XI w.), tzw. gruziński Wawel z grobami królów z dynastii Bagrationi i sklepieniem na wysokości 54 m. Według legendy Żyd Eliasz, który był świadkiem Męki Pańskiej w Jerozolimie, przyniósł tutaj chiton Jezusa Chrystusa. W środku znajduje się chrzcielnica z IV w., w której chrzczono gruzińskich władców. Podziwiamy również wspaniałe freski. Dalej jedziemy do Achalciche, miasta, które było siedzibą garnizonu rosyjskiego ido którego zsyłano polskich żołnierzy po powstaniu styczniowym. Następnie skierujemy się w stronę Gori. Po obu stronach drogi szybkiego ruchu widać postawione przez gruziński Caritas domki dla uciekinierów z terenów separatystycznych Abchazji i Osetii Południowej. Mijamy miejsca, gdzie w 2008 r. znajdował się front wojenny. Do stolicy Osetii, Cchinwali, jest stąd niewiele ponad 20 km! W pobliżu Gori zdobywamy najstarsze w Gruzji skalne miasto Uplisciche (V w. p.n.e.), niegdyś siedzibę władców i ośrodek przedchrześcijańskiego kultu. Odwiedzamy miasto Gori, znane jako miejsce urodzin Józefa Stalina (Iosifa Dżugaszwilego).Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu w Achalciche.
7. dzień (dystans: 296 km) – po śniadaniu jedziemy podziwiać ewenement średniowiecznego budownictwa, wydrążone w skałach do wysokości 1300 m n.p.m. miasto Wardzia (XII–XIII w.). Po zdobyciu Wardzii przerwa kawowa. Pełni wrażeń jedziemy w kierunku Kutaisi. Po drodze odwiedzamy miejscowość uzdrowiskową znaną ze znakomitych źródeł wody mineralnej – Bordżomi. Spacerujemy po Parku Zdrojowym (XX w.), popijając uzdrawiający żołądek napój prosto z ujęcia. Obiadokolacja w restauracji na trasie. Nocleg w hotelu w Kutaisi.
8. dzień (dystans: 20 km) – Śniadanie, w zależności od godziny wylotu transfer na lotnisko lub czas wolny w Kutaisi. Zakończenie programu.
Zapisu na wycieczkę można dokonać:
Aby zarezerwować wycieczkę, należy podać dane osobowe, niezbędne do zawarcia umowy wycieczki oraz wykupienia ubezpieczenia i biletów lotniczych:
Na wskazany adres e-mail zostaną przesłane:
Odpłatność za wycieczkę należy uiścić zgodnie z podanym harmonogramem. Zapewniamy atrakcyjny, gwarantujący finansowe bezpieczeństwo podział płatności na 3 części:
Wpłat 1. i 2. można dokonać:
Szczegółowe informacje w Regulaminie.
Wszelkie prawa zastrzeżone © 2021 Tamada Tour
Realizacja: Codenest